Obaveštenja

Icon
Error

: brankica46 - 20. mart 2014 15:42:23(UTC)
da li znate gde sve u novom sadu mogu da izvadim krv i analiziram hormone?

: Vesna40 - 11. oktobar 2012 14:04:51(UTC)
Hvala puno ! Juce sam upravo posle godinu dana ponovo bila u Jevremovoj i sada cu mnoge nalaze da ponovim, pa i TSH. Doktor je video sve prethodne nalaze, ali cekaju sada nove, pa se nadam da ce tada i uslediti korekcija mog TSH. Inace, presretna sam sto sam nakon godinu dana ispitivanja kod endokrinologa napokon krenula dalje i stigla do mog lekara u Jevremovoj. Nadam se i verujem negde u dubuni duse da ce stvari krenuti na dobro. Hvala jos jednom na svemu.

Veliki pozdrav za sve dame !

: zmaj - 11. oktobar 2012 9:00:20(UTC)
Vesna40 mora da bude ispod 2 jer u toku stimulacioje skače i ako piješ terapiju konsultuj se sa svojim endokrinologom da ti poveća terapiju za 25mcg srećno

: Vesna40 - 10. septembar 2012 14:05:56(UTC)
Pozdrav svima. Interesuje me koliko treba da bude TSH kada je u pitanju priprema za VTO ? Naime, danas sam dobila nalaz koji je - TSH 3,27 ( referente vrednosti 0,4 - 4 ). Mislim da mi je drugarica rekla da je njoj doktor rekao da ne sme da bude veci od 2 kada je trudnoca u planu jer sve vrednosti ovog hormona preko 2 mogu da prouzorkuju proble.
Hvala unapred svima !

: SARA-VA - 26. avgust 2012 14:43:00(UTC)
Pozdrav devojke :-)) Moze li mala pomoc oko tumacenja rezultata,radila sam ih 2. dan ciklusa i vrednosti su sledece:

TSH 1.67
ESTRADIOL 20.29
PROGESTERON 2.42
FSH 8.57
LH 10.78
TESTOSTERON 0.661
PROLACTIN 226.5

Idem tek za 4 dana kod dr....ko ce izdrzati :-)))

Imam 30 godina...Hvala unapred!:-))

: MAZA1972 - 12. april 2011 13:38:10(UTC)
Meni ovo izgleda kao dobar nalaz...Fsh je nizak,što je dobro...znači da imaš vremena,Lh je viši od Fsh što može biti inverzija ,i nisam sigurna da li oznacava policistične jajnike...bolje odnesi lekaru da ti protumači,nije bitna sama vrednost,nego i međusobni odnos FSH i LH.
Kod mene su tiroidni dobri, ali mi je progesteron i LH nizak, pisala sam u postu ranije.Probaću IUI i skupljam papire za VTO,ali ja imam puno godinica 38.5.poljubac

: maza - 8. april 2011 22:24:26(UTC)
evo mene nanovo novi hormonski nalazi su mi u totalnom haosu pa ako imate savjet please pisite

TSH 5.76, referentne 0.4-4
T3 2.29 1.36-2.6
T4 73 58-161
Testosteron 1.40 ispod 2.8
estradiol 249 74-587
prolactin 267 40-530
progesteron 0.55 ispod 3.6
LH 7.48 1.1-11.6
FSH 5 r 2.8-14.4

: maza - 12. februar 2011 23:23:33(UTC)
Mazo (imenjakinjo .. prvo dobrodosla) nisam bas strucno upucena u svu problematiku ali citajuci iskustva i tumacenja
labar. nalaza u cesto ovolika razlika izmedju LH i FSH hormona ukazuje na policisticne jajnike u vecini slucajeva..
koja ti je referentna vrijednost za progesteron
sta ti je ljekar savjetovao ...??

dosta cura ima slicne probleme pa dobijaju injekcije za pucanje folikula i imaju ciljane odnose jesi probala tako?

: MAZA1972 - 12. februar 2011 16:35:46(UTC)
Progesteron se radi 21 dana ciklusa,a sve ostali 2-3 dana.Normalno je da u toku ciklusa progesteron menja vrednost.Referentne vrednosti se razlikuju od lab.do lab.Napisaću šta stoji u ref.vrednostima Konzilijuma:
Folikularna faza 0.15-1.72 ng/ml
luteinska 1.5-22.6 ng/ml
menopauza 0.00-0.15 ng/ml

: MAZA1972 - 12. februar 2011 16:26:47(UTC)
Nova sam na forumu.U lečenju steriliteta sam radila i hormone,koji su u granicama.Imam 38 god.
FSH 5.21
LH 2.53
Estradiol 61.1
Testosteron 0.196
Androstendion 1.76
Prolaktin 190
Progesteron<21 dan ciklusa 8.08
Ovaj poslednji je nizak po mišljenju ginekologa.Pratila sam i folikulometriju i nije došlo do oslobađanja ili pucanja folikula,već je nastao perzistentni folikul.Da li je neko imao sličnu situaciju i da li je to povezano,pa zbog niske vrednosti progesterona ne dolazi do ovulacije.Kako vam izgleda ovaj nalaz?Pozdrav svima!

: maja vulic - 5. februar 2011 12:16:12(UTC)
Vise ne znam ni sta da mislim,doktor mi je rekao da pokusam dva meseca da ja sama smrsam,ako mi ne ide od ruke onda da idem da mi da verovatno kontraceptivne pilule ili sta vec.Idem na aerobik,korigovala sam ishranu,ali ne ide.

: maza - 25. januar 2011 17:39:52(UTC)
majo ako ti je u granicama virjednosti onda je ok.
meni je dr. rekla da je normalno da opada tako treci dan ciklusa .. i tacno po referentnim vrijednostima
mi pise da treba da opada i da bude ispod 3.6...

: maja vulic - 25. januar 2011 15:04:09(UTC)
Mazo,ja po tvojim rezultatima vidim da uopste referentne vrednosti nisu iste kako kod mene.Kod mene pise da je prolaktin normalan od 5 do 25,ima dosta razlike.Ja ne razumem moj organizak uopste,umesto da se gojim u trudnoci,ja se gojim posle porodjaja.Svasta od mene.Zanima me jos nesto ako neko zna meni ke progesteron na 3 dan o,2.pretpostavljam da to nije u redu

: maza - 19. januar 2011 20:53:40(UTC)
ancicvele hvala na potpori
mislim da je i kod mene slican slucaj tj. da mi pada progesteron iako je on ok. mada su i ostali u dobrom odnosu
osim ovog andro hormona.. vidjet cu sta ce mi reci dr sjutra mada ne zelim tu stimulaciju klomifenom za sta je moja dr. zapela
vidjet cemo

: ancicvele - 18. januar 2011 19:48:57(UTC)
Drage moje, ja sam imala probleme sa hormonima, svi su oni bili u granicama normale, ali njihov medjusoban odnos nije bio dobar, posebno Lh i Fsh. Na osnovu toga mi je ustanovljen sindrom policističnih jajnika, nisam imala nijedan drugi simpom Pcso-a. Budite strpljive, nadjite nešto na netu o hormonima, i sačekajte da čujete mišljenje svog lekara. Znam da ovo zvuči kao predavanje, to mi je poslednja namera, znam kroz šta prolazite. Menjala sam lekare, pila razne lekove, a onda mi je preporučeno da pijem Cikloproginovu i Bromokriptin, jer je moj ginekolog pretpostavio da mi progestron u toku ciklusa varira, što može da bude smetnja začeću. Pila sam te lekove mesec dana i.... (pogledajte moj tiker)! Ljubim vas puno i podržavam! Nema odustajanja, glavu gore ! zaljubljen zaljubljen

: maza - 18. januar 2011 15:09:10(UTC)
evo i mojih nalaza povecan androstenedon ..zna li neko nesto vise o njemu..

TSH 0.78, referentne 0.4-4
T3 1.69 1.36-2.6
T4 77.5 58-161
Testosteron 1.67 ispod 2.8
estradiol 193 74-587
prolactin 171 40-530
DHEA 3.26 1-11.7
androstenedion 15.4 1.05-11.5
progesteron 0.951 ispod 3.6
LH 6.71 1.1-11.6
FSH 6.31 r 2.8-14.4

e da radjeni su treci dan ciklusa...

: macaraca - 18. januar 2011 1:48:13(UTC)
meni je progesteron nizak i dobila sam ogrametril radi regulisanja ciklusa, za pocetak 3 meseca a kasnije cemo videti. ostali hormoni su mi u normali

: TanjaBP - 11. januar 2011 13:32:07(UTC)
Draja Majo, pocni da pretrazujes po internetu koje su granicne vrednosti i koji su problemi kod tvog slucaja, mozes puno da saznas.Mada nemoj mnogo ni da se nerviras niti panicis dok se ne vidis sa tvojim dr. jer je svako poseban pa je i terapija individualna. Pozdrav tebi i tvojoj decici.

: maja vulic - 10. januar 2011 17:28:08(UTC)
Ja sam i videla naravno te vrednosti i po svemu sudeci nizak mi je progesteron,estradiol mi je takodje nizak,a testosteron mi je visi od granice normale.Zato sam i pitala,dok mi doca ne dodje sa odmora...Nestrpljiva sam jako...

: ija_ftn - 9. januar 2011 13:38:24(UTC)
Citat:
maja vulic - 7/1/2011 15:17

Drage moje,ja sam radila analize stitne zlezde i u redu su.Radila sam hormone i oni su sl. FSH 5,8 LH 1,5 PROGESTERON 3 DAN 0,2 PROLAKTIN 9,4 ESTRADIOL 18,0 TESTOSTERON 4,1.Inace ove analize radim zbog svoje gojaznosti,rodila sam dva deteta,i posle porodjaja sam naglo dobijala na kilazi koju ne mogu nikako da skinem.Da li neko zna kakav je izgled ovih rezultata,posto sam zaista neupucena u sve ovo.Interesuje me,dok naravno ne odem kod doktora.Unapred hvala

Na rezultatu testa uglavnom daju i referentne vrednosti za sve hormone u zagradi pored rezultata.

: maja vulic - 8. januar 2011 16:17:38(UTC)
Drage moje,ja sam radila analize stitne zlezde i u redu su.Radila sam hormone i oni su sl. FSH 5,8 LH 1,5 PROGESTERON 3 DAN 0,2 PROLAKTIN 9,4 ESTRADIOL 18,0 TESTOSTERON 4,1.Inace ove analize radim zbog svoje gojaznosti,rodila sam dva deteta,i posle porodjaja sam naglo dobijala na kilazi koju ne mogu nikako da skinem.Da li neko zna kakav je izgled ovih rezultata,posto sam zaista neupucena u sve ovo.Interesuje me,dok naravno ne odem kod doktora.Unapred hvala

: kikica - 24. decembar 2010 12:35:32(UTC)
Radila sam hormone, svi su u granicama osim Estradiol koji je 10.
E sada dok zakazem kod lekara pa dok odem, proci ce citava vecnost.
Zna li neko nesto o snizenim vrednostima estradiola?
Na sta to ukazuje?

: ancicvele - 8. oktobar 2010 23:04:05(UTC)
Hvala Tanja na odgovoru, znam da na papiru postoje referentne vrednosti. Problem nije u vrednostima, već u njihovom medjusobnom odnosu. Tada je Estradiol bio visok, tj. na gornjoj granici ali je progesteron bio nizak, zazo sam i dobila 7 dana ranije, a posledica terapije Gluforminom. Pozdrav!

: TanjaBP - 8. oktobar 2010 10:39:26(UTC)
draga anci ja ne znam tacno kako idu vrednosti hormona u toku ciklusa ali na papiru na kome ti daju rezultat uvek pise i raspon rezultata koji je dobar...pogledaj kako se krecu u odnosu na to pa pokusaj da dodjes do odgovora...nisam bas pomogla znam ali kada neko napise upomoc ja moram da reagujem :-)

: ancicvele - 5. oktobar 2010 9:55:44(UTC)
Upomoć! Treba mi savet, drugog dana ciklusa sam radila hormonski status, Estradiol 210, FSG 4, 58; LH 3,02; Progesteron 0,7; Prolaktin 296,86; Testesteron 2,11. Po svim referentnim vrednostima Estadiol je visok. Da li je neko imao iskustvo ?
Pozdrav, unapred hvala! zaljubljen

: macaraca - 31. avgust 2010 19:37:30(UTC)
ok hvala ti, sutra idem kod dr posto mi kasni da vidim zasto i sta nije u redu

: ancicvele - 31. avgust 2010 19:27:42(UTC)
Citat:
macaraca - 31/8/2010 16:57

gledam moje rezultate nemam pojma kako da ih citam jer nemam menstuaciju pa sam zato to morala izvaditi i ne znam koju ref vrednost da gledam folikularnu ili faza ili luteinska?!

oni izgledaju ovako
FSH - 3.15
LH 3.52
Prolaktin 235
Progesteron 1.02
testosteron 0.460
kortizol 361
estradiol 21.4

Draga nacaraco, upravo gledam moj hormonski status i po referentnim vrednostima FSH, LH, Progestern,Estadiolje u folikularnoj fazi.
Nadam se da sam ti pomogla. Nisam stručna, samo čitam referentne vrednosti. Pozdrav!

: macaraca - 31. avgust 2010 18:57:06(UTC)
gledam moje rezultate nemam pojma kako da ih citam jer nemam menstuaciju pa sam zato to morala izvaditi i ne znam koju ref vrednost da gledam folikularnu ili faza ili luteinska?!

oni izgledaju ovako
FSH - 3.15
LH 3.52
Prolaktin 235
Progesteron 1.02
testosteron 0.460
kortizol 361
estradiol 21.4

: kobrica - 21. jun 2010 13:58:07(UTC)
KADA VADITE KRV ZA ANALIZU HORMONA, USTANITE DVA SATA RANIJE I PONASAJTE SE NORMALNO, NE MORATE TRCATI I JURCATI, VEC NAJNORMALNIJE OBAVLJAJTE SVOJE JUTARNJE AKTIVNOSTI:)

: d77 - 16. jun 2010 8:34:28(UTC)
Da li mi mozete reci nesto o odnosu FSH i LH. Kod mene je: fsh 3,47, a LH 3,4

: mojra - 31. mart 2010 12:50:57(UTC)
Moze li neko da mi kaze tacan raspored hormonskog statusa po danima ciklusa ?
Zapravo koji se hormoni kad rade u ciklusu>
Hvala

: t01 - 4. februar 2010 19:32:43(UTC)
A da li se nekom desilo da mu je prolaktin ispod referentnih vrednosti? Moj je drugog dana ciklusa 85, a donja granica je 102. Inače, endometrijum mi je na poslednjem UZ bio tanak, pa ne znam da li ovo može da bude povezano jedno sa drugim?

: macaraca - 19. decembar 2009 15:26:58(UTC)
mada i ja posle porodjaja imam pojacano znojenje, koje ranije nisam imala...ne znam bas

: kika - 14. decembar 2009 12:41:33(UTC)
VISOK PROLAKTIN ELIMINISE OVULACIJU .
PROLAKTIN SE RADI U 8 , U 11, PA U 13 CASOVA.
NIJE VAZNO KOG DANA U CIKLUSU.

NE ZNAM U KOJOJ SU RELACIJI KLOMIFEN I PROLAKTIN.

POSAVETUJ SE SA ENDOKRINOLOGOM, NE SAMO SA GINEKOLOGOM.

ZA UVECAN PROLAKTIN NAJVAZNIJE JE DA ELIMINISES STRES...

ZATO RADUJ SE STO IDETE KA TRUDNOCI I UZIVAJ , I SRECNO DRAGA :)

: Mirka86 - 13. decembar 2009 23:46:16(UTC)
Proveravala sam hormone i prolaktin mi je bio 853.Pokusavam vec 4 meseci sa klomifenom da ostanem trudna,ali bezuspesno.Da li moze ovo biti uzrok ili je nesto drugo u pitanju?P.S.Imam cerkicu 3.godine! :(

: srecna mama - 12. decembar 2009 22:38:44(UTC)
Hmmm, ja isto imam oko 15 kg viska, ugojila sam se dosta u trudnoci, preko 20kg.Tako da, ostalo mi je 15 kg viska.Ovo preterano znojenje moguce je da potice od toga.

: Sanjalica - 12. decembar 2009 17:28:00(UTC)
Nisam nista pila, rekao mi dr. da smrsam, otprilike tako se i regulisalo.

: srecna mama - 12. decembar 2009 11:34:06(UTC)
Sanjalice, reci mi molim te da li si imala jos neke simptome zbog povecanog lucenja estrogena?I, koju si terapiju nakon toga imala?Ja imam i pojacano znojenje.Moram non stop da se tusiram da koristim dezodoranse hmm

: Sanjalica - 12. decembar 2009 0:46:20(UTC)
Jesam i ja, ali ne tako dugo posle porodjaja. Menstruacije sam dobila posle pet meseci, oba puta, i od tad su redovne. Desilo mi se posle Alekse da na sredini ciklusa imam braonkast sekret, lekar mi je rekao da je moguce zbog kg. koje sam nabacila imam vece lucenje estrogena.

: srecna mama - 12. decembar 2009 0:04:11(UTC)

Pozdrav  svima,

Htela bih da pitam da li je neko imao sl.simptome, naime, od kako sam se porodila, imam pojacano znojenje,i evo desilo mi se da mi menstruacija se svede na jedan dan.Znaci, poslednji put jednostavno je trajala jedan dan, nakon tog jednog dana, vise nije bilo ni krvarenja ni iscedka icon_eek Totalno nejasno situacija.Da li ije neko od vas imao takvih iskustava, da li su u pitanju hormoni, ne znam zasto se znojim neznam Zbunjena sma bilo kakva informacija bi mi dobro dosla, dok ne odem lekaru.

: machkica82 - 28. april 2009 22:47:05(UTC)
ej devojke, nova sam na forumu (ovo je drugi sajt na kom se registrujem u roku od sat vremena :)), gleduckala pomalo na netu ovih dana forume o hormonima, pa rekoh da pitam poneshto :)
ne trudim se da ostanem trudna, al ne bih se bunila, pa sam pre mesec dana vadila krv i radila analizu hormona, na svoju ruku (drugarica mi je doktorka, pa mi je rekla da radim progesteron od 21. do 28. dana ciklusa da proverim da li sam imala ovulaciju, a u labaratoriji su mi odradili i fsh, lh, prolactin i estradiol, a tek posle sam videla da nema puno smisla raditi ih tad, jer se rade 2. ili 3. dan ciklusa, al dobro)... elem :), pila sam kontraceptivne pilulice skoro 5 godina i prestala sam pre 7 meseci... ranije su mi ciklusi bili nepravilni, ali sad su kao sat- na tachno 28 dana i imam sve mogucje pmsove :), bole grudi, napade gladi itd... znachi sad je sve oki...
rezultati hormona su mi prema mishljenju ginekologa ok, kazhe da sam sudecji po progesteronu imala ovulaciju... al reko da napishem ovde, pa da vidim shta vi mislite, jer nigde ne vidim ovako niske rezultate fsh i lh kao kod mene (shvatila sam da za fsh to nije loshe, jer je sve ispod 6 odlichna vrednost)
estradiol 165 9ref vred za lutealnu fazu 31-165)
fsh 2,35 (1,7- 5,6)
lh 2,29 (1,3- 10,8)
progesteron 17,9 (1,2- 24,8)
prolactin 347 (132-498)
zahvaljujem :)))))

: gagapsi - 27. mart 2009 0:55:22(UTC)
Wistar, hvala na objasnjenju, ovog meseca verovatno necu raditi nista vise, posto je ciklus vec pri kraju, sto se tice
biljaka procitacu nesto vise o tome.

: Wistar - 26. mart 2009 14:16:56(UTC)
gagapsi, ako je do normalne ovulacije doslo (a kod tebe je to slucaj) onda su ti hormoni prvog dela ciklusa (FSH i Estrogen) najverovatnije OK. Problem kod mnogih zena (pa i kod mene) su hormoni drugog dela ciklusa (LH i Progesteron). LH ili Luteinizirajuci Hormon luci zuto telo (Corpus Luthaeum) koje nastaje posle prskanja De Grafovog folikula i oslobadjanja jajne celije. Ovaj hormon (ako ga ima dovoljno) putem krvi stize do hipofize i pokrece lucenje Progesterona. Progesteron je, pak bitan za dalju trudnocu, tj. omogucava da dodje do implantacije oplodjene jajne celije u zid uterusa.

Koliko ja znam, krv se za analizu sva 4 hormona radi 7. i 21. dana ciklusa, a cena po privatnim laboratorijama ti je oko 1300 din za dva hormona. Naravno, prvo moras otici do svog ginekologa koji ce ti tacno reci kog dana da das krv i posavetovati se sa njim za dalje.

Imam i jedan mali predlog za tebe. Pre nego li posegnes za hormonskom terapijom (u slucaju da ti hormoni nisu u redu) posavetuj se i sa zenama koje su se lecile prirodnim putem. Postoji ovde i forum Lecenje prirodnim putem, gde mozes dobiti detaljne informacije! Citav niz biljaka, kao i homeopatski lekovi mogu regulisati hormonalni status (pricam iskljucivo iz licnog iskustva!) a mogu te postedeti neprijatnosti koje prate hormonalnu terapiju!!!

Zelim ti puno srece, a ako treba jos koja informacija - tu smo. Pitaj!

caos

: hazarderka - 24. mart 2009 14:00:42(UTC)
smokve stavis u teglu i prelijes maslinovim uljem, kada odstoje 40 dana svako jutro uzimas po 2

: jecac - 24. mart 2009 12:28:03(UTC)
Sto se tice fsh neznam ali ja sam imala problem sa prolaktinom. Koji dan ciklusa si vadila krv? Meni je prolaktin bio visok i morala sam da radim dnevni profil. Dala sm krv u 8,11 i 14 sati. U 8 sati mi je bio 700 a u 14 je pao na 163. Prolaktin je hormon stresa i moras da budes smirena kad dajes krv.Uradi dnevni profil pa ces imati pravo stanje.

: jecaneca - 18. mart 2009 0:28:38(UTC)
Radila sam hormone na svoju ruku jer do trudnoce ne dolazi vec dugo,dugo....i imam sta videti....
FSH 10.4 (3,5-9,2)
PROLACTIN 1077 (132-500)

Napisala sam ovo sto nije u granicama normale....
I sta sad da radim?
Planiram sledece nedelje na HSG,a onda kod doktora ili da idem odmah???
Gde mogu procitati taj recept sa smokvama za FSH????
Bas bedak....
Ima li neka od vas da je kocio prolaktin i da je posle dovodjenja u normalu istog, postala trudnica

: gagapsi - 17. mart 2009 14:37:43(UTC)
Mislila sam na "pitaj stucnjaka" -imas na ovom sajtu i tu mogucnost :)

: gagapsi - 17. mart 2009 13:23:14(UTC)
Cao Dijana, ja sam takodje nova na forumu. Sto se tice tvog pitanja ne znam puno o tome, verovatno dr zanima hipifiza... Pokusaj sa "pitajte lekara" ,opisi mu celu situaciju i sto konkretnije postavi pitanje,ako ti jedan odgovor nije dovoljan ti pitaj ponovo :) Stecno!!!!!!!!!!!!!
Ja sam radila ovih dana folikulometriju, video se folikul-lep,bas lep... i na sledecem pregledu utvrdjeno je da je ovulacije bilo... Posto me dr nije uputio na hormonske analize, ja bih sama. Uputite me ko zna, kog dana ciklusa bi trebalo da to odradim i koje hormone da pratim . Please Pokusavamo vec godinu i nesto ali :( !!!!!!!!!!! Srecna sam zbog ovulacije, ali ne znam puno o hormonima koji su posle ovulacije bitni za zacece...........

: DijanaM - 9. mart 2009 23:57:00(UTC)
cao,ja sam prvi put ovde,jer sam tek odnedavno saznala da imam problema sa hormonima,tacnije sa prolaktinom.prvi put mi se desilo da mi izostane ciklus,mada mi nikad nije ni bio redovan,ali sam imala na svakih 31 do 35 dan.sad mi je dosla na 68 dan,ali posto sam planirala trudnocu nisam obratila paynju sve dok nisam otisla kod ginekologa i rekla mi je da nema trudnoce,radila sam hormone i ustanovimo da mi je prolaktin visok,ne nesto puno.ona me salje na rendgen glave?nije nesto pricljiva pa mi nije ni objasnila mnoge stvari koje su me zanimale oko toga.ako neko nesto zna o tome,volela bih da to podeli samnom. hvala...

: hazarderka - 29. januar 2009 20:31:08(UTC)
da,procitala sam to za smokve, odmah veceras pocinjem sa tim. folikulometriju sam radila vise puta, prosli mesec sam imala 3 folikula uz klimifen i radila inseminaciju -neuspesno,i koristila sam ovugnost trakice koje kao pokazuju II. hvala, oticicu kod dr u svakom slucaju,ali je na odmoru 10 dana,a do tad ce me ubiti neizvesnost

: zogo - 29. januar 2009 19:00:20(UTC)
Da visok ti je fsh i to moze biti znak smanjene rezerve jc...jesi li radila nekad folikulometriju?Imas li folikule svaki mesec i dolazi li do O?Fsh je najbolji kad je negde oko 6-7 iako je gornja granica 11-12....kod mene je 8,7 i tu je negde uvek oko 9 ali kazem ti sto manji to bolji-veca proizvodnja jc...Kada sam radila vto bila je devojka kojoj je visok fsh negde oko 12 i njoj je savetovano sto pre da radi na trudnoci jer se moze desiti da prestane proizvoditi folikule i time ranije uci u tkzv."rani klimaks".Ne zelim da te plasim ali posavetuj se sa dr.Od prirodnih "lekova" mogu ti preporuciti smokve u maslinovom ulju koje pomazu spustanju fsh...

: hazarderka - 29. januar 2009 18:41:54(UTC)
devojke, fsh 4.dan ciklusa 15.6, sad kad malo prelisah forume - lici mi na katastrofu, a gornja dranica treba da bude 11 i nesto. kod dr sa tim rezultatima treba da se javim tek sl sedmice. ko da izdrzi do tad... jel imao neko takvu situaciju

: similic - 23. januar 2009 16:39:23(UTC)
Kika, bila sam juce u DZ na pregledu. Rekla mi je za hormone da je to sve ok. Ali nisam uopste zadovoljna sa dr (imas moj post u kafancetu) tako da idem sutra privatno... kod stare dr...

: kika - 7. januar 2009 19:54:20(UTC)
JA SAM PROFIL RADILA U 8 , PA U 11 , PA U 13 CASOVA, U MINUT TACNO....VARIRA U ZAVISNOSTI OD BILION FAKTORA....

: kika - 7. januar 2009 19:52:31(UTC)
MOLIM TE DA NAM NAPISES KAKO JE BILO KOD LEKARA...JA IMAM PROBLEMA SA VISOKIM PROLAKTINOM, I NEMAM NISTA PAMETNO DA TI KAZEM, ALI ME INTERESUJE TVOJE ISKUSTVO....

: makica 265 - 6. januar 2009 0:32:05(UTC)
Profil prolaktina je da ga izvadis u jednom danu 3 puta.Npr.ujutru u 8 sati,pa u 12 u podne,pa u 5 predvece.Jer je veoma moguce da on u toku dana se spusti na normalu.Kad sam ja vadila hormone prolaktin mi je bio 1997 a ref.vrijednost je do 621.Dr.mi rekla da uradim profil prolaktina jer kaze da mi je toliki prolaktin ja ne bi ni mogla da ostanem trudna,jer ne moze doci do ovulacije.Ja inace nemam problema sa ostajanjem u drugom stanju pa ga nisam ni provjeravala.On je ujutru zna da bude uvecan ali u toku dana se spusti.

: similic - 6. januar 2009 0:22:05(UTC)

Makice hvala ti na odgovoru. Ako ti nije problem napisi sta je to profil prolaktina i kako se radi. Nisam cula, a ne mogu ni na cenovniku laboratorije pronadjem nesto sto bi licilo na to. I zasto mislis "zbog toga sto je radjen ujutru". U cemu je razlika?

Sorry gomila pitanja cvecko

: makica 265 - 5. januar 2009 23:57:31(UTC)
Za prolaktin ce ti sigurno reci da uradis profil prolaktina.Nije ti puno povecan,to je sigurno zbog toga sto je vadjen ujutru.

: similic - 5. januar 2009 23:12:45(UTC)

Stigli su mi rezultati, treci dan ciklusa, ako neko zna nesto opsirnije neka kaze, tek u petak idem kod dr...

T3 1.8 nmol/L (1.3-3.1)

T4 113 nmol/L (66-181)

PRL 744.9 mlU/L (127-637)

TSH 3.723 mlU/mL (0.350-5.500)

LH 6.7 mlU/mL (1.0-11.4)

FSH 2.9 mlU/mL (3.5-12.5)

E2 214.6 pmol/L (46-607)

Testosteron 3.0 nmol/L (0.22-2.90)

: similic - 5. januar 2009 17:15:22(UTC)

JovanaG, ono sto ja znam da ti kazem je da referentne vrednosti (donja i gornja granica) zavise od faze ciklusa u kojoj se nalazis (koji ti je dan ciklusa) i od laboratorije u kojoj si radila....

Trebalo bi na nalazu da pise sa desne strane koje su to vrednosti u okviru kojih je "normalna vrednost" za svaki hormon pojedinacno.

: JOVANAG - 5. januar 2009 16:20:20(UTC)
Da li bi neko znao da mi objasni ove rezultate: Testosteron-0.72.LH-8.565. T3-1,858.T4-114.8.htg-11,05.TSHultra-1,329.Prolaktin-9,124.FSH-3,258.Unapred hvala

: similic - 5. januar 2009 15:47:06(UTC)

Jutros sam vadila krv, posle 5 su mi rezultati.... Usput listam knjigu Zdravlje iz bozije apoteke pa prelecem preko biljaka koje bi nam mogle biti od pomoci....

BELA IMELA (Viscum album)

Imela izuzetno pomaze u slucajevima hormonalnog poremecaja. Treba piti najmanje dve solje caja dnevno, po jednu ujutru i uvece. Caj od imele bi trebalo da piju zene u prelaznim godinama koje imaju lupanje crca, zatim pate od iznenadnih napada vrucine (valunga), osecaja straha ili teskog disanja. Tegobe ce poptuno nestati i zena uopste nece imati osecaj da se nalazi u prelaznim godinama. Svezi sok od imele moze da pomogne i u slucaju zenskog steriliteta. Uzima se po 25 kapi na prazan stomak i to pola sata pre dorucka, i uvece pre odlaska u krevet. Kapi se mogu nabaviti u apoteci.

Caj od imlele se priprema samo hladnim natapanje. jedna puna mala kasika imele se ostavi preko noci u cetvrt litre hladne vode. Ujuto se malo ugreje i procedi.

: similic - 4. januar 2009 20:53:18(UTC)
Drage moje, molim za malu pomoc. Posto se spremam da sutra ujutru idem  da vadim hormone iz krvi jedna drugarica mi je nabacila da treba da ustanem 2 sata ranije i budem aktivna (ne da sedim nego nesto radim) Jel to tacno????

: Drugarica - 29. decembar 2008 17:04:02(UTC)
Imala sam visok prolaktin i pijem bromergon 3 mjeseca i danas sam vadila prolaktin i on je 10,9! A normalan je od 95-580. Nemate pojma koliko me sad strah.Idem kod dr. u srijedu, ali da pitam vas da li je to sad opasno i sta se desava?
Hvala svima

: suzzy - 18. decembar 2008 12:16:38(UTC)
Branka, suprug i ja smo isli kod jedne Ruskinje koja radi u Beogradu. Ostavila sam ti adresu na PP, ne znam da li smem da reklamiram na forumu. Nama je pomogla. Vredi pokusati. Pozdrav!

: Vesna 1975 - 10. decembar 2008 14:08:51(UTC)
Branka, ja sam imala dva spontana i savetujem ti da imas strpljenja i da se opustis. Ja takodje posle prvog spontanog nisam godinu dana mogla da ostanem u drugom stanju,
a sad posle drugog spontanog je proslo pet meseci i sad cu da pokusam ponovo, pa cu videti,
tako da se ne sekiras uopste, jer posle spontanog organizam nije bas odmah spreman da prihvati novu trudnocu, retki su takvi slucajevi,
ipak je potrebno da prodje neko vreme da se organizam oporavi.
Samo strpljenja i imacemo mi nase bebice!

: Dete Lina - 9. decembar 2008 23:43:04(UTC)
Bila sam u istoj situaciji kao i ti, tj. istim mislima. Kao sebe da slusam. I ja sam dugo cekala _"dugo" oko godinu, a ima ljudi cekaaaaju i docekaju. A evo me sad pored mojeg sunca koji ima 10 meseci. Strpljenja, gadjaj i dalje plodne, al se opusti. Posto je meni pakao na poslu ja sam zatrudnela na odmoru :) .

: Vanessa_K70 - 9. decembar 2008 16:00:20(UTC)
Drage moje ne ocajavajte..samo imajte veru u Boga i sve ce samo da dodje..molitva..Ja sam u 3 mesecu uz pomoc Boga i molitve...

: dusica81 - 6. decembar 2008 23:02:32(UTC)
Branka, dobro dosla. Sada sam vidjela tvoj post i nadam se da je na pregledu sve proslo u redu. Samo mogu da ti savjetujem da ne uzimas klomifen bez nadzora ljekara jer se kao nus pojava javljaju ciste jajnika a i nije svim zenama potrebna stimulacija ovulacije. Zelim ti da nas sto prije obradujes lijepim vjestima. :-*

: branka.radmanovic - 5. decembar 2008 0:05:36(UTC)

Ja imam 31 godinu ,ostala sam jednom trudna pre 7 meseci ionda se desio spontani pobacaj u 9 nedelji trudnoce.Prokrvarila sam,dali su mi Progesteron injekciju,i tablete Dabrostona, ali to i nij epomoglo.Na kontrolnom UZ nije vise bilo ploda.Tad smo oko godinu dana pokusavali i desilo se.Nije mi jasno zato ne mogu ostati opet trudna , trudimo se ,ali ne ide nam.Da li neko ima neki savet.
Gadjamo plodne dane , a ipak nista.
Sutra idem na pregled u kliniku Ivanovic,u Grcica Milenka,da li neko nesto zna o njima?Kakvi su, da li su skupi.
Postoji li nacin da se u drzavnoj bolnici urade besplatno testovi hormona LH,FSH,progesteron,prolaktin , kortizol i testosteron?
Htela sam na svoju ruku uzeti Klomifen , jer sam mislila da nema ovulacije , pa ipak nisam da nesto ne pokvarim.
Molim vas da mi kazete nestoo ovome,da li je neka od vas imala ovakva iskustva. :( :(

: kika - 9. jun 2008 9:59:26(UTC)
A ZNAM DA STE I TI I BANE JAKI I SPOSOBNI I VERUJEM DA CETE IZ SVEGA IZVUCI ONO NAJBOLJE , I DA CETE IZACI MIRNE GLAVE S PEDIJATRIJE, SAMO NAPRED !

: kika - 9. jun 2008 9:58:10(UTC)
MA AVA MOJA, JA IPAK IZ SVEGA IZLAZIM KAO OPTIMISTA I VIDELA SAM I SLUSALA NA VMA SJAJNE I LEKARE I SESTRE I PACIJENTE , HVALA BOGU DA JE TAKO I DA IMA SJAJNIH LJUDI.
...nego draga moja da ne skrenemo suvise sa teme : ZENE , CUVAJTE SE STRESA , JER JE UPRAVO TO PROLAKTINU DRUGO IME - HORMON STRESA .

: dr Avluela - 9. jun 2008 6:26:15(UTC)

Draga moja Kika,jako mi je zao sto si morala da prodjes kroz sve ovo (juce na telefonu nista nisi rekla poguzi    )

Ta doktorica  ne treba da se zove doktorica poguzi    ma koliko je ona bila dobar strucnjak kadtedovatim

Ona je bruka za nasu struku jer pre svega treba da si COVEK a posle doktor! Ako ona ne moze da bude covek onda DA IDE KUCI galamdzija galamdzija galamdzija galamdzija

Imala sam priliku da se upoznam sa nekoliko takvih "krava" ,jer radi se o zivotinjama a ne zenama i jako mi idu na zivce uzid

Nazalost jedna takva ce mi biti direktorica kada budem radila Pedijatriju.Sada je Bane kod nje i stvarno broj dana kao u vojsci,kad ce da zavrsi pedijatriju,jer ne moze da je podnosi. Mozes misliti kakva je to zena,kada je ostavila njenu malu decu i muza i otisla ona u inostranstvo da specijalizira i pravi karijeru.Vratila se i postala je direktor Pedijatrijskog odeljenja u nasu bolnicu,ali za njenu decu je bilo kasno.Oba dva sina su vec bili narkomani a prosle godine mladji je umro.Boze oprosti me,ali ona uopste ne pokazuje da joj je tesko zbog sina sto je umro niti za starijeg sto je i dalje pod drogom.

A ta ista zena maltretira koleginice,koje specijaliziraju a imaju bebu,da mesecno urade 10 dezurstva (sto znaci dan-noc da si u bolnicu 10 dana mesecno,osim tvog svakodnevnog radnog vremena).Zakon kaze kod nas da dok beba ne napuni 1 godinu mozes da ne dezuras a posle do 3 godine da imas 4 dezurstva mesecno.Nazalost uspeli su da zaobidju zakon (razlog su kao "potrebe klinike") i da teraju mlade majke da trecinu vremena njihovog zivota provedu u bolnicu a ne sa bebama upomoc

O dojenju da ne pricamo,jer mi doktorice na specijalizaciji imamo slobodno samo 2 meseca pre porodjaja i 2 posle uzid

A ta "krava" direktorica preti da ce dati otkaz mladim mamama koje se zale da im bebe placu i traze mamu a vrhunac je bio kad je rekla "IZABERITE STA HOCETE DA BUDETE - MAJKE ILI DOKTORICE"

Ona je izabrala vec davno!

SRAMOTA!

: kika - 9. jun 2008 5:25:09(UTC)
EVO KAKO MOZETE PROCI U BORBI ZA ISPITIVANJE HORMONA NA KBC U BG.OVO JE PISMO KOJE SAM POSLALA HIPPEI KADA MI JE IZ NAJBOJE NAMERE PREPORUCILA DR VERU POPOVIC , ZA KOJU CEO BALKAN ZNA DA JE EKSPERT U SVOM POSLU, I TO VEROVATNO I STOJI.

HIPPEIA , DRAGA, IMALA SAM ZAKAZANO KOD NJE JEDNOG DANA U 9 UJUTRO, MOJ TATA ( inace dr ) I JA SMO TAMO BILI VEC U POLA 9, CEKALI SMO JE DO DESET, U DESET JE ULETELA U HODNIK, NEKA KOLEGINICA JOJ JE FINO I TOHO REKLA " DOKTORKA IZVINJAVAM SE CEKA VAS VAS KOLEGA ZAKAZALI STE IM U 9" , A VELIKA I MOCNA DR VERA JE DREKNULA I PRSTOM POKAZALA KA IZLAZU "NEKA CEKAJU NAPOLJU!!! IMAM VIZITU!!! NE ZNAM KADA CU DA ZAVRSIM!!!! "
TAJAC U HODNIKU, I MI I JOS PAR LJUDI KOJU SU JE SIROTI CEKALI....
I TAKO SMO NEKAKO CEKALI I CEKALI DO 13h, MENI JE BILO ZLO I VEC SAM SE PREZNOJAVALA I BILO MI JE MUKA, ALI POSTO SMO I MI ZNALI DA JE ONA EKSPERT, AJDE, MOZE JOJ SE DA BUDE BEZOBRAZNA DRSKA I OHOLA.
ONDA SE POJAVILA, I NESTALA. TAKO JE PROSLA KROZ PACIJENTE BEZ KOMENTARA, DA JE IZA NJE OSTAO TAJAC I PRECUTNO "VISE SRECE NEKI DRUGI PUT".
A KONTAKT DO NJE BIO NAM JE TAKODJE UNIVERZITETSKI PROFESOR.
ON SE ZATIM IZVINJAVAO, JER JE DIVAN COVEK.
A ONA JE....BRUKA ENDOKRINOLOGIJA, MA KOLIKI DA JE STRUCNJAK.

NAKON PAR DANA NA TOJ ISTOJ ENDOKRINOLOGIJI SU MI REKLI DA MI NIJE NISTA. KADA SAM IH PITALA STA DA RADIM SA MLEKOM U DOJKAMA, REKLI SU MI DA JE TO GINEKOLOSKI PROBLEM.
OKRENULA SAM SE I ZAPUCALA NA VMA.
TAMO SU ME ISPITIVALI DESET DANA , UPUT , KOFER, I ZDRAVO.
VIDECEMO REZULTAT.
IZVINJAVAM SE AKO SAM OMASILA TEMU , ALI SAM HTELA DA ODGOVORIM , DA LJUDI KOJI MOZDA KRENU DO VERE, MORAJU DA SE SPREME NA PONIZENJE I ISPALU.
DRAGA HIPPEIA, SRDACNO HVALA, ZNAM DA SI I TI KAO I JA MISLILA NAJBOLJE

: lena77* - 7. jun 2008 16:47:39(UTC)
KIKA.... HVALA........SJAJNA SI icon_lol icon_lol icon_lol

: kika - 7. jun 2008 15:30:17(UTC)
OVA SLIKA PRIPADA OVDE.....DEVOJKE DISITE DUBOKO I SMESITE SE....I SAMO NAPRED.......

: kika - 7. jun 2008 15:25:38(UTC)
DRAGA MOJA ZOGO, UPRAVO TO.....RAZUMEMO SE TI I JA ODLICNO.
MOZART, VIDECES, ZIVOT CE TE DEMANTOVATI I USPECES DA DODJES DO POZITIVNOG STAVA, SAMA CINJENICA DA SI OVDE NA FORUMU TI GOVORI O TOME , ZAR NE?
AJMO DALJE, DRAGE MOJE :-*

: zogo22 - 7. jun 2008 15:13:41(UTC)
Nemogu da kazem da sam prosla kroz isto ali i ja sam za ovih 5god obisla i VMA i klinicki centar i u NS GAK ...plus sam ovde sve dr u gradu izmenjala i opet nista...Lecim nesto a neznam sta...Dr su mi govorili "opusti se" a ja sam sebi govorila ma nemoze biti psiha 5godina i trazila drugog dr da bih uradila neki nalaz koji vec nisam ali se sve svodilo na isto ......Bilo je kada sam i plakala :(...nisam se uvek smejala jer je zelja prevelika.Ali posle vto jednostavno se prelomilo..zelja postoji naravno ali sam digla ruke od dr.Znam da sam sve pokusala pa me valjda to i ojacalo...Prepuna kesa analiza,snimaka,otpusne liste sklonjena je sa mojih ociju...Nada postoji a i moja upornost da cu "jednog dana" biti mama...Znam ja da si ti jaka kao i sve cekalice jer kroz sta zena sve prodje suvisno je komentarisati.......:-* :-* :-*

: Mozart - 7. jun 2008 13:40:29(UTC)
Draga Kika mnogo mi je drago sto si uspela da pronadjes problem koji ce se sada resiti i sto si tako pozitivna i jaka. Ja sam jedan veliki pesimista i kad ne vidim crno na belo ne mogu da funkcionisem. Svaka ti cast. Svidja mi se ona tvoja recenica '' MENI JE SADA SVE DRUGACIJE I SVE MI IMA DRUGE BOJE'' Samo napred :-* Nadam se da cu i ja jednog dana izgovoriti ovu recenicu

: kika - 7. jun 2008 13:18:32(UTC)
DRAGA ZOGO, KADA PRODJES STREPNJU DA LI TI JE PAPA TEST ZAISTA TROJKA I DA LI SU TI ZAISTA PREDKANCEROGENE CELIJE NA RANICI... KAD PROVEDES DESET DANA NA VMA...NA NEUROLOGIJI....TAKO TI SE FINO PREPAKUJE LISTA PRIORITETA DA ....KADA SADA SLUSAM "BUDI JAKA"..."NIJE TI LAKO "......KAO DA TO NEMA POTREBE DA BUDE UPUCENO MENI....NEKAKO, MNOGO TOGA SAM VIDELA, SAZNALA, SHVATILA, TIH DESET DANA NA VMA POD KLJUCEM , NA 13.SPRATU NA TERASI KOJA JE POD ZICOM, S JEDNE STRANE, I UZ TOLIKO PAMETNIH SPOSOBNIH KVALITETNIH MLADIH LJUDI, KOJI KAO I JA TAMO TRAZE SEBI RESENJE PROBLEMA , S DRUGE STRANE......TOLIKO SMEHA, TOLIKO RAZGOVORA, PITANJA I ODGOVORA, TOLIKO PLANOVA I IDEJA, TOLIKO SALA, MOZGALICA I ZAGONETKI, TIH DESET DANA IMAS SVO VREME OVOG SVETA, I KAO DA TI SE ZIVOT OTVORI NA DLANU.......
JA JESAM JAKA.
I TO NIJE TESKO.
GOVORIM TI OVO POLAKO I SA SMESKOM, JER VISE NEGO IKADA VIDIM I OSECAM DA SAM SVOJA, SRECNA, ZADOVOLJNA , I DA MI JE DIVNO ZIVETI UZ IVU I DEJANA.
...UMORNA SAM OD STREPNJE , TJ , BILA SAM UMORNA....I TO JE SADA JEDNOSTAVNO JER SE VISE NE BOJIM.
ETO, TAKO JE SADA, BESKRAJNO SAM ZAHVALNA DR SLAVICI NESKOVIC NA NASOJ SABACKOJ NEUROLOGIJI JER JE BILA TOLIO VELIKI DR I VELIKI COVEK I VAN SVAKE LOGIKE I PAMETI MI JE DALA UPUT ZA VMA, A ZNA SE KAKO SE TESKO DOBIJA UPUT ZA TAMO.ONA JE MAJSTOR JER ZNA GDE SE STA ZAISTA KVALITETNO RADI.
IDEMO DALJE.
A MENI JE SADA SVE DRUGACIJE, I SVE MI IMA DRUGE BOJE....
zaljubljen

: zogo22 - 7. jun 2008 7:43:25(UTC)
Da bromokriptin ili bromergon se pije za snizavanje prolaktina...polako znam da ti nije lako ali strpljenja samo.Znam da je sve to zracenje ali moras utvrditi gde koci pa tek onda resavati.I dobro je sto si krenula na drugu stranu jer znam kakvi su dr ovde u Sapcu...zivce samo pogubila dok sam vadila upute za vto tako a da ne govorim kako nista nerade od analiza nego kad se uhvate za jednu stvar samo se na nju usmere...no dobro.Samo strpljivo budi jaka dobice Iva batu ili seku jednog dana..:-* :-* :-*...

: kika - 7. jun 2008 7:18:27(UTC)
MA JOS NISAM NI POCELA DA PIJEM BROMOKRIPTIN, ILI STA VEC....VEROVATNO CE BITI POTREBNI MESECI DA SE STVAR IZREGULISE, A IONAKO POSLE SVIH OVIH ZRACENJA ( SKENER U SAPCU, RENDGEN U PALANCI, SKENER NA VMA, EEG NA VMA, KOLOR DOPLER NA VMA, I USKORO MAGNET U KAMENICI ) ....NE SMEM NI DA POMISLJAM NA TRUDNOCU, KOJA JE IONAKO NEMOGUCA, PA ETO....LUPAM....ALI TAKO JE.
MA kucam .....JEDNOG DANA , USPECEMO zaljubljen

: zogo22 - 7. jun 2008 6:24:26(UTC)
Kika:-* :-*...prolaktin se regulise znas i sama samo polako treba strpljenja.Bice bebica kad se sve to sredi.Javni rezutate i samo strpljivo :-* :-*

: kika - 6. jun 2008 18:03:17(UTC)
PRESTALA SAM DA PROVERAVAM ISCEDAK IZ DOJKI SVAKOG DANA.....NE MOGU VISE...U PMS-U BRATE MILI MOGU DA STRCNEM BELO MLEKO....KAD DOBIJEM , ONDA MOGU DA ISKLIZNEM PROVIDAN ISCEDAK...I TO JE TO....UMORNA SAM OD SVEGA...KAD KAZU STA TACNO I KOLIKO, PISACU DETALJNO....

: kika - 6. jun 2008 17:59:54(UTC)
EVO I MENE NA OVOJ TEMI.
KOD MENE JE HIPOFIZA MALO "SIZNULA" , PA SAD PRAVI VISAK PROLAKTINA, MLEKO U GRUDIMA, ANOVULACIJU, RANICU KOJA JE JAKO OSETLJIVA, POREMECENU VAGINALNU FLORU I TAKO...A PRE SVEGA , MIGRENOZNE NAPADE...
STA RECI....
BACILA SAM SE NA LECENJE KOJE SAM POMINJALA NA TEMI PAPA TEST, BILA SAM DESET DANA NA ISPITIVANJU NA VMA, 23.JUNA IDEM NA MAGNETNU REZONANCU U KAMENICI, DO TADA CE HORMONI BITI GOTOVI NA VMA, I ONDA CEMO IMATI , KAKO ONI TO VOLE DA KAZU, ZAKLJUCAK ENDOKRINOLOGA.
E ONDA SE JAVLJAM OPET....
SVIMA ZELIM ZDRAVLJE I TRUDNOCU zaljubljen

: natasa21 - 4. april 2008 12:30:48(UTC)
Salexandra pred svega moras da budes opustena jer stres najvise utice na prolaktin a sto se tice snizenje prolaktina treba da ides kod gin. i on ce ti reci koje tablete treba da pijes ja sam pila bromergon i dobro sam ga podnosila iako neke zene ne podnose ga bas dobro ,od njega moze da padne pritisak i da osecas mucnine...sretno

: salexandra - 4. april 2008 10:34:22(UTC)
Jel zna neko nesto o prolaktinu,kako se moze sniziti?

: duckiduca - 11. mart 2008 18:23:59(UTC)
ja primam presteron inekcije...ali hvala Bogu zavrsavam u petak..boli guza od toga strasno...

: ziwanshi - 11. mart 2008 15:53:24(UTC)
Lajti i ja progesteron koristim prvi put tj proslog meseca sam ga koristila prvi put i to vaginalno od 16-25 dana ciklusa i taj braonkasti sekret mi se pojavio jedan dan pre vestice a evo koristim ga i ovog meseca pa cemo videti sta ce biti...usvakom slucaju hvala na informaciji!

: lajti - 11. mart 2008 9:22:05(UTC)
lara, pijem progesteron, prepisao mi dr

: lara - 11. mart 2008 9:15:54(UTC)
lajti bio nizak a ti sad trudna
kako je to moguce?

: lajti - 11. mart 2008 6:02:14(UTC)
radi se iz krvi na 3. i 21. dan ciklusa
meni je upravo taj na 21. dc bio jako nizak

: Tinna - 10. mart 2008 11:47:04(UTC)
ja cu morati da ga proverim, kako se on radi???

: lajti - 10. mart 2008 7:51:34(UTC)
ja ne znam mnogo o progesteronu, ali obzirom da mi je izrazito nizak čim sam počela da ga koristim, mogu reći, da sam zahvalna upravo njemu na mojoj drugoj crtici

ziwanshi, mogu ti reći kako je kod mene bilo pa ti uporedi: kad sam počela da pijem progesteron pojavio mi se braonkasti iscedak, inače pijem ga prvi put

: ziwanshi - 8. mart 2008 16:04:09(UTC)
Caos svima i srecan vam 8 mart!!! Evo vec drugi mesec kako koristim progesteron ali vaginalno,a od kada ga koristim pms mi uopste nije izrazen kao nekada.Ovaj mesec posle ciklusa sam primetila beli sekret nalik belancetu,a evo nekoliko dana kako koristim progesteron primetila sam belo-zuckast kremast sekret a vesticu ocekujem 16 marta,da li je neko imao slicne simptome i kakvo je vase misljenje o mom slucaju?Unapred zahvalna

: jabuka79 - 4. mart 2008 11:05:37(UTC)
Referentne vrijednosti u ovoj lab su od1.4-24, a meni je bio 31. Prošle godine mi je jednom bio 49 i uspjela sam ga sniziti, ali tad mi niko nije provjeravao iscjedak. Međutim, kad sam otišla kod ove dr kod koje sad idem, prvo mi je pregledala grudi, vidjela da imam iscjedak, koji je mene pravo iznenadio, a zatim me uputila da radim analizu hormona. Poslije toga mi je propisala bromergon i od tada na kontrolu idem svakih 14 dana. Prvih dana probala sam sama vidjeti imam li iscjedak, ali mi nešto to nije išlo, ali sad ide. Ipak, voljela bih da se odviknem od tog samopregledavanja jer s tim ne postižem ništa. Ne znam imaš li neku terapiju, ali meni je dr rekla da je i pored povišenog prolaktina trudnoća ipak ponekad moguća i da već možda idući mjesec neću dobiti. Eto, ja se sad nadam i obećavam sebi da neću kukati i ako dobijem, nego idemo dalje, umorit će se i prolaktin.

: sanndra_bgd - 4. mart 2008 9:26:50(UTC)
Jabuka,a koliki ti je prolaktin (ako nije problem da napises)?
I meni je bio povisen,ovog meseca sam ga radila 3.dc,ali nemam nikakav iscedak...pa zato pitam.

: jabuka79 - 4. mart 2008 9:21:35(UTC)
Odem ja na kontrolu, dr pritisne dojku, ono opet iscjedak. Kaže dr da još uvijek imam povišen prolaktin. E, sad ja fino svaki dan sebi prgledavam dojke i osjećam se fuj. Mislim, to mi je najnovija opsesija. Pijem bromergon i nadam se da jednoga dana ovog iscjetka neće biti.Govorim sebi da sam slab karakter jer ne mogu sebi narediti da ne pregledavam dojke i da se svaki put sekiram zbog iscjetka, ali ...Ma, baš sam bezveze sebi.

: mama malog Borisa - 25. februar 2008 9:39:47(UTC)
ja pijem progesteron vec dva meseca i nemam nikakve nus pojave

: bombica26 - 24. februar 2008 18:02:41(UTC)
procitaj tekst koji je ana postavila na tu nekoj strani nisam sigurna,trece bese,ne znam naci ces.
meni su oba vislja,ima veze

: Balerina - 24. februar 2008 17:55:36(UTC)
Da li bi mi neko pojasni kakve veze imaju PROLAKTIN i TSH? Ne razumem, i ne znam pa me zanima........

: lara - 24. februar 2008 10:10:10(UTC)
OK HVALA

: bombica26 - 24. februar 2008 10:08:01(UTC)
pa simptomi koje sam nabrojala su za povecan prolaktin.....a ja ih nemam

: lara - 24. februar 2008 8:57:31(UTC)
bombice daj nam reci te simptome ......za sta su te simptomi

: bombica26 - 24. februar 2008 8:55:19(UTC)
procitala sam ane tekst za odnos prolaktin-tsh,i primetila sam da ja uopste nemam simptoma.nista od ovog:neregularne menstruacije,glavobolje smanjen seksualni nagon ,problemi s vidom,uvecanje grudi,osetljivost I bolne grudi iako mi je povecan....

: Ane - 23. februar 2008 13:42:54(UTC)
bombice sandra ja sam malo objasnjenja stavila na temi prolaktin o tome kako je povezana stitna zlezda i prolaktin i nesto oko nacina vagjenja prolaktina ako pomogne super

: sanndra_bgd - 23. februar 2008 12:10:50(UTC)
Pa...obzirom da su meni svi hormoni ok (i hormoni tiroidne zlezde kao i nadbubrezne) predpostavljam da nema veze.
Mada eto...dosla sam i do saznanja da prolaktin pokazuje pogresan rezultat ukoliko se pogresno vadi.
Najsigurniji nacin i uvid je uraditi profil prolaktina.

: bombica26 - 23. februar 2008 12:07:57(UTC)
pa Tinna umem da budem heheheh e(na konto cega to????)
drago mi je sandra da ti je ok progesteron
i meni zeza prolaktin,da li znas da li su prolaktin i hormon stitne povezani nekako?

: sanndra_bgd - 23. februar 2008 12:04:25(UTC)
Meni je taj sporni progesteron ovog puta ok...
ali sad zeza prolaktin... :>
Uvek mora nesto da zeza... kadtedovatim

: bombica26 - 22. februar 2008 13:10:48(UTC)
ma nije problem jer taj spermogram je radjen na osnovu one vodice sto dolazi pre sperme a ne na konto sperme,tako da se spremamo za novi sledeci mesec jer od danas krecemo u akciju.hvala na javljanju

: andjelaaa - 22. februar 2008 11:27:37(UTC)
A tek sad videh da uzorak nije adekvatan tako da je verovatno sve ok.Izvinjavam se zbog zabune.Tako je to kad na brzinu hocu sve da procitam anene .Pozz bombice

: andjelaaa - 22. februar 2008 11:24:22(UTC)
Sad sam malo bolje pogledala rezultate i vidim da je pokretljivost veci problem dok broj ukazuje samo na blagu oligospermiju.Da se popraviti,ne brini

: andjelaaa - 22. februar 2008 11:21:43(UTC)
Bombice,mislim da su tvoji rezultati ok ali rezultati tm su malo losiji tj.mislim da ima malo manji(ne mnogo) broj spermatozoida.Sto se pokretljivosti tice rezultati su mi malo nejasni ali mi se cini da je smanjena.Nista strasno.I mi smo imali malo losiji spermogram i brzo ga popravili.Prekucaj rezultate tm na temu muska neplodnost pa cemo tamo na tu temu.Pazim bre da nam se moderatori ne naljute jer bas lepo sredjuju forum a mi nekad preteramo pa pisemo sve svuda anene .
Jelena zagrljaj .Moji folikuli su izgleda resili da me obraduju malo ;]

: bombica26 - 22. februar 2008 11:08:03(UTC)
jos malo neka spava,radio je celu noc

: lara - 22. februar 2008 11:02:13(UTC)
ma ne cekaj ga razbudiga sama ili priredimu iznenadjenje bas sad kad je u krevetu

: bombica26 - 22. februar 2008 11:00:38(UTC)
sad cu ja,cekam da se mm probudi,meni je gust danju ehheheheheh

: lara - 22. februar 2008 10:49:32(UTC)
epa bombice veceras u akciju

: bombica26 - 22. februar 2008 10:03:11(UTC)
bice bice,malo pre sam imala vrtoglavicu,uplasila se kad sam otisla do toaleta da piskim a ja punig gacica ovulacione sluzi znaci strasno sve se tegli providno belicasto,a danas mi i pala temp sa 36.4 na 36.0 jel to onda ovulacija???????ili ce tek biti

: SARA-VA - 22. februar 2008 9:52:44(UTC)
BOMBICE klanjam klanjam BICE SVE OK VIDECES!!! :-*

: bombica26 - 22. februar 2008 9:47:01(UTC)
pa videcemo za dve nedelje,jer tada vadim progesteron pa cu onda kod doce

: SARA-VA - 22. februar 2008 9:42:07(UTC)
BOMBICEEEEEE nemoj da brines bezpotrebno,na kraju krajeva i ako ti doca kaze da ti nevaljaju rezultati (ali to ipak iz prilozenog se vidi da nije tako) znas da ima sigurno adekvatna terapija,koja,sto je jos bitnije ima veoma vidne rezultate!!!RELAX DRAGA I ukrevetu ukrevetu ukrevetu :-* :-* :-*

: bombica26 - 22. februar 2008 9:38:51(UTC)
BALERINA TSH mi je 4.0 a granica je od 0.4-4.0 zato i brinem.....smrc

: lara - 22. februar 2008 8:57:30(UTC)
e hvala vam puno neznam sta cu ja bez vas

: sanndra_bgd - 22. februar 2008 8:32:38(UTC)
Braunila ili kanila (kako je negde zovu) je ona kao iglica koja stoji u veni,najcesce se koristi za infuzije,ali i za druge dijagnosticke metode.

: lara - 22. februar 2008 8:30:04(UTC)
izvinei te mozda cu izgledati glupa ali ja se stvarno u ovome nerazumem sa vama sam mnogo naucila ali sad sta je to braunile

: sanndra_bgd - 22. februar 2008 8:25:15(UTC)
Pa ne znam....dr. kaze da je moguce da mi je povisen zbog toga sto je vadjeno na iglu...a pravilno je preko braunile...i tada se ponekad javlja povisena vrednost.
Yradicu profil prolaktina ovih dana pa ako se i tu pokaze povisena vrednost pocecu sa lekovima.

: Jeki - 22. februar 2008 8:19:51(UTC)
Sandra visok prolaktin sprjecava zacece. Postoje lijekovi koji se piju da se Prolaktin snizi. Otidji kod dr nek ti prepise taj lijek da rijesis problem.

: Balerina - 22. februar 2008 8:19:06(UTC)
Da da i ja sam Sandra cula da ovi u labaratorijama znaju da omase....
Bas te netacne vrednosti, nekada povisene.......

: sanndra_bgd - 22. februar 2008 8:06:52(UTC)
I meni je na ponovljenim rezultatima prolaktin visom....
Granica je do 500,meni je 1119...ali to ne mora nista da znaci jer se cesto dobijaju ne tacne vrednosti ako se na iglu radi prolaktin.

: Ane - 22. februar 2008 7:54:43(UTC)
bombice evo me pisacu ti pp

: Balerina - 22. februar 2008 6:41:49(UTC)
Ej Bombice koliki ti je TSH????

Ako ti je na granici ja mislim da ne trebas da pijes lekove....
Ne znam kolike su im vrednosti u labaratoriji do kojih idu....

Kod mene je TSH 31,33.......
A referentne vrednosti u mojoj labaratoriji su 0,3-5,5....

I normalno ja pijem lekove za sve te hormone jel su mi mnogo poviseni....

: lajti - 22. februar 2008 6:15:53(UTC)
bombice, sve se da srediti

: bombica26 - 21. februar 2008 20:49:03(UTC)
jedva cekam do doktora ,ne preferiam lekove ali ako mora picu sve za bebu......odoh sad lepo malo u zemlju snova,ljubim te,hvala najlepse

: SARA-VA - 21. februar 2008 20:46:37(UTC)
ZNAM DA JE LIMIT 20,ALI KAZEM TI NA KLINIKAMA GA TOLERICU I PEKO GRANICE DO 25,ZA TSH SAM TI REKLA DA SVE TO ZAJEDNO UZ ODREDJENU TERAPIJU,OBICNO DOSINEX 0.5MG I VINEX.NEMOJ BRINUTI JER SU REZULTATI VIDLJI OMAH TAKO DA OPUSTI SE SVE CE BITI OK!!!!

: bombica26 - 21. februar 2008 20:41:12(UTC)
meni je prolaktin vislji....19.2 a limit je do 20(to je granica te labaratorije)po tvome kako si ti nasla ispada da mi je nizi jer je meni 19.2 a ti si nasla granicu od 25...bem li ga
za estradiol brinem jer mi je 24 a donja granica je 23
a i taj hormon stitne zlezde TSH mi je tacno na granici,to me brine najvise...ufffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff

: SARA-VA - 21. februar 2008 20:38:16(UTC)

Povisen TSH može da uzrokuje da nemas ovulaciju. Zato je bitno da bude u redu. Ne nerviraj se samo pozitivno anene anene caos

: SARA-VA - 21. februar 2008 20:35:23(UTC)
Ej Bombice sto se PROLACTINa sad sam citala nesto.kazu da tolerisu do 25 normalno,ali verovatno ces imati terapiju i kazu da po snizenju prolactina u vecini slucajeva dodje do trudnoce!!! bravo bravo bravo

: bombica26 - 21. februar 2008 20:21:23(UTC)
e hvala ti mnogo .ljubim te srce si zaista

: SARA-VA - 21. februar 2008 20:19:20(UTC)
Ovulaciona faza se nalazi u sredini menstrualnog ciklusa i karakteriše je skok nivoa hipofizarnih hormona (gonadostimulina) – LH (lutenizirajući hormon) i FSH (folikulo stimulirajući hormon). Vrh skoka nivoa LH hormona u krvi se uzima kao sredina ovulacione faze iza koje neposredno sledi čin ovulacije. Taj vrh skoka LH se javlja približno tačno posle 14. dana od početka menstrualnog krvarenja, i posle 14 dana treba da usledi ponovno menstrualno krvarenje. Što se tiče same ovulacije ona sledi 7-24 h posle najvišeg skoka LH, odnosno tada dolazi do otpuštanja jajne ćelije iz meška jajnika - odigrava se ovulacija. Posle ovulacije sledi luteinska faza.

Folikularna faza

U ranoj folikularnoj fazi još u vreme menstrualnog krvarenja i neposredno posle toga vrednosti FSH, LH i estrogena u krvi su vrlo niski. FSH je hipofizarni hormon koji stimuliše razvoj i stvaranje folikula u jajnicima što će rezultirati ovulacijom. Dalje u toku ove folikularne faze dolazi do postepenog porasta FSH i estrogena dok neposredno pred ovulacionu fazu i nivo LH počinje da raste. U folikularnoj fazi folikuli u jajniku vrlo brzo sazrevaju a njihov razvoj stimuliše FSH. U sazrevanju većeg broja folikula izdvaja se jedan od njih koji je najviše napredovao u procesu sazrevanja i koji će biti opredeljen za ovulaciju. On ima visoku produkciju estrogena i on sa svoje strane utiče na povećano vezivanje FSH za taj folikul. Međutim, samo povećanje estrogena u toku folikularne faze u krvi dospeva i do hipofize gde zaustavlja dalju pojačanu produkciju FSH (tzv. negativna povratna sprega), znači nivo estrogena koji raste zaustavlja dalju proizvodnju FSH
Mozda te malo ovo smiri...cmok

: bombica26 - 21. februar 2008 20:11:27(UTC)
hvala saro,prvi put sam radila ovo pa sam sva sludjena,samo nesto trazim....saro da li se gledaju granice po folikularnoj fazi,posto sam radila sve to treci dan?

: lara - 21. februar 2008 20:11:16(UTC)
ma i ja joj kazem samo ona neka se sexsa i bice bebe

: SARA-VA - 21. februar 2008 20:10:27(UTC)
Ja mislim da i ovde nece da bude jeftinije sa obzirom da je obican uz 40 eura!

: SARA-VA - 21. februar 2008 20:09:09(UTC)
Bombice ja mislim da su tvoji rez.totalno ok,za sper. se ne razumem ali tvoji su ok.

: lara - 21. februar 2008 20:06:51(UTC)
ma to je pametno sta tvoj muz je uradio i super sto je negativno
ali i vrlo skupo kod mene neverujem da se toliko da kosta
ali necu ni ja jeftino proci

: bombica26 - 21. februar 2008 20:03:14(UTC)
ne pitaj me....pukla sam 500evra....ali bar sam sredila....nisam ni znala a mm je radio i ureaplazmu,hlamidiju i micoplazmu i negatino je.

: lara - 21. februar 2008 19:54:26(UTC)
jao sta si sve to zeno proverila ima mnogo
i ja cu sledeceg meseca da trazim da proverim hormone
ali jbg ovo je mnogo
ali bas nista od ovog nerazumem

: bombica26 - 21. februar 2008 18:35:13(UTC)
naravno ako je neko upucen i razume se,bila bih zahvalna na komentaru,ubi me znatizelja

: bombica26 - 21. februar 2008 18:23:33(UTC)
ANE EVO I OSTALOG PA AKO TI NIJE TESKO DA BACIS OKO

Suprugov spermogram i brisevi:

Microbiology
Pus Cells(h.p.f.) 2-3
Red Cells(h.p.f.) 1-2
normal flora
chlamydia direct fa -negative
no Mycoplasma hominis or Ureaplasma was isolated

sto se tice spermograma,dat materijal nije bio adekvatan,odnosno data je samo vodica koja ide pre sperme tako je nalaz na konto toga,moramo nositi novi ali napisacu i to sta je uspeto da se izanalizira

Color =whitish
Liquefaction(min)=25
Viscosity=normal
Volume(ml)= 2.2
Sperm(milions/ml) =17.3
Total count(in milions) =38.06
Vitality(%live after 60min)= 40
MOTILITY QUALITY(%) 1hr 2hr 3hr
3 straight line,high speed 5 0 0
2 straight line,moderate speed 15 10 5
1 slow forward progression 20 20 15
0 no forward motility 60 70 80

Pus Cells(/hpf) 1-2
Red Cells(/hpf) 0-1
Germinal cells 4-5
Agglutionations none

normal forms(%) 40
abnormal forms(%) 60
head(%) 20
mid.piece(%) 20
tail(%) 20

sample was not collected properly

: bombica26 - 21. februar 2008 18:05:51(UTC)
evo mojih nalaza,Ane molim te ako budes imala par minuta baci oko....please

carbamazepine 6.72 (granica 4-12 mg/ml)
LH 4.8 (Follicular: 2.0-15,Mid-cycle 22-105,Luteal :0.6-19,Menopause 16-64) mIU/ml
FSH 6.8 (F: 3-20,M:9-26,L:1-12,M:18-153) mIU/ml
PROLACTIN 19.2 (granica 4-20) ng/ml
ESTRADIOL 24.3 (F:23-145,M:112-443,L:48-241,M: manje od 60,theraputic range:1285-2750) pg/ml
TSH 4.0 (granica 0.4-4.0)
Free T4 0.9 (granica 0.71-1.85)ng/dL
Free T3 2.4 (granica 2.0-3.65) pg/ml

: bombica26 - 21. februar 2008 17:46:18(UTC)
evo mojih rezultata prolaktina 19.2 a granica je od 4-20 da li je to isuvise visoko?tek za dve nedelje nosim kod doce jer 1-og vadim progesteron pa hocu sve zajedno da mu predam

: jelena75 - 21. februar 2008 17:08:55(UTC)
Andjelaaa, verovatno si u akciji ukrevetu , al' rekoh samo da pozdravim folikule caos cvecko .

: Balerina - 21. februar 2008 14:05:34(UTC)
Andjela super za tvoje folikule, hajdeosluskuj telopa u napda........

: andjelaaa - 21. februar 2008 11:37:45(UTC)
Sad vidim da nisam trebala da pisem na ovoj temi.Neka moderator premesti moj post tamo gde misli da treba caos

: andjelaaa - 21. februar 2008 11:36:32(UTC)
9dc a ja imam na oba jajnike folikule od po 18mm URAAA.Stvarno sam se iznenadila kao i dr.Kaze da ce ovulacija poraniti.Pa meni ovoliki nisu bili ni sa klomifenom a ne prirodno.Rekla sam mu za hormone i reagovao je ok.Verovatno necu dobiti kontracepciju jer se i folikuli vracaju u normalu ;] .Nadam se da je ok sto je prvi deo ciklusa kraci.Kazu da ne valja da luteinska faza traje krace.Merim temperaturu i osluskujem svoje telo.Cim osetim boluckanje u predelu jajnika krecemo u akciju ukrevetu

: jabuka79 - 21. februar 2008 10:51:31(UTC)
Ja sam pila kontracepciju 3 mj i sad jako žalim zbog toga. Osjećam da sam izgubila vrijeme.Mada, sve je individualno, ali ću ubuduće hormone sređivati na drugačiji način i u međuvremenu imati mogućnost da se nadam.Kontracepcija za ženu koja želi bebu je tolika ironija...ne znam...Valjda je nekad nužna, ali sam je ja psihički teško podnijela, pa mi je prolaktin koji sam prije toga uspjela sniziti opet skočio, tako da sam opet na početku.Uglavnom,nadam se da je nećeš morati piti, jedino možda pslije pete bebe, pa... :)

: Tinna - 21. februar 2008 6:45:23(UTC)
ja cu se malo smiriti po tom pitanju, da probam "po seljacki" pa ako bude bude, ako ne bude jos 2 meseca i ja cu ici kod starog i angazovati novog

: bombica26 - 21. februar 2008 6:15:22(UTC)
ja cu mog da zadrzim ali i da uzmem jos jednog.rezultate brisa,hormona,spermograma nosim kod naseg dermatologa prijatelja koji nam je inace prepisao bris za mm,(ginekolog nam to nije spomenuo),onda kod mog ginekologa pa kod novog.za misljenje,savet,da cujem sa vise strana

: SARA-VA - 20. februar 2008 20:51:18(UTC)
ja sam resila da cu za pocetak promenim doktora...

: natasa21 - 20. februar 2008 12:45:31(UTC)
E Andjela i ja se nadam da ce biti bebana ovaj mesec ali videcemo.... ko sto ja zanam i da nije nedaj boze progesteron ok netreba ti kontracepcija vec progesteronske tablete(Dobroston,Primolut nor,Utrogestan i sl) ...zelim ti puno srece a i ako mozes potrazi mislenje od neki dr. ginikolog

: andjelaaa - 20. februar 2008 11:19:09(UTC)
Pila sam ga u oktobru i novembru ali nista od trudnoce bez obzira sto su folikuli bili veliki.U to vreme je mm imao blagu oligospermiju pa je mozda i to razlog.Sad su mu rezultati bolji.Sacekacu jos da vidim sta kaze taj progesteron,nekako mi se sad ne pije ta kontracepcija.Ujutru cu ici na UZ da vidimo kakvi su folikuli ovog meseca.
Natasa,nadam se da ce ti klomifen doneti radosne vesti caos

: Ane - 20. februar 2008 10:35:29(UTC)
Pa klomifen ima logike

: bombica26 - 20. februar 2008 8:37:45(UTC)
ja se zabunih....1-og marta idem da vadim progesteron(sledeca subota)jedva cekam da skinem to sa vrata

: Tinna - 20. februar 2008 6:10:24(UTC)
ja jos uvek nisam pocela to da merim, sabiram i oduzimam, pokusavam sto manje da se opteretim, nadam se da ce doci samo od sebe

: natasa21 - 19. februar 2008 17:09:45(UTC)
E Andjela i ja imam taj braon sekret dan dva pre vestice i bas sam sad pricala sa gin. o tome i kaze da nije to nista strasno i da netreba kontracepcije zbog toga...ipak ti pricaj sa tvoj gin. pa vidi sta ce ti reci....sto se tice folikula i ja imam taj isti problem sporo raste i zato od sutra(3 dc)pocinjem sa klomifen

: andjelaaa - 19. februar 2008 17:00:29(UTC)
On je hteo da mi prepise kontracepciju zato sto sam mu rekla da nekad imam braonkast sekret dan ili dva pre vestica .Nije ni pomenuo analizu hormona pre toga i zato sam ih ja uradila.
Ane ja cu progesteron vaditi 7dpo a to je 21 ili 22dc.Necu moci dva puta zato sto zbog toga moram da putujem a tesko mi je da to uskladim sa poslom.
U petak idem na UZ da vidimo kako napreduju folikuli.Ja sam imala sa tim probleme,obicno budu mali

: Ane - 19. februar 2008 15:42:08(UTC)
angela ja te podrzavam i ja bi isto to uradila jos jedan savet uradi progesteron 21 dc i 24 dana ciklusa da bi se videlo dali zuto telo radi svoj posao,ako je i prolaktin u redu proveri obavezno ne vidim zasto bi ti pila bilo koje hormonske preparate ako prolaktin nije u normali moze se raditi samo na njemu.Pisi sta on namerava sa kontracepcijom zasto bi je trebala uzimati

: natasa21 - 19. februar 2008 15:39:46(UTC)
Andjelaa bravo bravo bravo   za hormone super sto su u granicama....e sad vidi sta ce ti dr. reci za kontracepciju neznam kako ti ali ja nebih prihvatila  sem ako nema neki razlog za to ko na pr.neke ciste na jajnike(pcos)

: andjelaaa - 19. februar 2008 15:32:44(UTC)
Sad imam i referentne vrednosti
FSH - 9,9 (3,5 - 12,5 )
LH - 4,73 ( 2,4 - 12,6 )
ESTRADIOL - 39,06 ( 12,6 - 166)
PROLAKTIN - 296,1 ( 127-negde oko 600 nisam dobro cula)

Sve je u nekoj normali,sigurno da moze i bolje ali ne bih rekla da postoji neki veci poremecaj zbog kog bi mi dr prepisao kontracepciju kao sto namerava.21dc vadim progesteron pa cu videti kakav je on.Ako on nije ok postoje lekovi koji samo to regulisu.Moj dr ce se bas iznenaditi kad cuje da sam samoinicijativno odradila hormone icon_eek .Ne kajem se.Htela sam da znam kakvo je stanje stvari a ne da mi on bez ikakvih analiza prepisuje ono sto misli da ne bi bilo lose da probam

: Ane - 19. februar 2008 13:06:35(UTC)
zao mi je jabuka sto te sve ovo muci i tebe i sve ostale ,ali nista drugo ne preostaje nego upornost da se izborimo sa svim tim evo trudim se da malo dam vise informacija o svemu iako sve varira i sve je individualno ali kad je covek informisan mozda moze bolje da se suoci sa stvarima

: jabuka79 - 19. februar 2008 12:05:44(UTC)
Ja bromergon prilično dobro podnosim, ispočetka mi je bilo muka, ali sad je ok. Međutim, bojim se da ću ga dugo morati piti i da neće baš djelovati.Neki dan sam čula da je žena koja ima malu bebu i doji je ostala ponovo trudna. Pa, valjda je i njoj povišen prolaktin a eto opet je imala ovulaciju. Ma, čovjek se za se hvata. Želim nam što prije da ga se riješimo i žalim što smo ikad za njeg i čule.Nevolje svemu čovjeka nauči.

: Ane - 19. februar 2008 11:04:15(UTC)
Terapija

Osnovni ciljevi lečenja su suprimovanje povišenog nivoa prolaktina, smanjenje tumora, ukoliko on postoji, normalizacija funkcije kranijalnih nerava i širine vidnog polja, očuvanje sekretorne sposobnosti hipofize i sprečavanje recidiva i/ili progresije bolesti.

Ovi ciljevi se mogu postići hirurškim putem (transsfenoidalna mikorhirurgija), iradijacijom, ili terapijom Bromokriptinskim agonistima. Danas se Bromokriptin najčešće koristi u terapiji hiperprolaktinemije, pri čemu je utvrđeno da primena jedne tablete (2,5 mg) za 2 sata dovodi do smanjenja koncentracija Prolaktina koja se održava u toku sledećih 7 sati.

Doza Bromokriptina je 7,5 mg, a izuzetno, u teškim situacijama, 15 mg.

Poznato je da postoji loša podnošljivost Bromokriptina zato što izaziva mučninu, glavobolju, hipotenziju. Zato bromokriptin ne treba dati odmah u dozi koja je potrebna, već treba ići sa postepenim povećavanjem doze. Treba dati dozu od 1,25 mg. i postepeno povećavati se dotle dok se ne postigne potrebna doza, jer je najčešće nedelju dana potrebno da se postigne adaptacija na primenu agonista.

Za razliku od ovih pacijentkinja sa hiperprolaktinemijom, podnošljivost Bromokriptina je izvanredna u postpartalnom periodu i to je stanje u kome ne treba ići sa postepenim povećanjem doza.

U početku terapija sa Bromokriptinom, primenjivana je kod pacijentkinja sa idiopatskom hiperprolaktinemijom, da bi zatim bila primenjena i kod pacijentkinja sa mikroadenomom, čak i sa makroadenomom i supraselarnom ekspanzijom. Zapaženo je da dolazi do smanjenja ekspanzije, do smanjenja tumora, tako da u nekim slučajevima, Bromokriptin može da služi kao primarna terapija, dok u drugim kao priprema za operaciju. Operativnim putem samo u 25% slučajeva hiperprolaktinemija je smanjena, dok je promenom Bromokriptina u 75% - 80% došlo do regulisanja vrednosti prolaktina, smanjenja tumora i njegove supraselarne ekspanzije.

Iako nije dokazano teratogeno dejstvo Bromokriptina, prekidamo ga ako dođe do trudnoće.

: Ane - 18. februar 2008 18:09:04(UTC)
jabuka ne mora biti iscetka kada je povisen prolaktin ali ako ga ima to govori da je prolaktin povisen

: jelena75 - 18. februar 2008 15:56:13(UTC)
Mene je dr pritiskao i nije ga bilo ali znam da je to jedan od siptoma povisenog prolaktina. Tada mi je bio 835. caos

: jabuka79 - 18. februar 2008 15:48:59(UTC)
Da li je sekret iz dojke obavezan kod povišenog prolaktina?Mislim nije to sekret onako sam od sebe odmah vidljiv nego tek kad se malo pritisne dojka. Sorry, detaljna sam , ali ne znam kako da drugačije opišem. Dr mi je neki dan na pregledu samo stisnula dojku i pojavio se jedva primjetan sekret i tako je ustanovila da prolatin još nije snižen nakon 14 dana bromergona Zanima me ima li još neko sa istim iskustvom?

: andjelaaa - 18. februar 2008 15:28:47(UTC)
Bice Jelena i od nas nesto icon_wink .Ne ide nam mozda lako kao nekima ali bicemo mi trudnica

: jelena75 - 18. februar 2008 15:25:48(UTC)
Andjelaaa, ima vise razlicitih metoda i razliciti su parametri za svaku ali mislim da su tebi svi hormoni u granicama. Sada ne drzi me za rec, videces kad odes po progesteron. Ma super si zaljubljen .
Meni su isto danas stigli rezultati hormona i koliko ja vidim svi su u granicama sem prolaktina koji je malo povisen ali u odnosu na prosli put sam super. Cak mi se i TSH smanjio. Sutra ce mi endokrinolog reci sta dalje.

caos caos caos

: andjelaaa - 18. februar 2008 15:24:39(UTC)
zogo zagrljaj ,nadam se da jesu.Ostaje mi samo da proverim i progesteron

: zogo22 - 18. februar 2008 12:52:09(UTC)
E evo iskopala sam stari nalaz ima granice ovako za ff fazu FSH 2-15U/L
LH 1-10 U/L
E2 36-251 U/L
PRL do 800
Sto bi znacilo da su ti hormoni u redu ako je po ovim mojim granicama iz ove lab. gde sam ja radila....

: zogo22 - 18. februar 2008 12:44:32(UTC)
Aha... pa ja trenutno nemam kod sebe svoj hormonski status da ti procitam vrednosti ostao mi u bolnici jer se vodim da lezim....ako ima neko moze da ti pogleda granice pa da uporedis...

: andjelaaa - 18. februar 2008 12:40:03(UTC)
Rezultate sam dobila telefonom a sa referentnim vrednostima cu ih dobiti tek kad 21dc odem da vadim progesteron

: zogo22 - 18. februar 2008 12:30:49(UTC)
Andjela jel imas sa strane referentne vrednosti za folikularnu fazu?Trebalo bi da imas te granice pa mozes da uporedis jel su tvoji rezultati u tim granicama...Posto ti je treci dan ciklusa to ti je folikularna faza i tu gledas...

: andjelaaa - 18. februar 2008 12:16:30(UTC)
Molim vas da mi protumacite ovo
3dc
- FSH - 9,9
- LH - 4,73
- E2 - 39,06
- prolaktin - 296,1

: lara - 18. februar 2008 9:32:43(UTC)
I JA SNDRA PONEKAD NEZNAM STA JE STA JEDAN KAZE JEDNO DRUG DRUGI I KAD SE SVE TO IZMEZA PROSTO DA POLUDIS

: sanndra_bgd - 18. februar 2008 9:30:35(UTC)
Joj zene,ja nekako mislim da je sve to individualno...ili sam ja samo ovaj cikus imala nizak progesteron.
Nikada nisam imala taj braon sekret...dobijala sam na 30 dana (izuzev ovog meseca gde mi je kasnilo 14 dana)
a opet kada sam uradila progesteron pokazalo se da je nizak.
I taman kad sam trebala da pocnem da pijem Utrogestan ja dobijem icon_eek
Eto...tako da stvarno ne znam sta vise da mislim o tome svemu....

: bombica26 - 18. februar 2008 9:21:40(UTC)
a ja se vec bila uplasila,jer sam ovaj mesec dan pred vesticu imala nesto braon.jedva cekam da proverim progesteron da skinem i to sa vrata
detlic sretno

: detlic - 18. februar 2008 8:42:32(UTC)
Natasa 21 i ostale cure. Citam vas redovno, ali retko pisem, ali evo: ja smedji iscedak pre mece imam vec nekoliko godina. Smedji iscedak jedan dan pre mece nije strasan, ali sedam dana pre, to vec nije normalno. I on nastaje usled niskog progesterona. Ali, do sada sam pila Dabroston, Utrogestan ne smem da uzmem, nije registrovan u nasoj zemlji, pa ne bih da se igram. I pored Dabrostona i dalje imam smedji iscedak sedam dana pre mece. Postoji i progesteron depo u injekcijama, koje su mnogo jace od tableta, pa cu pitati svog lekara, a i vi mozete da pitate. Moguce je da progesteron nije stalno nizak (luci se pulsativno), nego u nekom trenutku naglo padne.

Sto je najzanimljivije, moja mama je rodila nas troje, ali tek nakon hormonske terapije, tj. injekcija. Spontano nikad nije ostala trudna. Izgleda da nasledni faktor ima znacajnu ulogu.

: lara - 17. februar 2008 21:05:16(UTC)
aaaaaaaaaaaa i ja sam mislila da ako imas braon sekret pre vestice da nije normano ali zahvaljujuci ane sad sam razumela

: bombica26 - 17. februar 2008 14:15:14(UTC)
a ok,nisam znala.thanks

: natasa21 - 17. februar 2008 14:05:19(UTC)
Pa naravno da je normalan pad bombice kako bi dobila vesticu inace....nije normalno da imas bron sekret 4-5 dana pre vestice

: bombica26 - 17. februar 2008 13:51:09(UTC)
slazem se sa anom,ja od sutra krecem da vezbam kako bih svu negativnu energiju istresla i kako bih smanjila nivo stresa,a sutra uzimam rezultate hormona,pa javljam

: bombica26 - 17. februar 2008 13:45:34(UTC)
pa sad koliko sam razumela taj pad progesterona pred vesticu je normalna pojava?i ne utice na zacece,ili zavisi koliki je pad?

: Ane - 17. februar 2008 12:22:21(UTC)
ovako hormoni sami po sebi uticu jako na raspolozenje i to najrazlicnije pokusacu ovih dana da opisem koji kako ali ono sto hocu da kazem taj braon sekret koji je dan pre menstruacije je uglavnom normalna pojava jer normalno dolazi do pada i estrogena a zatim i progesterona i zato dolazi i do menstruacije zato su onda zene i razdrazljive i stalno bi nesto jele i neko je razpolozen za svagjanje e sad da bi se utvrdio nedostatak progesterona i uzrok to je vec proces a znate ono kada se doge do dijagnoze onda je to pola puta do izlecenja,ali se sve moze izbalansirati koliki je nedostatak tako se pokusava i sa nadoknadom hormona ali najbitnije je tragati za uzrokom pada prodesterona dali je nesto sa zutim telom ili iz glave ili neki sant u hormonima nesto povezano sa enzimima jbg treba dobar dijagnosticar upornost i mora se otkriti sta je.

: Ane - 17. februar 2008 11:38:11(UTC)
Sto se tice stresa i prolaktina moram da kazem da smo svi pod nekim stresom i da je najteze stim izaci na kraj,naravno da se treba nadati to niko nikome ne moze i ne sme uskratiti ali svi moramo nekako da nagjemo nacin kako da se malo psihicki rasteretimo veruj te mi sto puta sam bila u operacionoj sali ali kada ulazim da meni nesto rade nije mi svejedno ali uz podrsku svih malo bude lakse,kada citas i cujes kako je neko drugi uspeo poveca ti se nada da ce se i tebi tako nesto desiti uz to ja se trudim sa malo vezbanja i setnje i kafice i razgovora da smanjim napetost i stres i da se setim i zivota kada sam se osecala najbezbriznija mora se nekako delovati

: Ane - 17. februar 2008 11:31:07(UTC)
ceki verujem i ja dr.kopitovic jer mi je ona vodila vezbe i stvarno je dobra i jako fina a sto se tice lekova znam da se piju dok se zeli beba imala sam srece da sam imala sjajnog profesora endokrinologije na pedijatriji zove se Dragan Katanic i mozda radi i dodatno negde on je stvarno najbolji ako negde zagusti i oko dijabetesa i svih ostalih endokrinoloskih problema.Sto se tice lekova smatram da se moraju da se uzimaju da bi se normalizovalo stanje hormona bilo da se radi za prirodno zacece bilo za in vitro to stanje mora da se pazi i koriguje to znam a sto se tice zamena lekova to je najbolje u konsultaciji sa endokrinologom je jako zavisi koji je proizvogjac lekova i sam doktor vodi neki registar za te lekove i nezeljene efekte pa tako oni znaju sta ko i kako podnosi i koji lek kakve rezultate daje i recimo nije isti bromergon u srbiji i makedoniji itd. nadam se da sam malo pomogla puno srece vam zelim da se resite tog prolaktina

: bombica26 - 17. februar 2008 9:52:38(UTC)
ja verujem da bilo koja promena hormona odnosno bilo koji disbalans hormona utice na raspolozenje,kozu,kosu....zato je bitno da su hormoni balansirani bez obzira na zelju zaceca

: sanndra_bgd - 17. februar 2008 9:48:29(UTC)
Imam jedno mozda cudno pitanje icon_rolleyes ,ali me jako zanima...
Utice li progesteron na raspolozenje?

: zogo22 - 17. februar 2008 9:11:06(UTC)
Jabuka kod mene je situacija slicna kao kod majaesc bio mi je povisen prolaktin bio je cak 1820 i prepisan mi je bromergon od kojeg sam povracala.Pokusala sam smanjiti dozu na pola pa na 1/4 ali ni tada nisam mogla da ga pijem.Prestala sam na svoju ruku i sam se smirio odmah sledeci mesec spao je na 500...tako da mnooooogo zavisi od stresa i nervoze..

: jabuka79 - 17. februar 2008 9:06:49(UTC)
Hvala ti, na prvoj kontroli pitam za te tablete.

: bombica26 - 17. februar 2008 9:04:29(UTC)
joj taj prolaktin kod mene ima da bude ravan stotiki (posto je hormon stresa)ehheheheheheheh sutra idem po rezlutate ....cmok

: majaecs - 17. februar 2008 7:45:03(UTC)
Jabuka ja sam jedno vreme imala visok prolaktin i dr. mi je prepisao tablete bromokriptin (bromergon) pila sam ih jedno mesec dana i stvarno sam ih lose podnosila pa sam na svoju ruku prestala da ih pijem kada sam posle izvesnog vremena ponovo radila nalaz prolaktina on je i dalje bio povisen pa mi je dr prepisao tablete dostineks (neznam dal sam tacno izgovorila)njih sam pila jednu tabletu na sedam dana ceo mesec znaci ukupno cetiri tablete i uspela sam da ga spustim.A da pritom sam isla kod endokrinologa , snimala glavu i jos neki razno razni pregledi i analize.
Hvala bogu sa tim je sve bilo u redu dr. kaze da se kod mene prolaktin povecao zbog velike zelje i velikog stresa , kad sam se malo opustila onda je i on spao sad je hvala bogu na normali.
Kod mene nije doslo do trudnoce zato sto sam ja i pored visokog prolaktina imala jos i mehanicki problem.
Hocu da ti kazem da ukoliko ne podnosis najbolje bromergon pitaj doktora i za te tablete dostineks mnogo se lakse podnose i bar meni su delotvornije.
:-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*

: jabuka79 - 17. februar 2008 5:34:43(UTC)
Nisam se javljala dugo mada sam redono čitala vaše postove i savakodnevno provjeravala šta ima novog. U braku sam 4 god i imamo problem nepldnosti. Jednom je doslo do trudnoće poslije terapije bromergonom ali sam bebu izgubila u 9 sedmici, dr kaže da se najvjerovatnije zbog gripe koju sam imala plod prestao razvijati. Sad opet imam povišen prolaktin, referentne vriijednosti su od 0 do 24, a meni je 31.Koliko je to ozbiljno, prošle god sam jednom imala 49 i uspjela ostvariti trudnoću. koliko je bromergon djelotvoran i brz voljela bih znati, a vjerujem da mnoge to zanima. Za sebe znam jedino da imam more informacija koje ne znam protumačiti jer nisam ljekar, želim znati mogu li se nadati. Ako je povišen od stresa meni nema pomoći jer od silne želje za bebom gubim samu sebe i ta želja postaje moj način života. Ane,molim te odgovori koliko dugo traje terapija bromergonom?

: SARA-VA - 16. februar 2008 20:29:16(UTC)
Određivanje nivoa Progesterona u drugoj polovini menstrualnog ciklusa

Posle ovulacije na mestu folikula iz koga je oslobođena jajna ćelija dolazi do stvaranja žutog tela koje počinje sa produkcijom Progesterona dva dana posle ovulacije. Progesteron ima u to vreme ključnu ulogu u pripremi sluznice materice za prihvat embriona. Određivanjem nivoa Progesterona u krvi (18-24 dan ciklusa u zavisnosti od dužine menstrualnog ciklusa) dobijamo uvid da li je ovulacije bilo ili ne. Postovulatorne vrednosti Progesterona u krvi su znak da se ovulacija desila.
Simptomi koje opisujete su karakteristični za tzv. premenstrualno krvarenje koje je najčešće posledica insuficijencije ( slabije proizvodnje progesterona ) žutog tela.
Ja sam vam ovo nasla ,nadam se da vam resava malo dilemu!CMOK.

: bombica26 - 16. februar 2008 19:40:16(UTC)
pa ne znam tako kazu....meni se ovaj mesec to pojavilo prvi put,tako da cu znati prvog marta ga vadim

: natasa21 - 16. februar 2008 19:37:47(UTC)
Znate sta ja vise neverujem u to da je brao sekret od nizak progeseron jer kad pijem progesteron krene prvo braon a kad nepijem onda vesica dolazi ko sto treba

: bombica26 - 16. februar 2008 19:33:46(UTC)
pa to se i meni desilo zivansi dan pre vestice bilo nesto braonkasto,znaci nizak progesteron kako sam razumela.....jedva cekam da proverim moj da znam na cemu sam

: ziwanshi - 16. februar 2008 16:40:01(UTC)
Ma neznam nerazumem se bas meni juce pre podne krenuo braonkast sekret a sinoc sam dobila??? Nista mi nije jasno???ANE ako mozes pojasni nam malo ovaj haos..... ja definitivno ne mogu viseeee ne

: natasa21 - 16. februar 2008 16:35:33(UTC)
E Zivanashi znam kako se osecas ali jbg...koristila sam ja mnogoputa progesteron i da ti kazem nista mi vise nije jasno.PIjem progesteron a krece onaj braon sekret ,a u decembru 6dana je bio braon a nisam dobila pravu vesticu (i tada sam pila progesteron) ...sta se desava sa mnom vise neznam ,neznam dal uopste da pijem taj progesteron

: sanndra_bgd - 16. februar 2008 16:29:18(UTC)
Grozno,grozno...ja nikada nisam imala taj braon sekret...a eto progesteron ne valja...
I to tek sad saznam...mislim ovog ciklusa...koji kraja nema.

: ziwanshi - 16. februar 2008 16:28:51(UTC)
Ja sam progesteron prvi put koristila ovog meseca i zamislite uvek ali uvek mi je kasnilo cak i po 3 meseca sada dobijem 7 dana ranije ???Totalno sam zbunjena........ poludecuuuuuuuu ......................opet jovo nanovo eee bem ti ovaj zivot

: natasa21 - 16. februar 2008 16:22:29(UTC)
Drage moje ovaj progesteron me bas izludjuje...endometrijum celo vreme bio super pila sam od 16dc progesteron i evo danas opet je poceo taj braon sekret...sutra radim test da budem sigurna dal se to najavljuje vestica ili nesto drugo...bem ti zivot

: ceki021 - 16. februar 2008 16:16:19(UTC)
zdravo Ana!!!Pored navedenih rezultata nalaza iz krvi stoje vrednosti od-do zato nisam pisala sve...sve su u granici normale sem prolaktina.TSH 1.630qU/ml(ovo slovo pre U je obrnuto nema ga na tastaturi)FSH 6.973U/L,E2 0.196nmol/l,LH 4.897U/l,PROLAKTIN 19.5ng/ml. Taj OGTT TEST sam radila pre par godina i koliko znam glukoza ne opada po pravilu,dakle utvrdili su mi sklonost ka dijabetesu.Moja majka ga je imala.Da li ti sada nesto govore moji nalazi??? Hvala ti puno sto si mi odmah odgovorila.Znam da treba da smrsam plasim se da ne dobijem secer u trudnoci...ako zatrudnim trudnica a nadam se da hocu!!!od drugih pregleda radilu su mi produvavanje jajovoda...zao mi je zbog laporoskopije..ali,znas verujem Dr.Kopitovic Vesni,trnutno je u timu za IVF u NS i ima dosta uspeha... bravo

: Ane - 16. februar 2008 15:58:30(UTC)
e sandra sa ovom situacijom svi smo zbunjeni pa sta se to desava majku mu

: sanndra_bgd - 16. februar 2008 15:47:54(UTC)
Jao...meni je dr rekao da mi je endometrijum debeo za ova "deo" ciklusa.Mada se ja pitam koji je deo ciklusa hmm
Kaze da je sad 6mm...sta god to znacilo. strikam

: Ane - 16. februar 2008 15:23:02(UTC)
ceki ako mogu da primetim ti imas visok BMI ili visak kg.Interesuje me dali su radili glikoza tolerans test kada se pije secer pa se uzimaju uzorci za analizu secera iz krvi,jer ako jesu i ako postoji nepovoljan odgovor na taj test moze se i nesto uraditi sa metforminom jer koliko pratim to se radi i u svetu ali me brine to sto nisu uradili i vizuelizaciju reproduktivnih organa jer i tamo moze postojati nesto sto poprecava trudnocu nevezano s hormonima.Mislim da se moze mnogo postici kada bi s nekim nutricionistom krenuli na mrsavljenje postepeno ,uz to i malo fizickih vezbi to doprinosi da se normaliziraju hormoni.Metformin moze pospesiti rad insulina jer kad on ne radi svoj posao onda dolazi do policisticnog sindroma a sto se tice hormona mora da se uzme u obzir referentna vrednost koju daje laboratorija da bi se protumacio nalaz i koje merne jedinice koriste

: ceki021 - 16. februar 2008 15:01:06(UTC)
E pozdrav svima!!! caos Zelim da se prikljucim vama i ovoj temi.Ja sam 8 godina u braku i zaista sam svasta prosla do sad.Moram da kazem da su me lekari nasetali 5 godina sa pricom kao "sve je ok"dok na kraju jedna od njuih nije shvatila da imam policisticne jajnike i da nema ovulacije.usput je muzev spermogram slabiji usled varikocele.Bas smo se nasli ha ha ha love-smiley Dakle,ono sto hocu da vam ispricam jeste to da su predlozili laporoskopiju.Dok su se sve devojke u bolnickoj sobi bojale kad je njihov red da idu u operacijonu salu,sala sam rekla da hocu prva!I bila sam!ALI!Ali nista nisu uspeli da urade!Probusili su mi stomak i kamera nije mogla da prodje kroz moj stomak!!!!zato sto sam buca!!!Da,a to kao niko nije video pre zahvata,pa ni predpostavio da se laporoskopija nece moci u raditi! Proslo je 2 godine od tada...I ja sam ponovo bila kod doktorice neki dan!rekla mi je da su uveli neku novinu u lecenju takvih jajnika-lekovima.kaze da se od 2006 na ovamo pokazao jako uspesan i da ima dosta trudnoca.Pazite sada ovo-u pitanju je METFORMIN.To je antidijabetik koji inace koriste dijabeticari koji boliju od dijabetesa tipa 2.Objasnila mi je da ce se jajnici topiti(slikovito objasnjenje),dolazice do topljenja masnoce u telu,balansa hormona,pa samim tim i do ovulacije. Za septembar mesec ce nas ubaciti za program IVF a ako ostanem prirodno trudna jupi!! Stvar je u tome sto je hormon inzulin povezan u celoj prici sa policisticnim jajnicima,heruzitizmom i gojaznoscu. Hocu da pitam da li je neko cuo o ovome nesto(metformin)?Uradila sa nalaze na 6ti dan ciklusa:TSH(1.630),FSH(6.973),E2(0.196),LH(4.897),PROLAKTIN(19.5)i INSULIN i GLUKOZA su ok.

: Ane - 16. februar 2008 14:56:49(UTC)
upravo to sandra nekad se i sa uz moze utvrditi uticaj hormona tako sto se izmeri debljina endometrijuma tako da zene da znate da i tako se moze pratiti delovanje progesterona

: sanndra_bgd - 16. februar 2008 11:13:28(UTC)
Ja sam danas bila na UZ i uzrok ne dolaska moje vestica je upravo progesteron.
Sad trebam da pocnem da pijem Utrogestan pa cemo da vidimo.

: bombica26 - 16. februar 2008 8:49:55(UTC)
rezultati su gotovi ali necu da pitam za mene da li je sve ok hocu da imam u rukama sve,pitala sam za bris od mm kazu da je ok videcemo u ponedeljak,tada cemo pokupiti i idemo kod dva ginekologa da cujemo misljenje i plan(ako nesto nije u redu) a ako je u redu samo cu prijaviti doci da stavi u fajl
meni su rekli za progesteron 20-22 dan pa sam tako i zakazala prvog marta radim progesteron,testosteron,a mozda i ureoplazmu i microplazmu moram da proverim da li sam ih vec radila ne secam se

: bombica26 - 16. februar 2008 8:46:44(UTC)
sandra super,eto to si skinula sa brige.
ja cu u ponedeljak imati rezultate..jedva cekam,da znam da li sam ok ili mi fali nesto ehhehe

: andjelaaa - 16. februar 2008 3:58:51(UTC)
Jesu li ti stigli rezultati bombice?Ja se nadam da ce i ovi hormoni za pocetak biti dovoljni da otkrijemo gde je problem?I ja cu 21dc vaditi progesteron(citala sam da ne mora da bude 21 dc vec je vazno da bude 7 dpo pa cu da pratim kad mi je ovulacija i otici posle 7 dana) caos

: andjelaaa - 16. februar 2008 3:54:50(UTC)
bravo za prolaktin Sandra.Ja ocekujem moje rezultate u ponedeljak i pribojavam se da mi je prolaktin dosta visok.Poslednjih par godina su mi bile jako stresne,izgubila sam neke od najblizih,udala se , na poslu svakodnevno nerviranje i na kraju borba za bebu.Zanima me da li neko zna sta osim prolaktina jos utice na smanjenje progesterona tj. moze li on biti manji dok su svi ostali hormoni ok?

: sanndra_bgd - 15. februar 2008 19:27:42(UTC)
Moram da se pohvalim i kazem da mi je mnogo lakse...posle svih onih prica o "strasnim" stvarima potajno sam se pribojavala rezultata.
Eto...da se pohvalim... prolaktin mi je 500... caos

: bombica26 - 15. februar 2008 16:41:55(UTC)
super andjela i ja sam isto uradila,plus hormoni stitne zlezde i spermogram od mm,21 dan idem da radim progesteron ,testosteron a razmisljam i o ureoplazmi i m.plazmi.

: sanndra_bgd - 15. februar 2008 15:42:02(UTC)
E Misa...i ja se molim da mi stigne...kako me samo tako nervira.
Sutra idem na UZ pa cu videti sta je,gde je...I iskreno,nadam se da ce sama doci...da ne pijem neke lekove za to...
Misa,koliko tebi kasni?

: andjelaaa - 15. februar 2008 15:34:46(UTC)
Ma umem ja zogo da budem bas tvrdoglava i uporna kad hocu icon_wink

: Misa - 15. februar 2008 15:17:46(UTC)
Citat:
sanndra_bgd - 14/2/2008 12:26

Ih taj progesteron icon_evil mislim da mi je od njega sve pocelo...Kad sam videla da on nije ok imam utisak da sam sama sebi nabila psihicki pritisak...i sad...mucim se i prizivam vesticu da dodje ko Indijanci kisu...al izgleda da se ona meni pravi gluva... :(

Pridruzuje ti se jos jedan Indijanac u prizivanju vestice!
Nadam se da ce konacno stici posle Primoluta i da cu moci da krenem ponovo u borbu...

: zogo22 - 15. februar 2008 11:55:02(UTC)
Andjela neka si ih uradila i proverila na svoju ruku to je neka pocetna i osnovna pretraga brisevi i hormoni a kasnije virusi i prohodnost jajovoda (hsg,histeroskpija ili laparoskopija)sto se tice lecenja steriliteta kod zene....:-*

: andjelaaa - 15. februar 2008 11:45:46(UTC)
Nekoliko puta sam za ovih par dana menjala odluku u vezi proveravanja hormona.Prvo sam odlucila da bez provere pristanem na kontracepciju tri meseca pa da ih proverim tek posle toga.U tom slucaju slepo bih se prepustila onome sto mi je dr rekao.Medjutim takva odluka me je nekako peckala,zuljala,osecala sam da to nije to I da ne bih trebala tako da radim. Moj dr je mogao jos pre skoro tri meseca kad me je poslao na tzv. „odmor” dok se spermogram mm ne popravi da mi prepise kontracepciju ili da me uputi na analizu hormona.U tom slucaju ja ne bih gubila dragoceno vreme I radila bih nesto korisno za sebe dok se spermogram ne popravi.Vidim da ne postoji nikakva jasna strategija mog lecenja.Folikulometrija,klomifen,odmor,kontracepcija.Laik sam ali pretpostavljam da ovde nedostaje analiza hormona.
Jutros sam se spakovala I presla nekih 100km do grada gde mogu da uradim hormone.Radila sam FSH,LH,E2 I prolaktin.21 dc radicu I progesteron.Rezultati ce biti u ponedeljak.Znam da sam trebala da uradim mozda jos neki ali u ovom trenutku nisam imala vise para jer smo od prosle nedelje mm I ja potrosili na put I lekare oko 20000 dinara.Videcemo u ponedeljak kakvo je stanje ovih.S jedne strane sam uplasena od rezultata a sa druge mirnija jer cu konacno znati kakvo je pravo stanje stvari.Jako sam umorna,malo cu da odspavam.Pozdrav

: bombica26 - 14. februar 2008 8:38:34(UTC)
jel pijes nesto bas za progesteron?

: sanndra_bgd - 14. februar 2008 8:26:04(UTC)
Ih taj progesteron icon_evil mislim da mi je od njega sve pocelo...Kad sam videla da on nije ok imam utisak da sam sama sebi nabila psihicki pritisak...i sad...mucim se i prizivam vesticu da dodje ko Indijanci kisu...al izgleda da se ona meni pravi gluva... :(

: bombica26 - 12. februar 2008 17:51:31(UTC)
e hvala ti,sto sam jeeeeppaaa ko sangarepa ehehehehehe

: Balerina - 12. februar 2008 17:19:43(UTC)
Slazem se Ana, sada svaki mesec radim hormone stitne zlezde da se prati kako napreduje, a i da bi mi se utvrdila prava doza lekova....
Hvala Anci...

Eh Bombice ti se samnom sprd.......

Ma Bombice videla sam ti onu lepu sliku sto si postavila....Sto si lepa, ostala sam bez daha....Bas si nam lepa......

: bombica26 - 12. februar 2008 16:54:21(UTC)
ma balerina ti ces biti bomba cmok

: Ane - 12. februar 2008 16:38:03(UTC)
balerina moze biti ali daj dovoljno vremena da se regulise rad tiroidne zlezde pa posle mozes iskontrolisati hormone naravno da se ocekuje da se sve dovede u red ukoliko je sve ostalo ok

: Balerina - 12. februar 2008 15:12:58(UTC)
Pa Ana kod mene mozda prolaktin nije uredu po ovom sto ja citam, a koliko se razumem...

Jel kod mene je TSH bas povisen zbog stitne zlezde, mada ja sada pijem hormonki lek LETROX, i endokrinolog mi je rekla da sada sa ovim hormonskim lekom svi moji hormoni uopste ce se poboljsati....
Eh jedino nisam radila taj prolaktin, a ostali hormoni su OK....

: bombica26 - 12. februar 2008 13:18:47(UTC)
pa EEG mi je stalno pokazivao abnormalnosti na ono treptavo svetlo(mrzim ga) i na duboko disanje,a poslednji put se popravio posle dugo ...i sada je sve ok na svetlo ...jedino na duboko disanje....moram da radim ponovo.cmok

: Ane - 12. februar 2008 13:09:41(UTC)
ne brini nista cekamo do rezultata da videcemo kako stvari stoje a sto se tice napada drago mi je da se stabilizovalo inace ako je
ostalo u redu nema frke cekamo bebu

: bombica26 - 12. februar 2008 13:03:05(UTC)
hvala ti,to su mi i doktori rekli ali eto za svaki slucaj da potvrdim.

: Ane - 12. februar 2008 12:59:54(UTC)
nije bombice uticalo puno zena je ostalo u drugom stanju imaju i po 3 -4 dece

: bombica26 - 12. februar 2008 12:57:37(UTC)
ane da li znas da li tegretol moze da utice na hormone,ovulaciju ili zacece i kako?2x200mg dnevno

: bombica26 - 12. februar 2008 11:58:48(UTC)
ane,ja sam primetila vec dugo da mi je u vreme pred menstruaciju lose,u smislu da sam napeta(ne mogu da kazem za napade nije ih bilo dve godine)ali cinjenica je da mi je pred vesticu malo lose,cudnija sam i znam da je povezano sa time.kao da imam osecaj da se to tada moze dogoditi.ne znam da li su hormoni,uradila sam jutros FSH,LH,PRL,E2 i hormone stitne zlezde a 1 marta radim progesteron.
lamiktal sam probala ,slab mi je zaista imam osecaj da su bombone i javlja mi se los osecaj poput nesigurnosti.sa tegretolom(karbapinom) mi je super

: andjelaaa - 12. februar 2008 11:50:16(UTC)
Klomifen sam koristila pre par meseci dva meseca a sad pretpostavljam da ce mi ga dr opet prepisati zato sto se spermogram mm popravio a to je bio uslov da ja nastavim sa terapijom.U pravu si Ane,ipak je nepromisljeno raditi nesto tako na svoju ruku.Videcu sta ce mi sutra dr reci caos

: Ane - 12. februar 2008 10:26:00(UTC)
andjela ja ti ne bi preporucila da radis ista na svoju ruku bar dok to sto sumnjas ne ispitas.Hocu reci da odredis hormone prvo pa posle da se utvrdi sta se treba nadoknaditi.Klomifen deluje tako sto simulira nedostatak estrogena u krvi pa to dovodi povecanog lucenja fsh i lh sto treba da dovede do ovulacije,neznam kada i koliko koristis klomifen ali i to moze biti uzrok krvarenja a uopste disbalans hormona nekad dovodi do krvarenja pa dok se ne utvrdi tacno stanje nemoj mesati lekove i hormone

: Ane - 12. februar 2008 10:13:34(UTC)
Dijagnostika hiper prolaktinemije
:najtacnija dijagnostika postavlja se sa magnetnom rezonancom I to sa kontrastom sa gadoliniumom sa cime se izbegava greska u prezentaciji mikroadenoma.Za identifikaciju tumorskih masa dobar je I CT sken.Hormonski se dijagnoza postavlja sa tri posledovatelna merenja (u tri dana)prolaktina I to najbolje posle 30 min odmora sa venskim kateterom se uzima krv za analizu.
Sto se tice terapije
najvise se koriste dopaminski agonisti(deluju kao dopamin)cima blokiraju lucenje prolaktinaNajcesce je to bromergon .Njegove nus pojave su muka I hipotonija pa se savetuje uzimanje uvece pred spavanje.Ostali lekovi su lisurid I pergolid ali nisu registrovani u svim zemljama.Kod makroadenoma I rezistentnih slucajeva radi se I hirurska intervencija

: andjelaaa - 12. februar 2008 10:05:28(UTC)
U poslednjih godinu dana desava se da mi se pre vestica pojavi braonkasti sekret koji traje par dana.To mi se upravo i juce i danas desava. vestica nikako da stigne,temperatura pala.Pretpostavljam da je u pitanju nizak progesteron.Pricala sam to ja mom doktoru ali me on nije slusao.Zanima me da li je stetno ako ovog meseca kad cu verovatno biti na klomifenu koristim i vestacki progesteron?Znam da nije pametno nista raditi na svoju ruku ali nekad smo prinudjene.Ako nije stetno ja bih ga koristila

: Ane - 12. februar 2008 10:03:44(UTC)
i jos malo
Evo sto se tice etiologije malo prosirene za hiper prolaktinemiju:
1 bolesti hipotalamusa:tumori(kraniofaringeom,gliom.hamartrom,metastaze,ciste na mozocnim komorama) ; infiltrativne bolesti(granulomske hronicne upale) ;mozocni pseudotumori ; ozracivanje glave
2 bolesti hipofize:
Prolaktinoma;M.Kusing ;Akromegalija,infiltrativne bolesti metastaze
3 lekovi neuroleptici(perfenazin,flufenazin,torazin,promazin,hlorpromazin I dr) ; blokatori dopamina(metoklopramid,sulpirid domperidon) ;antidepresivi(amitriptilin,imipramin I dr) ; antihipertenzivi-za pritisak(alfa metil dopa rezerpin varapamil) ; estrogeni; opijati; cimetidin(intravenski0
4 primarni hipotireoidizam
5 hronicna bubrezna insuficijencija
6 ciroze
7 neurogeni faktori(lezije kicmenog stuba,stimulacija disanja)
8stres(fizicki I psihicki
9 idiopatski

: Ane - 12. februar 2008 9:00:33(UTC)
evo malo o prolaktinu

Hormoni koji uticu na prolaktin
Kao I kod svi procesa u organizmu I na prolaktin uticu odregjene supstance a to su
• dopamine
• serotonin
• thyroid-producing hormone tsh
Serotonin i thyroid hormone pomazu za porast odnosno otpustanje prolactina dok dopamine blokira porast prolactina
Prolactin i Infertilitet
Prolactin ne utice samo na rad stitne zlezde – on isto utice na ovulaciju I na menstrualni ciklus . Zbog njega je nemoguce ostati u drugom stanju kada zena doji. (u sustini, prolactin je 90% efektivan protiv trudnoce u prvih meseci nakon porodjaja ).
Prolactin inhibise dva hormona neophodna za ovulaciju: follicle stimulating hormone (FSH)- hormon hipofize and gonadotropin releasing hormone (GnRH)-hormon hipotalamusa. Oba ova hormona odgovorna su za pomaganje u sazrevanju folikula I jajne celije u jajnicima, da bi mogle biti oslobodjene u toku ovulacije Kada postoji visak prolaktina u organizmu odnosno u krvotoku, ovulacija nije potstaknuta sto onemogucava trudnocu. Prolactin moze da afektira I menstrualni ciklus I da utice na regularnost men.ciklusa.
Ako imate poviseni prolactin, on moze inhibirati ovulaciju I menstruaciju. Prolactin se moze meriti jednostavnim testom merenjem preko krvi. Normalne vrednosti kod zena je negde izmegju 30 and 600 mIU/I. Ako su vase vrednosti u visokim gornjim granicama ili iznad sigurno patite od prolactin neregularnosti.One se mogu manifestirati kako:
Galactorrhea
Galactorrhea je stanje u kojem pocinjete da lucite mleko spontano, bez trudnoce ili kad niste dojili prethodno. Ostali simptomi su:uvecanje grudi,osetljivost I bolne grudi,nepravilne menstruacije,nedostatak seksualnog nagona,infertilnost
Hyperprolactinemia
Hyperprolactinemia bukvalnoi znaci visak prolactina u krvi Ako imate hyperprolactinemiju, mozda imate I galactorheu , iako ovo nije uvek slucaj. Simptomi visokog prolaktina suicon_razz rolaktin vise od 600 mIU/I,infertilitet,neregularne menstruacije,glavobolje smanjen seksualni nagon ,problemi s vidom

Razlozi za visok Prolactin
Postoje nekoliko stvari odgovorne za povisen prolaktin..
Prolactinoma
Prolactinoma je jedan od cescih uzroka odgovoran za indukovani infertilitet. Prolactinoma izaziva rast tumaora na pituitarnoj zlezdi. Ovaj tumor luci visak prolaktina u vasem telu Oko 10% populacije imaju ovaj tumor. Oni ne predstavljaju zdrastveni rizik, izuzev infertilitet, mad ponekad mogu izazivati smetnje u vidu.
Prepisani lekovi
neki antidepresivi , lekovi protiv bolova , I opijati blokiraju dopamin, I time uklanjaju inhibiciju u lucenju prolaktina kada on pocinje da raste
Ostali uzroci
Drugi manje cesti uzroci su:bolesti tiroidne zlezde ,pcos,herpes

: Ane - 11. februar 2008 21:01:42(UTC)
bombice postoje i kreme progesterona i na zapadu se i one prepisuju vazno je i preporucuju endokrinolozi supstituciju u dozi koja nadoknadi onoliko koliko nedostaje organizmu

: Ane - 11. februar 2008 20:56:50(UTC)

Puno zena koje boluju od epilepsije uspele su ostati trudne , izvesti trudnoce I roditi sasvim zdravu decu.Mnogo od njih imaju I po tri I cetiri dece.Ono sto je bitno jeste da epilepsija bude uspesno stavljena pod kontrolom I najcesce koristeni antiepileptici su DILANTIN KEPPRA DEPAKOTE I LAMIKTAL stim sto lamictal zna da interferira sa hormonima(mislim na najbezbednije u trudnoci)Ono sto je bitno je nemenjati terapiju neposredno pre zeljenog perioda za trudnocu I naravno uzimanje folne kiseline u dozi do 5 mg (obicno oko 4 -5 mg)nabrojani lekovi nisu remetili menstrualni ciklus ali sledi nesto sto sam nasla vezano za epilepsiju I hormone.
Kod nekih zena desava se da epilepticni napadi budu cesci oko I za vreme menstruacije kako I u vreme ovulacije,I to kod zena koje imaju regularne cikluse dok kod zena sa neregularnim ciklusima imaju pogorsanja u drugom delu ciklusa I imaju anovulatorne cikluse I neadekvatnu lutealnu fazu sa nedostatkom progesterona.Estrogen I njegov porast podrzavaju pogorsanje epilepsije dok progesteron smanjujei stiti od pogorsanja I napada. Zato kod regularnih ciklusa za vreme ovulacije kad je nivo estrogene visok I pred menstruacije kd pada progesteron javljaju se napadi,dok kod neregularnih ciklusa lutalna faza izostaje postoji disbalans u odnosu progesteron /estorogen jer estrogen ostaje povisen celo drugi deo ciklusa sto rezultuje u pogorsanju napada.
U dodatku, premenstrualne exacerbacije napada mogu biti povezani sa padom nivoa antiepileptika,ler u premenstrualnom periodunivoi fenitoina padaju za 1/3sto isto moze da se prepise I faktu da se eliminacija leka I eliminacija hormona odvija kompetitivno znaci takmice se za enzime u jetri pa posto predmenstrualno ima manje hormona za eliminaciju ,vise se eliminise lek ali se ne zna dali kod svih lekova pada nivo onda zna se da kod fenobarbitona ne ali se kod ostalih jos ispituje.

: natasa21 - 11. februar 2008 19:58:19(UTC)
Zivansi dobro je sto ti je gin. rekao da stavljas utrogestan vaginalno ...ja sam pila te tablete i nedeluju mi bas dobro svaki put ja prokrvarim jos dok ih pijem a citala sam na uputstvo da kad se stavljaju vaginalano to se nedesava

: bombica26 - 11. februar 2008 19:23:10(UTC)
da li to znaci da vaginalete i inekcije imaju isto dejstvo?

: bombica26 - 11. februar 2008 19:22:19(UTC)
POSTAVI OBAVEZNO ZIVOTA TI....POMOCICE SVAKA INFORMACIJA LICNO MENI.HVALA ,CMOK

: zogo22 - 11. februar 2008 19:21:51(UTC)
Ziwanshi ja sam primala progesteron kada sam radila insemenacije ali sam ih primala kroz injekcije tako da on pomaze prosto receno lepljenje celije-embriona za zid materice tako da potpomaze trudnoci i nece ti skoditi...

: Ane - 11. februar 2008 19:18:34(UTC)
zivanshi to je tacno ,dobila sam podrsku na pp i od ostalih clanica,i nisam uopste reagovala na tvoj post ali vidim da me sve nesto prozivaju pa dobro ok je evo malo pozitivne energije saljem svima i radim malo na istrazivanju oko hormona epilepsije i trudnoce pa cu negde to postaviti ako bude to nekome pomoglo

: Ane - 11. februar 2008 19:10:09(UTC)
to sto si dobila je supstituciona terapija koja treba da pokrije tvoj nedostatak progesterona i ukoliko je to sve sto se tice tvojih hormona mislim da ce sve doci na mesto i naravno to moze potpomognuti nasatnak trudnoce to je i cilj terapije

: ziwanshi - 11. februar 2008 19:03:22(UTC)
Caos!!!Molim sve vas koje imate imalo iskustva sa progesteronom da mi ogovorite na moje nedoumice!!!Moj progesteron je u sve tri faze veoma nizak,pa mi je ginekolog prepisao UTROGESTAN od 16 do 25 dana ciklusa.Ja ga koristim vaginalno 1 x dnevno tj uvece, moram nositi ulozak i narednog dana jer neprestano curka beli sluz koji je veoma gust tj kremkast!Zadnji ciklus mi je bio 21.01.2008 Kakva su vasa iskustva sa ovim lekom?Da li ovaj lek moze da potpomogne nastanak trudnoce?Unapred zahvalna....

: ziwanshi - 11. februar 2008 15:54:30(UTC)
Zogo potpisujem te u potpunosti! ANE ja sam napisala svoj primer,mi se i neznamo da bih ja mogla suditi o tebi ili bilo kome drugom a na samom pocetku svoje poruke na ovu temu vec sam napisala da vas sve uvazavam tako da nema potrebe da tako reagujes ja sam iznela savoje argumente kao i ti svoje!!! Svi mi imamo svoja iskustva nazalost svi imamo losa? U mom okruzenju samo su tri zene ostale trudne bez problema a ima nas 15 minimum koje se borimo sa neplodnoscu bar 3 godine a neke i vise!!! Pa mi ovde sa foruma mogli bi napisati knjigu o nestrucnosti ginekologa!!! hej zenske ovde smo da utesimo jedni druge,da se radujemo,placemo ma za sve...
TREBA DA BUDEMO PODRSKA JEDNI DRUGIMA ANE DA SIRIMO NEGATIVNU ENERGIJU

: Ane - 11. februar 2008 11:06:13(UTC)
evo sto se tice prirodnog progesterona
Namirnice od soje uključuju tofu, obogaćeno sojino mlijeko, miso i tempeh. I razne druge vrste mahunarki kao što su japanski i španjolski grah, slanutak, leća i lima grah mogu poslužiti za pripremu ukusnih jela. Mahunarke bi kod mioma trebale predstavljati najbolji izvor proteina. Grah i leća, te korjenasto povrće (krumpir, mrkva, papaja, mango) potiču tijelo na proizvodnju progesterona i na taj način uravnotežuju funkciju jajnika, te smanjuju "estrogensku dominaciju".

: t.b. - 11. februar 2008 7:32:40(UTC)
Nema potrebe za prevodom(jedino zbog drugih),mislila sam na prirodne preparate,ako neko ima iskustva.

: zogo22 - 11. februar 2008 7:04:03(UTC)
Ane ja sam naglasila da se moj prethodni post ne odnosi na tebe nego uopsteno a svoj primer sam iznela jer znam sta sam dozivela.Takodje smatram da nisam jedina pa zasto ne cuti i takve primere.Ja znam da ti radis svoj posao ali vecina dr nepraktikuje to sto nauci u skoli znaci jedno je terorija  kako ti kazes treba ispitati a ovde u Srbiji nije bas tako.Bolje da nepisem kroz sta sam prosla  pa nisu hteli da mi daju uput za vantelesnu 4 dana sam provela u bolnici cekajuci jedan obican uput.Za supruga odem isto tako da izvadim uput njegova dr kaze nemoze donela si mi izvestaj sa privatne klinike  a ja se prijavila u drzavnu kliniku besplatni program!!Bilo joj je tesko da pogleda papir  i vidi o cemu se radi.I o cemu mi pricamo?Zena nezna gde supruga treba da uputi kaze idi kod tvog ginekologa....A za analize da nepricam prema tone svaka cast izuzecima ali nije bas sve tako kao ti kazes.

: Ane - 11. februar 2008 6:46:05(UTC)
zogo razumem ja tebe ali razumi i ti ono sto kazem da sam i ja bila u ulozi pacijenta i osetila i golgotu kroz bolnice i ambulante i da kad pisem pisem ne samo iz svog iskustva vec i drugih zena koje sam upoznala koje su imale strasne probleme koje su se lecile izlecile i koje su patile .Moj komentar nije se odnosio na tvoj slucaj i mislim da nije bitno dalje da produzavamo ovo stanje nego da jedni drugima pomazemo zato sam i ja ovde kao obicna zena a to sto sam doktor to je valjda samo plus.Sto se tice tumora zogo to je jedna duga i tuzna prica primera radi postoji mikroadenom koji je hormonski aktivan a mali svega nekoliko mm i covek se moze ubiti trazeci ga i opet ga ne naci i ne videti i to nije bitno,i ja sam cekala strasne dijagnoze i moje i za druge i ja sam tesila zene koje su plakale sto ranije se nisu javile kod lekara kada je stvar bila operabilna.Moja je duznost da edukujem druge i prenesem ono sto sam naucila i videla i to se trudim da uradim jer u to verujem.

: t.b. - 11. februar 2008 5:40:00(UTC)
Da li neko zna koji prirodni preparati mogu povecati progesteron u drugom delu ciklusa?

: bombica26 - 10. februar 2008 20:00:47(UTC)
evo nesto o niskom progesteronu

Causes of Low Progesterone

There could be many possibilities that could cause the progesterone levels to fall. Some prominent factors are:
Dominance of Estrogen. This condition could occur if the individual is exposed to any environmental hormone that behaves like estrogen or in cases of liver dysfunction.
Resistance to insulin present in the body
Chronic stress
Diet that is rich in sugar or does not contain sufficient nutrients
Insufficient exercise
Medications
Symptoms of Low Progesterone

There are far too many symptoms of low progesterone to count. The following are some of the most prominent symptoms:
Infertility
Thyroid dysfunction
Depression
Fibrocystic breasts
Weight gain
Gallbladder disease
Low Blood Sugar
Panic attacks
Water retention
Irregular menstrual cycle
Blood clots during menstruation
Magnesium deficiency
Vaginal dryness
Breast tenderness
Tests for Low Progesterone

To detect low progesterone in the body, the following 3 methods can be used:
By charting the fertility cycle.
A blood test after ovulation has taken place.
A short luteal phase (is the period that starts at ovulation and ends on the day before the next period) that lasts less than 10 days also indicates low levels of progesterone.

: bombica26 - 10. februar 2008 19:57:40(UTC)
sandra bg prosla si mi kroz glavu,setila sam se tvoje niske temperature,ali se ne secam sta ti je bilo sa progesteronom.eto mozda pomodne

: bombica26 - 10. februar 2008 19:56:29(UTC)
What is Progesterone?
Progesterone is a women steroid hormone responsible for the changes in the endometrium in the second half of the menstrual cycle. Progesterone prepares the lining of the uterus (endo-metrium) for implantation of a fertilized egg and its development, and maintains the uterus throughout pregnancy.

Progesterone Production:
Progesterone is found in relatively low levels for the first part of a woman's menstrual cycle. It is produced by cells within the ovaries called "granulosa cells" which surround the tiny follicles that will mature to become ovulated eggs.

After ovulation, the "yellow body" (corpus luteum) that released the mature egg into the fallopian tube begins to secrete high levels of progesterone from the granulosa cells within it. This hormone stimulates the growth of rich blood vessels that supply the uterus lining (endometrium). It also causes the expansion of tiny glands in the endometrium that produce a fluid (uterine fluid) that can be used to nourish sperms and embryos that find their way into the uterus. These tiny glands are created by the estrogen hormone and the progesterone takes over the job of making them mature into "feeding structures".

The production of high progesterone will normally drop away after about 10 days beyond ovulation. It is this sudden reduction in the hormone that will prompt the menstruation period to begin due to the reduced oxygen supply from the blood vessels that were previously encouraged to grow by the progesterone hormone.

Natural high progesterone in Fertility & Pregnancy:
The proper amount of natural progesterone is crucial to a woman who is trying to become pregnant. Natural Progesterone prepares the uterine wall for implantation of the fertilized egg. Without adequate progesterone, the egg will be expelled. Natural Progesterone treatment can also be used to induce fertility when there appears to be ovulatory dysfunction.

During the pregnancy, the progesterone is needed in the following ways, (mostly in conjunction with estrogen):
• Makes the endometrium develop and secrete fluids after being primed by estrogen
• Maintains the functions of the placenta and fights off unwanted cells near the womb that could cause damage to the placenta or foetus
• Keeps the endometrium in a thickened condition
• Stops the uterus making spontaneous movements
• Stimulates the growth of breast tissue
• Prevents lactation until after the birth (with estrogen)
• Strengthens the mucus plug covering the cervix to prevent infection
• Strengthens the pelvic walls in preparation for labour
• Stops the uterus from contracting (thus keeping the baby where it is)

Because high progesterone is essential to prevent the premature shedding of the supportive secretory endometrium, a significant drop in progesterone levels or blockade of progesterone receptor sites during the first 10 - 12 weeks of pregnancy may result in the loss of the embryo (miscarriage).

At the end of the pregnancy, the levels of progesterone secreted by the placenta drop off. It is this action that stimulates the beginning of the contractions that will lead to birth.

Symptoms of Low Progesterone Levels:
The effects on a woman due to decreased levels of natural progesterone can include any or all of the following symptoms:

• Infertility/not ovulating
• Early miscarriage
• Carbohydrate cravings
• Breast tenderness
• Irregular periods • Ovarian cysts
• Menstrual cramps
• Puffiness/bloating
• Water retention
• Lower body temperature.

Balancing high progesterone hormonal levels:
Because right progesterone levels are important for fertility and pregnancy as well as for the whole female body, you should be sure to have the right balance. But, as many women may believe, drugs are not the only solution to balance your natural progesterone. Click here to read about the three approaches for treating low hormonal levels.

: zogo22 - 10. februar 2008 18:27:12(UTC)
Da ok da Ane da svoje misljenje ali ovde postoje i osobe koje su se susrele sa problemom i osetilo to na svojoj kozi.Jedno je teorija a licno iskustvo nesto sasvim drugo.Kao sto Ane ima svoje znanje sta i kako se leci ovde postoje ljudi koji imaju ili su imali problem sa prolaktinom -ja npr.5 godina prolazim razno razne analize,a pogledaj primer ziwanshi kakvo je iskustvo imala i garantujem da nije ona jedina koja je prosla nesto takvo.I po forumima gde dr odgovaraju sve to oni lepo objasne a kada odes u ordinaciju nije bas tako.Kada odes u drzavnu bolnicu nista nerade sve moras privatno odraditi(ovo nema veze sa Ane pricam uopsteno) tako da nije bas tako kako se pise....Postoji teorija kako treba ali praksa je mnogo drugacija...Koliko puta pogresna dijagnoza,koliko puta ponavljanje nalaza,koliko puta.....Dok ne osetis problem na svojoj kozi nemozes znati kako je to.

: bombica26 - 10. februar 2008 17:39:59(UTC)
nisi me razumela zogo,posto je bilo komentara tipa NE PRILICI OVOM SAJTU i slicno da ne detaljisem i ne citiram,ja sam ostavila svoje.ovo moje naglasila sam nije glasanje,samo bih volela kada bi ane nastavila da odgovara sa strucne strane,cak i kada bi bilo kontra nasim iskustvima,odnosno da DAJE MISLJENJE ne dijagnozu.cisto da mozemo da upijemo sa svih strana po nesto...

: zogo22 - 10. februar 2008 17:33:27(UTC)
Neradi se ovde o glasanju za Ane ili bilo ciji komentar vec o iskustvima pojedinaca a ni jedan dr nece poci od toga i uputiti pacijenta na analizu jer sumnja na tumor kad vidi povisen prolaktin (ni jedan ginekolog)....Meni je -opet ponavljam tri puta prolaktin bio veci pa nisu sumnjali na tumor nego se bez terapije smirio tako da moje iskustvo govori suprotno...

: bombica26 - 10. februar 2008 15:50:27(UTC)
evo i ja da se javim,ja sam skontala anin komentar,i ima logike,ona sa medicinske strane to posmatra i krece sa otklanjanjem najgoreg i u tome ima logike i te kako.sigurna sam da nije htela nikoga da uplasi niti da zadaje brigu ali mozda treba nekad obratiti paznju i na takve stvari.znam da je glupo porediti ali bih navela svoj primer(ne vezano za trunocu,ali za zdravlje)sportista,zdravija da ne mogu biti zavrsavam tako sto se budim jendnog dana u bolnici i saznajem da od tog dana ja imam epilepsiju,sa 17 godina.poenta mog komentara nije da skrenem bilo kome paznju niti da stajem na bilo ciju stranu ali da potvrdim da je moguce da se desi svasta iz skoro nicega.vecina nas ovde razmislja i povezuje stvari na osnovu procitanog,na osnovu saznanja od doce i slinog,i vodimo se time.ova zena se vodi svojim licnim znanjem,ali ja glasam za njeno prisustvo ovde i za komentare kojima ce iskazati svoje strucno misljenje(misljenje ne znaci dijagnoza)
e sad ja vas sve ljubim pa se kuckamo hehehhehehe
(deo o diplomi ne bih komentarisala jer se ne razumem,ja sam daktilograf po profesiji tako da sam bukvalno laik a i ne bitno je za celu pricu)

: Ane - 10. februar 2008 12:12:00(UTC)
izvinite ako sam nekog uznemirila i vise se necu truditi da komentarisem iz tacke gledista doktora da ne bi nekom smetala i dalje uznemiravala izgleda je istina da je put ka paklu poplocen dobrim namerama ali moram jos jednom potencirati surovu istinu- i kunem se da dalje necu nikog savetovati ili bilo sta iznositi -a to je da gde god postoji sansa ili sumnja da se radi o nekom tumoru a postoje i dobrocudni i zlocudni mora se raditi intenzivna dijagnostika da se ne bi nekom gubilo vreme uz duzno postovanje svima i prema svacijem iskustvu to sam i htela potencirati da kada mislimo na to lakse je to i eliminisati pa ostalo se da leciti i sanirati.Nazalost po mom izboru da studiram medicinu srela sam puno slucajeva gde se intrvenisalo na vreme i puno gde nije i svi profesori insistiraju na to da u vreme intenziviranog porasta tumora i karcinoma insistiramo i pazimo na vreme,bez prave dijagnoze nemoze niko nista da nikome kaze a ponajmanje- to nije nista uzivaj bice u redu.Sto se tice moje diplome ona i nije vazna toliko ako to nekome ne donese nesto dobro u zivotu.Ja se izvinjavam na moje reci vidim da ste svatili kao da sam rekla da neko ima tumor ali mislim da pise da kod takvih slucajeva mora da se to i iskljjuci jer koliko sam ja razumela u toku je dijagnostika i cekaju se rezultati.Naravno da moze da u praksi bude sve bezazlenije i ja se tome i nadam i molim ali koliko je slucajeva da se zbog straha ne ode kod doktora i propusti vreme za lecenje,po mom misljenju i previse.Nadam se da sam pojasnila to sto vidim da ste mozda krivo razumeli ili nisam,ali se jos jednom izvinjavam ako sam nekog uznemirila i obecavam posto vidim da moje znanje i reci mogu delovati tako da nekoga uplasim ,sacuvam za sebe Pozdrav svima

: Balerina - 10. februar 2008 5:29:38(UTC)
Eh drage zenske ja vam se bas ne razumem u hormone, tek sam nedavno pocela da se upucujem u hormone kao hormone....
Elem sasvim slucajno sam utvrdila da mi je stitna zlezda uvecana, i naravno pravac na vadjenje hormona...
I narvano vadila sam TSH, T3,T4, kao i antitela TG,TGAT,TPO.....I sve mi je poviseno jako puno. Otisla sam kod endokrinologa i dobila sam hormonsku terapiju, neke lekice koje pijem.
A posle toga sam uradila na 21dc Estradiol, Progeresteron i FSH. Estradiol i FSH su mi uredu, ali mi je povisen Progeresteron, ne znam jos uvek iz kog razloga, nisam kontaktirala mog endokrinologa. Mada predpostavljam koliko mi je receno da mi je progeresteron povisen malo zbog ostalih hormona.
Videcu sat ce mi reci endokrinolog.
Redovne menstrucije sam imala dok nisam otkrila da su mi ovi hormoni poviseni. U decembrumi je zakasnilo 7 dana, a hormoni su mi bili poremeceni mozda otprilike zadnjih 6 meseci i vise.

Vidim da si ti Ziwanish upucena dosta u hormone, pa ne znam da li znas mozda nesto vise o povisenosti Progeresterona.

Meni su generalno rekli, kada jeden do dva hormona ne valjaju, postoji mogucnost da su i drugi po malo poremeceni. Prosto zato sto su donekle vezani.
Opet kazem, da se stavrno ne razumem. Razumem se jedino sda trenutno u ove sto su vezani za stitnu zlezdu. Jel mi je endokrinolog objasnjavala.

: ziwanshi - 9. februar 2008 20:28:53(UTC)
Uz duzno postovanje svih vas koji ste ostavili komentare na ovoj temi ali moram ija nesto da dodam tj svoje iskustvo!!!Bila sam u vezi sa mm 3 godine nismo se pazili i stvarno nikada nisam ostala trudna tada na to nisam obracala paznju i na pocetku braka sam pocela da otkrivam problem i evo 3 godine smo u braku mi se idalje borimo!!!A lekari su mi rekli pa polako jos si ti mlada ima vremena pa nisam se ja udala u 22 da bi ga rodila sa 42 gde ju tu etika u svetu se posle 6 meseci pristupa sveobuhvatnim analizama da bi se otkrio uzrok i da bi dosli do cilja!!! E pa ovako s prolaktinom i drugim formonima imam problem vec 3 godine,nalize hormona radim skoro svaki drugi mesec na 2-7-14 i 21 dan tako da u proseku dam 250e za sve te analize Lh kao i FSH su mi u normali a progesteron nizak,prolaktin abnormalno visok,takodje i estradiol i estrogen,dijagnoza disbalans hormona najveceg stadijuma!!! Isla sam i na klinicki,vma,n.front.gak a o privanim ordinacijama da nepricam 2 godine me vec vrte u krug dok nisam uzela stvari u svoje ruke!Ane uz svo duzno postovanje prema tebi ali tvoje kolege lekari(ginikolozi i endokrinolozi) NEMAJU POJMA obrazlazem zasto:rekli su mi da imam tumor ISPOSTAVILO SE DA GA NEMAM ja potpisujem da je prolaktin hormon stresa kod zena u trudnoci ima ulogu stvaranja mleka to je tacno ali ima i zena koje nisu trudne pa im je prolak.izazvao mleko.Visok Prolak.je prvi znak izostanka ovulacije,neredovnih ciklusa i policisticnih jajnika,Visok prolaktin je ok ali samo u trudnoci,prepisali su mi neki lek kao zamenu za Dostinex ali sam ipak uspela da ga nabavim i koristila sam ga i on mi je regulisao prolaktin,apelujem da njegova zamena nema ni 20 % dejstava a dok dostinex prolongira i do dve god.Pa da objasnim kod ginekologa sam isla tj vise njih i utvrdjeno je hormoni u haosu,policisticne jajnike nemam,neredovni ciklusi ali imam ovulaciju od 54 do 58 dana ciklusa jer mi ciklus traje 60 dana pa recite mi gde je tu logika ????Imam hormonski disbalans a nema ni jedan propratni sindrom?!? Rekli su mi da radim hormone stitne zlezde i prolaktina ponovo pa posto mi je prolak.pao a stitna zlezda ok rekli su mi, mi zaista neznamo sta je u pitanju idi kod ginikologa a ginikolog mi kaze nije ovo za nas vrati se kod endokrinologa STRASNO Perokrenula sam Beograd naglavacke dok nisam nasla lekara koji se zaista udubio u moj problem a zena je bila zgranuta mojim informacijama! Pratila je svo moje stanje i rekla mi da LH I FSH funkcionisu normalno,ali zbog niskog progesterona ne dolazi do trudnoce jer se jajna celija mozda i oplodi ali nema sta da je zastiti tj progesteron je nizak previse da bi funkcionisao i stvorio posteljicu to se zove SUKCESIVNI POBACAJ!!! SVAKA CAST IZUZECIMA ALI VECINA LEKARA JE ZABORAVILA NA HIPOKRATOVU ZAKLETVU A NJIHOVA SUJETA NAS SVE VISE UNISTAVA A O MITU I KORUPCIJI DA NEPRICAM

: Eli7 - 9. februar 2008 18:11:37(UTC)
sanndra_bgd - 9/2/2008 21:38 Ane,uz svo duzno postovanje tvoje diplome,znanja,strucnosti... moram da skrenem paznju na "previse grube reci" u tvom postu! Pises o mogucim tumorima,a ovde mnoge od clanica foruma nisu toliko upucene u medicinu bas previse i svaku od tvojih reci mogu shvatiti previse ozbiljno...i sta onda? Ne kazem ja da to sve nije tako po knjizi,ali u praksi sve to moze da bude mnogo bezazlenije nego sto ti pises.

Potpisujem........

: natasa21 - 9. februar 2008 17:41:00(UTC)

Citat:
sanndra_bgd - 9/2/2008 21:38 Ane,uz svo duzno postovanje tvoje diplome,znanja,strucnosti... moram da skrenem paznju na "previse grube reci" u tvom postu! Pises o mogucim tumorima,a ovde mnoge od clanica foruma nisu toliko upucene u medicinu bas previse i svaku od tvojih reci mogu shvatiti previse ozbiljno...i sta onda? Ne kazem ja da to sve nije tako po knjizi,ali u praksi sve to moze da bude mnogo bezazlenije nego sto ti pises.

potpisujem 

: sanndra_bgd - 9. februar 2008 17:38:05(UTC)
Ane,uz svo duzno postovanje tvoje diplome,znanja,strucnosti...
moram da skrenem paznju na "previse grube reci" u tvom postu!
Pises o mogucim tumorima,a ovde mnoge od clanica foruma nisu toliko upucene u medicinu bas previse i svaku od tvojih reci mogu shvatiti previse ozbiljno...i sta onda?
Ne kazem ja da to sve nije tako po knjizi,ali u praksi sve to moze da bude mnogo bezazlenije nego sto ti pises.

: majaecs - 9. februar 2008 17:31:17(UTC)
Citat:
zogo22 - 9/2/2008 10:21

Ja znam dosta ljudi kojima su hormoni poremeceni pa nemaju tumor....Napisala si da prolaktin interferira sa fsh a svi ostali hormoni pa i fsh bili su mi u granicama normale.Tumor je ipak prejaka rec da se odmah misli na to kao sto rekoh razni faktori uticu na hormone i kad bi se izvadio bilo koji hormon dva ciklusa uzastopno garantujem da bi rezultati bili razliciti....Kao i spermogram npr. nikad nije merilo izvaditi jedan i ako je los paniciti tako i hormoni dr mi je cak objasnjavao da puno faktora moze da utice.Iako mi je prolaktin bio tri puta veci od granice sigurna sam da nemoze biti tumor pa prethodili bi neki simptomi necem toliko ozbiljnom...

Potpisujem icon_lol od reci do reci icon_lol icon_lol

: zogo22 - 9. februar 2008 12:21:19(UTC)
Ja znam dosta ljudi kojima su hormoni poremeceni pa nemaju tumor....Napisala si da prolaktin interferira sa fsh a svi ostali hormoni pa i fsh bili su mi u granicama normale.Tumor je ipak prejaka rec da se odmah misli na to kao sto rekoh razni faktori uticu na hormone i kad bi se izvadio bilo koji hormon dva ciklusa uzastopno garantujem da bi rezultati bili razliciti....Kao i spermogram npr. nikad nije merilo izvaditi jedan i ako je los paniciti tako i hormoni dr mi je cak objasnjavao da puno faktora moze da utice.Iako mi je prolaktin bio tri puta veci od granice sigurna sam da nemoze biti tumor pa prethodili bi neki simptomi necem toliko ozbiljnom...

: Ane - 9. februar 2008 9:17:09(UTC)
zogo u mozgu lucenje prolaktina kontrolise jedan neurotransmiter zove se dopamin kada se dopamin poremeti onda se poremeti i prolaktin.Svaki stres pa i ekstremno mrsavljenje nespavanje antidepresivi(lekovi)mogu ga izbaciti iz balansa u tome je mehanizam nastanka disbalansa a kad se poveca prolaktin on interferira sa fsh i lh dalje sa jajnicima i izaziva sindrom galaktoreja -amenoreja lucenje mleka-izostanak ovulacije sto mu je i uloga u trudnoci ali kad se to desi zeni koja oce da ostane trudna treba leciti,ali ovde je navedeno poremecaj vise hormona i moramo pomisliti na odregjeni tumor glave prvo njega iskljuciti pa dalje

: zogo22 - 8. februar 2008 20:32:47(UTC)
Da Ane kod trudnica je vezan za mleko ali licno moj slucan receno mi je da je to hormon stresa(ja nisam trudnica) i da hoce da skoci kada se iznerviramo ili dozivimo neki stresan momenat........Meni se kao sto rekoh samo smirilo bez ikakve terapije tako da variraju i hormoni od meseca do meseca nije mi to prvi put da ga vadim.Za 5 godina vadila sam ih vise puta jer dr praktikuju da nalaz vazi 6 meseci... tako da sta li se desilo taj mesec u mom organizmu ko zna...jednostavno skocilo i bez terapije se smirilo..

: Ane - 7. februar 2008 19:49:18(UTC)
evo male ispravke prolaktin nije hormon stresa on je hormon odgovoran za mleko kod trudnice ali zbog stresa poremeti se dopamin koji ga kontrolise pa onda on poraste ali ovde je jedan ozbiljan slucaj koji treba ispitati do kraja predpostavljam da je problem u hipofizi jer je vise hormona koja ova zlezda luci poviseno pa se mora odraditi paleta ispitivanja ,obavezan sken glave da se vidi da nije neki aktivan tumor u glavi,zatim dinamski testovi za ispitivanje hormona da se utvrdi dali je poremecaj na nivou hipotalamusa ili hipofize(to su strukture u mozgu)ili njih luci telo aktivno izvan glave najcesca lokalizacija su pluca.Tako da bez nekih panika i brika da se iskljuce ova stanja i da se uspostavi tacna dg ali mora se ici kod endokrinologa jer zavisno od dg treba se poceti sa terapijom pogotovo sto je tsh povisen on ce poremetiti rad tiroidne zlezde a to nekad zna da da nezgodnu simptomatologiju

: zogo22 - 5. februar 2008 13:57:59(UTC)
Uh pa vecina hormona joj je povisena tako da je to hormonski poremecaj.Ja sam imala povisen prolaktin dobila sam neku terapiju tablete po imenu bromergon koje nikako nisam mogla da pijem povracala sam vise puta nakon sto je popijem.Pokusala sam da smanjim da pijem pola pa cetvrtina ali nikako nisam mogla.Dr kaze nema zamene ima bromokriptin ali je istog sastava tako da sam na svoju ruku prestala i sledeci mesec kada sam ponovila nalaz prolaktina je bio u granici.Prolaktin je hormon stresa tj.povecava se kad se nerviramo tako da eto ja sam ga bez terapije spustila.Al posto je kod tvoje drugarice par hormona poviseno najbolje da se posavetuje sa dr verovatno ce je uputiti kod endokrinologa (mene je ginekolog tada hteo da uputi ali ja sam trazila samo da mi da neku terapiju jer sam se tada pripremala za histeroskopiju...)

: neli - 5. februar 2008 12:16:49(UTC)
Unapred se izvinjavam ako ne pisem na pravoj temi o ovome, ali zaista sada nemam vremena da trazim zbog bebe.
Moja drugarica ima povisen nivo FSH, LH, prolactina, estradiola, TSH i prolaktina. Da li neko zna o cemu bi moglo da se radi. I da nema ni menstruaciju vec nekoliko meseci. Ja vas molim ako neko zna nesto neka odgovori, ili bar neka nam web adresu na kojoj mozemo da se informisemo. Preko google-a ne mozemo da nadjemo.
Ide ona kod lekara, ali ona je nestrpljiva i zeli da se vise informise.
Molim vas pomozite!

: bombica26 - 14. decembar 2007 19:15:50(UTC)
Nova informacija-VISAK KILOGRAMA UTICA NA NIZAK NIVO INHIBINA B

: zogo22 - 13. decembar 2007 17:56:50(UTC)
Svaki hormon ima svoju referentnu vrednost u odredjenom danu ciklusa tako da nemoze biti razlicito zna se sta je koji hormon i koje su mu granice.Oni koji se vade u prvom delu ciklusa uticu na rast folikula i to je folikularna faza.Posle ovulacije odredjeni hormoni opadaju a konkretno progesteron se povecava jer on pomaze lepljenje ploda za zid materice pa mislim da nikako nemoze biti razlicito po labaratorijama...To o cemu se ovaj gornji tekst odnosi konkretno je rec o estradiolu samo sto je detaljnije i opsirnije objasnjeno...Ja sam ga vec vadila par puta sto u drzavnoj sto u privatnoj i dodje ti na isto-izvadi ti krv i odredi vrednost...

: bombica26 - 13. decembar 2007 17:26:41(UTC)
koliko sam procitala estradiol ide uz ovaj test,mada verujem da razlicite laboratorije razlicito rade.ja u ponedeljak idem kod doce da mi da uput pa sledeci sledeci mesec radim test.

: natasa21 - 13. decembar 2007 15:42:20(UTC)
Kad sam ja radila hormonalni status meni na 3 dan su proverili samo FSH i LH a estradiol na 14 dan i bio je 98(uzas).Zasto mi nisu ispitali estradiol na 3 dan neznam ali pitacu svoju gin.

: zogo22 - 13. decembar 2007 15:12:27(UTC)
Da 700din privatno je jedan hormon a u drzavnoj sa uputom je 800din(da skuplje nego privatno!!) .Na stitnu zlezdu u drzavnoj je besplatno.Pre 2 god se to moglo refundirati a ove godine su to ukinuli....

: sanndra_bgd - 13. decembar 2007 15:06:25(UTC)
Od prilike svaki od hormona kosta po 10 E,pa puna cena zavisi od toga koliko ih vadis...

: bombica26 - 13. decembar 2007 14:32:25(UTC)
da li znas koliko kosta otprilike ovakav test kod privatnika?

: zogo22 - 13. decembar 2007 13:52:38(UTC)
Da to su hormoni koji se rade treci dan ciklusa:FSH-folikulostimulisuci,LH-luteiniziracjuci,PRL-prolaktin i E2-estradiol.Progesteron se vadi 20-22dana ciklusa a hormoni na stitnu zlezdu(TSH,T3 i T4) bilo koji dan ciklusa.....

: bombica26 - 13. decembar 2007 7:12:20(UTC)
Ja sam ovo slucajno nasla,meni zvuci veoma bitno za neke osnovne pretrage a i logicno pa mozda moze da pomogne kako odnima koji sumnjaju,onima koji tek krecu sa pokusajima zaceca tako i onima koji vise ne znaju sta da istestiraju da bi dobili odgovore.Meni ovo nikad niko nije pomenuo da postoji,nasla sam zaista igrom slucaja pa evo ako zelite dodatne informacije ovo je link http://www.sharedjourney.com/define/day3.htmle

Day 3 Inhibin B Test
If you have already had a Day 3 FSH test or an Estradiol test, you may still be interested in finding out more about your underlying fertility problems. The Day 3 Inhibin B test can help to determine the quality and quantity of your ovarian reserve. Ovarian reserve often plays a dominant role in determining whether a not a couple will conceive. So if you are having difficulties conceiving, consult with your health care provider about the Day 3 Inhibin B test.

What is Inhibin B?
Inhibin B is a protein hormone produced by your ovaries. It works to inhibit FSH, which is responsible for helping your follicles to develop. Levels of Inhibin B decrease with age.

Inhibin B is actually secreted directly by small, developing follicles in your ovaries. During the follicular phase of ovulation, small follicles eventually develop into mature eggs, ready for fertilization. Inhibin B has a sister hormone called Inhibin A, which is also produced by the ovaries.

What is the Day 3 Inhibin B Test?
The Day 3 Inhibin B test is a simple blood test that measures the amount of Inhibin B in your blood. It is performed on Day 3 of your menstrual cycle.

The Day 3 Inhibin B Test is used in order predict ovarian reserve, including egg quality and eqq quantity. Because Inhibin B is produced directly by ovarian follicles, the amount of Inhibin B in your blood directly correlates to the number of eggs that you have in your ovaries. Inhibin B can also predict the ability of your ovaries to produce more follicles. This suggests that the hormone can predict the success of certain ovulation-inducing drugs, like Clomid.

Inhibin B and Infertility
Inhibin B does seem to be directly related to fertility. Low levels of Inhibin B are associated with:

impaired ovulation
decreased success with IVF
lower pregnancy rates
increased risk of miscarriage

Who Can Benefit from the Day 3 Inhibin B Test?
Unfortunately, the Day 3 Inhibin B is not widely available. It is difficult to perform and therefore is not found in all fertility clinics. However, a number of women can benefit from the Day 3 Inhibin Test, including:

women who have shown a poor response to fertility drugs
women with a positive CCCT
women with unexplained infertility
women over the age of 35

The Day 3 Inhibin B Test Procedure
The Day 3 Inhibin B test is quite straightforward. A simple blood sample is taken from your arm on Day 3 of you menstrual cycle. This sample is then sent to your fertility clinic's laboratory to be examined. Results typically take a week or so.

The Results
Your reproductive endocrinologist will discuss the results of your Day 3 Inhibin B test with you and your partner. Typically, a normal result is anything above 45 pg/mL. An abnormal result is anything below 45 pg/mL.

After the Day 3 Inhibin B Test
Once you receive your results, you and your reproductive endocrinologist can begin to discuss your fertility treatment options. Women with a low Day 3 Inhibin B are associated with having much lower pregnancy rates and are at increased risk for miscarriage. However, this does not mean that you will not become pregnant if you do have low Inhibin B levels. Treatment generally includes prednisone and dexamethasone, in order to induce ovulation. If you still have difficulties ovulating, you may consider egg donation.

icon_exclaim

Estradilo test se radi u sklopu predhodno navedenog testa a evo i objasnjenja :

Estradiol Test
When you visit your fertility clinic for treatments, you will probably undergo a variety of different tests in order to determine the cause of your infertility. The estradiol test is a very common diagnostic procedure used to help evaluate your ovarian reserve. In combination with the Day 3 FSH test, the estradiol test can help to determine the quantity and quality of your eggs, helping you to become pregnant.

What is Estradiol?
Estradiol is actually a type of estrogen, which is the major female reproductive hormone. Estradiol is the primary type of estrogen, and it is produced in your ovaries. As they grow and develop, your egg follicles secrete estradiol, helping to trigger the rest of the reproductive cycle.

What is the Estradiol Test?
The estradiol test is a diagnostic procedure used to measure the levels of estradiol in your blood stream. It is performed in conjuction with the Day 3 FSH test. A simple blood test, the estradiol test is performed in order to determine a woman's ovarian reserve. It is also performed in order to confirm a woman's FSH test

Performed on Day 3 of your menstrual cycle, the estradiol test is one of the most common fertility testing procedures. Most women undergoing fertility treatments will receive the estradiol test. Women have particular levels of estradiol during different stages of their menstrual cycle. By analyzing these levels on Day 3, your reproductive endocrinologist can determine your ovarian reserve. The amount of estradiol in your blood on Day 3 can also indicate whether or not your FSH test was accurate or not.

Estradiol and Infertility
High estradiol levels can have an impact on your infertility. Elevated levels of estradiol tend to indicate a problem with ovarian reserve. In high amounts, estradiol can suppress the amount of FSH in your system. This can cause your Day 3 FSH test to be inaccurate. In many cases, a high estradiol level indicates a complication with FSH and ovarian reserve. This can lead to:

lower pregnancy rates
poor ovulation
poor response to ovulation-inducing fertility drugs
poorer success rate with IVF

Who Can Benefit from the Estradiol Test?
All women undergoing fertility treatment can benefit from the estradiol test. Because it is secreted by your ovarian follicles, the amount of estradiol can indicate how far along you are in your follicular cycle. However, certain women are more likely to be offered the estradiol test, including:

women over the age of 35
women with unexplained infertility
women with a normal Day 3 FSH test result

The Estradiol Test Procedure
The estradiol test procedure is extremely safe and straightforward. On Day 1 of your menstrual cycle, contact your fertility clinic and make an appointment to have the test. On Day 3 of your cycle, you will have your blood drawn from your arm. This blood sample will be sent to your clinic's laboratory for testing. Results should be available within a few days.

The Results
Normal Day 3 estradiol levels tend to be around 80 pg/mL or lower. If your estradiol levels are higher than this, than this could indicate a problem with your ovulation. You may be further into your follicular phase than you should be, or your estradiol may be masking a problem with your FSH levels.

After the Estradiol Test
Your reproductive endocrinologist will discuss your test results with you. She will also suggest any further treatments that may be helpful in achieving pregnancy. These could include the use of birth control pills or other hormonal medications.

We are unable to provide answers to medically related questions or other medical advice via e-mail. Our physicians look forward to addressing your medical needs in person. To schedule an appointment or for more information about this practice as well as the programs and treatments they offer, please complete the form below. Be sure to include a valid telephone number and e-mail address so that one of our patient services coordinators may contact you directly.

icon_exclaim

NE ZABORAVITE DA SE OVA DVA TESTA RADE TRECEG DANA VESTICE PREKO KRVI .

: Gost - 16. mart 2007 18:17:00(UTC)
Ja sam do sada sve prepustila sreci i sudbini. Juce sam isla kod druge doktorice koja mi je rekla da mi je materica zavaljena i da obavezno praktikujem dizanje nogu posle ukrevetu i da budemo uporni jos dva mjeseca pa ako i tada nista ne bude da se onda i mm prekontrolise jer kao sada nema jos potrebe za tim. U braku smo 4. godine a na bebi radimo mogu reci sa nekim prekidima ni godinu dana.

: Gost - 16. mart 2007 11:33:00(UTC)
ispravka , nisam znala da je testesteron hormon sreće...

: Gost - 16. mart 2007 11:18:00(UTC)
dušice81, ziwanshi hval na pomoći....
što se tiče vrednosti estradiola to je 98 , oa ovo ostalo sve piše na samom papiriću. nisam ni znala da je to hormon sreće ?!? kako ti znaš za to ?? mogu ti reći da nije ni čudo što je tako nizak kada sam tužna skroz, dve godine muku ne bi li dobila bebu...na koji način vas dve bijete bitku za bebu, šta ste sve radile, šta pčanirate dalje i kod kog dr idete ???ako vam je lakše evo i mog maila
marijam@telekom.yu

: Gost - 16. mart 2007 1:17:00(UTC)

u bilo kojo fazi LH ti je nizak,kao i FSH,testesteron nizak  sobzirom da je to hormon srece :( a prolaktin ti je katasrofalno visok nebih da te plasim ali moj savet ti je da pod hitno odes kod doktora jer ti je vrednost prolaktina abnormalno skocila a to dovodi do velikih komplikacija!Nisu mi jasni nalazi za estradiola napisi mi ponovo !!! Hormoni se uglavnom rade III dan ciklusa,ja sam imala problem sa hormonima ali polako su poceli da se stabilizuju nisam koristila nikakvu terapiju kada sam radila analize hormona I put bili su mi ispod ref.granice sem testosterona koji je bio na gornjoj a II put su se svi popravili ocigledno ali mi je zato testosteron pao na 1!!! Do povecanja prolaktina moze da dodje zbog prekomernog koriscenja kontraceptivnih pilula-nije svaciji organizam isti ili prilikom neodgovarajuce terapije!!!

Ako si iz BG preporucujem ti Polikliniku Ristic-Narodnih Heroja 38 Novi Bg i Kliniku Natal-Gospodar Jovanova 19 Dr STERN

: Gost - 15. mart 2007 22:10:00(UTC)
Malo su mi cudne ove vrijednosti koje si navela za prolaktin. Imala sam i ja problem sa prolaktinom ali sam uspjela rijesiti sa bromergonom. Referentne vrijednosti od labaratorije do lab. su razlicite. Pogledaj na nalazu.Mozda i terapija utragestanom ima uticaja na prolaktin. Ako si pod nekim stresom ili se dosta nerviras, prolaktin moze naglo da skoci.

: Gost - 15. mart 2007 16:06:00(UTC)
molim da mi neko objasni ovaj nalaz estradiol 98 folikul. faza 143-694 , luteal faza 176-1134 , sredina luteala 345-1864 , post menopapuza 73-150, LH 5.53, FSH 5.93,progesteron29.14, prolaktin 1140.54, testosteron 0.96...rađeno 3 dana ciklusa. ovo je 3 put da vadim hormone, prvi put sam ih vadila 6 dan ciklusa i tada mi je sve bilo ok, drugi doktor je rekao da vadim hormone 2 dan ciklusa i tada mi je prvi put prolaktin bio visok 820, mesec dana sam pila bromergon i prolaktin je spao na 520. danas sam vadila hormone 3 dana ciklusa i prolaktin je dosta povišen kao što vidite, napominjem da sam na hormonskoj terapiji utragestan tabletama 2x1, da li je utrogestan krivac visokog prolaktina ?!?!?!? pomagajte, sta da radim??

: Gost - 5. decembar 2006 1:32:00(UTC)
Hvala Kalet,super si mi objasnila i razjasnila moje nedoumice!

caos

: Gost - 4. decembar 2006 2:18:00(UTC)
FAZA ŽUTOG TELA traje uobičajeno 12-16 dana. To je period od ovulacije do sledećeg menstrualnog krvarenja. Na mestu gde se nalazio prsnuti folikul, iz koga se oslobodila jajna ćelija, nastaje formacija nazvana ŽUTO TELO. Ono započinje sa produkcijom PROGESTERONA koji priprema, prethodno zadebljalu (proliferisanu), materičnu sluznicu za inplantaciju ( ugnježdenje) oplođene jajne ćelije.Ukoliko se to ne desi žuto telo atrofiše smanjujući i na kraju prestajući sa stvaranjem progesterona i estrogena, što će dovesti do pojave menstruaclnog krverenja. Pad nivoa hormona koje je proizvodilo žuto telo predstavlja signal hipotalamusu da započne sa novim menstrualnim ciklusom.

: Gost - 4. decembar 2006 2:13:00(UTC)
Ovo sam nasla na internetu, to je 3 faza menstruacije ili pred

3. lutealna faza

treca faza se ponekad zove i postovularna faza. Posto se jaje oslobodi, folikul pod stimulacijom LH se pretvara u zlezdanu masu celija koja se naziva corpus luteum (corpus luteum na latinskom znaci zuto telo, naziv je dat zato sto je masa celija zuckasta u svojo pozadini). Corpus luteum proizvodi progesteron, tako se nivo progesterona podize za vreme lutealne faze. A visok nivo progesterona zaustavlja hipofizno lucenje LH. Kako nivo LH opada corpus luteum se degenerise. Tako proizvodnja corpus luteuma vodi do njegove sopstvene destrukcije. A sa ovom degeneracijom dolazi do naglog opadanja nivoa estrogena i progesterona na kraju lutealne faze. Pali nivo estrogena stimulise hipofizu da pocne da proizvodi FSH i da ceo ciklus pocne ponovo.

: Gost - 3. decembar 2006 21:50:00(UTC)
Sta je to lutealna faza?Mozda je termin medicinski a po naski sta to znaci? galamdzija