Obaveštenja

Icon
Error

: Anastasja7 - 6. decembar 2008 14:46:01(UTC)
Svetlana,

Vecina ginekologa u prva tri meseca preporucuje samo folnu kiselini i eventualno E vitamin, sa ulaskom u cetvrti mesec pijes samo multivitamine. Uzmi Centrum materna ili Prenatal. Mnogima je muka od Mamavita, pa nemoj da se zeznes. Zelim ti lepu trudnocu:)

: svetl@na - 6. decembar 2008 12:12:35(UTC)
dobar vam dan
ja sam nova u ovom delu foruma ,mi smo u 5 nedelji
koje multivitaminske preparate pijete

: Anastasja7 - 5. decembar 2008 12:52:59(UTC)
Ocajna Bri,
Pij kakao, on ima mnogo gvozdja...Zatim kostunjavo voce, govedina...Uzmi u apoteci kapi koprive "Josif Pancic", pune su gvozdja, napisala sam gore...

: Ocajna Bri - 5. decembar 2008 10:29:17(UTC)
Pila sam tothemu u kombinaciji sa vit C i limunadom ali nikakvog efekta nema.Poludim kada mi svi oko mene kažu kako ima super ukus,ispada da sam ludaa i razmažena!Sada pijem revitu sa gvožđem i razmišljam o konjskom mesu,nikad ga nisam jela a ni spremala pa ne znam kako ću ali sam juče u školici čula da daje fantastične rezultate ali ga treba jesti svaki dan?!

: Kale79 - 1. decembar 2008 0:12:38(UTC)
Anemicna sam bila i pre trudnoce, pa znam kako je boriti se sa gvozdjem :( . I ne samo to, jedem sve sto se preporucuje za malokrvnost (ne konjsko meso bas, ali...). Ono sto je najgore, od pocetka trudnoce i gvozdje i vrednosti hgb opadaju, tako da sam sa ferum leka dosla na tothemu. Bri, za ovih dve nedelje koliko je pijem probala sam i sa vodom i sa 10 razlicitih vocnih sokova i neide, nije ukus odvratan, koliko mi je muka i od samog mirisa. Tesim se samo da treba izdrzati jos malo... Stvarno nemam drugi komentar.
Da ne zaboravim, ono sto znam od ranije, mnogo je bitna absorbcija gvozdja, jer ako i unosimo dovoljne kolicine ili dodatke Fe, ako se ono ne vezuje, to je ustvari problem anemije. A za vezivanje je bitan C-vitamin..

: veverica07 - 29. novembar 2008 7:26:17(UTC)
I ja sam je pila pred kraj prve trudnoce i potpuno te razumem vise puta sam htela da je ispovratim,sada hvala bogu imam dobru krvnu sliku pa nemoram da je pijem.Ali nema ti pomoci moras da izdrzis koliko znam nijedna kombinacija sa bilo cim neuspeva a mora se piti

: Ocajna Bri - 7. novembar 2008 10:48:39(UTC)
Pijem tothemu već treći mesec i smučila mi se skroz.Probala sam je sa vodom i svim mogućim sokovima ali nikako da joj ubijem onaj odvratan ukus.Ima li neko iskustva sa njom,kako da je lakše popijem jer ovo više nema smisla ,pijem i grcam.

: Anastasja7 - 1. oktobar 2008 4:29:03(UTC)
Samo da prepurucim kapi korpive, tj.ekstrakt. Odlican za gvozdje! Ima ga u svim apotekama. Meni je sad u 4tom mesecu gvozdje poraslo na 18 sa 13. Uzmite i ne razmisljajte...Prirodno je najbolje.

: Mitrolina - 25. septembar 2008 5:11:41(UTC)
I meni je nisko pa pijem onu odvratnu tothemu, a dr mi je rekla bar svaki drugi dan crveno meso i kostunjavi plodovi badem,orasi isl

: Ivana_26 - 24. septembar 2008 16:55:41(UTC)
I ja da se upisem. :)
Gvozdje 27 (najnize u trudnoci mi je bilo 23) a hemoglobin 90 (najvise u trudnoci 110) . Prepisali su mi Fedex inekcije i da nastavim da pijem Feroglobin, koji sam nije uspeo da mi popravi hemoglobin.
Za 3 nedelje idem na kontrolu, pa cemo videti da li se ista promenilo ovom terapijom.

: mama_jeja - 14. jun 2008 9:41:08(UTC)
Moja terapija je ferum lek 3x1 imaju ukus kao cokolada i nisu gadne za zvackanje, uz to pijem sumece tablete na svoju ruku i one su mi bljak ali ... i da pocela sam da pijem sok od borovnice i jedem cveklu sa svim i svacim i kao salatu i onako u nekoj slatkastoj varijanti sa jabukom, sargarepom, orasima ili sta mi vec padne pod ruku pa cu da vidim sta ce se i da li ce se promeniti

: ivy - 9. jun 2008 20:30:20(UTC)
Ja sam imala tragicnu krvnu sliku u 12. nedelji. Hemoglobin 64,bila sam pred transfuzijom ali mi je dr pogodila terapiju sa tothemom i inekcijama (15 fedeks ) i vec za nepuna 2 meseca mi je bila odlicna ks i tako do trudnoce.
Pijte puno soka od borovnice,domaceg ako mozete naci ili kupvni u zamenu. I cvekla cedjena je odlican lek za anemiju(izrenda se sveza cvekla,stavi se med ili secer,limun i prenoci,sutradan se ocedi razblazi sa vodom i popije se casa dnevno) malo je bljak ali ako dovoljno zasladite ne oseti se i stvarno je mocan lek za anemiju...

Cmok trudnice

: krusicka - 9. jun 2008 19:22:12(UTC)
Hope, samo visok šećer ukazuje na dijabet... Uostalom da ne pametujem u delu Kluba trećeg tromesečja Anita ti je sve lepo opisala (ona je koliko ja znam završila neku višu školu i ima veze sa nutricionizmom, pa priča sve sa znanjem!!!).

Meni je gvoždje celu trudnoću od 10 -14, a sad je 10, 1; hemoglobin 109-120 (sad u 38. nedelji je 115). Celu trudnoću pijem Mamavit i tek mi je večeras uvela da od sutra pijem Ferohel sirup 2 x 1 kašika...

: zhunga - 9. jun 2008 16:00:34(UTC)
Ja koliko znam Hope, obrnuto je visok pokazuje bar sam tako razumela.

: Hopeful - 9. jun 2008 12:29:16(UTC)
evo meni je danas stigao rezultat, prvi put da mi nije dobra krvna slika.
Hemoglobin 114 (115 - 170)
Hematokrit 0,35 (0,35 - 0,54)
Gvožđe 5,1 (10,7 - 32,2)
Holesterol 7,14 (visoko rizično preko 6,2)
Glukoza 3,6 (3,9 - 6,1)
Da li nizak šećer ukazuje na trudnički dijabetes?

: magi - 9. jun 2008 9:01:51(UTC)
Evo i ja da se javim, mislim da sam na ovoj strani šampion u niskom gvožđu meni je na poslednjoj kontroli ks gvožđe bilo 6 a šećer 3.9 (to i nije bitno sad cepam slatkiše bez griže savesti icon_lol ), sve u svemu dr mi je dala da pijem feofol, grčke kapsule gvožđa sa dodatkom folne kiseline i super se osećam u smislu da mi nije bljak kao što su mi bile šumeće tabčete i tako to......Pa ko ima problem neka se raspita kod svog lekara za ove kapsule, ja ću uskoro raditi analizu krvi pa ću videti koliko ima efekta...

: mama_jeja - 9. jun 2008 4:19:08(UTC)
Meni je gvozdje 7.00 znaci blagi uzas i sad pijem neke sumece tablete gvozdja koje imaju i folnu kiselinu i bas su bljak, i ferum lek koji nije tako gadan kako sam mislila cak pomalo podseca na cokoladu pa videcemo sta ce biti

: Daca86 - 16. maj 2008 5:24:28(UTC)
vi ste jos dobre...meni je gvozdje 7.5 a sve ostalo je u granicama normale

: lajti - 16. maj 2008 3:47:16(UTC)
meni je gvožđe savršeno, ali zato mi je šećer ispod donje granice

: asteraki - 15. maj 2008 19:06:18(UTC)
Veceras sam pricala sa ginekologom i rekao mi je da uzmem umesto tih ampula LEGOFER gvozdje u tabletama, GYNO-TARDYFERON. Kaze da se mnogo bolje i brze apsorbuje i vezuje u organizmu u odnosu na ovo tecno koje sam pila do sada. Ove tablete sadrze i folnu kiselinu, pa ce mi biti malo lakse sada, jer je necu uzimati posebno. Takodje mi je rekao da 3h pre i 3h posle ne bi trebalo konzumirati nista sa kalcijumom. I , rekao mi je da je dobro kombinovati ga sa vitaminom C iz namirnica, ali nije neophopdno jer kaze da su ovo neke nove tablete koje bas brzo deluju.
E sada nam preostaje da vidimo kakvi ce nam biti rezultati sledeceg meseca, posle nove terapije.

Zhunga, i meni je mama rekla za to kupinovo vino, ali njega ovde nigde ne mogu da nadjem. Verovatno cu joj reci da mi ponese kada podje ovamo. Inace mi salju citave pakete soka od borovnice ''Takovo'', koji bas volim, a ovde nema ni traga od soka od borovnice. nasla sam ga samo jednom u jednom nemackom marketu, ali je bio cista hemija i imao je odvratan kiseli ukus.

: zhunga - 15. maj 2008 14:27:06(UTC)
Kupinovo vino je odlicno za malokrvnost, jedna casa uz rucak :)

: eleven - 15. maj 2008 13:57:08(UTC)
Moja krvna slika je bila blagi uzas. Hemoglobin 83. Uspela sam da je popravim za par nedelja tako sto sam pila Heferol (i to mi je dr preporucio 2 tablete dnevno). Obavezno ga pijem sa limunadom ili pojedem narandzu zbog vitamina C.

: asteraki - 15. maj 2008 9:56:30(UTC)
Ma, probacu da jedem teletinu. Evo, svekrva mi je bas danas spremila.
Juce sam tek citala o tome da gvozdje i mlecni proizvodi nikako ne bi trebali da se konzumiraju zajedno, pa cu sada malo promeniti sistem.
Supe volim i bas si mi dala ideju za govedju supu. Sto se salata tice, mi ovde sve salate jedemo sa limunom. Sirce samo dodaju zelenoj salati. I uopste , bas dosta koristimo limun, tako da mi vitamin C nije problem.
Probacu da izmiksam u blenderu svezu cveklu, jabuku i sargarepu, ali mislim da cu dodati malo meda i malo svezeg soka od pomoranzde, kako bi bilo ukusnije.

Hvala vam puno na savetima! Divne ste.

: vanjaja - 15. maj 2008 9:35:26(UTC)
Asteraki jos da znas da organizam 3 puta bolje apsorbira gvozdje iz teleceg mesa nego iz zelenog povrca. Isto recimo zeleno povrce treba da konzumiras sa limunom,da bi se gvozdje vezalo, i nikako recimo spanac sa jogurtom (kako obicno svi rade), ali nikada ne uneses toliko kolko mozes od govedjeg mesa (supa, kuvano meso itd). Jos da znas trebas puno c vitamina. Ne sekiraj se, meni je zelezo i hemoglobin bio gori, sada se zelezo reguliralo ali hemoglobin nije (sto nikako nije mi jasno), pa dali su mi ferum lek.

: vanjaja - 15. maj 2008 9:26:17(UTC)
Anchy i ja sam to radila, ali bez maslinovo sa + med i sve to fino u teglu pa u frizider, i onda traje duze a jedes koliko mozes svaki dan. I sok sam pila ali stvarno je ruzan. Moras sto vise c vitamina. Ja sam sredila tako gvozdje ali hemoglobin je ostao nizak, pa sam morala ferum lek... i jos pijem a tako mi je uzasan, jedva trpim. U princip gvozdje kasnije pokazuje da je ok, jer organizam trebaprvo napraviti sklad pa onda ga koristi. U princip skoro sve trudnice imaju smanjeno zelezo, ako je za utehu :)

: Anchy80 - 15. maj 2008 8:51:52(UTC)
Asteraki draga i ja sam malokrvna, gvozdje mi je katastrofa, znala sam od ranije da nisam bas najbolja sa krvnom slikom a sada kada sam radila Betu da saznam da li sam trudna trazila sam da uradim i krvnu sliku. Gvozdje mi je oko 8 a minimalno je 11,5.
Sto se tice scekle, ocisti svezu cveklu, svezu sargarepu i jabuku i stavi u onaj secko, dodaj malo maslinovog u ulja i iscedi limun. Extra je salata a uzasno zdrava!
Ja pijem i onaj prirodan sok od cvekle, mnogo je ruzan ali moram...
Srecno!

: Anchy80 - 15. maj 2008 8:51:42(UTC)
Asteraki draga i ja sam malokrvna, gvozdje mi je katastrofa, znala sam od ranije da nisam bas najbolja sa krvnom slikom a sada kada sam radila Betu da saznam da li sam trudna trazila sam da uradim i krvnu sliku. Gvozdje mi je oko 8 a minimalno je 11,5.
Sto se tice scekle, ocisti svezu cveklu, svezu sargarepu i jabuku i stavi u onaj secko, dodaj malo maslinovog u ulja i iscedi limun. Extra je salata a uzasno zdrava!
Ja pijem i onaj prirodan sok od cekle, mnogo je ruzan ali moram...
Srecno!

: asteraki - 15. maj 2008 8:08:55(UTC)

E drage moje, ja sam ocajna vec par dana. :(

Uzela sam rezultate od krvne slike i opet sam malokrvna, cak je gora situacija nego pre. I ranije sam ( pre trudnoce ) imala malo nize vrednosti, ali me ovo sada bas zabrinjava.

Na nalazu mi pisu sledece vrednosti :

RBC  3.51 M/uL         ( normalne vrednosti su  4.04 - 5.48 )
HGB  10 g/dL          ( normalne vrednosti su  11.5 - 16.5 )
HCT  30                 ( normalne vrednosti su  37 - 47 )

Zna li neko kako se na srpskom zove ovo HCT ?

Dr mi je rekao da moram podici taj HCT bar na 33.

Od samog pocetka trudnoce pijem gvozdje u ampulama LEGOFER, a od pre par dana sam pocela da pijem dva puta dnevno. Hranim se zdravo. Zeleno povrce obozavam. Jedem dosta cvekle, spanaca, socivo, ostale mahunarke, jedino sto ne volim jeste meso.

Pored gvozdja uzimam jos i folnu kiselinu ( jer je u ovim ampulama nema ) , kalcijum  i magnezijum.
Problem mi je sto mi je Dr prosle nedelje rekao da bi trebalo da pocnem da pijem i dva puta dnevno kalcijum, pa nisam vise pametna kako da rasporedim sve to. Ja sam do sada pila prvo gvozdje, pa posle nekih sat vremena od prilike uzimala kalcijum, medjutim, juce nadjoh na nekom sajtu da tri sata pre i tri sata posle uzimanja gvozdja ( bilo iz hrane, bilo hemija ) nikako ne treba konzumirati nista sto sadrzi kalcijum

Sada, kada malo vratim film, ispade da svih ovih meseci bez veze uzimam gvozdje galamdzija . Ne mogu da verujem.

Od danas sam pocela da uzimam gvozdje na prazan stomak, zajedno sa folnom kiselinom i svezim sokom od pomorandze i, naravno, 3h pre i posle nema mlecnih proizvoda i Ca. Vec danas mi svekrva sprema teletinu, od koje me muka hvata, ali sta cu. Moram zbog bebice!

Nadam se da cu uspeti da bar malo popravim ovaj  HCT do sledeceg puta kada budem davala krv.

Ima li neko neko pametnu ideju kako da spremam cveklu, sem kuvane, jer mislim da kuvanjem izgubi sve ono sto je zdravo?  

: jelenica_pelenica - 21. februar 2008 8:03:43(UTC)
Zhunga i ja delim isto misljenje. Samo nemoj vide da je pijes. Za anemiju je dobro konjsko meso( biftek) koji je i super ukusan, spanjac, lesnici, zelena salata, dzigerica( koju smemo da jedemo max jednom mesecno zbog povecane kolicine vitamina A).....

: uros - 21. februar 2008 4:03:47(UTC)
Zhunga, ne uzbuđuj se što si je uzimala prva dva meseca samo nemoj da nastaviš, ona zaista izaziva kontrakcije ali ako ih ti do sada nisi osetila, tj. u vreme kada si uzimala koprivu, onda je sve o.k. Ne brini se, ne deluje ona na buduće eventualne kontrakcije, tako da budi skroz opuštena.

: zhunga - 20. februar 2008 12:09:22(UTC)
Joj icon_eek za koprivu, nisam znala nje mi rekao DR, ja sam je uzimala prva 2 meseca icon_eek

: jelenica_pelenica - 20. februar 2008 11:18:52(UTC)
KOPRIVA ne sme da se uzima u trudnoci-IZAXZVA KONTRAKCIJE! Tako da ni slucajno nemojte da je uzimate. I meni je mama to bila rekla da je ona pila, ja pitala lekara i ovaj se slogirao, rekao mi da se ne salim sa Koprivom da je jako opasna za trudnoci, ni caj ni sirup-nista! Nasjbolje je ko moze neka jede spanac i te travke, a ko ne-onda hemiju!

: phoenix - 20. februar 2008 7:11:13(UTC)
evo ti ovde uputstvo kako da postavis slike: http://forum.roditeljpor...iew.asp?tid=1075&start=1

: Beka - 20. februar 2008 7:02:25(UTC)
Žene ajde na temu slike iz trudnoće da mi neko kaže kako da postavim sliku???!!!!

: Beka - 20. februar 2008 7:02:23(UTC)
Žene ajde na temu slike iz trudnoće da mi neko kaže kako da postavim sliku???!!!!

: zhunga - 20. februar 2008 6:57:55(UTC)
Za anemijui gvozdje je takodje odlicna kopriva ima da se kupi sirup u teglici "bakina tajna" proizvodjac (prirodno) vidite u Maxiju i zdravim hranama. Ja sam to pila kada sam bila skroz anemicna pre negde 8 mececi i pre nego sto sam bila trudna (sad nisam vise pu, pu) ;]

: mama malog Borisa - 20. februar 2008 6:43:18(UTC)
meni je gvozde isto dikutabilno, medjutim kaze dr da se sa Mamvitom moze regulisati.

: Beka - 20. februar 2008 4:07:10(UTC)
Dobro jutro devojke. Malo se jurimo po temama, ali dobro. Kakao spremam kao kafu, i pijem ga ujutru umesto te prve jutarnje kafe. Bez mleka, bez ičega, samo sa šećerom, a još je bolje sa medom! To je onda prava bomba. Inače još jedan recept-uzmete malu teglu, otprilike 50 gr, ili neku šolju i u nju stavite med. Zatim u to sipate kakao, ja onako otprilike, dok med ne dobije boju čokolade, i to uzimate-obavezno drvenom ili plastičnom kašikom, nikako metalnom, svako jutro. To je za imunitet-ma nema bolje. Sinu to dajem svako jutro pre obdaništa. Probajte! icon_wink

: rainbow - 19. februar 2008 13:42:04(UTC)

Citat:
simona78 - 18/2/2008 14:44 beka, HELP!!! kako si spremala kakao? jesi pila onaj naobicniji sa mlijekom i secerom? ja isto imam manjak gvozdja. mnogo volim NESQUIK, ali je dosta kalorican, a ja sam vec pretjerala sa kg, pa moram da pripazim... icon_surprised ops:

I mene interesuje kako si spremala kakao, da li kao kafu pa sa malo mleka ili u mleko malo kakaa ili ? 

: Selena2 - 19. februar 2008 13:09:51(UTC)
jedan doktor ovde mi je rekao da 98% trudnice ovde koje su iz srbije imaju manjak gvozdja!a nemam pojma zbog cega je to tako. i ja isto imam manjak gvozdja.

: jelenica_pelenica - 19. februar 2008 11:02:19(UTC)
Meni je gvozdje na pocetku bilo 7,9 pa pijem Ferum tablete 1 dnevno, prosli put mi je skocilo na 15,5, a sada je opet pocelo da pada. Trenutno je 11 a ja i dalje pijem Ferum 1 dnevno. Hemoglobin mi je dobar 128 i uvek mi je bio. Ja ne volim povrce i verovatno je to razlog niskog gvozdja. Inace pre prve trudnoce mi je bilo gvodje 23 pa su me zezali da sam celicna ledy! icon_lol

: simona78 - 19. februar 2008 10:44:21(UTC)
beka, HELP!!! kako si spremala kakao? jesi pila onaj naobicniji sa mlijekom i secerom?

ja isto imam manjak gvozdja. mnogo volim NESQUIK, ali je dosta kalorican, a ja sam vec pretjerala sa kg, pa moram da pripazim... icon_surprised ops:

: mama malog Borisa - 19. februar 2008 9:59:21(UTC)
Kod trudnica se mogu javiti sledeci oblici malokrvnosti:

Prvi i najcesci je anemija zbog nedostatka gvozdja, zatim anemija koja nastaje nedostatka folne kiseline, pa i zbog nedostatka vitamina B12,...

Posto je malokrvnost cesta pojava u trudnoci, svaka buduca majka bi trebalo da nacinom zivota i ishrane doprinese da do toga ne dodje.
Takodje, u odredjenim vremenskim intervalima treba da se javlja svom lekaru zbog redovnih lekarskih kontrola, a posebno zbog laboratorijskih analiza, da bi se na vreme otkrila anemija, koja moze da utice, kako na tok trudnoce, tako i na razvoj ploda

: Beka - 13. februar 2008 6:31:55(UTC)
Meni je gvoždje bilo ispod donje granice-8 a granica je 9. Pošto mi je bilo muka u početku od kafe, pila sam kakao svako jutro. A i doktorka mi je rekla da je to najveći prirodni izvor gvoždja. Sledeći put kad sam vadila krv, gvoždje -24! :)

: mijatovic - 13. februar 2008 4:09:37(UTC)
Citat:
uros - 8/2/2008 14:53

I meni je hemoglobin nizak a pijem tothemu već 2 meseca i ne menja se. Jedino što me teši je da bi mi verovatno bio i niži da je ne pijem tako da se nimalo ne uzbuđujem.
icon_surprised ops: icon_surprised ops:

: mijatovic - 13. februar 2008 4:07:26(UTC)
ma meni je hemoglobin 94 jos pijem tothemu 2 puta na dan,folan,2 mamavit i kapi od koprive ali nista.inace nosim bliyance pa vuku dosta

: uros - 8. februar 2008 16:53:47(UTC)
I meni je hemoglobin nizak a pijem tothemu već 2 meseca i ne menja se. Jedino što me teši je da bi mi verovatno bio i niži da je ne pijem tako da se nimalo ne uzbuđujem.

: tanjica - 8. februar 2008 9:40:11(UTC)
cekaj da vidis sta ce ti dr reci ja sam se traumirala jer nikad ranije nisam imala problema sa krvnom slikom a sad muku mucim sa eritrocitima i hemoglobino,sad sam 26.nedelja a krv sam vadila pre desetak dana i RBC 3.4 HGB 110 HCT 31 sve je manje od dozvoljenog ali dr mi je rekla da nije strasno tako da najbolje je da sacekas..prethodna krvna slika mi je slicna ali npr.RBC 3.48 (bolje nego sad) ali HGB(sto kazu da je bitnije) 107 tako da je bolje ne opterecivati se pre odlaska kod lekara...kisss

: duble mom - 8. februar 2008 9:28:43(UTC)
Da li ti je poznato da si pre trudnoce bila anemicna?
Stvarno je cudno da se ne popravlja,ali ako si i pre trudnoce imala problem,onda verovatno to i ide malo teze.
Jedi spanac,govedinu,nadji konjsko meso,dzigerice svih vrsta,pij mleka.Ta vrednost 3.62 nije tako strasna,ali beba raste,trebace joj sve vise.
I,naravno,nastavi sa terapijom.
kiss

: jogip - 8. februar 2008 9:13:27(UTC)
Inače sam u 15. nedelji, pa se mislim šta li će tek biti kasnije.

Brankici021 je ova vrednost u 35. nedelji.

Možda suviše dramim, ne znam.

Kissss

: jogip - 8. februar 2008 9:10:23(UTC)
Inače i pijem MamaVit+Tothemu (20 dana)+Vitamin C+folnu kiselinu.

RBC mi je 3.62 (donja granica je 3.80) što nije dramatično, ali je meni čudno da se nije ni mrdnulo od prošlomesečne analize.

Pozdrav!

: duble mom - 8. februar 2008 8:57:31(UTC)
Moj ti je savet da pijes Mamavit+Tothemu amp+C vit.Ta vrednost gvozdja u krvi ti nije realna,to je samo terapijski efekat.Napisi nam kolika su ti RBC.
PS-za realnu vrednot gvozdja u krvi treba da prodje 15-ak dana bez terapije.

: Brankica021 - 8. februar 2008 8:26:19(UTC)
jogip ne znam koja si nedelja trudnoce...ukoliko je rech vec o `ajd` da kazemo "velikoj" trudnoci ,III trimestar ili cak II,moguce je da su ampule "odradile" svoje,ali da to nije dovoljno...meni je u 35.nedelji utvrdjena anemija 3,60 su mi crvena krvna zrnca,iako sam celu trudnocu pila i tablete gvozdja i folnu kiselinu...dr. mi je prepisala sada da pijem 2x ferogradumet,1xfolnu kiselinu ,1 sumecu tabletu C vitamina dnevno i obavezno limunadu ili cedjeni sok od narandze (bolje vezuje gvozdje)...

: phoenix - 8. februar 2008 7:08:11(UTC)
Bojim se da nije dovoljno piti gvozdje za sintezu crvenih krvnih zrnaca. B vitamin, odn. folna kiselina je neophodna recimo za sintezu crvenih, kao i proteini.

: jogip - 8. februar 2008 6:39:36(UTC)
Imam problem koji mi nije jasan. Pre mesec dana mi je ustanovljeno da je gvožđe 16,3 (znači odlično), a crvena krvna zrnca malo ispod donje granice. Pila sam ampule gvožđa 20 dana i danas dobila rezultat ponovne analize gde je gvožđe 19,9 a crvena krvna zrnca se nisu ni mrdnula. Kako je to moguće? Kod doktorke idem tek sledeće nedelje.

Da li je neko imao ovakvu situaciju i da li je to zabrinjavajuće?

Puno pozdrava!

: ledi005 - 14. novembar 2007 7:48:15(UTC)
meni je hemoglobin stalno dobar, i lekarka mi uvek kaze kako je super, ali ja na svoju ruku juce kad sam vadiila krv trazim da mi urade i gvozdje (ranije mi je to jedna lekarka trazila, a ova moja nikad). dobijem rezultate, hemoglobin 122 (tj. odlican), ali gvozdje 5.5, a donja granica 9. ja se tu naravno uspanicim, ali zovem svoju drugaricu lekarku i ona mi kaze da to ama bas nista ne znaci. gvozdje varira tokom dana za po 30%, i gledati samo gvozdje bez nekog proteina nije uopste pokazatelj za bilo sta. tako da me treba tuci sto sam tako samu sebe izmaltretirala... a sutra idem kod moje lekarke na kontrolu, verujem da ce mi reci da ej sve ok.
inace, ja pijem prenatal jer mi je ona to rekla na prosloj kontroli da treba prventivno, mada mi je i tad rekla da je meni ishrana ocigledno jako dobra (da za krvnu sliku, ali ne i za kilazu :( ), ali ja to bas ne volim, pa pijem tek svaki 2-3-4 dan po jednu tabletu. onda sam misilla s tim gvozdjem da sam zeznula stvar, ali sad vidim da nisam :)

: Spirica - 14. novembar 2007 7:07:47(UTC)
Evo i ja sam kao Kaja.
Gvozdje mi je bilo 98 (donja granica je 110),pa sam dobila tothemu,2x na dan,10 dana. Stvarno je odvratna,ali sam je brzo zalivala sokom od ananasa,pomorandze ili vodom. Sutra idemo na novu kontrolu,pa cemo videti kakvi ce biti rezultati. Takodje,dr. mi je preporucio da dalje nastavim da uzimam Mamavit,ali i da bar jednom na dan uzmem sumece gvozdje.
Najbolji su domaci recepti,bez hemije,te Vam preporucujem da uzimate i cveklu,ali i dzigericu.

: kaja - 12. novembar 2007 18:00:00(UTC)
Ja sam takođe morala da uzimam Tothemu i baš mi je bila gadna. Baš, baš! Ali sam je pila. Zapušim nos i u jednom guljaju - HOP! Morate voditi računa zbog bebica. Bebe najviše troše vaše gvožđe i kad ga ponestane i one kasnije budu anemične. Ne dajte se! Uz to, trudila sam se da svaki dan jedem cveklu uz ručak i onda mi je uspevalo da se održim na donjoj granici. I opet, kad smo izašle nas dve iz porodilišta, prepisali su mi Ferum tablete da uzimam prvih mesec dana jer smo obe bile blago anemične. A šta bi bilo da se nisam uopšte trudila? Znam da je gadno, ali mora se.

: rozga - 12. novembar 2007 17:00:08(UTC)
Mako ja sam kupovala za moju sestricinu na Djermu.Kad udjes na glavni ulaz u pijacu pa u celu je mesara...nema sanse da je promasis jer su svuda konji nacrtani...i spolja i unutra. Meni su preporucili tu mesaru i kazu da im je meso uvek sveze. Nadam se da sam ti pomogla caos

: Mako - 12. novembar 2007 14:31:45(UTC)
Где купујете коњско месо у БГ?

: dragana.srb - 12. novembar 2007 13:35:32(UTC)
Hvala ti Lilice, pokušaću da ih nadjem. Od Totheme nema vajde.

: lilica - 12. novembar 2007 12:13:13(UTC)
Za svakoga ko ima problema sa anemijom u trudnoci preporucila bih Feofol spansule, grcke su, ima ih u privatnim apotekama, nisu skupe a jako su efikasne i sto je najlepse - nisu odvratnog ukusa, ne izazivaju mucninu, imaju dodatu folnu kiselinu... Ja sam ih pila i sredila gvozdje za 20 dana icon_wink

: dragana.srb - 12. novembar 2007 10:18:54(UTC)
I meni su rekli da jedem konjsko meso ali nema šanse. Dugo godina sam bila vegeterijanac, a i sada jedem meso samo kad moram. Jedem junetinu i govedinu mada mi je i to odvratno.

: rozga - 12. novembar 2007 10:16:34(UTC)
Pa i ne primeti se da je konjsko ali meni je muka kad znam sta je. Mada, sve je to u glavi. Ako bas mora, jescu ga!hmm

: maleenaa - 12. novembar 2007 10:10:19(UTC)
Ja sam jela konjsko meso res peceno.Inace nisam mogla nikako jesti kad znam da je konjsko ali me je muz prevario rekao mi je da je junetina.I stvarno lici nikad nebih provalila.I posle par puta mi je rekao sta je al meni je bilo gadno posto znam sta je ali i dalje ga jedem jer je stvarno ukusno.Da mi nije rekao mislila bih 100% juneca snicla

: Mary - 12. novembar 2007 9:59:56(UTC)
bljak konjsko meso...ovde u CH ga jedu poluzivo onako kad pliva u krvi!!! weee

: rozga - 12. novembar 2007 8:16:07(UTC)
Meni je gvozdje palo ali je hemoglobin i eritrociti ok. Znam da je dobro konjsko meso-ko moze da ga jede. Nema boljeg izvora od toga. Ja bih i mogla da ga jedem kad ne bi znala sta je...ovako nekako ne mogu...

: dragana.srb - 12. novembar 2007 8:11:39(UTC)
Mene baš smara anemija, danima mi se vrti u glavi. Sve sam pokušala i opet ništa. Borovnicu ne smem zbog visokog šećera, a takodje i med. Ko preživi, pričaće!!!

: uros - 1. novembar 2007 6:27:51(UTC)
Pijem preparat TOTHEMA već deset dana i piću ga još najmanje 20 dok ne uradim novu krvnu sliku jer mi je krvna slika katastrofa, padala sam u nesvest dok nisam počela dq unosim gvožđe. Evo neke cake koje sam saznala i koje mogu da služe svim trudnicama sa anemijom: tothemu je najbolje piti razblaženu u soku od borovnice i to na slamčicu koju treba zavući što dublje u grlo jer od preterane upotrebe, ako se pije normalno, mogu da pocrne zubi. Posle toga svakako popiti čašu vode sa vitaminom C jer pojačava apsorbciju gvožđa. Ujutro je dobro narendati živu cveklu i šargarepu kao sok i popiti sa dve kašičice meda. Jesti što više zelenog povrća, konjsko meso i sve druge vrste krtog crvenog mesa, cveklu, žitarice, pasulj, sočivo, jaja. Uz gvožđe ne treba piti druge prenatalne proizvode, pr. Mamavit i dr.

: majja - 21. septembar 2007 16:06:48(UTC)
Ja sam u prvoj trudnoci pila, negde od sestog meseca ferum lek, uz vitamin C i uspela da odrzim kompletnu krvnu sliku u granicama normale.A nisam imala nikakvih propratnih efekata od ferum leka.Sada sam, u drugoj trudnoci u 32 nedelji, danas sam vadila krv, RBC 3,6, dakle malo ispod normale a HGB 112, malo iznad normale.Moj dr kaze da je to ok, da nije za lekove.

: insomnia - 21. septembar 2007 14:18:06(UTC)
Malokrvnost (anemija) moze da utice na tok trudnoce i razvoj ploda, i zato je treba na vreme otkriti i leciti

Zbog cega se javlja anemija u trudnoci?

U toku normalne trudnoce broj krvnih celijskih elemenata se uvecava, kao i zapremina tecnog dela krvi (plazme) cak za 1 do 2 litra. Priroda to cini da bi trudnicu odbranila od eventualnog krvarenja, zbog cega je zapremina plazme povecana za 25 do 50 %, a eritrocita (crvenih krvnih zrnaca) za 20 do 35%. S obzirom da je povecanje mase eritrocita manje od povecanja zapremina plazme ("razblazavanje"), za vreme trudnoce moze da se javi anemija (malokrvnost). Na ovaj nacin nastaje jedan "relativni" oblik malokrvnosti, jer ukupan broj eritrocita, u stvari, nije smanjen. Medjutim, posto za vreme normalnog vaginalnog porodjaja dolazi do gubitka oko 500 ml krvi, njena zapremina se vraca u normalne okvire odmah posle radjanja deteta.

Koji su simptomi malokrvnosti u trudnoci?

Broj leukocita (belih krvnih zrnaca) se za vreme trudnoce takodje povecava, dok se broj trombocita (krvnih plocica zaduzenih za procese zgrusavanja krvi) bitno ne menja.

Blage anemije obicno prolaze bez ikakvih tegoba. Tezi oblici su praceni malaksaloscu, bledilom, gubitkom apetita i mucninom. Ukoliko se radi o izuzetno teskoj anemiji, trudnica se oseca klonulo i otezano dise. Ona je veoma rizicna, kako za majku, tako i za plod. Interesantna je cinjenica da los socijalno ekonomski status utice na povecanje broja slucajeva anemije u trudnoci.

Kako se dijagnostikuje malokrvnost?

Pored simptoma o kojima ce vas obavestiti trudnica, a koji lako mogu i da se uoce, treba uraditi laboratorijska ispitivanja krvne slike, sto se i u normalnoj trudnoci radi bar jedanput mesecno.

Oblici malokrvnosti u trudnoci

Kod trudnih zena mogu da se jave sledeci oblici malokrvnosti:

Prvi i najcesci je anemija zbog nedostatka gvozdja, koja utice i na smanjenje broja i promenu kvaliteta crvenih krvnih zrnaca. Gvozdje je potrebno za stvaranje hemoglobina u eritrocitima, cija je glavna uloga prenosenje kiseonika iz pluca u tkiva, i ugljendioksida - iz tkiva u pluca. To se postize vezivanjem kiseonika i ugljendioksida za gvozdje. Zato je vazno da se na pocetku trudnoce laboratorijski utvrdi sa kakvim rezervama buduca majka ulazi u trudnocu. Na primer, kod onih zena koje su imale obimna menstrualna krvarenja dolazilo je do vecih gubitaka gvozdja i njegove rezerve su manje (jedan ml pune krvi, u normalnim okolnostima sadrzi 0,5 mg gvozdja). Tokom trudnoce buducoj majci je potrebno 1220 mg cistog gvozdja, od cega ona sama koristi oko 500 mg za funkciju svojih eritrocita, 300 mg za plod i posteljicu, a ostalo za druge fizioloske procese u organizmu. U ovom periodu cesto dolazi do deficita (nedostatka) gvozdja zbog nacina ishrane, koja je siromasna ovim elementom, prekomernog povracanja (emesis gravidarum), visestruke trudnoce, krvarenja u trudnoci...

Dijagnoza anemije zbog nedostatka gvozdja (hipohromne anemije) se postavlja vec na osnovu upadljivih simptoma - bledilo, malaksalost, zamaranje...

Medjutim definitivnu dijagnozu mozemo da ocekujemo tek nakon laboratorijskih pregleda krvne slike (nivo serumskog gvozdja je snizen i vrednosti feritina su takodje niske). Zbog smanjene zapremine eritrocita moze da se javi i tzv. mikrocitoza. Unos preparata koji sadrze gvozdje (i to 30 - 60 mg dnevno), u obliku tableta ili injekcija i odgovarajuca ishrana (sveze povrce, zitarice i jetra) su osnovni principi lecenja ove vrste anemije. Nekada je, narocito blizu termina porodjaja, potrebno da trudnica primi i transfuziju krvi.

U trudnoci mogu da se jave i drugi oblici malokrvnosti, koji su znatno redji. Takva je, na primer, tzv. Perniciozna anemija koja nastaje nedostatka folne kiseline zbog. Ona se naziva megaloblasticna, jer je zapremina crvenih krvnih celija, za razliku od prethodnog oblika anemija - povecana.

Dnevne potrebe za folnom kiselinom u trudnoci su od 0,8 do 1,0 grama. (0,4 van trudnoce). Njene rezerve u organizmu su ogranicene i istrose se vec u prvim mesecima trudnoce. Unosi se preko hrane, posebno voca i povrca (zelena salata, spanac, pomorandza, limun, banana). Perniciozna anemija nastaje zbog poremecaja resorpcije hrane u organima za varenje - gastritis. [to se tice simptoma, dijagnostika je ista kao i kod prethodno navedene vrste malokrvnosti. Medjutim, laboratorijska ispitivanja ce pokazati da su eritrociti veci od normalnih (megaloblast), ali i da je smanjen njihov broj. U tom slucaju moze da dodje do zastoja rasta ploda u materici, kao i do prevremenog porodjaja. Zbog toga se u terapiji primenjuju preparati folne kiseline u dozi od 1 g dnevno.

Drugi oblik, takodje megaloblasticne anemije (povecana je zapremina crvenih krvnih zrnaca) moze da se javi zbog nedostatka vitamina B12. Ovaj redji oblik malokrvnosti se srece kod onih zena koje se hrane vegetarijanskom ishranom, ili njihova ishrana nije kompletna. Naime, vitamin B12 se apsorbuje iz hrane u crevima i vezuje se za takozvani "unutrasnji faktor" koji luce celije sluzokoze zeluca. Kada se ovaj proces poremeti, nastaje megaloblasticna malokrvnost. Dijagnostika se zasniva na prepoznavanju simptoma, koji su slicni kao kod predhodnih anemija. Laboratorijska kontrola ce otkriti da, pored prisustva krvnih celija vece zapremine - megaloblasta u krvi, vrednosti vitamina B12 su veoma niske, sto moze da bude praceno i povecanim nivoom bilirubina. Lecenje se sastoji u primeni dodatnih kolicina B12 vitamina (1 mg dnevno).

U toku trudnoce mogu da se jave i anemije zbog razaranja crvenih eritrocita (crvenih krvnih zrnaca). One se nazivaju "HEMOLITICKE". U tom slucaju postoji povecana destrukcija (unistavanje) eritrocita, a stvaranje taj manjak ne moze da nadoknadi. Uzrok ovakvog poremecaja je enzimske prirode u samim krvnim celijama i njihovim membranama. Lecenje tada mora da se bazira na transfuzijama krvi.

Anemija - malokrvnost moze da nastane, na srecu retko, i zbog poremecaja u stvaranju crvenih krvnih zrnaca u kostanoj srzi (APLASTICNE anemije). One mogu da budu posledica primene izvesnih lekova, kao sto je Hloranfenikol i dr. U ovom slucaju terapija je komplikovana i zahteva, pored krvnih transfuzija, primenu imunoloskih stimulatora.

Postoje oboljenja koja, takodje, spadaju u vrstu anemije, tzv. TALASEMIJE.

Savremena istrazivanja su otkrila da u trudnoci dolazi do poremecaja u stvaranju hemoglobina, sto utice na produkciju eritrocita koji nisu efikasni, i ciji je vek skracen. Napominjemo da je normalan vek crvene krvne celije 100 dana , dok je kod talasemija mnogo kraci, pa se javljaju simptomi koji odgovaraju onima kod anemije. Medjutim, oni mogu da budu i mnogo izrazeniji, i da iziskuju ozbiljno hematolosko lecenje.

Posto je malokrvnost cesta pojava u trudnoci, svaka buduca majka bi trebalo da nacinom zivota i ishrane doprinese da do toga ne dodje. Takodje, u odredjenim vremenskim intervalima treba da se javlja svom lekaru zbog redovnih lekarskih kontrola, a posebno zbog laboratorijskih analiza, da bi se na vreme otkrila anemija, koja moze da utice, kako na tok trudnoce, tako i na razvoj ploda.

Prof. dr Milan Jevremovic

: insomnia - 21. septembar 2007 14:10:10(UTC)

Preparate gvozdja ne treba uzimati sa mlekom ili mlecnim proizvodima zato sto smanjuju njegovu apsorpciju. Vitamin C je povecava, zato je najbolje uzimati gvozdje uz sok od pomorandze ili grejpfruta. Gvozdje je vazno zbog transporta kiseonika do bebe! U mom slucaju, hemoglobin je u redu, a imam blago umanjene eritrocite, rekli su mi da ne pijem vise preparate gvozdja.

Pronasla sam clanak o anemiji, pa procitajte ako vas zanima icon_idea

: Brankica021 - 20. septembar 2007 17:28:08(UTC)
Meni je doktorica rekla da ne pijem sumece tablete u trudnoci...Tanjice,zasto MamaVit ne sme da se pije sa mlecnim proizvodima?

pregnancy calendar

baby

: vesna srce - 20. septembar 2007 16:17:47(UTC)
Da kucnem u drvo...ja nikad nisam bila anemična.Moj hemoglobin je 137.Preporučila bih ti mamavit sa šumećom tabletom vitamina c da uzimaš i da više jedeš meso(junetinu),cveklu,šipurak ili drenjine,jaja.Nebrini sve je to ok.Uživaj u trudnoći.Pozdrav zagrljaj

: Tanjica0403 - 20. septembar 2007 15:55:28(UTC)
meni su takodje prepisali tothemu, ali je nisam pila, kao ni heferol, jer su to preparati koji su jako teški za stomak.

moj hemoglobin je bio 98, a za mesec dana na kontroli 112. ako pijete mamavit ili neki sličan preparat, nemojte ga uzimati sa mlečnim proizvodima, i uz njega popijte C vitamin (onaj u foliji). meni je pomoglo.

: karanfil83 - 19. septembar 2007 22:30:09(UTC)
i meni je zeljezo bilo ispod granice zadnji puta kad sam radila nalaze krvi... ja iako pijem prenatal koji eto sadrzi i zelljezo ipak mi nije dovoljno pa sam uzela i sirup zove se feroglobin on sadrzi i zeljezo i jos nekih vitamona pored pa neznam vidjet cemo krvnu sliku za 3 sedmice...
i mene zanima da li zaista moze bebi da nesto steti ako smo anemicne ipak ona valjda uzima sto joj je potrebno moze samo kod nas da izazove neke promjene zar ne.... icon_surprised ops: neznam neznam

: tijanast - 19. septembar 2007 22:15:29(UTC)
Ja sam ih pila ali su malo teshke za zeludac i mogu samo kratko da se piju, ja sam posle totheme pila heferol kapsule i vishe su mi pomogle a i lakshe sam ih podnosila, a od totheme sam stalno povracala

: Brankica021 - 19. septembar 2007 19:56:11(UTC)
dija...skoro svaka trudnocia bez izuzetka ima anemiju u trudnoci,ako ne na samom pocetku,na kreju sigurno...ja sam u prvoj imala od samog starta,pila sam tablete gvozdja.Sada ulazim u peti i jos uvek se ne dam :)

: dragana.srb - 19. septembar 2007 19:28:46(UTC)
Meni je baš gvoždje palo i rekli su mi da koristim preparat Tothema 10 dana. Da li ga je neko od vas koristio i da li pomaže?

: tijanast - 25. jul 2007 23:14:23(UTC)
Ja je imam sve vreme, nije to nishta ozbiljno i opasno, pijem gvozdje sve vreme i vitamin C, Meni je hemoglobin bio i 90, pa poraste, pa se opet spusti i takop u krug. Kazu da su bebe anemichnih trudnica malo sitnije ali moja je bash suprotno, malo krupnija. Nemoj da brinesh, jedi puno voca i to ti je to, nema shta tu puno da uradish, beba shto je veca, uzimace ti sve vishe pa ce tebi krvna slika biti slabija ali ce ona imati dovoljno.

: dija - 25. jul 2007 13:45:43(UTC)
Juce sam radila nalaz krvi, na ulazu u trece tromjesecje i nalazi su sledeci
L 9.6
E 3.22
HGB 96g/L
HCT 0.295L/L
MCV, MCH, MCHC, PLT AG su u granicama normalnih vrijednosti,
zanima me da li je neka od vas imala anemiju u trudnoci i kako se sa tim nosila, neznam neznam neznam

: Ivanela - 28. jun 2007 23:04:58(UTC)
Ceco tvoj i moj doktor se bas razlikuju, koliko sam po nasim postovima primetila.Ja vadim krv svakog meseca (kao i urin), i tek sad na pocetku sedmog meseca se vidi kako mi se krvna slika malo pogorsala, a urin je svakog meseca bio drugaciji.Opet ja sam mu rekla da imam pojacan sekret ali on je rekao da nema vaginalnih pregleda u trudnoci, osim ako nemam bas neke jake smetnje.

: bveselinovic - 24. jun 2007 23:29:17(UTC)
ja od pocetka radim analizu krvi i urina na mesec dana a uz na 6 nedelja a sad ce biti pregled kod dr na nedelju dana posto polako ulazim u 9

: Beclijka - 21. jun 2007 13:48:48(UTC)
Nisam ni ja radila analizu krvi svaki mesec.Radila sam na pocetku i kasnije mislim u 25 nedelji, kada sam radila i opterecnje secerom, tj gestacijski.
Analizu urina radim svaki mesec i to je obavezan deo pregleda kod lekara svaki mesec.Prvo dam urin, onda mi izmeri tezinu, pa pritisak , opipa stomak, pogleda kakvo je stanje grlica i radi uz.

Luna pijem dve case dnevno.Jedno ujutru, jednu uvece.Moram da pravim razliku od min tri sata izmedju Mg i bilo kog preparata sa Fe, oni se ne piju zajedno.

Nateraj se, kazem ti ja nisam kontrolisala krvnu sliku, ali verujem da je bar malo bolja jer se bolje osecam...

: milenica - 21. jun 2007 13:32:38(UTC)
Ceco i meni je receno da cu urin i krv davati na analizu svakog meseca!!
Logicno je da u ranoj trudnoci, u I tromesecju mozda nece doci do velikih promena konkretno u krvnoj slici zato bi trebalo da su te kontrole cesce u II i III tromesecju...
;] ;] ;] ;]

: Bambina. - 21. jun 2007 11:43:02(UTC)
Ceco, kod mene u DZ svi doktori traze da se jednom mesecno uradi: krvna slika, gvozdje, glukoza, urin i urinokultura, takodje jednom mesecno radimo i uz pregled. Mislila sam da to vazi za sve DZ, odnosno za sve trudnice! Uopste mi nije jasno zasto da ti radi krvnu sliku na kraju trudnoce a ne tokom cele trudnoce hmm
Raspitaj se ti kod jos nekog ginekologa jer mi ovo zvuci kao da je hteo da te otkaci!!!!

: pavletova mama - 21. jun 2007 0:30:32(UTC)
ja sam u par navrata u trudnoci pila Tothemu,ukus je odvratan,zubi su mi pomodreli,imala sam problema sa stolicom,ali cim prestanem da pijem sve se vrati u normalu za par dana,tako da sam ih posle toga pila svaki 3-4 dan i tegobe se nisu pojavljivale.

: pavletova mama - 21. jun 2007 0:20:52(UTC)
ja sam u par navrata u trudnoci pila Tothemu,ukus je odvratan,zubi su mi pomodreli,imala sam problema sa stolicom,ali cim prestanem da pijem sve se vrati u normalu za par dana,tako da sam ih posle toga pila svaki 3-4 dan i tegobe se nisu pojavljivale.

: lunaa78 - 20. jun 2007 22:18:00(UTC)
Ceco, ne znam, ali ja sam do sad 3 puta vadila analize.Ne znam koja je svrha raditi analize na kraju trudnoce jer nista ne mozes da popravis.Do 18. nedelje sam radila 2 puta i to drugi put nisam radila zato sto mi je krv bila prvi put losa pa da prekontrolisemo, bas naprotiv u 8. nedelji mi je bila idealna, ali vec kroz 2 meseca ona mi je rekla ponovo da uradim da bismo videli da je dosta slabija nego prvi put.
Ne znam za tvog lekara, verovatno covek zna svoj posao pa ga i slusaj.Ako ne osecas malaksalost,vrtoglavicu,i ako se brzo ne zamaras,verovatno ti je i krv korektna.
Pozdravljam te puno,inace,dodjem cesto u Pancevo i imaju super sladoled u onom kaficu u pesackoj zoni (ne znam kako se zove) unutra ima crvene fotelje i ranije su imali i neku mini igraonicu za decu, sad su ga lepse sredili...Sladoled im je mmmmmmmmmmmm....

: lunaa78 - 20. jun 2007 22:06:52(UTC)
Beclijka, koliko dnevno popijes revite?Ja sam se jedva nateravala na jednu casu, medjutim danas na kontroli dr mi je rekla 2 pa i tri case.Cak mi nije nista ukljucila od lekova smatrajuci da ce mi Revita pomoci samo da povecam dozu.
Pozdrav od lune:)

: Ceca25 - 20. jun 2007 22:05:11(UTC)
Kao sto vidite ja sam u 18. nedelji. Meni je doktor dao da vadim krv kada sam saznala da sam trudna, znaci negde oko 5. nedelje. Od tada mi nije govorio da vadim krv cak kaze da se krv ne vadi svakog meseca (kako sam ja mislila) vec na pocetku trudnoce i tamo u kasnijoj trudnoci.
Na koliko ste vi vadile krv i da li je ok to sto moj dr. kaze?

pregnant

: Beclijka - 20. jun 2007 19:34:49(UTC)
Ja sam pocela pre otprilike dve nedelje da pijem Revitu Fe i mogu vam reci da se ja osecam bolje.Nisam kontrolisala krvnu sliku, ali vrtoglavice su skoro i nestale, osecam se dosta jacom i sto posto sam i ubedjena da mi je mozda i hemoglobin malo bolji.Mada u principu, 100% ne mozes da ga nadoknadis jer sto Daca, a i moj dr na posledenjoj kontroli, beba ga stalno trosi i normalno raste pa su joj i potrebe vece.

: daca77bg - 20. jun 2007 12:06:50(UTC)
Tothema se pije na slamcicu da bi se sprecila prebojenost zuba. Sto se tice zatvora ne mora da znaci da ces ga dobiti zbog preparata gvozdja, ja pijem vec dva meseca i nemam nikakve od pobrojanih problema. Ma koliko se trudila da se zdravo hranis ne mozes da uneses dovoljno jer su bebine potrebe sve vece tako da uglavnom sve trudnice moraju da unose preparate gvozdja. Pij puno tecnosti i jedi sveze voce i neces imati proplema sa zatvorom.

: lunaa78 - 20. jun 2007 11:28:30(UTC)

Juce kad sam uzela moje nalaze krvi bas sam se razocarala :( ...

Prosli put RBC su bila 3,62 i posto sam imala mucnine dr mi je rekla da necemo ukljucivati nista od lekova,ali da moram imati zdravu ishranu punu voca i povrca...i plus mi je rekla da je revita fe super za malokrvnost.Pridrzavala sam se svega, povrce, voce vise ni sama ne znam koliko dnevno pojedem, jedino sto jedem samo pilece belo meso, crveno nista.

E juce RBC 3,42 znaci nista se nije popravilo samo gore icon_rolleyes Danas imam kontrolu i ocekujem da mi ukljuci Tothemu, jer mi je vec pricala da je dobra.Ono sto ne znam je da li ce mi od nje zubi promeniti boju i ne znam da li izazivaju zatvor,nesto sam u tripu da gvozdje izaziva zatvor.

Ako neko ima iskustvo neka ga podeli sa mnom, bas sam nekako bljak :?

: tijanast - 31. maj 2007 18:57:34(UTC)
Jao ja ne znam shta vishe da radim, meni je krvna slika ponovo katastrofalna, hemoglobin mi je pao na 99 (nikada nije bio tako nizak), eritrociti 3,37, uzas! Ne znam shta vishe da radim, pochela sam ponovo da pijem tot'hema ampule ali ne znam koliko ce mi to pomoci, proshli put su mi digle hemoglobin na 113 ali nije su dugo zadrzao a one ne smeju mnogo dugo da se piju. Ono shto me najvishe brine je shto mi je gvozdje 22,5, shto je super a hemoglobin tako nizak.

: Gost - 3. maj 2007 13:07:00(UTC)
E pa posto i vama fali "gvozdjara" kao i mojoj sestri ja samo da dam predlog sa ampulama koje bi trebalo svaka zena da pije i kada ima menstruaciju zbog gubitka gvozdja. Vi trudnjace smete to da pijete i mozete da pitate doce da li mozete i duze od 15 dana, u svakom slucaju nece skoditi jel su zaista lake i efikasne(mojoj anemicnoj sestri pomazu). Znaci, tanjast ih je vec spomenula, to su Tothema-francuske ampule koje se rastvaraju u 1 dcl vode(ili chaja) i finog su ukusa, pije se jedna dnevno desetak dana pa se pravi odredjena pauza jel se gvozdje tada poboljsa i sestra nije imala nikakvih zeludacnih tegoba zbog njih, fine su. Ja probala jednom iz znatizelje.

Zelim vam da sto pre "ojacate" icon_razz

zaljubljen

: Gost - 3. maj 2007 11:59:00(UTC)
Beco, hvala ti!!! zagrljaj
Svraticu do apoteke da se raspitam za sirup.

zzivanovic nije los tvoj recep, isprobacu ga cim kupim sve potrebne sastojke!!!

:-* :-* :-*

: Gost - 2. maj 2007 16:13:00(UTC)
htela bih sa vama da podelim jedno moje pozitivno iskustvo..
već sam pisala da sam u obe trudnoće imala savršenu krvnu sliku i nedavno sam u razgovoru sa jednom mojom prijateljicom koja se inače bavi ishranom,saznala i kako..25 god sam bila vegetarijanac i ishrana mi je bila bazirana većinom na žitaricama i povrću..svako jutro na prazan stomak pojedem jednu,dve jabuke i za jedno sat vremena musli od:
-2 kašičice očišćenog suncokreta
-3 kašičice mekinja
-2 kašičice pšeničnih klica
-2 kašičice lanenog semena(samleti neposredno pre upotrbe)
-2 kašičice ovsenih pahuljica
-šaka korn flexa
-malo cimeta(odličan u preventivi dijabetesa)
-1 kašičica meda i to sve zalijem jogurtom..
ta moja prijateljica mi je rekla da je upravo taj doručak ključ za moju dobru krvnu sliku u trudnoći..
isto tako je voće natašte odlično za pročišćavanje organizma i probavu..da,u trudnoći je čest problem i zatvor i jako neprijatan i štetan..sa ovakvim doručkom se i tu puno može pomoći..verujte mi,daje neverovatnu energiju i smanjuje upotrebu veštačkih vitamina kojima baš ne verujem mnogo i izbegavam ih..
meni je ovakav doručak prešao u naviku i ne mogu više ni da zamislim da dan počnem bez njega..u toj činijici žitarica je riznica vitamina i minerala koji su potrbni bebi za pravilan rast i razvoj..može da se doda i malo suvog voća,ako neko voli..i još nešto,zadovolji želju za slatkišima..
probajte i učinite puno za svoje i bebino zdravlje..

: Gost - 2. maj 2007 14:57:00(UTC)
Ma nije ni kod mene sjajno sigurno.Citav zivot imam problema sa gvozdjem, a sada na pocetku trudnoce uvek sam bila na samoj donjoj referentnoj vrednosti.Videcemo narednih dana.
Bambi (super ti je nik) normalno je da se neki elementi nekada apsorbuju a nekada ne.Probaj sa nekim preparatom na prirodnoj bazi.Znam da kod nas ima ono Ferohel vino i sirup.Ja sam ga koristila i uvek mi je poboljsavao krvnu sliku.Jedan je sigurno i za trudnice, znam da sam citala u upustvu, ali sada nem asanse da se setim.
Raspitaj se.

: Gost - 2. maj 2007 10:44:00(UTC)
bveselinovic bravo bravo bravo

beco, drzim ti fige da sve bude OK, javni kako je proslo!!!

Svih saveta koje ste ranije napomenule se drzim ali mi gvozdje i dalje polako pada kako odmice trudnoca. Izgleda da kod mene nivo gvozdja ne mozda da se regulise ishranom icon_cry icon_cry icon_cry ali dobro, sta je tu je!
Idem za 15-ak dana na proveru krvne slike pa cemo da vidimo kakvo je stanje.

: Gost - 1. maj 2007 22:02:00(UTC)
Super bveselinovic veoma mi je drago, ja imam termin sutra kod mog ginekologa, pa mi i predstoji redovna kontrola krvne slike kao i opterecenje secerom.Nadam se da ce i kod mene biti sve ok jer me bas muce vrtoglavice.

: Gost - 1. maj 2007 21:45:00(UTC)
krvna slika super nema vise tabletica gozdja

: Gost - 28. april 2007 17:01:00(UTC)
Ja od rodjenja imam anemiju i svaki put kad mi neko od lekara zatrazi analizu krvi, uvek padne u nesvest kada dobije rezultate. Bilo je i onih koji su me slali na dodatna ispitivanja. Na kraju sam dobila uput da idem na ispitivanje na hematologiju u Klinickom centru. I tamo su mi rekli sledece - kada si trudna, moras da unosis gvozdje jer je potrebno detetu ali samo do nek ne dosegnes prosek, u svim ostalim situacijama i stanjima tebi je tvoja anemija normalna. Tvom organizmu ona odgovara i ne moze se popraviti vestacki bog zna sta, mozda samo da se vise priblizis PROSECNIM vrednostima koje su PROSEK za sve zene i muskarce, bez obzira na tezinu, visinu, uslove, krvnu grupu i sl. ali to ne znaci da taj prosek odgovara bukvalno svakom organizmu. To je kao kod ljudi sa npr.niskim krvnim pritiskom, njih bi vestacki povisen krvni pritisak ozbiljno razboleo.
Meni anemija nikada nije smetala, nikada nisam bila ozbiljno bolesna, a i u prvoj i u drugoj trudnoci sada pijem gvozdje (iste tabletice kao i vi). Cim mi se krvna slika popravila (gvozdje 10), lekari su mi rekli da PRESTANEM da pijem gvozdje, ako se pogorsa onda da krenem ponovo. Inace, moj organizam izbacuje gvozdje ako ga preterano unosim tako sto mi izbijaju tackice po stomaku.

: Gost - 28. april 2007 12:49:00(UTC)
ja sam juce dala krv i mokracu i u ponedeljak idm kod dr.drzite mi palceve vec 20 dana pijem gvozdje uzas a tek vitamine da nocu nemogu da spavam celu noc

: Gost - 27. april 2007 16:28:00(UTC)
I moja krvna slika je losa...
Za sada pijem samo tablete vitamin C 3 puta dnevno i pokusavam da se pridrzavam svega sto su mi rekli. Naravno voce, zelenis, junetina, konjsko meso (ne vise od jednom nedeljno)...
Najlosije je bilo na samom pocetku, skoro sve mi bilo ispod granice normale..a tada mi je gvozdje bilo 23,6. Sada je 16 ali je jedino hemoglobin malo slabiji, ostalo je sve normalno.
Verovatno je trebalo "pogurati" gvozdje da se apsorbuje!!!

: Gost - 25. april 2007 0:16:00(UTC)
Ja sam u prvoj trudnoci kuburila sa krvnom slikom dok nisam pocela svaki dan da pravim vitaminsku bombu, jedna cvekla, jedna jabuka i jedna sargarepa, pa sve u sokovnik. To mi je jako pomoglo, inace ako je gvozdje dobro a eritrociti i hemoglobin malo ispod granicnih vrednosti onda nema potrebe za lekovima, bar je meni tako rekla doktorka, samo malo vise vitamina. U prvoj trudnoci sam primala injekcije gvozdja i ne bole, bar mene nisu

: Gost - 24. april 2007 23:25:00(UTC)
i ja moram do kraja meseca ne uz i na kontrolu krvne slike pa vam se javljam

: Gost - 24. april 2007 15:02:00(UTC)
Ja sam juche dala krv i urin na analizu, idem sad po rezultate, da vidim da li se ishta promenilo... A sutra kod chika doce... Jedva chekam da vidim moje bebche zaljubljen zaljubljen zaljubljen Devojke, drzite mi palcheve da mi krvna slika bude dobra, jer ako ne bude ja ne znam shta cu vishe da radim...

: Gost - 13. april 2007 10:49:00(UTC)
Bveselinovic nemoj piti grejp, on bas suprotno deluje tj. spushta gvozdje i uopshte nije dobar za krvnu sliku, ja ga bash volim ali... :(

: Gost - 12. april 2007 22:38:00(UTC)
Bveselinovic, pored voca treba da unosis crveno meso, (najbolja je konjetina) jer je ono veoma bogato gvodzdjem. Gvozdje imas i u zumancu jaja. Bitno je da ne kombinujes namirnice bogate gvozdjem sa mlecnim proizvodima iz razloga sto kalcijum iz istih ometa reapsorpiciju gvozgja.

: Gost - 12. april 2007 20:41:00(UTC)
hvala puno pijem tabletice na prazan stomak,pijem vitamin C,multi-vitamin i sok od cedjene pomorandze,limuna i grejpa naravno ne odjednom ali u toku dana to su moji vitamini izbegavam da pijem sokove iz prodavnice vise volim kada ih sama napravim i zasladim medom.po meni su sokovi (negazirani)nista manje stetni od koka kole jer sadrze konzervanse,vestacke boje,i td.a sta ce nam sve to.veliki pozdrav za sve i hvala na pomoci

: Gost - 12. april 2007 19:21:00(UTC)
Drage, sok od borovnice i kupine sto vise! ja tokom cele trudnoce nemam nikavih problema, al sam na pocetku dosta pila ovog soka, a sad sam presla na kupinasto voce u svezem obliku.Dosta setnje na svezem vazduhu!
Meni je za sve ovo vreme savrsena krvna slika, nisam imala vrtoglavice ni bilo koje probleme! Videla sam samo da su mi blago poviseni leukociti, ali mi je ( na moje uporno insistiranje) dr objasnila da nije strasno jer se to desava u trudnoci i da mi je sve u svemu krvna slika savrsena.

: Gost - 12. april 2007 18:55:00(UTC)
Kod mene je gvožđe 21.4 a imam i vrtoglavice, zujanje u ušima i ne osećam se dobro kada se malo duže tuširam. Ne znam šta je tačno uzrok tome.

: Gost - 12. april 2007 2:19:00(UTC)
bveselinovic o krvnoj slici bi mogla da ti pricam danima jer moj sincic je bio anemican dve godine,taman mu se malo sredi pa oped padne i sve tako u krug,sad trenutno je ok.mogu ti reci sta je sve on pio i jeo da mu se poboljsa.
uzimao je folan tabletice,vitaminski sirup sa gvozdem,pio neke kapi,legofer sirup ali mu nije odgovarao,u sustini mora da jede svakog dana jaje,meso voce tj,vitamin c da unosi da bi se gvozde razlozilo u organizam jer gvozde trazi kiselu sredinu.spanac,tj.sve sto je zeleno,tako i ti jedi zelenis voce i obavezno vitamin c.
nadam se da sam ti pomogla.

: Gost - 12. april 2007 1:27:00(UTC)
Bveselinovic,verovatno je dr.mislila na vrednost gvoždja ,jer je on za žene normalan od 7-28,a ti imas 3,6.
a hemoglobin ide od 119do 157.
Ja sam imala gvoždje samo 2,9 ,
a hemoglobin ispod 85 pa vi vidite.
To ne može brzo i lako da se digne,potrebena je
terapija mesecima,da bi se stabilizovala
i napunili depoi gvoždja.
Najbolje se apsorbuju kad pijes tablete ili ampule na prazan stomak pre jela jedno pola sata sa
tableticom folne kiseline (folak) i nekim kiselim sokom,pomorandža,jabuka,borovnica,višnja...
Treba krvnu sliku kontrolisati kad ti dr.kaže
na oko mesec dana.pozz :)

: Gost - 12. april 2007 1:13:00(UTC)
Ferim lek tabletice za grickanje 3 puta dnevno, odlicne su

: Gost - 11. april 2007 23:53:00(UTC)
Ja sam takodje pila tabletice FERRO-GRADUMET i krvna slika mi se popravila.Meni je doktorka savetovala da zbog bolje apsorpcije pijem tabletice na prazan stomak,otprilike pola sata pre dorucka.I naravno dosta vitamina C(liumada,cedjena pomorandza,grejp....).

: Gost - 11. april 2007 23:51:00(UTC)
Mislim da nije problem sto ti bveselinovic nisi jela pravilnije preko praznika.Normalno je da u trudnoci opada nivo gvozdja u krvi i hemoglobin se smanjuje i u principu skoro svaka druga zena mora da dodatno uzima gvozdje, mada je to relativno jer zaista je pitanje koliko u stvari nas organizam resorbuje, koliko izluci iz tela i koliko nama uopste ostaje.Ja nemam pojma kakva je situacija trenutno kod mene, krv treba da vadim pocetkom maja, jer tada imam redovnu kontrolu krvi.Verujem da ni kod mene situacija nije sjajna jer sam na samom pocetku trudnoce bila sa hemoglobinom na donjoj referentnoj vrednosti sto je i isto skoro kao i manjak, a gvozdje je u referntnoj od 110-170 ja sam imala 117, znaci da situacija slicna, a u poslednje vreme imam i neke male vrtoglavice a i kada naglo ustanem malo mi se mraci pred ocima, sto mogu da budu znaci da je gvozdje deficitno.
Ne znam da li se kod nas radi test opterecenja secerom?

: Gost - 11. april 2007 23:43:00(UTC)
ANEMIJA?
JAJE, BUNDEVA I BANANA, KOLIKO GOD.
NEMA ANEMIJE.

V E R U J T E.
VOLI VAS VASA DUGOGODISNJA ANEMICARKA.
I STO JE JOS VAZNIJE , MAJKA JEDNE IVE KOJA JE ZBOG TOGA BILA U TIRSOVOJ, PRIMALA TRANSFUZIJU U SVOJIM PRVIM DANIMA ZIVOTA, I RESILA KONACNO PROBLEM U ROKU OD 9 MESECI STO JE :) :) :) :) :) :) :) :)

I TARA . PLANINA TARA JE CUDO.

: Gost - 11. april 2007 20:42:00(UTC)
Verovatno je mislila na eritrocite, normalne vrednosti za zene su od 3,7 do 5,1 a normalno je da u trudnoci budu malo manje tako da tvoj tezultat uopshte nije losh, mozda nije morala odmah da ti da lekove vec samo da ti skrene paznju da popravish ishranu pa ako to eventualno ne uspe da ti da neshto a i ne znachi svaki "losh" rezultat krvne slike nedostatak gvozdja. Samo ti nastavi tako da razmishljash i sve ce biti ok, obozavam tako pozitivne i optimisticne ljude bravo :-*

: Gost - 11. april 2007 19:46:00(UTC)
a meni nije rekla koliko mi je gvozdje samo mi je rekla da mi je krvna slika ova 4 puta bila 4 a sada je 3.6 sta god to znacilo ali i ja sam za vreme ovih praznika jela samo slatko a ne potrebno a beba uzima sve vise sada sam u 24 nedelji ali nadam se da cu to nadoknaditi lekovima i ishranom ja sam uglavnom optimista mada sam se smorila kad sam cula bar sa krvnom slikom nikad nisam imala problema

: Gost - 11. april 2007 19:33:00(UTC)
Meni je sada hemoglobin bio 101 a u samom pochetku 118 i onda je samo pocheo da pada na 115 pa 105 i sada 101, gvozdje sada nisam radila jer je proshli put bilo super, chak 20 i zato se josh vishe brinem ne shvatam shta nije u redu zahto su mi hemoglobin, eritrociti (3,26) i hematokrit (0,281) tako niski ako ima dovoljno gvozdja, da li je moguce da se tako loshe apsorbuje, ne znam da li uopshte ima svrhe da ga uzimam i kako to moze da utiche na bebu....? A da, uzimam i jako puno vitamina c, da bi se bolje apsorbovalo ali se sad stvarno pitam da li to sve ima koristi i shta treba da radim...

: Gost - 11. april 2007 19:03:00(UTC)
Ne se sekirajte anemiju ko ja tesko ko da je imao,
totema mi je bila slaba,pila sam ferro-gradumed
jer je kao jaci,hvala Bogu pa nisam morala inekcije gvozdja da dobijam jer sam cula da mnogoooo boleee.
Napisite mi vase rezultate hemoglobina i gvozdja.pozz :)

: Gost - 11. april 2007 17:47:00(UTC)
I ja sam htela da postavim ovu temu, ja sam proshle nedelje radila i bila mi je ochajna tako da moram da pijem tothemu ampule. Pretposlednji put kada sam radila bila je losha ali ne toliko, pila sam Ferum sirup ali ochigledno da mi nije pomogao poshto je josh gora. Doktor mi je rekao da imam ne bash naivnu anemiju a stvarno sam jela sve shto mi je rekao i jedem josh uvek, videcemo kakva ce biti sledece nedelje posle ovog leka :(

: Gost - 11. april 2007 17:40:00(UTC)
Ja sam u obe trudnoće imala jako loš
hemoglobin i gvoždje,pa sam pila spomenuti Ferro-gradumet tokom cele trudnoće i to po 2,3 dnevno,
ne sećam se tačno.
Nekome se teže apsorbuje gvoždje,nekome ne.

: Gost - 11. april 2007 17:30:00(UTC)
danas sam bila kod dr.i kazala mi je da mi je pala krvna slika do sada je bila 4 a sada je 3.6 neznam tacno sta to znaci ali mi je dala tabletice gvozdja FERRO-GRADUMET da pijem jednu dnevno i da se vidimo sledece nedelje naravno i dosta vitamina c.ustanovili smo da mi beba sada vise uzima a i da sam ja smanjila unos zdravih namirnica a vise jela slatkise i ono sto nikom nije potrebno pa je i tako mija krvna slika koja je uvek bila fantasicna sada u krizi.tako da znate drage moje trudnice vise prirodnih sokova,spanaca i mesa a manje kolaca i cokolade. smizlica