Obaveštenja

Icon
Error

: nona - 9. novembar 2010 20:58:25(UTC)
ono sto mene intresuje jeste sledece:
potpisala sam ugovor o radu na oderedjeno do 12 meseci!nije ispisan datum!sta se desava ako u tom periodu ostanem u drugom stanju?verovatno mi mogu dati otkaz,mogu li da ih tuzim?imam li ja pravo na novcanu pomoc sa biroa do navrsene prve godine deteta?imam li prava na trudnicko bolovanje?
valjda sam se na dobroj temi oglasila?? klanjam

: Irssa - 15. septembar 2010 13:41:42(UTC)

evo imas sve ovde caos

http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=3901

: vericaBG223 - 4. septembar 2010 16:20:56(UTC)
Molim vas za pomoc i hitan odgovor!!!
Da li neko zna da li trudnice koje su na birou imaju pravo na neku mesecnu nadoknadu?
Ili samo na onu jednokratnu?
Hvala svima!

: milica-cica - 5. novembar 2009 15:39:53(UTC)
Evo i mog slucaja.

Po prestanku radnog odnosa imala sam pravo na naknadu sa biroa za 3 meseca. ( to sam i dobila). Medjutim, u slucaju da u tom periodu ostanem u drugom stanju( sto se desilo), imala sam pravo na produzenje te novcane naknade do porodiljskog. Medjutim, o cemu se radi?
Otisla sam u biro gde su mi rekli da imam uslove za produzenje naknade, da mi samo treba da mi ginekolog otvori bolovanje. Najljubaznije sam je zamolila da mi kaze sta mi sve od papirologije treba ( jer znam da kod nas ono famozno FT1P ili fali ti 1 papir, uvek na snazi) Dakle, samo otvaranje bolovanja od strane ginekologa i to je to. Kada sam otisla u dispanzer, dr mi je rekla da joj treba nalaz od mog ginekologa koji preporucuje da trebam ici na bolovanje. ( moj ginekolog radi u bolnici, a priznaju samo dispanzer) Kada sam joj dala nalaz, rekla da je to nalaz koji je star mesec i po dana, i da joj treba svez, jer se svasta moglo desiti u tom periodu. Donela sam joj i svez nalaz- rekla je da je nalaz u redu, ali da ona nema dokaz da sam ja na birou i da mi ne moze tek tako prepisati bolovanje.
Resenje o naknadi mi je stiglo 28.01.2009. i tada sam joj i odnela taj dokaz. Onda je rekla da joj je cudno sto sam osigurana na muza i da joj tu nesto ne stima. Kada sam zvala biro i objasnila situaciju, rekli su da svakako imam prava na naknadu i da dr ne treba da trazi od mene nista sa biroa, vec da mi na osnovu nalaza mog ginkologa izda bolovanje. Onda sam otisla kod pravnika biroa, koji mi je rekao da sam zakasnila jer sam knjizicu po dobijanju resenja sa biroa trebala da ponistim, pa da mi oni izdaju novu. Zakasnila sam jer sam to sve trebala obaviti do 31.01.2009., a posto je resenje stiglo par dana pre toga, a niko mi nije rekao konkretno i detaljno sta da radim.
Dakle, ko je ovde kriv? Da li sam prvo trebala ici kod pravnika ili mi je to za knjizicu trebao reci moj savetodavac? I zasto mi savetodavac nije odmah predlozio da mi oni izdaju knjizicu, a ne savetovao da je bolje ako imam na koga da se osiguram da to i uradim. I da li dr treba da prave pitanje na koga sam osigurana, ako je knjizica uredna i overena??

Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers
om/kN6cp1.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie First Birthday tickers" />

: marmit - 22. septembar 2009 21:36:12(UTC)
Da, moja drugarica je u toj prici, jos nije dobila resenje iz socijalnog pa nema na osnovu cega da tuzi. Stalno joj govore da se informise, kao jos nisu poslali resenja, jer se i oni nadaju da ce nesto ipak da se resi u korist trudnica. Ja se iskreno nadam da ce joj priznati pravo na nadoknadu, jer stvarno... nemam reci za ovu nasu drzavu.

: janamala - 22. septembar 2009 19:11:09(UTC)
Nazalost i na bruku svih medija i drzave, prestali su o tome da govore, kao da nikad nista nije ni bilo. Poslednja informacija je tipa "tuzite nas".

: marmit - 16. septembar 2009 13:50:49(UTC)
Cao, da li je neko cuo nesto novo o onom zakonu po kome trudnice koje su bile na birou ostaju bez naknade. Nesto se pricalo po novinama, ali sada nista ne govore?

: momofsaab - 26. avgust 2009 9:26:24(UTC)
imas na birou prava 6 meseci za nadoknadu,to znam sigurno,tako da ti se i porodikjsko uklapa bez prekida da ti se isplacuje.tako je i moja kuma bila tehnoloski visak u 4 mesecu trudnoce,ali ju je sud vratio,pa je posle isteka porodiljsog dobila otkaz,sad prima sa biroa...

: Kaca - 26. avgust 2009 0:05:12(UTC)
Evo i ja da se javim ovde, ako neko moze da pomogne. Ja sam dobila otkaz, kao tehnoloski visak, zakljucno sa 31,08. kad mi se zavrsava porodiljsko odsustvo sa prvim detetom. Kao tehnoloski visak imala bih pravo sa biroa 3 ili 6 meseci ne znam tacno, a porodiljsko sa drugim detetom bih mogla da otvorim za 3 meseca. Da li bi meni biro nastavio da isplacuje porodiljsko ili ne, ja inace imam ne prekidan staz 8 godina.

Mada sam tuzila firmu, al ovo me zanima u slucaju da tuzba ne uspe, mada su mi u inspekciji rada rekli da sam ne zakonito dobila otkaz, pa cemo videti icon_rolleyes

: trudna 3 - 12. avgust 2009 1:53:37(UTC)
Pogledajte sta je bezobrazluk i sramota ove drzave!!!!!!!!!!!!!

http://www.blic.rs/vojvodina.php?id=105710

: janamala - 14. jun 2009 21:42:56(UTC)
Vele, ja sada mogu otvoriti samo bolovanje, jer mi je termin porodjaja tek u novembru. Razmisljam sta znaci ovo mogucnost vezana za obrazovanje, posto sam pre koji mesec upisala master studije. Da li se to vodi kao dodatno obrazovanje..

: vele - 13. jun 2009 17:47:37(UTC)
janamala, ti imas pravo na novcanu nadoknadu od jan do jula, ako ne gresim. ako otvoris porodiljsko do isteka roka kada imas pravo na naknadu isplata se produzava za vreme trajanje porodiljskog bolovanja i odsustva radi nege deteta, tako barem pise u ovom novom zakonu. a porodiljsko se otvara 45 do 28 dana pre predvidjenog termina porodjaja.

: vele - 13. jun 2009 17:41:38(UTC)
evo link sa delovima novog zakona

http://www.nsz.gov.rs/pa...ory&id=2539§ionId=1

i deo iz istog teksta:

U Zakonu se navodi da će građani bez posla primati novac tri meseca, ako imaju staž od jedne do pet godina. Oni kojima je u radnu knjižicu upisano od pet do 15 godina, imaju pravo na naknadu šest meseci. Za staž ostvaren u trajanju od 15 do 25 godina primaće pomoć devet meseci, a onima koji su radili više od 2,5 decenije, naknade će stizati godinu dana. U slučaju da otpuštenom radniku nedostaje do dve godine, do ispunjavanja jednog uslova za penziju, on će u tom periodu primati naknadu.

Isplata ovakve vrste pomoći nastavlja se za vreme dodatnog obrazovanja i obuke, porodiljskog ili odsustva radi nege deteta. Nezaposleni može tražiti da novac dobije odjednom, kao bi ga iskoristio za pronalaženje novog posla.

: janamala - 12. jun 2009 14:54:00(UTC)
Ja sam trudnica iz Novog Sada i od januara ne radim. Prema dosadasnjem stazu mi pripada 6 meseci naknade. U medjuvremenu sam zatrudnela i bila sam obavestena da cu otvoriti bolovanje i nastaviti i posle isteka tih 6 meseci da dobijam neku naknadu. Medjutim, upravo sam cula da je pre 3 nedelja usvojen zakon po kojem se to pravo ukida!!
Jasno je da me niko nece zaposliti dok sam u drugom stanju!
Pitam se da li neko ima kakvu informaciju o ovome, savet ili nesto drugo.
Vojvodina ne samo da nije ispostovala ni trudnice koje su u radnom odnosu, kao sto je to ucinio Beograd, vec nastavlja torturu i na drugima. I onda pricaju o natalitetu! Sram da ih bude!

: aie - 28. novembar 2008 22:47:06(UTC)
Ljudi a sta ako imam staz 5 godina, a5 meseci i 29 dana kod poslednjeg poslodavca, tj. imam prekid u stazu ali mi nedostaje jedan dan za 6 meseci vezano? Koliko ce biti umanjenje?

: Magija - 15. avgust 2008 19:34:15(UTC)
Svuda je 21000 od grada. I ne znam za vas, ali ja se nisam ni nadala parama, ne radjam dete da bi mi dali pare, ali lepo je da pomognu, pa hvala koliko god da je. Meni od drzave nista nije dato, a ni ni od kakve pokrajine. A i za to prvo dete zamalo da odustanem, sto neko rece da na +45 jurim papire. Nego je mm sve pribavio za od prilike 3 dana jurcanja svako pre podne. EEEEEEEEEEEEEEEE TO JE TEK SRAMOTA KOLIKO TE ISKOSTA TA 21000. kOLIKO TI PAPIRA TREBA I NA KOLIKO VRATA MORAS DA POKUCAS!!! TO JE SRTAMOTA JER SE ZNA KAD SE TO JURI, KAD TI SE RODI DETE, A PITA LI TE KO MOZES LI I IMAS LI MOGUCNOSTI DA SVAKO PRE PODNE SKITAS PO GRADU DA BI TI ONI DALI KAAAAAAAAAAAOOOOO NEKU POMOC!!! UH KAD SE SETIM.
A moja situacija sa bolovanjem je kao Kajina, samo je meni bio uslov da imam godinu ipo radni staz sa minimum 6 meseci prekida. Ja sam imala iz predprosle firme 11 mesci i iz prosle 9 meseci, sa razmakom i pauzom od 3 meseca. Tako sam uspela da primam nekih 12000 mesecno, nemam pojma sada koliko je to procenatta. I prva "plata" mi je legla 6 meseci nakon leninog rodjenja, al sta me briga, sada jos uvek primam.icon_wink
znaci moram da imam 6 meseci+1 dan radni odnos da bi mi drzava dala porodiljsko? HM... onda cu morati pod hitno nesto da preduzmem, ja sam planirala da me mm prijavi negde pred kraj godine.icon_rolleyes

: jelenica_pelenica - 6. jul 2008 14:03:17(UTC)
U Beogradu je za prvo dete 21000- Sramota!

: zhunga - 4. jul 2008 7:55:24(UTC)
Hvala Fokice, predpostavila sam ali eto da pitam :(

: Fokica - 3. jul 2008 19:59:36(UTC)
Zhunga nazalost osim roditeljskog dodatka nemas nikakva prava. Mada da si bila u radnom odnosu godinu dana imala bi nadoknadu sa biroa u trajanju od 3 meseca.

: zhunga - 3. jul 2008 19:53:27(UTC)
Imam i ja jedno pitanje
Pocela sam da radim 11 septembra 2007 a zavrsava mi se radni odnos 4 jula 2008, prijavljena sam na odredjeno vreme, nazalost ugovor mi nece produziti jer im ne treba porodilja i jos druge neke stvari su u pitanju sad da ne dizem revoluciju ovde.

Ostalo nista u radnoj kjizici od staza jer sam uvej na zalost radila na crno.

Moje pitanjce, da li imam ikakva prava da dobijem nesto od ove drzave i kako? :(
mada nesto ne verujem, ali eto da pitam
i da li nekako mogu da ih tuzim???????????

: kaja - 6. februar 2008 15:25:24(UTC)

Ja znam da je za Novi Sad 65 000 dinara, ali zato što Grad (NS) daje 15 000, Pokrajina 20 000 i Država 30 000. P akad se sabere to je 65000 dinara. Ne znam da li je taj zbir isti svuda po gradovima... neznam

: bojan & jasmina - 6. februar 2008 11:38:06(UTC)
Od kad je isplata za prvo dete 65000? Mi smo prosle godine primili 21000. Toliko je za prvo dete, a za drugo ili trece je oko 65000.

: Angel - 30. januar 2008 7:10:24(UTC)
Znaci jednokratna pomoc za prvo dete je 65.000. Ja sam nesto cula, tj moj tata da je 100.000 al daj sta das nije 65 malo. Ja 4. idem u policiju da je prijavim, a onda u Tirsovu da sredim za jednokratnu i mesecnu pomoc. Drzite palceve. Jos sam ja bila komplikovan slucaj jer se vodim kao "samostalan umetnik" kao sto su glumci i pevaci icon_rolleyes

: Brankica021 - 18. januar 2008 21:09:19(UTC)
Na zalost...neces nista primiti...osim novcane naknade za prvo dete,sto sledi tek posle porodjaja...

: bospan - 18. januar 2008 19:51:34(UTC)
Imam ja jedno pitanje i ako neko zna ista o tome molim da mi odgovori.Ja sam posle srednje odmah upisala visu skolu i redovan sam student.Radila sam za vreme raspusta,ali nigde nisam bila prijavljena(ja nisam to htela zbog skole)Sada sam u sedmom mesecu trudnoce i ne znam da li bi mogla da dobijem neku nadoknadu posle porodjaja,jer nemam ni dana staza.Preko mm sam saznala da bi trebalo nesto da primim ali on nije siguran.

: Spirica - 16. januar 2008 18:44:39(UTC)
HVALA Kajo.Bila sam na birou,ali u preduzetnickom centru.Imam nekih ludih ideja da poboljsam svoje stanje buduceg radnika,pa cu od sutra ici i na neke kurseve.U pravu si za ta 3 meseca,ali posto nema sanse da ih sastavim vezano,ne vredi da se i obracam za tu vrstu pomoci. Nisam znala da racun mora postojati u posanskoj stedionici. Imam racun u banci,pa sam kontala da moze i tamo.Sta cu sa gomilom kojekakih racuna,posle samo da idem da ih zatvaram,gluposti. Kad malo razmislis,i ako se sve skupi na gomilu,onda sve zajedno i nije losa cifra,ali bi bilo mnogo podsticajnije kada bi nam sve te cifre bile sa jos jednom nulom iza.Ali,ako sve isplate odjednom,onda je recmo ok.Sutra cu ih bas pitati za taj staz da proverim jos jednom,ali mislim da je tako kako si napisala.Puuuno hvala jos jednom,pa se cujemo.

: kaja - 16. januar 2008 15:58:57(UTC)

Naopako, koliko pitanjaaaa! icon_wink

Ovako ...

Za porodični dodatak za prvo dete, ako me za to pitaš - 65 000 dinara je bilo pre 6 meseci. Od toga je 15 000 od grada, 20 000 od pokraijne i 30 000 od države. Otprilike, koja hiljada gore dole. Isplaćuje ti se na račun koji otvoriš u Poštanskoj štedionici (sad ću verovatno da te nažuljim, ali ja sam to sve naučila u školici u Z.O.V. Pitaj tamo gde ti ideš, trebalo bi i ta sestra da zna za to). Tamo otvoriš štednu knjižicu, ponesi 300 dinara da bi to mogla (kao neka prva uplata). U prva tri meseca života bebe treba da središ sve papire za to, da bi dobili te sve pare. Tu ima gomila svega, ali tu ti baš nisam expert. To je sve mm, na +45C sređivao (pošto mi je Jana letnja beba!) U školici sam dobila spisak svih papira koji će mi trebati, pa je on nabavljao jedan po jedan i onda išao od šaltera do šaltera. Čekala sam grad jedno tri meseca, ubrzo je stiglo od države, a tek u decembru sam dobila od pokraine.

A što se tiče ovog za porodiljsko - u mom slučaju mi isplaćuje Biro i to takođe ide preko Poštanske štedionice, preko žiro računa koji ti oni otvore. Međutim ja mislim da za to treba da imaš minimum 3 meseca radnog staža, vezanog (bez prekida, a prekid je sve preko 30 dana) do trenutka porođaja. Mislim, ja znam tako zato što je to bio moj slučaj... Najbolje je da odeš u pravnu službu na Birou. Nisu oni tamo uopšte strogi. Hoće oni da odgovore na sve. Kaži imaš varijantu da te neko negde prijavi, bla, bla... Da li ima takva neka opcija? Ovo, ono... Ajd, pa javi!

Valjda si me išta razumela... Ja, kad god ovde probam nešto da objasnim, imam utisak da sam mega konfuzna... neznam

caos caos caos

: Spirica - 9. januar 2008 10:49:11(UTC)
Kajo,

bice da si ti expert na nasem forumu za uzimanje para od drzave. Ajd sad,ako ista znas,pomagaj da uzmemo pare i za ovo moje sto ce uskoro da stigne. Ako upali,evo, damo ti neki % (ha,ha).

Slucaj sledeci: priijavljena sam na birou vec neko duze vreme. U nekoj ranijoj firmi (od pre 3 godine) imam upisanih citavih 1.5mesec radnog staza. Do dolaska bebe na svet je ostalo 7 nedelja,ali uvek mozemo izmudrovati sa dr.-om da mi napise da cu se poroditi i kasnije.
E,sad,ja sam cula da mi treba ukupno 3 meseca radnog staza (ne mora biti vezano) da bi se ostvarila neka mogucnost za porodiljsko. Takodje,prijavili bi me kod naseg kuma u firmu da nakupim jos tih 1.5mesec,pa da imam 3. Uplatili bi i vecu platu i doprinose,pa da probamo nesto da izvucemo u narednih godinu dana. Znam da su mnogi ovde muvali na slican nacin,ostvarili sto su zamislili,ali mi stvarno nemamo pojma ni gde da se raspitujemo ni kod koga da idemo.
A,ko uopste isplacuje porodiljsko?Socijalno,biro,totalno sam neobavestena.
Malo je stiska sa vremenom,ali neki knjigovodja mi rece da jos uvek nije neizvodljvo.
Stvarno je problem sto nemamo nikog u okolini ko je slicno prosao,a ovi u drzavnoj sluzbi mi sigurno nece reci kako da za....m drzavu!
A,da li znas kod koga se podnosi zahtev i kakav je postupak za isplatu jednokratne pomoci koju dodeljuje grad NS i nadoknada koja se dobija od drzave i da li imas pojma koliko je to za prvo dete?
(Citam da je raspon od 2-4 deteta od 55.000-132.000din. A,sta cemo sa nama prvencima? Bas su grozni.)
Sad sam te bash udavila,ali ti mi nekako delujes najpotkovanija po ovom pitanju. Hvala ti unapred ;]

: Brankica021 - 8. decembar 2007 14:15:38(UTC)
Daco,nema razloga da ti se zamisao ne ostvari,naravno ukoliko je muzhe sestra voljna da te prijavi...srecno! :)

: Daca86 - 8. decembar 2007 13:56:43(UTC)
Hvala vam puno na ovim informacijama...onda cu odma u ponedeljak videti da me prijavi...inace treba da se porodim 26.6.2008
nadam se da ce mi ova zamisao uspeti

: crvena sonja - 6. decembar 2007 11:16:42(UTC)
Da Devana to svi dobijaju od drzave,u Vojvodini i od pokrajine i grada.
Kad se beba rodi podneses papire i dobices novac.

: devana - 6. decembar 2007 9:20:16(UTC)
Citat:
Brankica021 - 11/11/2007 17:20

roditeljska pomoc za prvo dete u Vojvodini stize nakon mesec dana od porodjaja...s` tim da se ovde dobijaju pare od :drzave,pokrajine i grada...

Kako to funkcionise? Da li treba da se prijavimo negde? I da li se to odnosi na sve podjednako?

: kaja - 6. decembar 2007 4:15:50(UTC)

Vidiš, brankica021 ima više informacija. I verovatno su njene tačnije. Ja za ono što sam napisala znam za neki slučaj, od pre par godina. A ovo za Biro znam sad zbog sebe. Za biro ti treba minimum 3 meseca radnog staža u kontinuitetu.

Ma, najbolje je da oni pitaju svog knjigovođu. Ti se detalji tako brzo menjaju da je to katastrofa! Ali, nek ti iskopaju što bolju varijantu. Kad imaš kako, iskoristi sve! caos

: Brankica021 - 5. decembar 2007 20:48:56(UTC)
Citat:
Daca86 - 5/12/2007 19:53

Kajo jako me je zainteresovalo tvoje obavestenje posto sam se svugde raspitivala za nadoknadu za nezaposlene i nigde nisam dobila konkretan odgovor.
nadam se da ces mi moci dati neki savet sta da radim...
trenutno studiram...nisam zaposlena...ali postoji mogucnost da me muzeva sestra prijavi samo da bi mi isao radni staz....
trenutno sam u 11 nedelji trudnoce
sta mislis da li mi je pametno da me sad prijavi i odjavi za tri meseca,pa da se prijavim na biro (inace sam iz NS) iako bi idalje studirala...dal bi mogla da dobijem tu nadoknadu
unapred ti hvala

Daco...nikakvu nadoknadu kao nezaposlena trudnica neces dobiti...ako postoji mogucnost da te muzheva sestra prijavi,trebalo bi da krenete sa tim odmah...da bi godinu dana imala 100% porodiljskog (platu u visini doprinosa koji bi ti bili uplacivani),moras imati 6 meseci +1 dan,stalnog radnog odnosa...znaci prijava na neodredjeno...ukoliko te prijavi sada i odjavi za 3 meseca,ne dobijas nista..biro nastavlja isplatu porodiljskog samo ukoliko je rech o prekidu radnog odnosa usled tehnoloskog viska,zatvaranja firme u toku porodiljskog.
Ja samu sebe prijavljujem od avgusta meseca ,da bi do februara kada moram otici na porodiljsko imala 7 meseci staza...isplate tj. refundacija socijalnog ne kasni,samo je stvar da li poslovodavac preda papire za porodiljsko na vreme...cim njima stignu potrebni obrasci,oni krecu sa refundacijom...ukoliko do porodiljskog budes imala manje od tih famoznih 6 meseci i 1 dan,tada ti se porodiljsko umanjuje za mesece koji ti fale...znaci vise nije 100%,nego je 30%,40%...ti sama proceni koja varijanta ti je najbolja...moj savet ti je da krenes sa prijavom odmah i ostvaris pravo na 100%...

: mima80 - 5. decembar 2007 17:16:16(UTC)
Ja mislim da su poostrili, da moras da imas minimum 6 meseci staza da bi stekla pravo da primas "platu" kad se porodis. Raspitaj se. To sam i ja htela ali mi je onda uleteo posao na odredjeno. Ranije je bilo 3 meseca, a sada je 6 meseci. Naravno, niti koji te prijavljuju ne mogu da te prijave na neku normalnu sumu, zato sto si sa srednjom skolom. Ali opet, bolje bar nesto nego nista i opet ide ti staz

: kaja - 5. decembar 2007 16:29:28(UTC)

I bre, ja mu dođem ovde kao neka stručna služba... icon_wink   a to mi nije struka ni blizu!

Neka, neka, ako mogu da pomognem...

: kaja - 5. decembar 2007 16:27:18(UTC)

Znam samo da ne možeš da budeš student na budžetu i na birou u isto vreme.

A ako nisi student, to je ti najbolje rešenje. Nek te prijavi sestra na ta tri meseca (otprilike pre porođaja, ali moraš imati minimum 3 meseca radnog staža, što pre nek te prijavi - ne znam kad se porađaš) na što više para može. Onda ne treba da ideš na biro, jer ti automatski dobijaš pare od države kad se porodiš (100% tvoje plate na koju si prijavljena). Nema potrebe da se odjavljuješ od sestre, sve se to njoj refundira. A ako odeš na biro dobijaćeš mnogo manje para.

Jedino to sa tim studiranjem ne razumem. Ma ja da sam znala na vreme, mm bi me prijavio na neki maximum kod sebe i samo tako bi sad uživala. Jeste da te pare ne dođu na vreme i da se nešto čeka, ali bar znaš da ćeš dobiti 100 %. Na birou nećeš dobiti 100 % (u slučaju da te prijavi samo na tri meseca dobila bi 30% od onog na koliko te je bila prijavila, što ti je bzvz). nadam se da si me shvatila. U svakom slučaju, nek pita ona svog knjigovođu, oni to znaju. To se često radi.

: Daca86 - 5. decembar 2007 15:53:19(UTC)
Kajo jako me je zainteresovalo tvoje obavestenje posto sam se svugde raspitivala za nadoknadu za nezaposlene i nigde nisam dobila konkretan odgovor.
nadam se da ces mi moci dati neki savet sta da radim...
trenutno studiram...nisam zaposlena...ali postoji mogucnost da me muzeva sestra prijavi samo da bi mi isao radni staz....
trenutno sam u 11 nedelji trudnoce
sta mislis da li mi je pametno da me sad prijavi i odjavi za tri meseca,pa da se prijavim na biro (inace sam iz NS) iako bi idalje studirala...dal bi mogla da dobijem tu nadoknadu
unapred ti hvala

: kaja - 3. decembar 2007 12:00:49(UTC)

Molim, molim!  caos  za mrguda i hejtera!

: mima80 - 3. decembar 2007 10:40:24(UTC)
Kajo, mnogo ti hvala :-* :-* :-* :-*

: kaja - 3. decembar 2007 8:33:12(UTC)

Citat:
mima80 - 1/12/2007 14:12  Kajo, posto vidim da si upucena, iznecu ti moj slucaj. Ja sam pocela da pre 7 dana radim u skoli na zameni trudnice, znaci na odredjeno. Ona bi trebala da se vrati sa porodiljskog u maju, ali pretpostavljaju svi da ce da uzme neki odmor i bolovanja da bi odsustvovala do kraja skolske godine, tj. do 22. juna. Meni je termin 4. juli i razmisljam da li cu imati pravo na neku nadoknadu sto sam radila 7 meseci. Na ugovoru ne pise do kada zato sto nisu sigurni kada ona planira da se vrati sa porodiljskog. Inace sam iz Vojvodine, ako to nesto znaci caos caos

E sinoć sam 5 puta probala da ti odgovorim, ali sam upala u ažuriranje! sva sreća, pa sam snalažljiva... icon_wink

Bitno bi ti bilo da se, čim ti prestane ugovor o radu, prijaviš na biro (tj. Nacionalnu službu za zapošljavanje). A za ostvarenje prava na tu nadoknadu koju ja primam, najvažnije je da imaš minimum tri meseca radnog staža u kontinuitetu. Još da ti dodam, kada recimo menjaš posao. Ako između dva posla prođe dve nedelje i dve nedelje imaš "rupu" u stažu, to se i dalje računa kao kontinuitet. Sve preko mesec dana (31 dan) je prekid kontinuiteta u radnom stažu.

E sad. Ti, ako se porodiš dok si još pod ugovorom, škola ti isplaćuje sve dok ti ugovor ne istekne. Posle toga, prijaviš se na biro, i oni ti dalje isplaćuju tu nadoknadu do godinu dananod porođaja (ali kao što si videla ne 100%, već po nekoj njihovoj računici). Mislim da u tvom slučaju, ti tako možeš da se obezbediš do detetovog prvog rođendana. Čini mi se da će da ti se datumski ponameštati nešto slično kao i meni, ne mogu sad baš da pohvatam kad treba da se porodiš.

Ono što ti preporučujem jeste da obavezno nazoveš Nacionalnu službu, filijalu koja tebi treba, i da pitaš u pravnoj službi, bar su ovi u N.S. svi jako ljubazni i sve lepo objasne.

Malo je sad sve ovo skretanje sa osnovne teme, jer se ne radi o trudnicama već porodiljama, ali ... Izeš ga! icon_wink Razumećete!

A ovo piše na sajtu Nac. sl. za zap. To oni ovako zovu:

Продужење исплате новчане накнаде

Незапосленом се наставља исплата новчане накнаде:

• за време додатног образовања и обуке;
  • за време привремене спречености за рад утврђене преме прописима и здравственој заштити;
  • за време породиљског одсуства, одсуства са рада ради неге детета и одсуства са рада због посебне неге детета према прописима о раду

Valjda sam ti išta pomogla...

: mima80 - 1. decembar 2007 10:12:52(UTC)
Citat:
kaja - 24/11/2007 16:20

Eeee, vidiš... Moja priča je sledeća: Ja sam radila godinu dana kao pripravnik i taj staž mi je isticao baš tako nešto oko porođaja. Međutim, tamo za mene nije bilo mesta da me prime na neodređeno, a za određeno, po zakonu, bih morala da napravim mesec dana pauzu (znači, ako radiš na određeno godinu dana, mora pauza 1 mesec pa onda opet). Elem, kad se ja porodim, posle tih mesec dana, ne bi mogli da me zaposle kao nekog ko je na bolovanju i tu me zaj...bu. No... Na Birou mi objasne da pošto ispunjavam uslov da imam minimum tri meseca uzastopnog radnog staža bez prekida (a ja imam celu godinu) imam pravo na nadoknadu, kao porodiljsko, godinu dana od porođaja (samo donesem izvod iz mat. knjige rođ za dete kao dokaz da sam se porodila), ali mi na žalost isplaćuju samo 40 % od plate koju sam dobijala. Bolje išta nego ništa, mada još ništa nisam ni dobila (prvih 6 meseci ne dobiješ ništa, a onda sve dođe od jednom, pa zatim narednih 6 meseci dobijaš na mesečnom nivou).

E sad, pošto ti nisi radila pre trudnoće (ne znam da li imaš ikakav staž), onda ne znam kako ide. Ja ti preporučujem da ih pitaš. Jako su ljubazni i hoće da odgovore. Idi u kancelariju br 9 na prvom spratu (čini mi se) ili pitaj za pravnu službu. Ja mislim da će neku caku da ti nađu, makar za nešto. Meni to sve tako deluje. Kao misliš nema ništa za tebe (ja tako kontala, kako ću sad da ostanem bez cvonjka, a onoliko sam radila), kad ono ima neka kvaka i za moj slučaj. Idi pitaj, baš me zanima šta će da ti kažu. Znaš, ne znam kako je sa tobom - da li si radila, nisi nikad radila, da li si bila prijavljena... pa da možda mogu bolje da ti pomognem.

Ajd baš nam javi! caos

Kajo, posto vidim da si upucena, iznecu ti moj slucaj. Ja sam pocela da pre 7 dana radim u skoli na zameni trudnice, znaci na odredjeno. Ona bi trebala da se vrati sa porodiljskog u maju, ali pretpostavljaju svi da ce da uzme neki odmor i bolovanja da bi odsustvovala do kraja skolske godine, tj. do 22. juna. Meni je termin 4. juli i razmisljam da li cu imati pravo na neku nadoknadu sto sam radila 7 meseci. Na ugovoru ne pise do kada zato sto nisu sigurni kada ona planira da se vrati sa porodiljskog. Inace sam iz Vojvodine, ako to nesto znaci
caos caos

: Brankica021 - 26. novembar 2007 13:39:00(UTC)
znam Sonja kako je,nije svejedno da li ces godinu dana dobijati pare (kakve takve) ili neces...na srecu je caletov prijatelj izasao u susret i prijavio me...po meni je za svaku osudu sto ne postoje nikakve nadoknade za nezaposlene trudnice,al` sta ces,kakva nam drzava....

: crvena sonja - 24. novembar 2007 21:05:30(UTC)
Tako sam i mislila Brano,
hvala ti puno.A to sto si ti uradila
ja sam pokusavala ali nisam nasla
ko bi hteo da uradi,a pitala sam.
Tako da sad nemam nista
ali dobro ide zivot dalje.

: Brankica021 - 24. novembar 2007 20:23:11(UTC)
sonja...nazalost jedino pravo koje ostvarujes na birou je ukoliko jesi prijavljena a u toku porodiljskog budes tehn. visak ili sl....u tom sluchaju ti biro nastavlja isplatu porodiljskog...znaci nema nikakve nadoknade za nezaposlene trudnice/porodilje,ne znam kako je u drugim gradovima al` ovde je tako...i ja sam primala 3 meseca nadoknadu,jer mi se firma ugasila,al` to je bilo posle porodiljskogi nema sa njim nikakve veze...jedini nacin da dodjes do tog porodiljskog (sto ti je sada vec nazalost kasno) je da si 6 meseci pre porodjaja uplacivala doprinose kod nekog privatnika (sto je trenutno moj sluchaj)...

: crvena sonja - 24. novembar 2007 14:35:52(UTC)
Kajo hvala na odgovoru.
Ja sam bila na birou dok sam bila trudna i
rekli su mi da nemam pravo ni na kakvu nadoknadu.
I ja sam kao i ti dobijala nadoknadu posle 1 god radnog staza
meni nisu produzili ugovor i to je bilo samo 3 meseca.
I to 2 god pre trudnoce.

Tako da nema nista od toga iako sam kad sam postavila
tu temu cula da se daje nesto ali u Bg.
Brankice ti pitaj sestru u kojim slucajevima moze
porodilja da dobije nadoknadu,ako saznas nesto javi.
A svi dobijaju novac od drzave i grada nezavisno da li su zaposleni ili ne.

: kaja - 24. novembar 2007 12:20:03(UTC)

Eeee, vidiš... Moja priča je sledeća: Ja sam radila godinu dana kao pripravnik i taj staž mi je isticao baš tako nešto oko porođaja. Međutim, tamo za mene nije bilo mesta da me prime na neodređeno, a za određeno, po zakonu, bih morala da napravim mesec dana pauzu (znači, ako radiš na određeno godinu dana, mora pauza 1 mesec pa onda opet). Elem, kad se ja porodim, posle tih mesec dana, ne bi mogli da me zaposle kao nekog ko je na bolovanju i tu me zaj...bu. No... Na Birou mi objasne da pošto ispunjavam uslov da imam minimum tri meseca uzastopnog radnog staža bez prekida (a ja imam celu godinu) imam pravo na nadoknadu, kao porodiljsko, godinu dana od porođaja (samo donesem izvod iz mat. knjige rođ za dete kao dokaz da sam se porodila), ali mi na žalost isplaćuju samo 40 % od plate koju sam dobijala. Bolje išta nego ništa, mada još ništa nisam ni dobila (prvih 6 meseci ne dobiješ ništa, a onda sve dođe od jednom, pa zatim narednih 6 meseci dobijaš na mesečnom nivou).

E sad, pošto ti nisi radila pre trudnoće (ne znam da li imaš ikakav staž), onda ne znam kako ide. Ja ti preporučujem da ih pitaš. Jako su ljubazni i hoće da odgovore. Idi u kancelariju br 9 na prvom spratu (čini mi se) ili pitaj za pravnu službu. Ja mislim da će neku caku da ti nađu, makar za nešto. Meni to sve tako deluje. Kao misliš nema ništa za tebe (ja tako kontala, kako ću sad da ostanem bez cvonjka, a onoliko sam radila), kad ono ima neka kvaka i za moj slučaj. Idi pitaj, baš me zanima šta će da ti kažu. Znaš, ne znam kako je sa tobom - da li si radila, nisi nikad radila, da li si bila prijavljena... pa da možda mogu bolje da ti pomognem.

Ajd baš nam javi! caos

: crvena sonja - 23. novembar 2007 21:24:39(UTC)
Kako mislis porodiljsko?
Na osnovu cega i da li bi i ja mogla podneti zahtev.
U trudnoci nisam primala nikakvu nadoknadu,a ni sada i redovno se prijavljujem.
I nezaposlena sam bila pre trudnoce i bla na njihovoj evidenciji.

: kaja - 21. novembar 2007 11:36:03(UTC)

Citat:
Brankica021 - 12/11/2007 16:17 sonja..sestra mi radi u Nacionalnoj sluzbi za zaposljavanje (birou),ako si mislila da kod njih trudnice koje su na evidenciji imaju pravu na neku novcanu pomoc...tako nesto na zalost ne postoji....

Možda ne kao trudnice, ali ja primam porodiljsko za celu godinu, od porođaja do 1. rođendana. Nije nešto, ali je nešto...

: Brankica021 - 12. novembar 2007 13:20:04(UTC)
roditeljska pomoc za prvo dete u Vojvodini stize nakon mesec dana od porodjaja...s` tim da se ovde dobijaju pare od :drzave,pokrajine i grada...

: Brankica021 - 12. novembar 2007 13:17:56(UTC)
sonja..sestra mi radi u Nacionalnoj sluzbi za zaposljavanje (birou),ako si mislila da kod njih trudnice koje su na evidenciji imaju pravu na neku novcanu pomoc...tako nesto na zalost ne postoji....

: Angel - 11. oktobar 2007 8:04:14(UTC)
Joj Kajo mogu misliti kako je onda u pokrajini, dobro je sto sam u BG ipak ostala prijavljena, valjda ce to biti brze nesto uhhhh pijanci

: kaja - 10. oktobar 2007 11:13:04(UTC)

Citat:
Angel - 10/10/2007 08:00 STA??? Sve te isplate, i jednokratna i mesecne dolaze tek posle 6 meseci od porodjaja cak iako odmah podneses sve papire kad se beba rodi??? Jel to u BG?

To je u Novom Sadu. I, da... Zvuči kretenski, a boga mi i jeste kretenski!

: Angel - 10. oktobar 2007 4:00:56(UTC)
STA??? Sve te isplate, i jednokratna i mesecne dolaze tek posle 6 meseci od porodjaja cak iako odmah podneses sve papire kad se beba rodi??? Jel to u BG?
Ja nisam nezaposlena, vodim se kao samostalni neki djavo, kao sto su glumci i pevaci-samostalni "umetnik" :)))), a naravno posto nisam za stalno, cim odem na porodiljsko, na poslu me odjavljuju icon_rolleyes

: kaja - 9. oktobar 2007 10:27:00(UTC)

Jao, kako nisam ranije videla ovu temu, pa da ti pomognem!!!

Ovako: kad sam ostala bez posla, malo pre porođaja (istekao mi pripravnički ugovor), prijavila sam se na biro i odnela prosek tri poslednje mesečne plate. Kad sam se porodila, odnela sam izvod iz matične knjige rođenih za dete i to je dovoljno da dokažeš da si se porodila. Onda oni nešto tamo računaju i odrede kolika će ti biti mesečna nadoknada. U mom slučaju, dali su mi 40 % od plate, pa je to 12 000 dinara. Međutim, pare ću videti tek po isteku 6 meseci od porođaja, što je kod mene decembar, i onda dobijam sve od jednom, a narednih 6 meseci (pošto isplaćuju godinu dana) dobijaću mesečno. Nije nešto, ali mi je dobro došlo što neću imati prekid u stažu i što mi uplaćuju socijalno i penziono. Knjižica mi je overena godinu dana pa ni sa tim nemam muke. Moram samo redovno da dolazim jednom mesečno i da se javim, da bi me imali i dalje u evidenciji.

Jedino što je bitno za ostvarenje ovog prava jeste da imaš bar tri meseca radnog staža bez prekida i ako je prošlo više od mesec dana pre porođaja da nisi radila i da ti nije išao staž, onda ništa.

Izeš ga, možda tebi nisam pomogla, ali ako neko ima sličan problem da zna kako da ga reši!

: crvena sonja - 6. jun 2007 12:25:24(UTC)
Pitala sam na zavodu za zaposljavanje ali oni kao neznaju nista o tome,a cula sam da je postojalo.
Meni konkretno treba za Novi Sad,hvala u svakom slucaju.

: Bambina. - 6. jun 2007 11:00:42(UTC)
Mozda je najbolje precizno pitati na zavodu za zaposljavanje.

: skorpijamaya - 5. jun 2007 15:31:41(UTC)
Ranije nisu imale nikakvu nadoknadu,jedino ako je sad nešto uvedeno..a i zavisi koji je region Bgd,NS..u pitanju,
treba se tačno raspitati...

: ivy - 3. jun 2007 22:50:10(UTC)
koliko se ja secam iz skolice,bedna cifra je u pitanju...nemoj me drzati za rec,mozda je ta trudnica mnogo pogresila ali rekla je da je to 800dinara mesecno. pitaj u skolici...

: crvena sonja - 1. jun 2007 16:17:11(UTC)
Cula sam da trudnice koje su na zavodu za zaposljavanje imaju pravo na neku nadoknadu.
Da li iko zna nesto o tome?