Obaveštenja

Icon
Error

: secer - 16. april 2010 23:45:03(UTC)
PRVI I JEDINI PUT SA INDUKCIJOM I SIGURNO POSLEDNJI PUT JER JE TO NESTO NAJGORE !!!LEPO JE AKO SE ODMAH OTVORIS, ALI AKO SE K'O JA NE OTVARAS, E ONDA JE TO MUCENJE NA KUB....U 9 UVECE MI DALI VAGINALETU ZA INDUKCIJU A PORODILA SE SUTRADAN U 12 POPODNE,,,,NAJGORI I NEPRESTANI BOLOVI...NISAM ZNALA ZA SEBE...2 PUTA SE ONESVESTILA,,,,A EPIDURAL NISAM MOGLA DA DOBIJEM JER SE NISAM OTVARALA...TEK KAD SAM SE OTVORILA 6 PRSTA, STO JE BILO POLA SATA PRE NEGO SE PORODIM, DALI SU MI EPIDURAL....A STA JE BILO PRE TOGA, NE ZELIM NI DA SE SECAM.....CUPALA CARSAV, UDARALA NOGOM U KREVET I MISLILA DA CU DA UMREM OD BOLOVA.....
A INACE, INDUKCIJU SAM MORALA DA DOBIJEM, JER SMO BILI PRESLI 2 DANA OD TERMINA, BEBA JAKO VISOKO, A PLODOVA VODA NA MINIMUMU....ZNACI INDUKCIJA: NO NO :)

: ema31 - 16. april 2010 20:51:46(UTC)
hvala fizikela:-)))

: fizikela - 16. april 2010 14:47:31(UTC)
Srecno!

: fizikela - 16. april 2010 14:46:59(UTC)
Nema nikakve administracije, samo usmen dogovor sa ginekologom koji ti vodi trudnocu

: ema31 - 14. april 2010 10:37:04(UTC)
Drage trudnice,
meni je manja beba za oko 20 dana,kazu da nema bas najbolje uslove, u stomaku,da brze napreduje(inace sam u 38,3 nedelji),ali bebac je inace kako treba,lepo razvijen,skladno i u redu.Da se ne bi mucio kod mene,predlozen mi je zakazan porodjaj,ukoliko zelim.A i ovako i onako sam pred kraj trudnoce.Zakazala bi porodjaj posle sledeceg pregleda,koji je u utorak(5 dana pre krajnjeg termina),tako da bi ustvari samo malo ranije dan-dva se porodila.
Citala sam vasa iskustva i ovu diskusiju,koliko sam stigla,...i naravno,svako ima svoju pricu i misljenje.Ja uzimam epidural u svakom slucaju,samo jos malo za tu indukciju da se odlucim.Ali ako je u pitanju zaostanak u razvoju i kilazi bebe,onda mislim da nema sta da se razmisljam.
I imam pitanje za one koje su vec to radile:
kako to ide,kako se zakazuje?da li se to svodi samo na dogovor sa ginekologom,ili ima i neka administracija u bolnici za zakazivanje?i kako to izgleda?
Poradjam se u Visegradskoj...
pozz smile.gif

: Srcka - 2. april 2010 23:58:23(UTC)
Oba puta je bio stimulisan porodjaj, e sad ne znam da li ima razlike izmedju indukovanog i stimulisanog.
Prvi put sam dosla u bolnicu u 9h, tada mi dali stimulaciju a porodila se tek u 18.30h, uzas jedan. Da ne pricam puno, imam traumu od prvog porodjaja i grozno iskustvo.
Drugi put, isto stimulacija u 10.15h data, epidural u 11.15h a porodjaj lagano i brzo u 13.25h. Na ovakav nacin bih mogla sto puta radjati icon_razz

: Jelena&Teodora - 28. mart 2010 17:08:46(UTC)
Citat:
NIKOLINA - 19/2/2009 10:39

na idukciji sam bila od 8 ujutro do 6 navece i otvorila se jedva 8 cm !  porodila sam se u 6 i 48!

Isti slucaj i kod mene.......indukovali su mi porodjaj 10 dana pre termina zbog manjka plodove vode,u 10 h sam dosla u bolnicu i u 18 i 48 h se porodila......zadnjih par sati sam umirala od bolova, tresla sam se na krevetu a onda su mi prokinuli vodenjak i kad sam pomislila da vise necu izdrzati bolove premestili su me u salu za porodjaje i brzo je sve bilo gotovo,sam porodjaj me nije toliko boleo kao zadnji sati indukcije,a i beba je bila mala 2,8 kg.......ja nisam dobila epidural mada sam se dogovarala sa doktorkom,verovatno bi mi bilo mnogo lakse da sam dobila,zato sledeci put moram insistirati upomoc uzid

: fizikela - 28. mart 2010 16:39:35(UTC)
Prvi porodjaj bez indukcije, krenuo prirodno sa pravilnim kontrakcijama. Od prve kontrakcije do bebe proslo 10 sati. Primila sam epidural sa 5 cm otvorenosti i sve mi je nekako islo super. Sa drugom bebom porodjaj mi je indukovan sedam dana pre termina jer je bebac bio krupan. Bila sam otvorena 3 prsta, kad su mi dali vaginaletu pocela sam da se otvaram neverovatnom brzinom pa me je malo uhvatila panika, epidural su mi dali sa 8 cm otvorenosti (zamolila anesteziologa, zena bila super pa mi dala, zahvaljujuci tome nisam ni osetila reviziju). Od momenta dobijanja vaginalete do bebe proslo dve i po sata. Svaki porodjaj je prica za sebe. Indukcijom sam izbegla carski rez, bolovi su bili jaki od momenta prokidanja vodenjaka a tako mi je bilo i na prvom samo sto sam na prvom dve sekunde posle prokidanja vodenjaka primila epidural pa je sve bilo milina, a za drugi sam cekala anesteziologa nekih 10 minuta koji su mi se ucinili tada beskrajno dugi. Mislim da mnogo zavisi od organizacije porodjaja.

: teana - 28. mart 2010 12:06:12(UTC)
Prvi porodjaj sa indukcijom a drugi bez. Iako je prvi porodjaj po duzini trajao duze bio je mnogo manje bolan od drugog gde sam se brze porodila ali su zato bolovi kod konrakcija bili za 10. Izgleda da je sve individualno.
Recimo pod indukcijom sam malo i dremala izmedju kontrakcija i nisam ni glas pustila tokom celog porodjaja, a tokom drugog dok su trajale kontrakcije sam se drala ko krava. Oba su bila bez epidurala.

: okilica - 27. mart 2010 22:27:02(UTC)
da li im nekoga ko treba se poradja ovih dana?

: NIKOLINA - 20. februar 2009 11:51:38(UTC)

Citat:
tratincica - 13/2/2009 23:01 Nisam dobila indukciju jer sam se brzo porodila. A dr jec sve bio spremio. Ovde, inace, rutinski daju indukciju, kao sto rade i epziotomiju.

u sustini i u betaniji je tako-odmah si na indukciji,mada puno zena i ne zna da je bilo,nego misli da su dobile infuziju  ili.... posto im se nekad omakne da ne kazu icon_rolleyes icon_rolleyes neznam

: NIKOLINA - 19. februar 2009 12:39:26(UTC)
na idukciji sam bila od 8 ujutro do 6 navece i otvorila se jedva 8 cm !  porodila sam se u 6 i 48!

: maza - 19. februar 2009 1:32:45(UTC)
michel mislim da je i meni bilo isto tako..samo meni čim su je isključili i bolovi su prestali..
tako bogme loše je forsirat nekom nešto na silu.. mada kad si već otvoren po 7-8 cm. može samo da pomogne

: tea2007 - 18. februar 2009 14:52:54(UTC)
Kod prvog porodjaja bila sam otvorena 5,5cm i pošto se nisam otvarala naredna 4 sata, priključili su mi indukciju i vrlo brzo sam se otvorila kompletno.Kod drugog porodjaj po prijemu u porodilište bila sam otvorena 7 cm i vrlo brzo mi je pukao vodenjak pa sam se kompletno otvorila bez indukcije, ali sigurno bi mi je priključili da sam se sporije otvarala.

: tratincica - 14. februar 2009 1:01:05(UTC)
Nisam dobila indukciju jer sam se brzo porodila. A dr jec sve bio spremio. Ovde, inace, rutinski daju indukciju, kao sto rade i epziotomiju.

: saveta - 13. februar 2009 3:17:02(UTC)
Meni je indukovan porodjaj 2 dana posle termina. Dok mi nisu ukljucili indukciju i probili vodenjak nisam imala nikakve bolove, bila sam 2-3 prsta otvorena i za 5 sati je sve bilo gotovo. Bolovi su mi bili krajnje podnosljivi.

: veverica07 - 9. decembar 2008 1:09:50(UTC)
Ja imam dobro iskustvo sa indukcijom jer cim su mi je ukljucili ja sam pocela da se poradjam i posle 2ipo sata sam se i porodila po meni su trbali i ranije da mi je ukljuce.

: michell - 2. decembar 2008 13:15:47(UTC)
A ja sam dobila bolove na 10 minuta, i poslije 4 sata lezanja i cekanja da krenu naponi ukljuce me na indukciju da ubrzaju. Pa mi poslije 2 sata probiju vodenjak, opet da ubrzaju, a ono nigdje nista. Nit ja otvorena nit ima napona, a bolovi na 5 minuta i vec se tresem od njih! I naravno, nakon 9 sati "prirodnog" poradjanja-carski rez!
Nije indukcija tako strasna koliko su strasni bolovi poslije nje, haha! Meni je barem bilo strasno jer porodjaj nije isao kako treba od starta.
Nakon indukcije mi se bol samo pojacao(iako je vec bio uzasan) ali nigdje nije bilo napona. Ne daj Boze nikome tako nesto!

: pereca - 2. decembar 2008 13:13:17(UTC)
Bila sam prikljucena dva sata i jeste bolelo poprilicno pogotovo pred kraj ali nekako mi nije ostalo tako strasno u secanju. Jos ja imam nizak prag bola neznam   izgleda sam imala i srece.

: dadoijoco - 2. decembar 2008 10:57:45(UTC)
Prvi dan su mi dali vag za otvaranje,otvorila se 3 prsta,bolovistali i nista(bila sam na odelenj,ne u sali).Drugi dan stavili mi opet vagi.posle nje se mora lezati 2h,azatim hodati.Vag.u 10h,lezanje do12hi hodanje do13,pocele su kontre na 7min. i odveli me u salu,dali mi klistir opet izmerili mere-bile ucenice na praksi -aj neka se deca uce,nasto legla oko 13.45.U 14h dr.mi probila vodenjak e to je bilo onako...polako se otvarala i oko 16dobila prave bolove i Jovana izgurala u 16.15 iz 3 napona,bez epi.Bbaica mi bila super ,e sivanje me boleloali-zaboravljeno.Sve u svemu nije strasno(prvi put sam se poradjala 12h)
Lilypie Kids birthday Ticker
Lilypie 1st Birthday Ticker

: sanjas - 2. decembar 2008 4:21:02(UTC)
Pereco ne znam koliki su bili tvoji bolovi i koliko si dugo bila prikljucena.Ja sam bila 4 sata-najduza u mom zivotu.Nisam se upste bojala ni indukcije ni porodjaja.Nisam se uopste opterecivala sa tim.Znala sam da to jednostavno mora proci,pa kako bude.Cula sam samo price da boli...,ali kako nisam mogla ni pretpostaviti.I sad posle svega samo kazem-NE PONOVILO SE!

: pereca - 2. decembar 2008 3:21:05(UTC)
I moj porodjaj je bio indukovan, meni je jedan vodenjak sam pukao i morala sam da ga dobijem jer su moje bebe bile mnogo male da bi same mogle da izadju tako mi je objasnjeno. ALi ne znam sto se zene toliko boje indukcije meni nije bilo strasno, za drugacije ne znam mozda zato.

: Praslin - 30. novembar 2008 22:29:31(UTC)
Moj porodjaj je bio indukovan 5 dana pre termina zbog manjka plodove vode. U pola 7 su me ukljucili na indukciju. Bolovi su odmah krenuli na 3 minuta ali nisu bili jaki. U 13 h su mi probusili vodenjak,u 14 se rodila Anja. Ja nemam lose iskustvo jer je moj porodjaj bio za pozeleti. Prva beba,nisu me sekli,nisam se pocepala. Eto to je moje iskustvo.

: sanjas - 27. novembar 2008 17:21:17(UTC)
Mitrolina ja sam imala indukovani porodjaj,ali bez epiduralne.Ne znam kako izgleda kad porodjaj krene svojim tokom i kakvi su tada bolovi,ali ja indukciju ne preporucujem ako nije stvarno neophodna.Mislim da su prirodni bolovi nesto sasvim drugo.Ja sam morala na indukciju zato sto mi je termin vec prosao nedelju dana,a ti imas vremena i da sacekas da ti kontrakcije spontano krenu.E sad na tebi je da odlucis kako ces.U svakom slucaju srecno. caos

: branka28 - 27. novembar 2008 12:25:11(UTC)
Ja sam imala indukovani porodjaj, 10 dana posle termina. Nazalost, nemam lepo iskustvo, uz epidural i jako sam se namucila da bi se na kraju sve zavrsilo vakumom. :(

: Mitrolina - 26. novembar 2008 23:04:16(UTC)
citam sta ste pisale i sva sam sludjena. meni je dr predlozila da mi u sledeci petak (sigurna je da nece krenuti ranije, a tad mi je i termin ) indukuje porodjaj. ona je tad dezurna,pa da pozovemo i anesteziologa za epiduralnu i to je to. ima li neko iz ns iskustva s tim i ko mu je radio. ili da cekam da krne samo, bas ne znam sta da radim a sva sam isprepadana

: maza - 14. avgust 2008 13:54:08(UTC)
e pa i meni je evo 41-va nedjelja grlic skroz tvrd i zatvoren...
i baš ne znam šta da mislim sem da su malo omašili termin
jer meni odredjuju termin po UZ a ne po zadnjoj menst.jer su neredovne
pa se ja ipak nadam da ce sve krenut spontano bez ovih neugodnih pregleda..uf..

: Supermamica - 11. avgust 2008 8:05:14(UTC)
sve trudnice znaju sta zatvoren grlic znaci ali evo...svi grlici su zatvoreni sa, hajde da kazemo unutarnje strane, mukusnim cepom a sa vanjske naravno otvoreni i prohodni za oko 1 cm, inace da nisu nebi bilo pregleda niti sexa (sto je jos vaznije :))

: vele - 8. avgust 2008 10:53:15(UTC)
ipak u prethodnom postu stoji potpuno zatvorena... moram priznati da prvi put cujem da je zatvoren grlic prohodan za 1cm, a ipak sam zavrsila medicinsku, al' dobro sad...
caos

: Supermamica - 8. avgust 2008 6:59:47(UTC)
hello, sto se tice toga zatvorena tu se podrazumijeva da je grilic prohodan za oko 1 cm, kao i tokom cijele normalne trudnoce..probili su oni cep itekako radeci pregled prije davanja indukcije...radili su mi na prijemu detaljan pregled, vaginalno, ali i amnioskopiju (e to je tek neugodno kod tvrdog i dugog grlica)...amnioskopiju rade instrumentom slicnim dugom lijevku koji ima razlicite mjere ovisno od toga koliko si otvoren - meni su pregled radili jedinicom (siroko 1cm)...to ne boli ali zbog osjetljivosti tamo dole jednosavno je neugodno...Vodenjak probijaju da bi tijelo samo pocelo raditi kontrakcije (ima zena kojima je to dovoljno da krene prirodno otvranje, nazalost ja nisam bila te srece) to rade plasticnim stapicem sirokim oko 5 mm tako da to nije neka frka ako nisi otvoren...sluzni cep isto tako nije problem nakon amnioskopije (ona se inace i radi tek kada je termin prosao) jer se pri tom pregledu cep poremeti ili skroz olabavi i ispadne tako da uvijek bude dosta sekreta i ponekad malo krvi nakon pregleda...ma sve to nije frka, ne boli ...moj problem je bio sto je trudnoca prenesena maksimalno a porodjaja nigdje tako da su morali ljekari reagovati i potaknuti malo stvari... zaista nije indukcija tako strasna, stim da ako ima ikakvih pomaka (otvoren bar 3-4 cm, onaj Prepidil gel djeluje postepeno i time prirodnije...dvije zene do mene su ga dobile kad i ja indukciju (11.30 prije podne) a porodile se izmedju 4 i 5 popodne sto je skroz ok sobzirom da su prvorotke...

: vele - 7. avgust 2008 11:33:15(UTC)
Citat:
Supermamica - 7/8/2008 14:31

napominjem da sam oba puta dosla u porodiliste potpuno zatvorena, grlic nedovoljno skracen i tvrd, vodenjak OK, plodova voda samo mlijecna, stupanj zrelosti posteljice 2 na 3, mukusni cep nije ispao...
prvi put indukcija u 10.30h ujutro (i probijanje vodenjaka) a mali je rodjen u `11.55 a drugi puta indukcija u 11.30 (i probijanje vodenjaka)

Ne kapiram-potpuno zatvorena, a probijali vodenjak odmah-pa mora grlic makar malo da bude otvoren da bi probili vodenjak. Ipak oni tamo ulaze sa instrumentom i zakinu ovojnice... Ne razumem, jesu li busili i sluzni cep da bi dosli do vodenjaka? :?

: Supermamica - 7. avgust 2008 10:31:07(UTC)
cao mame, samo da kazem da nisam pobornik ideje da se maltene na porodja ode planirano kao na godisnji odmor ali eto...
evo i mog iskustva (dvostrukog)....oba puta sam imala indukovani porodjaj i to uvijek iz dva razloga: granicni slucaj disproporcije (velika beba i dosta mala karlica) i 42. sedmica trudnoce...naime obojicu sinova sam rodila u 42. sedmici i to prvog na 41 + 3 dana a drugog na 41 +5 dana...napominjem da sam oba puta dosla u porodiliste potpuno zatvorena, grlic nedovoljno skracen i tvrd, vodenjak OK, plodova voda samo mlijecna, stupanj zrelosti posteljice 2 na 3, mukusni cep nije ispao...dakle sve kao da ce beba ostati unutra jos sedmicu...nakon detaljnog pregleda i zbog trajanja trudnoce i opsteg dobrog stanja mene i bebe konzilijarno je odluceno da se da jaka doza indukcije koja ukoliko ne dovede do porodjaja u odredjenom roku (mislim da su rekli ukupno 5 sati) da ce se raditi hitni carski rez. isto tako, rekli su mi da je neophodno zavrsiti trudnocu jer je 42. sedmica izuzetno rizicno vrijeme i za mamu i za bebu jer se opste stanje moze promijeniti drasticno u okviru par sati... u 42.sedmici porodjaj se izaziva indukcijom ili prepidil gelom ako je sve Ok a ako nije onda carski. i tako ja oba puta zavrsih indukcijom...istovremeno su mi dali i lijek za opustanje misicnog i nervnog tkiva da nebi doslo do prevelikog opterecenja za grlic i trbusni zid prilikom cestih i jakih kontrakcija...od tog lijeka sam i ja bila mirnija i samo sam se bavila odbrojavanjem kontrakcija i mislju da svaka prozivljena kontrakcija se vise ne vraca i jos sam blize svojoj bebi.....u oba slucaja porodjaj je trajao kratko...prvi put indukcija u 10.30h ujutro (i probijanje vodenjaka) a mali je rodjen u `11.55 a drugi puta indukcija u 11.30 (i probijanje vodenjaka) a beba rodjena u 13.00..idukciju su dali u dripu i kroz sat i po bila sam otvorena 8 cm...kontrakcije su prvo dolazile na 2 minuta i trajale po 40-ak sekundi da bi se to pred kraj smanjilo na razmak od manje od jedne minute i trajanje kontrakcije od 1 minute...cijelo vrijeme sam bila pokretna, malo pilates lopta, malo setnja po sobi i brojanje (ko moze nek uzme ovu loptu jer cuda cini) tada su me odveli iz predradjaone u radjaonu...jedva da smo stigli do radjaone a krenuli su spontani naponi za tiskanje i moj sincina je bukvalno izletio napolje..jos mu je desna rukica bila na lijevom obrazu pa je bio zapetljao i pupcanik oko vrata..doktorica mu je namjestila ruku i vec za 10s opet spontani napon i moja mala pomoc i beba od 4 kg je bila napolju...zbog pomenute disproporcije i njegove rucice na obrazu uradjena mi je dupla epiziotomija ali bolje i epiziotomija nego carski rez....sa drugim sinom ista dijagnoza, on jos krupniji od prvog a ipak sve je islo glatko i jos brze...sa 1 na 8 cm za nekih sat i 10 min i radjaona gdje se mali rodio za nekih 5 minuta ...ovaj puta samo jedna epiziotomija iako je beba teska 4.100... sorry za duzi post ali ovo napisah zbog mama koje ce zavrsiti svoju trudnocu indukcijom..nije ona tako strasna i najcesce je jako opravdana..naravno ima i onih drugih slucajeva ali manje..ovde su svi govorili o bolu ali ne zaboravite da prirodni porodjaj boli i to je cinjenica...svaciji prag tolerancije bola je drugaciji a pordjaj je najbolnija stvar koju zena prolazi
neko je jaci na duge staze tj sposobniji je trpiti umjereniji bol duze vrijeme a neko preferira da sve zavrsi brze iako je bol tada koncentrisaniji
indukcija se radi zdravoj zeni da skrati njenu "patnju" ali prvenstveno i patnju bebe...sjetite se da dok vi izdrzavate kontrakcije i bol i vasa beba radi punom parom na priobijanju puta napolje tako da i one crpe svoju snagu...moja beba nije bila namucena jer nije dugo trajalo i za 2 sata su doneseni na hranjenje, kroz 3 sata vec su obavili prvu nuzdu...pored mene su se poradjale i drugorotke i trecerotke koje su dosle otvorene 4-5 cm i sve odradile bez lijekova...bile su primljene ujutro a porodile se su navecer ili kasno u noc...bolove koje sam prosla za sat dva vremena one su morale izdrzavati 10-12 sati i trositi dragocjenu snagu...nakraju smo bile sve iscrpljene ali sretne jer je beba dosla na svijet onako ili ovako...
zenama koje ce uzeti epidural nije ni bitno imaju li indukciju ili ne jer kad dodje ono najjace imaju pomoc anestezije
prirodni porodja boli i to je nemoguce izmijeniti ali taj bol za razliku od svih drugih vodi ka necemu najlejpsem na svijetu - vasoj bebi
sretno mame i ne plasite se niceg sto porodjaj nosi, ni indukcije ni bola ni carskog..sve rane zarastu a bol se zaboravi uz bebu.

: Maja-David - 2. avgust 2008 15:32:57(UTC)
a inace kaj nas vo makedonija ne davaat takvi tableti

: Maja-David - 2. avgust 2008 15:32:22(UTC)
eve go i moeto iskustvo jas otidov vo bolnica vo 5 sabajle i imav bolki za raganje na 5 min ali jaki na ctg ali ne bev ic otvorena a termin mi bese do 19.04 a jas dobiv bolki na 16.04 i me zadrzaa zasto jas voopsto ne bev otvorena
okolu 7 sabajle mi stavija provokacija(indukcija) no posle cela doza primena nisto jas ne se otvaram i poosle pak mi dadoa okolu 9:30 e [posle toa pocnaa bolkite mi go puknaa vodenjakot okolu 11 a jas bolki do ludilo pa mi stavaa spazmeks protiv bolki i trodon ali strasni bolki bea toa se bese predizvikano vestacki i bolkite i poragajot i se mi bese nekako pred vreme i na kraj jas vo 12:45 dobiv naponi ama tesna karlica i david ne mozel da izleze niz kanalot i na kraj koga vidoa morase so vakum jas gospod go vidov ne pozeluvam na nikoj takov poragaj ete go moeto loso iskustvo

: macaraca - 30. jul 2008 11:22:22(UTC)
ne mora da znaci meni danas rekli moze da ti daju i nekoliko tableta sve zavisi od grlica i materice, menije od metala izgleda a tebi?a tebi je termin tek 7. pa sto ti sad izazivaju.

: Lili - 30. jul 2008 11:13:13(UTC)
koliko brzo moze da deluje ta vaginaleta mislim do porodjaja...da li mogu da daju potrebnu dozu npr u istom danu i da se u istom i porodis !? pozz

: zek4pek4 - 30. jul 2008 9:41:32(UTC)
Evo i ja da ostavim svoje iskustvo sto se tice indukcije.Termin mi je bio 23 januara a 17tog mi je pukao vodenjak nakon cega sam otisla u bolnicu bez bolova.Bila sam otvorena samo 1 prst,ali su me ostavili.18tog krecu blage kontrakcije,ali ja se nisam otvarala uopste.Jedva sam prespavala noc,jer su me kontrakcije non stop budile.Zato sam dobila oko 4 ujutru injekciju protiv bolova i nekako sam zaspala.19tog u 8 ujutru su mi ukljucili indukciju i onda su pocele muke.Otvarala sam se jedva a kontrakcije su se penjale na 130.Vristala sam i nije me bilo sramota.Poceli su i naponi a od otvaranje nista samo 3 prsta a naponi se redjaju.E kada sam bila na ivici onesvecivanja odlucili su da mi daju epidural i to u 16 i 30 popodne a idukcija je bila ukljucena ujutru u 8 nakon cega sam odmah dobila jedva izdrzljive bolove.Epiduralna mi je toliko pomogla i onda sam bila kao nova.Na slikama iz bolnivce ne mogu sebe da prepoznam.Uz pomoc epidurala porodila sam se u 19 i 59.Eto to je moje iskustvo.

: Anuska - 30. jul 2008 8:50:28(UTC)
mogla bih i ja da kazem nesto na ovu temu...porodjaj mi je poceo nedelju dana ranije i to ispadanjem nekog zelenkastog cepica...po dolasku u bolnicu sam bila otvorena 1 prst, znaci ne dovoljno...usla sam u salu u 23,30, imam kontrakcije ali se ne otvaram, oko 1 prva indukcija, otvaram se 1 prst svaki sat, oko 2,30 mi buse vodenjak, oko 3,30 druga indukcija, na CTGu kontrakcije 130, ja se raspadam, krecu naponi ali se jos uvek nisam dovoljno otvorila, naponi sve jaci, svi se deru da ne guram i na kraju u 7,25 kada su naponi bili toliko jaki moj mis je sam izleteo a ja samo 9 cm otvorena...sve u svemu zaradila sam jos i hemoroide...strasno...

: macaraca - 30. jul 2008 8:21:31(UTC)
ja u Visegradskoj
def u petak vaginaleta kaze moze i vise komada dok ne krene da deluje,
bila sam jutros i nista!!! dr mi kaze opusti se i budi strpljiva, pij vino za rucak i veceru, uzivaj - a jaaaa smorila sve oko mene.
covece kako tako, i mojoj mami se isto dogadjalo i samnom i sa mojim bratom jaaaako tesko se otvorila.

: Lili - 29. jul 2008 21:04:48(UTC)
da i ja cu da se raspitam jos , jer prosle nedelje meni je dr rekao beba spremna pa da uradimo to sa vaginaletom i epidural, pa onda na pregledu kao jos malo da sacekamo pa videcu sta ce u cetvrtak na pregledu da mi kaze mozda i ja u petak na vaginaletu :) pozz i kiss
MACARACA gde se ti poradjas u kojoj bolnici?

: macaraca - 29. jul 2008 12:55:48(UTC)
hvala devojke na odgovorima, vidim da je sve individualno, a da ta vaginaleta i nije tako losa. videcu sutra sta ce mi kazu.
Pa nasla sam na netu, kao mora da se izazove porodjaj na prelasku iz 41 u 42. a tako mi je i dr rekla/

: lelly - 29. jul 2008 11:21:08(UTC)

Citat:
macaraca - 28/7/2008 15:06 1 hitno pitanje - kolko moras min da budes otvorena da bi ti inudkovali porodjaj? meni samo to pricaju al dzaba kad se ne otvaram a termin mi je bio juche, tek sam pola prsta otvorena, beba je veeeelika 4kg bila pre 3 dana na uz. i oce vaginaletu da mi stavljaju u petak.

macaraco, kao sto rece fokica, ne moras da budes otvorena. meni su stavili vaginaletu 18 dana pre termina (zbog nekih problema sa posteljicom) kod mene je sve islo prilicno brzo, vaginaleta je odradila posao, oko 9 su je stavili, ja sam vec u 12 bila u porodjajnoj sali, epidural, pa porodjaj, sve gotovo do 13.

zelim ti lak porodjaj, pa nam javi novosti!!!

: Coka78 - 29. jul 2008 8:45:02(UTC)
Meni su indukovali porodaj dve nedelje pre termina jer sam se otvorila 4,5 cm bez bolova. Sreca je sto je trajalo samo sest sati od kad su me prikljucili dok se Teo nije rodio, a nesreca sto sam se raspadala od bolova, cak sam i povracala od bola u jednom momentu.

: Medvedic - 28. jul 2008 17:53:58(UTC)
Tijancice,potpisujem...

Macaraca,ja sam bila nepuna tri prsta otvorena kad su me indukovali...A dr mi je na UZ grlica dan ranije lepo rekla da bebac"samo sto nije"...I umesto da su me lepo poslali kuci,pa da im za dan-dva sama dodjem,da ide brzo i prirodno,oni su me napatili najstrasnije sa tom indukcijom u trajanju od 10h...Jer se beba nije spustala,prosto,nije jos bila spremna,kao sto bi bila da je sama (prirodnim) krenula napolje...

Ako imas mogucnost izbora,sacekaj prirodno...Porodjaji nema potrebe da se indukuju ako je sve ok sa bebom i tobom,ili termin nije prosao za vise od 12 dana,koliko znam...

: Hopeful - 28. jul 2008 15:15:11(UTC)
Macaraco, ukoliko ne mora bolje da ne indukuju, a ukoliko ideš na epidural, onda ti je sve jedno, brže ćeš sa indukcijom!

: Tijancica - 28. jul 2008 11:49:42(UTC)
Samo da dodam porodaj je trajao 7h.

: Tijancica - 28. jul 2008 11:46:55(UTC)
Ja se nisam otvorila ni na termin. Onda sam dan posle termina pocela da se otvaram i cim sam se otvorila dva prsta strpali su me u radjaonu i dali mi idnukciju. Po mom misljenju sigurno se ne bih porodila jos barem dan ili dva. Islo bi postepeno i prirodno, a ne ovako na silu. A koliko ja znam nije nista strasno ni kada se prenese do 10 dana. Ako je sve u redu, kao sto je meni bilo sa ovom trudnocom, ja im ne bih dala da mi indukuju. To mi je nauk za ubuduce. Ali eto, nisam znala, bilo mi je prvi put, uplasena, preplasena, a oni mesari.

: Fokica - 28. jul 2008 11:45:13(UTC)
Ne moras uposte biti otvorena da bi ti se indukovao porodjaj. Ta vaginaleta bi trebalo da podstakne grlic da pocne da se otvara. Meni je drugi porodjaj bio u potpunosti indukovan zbog nedostatka plodove vode 3 dana pre termina.

: macaraca - 28. jul 2008 11:06:15(UTC)
1 hitno pitanje - kolko moras min da budes otvorena da bi ti inudkovali porodjaj? meni samo to pricaju al dzaba kad se ne otvaram a termin mi je bio juche, tek sam pola prsta otvorena, beba je veeeelika 4kg bila pre 3 dana na uz. i oce vaginaletu da mi stavljaju u petak.

: shtil - 28. jul 2008 3:54:36(UTC)
za Lili: Ja sam presla termin i lezala sam u bolnici 3 dana pre nego sto su me porodili. Prvo su mi stavili vaginaletu i leziz mirno u krevetu narednih 2 sata, samo sto to meni nije delovalo odmah, sutra ujutru na kontrolnom pregledu bila sam otvorena 3 cm, spustili su me u porodjajnu salu.Posle svih onih priprema ukljucili su mi prvo epidural ali ga ne doziraju odmah, babice su mi stavile u venu dve indukcije, to je pocelo delovati nakon pola sata i dobila sam jake kontrakcije sa razmakom od 1 minuta, tada mi anesteziolog ubrizgao prvu dozu epidurala, tada osecas kako te popusta bol i kako ti je sve lepo, toliko da mozes i da odspavas, uglavnom veruj mi to ti je najpametnije sto si uzela epidura...

: Lili - 21. jul 2008 21:32:29(UTC)
jel neko od vas imao iskustvo sa vaginaletom, mene dr je rekao da me porodi ove nedelje malo pre termina beba spremna i zrela i pitala sam ga kako ako nemam kontrakcije i to mi je rekao, ali nisam nikada cula za tu vaginaletu koja se stavi i da li je tu prisutna i indukcija i kako to sve funkcionise jer uzela sam i epidural kako mi je rekao pa neznam kojim redosledom to sve ide!? puno pozdrava za vas kiss

: šestica - 15. jul 2008 7:18:43(UTC)
Meni je doktorica izazvala porodjaj 3 nedelje pre termina jer nisu mogli da mi spuste pritisak. Bila sam na indukciji od 7h do 13h i mislila sam da cu se raspasti od bolova. To je bio najgori bol u zivotu koji sam osetila.

: Angie - 9. jun 2008 17:38:20(UTC)
U potpunosti se slazem,nikad vise na indukciju,mene su prikljucili na indukciju u 6 ujutro,12 dana sam presla termin,i posle 12 sati mucenja i neverovatnih bolova su me porodili,bilo je strasno i sledeci put idem na carski.Nikad vise prirodno,osim ako krenu bolovi i nikad vise na indukciju.

: dragana.srb - 5. jun 2008 16:56:41(UTC)
Ja sam dobila indukciju i rekli su mi da legnem i da će mi bolovi početi tek posle dva sata, medjutim meni su počeli jaki bolovi posle pola sata a zatim i krvarenje. Mučila sam se tako šest sati dok me nisu odveli na carski. Indukcija je jedno veliko sr...., a i boli mnogo jako!

: jacinta - 19. maj 2008 13:06:33(UTC)
Ja sam imala srece sa indukcijom relativno brzo je islo sve od 15h do 21-40h,mada da se nisam otvorila ne znam sta bi i kako bi bilo al et ja zadovoljna. Bol mi je bila podnosljiva sve do 20h posle mi je bilo malo gusto al izdrzati se mora!

: nadjelina - 9. maj 2008 20:19:07(UTC)
Ja sam imala takozvani zakazani porodjaj kod svog doktora.Otisla sam kada je bio dezuran ujytru negde oko 9h sveze isfenirana i sa punom ratnom opremom i za sebe i za bebu. ekipa u sobi super sve bolje da ne moze da bude.Posle nekih sat vremena odlazim u porodajnu salu gde sam dobila gel za opustanje grlica i uz to javila mm da sam u sali.U super mislim se ja jos samo malo i upoznacu bebu,kad ono ne lezi vraze gel uopste nije delovao. Dobila sam neke slabe kontrakcije koje su ubrzo nestale,telefon non stop zvrci svi nestrpljivi zivkaju da vide sta se desava!Tek sutradan oko 16h dobila sam kontrakcije koje su bile podnosljive ali se nikako nisam otvarala,negde oko 22h dadose mi indukciju koja je odmah pocela da deluje i to jako.Mislim da je to bilo mojih najduzih dva sata u zivotu.ne da boli nego oci ispadaju.Prednost indukcije je sto ubrza porodjaj ali zato bolovi ne idu postepano nego odjednom i to sa vrlo kratkom pauzom da gotovo ne mozes ni da se odmoris. Kada sam pitala doktora zasto gel nije delovao odgovorio mi ja da je svaki mehanizam drugaciji,ja se nikako nisam otvarala i zato su mi sutra dan dali indukciu,ko zna mozda je i to bolje nego da sam se mucila dva dana.

: Medvedic - 27. april 2008 18:53:08(UTC)
Eh moja Emina,znam kako ti je bilo...Raspad nacisto!Sve sto je nasilno je bolnije,a indukcija je upravo nasilno poradjanje,protiv volje i zakona tela...

: Emina81 - 27. april 2008 16:45:46(UTC)
Mene su porodili 12-ti dan predjenog termina,stavili su mi gel za otvaranje na grlic i porodila se poslije 22h.Epi sam uzela 2h prije poroda i prikupila snagu za tiskanje.Neznam kakva je jacina bola prirodno ali ali ja sam se bukvalno raspadala od indukovanog uzid

: lelly - 25. april 2008 7:51:48(UTC)
Mene su porodili 17 dana pre termina zbog problema sa posteljicom, lezala sam u bolnici vec nekoliko dana, stavili su mi vaginaletu za otvaranje u 8 i 20 ujutru, onda sam mirno lezala dva sata, pa potom setala sat vremena. bolovi minimalni, manje nego pred menstruaciju. Pitam doktorku da proveri koliko sam se otvorila, a ona kaze - ma opusti se cim te ne boli, nisi dovoljno, mozda ces tek veceras. Ja kazem - hocete vi ipak da proverite, ja imam osecaj da je krenulo... Ona proveri i kaze 4 centimentra, ides u porodjajnu salu. Tamo sam bila manje od sat i po vremena, porodila sam se u 13:09. Dobila epidural i nije bilo strasno. Babica se iznenadila kako sve brzo ide, s obzirom da mi je prvi porodjaj i da sam pre termina... Mada nisam se bas pokazala na kraju kad je trebalo da se napnem, morali su da mi "skacu" po stomaku, tj da guraju i oni spolja, da bi pomogli malisi da izadje...

: Nena75 - 9. april 2008 9:49:09(UTC)
Citam bas sta sam pisala na ovu temu, i kao da sam sebi prognozirala kako cu da prodjem na porodjaju. Dobila sa vaginaletu to valjda jeste taj gel, onda su mi radili oxi i nisam reagovala gotovo nista. Medjutim tada pocinju lagani menstrualni da bi kroz par sati to bile izuzetno jake kontrakcije na par minuta. Primila sam epidural pa je od tada bilo sve lakse ali ne punu dozu jer je porodjaj slabo napredovao pa sam osecala kontrakcije i to ne bas malo ali to je bilo podnosljivo na ono kako bi bilo bez njega, ali onda se na 8cm otvorenosti sve komplikuje i idem na hitan carski. Sada je samo bitno da se sve dobro zavrsilo!

: Medvedic - 9. april 2008 6:00:08(UTC)
Jel gel za otvaranje dodje isto sto i ta vaginaleta,il su to dve razlicite stvari?

: milenica - 7. april 2008 14:07:04(UTC)
Shvatila sam da i ono sto sam ja primila je zapravo vaginaleta rano tog jutra da bi pocela da osecam kontrakcije koje do tada uopste nisam imala a vec sam tri dana prenela trudnocu...u toku istog dana pocele su kontrakcije i porodjaj je na kraju zavrsen indukcijom...

: Medvedic - 21. mart 2008 11:15:37(UTC)
Nije to tema,ali sam i ja cula da ni epidural ne cini bas cudo,bolucka i sa njim.Sledeci porodjaj cu otkriti :)

: J.D. - 20. mart 2008 9:03:16(UTC)
Neno moram ti priznati da si u pravu, bar sto se tice mog iskustva... i pored epidurala je bolelo, posto nisi pod epiduralom sve vreme, uvek izmedju dve doza ostave desetak petnaest minuta da te provere kako reagujes...a pri tom jos desetak petnaest min treba da isti proradi...ja sam dobila i vaginaletu i indukciju...a sa epijem ne osecas kontrakcije vec nesto kao male boleove i tada znas da treba da se napnes...

: Nena75 - 20. mart 2008 7:40:19(UTC)
Sintocinon se daje i kao indukcija i kao stimulacija. Epidural utice na to da se grlic brze otvara i isto tako deluje hipotonicno sto pozitivno utice i na povisen krvni pritisak. Cini mi se da ipak najvise boli kada se grlic otvara usled davanja vaginalete kao indukcije, to naravno bolje znate vi koje ste to prosle, ja samo iz iskustva sa "bojnog polja" kao posmatrac. icon_wink

: ciciban - 20. mart 2008 7:32:23(UTC)
Prvi put indukcija bez epidurala sto kaze Bambina-izdrzasmo :>
Drugi put indukcija i epidural pa zavrsismo sa carskim rezom e bas me interesuje kako cu mozda jednog dana treci put :>

: mama malog Borisa - 20. mart 2008 5:54:42(UTC)
sa prvim deteto mi dr dao indukciju, da bi me porodio dok je dezuran, i bilo je sve ekspresno. Legla sam na krevet i dobila indukciju u 10 a za dva sata sam vec bila usivena.

: Bambina. - 19. mart 2008 18:36:05(UTC)

pa ja sam imala indukovani porodjaj a nisam imala epidural, bese tesko al' izdrzasmo nekako :>

Indukciju, tj. Sintocinin, nam daju intravenozno po njihovom nahodjenju. Skoro svim porodiljama ga daju ali nekim malo vise a nekima samo malo. To ima je u neku ruku standardna procedura.

: J.D. - 19. mart 2008 18:29:33(UTC)
Ja sam takodje imala indukovani porodjaj i mislim da je bez epidurala sumanuto ici na isti. Indukcija se koristi za ubrzavanje procesa otvaranja...

: Mary - 6. mart 2008 16:09:40(UTC)
i ja sam dobila indukciju, ali uz epidural nisam osetila nista- osim sto je babica svaki put govorila kako otvaranje super napreduje.

: Medvedic - 6. mart 2008 15:38:43(UTC)
denyluche,ni mene naponi nisu boleli,al su me kontrakcije dotukle nacisto...

: denyluche - 6. mart 2008 10:18:48(UTC)
Kod mene je beba 5 dana probila termin, tako da je indukovan porodjaj. U 18h mi je stavljena vaginaleta, oko 22h su krenule kontrakcije na 5-6min, a porodila sam se tek sledece veceri u 22.40. Tokom dana sam dobijala jos neke injekcije za relaksaciju. Bolelo me je opasno. Ipak, kad je dosao momenat za izbacivanje bebe, nisam bila svesna da je to to. Rekli su mi da se napnem. Iz drugog ili treceg puta je izasao dasa 4.800kg i 57cm. To izbacivanje bebe nisam ni osetila. Znaci, mora nesto da boli ili kontrakcije ili izbacivanje bebe.

: zvjezdica - 3. mart 2008 8:21:12(UTC)
ja sam svoju pricu s poroda vec napisala ali samo da dodam ovdje da mi je indukcija dosta pomogla.kad sam trebala gurat nisam osjecala bolove,u zadnji tren sam dobila indukciju i beba je nekako izvucena,izgurana neznam ni ja vise kako je izasla ali je bitno da je izasla

: Beka - 3. mart 2008 5:27:24(UTC)
Ispričaću vam šta se meni desilo. Porodila sam se avgusta 2002, u Gradskoj, u Beogradu. Prenela sam dete 10 dana, indukovali su mi porodjaj i to dvostruko. Evo ovako. Već od termina, kad porodjaj nije kretao sam, krenula sam da idem u bolnicu. Oni meni CTG svaki dan, pa me pošalju kući. Uradim CTG, a onda tražim lekara da mi pogleda rezultat. Doktorku bukvalno hvatam u letu, na hodniku, gleda moj rezultat, a telefonom ćerki objašnjava kako da podgreje ručak, meni samo klimne glavom, po sistemu, "ovo je ok" i dodji sutra. I to je tako trajalo čitavih deset dana! Desetog dana, ja sa mm i svekrvom u bolnicu, opet na zakazani CTG. Odrade mi oni to, i ja sa rezultatom kod dežurnog lekara. Stariji lekar, sećam se da je šake imao kao medved, molila sam Boga samo da me on ne pipne! Pokažem mu je rezultate, on pogleda, kaže ovo je ok, dodjite sutra. Iza sebe čujem glas moje svekrve:" I dokle tako? Dok se njoj ili detetu nešto ne desi!? Znate li vi da je prošlo već deset dana od termina!?" Ja rekoh u sebi, znajući je,"e sad će perje da leti!" On je bio malo zbunjen, ali moja svekrva ne staje: " Je l ja sad treba da idem kod načelnika (pomenu ona i ime koje je sasvim slučajno znala) pa da on vidi šta se radi?!" E sad! Pomeneš "velikog štrumfa" i oni ne znaju ko smo mi! Šta ako sam neka rodjaka, komšinica, prijateljica!? E to su naša posla!!! galamdzija "Pa dobro, evo idemo na UZ da vidimo šta se dešava." E bre, posle deset dana oni se sete da urade UZ!!! Sem toga njegovo tumačenje CTG rezultata i tumačenje doktorke - kuvarice,nije se uopšte poklapalo! Pogleda on bebu na UZ, kaže da je velika beba, pa je zato lenja. Završi se pregled, pozove on moju svekrvu i pita šta ona misli da je najbolje da uradimo! Van pameti! Ali ni ona nije od juče, pa ga pita:"Za koga najbolje, doktore?" Kaže on:" Za vas." Moja svekrva već na ivici da ga raspali: "Bože, Bože, vidi čoveka! Šta ima da bude najbolje za mene, valjda najbolje za nju i bebu!" On kao nešto se misli, pa kaže:"Dobro, evo ovako ćemo. Daćemo sad vaginaletu, ostaće na odeljenju i do večeras u 10, beba je tu." Tako i bi. Ostala sam na odeljenju, dobila tableticu, i tretman kao da sam kraljica. Niti mi je ko tražio konce, klistir-tada se sve to donosilo u bolnicu, ne znam sada kako je, ništa! Svi ekstra ljubazni! buljavko Isti taj doktor se samo smeškao i non-stop pričao o mojoj svekrvi kako je opasna-valjda ga to pali! icon_lol icon_lol Pošto je porodjaj veštački izazvan, sve se veštački i radi: Onim svojim medvedjim šakama mi je probušio čep, pa onda vodenjak. Bolovi su krenuli oko ponoći, on je negde otišao a ja ostala sama. Babice u sobi preko puta mene, gledam ih kako puše i gledaju TV. Ja dozivam, a ona kaže:"Šta se dereš, čuješ se do Terazija!" E onda su mi uključili indukciju i u venu. To je sad malo više bolno, ali ja nisam imala drugi izbor. Pošto sam imala 23 godine, smatrali su da imam snage da izguram bebu i da ne idem na carski! Sa indukcijom su kontrakcije jače, što je normalno, čim je veštački. E sad! Kad je doktor posle nekog vremena došao, babice su se brzo sjurile, i videli su da nešto nije u redu, jer ja guram,a bebe nema. Kaže jedna da se ne napinjem kako treba. Onda je doktor uzeo forceps, i izvukao bebu! Od veštački izazvanog porodjaja, tj. od siline kontrakcije, on se jadničak okretao, okretao i pupčanik mu se obmotao oko vrata, zato nije izlazio. Ja ga guram, a pupčanik ga vraća nazad. Plodova voda je počela da se muti, znači pitanje je šta bi bilo da moja svekrva nije napravila frku i da me nisu istu noć porodili. Beba je, normalno bila izmučena zbog indukcije, ali je sve bilo OK. Na kraju su me uspavali dok su me ušivali, valjda više nisu mogli da me slušaju kako se derem! Eto drage moje, to je moje iskustvo! Nije baš sjajno, ali i pored toga ja čekam drugu bebu i nadam se lakšem porodjaju ovog puta! trudnica

: Medvedic - 2. mart 2008 18:24:26(UTC)
E zamalo meni tako bese...Sva sreca pa je izasao u zadnjem momentu.Da budem iskrena,nisam ni znala da postoji taj oxi test,ali da jesam verovatno bih ga bar spomenula lekarima,buduci da sam znala price zena koje su indukovali.Mada,verovatno bih dzaba i pitala...

: Nena75 - 2. mart 2008 15:41:31(UTC)
Bila sam svedok u Frontu dok sam tamo lezala da su radili oxi test zeni koja je presla termin nekih 5 dana i beba je bila velika, ona je dobro reagovala i za 2 dana je isla na indukciju, dok druga zena nije uopste reagovala i nju su porodili carskim rezom. Mada svasta se radi, koliko puta sam cula da cekaju do poslednjeg trenutka kao da "krene" a onda u zadnjem trenutku onako izmucena zena hitno ide na carski rez. icon_cry

: Medvedic - 2. mart 2008 14:47:08(UTC)
bas tako...A ovamo,kao,najsavremenije porodiliste na Balkanu i sire...Hmmmmmm.... galamdzija

: Brankica021 - 2. mart 2008 14:32:04(UTC)
U pravi si Medvedic...kod nas ne rade nikakve analize ni testove pre indukcije,verovatno se zbog toga i desavaju situacije koje si navela...takodje,ctg-om ovde ne mere kontrakcije...meni jedino nije jasno,zbog cega toliko odudaranje od ostalih :?: icon_idea

: Medvedic - 2. mart 2008 14:24:36(UTC)
To zvuci razumno,mada mislim da se u novosadskom porodilistu,nazalost,ne primenjuje (bar na meni nije,osim ako mi nisu ubrizgali nesto,a da ja ne znam) jer su sa mnom bile dve devojke koje uopste nisu reagovale na indukciju pa su porodjene carskim,na kraju.Posle uzasa kroz koji sam ja prosla zbog nje,prosto mi zvuci neverovatno da neko moze da ne reaguje na indukovanje.

: Nena75 - 2. mart 2008 12:00:20(UTC)
Koliko znam pre indukcije se obicno radi i oxi test kojim se utvrdjuje kako ce materica reagovati na nju.

: Medvedic - 1. mart 2008 15:19:37(UTC)
Slazem se sa Nenom75.A koliko sam ja skontala,ako nije krenulo prirodno,prvo dobijas stimulaciju,pa ukoliko ona ne ucini nista znacajnije,onda te indukuju (bar je tako bilo u mom slucaju).Pre porodjaja nisam imala nikakve bolove,bila sam otvorena tri prsta,a probila termin nekih 5 dana i indukovali su me.Poradjala sam se skoro deset sati i to iskustvo ne bih nikom pozelela.Neprirodno je i u skladu s tim,normalno da mnogo vise boli jer je nasilno izazvano.

: Nena75 - 27. februar 2008 8:24:30(UTC)
Htela sam da samo konstatujem nesto, koliko znam razlika postoji izmedju indukcije i stimulacije. Cini mi se da je to jako bitna razlika, jer indukovani porodjaj ide kada za to postoje indikacije i on se prakticno dogovara u nekim slucajevima pa bi vas bas vas doktor porodio kada je dezuran, sto je veoma lose, ali se desava cesto. Stimulacija se daje da bi se ubrzao porodjaj i da bi se grlic lakse otvarao, sigurno postoji razlika, jer se stimulacija daje kada je sve vec prirodno krenulo. Ja licno ne bih dozvolila da me indukuju bez valjanih razloga!

: Spirica - 25. februar 2008 9:45:32(UTC)
Hvala ti Gorana na pomoci. Nisam nervozna,ali nije mi bas ni svejedno. Nadam se da ce ipak sve krenuti svojim tokom i da ce se dobro zavrsiti,a onda kako kazes,da cu se javiti sa lepim vestima. A,mozda,...ja nju malo i podsvesno nateram da se namesti i polako krene. Ko zna? Javicu se,i hvala jos jednom.

: zvjezdica - 22. februar 2008 11:27:53(UTC)
ja sam 3 dana presla termin i jutros sam bila kod doktorice.2 prsta otvorena,grlic skracen i omeksao.sluzni cep ispao ali bebi nece napolje,ako nista nebude u meduvremenu u nedelju idem na indukovani porodaj.malo me strah toga.ali evo imam neke bolove svako otprilike 15 minuta pa se nadam da su to kontrakcije.mozda ipak bude ranije

: gorana - 21. februar 2008 17:03:59(UTC)
Spirice,evo da ti kazem moje iskustvo iz Betanije,mene nisu prikljucili na indukciju ni minut.
Nisam imala dogovoren porodjaj ni sa jednim dr,tako da sam cekala da beba krene sama,spontano.
Ne mora da znaci i ako ti beba sama krene da nece biti potrebe za indukcijom,to se jednostavno nikada nezna.Kod mene je brzo islo i nije bilo potrebe.
Samo ti savetujem da se opustis,znam da se priblizilo i da si nervozna ali pusti neka ide svojim tokom i bice ok.Zelim ti puno srece i da nam se javis sa lepim vestima.

: Spirica - 21. februar 2008 12:34:24(UTC)
Kako stvari stoje,i mi cemo na indukovani u sredu 27.02. Mada,uopste nisam za to,mnogo vise zelim da se beba seti sama da krene.Ovde svakoj zeni prikljuce indukciju bar na koji minut,ali mi to ukljucivanje indukcije na duze vreme uopste ne deluje simpaticno. Mozda gresim,ali naravno da bih vise volela da sve krene prirodno,pa onda kako mora.
Iako ce moj dr dezurati tada 24h,nije mi bas sve jedno.A,mozda uopte nema nista lose u tom dogovorenom porodjaju?Stvarno nisam pametna.

: nejla - 18. februar 2008 10:40:15(UTC)
Evo mog iskustva. Prvo dijete prenijela sam 5 dana preko termina i indukovali su porodjaj-busenje vodenjaka. Imala sam 12 sati uzasne bolove i na kraju porodila se na vakum jer nisam imala dovoljno snage da istisnem bebu-bilo je dosta gusto. Drugo dijete mi je dr.opet htio da zakaze terminali ja sam se opirala. Na nesrecutrudovi nisu dolazili i nakon sto sam prenijela 11 dana dr.me jednostavno zadrzao u bolnici. Prvo su mi dali drip, pa nista i opet busenje vodenjaka. Srecom drugi put je bilo malo lakse,6 sati bolova

: rozga - 11. februar 2008 7:29:54(UTC)
Ja sam imala zakazani indukovani za sedam ujutru 17.01. ali je srce mamino poslusalo mamu i krenuo je ranije:) Porodila sam se 17.01. ali u 00:45:) Malo smo zeznuli doktore:)

: Tijancica - 10. februar 2008 14:30:53(UTC)
Ja sam bila otvorena dva prsta kad su mi ukljucili drip oko 11h, a porodila sam se u 17h. Znaci 6h. Boljelo je prilicno. I mislim da indukovani boli vise. A evo zasto tako mislim. Kad su mi radili ctg dan prije porodjaja kontrakcije su bile oko 60, a vrlo malo su boljele. Kad su mi ukljucili drip kontrakcije su bile oko 20, a ja sam jaukala. neznam

: teana - 10. februar 2008 7:57:31(UTC)
Vazno je da je sve proslo i da ste ti i beba OK.
Moj prvi porodjaj je bio indukovan i bio je mnogo manje bolan od drugog koji je isao prirodnim tokom.

Prvi put mi je pukao vodenjak negde oko 3h ujutro i kad smo otisli u porodiliste nisam bila otvorena ni malo, a onda negde oko 8h su me ukljucili na indukciju i u 12:15h sam rodila Teodoru, bolovi su bili jaki ali ja sam ipak mogla da ustajem i da setam dok su trajale kontrakcije i nisam ni glas pustila.
A drugi koji je isao prirodnim tokom mi je bio tezi, kontrakcije mnogo jace i drala sam se ko konj, a o ustajanju nije bilo ni reci posto me noge nisu slusale i tresle se ko lude, ipak sam porodjaj je dobro protekao i sad imam dve divne devojcice smizlica smizlica

: vekii - 10. februar 2008 7:12:46(UTC)
Samo da vas pozdravim,ali ovog puta u dvoje sa sincicem u narucju.Zelela bih vam napisati svoje iskustvo o indukovanom porodjaju, na zalost to nisam u mogucnosti dok drzim u narucju meni naj sladje bice na svetu.Zelim samo da kazem da u potpunosti imam lose iskustvo o izazvanom porodjaju...

: vanjica - 29. januar 2008 14:39:38(UTC)
Meni je skroz pukao vodenjak,samo 1 prst otvorena(jos od 8. meseca) i nisam imala kontrakcije pa su morali da me stave na indukciju.
Porodila sam se posle 4 sata,inace bi trajalo mnogo duze da su cekali a i bebi bi bilo mucno.
Da li je bolnije sa ili bez indukcije ne znam jer mi je prvi porodjaj, a i poradjala sam se uz epiduralnu anesteziju, ali vazno je da bebi bude sto manje stresno!

: vekii - 29. januar 2008 11:43:33(UTC)
Potpuno sam nova na ovom forumu, ali me to ne sprecava da vas se pridruzim iako je moje iskustvo moze se reci nula.U stvari vise ne znam ni sta da mislim i dali uopste ima smisla da se plasim ili samo sama sebe tesim u svemu.Osamnaest godina sam cekala na ovaj trenutak i onda kada sam vec prestala da cekam on je i sam dosao...sta da vam kazem presrecna sam.Medjutim termin porodjaja koji sam dobila je bio 21.01.2008 a ja sam jos uvek u jednom komadu :)Prvo su me svo vreme pripremali psihicki za carski rez jer je dete lezalo karlicno...a sada, sada me pripremaju za vestacko izazivanje bolova tj indukciju.Moja bebica se okrenula u poslednjem trenutku.Sta da vam kazem na neki nacin sam sve prepustila lekarima e sad..koliko je to ispravno ni sama ne znam, ipak svoje znanje ne mogu porediti sa njihovim.Kad sam saznala da se bebica okrenula i da ce porodjaj biti normalan odjednom me je uhvatio strah i on je trajao sve do termina, medjutim interesantna je stvar da ja taj strah od porodjaja vise nemam cak ni strah od izazivanja bolova.31 01.2008 mi je termin za vestacko izazivanje bolova...citala sam o tome da moze da se desi da cak bolovi ne nasstupe posle toga da moze da se otegne jos koji dan, medjutim u mojoj glavi je samo da moje dete bude ok i da svaki dan koji prodje a nista se ne dogodi ne deluje negativno na bebicu, mislim da je to razlog zbog kojeg nemam osecaj straha od bolova.U stvari ne znam dali je to normalno ponasanje jedne zene jer ovo je moje prvo dete a mozda i jedino i ne znam sta je u stvari prava i ispravna reakcija, znam samo da jedva cekam da vidim lice mog deteta i cujem njegov plac, pa makar sve to bilo indukovano...

: mišur - 14. januar 2008 10:11:07(UTC)
Ja idem na vježbe za trudnice i stvarno su mi puno pomogle, jer sam psihički dosta spremnija za porođaj.
Prije sam od same pomisli na porođaj umirala od straha, pogotovo kad sam odgledala snimak porođaja...
Nadam se da će kod mene ići sve prirodno, pa neće biti potrebe za indukcijom, mada nikad se to ne zna. Možda se na kraju porodim i carskim...
U školi za trudnice preporučuju prirodan porođaj, ne indukovan, mada se moja mama oba puta porađaja sa indukcijom i nije imala nikakvih problčema. Meni se čini da je jedina razlika što se duže zadržiš u bolnici, nego kad bi sve išlo prirodnim putem i kontrakcije bile na svakih 5-10 min, pa tek onda ići u bolnicu

: Amara - 11. januar 2008 16:20:37(UTC)
ne boli vise. Mislim, ne bi trebalo da boli vise. Oni to urade samo da bi porodjaj brze krenuo,probuse vodenjak i onda krenu bolovi i sve ono redom. Mene su indukovali sad treci put i sve je proslo ok.Bolovi su krenuli nakon sat vremena i od momenta indukcije do porodjaja proslo jeoko 2 sata. E sad ne znam da li ti je prva beba ili druga, ako jesi onda ce mozda proces malo duze trajati.
Prv put kad su trebali da me indukuju bilo mi je zakazano za 26.avgust ujutru u 8h,a ja sam dobila trudove oko 6h,tako da se mozda i tebi tako desi. Nemoj da mislis u tome,opusti se i uzivaj koliko mozes
zvezda

: ledi005 - 11. januar 2008 12:17:07(UTC)
beby, ja ne bih brinula na tvom mestu. tebi ce 15. vec biti preko termina, tako da ako ti ne krene tu negde, ionako izazivaju, ne samo zbog dezurstva nego je to najcesce bolje za bebu. ne valja ni bebi da bude predugo u stomaku. lekari na pregledima mogu da utvrde da li je bebi vec vreme da ide napoolje

: anitica - 11. januar 2008 11:37:33(UTC)
U prvoj trudnoci dr je hteo da mi izazove porodjaj, ali anene .Ja sam sutradan dobila bolove tako da je sve bilo ok ;]

: rozga - 11. januar 2008 11:24:06(UTC)
Beby...ne znam sta da ti kazem. Ja se stalno tesim da dr-i znaju sta rade. I ja ne bih volela da mi izazivaju porodjaj. Nadam se i da nece jer idem u ponedeljak na kontrolu a vec sam bila 2 prsta otvorena, pa sve osecam boluckanje dole i nadam se da je to napredovalo. Meni je dr prosli put rekao da nista ne bi silio nego kad samo krene, sto se meni i svidja. Videcemo sta ce biti 14. na kontroli...

: beby - 10. januar 2008 18:39:49(UTC)
Ja sam isla juce na pregled termin mi je 13 ali nista se ne desava tako da necu tad skroz sam zatvorena,ali sad mi je zakazala pregled za 15 ujutro posto je ona dezurna popodne i spominjla je tableticu i neka prica da je bolje ako vec hocu epidural da se izazove jel tad se ima vremena vise sve mi ide na to da zeli izazvati porodaj sto mi se ni malo ne svida,Sad nisam pametna sta da radim?Ajde ako budem otvorena pa onda da ali ja imam osjecaj da necu brzo a ne mogu da ne odem na pregled,Ne znam bas sta bi?

: beby - 10. januar 2008 18:38:39(UTC)
Ja sam isla juce na pregled termin mi je 13 ali nista se ne desava tako da necu tad skroz sam zatvorena,ali sad mi je zakazala pregled za 15 ujutro posto je ona dezurna popodne i spominjla je tableticu i neka prica da je bolje ako vec hocu epidural da se izazove jel tad se ima vremena vise sve mi ide na to da zeli izazvati porodaj sto mi se ni malo ne svida,Sad nisam pametna sta da radim?Ajde ako budem otvorena pa onda da ali ja imam osjecaj da necu brzo a ne mogu da ne odem na pregled,Ne znam bas sta bi?

: Brankica021 - 26. decembar 2007 8:58:24(UTC)
Ja sam se porodila taj dan kad mi je radjen pregled,ne znam da li on ubrza neke stvari...Vanja,pa ti zeno treba da se porodis u ovaj petak? icon_eek
Drzimo ti palceve!!! :-* :-* :-*

: rozga - 26. decembar 2007 8:24:13(UTC)
Vanja navijamo za tebe i bebcabravo Da ti sto pre prodje...:-*

: Vanja. - 25. decembar 2007 14:36:01(UTC)
Na zadnjem pregledu pre nedelju dana doktor me je pregledao tako da sam imala osećaj da ću se stvarno posle toga poroditi. Sad sam tek ukapirala da mi se stomak odjednom naglo spustio i imam grčeve malo u donjem stomaku. Možda je time želeo da malo ubrza prirodni tok sve u svemu prekosutra ću znati rekao je da nećemo ništa siliti ali ako je sve ok onda u petak indukcija.Hvala vam na podršci. icon_razz icon_razz icon_razz

: rozga - 25. decembar 2007 8:26:05(UTC)
VAnja, dr-i uglavnom izazivaju porodjaj da bi ubrzali stvari ili eto da te porodi dok si tu. Ali nekad stvarno ima potrebe da se izazove ako se beba muci. AJ ne bih volela da mi izaziva ako je sve ok, vec bih volela da sve tece normalno. Ali ipak su oni tu da nam kazu sta kad treba. Samo hrabro!:-*

: Ceca25 - 25. decembar 2007 6:44:15(UTC)
Pa sada kada malo bolje razmislim na kraju moj porodjaj i nije bio izazvan. Mene je dr stavio na indukciju tek kada sam se otvorila 7 prstiju a dotle je on kroz dva pregleda rukom izgleda malo pokrenuo bebu. Inace, da sam cekala svoj termin beba bi pocela da se muci jer je meni plodova voda bila malo zelena jer sam ja imala kontrakcije od polovine 8 meseca. Na kraju je ispalo dobro sto je to dr ubrzao. Moguce da je on sve to i znao ali nije hteo da mi prica da me ne bi uplasio... Inace, ako smatramo da je moj porodjaj izazvan, inda se moze reci da ti izazvani porodjaji ne traju dugo. Moj je trajao 4 sata!!

: Vanja. - 22. decembar 2007 20:23:04(UTC)
Meni je dr isto rekao da dođem u četvrtak da me pogleda jer mi je termin 06-01. pa ako je sve u redu da me porodi u petak ali je napomenuo da nećemo ništa siliti ako nije spremno jer on nije tu sve do 14.01 i onda moram da tražim drugog dr.Malo se bojim posle svega što sam sad pročitala.

: rozga - 21. decembar 2007 10:58:33(UTC)
I ja nisam za izazvani porodjaj ali ako dr smatra da tako treba...Ja sam pitala mog dr-a gde je za Novu godinu, i bice tu tako da mi je malo lakse, tipa da nece gledati da li je dezuran, odsutan i tome slicno. Mada bih svakako volela da beba krene sama...

: Mary - 21. decembar 2007 10:03:33(UTC)
JULIJA slazem se s tobom! bravo

: Julija SG - 20. decembar 2007 19:26:03(UTC)
Po meni je bezveze, izazivati porodjaj samo zato sto mi je doktor tad dezurni. Ja nikad ne bi pristala na to. Znala sam, da cu se poroditi na carski rez, a i u tom slucaju, vecina doktora voli da to obavi planiranom i unaprijed zakazanom operacijom. Mene je moj pokusao da ubjedi, ali ja nisam pristala na to. anene Umjesto da on odluci kad ce to biti, ja sam cekala da porodjaj sam krene. 11 dana prije termina, mi je pukao vodenjak, a par sati kasnije sam drzala svog andjeo u rukama. Naravno druga je stvar, ako postoji razlog zasto porodjaj mora da se izazove. Ako je beba prenijeta preko termina, zdravstveno stanje majke ili bebe, ma bilo koji medicinski razlog. Ali samo zato sto je doktor dezuran ili neko zeli da se beba rodi bas na taj i taj datum, e to ne podrzavam i ne razumijem.

: BeBeBe - 20. decembar 2007 6:41:29(UTC)
Ako imate poverenja u svog lekara, onda ga pustite da radi svoj posao. Kad bi smo mi same mogle da odlucimo da li treba ili ne treba indukovati porođaj, onda bi smo i mi bile lekari, a nismo. Nisu ni oni ludi da tek tako primene indukciju, ako za to nije vreme, jer posledice mogu biti velike. (neželjena dejstva oksitocina možete videti na: http://forum.mojlek.com/forums/11/topics/72 ). Ako se indukcija primeni dok grlic nije zreo, postoji šansa da uopšte i ne dođe do "otvaranja", pa da je onda neophodan hitan carski rez...ma postoji milion različitih slučajeva. Ja verujem svom lekaru. Imam još par dana do termina, i već sam dva puta išla kod lekara, ubeđena da će indukovati porođaj. Ali ništa od toga. Vratio me oba puta , da čekam još malo :) I evo me, čekam...
Verujte svom lekaru, ako je jedini razlog za indukciju smena lekara ili dežurtvo onda je on potpuno lud. Mada ja verujem da oni samo "uklope" lepo i korisno, odnosno procene da je nama vreme pa to "uklope" sa svojim obavezama. Ovo naravno važi ako znate ko vas porađa. Većina žena i ne zna ko će ih poroditi, pa onda ovakav razlog (dežurstvo) i ne postoji, nego lekari odlučuju o indukciji po svom iskustvu i znanju.

: kubivdr - 15. novembar 2007 13:27:57(UTC)
Ja sam za desetak dana u devetom mececu tako da licnog iskustva na ovu temu i dalje nemam.
Moja kuma se porodila pre par dana tako da vam mogu reci njeno dozivljaj.
Bolove je dobila u nedelju uvece ali je cekala da postanu ucestaliji i intenzivniji. U porodiliste je otisla oko 5 ujutru. Od kad je primljena je bila otvorena tri prsta.
Do 16 popodne je bila u bolovima ali se nije otvorila vise od tri prsta. Tada su joj ukljucili indukciju, koja je brzo pocela da deluje tako da se porodila oko 18 casova.
Da nije bilo indukcije i da su cekali da se sama dovoljno otvori, napatila bi se sigurno jos desetak sati i vise.
Po meni idukcija je jako korisna i ako se budem nasla u istoj situaciji sugurno se necu buniti.
Sto se tice izazivanja porodjaja prema dezurstvu lekara, jeste malo skakljivo i neprirodno, ali ako tako odgovara porodilji, ne vidim u cemu je problem. To vise zavisi od samog odnosa doktor - pacijent.

: M&M&M - 14. novembar 2007 12:31:03(UTC)
Sto se tice indukcije nema garancije. Meni je ukljucena u 6h ujutru dva dana posle termina, i isla do 12h. Nista se nije desavalo. Za sest sati nisam dobila nijednu kontrakciju, apsolutno nista. Kod nekih zena pak brzo nakon ukljucivanja krece porodjaj. Kao sto rekoh nema pravila. :) U svakom slucaju nadam se da ce se sve dobro i brzo zavrsiti. Srecno.

: karanfil83 - 13. novembar 2007 13:08:05(UTC)
ma ja bih voljela da se porodim tamo oko 38 nedj. nekako mi to dode najnormalnije i najsigurnije... a ko da se opet tu ja pitam... nekako se bojim kad se ode daleko tako oko 39 i 40 i beba bude krupnija i posteljica ostari pa onaj mekonijum (nadam se da je ispravno napisano )beba moze ispustiti ma joj neznam ali eto naslusala se ja raznih prica o tome pa se zbog toga i bojim... zato bih ja pristala na izazvani porod ako je bebe spremno ..... a naravno bolje je ako je porod krene sam od sebe........

: nikiilaki - 13. novembar 2007 9:17:29(UTC)
Ceco ja sam prvo rodila normalno cekajuci da kontrakcije same dodju, dok je sa drugim bilo suprutno lepo smo zakazali datum i porodjaj je izazvan indukcijom par dana pre nego sto je i trebao biti. Nemam lose iskustvo naprotiv mislim da je sve brze bilo. Ne brini veruj samo svom lekaru i sve ce biti ok. Srecno i cekamo te da nam se ubrzo javis sa lepim vestima. :-* :-* :-*

: kaja - 13. novembar 2007 8:50:32(UTC)
E, ali ja stvarno ne razumem što bi neko išao na izazvani porođaj ako to nije medicinski opravdano ili ako nije jako prebačen termin porođaja?? Stvarno ne razumem! icon_rolleyes   No dobro... Svako prema svojim shvatanjima... icon_rolleyes

: jelenaorg - 13. novembar 2007 6:21:56(UTC)
Ceco cekamo!!!

: karanfil83 - 13. novembar 2007 4:51:40(UTC)
ceco javi nam sta je bilo na pregledu ..... ako vec nisi ostala u bolnici i cekas da te porode..
ma i ja bi pristala na taj izazvani porodaj ako je sve vec spremno mislim na bebu ako je ok pa se moze rodit i prije.... ja nekako mislim da je dobro da te porodi tvoj dok koji zna svu tvoju situaciju i ako sta krene nedaj boze napopako on ce prije reagovat .... i ja planiram ici na dogovor sa svojom dok. da me porodi kad bud eona dezurna osim ako nas beba neiznenadi prije.....
javi nam se......

: Ceca25 - 7. novembar 2007 9:25:38(UTC)
Ja idem na te vezbice i stvarno se osecam mnogo sigurnije. Mislim da cu ja to lako odraditi s obzirom da znam sta me ocekuje i kako trebam da reagujem u nekim trenutcima.
Bas sam danas pricala sa kumom koja je prvo dete rodila normalno a drugo dete je rodila iziavanim porodjajem. Kaze da su joj oba porodjaja prosla isto i vremenski i sto se tice bolova.
Ma... bitno je da sam ja spremna na to i da imam poverenja u dr a sve drugo ce biti kako mora...
Sada zeljno iscekujem taj pregled u utorak da bih konacno znala kada cemo to obaviti i kada cu ugledati svoju srecicu... zaljubljen
pregnant

: lampica - 6. novembar 2007 18:08:37(UTC)
Ja sam imala "mesoviti" porodjaj :> Pocela sam se otvarati sa pune 34 nedelje, trudnoca je bila bez ikakvih problema. Jedne nedelje odem na pregled, otvorena 1 prst, druge nedelje- 2 prsta, zadnji put, nedelju dana kasnije, bila sam otvorena 3 prsta, i doktor mi je rekao da, ako se ne porodim do kraja vikenda, dodjem za nedelju dana i da ce me onda poroditi. Inace, taj zadnji pregled je bio u cetvrtak. Nisam ni morala da pitam zasto da dolazim da me poradja, rekao je da je beba u "sigurnom" periodu, a nema potrebe da se mucim jos dve nedelje sa bolovima (posto sam mu se zalila da ih konstantno imam i da ne spavam uopste nedeljama zbog njih). Ja sam se, eto porodila bas taj vikend, tri dana posle poslednjeg pregleda. 25.1. mi je ispao cep, i onda su se trudovi pojavljivali na 10 minuta, pa se skratili na 7, pa na 5. Pregledom su utvrdili da sam otvorena 6 prstiju, i da nema sta da se ceka kod kuce. Doktor je procenio da cu se, s obzirom koliko sam dosla otvorena, i jos kad me stave na indukciju, poroditi u roku od sat i po vremena. Al' malo sutra, nismo svi isti, odlezala sam na stolu sa indukcijom jos 8 sati. Nisu mogli verovati koliko mi puno treba da se otvorim 4 prsta.
A da uporedim bolove sa indukcijom i bez, to ne mogu, iako sam se poradjala i ovako i onako. Ipak sam indukciju dobila kad sam vec imala jace bolove... tako da ne mogu znati da li bi bilo manje bolno bez nje.
Nisam isla na vezbice za trudnice, ali, koja god je bila, rekla je da je to najbolja stvar koju su posle epidurala mogli izmisliti icon_wink

: Magija - 6. novembar 2007 15:01:51(UTC)
Ja mogu da kazem ono sto sam osetila na sopstvenoj kozi, a to je da takav porodjaj sigurno duze traje od prirodnog i da se malo duze ceka na pocetak kontrakcija.. Mene su prikljucili u 11 ujutru i za to vreme su se sve trudnice koje su bile gore porodile jedino sam ja kasno uvece u 23h. Znaci 12 sati je sve ukupno trajalo. A mene stomak uopste nije boleo samo su me ledja ubijala!

: jelenaorg - 6. novembar 2007 11:14:49(UTC)
Ceco , ne uzbudjuj se, nadam se da si se u medjuvremenu edukovala sto se disanja tice, sada da pricamo o tome da li je dr ok ili ne ne vredi samo da se plasis i nabijas nepotrebnu nervozu!
Moja dr nikdada to nije htela da radi i ako sam imala carski rez ,mogla je da ga odradi kad god ali je cekala dok moje kontrakcije nisu skocile!
Ne nerviraj se, naoruzaj se pozitivnom energijom i samopousdanjem, i ovako kod prirodnog porodjaja dr ima naj manju ulogu!
Bice sve ok, mozda i da vidis da nadjes neku rezervu??? Za svaki slucaj ili da ga pitas ako vi niste tu mozete li mi preporuciti nekoga od kolega!
ne znam nisam pametna, ja sma sa mojom dr imala jako otvoren odnos
U svakom slucaju cekamo vesti
GLAVU GORE

: kaja - 6. novembar 2007 10:09:49(UTC)

Kada se meni približavao dan termina, moj lekar mi je rekao da će uvek radije čekati nego što će me terati na indukciju. Mislim da to veštačko izazivanje porođaja, samo zato što mu/joj je tad smena, jako neodgovorno!! Meni se to ne dopada. Ja ne bih na to pristala. Pa šta ako ti lekar tad nije u smeni. Ima ih još tamo zaposlenih. Neće te niko oterati zbog promašene smene!! Svašta! Nemojte da se ljutite zbog ovih mojih reči, ali ja sam stvarno protiv toga. Drugo je ako je stvar potkrepljena medicinskim razlozima. Zato je i nastala ta indukcija! A ne zbog smena!! anene anene

: Ceca25 - 5. novembar 2007 19:13:13(UTC)
Jasminakg, icicu bez epidurala. Za ovaj prvi porodjaj ne znam sta me ceka pa zivim u nadi da cu ja to sve lako odraditi icon_lol icon_lol Idem na vezbe za trudnice i to me cini jos vise psihicki spremnom za porodjaj, cak sta vise, da mi sada dr. kaze da odem da se porodim ja bih bez razmisljanja otisla. Slazem se sa tobom da doktori iskoriscavaju taj indukovani porodjaj ali, sta da se radi. Ja imam jako puno poverenja u njega i mislim da ne bi uradio nista lose za mene i za bebca samo zarad toga sto je dezuran.
Mima80, u Pancevu postoji epidural ali jos uvek nije zaziveo sto znaci da ni anesteziolozi nisu jos uvek iskusni u tome. Ja se ne bih usudila da se poradjam uz epidural u Pancevu.
pregnant

: mima80 - 5. novembar 2007 6:17:38(UTC)
Jel postoji epidural u Pancevu?

: Kaype - 4. novembar 2007 15:40:21(UTC)
Ja sam se porodila pre 18 dana, uz indukciju jer smo prekoracili termin 8 dana, a kontrakcija nije bilo tako da su morali da indukuju. To mi je bio prvi porodjaj, pa ne mogu da kazem da li boli vise ili manje od porodjaja koji nije izazvan ali ono sto mogu da tvrdim je to da mi je porodjaj bio relativno lak. Kad su me "prikacili" na indukciju bilo je 19:30h. Bolovi, tj. jake kontrakcije su krenule negde mozda 45 minuta nakon toga a porodila sam se u 22:35h. Jedna zena je bila u boksu iza mene pre nego sto sam ja dosla, i cula sam je tada kako jauce i place, a mene su u 00:30h odveli iz sale i ona se jos cula - pretpostavljam da su cekali da se skroz otvori kako bi je porodili a u tim slucajevima se valjda ne daje indukcija pa mislim da su njoj kontrakcije krenule same, kako je i normalno. Inace mene je sestra u porodiliste odvela u 18:10 ali dok su me oni upisali, uzeli stvari,dok sam se istusirala...sve to brzo prodje!

: racic - 4. novembar 2007 15:10:34(UTC)
Pa ovako... Ja sam od prvog dana osmog meseca bila otvorena jedan prst. Isto toliko i posle dva meseca na dan termina. Dr. je dezurao cetri dana posle mog termia pa smo se dogovorili da tada dodjem da me porodi. Primili su me oko 15h i posto je situacija sa otvaranjem bila ne promenjena prvo mi je dao vaginalno tabletice za otvaranje, ubrzo su krenuli bolovi na 5-10 minuta, nesto poput menstrualnih bolova. Kasnije mi je stavio jos nesto za otvaranje takodje vaginalno, nisam zapitkivala da li je ista tabletica jer sam imala potpuno poverenje. Sve vreme sam bila vezana na KTG, valjda tako i treba kad se radi indukcija. Kako je vreme prolazilo bolovi su se pojacavali, ali podnosljivi. Oko 19h je hteo da probusi vodenjak ali je on sam puko. Najjaci bolovi su bili poslednjih sat i po vremena. U 21:30 su mi dali indukciju preko vene. Oko 22:30 su me prebacili u porodjajnu salu i za dvadeset minuta je sve bilo gotovo.
Ne znam kako boli bez indukcije, ovo sam prezivela i ja sam zadovoljna svojim porodjajem, trajao je sve ukupno 7,5h .
Mislim da je sve individualno, svaki porodjaj je prica za sebe pa cak i kod jedne iste zene, mnogo zavisi od toga koliki je prag bola.
Sve o cemu razmisljas sada zaboravices u momentu kad sve krene, sad si u neizvesnosti i sve bi da znas. Moj savet je da saradjujes sa babicama i doktorom, da dobro dises, kako si verovatno naucila na vezbama i sve ce biti ok.
Ja ti zelim puno srece i lak porodjaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj

: jasminakg - 4. novembar 2007 14:41:25(UTC)
Ceco i ja sam pre par dana bila na pregledu i bila sam otvorena za jedan prst,i doktorka mi je rekla da nisam jos za porodiliste,i da se javim u utorak -tada je ona dezurna ,i ako bude bolja situacija -da budem vise otvorena,preko cetiri prsta , da ce mi dati indukciju i da se porodim.Ona mi je rekla da je vazno da grlic bude razmeksan i da je dilatacija-otvaranje grlica pocelo prirodno,a ne indukcijom jer ako ti se da indukcija a ti nisi otvorena barem malo onda moze doci do pucanja grlica i do jacih bolova...Ali ja mislim da ako je tvoj lekar procenio da mozes ranije da se porodis da treba da ga poslusas i da je to ok....Hoces li da koristis epidural?Pozz

: gorana - 4. novembar 2007 13:11:46(UTC)
Ne mogu ti reci koje kontrakcije vise bole ili jednako bole.
Ja sam se porodila prirodno kada su kontrakcije same krenule.
Moja drugarica pre mesec dana izazvanim poradjajem takodje zato sto je doktor tada bio dezuran.
Glupo je pricati o iskustvima jer tu nema pravila.Ona je takodje izgubila snagu kada je stiglo do samog porodjaja ali neznam dali je to razlog zato sto je porodjaj bio izazvan.
Opravdavam izazivanje porodjaja samo u slucaju ako je prekoracen termin.
A to sto je on tad dezuran,pa da se porodis kad je on tu da nemora da se cima ako tebi porodjaj krene u sred noci to je po meni CIST bezobrazluk.Ako si mu vec platila pa onda neka odradi do kraja kako treba.A ne da pozuruje i tebe i bebu zato sto je on dezuran.
Naravno da mogu da rade sta hoce i da ce velika vecina trudnica pristati na sve iz straha od porodjaja i iz zelje da sve prodje kako treba,ali to sto doktori koriste na takav nacin je po meni nedopustivo.
Izvini skrenula sam temu.
Ipak je najbitnije da ti(bilo koja trudnica)ides bez straha na porodjaj.Ako ti dr uliva poverenje i ako mislis da je uredu da te porodi ranije svakako tako treba i da uradis.
Ja jednostavno nisam bila takvog misljenja i cekala sam da sa,o krene.
Takodje sam isla u skolu za trudnice i bila sam vrlo spremna u svakom pogledu i nije me uhvatila frka kad je krenulo.
A jos samo kad bi znala da kad ugledas svoju bebu u momentu ce sve biti iza tebe,sad bi mirno sedela i cekala.
Zelim ti puno srece i da nam se javis sa lepom pricom.

P.S Preporucila sam toj mojoj drugarici da na dan zakazanog porodjaja podigne nesto tesko nebi li joj sam krenuo(he,he).usvoji ovaj predlog ako zelis.

: Ceca25 - 4. novembar 2007 12:31:34(UTC)
Hvala na savetima. Ja sam pocela pre nekih mesec dana da idem na vezbe za trudnice i pomogle su mi za sada barem u tome da sam psihicki spremna za porodjaj i mislim da cu ja to lako odraditi i zato jedva cekam da se porodim i da vidim svog bebca.
Nadam se da ce jos neka majka napisati svoje iskustvo o izazvanoj trudnoci
pregnant

: andrea - 4. novembar 2007 12:09:59(UTC)
Ja sam se porodila 16.07.2007 porodjaj je bio indukovan(doktorka mi bila dezurna) a termin mi je bio 02.08. Na indukciju su me prikacili o 23.00 a Emicazaljubljen se rodila 03:07 a bolovi su poceli oko 24:00 i postepeno se pojacavali...
Ja mislim da kontrakcije prirodne i indukovane bole isto samo je, bar meni, napinanje "guranje" malo duze trajalo posto se Emicazaljubljen jos nije bila spustila...Moja drugarica koja se porodila 2.5 meseca ranije je otisla u bolnicu uvece a bolove imala ceo dan i porodila se isto za 4 sata, ali samo je par puta gurala a bebica izasla....

Animated Letters

Lilypie 1st Birthday PicLilypie 1st Birthday Ticker

Lilypie Breastfeeding PicLilypie Breastfeeding Ticker

Daisypath Anniversary Years PicDaisypathAnniversary Years Ticker

Animated Letters

: Angel - 4. novembar 2007 11:55:25(UTC)
Rado bih ti pomogla da sam prosla to, medjutim mozda mi se smesi isto to cemo znati ali tad ces se ti vec poroditi. Cula sam da indukcija boli jednako kao prirodno zapocete kontrakcije. Mozda ne mogu da pomognem iz iskustva ali nasla sam tekst koji moze da ti da odgovore na neka pitanja vezana za to. A odgovor na pitanje kako se zavrsi taj porodjaj je da se zavrsi kao i svaki drugi i nemas potrebe da brines!

Šta je indukcija porođaja?

Indukcija porođaja je izazivanje kontrakcija lekovima, u situaciji kada je potrebno završavati trudnoću, a da porođaj nije počeo spontano.

Zašto se indukuje porođaj?

Najčešći razlog za indukciju porođaja je zbog prekoračenog verovatnog termina porođaja za preko 7-14 dana. Vaš lekar takođe može da indukuje porođaj ukoliko vam je prsnuo vodenjak, a nemate bolova, imate visok krvni pritisak sa pratećim razvojem komplikacija, postoji sumnja na intrauterinu infekciju, ili je beba u materici ugrožena iz bilo kog razloga i smatra se da će joj nakon rođenja biti lakše nego u postojećim uslovima u materici.

Kako se daje indukcija?

Postoji nekoliko načina indukcije porođaja. Ubacivanje leka u vaginu koji će razmekšati grlić i izazvati dilataciju, ubacivanje gela u grlić sa istim efektom, ili prokidanje vodenjaka. Svaki od ovih postupaka praćen je davanjem leka oksitocina, koji izaziva materične kontrakcije. Oksitocin se daje u infuziji, uz praćenje stanja vaše bebe putem CTG monitoringa i redovne preglede stanja grlića.

Postoji mogućnost da indukcija »ne uspe«. To znači da materica nije odreagovala na dati lek, nisu se pojavile redovne kontrakcija, nema skraćivanja ili dilatacije grlića i tada se odustaje od dalje indukcije i vi se ili vraćate na odeljenje pa će se pokušati ponovo za par dana, ili se u određenim situacijama ide na završavanje porođaja carskim rezom.

Da li indukcija boli više nego spontani porođaj?

Materične kontrakcije imaju svoj intenzitet, bilo da su izazvane lekovima, ili su nastale spontano. Razlika je u doživljaju samih kontrakcija.

Situacija A:

Ukoliko vam počne porođaj spontano kod kuće, vi ćete se prvih pola sata do sat vremena pitati da li su to kontrakcije, ili nešto dugo. Kada shvatite da su to kontrakcije, obaveštavate užu i dalju rodbinu da je to počelo, a supug dobija komandu sa se nacrta kod kuće u najkraćem vremenskom periodu! Počinje spremanje i prikupljanje stvari, čekaju se kontrakcije na svakih 10-tak minuta i vi krećete u porodilište. U porodilištu vas pregledaju, urade administrativni deo, dobijete klizmu, pročistite se, istuširate i smeštaju vas u krevet.

Kad sve saberete, vi ste potrošili 5-6 sati a da još »niste krenuli u porođaj«. Ukoliko se od ovog momenta porodite za 8 sati, vi računate da je porođaj trajao 8 sati.

Situacija B:

Kada se radi indukcija, vi znate dan unapred da će se to raditi, celu noć razmišljate o tome kako to izgleda, stižete u porodilištu i tek tada dobijate lekove za izazivanje kontrakcija. Kontrakcije možete dobiti za pola sata, ili za 4 sata, ili za 6 sati. Dok vi dobijete bolove, i stignete do početka situacije A, prošlo je već 12-tak sati a da niste ni krenuli. Ukoliko se od ovog momenta porodite za 8 sati, vi računate da je porođaj trajao 20 sati!

Šta je Bišop skor?

U određivanju akušerskog nalaza, naročito kada treba da se radi indukcija porođaja, koristi se Bišop skor. To je zbir ocena koje se daju za određene karakteristike akušerskog nalaza, a konačna ocena je pokazatelj da li kretati u indukciju porođaja ili ne.

Grlić skor
bodovi o 1 2 3
Pozicija Nazad Centralno Napred /
Konzistencija Čvrst Srednje čvrst Mek /
Skraćenje (%) 0-30 40-50 60-70 preko 80
Dilatacija (cm) Zatvoren 1-2 3-4 Preko 5
Angažovanost glavice -3 -2 -1,0 +1, +2

Postoji mogućnost modifikovanja skora, i to dodavanjem jednog boda za preeklampsiju, ili po jednog boda za svaki prethodni vaginalni porođaj, kao i oduzimanjem jednog boda za prvi porođaj, prevremeno prsnuće ovojaka, ili postterminsku trudnoću. Granica povoljnog nalaza je Bišop skor preko 4 ili preko 5, zavisno od autora.

Šta je Apgar skor?

Apgar skor je zbir ocena koje beba dobija nakon rođenja i koji određuju njeno stanje i eventualnu potrebu za hitnim reagovanjem, a sastoji se iz sledećih elemenata:

- Srčani otkucaji
- Plač i respiracije
- Tonus mišića
- Reakcija na nadražaj
- Boja kože

U zavisnosti od stanja, za svaki navedeni parametar dobija se nula, jedan ili dva boda. Beba se ocenjuje nakon 1 minut i nakon 5 minuta od porođaja i dobija dve ocene (npr. 10/10).

Zbir od 10 je najveća ocena i označava odličnu kondiciju. Ocena 9 je još uvek odlična, ocena 8 je već znak da je beba blago zamorena, dok su ocene 5, 6 i 7 znak lošijeg stanja i takva beba zahteva pomoć nakon rođenja. Ocene 4 i ispod toga su znak da beba zahteva intenzivan nadzor i pomoć, i smeštaj u poluintenzivnu ili intenzivnu negu.

Dobro ovde je pisalo zasto mora da se indukuje porodjaj, ali u danasnje vreme to lekari cesto cini mi se rade kako bi bas oni mogli da porode svog pacijenta, tacnije to bude obicno zelja pacijentkinje koliko znam. Ja sam zelela da to uradi moj lekar ali na kraju mislim da cu pustiti da se samo desi. Cula sam da da bi se mogla raditi indukcija mora da se proveri da li je plod zreo, a to se cini mi se radi amniocentezom. Moj razlog je taj da ne zelim da dam 400 evra da bih znala da li je zrela. Pusticu je da sama krene pa kako bude, a kada sam radila amniocentezu i kada sam dala te pare jednom to je bio jako pametno potrosen novac da bi se utvrdilo da li je beba mentalno ok. Ovako 400 evra moze pametnije da se potrosi. Mada mozda i ne mora da se radi amniocenteza ali kako bilo mislim da cu pustiti, ali sve ce se znati posle pregleda 27.
Kao sto rekoh ti ces tad vec zavrsiti sa trudnocom i drzati bebicu u rukama.
Ne znam dal sam ista pomogla i uradila kako treba ali potrudila sam se i zelim ti srecu! Ono sto zelim da znas je da ako mislis pozitivno sve ce ispasti najbolje! SAmo budi uvek optimista a mi te svi cuvamo!

:-* zagrljaj

: mamaTanja - 4. novembar 2007 11:48:59(UTC)
Mogu da podelim svoje iskustvo sa tobom.Prvo dete sam rodila izazvanim porodjajem 5 dana pre termina jer mi je tada Dr bio dezuran.U porodilistu sam bila od 9 ujutro a porodila sam se u 20:15.Bolovi su mi poceli oko 13:00h ne odmah tako jaki.Na kraju mi je pukao grlic materice i bila sam isecena strasno,usivali su mu sat vremena.Sad da li je to zato sto mi je prvi porodjaj ili ne ne mogu tvrditi.I meni je tada bilo bitna ta sigurnost kada cu otici u porodiliste zbog straha od nepoznatog,ali isto tako sam rekla da kad budem drugi put isla da cu ici kad mi trudovi budu na 5 min.Za drugu trudnocu nisam imala nikakvu vezu i dosla sam na kontolni ctg 10 dana pre termina i rekli su mi da sam 5 prstiju otvorena i poslali me u porodiliste a nisam imala nikakve bolove i opet su me prikljucili na indukciju ali bilo je gotovo za 2 sata.Boli svakako ali ovako je bar bilo brze gotovo,verovatno zato sto je drugi put ali ko ce znati kako bi prosla da je bilo drugacije.U svakom slucaju o bolu vise ne razmisljam jer imam dva spadala kod kuce koji su hvala Bogu zivi i zdravi.Zelim ti da prodjes sto bolje i bezbolnije jer ipak je svako iskustvo za sebe. caos caos caos

: Ceca25 - 4. novembar 2007 11:27:40(UTC)
Devojke, moj termin je 26.11. Juce sam bila kod dr na kontroli i rekao je da ce me verovatno poroditi 16. ili 18. jer tada dezura. Naravno, izazvace porodjaj indukcijom. Cula sam da je takav porodjaj bolniji... icon_rolleyes
Da li je neka imala iskustva sa takvim porodjajem? Da li znate za koliko se zavrsi takav porordjaj?
Sa jedne strane mi je to ok jer cu znati tacno kada cu se proditi pa necu biti u frci oko pripreme a sa druge strane mislim (i sigurno je tako) da kada sve to pocne prirodno sigurno je lakse... neznam neznam neznam
pregnant