Obaveštenja

Icon
Error

: jecapereca - 28. februar 2012 22:48:40(UTC)
Cao svima,zanima me da li uzimanjem Folnaka moze da dodje do povecanja Prolaktina? Uzimam Folnak vec mesec dana,uz to sam krenula da pijem Ciklo-progynovu jer imam neredovne menstr.Malo me je zbunilo ovo povecanje Prolaktina,jer sam ocekivala bolje rezultate posle Ciklo-progynove,pa mi pade napamet da mi nije Folnak to napravio? icon_sad

: Raffy - 9. januar 2012 20:26:48(UTC)
Pijem nekoliko meseci vec, nisam bas redovna, desi mi se da zaboravim. Radnim danima pijem redovno, zato sto mi stoje na vidnom mestu na poslu. icon_rolleyes

: SANJA TM - 9. januar 2012 16:34:45(UTC)
I ja sam menjala, tako da mislim da je ok.
Ja je pijem duže vreme, pa se ponakad i desi da je zaboravim popiti hmm
Ih, koliko ima trudnica koje znam, da je uopste nisu ni pile...
tako da samo napred zagrljaj

: Raffy - 9. januar 2012 15:48:48(UTC)
Hvala SANJA TM na odgovoru. Ja sam pila folnak, a sad sam kupila Betavitevit 400 Folna. Ne znam da li smeta sto sam promenila.

: SANJA TM - 9. januar 2012 13:55:43(UTC)
Misim da nije bitno koji je proizvodjač.
Meni je dr. prepisala samo folnu kiselinu od 400mcg
Nekada uzmem i folnak. Pijem je već duze vreme, nemam nikakvih reakcija.

: Raffy - 8. januar 2012 21:19:43(UTC)
Ja sam nova, htela sam da pitam kog proizvodjaca Folnu kiselinu pijete? Vidim da u prodaji ima vise njih. icon_rolleyes

: ancicvele - 17. oktobar 2010 21:02:36(UTC)
Pijem folnu kiselinu godinu dana, pooooooooooooooooovećao mi se apetit mnoooooooooooooooogo, grudi su mi osetljivije pred menstruaciju.Možda je to zbog folne, možda zbog hormona. neznam Pozdrav!

: hesperidian_blue - 15. oktobar 2010 20:22:41(UTC)
Ja pijem folnu kiselinu vec 3 meseca, jer planiram trudnocu ali od kad je pijem grudi su mi vece i napete pocne posle ovulacije pa sve do kraja pmsa su naduvene, citala sam nesto da fitoestrogeni tako deluju, da li se jos nekom to desava?

: ketica - 3. februar 2010 21:40:31(UTC)
Hvala vam puuuno Coko i Bobo.
Onda cu lepo da nastavim da pijem Ekomer i evo od juce ubacih i Folnu.
Coko hvala ti puno na lepim zeljama i ja tvom Todoru zelim sve naj naj naj na svetu.
nadam se i ja da ce Katarina uskoro postati sestrica.
Ajde zene pa se vidimo i na drugim temama.CMOK!!!

: Coka78 - 2. februar 2010 23:43:52(UTC)
E da, folna kiselina povecava apetit, nekad se prepisuje obolelima od anoreksije. Mozda je apotekarku zbunilo to sto tvoj muz nije rekao da kupuje za tebe koja se pripremas za trudnocu, pa ga je ispitivala jer je mislila da je za njega...

: bobba - 2. februar 2010 23:32:14(UTC)
Ketice, ja folnu kiselinu pijem od avgusta (5mg, Folnak), pila sam je i u prvoj trudnoci i 2-3 meseca pre i prvi trimestar. Folna kiselina je odlicna i ne moze ti skoditi, a ako te buni sto je rekla apotekarka ti pij ujutru jedno a popodne drugo( ekomer i folnu) ili otidji pa je pitaj.

: Coka78 - 2. februar 2010 23:04:04(UTC)
Draga Ketice, prvo zelim Katarini da sto pre dobije seku ili batu :) Mislim da slobodno mozes da pijes folnu kiselinu, ja sam pre trudnoce pila jedno cetiri meseca isto 5 mg. Sad pijem takodje ekomer, a planiram uskoro da uvedem i folnu jer mom Teodoru zelim sto i tvojoj Katarini :) Posto je ekomer ulje ajkuline jetre, a folna vitamin koji je potreban organizmu, a posebno trudnicama (preporucuje se da se pije par meseci pre oplodnje da bi mogao da se nagomila i ima povoljan utiocaj na razvoj bebe), mislim da nije nikakav problem da pijes i jedno i drugo. Sa srecom, pa da se druzimo na temama u trudnoci :)

: ketica - 2. februar 2010 22:11:25(UTC)
Radimo na bebi i odlucila sam da pocnem da uzimam folnu kiselinu.
mm mi je uzeo u apoteci tabletice folne kiseline od 5 mg.
Pise da odrasli piju 1-4 tablete dnevno u toku jela.
Apotekarka ga je pitala da li mu je to lekar preporucio i on je rekao da jeste sto nije istina...
Nije mi jasno zasto je to rekao al sta sad...
I pitao ju je da li moze da se uzima uz Ekomer posto ga pijem zbog imuniteta, i ona kaze da moze ali kao ne odjednom da popijem i ekomer i Folnu.
Sad mi nije jasno deluje mi kao da je apotekarka bila malo oprezna kada ga je pitala sve to..., a znamo se sa njom...
Ja nisam pila folnu kiselinu pre prve trudnoce...nemam iskustva sa tim pa zato...

kako ste vi pile folnu kiselinu dok ste se spremale za trudnocu?

: hippeia - 3. oktobar 2009 13:11:05(UTC)
Ja sam u prvoj trudnoci pila folnu kiselinu dva mjeseca prije zaceca (htjela sam 3, ali se desilo vec posle dva) i od zaceca Maternu. Negdje u 7-8. mjesecu Materna je prestala da se uvozi, pa do kraja trudnoce nisam uzimala nista.Takodje sam imala odlicnu KS.
Sad isto pijem Folnu kiselinu i MamaVit, koji je isto sto i Materna-isti proizvodjac (PharmaSwiss) i isto pakovanje, samo promijenjen naziv...MamaVit se pije sve do prestanka dojenja...cula sam i za prenatal, ali moja dr-ica se vec godinama drzi ove Materne, odnosno MamaVit-a, isto je odlican i nemam nikakvih problema sa KS.

: lilica - 3. oktobar 2009 12:08:34(UTC)
Mi planiramo da krajem godine pocnemo da radimo na bebi, tako da bih mogla da pocnem sa folnom kiselinom :-). Bas se radujem zagrljaj

: Danijela&Jovana - 3. jun 2009 23:10:21(UTC)
Potpisujem sve sto je rekla Medvedic, s tim sto sam ja Prenatal pila 6 meseci pre zaceca. I sve vreme trudnoce.

: Medvedic - 29. maj 2009 16:49:31(UTC)
Citat:
roko - 29/5/2009 09:40

Pozdrav svima,ja sam imala spontani u 8 nedjelji,evo sada je već prolaze dva ciklusa ,šta mislite o prenatalu prije trudnoće i dali netko zna smije li se folic + kombinirati uz prenatal sa obzirom da u prenatau ima folna kiselina? planiram trudnoću ..

Sme,sme 8) ,meni je dr upravo to prepisao ;)

Folnu sam pila tri meseca pre zaceca do 4. meseca trudnoce,a Prenatal od 3.,tako da sam mesec dana pila i jedno i drugo,na savet dr.

Prenatal je odlicna stvar,ja nikad bolju ks nisam imala nego u trudnoci,svima bih ga preporucila.

: roko - 29. maj 2009 16:39:35(UTC)
I kod mene je sve prošlo hvala bogu u redu nakon kiretaže popila sam klavocim 2x1 i te kapi za sužavanje maternice,ja sam još iz prevetive popila turu antibiotika kad sam dobila prvu vješticu i ja i muž...nešto za gljivice ,mada su mi nalazi prije spontanog bili sterilni ,ne pušim više,jedem zdravo...isčekujem...sada opet sve ispočetka

: nestrpljiva76 - 29. maj 2009 16:32:43(UTC)
ma, videcemo se sigurno!!!

nego, sve ste pile nesto puno lekova posle spontanog... icon_rolleyes meni je dr. prepisala samo 5 dana dovicin 1x dnevno i kapi za skupljanje materice 3x dnevno po 15 kapi... prva 2 dana sam u bolnici primila inekcije... 6.-og dana mi je stalo krvarenje i sad je sve ok... pu-pu, da ne ureknem

: roko - 29. maj 2009 16:02:57(UTC)
Mislim da možeš nestrpljiva,ja sam popila tuku antibiotika koje mi je propisao gin poslije spontanog ,poslije toga sam počela piti folic + jednu na dan i jednu b complex tableticu na dan...sretno nadam se da se vidimo na prvom tromjesječju!!!

: nestrpljiva76 - 29. maj 2009 15:25:13(UTC)
ja sam imala spontani u 9.-oj nedelji i tek je proslo 10 dana od revizije ... sad samo cekam da dobijem 1.-u vestica da li mogu da pocnem vec sada da pijem folan kao pripremu za sledecu trudnocu dok cekam da mi prodju 2 ciklusa?

: roko - 29. maj 2009 13:53:40(UTC)
Ja sam sa prije prve trudnoće pila 3 na dan i gin me doslovno napao ,kao ne živimo mi u podnevlju gdje nema sunca..ovako onako...

: luki - 29. maj 2009 12:26:46(UTC)
roko,ja prenatal nisam pila ali sam zato pila folic i to tri puta dnevno-tako mi je rd rekla.e onda sam obilazila forume i uvidela da sam mnogo pila,medjutim dr koji mi je privatno vodio trudnocu,rekao je da nije nisrta strasno i da ne moze da skodi.Evo,rodila sam zdravu devojcicu

: roko - 29. maj 2009 11:40:57(UTC)
Pozdrav svima,ja sam imala spontani u 8 nedjelji,evo sada je već prolaze dva ciklusa ,šta mislite o prenatalu prije trudnoće i dali netko zna smije li se folic + kombinirati uz prenatal sa obzirom da u prenatau ima folna kiselina? planiram trudnoću ..

: lara - 4. februar 2008 20:51:47(UTC)
ja ujjutru posle dorucka popijem sa vode

: bombica26 - 2. februar 2008 11:13:32(UTC)
pa da,znam da je nesto...zato ja to kasno uvece tacno kad lezem u krevetic

: Medvedic - 2. februar 2008 6:59:26(UTC)
Bombice,i ja mislim da se ne treba piti uz mleko i sve mlecne proizvode jer ometaju vezivanje Fe sa folnom,sto joj je i cilj.

: bombica26 - 1. februar 2008 19:20:52(UTC)
meni su rekli da treba izbegavati piti folnu uz djus,i mleko jer moze da smeta stomaku...tako da ne bi mislila o tome,ja je zviznem pre spavanja,stoji mi do kreveta(zajedno sa ostalom opremom,toplometrom i m.b.eheheheheh)

: Medvedic - 1. februar 2008 18:17:28(UTC)
Nema na cemu lajti, :)

ja sam pila Folnak (5mg) svaki dan po jednu uz jelo.

: bombica26 - 1. februar 2008 10:29:28(UTC)
ja 5mg prepisao doca....

: lara - 1. februar 2008 10:12:28(UTC)
i ja pijem po jednu dnevno od 400mcg

: natasa21 - 1. februar 2008 9:40:10(UTC)
Ja pijem centrum vitamine i minerale oni sodrze 400mcg folnu kiselinu sto je sasvim dovoljna dnevna doza e kad sam pocela da pijem plus folan od 5mg mani je bilo svaki dan loso i rakla mi dr. da prekinem sa folanom jer je 400mcg sasvim dovoljno....eto meni smeta visak folne kiseline

: lajti - 1. februar 2008 7:35:52(UTC)
Jao, medvedić baš mi je drago zbog tebe
i hvala ti što si napisala svoje iskustvo, ja inače sad po prvi put počinjem sa folnom

: Medvedic - 1. februar 2008 7:05:23(UTC)
U novembru sam pocela da pijem folnu svaki dan,u aprilu smo poceli da radimo na bebanu,u maju sam odmah zatrudnela,a tokom trudnoce krvna slika mi je bila nikad bolja.A pila sam je i prva tri meseca trudnoce,da bih onda presla na Prenatal koji pijem,po savetu mog dr,svaki dan i evo,ostalo mi je jos sest dana do termina.

Slobodno pijte folnu i do nekoliko meseci pre nego krenete da radite na bebici,jer pospesuje zacece,a visak ne moze da se stvori jer organizam uzima taman onoliko koliko mu treba,ostatak se lako izluci,nigde se ne gomila.

: lajti - 1. februar 2008 7:05:08(UTC)
pa dobro onda da ih ne seckam više

: sanndra_bgd - 1. februar 2008 6:49:38(UTC)
I ja pijem jednu dnevno od 5mg...
Ako ti to bude mnogo (tvom organizmu) izacice ti nesto poput alergije.I to je znak da u organizmu imas dovoljno toga i da trbas da smanjis unos.

: bombica26 - 1. februar 2008 6:39:23(UTC)
ma ne jesi luda,ja pijem vec cetiri meseca jednu dnevno 5mg.

: lajti - 1. februar 2008 6:23:16(UTC)
Jel neće da škodi?

: lajti - 1. februar 2008 6:22:36(UTC)
čitala sam negde da je to mnogo pa je zato delim. Stvarno je pijete celu?

: Jeki - 1. februar 2008 6:09:33(UTC)
U pravu si bombice i ja pijem 5mg dnevno

: bombica26 - 1. februar 2008 6:02:33(UTC)
super lajti,mogla bi i celu,nece ti biti nista,veruj mi.ja pijem 5mg dnevno a i jeki koliko se secam

: lajti - 1. februar 2008 4:51:56(UTC)
Juče sam kupila folnu kiselinu i počela da pijem po 1/2 tabletice dnevno od 5mg.

: lara - 31. januar 2008 21:07:19(UTC)
pa mog misljenu folna e u kopleks vitamin b ali svak od vitamina b ima posebnu funkciju

: bombica26 - 31. januar 2008 21:00:52(UTC)
pa da,da je folna komplesk vitamina b izmedju ostalog

: lara - 31. januar 2008 20:56:53(UTC)
nerazumem kakv kompleks
da ne mislis naa B kompleks

: bombica26 - 31. januar 2008 20:39:48(UTC)
ja sam mislila da je kompleks

: lara - 31. januar 2008 20:37:09(UTC)
da ali folna mislim da je B9 ili B11 neznam bas

: bombica26 - 31. januar 2008 20:23:36(UTC)
ali zar folna nije oblik vitaminaB?

: lara - 27. januar 2008 20:48:54(UTC)
ja uzimam folnu i jedan dan vit c a drugi dan B6

: bombica26 - 27. januar 2008 19:15:36(UTC)
slazem se da cigarete ubijaju sav unet vitamic c u organizmu zato STOP!!!!!
i ja uzimam preventive radi,sumece

: Ane - 27. januar 2008 15:48:25(UTC)
Super bomi pazi na doze a za preventivu jako dobar je med,propolis i maticni mlec ja sam se tako stitila dok sam bila non stop izlozena po bolnicama na praksi i mogu reci nisam bila bolesna

: Bomi - 27. januar 2008 15:43:27(UTC)
I ja mislim da vit.C ne pomaže kad se razboliš ali da može sprečiti prehladu, tj da se organizam bolje odbrani u slučaju napada virusa. Zato ga ja uzimam preventive radi a ne čekam da se prehladim.

: Ane - 27. januar 2008 15:38:35(UTC)
Epa nece biti tako sve preko 400 mg Vit C povlaci 1/2 gubitka a vise doze oko 1 mg celosni gubitak vitamina c preko mokrace tako da vise je manje u tom slucaju i stvarno nemam komentara to doktori moraju da znaju i stvarno se nekad cudim nekim izjavama, Balerina jedna popusena cigareta unisti sve sto si unela vit.C u toku dana tako da ne smanjiti nego stopirati bi bilo idealno.Sto se tice virusa najnovija ispitivanja dokazala su da Vit C nema bas mnogo udela u zabrzavanju procesa lecenja ali to ostaje kako tradicija u preporukama koje daju doktori ali nema stete ako se zapaze doze,moj bi profa rekao za vit za 7 dana a dez za nedelju ce proci.

: Balerina - 27. januar 2008 14:03:01(UTC)
Meni je moj ginekolog prosle nedelje reko da uzimam osta C-vitamina.....
Reko mi je cak i ako preteram, nece mi nista faliti, visak cu izbaciti putem mokrenja....
Da samnjim cigarete, i da se ugojim.....I sto vise da hodam.......

: bombica26 - 27. januar 2008 9:44:08(UTC)
bravo bomice,sve za tvoju mrvicu

: Bomi - 27. januar 2008 9:33:16(UTC)
Ja uzimam folnu kiselinu 1/2 tabletice od 5mg, i Herbalife multivitamin. Inače pobornik sam što više voća, povrća, žitarica...pa nam neće nedostajati vitamina i minerala. Sad sam povećala i vitamin C zbog virusa pa osim ishranom dopunjujem ga i jednom šumećem ili u vidu tableta.

: bombica26 - 26. januar 2008 20:23:35(UTC)
ja licno nisam pila nista od toga,ali moja kuma jeste Prenatal i nije se zalila na mucnine.

: Seli - 26. januar 2008 20:10:08(UTC)
Koliko je tacno da Pranatal, Mamavit, Materna izazivaju mucninu! Mnoge moje prijateljice su pile vitamine a svakoj je bilo muka u prvom tromesecju, pa sa pomislila da je i meni muka od Prenatala, pomislih da prestanem da ga uzimam pa da vidim, ali sam se setila da imam jednu poznanicu koja nije nista od vitamina pila u trudnoci a i ona se isto napatila prvih par meseci! Sta vi mislite, ima li neko iskustva?

: bombica26 - 25. januar 2008 20:07:04(UTC)
kao sto znas danas se retko ko zdravo i pravilno hrani pa se vecina oslanja na tablete.
ja se licno hranim nutrucionistickim programom tako da dnevno unosim sve sto mi je potrebno od vitamina,u.h,proteina bla bla.jedino uzimam folicil 5mg svako vece,i pocela sam sad merz za (kosa,nokti,koza)

: Ane - 25. januar 2008 20:00:26(UTC)
Eto i ja se ubijam da ljudima ukazem da je najbolje da obrate paznju na ishranu jer je hrana najbolji lek a znam da je nekima lakse udri tabletu i resio stvar.Za neke stvari kao selen koga vise nema u zemlji razumljivo je isto i folna se moze pre trudnoce preko ishrane nadoknaditi ali i tablete, neka,to je stvarno bitno ali ostalo se sve lepo i lagano moze izvuci iz hrane.

: bombica26 - 25. januar 2008 19:44:47(UTC)
ehehhehe cmok.
ne zaista,kuma mi se porodila pre dva meseca,secam se navijala je sat za odredjeni vitamin,nije sve pila zajedno,neki su isli a neki ne.
a imam iskustvo sa doktorima koji promovisu lekove i labaratorije,pa sam tako jedan test umesto 160eura platila duplo bukvalno.

: Ane - 25. januar 2008 19:41:13(UTC)
bombice vidim da se dobro slazemo,kada pomislim na neku temu vidim vec tebe ispred mene neka intuicija veliki pozdrav

: bombica26 - 25. januar 2008 19:02:22(UTC)
slazem se sa ane 100%

: Ane - 25. januar 2008 11:25:08(UTC)
Podrzavam sve sto se uzima ali nesto i da dodam o tome.Vit C se ne apsorbuje tako efikasno u tim oblicima kao kad se prima prirodno kupus paprika,druga stvar sve preko 400mg se izbaci urinom nemojte da se predozirate kao 1g Vit C dnevno . Manje se koristi od strane tela sve sto je vestacko dok se prirodno i bole i brze i vise apsorbuje.Folna se mora nadoknaditi dodavanjem,i nedajte se zavaravati multivitaminima jer imate u njima kombinacije koje ne idu zajedno pa dok jedno uzimas drugo ode u stolicu.Gvozdje se najbolje apsorbira u kiseloj sredini znaci sa Vit C ali ne u isto vreme sa kalcijumom .To je tako jer se takmice za transpotne proteine nosace.Drugo ako vec mislite da ishranom ne mozete balansirati birajte tablete pre nego sumece.Razne doktore finansiraju farmaceutske kuce da forsiraju razne preparate.Birajte mudro.

: bombica26 - 16. januar 2008 9:35:48(UTC)
ja sam od danas uzela i MERZ vitamine,za kozu,kosu i nokrte jer sa ostalima stojim dobro.mada povremeno uzmem jednu sumecu vitamin c.

: belmica - 16. januar 2008 7:59:16(UTC)
ja pijem Folic plus po jednu dnevno i vitamin E

: Bomi - 16. januar 2008 7:57:27(UTC)
Ja pijem šumeće gvožđe sa folnom kiselinom, ali folne ima samo 0,2, a dnevna doša je 0,4. A pije se jedna šumeća dnevno jer je gvožđe u dnevnoj preporučenoj dozi.

: sanndra_bgd - 13. januar 2008 9:28:01(UTC)
Ja pijem folnak nekih mesec-dva...isto u dozi od 5mg....i nikad se nisam zapitala niti pomislila trebam li je seckati da uklopim 0,4...
To su uglavnom vitamini koji (predpostavljam) ne mogu da naskode.
A i znam da u slucaju folne kiseline ukoliko je ima vise u organizmu nego sto mu je potrebno,pojavljuju se ospe po telu i to je znak da treba napraviti pauzu sa uzimanjem.... ;]

: bombica26 - 12. januar 2008 19:26:13(UTC)
pa i ja sam isto sve saznala po forumima,nisam se rodila bas tolik pametna ehheheheh sala mala
ja inace pijem FOLICIL od 5mg ne brini nece ti skoditi.meni je preporucio doca jer pijem i neke druge lekove,pa kao za rizicniju trudnocu.sve u svemu kreni sa time,ako si vec pocela da pravis bebu.sretno

: jeka - 12. januar 2008 14:33:30(UTC)
Hvala bombice, citam po forumima i vidim da znas zaista mnogo.
Vec sam kupila folnak ali ga jos ne uzimam(cini mi se prevelika doza od 5 mg).
Pozdrav! :-*

: bombica26 - 12. januar 2008 13:35:22(UTC)
prvo moras da razumes razlog pijenja folne kiseline pre trudnoce kao i u trudnoci.folna kiselina se ne usnosi (u slucaju pokusaja zaceca)radi anemije,vec da se organiza snabde potrebnim vitaminima(bez obzira na trenutno stanje)koji ce spreciti moguci deformitet kod ploda.(eto po srpski receno)odnosno fetusa(defekt neuralne tube)u ranoj trudnoci,zato se i nastavlja jos par meseci u trudnoci sa kiselinom.pocinje se i po par meseci ranije pre pocetka ne zasticenog sexa kako bi organizam bio spreman ukoliko dodje do brze oplodnje(trudnoce).ako ne koristis neke druge lekove uzmi sama u apoteci nece ti skoditi sigurno,pitaj svog ginekologa nece ti sigurno reci kako nije preporucljivo i nema razloga zasto bi se plasila.kupi knjigice za zacece i trudnocu i videces svuda se pominje isto,ili cak ne netu.sretno

: jeka - 12. januar 2008 9:13:36(UTC)
Cao, evo i mene u drustvo.
Imam velike dileme sa tom folnom kiselinom. Ako je to vitamin iz grupe B i rastvorljiv u vodi, onda se valjda sav visak izluci iz organizma? Mozda i gresim. Ali kako se onda stvaraju zalihe, ako sav visak ode?
I negde po net-u sam procitala da su bolji rezultati pokazani ako se folna kiselina uzima u dozi 0.4mg, nego 5 mg koliko ima u folnaku.
Planiramo trudnocu i radimo na tom, ali se plašim da uzimam folnu i da je ne uzimam. Moj dr mi nije nista preporučio. Zar ne postoji nacin da se utvrdi manjak folne u organizmu(valjda manjak dovodi do anemije)?
Sve vas pozdravljam i molim vas ako neko moze da mi objasni ili da me uputi na neki sajt da se procitam o tome. :)

: bombica26 - 9. januar 2008 15:58:08(UTC)
Prenatal je super,tako kazu.ja pijem FOLICIL folnu kiselinu tri meseca

: Tanja i Mia - 9. januar 2008 13:35:18(UTC)
Ja sam pila Folan (to je folna kiselina u kombinaciji sa zeljezom), od momenta kada sam saznala da sam trudna i pila sam je do kraja 4 mjeseca, a moze se kupiti u svim apotekama i ne treba recept. A sto se Prenatala tice njega sam pila po jednu dnevno, dugo... svo vrijeme dok sam dojila. A pocela sam da ga pijem isto na samom pocetku trudnoce, nakon prve kontrole doktor mi preporucio. Kupovala sam NaturalWealth pakovanje je od 100 komada i cijena mu je negdje oko 25 KM.

Meni je moj doktor preporucio i Folan i Prenatal tako da nije lose da ga pijete...

: Mozart - 9. januar 2008 13:08:58(UTC)
Ima. Ja sam trazila folnak ali je u to vreme bila nestasica pa sam kupila pakovanje od 250 tableta NATURAL WEALTH(FOLIC ACID). Ima raznih proizvodjaca i cena, samo trazi folnu kiselinu.

: Mozart - 9. januar 2008 13:04:34(UTC)
Ja sam ponovo pocela da pijem folnu kiselinu, mesec dana posle sugavog spontanog, tako mi je rekla doca. Ne moze da skodi. Pijem je vec 4 meseca. Onda sam se natripovala  od virusa, i pocela da pijem razne vitamine, kialcijume i td i ugojila se od njih. anene Sad cedim limun, narandzu ,jedem,kivi.

: Anchy80 - 9. januar 2008 12:53:31(UTC)
Moracu i ja da pijem tu folnu kiselinu! Jel ima to da se kupi u svakoj apoteci?

: sanndra_bgd - 9. januar 2008 11:15:58(UTC)
Ja folnak pijem duze vreme.....

: dacika - 9. januar 2008 11:08:06(UTC)
Evo ja danas kupila folnak i počela sam da ga pijem....

Joj, Bože dragi, i koprive bih jela da moram....samo li čujem negde za neki recept, čaj ili bilo šta drugo, ja odmah kupujem i konzumiram...

Valjda će mi neko sutra reći hvala za to, ja se nadam!

: bombica26 - 27. decembar 2007 20:51:22(UTC)
korisne informacije.hvala

: DMITRA - 24. decembar 2007 4:38:05(UTC)
Trudnoća i folna kiselina

Poslednjih godina prošlog veka došla je do izražaja važnost folne kiseline kao bitnog faktora u očuvanju zdravlja, pogotovo trudnica. Dovoljnim unosom smanjuje se rizik od oštećenja nervnog sistema kod dece. Trudnice, jeste li uzele dnevnu dozu folne kiseline?

Vrsta vitamina B koji žene u trudnoći i neposredno pre trudnoće trebaju uzimati svaki dan. To je posebno bitno za žene koje su koristile kontracepcijske pilule jer njihova upotreba smanjuje visinu folne kiseline.

Folna kiselina smanjuje rizik deformacije fetusa koja je vezana uz centralni nervni sistem, poznatih pod nazivom - defekti neuralne tube.

DNT se pojavljuju u vrlo ranom periodu bebinog razvoja, između četvrte i pete nedelje nakon začeća. Tokom tog razdoblja trudnoće, formiraju se neuralne tube. Ukoliko se neuralne tube pravilno ne zatvore nastaju defekti poznati pod nazivom DNT.

Spina bifida i anencefalija dva su najčešća oblika DNT-a. Spina bifida je naziv za rascep kičme, kada dolazi do njenog nepotpunog zatvaranja zbog čega se još naziva i "otvorena kičma ". Anencefalija rezultira rađanjem deteta nerazvijenog mozga i nepotpune lobanje.

Istraživanja su pokazala da se uzimanjem 0,4 mg sintetičke folne kiseline dnevno pre trudnoće smanjuje rizik od defekta neuralne tube od 50 do 70%.

Neka istraživanja dokazuju da folna kiselina može sprečiti urođene defekte srca, udova i lica. Neke su studije pokazale da folna kiselina pomaže u prevenciji srčanih bolesti, raka grlića maternice i debelog creva, a verovatno i raka grudi.

Preporučena dnevna doza za žene koje žele zatrudneti ili su trudne je 0,4 mg folne kiseline i zdrava ishrana. Ishrana bi trebala da sadrži namirnice bogate folnom kiselinom, kao što su lisnato zeleno povrće, hleb, žitarice, brokole, žumanjak, voće i voćni sokovi (posebno narandže).

Obično ne znate odmah da ste trudni i ponekad prođu nedelje pre nego što saznate. Najveće potrebe za folnom kiselinom su mesec dana pre trudnoće i prvih nekoliko nedelja trudnoće (obično 12 nedelja).

Ako uzimate multivitamine s 0,4 mg folne kiseline svaki dan (čak i ako niste trudni), možete redukovati rizik od DNT-a ukoliko uskoro zatrudnite.

: bombica26 - 15. decembar 2007 20:27:20(UTC)
i ja sam ranije,dok je nisam stavila pored kreveta,pa je zviznem pre spavanja

: sanndra_bgd - 15. decembar 2007 19:28:03(UTC)
E pa ako je tako picu je redovno....mada ja malo zabusavam sa folnom kiselinom....

: Misa - 15. decembar 2007 18:19:50(UTC)
Prenosim vam deo clanaka koji sam nasla u jednom casopisu:

"Istrazivaci Decje bolnice u Torontu otkrili su da uzmanje multivitamina i folne kiseline u trudnoci smanjuje rizik od tri najcesce vrste raka kod dece. Otkriveno je da uzimanje vitamina i folne kiseline povecava zastitu od neuroblastoma za 47%, leukemije za 39%, a od tumora na mozgu za 27%..."
caos

: bombica26 - 6. decembar 2007 7:33:03(UTC)
Da,pise na uputstvu svake folne kiseline,nije samo za trudnocu vec za mnogo stvari.ja pijem folicil.

: DMITRA - 6. decembar 2007 3:22:30(UTC)
Drage moje folan ne piju smo trudnice. Ako sam dobro razumela folan je zaduzen da vezuje potrebno gvozdje koje se unosi u organizam. Piju ga i malokrvni . Ja sam pila dva meseca pre trudnoce i celu trudnocu jer mi je gvozdje bilo nisko.

: natasa21 - 5. decembar 2007 18:39:59(UTC)
Ja procitav ti pisav i jas

: makedonka - 5. decembar 2007 18:05:29(UTC)
ti blagodaram Natasa se nadevam i ti za brzo ke gi vidis tie dve crticki

Tifolot sodrzi o,4mcg stoe dovolno a ne 5 mg kako sto velea dr porano,sega e utvrdeno deka taa doza od 5 mg mozi i teratogeno da deluva,te stetno po plodot.

Natasa ti prativ poraka na mailot na ovaj portal,ja procita?

: natasa21 - 5. decembar 2007 17:48:14(UTC)
Ti cestitam na bremenosta

: natasa21 - 5. decembar 2007 17:47:10(UTC)
Makedonka tifolot sodrzi samo 400 mcg?

: makedonka - 5. decembar 2007 17:33:39(UTC)
i jas piam folna,veke3 meseci,prvo piev TIFOl koj sodrzi 0,4mcg sto e potrebna i dovolna doza,a sega piam FOLIRON koj sodrzi folna 0,35 i fe 100mg,i se razbira vit c od 1 g,bremena sum veke 3 dena kako znam icon_rolleyes icon_rolleyes icon_rolleyes icon_rolleyes trudnica trudnica trudnica trudnica i se prasuvam dali treba da se piat tie PRENATAL.A toa e kombinacija od vitamini i minerali?
Vprocem folnata e vit b11 i voopsto ne deluva na apetitot,a e potreben toj vitamin za razvoj na cns kaj plodot i kako za normalen razvoj na neuralniot kanal.......dobro e da se zema 6 meseci pred bremenost

: natasa21 - 5. decembar 2007 17:06:03(UTC)
Ja sam pila folnu kiselinu(folan) od 5mg i bilo mi je lose.Dnevna doza ko sto sam citala je 400 mcg.Tu dozu imate u CENTRUM vitamine i oni sadrze bas sve vitamine i minerale koi sto su potrebne u toku dana.I sto je najbitnije sadrze selen koji je jako bitan kod nas zene a mnogo malo ga unosimo preko ishrane

: zeljka2306 - 5. decembar 2007 7:39:32(UTC)
s obzirom da sam ja zapocela ovu temu,hvala Vam na odgovorima.Ipak ja sam jucer bila kod svog ginek.koji mi je propisao Prenatal.Prvo je rekao Folnu da pijem ,ali kako imam stalni problem sa anemijom ipak je rekao Prenatal jer je u njemu sve.Planiram trudnoscu jucer je pratio stanje na ultrazvuku ,ali nije bio jos taj dan.Rekao mi je da dodjem u cetvrtak tj,sutra pa ce da vidi.Moguce da mi ne potrefimo vrijeme ovulacije.Inace ako ovaj mjesec ne upali rekao je da radimo spermogram pa cemo onda znati sta dalje.Evo nalaza njegovih sa ultrazvuka
Uterus 5 x 3,homogene strukture
Endometrije je troplinijski 6mm
Desni ovarij 3 x 2 cm,sa sekundarnim folikulom 12 mm
Lijevi ovarij 3 x 3 cm sa sekundarnim folikulom 14 mm
Douglas slobodan

: bombica26 - 28. oktobar 2007 23:05:53(UTC)
Ako to znaci zatrudnele onda iz tvojih usta odnosno prstiju ehhehe u Bozije usi.

: lena77* - 28. oktobar 2007 15:52:34(UTC)
JA PIJEM FOLNAK DODUSE NE SVEAKI DAN-ZABORAVIM SE PA PRESKOCIM DAN.NISAM CULA DA GOJI ALI ZNAM IZ PAR PRICA DA SU DEVOJKE KOJE SU PILE FOLNU KISELINU BRZO POSLE MESEC DVA bravo

: bombica26 - 28. oktobar 2007 10:50:07(UTC)
Ja pijem folicil jednu dnevno,tek sam pocela dve nedelje i radim na bebi,jel isitna da folicil moze da utica ne gojenje?

: DINA25 - 26. oktobar 2007 19:04:39(UTC)
Ja pijem folnu kiselinu vec 6 mjeseci ali nista od trudnoce.

: krusicka - 26. oktobar 2007 7:35:12(UTC)
Dve skorašnje trudnice su njihova dva ginekologa posavetovala da počnu da piju folnu kiselinu, a otišle su kad su ostale u drugom stanju! Obe mi kažu da je trbalo da počnu i koji mesec ranije, tako da sam ja krenula da pijem Folnak, ubedjena kako je test negativan i da bih se spremila za neke naredne mesece! icon_wink

: zemunka - 25. oktobar 2007 12:12:44(UTC)
pocela sam da pijem folan po jednu dnevnu mesec dana pre nego sto sam zatrudnela. kada sam bila kod ginekologa na ultrazvuku rekla mi je da povecam na 2 tablete dnevno i toga se sada i pridrzavam, osim folana nista za sada drugo ne pijem.

: andjelaaa - 25. oktobar 2007 12:05:02(UTC)
Pijem folnak skoro tri meseca,sad je pravo vreme da mi se desi trudnoca ;]

: dusica81 - 25. oktobar 2007 5:36:05(UTC)
Prenatal sam uzimala povremeno a Folan svakodnevno. Jednom ce se pokazati rezultat icon_lol

: lukas - 21. oktobar 2007 23:27:02(UTC)
Ja sam imala slicno iskustvo sa Mamavitom. Uzimam ga svaki dan ali mi svaki 3-4 pocne neka iznenadna vrtoglavica da mi se cini da padam u provaliju i gubim svest. Gde god da se zateknem samo polagano sednem (pa makar i na sred ulice) i cekam da prodje. Traje 20-tak sekundi i nakon toga sam mokra ali bukvalno do gaca! Kako sam presla na Prenatal nemam tih problema. Opet, ne mogu da garantujem da su ovo sve posledice Mamavita, ali skoro da bih mogla da se zakunem da jesu.

: Mom - 20. oktobar 2007 19:09:03(UTC)
Ja sam u pocetku, jedno nedelju dana za redom uzimala Prenatal care, i nekako sam ga jedva podnosila. Napravila sam pauzu nedelju dana, i osecala sam se super, stim sto sam neprestano bila gladna, i pocela sam da se gojim, malce (8. nedelja trudnoce).
Juce sam uzela jedan Prenatal care, i uzas, povracanje, od toga vrtoglavica, iznemoglost, i pred svega jos nisam nikako bila gladna sve do jutros, ali i dalje se osecam uzasno. Ja ipak milsim da mi prenatal nikako ne odgovara. Moracu da popricam sa dr.
Ili je moguce da je samo u pitanju to neredovno uzimanje Prenatal?
Jel neka od vas imala slicno iskustvo?

kucam kucam kucam
caos caos

: DINA25 - 19. oktobar 2007 21:16:48(UTC)
Meni moja dr. je dala da uzimam folnu kiselinu u martu 2007. Od juna mi je neredovana menstruacija.Dobijem jedan mjesec pa preskoci drugi. Dali je neko imao takvih problema. Dali to moze biti od vitamina.

: Mom - 11. oktobar 2007 19:59:14(UTC)
Moj dr (imam ih nekoliko) su mi rekli da smem da koristim Prenatal Care a on sadrzi i Folid Acid (folnu kiselinu), a pored toga dali su mi i omega-3 fatty acid, iako sam u 6. nedelji trudnoce. Kod amera to nije nista. Pored ovih "dopuna" naravno hranim se zdravo icon_lol Uzimam ih svaki drugi, treci dan.
Sa prvom trudnocom nisam koristila "vitaminsku dopunu", sve je bilo uneto putem zdrave hrane ;]
Evo sada sam poslusala ove strucnjake iz USA, mada se secam da mi nijedan dr kod nas nije nikada preporucio bilo kakav dodatni
vitamin... :>

S Bogom

: gocica - 9. oktobar 2007 19:19:35(UTC)
Moj gin. kaze da u prva tri meseca trudnoce ne bi ipak trebalo uzimati nikakve vitamine,a takodje dokle god se pravilno hranite i za tim ne postoje stvarne potrebe ne treba ih uzimati ni kasnije jer je mnogo bolje sve to uneti kroz uravnotezenu ishranu :)

: BeBeBe - 9. oktobar 2007 7:02:52(UTC)
Folna kiselina se uzima pre zaceca i u prvomm trimestru i to 400 mikrograma dnevno ( sasvim je dovoljna 1/4 tablete folnaka ili folana). Ukolikoje bilo nekih bolesti u porodici (npr. epilepsija ili nepravilno zatvaranje neuralne tube kod nekih beba...), lekar ce vam preporuciti i do 2-2.5 mg dnevno.
Za prenatalom, nema nikakve potrebe ukoliko se pravilno hranite.

: zeljka2306 - 9. oktobar 2007 5:00:53(UTC)
olna kiselina, važan saveznik u trudnoći

Također se svim ženama koje planiraju zanijeti preporučuje da tri mjeseca prije planiranog začeća i tijekom trudnoće svaki dan uzimaju 400 mikrograma folne kiseline, koja ima zaštitni učinak za normalni razvoj neuralne cijevi (kralježnice). Ako od pacijentice dobijemo podatak da je u prethodnoj trudnoći fetusimao spinu bifidu, smatra se da doza folne kiseline od 4 mg dnevno za 60-70% smanjuje rizik od ponovnog nastanka raspada neuralne cijevi. No, folna kiselina ima i mnoge druge korisne učinke osim opisanih.

: MajaN - 9. oktobar 2007 4:44:35(UTC)
Zeljka kolko ja znam folna ne utice na plodnost al trebas je piti ukoliko planiras trudnocu jer ona sprecava neka ostecenja na neuralnoj cevi kod ploda.I nastavljas je piti bar jos tri meseca nakon zaceca.E sad ukoliko ostanes trudna a nisi planirala pocnes da pijes i to je to.U svakom slucaju trebas je piti!Ja sam je pocela piti prosli mesec kad sam pocela da pokusavam ostati trudna.Kako sam dobila mecu prestala sam i zaboravila na to al evo od danas opet cu je piti.Udavih te!

: zvjezdica - 8. oktobar 2007 17:39:09(UTC)
ja nisam pila folnu kiselinu a prenatal sam pila od pocetka trudnoce pa dok nisam usla u 5-ti mjesec.nisam ga podnosila nikako poslije

: ada - 8. oktobar 2007 16:02:38(UTC)
Ja koliko znam folna kiselina se pije 3 mjeseca prije trudnoce i u prva tri mjeseca trudnoce,a prenatal se pije od treceg mjeseca trudnoce!!!

: mima80 - 8. oktobar 2007 12:21:30(UTC)
Za prenatal ne znam, a o folnoj kiselini smo pricali ranije. Preporucuje se da se konzumira tri meseca pre zaceca, i da su trudnicama u prvom trimestru jako bitne rezerve. Ja pijem folnak, po jednu dnevno,tako par dana, pa pauziram par dana i tako...

: zeljka2306 - 8. oktobar 2007 12:17:09(UTC)
Kazu da zene koje zele da poboljsaju plodnost trebaju piti folnu kiselinu,A kada ostanu u drugom stanju trebaju piti prenatal.Da li je istina za folnu kiselinu bas me zanima??? icon_rolleyes icon_rolleyes