Obaveštenja

Icon
Error

2 Strane12>
Cvetic Offline
#1 Objavljeno : 15. maj 2008 1:27:28(UTC)
Cvetic

Nivo: Ekstremni Član

Grupe: Članovi
Član od:: 18.11.2007(UTC)
Poruka: 1,197
Bodovi: 0
Žensko

Primetila sam da ima puno pitanja o tome dali je majcino mleko dovoljno kvalitetno za bebu, kako da znamo dali je dovoljno kvalitetno I sta moze majka da ucini da poboljsa kvalitet mleka.
Takodje postoje na forumu I u mojoj okolini dosta verovanja oko mleka ,nadolazenja mleka, kako mleko izgleda I sl koja su cesto pogresna.
Objasnicu sastav mleka prema najcescim pitanjima sa kojima se majke suocavaju jos od trenutka kada saznaju da su trudne.

1.Dali nakon porodjaja ima uopste mleka za bebu, koliko mleka ima, dali ovo prvo mleko ima ikakvu vrednost ili je bolje sacekati da mleko “dodje” I tek tada dojiti?

Mleko se stvara u grudima vec u trudnoci, pocevsi negde od 16-20te nedelje trudnoce.
Deo trudnica ce vec primetiti blago curenje tkzv “ranog “ ili prvog mleka, poznatog pod imenom KOLOSTRUM.
Kada porodjaj krene, mleka vec ima u grudima. Pod uticajem prolaktina I oksitocina, ovo mleko sada moze preci u kanalice dojki iz acinusa, ili rezervoara gde se stvara.
Proces ispustanja mleka, ili LET-DOWN refleks je uslovljen sisanjem bebe.
Od izuzetnog znacaja je da beba sisa odmah nakon rodjenja.Ne samo da ima mleka, vec je ovo mleko od neprocenjivog znacaja za bebu.AKo postoji najvazniji period dojenja, to su prvih 10 dana nakon porodjaja kada beba dobije KOLOSTRUM.
Kolostrum je neprovidna, gusta ,zuta tekucina koja sporo curi iz bradavica(zato se cini da nema mleka), bogata je proteinima I imunim faktorima (globulini).
Creva bebe su vrlo osetljiva I otvorena za infekcije, a imunitet je nezreo pa je vrlo bitno da creva budu oblozena kolostrumom sto brze I ranije nakon porodjaja.
Ljudski kolostrum se drasticno razlikuje od kravljeg I kozjeg po sastavu.
Izmedju 5tog I 10tog dana po porodjaju, kolostrum veoma postepeno prelazi u zrelo mleko.

2.2-3 dana nakon porodjaja dojke su mi odjednom ogromne, tople, tvrde ,bradavice su mi ravne. Dali ovo znaci da je mleko konacno nadoslo?

Ovo znaci da su dojke pocele da proizvode ZRELO MLEKO.Do kraja 10tog dana vise nema kolostruma u dojkama vec iskljucivo se stvara zrelo mleko.Ovo mleko ostaje isto bez obzira koliko dugo zena doji.
Dojke nabreknu zbog toga sto su kanalici neprilagodjeni kolicini tecnosti u njima. Kako beba prazni dojke I sve vise mleka nadolazi, tako ce se kanalici adaptirati I prosiriti I dojke ce splasnuti I omeksati.
Ovo ne znaci da nema mleka vec se dojka adaptirala.

3.Zrelo mleko se sastoji od dva dela(OVO JE NAJCESCE POSTAVLJENO PITANJE NA FORUMU).

PREDMLEKO -PROZIRNA, VODENASTA, PLAVICASTA TECNOST, SIROMASNA MASTIMA A BOGATA MLECNIM SECEROM

ZADNJE MLEKO ILI MASNO MLEKO-GUSTA,BELA TEKUCINA , SA VISOKIM PROCENTOM MASTI.

PREDMLEKO GASI ZEDJ A MASNO MLEKO HRANI BEBU.
OD IZUZETNOG ZNACAJA JE DA BEBA DODJE DO MASNOG MLEKA.

DA BI BEBA DOSLA DO MASNOG MLEKA, MORA DA POTROSI PREDMLEKO.
Kako da to postignemo?

Nikako ne smete ogranicavati vreme provedeno na dojci sve dok se ne uhodate sa bebom I upoznate njen stil sisanja.Postoje bebe “barakude” koje vuku jako, popiju za 5min predmleko, posisaju za 3min masno mleko I zavrsile su.
Postoje bebe “takticari” koje polako pocinju da sisaju, refleks nadolazenja ne dolazi odmah ali kad dodje pokupe tempo I zavrse za 15min.
I na kraju su “lenjivci” koji malo odugovlace I vole da ostanu na dojci vrlo dugo I nakon popijenog masnog mleka I ne smeta im da cekaju I da spavaju na dojci.
Kada skontate kakva je vasa beba, tek tada mozete da planirate kako ce teci podoj.

Najvise na kilazi bebe dobijaju nocu , jer tada najduze sisaju, I popiju najvise masnog mleka.

PREDMLEKO ,ILI VODENASTO MLEKO JE ZNAK DA U GRUDIMA IMA DOSTA MLEKA.AKO MLEKO POCINJE DA NESTAJE, NIKADA NIJE PROZIRNO VEC JE GUSTO, BELO ILI ZUCKASTO, I IMA IZRAZITO SLAN UKUS, ZA RAZLIKU OD KOLOSTRUMA I ZRELOG MLEKA KOJI IMAJU JAKO SLADAK UKUS.

Znaci mitovi I legende o “mleku kao voda” su mitovi I legende .

4.Konacno pitanje, dali se mleko razlikuje od zene do zene I dali ima zena koje daju bolje mleko?

SVAKA ZENA IMA POTENCIJALA DA DAJE EKSTRA-KVALITETNO MLEKO

Zrelo mleko je potpuno isto od zene do zene.Na hiljade studija je radjeno da bi se opet po 100ti put otkrilo da je mleko isto.
Medjutim, RAZLIKUJE SE KVALITET MASTI U MLEKU!
Ne kolicina ,znaci ne jacina, vec KOJE masti su zastupljenije, a to zavisi od ishrane majke.
Majka koja slabo jede masti I jede uglavnom ciste proteine I ugljene hidrate ,kao I nekvalitetne masti, davace mleko sa vrlo nekvalitetnim mastima. Takvo mleko je siromasno ESENCIJALNIM MASNIM KISELINAMA ILI OMEGA MASNIM KISELINAMA.

Majke koje se hrane namirnicama bogatim omega masnim kiselinama (masne ribe, laneno ulje I seme, hladno cedjena ulja, semenke suncokreta I bundeve, puter,jaja) daju visoko kvalitetno mleko koje stimulise rast I razvoj neurona bebeceg mozga pa odatle podatak da su dojene bebe inteligentnije.

Vecina majki u razvijenom svetu se hrani odlicno. Zato su varijacije u mleku male. Nazalost brza I nekvalitetna hrana je deo naseg zivota, kao I preopterecenje linijom I dijetama gde majke fanaticki preskacu masti u hrani, I dovode do pada kvalitetnih masti u mleku.
Beba se radja sa manjkom esencijalnih masnih kiselina I od izuzetnog znacaja je da majka unosi vece kolicine omega masnih kiselina vec u trudnoci a narocito u dojenju.

Znaci mame, ako hocete super mleko evo vam recepta:

1.1500mg kalcijuma +700mg Magnezijuma+40mg Cinka
2.1000mg lanenog ulja ili ribljeg ulja ili Omega masnih kiselina (DHA +ARA) u vidu kapsula ili ulja
3.Vitamin B Complex
4. Antioksidansi-Vit C 500mg, Vit E 200mg, Vit A 10 000mg.

Ishrana majke treba da bude raznovrsna ali majka neka ima u vidu da stetni slobodni radikali od przene hrane, trans-masti, toksini, antibiotici iz mesa, pesticidi , sve ide u mleko.
Ne treba preterivati ali treba paziti da vecina obroka bude zdrava, jednostavna, raznovrsna I bliza prirodi, sa manje hemije.

Samo da pojasnim jednu sitnicu:
Kvalitetno majcino mleko ne znaci da ce beba bolje da napreduje u tezini.Kada mleka ima dovoljno, bebe napreduju ONOLIKO KOLIKO IM JE U GENIMA ZAPISANO. Takodje postoje bebe gde je signal za sitost otsutan ili slab pa jedu beskonacno, a postoje bebe kojima ni kap necete moci dodatno da dajete, ma koliko se trudili.
Napredak je u kognitivnom razvoju I razvoju motorike, u odbrani protiv bolesti I alergija, kao I u socijalnom razvoju.

DALI JE BEBA BUCMASTA I KOLIKO NAPREDUJE U TEZINI NIJE POKAZATELJ DALI BEBA DOBIJA KVALITETNE MASNE KISELINE.

ZAKLJUCAK:Kalorije ,masti, proteini, seceri, ugljeni hidrati i minerali u mleku su isti kod svake zene, ali se kvalitet masti razlikuje.
Namerno nisam navela brojke I procente ovog ili onog, znam da je dosadno.Ako ima pitanja, I ako ste sve procitali, tu sam.

Sponzor
TwitterFacebook
мирка Offline
#2 Objavljeno : 15. maj 2008 7:29:34(UTC)
Nivo: Expert

Član od:: 16.2.2008(UTC)
Poruka: 1,639
Bodovi: 411
Žensko

Poslate zahvalnice: 2
Primljene zahvalnice: 2 u 1 poruka
Цветић, шта бисмо ми без тебе?:-* :-* :-*
lillyblue Offline
#3 Objavljeno : 15. maj 2008 13:27:57(UTC)
lillyblue

Član od:: 16.7.2007(UTC)
Poruka: 3,150
Bodovi: 846
Žensko

Primljene zahvalnice: 2 u 2 poruka
Cvetic zagrljaj
samo mi i dalje nije jasno nesto.
Ako beba vise sisa, nekako mi je logichnije da ce vise da dobije na tezini, tj. da to onda nema puno veze sa genima.
Ili gresim? icon_razz

Cvetic Offline
#4 Objavljeno : 15. maj 2008 14:17:07(UTC)
Cvetic

Žensko

Lilyblue, gresis. Mozda ce dobiti nesto malo vise ako dobija bas puno mleka, ali ne neki dramaticni dobitak na tezini koji nije svojstven gradji i konstrukciji te bebe.
Znam to jer imam dvoje dece koja su odrasla na istoj dojci i istj kolicini mleka i totalno su razlicita.
Znam da brines o Vuku ali sve dok on iskljucivo sisa, nemas razloga za brigu.
Na formuli je stvar durgacija, i formula se moze predozirati jer kod formule nema predmleka/zadnjeg mleka vec su masti i seceri konstantni, nema enzima za varenje i nema faktora koji sprecavaju gojaznost.
Majcino zadnje mleko je toliko masno ,da retko koja beba moze tolerisati tu masnocu vrlo dugo.Obicno odbiju dojku ili povrate.Kod formule nema ovog mehanizma i moze doci do prejedanja.
Nadam se da sam ti malo pomogla, pitaj slobodno ako ima jos nesto.

Brandza Offline
#5 Objavljeno : 15. maj 2008 14:26:52(UTC)
Brandza

Član od:: 22.8.2007(UTC)
Poruka: 2,698
Žensko

bravo bravo bravo bravo Cvetic...

masni deo mleka se vidi kada se izmuze...ja tacno vidim na flasici kasnije kad stoji u frizu,da se odozgore uhvati bukvalno kao pavlaka gusto,a ostatak je redji,a na dnu skoro proziran (kao neki koktel icon_lol )...a primetila sam da taj masni deo nije uvek iste kolicine...nekad ga ima vishe a nekad manje...ne znam da li ja 3pujem ili obicno mleko koje predveche izmlazam ima manje tog masnog dela u sebi hmm
Cvetic Offline
#6 Objavljeno : 15. maj 2008 14:36:24(UTC)
Cvetic

Žensko

Brano ujutru ce biti vise predmleka, a malo manje masnog mleka, a kako dan odmice, i beba cesce sisa , a i hormonski ciklus se menja , mleko ce biti masnije prikvece, a priroda je cudo! Prikvece bebe obicno budu nervoze i cesce sisaju ,a to je uredjeno da storniraju sto je vise moguce mleka, masti i vode za noc!
Eto zato su bebe kenjkave popodne i zato se cini da nemamo puno mleka.
Ako beba sisa cesto preko dana, onda se dojke adaptiraju pa do pada kolicine mleka uvece nece doci.Ali mleko ce prikvece uvek da bude masnije, sto je normalno.

DALI STE ZNALI DA SE DOJKA NE MOZE ISPRAZNITI?
Kao sto ne mozete isprazniti pljuvacne zlezde, bubrege, i sl. Mleko se non stop stvara.
Eto jos jedne zablude medju majkama- dojka mi se ispraznila.
Ono sto se desava je da let-down isprva dodje odmah, pa svaki sledeci sve kasnije jer je potrebno vremena da se mleko i hormoni ponovo uspostave u dovoljnoj kolicini.Koliko vremena? Bukvalno 10-15min! Znaci ako vam se cini da je beba sisala satima i "sve posisala", popijte casu vode, soka, smirite se 15min, pola sata, neka neko pricuva bebu ili proseta, i to je to, eto opet mleka dovoljno za obrok.

jaca2210 Offline
#7 Objavljeno : 15. maj 2008 17:40:57(UTC)
jaca2210

Nivo: Član Veteran

Član od:: 9.10.2007(UTC)
Poruka: 293
Žensko

bravo bravo bravo
cvetic divna si,zbog tebe sam jos ponosnija sto dojim zaljubljen

LediIv Offline
#8 Objavljeno : 15. maj 2008 21:11:00(UTC)

Grupe:
Član od:: 14.5.2007(UTC)
Poruka: 3,456
Bodovi: 147
Žensko

Poslate zahvalnice: 1
evo i mene opet... jeste da sad ne dojim, ali posto planiram jos dece i dalje me sve ovo zanima.
ono sto meni nije jasno kad citam o predmleku i zadnjem mleku - da li moze da ne bude (ili bude vrlo malo) predmleka? da li nedostatak ukazuje an to da ima premalo mleka (tako sam nesto razumela)?
kao sto znate, ja sam se s ivanom izmuzavala jendo dva meseca, tako da sam imala uvida u to kakvo mleko izlazi. jeste izlazilo na pocetku to providno, ali ako se ne varam, tog providnog bude bukvalno 5ml, ako i toliko, i vec krece ono gusce. desavalo se u samom pocetku, negde otprilike kad je imao 10-15 dana (sad se vise stvarno ne secam) da mi ide dosta vise tog providnog, ali posle je stvarno bilo vrlo malo, bukvalno par "strceva" i odmah krece gusto.

Cvetic Offline
#9 Objavljeno : 15. maj 2008 21:50:10(UTC)
Cvetic

Žensko

Ledi ako si pumpala bas neposredno nakon podoja, a beba je dugo sisala, ili si pumpala popodne , jeste, lako se moze desiti da se predmleko smanjilo.
Najvise ga ima ujutru, kada je vecina ispumpanog mleka predmleko.
Takodje negde oko 2 meseca posle porodjaja, mleko bas nadodje kod beba koje iskljucivo sisaju.Tada je dojenje pravo uzivanje i pumpanje je vrlo zahvalno.

LediIv Offline
#10 Objavljeno : 16. maj 2008 5:33:38(UTC)

Grupe:
Član od:: 14.5.2007(UTC)
Poruka: 3,456
Bodovi: 147
Žensko

Poslate zahvalnice: 1
ma jok, nije uopste sisao (znas da on nije hteo da sisa), zato sam se i izmuzavala. tako da nije bilo posle podoja pa nije to razlog. a vise se ne secam da li je bilo razlike u prepodnevnom i popodnevnom izmuzavanju (kako se brzo sve zaboravi, to me uvek fascinira...)

Dacaaa Offline
#11 Objavljeno : 4. jun 2008 19:16:00(UTC)
Dacaaa

Član od:: 25.4.2008(UTC)
Poruka: 479
Žensko

Cvetic svaka ti cast na temi.
Meni se desilo posle dva meseca dojenja da uvece, posle Sarinog dugog sisanja, primetim kako su mi grudi "prazne". Posto sam stariju cerku dojila godinu dana, nisam imala pojma kako izgleda nemati dovoljno mleka. Pozvala sam moju patronaznu i ona mi je rekla da joj napravim adaptirano i nahranim je, a moje mleko ce mi se mozda povratiti. Rekla mi je i to da se redovno izmuzam. Posle par dana Sara se navikla na flasicu i nisam je forsirala da sisa. Ja sam se redovno izmuzala, ali kolicine su bile minimalne. Posle mesec dana ja sam Sari ponudila da sisa u toku noci. Ona je bila presrecna. I sada je dojim nocu i preko dana kad nemoze da zaspi.
Ne mogu da verujem da mi je patronazna rekla da pocnem da je dohranjujem, a ne kao sto si ti napisala da popijem neku tecnost i sacekam 15 min. Mozda bi sada imala dovoljno mleka

Iki Offline
#12 Objavljeno : 4. jun 2008 20:27:51(UTC)
Iki

Član od:: 2.11.2006(UTC)
Poruka: 2,252
Bodovi: 9
Žensko

Cvetic ti si stvarno divna osoba, toliko se trudis da nam preneses svoje znanje, veoma cenim to, tvoj trud i vreme koje ulazes ovde. Na tome sam ti beskrajno zahvalna.
MINA PO Offline
#13 Objavljeno : 5. jun 2008 13:17:46(UTC)
MINA PO

Član od:: 7.11.2007(UTC)
Poruka: 758
Žensko

Cvetic bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo  

Zaista toliko korisnih informacija na jednom mestu...Prava si vrednica... 

Petra* Offline
#14 Objavljeno : 28. jul 2008 19:33:56(UTC)
Petra*

Član od:: 23.7.2007(UTC)
Poruka: 1,610
Žensko

Odlicna tema bravo ! Za Cvetic cvetic cvecko icon_wink !
biki Offline
#15 Objavljeno : 29. jul 2008 6:05:44(UTC)
biki

Grupe: Članovi, Private, Članovi
Član od:: 3.3.2007(UTC)
Poruka: 2,641
Bodovi: 3
Žensko

Cvetic fenomenalno,odusevljena sam ovim sto si napisala,i kako si doslovce sve lepo objasnila,pomococe mnogim mamama..Svaka ti cast

Korisnici koji čitaju ovu temu
Guest
2 Strane12>
Idi na forum  
U ovom forumu ne možete odgovarati na postove.
U ovom forumu ne možete odgovarati na poruke.
U ovom forumu ne možete brisati Vaše postove.
U ovom forumu ne možete menjati Vaše postove.
U ovom forumu ne možete kreirati nove ankete.
U ovom forumu ne možete glasati u anketama.