Obaveštenja

Icon
Error

13 Strane<12345>»
andela Offline
#31 Objavljeno : 19. oktobar 2006 18:58:00(UTC)
Nivo: Ekstremni Član

Grupe: Članovi
Član od:: 3.9.2006(UTC)
Poruka: 740
Bodovi: 0
Žensko

Povlacenje kozice
Ass. dr Goran Vukomanovic

Ne treba povlaciti kozicu na pisi decacica bar do drugog rodjendana

Totalna glupost, ali i potencijalna opasnost.

Svako musko novorodjence ima "visak" kozice koja pokriva otvor uretre (zavrsnog dela mokracnog kanala). Tuda se mokraca odliva prilikom svakog mokrenja, a uvek nesto od nje zaostane. Taj visak moze da se natalozi na mestu gde se kozica previja preko glavica (strucno se naziva prepucijum). Pored stvaranja pogodnih uslova za razvoj infekcije (cemu smo posvetili temu broja), postoji jos jedan problem.

Naime, visemesecno talozenje urina moze da dovede do pojave "ostrvaca" - natalozenih kristala mokracne kiseline. To pak, uzrokuje "lepljenje" kozice za prepucijum, pa se potom ona tesko moze prevuci unazad. Ovako nastaju adhezije koje pre ili kasnije zahtevaju, nimalo nezno i brzo, povlacenje kozice radi oslobađanja deteta od problema. Nije preterano bolno, ali se moze izbeci.

Zato treba od prvih nedelja lagano i nezno povlaciti kozicu radi adekvatne higijene sto ce onemoguciti nastajanje infekcije, ali i drugih problema na penisu decacica.

Kao sto ne treba zapustiti higijenu penisa kod muskih beba, potpuno je pogresno forsirano i prekomerno povlacenje kozice. Ovo nema opravdanja naprosto zato sto se tako moze povrediti spoj kozice i prepucijuma, pa nastaju manja krvarenja. Ona potom zarastaju, ali se stvaraju mali oziljci koji smanjuju pokretljivost kozice. Tako se napravi potpuno suprotan efekat - umesto da "razradimo" pisu, mi smo je okovali nepotrebnom gruboscu.

Sponzor
TwitterFacebook
MissGak Offline
#32 Objavljeno : 21. oktobar 2006 0:06:00(UTC)
Nivo: Expert

Član od:: 19.9.2006(UTC)
Poruka: 2,314
Bodovi: 18
Žensko

Hvala andela!!!
Aleksa 29.8.2006.
Ana 9.8.2009.
MissGak Offline
#33 Objavljeno : 19. januar 2007 19:55:00(UTC)

Žensko

Radim to od prvog kupanja nezno i polako,nista na silu...i pre neko vece opet isto kao i obicno,kad gle mog iznenadjenja,prosto me uplasilo!! ruganje
Aleksa 29.8.2006.
Ana 9.8.2009.
MissGak Offline
#34 Objavljeno : 20. januar 2007 4:00:00(UTC)

Žensko

A cemu obrezivanje?Verovatno ne iz estetskih razloga... hmm
Aleksa 29.8.2006.
Ana 9.8.2009.
sunshine Offline
#35 Objavljeno : 20. januar 2007 9:55:00(UTC)
sunshine

Nivo: Član Veteran

Član od:: 30.12.2006(UTC)
Poruka: 109
Žensko

ne mislim da je prica glupa pa makar bio i jedan u milion. mislim da forum i sluzi za razmjenu misljenja, iznosenje vlastitih nedoumica. i normalno je da su misljenja razlicita, cak i u literauturi. od medicine do vaspitanja. i svako ima svoj vlastiti stil podizanja djeteta. slazem se da treba citati i uciti.
sunshine
Guest
#36 Objavljeno : 20. januar 2007 13:58:00(UTC)
Nivo: Gost

Član od:: 1.4.2011(UTC)
Poruka: 1,759
Bodovi: -110

Kod svlacenja kozice sa pise vladaju razlicita misljenja!
U mnogim zemljama na to se ne obraca paznja. Kod nas u RS ja i dio pregleda kod beba. I savjetuju obavezno svlaciti. I sama sam imala takav problem kod mog djecaka. Iz straha da ga ne povrijedim nisam dovoljno svlacila, pa je to uradio pedijatar u njegovom 6mjsecu. Bilo je strasno!
Savjet koji sam dobila je jednom dnevno prilikom pranja treba `lagano` spustit par puta kozicu i obavezno je potom vratiti da ne ostane svucena.
Poslusala sam savjet, ali zbog majcinske njeznosti nije opet dovoljno!
Sada mislim da ce sam uskoro poceti da eksperimentise! I bice dovoljno!
MissGak Offline
#37 Objavljeno : 22. januar 2007 17:47:00(UTC)

Žensko

I isto kao i ja znas ono sto si procitala ili cula od strane strucnjaka.Tako ovde preporucuju obrezivanje i iz higijenskih razloga.Napravila si glupo poredjenje posto otvori za nase mokracne kanale imaju malo drugaciji put i na izlazu nasih nema nikakvih nabora i prepreka.Rizikujem da zvucim prosto,ali i mi se peremo tako sto voda dopre do izlaza,a i mokraca nema gde da se zadrzava u nasem slucaju!!Ako pedijatri to savetuju ne vidim zasto bi ti bila toliko zgrozena?Niko ovde ne povredjuje bebe time,nismo divljaci po da to radimo na silu!
Slazem se da sve,pa i medicina napreduje,tako i verovanja sta je dobro a sta ne za novorodjencad.Slozices se sa mnom u vezi ovoga!Zar mislis onda da je obrzevanje opste prihvaceno u zapadnim zemljama iz ko zna kakvih pobuda?
Sama si rekla da po nekim statistikama vazi jedno a po drugim drugo misljenje...nista nije egzaktno u vezi toga,tako da ovo sto mi radimo je presipanje iz supljeg u prazno!
Aleksa 29.8.2006.
Ana 9.8.2009.
ivy Offline
#38 Objavljeno : 5. jul 2007 0:23:24(UTC)
ivy

Član od:: 5.4.2007(UTC)
Poruka: 2,375
Bodovi: 3
Žensko

ja borisu ne smem to da radim vec mu radi moja mama. kod njega je jako mala rupica i patronazna je rekla da pokusamo svuci kozicu,polako bez sile pa ako ne uspe narednih par god da se mora operisati. inace mm je to morao operisati sa 8godina. bolje je po malo pokusavati nego operisati,mada je to lokalna operacija ali moze se izbeci...
Sanjica__ Offline
#39 Objavljeno : 6. jul 2007 16:14:14(UTC)

Član od:: 13.12.2006(UTC)
Poruka: 1,560
Žensko

Ja sam Lazaru povlacila kozicu, ali kad smo bili na poslednjoj kontroli pedijatar mi je rekao da ne diram to do druge godine detetevog zivota! Ja stvarno vise nisam pametna sta da radim? Neko kaze ovako neko onako??????????
ivy Offline
#41 Objavljeno : 7. jul 2007 1:40:13(UTC)
ivy

Žensko

mom muzu mama to nije radila na vreme pa je morao operisati,ali svako bira kako ce sa svojim detetom. manje ga mucim sad,to ga ni ne boli,nego da operise pisu kad vec bude veliki decak
Dusica M Offline
#40 Objavljeno : 7. jul 2007 1:58:06(UTC)
Nivo: Član Veteran

Član od:: 6.5.2007(UTC)
Poruka: 169
Žensko

Citat:
Sanjica__ - 6/7/2007 14:14

Ja sam Lazaru povlacila kozicu, ali kad smo bili na poslednjoj kontroli pedijatar mi je rekao da ne diram to do druge godine detetevog zivota! Ja stvarno vise nisam pametna sta da radim? Neko kaze ovako neko onako??????????

Procitala sam u "sta da ocekujete u prvoj godini"(nastavak od sta da ocekujete dok cekate bebu)da se to u drugoj godini samo odvaja i da ne treba dirati.Nisam ni ja pametna.Sacekacu da vidim sta ce mi reci pedijatar.

Ne treba biti bas tako ostar i uskljuciv.U fazonu-ej,bre zene jel ste normalne...

ivy Offline
#42 Objavljeno : 7. jul 2007 2:46:21(UTC)
ivy

Žensko

meni su rekli da po malo povlacim,da se lakse posle sama prevuce...
dusice jos malo....drzim palceve...srecno zeno...
gorana Offline
#43 Objavljeno : 8. jul 2007 0:49:26(UTC)
gorana

Član od:: 2.2.2007(UTC)
Poruka: 2,843
Žensko

Ivy,ovde svima tako doktori preporucuju!!!Ako bas sada imas nedoumicu,sada kada budete isli na pregled pitaj pedijatra!
Naravno da ga to povlacenje nista ne boli a intervencija koju dr radi je i te kako bolna!!!Nemora da znaci da ce imati problem i da mu ne povlacis kozicu ali na tebi je da odlucis sama sta mislis da je najbolje!
Tako i ja radim!

ivy Offline
#44 Objavljeno : 8. jul 2007 0:55:20(UTC)
ivy

Žensko

patronazna sestra mi je rekla da bi mogao imati problem jer je rupica stvarno mala,a ima i veze sto je mm imao problem. kaze da su te stvari genetski nasledne,zato toliko brinem o tome. pitacu obavezno pedijatra,imam ceo spisak pitanja:)
cica-maca Offline
#45 Objavljeno : 29. jul 2007 4:54:59(UTC)
cica-maca

Nivo: Ekstremni Član

Član od:: 20.3.2007(UTC)
Poruka: 802
Žensko

ni nama niko nista nije reko sto se pise tice. mama mi je rekla da prilikom kupanj povlacim po malo kozicu, ja tako i radim, ali samo malo i primecujem da se malo rasirila uodnosu na period kad se tek rodio.
Korisnici koji čitaju ovu temu
Guest
13 Strane<12345>»
Idi na forum  
U ovom forumu ne možete odgovarati na postove.
U ovom forumu ne možete odgovarati na poruke.
U ovom forumu ne možete brisati Vaše postove.
U ovom forumu ne možete menjati Vaše postove.
U ovom forumu ne možete kreirati nove ankete.
U ovom forumu ne možete glasati u anketama.