Obaveštenja

Icon
Error

: Pegipeg - 29. novembar 2009 3:30:22(UTC)
fastum gel sme da se maze,meni tako rekao moj dr

: dunja25 - 28. novembar 2009 20:02:44(UTC)
Citat:
Primadona - 24/11/2009 13:25

Bolela su me na pocetku trudnoce,a i sad narocito kad nesto radim,ili dugo stojim.Imala sam i ranije problema sa ledjima,pa sam bolove lecila fastum gelom.Sad,u trudnoci se nesto bojim da ga koristim.Dunja jesi li konjsku mast koristila i u trudnoci?

nisam u trudnoci, ali mislim da mogu da se mazu manje povrsine koze,znaci ne cela ledja, al uvek mozes da pitas u apoteci, oni znaju te stvari ili pitaj lekara.ali BAS pomaze

: Primadona - 24. novembar 2009 15:25:37(UTC)
Bolela su me na pocetku trudnoce,a i sad narocito kad nesto radim,ili dugo stojim.Imala sam i ranije problema sa ledjima,pa sam bolove lecila fastum gelom.Sad,u trudnoci se nesto bojim da ga koristim.Dunja jesi li konjsku mast koristila i u trudnoci?

: dunja25 - 21. novembar 2009 18:24:51(UTC)
mene su ledja bolela u trudnoci i to prilicno, a ima tu i malo genetike a kako sam se porodila bolelo me i od toga, cak su me prosle nedelje uzasno bolela, jedva sam dete podizala i presvlacila pa me mm mazao sa konjskom mascu i spasilo me to...sada me skoro i ne boli...

: T3 - 6. oktobar 2009 13:50:32(UTC)

moja kicma je otisla sama po sebi  po malo u svim trudnocama,sad u ovoj ce najvise koliko vidim i skroz da strada icon_cry

..bicu zgurena  ko zirafa kad se porodim.. :?

: Milen@ - 6. oktobar 2009 13:41:44(UTC)
Mene od ulaska u treci mesec bole ledja. Doktor mi je rekao da je to izmedju ostalog i zbog toga sto od ranije imam problema sa kicmom tj.prsljenovima.

: T3 - 6. oktobar 2009 13:32:01(UTC)
mene evo skoro na ulasku u 30 nedelju bole i dalje ledja tj krsta i donji deo kicme najvise cini mi se dvaput vise nego na pocetku..
nema sanse da dugo hodam ili stojim odma se umorim,pocne sa sevanjem koje prelazi u bol koji je neizdrziv i bukvalno me obori s nogu pa moram malo sesti..koliko vec puta se desilo da odem peske do grada ili puijace i nem,ogu dalje moram da sednem odmorim desetak minuta pa da nastavim..ko neka bakica sam samo mi stap sali..hihihi
onda i kad duze sedim oce da mi se desava isto..toliko me zasece i presece kad stigne da se nemogu ni saviti ni ispraviti..uzas..
eto bas sinoc me jos dok sam se tusirala stigo bol,nastavio se kasnije i dok sam sedela ovde i kuckala a i kad sam legla cini mi se jos vise se pojacao i prosirio kad sam se opruzila i opustila..
na sve to pocinju i noge da mi trnu tj da mi se javljaju grcevi..

izdrzacu i istrpecu sve te normalne pojave jos dva meseca tj sto rece glisa sve zarad bebironija.

: Damian - 6. oktobar 2009 13:07:33(UTC)
Imam i ja šta da napišem na ovu temu. Mene već jedno mesec dana bole ledja pri dnu i kroz levu nogu. Zanimljivo je da me bole samo kad ležim na leđima i kada iz tog položaja ustanem, ne mogu uopšte da se oslonim na levu nogu od bola neko vreme. Onda je jedno vreme taj bol prestao, pa su me ledja bolela samo kada dugo hodam ili stojim i sad se polako vraća i ovaj glupi bol nakon ležanja na ledjima. Neko je pomenuo pojaseve. Ne znam da li je još rano da ga uzimam. Mislila sam da su ti pojasevi za velike stomake, a ja ne bih rekla da je meni tako veliki još uvek.

: Irena84 - 3. oktobar 2009 1:55:19(UTC)
E caos, imam i ja taj problem sa ledjima sad negdje od 16 nedelje, uh katastrofa mi je to. meni sve ide niz lijevu nogu kao ono gdje ti se sa karlicom spaja butna kost,i bas me boli kad puno sjedim, ali mislila sam da je to samo meni,nisam nista pila za to ,ali ponekad bi mi valjalo. Kad spavam navece pa kad se okrecem u snu, uh katastrofa, ne daj Boze da malo duze lezim na ledjima, moram odmah na stranu da se "prebacim"

babies

pregnant

: glisa - 2. oktobar 2009 23:32:49(UTC)
Evo da se i ja prikljucim mene ledja otkidaju....ja mislim jos od negde 14 nedelje ....ali sada me bas jako bole muku mucim sa tim :( par puta sam isla sa drugaricom u setnju i toliko su me bolela da nisam mogla da hodam morala sam na klupicu da sednem uf...nekad ne bole a nekad otkidaju ali trpim sta cu sve za bebironija :)

: Bojana I Anja - 21. avgust 2009 19:54:59(UTC)
I mene mnogo bole ledja, posebno donji deo ledja. Tako je bilo i u prvoj trudnoci skoro od pocetka do kraja.
Pijem partusisten i mm me masira.

: T3 - 21. avgust 2009 14:34:11(UTC)
mene hvata bol u ledjima joste kako..pogotovo kad duze sedim ,hodam ili stojim.
najvise taj donji deo u predelu kicmer tj razmak izmedju zadnjice i kraja kicme tu bas zna da me otkida vise onako seva..i kad to osetim moram sesti tj odmoriti se bar par minuta da bol mine ili se smanji inace u suprotnom biva sve veci i tezi za izdrzavanje..ponekad hoce od njega da me uhvati i nesvestica pa i da mi padne pritisak jer mi je i inace mali,pa se onda sve poveze..
nemam neki poseban recept za to,ne forsiram se previse,odmaram sto vise,izbegavam dugo sedenje,hodanje i stajanje i to je to..ne desava mi se da m,e boli kad lezim tj spavam,ali hoce kad ustanem recimo osecam se ko da nisam ni legala i ko da su me tukli celu noc,onda se malo nakrivim u jednu pa u drugu stranu..razmrdam i on prodje,ali obicno kad dugo setam ili stojim pogotovo dok perem sudove ili radim nesto po kuhinji zna da me stigne nekad bas presece samo,a nekad onako ko da pulsira pa onda jos vise boli.
verujem da sa odmicanjem trudnoce i sve vecim stomakom dolazi i taj bol..sve se siri,pa imam osecaj nekad da ce mi se krsta raspasti..inace te bolove i tegobe imala sam i prethodna dva puta i u trudnocama su mi najvise otrisla ledja,sa kojima sam imala problema i posle istih..i evo sad opet..nadam se da se bol nece prosirivati i pojacavati jer je i ovako gadan i nepodnosljiv, i da ce se umiriti kad se porodim tj da necu imati neke dalje i vece probleme sa kicmom ili samim ledjima kad sve prodje.vec sad hodam ponekad ko zgurena baba,a kad se sagnem ko zirafa sam jedva se dignem..valjda se posle ispravim i sve dodje na svoje kad se oslobodim tereta od kojih sve ove moje muke i pocinju.

: nanica - 21. avgust 2009 10:56:19(UTC)
Mene su uzasno pocela ledja da rasturaju i to preko noci pa se budim i stenjem! Boli me desna strana, nekako ispod lopatice i malo prema sredini! Strasno! Mada, ovih dana mi je odjednom porastao stomak pa mislim da bi moglo biti od toga...

: brinet - 30. oktobar 2008 9:49:01(UTC)
Ja sam oslobodjena posla zbog bolova u ledjima ( krstima pogotovo) vec u 11 nedelji. Posto bi na poslu samo sedela na kasi, to mi nikako ne odgovara. Razmisljala sam o masazi, ali evo Kale79 kaze da ni to nije pomoglo, ne znam kako bi sebi pomogla....

: Kale79 - 30. oktobar 2008 8:45:45(UTC)
Bol u ledjima se kod mene javio negde oko 20 nedelje. I najvise me bole ledja kada lezim u krevetu (i to na cuvenom levom boku). ALi bole i kada sedim i kada setam. Doktorica mi je zbog bebe koja je nisko preporucila pojas, koji nikako da kupim, i kaze da ce i ledja manje boleti. A bol je uvek na istom mestu, negde na sredini ledja, podjednako udaljen sa obe strane od kicme. Al sam detaljna.. E da, masaza nije pomogla....

: Mozart - 30. oktobar 2008 6:51:02(UTC)
Interesantno mene boli samo jedna tacka na ledjima koja me preko noci razvaljuje, toliko me boli da kad hocu da udahnem sve me presece. Spavanje mi je postalo nocna mora. A od danas su pocela ledja da me bole i preko dana.Kukuuuuuu

: Marina888 - 30. oktobar 2008 4:45:46(UTC)
Moj je problem sto imam serklaz i nesmem da radim nikakve vezbe i istezanja :( ,srecom jos par nedelja pa cu se poroditi i ova agonija koja mi kvari zadnje dane u trudnoci ce proci.

: tamara77 - 29. oktobar 2008 11:44:51(UTC)
evo taman kako su gore prikacili sve ove korisne stvari ja sam i sama nasla neko rjesenje (bar za sad)
maserki sam kukala bas ozbiljno pa je ona ovaj put ozbiljnije shvatila situaciju tako da je sad i masaza stavrno pomogla
uz masazu, radim i dalje vjezbe svaki dan, pilates za trudnice (dvd) ili sama iskombinujem malo ledjnjake u stojecem stavu a malo istezanje (tzv. bjesna macka - yoga vjezba)
e onda poslije toga kratko topla kupka (37, 38 stepeni)
i sad je vec bolje
boli i dalje ali je podnosljivo
cine mi se bas dobri ovi savjeti da se oblacis sjedeci, pazis kad dizes stvari, zvuci trivijalno ali ja nisam pazila, sve kao ma mogu ja to, a nema potrebe
ispravno drzanje je isto kljucno, opet i to znam ali nisam bas pazila, sad me i maserka izgrdila pa vise pazim
i dobar mi je savjet bio da malo stezem i stomacne misice da mi se drzanje popravi, to mi je bila greska ja sam ih skroz opustala sve kao da ne pritiscem dijete a onda mi karlica skroz izleti naprijed a ramena ostanu nazad i naravno takva kriva sve me boli
e sad blago uvucem tako da mi je prava linije od vrata, preko sredine ledja, kukova i koljena i sad je bolje
jos da se misici naviknu
pa eto
mozda i prezivim do kraja

: Marina888 - 27. oktobar 2008 15:55:44(UTC)
Mene uzasno bole ledja,neznam vise sta cu sa sobom!Ispod obe lopatice i napod grudi me jako boli.

Koristim neki pojas za kicmu malo mi bude bolje ali sve u svemu nista.

: tamara77 - 27. oktobar 2008 10:03:35(UTC)
da cula sam za tople oblog, probacu da smislim nesto da mogu malo i na poslu da grijem ledja
a za popodne sam zakazala masazu iako im je cijena bas povisoka ali ne mogu da trpim, sve bih dala samo malo da prodje

: cokoladica - 27. oktobar 2008 8:55:48(UTC)
Eto moje teme, od kraja osmog do 42. nedelje, ledja su me otkinula. Ali uzas, bukvalno, radije bih opet prozivela porodjajne bolove nego te ledjne. Nisam mogla da sedim duze od 5 minuta, neki put ni da lezim... Proslo je cim je beba izasla napolje :)

Ali posto vidim da ti jos imas da guras, probaj sa masazom, od lekova su meni rekli da moze samo paracetamol, tople obloge, i znaj da ce proci, pre ili kasnije :)

: Mozart - 27. oktobar 2008 8:43:01(UTC)

Evo ja imam tih problema. Poceli su od neke 18 nedelje. Boli me od sredine ledja jedno 5 cm u desno. Najgore mi je nocu. Bol me probudi i istog trenutka moram da skocim iz kreveta i da ustanem. Bol je kao grc u listu i najbolji lek je kad pocnem da disem krato, kao one vezbe disanja sto se uce u skolici. Mogu da spavam samo na levoj i na desnoj strani. Kad se namestim na ledja istog trenutka to mesto pocne da me boli. Nemam nikakav savet jer sve sto sam probala nije pomoglo. Spavam sa jastucima izmedju nogu i izmedju ruku, spavam na kontur jastuku ali se bol uvek javi.

MOzda ce to polako poceti da prolazi jer ja to pripisujem porastu stomaka, i kad se budes malo navikla mozda bol prestane. Jedino da ti muz masira to bolno mesto.

Toliko o tome. Nadam se da ce uskoro prestati. ;]

: tamara77 - 27. oktobar 2008 8:10:07(UTC)
poslednjih 10 dana ocajno me bole ledja, bas ocajno,
boli me pojas ispod lopatica, mozda nekih 10 15 centimetara i mislim da me boli od sjedenja
preko vikenda se smiri ali kad krenem na posao to je od momenta kad sjednem pa do kraja dana, sad vec ocajno
isla na masazu, ali se svelo na neku relaksacionu trt mrt, nista nije pomoglo
radim vjezbice svaki dan, po 10ak minuta ledja a kad stignem onda i sve ostalo, ni to ne pomaze
inace 29-a sam nedelja, ako ovako bude do kraja ne znam sta cu, da idem na bolovanje nije opcije za sada
moram naci neki drugi nacin
inace malo mi pomognu te vjezbice i onda topla (ne pretopla kupka) ali sve je uzalud kad iduci dan opet sjednem za radni sto
ima li neko neki savjet ili utjesu rijec (strasno bih voljela cuti da ce to proci samo od sebe i prije kraja, pogorsanje ne mogu ni da zamislim)

: Kaca - 15. jul 2008 15:20:45(UTC)
Mene juce i danas bas bole ledja, narocito leva strana, mislim da me je promaja zakacila i da nece dugo potrajati neznam

: branka28 - 13. jul 2008 15:26:41(UTC)
Mene ubise ledja. Ja inace s tim kuburim-skolioza, diskopatija, a sad posebno. Nije to tako jak bol koliko je konstantan. Najvise me boli donji deo ledja. Radim vezbice, ali to ne pomaze bas puno. A na boku ne mogu da zaspim, pa to ti je, tek kad se okrenem na ledja. Probala sam s tim jastukom medju nogama, ali ja to isutiram tokom noci i nista od toga. Moram da probam s masazom, mozda to pomogne.

: Oblak_u_bikiniju - 13. jul 2008 12:42:17(UTC)
Izbjegavajte stepenice?! Hahahahahaha!
Pa, jedina mi je opcija da spavam ispred zgrade :) Zivim na 4 spratu, koji je, zbog konfiguracije terena po broju stepenica kao 6. A nemamo lift jer to u nasoj drzavi niko ne ugradjuje, a tesko je poslije odrzavati ako nemas majstora makar u svojoj zemlji... I tako, penjem se ja... :)
Ali me ne bole ledja, uopste! :) Malo me skljocnulo neki dan, valjda od promaje i ukocilo me dolje prema dnu kicme, ali je trajalo 2 dana i sve ok :)

: mama_jeja - 13. jul 2008 9:05:00(UTC)
Ok ovo za karlicni deo mi je jasno ali mene boli kicma u predelu lopatica, tacnije samo desna strana. Ima li jos neko ovakav problem?

: Gost - 21. maj 2007 1:14:00(UTC)
BOLOVI U KRSTIMA

Gradja zene ima veliki uticaj na pojavu bolova, kao i kretanje

Zbog cega se javlja bol u krstima?

Ranije se govorilo da se u toku trudnoce karlica "odljubljuje", medjutim, taj izraz nije adekvatan.

Naime, hrskavica koja spaja karlicne kosti tada omeksa, kako bi dozvolila karlici da se, zbog radjanja, rasiri. Zena zbog toga moze da dobije jake bolove u krstima, ali na svu srecu moguce ih je ublaziti.

Pedeset odsto trudnica ima bolove u ledjima, a kod trecine je uzrocnik upravo - karlica. Bolovi se javljaju u krstima, i to naizmenicno sa jedne i druge strane, ili sa obe strane istovremeno.

U nekim slucajevima se javlja bol koji se siri prema bedru, zbog pritiska na ishijadicni (bedreni) zivac, a takvo stanje se zove periferni isijas.

Sta utice na pojavu bola?

Organizam se priprema za porodjaj i gotovo od samog pocetka trudnoce u njemu se luce hormoni koji uticu na karlicu kako bi se olaksao porodjaj. Oni, pak, deluju na ligamente koji se nalaze na zadnjoj strani karlice.

Kada se zena previse rasiri, javlja se bol u krstima.

Gradja zene ima veliki uticaj na pojavu bolova, kao i kretanje. Medjutim, ponekad se desava da zena dobije bolove samo u prvoj trudnoci, i nikada vise. Kod drugih, pak, prve trudnoce prodju bez problema, da bi se bolovi iznenada pojavili u sledecoj. Onima koje imaju jake bolove, obicno se preporucuje da nose elasticni pojas koji ce stabilizovati kicmu.

Da li je moguce ukloniti bol?

Fizioterapeuti imaju obicaj da kazu da se najbolji "pojas" nalazi u glavi i mnogim zenama je dovoljno da se pridrzavaju njihovih uputstava. Medjutim, kod nekih trudnica pomoc fizioterapeuta nema efekata, pa se njima preporucuje da pokusaju i sa nekim drugim, alternativnim metodama.

Ukoliko su bolovi toliko jaki da uticu na opste stanje trudnice i pojavu stresa, bolovanje je u svakom slucaju neophodno.

Kod vecine zena bolovi nestanu ubrzo posle porodjaja, medjutim, mali broj trudnica ima bolove i duze vreme nakon tog perioda.

Kako da ublazite bolove?

* Skratite korake
* Obratite paznju na drzanje. Kada stomak poraste, ne krivite kicmu unapred
* Trudite se da izbegavate stepenice. Ako vam je tesko kada se penjete uz njih, pokusajte da idete unazad. Lakse je!
* Dobro je da se puno krecete, ali je najbolje da pravite pokrete koji podjednako opterecuju kicmu sa obe strane.
* Izbegavajte da nosite i podizete teske stvari. Ako nemate drugog izbora, opteretite podjednako i levu i desnu stranu. Kada nesto podizete, bolje je da cucnete, nego da savijete kicmu.
* Presvlacite se u sedecem polozaju

: Gost - 17. april 2007 14:49:00(UTC)
Saljem br. mob. kucam caos

: Gost - 17. april 2007 13:56:00(UTC)
Hvala Tanja cvecko cvecko
Ako mozes posaljim PP sa broj telefona med. sistre mozda se i ja odlucim na masazu. Vrat i bocna strana ledja me uzasno bole u poslednje vreme :(

: Gost - 17. april 2007 4:54:00(UTC)
Izgleda da je brzo pobegla ova tema pa nisam videla pitanje... izvini Bambina icon_surprised ops: idem privatno na masazu a masira me jedna mlada med. sestra

: Gost - 6. april 2007 19:28:00(UTC)
E a gde ti ides? Jel to kod fizioterapeuta u DZ ili privatno?

: Gost - 5. april 2007 18:47:00(UTC)
Mene ledja bole od treceg meseca bukvalno svaki dan, upotrebljavam pojas od pre tri nedelje i moram da priznam da meni nije bas udoban... ali sam zato krenula na masazu, dr mi je odmah rekla da bol nece potpuno prestati jer nesme fizioterapeut da me masira bas kako bi trebalo - zbog trudnoce ali ce mi svakako biti lakse i nece se pogorsavati kako bi inace bilo bez masaze... i evo posle tri masaze bol se malo smanjio -bar nije nepodnosljiv kao ranije.
Zato preporucujem masazu ali DOBRO PAZITE gde idete na masazu , ne moze svaki maser da masira trudnicu.

: Gost - 4. april 2007 6:51:00(UTC)
[QUOTE]Bambina. - 2/4/2007 10:07 AM

Bol u ledjima je uzgredna posledica pripreme tela za trenutak rodjenja vase bebe. Zglobovi karlice, koji su inace veoma cvrsti, tokom trudnoce pocinju da labave da bi omogucili laksi prolaz bebe pri porodjaju. Zajedno sa vasim predimenzioniranim stomakom to izbacuje telo iz ravnoteze. Da biste je povratili, vi zabacujete ramena i vrat unazad. Stojeci sa isturenim trbuhom jos povecavate problem. Rezultat je: jako izvijen donji deo ledja, napeti ledjni misici i bol.

Sledeci saveti bi trebali da budu od koristi:

- trudite se da porast tezine ostane u okviru preporucenih granica;

- nemojte da nosite visoke potpetice niti sasvim ravne cipele;

-naucite da pravilno podizete teret (pakete, decu, ves, knjige...);

-trudite se da ne stojite dugo;

-sedite pravilno;

-sedeti predugo podjednako je lose kao i sedeti nepravilno;

-spavajte na tvrdom duseku;

- pitajte doktora da li trudnicki pojas moze da vam pomogne da se smanji pritisak na ledjne misice;

-izbegavajte da dizete ruke iznad glave, istezanjem dodatno opterecujete ledjne misice;

- koristite naizmnicno tople i hladne obloge;

- naucite kako da se opustite;

- radite jednostavne vezbe;

- obratite se kiroprakticaru ili fizioterapeutu.

Kod mene je to izgledalo do sad ovako

jos uvek sam u granicama normale sto se tezine tice
ne izlazim iz patika
ne savijam se tako da se prelomim, nego uvek u cucanj
najvise mi prija sedenje u turskom sedu,naravno ledja moraju da budu prava
ne prija mi da spavam na tvrdom duseku, spavam iskljucivo na boku
sto se tice pojasa, misljenja lekara su bila podeljena jedan je rekao da je to jako dobro i korisno, drugi da moze da mi izazove probleme jer pritiska bebu, ali da je najbitnije da slusam svoje telo ( tako sam i uradila, nisam nosila pojas, ali nisam imala nikakvih problema tokom svih ovih meseci)
ne radim vezbe, ali dosta setam

sto se tice bola u ledjima javlja mi se samo ako lezim na ledjima ( i to u poslednjem mesecu samo), ali sam procitala da to i nije zdravo pa izbegavam. jedino 5 min dnevno sam na ledjima kad noge podignem u vazduh zbog cirkulacije i evo ako mogu da vam se pohvalim da zaista nisam imala problem tokom cele trudnoce s oteklim nogama, bolovima i sl. Za sad sam vise nego super, a ostalo je jos par dana!

: Gost - 2. april 2007 12:58:00(UTC)

Ja maltene od samog pocetka imam iste probleme. Posebno sam se prepoznala u prici o okretanju na ledja u snu-ja pritom spavam na stomaku i na strani, ali to  spontano prebacivanje na ledja je izgleda reakcija tela na trudnocu. A kad legnem na ledja i na 5 min-ubijaju me krsta! E to sam veoma uspesno sredila jastukom izmedju nogu! To je fenomenalan predlog i meni mnogo pomaze-kicma me manje boli, a sprecava me da se okrecem! Malo mi je problem sto oticem jer moram da legnem na ledja i dignem noge, a onda me bole krsta :-( Ali dobro-chari trudnoce!

Takodje vikendom me muz masira i to je fenomenalno-taman u toku nedelje se skochanim na poslu i onda se vikendom nasetam i dobijem masazicu i ko nova sam!!!!! I vezbice razmrdavanja pomazu-one uza zid sa podizanjem nogu su mi najbolje-sve sto ne opterecuje stomak....

: Gost - 2. april 2007 12:07:00(UTC)
Bol u ledjima je uzgredna posledica pripreme tela za trenutak rodjenja vase bebe. Zglobovi karlice, koji su inace veoma cvrsti, tokom trudnoce pocinju da labave da bi omogucili laksi prolaz bebe pri porodjaju. Zajedno sa vasim predimenzioniranim stomakom to izbacuje telo iz ravnoteze. Da biste je povratili, vi zabacujete ramena i vrat unazad. Stojeci sa isturenim trbuhom jos povecavate problem. Rezultat je: jako izvijen donji deo ledja, napeti ledjni misici i bol.

Sledeci saveti bi trebali da budu od koristi:

- trudite se da porast tezine ostane u okviru preporucenih granica;

- nemojte da nosite visoke potpetice niti sasvim ravne cipele;

-naucite da pravilno podizete teret (pakete, decu, ves, knjige...);

-trudite se da ne stojite dugo;

-sedite pravilno;

-sedeti predugo podjednako je lose kao i sedeti nepravilno;

-spavajte na tvrdom duseku;

- pitajte doktora da li trudnicki pojas moze da vam pomogne da se smanji pritisak na ledjne misice;

-izbegavajte da dizete ruke iznad glave, istezanjem dodatno opterecujete ledjne misice;

- koristite naizmnicno tople i hladne obloge;

- naucite kako da se opustite;

- radite jednostavne vezbe;

- obratite se kiroprakticaru ili fizioterapeutu.

(iz knjige ''Sta da ocekujete dok cekate bebu'', Kreativni centar, Beograd, 2006)

Svima toplo preporucujem ovu knjigu!!!!!

NAPOMENA: ako hocete da je kupite potrazite novo izmenjeno i dopunjeno izdanje

: Gost - 31. mart 2007 22:26:00(UTC)

Citat:
tijanast - 30/3/2007 8:51 PM Beclijka apsolutno isti problem imamo, i ja ujutru jedva ustanem iz kreveta ali to kupanje bash i nije preporuchljivo u trudnoci i prvih par nedelja posle porodjaja vec samo tushiranje, ne secam se tachno zashto ali kad se setim gde sam to prochitala napisacu ti. Shta mislite da li je dobro masirati ledja?

Da, nije dobro da temperatura vode bude preko 28 ili 30 stepeni, nesto ne mogu da se setim, zato je dobro plivanje u bazenu, jer tu je taman takva temperatura. A temperatura vode sa kojom se kupamo je ipak visa. I ja sam citala da to kao nije preporucljivo, ali mislim da samo u nekom od perioda trudnoce, ne cela trudnoca.

Tijana, pitas da li je dobro masirati ledja, naravno da jeste. Videla sam i da na vezbama pripreme za trudnocu, zene se navale na veliku loptu a muz ih masira u predelu krsta. To savetuju. To opusta i od napetosti.

Ja imam problem sa bolom u ledjima kad sedim duze i kad lezim na ledjima , nocu dok spavam, sta mogu kad se neki put prosto probudim i vidim da sam na ledjima, a sad treba da se prestane sa tim, kazu, i da se spava na boku. A cudno, ranije sam uvek spavala samo na boku, a odkako sam trudna ja nesto navalila da se okrecem na ledja. Hvala bogu pa nikad nisam spavala na stomaku, to mi je trauma iz obdanista gde su nas terali da spavamo na stomaku. A u stvari kazu da to uopste nije zdravo spavanje...

: Gost - 30. mart 2007 22:51:00(UTC)
Beclijka apsolutno isti problem imamo, i ja ujutru jedva ustanem iz kreveta ali to kupanje bash i nije preporuchljivo u trudnoci i prvih par nedelja posle porodjaja vec samo tushiranje, ne secam se tachno zashto ali kad se setim gde sam to prochitala napisacu ti. Shta mislite da li je dobro masirati ledja?

: Gost - 30. mart 2007 21:13:00(UTC)
Tacno, veoma je vazno pravilno drzanje u trudnoci, mada meni to veoma tesko pada. Pomalo me bole ledja ali radim neke vezbice a i uhvatim mm da me malo izmasira (to mi najvise pomaze) icon_razz .

: Gost - 30. mart 2007 20:38:00(UTC)
E, drugarice, terminska icon_wink moja i mene ledja razbijaju.Krsta, pa nekada cak i vise malo ka bubrezima i to tako jako da nekada tesko i ustanem. icon_rolleyes
Kazu da je to normalno, pogotovo za period drugog stanja u kom se nalazimo i da je najbolje da se malo proseta, protegne, ali ne previse zbog stomacnih misica, a mislim da je Marijana u pravu i da treba da obratimo paznju i na drzanje!
Meni tako prija kada se opruzim u kadi tople vode, ne prevruce, to mi jako prija. zevam klanjam i posle toga samo se ubacim u krevet i spavam spavam spavam

: Gost - 30. mart 2007 19:09:00(UTC)
Mene povremeno boli donji deo ledja. Moj lek za to je vezbanje i razgibavanje. takodje, babica mi je rekla da posebo obratim paznju na drzanje poste se, valjda, u trudnoci stomacni misici jos dodatno opuste i kvare drzanje zato sto nema sta da drzi kicmu. rekla mi je da uvucem guzu i ispravim ramena: lakse reci nego uraditi! :)

: Gost - 30. mart 2007 18:34:00(UTC)
Ima li josh neko ovaj problem? Mene bash muchi u zadnje vreme a ne znam shta bih mogla da uradim povodom toga osim shto stavljam jastuk pod ledja i trudim se da se ne forsieam mnogo... Znate li neki "lek"?