Obaveštenja

Icon
Error

2 Strane12>
Tanja xxx Offline
#2 Objavljeno : 2. mart 2009 10:56:58(UTC)
Nivo: Slučajni prolaznik

Grupe: Članovi
Član od:: 2.3.2009(UTC)
Poruka: 1
Bodovi: 0
Žensko

Treba mi savet jer sam jako uznemirena i zbunjena! Moja mala im 8,5 god i zadnjih 2-3 meseca sam primetila da joj rastu grudi i da ima sve vise stidnih dlacica. Inace je jako sitne konstitucije i prosto ne mogu da verujem da se radi o pocetku puberteta. Pored toga postala je i zatvorenija u ophodjenju sa nama, pa cak i gruba. To je meni sve nekako prerano jer se secam sebe i svoje generacije kada je to pocinjalo sa 12-13 god ako ne i kasnije. Pa ja sam mecu dobila u VI osnovne!!! Strah me je da ce razvoj polnih hormona usporiti njen rast jer je i ovako jako niska i sitna?! Kakva su vasa iskustva? Secam se da sam negde procitala da ako se radi o ranom pubertetu postoje preparati za njegovo odlaganje???
Sponzor
TwitterFacebook
Mirche Offline
#3 Objavljeno : 2. mart 2009 14:45:04(UTC)
Mirche

Nivo: Expert

Grupe: Administratori, Članovi
Član od:: 15.3.2006(UTC)
Poruka: 2,801
Bodovi: 77
Žensko

Poslate zahvalnice: 1
Primljene zahvalnice: 4 u 2 poruka
Jeste cinjenica sa pubertet stize sve ranije i ranije ali nisam cula za preparate za njegovo odlaganje...cak i ako postoje mislim da se sa hormonima ne bi trebalo tek tako igrati.
Vremena su se promenila, definitivno...
Pavle je rodjen 21.11.2001.
lynette Offline
#4 Objavljeno : 21. mart 2009 0:18:24(UTC)
lynette

Član od:: 18.2.2009(UTC)
Poruka: 2
Žensko

Tanja, promene koje si navela kod svoje cerke, desile su se i kod moje, takodje u tom uzrastu. Razlika je u tome sto je moja jako visoka za svoj uzrast. Razgovarajuci sa drugim mamama, primetila sam da sve vise devojcica tog uzrasta ima iste "simptome". Granica se definitivno pomerila u odnosu na nas uzrast, tako da moram to da prihvatim kao normalno.

Evo jednog teksta koji sam pronasla i nadam se da ce ti pomoci.

Pubertet ne dolazi uvijek na vrijeme
Pubertet je razdoblje prelaska iz djetinjstva u svijet odraslih. Dolazi do spolnog sazrijevanja, tijelo se mijenja, način ponašanja postaje drukčiji. U našem podneblju prvi znaci pubertetskih promjena u djevojčica obično se zamjećuju oko desete, a u dječaka oko dvanaeste godine života, ali moguća su i odstupanja. Pubertet ponekad urani, što je češće kod djevojčica, ili zakasni, što je, pak, češće kod dječaka. Zašto se to događa i kako djetetu pomoći?

Ako pubertet urani
O prijevremenom ili preuranjenom pubertetu govorimo kad se spolno sazrijevanje javi u djevojčica prije osme godine života, a u dječaka prije devet i pol godina. Prijevremeni se pubertet kod djevojčica može očitovati najčešće rastom grudi i stidnih dlačica, te rastom dlaka pod pazuhom, preuranjenim nastupom prve mjesečnice, menarhe, a u nekim slučajevima i većom tjelesnom težinom te ubrzanim rastom.

Pretrage, da ili ne?
Osim klinički očitih promjena, preuranjeni pubertet moguće je potvrditi i pretragama. Prije svega, liječnik će preporučiti rendgensko snimanje nedominantne ruke, čime se utvrđuje tzv. koštana dob. Ako, primjerice, osmogodišnja djevojčica ima koštanu dob dvanaestogodišnjakinje, a dječak u devetoj godini trinaestogodišnjaka, to je znak prijevremenog puberteta. Prijevremeni je pubertet moguće utvrditi i krvnim pretragama. Moguće je odrediti razinu tzv. gonadotropina koji luči hipofiza, a koji upravljaju radom jajnika i testisa te njihova povišena razina dovodi do puberteta. Ako je potrebno, liječnik će preporučiti i druge pretrage kako bi se isključile, primjerice, bolesti centralnog živčanog sustava koje mogu biti uzrok preuranjenog puberteta. Zapamtite, ako posumnjate da vaše dijete prijevremeno ulazi u pubertet, obratite se za pomoć liječniku.
Tjelesna građa
Posljedice preuranjenog puberteta jednake su u oba spola. Nije riječ samo o tjelesnim nego i o mogućim psihičkim promjenama. Zbog ranog spolnog sazrijevanja i porasta razine spolnih hormona dolazi do tzv. zamaha rasta, što je inače tipično za pubertet. Tada se prije postiže konačna tjelesna visina. Epifizne hrskavice, kojima kosti rastu u duljinu (a koje srastaju upravo u vrijeme spolnog sazrijevanja), preuranjeno srastu i tako dovode do prestanka rasta kostiju u duljinu. Dakle, takva djeca rano izrastu, ali rano i prestanu rasti te u odrasloj dobi mogu biti nižeg rasta u usporedbi s vršnjacima.

Ponašanje
Kad je riječ o psihičkim promjenama, mentalni razvoj djece koja prolaze kroz uranjeni pubertet ne prati tjelesni razvoj, a istodobno se okolina prema njima počinje ponašati kao da su odrasla. Uranjeno spolno sazrijevanje takvu djecu ranije suočava sa spolnošću. Za dijete je vrlo važno kako se njegova spolnost doživljava i prihvaća u obitelji, a treba ga zaštititi od neugodnih situacija. No, postoji i pozitivna strana: djecu koja ranije uđu u pubertet njihovi vršnjaci vrlo često doživljavaju kao "vođe" grupe te nerijetko takvo ponašanje dijete zadržava i kasnije tijekom života.

Što učiniti?
U slučaju preuranjenog puberteta moguće je liječenje, ali ono nije uvijek nužno. Ako dijete ima potrebnu podršku članova obitelji, a uz to tjelesni razvoj nije znatnije poremećen, nije potrebno liječenje lijekovima. Dovoljni su liječnički kontrolni pregledi kojima se razvoj drži pod stručnim nadzorom. Ako se pubertet javi iznimno rano, a to se ponekad događa već u trećoj ili četvrtoj godini života, liječenje je nužno. Liječenje je potrebno i ako je obitelj zabrinuta za promjene u djetetovu sazrijevanju i ne zna kako mu pomoći. Liječenje se u nekim slučajevima može provoditi hormonskim pripravcima koji po sastavu odgovaraju hormonima hipotalamusa što potiču hipofizu na lučenje gonadotropina u prirodnim uvjetima. Ako se primjenom tih lijekova naruši prerano uspostavljen ritam lučenja tog hormona u tijelu, moguće je odložiti dalji preuranjeni razvoj djeteta.

Ako pubertet zakasni
O zakašnjelom pubertetu govorimo kad izostanu promjene karakteristične za spolno sazrijevanje

Koji su uzroci
U većini slučajeva zakašnjeli pubertet nema posebnog uzroka, posebice u dječaka.

Kod oba spola karakterističan znak zakašnjelog puberteta je osebujan, "usporen" rast. Naime, rast takve djece je sporiji u usporedbi s njihovim vršnjacima, koštana dob im "kasni", ali i rast kasnije završava, tako da zakašnjeli pubertet nema većih posljedica po konačnu tjelesnu visinu.
Pretrage, da ili ne?
Kako bi se potvrdile sumnje o zakašnjelom pubertetu, osim promatranja vanjskih tjelesnih promjena i utvrđivanja normalnog tjelesnog rasta i razvoja, provodi se rendgenska pretraga kostiju nedominantne ruke kako bi se utvrdila koštana dob. Ako 13-godišnja djevojčica ili 15-godišnji dječak imaju kosti razvijene poput 10-godišnje djevojčice, odnosno, 12-godišnjeg dječaka, a nema ni tjelesnih promjena što ukazuju na pubertet, govorimo o zakašnjelom pubertetu. Ako je kašnjenje veliko, liječnik propisuje dodatne pretrage kojima se utvrđuju ozbiljnije tjelesne tegobe što usporavaju razvoj djeteta.
Kako se liječi?
U većini se slučajeva ne pribjegava liječenju lijekovima jer dijete postupno nadoknadi kašnjenje u rastu i razvoju. No, u nekim je slučajevima potrebna pomoć endokrinologa kako bi se djetetu pomoglo da brže i lakše tjelesno i psihički sazri. Liječenje se provodi tek u malom broju slučajeva, i to ako je zakašnjeli pubertet posljedica nekog tjelesnog poremećaja.
Utjecaj na psihu
Zakašnjeli pubertet ne uzrokuje veće tegobe u tjelesnom razvoju, u većini se slučajeva kašnjenje nadoknadi tijekom dvije godine. No, kašnjenje puberteta može ostaviti posljedice na psihički razvoj djeteta. Do zakašnjenja dolazi u razdoblju života u kojem se postupno formira ličnost, a kašnjenje za vršnjacima upravo u toj dobi dijete može vrlo teško proživljavati. Koliko god da odrastanje plaši, ono donosi i određene dobrobiti u psihološkom smislu. Biti odrastao donosi veću slobodu odlučivanja, veće mogućnosti samostalnog djelovanja i veće uvažavanje okoline. Iako odgovornost nije uvijek lako prihvatiti, mladim ljudima prihvaćanje odgovornosti ipak jača samopouzdanje i dobru sliku o sebi. Kasniti za vršnjacima u smislu odraslosti u izgledu ili uopće u područjima interesa i aktivnosti, sigurno pričinja patnju. Zabrinutost zbog toga može dovesti i do depresivnih reakcija, pa i povlačenja od okoline. Ponašanje okoline pritom je vrlo važno. Razumijevanje i ohrabrivanje u smislu da će proces puberteta svakako doći i da svi ne sazrijevamo baš u isto vrijeme, može odagnati zabrinutost. Pubertet doista i nastupi, a produženo čekanje ne opterećuje toliko koliko može opteretiti njegov prerani dolazak. Zato je možda dijete koje kasni s promjenama u manjoj opasnosti od psiholoških tegoba negoli ono koje se s pubertetom mora susresti prerano.

IZVOR:moda.hr

kika Offline
#5 Objavljeno : 6. april 2009 14:11:43(UTC)
kika

Član od:: 24.2.2007(UTC)
Poruka: 3,015
Žensko

DRAGA TANJA, MISLIM DA NE TREBA TOLIKO BRINUTI.......MOJA SESTRA OD TETKE, KOJA JE 1968 GODISTE, ( JOS U TO VREME ) JE DOBILA PRVU MENSTRUACIJU SA 9 IPO GODINA. I ZDRAVA JE I PRAVA I DAN DANAS......

MOJA SESTRICINA JE 1998. GODISTE, I VERUJ DA VEC POVREMENO OBRIJE NOGE .DECA RASTU , SVAKO SVOJIM TEMPOM.........
Biterlemon Offline
#6 Objavljeno : 21. april 2009 15:28:11(UTC)
Biterlemon

Član od:: 22.8.2006(UTC)
Poruka: 1,559
Bodovi: 228
Žensko

Primljene zahvalnice: 1 u 1 poruka
Prvo cao, prvi put sam ovde a mozda je trebalo ranije, Tanja i ja sam se zbunila kad su Tijani pocele da rastru grudi bila sam zgranuta nisam verovala, isto kao ti mislila sam da je nemoguce i pomislila svasta, ali posle skapirala, da ce moja devojcica uskoro biti devojka nije vise mala mamina princeza, stalno je nesto promenljivog raspolozenja, pa cak ono sto sam zadnje cula da devojcice godinu dana starije od nje dobijaju prvu menstruaciju zbog cega mi je u neku ruku zao jer im oduzme detinjstvo ali bioloski satovi su takvi kakvi su i tu nista ne mozemo, bitno da su one zdrave i nista drugo nije bitno.
Ne brini se nisa sasvim normalno kad pogledam devojcice iz njenog odeljenja su isto razvijene.
branka10 Offline
#7 Objavljeno : 3. maj 2009 21:33:41(UTC)
branka10

Nivo: Član

Član od:: 5.3.2009(UTC)
Poruka: 13
Žensko

Nadam se da ce vam moje iskustvo bar malo pomoci, posto imam puno devojcica u okruzenju, tj. uciteljica sam. U poslednje vreme (proteklih 5-6 godina) primecujem da devojcice vec oko osme godine( na moj uzas, jer imam cerku od osam godina) pocinju da dobijaju polne karakteristike, promene ponasanja su vise nego ocigledne. I dok decaci jos bauljaju u pravom detinjstvu one vec pocinju da budu odrasle, zrele i nazalost, ne vise nase princeze. Kod devojcica to traje do sedmog razreda , do kada one vec potpuno(takoreci) obrazuju svoju licnost, dolaze do kraja puberteta a onda na scenu stupaju decaci. Toliko od mene, ako je ovo bila bilo kakva uteha, da znas da tvoje misljenje i slucaj uopste nisu jedinstveni. Puno srece. Ne kaze se za dzabe, sto uz ovu decu u porodilistima ne dobismo i detaljna uputstva, da nam je znati sta ciniti.
Nisu farmerke to što vam guzu čini debelom
Veštačka inteligencija se ne može suprotstaviti prirodnoj gluposti
Ako ličite na svoju sliku iz pasoša, verovatno vam treba putovanje
Računi putuju poštom dva puta brže od doznaka
Uvek postoji jedna budala više nego što ste računali

Dorothy Offline
#8 Objavljeno : 9. jun 2009 13:35:37(UTC)
Dorothy

Član od:: 2.7.2008(UTC)
Poruka: 3,138
Bodovi: 1,611
Žensko

Evo i mene na ovoj temi! I nas polako ali sigurno, počinje da zahvata pubertet, i to se ne manifestuje više samo kroz promene u ponašanju, mada je to jako prisutno, nego i kroz polagani rast grudi, promene na koži, u samom izgledu i telu uopšte. Ona više nije mala devojčica, sve više postaje devojka, a ima samo 10 godina.
Ja se trudim da imam strpljenja koliko god mogu, da razgovaramo o svemu, da joj pružim podršku. Mnogo nam pomaže Knjiga za svaku devojčicu, koju stalno čita, iz koje je mnogo saznala (o promenama koje joj predstoje i koje joj se dešavaju) i koju zajedno komentarišemo i tumačimo.

kika Offline
#9 Objavljeno : 10. jun 2009 15:10:44(UTC)
kika

Član od:: 24.2.2007(UTC)
Poruka: 3,015
Žensko

JAO KNJIGA ZA SVAKU DEVOJCICU JE IZGLEDA "HIT HITEVA" :)))))))
MOJA SESTRICINA IMA 11 GODINA, IZDZIGLJALA JE VEC 168cm, I PRE PAR DANA SU IMALI MALU MATURU...
IZBIO JE GERILSKI RAT U KUCI JER MOJA SESTRA JE UBEDJIVALA NJU DA MOZE LEPO I POLAKO DA OBRIJE NOGE, ALI BIBLIJA - ZA SVAKU DEVOJCICU KAZE NE BRIAJC NIKAKO , I STA DA VAM KAZEM, TOLKE EMOCIJE OKO 2 MINUTA POSLA :)))))
EJ....POLA RAZREDA SE IZBRIJALO PRED MATURU - ALI MALU MATURU...

JA SE SECAM SVOJE PRVE DEPILACIJE, PRED MATURU U OSMOM RAZREDU.

KLINKE DEFINITVNO GAZE DUZIM KORACIMA OD NASIH...

SVE SE MENJA, NEK SU ZIVE I ZDRAVE :)
mamaV Offline
#10 Objavljeno : 29. oktobar 2009 18:32:33(UTC)
mamaV

Član od:: 29.10.2009(UTC)
Poruka: 7
Žensko

vremena su se promenila....
ljiksi Offline
#11 Objavljeno : 30. oktobar 2009 18:51:57(UTC)
ljiksi

Nivo: Član Veteran

Član od:: 18.3.2008(UTC)
Poruka: 105
Žensko

Uh sad pocinjem i ja da brinem!!!!Mi imamo sedam i par meseci.....

snina Offline
#12 Objavljeno : 12. novembar 2009 23:47:43(UTC)
snina

Nivo: Član Veteran

Član od:: 9.10.2008(UTC)
Poruka: 170
Žensko

:(

katarina Offline
#2 Objavljeno : 21. april 2010 23:29:50(UTC)

Grupe: Članovi, Članovi, Private
Član od:: 10.8.2006(UTC)
Poruka: 4,893
Bodovi: 2,697
Žensko

Poslate zahvalnice: 4
Primljene zahvalnice: 14 u 14 poruka
icon_eek pubertet sa 8 icon_eek tesko meni uzid uzid
Moja je tek sad napinila 7 znaci polako da se pripremam za jednu duugu bitku upomoc ako bude buntovnik ko ja u pubertetu sok sok
a ja planiram drugu trudnocu doomed bice beba i pubertetlija u kuci a jooojjjjj
ivocka Offline
#2 Objavljeno : 2. maj 2010 21:10:53(UTC)
Nivo: Ekstremni Član

Član od:: 17.5.2008(UTC)
Poruka: 928
Žensko

Jao napokon dobra tema. Ja sam povodom ovog problema jako zabrinuta.Naime moja najstarija cerka (u julu ce 9 god.) ce takodje izgleda uskoro u pubertet. Pre par meseci sam primetila nekoliko vecih crnih malja ispod pazuha i sokirala se. Sad mi je malo lakse jer vidim da ima dosta takve dece, ona nije nesto mnogo visoka ali je krupna i malo punija, nadam se da ce i dalje da raste.
gacicka Offline
#2 Objavljeno : 6. maj 2010 14:55:31(UTC)

Član od:: 6.5.2010(UTC)
Žensko

ufff a ja sam mislila da samnom nesto nije u redu cim sam mogla pomisliti da moja cerka,koja u avgustu puni 9 god,ima ponasanje tipicnog pubertetlije...ona je inace sitna rastom,malje nisam primetila,ali je tako postala osetljiva u stanju je da zaplace za svaku sitnicu,i sada je trenutno u fazi,mene niko ne voli i ja sam za sve kriiiiva...a o rasejanosti da i ne govorimo..jedino sto sam od fizickih promena primetila a mozda sam to ja malo i umislila,da su joj bradavice blago natecene,e sad...ako gresim ispravite me,ili ce to meni cini da jue moj zvrk lagano ugazio u lude godine i da pocnem polako da s kljukam bensedinima,jer odmah za njom,tu je i moja mladja cerka.....
divan Offline
#2 Objavljeno : 12. maj 2010 9:17:27(UTC)

Član od:: 11.5.2010(UTC)
Žensko

Da se i ja ukljucim u ovu temu, posto imam cerku od 12,5 godina. Ona je u predpubertetskoj fazi. Neke njene drugarice su vecu trecem-cetvrtom razredu usle u pubertet. Negde smo procitale da cesca upotreba pileceg mesai jaja u ishrani doprinosi brzem sazrevanju dece-rastu grudi i prvim pubertetskim simptomima. Posto u nasoj ishrani ne koristimo puno mesa pa ni piletine, moja cerka se sva zabrinula da njoj pubertet mozda ne kasni zbog toga, pa je pocela da jede cesce piletinu. Rezultat je bio zastrasujuci, od lepe tanke devojcice sad je mala buca. Samo se potvrdjuje da zdravlje nase dece zavisi i od (ne)pravilne ishrane.
Korisnici koji čitaju ovu temu
Guest
2 Strane12>
Idi na forum  
U ovom forumu ne možete odgovarati na postove.
U ovom forumu ne možete odgovarati na poruke.
U ovom forumu ne možete brisati Vaše postove.
U ovom forumu ne možete menjati Vaše postove.
U ovom forumu ne možete kreirati nove ankete.
U ovom forumu ne možete glasati u anketama.