Obaveštenja

Icon
Error

: Pegica - 1. februar 2010 22:13:34(UTC)
Hvala puno,Estella. :)

: Estella - 31. januar 2010 21:33:24(UTC)
Pegice, cestitam od srca! Da ste zivi i zdravi 100 godina!  bravo bravo bravo

: Pegica - 31. januar 2010 17:40:23(UTC)
Samo da javim da sam se porodila 24.1.Iste sam simptome imala kao dva dana pre,sto sam vam opisala, s tim sto sa imala jace kontrakcije nego tog dana.Bebi je 11 dana poranio,i super smo prosli na porodjaju.:)

: dijana87 - 29. januar 2010 14:33:18(UTC)
I meni je dr rekla da mi daje jos 3 dana u 37. ned. jer sam celu trudnocu prelezala...medjutim ja se porodila 4 dana pre termina...A kontrakcije odmah bile na 5 i 7 min. Nisam ni prokrvarila a ni vodenjak pukao nije... I sat vremena kuci bila uz te kontrakcije i 5 prstiju otvorena u bolnici kada sam stigla... I da, neposredno pre tih kontrakcija sam bila jaako nervozna!

: MilicaCale - 26. januar 2010 14:51:56(UTC)
fifika, uzivaj. Moze beba da kasni i vise od deset dana. bolje nemoj da razmisljas o tome, kad krene, znaces.
Janni, Sava je na kraju osmog meseca imao dimenzije za 39. nedelju, a skoro do tada sve tacne mere po nedeljama. Moj dr je rekao: brzo ces ti. A rodio se u 40. nedelji, sa 3700 (sto je tacno prosecna kilaza za decaka). Jos sam bila i uzasno aktivna (putovala do pola devetog i selila se u toku devetog meseca, i to na treci sprat bez lifta), tako da merenja na uz znaju bas da pogrese. Samo se opusti i uzivaj. Desice se kad se desi.

: Fifika - 26. januar 2010 13:12:41(UTC)
I danas ni k od kontrakcija. Bebac je jos uvek jako aktivan. Ne znam da li da vise setam ili da se primirim?

: vele - 26. januar 2010 12:50:03(UTC)

Citat:
Fifika - 25/1/2010 18:41 Vauuuu, 2 nedelje ,Vele jel si ti preterala termin ili je cep ispao nesto ranije? Meni su govorili s obzirom da je druga trudnoca i da je bebac krupan,bice ranije, ali ja evo dogurah do termina i nista jos uvek. Ja sam do sad bila napolju. Iako je -6 stepeni ,ja se dobro obukla i jedno 45 minuta laganim hodom odsetala do centra grada, sama,sto mozda i nisam trebala. Nemam kontrakcije,ali povremeno osetim kao blage menstrualne bolove.ali ne mogu da kazem da se javljaju u istim vrem.razmacima. Sto bude,bice! icon_wink

eh fifika, mnooogo ranije. 20 dana pre vtp-a sam rodila drugog sina, 17. jula, a negde pocetkom jula mi je ispao cep. a dr je na kontroli 9. jula upisao u karton porodjaj, malo sam ga otegnula  icon_lol   17. mi je pukao vodenjak, a morali su da mi izazivaju kontr. jer ih nije bilo ni za lek  :>

: Fifika - 25. januar 2010 19:41:00(UTC)
Vauuuu, 2 nedelje ,Vele jel si ti preterala termin ili je cep ispao nesto ranije? Meni su govorili s obzirom da je druga trudnoca i da je bebac krupan,bice ranije, ali ja evo dogurah do termina i nista jos uvek. Ja sam do sad bila napolju. Iako je -6 stepeni ,ja se dobro obukla i jedno 45 minuta laganim hodom odsetala do centra grada, sama,sto mozda i nisam trebala. Nemam kontrakcije,ali povremeno osetim kao blage menstrualne bolove.ali ne mogu da kazem da se javljaju u istim vrem.razmacima. Sto bude,bice! icon_wink

: vele - 25. januar 2010 17:57:40(UTC)
fifika, to je cep, i verovatno je ispao od amnioskopije. vidis, meni je ispao 2 ned. pred 2. porodjaj, isto bez krvi, a sa prvim detetom, ispao mi je onako krvav, ujutru u 5, a 2,5h kasnije sam se porodila.

: Fifika - 25. januar 2010 16:18:08(UTC)
Cula sam se sa mojim dr-om i on kaze normalno da se ponasam, nije pominjao da dolazim nesto hitno, idem sutra kod njega na pregled pa prekosutra na odeljenje, ako nesto ne bude ranije. Nije bilo krvi ni malo,pa me to buni,ali posto mi je danas termin, pomislih kako je kod mene sve skolski i kao po satu od menstruacija, preko zaceca i ostalog, pomislih porodicu se bas na sam dan termina. Videcemo. Hvala ti na odgovoru.
Inace, ja se sad najedoh pasulja i kiselog kupusa ,pa ako krene danas bice veselo. icon_lol

: Fifika - 25. januar 2010 16:15:56(UTC)
Zaboravih da napisem da mi je u subotu pored ctg-a radio i amnioskopiju, gledao valjda grlic. Pa mozda je od tog pregleda ili ...? Znaci na toj sluzavoj masi velicine manjeg oraha nije bilo tragova krvi, vec je bio nesto izmedju pudinga od vanile i belanceta ,ali je vise vuklo na neku tvrdo zelatinastu zuckasto-providnu masu.
neznam

: Estella - 25. januar 2010 16:04:15(UTC)
Fifika, ne znam da li je od pomoci, ali su nam na vezbicama rekli da kod drugorotki cim ispadne krvavo sluzavi cep - pravac porodiliste. Ali, mozda je to kod tebe samo pojacan sekret, u krvavo sluzavom cepu treba da ima kao koncica krvi. Da li imas mogucnost da nazoves dr telefonom? U svakom slucaju, drzim ti palceve!

: Fifika - 25. januar 2010 15:50:27(UTC)
Meni je danas termin za porodjaj. Dr me je primio na odeljenje u subotu 23.1., pregledao, uradio ctg-kaze odlican ctg,nema kontrakcija, idi ti kuci i dodji u sredu 27.1. I tako dodjoh ja kuci, nemam nikakve bolove, malo me povremeno nesto zigne dole,ali to je pretpostavljam bebac koji gurka, izlazi mu se. Medjutim pre pola sata sam bila na wc solji, imala zatvor,jedva sam kakila . i Kad sam se obrisala na papiru je bilo malo sluzi, a kad pogledah dole ono visi kao cvrsto skuvan puding. Ja se obrisem .ali ne primetih ni malo krvi na njemu. Sad ne znam da li je sluzav cep ili nije i da li on uvek mora da bude krvav?
S obzirom da mi je ovo druga trudnoca, kad bih mogla da ocekujem da porodjaj krene? Sa prvim detetom sve mi se desavalo na odeljenju,indukovan porodjaj, tamo prekidanje vodenjaka i kontrakcije ,tako da me sad malo hvata panika da cu sve to sada da zapocnem kod kuce ili...
Ako neka moze da mi pomogne ,bila bih joj zahvalna.
Pozzz

: vele - 25. januar 2010 15:01:56(UTC)

Citat:
Janny - 25/1/2010 11:30 drage buduce mamice,evo jos jedne polu-uplasene mame
iako sam isla na vezbice u domu zdravlja bas sam nesto izgubljena i nemam pojma sta me ceka.sad sam u 34.nedelji i 4.5 dana, 28.jan ulazim u 9.mesec. Dr u domu zdravlja mi rekla da postoji neko neslaganje u merama bebe i nedeljama,pa sam isla u N.Front i ispostavilo se da je beba krupnija- sad vec ima 2.600 (a to je UZ od 18.jan!). uradila sam GTT test (prvi put sam ga radila u oktobru cisto predosroznosti,posto mi je tata bio dijabeticar,i sve je bilo ok- u granicama notmale) ali sada nista ne valja. idem u sredu u Front na dnevno pracenje secera,dobila sam strogu dijetu koju moram da drzim do kraja trudnoce. rekli su mi da mora da se zaustavi rast bebe i da to moze tom dijetom,jer ako nastavi tako da raste da to nije dobro ni za bebu ni za mene.
bas sam se bila uplasila,stomak me je otkidao taj dan kad sam dosla kuci i sutradan,bukvalno su mi suze isle od bolova. na svu srecu,prestali su bolovi tog inteziteta,mada me i dalje boli kad naglo ustanem,kad hodam,i to samo sa desne strane skroz dole,maltene na stidnoj kosti.
inace celu trudnocu nisam imala nikakve probleme,osim muke prva 4 meseca,nisam pila nikakve lekove,pila sam mamavit ali mi je bilo muka od njega,pa sam prestala. sada su poceli i prsti da mi trnu na rukama i hocu da poludim od toga,ne mogu ni da se nasminkam ko covek :)
da li mozda sve ovo znaci da ce bebac doci ranije? svi su u tom fazonu i to me mnogo nervira,a nisam ni torbu spakovala niti kupila sve sta mi treba icon_rolleyes
pozdrav za sve uz vecitu paniku kad iscekivati ispadanje cepa icon_eek

pa oba moja deteta su bila krupnija, pred kraj po uz-u vec i mesec dana pre termina, samo sto moj dr nije panicio niti me slao ni na kakve dodatne analize. i obojica su rodjeni ranije, stariji 18 dana (3290g, 53cm), a mladji 20 dana (3600g, 51 cm) pre vtp-a. i nijednom nista nije falilo, a bogami ni meni. tako da draga moja, samo se opusti.

: gorana - 25. januar 2010 13:33:39(UTC)
Ja prvi put takodje nisam imala nikakve simptome poslednjih 10 dana,ni najmanju bol.Onda sam otisla u jsdnu vecernju setnjicu sa mm,koja je potrajala.
Kada smo dosli kuci,posle sat vremena krenule ku kontrakcije.Jedno 2 sata sam kuci osluskivala svoje telo i znate sta,nema sanse da ne prepoznate porodjaj.
I ja sam se pitala da li cu znati uopste da je krenulo.Meni su krenule jake i ceste kontrakcije,ako nekome pukne vodenjak neka se pakuje.Ako je samo ispao cep,nemora da znaci da ce uskoro porodjaj.
Ovaj put me svaki dan nesto bolucka pomalo,sve mislim evo sad ce i nista.I u poverenju,sutra idem u jednu setnjicu.

Janny,ti se najbolje konsultuj sa doktorima.Tesko cemo ti mi ovde pomoci sa nasim iskustvima.
Pokusaj samo da se opustis.I da krene porodjaj nije nikakav problem.Nije ni bitno ako nemas spremnu torbu,uvek ti u porodiliste mogu doneti sve sto ti je potrebno.Zar ne?Nemoj se nervirati zbog sitnica.

: Janny - 25. januar 2010 12:30:04(UTC)
drage buduce mamice,evo jos jedne polu-uplasene mame
iako sam isla na vezbice u domu zdravlja bas sam nesto izgubljena i nemam pojma sta me ceka.sad sam u 34.nedelji i 4.5 dana, 28.jan ulazim u 9.mesec. Dr u domu zdravlja mi rekla da postoji neko neslaganje u merama bebe i nedeljama,pa sam isla u N.Front i ispostavilo se da je beba krupnija- sad vec ima 2.600 (a to je UZ od 18.jan!). uradila sam GTT test (prvi put sam ga radila u oktobru cisto predosroznosti,posto mi je tata bio dijabeticar,i sve je bilo ok- u granicama notmale) ali sada nista ne valja. idem u sredu u Front na dnevno pracenje secera,dobila sam strogu dijetu koju moram da drzim do kraja trudnoce. rekli su mi da mora da se zaustavi rast bebe i da to moze tom dijetom,jer ako nastavi tako da raste da to nije dobro ni za bebu ni za mene.
bas sam se bila uplasila,stomak me je otkidao taj dan kad sam dosla kuci i sutradan,bukvalno su mi suze isle od bolova. na svu srecu,prestali su bolovi tog inteziteta,mada me i dalje boli kad naglo ustanem,kad hodam,i to samo sa desne strane skroz dole,maltene na stidnoj kosti.
inace celu trudnocu nisam imala nikakve probleme,osim muke prva 4 meseca,nisam pila nikakve lekove,pila sam mamavit ali mi je bilo muka od njega,pa sam prestala. sada su poceli i prsti da mi trnu na rukama i hocu da poludim od toga,ne mogu ni da se nasminkam ko covek :)
da li mozda sve ovo znaci da ce bebac doci ranije? svi su u tom fazonu i to me mnogo nervira,a nisam ni torbu spakovala niti kupila sve sta mi treba icon_rolleyes
pozdrav za sve uz vecitu paniku kad iscekivati ispadanje cepa icon_eek

: Pegica - 22. januar 2010 13:49:24(UTC)
Djiki,sada sam malo zbunjena..Sve ocekujem da cu videti jasno taj sluzavo krvavi cep,ili da ce puci vodenjak..Mislim,i ne mora jos neki dan..:)

: Pegica - 22. januar 2010 13:42:33(UTC)
Hvala na inf.,Estella..Ovo mi se vecinom cinilo kao konstantan bol,sada vec pomalo jenjava..Ne znam videcemo. :)

: djiki - 22. januar 2010 13:39:38(UTC)
Pegice....ako bol ne prestaje, mozda bi trebala otici kod dr...cisto da budes mirnija,neka te pogledai posavetuje...
Ja sam se porodila u 38 nedelja i 6 dana,ali da vam kazem ujedno da sam vece pred porodjaj otisla sa muzem na Salsa vece ,cak sam htela onako gabaritna da ustanem i da igram,ali sam sebe sputavala,jer mi je vec bilo tesko i kada hodam, pa da ne rizikujem..
Dosli smo kuci oko pola 2 nocu,i zaspala sam tek oko 4 ujutru.
Probudila sam se u pola 6 na kontrakcije koje su isle na svakih 10 i 7 minuta,znaci nepravilno...
Otisla sam da se istusiram da iskljucim opciju laznih kontrakcija,medjutim ,one su bile iste i posle tusiranja.
Nista to nije bilo neizdrzivo i nepodnosljivo,reko ako ovako izgledaju pred porodjaj,ovo je pesma leta.
U 10 ujutru ja vec u pretporodjajnoj sali,otvorena 7 cm,u 11 mi buse vodenjak,u 12 otvorena skroz,plodova voda zamucena,odma indukcija i poradjam se u 14 h.
Tako sam i ja otisla uvece na salsa party i vec poslepodne slala sms da sam se porodila.
A sto se simptoma tice,mislisla sam da su lazne kontr jer nisu bolele previse,do momenta kada sam pre polaska u bolnicu otisla na toalet i tada mi je ispao crvenkast ,sluzav cep,znala sam da cu se poroditi taj dan ili ne daj boze sledeci.

: Estella - 22. januar 2010 13:36:58(UTC)
Pegice, ne znam da li ce ti ovo ista pomoci, posto se ja nisam poradjala, ali juce su nam na vezbicama za trudnice rekli da kod prvorotki ispadanje krvavo sluzavog cepa (taj sekret koji ti opisujes) nije znak da se krece u bolnicu, nego da pratimo kontrakcije i kad izbrojimo 20 kontrakcija izmedju kojih je razmak na manje od deset minuta - da tad krenemo. A kontrakcije mogu da se manifestuju na razlicite nacine, kao menstrualni bol, kao grcevi u stomaku kao kad nam je pokvaren stomak, kao bol koji se siri od krstiju ka napred. Ali nam je i rekla da nema sansi da ne prepoznamo kontrakcije. E sad, to je samo teorija, ti mozes da se javis u porodiliste u ambulantu da te pregledaju, mada ce te verovatno vratiti kuci.

: Pegica - 22. januar 2010 13:18:23(UTC)
Cao svima!Trenutno sam u nedoumici da li imam te simptome pred porodjaj,ili ne..Naime,od rano jutros me boli stomak,kao kada dobijem...Istovremeno i krsta,pa i malo gorusica..Malopre,kada sam se briskala,videla sam u sekretu blago-crvenkasti kao koncic,pa posle nema nista na papiru..Ne znam sta da radim.:(

: Aska06 - 18. decembar 2009 12:43:12(UTC)
Drage moje. Prvi put sam imala sledece simptome: dijareja, gorusica i muka ceo dan pred porodjaj, zatim veoma jake i bolne kontrakcije u pocetku na 20min (nema sanse da ne prepoznate one prave, u momentu pika ne moze da se dise od bola), zatim jak sekret a kasnije sluzav i krvav, sve cesce i pravilnije kontrakcije. Otisla sam u bolnicu kad su kontrakcije bile na 3 minuta i bila sam otvorena 6cm. Dok sam prosla pripremu za porodjaj (uzimanje anamneze, brijanje i klistir), samo sto su me stavili na krevet beba je izasla zajedno sa plodovom vodom. Naravno, nije bilo vremena ni za epidural niti za bilo sta drugo... Moje prvo iskustvo je bilo veoma rapidno i uzbudljivo ali cu ovaj, drugi put biti malo pametnija pa cu se ipak malo ranije uputiti ka bolnici, cisto da se ne bih porodila negde usput....
I imam za vas jedan veoma koristan savet koji sam cula na vezbicama i meni je MNOGO pomogao, naime, znajte da ako vas uzasno i neizdrzivo boli - bebu boli jos vise, i ako se uzasno i neizdrzivo mucite - beba se muci jos vise. Kad krenu naponi (kao da vam se kaki), beba MORA da izadje iz treceg napona. U protivnom nece imati dovoljno kiseonika. Dakle, u momentu kada pocnu naponi mislite na vase bebice i skoncentrisite se da im pomognete da izadju sto pre. U tim trenucima mamino ponasanje je OD PRESUDNOG ZNACAJA!!!!
Ljubim vas sve puno i zelim vam puno srece na porodjaju i nebrojeno lepih trenutaka sa vasim bebicama!

: gocciola - 8. decembar 2009 21:54:40(UTC)
Nisam citala sve postove, ali evo mog iskustva. Prvi put sam celu noc imala uglavnom bezbolne kontrakcije, sasvim nepravilne, na 7, 10, 15 minuta, i ja sam cekala i cekala bilo sta od onoga o cemu sam citala, kontrakcije koje postaju sve bolnije, sve ucestalije..i ujutro me je svekrva isprasila u bolnicu, a ja vec otvorena 6 cm. Cak je i babica rekla mom muzu da sam ja zena stena, na monitoru se prikazuju jake kontrakcije a mene nista ne boli...Onda sam dobila epidural, tako da ne znam da li bi kasnije bolelo. Drugi put (sad u septembru) isto tako, bezbolne kontrakcije, nepravilne, jedina razlika sto sam imala sekret prosaran nekim krvavim koncicima. Ovaj put me mama naterala da ipak idem u bolnicu za svaki slucaj, i to vece sam se porodila, isto uz epidural...Eto, samo da znate da nije uvek sve po knjigama!

: hippeia - 8. decembar 2009 11:00:49(UTC)
ih...meni ni prvi put nisu dali da docekam simptome, imala sam zakazani carski...koji je i sad vec izvjestan, bas sam pitala dr-icu prije neki dan...

Jos da izdrzim ovaj decembar i januar i odoh na porodiljsko, e tek tad ce da mi leti vrijeme :)

: T3 - 8. decembar 2009 10:51:43(UTC)

Citat:
hippeia - 8/12/2009 09:33 T3 tebi se bash primaklo :) :) :) Kad prije mila :)

evo jos jedne moje drugarice tj satrudnice u smirenoj i opustenoj varijanti... zaljubljen

eto draga mic po mic i tu je..sad ces i ti uskoro ..prodje devet meseci dok se okrenes i  za cas.. zagrljaj

jos malo pisaces i ti i biti redovna kako u ovoj tako i u ostalim temama vezanim za pred porodjaj..icon_wink :-*

: hippeia - 8. decembar 2009 10:33:19(UTC)
T3 tebi se bash primaklo :) :) :) Kad prije mila :)

: T3 - 8. decembar 2009 9:38:17(UTC)

milice iako imam vise iskustva nego ti neznaci da sam hrabrija i da se ne plasim.. doomed mozda je sve to samo slatka trema prosarana strahom koji je normalan i dozvoljen,a  da ja to nemogu i neznam  da prepoznam.. neznam
sto kazes i sama kad bude sve krenulo,ostace mi samo to vreme jos koje budem bila kuci i do porodilista da panicim ili se pitam sta me ceka ,sta ce biti,koliko ce trajati,oce li sve biti dobro..tamo vec me ceka najvazniji zadtak  ,tamo vec nema nazad i vremena misliti o svemu o cemu sad mogu dok sam kuci..

sto vise budem svesnija da sam blize to ce mi vremena da razmisljam i osecam strah,tremu ,i postavljam sama sebi raznorazna pitanja biti sve manje..tada cu se usredsrediti samo na jedno i dati sve od sebe da moje dete sto pre ugleda svetlost dana a ja konacno po tom pitanju budem mirna,srecna i zadovoljna..

evo recimo sinoc kad sam legla stomak me rasturao ko kad treba d a dobijem samo jedno pet puta jace,boleo onako na katove tj osdredjene intervale ili ti momente jedva se namestih i zaspah,.a evo danas vec nista..ko i da nisam trudna a ne pred porodjajem..tako da je pravilo da pravila nema kad su simptomi u pitanju..to sve sto se meni pa i vecini desava i sto ja opisujem su samo pripremne i slatke muke normalne za deveti mesec  ..ono pravo koje sa sve vecim kako se kraj blizi nestrpljenjem i neizvesnoscu iscekujem  tek predstoji tj dolazi ,a kako vreme prolazi sve mi se cini da kraja nema.. icon_rolleyes

: Prex - 8. decembar 2009 9:37:57(UTC)
Ja nikakve simptome nisam imala icon_lol icon_lol icon_lol vece pred porodjaj sam isla kod kuma na rodjendan i svi prijatelji me zezali da sam Georgina jer beba nece napolje. Osecala sam se super i bas nista nije bilo neobicno, nikakav znak/simptome nisam imala...otisli kuci sa rodjendana oko ponoci, u 3 ujutru mi pukao vodenjak, u 9 sam vec prvi put videla moju lepoticu zaljubljen zaljubljen zaljubljen i kad je moj muz javio ujutru svima da smo dobili cerku niko mu nije verovao, svi kazu pa do malopre smo bili zajedno na rodjendanu, kad je pre stigla da se porodi a mi tek legli da spavamo icon_wink :> bravo ruganje

: MilicaCale - 8. decembar 2009 9:25:48(UTC)
Ma znam, znas ti to bolje od mene, nego, rekoh, da se malo nasalim. Jao, ne znam, ali mene je sve manje bilo strah, sto sam bila bliza porodjaju. A kad je pocelo, samo slatka trema (to je to). Naravno, i panika na putu ka porodilistu, jao, sta li ce tek da bude, ali prodje, kad moras da odradis posao kako treba, nemas vise kad da panicis.

: T3 - 7. decembar 2009 16:59:57(UTC)
damian ne plasi se hihihi icon_lol ko sto rece milica ovo moje opisano su samo trudnicke muke u poodmakloj trudnoci..kad sve stanu tj prestanu najbitnije stize tj krece...
u pravu si mico al eto ja morah da se olaksah i nekako gledam i vodim se da je sve to ustvari to..a znam i sama da nije :( i da prave muke tj simptomi tek treba da dodju.. zima

: Damian - 7. decembar 2009 16:47:11(UTC)
Ja sam upravo se uplašila da mi je krenuo porođaj, pošto sve te simptome imam, tek sam 8. mesec. Uplaših se, pošto sam sama kod kuće, mm na službenom putu, pa ne bi baš bilo uputno da se sad porađam :))))

: MilicaCale - 7. decembar 2009 14:37:16(UTC)
T3, to nisu simptomi pred porodjaj, vec poodmakle trudnoce. Kad prestanu, e, to je vec simptom porodjaja :)

: T3 - 7. decembar 2009 14:28:38(UTC)

povecana nervoza icon_mad ,promena raspolozenja tj ludovanje hormona, ko na sam na pocetku a ne na samom kraju trudnoce icon_rolleyes ,idenje u wc vise i ne brojim koliko puta u toku bilo dana ili noci galamdzija ,nespavanje,sve teze ustajanje , hodanje i sedenje, :? svrab, icon_cry bolovi u kicmi,donjem delu stomaka tj izmedju nogu.. kadtedovatim

sve u svemu stanja za  kreten ili  sok

kad se sve ovo  skupi  i sa ovim simptomima  i osecajima ili kako vec da ih nazovem ili bez njih imam neverovatan osecaj da sam susretu sa svojim bebanom sve blize i blize.. bravo sto me jedino tesi.. klanjam

: Bele - 26. novembar 2009 16:27:25(UTC)
Nista nisam osecala...CTG je tog dana pokazivao kontrakcije a ja ih nisam osecala..

Tek uvece su krenule kontrakciije jako da bole...

: MilicaCale - 26. novembar 2009 15:47:06(UTC)
pa, bilo je po malo sekreta, prosaranog krvlju (crvenom). curkalo je cele noci, uz kontrakcije (e sad, dal su bile lazne ili ne ne znam, bolele su i videle su se na KTG, ali ne onako intenzivno kao kad su me konacno primili u porodiliste.

: acinica - 25. novembar 2009 20:18:52(UTC)
Meni je sluzni cep ispao noc pre porodjaja a izgledao je kao jak sekret sa braon iscedkom,a ujutru sam pocela krvariti i to poprilicno!

: dunja25 - 25. novembar 2009 19:53:23(UTC)
meni je taj sluzni cep poceo curkati cim mi je pukao vodenjak al jako slabo i prosaran je kao zilicama krvi...

a sto se simptoma tice, ja sam lazne kontrakcije imala 2 meseca pred porodjaj al su zadnjih par dana poceli lagani menstrualni bolovi u ledjima i isto tako napred na stomaku i 2 dana pred porod jako me bolelo u predelu desnog jajnika al ne znam dal je to bio kao neki simptom...ja sam to tada prepisivala bebi i da se mozda nekako nezgodno namestila al izgleda da sam pogresila posto je bol i dalje bio prisutan par dana nakon poroda ali u mnogo blazoj varijanti

: T3 - 25. novembar 2009 18:53:35(UTC)

e kako izgleda taj sluzavi cep kad ispadne jel mora bas ispasti  odjednom ili moze i curkati ko vodenjak..i kad ispadne kako se manifestuje kao voda,pojacan sekret ,krv ili sta vec???

neznam nisam sa njim imala bas nikakvog iskustva pa zato pitam.. neznam cisto ako mi se sad desi da znam da prepoznam da je on  u pitanju.. 

jer kao sto vidim on je jedan od prvih nagovestaja da krece pa cu mu se bas obradovati.. :)

: MilicaCale - 25. novembar 2009 18:30:50(UTC)
A ja nisam imala nikakve simptome. A ocekivala sam ih. Jedino da mi je sve lakse, kao da vise nisam trudna (otecenost nestaje, lakse mi je da se krecem...)
Lepo sam docekal kumove, dosli su na cascenje povodom useljenja u stan. Brzo se popela uz stepenice na treci sprat jer sam isla po rostilj, lepo prenela tanjire koje sam dobila (mozda sam i krenula da se poradjam zbog ovih napora). sredila stan kad su otisli, istusirala se i pocelo je: primetila sam sluzavi cep i krenuli su grcevi, kao menstrualni.

: T3 - 25. novembar 2009 18:24:55(UTC)
Oko 2-3 sata sam se odjednom probudila nervooooznaaa najstrasnije,a svaki delic tela me je svrbeo,neverovatno,mislim da sam kozu izderala cesuci se....

ovo se meni desava vec koju noc..budim se neverovatno nervozna sve me srbi ko da mravi mile po mene,najvise noge i ruke tj sake koje mi bas nateknu a dlanovi svrbe ko da cu dobiti sedmicu na lotou..hihihi salim se ali stvarno ovo su jedini simptomi ako su ovo uopste isti koje trenutno imam i primecujem..
sto kaze dandzi samo nervoza i svrab me prate..

braxtonove kontrakcije imam takodje povremeno i sve cesce,ali na njih se toliko ne uznemiravam,smatram ih normalnim..kao i grcenje tj zatezanje stomaka..mada se jos nije spustio..jos osecam bebca kad sutne ispod zeluca mada je mnogo i daleko mirniji no inace..

Kada sam otisla na ctg trazila sam da me pregledaju i tada mi rekose da sam vec 5 prstiju otvorena ..ovo se i meni desilo pred drugi porodjaj..nijedan bol samo redovan ctg i zatrazim da me dr za svaki slucaj i pregleda kad ono otvorena i zrela i spremna za porodjaj a nista ali bukvalno nista nisam ni osetila ni primetila cudno ili drugacije sto bi moglo da nagovesti da je isti blizu tj vec tu..

e sad vise nisdam pametna znam da je pravilo da pravila nema i da cu i ja ko i svaka od nas prepoznati kada mi moje telo tj organizam da znak tj zeleno svetlo da krece..ali opet sta god primetim ,vidim ili osetim nesvakidasnje odma pomislim to je ..mada ima jos 20 dana i rano je opet me vec hvata ta pretporodjana euforija kako i samog poroda tako i simptoma koji dolaze pre istog..

: Dandzi - 24. novembar 2009 20:56:40(UTC)
Ja sam vece pre porodjaj kao i obicno obavila tusiranje i legla,potpuno opustena jer me je cekalo jos 3 dana do predvidjenog termina.Oko 2-3 sata sam se odjednom probudila nervooooznaaa najstrasnije,a svaki delic tela me je svrbeo,neverovatno,mislim da sam kozu izderala cesuci se.Otisla sam opet da se istusiram da bih se malo opustila.Ujutru sam ustala rano da bih isla na zakazan ctg i vidim na gacicama blago krvav trag pa sam pretpostavila da je to to,iako nikakve bolove nisam imala.Kada sam otisla na ctg trazilasam da me pregledaju i tada mi rekose da sam vec 5 prstiju otvorena :)

Dakle,jedini simptomi koje sam ja imala su nervoza i svrab icon_lol

: T3 - 15. novembar 2009 11:24:46(UTC)
A bebac se sutirao maltene dok nije izasao ...

takodje i moji...

price da se beba neko vreme pre porodjaja i neposredno pre istog smiri i da je to samim tim na neki nacin jedan od simptoma da je on blizu su potpuno netacne..moji su se mrdali maltene do samog kraja,cak i taj dan kad su trebali izaci a ja to nisam znala..mislila sam po tome da ima jos,a i pitala sam se dokle jer su celu trudnocu bili aktivni i nisu ni nameravali da se skroz umire...
taj dan su valjda bili najaktivniji kao da su znali da nam se blizi dan i cas susreta..
sto se tice ostalih simptoma prvi put su to bile kontrakcije dva dana pre svega,a drugi put nista otisla sam u bolnicu dva prsta otvorena ni to ne bih znala da jesam da taj dan nisam imala pregled i ctg,otisla u sedam a u devet vec pomocu malo indukcije moj nikola je bio napolju..
dakle nista posebno i neuobicajeno se nije desavalo niti moglo da predvidi isti..vodenjaci su mi oba puta bili tu i tek naknadno pred maltene sam porodjaj probuseni..jedino su me konstantni i sto se porodjaj tj dan d blizio sve jaci bolovi u ledjima podsecali da je kraj blizu..
nadam se da cu i ovaj treci put isto ili slicno proci..da ce me ili nece uhvatiti kontrakcije i da ce ubrzo nakon dolaska u bolnicu biti sve brzo gotovo..

: Audrey - 15. novembar 2009 1:17:57(UTC)
Prvi simptomi koje sam ja imala su kontrakcije jedan dan pred porodjaj. A bebac se sutirao maltene dok nije izasao kreten

: lena77* - 13. novembar 2009 8:58:09(UTC)
ja sam se porodila 41+2...nisam imala nikakve "naznake' beba se vrtila bila je visoko, nisam imala nikakve kontrkcije niti bolove...posle 8 dana od termina odem u porodiliste i kazem" ja dosla da se porodim".. a bila sam samo jedan prst otvorena....dali mi uvece gel - do ujutru - nista- ujutru na indukciju ...od 8h,,, tek oko 12-12.30 osecam slabe bolove...oko17h bolovi su bili jaki 7 prsta otvorena u 19 sam se pordila...

: mrva - 13. novembar 2009 0:32:16(UTC)
na tri dana prije osjecala sam neku bol kao kad ce mi period. Beba je bila bas ziva. Na dva dana prije mije ispala neka sluzavica mislila sam da je to taj sluzni cep medjutim nije bio jer to jutro kad sam dobila prave bolove ispao je sluzni cep i voda mi je pukla. DO bolnice dok sam stigla bila sam sva mokra a ko fol zena stavila ulozak da kupi vodu icon_lol icon_lol icon_lol

: srna - 12. novembar 2009 19:32:30(UTC)
porodila sam se u 41+2 nedelji i bukvalno nista sem konkretnih znaka (kontrakcija i ispadanja cepica) mi nije najavljivalo da ce uskoro porodjaj!!! to jutro su me probudili bolovi-kontrakcije (slicni menstrualnim), posle 3-4 sata mi je ispao krvavo-sluzicavi cep i posle 12-14 sati sam se porodila!

: plovka83 - 12. novembar 2009 17:58:17(UTC)
Nemam svog iskustva, ali imam sestrinu i zaovinu pricu. Da se neko drugi pitao sestra se ne bi ni porodila sa prvim klincem nije ni dobijala bolove niti se otvarala, otisla u porodiliste 10 posle temina sa recima 'porodite me vec jednom!' i tako bi, probusili joj vodenjak i tek onda krenuli bolovi, sa drugim klincem termin joj je bio 19.01. ode ona kod Dr (drugi grad) 17.01. Dr kaze skroz zatvorena, i kaze joj da dodje 19.01. kad joj je i termin pa da je ostave u bolnici da cekaju porodjaj, 19.01. je ujutru otisla i Dr joj kaze da je 4 prsta otvorena i da ce uskoro da se porodi, nije ni znala da je otvorena, bolovi joj krenuli tek kad je bila sest prsta otvorena i busili jojopet vodenjak, ona kaze da ni prvi ni drugi put nije joj ispao taj cep, mislim da ona vidi, kaze da se verovatno to dogodilo na stolu, dan pred porodjaj je sa starijim klincem vozila biciklu bez problema, tad jos uvek nije zavejalo ovde kod nas
Zaova je prvi put kad se porodila osetila da joj je beba taj dan bas bila nemirna, e sad taj prvi put nije znala da to ima veze sa neposrednim porodjajem, ali drugi put kad joj se beba tako uznemirila, vec je znala, jedva je uspela da ponese torbu, vodenjak je pukao u autu, zamalo da je porode u holu porodilista, nit su stigli da je klistiraju, ama bas nista porodila se u kucnoj haljini, beba je samo izletala, nisu stigli ni da je seku, ali ona kaze da su joj bebe bile bas mirne u stomaku i jedna i druga, vrlo slabo ih je osecala.

: cokoladica - 12. novembar 2009 17:09:38(UTC)
Mislim da sam ja jedna od rekorderki Georgina na ovom forumu, porodila sam se 8 dana posle termina icon_lol Pa evo mog iskustva - 2 dana pred porodjaj je krenuo cep da curi, dan pred porodjaj je bilo kad poslednji dan ciklusa. Imala sam noc pred "finale" lazne kontrakcije (identicno se desilo mojoj mami, cela noc kontrakcije na 10-15 minuta i onda nista ceo jedan dan). Inace nisam primetila da mi se beba umirila, nisam imala nikakve posebne zelje/potrebe/porive, isla sam kod frizera i u restoran par dana pre nego sto se bebana konacno odlucila da izadje :) Drzim vam fige da prodjete lepo i lako kao ja :)

: XLAGUNA - 12. novembar 2009 15:22:44(UTC)
I ja se similic pitam isto to vec par dana......

Uglavnom kazu da se beba umiri.....zato je meni sad samo u glavi hoce li biti nesto jer od juce moja je bas bas mirna.
Inace vec 2-3 dana jedva da ista uradim,jako se zamaram i sve me neka vrucina probija kao da me znoj obliva.
Malo me probada i javljaju mi se one BiH kontrakcije,ali nije da imam bolove,tako mi je vec 2-3 dana.

: similic - 12. novembar 2009 14:56:02(UTC)

Interesuju me vasa iskustva ... dali je nesto dan pre porodjaja najavilo bolove i porodjaj?

Neko kaze beba se umiri, jedna moja sestra kaze da joj je dan uoci noci u kojoj je dobila bolove bilo strasno tesko da seta a pre toga je isla u stenju svaki dan, snajka kaze dobila je zelju da pere i pegla bebece stvari...

Ja sve nesto ocekujem pa da vidim sta to sve moze biti???

: T3 - 10. novembar 2009 12:40:25(UTC)
naravno nadina da nije lako poroditi se jeste tesko je,boli ako ces a htela si iskren odgovor.. ko kaze da ne boli laze tj bole vise kontrakcije pre porodjaja koje ti nagovestavaju isti i dolaze kao upozorenje pre svega..
uglavnom su one same prvi simptom da je porodjaj blizu ,tu ti je jos i sluzni cep koji hoceda ispadne par dana ili sati pre porodjaja,kao i vodenjak koji moze da pukne al i nemora...bolovi u krstima tj ledjima kao i u stomaku uglavnom donjem delu..

svaki porodjaj kao i period i pre i za vreme samog su razliciti ,individualna strvar koja varira od zene do zene..

nemoj se bojati ,ma koliko bolelo ,sve je stvar psihe, i sve ces zaboraviti kad ti se bebac rodi.
pozz i srecno..

: nadina - 10. novembar 2009 12:08:32(UTC)
Htjela bi nesto da pitam,posto mi je ovo prva trudnoca i termin mi je 8 decembra a doktor mi je rekao da mogu i prije rodit pa me sad zanima jer ovdje dosta citam o simptomima i bolovima pa bi volila da mi neko iskreno kaze dal je tesko se porodit ;)mada znam da svaka zena ima drugaciji porodaj, hvala vam unaprijed puno.

: nadina - 10. novembar 2009 12:08:11(UTC)
Htjela bi nesto da pitam,posto mi je ovo prva trudnoca i termin mi je 8 decembra a doktor mi je rekao da mogu i prije rodit pa me sad zanima jer ovdje dosta citam o simptomima i bolovima pa bi volila da mi neko iskreno kaze dal je tesko se porodit ;)mada znam da svaka zena ima drugaciji porodaj, hvala vam unaprijed puno.

: Mozart - 31. oktobar 2009 21:29:17(UTC)

Hm simptomi a sta je to?

Nisam imala kontrakcije cak ni one Hikston Brekston haha, sluzavi cep ne, bolovi nikakvi. Samo mi je ujutru pukao vodenjak. Sutra dan sam imala zakazanu indukciju, e onda sam se upoznala sa kontrakcijama koje su bile neravnomerne i zbog nenapredovanja porodjaja  uvece sam otisla na carski rez. 

: 84d - 31. oktobar 2009 15:52:17(UTC)
Nikakvi!!!!! Bila sam ubedjena da se necu poroditi u narednih 15 dana!!!! I odjednom, dok sam kuvala rucak pukao mi je vodenjak, krenula je vodica po malo.....Uvece sam otisla u porodiliste, bez bolova, a porodila se sutradan.

: milica-cica - 27. oktobar 2009 12:26:51(UTC)
Ja nisam imala apsolutno nikakve simptome. Cak sam to jutro bila na redovnom nedeljnom pregledu, i doktor mi nije rekao da je vreme. Jos smo isli na neki rodjendan, pa kad smo se vratili ( tacnije u sred pravljenja torte) osetim da je nesto puklo, i kad sam ustala po vodi koja je curila, znala sam sta je u pitanju. Medjutim, bolove uopste nisam osecala. Vodenjak mi je pukao u 17.30, u bolnicu sam stigla u 20h, a od bolova ni traga ni glasa. Na ctg-u su se registrovale kontrakcije, ali ih ja nisam osecala. Zatim su me u 21.30 ukljucili na indukciju, pa do porodjaja-3.15.

Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

: T3 - 12. oktobar 2009 20:29:13(UTC)
Je li počelo?

U posljednim tjednima trudnoće vaše se tijelo ubrzano priprema za "veliki događaj". Njegovo isčekivanje možemo vam olakšati pripremajući vas na ono što vas očekuje.

Na to da porođaj sigurno počinje mogu vas upozoriti ovi znakovi:

Trudovi

Trudovi se manifestiraju kao stezanja maternice koja se javljaju u pravilnim vremenskim razmacima, postupno se pojačavajući u jačini i duljini trajanja. Svrha im je, u početku, proširiti kanal vrata maternice i skratiti ga, tako da olakša prolazak djeteta kroz njega, a kasnije istiskivati bebu i posteljicu. Svaka će vam žena vjerojatno drugačije opisati bolove izazvane stezanjem maternice, pa tako raspon boli ide od lakših menstrualnih bolova do jake boli u križima.
Kada vam trudovi krenu i ustanovite da su pravi vjerojatno će vam vaš ili dežurni liječnik (obavezno nazovite nekoga od njih) reći da ne morate žuriti. Osim toga, savjetovat će vam da dođete u bolnicu ovisno o tome koliko su trudovi učestali (vjerojatno svake 2-3 minute).
Za to vrijeme budite što aktivniji, mjerite trudove, najedite se, napijte i ne paničarite!

Vodenjak

Kada primijetite oskudno curenje ili obilniji mlaz bistre tekućine to vjerojatno znači da vam je prsnuo vodenjak. Tekućina žute, zelenkaste ili smeđe boje mogla bi značiti da je dijete u opasnosti. U oba slučaja preporučljivo je odmah otići u bolnicu.

Postoje i neki nagovještaji koji upućuju da bi porod mogao nastupiti sljedećih dana, ali i tjedana:

Uznemirenost

Česte promjene raspoloženja, izljevi energije i pretjerana izmorenost, mogu značiti da vam se porod bliži.

Učestala stolica

Početak porođaja često je obilježen potrebom za pražnjenjem crijeva.

Znak ili iscjedak

Možda primijetite malu količinu sluzi popraćenu sukrvicom, što znači da vam se odvojio zaštitni čep koji je zatvarao kanal vrata maternice. Do izbacivanja ovog čepa može doći prije trudova, tijekom prvog porođajnog doba, ali i dva tjedna prije početka samog poroda. Zato se ne uzbuđujte pretjerano zbog njegove pojave, nego čekajte "pravu stvar"!

: mermaid - 3. oktobar 2009 14:06:03(UTC)
Iako mi je ovo druga trudnoca, uopste nemam iste simptome kao sa prvom. Prekjuce sam primetila na gacicama braonkasti sekret, verovatno reakcija ne pregled od predhodnog dana. A jutros mi je ispao komad sluzi nalik na dzigericu, ali nemam nikakvih bolova, osim osecaja kao kad dobijem menstruaciju.
Sa prvom bebom mi je isto ispao taj sluzavi cep, ali je bio drugaciji, kao providna sluz prosarana sa malo svetle krvi i posle nekih sat vremena sam osetila prve kontrakcije. Ne smem da zovem dr, jer ce me sigurno ostaviti . Rekla mi je da dodjem u ponedeljak sa stvarima, ako porodjaj ne krene do tad, nadam se da hoce.

: Blue - 27. septembar 2009 11:39:59(UTC)
Nisam imala ni bolove ni kontrakcije, dr mi je pregledom izazvazo kontre 2 dana pre termina. Jedino sam par dana pre termina češće išla u wc ali je urin bio bezbojan i polako su mi se smanjivali otoci.

: Kaca082 - 27. septembar 2009 0:49:38(UTC)
Meni su prvo krenule blage kontrakcije ,posle dva sata mi je ispao cep.One jake kontrakcije su pocele 24h posle toga .

: gogy - 27. septembar 2009 0:12:30(UTC)
Ja nisam osećala nikakve simtome, osim što me ponekad malo presecalo u levoj preponi. Odem na prijem u Betaniju, jer su mi zakazali komisiju za carski, ali je to više bilo formalno zbog ranijih komplikacija u trudnoći, pa sam ja ponela gomilu stvari u torbama misleći da će me ostaviti na patologiji da ležim do termina. Bebeće stvari sam spakovala, ali ih ostavila u gepeku u kolima, kao - neće mi trebati. Kad ja na prijemu - ono 6 cm. Porođaj već počeo. ja sam bila u šoku. Bila sam ubeđena da ću prevaliti termin, a porodila se 9 dana pre.

: marmit - 18. septembar 2009 9:35:18(UTC)
Ja nisam imala nikakve simptome. Na poslednjem UZ u 35 nedelji dr mi je preporucila mirovanje, jer je grlic omeksao i poceo da se skracuje pa da izguram bar do 38 nedelje. Moj mm je posle jednog mog tusiranja primetio da sam ja pocela da se otvaram (zene u skolici su me zezale da to nije moguce). Te iste nedelje sam ostala u porodilistu posle pregleda je ispalo da sam otvorena 4 prsta i porodila se posle vikenda bez problema.

: trudna 3 - 3. jul 2009 16:10:18(UTC)
prvi put sam imala kontrakcije dva dana pred porosdjaj i to uglavnom duge tj one lazne..na 5 minuta i duze,nista sem toga me nije bolelo sem ledja posto sam nosila nazad i nemogucnosti ni spavanja ni lezenja ni sedenja,samo setanje.

drugi put nisam imala niti ijednog simptoma niti bola kad sam otisla.i eto da mi je taj dan nweko rekao pre nego sto sam otisla kod doktora na redovan ctg da cu se veceras poroditi rekla bi mu da je lud..jer nista na to nije ukazivalo..da nisam otisla tada mogla sam ladno jos nedelju dana tako izdrzati,ali bila sam otvorena 2 prsta i morala sam.
sad za teci put neznam imam osecaj da ce beba prevaliti termin,da necu znati da li da idem kad dobijem bolove uili pre njih..videcemo u svakom slucaju valjda nam telo posalje neki signal kad je pravo vreme samo mi treba da ga prepoznamo..neznam..

: Jasnica - 3. jul 2009 15:44:54(UTC)
Ne znam sta da vam kazem, evo jos se nisam porodila a sluzni cep mi ispadao u vise navrata, prvi put u 37-oj nedelji i to vidno, na gacicama i dr mi rekla da cu se poroditi u roku od 5 dana...hahaha
Posle su na pregledu dan pred termin videli da izlazi opet cep al u vodenom obliku.Tokom cele trudnoce sam imala mozda koju bezbolnu kontru, sad nista, bukvalno, samo osetim bebu jako nisko, spustila se al nece napolje.Toliko je dole da pri pregledu vide da ima crnu dugu kosu...Ja i dalje cekam simptome...

: Maja_81 - 3. jul 2009 8:46:14(UTC)
Nisam imala nikakve simptome kad su me primili u bolnicu. CTG je zabelezio kontrakcije iako sam se ja prepirala sa doktorom da ne osecam bolove. Pregledao me je i bila sam otvorena 2 cm. Odmah sam ostala u bolnici. Prve bolove sam dobila u ledjima i uspela sam sa njima super da se izborim dok nije krenuo da boli stomak. Vodenjak su mi probusili bas pred sam porodjaj.

: Bubilina - 3. jul 2009 0:28:38(UTC)
Celi dan sam bila na nogama cistila, kuvala, ribala jedva cekala da se istusiram i zaspem. Natecena sam bila ulaskom u deveti mesec (ali sve vratilo u normalu posle porodjaja) Kada sam oko 1h legla osetila sam da me stomak steze i par puta kao da sam se upiskila ustvari mi puko vodenjak, spremila se i u porodiliste :)

: ivana&litlebaby - 15. maj 2009 1:16:05(UTC)
Danas mi doktor na pregledu rekao da porodjaj nece jos najmanje do 27 maja... A pre deset dana je bilo da ce krenuti svakog casa,pa sam morala strogo da mirujem... Stvarno neznam sta da mislim. Mada meni se cini da ce ipak uskoro da krene,jer imam povremeno bolove u krizima i kao kad treba da dobijem,stezanje koje kao da mi otvara grlic(tako me boli,takav je osecaj)a nece valjda ti simptomi da traju 3 nedelje! Cak je pre 10 dana rekao ''grlic dug 1 cm,uloziv'',a sada je ''grlic formiran,zatvoren''. Kako se to vratio na prvobitan oblik??? Ja mislim da to nije moguce... Isti doktor a tako razliciti odgovori... Sta vi mislite o ovome?

: myche - 14. maj 2009 13:20:06(UTC)
meni se otok pojavio u 39 nedelji, imala sam prste na nogama ko Fiona (iz Šreka) ali je sve splasnulo posle porodjaja!
24 h pred porodjaj sam osetila samo blagi bol u krstima(kao da sam loše spavala) i butine su me bolele kao kad treba da dobijem mens.
na tuširanju sam videla sluzavi čep i znala sam da sam se otvorila i da je porodjaj krenuo.
posle desetak sati sam se porodila

: njamiii - 14. maj 2009 12:50:06(UTC)
To sa otocima verujem da nema veze sa porodjajem, nego sa vrucinama koje su krenule, primeticesh da kako zahladni tako ce ti otoci splasnuti. Ja sam 3 dana pred termin oko pola jedan nocu osetila blago stezanje u krstima, mislila sam da su lazne kontrakcije, u pola tri kada sam otishla do toaleta primetim na tolet papiru sluzavi chepic prosharan konchicima krvi, od tog trenutka muz pochinje da panichi da idemo do bolnice, uspevam nekako da ga iskuliram do jutra jer nije mi pukao vodenjak i nemam nikakve bolove sem blaaagih kontrakcija, gotovo neprimetnih, medjutim uz redovno merenje konstatujem da su sve cheshce i sve duze, te pristanme da u 7 ujutru odemo do bolnice chisto na kontorlu da smirim muza da ne bi doziveo infarkt taj dan na poslu i dalje ubedjena da se ne poradjam (nekako sam uvek zamishljala sve to mnogo dramatichniji, tipa pukne mi vodenjak u kilometarskom redu u maksiju ili poshti uz neverovatan bol u otechenim nogama i kichmi nastao usled dvochasovnog stajanja jer niko nece da se smiluje pa da te propusti). No, dr. me odma posla u salu gde su mi prokinuli vodenjak i tek tu drama otpoche. Tako da, vodite rachuna i otvorite chetvoro ochiju i na najmanju sumnju idite i gnjavite ih, pa bolje i da vas vrate nego da vas muz poradja kod kuce (shto se desilo snaji mog drugara). Da se mm nije uspanichio i povileneo, ja bih 1000% nastavila da kuliram kod kuce, jer su nas na vezbicama uchili da chep kada ispadne ne znachi da se poradjate, vec da ce porodjaj uslediti u neko trenutku i da nije znak na koji se ide u bolnicu. I nije, ali je znak da treba da obratite posebnu paznju na kontrakcije i da chim vam se uchini da ih imate, ma koliko blage bile odmah shtopericu i merkajte.

: ivana&litlebaby - 10. maj 2009 19:55:59(UTC)
Zelela bih nesto pitati... hmm Ovo mi je prva trudnoca,punih 37 nedelja. Citala sam odgovore,ali nigde se ne pominju otoci. Celu trudnocu nisam imala uopste nikakve otoke,a primetila sam vec tri dana da su mi stopala kao jastuci :( Takodje sam imala jedno vreme (oko 1-2 nedelje) jaci i onako bas ljigav belo-prozirni iscedak iz vagine (bez krvi),a sada je potpuno prestao. hmm Kontrakcije imam svaki dan,nekad su jace,nekad slabije... I jos sta me brine,pre 5 dana sam imala dosta jake trudove,proliv 3 dana,bolove u lejima i odjednom je sve nestalo... Sta to treba da znaci? Mislite li da je porodjaj blizu?

: YellowSky - 7. maj 2009 0:37:32(UTC)
6cm, 10 dana! I nije pocelo prirodno, nego sam se na kraju slozila sa prokidanjem vodenjaka! A kretala sam se kao luda, i jos pokusala skakanje na lopti icon_lol Doktorka je dobijala nervni slom sa mnom, jer nisam htela da ostanem u bolnici, nego sam setkala unaokolo u nadi da ce poceti prirodno! Ona je bila sigurna da cu se poroditi na ulici icon_lol

Dakle, otvorenost ne mora nista da znaci!

Ipak, kod velike otvorenosti savetuju da krene u bolnicu cim se oseti bilo sta, a ne skolskih 20 kontrakcija! Ja sam prepoznala svega par kontrakcija pre napona, sve je zbilja islo jako brzo, malo preko 2h od kad sam legla na sto, za prokidanje vodenjaka, bez ikakvih simptoma porodjaja!

: SuzzySu - 6. maj 2009 19:10:31(UTC)
Lupa doktorka :)

Ja sam otvorena dva prsta od pre dve nedelje, pa evo, do termina mi je ostalo jos samo nekoliko dana. To ne mora nista da znaci, ali opet, ponavljam, svaka je zena drugacija. ;)

: Queen - 6. maj 2009 16:34:13(UTC)
Drage mame,

zanima me da li je neka od vas bila otvorena i koliko, nekoliko dana (nedelja) pred porodjaj?

Ja sam prosle nedelje (pre 10ak dana) bila na kontroli i dr mi je rekla da sam otvorena 2 prsta i da cu se zbog toga ranije poroditi. Termin mi je 25.5.

: brinet - 1. maj 2009 22:01:56(UTC)
Ja nisam osetila nikakve posebne simptome...Dve nedelje mi je curkala bela sluz i imala sam povremene kontrakcije....Jednostavno mi je pukao vodenjak i znala sam da je to to ;)

: boka83 - 24. april 2009 12:05:04(UTC)
hvala,SuzzySu,ali ja sam vise radoznala,nego uplasena.intrigira me taj bol koji nikad ranije nisam osjetila.sto se tice bola koji otvara grlic,ja se u stvari plasim da ce to ici teze,jer je moja majka imala 3 teska porodjaja upravo zato sto nije imala bolove i sto se nije otvarala,a pored genetike,ja sam bila na dobrostonu i ginipralu sve do 9.,pa se bojim da ce to i kod mene ici tesko

: SuzzySu - 24. april 2009 11:27:19(UTC)
Pa, najbolje ti je da ne slusas ostale, nego samo sebe i svoje telo. Svaka je trudnoca individualna, tako da... 8)

A sto se tice bola koji otvara grlic, nemoj se opterecivati time, posto kad krene porodjaj znaces da je to - to, vrlo dobro.

Isto tako i za prepone - neko oseti bol u preponama, neko u ledjima, neko nigde.. Samo se opusti, mazi stomacic i cekaj. zaljubljen

: boka83 - 24. april 2009 9:47:17(UTC)
moze li mi neko objasniti kako izgleda bol koji otvara grlic,s obzirom da nikad nisam imala menstrualne bolove i ne znam kako to izgleda,ali vec danima osjecam pritisak na grlic i uzasan bol ,ali samo u tom predjelu.i da,prepone me bole,ali svi spominju bol u ledjima,i ja ga cekam ali .......inace,termin je za 7 dana,pa je mozda jos rano...da li je jos neko imao taj bol grlica?doktorka kaze da sam otvorena samo 1 prst i da to nece jos skoro.

: Biterlemon - 22. april 2009 15:27:53(UTC)
Posto su mi oba puta pukli vodenjaci, oba puta sam dan uoci pucanja isla na svakih sat u wc za piskanje posto sam prvi put tako odregovala drugi put sam definitivno tu noc znala da ce porodjaj krenuti mada, za drugi sam bila otvorena prst ipo kad sam stigla na patologiju zbog visokog pritiska i otoka tako da je i dok, smatrao da ce porodjaj krenutu svakog casa.

: Lekii - 15. april 2009 20:41:22(UTC)
Ja sam stalno govorila da cu mozda da se porodim za Mladence i da ne treba da ih pravimo. I porodila sam se 21. marta, tako da nisam bila na svojim Mladencima, koji su se pretvorili u proslavu rodjenja.
Inace, ja nisam prepoznala pocetak porodjaja, malo su me bolela krsta i jajnici, ali vec duze vreme i tog jutra je krenulo da mi curi nesto tecno, ali ja sam mislila da je to od vaginalete koje sam stavila prethodne veceri uzid . Ispostavilo se do uvece da je to ipak bio vodenjak icon_surprised ops: , koji je iscureo u potpunosti tek sutradan ujutru, u bolnici.

: rozga - 15. april 2009 17:36:31(UTC)
Pa iskreno ja i nisam znala. Tj. ja sam znala ali su me svi ubedjivali da to nije to jer nisam imala kontrakcije. Gledali su me na ctg-u i nije bilo nicega. E sad, ja sam vec pisala da sam Marka nosila jako nisko i da sam od pocetka imala napone ali ne i kontrakcije. Jos su me i dr i sestre ubedjivali da nije krenuo porodjaj. Ali intuicija mi je rekla da jestezagrljaj

: magi - 15. april 2009 16:04:08(UTC)
I ja sam iščitavala ovu temu pred porođaj da bih našla neke sigurne simptome koji ukazuju da se porođaj bliži ali sam na kraju shvatila da to i ne postoji. Ono što mogu da kažem da su zaista kontrakcije i taj bol individualne, mene su užasno bolela krsta i to je to, stomak nista....a kad krenu nema šanse da se omaše, znaćete da je to porođaj....

: SuzzySu - 15. april 2009 13:17:18(UTC)
Jao, hvala, hvala, hvaaalaaa.. zaljubljen

Kapiram da cu se vec nekako snaci i prepoznati pocetak porodjaja, ali ne znam nista sa sigurnoscu, obzirom da je moja Dr. nema :? Kada god odem na UZV ona mi kaze da je trudnoca vitalna i da je sve u redu. Nije mi ni jednom rekla koliko mi je teska i duga beba, nego sam buljila u one slike sa UZV-a i trazila na netu formule na osnovu kojih sam sama racunala iste.. 8)

A onaj moj osecaj da cu se poroditi za tri nedelje me ne napusta, iako mi je stomak o5 krenuo u akciju. Ponovo je tvrd i beba nikad aktivnija.. Vidim ja da cu ipak posetiti moju nemu Dr. ako mi se ovo nastavi, mozda sada izvucem i neki odgovor od nje. icon_lol

: Kale79 - 15. april 2009 12:33:45(UTC)
Suzzy, i ja sam se pitala da lui cu znati da je to to, pa mi je majka rekla da sigurno necu promasiti simptome... E sad, sto se tice kontrakcija, svi ih drugacije osecamo, ali taj bol je nesto sasvim drugo i stvarno ga ne moze covek pomesati sa necim drugim... Mada, ako si ti prespavala noc, ne bi trebalo da je porodjaj krenuo.
Kod mene je sluzi cep ispao nekih nedelju, destetak dana pre porodjaja i tacno je bio prosaran koncicima od krvi. A sam signal za porodjaj je bilo prsnuce vodenjaka, koje me je probudilo iz sna i definitivno ni to ne moze da se pomesa sa nevoljnim mokrenjem, sve je bilo mokro oko mene...

: pereca - 8. decembar 2008 19:41:48(UTC)
ja sam se porodila dosta pre termina 32+0 i sada mi uopste nije jasno kako nisam znala da ce to da se desi. Sve zivo me bolelo nisam skoro uopste mogla da hodam, nadula sam se kao balon, jedva sam do wc-a isla, poceo pritisak da luduje ali ja sve mislila da cu uci u deveti uopste mi nije padalo na pamet da mogu tako rano da se porodim. Kada mi je pukao vodenjak u sred noci mislila sam da sam se upiskila sok   dok nisam videla da mi je ispao cep. Kod mene je sve islo mnogo brzo, nisam isla na pripremu za porodjaj pa mozda ne znam dobro da objasnim ali kontrakcije su me bolele u krstima i to u pocetku jako blago , do napona su se pojacavale ali posto sam imala veoma bolne menstruacije nisu mi bile strasne samo malo pred kraj.

: Flame - 8. decembar 2008 16:56:22(UTC)
Mozda bi mogle da obnovimo ovu temu, pa da nam sveze mamice kazu kakve su one simptome imale pred porodjaj? Ja sam u fazi iscekivanja pa reagujem na svaku promenu, da li je to-to i kada ce? Hajde, pomozite malo...

: Medvedic - 23. jul 2008 15:04:35(UTC)
Ja nisam imala nikakve simptome,ali nista osim laznih kontrakcija (od 7.meseca),koje,u principu,ne moraju da budu predznak,vec se prosto javljaju u trecem trimestru,pa i ranije, kako bi se materica pripremila za prave...

I kad mi je dr na UZ rekla da mi je grlic apsolutno ravan i da cu se poroditi u roku od 48h,ni tada nisam imala nikakve simptome...

I na kraju sam zavrsila na indukciji...

A znam za slucaj kad zena uopste nije imala kontrakcije,samo je dobila blage menstrualne bolove koji su trajali par sati bez prestanka,pa napone i porodila se...

Tako,ko rece "pravilo je da pravila nema",u pravu je skroz...

: krcko - 23. jul 2008 13:39:18(UTC)
nadam se da je sve protelko lepo tatjana

meni se sinocjavio bol 3-4 puta na pola sata u ledjima i pomalo stomak ja taman pomislila to je to i tezim da ostanem budna medjutim zaspim i ujutru nista izgleda da su to bile lazne.

: tatjana1002 - 18. jul 2008 10:55:51(UTC)
Evo i ja da se prikljucim........... Ja sam prosle nedelje prestala da pijem Ginipral i odmas dan posle dobila bolove, al se potrefilo da sam taj dan isla u Betaniju na CTG i na pregled, gde me je neka "strucna" dr.pregledala kao da pregleda zivotinju a ne zenu, posle cega sam prokrvarila, tj. gadna braon krv mi je curila 4 dana............ Odgovor na moje pitanje zasto "to" curi, dobila sam od strane te iste doktorke koja mi je rekla da je to VEROVATNO od malo agresivnijeg pregleda! O Boze, pa zar ona nije zensko!!! Evo me 10-ak dana posle, jos uvek sa bebanom u trbi......... iako su mi rekli da cu se poroditi jos pre 3 dana, s obzirom da mi je stomak, ja mislim u kolenima icon_surprised ops: i da sam prestala sa Ginipralom, grlic skracen, uloziv za jedan prst..............ono jos nista! Eh, ali od pre 2 sata imam bol "tu negde" :) stomak, krsta, prepone, na svakih 5-7 min., mirujem pa cu videti............... Iskreno, kada pomislim kakvi su u Betaniji, mrak mi padne naoci kada pomislim sta me ceka i kako cu proci....... :?: :?: :?:

Dace Bog da sve prodje u najboljem redu, da moj mali bebean i ja budemo Boze zdravlja zive i zdrave..........., a sve cu ja pretrpeti, pa i neka boli!!! ;] icon_cry ;]

: Keta - 18. jul 2008 7:56:34(UTC)
Krcko...ja sam osecala da mi nesto izlazi dole...kao kad dobijes kada sam usla u wc...ja stojim a ono curi na pod...fuj...
Dosta sam pricala na temu sluznog cepa sa drugim porodiljama...izgleda da je svakom drugacije...
Moj je bio skroz voden sa jako malo sluzi i bez imalo krvi...toliko voden da sam mislila da je vodenjak puko...ali su me odveli na uz i nije bio vodenjak nego cep...
Meni je jos mesec i vise dana pre porodjaja bila neka sluz na vesu ...i tako bude...ja zovem mm pokazem prepadnem se pa onda nedelju dana nista,pa opet...sve do malo pred porodjaj kada je bas lepo curkao...
Inace cula sam i da je cep cvrst...gust...da je krvav skroz prosaran krvlju...
tako da izgleda zavisi od zene do zene...al sigurno ces ga primetiti...

: krcko - 16. jul 2008 13:53:03(UTC)
da li neko moze da mi opise kako izgleda kad ispadne taj cep tj kako se to vidi?

: Emma - 16. jul 2008 12:54:45(UTC)
Meni su se pojavili nedelju dana pre porodjaja redovne i pojacane pripremne kontre (tada je delovalo da to tako moze nedeljama) i neka 3 dana pred porodjaj se pojavila i sukrvica da bi taj sluzni cep ispao dan pred porodjaj. Dan pred porodjaj sam napravila jakoooo dugu setnju koja je trajala bukvalno satima i to vece su krenule redovne kontrakcija na 5 min koje su bile za nijansu bolnije od pripremnih (koje zapravo nisu ni bolele ali su bile pomalo neugodne) i isle su preko krsta. Tada sam postala svesna da bi to moglo biti to, sledece jutro sam otisla u porodilste i porodila se.
E da, prenela sam 8 dana

: mima80 - 16. jul 2008 9:42:21(UTC)
Ja nisam imala nikakve simptome, ali bas nikakve. U cetvrtak predvece su se a CTG-u videle blage kontrakcije prvi put, znaci nisam imala lazne pre toga, a u petak u 4 ujutru mi je pukao vodeljak i tek tada su krenule prave kontre na 7 minuta. Porodila sam se u 8 i 45. A tako sam vec bila deprimirana zato sto ne osecam nikakve simptome, mislila sam da cu se poroditi za mesec dana, a onda odjednom :> Nema pravila

: krcko - 15. jul 2008 18:32:05(UTC)
zasto vise nema nikoga na ovoj temi zar se niko ne poradja icon_lol

meni su juce popodne pocela neka boluckanja to sto svi kazu predmenstrualni bol kao neko zackanje na trenutke termin mi je po ciklusu 1.avgust a po ultrazvuku 27.jul tako da bi trebale da doguramo do sledece nedelje sigurno

: Fokica - 26. jun 2008 15:07:37(UTC)
Ni ja nisam imala nikakve simptome. Pred prvi porodjaj pukao mi je vodenjak, stomak mi se nije spusto, beba se pomerala dok mi nisu priključili indukciju. A drugi porodjaj mi je indukovan u potpunosti 3 dana pred termin zbog smanjene količine plodove vode.

: anita75love - 26. jun 2008 14:26:24(UTC)
Ni ja nisam imala nikakve simptome!
Šetala sam po samoposluzi i pukao mi je vodenjak! Nikakve kontrakcije nisam imala do sutra dan u 4 ujutro i onda su krenule i trajale sve do porođaja u 22 sata!

: simona78 - 26. jun 2008 13:01:56(UTC)
Vec sam negdje pisala, pravilo je da pravila nema!

Meni se nije ni spustio stomak, beba se mrdala do pred sam pocetak porodjaja, zgaravica me mucila isto do pred sam kraj, cep ispao u toku porodjaja,... Sve je krenulo odjednom, probudila sam se sa menstrualnim bolovima koji su se javljali citavog tog dana, nekad u pravilnim, nekad u nepravilnim razmacima... A uvece oko ponoci pocinje sve pravoooo!!!

: Daca86 - 26. jun 2008 11:33:40(UTC)
kad sam procitala vase komentare laknulo mi je. Ja sam preksinoc imala jake pred menstrualne bolove na svakih 8 min i ujutru nestale. i kasnije sam imala kao nesto braonkasno na kacicama...sva sam se uspanicila...i odem kod lekara a ginekolog treba da pocne tek za sat vremena da radi..nisam imala zivaca da cekam i dosla sam kuci. Danas mi je termin al nemam bas nikakve bolove

: daki80 - 23. jun 2008 7:01:40(UTC)
Jao tek sad čitam vaše postove.Pa znači stvarno još malo, ja sve nešto nisam sigurna ali promena od četvrtka svakim danom je sve veća i nekako iako sam nervozna činimi se da sam dosta spremna a kažu i da to utiče na početak porođaja.Evo i noćas i jutros oped krvavo braonkasta sluz i sad nemam menstrualni bol ali imam stvrdnjavanje stomaka.
Znači po vama ubrzo ću vašim stopama , pa nadam se da je tako . zagrljaj zagrljaj zagrljaj

: vele - 23. jun 2008 5:34:14(UTC)
daki80 uskoro stize mrvica :)
Ja sam imala lazne kontrakcije i bolove u krstima danima pred big day...i nista vise
Stomak mi se spustio u 6.30, a u 8.35 se rodio Andrej, cep mi je ispao (sluz sa malo krvi, ali ne braonkaste) u 5h isto jutro, bebac se nije umirio sve dok nije izasao, sutirao je na sve strane, gorusica me mucila sve dok malisa nije izasao...a oticala sam u 9.mesecu konstantno

: Srcka - 22. jun 2008 19:36:04(UTC)
Citat:
uniona - 22/6/2008 14:10

daki, pa to je to!!!! bravo bravo
isto je bilo i kod mene. dan pre porodjaja ujutru bolovi kao sto su predmenstrualni, 5x sa razmakom od 10 minuta
u toku dana braonkasti sekret, ceo dan bez bolova. sledece jutro pred zoru opet krenule kontrakcije, samo sto kasnije nisu prestale... sve dok se nisam porodila
ne mora da znaci da ce i tebi biti odmah sledeci dan, ali da je blizu - blizu je.
divno, uskoro ces biti sa bebom zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj

Uniona, apsolutno je isto sve bilo i kod mene, prosto ne mogu da verujem icon_eek

Daki, bogami ako ne nocas, za dan dva stize bebac bravo

: Tijancica - 22. jun 2008 19:20:44(UTC)
I kod mene je bilo tako, samo ja (budala) odmah potrcala u bolnicu, prepala se te braonkaste sluzi.

: uniona - 22. jun 2008 10:10:55(UTC)
daki, pa to je to!!!! bravo bravo
isto je bilo i kod mene. dan pre porodjaja ujutru bolovi kao sto su predmenstrualni, 5x sa razmakom od 10 minuta
u toku dana braonkasti sekret, ceo dan bez bolova. sledece jutro pred zoru opet krenule kontrakcije, samo sto kasnije nisu prestale... sve dok se nisam porodila
ne mora da znaci da ce i tebi biti odmah sledeci dan, ali da je blizu - blizu je.
divno, uskoro ces biti sa bebom zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj

: daki80 - 22. jun 2008 7:05:39(UTC)
Meni je u četvrtak počeo da ispada čep i evo i danas imam neku braonkastu sluz mada sam pročitala da to može biti i od skraćenja grlića????
Noćas oko jedan me je zaboleo stomak kao pred menstruaciju i ja reko počelo ali ništa samo me je uznemirilo i ostavilo u agoniji ne spavanja dva sata i onda oped mali bol i oped ništa.Evo od jutros isto imam te manje menstrualne bolove, beba je aktivna( što je nekako ok ipak je ona ta koja gura glavicom zar ne),juče sam otekla više nego ikad (mada nije tako strašno)i tako ali videćemo.
Uhvatila me je nervoza jer sad više ne znam kad će da krene.Do sad nisam mislila o tome ali od noćas mi je glava ko globus u obliku velikog znaka pitanja. :?:

: unicorn - 9. jun 2008 17:21:11(UTC)
e, nike, osjetićeš ti njih, vjeruj mi ;)

: nike - 9. jun 2008 16:57:35(UTC)
E,drudarice u istpj smo situaciji.Cekanji!!!Uzas!ne znam kako je tebi ali ja sam jako nervozna,nestao je i strah poslednjih nekoliko dana od silne zelje da konacno upoznam ovo malo stvorenje koje me ubi nogicama,rukicam,cak i stuca!Malo me zaboli stomak ja pomislim evo pocelo je,ali nista.Od subote me i zub razvaljuje i ako sam isla kod zubara otvorio ga i ocistio ali nista ne sme da stavi od lekova.posle tri dana muke malo pre sam popila analgin,valjda ce biti bolje,ali sad ako krenu porodjajni bolovi necu ih osetiti,sreca sto mi je bolnica blizu.Cekamo zajedno......

: simona78 - 9. jun 2008 13:18:19(UTC)
Hvala, Radenka i Nike!!! Evo sad sa pregleda i dr kaze isto... Sve je individualno, jedini siguran znak su redovne kontrakcije... E sad cekamo!!!

: nike - 9. jun 2008 12:25:54(UTC)
Simona,draga moja,nestrpljenje nam je izgleda jedini siguran simptom pred porodjaj,sve ostalo,da li ti se stomak spustio,da li se beba smirila,da li ti je ispao sluzni cep,i td.je individualno,zato opusteno! caos

: radenka85 - 9. jun 2008 9:24:02(UTC)
Simona, citala sam na jednoj stranici da beba pred porodjaj moze da se smiri, ali i ne mora, moze da bude i veoma, veoma aktivna. A to za stomak, ne znam. neznam

: simona78 - 8. jun 2008 17:57:15(UTC)
Drage mame, kao sto vidite po mom tickeru, pred samim smo finishem, jos 3 dana... Ja nemam osjecaj da cu skoro, i to iz dva razloga:

1. Stomak je jos uvijek prilicno visok (kazu da se spusti par sedmica pred porodjaj?!)
2. Beba je vrlo, vrlo aktivna (kazu da se smiri par dana pred izlazak)

Ovdje dr mnogo ne cackaju dolje i prilicno su opusteni (u stilu "bice kad bude"), tako da ne znam ni da li sam i koliko otvorena...

E sad mi recite, kakva su vasa iskustva... Je li bilo slucajeva da se stomak spusti u roku od 24h ili da je beba aktivna do pred sam izlazak? Znaci li da cu premasiti termin :( Do sad je sve bilo OK, ali posljednja 2 dana sam jako nestrpljiva

: nike - 31. maj 2008 7:28:52(UTC)
Hvala draga,
nocas celu noc nisam spavala,oktretala sam se sa jedne na drugu stranu,cak mislim da sam imala i lazne kontrakcije,a i u wc sam isla jos nekoliko puta,gorusica me unisti,pa jel jos neko imao ovakve simptome,i koliko dana pred porodjaj,otprilike?

: rozga - 30. maj 2008 19:10:06(UTC)
Sprema se beba:) Bices ok. Samo hrabro:-* I pitaj sve sto te zanima. Zato smo tu caos

: nike - 30. maj 2008 15:56:50(UTC)
Hvala Rozga na utesi i dobrodoslici,nadam se da cu vrlo brzo da se porodim,jer vec postejem jako nestrpljiva,valjda i zbog ove vrucine,a i prvi put mi se sve ovo desava pa me malo hvata panika i strah od nepoznatog.Smiruje me citanje vasih iskustava pa bi mi dobro doslo da procitam jos necije iskustvo.Danas sam dva puta isla u WC,osecala neka grcenja u stomaku a bebac se rita non-stop,verovatno sam se ja istripovala od svih tih informacija koje sam dobila od vas. hmm

: Mary - 30. maj 2008 12:57:07(UTC)
ne secam se da li sam vec pisala ovde ali ako nisam evo i mog iskustva.
Mesec dana pred porodjaj su me mucile kontrakcije ponekad na 5 min pa se primire. nista znacajno da bi otisla u bolnicu. na pregledu zatvorena do vrata nema kontr. sve ok cekamo termin.
onda mi jednu vecer, usred prejakog smejanja, pukao vodenjak. ja mislila da sam se upiskila od smeha ali kad sam videla da ono i dalje tece, uzmi torbu i pravac hospital.
sretno svim buducim mamicama cekamo vas na temama o bebama

: rozga - 30. maj 2008 10:48:13(UTC)
Nike dobrodosla:) Primamo mi sve buduce mame:-*
Ti si po datumima u svakom slucaju usla u 9. mesec, tako da mozes svakog dana da se porodis. Te simptome koje imas mogu, a i ne moraju biti pokazatelj, jer je 9. mesec ustvari i "najtezi" u smislu da si sad velika, pa samim tim boli sve, otice a i zamaras se brzo. Ja nikakve simptome nisam imala pred porodjaj tako da...samo polako. Uhvatile su te i ove vrucine a i sad ti je ceo mesec cekanje. Drzimo ti palceve:-*caos

: nike - 30. maj 2008 9:51:51(UTC)
Drage moje,
odusevljena sam vasim poznavanjem "materije",pa bih vas molila da i meni olaksate ovo iscekivanje.Naime,termin porodjaja po uz mi je 28.6.a po poslednjem ciklusu 09.06.mislim da sam fenomen?Inace,vec nekoliko dana tesko disem i krecem se,ledja me boluckaju,i sve mi je tesko,nervozna sam extra.Da li su to simptomi necega?Poljubac od novog clana(ako me primate)

: uniona - 30. maj 2008 1:18:09(UTC)
dan pre porodjaja imala sam 5-6 kontrakcija na po 10 minuta, a onda su prestale
noge su mi otekle 3 dana pred porodjaj
na dan porodjaja, kontrakcije su pocele rano ujutru, nisam u pocetku znala da su to kontrakcije, licilo je na klasicne predmenstrualne bolove u donjem delu stomaka
nisu bili ujednacenog ritma, a pored tih bolova bolele su me i kosti od kuka na nize

: zek4pek4 - 29. maj 2008 20:06:25(UTC)
Sedela sam za kompom i osetila jak pokret moje bebe i nakon toga sam osetila da mi curi neka voda a to mi je pukao vodenjak.Nisam mogla da smirim vodu do porodilista stvarno mi nije jasno gde stana sva ta voda.Kontrakcije nisam imala uopste tek sam ih dobila dan nakon pucanja vodenjaka.Kod svake trudnice je drugacije.

: jacinta - 29. maj 2008 12:55:02(UTC)
Ama bas nista,nula moj David nikako nije hteo napolje pa su ga malo morali poterati...bio je miran celo vreme,da nisu radili ctg svakih 2 sata sludela bih od brige....mislim da je on spavao celo vreme i kad je izasao proplakao je samo zato jer je bio ljut sto smo ga probudili..... :> :>

: Petra* - 29. maj 2008 8:08:43(UTC)
Ova tema me podseca na simptome trudnoce ;] ! Tako smo tamo pisale, a da il je ovo ili ono, i sta znaci kad ti se desi ovako ili onako....
Ja ne razmisljam o tome da li sam isla u wc danas vise nego juce ili mi se vise spava... Samo ocekujem pravi, ne pogresivi simptom, a to je da mi pukne vodenjak ili mi krenu kontrakcije (normalno prave, ne ove lazne koje imam danimaicon_lol ).

: Ivanela - 29. maj 2008 7:26:22(UTC)
Citat:
Brandza - 28/5/2008 21:13

...skoro svaka trudnica ima drugachije simptome porodjaja...i dalje stojim iza toga da su kontrakcije jedini pravi pokazatelji...i pucanje vodenjaka i bash naglo spushtanje stomaka,mogu,ali i ne moraju biti (nekome niti pukne vodenjak,niti se stomak spusti...)

slazem se...ja nisam imala nikakve, ali nikakve simptome...stomak visoko stajao bukvalno dok beba nije izasla (cak ga je babica laktovima gurala dole, pa je mali bas brzo izasao i zbog brzog prolaska kroz porodjajni kanal imao hematom na glavi, al nista strasno)

takodje mi nije ni vodenjak pukao, niti sam isla u wc, ma nista, a cep je ispao dok su trajale kontrakcije ali tad je porodjaj vec poceo....

: ielena - 28. maj 2008 22:30:05(UTC)
Ja nisam imala nikakvih simptoma (ni cep, ni vodenjak...) jedino sto sam taj dan pred porodjaj bila izuzetno troma. Jedva sam hodala. I bila sam uzasno gladna, sve mi se jelo. Potom su pocele kontrakcije...

: Brandza - 28. maj 2008 18:13:24(UTC)
Coko...cest boravak u kupatilu icon_razz moze da se javi dosta pre porodjaja,iz prostog razloga shto beba svojom tezhinom vrshi pritisak na debelo crevo...skoro svaka trudnica ima drugachije simptome porodjaja...i dalje stojim iza toga da su kontrakcije jedini pravi pokazatelji...i pucanje vodenjaka i bash naglo spushtanje stomaka,mogu,ali i ne moraju biti (nekome niti pukne vodenjak,niti se stomak spusti...)

: krusicka - 28. maj 2008 13:23:40(UTC)
Coko, ja ti ne znam odgovor, ali ti se možda javi neka iskusnija... Ali, sudeći po prethodno pročitanim stranama, možda nešto i bude!!! I ja se nadam da će biti prepoznatljivo, kako sve kažu, jer ja sad imam 5 - 10 puta dnevno skupljanje stomaka (lažne kontrakcije), bez bola i bez nekog reda... icon_idea :?:

: Coka78 - 25. maj 2008 8:21:23(UTC)
Evo citam ove stranice pa bih volela da podelite samnom iskustvo oko ciscenja (proliva) pred porodjaj. Sobzirom da mi je dr rekao da mogu da ocekujem svaki dan da krene, a od jutros sam tri puta trcala u wc, ne znam da li se to priblizavamo, ili ima veze sa tresnjama koje tamanim :) Dakle zanima me da li ste imale proliv, i koliko nakon toga je krenuo porodjaj?

: Keta - 24. april 2008 18:45:58(UTC)
-Bolovi nalik menstrualnim,pogotovu u krstima
-Beba mi se smirila,ali ona se smirila skoro mesec dana pre porodjaja...skoro uopste se nije mrdala
-Ocitavanje kontrakcija na ctg-u
-Spustio mi se stomak bas bas nisko
Kasnije:
-Ritmicne kontrakcije
-Nagon za povracanjem
-Nagon za praznjenje creva

Ovako je bilo meni,a posto je svaka trudnoca,beba,pa i porodjaj drugaciji...nema garancije da ce se osetiti bas ovakvi simptomi...

: Brankica021 - 21. april 2008 16:55:14(UTC)
meni se nijedna cera nije umirila...to uopste nije nikakav pokazatelj... jedini simptomi na koje se mozete pouzdati su:kontrakcije,pucanje vodenjaka,naglo spustanje stomaka...i

: slatkica - 21. april 2008 15:35:16(UTC)
moj se bebac umirio tek dva dana pred porođj mada svaka je trudnoca zasebna pa to nemora nista posebno znacit dok se jednoj curi koja je isla samnom u rađaonu beba do samog pocetka porođaja!t

[img=http://www.glittermaker.com/images/make-text/glitter/baby/sample.gif

: MANANA - 21. april 2008 15:32:14(UTC)
Mislim da to nema mnogo veze. icon_rolleyes Boris se nije smirio do zadnjeg trenutka,ustvari dok kontrakcije nisu bile vec toliko jake da sam zaboravila i da mislim o tome da li mrda ili ne. ruganje A i malena se ne smiruje uopste,tako da dok ne krenu bolovi nema garancije sta su simptomi ... ;]

: Mama Slavica - 21. april 2008 15:17:31(UTC)

Joanna ja sam sada u 37 nedelji i stalno isčekujem da se beba umiri što bi ti rekla zatišje pred buru,ali ništa od toga!On je toliko živahan da ponekad moram da prekinem pranje suđa ili bilo šta da radim jer ne mogu da izdržim to jurcanje po stomaku.I prosto ne mogu da zamislim da će porođaj da krene a on mrda li mrda!

Inače i ja imam sina od 7god. i 3 meseca (Vukašina) ali imam i jednog od 5god. i 8 meseci(Uroša) a sada čekam Marka 15.05. verovatno je i tvoj termin blizu!?Koja slučajnost? Inače kako podnosiš ove dane i jesi li pomalo nervozna ili nestrpljiva? caos caos caos

: Joanna - 20. april 2008 4:23:36(UTC)
Zna li mi neko reci -da li se beba imalo umiri pred porodjaj,
ili se vrti po stomaku i pred sam izlazak?
Moza li to biti jedan od znakova?

Moj mali mis se neprestano mrda i namesta,
pa ne mogu verovati da on moze tako da plese,
ako bi porodjaj uskoro trebao poceti...
Cisto da znam da li da ocekujem "zatisje pred buru"...

Pokusala sam da nadjem o tome nesto na forumu, ali nema...
Ova mi se tema cini adekvatnom za ovo pitanje,
pa ako neko zna (iz iskustva ili literature :-))

Ja sam zaboravila kako to ide...
icon_surprised ops:

: karanfil83 - 13. decembar 2007 7:55:39(UTC)
nadam se da ce i kod mene to sa otvaranjem proci lako i brzo .a i ako nekerene idem na cr. jer bebi je malo krupnija pa nebih da se napatimo oboje mako me samo to zabrinjava....al u savkom slucaju izbjegavam na sve moguce nacine da mislim o tome bice kako bude .... hvala vam na savjeima bas ste me utjesile...

: JelenaPetrovic - 13. decembar 2007 7:23:10(UTC)
otvaranje grlica materice je cudna stvar
ja sam od 35 nedelje bila otvorena za vrh prsta. Preporuceno strogo mirovanje koje ja nisam postovala ni trenutka. I nista. A kad su krenule prave kontrakcije otvorila sam se od 04 - 07h tri prsta i uz malu pomoc (indukciju) porodila sam se u 12.30, sve ukupno znaci 8 i po sati. Samo se opusti i uzivaj, uskoro dolazi tvoj bebac.

: rozga - 12. decembar 2007 13:08:09(UTC)
Karanfil, nikad se ne zna sa otvaranjem. Mozda sad nema nista, a mozes za 2 sata da se otvoris 5,6cm. Tako su nam pricali u skolici-nema pravila. Samo polako i drzimo ti palceve i navijamo za tebe bravo

: karanfil83 - 12. decembar 2007 12:47:00(UTC)
bok milenica znaci i ti si jos tu javec mislila da si ostala u bolnici da si se cak i porodila ..... znaci i tvoj beban se pravo ugnijezdio sta je ovoj nasoj djeci izgleda da nevole zimu a bas je decembar predivan mjesec eh da samo znaju........ nece da izade a ceka ga toliko paketica i slika sa djedom mrazom ..... ovi dani bas su dugi jer tako zelim da se upozamo....

znaci sve smo tu blizu sa terminima ......... ja i dalje osjecam one kontrakcije koje su naravno nepravilne al najgore je to sto su vec dugo tu a nista nema od njih jer se nista ama bas nista neotvaram cudno al tako je......

: rozga - 12. decembar 2007 11:17:35(UTC)
Bozice...ti si genije sa tim sifonom! Polako bice kad bude i kad beba bude htela napolje. Verujem da jedva cekas i da ti je vec tesko, ali neke stvari ne valja pozurivati. Samo polako i mani se sudopera i sifona! caos

: milenica - 12. decembar 2007 10:28:11(UTC)
Karanfilicu, Bozice meni je termin 16.12. ali ja ne osecam bas nista, nikakvu naznaku o mogucim kontrakcijama...ma nista da pocne..a bebica me gurka i lupka sve ispod grudi i visoko je jos uvek...sutra cemo se se opet cuti na CTG-u pa ko zna mozda se i ugledamo!!! Pozdrav!!

: bozica - 12. decembar 2007 10:04:10(UTC)
Termin mi je 18decembar,opet citam tvoje pismo a isto mislim i ja sam svasta kupila i sve zamisljam bebu i pricam joj ...ali nece napolje :( ,a mama mi kaze ti si luda naspavaj se jos ovih par dana sta si pozurila?!I ja samo nesto radim ne bi li krenulo icon_rolleyes zamisli kad sam sinoc razmontirala sifon od sudopere ali nisam umjela da ga vratim poslije odpusavanja icon_cry pa idem pjeske uz stepenice pa...ali neece pa neeece :) .Pozdrav od nas i :-* iNace kontrola nam je sjutra pa cemo vidjeti.

: karanfil83 - 12. decembar 2007 4:00:45(UTC)
meni dok. rela da moram mirovat .... i ja jsam par dana e sad sam ponovo u akciji cistim perem sve sto stignem reko nebil od tog krenulo al nista opet hahhaha...nece pa nece ko da cu vjecito otstati trudna ... svi s kojim sam bila u terminu ne bas isti dan al tu je su se vec porodile a ja samo pitam pa kad cu ja :( :( a da zna sta sam mu sve kupila izaso bih odmah a moj beban se gura po stomaku .... al vala doce i nas dan jos malo... meni je termin 19 .dec a tebi bozice ........:-*

: bozica - 11. decembar 2007 22:11:24(UTC)
Karanfil83 citam ovo sto si napisala i kao da sebe samu slusam :) !I ja sam u 40nedelji i jako sam nestrpljiva!Sve nesto umisljam sta god da me zaboli ..ee to je to ono nista :( .Veceras sme nesto uvatilo cistila sam sifoe od sudopere pa nisam umjela da ih vratim icon_surprised ops: ma sou i do maloprije sam pravila pancerote neka me energija bila uvatila nevidjeno a sad me ledja razbijaju... icon_cry ...Sve u svemu ostaje nam da cekamo...Zelim ti brz i lak porodjaj i ljubimo vas ja i moj zvrk iz stomaka :-* !

: karanfil83 - 11. decembar 2007 14:02:13(UTC)
kada li ce ti pravi simptomi pocet uh kad bi samo znala svaki dan ih iscekujem a ono nista pocne nesto malo pa prestane..... a mi vec u 40 nedj. a ja eto sa nestrpljem cekam i cekam......
analiziram svaki pokret na tijelu al nista moja beba izgled a se pravo udomacila u mom stomaku ili ceka onu pravu praznicku atmosferu pa da onda izade..... a ja bi da se vse upoznamo drzi me u neizvjesnosti a ja pravo nestrpljiva....

: bozica - 11. decembar 2007 11:51:52(UTC)
Danas se nista ne desava?Hvala vam puno na odgovorima,ostaje samo da cekamo:-) i naravno mjerimo kad pocnu.Ljubim vas do sledeceg javljanja!

: JelenaPetrovic - 11. decembar 2007 8:35:48(UTC)
Bozice to sigurno jesu kontrakcije ali posto se javljaju samo kada sedis onda su lazne. Prave kontrakcije ne prestaju prilikom promene polozaja. Ja sam imala stalno neke kontrakcije, ima negde na forumu sam pitala koja je razlika, mislila sam da necu znati da li je pocelo. Medjutim kada krenu one prave znaces, veruj mi. Prvo sto su bolnije nego lazne, tj lazne najcesce nisu bolne, drugo sto su kao svajcarski sat tacni razmaci izmedju kontrakcija. Ja sam zajedno sa pravim kontrakcijama dobila i proliv, kazu da neke zene osecaju mucninu i sl, ali to je individualna stvar. Samo se opusti, tvoj bebac uskoro stize, a zreo je dovoljno, tako da ce sve biti u redu.
Poljubac

: Brankica021 - 10. decembar 2007 19:41:07(UTC)
bozice...jesu kontrakcije,e sad...da li su prave ili lazne...na koliko ti se javljaju/koliko traju?

: bozica - 10. decembar 2007 16:59:28(UTC)
Drage ,moze li neko da mi pomogne citav dan mi se stomak grci i opusta ali samo dok sjedim?!!Usla sam danas u 40 nedelju jesu li to kontrakcije?Drugo ista ne osjecam????!

: Brankica021 - 1. decembar 2007 20:05:23(UTC)
Vanja,i da se u ovom momentu porodis,sa bebicom bi sve bilo kako treba,jer si vec u 9.mesecu...imas temu na forumu " u kojoj nedelji ste se porodile" ...videces da se nismo bas sve porodile u 40.nedelji...

: Verica - 1. decembar 2007 16:05:54(UTC)

Citat:
Vanja. - 1/12/2007 15:45 Da li je neko imao slično iskustvo moj termin je za Novu godinu međutim već treći dana u donjem delu stomaka imam grčeve na par sekundi pa me prođe uveče kad zaspim polako se smiri jedino idem češće u wc i teško mi je kad hodam.Stomak mi se isto spustio pa mi smeta i kad hodam i kad sedim.Sve se nadam da neće još. Do sad sam bila baš aktivna ništa mi nije smetalo. :(

Nisam imala slicno iskustvo, ali mislim da bi trebala da odes kod svog doktora i objasnis situaciju. Sve najbolje :-*

: Vanja. - 1. decembar 2007 14:40:17(UTC)
Znam ja to nego svi oko mene rano ti je još to si umislila,pa sam čisto htela da čujem druga iskustva i ja bih volela da bebac još sačeka u savkom slučaju hvala ti.

: Brankica021 - 1. decembar 2007 11:37:55(UTC)
Vanja...pa u 9. si mesecu...mozes ocekivati porodjaj svakog dana icon_eek ...ti grcevi u donjem delu stomaka su ti kontrakcije (po svemu sudeci lazne),to za otezano hodanje nek te ne brine,tako je svima u 9.mesecu ,a i cest boravak u wc-u je isto "muka" svih nas...ako su ti ove "pojave" sumnjive,idi lepo do svog lekara,on ce ti sigurno reci da li porodjaj uskoro dolazi ili ne.. :-*

: Vanja. - 1. decembar 2007 10:45:12(UTC)
Da li je neko imao slično iskustvo moj termin je za Novu godinu međutim već treći dana u donjem delu stomaka imam grčeve na par sekundi pa me prođe uveče kad zaspim polako se smiri jedino idem češće u wc i teško mi je kad hodam.Stomak mi se isto spustio pa mi smeta i kad hodam i kad sedim.Sve se nadam da neće još. Do sad sam bila baš aktivna ništa mi nije smetalo. :(

: Brankica021 - 26. novembar 2007 19:48:20(UTC)
Problem je sto svaka zena ima razlicite simptome...Moje iskustvo: nedelju dana pre porodjaja pocela sam da oticem,bol u ledjima mi se isto tada povecao...vodenjak mi NIJE pukao,a osetila sam da mi se stomak steze,i bukvalno se u roku od pola sata spustio skroz dole...sedela sam u sobi sa trudnicama na prijemnom i ustvari su me one bacile u frku,jer mi je jedna stavila ruku na stomak,i rekla "pa ti imas kontrakcije na min.",onda su digle frku i oterale me kod dezurne sestre,koja mi je rekla u fazonu "prvo dete?a-ha...samo se ti vrati u sobi i kad budes imala kontrakcije na 5 min. dodji o5"...ja sva zbunjena,osetim samo to stezanje ali ne i bol,vrnem se natrag u sobu...drugarice trudnice odlepile,govore mi da se vratim kod nadrkane sestre...kada me je doktor pregledao bila sam 8 prstiju otvorena...ali zaista nisam imala bolove...i naravno otisli smo brze bolje u salu i eto za pola sata se zacuo Anjin prvi plac :)...ja sama nisam imala osecaj da je "to to" i da je porodjaj poceo,upravo iz tog razloga sto sam bila ubedjena da treba da pukne vodenjak,pa da ispadne cep,da osetim bolove,ali eto,nista od toga...zato je i malo nezgodno reci koji su tacno simptomi pocetka porodjaja..najbolje je pokupiti sve moguce informacije,i na samu sumnju o predstojecem porodjaju -pravac porodiliste :)

pregnancy week by week

: M&M&M - 26. novembar 2007 18:32:55(UTC)
S obzirom da si u 37. nedelji, termin moze biti svakog dana. Prevremeno rodjenim se smatraju deca ispod 37 nedelja gestacije. Nemoj da brines, tvoja beba je sad vec zrela i spremna za spoljasnji svet. :)

: karanfil83 - 26. novembar 2007 17:57:39(UTC)
ja se sve nadam da ce krenut i onda na svaki neobican pokret bol i pritisak pomislim evo to je to ... pogotovo sad od kako sam pred kraj jednostavno jedva cekam jer postalo je potesko u ovim posljednjim nedjeljama..... samo se nadam da cu prije termina ......... taj pritisak prema dole imam i ja jos od 8 mjeseca to valjda bi trebalo da znaci da beba polahko ide prema dole i smjesta se u karlicu..... priprema za porod pocelo je odbrojavanje zimske mamice....

: maricanis - 26. novembar 2007 13:40:31(UTC)
Ja povremeno imam utisak da mi se stomak kao naduvava da ce da pukne. Ne boli me, beba se bas sutira, al mnogo nekako neprijatno. Juce uvece sam utripovala da cu da se porodim, pa sam se sva prepala, jer bih volela da beba saceka bar jos nedelju dve.
Stvarno svi kazu kad pocne porodjaj znaces, al opet nekako sve se pitas nije li sad to taj trenutak, pa se brines sto se nisi jos spremila pa...

: dragana.srb - 26. novembar 2007 13:39:09(UTC)
I mene MIlice gura kao nenormalna. Čak imam osećaj kao da hoće napolje. To je valjda normalno u ovom periodu. Ja kad osetim težinu dole, ja malo legnem i posle mi bude lakše.

: rozga - 26. novembar 2007 13:15:04(UTC)
A jel neka imala osecaj da beba gura nanize? Mene uhvati tako nekoliko puta i bas osecam da gura. Nije to pritisak od rasta bebe. Sutra i ja idem do dr-a pa cemo da vidimo:)

: ekonsalting@neobee.n - 21. novembar 2007 10:18:31(UTC)
Sutra idem kod doktora pa videćemo šta će reći ,mada kako sam se smirila dans nije tako strašno.

: karanfil83 - 21. novembar 2007 5:38:12(UTC)
ja bi ti preporucila da malo vise mirujes i da neradis nista naporno bar dog neudes u 36 ned. eh onda rima da odahnes ..... i meni je u 8 beba se nisko smjestila iako je cjelu trudnocu bila visoko ali i jesam taj period trckarala tamo vamo imala obaveza i onda sam 8 mirovala i eto sad i kad bi krenulo nek krene samo da sam ja presla i dosla do 36 ned.

: ekonsalting@neobee.n - 20. novembar 2007 13:53:05(UTC)
MENI DO POROĐAJA IMA JOŠ 6 NEDELJA ALI OSEĆAM KAO KAD TREBA DA DOBIJEM ISPOD PUPKA I MORAM MALO DA SE SAVIJEM KAD HODAM JER ME STOMAK VUČE NA DOLE. BOLE ME I LEDJA ODNOSNO KRSTA MALO NA TREN PA PROĐE VALJDA ĆU IZDRŽATI JOŠ MALO .

: karanfil83 - 20. novembar 2007 13:40:28(UTC)
jest bas usitnilo pravo may.... a cekamo tebe naravno ali ja bi prije da bude pa kad dodes da smo vec se oporavili.... ma uskoro ce sigurno jer zelim da slavimo novu god ko veliki pijanci pijanci

: May05 - 20. novembar 2007 11:32:41(UTC)
Tasa srecno,zelim ti brz i lak porodjaj da se sto prije zavrsi i da uskoro drzis svoju bebicu u narucju...

Karanfilu jel usitnilo icon_lol ,sad vidjo na tickeru jos 29 dana,to bebica ceka mene da dodjem na odmor pa onda da se rodi icon_lol

: May05 - 20. novembar 2007 11:28:58(UTC)
Citat:
rozga - 19/11/2007 16:53

Nama su u skolici rekli da nije lose da imas neku bonzitu ili cokoladicu zato sto ne bi trebalo da jedes puno, a one ti obezbedjuju snagu.

Jos jednom, drzimo palceve:)

S obzirom da sam se ja porodila pomocu cepica i indukcije nisam kompetntna da odgovorim na ovo pitanje sto je moja rodica postavila.
Citirala sam rozgu jer su meni ovdje (austriiji) rekli,ustvari kad sam dobila spisak koje stvari su mi potrebne izmedju ostalog je pisalo ( traubenzucker) grozdjani secer, jer kad jedete te bonbonice da ih tako nazovem idu direktno u krv i daju novu energiju.mada ih ja nisam jela,jer sam zaboravil icon_lol al bitno je da sam kupila i ponijela icon_lol

: Mary - 20. novembar 2007 10:12:47(UTC)
tasa svu srecu ti zelim!!! :-*

: tasa - 19. novembar 2007 17:51:27(UTC)

Jos uvek mi nisu tako ceste kontrakcije ali na nekih pola sata naidje po neka jaka. hmm Mada slabije se javljaju ponekad i cesce na 10 min i manje, pa opet nista pola sata... To su mozda neke lazne.neznam

Ne znam, odlucila sam da sacekam jos malo, ako nista ne bude nocas idem ujutro.

Hvala vam karanfilcicu i rozga!!

: rozga - 19. novembar 2007 12:53:46(UTC)

Tasa kad ispadne cep moze porodjaj odmah ili do deset dana. Nadam se da ce kod tebe to glatko i brzo. Ne primaju u bolnicu ako si manje od tricm otvorena. Zelim ti da sto pre drzis svoju bebicu:) zagrljaj

I jedi cesce ali manje. Nesto lagano. Nama su u skolici rekli da nije lose da imas neku bonzitu ili cokoladicu zato sto ne bi trebalo da jedes puno, a one ti obezbedjuju snagu.

Jos jednom, drzimo palceve:)

: karanfil83 - 19. novembar 2007 12:02:50(UTC)
ja nemam iskustva sa porodajem ne jos ..... ali ti mogu savjetovati da ipak odes do bolnice i vidis sta je jer koliko vidim danas ti je termin ..... izgleda da je danas tvoj dan kad ces postati mama.... sretno i zelim ti sto laksi i brzi porodaj.... i naravno obavezno nam napisi izvjestaj kako je poslo cekamo te .... sretno..... :-* :-* :-* zvezda zvezda

: tasa - 19. novembar 2007 10:32:14(UTC)

http://fr.youtube.com/wa...jT_Q&feature=related

Ako sam dobro iskopirala, pogledajte obavezno, radi se o klizmi, bar da se malo nasmejemo dok cekamo...

: tasa - 19. novembar 2007 10:26:05(UTC)

Meni je juce ispao cep. Malo drugaciji od onog sto ga opisuju. Braon boje. I sada imam bolove na 10 min, a doktorka mi je jutros rekla kad je pogledala CTG da nemam kontrakcije, ali da sam se otvorila 2 prsta. Ja stvarno ne znam kako onda bole prave kontrakcije. Da li je neka od vas imala ove bolove na 10 min a traju otprilike 20 sekundi? I dokle tako?

I da li da jedem sad ili ne?

: Beclijka - 19. novembar 2007 8:19:03(UTC)
Karanfilicu to moze da bude jedan od simptoma tj taj pritisak koji je kratkotrajan a osecas ga u predelu krsta i stidne kosti.
Ja sam bas u tom periodu, u kom si ti sada, pocela da osecam sve tegobe.
Stomak se stegne i napne, bez bola, materica se priprema sa tim bezbolnim kontrakcijama, stomak me je boleo jedno nedelju dana pred porodjaj kao pred menzis, ali lagani bol, onda imala sam kontrakcije koje su kao sto se porodjaj priblizavao bile u redovnijem vremenskom intervalu i bolnije, stomak se vidno spusatao, ali lagano poslednjih desetak dana, da sam pred porodjaj par dana imala osecaj da ga rukom trebam pridrzati.
Bol u kukovima, nisam mogla dugo da sedim, a beba je bila aktivna valjda do momenta dok nije izasla napolje icon_lol , isto tako stolicu sam imala redovnosve vreme, malo redju zbog jogurta i mleka koje sam mnogo konzumrala itd.
Ne znam, ali ja sam jednostavno imala osecaj da je blizu i tako sam se ponasla i pripremila i psihicki i fizicki.Zato pokusajte da oslusnete sebe.

: M&M&M - 19. novembar 2007 4:49:53(UTC)
Sto se tice toga da se beba umiri, pricale smo o tome kad sam bila u porodilistu i kazu da nema pravila. jedino sa cime se sve slazu je prirodno ciscenje, mada tesko da ces ti to primetiti s obzirom da nemas problema sa stolicom. Pravilo je da nema pravila. Meni su npr. rekli posto sam nosila visoko kad se stomak spusti cetiri prsta ili citavu pesnicu od vrha grudne kosti, to je to. Ali sta sa zenama koje nose nisko. Sve je to individualno, samo je jedno sigurno porodjaj ne mozes prespavati. :) Jedino sto mozes uraditi je da uvek imas spremnu torbu za prodiliste pa kad krene.

: Angel - 19. novembar 2007 4:06:16(UTC)
I ja se uvek pitam to sto je Karanfilic postavila. Stolice jbg ne mogu da pratim nikako jer ih imam koliko hocu u toku dana icon_lol , za glad ne moram da brinem isto tako a usne...pa nekako sam sva napucena odavno jer kazu babske price da zena poruzni i da joj nos postane ko u crnca a usne takodje kad nosi zensko dete. Nije ni to pravilo, ali sta da radim kad ne mogu da verujem tim znacima? Ima li jos nesto sto je nesvakidasnje? Pritisak dole ili se beba umiri ili tako nesto? Znam da previse trazim ali sta cu neznam doomed

: M&M&M - 19. novembar 2007 3:39:55(UTC)
Meni je prijateljica koja se poradjala u SAD-u rekla da tamo kazu kad ti nateknu usne kao da si stavljala silikone tad do porodjaja imas desetak dana. S obzirom da sam otisla na carski, porodjaj nije ni krenuo, nisam stigla da proverim, mada su mi zaista usne bile ogromne i non-stop bridele. Ali u svakom slucaju, eto jedne zanimljivosti. icon_wink

: stancha - 16. novembar 2007 15:36:03(UTC)
Negde sam procitala da su neki od znakova da je porodjaj blizu npr.gubitak apetita,proliv(tzv.prirodno ciscenje),onda je moguce da se beba primiri tog dana i sl.
Ja npr.s' prvim detetom nisam mogla ni da pretpostavim da ce uskoro porodjaj,a sa drugim sam ujutru imala dve ili cak tri stolice,celog dana mi se nista nije jelo i predosecala sam da je blizu...i stvarno u 17h mi je puko vodenjak,a porodila sam se uvece u 22.20h

: karanfil83 - 16. novembar 2007 13:18:10(UTC)
znam da je bilo tema raznih o tome kako prepoznati prave trudove i to da je porodaj blizu ali mene zanima da li se i prije nekoliko dana moze prepoznati da je porod blizu ..... naravno znam kad te stignu trudovi na 10 pa na 5 min to je to..... i da je vrijeme tad ono pravo.... ali da li prije toga tijelo nam samo daje neke znakove da smo jako blizu..... ja osjecam neki cudan i onako jak pritisak prema dole i bol u ledima ali sve to traje kratko i poslije nista....

: Ivanela - 12. septembar 2007 16:36:55(UTC)
Citat:
Brankica021 - 9/9/2007 22:01

eee, Brankice...iz tvojih usta u bozje usi, sto bi narod rek'o....videcemo kako ce mi biti, javicu.. :) inace cula sam jos jednu takvu pricu, baba od mm se svaki put porodila tako, bez bolova, prava 'ladovina.

: ALEK2006 - 10. septembar 2007 15:40:26(UTC)
zagrljaj zagrljaj zagrljaj

: Oljica - 10. septembar 2007 2:54:52(UTC)
devojke hvala na ovako brzim odgovorima cvecko cvecko cvecko

: ALEK2006 - 10. septembar 2007 1:36:11(UTC)

Opet ja ali malo pre zaboravih da ti naglasim da se neuplasis ako ti vodenjak nepukne (kao meni recimo), to ti sve srede tamo. Po meni je bolje tako jer tada nepostoji ona panika JAO PUKAO MI VODENJAK SADA CU SE I PORODITI. :>

Ma sta ti pricam videces sve sama samo nemoj da se brines ili umisljas neke stvari (sto radimo sve mi dok smo u drugom stanju). Svi smo mi tu ako ti budemo trebale i da podelimo iskustva sa tobom, svima...andjeo

Poljubac od nas veliki :-* :-* :-*

: Beclijka - 10. septembar 2007 0:35:33(UTC)
Potpisujem Alek!
Draga Oljice ne da ces znati, jer tu dileme jednostavno nema!!!
Pratices kontrakcije koje krenu tako vremenski tacno da ne mozes da poverujes.
Priroda je cudo.Ja sam pisala o svom porodjaju u temi koju sam otvorila pred porodjaj.

: Brankica021 - 10. septembar 2007 0:01:02(UTC)

Pored mene je bila zena koja je vristala kao da je bukvalno kolju..i stalno je vikala "evo ga...izlazi.."porodila se tek ujutru...tako da se slazem,od vristanja i panike nema nista,samo dodatno otezavas sebi stvari.Ivanela,a ko kaze da neces imati slican porodjaj,i meni su svi pricali da je prvi porodjaj bolan i da traje bar 5 sati...ali kao sto vidis,to ne mora biti svakom slucaj..By the way...i ja bih htela opet tako da se porodim :>

pregnancy due date

: ALEK2006 - 9. septembar 2007 22:51:56(UTC)

Draga Oljice NE DA CES ZNATI DA JE TO TO VEC I VISE OD TOGA!!! ;]

Kao sto su pre mene rekle to je individualno od zene do zene, ali se opet nebrine jer je bol isti kod svake.

Sve moje bolove sam vezala za menstualne, samo sto su ovi bili malo jaci recimo kao kad se prehladis jako, jakoooo. Donji deo stomaka mi se nekako grcio (to materica radi svoje, jer tim grcenjem potiskuje bebu napolje) ali to nije bilo tako strasno. Sa tim simptomima sam otisla u porodiliste gde su konstatovali da sam otvorena 2 prsta i da cu se do jutra poroditi (tada je bilo 14 sati popodne). Rekli su mi da idem da setam dokle god budem mogla i kada budem osetila da mi se kaki da ima se obavezno javim (beba pritiska u tom slucaju debelo crevo pa otud taj osecaj). U 20 i 30 sam otisla da kazem da nemogu da izdrzim bolove i da mi se iznad svega toliko kaki da neznam sta da radim. Stavili su me na sto, probusili vodenjak, okrenuli malo stranu, vratilii me da lezim na ledja (jer sam ja to trazila), tada je pocelo potiskivanje bebe samo od sebe a ja sam svojim naponima pomogla i ubrzala ceo taj proces. Nakon 7 jakih napona (20 i 45) rodio se moj ALEKSA. ;] :-*

Bolelo je nema sta, ali kad vidis to maleno cudo sve prodje i opet bi mogla opet. Moj iskreni savet ti je dok budes bila na porodjajnom stolu nemoj urlati prilikom  porodjaja vec svu svoju snagu usmeri na napone kojima ces ubrzati porodjaj, veruj mi nece ti biti lakse ni ako budes vikala. Koliko god mozes pomozi sebi a time hoces sigurno!!!

Puno te pozdravljavljam i nadam se da sam ti bar malo pomogla sa mojim iskustvom! Nema mesta panici tada sta je tu je.... :-* zagrljaj

: Koka Loka - 9. septembar 2007 18:56:55(UTC)
Oljice ne brini, ni jedna nije prespavala porodjaj :> Samo polako icon_wink Ja sam prvi put mislila da sam pokvarila stomak icon_lol

: Ivanela - 9. septembar 2007 16:41:16(UTC)
Jao Brankice kakav divan porodjaj hocu i ja tako

: Brankica021 - 9. septembar 2007 5:11:49(UTC)
Uhh...Oljice,to ti se razlikuje od zene do zene...moje iskustvo kaze sledece...
Prosao mi je termin,pa sam to jutro otisla u Betaniju na prijemno,medjutim (bio je petak) rekli su mi da ce me najverovatnije poroditi u ponedeljak...popodne tog dana primetila sam da mi se stomak bukvalno odjednom spustio i osetila sam malo "stezanje" stomaka.Posto su mi taj dan radili vaginalni pregled,rekli su mi da je normalno sto imam sukrvicu.Ja sam najnormalnije caskala sa trudnicama koje su bile u sobi sa mnom,sve dok mi jedna od njih nije pipnula stomak i rekla da se poradjam(posto mi se stezao i opustao na svakih minut),ali ja nikakav bol nisam osecala.Tu su ostale trudnice(koje su sve vec pre toga radjale),uhvatile paniku  i naterale me da odem kod dezurne sestre.Kada me je doktor pregledao,rekao je da sam 7 prstiju otvorena i odmah su otisli sa mnom u porodjajnu salu.Odmah su mi presekli vodenjak(posto nije sam pukao) i u roku od 10 min,odgurali u drugu salu.Porodila sam se posle drugog napona,i ugledala posle tih 9 duuugo iscekivanih meseci moju devojcicu
:-*

pregnancy due date

: Oljica - 9. septembar 2007 1:47:16(UTC)
kao sto napisah-hocu li znati sto posto da je porodjaj krenuo?koji su bili vasi simptomi? icon_eek icon_eek icon_eek hmm hmm hmm

: jelence - 4. avgust 2007 16:35:23(UTC)
Ja sam trudna 37 nedelja i 5 dana.Jel' ima neka vrsnjakinja da malo razgovaramo?

: jelllena - 4. avgust 2007 14:15:43(UTC)
Idem na kontrolu 8.08.pa cu vam javiti da li je ili nije.U svakom slucaju hvala ti bambina

: Bambina. - 4. avgust 2007 13:00:34(UTC)
E pa Beco to je to!! Bas nam se priblizio termin. Ovde kazu da kad udjes u 38. nedelju ulazis u termin za porodjaj.
Jelllena, meni je, kao sto sam napisala, skoro celu trudnocu beba nisko. Mozda ti se samo ucinilo, mozda se bebica malo pomerila pa ti izgleda kao da se stomak spustio. Ako ce ti biti lakse, idi na uz jer se na njemu najbolje vidi da li se spustila ili ne.

: Beclijka - 3. avgust 2007 16:45:17(UTC)
E, a ja se jutros tusiram i sve mi nesto cudno u vezi mog stomaka. hmm

Obratim ja malo vise paznju, kada shvatim da je poceo da se spusta, a juce sam pisala da jos nije.
Bas cudno, skroz drugacije sada izgleda, a pritisak na karlicu i u krstima...
da ne pricam.

: jelllena - 3. avgust 2007 12:45:49(UTC)
E takav utisak imam i ja.Jutros kada sam ustala jedva sam otisla do prodavnice.samo sam se gegala jer me je stomak bas mucio,em sto me sve boli em imam utisak da ga nosim na butinama.Ne bih se ja uspanicila da sam 36 ili 37 nedelja nego sam ja 34 nedelja pa mislim da je rano ali ostale devojke su me malo utesile pa mi je sada lakse

: Bambina. - 3. avgust 2007 12:25:25(UTC)
meni se stomak jako spustio, ledja me ubise, a o karlicnim kostima da ne govorim!!!!
Beba je u mom stomaku celu trudnocu billa nisko a sad imam osecaj ko da ce sama da ispadne napolje icon_lol

: bubili74 - 2. avgust 2007 15:51:47(UTC)
Jelllena nemoj da brines, ja sam 36 nedelja i sve iste simptome imam. Kao sto rekose ostale blizi se veliki dogadjaj. Ali ako se brines javi se svom lekaru ;] ;] ;]

: jelllena - 2. avgust 2007 14:14:09(UTC)
Hvala vam puno :-* Meni je prva beba pa bas nista ne znam,ali znala sam da od vas mogu da ocekujem savete.Super ste

: Beclijka - 2. avgust 2007 13:47:38(UTC)
Jelllena i kod mene je tako, ali mi se nije spustio stomak.
Ledja me bole kao sto su i Cica-macu i nekada nema sanse da ustanem bez pomoci.
Nista ako nemas uskoro kontrolu kod dr, mozda da se ipak konsultujes sa njim cisto da se umiris.
Meni je dr juce na pregledu preporucio da ne kalkulisemo ako bolovi budu jaki, da se u svako doba mozemo obratiti njemu ili se javiti u bolnicu gde planiram da se porodim.
On sam kaze bolje da ste mirni i da drzite situaciju pod kontrolom, pogotovo kada je prvo dete u pitanju i majka totalno bez iskustva.

: cica-maca - 2. avgust 2007 12:44:22(UTC)
jELENA,SVE JE TO NORMALNO, POLAKO SE KRAJ BLIZI I KOSTI SE OTVARAJU I SIRE.
KARLICA I KRSTA STO TE BOLE JE OD TOGA STO SE BEBA SPUSTA I VRSI PRITISAK. OPUSTI SE I NE SEKIRAJ SVE JE TO NORMALNO.
MENI JE OD POCETKA 9 MESECA UKOCILO U KRSTA ISTO KAO ISIJAS. :-* caos

: jelllena - 2. avgust 2007 11:13:11(UTC)
Drage moje trudnica i mame ja bih vas zamolila da mi malo pomognete.Nisam uopste panicar ali volela bih da znam.Ja sam u 34 nedelji trudnoce i vec mi se spustio stomak.Od pre dva dana osecam male bolove u stomaku kao pred ciklus,pocele su da me bole prepone i imam ogromne bolove u krstima a i boli me karlica.Kakav je to znak?Da li cemo mi to uskoro ili ne mora da znaci.

: Beclijka - 1. avgust 2007 23:41:27(UTC)
Pa sta da ti ja kazem?
Ja imam 34 god i moja devojcica treba da se rodi na moj 35 rodjendan.Skoro pa desetak godina vise od tebe...
Samo napred i uzivajte ukrevetu ukrevetu ukrevetu ukrevetu

: Bambina. - 1. avgust 2007 12:52:03(UTC)
Sto kasno andjelam? Ma, nikad nije kasno!!!!

Kao i andjela mala, imam 31 godinu i ovo mi je prva trudnoca.

: andjela mala - 31. jul 2007 21:25:19(UTC)
Ma kakvi kasno Andjelam, ja imam 31 i cekam prvo...tebi je bas na vreme.
A kad smo kod ove teme, evo i mene, u 39oj nedelji, znaci odbrojavanje je pocelo, jos 13 dana...
Za sada osecam one "lazne" kontrakcije, koje su u mom slucaju i pomalo bolne, kao slabe menstrualne, takodje sam na proslom pregledu bila otvorena za 1 prst. Imam pregled u petak ponovo, pa vam se javljam ima li novosti...

: andjelam - 31. jul 2007 11:18:33(UTC)
mm i ja smo konacno odlucili da imamo dete ukrevetu

jedva cekam :)

sta mislite imam 26 godina jel nije kasno? :?: icon_rolleyes icon_surprised ops:

: makica 265 - 17. jul 2007 10:30:38(UTC)
Tanjice izdrzi jos malo i ja vi nam se sto prije!!! zagrljaj zagrljaj zagrljaj

: cica-maca - 17. jul 2007 3:36:06(UTC)
Tanja, puno srece, i jos malo i tvoji andjeli su s tobom! saljemo ti punoooooooo :-* zagrljaj , sve ce da protekne u najboljem redu :-*

: tanja. - 17. jul 2007 3:32:47(UTC)
Hvala vam :-* -bice da je u pitanju bas cep... koliko sam sludjena potpuno sam zaboravila na njega icon_surprised ops: e bas bih volela da zeznemo docu i da ipak bude sutra kao sto smo mi i planirali ....
Sve vas :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* i pisem kada se vratimo iz porodilista. caos

: jelenab - 17. jul 2007 2:55:33(UTC)
Ja isto mislim da je u pitanju krvavo-sluzavi cep. Medjutim moze da bude i posledica pregleda-bas sam negde procitala da je uobicajeno da se u 9. mesecu to pojavi posle pregleda......neznam

: ledi005 - 17. jul 2007 0:54:11(UTC)

uh bre, bas nemaju milosti, kazu sutra, a onda ti zbog kreveta produze agoniju za prekosutra batina
kao da je tebi odlazak na porodjaj nebitan, pa te bas briga kad ce... poguzi
sto se tice ovog sekreta, ja nisam to imala jer su meni izazivali porodjaj, ali znam da su nam pricali na pripremama za trudnice ako primetimo tako nesto da to moze da bude ispadanje "krvavo-sluzavog cepa", koji zatvara grlic i ispada pred porodjaj. tako da je moguce da su se momci resili da izlaze sutra, svidjalo se to doktoru ili ne. mozda su se i oni psihicki spremili za sutra icon_wink
puno, puno te :-* i zagrljaj
izdrzi jos samo malo!
jedva cekamo slikice!!

: tanja. - 17. jul 2007 0:07:09(UTC)
Danas sam bila na pregledu i kaze doca bebci i dalje uzivaju kod mamice i nece napolje, rekao je da je grlic i dalje otvoren samo jedan prst i posto je operaciona sala za sutra prebukirana da ja dodjem sutra ujutru u 9h da lezim jedan dan i da c.r. radimo u sredu oko 9h..... bas me zeznuo .... taman sam se psihicki pripremila za sutra , sad moram sve iz pocetka icon_rolleyes jos kada legnem u bolnicu pa pocnem svasta da preturam po glavi i slusam razno razne price icon_rolleyes icon_rolleyes icon_rolleyes al dobro sta cu....
Nego... nesto drugo sam htela da vas pitam... upravo sam u gacicama videla neki braonkasto rozikasti sekret.... sta je to? Ne boli me nista posebno, malo donji stomak, bebci lumpuju kao po obicaju .... ima li neko slicno iskustvo...

: Bambina. - 10. jul 2007 12:57:12(UTC)
Znaci hvata, decko, niski start!!! AKO, AKO I TREBA!!!!!

: jelenab - 9. jul 2007 14:20:32(UTC)
Juce mi se opet malo spustio stomak-prakticno smo bili svedoci dogadjaja! Medjutim- takodje su mi se s tim i strije pojavile na donjem stomaku! Ujutru sam ih samo ja videla i pitala mm koji mi je samouvereno rekao da tripujem. Do uvece su mogle jasno da se vide! Sva sam popucala iako sam mnogo disciplinovana u mazanju raznim kremama! Sto je on duze unutra ja vise pucam na novim mestima. Ako ostane do termina -imam osecaj imacu ih i na licu :(

: Dusica M - 29. jun 2007 1:47:40(UTC)
Izgleda da mi se spusta stomak.Imam utisak da se gegam kao pingvin i non stop mi se piski.

: Aiko - 28. jun 2007 12:55:42(UTC)
Stize nam Andrej uskoro bravo bravo bravo

: jelenab - 28. jun 2007 4:26:52(UTC)

Meni se stomak samo preko noci spustio kad sam usla u 9. mesec. Za jednu saku. Kazu nece porodjaj dok ne bude dve sake dole icon_lol Nisam bas sigurna sta im to tacno znaci ali ajde. pregled je potvrdio da se spustio ka karlici, ali je grlic jos uvek isti i nisam otvorena.

Dogovorila sam se s bebom da sacekamo jos jedno nedelju i po pa onda nek izlazi ako hoce :-)

: daca77bg - 26. jun 2007 14:26:52(UTC)
Ja sam u 38 nedelji i stomak mi jos nije mrdnuo. Idalje jedva zakopcavam brushalter od stomaka.

: uros1003 - 25. jun 2007 17:20:17(UTC)
Ja sam u 37. nedelji, idem na uz i ctg u cetvrtak, meni je stomak jos uvek ispod rebara, ne spusta se uopste. Videcemo sta ce lekar reci za dva dana.

: Dusica M - 25. jun 2007 1:59:58(UTC)
JA SUTRA IDEM NA CTG.U 38 NEDELJI SAM I NEMAM POJMA IMAM LI KONTRAKCIJE ILI NE.OSIM STO SAM MALO PRE OSETILA OSTAR BOL U DONJEM STOMAKU.A PRE NEKI DAN SAM OSETILA I BOL U LEVOJ PREPONI.MOZDA SU TO KONTRAKCIJE.SVE JEDNO,JEDVA CEKAM DA SE PORODIM I DA SE KONACNO SRETNEMO,STVARNO MI SAD PRIREDJUJE CUDA U STOMAKU.

: ivy - 21. jun 2007 16:58:23(UTC)
cica maco-jos samo 12 dana:) :) :)

sve najbolje!!!!

: cica-maca - 21. jun 2007 15:49:03(UTC)
I meni se spustio stomak,sad kad sednem drzim stomak u krilo, a kad se penjem uz stepenice tacno lupka po butinama , i imam ludacke bolove u krstima, pocela sam i da copam :( kad me probode.

: crvena sonja - 21. jun 2007 12:03:56(UTC)
I meni se spustio stomak,osecam u karlici bol kao kad te neko nozem ubode ostar i kratak.
Samo znam da ne mogu da sedim pravo nego moram biti malo nagnuta nazad zbog bola.
Nadam se da cu uskoro da vidim svoju bebu.

: Jecca - 16. jun 2007 17:58:16(UTC)
Ivy, cekamo te da se javis sa lepim vestima. Eto primera kako se nepotrebno brine, Ivy je prebacila termin 7 dana!!! Javi nam seeee!

: cecans - 15. jun 2007 2:25:45(UTC)
Za sada je sve dobro, nema promena...sem što se bebac malo umirio u odnosu na predhodne dane,meškolji se ali ne tako često
hvala gorana,malo mi je sada lakše,mada mi je bila malo frka sok

: gorana - 14. jun 2007 23:45:03(UTC)
Opusti se ceco i nemoj da svasta umisljas!Sve je to normalno!Samo ti osluskuj svoga bebca to itreba da radis ali nemoj da panicis!
I nebr ni dobro ces znati kada je porodjaj poceo!!!Jos malo!!!

: cecans - 14. jun 2007 20:49:32(UTC)
Evo od predhodne poruke ništa se ne dešava, gaćice su suve,dešavalo mi se da me malo žigne stomak na sekund, možda 2-3 puta, to je sve...
andela hvala ,već sam se poplašila i počela da osluškujem stalno bebca da li se mrda , svašta sam uvrtela sebi u glavu. icon_rolleyes

: andela - 14. jun 2007 10:13:10(UTC)
cecans polako i bez panike ne brini nista meni je u prve dve trudnoce isto tako vodenjak po malo oticao.probusio se samo malo i polako je curilo i isla sam cesce na wc.sa prvim su odma posle 2 sata usledili bolovi a sa drugim posle par sati je doslo do blagog krvarenja ono rozicasto pa sam otisla u bolnicu na indukciju jer nije bilo bolova.mada nema pravila sad sa trecim mi je puko vodenjak naglo da sam se prosto uplasila jer iako smesno zvuci kao iskusna mama ja to do tada nisam dozivela.vidi danas kako se situacija odvija ako je to to ako je vreme za porodaj nesto ce vec poceti da se desava ili ce poceti bolovi ili ces poceti i da kravaris po malo.pozdrav i drzim ti fige da sto pre imas u rukama svog andela

: cecans - 14. jun 2007 9:39:51(UTC)
Primetila sam da su mi od noćas gaćice malo mokre...prvo sam pomislila da sam se oznojala,međutim kada sam otišla u kupatilo primetila sam da je i svakodnevni uložak vlažan čak mi je i trenerka bila malo vlažna. Promenila sam veš kad sada (posle 5h) opet slična priča. Po mirisu mi ne liči na mokraću (pomislila sam da me možda beba pritiska pa popusti bešika), ,čep nisam primetila da mi je ispao...
Da li je moguće da to vodenjak po malko pušta...baš se brinem! Nemam bolove,samo lažne kontrakcije povremeno (već mesec dana), prepone isto tako boluckaju ponekad -počele isto pre mesec dana.
Termin mi je 23.6.
Da li je neko imao slično iskustvo???

: ivy - 31. maj 2007 1:39:32(UTC)
izgleda...
ceo dan me danas bole krsta i donji stomak. kao da imam zatvor a nemam...
anesteziolog kaze da dodjem u petak pa da pocnemo ako je grlic zreo,da nema potrebe da cekamo...
a ja opet ne bih tako...ja bih da sam krene....
idem ujutru na ctg i kod dr pa videcemo sta kaze...

: ALEK2006 - 30. maj 2007 22:12:54(UTC)
Izgleda bas zatisje al kad te stigne neces imati vremena da mislis! Sad ce to bre zeno bravo

: ivy - 30. maj 2007 0:18:26(UTC)
hvala vam od srca...
4.juna mi je termin...
kod mene "zatisje pred buru"-izgleda

: ALEK2006 - 29. maj 2007 22:17:18(UTC)
Ivy kako si i imali sta novog cvecko
Neznam za kad ti je termin, mozda si negde pisala ali mi promaklo neznam
Pozdravljamo te i tu smo uz tebe ;]

: Gost - 28. maj 2007 19:26:00(UTC)
Poz ivy i alek,
u poslednje vreme mi se stvrdne povremeno ceo stomak, a to da se beba " natrti " je još od 5 meseca odprilike.
U škočicu nisam išla...prvo sam htela,a kasnije me nešto mrzelo. Mada iskreno plašilo me i to da ću saznati u školici svaki detalj o porođaju pa kad dođe do toga ima da znam kad, šta i kako ide što me je iskreno malo plašilo....i odlučila sam da neidem i da ono što me zanima nađem na netu ili se raspitam. Jedino mi žao što neidem zbog disanja i povijanja bebe jer mislim da će mi to trebati.....šta je tu je.

: Gost - 28. maj 2007 4:17:00(UTC)

ceco stomak se stvrdne ceo,znaci osetis napetost cele materice,cela je kao kamen, kao da te neko vuce preko stomaka s' ledja. dok ne bole i nisu na jednake razmake,to su lazne kontrakcij,priprema materice za porodjaj. a to se bebica vrti i gura kad ti se stvrdne deo stomaka. vidim da si iz ns,jesi li isla u skolicu?

a meni je bio sok kad se stomak odjednom spustio,ali sad sam vec navikla...

cekam kad ce beban da krene...

: Gost - 28. maj 2007 3:37:00(UTC)

izgleda ja jos necu...

vec par dana sve isto...

malo se steze stomak ali ne boli i povremeno osetim pritisak skroz dole i jako nisko ga osetim da se vrti... a boli kad se gura u stomaku...

ali to je sve... izgleda je odlucio da nas malo namuci pre nego sto izadje...

cmok

: Gost - 28. maj 2007 2:52:00(UTC)
Nebrini se bice to sve ok ako ti jos doktor kaze da sve ok onda stvarno nema panike, opusti se i izdrzite jos malo zajedno!!! ;]

: Gost - 27. maj 2007 22:44:00(UTC)
Jesi ALEK2006 ,bojala sam se da beba ne porani . sok

: Gost - 27. maj 2007 20:09:00(UTC)
Citat:
cecans - 27/5/2007 5:11 AM

Meni je termin 23 jun,a stomak mi se preko noći spustio pre dve nedelje ( mislim da je negde oko 15 maja odprilike),da li to znači da će bebac doći ranije' icon_eek
I meni se dešava (i to odkada,mada sada jako često ) da mi se stvrdne stomak,bude kao kamen,svaki put drugi oblik ,valjda zavisi kako se namesti...jel se to bebac nasloni na stomak ili...mislim da je neko tako okarakterisao kontrakcije kao stvrdnjavanje stomaka? :?:

Nemora to nista da znaci i meni se stomak spustio u 8 mesecu i tada mi je doktorica objasnila da se beba namesta tj. priprema za porodjaj koji ce biti kad je receno (tj, kad treba) i zbog toga se stomak spusta. Nebrini nista bice sve ok jer sam se ja porodila bas na vreme u 40 nedelji.
Nadam se da sam malo pomogla zvezda

: Gost - 27. maj 2007 7:11:00(UTC)
Meni je termin 23 jun,a stomak mi se preko noći spustio pre dve nedelje ( mislim da je negde oko 15 maja odprilike),da li to znači da će bebac doći ranije' icon_eek
I meni se dešava (i to odkada,mada sada jako često ) da mi se stvrdne stomak,bude kao kamen,svaki put drugi oblik ,valjda zavisi kako se namesti...jel se to bebac nasloni na stomak ili...mislim da je neko tako okarakterisao kontrakcije kao stvrdnjavanje stomaka? :?:

: Gost - 27. maj 2007 2:06:00(UTC)
Draga moja Ivy pa ti jos kod kuce!!! ;]
Nisam bila tu poar dana pa sam te se setila pa da vidim novosti kad ono ti jos tu :-*
Meni se beba nije toliko ritala cak se bas bio smirio i nisam ga ni osecala ali kad bi otisla na ctg tada sam znela da je sve ok... ;]
Kao sto su ti rekle predhodne poslusaj ih i nemoj ici u porodiliste dok te stvarno nepocne onako boleti... Puno poljubaca i srecno JOS MALO IZDRZI bravo

: Gost - 26. maj 2007 17:52:00(UTC)

drage moje hvala sto brinete...

od te noci nista...mada juce jedno zatezanje ali bez bola i opet nista. bila sam na cyg-u,moja beba najglasnija kaze sestra. dr kaze nece on jos a mm i ja sad kao zapeta puska. kad pocne stvarno,ostacu kuci dok ne pocne da boli ozbiljnije pa onda idem u porodiliste i odmah cu dobiti epidural. tako sam se dogovorila sa dr.

beban mi je nemoguc,toliko se gura da ne znam vise sta cu sa sobom,zato sto me boli kad se tako rasteze...

valjda ce uskoro,mada dr kaze da sigurno nece pre termina,ali nikad se ne zna...

: Gost - 25. maj 2007 18:37:00(UTC)
Ivy, i ja bih se slozila za UmiEminom, neke devojke su pricale da je dobro i ukrevetu da se odradi, ja nisam probala a mozda sam trebala, mozda ne bi trajalo kolko je trajalo, al kad sam videla prvo krvarenje uvece znala sam da je sitno, ono sto sam ja uradila je da se spremim za porodiliste- kupanje, feniranje i sminkanje...kontrakcije sam osecala prvo na 30 min da bi u toku noci dosle na 10, pa dok sam stigla u bolnicu na 5 min, al sam tamo jos kampovala nekih 13h,hehe...moram da priznam da sam samo bila iscrpljena posle svega, al epidural je mmm...resenje za sve!Dok ga nisam dobila bilo je povuci potegni. Beba se inace ritala sve do samog izlaska,hehe

: Gost - 25. maj 2007 14:27:00(UTC)
Ej Ivy,bas sam trazila da vidim da nisi imala opet kontrakcije,ali sad vidim da nisi,mozda su to, (varalice),hoce nekoliko dana pre porodjaja,a tebi vidim bas se priblizilo.Moj ti je savet iz, licnog iskustva govorim,da neides kod lekara dok ti ne ucescaju bolovi.
Pisi,ako bude bilo sta.

: Gost - 24. maj 2007 17:23:00(UTC)

ali ja sam samo nocas imala to stezanje 3puta na pola sata i posle toga nista...

evo ceo dan nikakvo stezanje,nista..

: Gost - 24. maj 2007 16:12:00(UTC)
Ivy,meni je tako bilo prvo na pola sata,i zignulo bi me kratko,mogla sam da podnesem to,kratko bi trajalo,pa sam u toku dana imala bolove,sve sam to mogla da podnesem,sve pomalo pa prodje,e uvece negde oko 3 sata,je pocelo sve jaci i jaci bol da bude,stezala sam se,cupala jorgan,carsav,sve dokle me nebi uminuli bolovi,jer nisam htela da idem kod lekara,dok nebude na 5 min,jer u prvoj trudnoci sam se namucila,otisla odmah posle prvog bola,pa cekala 2 dana gore,i tek se na indukciju porodila.Znaci kad su mi bolovi poceli na 5 min,tek tada su me odveli u bolnicu,i za 10 minuta sam se porodila.

: Gost - 24. maj 2007 15:52:00(UTC)

ja nocas pomislila da je krenulo...

poceo mi se stezati stomak pa sam skontala da su to brekston-hiksove konrakcije,medjutim za pola sata opet i malo me zignulo u dnu stomaka. za nekih 35min opet ali me 2 puta zignulo i posle toga nista. mm i ja cekali jos nekih sat i onda pomalo razocarani krenuli na spavanje...

citala sam da se desava da trudnice pred porodjaj dobiju proliv,a ja ga imam vec dva dana a bas vodim racuna sta jedem.

imam jos jedno pitanje: Kako vam se beba ponasala u tom periodu kada pocnu kontrakcije? Da li se smiri ili i dalje lumpuje u stomaku?

moj beban je stalno u pokretu i uopste mi vise ne prija kad pocne puno da se vrti,razvlaci stomak na sve strane i to zna prilicno da zaboli...

: Gost - 22. maj 2007 7:58:00(UTC)
bravo Ivy, cekamo bebu!!!Ne brini nista, sve je to Ok, ni sam porodjaj nije tako brz, imaces vremena za sve!Ja sam bila veliki panicar,al sad shvatam bespotrebno, sve se to jednostavno oseti kad je bas taj pravi trenutak i od tad imas jos dosta vremena! Ja sam stigla i kosu da operem i da se isfeniram i nasminkam. MM sam obavestila tek posle svega da ne bi panico i to kroz salu jer je on za sutra uvece planirao neku veceru, a ja mu kazem da cemo sutra uvece biti roditelji i da od vecere nema nista ( 2 dana pre termina po UZ).Tog jutra me je odvezao u bolnicu i onda jos 13h sati tamo, sto bas ne bih pozelela i vama! ;)

: Gost - 19. maj 2007 17:44:00(UTC)

hvala vam!!!

juce sam bila da se dogovorim sa anesteziologom oko epiduralne i on mi je rekao da brinem bez potrebe,da je sve ok i da se ne ocekuje porodjaj pre termina...

meni se to desilo iznenada,u danu, pa sam se tako isprepadala.

sad sam vec navikla na stomak tako nisko i cekam mirnija bebca...

: Gost - 18. maj 2007 23:14:00(UTC)
Ivy procitala sam u knjizi da kod prvorotki dolazi do spustanja stomaka 2-4 nedelje pre porodjaja. Da bi bila mirna mozda je bolje da odes do lekara. Jos malo pa nam stize mala beba bravo bravo

: Gost - 18. maj 2007 15:27:00(UTC)
Ja bih ti savetovala da se javiš u savetovalište kod svog ginekologa koji ti vodi trudnoću.Ti si ušla u 9 mesec ako jesi beba može da te iznenadi :) ,mada samo beba zna sama da odredi momenat kad će izaći iz mamine trbe zaljubljen
puno te pozdravlja jedan Nemanja od 17 meseci .
Ja sam mog maleckog rodila na sam termin porođaja.Dan pre porođaja su me bolela krsta,prepone glava;uveče sam osetila širenje grlića,zatim sam dobila kontrakcije(blage) i ostalo je istorija :) Meni se stomak nije spustio ni na samom porođaju.
Sve najbolje

: Gost - 17. maj 2007 22:23:00(UTC)

malo mi je frka!!!

na pregledu prosle nedelje dr mi je rekla da se beba vec malo spustila ali da ne ocekuje porodjaj pre termina(4,jun)

sinoc dok sam setala osetila sam kontrkcije,minut-dva zatezanje stomaka i to je bilo to. zakljucila sam da su to lazne(brekston-hiksove) jer se nisu ponovile vise ni jednom. medjutim danas sam zakljucila da mi se stomak prilicno spustio. vidi se o oka da je dosta nize a i bebu osetim skroz dole. u krstima imam blago neprijatan osecaj,kao pre mece i po dnu stomaka ali me ne ziga nista i ne steze mi se stomak.

da li je neka od vas imala takve simptome i da li znate sta oni znace?

: Gost - 16. maj 2007 20:55:00(UTC)
Tu sam jos uvek, i jedva cekam da vam prenesem svoja iskustva, bice to uskoro.
Ljubim vas, cmokic

: Gost - 16. maj 2007 20:03:00(UTC)
Nisam imala nikakve simptome, a prenela 10 dana, na kraju carski

: Gost - 16. maj 2007 19:47:00(UTC)
Naravno da ce biti sve ok nemoj da mi posustajete i da se plasite to kad krene ode i prodje sve. ;]
Cim cujete svog bebca sve zaboravljate.... zvezda

Puno Vas pozdravljam, ljubim i pruzam svu svoju moralnu podrsku. Javite sta je bilo i kako. Iki neznam da li si jos kod kuce ili ste otisli, pisala si danas ali opet mislim na tebe i tvog bebca. zaljubljen

: Gost - 16. maj 2007 19:24:00(UTC)
Iki kada procitas Alekovu pricu, ni ja se ne bih plasila i samo daj Boze da tako i kod nas sve prodje.Moja prijateljica se porodila pre 2 meseca i slicno joj je tako bilo, bolelo je, ali ona kaze da su joj ti momenti kada je imala najace bolove bili zanemarljivi jer je bila pod utiskom i iscekivanjem da bebica izadje.
Iki iskreno se nadam da ce sve biti ok i da ces sve hrabro da izdrzis, pa da nam se uskoro javis sa tvojom pricom dok budes mazila svoji bebanicu malu!

: Gost - 16. maj 2007 13:02:00(UTC)
Hvala vam puno, ja sam sinoc osetila neki pritisak u donjem delu stomaka, pa sam mislila da ce mozda beba krenuti. Ali posto je sada sve normalno izgleda da nece. Malo sam nestrpljiva kad ce vec i da li cu znati da je to taj osecaj kad stvarno porodjaj pocinje tj. kontrakcije.
Srecna sam sto imam vas, pa mogu da saznam infomacije iz prve ruke :-* zaljubljen :-*

: Gost - 16. maj 2007 0:50:00(UTC)
Citat:
Iki - 15/5/2007 12:14 PM

Drage mame, kako ste se vi osecale pred sam porodjaj ili nekoliko dana pre? Da li ste primetile neku razliku u svom organizmu ili je bilo sve normalno i bum odjednom beba krenula? Sta je sa spustanjem stomaka, da li se to obavezno desava i primecuje ili ne mora da znaci? Ja sam u 39 nedelji i ocekujem moju bebu svakog dana, ali ne osecam skoro nikakve promene, sem ponekad, uglavnom nocu malo veci pritisak u stomaku? Da li je to vec jedan od znakova?
Unapred zahvalna
buduca mama :)

E pa ovako je to bilo kod nas!
Dan pred porodjaj:
Taj dan nisam mogla nikako da se namestim (isti dan kad sam usla u 40 nedelju), nisam mogla da sedim, da llezim da pricam, bila sam dosta nervozna. Na gacicama sam primetila neku onako brankastu sluz (kao kad je kraj menzisa).
Vece:
Sedela sam sa kumom i pricale smo najnormalnije ali ja i dalje nisam mogla da se namestim nikako, poceo je da me bolucka stomak kao kad treba da dobijes pa ti se sire svi ti kanali, nista strasno. Kada sam krenula da izvucem krevet za spavanje i kako sam se sagnula tako me je malo nesto preseklo u stomaku, mm je to primetio da sam se nesto trgla i rekao da se sklonim (i on je bio primetio moje promene te veceri). Legla sam da spavam i tada je bas sve jace poceo da boli stomk pa stane tj. izgubi se taj bol. Zaspala sam.
Sledece jutro (dan kada se poradjam):
Stomnak me je i dalja boleo i bolovi su bili malo jaci, nazvala sam prijateljicu i trazila da mi objasni simptome, kada je rekla predpostavila sam da je to. Popili smo kafu i krenuli u porodiliste, stomak je pocinjao sve jace i jace da boli (sav bol vezujem za menstruacione bolove) i mislila sam da nikad necemo stici. Kada smo stigli pregledali su me i rekli da sam otvorena 2 prsta i da ce se beba do jutra roditi (ja sam bila blesava i mislila da ti kad gledas odole uz pomoc ogledalca da ces videti kako se otvaras (zamisli koji mozak) pa sam usput ja govorila mom mm da nece biti nista od porodjaja i da se vracamo kuci).
Oko 5 sati popodne pocela su i ledja da mi bas sevaju (kao da ti neko ubode no i brzo izvadi), slabo sam se otvara pa su mi dali klistir (ono da ides u wc da ispraznis sve iz debelog creva) koji je meni pomogao i za 15 min sam se otvorila jos 4 prsta. icon_lol
Babica mi je rekla ako mozete setaj sto vise (sto sam i radila) i kada bude pocelo da vam se ponovo ide u wc (tj. da ces osetiti da ces morati da kakis) da tada ni slucajno neodem u wc vec da im se javim. Zadnjih 25 min nisam mogla ni da sedim ni da lezim a kamoli da setam, pocela sam da osecam jak pritisak u predelu donjeg stomaka i mislila sam da cu se ukakiti (bebina glava pritiska debelo crevo i zato se ima taj osecaj). Rekla sam babici sta mi se desava ona je rekla da je vreme da idem u salu, nekako sam se natakla gore na onaj sto i jedva legla, skinuli su mi carape a ja sam kukala kako ce mi biti hladno ;] , tada su mi probusili vodenjak i okrenuli na stranu, dosle su one najjace kontakcije koje ti oduzimaju dah, stezu zeludac i izazivaju mucninu (ja sam mislila da cu povracati), te kontrakcije nemogu nikako bolje da ti objasnim i tada sam jenostavno osetila kako mi se stvara pritisak u donjem delu stomaku tj. osetila sam kako je beba krenula. Okrenuli su me na ledja i posle 7 jakih napona (10 min) rodio se moj Aleksa zvezda
Nadam se da sam ti bar malo pomogla ;] iskreno sam se trudila.

Ps: Slusaj sta ti govori babica doktor je tu ako nesto krene nedaj boze kako netreba i posle da te sredi.

Puno poljubaca i sad ce jos malo bebac da ti stigne trudnica beba

: Gost - 15. maj 2007 15:41:00(UTC)
Prvo ćao pa da pričamo :) Ja sam se porodila 12.12 2005 u Beogradu gradskoj bolnici,na sam dan termina porođaja.Inače nisam imala nikakvih problema u trudnoći.Redovno sam se šetala,čak mi 2 dana pre porođaja.Dan pre porođaja počele su da me bole prepone i imala sam glavobolju,naravno nisam uzimala ništa protiv bolova.Taj dan tj.te nedelje sam spremala nedeljni ručak pohovala meso ,supu,grašak kao da se neću porađati.
uveče kada sam prilegla malo da pružim noge vau osetila sam guranje glavice i To je bilo to.Počeo me je boluckati stomačić ali ništa strašno.Spavala sam celu noć,ali uz male bolove i širenje. icon_wink
Jutro je bilo hladno,na kolima se uhvatio led,a mene je moj dragi odveo u porodilište.
Na pregledu doktor je konstantovao da sam otvorena 6 cm,i uz moj osmeh i pitanje :"da li ću do večeri dobiti bebu?",sa osmehom rekao."o da!".
Zatim su sledile pripreme i rađanje novog bića.Doktorka mi je probila vodenjak u 20.50 a moj dečak se rodio u 23.10.
To je naj srećniji momenat u mom životu,čin rađanja,prvi put ugledati svoje dete.
Od tada ne skidam osmeh sa lica jer on je moje srce.Pozdrav i cmok

: Gost - 15. maj 2007 14:14:00(UTC)
Drage mame, kako ste se vi osecale pred sam porodjaj ili nekoliko dana pre? Da li ste primetile neku razliku u svom organizmu ili je bilo sve normalno i bum odjednom beba krenula? Sta je sa spustanjem stomaka, da li se to obavezno desava i primecuje ili ne mora da znaci? Ja sam u 39 nedelji i ocekujem moju bebu svakog dana, ali ne osecam skoro nikakve promene, sem ponekad, uglavnom nocu malo veci pritisak u stomaku? Da li je to vec jedan od znakova?
Unapred zahvalna
buduca mama :)