Obaveštenja

Icon
Error

: <3 Mirelica <3 - 18. novembar 2010 15:42:34(UTC)
Citat:
anita75love - 15/11/2010 12:47

Draga Mirelice.....iz mog nekog iskustva zub koji noću počne da boli obično ne prestaje, znači bivaće sve gore, odn.noću duže pa onda će krenuti i preko dana sve dok ne počneš da otkidaš od bolova...mada ponekad može da se desi da se smiri na neko vreme ....ali to je obično na kraće-par nedelja ili meseci-znači imaćeš taj problem opet i to verovatno pre porođaja!
Znači savetujem ti da što pre odeš i rešiš problem kako ne bi bilo gore! E, sad ono što ne smeš je da da snimaš zub!
Sve drugo sme!
Ako možeš leči ga-novi ti neće izrasti i šteta bi bilo da izvadiš nešto što se moglo spasti.
Zato samo hrabro-što pre kreneš pre će biti gotovo!
:-*

Hvala mnogo na odgovoru,inace bila sam kod zubara,stavio mi je lekic za sada... Naravno,kada pocne ponovo da boli,moram da ga vadim.. Ovo je samo alternativa.. icon_wink

: anita75love - 15. novembar 2010 14:47:23(UTC)
Draga Mirelice.....iz mog nekog iskustva zub koji noću počne da boli obično ne prestaje, znači bivaće sve gore, odn.noću duže pa onda će krenuti i preko dana sve dok ne počneš da otkidaš od bolova...mada ponekad može da se desi da se smiri na neko vreme ....ali to je obično na kraće-par nedelja ili meseci-znači imaćeš taj problem opet i to verovatno pre porođaja!
Znači savetujem ti da što pre odeš i rešiš problem kako ne bi bilo gore! E, sad ono što ne smeš je da da snimaš zub!
Sve drugo sme!
Ako možeš leči ga-novi ti neće izrasti i šteta bi bilo da izvadiš nešto što se moglo spasti.
Zato samo hrabro-što pre kreneš pre će biti gotovo!
:-*

: <3 Mirelica <3 - 15. novembar 2010 14:42:50(UTC)
Hvala puno na odgovoru... Laknulo mi je icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol

: pulinka - 13. novembar 2010 19:06:11(UTC)
Ne samo da smeš, nego bi bilo i vrlo poželjno da ga izvadiš. A možda će biti dovoljno da ga samo lečiš.
U svakom slučaju si mogla otići kod zubara da ga pitaš za savet-nije baš da bi te vezao u stolicu i izvadio zub :).

: <3 Mirelica <3 - 13. novembar 2010 18:01:42(UTC)
:) Pozdrav svima...

Imam pitanjce, trudna sam 8-nedelja i vec imam problem sa zubom koji treba da izvadim. Da li neko zna da mi kaze da li smem da ga izvadim ? Inace,jako me boli i vec dve noci ne mogu da zaspim...

unapred zahvalna icon_rolleyes

: T3 - 14. avgust 2009 16:09:23(UTC)
ja u prethodnim trudnocama a ni dosad nisam imala nekih problema sa zubima,vise sam se patila sa kosom jer mi je opadala strasno,a kazu da u trudnocama mora batr jedno od ta dva da strada ili kosa ili zubi...sad mi je kosa ok..ali sam skoro sam primetila,da me zubi zezaju,tj pri pranju sam par puta imala blago krvarenje iz desni,pa mi udje komad hrane pa boli nevidjeno dok ga ne izvadim,a cackalicu ne smem ni da prinesem ustima,a kamoli da cackam zube..
pijem calcijum sumeci pa valjda pomogne tj pripomogne da se dalje ne kvare ili da imam neke vece tegobe sa njima..
nije to nista strasno nemoram zubaru niti na popravku niti vadjenje istih,ali ne bi ni volela da imam,a ni da mi se bilo sta desi jer su moji dosad bili jaki i zdravi i nepamtim kad sam zadnji put bila kod zubara jer nije bilo potrebe za tim,dosad su sluzili funkciji bez ijednog karijesa,plombe i kvara..nadam se da ce takvi i ostati..

: nanica - 14. avgust 2009 11:16:52(UTC)
Mene vec 3-4 nedelje konstantno bole zubi! Prvo sam lecila zub, pa ga izvadila, pa ispirala ranu jer sam mislila da me toboli, pa popravila zub pored i opet boli! Idem da nabavim Sensodyne i ne znam sta jos? Jel da nabavim kalcijum ili nesto za ispiranje ili grickanje?

: bojana77 - 31. maj 2009 18:32:16(UTC)
Hvala puno Sandrolina!

: Sandrolina - 31. maj 2009 17:15:36(UTC)
Bojana77 mozes slobodno da popravljas i vadis zube u 2 i 3 tromesecju.. meni je doktorka odobrila jel je u pitanju lokalna anestezija.. ja sam pre 2 nedelje izvadila sedmicu jer me je nenormalno bolela.. tako da ne sekiraj se.. dokle god je lokalna, to je ok.. Srecno! :)

: Blue - 31. maj 2009 11:29:53(UTC)
Mene već tri dana boli zdrav zub. Nemam tih problema da su počeli da se kvare, ali ova šestica me razbija galamdzija sok
Popila sam paracetamol i sad kad me zaboli samo stavim malo paste za zube na desni s te strane i kao pomogne icon_rolleyes odlepiću kreten

: NIKOLINA - 31. maj 2009 3:20:59(UTC)
meni se slomio jedan zub,izvadila ga je uz anesteziju!bila sam trudna 7 meseci

: bojana77 - 30. maj 2009 22:42:41(UTC)
Molim Vas,neka mi odgovori neko ako zna da li u trudnoci smeju da se vade zubi i da se bruse kako bi se stavile porcelanske navlake.Slomila su mi se 2 zuba i stomatolog mi predlaze to ,naravno sa lokalnom anestezijom,za koju isto neznam da li sme da se prima u trudnoci...???

: lena77* - 19. maj 2009 21:23:28(UTC)
Ja sam bila pre neki dan na kontroli u DZ jer nam je sad besplatno .nadjose jedan sitan karijes al kad dr otvori ima sta i da vidi icon_eek do zivca...no dobro sam podnela i sad drzim lek 4-5 meseci.
Kad sam videla sta je "sitan karijes"trazila sam malo bolju kontrolu i naso mi je jos dva "sumljiva" tako da cu i to ovih dana da sredim...
Uvek idem kod privatnika dobije anesteziju i mirna backa...medjutim sad mi je radjeno bez anestezije i podnela sam junacki ...bravo ja :>

: Tanja D. - 24. januar 2009 17:22:54(UTC)
Na srecu sve zube sam sredila prosle godine,a u novembru sam otisla na kontrolu i svi su bili dobri.

: layla - 13. decembar 2008 14:43:22(UTC)
ja sam moje zubice skockala i sada mogu na miru da se porodim :)
sl.put cu na kontrolu za 3.4meseca

: Dorka - 13. decembar 2008 9:04:26(UTC)
Kod mene nije bilo tih problema sa zubima u trudnoci zato sto sam ja odmah na pocetku sredila zube.Bolje odmah obaviti taj pregled i sanirati nesto ako treba i bezbrizno uzivati u trudnoci.

: Ania - 10. april 2008 6:24:58(UTC)
snorki bravo bravo bravo

: snorki - 9. april 2008 14:14:49(UTC)
Preziveli smo,zub je izvadjen!!! Ipak nije bio onaj sto sam ja mislila da boli,vec umnjak! Dve anestezije,troja kljesta,povuci,potegni....i nekako ga izvadi! Sad me samo boli glava,ali proci ce

: krcko - 9. april 2008 2:57:10(UTC)
snorki vadjenje je ok sve dokle nemora da se snimi
ti si kolko vidim 29. nedelja znaci moze anestezija a vadjenje i nije toliko strasno ako je koren prav to caskom ide - bez straha respekt

mnogo je bolje da ga izvadis ukoliko nemoze da se popravi nego da ti zagnoji otekne pa moras antibiotike

ali ponavljkam bez snimanja

: snorki - 8. april 2008 10:17:03(UTC)
Pa eto,ja sam u 7 mesecu,znaci ok je!? Kapiram ja da on covek zna najbolje,nego vise volim da se ovako prvo informisem-ako je neko vec to radio,pa kakva su mu iskustva!!! A mislila sam dal sme vadjenje,ono,ako je veci koren,pa posto su desni inace sad osetljivije,da ne dodje do nekog veceg krvarenja,sta znam!? Ja licno nemam problema sa desnima,posto vidim da dosta vas ima,mada.... nikad se ne zna,imam jos dva meseca fore!!!

: Angie - 8. april 2008 9:46:09(UTC)
Ja sam vadila zub,jedini uslov je bio da budem spremna psihicki i da budem u visoj trudnoci(6,7,8,9 mesec)Izvadila sam ga pre nekih nedelju dana,jos cekam da mi se rana zatvori ali sve je proslo u najboljem redu,tako da nemoj da se brines,samo se opusti i sve ce biti ok.

: Ania - 8. april 2008 9:30:42(UTC)
Pa snorki sta god ti mi rekle zubar ce znati bolje. I on je lekar i zna sta sme sa trudnicama sta ne sme. Ja licno ne vidim u vadjenju vecu opasnost od ostalih intervencija narocito anestezije. Ako anestezija sme ne vidim sto vadjenje ne bi smelo-ne vidim kako bi to naskodilo bebi. No opet ponavljam zubar je lekar a ne ja...

: snorki - 8. april 2008 9:07:21(UTC)
E,taman mi treba pomoc sa ove teme!! Danas idem kod zubara,pa me interesuje da li smem da vadim zub?? Znam da su popravke ok,cak sta vise preporucljive u trudnoci,anestezija takodje,ali ne znam konkretno za vadjenje??? Bojim se da mi zubar ponovo otvara zub,znam da cu posle tiga imati bolove,i problem sa sinusom,a ne smem nista da popijem,pa bi ga radije izvadila!!! Please odgovor,imam zakazano za dva sata!!!!

: krcko - 8. april 2008 3:08:04(UTC)
ja sam pre trudnoce posto je bila 100% planirana popravila sve sto je imalo da se popravi
kamenac inace nemam :)
moj problem je to sto su mi zibi prilicno tesni i ceto mi se ozmedju zuba zadrzava hrana koju nemogu da ocistim ni koncem a kamoli cetkicom.

zbog toga mi se pre par dana javi bol izmedju dva zuba odem kod lekara i popravim to i on kaze da mi je ostalo super sve

e sad sam za to kupila interdentalne cetkice svima ih toplo preporucujem - andjeo - i super mi je doduse ni sa njima neuspevam izmedju nekih da iscetkam ali valjda ni ostaci nemogu tu da se zavuku.

koristim curaproks cetkicu - fenomenalna je a paste menjam blendamed signal colgate ...

: uniona - 2. april 2008 21:16:38(UTC)
Citat:
ielena - 13/2/2008 02:59

Ja sam odmah otisla kod zubara cim sam saznala da sam trudna. Zena mi je skinula kamenac jer on izaziva upalu desni i idealan je za razvoj karijesa. Perem zube, naravno, posle svakog obroka i, da cuknem u drvo, nisam imala nikakvih problema sa desnima.

jelena, isto sam i ja uradila, doduse ne odmah, vec u 5. mesecu
popravila jedan karijes, skinula kamenac+poliranje, koristim sensodyne pastu, medium cetkicu... za sada je sve pod kontrolom
jedino sto bih volela da su mi zubi belji, ne znam da li su mi manje beli u trudnoci ili su takvi bili i pre neznam

: 84d - 2. april 2008 20:45:47(UTC)
Ja koristim neku pastu "paradontax" , koja je slana i vrlo bezveze ali pomaze. Stvarno je delotvorna, inace imam dosta problema sa desnima a od kada sam pocela nju da koristim stvari su krenule na bolje. I svima bih je toplo preporucila! zaljubljen

: gilence - 31. mart 2008 14:46:32(UTC)
ja takodje imam problema sa desnima iako koristim meku i kvalitetnu cetkicu,desni mi mnogo oticu i krvare. da li je nekoj od vas porastao umnjak? meni su u trudnoci porasla cak 2 umnjaka hehehe. lizem tablete fluonatril da bih sacuvala zdrave zube u trudnoci, a vi jel koristite neke tablete?

: mama malog Borisa - 31. mart 2008 8:18:53(UTC)
primetila sam da su mi desni mnogo osetljivije od kada sam u drugom stanju. Iako koristim meku cetkicu cesto mi se pojavi krv. Zubarka kaze da je to normalna pojava i dala mi je neko sredtvo za ispiranje. Pocela sam da grgocem od jutros pa cemo da vidimo da li ima efekta.

: dmneca - 27. mart 2008 17:39:58(UTC)

Pre trudnoce,dok sam bila pusac (anene anene   za to) imala sam problema sa paradontozom. A u trudnoci su se ti problemi uvecali,dok sam prala zube mekom cetkicom,krv je znala da lije. Bas sam se brinula. Ali,posto nisam  vise konzumirala cigarete,pocela sam redovno da pijem vitaminsko-mineralne preparate ( mislim da je vitamin C imao veliku ulogu) i da koristim Lacalut sensitiv pastu za zube,stanje se popravilo. Desni su se skoro vratile na svoje mesto,krvarenja vise nema.

Secam se da mi je u prvom trimestr umucno bilo i pomisliti na pranje zuba,perem ja njih ali kako dodjem do sedmica tako se ispovracam najstrasnije. Tako da ono pravilo da sto cesce perem zube nisam nikako mogla da sprovodim u delo.

Negde u 7. mesecu sam otisla kod zubara da popravim sta je trebalo,bio je samo jedan problematican,i ostalo mi je kako mi je dr rekla " E sada ces moci sigurno da poljubis svoju bebu!" :-*

: anita75love - 26. mart 2008 14:40:08(UTC)
A od čega se onda prave četkice sa prirodnom dlakom? Bolje reći od koga i od kog dela?

: Angie - 26. mart 2008 8:02:26(UTC)
Sada sigurno nije tako,zato sto smo poceli da zivimo u 21 veku,ne zivimo vise kao pecinski ljudi pa da pravimo cetkice od ne znam cije dlake i ostale gluposti

: anita75love - 25. mart 2008 17:55:59(UTC)
Mihajlovićka, ne mora biti da je neko tu životinju ubio. Ja sam čula da su se (bar nekad) četkice pravile od dlaka sa konjskog repa. Pa su mu možda samo seckali rep. Koliko je to sada tako, ne znam.

: Angie - 25. mart 2008 15:50:20(UTC)
Ja odavno muku mucim sa ovim zubom i danas sam ga konacno izvadila.Nije nesto preterano bolelo ali videcemo kad prodje anestezija.Inace sto se tice pranja zuba naravno da treba da se peru vise puta dnevno pogotovo u trudnoci.

: mihajlovicka - 20. februar 2008 16:03:41(UTC)

Citat:
tamara24 - 20/2/2008 13:36 ] Po najnovijom istrazivanjima utvrdjeno je da su sinteticka vlakna na cetkicama bolja od prirodnih.kao razlog navodi se to sto prirodna dlaka sadrzi mikrosupline (ne vidljive okom) u koje se skupljaju bakterije.

Bljak! E to nisam znala. Meni se povlace desni, ne mogu da se setim kako se zove ta boljka, pa mi je zubar rekao da koristim cetkicu sa prirodnim vlaknima i pastu Senzodine. Svaki put kad zamenim cetkicu, dok je malo ne "razradim", jako me vredja na tim mestima iako uvek kupim neku soft. A na tvrde ne smem ni da pomislim. Bilo mi je bljak, osim samih dlaka, i to sto mi je uvek padalo na pamet da je neko tu zivotinjicu ubio da bi napravio cetkicu. Tako da je ja svejedno vise nikad ne bih kupila. Ali od nje me zaista desni nisu ni malo bolele.

: anita75love - 20. februar 2008 15:32:53(UTC)
Ja sam i mislila na medium četkice, pošto se one tvrde i inače teško nalaze i u prodaji a retke su i soft su uglavnom ove medium a u trudnoći treba koristiti meke. E, sad, nekima ne smetaju čak ni tvrde, to zavisi od desni. Ja sada koristim curaprox soft, ima ih u jos 2 stepena super i ultra soft koje su još mekše. Ima ih u "Prima" apotekama i stvarno sam oduševljena njima. Koštaju oko 270 din. Preporodile su mi se desni, mada ja nikada nisam imala problem sa njima do trudnoće i od kada sam promenila četkicu stanje je odlično. Ja koristim običnu soft. Ko je već imao problema sa desnima neka uzme super ili ultra soft

: tamara24 - 20. februar 2008 14:36:30(UTC)
Citat:
mihajlovicka - 18/2/2008 23:35

Meni je zao sto na vreme nisam otisla kod zubara. Sad me jako boli zub. icon_cry Izdrzacu do ujutru i onda trk na popravku. A i desni su pocele da mi krvare pre nekoliko dana. Mislim da su bolje mekane cetkice ili cak najbolje one od prirodnih dlaka (od jazavca npr.) ali se meni od njih povraca. Ko moze da ih podnese, super su.

Po najnovijom istrazivanjima utvrdjeno je da su sinteticka vlakna na cetkicama bolja od prirodnih.kao razlog navodi se to sto prirodna dlaka sadrzi mikrosupline (ne vidljive okom) u koje se skupljaju bakterije. U sustini najbolja je ona cetkica koja se najvise koristi!!! Perednost se daje uvijek soft cetkicama a postoje i neke dimenzije cetkice koje su najoptimalnije..

: mama malog Borisa - 19. februar 2008 9:55:13(UTC)
Citat:
tamara24 - 12/2/2008 16:56

Anita moram te ispraviti za tvrde cetkice.One nisu dobre,kako u trunoci tako i van nje.Preporucuju se meke(soft ) cetkice,eventualno cetkice srednje tvrdoce vlakana (medium).
Tvrde cetkice ostecuju desni!!!!

Slazem se sa Tamarom.
Povećanje nivoa hormona estrogena i progesterona kod trudnica značajno utiče na tkivo desni, pa često dolazi do pojave kada desni otiču, a neretko i krvare, što otežava pravilno održavanje oralne higijene i zbog toga se preporucuju soft cetkice. :)

: ielena - 18. februar 2008 22:11:58(UTC)
Citat:
mihajlovicka - 18/2/2008 23:35

Meni je zao sto na vreme nisam otisla kod zubara. Sad me jako boli zub. icon_cry Izdrzacu do ujutru i onda trk na popravku. A i desni su pocele da mi krvare pre nekoliko dana. Mislim da su bolje mekane cetkice ili cak najbolje one od prirodnih dlaka (od jazavca npr.) ali se meni od njih povraca. Ko moze da ih podnese, super su.

Drzimo pesnice ako se plasis zubara.

: mihajlovicka - 18. februar 2008 19:35:15(UTC)

: ielena - 12. februar 2008 23:59:38(UTC)
Ja sam odmah otisla kod zubara cim sam saznala da sam trudna. Zena mi je skinula kamenac jer on izaziva upalu desni i idealan je za razvoj karijesa. Perem zube, naravno, posle svakog obroka i, da cuknem u drvo, nisam imala nikakvih problema sa desnima.

: tamara24 - 12. februar 2008 19:00:35(UTC)
Zaboravila sam da kazem da izuzev ovog sa cetkicom se sa ostalim slazem!!!!

: tamara24 - 12. februar 2008 18:56:42(UTC)
Anita moram te ispraviti za tvrde cetkice.One nisu dobre,kako u trunoci tako i van nje.Preporucuju se meke(soft ) cetkice,eventualno cetkice srednje tvrdoce vlakana (medium).
Tvrde cetkice ostecuju desni!!!!

: anita75love - 11. februar 2008 18:45:25(UTC)
Narode, svi stomatolozi preporučuju pranje zuba posle svakog jela i pića, što znači bar 5 puta dnevno a sad što mi to uglavnom ne radimo jer smo na poslu, jurimo po gradu pa gde da nađemo četkicu i pastu isl. I kod onih urednih periša se sve svede na pranje ujutro i uveče a kod onih "nekulturnih" često i nikada ili jednom nedeljno! I tih 2-3 puta na dan je i ok van trudnoće, ali u trudnoći zbog hormona često desni otiču i prave se džepovi u koje ulaze bakterije i izazivaju upale. Pa ako ne želite da ih imate ovih 9 meseci batalite tvrde četkice (koje su inače odlične ali u trudnoći ne), uzimajte C vitamin redovno, dovoljno kalcijuma i perite zube posle svakog jela da smanjite broj bakterija u ustima da ne biste imali upale i kvarove koji vam sad sigurno nisu potrebni!
I ne nasedajte na priče o oštećivanju gleđi četkicom (jedino ako ih perete metalnim žicama što niko ne radi bi to bilo moguće)!

: tamara24 - 11. februar 2008 17:54:53(UTC)
Citat:
mima80 - 11/2/2008 20:07

E Lilly, to je za mene velika misterija. I ja sam cula na sto strana da nije dobro precesto prati zube, zbog zubne gledji, a onda kad sam pitala jednog starijeg stomatologa on mi je rekao da su to gluposti i da je zubna gledj toliko cvrsta da jedino dijamant moze da joj nesto uradi. I kazao mi je da je su sve te busilice kod zubara dijamantske neznam Mozda ovo sad zvuci glupo do bola icon_surprised ops: , ali tako mi covek rece. Jos uvek mi nije jasno sta je prava istina

Mima ne zvuci glupo uopste.U pravu si!!! Nisu bas sve dijamantske (postoje celicni i karbidni boreri)ali se dijamantskim otvara gledj.
Najopimalnije bi bilo pranje zuba posle svakog obroka (i uzine) odgovarajucom cetkicom i PRAVILNOM TEHNIKOM PRANJA!!! Koriscenje pomocnih sredstava konca za zube,interdentalnih stimulatora,interdentalnih cetkica-,provlace se izmedju zuba imaju 1 red vlakana lice na cetke za pranje flasa, cackalica je takodje preporucljivo!!!
Nemojte koristiti tvrde cetkice jer se njima ostecuju desni,zubi NE!!!
LJudi svasta smisljaju,ima puno predrasuda!!A cinjenica da 1/3 u srbiji uopste ne koristi cetkicu vjerovali ili ne!!!
Perite zubice slobodno to je bas lijepa '' navika '' bravo bravo

: mima80 - 11. februar 2008 16:07:31(UTC)
E Lilly, to je za mene velika misterija. I ja sam cula na sto strana da nije dobro precesto prati zube, zbog zubne gledji, a onda kad sam pitala jednog starijeg stomatologa on mi je rekao da su to gluposti i da je zubna gledj toliko cvrsta da jedino dijamant moze da joj nesto uradi. I kazao mi je da je su sve te busilice kod zubara dijamantske neznam Mozda ovo sad zvuci glupo do bola icon_surprised ops: , ali tako mi covek rece. Jos uvek mi nije jasno sta je prava istina

: lillyblue - 11. februar 2008 16:00:21(UTC)
mislim da je idealno prati zube 2 do 3 puta na dan , nikako cesce, jer se ostecuje zubna gledj, koja je i te kako veliki zastitnik u zdravlju zuba. Kad se ona osteti, onda moze biti samo gore.

: anita75love - 11. februar 2008 12:02:22(UTC)

Ja sam moje zubiće sredila, sada me nijedan ne boli. U stvari nisu me ni boleli zubi već desni a to sam osećala kao zubobolju i to istovremeno 4 zuba. Od tad perem zube sa curaprox mekom četkicom i uveče između zuba koristim interdentalne četkice a prethodno ih umočim u 3% hidrogen i tako dezinfikujem desni između zuba. I super je sada. Skidala sam i kamenac čisto rekreativno, mada ga i nisam imala na kontroli desni. čisto da mi nešto radi.

Sad zube perem posle svakog jela što pre nisam radila, već samo ujutro i uveče i ponekad posle ručka ako jedem nešto što mi se zaglavi između zuba. Sada ih bukvalno perem i posle svake užine, grickalica, soka, mleka isl, jedno 7-8 puta na dan.icon_lol

: mima80 - 11. februar 2008 10:51:17(UTC)
Uniona, naravno da ne mora :) , ali trebalo bi. Ja sam na nekom od pregleda dobila uput da posetim zubara, u Srbiji je zubar besplatan za trudnice, do prve godine deteta. U principu sam se obradovala, zato sto sam planirala inace da odem na kontrolu, pa sve pricam sad cu, a nikako da se nateram, e ovo me je nateralo :) I zaista sam zadovoljna, par plombi sam zamenila za bele i isla na poliranje, a doktorka je skroz super. ja nemam predrasude prema stomatolozima u DZ, ranije sam isla kod privatnika koji mi je dva zuba zezuo, da bi mi na kraju u DZ sredili njegove brljotine. Da ne kazem da je taj privatnik poznat u gradu, ima najsavremeniju opremu i slicno icon_evil

: uniona - 11. februar 2008 10:45:16(UTC)
Citat:
Lili - 11/2/2008 05:14

...napisi mi da li je tu u SRB obavezno tj da li mora trudnica da ima neke preglede kod zubara....to sam cula ali nisam sigurna

ja prvi put ovo cujem icon_eek jel to stvarno treba?

: Lili - 11. februar 2008 1:14:08(UTC)
sweetieee bas mi je zao...nadam se da ces da sredis na najbolji moguci nacin,,,,,,napisi mi da li je tu u SRB obavezno tj da li mora trudnica da ima neke preglede kod zubara....to sam cula ali nisam sigurna,,,znas da ovde nema to.....cmooooook

: anita75love - 10. februar 2008 20:58:17(UTC)
Pa možda neće morati. Meni je jednom puklo pola zuba. Izvadila sam deo korena (jedan od ona 4) a na ostalom delu mi je zubarka uradila nadogradnju. I još uvek sve lepo stoji. A ima već par godina od tada. Bitno je samo da je zuba dobar i da zna šta radi pa se dobro raspitaj da nije od onih koji prvo vade zube pa onda pitaju koji te boli!

: sweet - 9. februar 2008 12:35:03(UTC)
Kakav sam ja baksuz, danas mi je odjednom pukao zub icon_eek icon_eek icon_eek Ne mogu da verujem sta me snadje. Moram hitno da odem zubaru i da mi ostatak zuba izvadi... uzid uzid uzid uzid uzid

: uniona - 8. februar 2008 22:06:26(UTC)
ja sam se debelo istripovala da ce mi se zubi skroz pokvariti jer je moja mama bas imala problema sa svojim zubima u trudnoci, ali za sada je ok.
po preporuci forumasica i ja sam pocela da koristim sensodyne pastu i bas pomaze ako vam krvare desni
inace preporucujem ciscenje kamenca i poliranje zuba radi preventive

: sweet - 8. februar 2008 18:43:38(UTC)

Ja fino pocinjem da mucim muku sa mojim zubima, odjednom me kutnjaci uhvatise, iako izgledaju da su mi zdravi...bas se brinem, jer takav problem u prvoj trudnoci nisam imala. I sta god da zagrzem osetim da me svaki zivac zaboli.Nadam se da ce to proci bez posete zubaru... hmm hmm hmm

: uros - 8. februar 2008 18:31:21(UTC)
Ne mogu da verujem, pukla mi je plomba na zubu i moraću da idem da mi je stave. Samo mi je još to trebalo. Inače, zubi su mi skroz pocrneli od gvožđa koje pijem iako ga pijem na slamčicu ali to me ne brine, tako je bilo i u prvoj trudnoći pa sam ih posle sredila.

: rozga - 18. decembar 2007 8:06:49(UTC)
Skljonco isto! Zubar, frizer i ginekolog!!!:) Frizera nisam ni menjala jer sam dovoljno cesto isla kuci, taman na sisanje ali ginekologa sam morala, mada sam ostala u kontaktu sa mojom dr-om. Javi mi za svaki slucaj br. tvog zubara mada se nadam da mi nece trebati skoro(dok ne odem kuci:))

: skljonco - 18. decembar 2007 5:23:26(UTC)
Hej Rozga znam da ti je frka sa zubarom jer ni ja ne volim da menjam zubara, ginekologa i frizera.A sve sam to i ja imala u svom rodnom gradu ali pre desetak godina i to se moralo promeniti.Imam odlicnog zubara ali se iskreno nadam da ti nece u skorije vreme trebati , pa ako budes zelela mogu ti na pp poslati adresu i br.telefona.

: rozga - 17. decembar 2007 8:21:16(UTC)
Ja sam imala problem sa jednom plombom koja je ispala pa sam morala da odem da to popravim. A to mi je bilo...Idem ja kod zubara redovno, ali ne u Bgd nego u mom rodnom gradu. Imam zubarku koja me prati jos kada sam bila dete i tako mi je sad tesko da nadjem ovde zubara koji mi odgovara. I nasla sam nesto privatno mada nisam najzadovoljnija. A posle sam procitala na odeljenju ginekologije da trudnice imaju pravo na jednu besplatnu stomatolosku intervenciju u toku trudnoce u d.z. Mada i da sam znala ranije pitanje je da li bi otisla. Jos nosim traume sa studentske poliklinikeicon_eek

: skljonco - 17. decembar 2007 6:39:43(UTC)
NI ja da kucnem nemam problema sa zubicima.Mozda je razlog i sto sam pre trudnoce sve iskontrolisala i popravila sto je za popravku bilo.Malo su mi pre dva meseca sa gornje strane oticale desne , ja se bila istripovala da hoce umnjak da mi izadje , reko samo mi to treba.Ali na srecu to se samo povuklo posle par dana.INace moj doca mi nista nije rekao o tableticama koje mnoge trudnice uzimaju od setog meseca da bi zubi bili lepi i njima i bebi.Zovu se flurogal ako sam dobro zapamtila.Inace misljena oko tih tabletica su podeljenja tako da ja nisam ni pitala docu oko toga.

: tamara24 - 16. decembar 2007 11:37:23(UTC)
Trudnoca i dojenje mogu biti praceni napredovanjem parodontopatije,gingivitisom(zapaljenje desni)labavljenjem zuba i tumorima trudnoce(ne plasite se to samo zvuci starsno).Sve komlikacije u usnoj duplji tokom trudnoce posledica su lose oralne higijene i hormonskog disbalansa.Desni reaguju zapaljenjem,otokom i krvarenjem.Ukoliko trudnica oboli od parodontopatije tokom trudnoce i pri tom lose odrzava higijenu ta parodontopatija ce napredovati i manifestovace se labavljenjem zuba. U pojedinim slucajevima moze se javiti na jednom mjestu uvecanje tkiva- takozvani 'tumor trudnoce' (najcesce se javlja oko drugog mjeseca trudnoce) koji se spontano povlaci posle porodjaja.To su promjene u usnoj supljini koje prate trudnocu.
Terapija: redovno odrzavanje higijene(ekstra soft cetkice)
skidanje kamenca
rastvor hlorheksidin di glukonat 0.12% (Hibideks) za ispiranje.

: Emina81 - 16. decembar 2007 11:01:01(UTC)
ja sam ovih dana cesto ispirala zalfijom i zaisa pomaze otok se povukao a kvrvari jos uvijek malo nastavicu praktikovat a i vama preporuka....

: Mary - 16. decembar 2007 9:11:24(UTC)
ni ja hvala bogu nemam problema sa zubalom, sve je u redu, nema rupica,nema kamenca ni slicnih zahebancija. na pocetku trudnoce su mi blago krvarile desni kad ih perem, jer ja volim da koristim tvrdju cetkicu za zube( i doslovno ribam) , ide mi na zivac ona extra soft mogu s njom da trljam pola godine. icon_wink

: Angel - 15. decembar 2007 19:35:55(UTC)
DObro sam prosla. Usla sam u trudnocu sa savrsenim zubima i sad imam blagi karijes na gornjoj osmici i krvare mi desni mada kod mene je to cesta pojava jer su mi sabijeni zubi. Uz to trebam da ocistim kamenac i to je hvala Bogu sve. Sredjivanje karijesa kako kaze stomatolog nece ni boleti, a za desne mi je rekla da uzmem neki gel za masiranje istih koji sam kupila al nikako da pocnem da koristim. Sve u svemu odlicno sam prosla :)

: anita75love - 15. decembar 2007 19:28:49(UTC)
Krvarenje desni u trudnoći je normalna pojava,(zbog hormona, krvni sudovi postaju previše propustljivi) zato se ne brinite, što naravno ne znači da se ne može izbeći! Razna ispiranja (žalfija, kamilica isl)Meke četkice, sensodyn paste, gingival gel, deluju samo delimično odn.koriste se kao sredstvo protiv već upaljenih desni. Ali suština je u tome da sprečite da vam se desni upale a to na taj način neće ići (što ste već sigurno primetile)!
POKUŠAJTE SA C VITAMINOM, on ojačava zid kapilara! Trebalo bi da oko 150-200 mg bude dovoljno (to je npr.jedna šumeća tableta ili 1/3 C tablete od 500 mg. Bilo bi bolje da tu količinu uzimate iz 2 puta (ujutro i uveče po 75-100mg) da bi u organizmu bila konstantna količina C vitamina jer se svaki višak preko 100 mg iz tela putem bubrega izluči u roku od 2 sata.
Probajte, meni to pomaže!

: uros - 12. decembar 2007 4:08:35(UTC)
fluorogal lek grickajte pred spavanje.

: katarinam - 11. decembar 2007 11:37:48(UTC)
Emina, smes da masiras desni gingival gelom, on je od prirodnih sastojaka. U svakom slucaju, ako su ti desni poplavele ne bi bilo lose da odes do stomatologa.

: Emina81 - 11. decembar 2007 9:47:31(UTC)
Malo se otok sa prednjih zuba povukao,ispirala sam kamilicom i zalfijom evo i sada to radim,mada mi je juce zubno meso skroz poplavilo a u apoteci mi nista nisu smjeli dat cim sam naglasila da sam trudna.......

: slatkica - 10. decembar 2007 13:50:55(UTC)
ja inace imam osjetljive zube i desni a sada u trudnoci negdje od 7 mj sam znala koji put uzet naf mada se to preporuca uzimati od 3 mj.sada kad me bole desni a to je nasrecu rijetko ispiram žalfijom,koristom gel-geingel

: katarinam - 10. decembar 2007 9:03:40(UTC)
Kamilica i zalfija su najbolje za ispiranje. Dobro je jos da uzmes med sa sacem (onim prirodnim, koje prave pcele) i da zvaces, pa posle sace ispljunes.

: Emina81 - 10. decembar 2007 8:40:24(UTC)
Jao drage moje zubno meso mi je jako oteklo i krvari,evo ispiram kamilicom valjda ce malo prestat,sta jos preporucujete?

: Spirica - 9. novembar 2007 19:59:15(UTC)
Hvala na savetima.
Kao i ostatak,i ja imam problem sa malom vilicomi nemam dovoljno mesta za sve zube. Povrh svega,ovaj sto me trenutno muci raste u krivo,pa to otezava problem. Gornji su mi potpuno izrasli,bez ikakvih problema,ali ovaj donji je bas sad nasao da me gnjavi. Sad sam na antibioticima,pa je malo lakse i cekamo do utorka da se upala smiri,a onda operacija. Pretpostavljala sam da sam zavat i nije mnogo bolan,nego me brine koliko cu se posle toga patiti sa slamkama i slicnom hranom?
A,zao me je i bebe,da je stalno tovarim antibioticima i tabletama protiv bolova. Znam da njoj sad nece biti nista,ali lek je lek i ako ne moram,ne bih da ih gutam.Ako ste sve Vi to prezivele,onda cu valda i ja. Nisam bas tolika kukavica.

: PCELICA - 7. novembar 2007 11:16:48(UTC)
evo da napisem i ja moje iskustvo sa umnjacima.mene je dugo mucio umnjak a onda su mi rekli da treba da ga izvadim jer nema dovoljno mjesta u vilici a upalu sam imala svakih mjesec dana.kad sam ga vadila dobila sam lokalnu anesteziju i nisam ama bas nikakav bol osjetila.kad je anestezija prestala da djeluje pocelo je da boli i natekao mi je obraz.hranila sam se i pila na slamku i za 2-3 dana su polako prestali bolovi.konce sam vadila posle 7 dana. drugi umnjak sam izvadila ali izgleda nisam sanirala upalu do kraja pa mi rana nije zarastala a ja se dopingovala tabeltama protiv bolova.kad sam vec puna sumnje otisla zubaru posle 3 dana i rekla mu da nesto nije ok on mi je dao antibiotike i posle 2 dana meni je bilo sve bolje i bolje i evo hvala bogu je sve ok i drago mi je sto sam ih se rijesila.ja sam pitala doktora da li je bas potrebno da ih vadim jer sam se iskreno bojala vadjenja a on mi je objasnio da bi konstantno imala upale i da to naravno nije zdravo za srce i za sve ostalo. ja bih ti preporucila da prvo saniras upalu pa da onda uzmes nekog dobrog zubnog kirurga i da izvadis taj umnjak.jeste da ce malo boljeti ali pretrpi....nemoze vjecno da boli.u svakom slucaju prvo se dobro posavjetuj pa onda u akciju.zelim ti lako vadjenje umnjaka i brz oporavak.

: rozga - 7. novembar 2007 11:05:22(UTC)
Sprica i ja mislim da treba da se posavetujes sa ginekologom. Mislim da antibiotici nisu problem jer si prosla prvi trimestar ali snmanje jeste. Vadjenje jeste u lokalanoj anesteziji tako da ni to ne bi trebalo da bude problem. Mozda ti taj umnjak i stane. Oni znaju da krenu, pa stanu i sve tako. ali iapk se posavetuj sa dr-om!

: Mako - 7. novembar 2007 10:47:06(UTC)
Свакако треба да се посаветујеш са гинекологом.
Мој муж је вадио све умњаке, није било страшно. Сада је најбоље време за то када није много топло, а ни хладно.
Мада колико знам није толико хитна операција, па и они ти заказују тек кад имају термин. Проблем је што када ти се умњак смири после неког времена, опет загноји и тако периодично, али је индивидуално после ког времена, дана, месеци.
После четвртог месеца дозвољено је снимање зуба, пошто је то локално, а додатно штите стомак.

Што више лекара консултујеш то боље, а и наћићеш право решење за тебе.

: Mary - 7. novembar 2007 10:36:45(UTC)
angel ja imam isti problem sa vilicom jako je mala a zubi imam i viska! prije godinu dana sam povadila par zuba koji mi nisu bili "potrebni". onda su se svi lepo poredali...ali bio je smak sveta za mene kad mi je doca rekao da su na mestu gde trebaju biti dvice meni narasle trice... a dvice uopste nisu narasle.
ma pobrkalo se sve... mislim da ti ne gine vadjenje kojeg "viska"
smesno je bilo vaditi zdrave zube ali sada sam zadovoljna. ne boli nista... jer zaista jedini bol koji definitivno nemogu da podnesem jest zubobolja.

nepodnosljiva sam!!
ajd pozzz :-*

: Angel - 7. novembar 2007 10:28:33(UTC)
Moje iskustvo je takvo da mi sva cetiri umnjaka rastu vec jako dugo i zbog njih mi cesto krvare desni. Bol se javlja na svaka recimo 3 meseca i onda nestane na neko vreme. Cinjenica je da nemaju gde da mi izrastu jer imam jako malu vilicu sa puno zuba kako rece stomatolog. Jednom su mi zasekli kozicu da mogu da rastu umnjaci, ali znam da su mi rekli neki ljudi da ne vadim umnjake ako ne pocnu da noje jer stravicno boli u trudnoci ili ne.
Sada cutim i pravim se blesava i molim boga da dok ne prodje trudnoca ne bude problema.
Ne znam sta da ti kazem, eto to se meni desava ali znam da je moja jedna drugarica davno vadila umnjak ili cak dva i jako je bolelo posle, i dugo se samo na slamku hranila posle operacije, a nije bila trudna. Mozda bi trebala da popricas na prvom mestu sa ginekologom? :-*

: katarinam - 7. novembar 2007 10:25:18(UTC)
Operacija umnjaka se radi u lokalnoj anesteziji koja nije opasna. Nemoj da se plasis, nije to nista strasnije od vadjenja zuba. Naravno, Ro snimanje je apsolutno zabranjeno!

: Spirica - 7. novembar 2007 10:21:35(UTC)
Nocas me je zaboleo umnjak,koji pri tome raste,a ja sam u 7.mesecu. Danas sam bila kod oralnog hirurga i rece covek da moram da uzimam antibiotike da splasne otok,a onda je obavezna operacija. Da li je neka imala slicna iskustva i da li ste imale operaciju ove vrste u trudnoci? Malo me plasi kako sve to funkcionise zbog anestezije.

: z.e.v.s - 25. septembar 2007 23:20:56(UTC)
Hvala vam na odgovorima i savetima!!! Cula sam se ja sa svojim ginekologom i rekao mi je posto jos uvek imam taj mali otok, da 2-3 dana pijem pentraxil, da bi se otok povukao, jer dok god ima i sasvim malog otoka anestezija mi nece delovati!!! Isla sam i kod zubara i on mi je to potvrdio, jer iako se ne vidi otok spolja unutra postoji i morace da se povuce, a onda zub leti napolje!!!
Bice sve OK, i jedva cekam da ga sutnem napolje!!! Kako me samo podmuklo zeznuo!!! Bas sam se uplasila, ali dr. mi rekao da se ne brinem jer se i to desava!!! U svakom slucaju hvala vam na odgovorima!!!!!! zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj

: katarinam - 25. septembar 2007 22:28:34(UTC)
Moraces da odes kod zubara i najverovatnije ce morati da ti izvade zub. Anesteziju smes da primas posle 12. nedelje, ali ni slucajno ne smes na rendgen. Dobro je sto se otvorila fistula jer se tako gnoj cisti, ne zadrzava se u tkivu.
Posto vidim da si iz Nisa savetujem ti da odes na Stomatolosku kliniku. Obavezno naglasi da si trudna.
Puno srece!

: Mary - 25. septembar 2007 21:08:48(UTC)
smeju da joj daju anesteziju ako samo kaze da je trudna. i ja sam popravljala zub u 13 nedelji trudnoce...dobila sam inekciju da mi utrne i nista. sve je bilo ok. ali naravno samo kazi da si trudna. pa i trudnice moze da zaboli zub, nece valjda da ceka 9 mjeseci da je boli... ipak i zubar je neki doktor.

: dragana.srb - 25. septembar 2007 19:21:43(UTC)
Ti si odprilike 15 nedelja. Mislim da bi trebala kod zubara zbog otoka ali nisam sigurna da li smeju da ti daju anesteziju. Što se tiče antibiotika, ima onih koje možeš da koristiš. Meni je na početku trudnoće ispala plomba ali su me savetovali da prodje tri meseca trudnoće pre nego što mi zubar popravi zub. Posle sam primila anesteziju i stavio mi je lek i sve je bilo ok.

: z.e.v.s - 25. septembar 2007 14:58:00(UTC)
Juce sam primetila da je malo poceo da mi otice zub(pod plombom)!
Naime, plomba je skinuta, ali i dalje postoji mali otok, ali ne pijem antibiotik, jer se pored zuba pojavila mala fistula iz koje se pomalo cisti gnoj iz otoka!!! Nije veliki otok i nista me ne boli, ali se ja plasim kako to utice na bebsona!!! Jel neko imao slican problem?!?! Jel imam razloga sto brinem?!?! :?: :?: :?: :?: :?: :?: icon_eek icon_eek icon_eek icon_eek icon_eek

: unicorn - 5. septembar 2007 11:55:18(UTC)
Meni je stomatolog rekao dfa osim ispiranja žalfijom pomaže i kamilica, pa probajte, meni ta kombinacija nije loša...

: Kely - 3. septembar 2007 13:44:59(UTC)
Sensodyne zubna pasta je jako dobra. Probajte svakako samo nju ili uz zalfiju, ali mislim cete svakako videti efekat.

: lilica - 2. septembar 2007 13:12:40(UTC)
Probaj da ispiraš usta sa 3% hidrogenom, jednu kašiku pred spavanje uveče, promućkaš u ustima i ispljuneš. Ja imam problem sa time i to mi je zubarka rekla da radim icon_wink

: insomnia - 2. septembar 2007 3:08:28(UTC)
Bebironce, od propratnih pojava meni se desilo jos i da postanem uzasno rasejana, malokrvna, pocele su jako da mi oticu noge, bole me uzasno krsta jer spavam samo na ledjima, patim od zatvora, rasplacem se za svaku sitnicu i cesto sam u "mene niko ne voli" fazi. Zvuci poznato?

: Bambina. - 1. septembar 2007 21:13:48(UTC)

mi smo vec pisale na ovu temu, pogledajte pod ZUBAR-NOCNA MORA

tamo postoje mnogo saveta, pa mozda vam neki pomogne

:-* :-* :-* :-* :-*

: nacafaca - 1. septembar 2007 20:00:16(UTC)
Pa probaj da ispires usta zalfijom :) meni nije pomogla ali ko zna mozda tebi pomogne :)

: bebironce - 1. septembar 2007 19:52:51(UTC)
POZDRAV CURE.SVE DOK NISAM VIDELA OVU TEMU MISLILA SAM DA SAM SKROZ POLUDELA.KADA PEREM ZUBE SVE JE PUNO KRVI I VISE NE ZNAM STA CU DA RADIM.KUPILA SAM DIVNU MEKANU CTKICU,ALI NEMA EFEKTA.SADA ULAZIM U 13. NEDELJU TRUDNOCE I INTERESUJE ME DA LI IMA JOS NE TAKO POZNATIH PROMENA KOJE SE DESAVAJU U TRUDNOCI.JA IMAM VELIKE MUCNINE I CAK MI JE PROBLEM DA PIJEM VITAMINE I REVITU ZA GVOZDJE JER MI SE ODMAH ZGADI.A STO SE TICE DESNI ODKADA JE TO POCELO U USTIMA IMAM NEKI GROZAN UKUS KOJI NE PRESTAJE.STA DA RADIM?BEBIRONCE

: zorica - 1. septembar 2007 1:47:57(UTC)
Ja nisam znala da je to jedan ot pratećih znakova trudnoće jer me u prvoj trudnoći nisu zezale desni neznam ali zato sad imam probleme sa desnima jer su mi se upalile i imam čak i fistula tako da me izludjuje bol.
Koristim žalfiju ali mi nepomaže baš mnogo.
Nego sam čula da je bjelo vino dobro i pokušala sam,mada opet nisam vidjela mnogo pomoći ali imam makar manje fistula i manje me bole desni.
To nam je što nam je moramo trpiti mnogo šta da se radi

: nacafaca - 26. avgust 2007 16:15:51(UTC)
Devojke hvala na odgovorima :) Kod mene su jos gori postali za ovih par dana a i bole me! Uzas....

: zvjezdica - 24. avgust 2007 21:39:45(UTC)
ja koristim zalfiju i meni pomaze

: Cupa - 24. avgust 2007 18:55:27(UTC)
meni su rekli da ispiram i da svakako odem na skidanje kamenca u 8 mesecu da bi se uradila prevencija kvarova:)

: lunaa78 - 24. avgust 2007 18:30:01(UTC)

Mislila sam da upaljene desni nemaju vezu sa trudnocom, ali izgleda da sam se zz hmm .

E ono sto je meni pomoglo ,a nadam se i vama je Sensodyne zubna pasta i njehova najmeksa cetkica za zube.Malo su skuplje od obicnih, ali videcete da vredi.

Cmokic :-*

: Ceca25 - 24. avgust 2007 17:36:57(UTC)
Meni desni oduvek krvave. Zubari kazu zato sto imam velike plombe... U poslednje vreme u trudnoci mi jos vise krvave ali me ne bole... Nista ne koristim mada sam 1000 puta rekla da cu poceti da koristim nesto za zube ali nikako da pocnem.... icon_surprised ops:
pregnant

: racic - 24. avgust 2007 17:32:47(UTC)
Meni nisu bile upaljene ali na svako pranje zuba je bilo puno krvi, i tako kroz celu trudnocu, nista nisam koristila, a kad sam se porodila jednostavno je prestalo.

: manea - 24. avgust 2007 17:04:46(UTC)
Ja koristim aktivni kiseonik u spreju za desni i stvarno mi pomaze,super je.

: insomnia - 24. avgust 2007 16:45:54(UTC)
Ne bi bilo lose da koristite i konac za zube... I, naravno, zalfiju. To je uobicajeno u trudnoci, hormoni divljaju, bla, bla... Ne mogu vise da zivim od toga sto je uobicajeno za trudnocu

: milenica - 24. avgust 2007 0:27:07(UTC)

Naco , ja imam strahovite probleme sa desnima zaista.... galamdzija galamdzija galamdzija
veruj mi i ja sam dobila preporuku da ispiram usta zalfijom ali i hidrogenom od 3 procenta....sva druga sredstva koja se inace koriste protiv upale desni su u trudnoci nazalost zabranjena...to je jedan od klasicnih simptoma...proci ce i to pozdrav!! ;] ;] ;]

: mamaTanja - 24. avgust 2007 0:17:39(UTC)
i meni su desni upaljene sa vremena na vreme.I ja ispiram zalfijom i to donekle ublazava problem ali ga ne resava.To je jedna od "radosti" trudnoce.

: nacafaca - 24. avgust 2007 0:04:01(UTC)
Da li jos neka trudnica ima ovja problem? Meni su upaljene vec 2 nedelje i stalno krvare kada ih perem i bas kada sam bila u bg prosle nedelje posetila sam zubarku i ona mi kaze da nista ne koristim nego da samo usta ispirem 3 puta na dan zalfijom, e ja to i radim ali ne pomaze!!!!

: Gost - 15. april 2007 20:46:00(UTC)
Upala desni kod trudnica nastaje zbog povecanog nivoa progesterona. Najbolje je ispirati zalfijom u toku dana ali uvece nakon obavljenje higijene zuba isprati ih hidrogenom od 3%, jedna supena kasika, malo promuckati u ustima (ne mnogo jer hidrogen peni i otici na spavanje. S obzirom na to da imam problema s paradentozom iz iskustva znam da je hidrogen najbolji za krvarenje, kao i dobra stara zalfija.

: Gost - 15. april 2007 17:29:00(UTC)
Nisi veca od mene.Kod mene zubar mora da stane bar dva puta u toku rada, cisto da ja malo dodjem sebi, uzas, a kada zavrsi onda pomislim pa kako je glup ovaj strah od zubara, nista me nije bolelo, bas sam smesna icon_rolleyes icon_surprised ops:
Medjutim cim se priblizi datum termina kontrole a ja u problemu postarom. icon_eek
Mene ovih dana uzasno muce desni, tako su natekle pogotovo iznad prednjih zuba i u gornjoj i u donjoj vilici, mada stvarno odrzavam higijenu.Znam da je normalno, ali mi nije svejedno od kada sam procitala da upala desni moze da izazove prevremen porodjaj ili rodjenje deteta sa malom kilazom, paradentozu tj klimanje i ispadanje zuba i niz slicnih problema. neznam hmm
Pocela sam od sinoc da ispiram usta zalfijom i videcemo sta ce da bude, u svakom slucaju moracu kod zubara bar da se posavetujem.

: Gost - 12. april 2007 21:00:00(UTC)
ja jos uvek nemam problema u sestom sam mesecu ali negde u 3 sam isla da mi skinu kamenac ali to sam vukla jos od pre bila sam nemarna ali sredila sam i to mora da se unosi dosta kalcijuma najbolje kroz hranu,da se ispira zalfijom zbog upaljenih desni.Meni je rekla dr.da hormoni rade svoje i da je normalno da desni krvare.I za malo da naglasim da sam ja najveca kukavica sto se tice zubara

: Gost - 11. april 2007 20:23:00(UTC)
Samo da kazem da je u DZ Vracar obavezna poseta stomatologu u trudnoci. Svi pregledi, kao i intervencije, su besplatne tokom trudnoce kao i godinu dana nakon nje. Jedino se naplacuje ciscennje kamenca (900din.) iz meni nepoznatih razloga. Smatram da je to jedan pametan korak u nasem zdravstvu.
Doktorka koja vodi moju trudnocu mi je na proslom pregledu dala specificni formilar za stomatolog koji on mora da popuni a na kome se izmedju ostalog nalazi i kratko obavestenje o razlozima krvarenja desni u trudnoci kao i o mogucim nacinima saniranja istih. Taj list popunjava stomatolog Doma zdravlja a predaje se ginekologu na sledecem pregledu.
Danas sam bila kod stomatologa koji mi je stvarno lepo pregledao zube, popricao malo samnom o desnima i obavestio me je o mogucnostima kontrole zuba u trudnoci i nakon nje. Mogu da vam kazem da sam se po prvi put osecala stvarno lepo. Ne znam da li je ova praksa karakteristicna za sve Domove zdravlja u Beogradu ili sire, ali ako kojim slucajem nije bilo bi dobro da se uvede.

: Gost - 23. mart 2007 14:01:00(UTC)
Ja se ne plashim toliko nego mi je bash neprijatno, sad kada sam bila morao je da mi bushi koren da mi stavi kochic i bash je gadan osecaj a ja sam alergichna na anesteziju shto je dodatan problem :( Idem danas opet pa cemo da vidimo kako cu da prodjem...

: Gost - 23. mart 2007 12:49:00(UTC)
Ja sam ih sve popravila pre nego sto sam ostala u drugom stanju, kao da sam znala, i za sada jedino nekada osetim dva kutnjaka jedan iznad drugog i oba imaju plombe.Dr kaze da je verovatno ok jer je plomba kod oba blizu pulpe, pa na hladno i toplo moze dugo da reaguju.Medjutim kada su desni u pitanju ja vise na znam sta da radim, tako me bole sa vremena na vreme, krvare mnogo kada perem zube, uzas.Ranije jesu ponekada, ali nikada ovoliko.Moracu da odem i ja do mog zubara, to je jedan super lik, inace je Arap i ovde u Becu ima ordinaciju preko 25 godina, rade mu i zena i cerka sa njim i svi su jedan super tim.Ja sam znala i da dobijem lupanje srca zbog straha od zubara, ali on ima neke svoje fazone i potpuno mi je pomogao da uspem da savladam taj strah, normalno ne sasvim, ali kako je bilo sada je super.

: Gost - 23. mart 2007 1:38:00(UTC)
JOOJ, mene nesto bolucka zub :( Idem sledece nedelje kod zubara, videcemo sta ce biti. Inace u trudnoci su mi samo desni krvarili, dok nije poceo da me jos i zub boli icon_cry icon_cry icon_cry

: Gost - 22. mart 2007 23:54:00(UTC)

Ja sam bas u subotu popravila tri zuba i nije bilo strasno-zapravo na jednom mi je popravila plombu, na drugom mi je to jutro dok sam cistila koncem ispala plomba?! (nisam mogla da verujem) a treci jos ranije nisu hteli da bude jer je bio mali karijes, ali je sad ipak popravila jer kaze da zene umeju da se ulenje oko sebe kad se porode, pa bolje da to sad resimo. Ali nista nije nastalo kao posledica trudnoce! I ja pijem fluorogal!

Inace posto se uzasno plasim zubara, procitala sam odmah na pocetku trudnoce da li trudnice smeju da popravljaju zube uz anesteziju-i naravno smeju!!!  Isto vazi i za rendgen-jer ne znam koliko puta mora da bude jaci (neki sumanut br.) da bi bio stetan po bebu.

: Gost - 22. mart 2007 22:45:00(UTC)
JA SAM PILA FLUOROGAL PO SAVETU LEKARA I NISAM NIJEDAN JEDINI ZUB IZGUBILA U TRUDNOCI, NI MM ZUBA.

: Gost - 22. mart 2007 16:06:00(UTC)
Tijana, i ja sam imala slicne probleme! Meni je cak vadila i zivac na zivo, posto navodno nije smela da snimi zub (za vreme trudnoce), a posle sam cula da zubi mogu da se snimaju tokom trudnoce. I da lomili su se narocito posle porodjaja ( mislim 3 kom koji su prthodno bili plombirani)

: Gost - 22. mart 2007 16:02:00(UTC)
Drage moje, kako vi stojite sa zubima? Kod mene je stanje uzasno, pre dva meseca sam bila kod zubara i popravio mi je jedan karijes i rekao da je sve ostalo u redu, da obratim malo vishe panje na zube dok sam trudna ali da misli da ce sve biti ok. Medjutim, pre neko veche dok sam jela samo mi se odjednom polomio jedan zub... Nisam mogla da verujem, jeste da je on imao plombu ali nikad ne bih poverovala da zub moze tako da se slomi i to u hlebu!!! I to cela polovina! Otishla sam juche kod zubara i rekao je da mora da mi nadogradi tu polovinu da se ne bi desilo neshto josh gore, uberavao me je da to nema nikakve veze sa bebom i da ne moze da joj nashkodi i verujem mu jer i njegova devojka je trudna ne bi me lagao i stvarno je divan ali dok sam lezala u stolici moja Emica me je udrala kao nikad do tada, verovatno je osetila da sam se uplashila... Moram da odem josh dva puta da mi to zavrshi, ne znam kako cu izdrzati.. Mrzim zubare! I da naravno imam i novi karijes galamdzija

pregnancy calendar

: Gost - 11. februar 2007 15:42:00(UTC)
Citat:
maja22 - 11/2/2007 12:23 PM

ja probleme sa zubima u trudnoci nisam imala.sve je bilo ok.

Potpisujem!

: Gost - 11. februar 2007 14:23:00(UTC)
ja probleme sa zubima u trudnoci nisam imala.sve je bilo ok.

: Gost - 10. februar 2007 21:39:00(UTC)
Zube sam redovno kontrolisala pre trudnoce,tako da sada, sto se tice njih nemam problema.Desni mi po nekad krvare,to nije straso.Medjutim,mene brine to sto su mi zubi malo potamneli.Pretpostavljam od Tothema ampula koje pijem.Tamo i napominju da se to moze desiti.Ja ih pijem na slamcicu,pazim da ne dodje u dodir sa zubima,odmah ih operem,ali ne vredi.Imala sam bas lepe,bele zube,a sada svi primecuju da su potamneli malo.Isto tako,ja dnevno pojedem bas,bas mnogo borovnica i kupina i one mi boje zube. Samo se nadam da cu moci posle porodjaja da ih izbelim. 

: Gost - 10. februar 2007 17:31:00(UTC)
Nina je lepo objasnila kako hormoni uticu na desni,a sto se samih zuba tice koliko sam uspela da se informisem,tokom trudnoce oni sami nisu preterano ugorozeni zbog neke vise sile,potrebno je samo malo vise voditi racuna o higijeni usta iz prostog razloga sto se u trudnoci javljaju mucnine,kod nekih samim tim i dolazi do povracanja,cesce jedemo i to je dovoljnan razlog za to da malo vise paznje obratimo nasim zubima u toku trudnoce.
Ja sam se toga pridrzavala i nisam imala nikakvih problema.Naravno i pravilna ishrana je pola posla.Desni su mi krvarili ali sam isto tako znala da je to normalno.Budite slobodni da pri svakom pranju blago masirate desni nevezano za njihovo krvarenje.To je bio savet mog stomatologa!

: Gost - 10. februar 2007 3:39:00(UTC)
ja nisam bas u top formi sa zubima, to je problem od ranije, cima sam ostala trudna obavila sma one glavne popravke a ostatak ce se obaviti posle trudnoce. Jednu moju drugaricu su savetovali da nikako ne dobija anesteziju, a dr. ju je uputila kod specijalnog zubara za trudnice icon_exclaim
Toliko sam bila naplasena sa tom anestezijom, da sam probila mozak mom zubaru da mi radi opravku na zivo , nasta on u ludilu ne bi pristao! Ne bi mi dosta njegovog ubedjuvanja pa sam se obratila mojoj dr. gin. i ona mi je takodje potvrdila bezopasnost lok. anestezije!

: Gost - 10. februar 2007 1:12:00(UTC)
NI JEDAN ZUB MI SE NIJE POKVARIO U TRUDNOCI,MOJA ZUBARKA I GINEKOLOG SAVETOVALI SU MI DA PEREM ZUBE SA PASTOM KOJA SADRZI SAMO FLUOR,TAKO SAM I RADILA CELE TRUDNOCU I NISAM IMALA NIKAKVIH PROBLEMA,PLUS SAM SE HRANILA ZDRAVO I NISAM PRETERIVALA SA SLATKISIMA.

: Gost - 10. februar 2007 0:32:00(UTC)

Nisam primetila da smo caskale o tome. Da li Vam desni krvare kad perete zube? Da li ste dobile karijes? Jesu li Vam potamneli zubi? Kvare li se?

Bolje je ne cekati poslednji trenutak da se javite zubaru. Desni,kao i sluznica nosa,oticu,zapale se i lakse krvare zbog hormona u trudnoci. Nekad je veci rizik za plod odloziti popravku nego je uraditi. Ozbiljan kvar moze stvoriti infekciju koja se moze prosiriti po celom organizmu. Medjutim,upotreba opste anestezije moze da poremeti priliv kiseonika fetusu,ali je u vecini slucajeva dovoljna i lokalna anestezija.

Za sve probleme,najbolja je prevencija... Barem jednom u toku trudnoce treba otici na pregled i ocistiti kamenac. Treba izbegavati snimanje rendgenom.Rutinske popravke koje zahtevaju anestetik treba odloziti jer anestetik moze da udje u krvotok.

Jedite sto manje secera,jedite puno hrane bogate vitaminom C(jaca desni i smanjuje krvarenje),unosite kalcijum,cistite zube koncem,operite jezik cetkicom,a ako niste u mogucnosti da odmah posle jela operete zube,onda grickajte parce sira ili kikiriki...