Obaveštenja

Icon
Error

: T3 - 14. maj 2010 11:31:04(UTC)
Moja devojcica je pocela da se podize sama sa nepunih pet meseci. ponekad sam je stavljala u moje krilo onako da je naslonjena na moj stomak i grudi i ona sa sama podizala da sedi. Mislila sam da ne sme i stalno sam je vracala. Onda mi je doktorka rekla da je pustim koliko ona hoce, znaci nema forsiranja, zaglavljivanja jastucima ali nema ni sputavanja.

ovako je meni bilo sa prvih dvoje..
i nemanja ce poceti tako vidim tj vec je poceo cim ga stavim u polulčeyeci on se dize,oce da se podigne tj ustane..stalno se vata za nesto nekad i za sebe hihihi i op..
inace prevrece se sve vise i stalno..jos malo pa ce skroz ustati jedva cekam, mora da je i njemu dosadilo lezanje a kad ga drzim muke zive sav se iskezeci,nemogu ga savladati em se drma em podize..skoro pa ko da mi i sedi u krilu sto kaze bibiz ja nemogu drugacije jer nemam ruke ko mm..

ionace od punog cetvrtog meseca ili nekih 3,5sam mu digla naslon za jedan nivo vise i na kolicima i na lezaljci..sledeci nam je skroz sedci za nepuna dva meseca,a do tad jos leskarimo ili ti polusedimo..

: Bibiz - 10. maj 2010 23:40:56(UTC)
e irena, to sam se i ja pitala stalno, i meni je moja tako kao sedela dok je hranim, i mm mi govorio pa kako je to tako drzim, ko da sedi, al ja nemam tolike ruke da je drzim kao on... ja mislim da ne smeta nista posto to ne traj edugo...
i sad mi sedi, al ajde sad je velika kao... mislim sedi tako kao samo dok ruckamo

: ana01 - 10. maj 2010 19:05:35(UTC)
Moja devojcica je pocela da se podize sama sa nepunih pet meseci. ponekad sam je stavljala u moje krilo onako da je naslonjena na moj stomak i grudi i ona sa sama podizala da sedi. Mislila sam da ne sme i stalno sam je vracala. Onda mi je doktorka rekla da je pustim koliko ona hoce, znaci nema forsiranja, zaglavljivanja jastucima ali nema ni sputavanja. Sada u kolicima koristimo onaj skoro sedeci polozaj, ne skroz devedeset stepeni, nego onaj pre toga.

Irena84, taj anatomski jastuk u AS se vadi kad beba bude imala 6kg, kod nas je to bilo oko trecag meseca, tako da se necete jos dugo kuvati. Pokusaj slobodno sada da je stavis bez tog jastuka, i ako ti deluje kao da joj je udobno, nemoj ni da ga vracas.

: Irena84 - 10. maj 2010 13:06:51(UTC)

Mi se ponekad vozimo,mada smo sad poceli na kolica ono lezeci stav, jer joj je jako vrucu u toj AS jos ove choccove imaju ono bijelo kao anatomski neki jastucic koji kad je podignem tako joj je vrucina :( da mi je par puta tako plakala a ja ne kapiram sta je, u tome joj je vruce a ne mogu je bas sada skinuti u kratke rukave,nije toliko pretoplo makar ne vazduh :/pa prosto nisam znala sta da radim.

MyTickerScript.com Ticker Photo Flipbook Slideshow Maker
 Daisypath - Personal pictureDaisypath Anniversary tickers

: kriki25 - 10. maj 2010 10:36:35(UTC)
Mi se jos vozamo u kolicima u AS. Ipak AS ima anatomski oblik i to je tzv. fetus polozaj, zato i moze od rodjenja. Beba je vise nekako sklupcana nego sto sedi. A kad pocne da sedi to su onda ravne povrsine na kojima sedi i na koje se naslanja. Stefan je bas poceo da vuce glavicu napred i vidi se da hoce da sedne, ali sacekacemo jos neko vreme za polusedeci polozaj u kolicima, tada cemo da izbacimo AS. Bice to vrlo brzo!

: Irena84 - 10. maj 2010 9:41:04(UTC)
Dobro jutro,mene brine jedna stvar ,kad ja Stasu uzmem u krilo da joj dam da siki, ona je meni nekako nemam pojma kao u poluono lezeci, nasloni se na moje noge guzom i ja je obuhvatim ono rukom za guzu i nogice pa mi to djeluje da nije ravno,smeta li bebi to,mislim ona u takvom polozaju skoro sjedi i u onoj auto sjedalici nije da je stalno na ravnoj podlozi,smeta li joj kad je dojim pa ako je tako povijena malo,mislim isto kao na slikama ono kad mama drzi bebu na dojci :) MyTickerScript.com Ticker Photo Flipbook Slideshow Maker
 Daisypath - Personal pictureDaisypath Anniversary tickers

: T3 - 21. april 2010 21:52:03(UTC)
http://img34.glitterfy.c...tterfy0150206585D33.gif
na ovaj polozaj sam mislila..to je tako zvano as ako se tako nose tj stavljaju u njega verovatno u istri polozaj smeju i u kolica,logicno ??!!!
nas polozaj vise u kolicima odgovara bas ovom polozaju asa..dakle to je to i dozvoljeno..pa kad tako mogu tek rodjene bebe mogu i one od tri pa nadalje meseci...zar ne?

: T3 - 20. april 2010 9:44:31(UTC)

znaci sme bravo

probala sam vec da ga stavim i vise nego pokazuje da voli, :) kako mi je smesan gleda sa strane ,razgleda i sto je najvaznije( mada je i pre) cuti i uziva.. bravo

: Micka&Nidza - 19. april 2010 23:45:14(UTC)
Pa mozes da ga stavis u polusedeci polozaj....
I ja jedva cekam da mi malisa napuni 4 meseca pa da pocnem da ga stavljam u polusedeci...

: Kolibri - 19. april 2010 9:55:25(UTC)
Moja kolica imaju pozadi kais pa ja onda podizem koliko hocu, nisam ogranicena tim polozajima koja ima vecina kolica. Ja Hanu podizem, e sad ne znam da procenim koliko, ali ona u lezeci nece, valjda joj je dosadno, hoce da zvera oko sebe. Ovako je namestim kako njoj odgovara. Kada smo isli na pregled kukova ortoped nam je rekao da od cetvrtog mozemo opusteno u polulezeci polozaj. Pa podigni ga, proceni sama koliko, najbolje ces ti to proceniti.

: T3 - 19. april 2010 9:34:31(UTC)
moj nemanja ce sad u cetvrtak da napuni puna 4 meseca..da li mu smem dici nivo na kolicima i lezaljci tj onaj skroz lezeci zameniti tim izmedju( dal se sad zove polulezeci ili polusedeci neznam )i sedeceg..???
ili je jos rano i da sacekam jos malo bar do 4,5 mwseca,..prvo dvoje sam u tom nekom dobu ko sto je on sad vec stavljala,vidim ovde su misljenja razlicita i podeljena pa reko ajde da pitam..
e sad da li je to 30 stepeni ili 45 neznam mi smo od rodjenja u lezecem,onaj blagi za nijansu vise sto se dize nivo na kolicima mi je nekako mali ko da ga nisam ni pridigla a onaj vise je vec vislji ,jedan stepen nize od sedeceg pa mi to nesto visoko za njega..
cudi me bertone kolica su a da su tako glupo i bezveze odradili to..ili mozda postoji neka caka kako se to dize a da ja neznam..da ga podignem u taj za jedan vislje tj taj koji skoro i da nije dignut a za ovaj drugi sacekam malo ili odma sme u taj od 45 stepeni cini mi se da je to toliko..??!!!

: Lavita - 30. jun 2009 4:13:08(UTC)
obe su u polusedeci pocele same sa 4 meseca
ali ja sam sacekala 4,5 pa sam ih stavljala
jovana je cak i jaca i zilavija od vanje i kada je stavim da lezi skroz dize glavu i dize se da ustane hahaha
tako da je sada vec po malo stavljam i da sedi
kukovi su bili u redu i skinuli smo siroki sa 2 meseca

: vanesax - 30. jun 2009 4:06:10(UTC)
Neću mnogo da komentarišem. Evo ovde imate sve: http://www.centarsm.co.y...?sub=sub3&insub=insub15
Pogledajte i ostale linkove na ovom sajtu

: trudna 3 - 21. jun 2009 13:51:16(UTC)
ja sam moje sa 3,5 nepunih 4 vec stavljala u taj polozaj,nina je sa 5,5 vec uveliko sedela,nikola nesto kasnije,sami su se dizali i trazili,ali cim su napunili 3 doktorica nam je rekla da mogu jedan stepen navise tj da mogu da ih podignem u taj polozaj izmedju lezeceg i sedeceg..i evo hvala bogu super su...tako cu i sa trecim,posle 3 u polulezeci.

zavisi od deteta do deteta,neka hoce samo da kleze i do 4-4,5,a neka u to vreme hoce da sede,pratite svoje dete i tako cete najbolje znati kad je pravo vreme da ih malo uzdignete.

: Jovana03 - 21. jun 2009 9:57:29(UTC)
Sergej je poceo sam da se podize u polusedeci polozaj sa 5 meseci tako da sam ga stavljala.

: malena89 - 26. maj 2009 21:58:53(UTC)
idealno vreme za polusedeci polozaj je oko 4.5 do 5.5 meseci individualno od deteta do deteta... ja sam anju pocela da stavljam u polusedeci sa oko 5 meseci....

: MikaMaca - 12. maj 2009 0:22:40(UTC)
Nama je dr rekla da ono sto dete samo uradi znaci da mu odgovara tj da to sme da radi. To sam postovala manje vise jer se Srle sa jedno 4 ipo meseca dizao da sedne ali sam ipak sacekala 5 meseci
Sto se tice spavanja na stomaku nama je dr rekla da su to gluposti da kao zbog toga deci se "iskrive" stopala i mi smo ga stavljali da spava na stomak jer je tako zeleo a i dan danas spava nastomaku a stopala su mu ok i normalno hoda.
Isto na je dr rekla (to vazi za bas male bebe) posle hranjenja bebu treba staviti na desni bok jer tako nece bljuckati (nisam sigurna kako se to zove jer sam laik a objasnila mi je dr)

: layla - 12. maj 2009 0:14:20(UTC)
i moj mali je poceo pre nekoliko dana da mi se dize
kad ga stavim u polozaj za hranjenje, covek hoce da sedne
pa se iznervira kad par puta uspe da se zadrzi, ali valjda nema snage da se ponovo uzdigne :)

: MilicaCale - 20. april 2009 12:59:42(UTC)
Tijana, Leptir. Vreme im je kad uspeju sami. Ako su seli, pa je svađa oko vraćanja, pustite ih. Samo ruke pored, da se ne preture na stranu. Naravno, nikakvo podglavljivanje ne dolazi u obzir, ali ono što su izveli sami, recimo da sednu u vašem krilu, to im odgovara, i smeju.

: leptir - 18. april 2009 15:25:09(UTC)
SOFIAAA kod nas se ne koristi siroki povoj ali smo isli na UZ kukica i sve je u redu.

TIJANAL i moj sin se dize kada ga drzim u krilu,i buni se kad ga povucem nazad,da i ja mislim da je rano da sedi ali tako kad malo hoce da se uzdignu na par sekundi mislim da ne moze da steti,ne znam necu da pametujem to je samo moje misljenje
;]

: tijanal - 18. april 2009 12:34:08(UTC)
Moj maleni ima 4,5 meseca i stalno dok ga drzim hoce da sedne .Dok sedim naslonim ga na mene ,medjutim njemu to nije dosta nego krene napred i sedne i sav je srecan, a kod hocu da ga vratim nazad on podigne noge.Ja mislim da je jos rano da bi sedeo,koliko znam beba moze da sedi tek od 6 meseci.Sta vi mislite drage mame. pricaonica

MyTickerScript.com Ticker

MyTickerScript.com Ticker

: BojanaPeric - 18. april 2009 1:09:30(UTC)
Moj Dule je sa 3,5meseci poceo da sedi u nosiljci koja sluzi kao i sediste za kola do 6 meseci. U kolicima je poceo da sei (ima taj polusedeci polozaj) sa 4,5 meseci kad se prolepsalo vreme. S tim sto je on klizio . A i onaj polusedeci polozaj u kolicima mojim je nekako bas nikakav. Tako da sam mu ja napravila potporu sa dva jastucica,i ususkala ga sa strane,a ispo dupeta mu stavila cebence da ne klizi i napravila mu polusedeci polozaj,i on je odusevljen. Mogao bi tako da se vozi satima i samo da razgleda. Poceo je sam da se podize tj. da se uzdize sa 3 meseca. Sad ima 5,5 meseci i boga mi ,ne moze covek da ga obuzda ,posto poto hoce da sedne. A i drzi se lepo. Nel pada mu glava. Kad mu ne pomazem da ustane on u polusedecem polozaju pokusava da se uhvati za nogavice od pantalona i tako da se sam uzdigne. Da znate kako se samo iznervira kad ne moze da dohvati nogavice. Sedi mi u krilu,naravno ja ga pridrzavam da ne padne,ali je relativno stabilan.

: sofiaaa - 15. april 2009 1:31:29(UTC)
To ce ti reci deciji hirurg,individualna je stvar,uglavnom oko 4.-og do 5.-og meseca,pregledom kukica,vremena do kog nosi beba siroki povoj,bar je to nepisano pravilo u nasoj zemlji.Beba sama tezi ili ne tezi popridizanju,a sazrevanjem jezgra kukica,sto se vidi ultrazvucnim pregledom dolazi se do zakljucka sta i kada beba moze da izvede.

Pozdrav!

: MilicaCale - 13. april 2009 2:19:16(UTC)
Leptir, ja sam išla jednostavnom logikom: ako ga stavi, a on klizne na dole, znači da sam preterala.
Inače, kolica su nam kišobran, sa naslonom sa više položaja, tako da početni nije skroz ravan, ali je dosta manje od 30 stepeni. Taj mu je odgovarao od mesec dana. U as, je bilo super, ali to i nije polusedeći.
Međupoložaje nismo isprobavali, osim od 4 meseci na mojim grudima. Kad je uspeo da mi se na grudima sam podigne, i da se ne vrati, pustila sam ga da mi sedi u krilu (moje ruke sa strane, da se ne preturi). To je bilo sa nešto manje od 5 meseci. Samog sam ga stavila da sedi sa 6 meseci, dva dana se preturao na stranu, pa je dobio jastuk sa jedne strane. Posle toga se više nije preturio.
Moj zaključak: ništa od navikavanja na sedenje, kad ojačaju mišiće, biće sposobni da sede. Osim, naravno, ako je baš smak sveta da se leži, tj. mnogo je dosadno, odna verovatno mora da se pridigne, malo, ali da ne klizi na dole.

: leptir - 11. april 2009 21:18:53(UTC)
Michell hvala ;]
A to je polozaj u koji bi mogao,aaaa sad tek vidim a jos je Filip mladji skoro mesec dana od mog Sergeja,ja sam mislila da je to visoko ali ok sad vidim ;]

: michell - 11. april 2009 20:32:19(UTC)
Da, Leptir, ja sam tako radila. Jastuce iz AS u kolica i bez brige. To je polozaj koji nije naporan za kicmu.
Upravo ovaj polozaj koji je slikala Marijana + to jastuce i bez brige!
Marijana, mislim da je ok samo ipak pazi da ne bude predugo u tom polozaju!

: marijana - 11. april 2009 17:31:59(UTC)
ja ficu vozim u ovom polozaju to je nekih 30stepeni pa sta mislite da li smem
evo i slicice

[img=http://img10.imageshack.us/img10/2240/a1138kolica.jpg]

: leptir - 11. april 2009 12:47:32(UTC)
MICHELL mislis da stavim jastuk iz AS u kolica,pa da probam tako?!

: michell - 11. april 2009 11:56:06(UTC)
Sa 4 mjeseca je pocela sama da dize glavu i trazi uzdignuto. NEko vrijeme sam u polusjedecem polozaju koristila onaj Chicov jastucic koji dodje uz AS jer joj drzi kicmu pravo ali sam shvatila da nema vajde jer se Sofi hvatala za kolica i uspravljala u sjedeci vec sa 5 mjeseci. Sada, sa 6 sjedi samostalno bez problema, i podize se sama kada ima za sta da se uhvati. Mislim da treba pratiti dijete jer ono samo "kaze" kad hoce da bude uzdignuto, ima beba koje jednostavno ne zele...

: ana26 - 10. april 2009 17:13:54(UTC)
mi smo negde od 3 do 5 meseca koristili korpu koja dodje u kompletu sa kolicima i moze se koristiti i kao auto sedalica, a tek posle smo presli na obicna kolica

: leptir - 10. april 2009 14:16:34(UTC)
Da li mogu mame koje su koristile ova dva polozaja kod kolica da mi kazu kada su presle na ovaj standardni deo kolica,naravno ne mislim skroz sedeci polozaj ,vec onaj najnizi a on nije lezeci?

: Maja-belgija - 2. septembar 2008 6:29:39(UTC)
simona isti slucaj kod nas klara je bila u polozaj od 30 stepena od rocenje,takva ni e kolica takav nije relaks takva ni je ljuljaska asad je pocela sama da sedi ja i nedajem al ona oce!!!!!!!!u polusedeci polozaj se stavlja beba za polako da navikne na sedenje pocinjes sa 30 stepeni pa sa 45 pa sve vise i vise zgolemujes za na kraj sama da pocinje da sedi!!!!!!!nadam se da sam ti pomogla
ljubimo stasu punooooo :-* :-* :-* :-*

: simona78 - 2. septembar 2008 5:11:09(UTC)
Ja jos jednom da pitam, sta se podrazumjeva pod tim polusjedecim polozajem???

Ako je to 30 stepeni, mi smo od rodjenja navikli na taj polozaj u autosjedistu i to je sasvim normalno ovdje, niko i ne pravi pitanje oko toga i sve bebe se tako transportuju, to je pod obavezno! Isto tako, prije 20-ak dana smo kupili ljuljasku koja je takodje pod tim uglom. Stasa je bas voli, ali ja gledam da ne provodi bas puno vremena u njoj, jedino dok ja nesto moram da zavrsim po kuci (najcesce smo same, pa nema ko uvijek da je pridrzi). Pitala sam pedijatra i rekao je da je ok samo da to ne traje bas satima...

I jos nesto, nasa kolica imaju super opciju, imaju tu korpu koja je predvidjena dok beba lezi i okrenuta je ka mami i dno te korpe moze da se podesava tako da se beba malo uzdigne, ali podloga i dalje ostaje ravna samo je pod odredjenim nagibom (krivinom). Kada setamo, a ona ne spava, ja uzdignem tu podlogu i onda ona moze vise da razgleda i bude joj zanimljivije, a pritom isto lezi.

: lelly - 1. septembar 2008 19:56:02(UTC)
Mislim da je stvar navike. Meni su skrenuli pažnju da ga ne stavljam na stomak da spava baš zbog toga što se tako krive stopala. U svakom slučaju, Boško tako neće da spava, čim se okrene na stomak, budi se. Ali ima beba kojima taj položaj pomaže kod grčeva, pa se onda naviknu i neće posle nikako drugačije.
Skroz smo otišli sa teme.

: anita75love - 1. septembar 2008 19:38:15(UTC)
Zato ja moje dete nikako ne stavljam na stomak....nama su neke glupače u školi roditeljstva još pričale kako bebe obavezno moraju da se stavljaju na stomak i ja naravno probala ali se to mojoj bebi nimalo nije svidelo. Protestuje i neće! Tako da ja to ne radim jedino ga ponekad stavim na stomak preko dana na 2 min ali ni tada mu ne prija! Može on lepo da drži glavu, da se odgurne rukama i sve ali mu je neudobno i hoće na leđa. Mm poučen tom pričom me stalno davi da ga stavljam češće ali ja se držim onoga što sam već rekla da bebe znaju najbolje i da će on sam kad bude hteo da se okrene sam! I tada će za to i biti spreman.
Meni je baš čudno da kako neke forumašice (ima dosta njih čije bebe spavaju tako, pa sam i ja probala da moju stavljam ali se njemu ne sviđa) kažu tako male bebe uopšte i hoće da budu u tom položaju, da li su to bebe same probale ili su ih one stavile na stomak pa su se bebe navikle?

: Petra* - 1. septembar 2008 19:05:15(UTC)
Nema bas veze sa ovom temom, ali kad smo to vec pomenule.... Doktorka danas kad je videla Leonu stopalo odmah je rekla: JEL ON SPAVA NA STOMAKU? I onda je rekla kako se zove to kako je njemu nakrivljeno stopalo i kao zbog toga je.... I rece da ga ne stavljamo tako da spava, ali mi nemamo izbora jer on tako hoce... I tako se namesti, a i ja mislim da ce mu se to ispraviti uz vezbe i da ce biti to ok.

Anka, ne idemo tamo na vezbe, samo su nam pokazali kako mi da mu to radimo.

Sto se tice sedenja... UH icon_rolleyes , ako skroz lezi, ne moze ni malo da se pridigne, ali kuka dok ga ne odignemo makar malo. A kad ga podignemo na recimo tih 30 stepeni, mogu vam reci da se u odnosu na predhodnih 4-5 dana MNOGO bolje snalazi. Namesti decko laktove i njima se gura, kad sam to privi put videla bilo je icon_eek icon_eek icon_eek icon_eek ! Tako da se plasim da ce uspeti relativno brzo da se odgurne. Ono cega se bojim je da ce pasti na stranu, tako da ga ne ostavljam tako samog NIKAKO.....
A posto su i u institutu majka i dete kao i u tirsavoj odfusarili sve, za sta god da smo bili. Ja sutra zakazujem kod privatnog dr. pa cu da napravim spisak pitanja i ne idem dok mi sve lepo ne objasni....

: mima80 - 1. septembar 2008 16:40:55(UTC)
Nama je patronazna rekla da mu stavljamo ispod stopala smotanu pelenu kad spava na stomaku da mu se ne bi krivila stopala, kao, ona je u obavezi da nam to kaze ali i ona misli da je to glupost. I meni je to potpuno besmisleno. A to sa polozajem za spavanje - mislim da je glavni razlog savetovanja da bebe spavaju na ledjima i na boku to sto je statisticki gledano manje slucajeva smrti novorodjenceta u snu, a ne nesto drugo. Odoh ja u drugu temu, ali nisam mogla da ne prokomentarisem :)

: Petra* - 1. septembar 2008 11:35:26(UTC)
Anita, odosmo mi malo sa teme icon_lol . Naravno da ima stvari koje beba bolje zna nego mama, kao sto je na primer GLAD, ali evo primera gde beba ne radi u prilog sebi... Leon se na primer okrece sam na stomak da spava, sto je uticalo na to da mu se stopala iskrive. Ne verujem da mu je prijalo sto se stopala tice. Ali iz nekih drugih razloga sigurno jeste.
Isto tako, ne moze da sedi u polozaju, 90 stepeni, jer ne ume, nema snage... A on samo tako kad ga uspravim ucuti. U ovom slucaju nemam izbora nego da mu ne dam, i u neku ruku istina je da ga sputavam zato sto on hoce, a ja ne dam. Ali definitvno ne moze i ja moram da ga sputavam jer je ovo SIGURNO za njegovo dobro.
caos

: anita75love - 1. septembar 2008 11:09:51(UTC)
Petra, ja rekoh šta mislim iz najboljih namera, ne zato da te odgovaram od bilo čega. I ipak mislim da bebe znaju šta je za njih najbolje! A tačno je to da odrasli ne znaju ali to je zato što su izgubili prirodne instinkte jer su bili uteravani u "prosek i normu". Kada kažem da bebe znaju šta je najbolje za njih pri tom mislim da će beba pre nego uopšte počne da joj se krivi kičma, osećati bol i nijedno dete to neće trpeti.
Ja moju bebu ne želim ali i da želim ne bih lako mogla (bez plača i protesta) da nateram na bilo šta. Niti da spava, niti da se probudi, niti da jede, niti da ga pretoplim niti prehladim (deca itekako plaču kad im je hladno ili toplo samo to treba znati prepoznati i tu se često greši) i to poštujem. Pročitam tu i tamo šta se kao preporučuje, pa probam ali ako to moja beba ne prihvata odustajem pa neka priča ko šta hoće! I ako se to sve ne poštuje i ne prepozna beba će se navići na bilo šta (i da je silite da jede i da je pretopljavate...isl) jer nema drugog izbora i tako se polako gube oni pravi fini instinkti koje sve bebe imaju pa onda imate gojaznu decu, zimogrožljivu decu a kasnije i takve ljude.... Pri tom ne mislim da beba zna da li je npr dobro da gura ruke u utikač ali za ove prirodne stvari kao što je pokret to sigurno znaju!
Sećaš se one tvoje izjave kada nisi znala da li da budiš dete u sred noći da jede jer je Leon rano počeo da izbacuje noćni podoj? Tada si bila mišljenja da on najbolje zna da li je gladan ili ne bez obzira što je prošlo 5 sati a piše da bi trebalo 3! E, o tome ti pričam!
Beba zna da li je gladna ili nije (mada sam ja mišljenja da joj treba ponuditi-kad je mala, pa ako neće neka spava) isto kao što zna da li joj prija ili ne da se uspravlja (ti možeš da pokušaš da je sprečiš ali ako ona to i dalje želi a može, zašto da ne). Ako ne bude mogla odustaće, i češto neće uopšte ni želeti....
Slažem se da beba to hoće jer je radoznala ali ta radoznalost nju i tera na razvoj (da i motorika stigne psihički razvoj-a kod dečaka je ta potreba mnogo jača-devojčice su u tom smislu mirnije-generalno gledano) i bogu hvala da je tako. Ako se to sputava ne znam koliko je dobro. A tvoja beba je koliko vidim vrlo napredna i ne shvatam zašto želiš da ga sputaš u tome, da bi bio prosečan? U stvari shvatam-zbog straha da ne pogrešiš, ali ja mislim da je to nemoguće jer ako Leonu nešto bude smetalo itekako će ti reći...odnosno zaplakaće! Samo ti njega slušaj i uživaj u njemu i nemoj mnogo da se brineš!!!
Pozdrav!

: Petra* - 1. septembar 2008 9:54:20(UTC)
Citat:
mima80 - 1/9/2008 13:48

Ne znam koliko ovo ima veze sa temom, ali mi smo od skoro poceli da koristimo njihalicu, mislim da se tako zove. To mu dodje kao neka lezaljka za bebe. Naslon je pod blagim nagibom, oko 15 stepeni, a ima vise polozaja, ovo je najnizi. Gavrilo od rodjenja svisne kad ga stavimo da lezi, stalno hoce da je uspravljen, cak i kad ga nosimo, ne dozvoljava da ga polozimo nego samo hoce da se nosi uspravno. Ovu njihalicu smo dobili od moje kume, u pocetku nije hteo da lezi u njoj, ali pre dve nedelje smo ga ponovo stavili i ja sam odusevljena!Nju smo stavili na TA pec, tako da odatle ima super pogled na sobu i ume da lezi i po 15 minuta mirno. Meni je to ogroman uspeh zato sto za to vreme skuvam kafu, uzmem nesto da pojedem i sl. sto mi nije uspevalo ranije. Onda sednem do njega i ljuljuskam ga, pricam mu ... dok ne popijem kafu ili ne pojedem nesto. Ako ste zainteresovane mogu da vam fotografisem "spravu", ako nisam bas najbolje objasnila

Mima, mislilm da ima ta tema u OPREMI ZA BEBE, u svakom slucaju znam na sta mislis mi imamo ljuljasku na tu foru, ali je nagib dosta veci, ja sam u pocetku Leonu stavljala jastuk da ga namestim u vodoravniji polozaj, sad vise to ne radim. Voli da se ljula tu i gleda okolo, jer i on kao i Gavrilo, NECE U HORIZONTALU NIKAKO icon_lol !

: mima80 - 1. septembar 2008 9:48:48(UTC)
Ne znam koliko ovo ima veze sa temom, ali mi smo od skoro poceli da koristimo njihalicu, mislim da se tako zove. To mu dodje kao neka lezaljka za bebe. Naslon je pod blagim nagibom, oko 15 stepeni, a ima vise polozaja, ovo je najnizi. Gavrilo od rodjenja svisne kad ga stavimo da lezi, stalno hoce da je uspravljen, cak i kad ga nosimo, ne dozvoljava da ga polozimo nego samo hoce da se nosi uspravno. Ovu njihalicu smo dobili od moje kume, u pocetku nije hteo da lezi u njoj, ali pre dve nedelje smo ga ponovo stavili i ja sam odusevljena!Nju smo stavili na TA pec, tako da odatle ima super pogled na sobu i ume da lezi i po 15 minuta mirno. Meni je to ogroman uspeh zato sto za to vreme skuvam kafu, uzmem nesto da pojedem i sl. sto mi nije uspevalo ranije. Onda sednem do njega i ljuljuskam ga, pricam mu ... dok ne popijem kafu ili ne pojedem nesto. Ako ste zainteresovane mogu da vam fotografisem "spravu", ako nisam bas najbolje objasnila

: Petra* - 1. septembar 2008 9:35:26(UTC)
Ne mislim da beba zna sta je najbolje za nju. Odrasli cesto ne znaju sta je najbolje za njih... Misllim da SVE bebe mnogo brze napreduju psihicki nego fizicki, da je to prirodno. I da recimo Leon kome je MNOGO rano da sedne, vise ima veza sa tim sto mnogo bolje moze da gleda okolo nego sa bilo cim drugim.
A sto se tice toga KAKO SU NASE BAKE... Mislim da ne smemo da izostavimo to da je bila mnogo veca stopa smrtnosti kod beba u to vreme nego danas. Navela sam najgori primer, ali i tekako je bilo, puno deformiteta....

Nego, da se vratim temi... Moj glavni problem je kako da sad uradim nesto da Leon ne ni pokusavao da ustane, bar jos neko vreme. Suvise je slab da se sam podigne, onda zbog toga dolazi do placa, besa i ono na sta su me mnogi upozorili je NE DAJ BOZE da dobije killu, jer on zapinje ko lud!

: anita75love - 1. septembar 2008 8:31:58(UTC)
Ljudi ja sam mišljenja da bebe znaju najbolje!!! Ako beba nešto hoće znači da joj to prija, da joj ne prij drala bi se da bi vam uši parala....a i komšijama!!!
Tu se slažem sa shtil, naše babe pojma nisu imale o kukovima i sl stvarima i još nijedna od naših mama ni tata nije ćopava.....Deca se jako razlikuju u ritmu razvoja, nije isto da li se neko dete rodi sa 2500 ili 4500g! Neka beba je čvršća i jača, neka malo manje...Zato neko prohoda sa 8 meseci a neko tek sa 15 i to je skoro dupla starost. Tako neko dete hoće da sedi sa 4 meseca a neko tek sa 7-8! Onaj prosek o sedenju se odnosi na prosečnu bebu a nisu sve bebe prosečne, takvih je najmanje!
Ako vam beba nešto hoće to joj pružite, kad joj ne bude prijalo buniće se! Samo je nemojte mučiti i opterećivati!
Slažem se potpuno sa Ankom, ali taj tekst govori o nečemu što niko nije shvatio "U ovom periodu roditelji i lekari cine veliku grešku: pasivnim postavljanjem deteta u sedeci stav..." suština tog teksta je u "pasivnom stavljanju" znači da vi dete koje to neće stavljate u sedeći položaj jer je "prosek" rekao da ono može da sedi, a dete je onda nestabino pa se krivi kičma i sve ostalo...ali sputavati dete koje nešto pokušava je isto toliko pogrešno, time ga samo silom usporavate u razvoju za koje je ono sposobno! I mislim da to može imati i mnogo dublje posledice u psihološkom smislu:fustraciju, nesigurnost jer je dete doživljavalo zabrane od najranijeg detinjstva koje nisu bile opravdane!
Ja mog Iliju stavljam u položaj od 30s tepeni ali kratko jer vidim da mu ne smeta, ne buni se ali mu ni ne prija zasad naročito, ne buni se ni kad ga polegnem, a tako ga stavljam samo ako ne mogu trenutno da mu posvetim pažnju jer moram nešto da završim a on počinje da plače. Tada to pomogne jer me iz tog položaja vidi i bude mir dok ja ne obavim ono što sam počela, znači u tom položaju je maksimum 5-10 minuta! Ali kada bude hteo da bude duže u tom položaju tj.ne bude hteo da leži ja ću mu to dozvoliti!
Poljubac!

: Petra* - 1. septembar 2008 8:11:06(UTC)
Sad smo bili kod fizijatra zbog stopala, pa sam usputno pitala i za sedenje. Rekla mi je da NIKAKO ne sme da sedi pod uglom od 90 stepeni, STO SAM ZNALA, ali on hoce, pa hoce, pa se rvemo oko toga..... UZAS! A za to da mu kolica stavim na 30 stepeni, rekla je da moze.... NADAM SE DA CE GA TO PITIMIRITI I USRECITI do daljnjeg...

: Beka - 1. septembar 2008 4:57:10(UTC)
I kod nas isto-kako ga podignem u polulezeci-sav je sretan, mogu sve po kuci da uradim, ne buni se. Mada se trudim da to bude samo po nekoliko minuta dnevno, ne preterujemo za sad. :?

: Petra* - 31. avgust 2008 20:09:57(UTC)
Citat:
jacinta - 31/8/2008 22:27

Ajte zene pomagajte....

Moje dete hoce da sedi...ja sedim,stavim ga u krilo,malo se spustim tako da on kao lezi i onda krece zurka,ubi se deruci,ja ga stavim da sedi i sve ok,nabije kez od uva do uva....i tako stalno borba...ne znam sta da radim :(

Da li mogu da ga stavljam tako ili ni pod razno?

Znaci IDENTICNA situacija i kod nas, samo je meni MNOGO veca frka jer je moj Leon vise od mesec dana maldji!!!!

: jacinta - 31. avgust 2008 18:27:04(UTC)
Ajte zene pomagajte....

Moje dete hoce da sedi...ja sedim,stavim ga u krilo,malo se spustim tako da on kao lezi i onda krece zurka,ubi se deruci,ja ga stavim da sedi i sve ok,nabije kez od uva do uva....i tako stalno borba...ne znam sta da radim :(

Da li mogu da ga stavljam tako ili ni pod razno?

: Petra* - 29. avgust 2008 6:43:02(UTC)
Citat:
Coka78 - 28/8/2008 16:59

Mi smo danas bili na kontroli i rekla nam je dr da slobodno mozemo da podignemo kolica na 30 stepeni.

bravo bravo bravo bravo TEO!!!!

Ja se stvarno nadam da ce nama reci isto, jer Leon je jedino zadovoljan ako je pod uglom od 90 stepeni, pa da mu bar stavim na tih 30, jer se ubi od muke da ustane. Strah me da kilu ne dobije od tolikog naprezanja...

: shtil - 29. avgust 2008 6:06:57(UTC)
JAO LJUDI MOJI VI STE SE OPTERETILI TIME, STA MISLITE KAKO JE BILO NEKADA NASIM BAKAMA KADA NISU MOGLE I NISU IMALE VREMENA DA MNOGO NA TO OBRATE PAZNJU. MOJ FILIP JE VEC SA TRI I PO MESECA SE ODIZAO I POKUSAVAO DA SEDI SAM, A SA CETRI I PO SE VEC SAM OKRETAO NA STOMAK I POKUSAVAO DA PUZI... PUSTLA SAM GA DA SEDI SA PUNIH PET, I NARAVNO DA JE SVE U REDU I SA KICMOM I SA KUKICIMA, UOSTALOM ZAR VAM DR U TIRSOVOJ NE KAZE DA VEC SA TRI MESECA SKINETE BEBI SIROKI POVOJ...

: Coka78 - 28. avgust 2008 12:59:42(UTC)
Mi smo danas bili na kontroli i rekla nam je dr da slobodno mozemo da podignemo kolica na 30 stepeni.

: Medvedic - 26. avgust 2008 17:07:07(UTC)
I ja se slazem sa vama...Kako Renatas rece,mi smo od pocetka na 30 jer nasa kolica ni nemaju nizi stepen,mada mislim da nije ni potreban...Za par nedelja planiram da ga stavim i na 90,kada mu se pokusaji samostalnog sedenja jos malko poprave...A vidim da mu 60 vise ne prija,stalno se odize,kenjka...

Inace,kad pocnu da stavljaju nozice u usta,to je,navodno,znak da su spremni da sede jer je polozaj kicme prakticno isti u oba slucaja,a i kicma je "zrela" bar po recima nase pedijatarske sestre..

: rozga - 25. avgust 2008 18:58:35(UTC)
Mi smo na 30 stepeni stavili Marka sa nepuna 4 meseca i bas mu je bilo lepozagrljaj

: caki - 25. avgust 2008 18:50:27(UTC)
30 stepeni nije problem,to bebi prija :)

: renatas - 24. avgust 2008 7:49:26(UTC)
Petra, slobodno mozes da ga stavis u kolica na nagib od 30 stepeni. cista je ludost drzati dete u skroz lezecem polozaju ako ono to ne zeli. vecina kolica nema uopste taj skroz lezeci polozaj vec je najnizi polozaj pod nagibom od 30 stepeni. tako je i sa nasim kolicima. osim toga i u AS-u imas taj nagib a i u svim lezaljkama (Graco i sve druge). samo jos nasi primitivni pedijatri preporucuju da beba po ceo dan lezi na ravnom. to je totalna ludorija. Alexa od rodjenja uziva u tom nagibu i u kolicima i u lezaljci. jedino nam je dusek u krevetu nije pod nagibom. zato slobodno uzivajte.

Citat:
Petra* - 19/8/2008 14:26

Emma, toga se i plasim. I hvala bogu da do kraja ove nedelje idemo za vakcinu. Pa ako Leon bude raspolozen da pokaze doktorki ovo sto i na snimku radi. Da vidim sta ce nam ona reci.... Samo se otima i koprca icon_lol . Ja bih ga sad vec stavila u taj polozaj na 30 stepeni, ali se plasim da je rano.

: jaca2210 - 19. avgust 2008 13:35:34(UTC)
Nama su doktori rekli da je ne stavljamo da sedi do 6 meseci ali lana je bila uporna i htela da sedi mnogo ranije tako da je sa 6 meseci vec samostalno sedela bez jastuka i ikakve pomoci icon_lol

: Angel - 19. avgust 2008 12:00:33(UTC)
Ma da bre Lelly i nista ne mozes da mu zeznes prema tome nemoj da brines! Nisu oni tako krhki icon_wink . :-*

: Petra* - 19. avgust 2008 10:26:11(UTC)
Emma, toga se i plasim. I hvala bogu da do kraja ove nedelje idemo za vakcinu. Pa ako Leon bude raspolozen da pokaze doktorki ovo sto i na snimku radi. Da vidim sta ce nam ona reci.... Samo se otima i koprca icon_lol . Ja bih ga sad vec stavila u taj polozaj na 30 stepeni, ali se plasim da je rano.

: Emma - 19. avgust 2008 9:16:12(UTC)
Petra jako je meden, izgleda da ce on uskoro sam doneti odluku o sedenju icon_lol icon_lol icon_lol

: mayya - 18. avgust 2008 20:28:21(UTC)
Bice Bosko dobar sportista, vidim vec! icon_wink

: lelly - 18. avgust 2008 20:25:21(UTC)
To je to, za koji dan smo napunili i tih 4 i po meseci. Pa ću da tražim uglomer :) mala šala, i dižem kolica na 45 stepeni. Ja ću da namestim na 45, a on nek se podiže koliko hoće, i ovako po ceo dan nabija trbušnjake...

: mayya - 18. avgust 2008 20:16:06(UTC)
Lelly, 4,5 meseci 45 stepeni polozaj. To ti je najmerodavnije. :-*

: lelly - 18. avgust 2008 18:55:43(UTC)

Hvala Angel, baš ti odgovara nick andjeo uvek si brza sa odgovorima.

Stavila sam par puta u krilo, jedno 3-4 puta, tako malo zavaljen, nije baš da sedi. Kad ga uvati manija vrištanja od kog uši otpadaju, jedino tako hoće da se smiri. Posle me grizla savest, još mi samo fali da mu nešto zeznem, jer sam ga stavljala da sedi.

: Angel - 18. avgust 2008 12:28:13(UTC)
Lelly smes ti i sad u krilo da ga stavljas samo moras da vodis racuna da mu je oslonac potpuno na ledjima jer je mali da sedi. Mi smo sa sest meseci Saru odveli na snimanje kukova i tad nam je rekao dr da mozemo da je stavljamo u sedeci polozaj u kolicima. Onda smo skinuli AS i stavili sedeci deo i poceli da je stavljamo da sedi ali ne pod pravim uglom, znaci nikako zadnji polozaj naslona. To smo tek poceli skoro kad je pocela sama da se odrzava u sedecem polozaju i da balansira da ne izgubi ravnotezu.
Znaci stavi ga i sad al nek bude to neki vise lezeci polozaj do kontrole kukova sa 6 meseci. MI smo do duse i pre kontrole stavljali Saru da sedi ali opet ne u potpuno sedeci polozaj vec smo je malko zavaljivali na ledja. CIsto udobno sedenje.

: lelly - 18. avgust 2008 12:08:51(UTC)
kada beba sme da sedi u krilu kod roditelja,sa koliko meseci?
i mi, zhunga, stavljamo bebu u autosedište od rođenja.

: zhunga - 18. avgust 2008 10:45:48(UTC)
Mi smo naseg bebca stavili 6 dan u to autosediste i dovezli se kuci iz bolnice, ustvari to je Chiccov sinteizs koji ide u kolice, znaci od 0+ do 6m. Stvarno deluje kao neki sedeci polozaj pa mi je na pocetku bila frka. I setamo je u tim kolicima svaki dan. Nadam se da je to ok, posto ima dosta misljenja o tome ... alis am shvatila sto vise razmisljam to napravim neku glupost i unervozim se

: phoenix - 18. avgust 2008 8:04:49(UTC)
Leon je bas namerio da nauci da sedi ranije! :)

Nama je doktor rekao da sa 4.5meseca moze pod 45 stepeni.

: Petra* - 18. avgust 2008 7:16:09(UTC)
Evo da vidite sta radi ovo moje cudo...
http://www.youtube.com/watch?v=rbxsDN0_ctg
I kako sad ja da njega obuzdam u nameri da sedi, ili sta god da je smislio neznam !

: simona78 - 18. avgust 2008 5:13:39(UTC)
Citam vas i nije mi jasno... Moze li se reci da je polozaj bebe u autosjedistu polusjedeci??? Mi se od 4. dana (od izlaska iz porodilista, kad je auto sjediste OBAVEZNO) vozimo u njemu. Plus smo prije dva dana kupili i elektricnu ljuljasku u kojoj je beba u istom tom polozaju. Sad sam se malo uplasila, ali ovdje se sve bebe obavezno voze u auto sjedistima, inace kazna... Dr kazu da taj polozaj nije opasan i skodljiv, jer je najslicniji polozaju u kojem je beba bila u stomak...

Da li i vi mislite na taj polozaj?

: Maja-belgija - 18. avgust 2008 3:53:21(UTC)
i ja imam taj problem klara sama se podize da sedi al meni je strah pa po malo je stavljam u polusedeci polozaj al ona se cela podize da sedi stvarno ne znam sta da radim neznam neznam neznam neznam neznam

: uniona - 17. avgust 2008 22:34:43(UTC)
mi smo podigli naslon za 1 stepen (koji je manji od 30 stepeni) nakon nepuna 2 meseca. kada smo bili na pregledu kukova doktorka nam je rekla da toi uradimo
(mada smo mi to opoceli malo ranije nego sto smo bili na pregledu)
sada (3.5 meseca) jos uvek smo na istom polozaju

: мирка - 17. avgust 2008 18:57:52(UTC)
Смела - не смела, ми смо пре 20-ак дана подигли колица за тај један положај, јер је било немогуће да се шета. Толико је плакала и покушавала да се подигне да смо морали да се upomoc
Сад се дешава да кад заспи у колицима и ја јој спустим наслон, она онако у сну и даље покушава да остане у усправном положају, али ипак се спусти ( или се пробуди galamdzija )

: marina2 - 17. avgust 2008 17:27:55(UTC)
Laruska u polusjedeci je vec sa 3 mjeseca po malo pocela,a sad 8 dana pred sesti mjesec hoce da sjedi,pustim je ali ne mnogo,jos me stah za kicmeni stub i kukove mada mi je dr rekla da je ne sputavam ako ona sama hoce ...

: Petra* - 17. avgust 2008 12:12:50(UTC)
Dakle, ako sam dobro razumela na polozaj od 30 stepeni sme od 3. meseca?
Leon je postao ko neka bubuljaska, samo bi da se podize, a niti ima toliko snage, niti sme. Pa kad me scepa za prste on vuce ko lud i podize telo a glava ostaje. Valjda ce biti zadovoljniji kad ga stavim na tih 30 stepeni.

: kerefeka - 18. maj 2008 5:11:34(UTC)

Rozga i mi se vec mesec i kusur dana vozimo u tom nekom polulezecem polozaju (nekih 30ak stepeni otprilike). Kad smo bili na kontroli kod fizijatra prosle nedelje, ja je pitala za taj polozaj i ona kaze da je to OK, ali nista preko toga jos uvek...
Zakljucila sam da se ortopedi i fizijatri malko (vise) 'kolju' oko tog polusedeceg/sedeceg polozaja. Doduse, nama je kukice gledao Smoljnic (on je inace radiolog) i njegova prica se poklapa sa fizijatrom... dakle, poenta je u tome da prerano stavljanje u polusedeci/sedeci polozaj ne opterecuje kukove, nego kicmu (to i pise u ovom tekstu gore) i zato je vazno da ne poranimo sa tim... a posebno je bitno (to je meni doktorka rekla) da bebe ne podupiremo jastucima, jer je dovodimo u to tzv pasivno sedenje i time joj cinimo medvedju uslugu.

: rozga - 17. maj 2008 19:14:37(UTC)
Mi smo Marka vec sda(danas je napunio 4 meseca) stavili u onaj prvi polozaj u kolicima ali to nije bas polusedeci(vise je polulezeci polozaj). Kad smo isli na snimanje kukova rekli su nam da smemo da ga podignemo onoliko koliko on sam trazi, tj. da praimo njega. A on se dize i vise od toga, ali za sad smo samo u ovom polozaju. Mnogo je sladak jer mu je sad cudno sto moze da vidi okolozagrljaj :-*

: nisak - 17. maj 2008 9:43:25(UTC)
kerefeka, dobar tekst.
Svaka beba je prica za sebe. Moj Boris, dize glavu i nogice kako bi seo (sav se zacrveni u licu zaljubljen ), nogice cesto drzi u vazduhu i postao je svestan svojih kolena (hvata ih).
Kad ga naslonim na sebe (ovako koso\, jos malo horizontalnije od ove linije) svim silama se trudi da ustane i dobro se oduspravi, ali ja mu ne dam, strah me.
Pre pola meseca smo isli na kontrolu kukova i dr je rekao da ima razvijene kukove kao beba od 5 meseci, ali da jos nosimo svedski povez. Do kada? Verovatno ima otvorena i ta tema (svedski povez), idem je pronaci :)

: kerefeka - 17. maj 2008 9:18:22(UTC)
Citat:
Lejni - 6/4/2008 20:31

Danijela slobodno ga stavljaj po par minuta da sedi, stavi mu oko njega jastucice da ga podupres, on nece moci bas da sedi, zato sto je nestabilan, ali ti vec mozes polako da mu pomazes da pocne da seda.

Fizijatri se bas ne slazu sa tobom.

Ceo tekst je na http://new.stetoskop.inf...ota-1365-c5-content.htm
a ovo je deo koji govori bas o sedenju:

Pasivno posedanje – «učenje» deteta da sedi

Nekada se smatralo da dete staro 6 meseci treba da sedi, te da je potrebno pasivno posedati dete uz obavezno podupiranje. Ovaj stav da je neophodno «učenje» deteta da sedi duboko je ukorenjen u narodu, ali i u nekim pedijatrijskim udžbenicima. Na žalost vrlo često se i u današnje vreme dešava da lekar savetuje roditeljima da počnu da posedaju svoje dete u uzrastu od 6 meseci. Ne uzimajući u obzir normalne faze u razvoju kretanja, ne poštujući prirodne nagone za kretanjem i zakone razvojne kineziologije, nanosi se ogromna šteta detetu i njegovom zdravlju. Prerano pasivno postavljanje u sedeći položaj naročito veliku opasnost predstavlja za decu sa smetnjama u motornom razvoju, jer se svako patološko držanje pogoršava u vertikalnom položaju.

U uzrastu od petog do devetog meseca, zdravo dete u položaju na leđima stalno drži noge podignute od podloge, savijene u kukovima, hvata ih rukama, sa tendencijom da stopalo dosegne ustima. Podižući noge prema glavi odojče zapravo priprema lumbalni segment kičmenog stuba za buduće sedenje. Pri ovome dolazi do istezanja lumbalnog segmenta tj. međusobnog udaljavanja lumbalnih pršljenova, što je veoma važno i poželjno za razvoj kičmenog stuba.
U ovom periodu roditelji i lekari čine veliku grešku: pasivnim postavljanjem deteta u sedeći stav, dolazi do sabijanja lumbalnog segmenta što je nepoželjno i može biti štetno. Kod odojčeta od šest meseci koje sedi sa podupiranjem može se čak uočiti i deformacija u predelu L2-L5, kao i savijanje trupa prema napred. Oslonac je smanjen i sveden na svega 30% od potrebnog, dete je nestabilno, nesigurno. Sva njegova pažnja usredsređena je na održanje ravnoteže, a koordinisana igra rukama jako otežana. S obzirom da u ovom uzrastu nije razvijena bočna zaštitna ekstenzija, dete lako gubi ravnotežu i pada u stranu ili prema napred. Pasivno posedanje ne koristi ničemu, a može biti šteno po lumbalni segment kičme (sabijanje), dovodi do destabilizacije deteta zbog smanjenja površine oslonca za oko 70%, kao i do usporenog razvoja funkcije hvatanja. Dakle: dok dete ne usvoji oslonac «šaka-koleno» neće moći samo da sedne. 90% dece izvodi ovaj transfer između devetog i jedanaestog meseca.

Posebno treba ukazati na problem koji se javlja kada se uradi ultra-zvučni pregled kukova. Naime konstatacija: «Kukovi su dobri, može da sedi» potpuno je neopravdana iz prostog razloga što niko, pa ni dete ne sedi na kukovima, već na glutealnoj regiji gde glavno opterećenje trpi lumbalni segment kičme, a ne zglob kuka.

: Hubba Bubba - 9. maj 2008 18:21:36(UTC)
Citat:
milenica - 4/4/2008 11:45

Moj decak kada je napunio 2 meseca smo ga vec stavili u tu nosiljku sa tzv. fetalnim polozajem i sa anatomskom potporom..na njoj pise 0+.Njemu prija a primetila sam ovih dana (sada ima 3 i po meseca) da intenzivno podize glavicu i nozice u isto vreme i pri tom bas ulaze napor..mislim, trudi se da se uspravi sam...mi tek idemo kod decijeg hirurga na pregled kukova pa cemo cuti sta ce nam reci..Pozz!!! :-* :-* :-*

Milenice javi sta ti je dr.rekao! Mi smo na UZ kukova bili sa nepunih mesec dana tako da mi ni na kraj pameti nije bilo da pitam kad beba sme u polusedeci polozaj.

Kad sam moju stariju cerku vodila kod istog tog decjeg ortopeda dr.Tomasevica, do duse pre 5,5 godina, secam se da je rekao sa 4,5 meseca u polusedeci polozaj i kad se sama uspravi da sedi znaci da je zrela. A sad ova mala stalno pokusava da se podigne. Citala sam o tome kako treba pratiti bebine potrebe i da je svaka beba prica za sebe i zato ne treba uporedjivati bebe koje su iste dobi, ono kao kad moze ona bebu sa 4,5 meseca da stavi u taj polozaj pa sto ne bi mogla ja.

: elena i branko - 6. april 2008 17:31:39(UTC)
Danijela slobodno ga stavljaj po par minuta da sedi, stavi mu oko njega jastucice da ga podupres, on nece moci bas da sedi, zato sto je nestabilan, ali ti vec mozes polako da mu pomazes da pocne da seda.

: danijela04 - 5. april 2008 18:51:22(UTC)
Citat:
JelenaPetrovic - 21/3/2008 12:04Ma ja mislim Kerefeko da na Bebcu za mnoge stvari prosipaju teoriju. Ajde da vidim koja ce beba sa tri meseca uspeti tako da bude u tom polozaju. Jedino da je tako ogradis jastucima de ne moze da mrdne. Pa kakvo ce onda biti to uzivanje u pogledu. Ja sam za to da se osluskuje beba i da joj se pomogne da uradi ono sto ona sama pokusava. Sta vredi bebu staviti u polusedeci polozaj kada ona sklizne na dole jer ne moze da se odrzava u tom polozaju. BAs me zanima sta ce nam reci starije ''koleginice'' mame.

Slazem se sa tobom Jelena. Mene interesuje i da li ja svoje dete smem da stavljam da sed (za 4 dana puni pet meseci). On nikako nece da lezi u polusedecem polozaju, vec non-stop krece napred i uspravlja se. Kada ga stavim da sedi on se smiri, ja ga pridrzavam- naravno, preklopi se i igra sa svojim nozicama. Citala sam u knjizi " Sta da ocekujete u prvoj godini" da je to normalan polozaj za decu u petom mesecu, a polusedeci za decu u cetvrtom mesecu. Nama je ortoped rekao da tek sa pet-sest meseci podignem sediste u kolicima. Ja sam ih vec podigla za 30 stepeni, ali on stenje, hoce da ustane i place. Ko je sad tu u pravu??? Mislim da treba pratiti bebu i ne forsirati je. Ja mojoj to ne radim, ona sama trazi.

: J.D. - 5. april 2008 9:20:56(UTC)
Evo dakle potrvrde... ja sam pisala o tome (na prethodnoj strani), jer smo bili kod istog lekara, koji je stvarno genijalan, a i takodje idemo u sokobanjsku gde nam je, dr. Smitic-Sekulic (koja je po misljenju nacelnice najbolja) potvrdila isto...medjutim mogu postojati male razlike od deteta do deteta, jer nije svako dete zrelo za neki pomak u isto vreme kad i ostala deca tj.bebe...mi npr. sada mozemo koristiti AS za odredjene vezbice i u tom slucaju je idealno, ali to ne znaci da treba da ga ubacimo u upotrebu za sedenje... tako da je moje misljenje da se treba ipak konsultovati sa vise lekara, ako nemate poverenja u jednog. Izvinite sto se ponavljam ali mislim da je ovo veoma bitna tema i da zasluzuje potvrde iz vise izvora...

: kerefeka - 5. april 2008 6:08:24(UTC)

Vec sam na drugoj temi pisala da smo bili na kontrolnom UZ kukova kod fenomenalnog dr Smoljanica i ja ga smorila sa milion pitanja, jel'te :) Izmedju ostalog, pitala sam i za taj polusedeci/sedeci polozaj i covek mi fino objasnio da je za kukove jako bitno da se beba ne oslanja na noge pre nego sto za to bude spremna, a to je sa nekih 8-9 meseci i da je najvaznije da to bude spontano odnosno da je ne stavimo mi da stoji, nego da to ona uradi sama (najbolje u ogradici). A sedenjem beba ne opterecuje kukove, nego kicmu (to mi je objasnila i dr fizijatar iz Sokobanjske- najzad 2 ista misljenja !) i da je bolje da je sto vise na stomaku, da jaca te ledjne misice, pa ce tako lakse i da sedi... odnosno nece da 'klizi' kad je u onom polusedecem/sedecem polozaju. Isto nam je pokazao kako to izgleda sa flasom (neko je vec pisao o tome) i preporucio da do nekih 5,5 - 6 meseci ne podizemo naslone (kolica, lezaljka) preko 30 stepeni. A sto se tice AS, taj polozaj moze, ali da joj to nikako ne bude zamena za krevetac, naravno. icon_wink

: Medvedic - 4. april 2008 18:52:01(UTC)
Ma da,da ne valja,ne bi na njoj pisalo 0+.A i beba bi se zalila da joj ne prija ili da je nesto boli.A da je prakticna-jeste,pogotovu kad ides kolima negde.

: milenica - 4. april 2008 13:45:13(UTC)
Moj decak kada je napunio 2 meseca smo ga vec stavili u tu nosiljku sa tzv. fetalnim polozajem i sa anatomskom potporom..na njoj pise 0+.Njemu prija a primetila sam ovih dana (sada ima 3 i po meseca) da intenzivno podize glavicu i nozice u isto vreme i pri tom bas ulaze napor..mislim, trudi se da se uspravi sam...mi tek idemo kod decijeg hirurga na pregled kukova pa cemo cuti sta ce nam reci..Pozz!!! :-* :-* :-*

: Medvedic - 4. april 2008 13:07:29(UTC)
Citat:
jasminakg - 4/4/2008 09:42

Mislim da to nije polu sedeca nosiljka,ona je vise u polu lezecem polozaju-popularni sintezis,mi smo ga od pocetka koristili i super je ali se preporucuje do sest meseci!!!

Ova nasa je kad je nosis,polulezeca,a kad je stavis da stoji,polusedeca,tj beba tako lezi,odnosno "polu sedi".

: Fokica - 4. april 2008 11:52:50(UTC)
Dr nam je rekla da mozemo u polusedeci polozaj i da bebama odgovara, inace imamo 3,5 meseca.

: jasminakg - 4. april 2008 11:42:22(UTC)
Mislim da to  nije polu sedeca nosiljka,ona je  vise u polu lezecem polozaju-popularni sintezis,mi smo ga od pocetka koristili i super je ali se preporucuje do sest meseci!!!

: Medvedic - 3. april 2008 11:46:48(UTC)
Bas pre neki dan nam je dr rekla da je polusedeci polozaj cak i povoljan za bebe,jer je to fetalni polozaj i prija im.U nekim zemljama EU,beba ne moze da izadje iz porodilista bez te polusedece nosiljke (znate na sta mislim).

: JelenaPetrovic - 25. mart 2008 11:29:12(UTC)
Naravno Kaype, nisam ni mislila to. Samo sam htela da pojasnim neke stvari iz ugla nauke. A i sta bi mi roditelji radili ako ne bi bili uz nasu decicu i dali im podrsku i potporu u svemu sto rade. Samo sam htela da sugerisem da ne treba zuriti sa tom podrskom koju pruzamo decici, jer nemozemo da ubrzamo stvari.
I kao sto si rekla ''one ce onda "same" (ali ipak uz nasu prethodnu pomoc ) poceti da se guraju da ustaju, sede, puze...
Slazem se da kod njih sve to radi sukcesivno, imaju oni svi svoje faze, neki "izraze zelju da sede ranije", neki kasnije.
Ali treba im malkice i pomoci!''

: Kaype - 25. mart 2008 8:42:18(UTC)
Angel draga icon_lol vi morate jos da cekate!

JelenaP nisam ni mislila da treba da ubrzavamo proces hodanja i sedenja, vec da im, kad oni pokazu da to mogu i hoce, pomognemo u tome, kao sto se i radi. Evo ti primer deteta sa kojim sam ja provodila bas puno vremena od njegovog rodjenja do druge godine, vrlo malo su ga ucili da hoda (vodili, setali ili kako god to da se zove), i mali nije stabilno hodao ni sa 20 meseci, ne znam kada je na kraju hodao sam ali cisto sumnjam da je to bilo pre njegovog drugog rodjendana, pritom je sve sa njim u najboljem redu, dete je potpuno zdravo, ali eto.
Cemu to da se pripise drugom osim ne-vezbanju.

: JelenaPetrovic - 25. mart 2008 6:48:28(UTC)

Citat:
Kaype - 24/3/2008 18:49 Angel draga, ne bih se bas slozila sa tvojim ortopedom, mnogo je on to grubo rekao. Zamisli da ne vezbas dete da hoda, ne trudis se uopste i ono -prohoda samo! To bi bas bilo super :>

kaype, mislim da nisi u pravu. Hodanje i sedenje su razvojno normalne stvari koje bi se desile svakako. One dolaze same po sebi onda kada je beba spremna i zrela za njih, to se zove period maturacije. To sto mi bebu ''ucimo da hoda'' ne znaci da mozemo da ubrzamo taj proces. Postoje razlicita ispitivanja na jednojajcanim blizancima. Naime, jedan blizanac je ''ucen'' da hoda a drugi nije. Rezultat je bio da je samo ono dete koje je uceno da hoda bilo malo spretnije i uvezbanije u vrsenju te radnje u odnosu na dete, svog blizanca, koji nije ucen, ali su ipak prohodali u isto vreme. To naravno ne znaci da treba pustiti dete da samo prohoda, alui i ako bismo to uradili, nista mu se ne bi desilo.

Mislim da je situacija ista i sa sedenjem, dete nece moci da sedi pre nego sto bude za to zrelo, ma sta mi radili, top ubrzati ne mozemo. Cak i da se ne podize naslon beba ce u jednom trenutku, kada dovoljno ojaca, uspeti da sedne sama.

Zato, kao sto su neke devojke rekle, treba slusati bebu i pomoci joj da uradi ono za sta je sposobna. 

: kerefeka - 25. mart 2008 6:21:32(UTC)

Uh, sad sam tek totala zbunjena :| Ustvari, najvecu pometnju prave doktori ! Ortoped kaze jedno, fizijatar drugo, a pedijatar nesto sasvim trece... e pa ja sam definitivno resila da jedino i samo slusam - svoju bebu ! Vec je krenula sama da se podize, slicno ovako kao Luka i stvarno mi ne pada na pamet da je na silu vracam u lezeci polozaj. Pretpostavljam da ce dr fizijatar na kontroli da me oplete, ali bas me briga. Ako je moja bekana zadovoljna i ja sam ;)
A ovo sto J.D. kaze za lezanje na stomaku su i nama rekli... ali moja beba jednostavno to ne voli. Uglavnom je na stomaku samo kad radi vezbe sa terapeutom, a mi je stavimo, bude par minuta, pobuni se i samo joj pomognemo da se prevrne na ledja...

: jasminakg - 24. mart 2008 19:25:25(UTC)
Mi smo danas bili na kontroli i dr-ka nam je rekla da sa punih pet meseci sme da sedi u krilima ,posto je videla kako se sama podize da sedne a u polusedeci polozaj sme sa cetiri i po meseca.Mada sve to zavisi od bebe i od njenih potreba,ako ona trazi ne treba joj braniti ali je ne treba ni forsirati!!

: zMayica - 24. mart 2008 18:06:38(UTC)
Milice, nama je pedijatar rekao da s obzirom da Mateja trazi da se podigne, stalno se izdize, stavimo polozaj u kolicima na 45 stepeni slobodno
Lukica secerko mali :) ljubi ga

: Milica81 - 24. mart 2008 17:54:10(UTC)
Moj Luka je poceo da se podize...
Je li ovo znak da treba da podizem naslon u kolicima?

: nacafaca - 24. mart 2008 15:15:10(UTC)
Ja acka od skoro stavljam u polozaj od 45 stepeni u kolicima ali meni je nesto cudno hmm ono ima malo vise od 5 meseci sada a uopste ne pokusava da se podigne a vidim sva ostala deca njegove starosti podizu glavu gore dok leze ili rade kao one trbusnjake a acko nista neznam

: Angel - 24. mart 2008 14:56:54(UTC)
Dobro al nama je jos rano jel tako? Kad bismo trebali da pocnemo draga?

: Kaype - 24. mart 2008 14:49:30(UTC)
Angel draga, ne bih se bas slozila sa tvojim ortopedom, mnogo je on to grubo rekao.
Zamisli da ne vezbas dete da hoda, ne trudis se uopste i ono -prohoda samo! To bi bas bilo super :>
Dobro, za sedenje ne vazi bas isto pravilo. Meni je npr. pedijatar rekao da je podizem u sedeci i spustam, naizmenicno i tako 10 puta za redom, takodje kad smo bili na UZ kukova lekar mi je pokazao kako da radimo neke vezbice, itd. Mora da se vezba. E sad kako ce ko nazvati te vezbe, to je nesto drugo. I samo to stavljenje bebe u polozaj na 30 stepeni, pa na 45, i to je nekakva vezbica.
I naravno, one ce onda "same" (ali ipak uz nasu prethodnu pomoc :> ) poceti da se guraju da ustaju, sede, puze...
Slazem se da kod njih sve to radi sukcesivno, imaju oni svi svoje faze, neki "izraze zelju da sede ranije", neki kasnije.
Ali treba im malkice i pomoci!

: Angel - 24. mart 2008 14:32:24(UTC)
hvala Cveticu!

: Cvetic - 24. mart 2008 14:29:31(UTC)
Angel zavisi. Ako vidis na slici gore Angelina sama drzi svoja ledja uspravno sa 5 meseci. Takodje i glavu. Sve do tada nema smisla posedati ih.
Ide otprilike ovako-kad drze glavu celo vreme cvrsto-30 stepeni, a kad i ramena pocnu da drze celo vreme kad su u rukama-45 stepeni , a kad se same podizu od 45 stepeni u sedeci , moze poduprti da sede.Razlicita deca razlicito se razvijaju, moj sin je sa 5 meseci sedeo bez ikakve potpore i sam se podigao kao sto kazes i seo. Angelina se sporije razvija i osim u stolici za hranjenje ja je ne posedam ni sa potporom jos uvek jer pada prema napred. Juce ,prvi put kad smo je poseli uspela je da se odrzi bas dugo sama i kada je pocela da pada prema napred zadrzala se rukama-ovo se zove tripod faza, a sledeca je na kolena i ruke pa puzenje.

: Angel - 24. mart 2008 14:16:59(UTC)
Zar ne bi trebalo bebu pusitti da sama pocne da sedi i to jako postepeno? Nama je ortoped rekao da je nikako ne vezbamo da sedi niti ista slicno, da to njima dolazi kao hodanje i puzanje potpuno prirodno i bebe to same pocnu da rade. Zar ne?

: Cvetic - 24. mart 2008 13:16:32(UTC)
Evo kako smo se mi razvijali.

3 Meseca ugao od nesto vise od 30 stepeni, prerasla ocigledno, sama se dize:

4 meseca, 45 stepeni

5 meseci, ucenje sedenja u Bumbo sedalici koja je za bebe od 3-11 meseci

Sada sa 6 meseci sedimo u stolici za hranjenje a samostalno mozemo da sedimo neki minut.

: SInCerITy - 24. mart 2008 13:03:43(UTC)
I ja imam jednu dilemu sto se tice sjedenja. Kao prvo, Do sada smo radili 2 UZ kukova, i zakazan je jos jedan
sa navrsenih 8 mjeseci ( ????? ) Na ovom poslednjem prije mjesec dana dato zeleno svjetlo - MOZE DA SJEDI.
E sad, ja danas zovem dr i ptam, mozemo li u dubak, tj, imamo setalicu sa postavom ispod nogu i ne oslanja
se na njih, ona kaze, NE MOZE ZBOG KUKOVA . sTA SAD ???
Da sjedi moze, a u dubak ne moze .. Meni kao laiku je sve to jedno te isto, ali ajde, zene ako grijesim
razuvjerite me ...

: Cvetic - 24. mart 2008 12:55:50(UTC)
Kaype ja se ne slazem sa komentarom J.D. ali svako ima prava da napise svoje misljenje.
Ne brini, deca su ovde super zdrava i bez diskopatije a posedaju ih od rodjenja.Diskopatije se ovde javljaju jer deca previse sede kad malo odrastu, i ne krecu se dovoljno. Slobodno koristi AS i lezaljku i sve ,a beba sama daje znake ako nije spremna, ne mozes je posesti ako ne moze da sedi-pasce!

: Kaype - 24. mart 2008 12:36:07(UTC)
E, sad meni nije jasno! A kako ce beba sedeti stabilno onda u 6-om mesecu, kad vec treba da sedi tada, do kraja 6-og, ako ne vezba pre toga?
Drugo, ona i dok lezi drzi tako sajivene nogice da je to vec sedeci polozaj (ako je posmatramo okrenutu za 180 stepeni).
Ona je sama vec sela pod uglom od 90 st., podize se do nekih mozda 45 st. i to je opterecenje za kicmu!
A da je vozim u onoj nosiljci?
icon_rolleyes Cemu onda auto sediste 0+?

: J.D. - 21. mart 2008 14:40:51(UTC)
Dugo sam pokusavala naci odgovor na ovo pitanje, a onda sam shvatila sta vecina vrhunskih lekara govori na ovu temu. Svi se slazu da bilo sta preko 30 stepeni ne dolazi u obzir pre 6 meseca i to nema veze sa kukovima vec sa kicmom tj. misicima koji nisu sposobni da odrze svu tu tezinu i kicma krece da se deformise, mozda cak i neprimetno nasem laickom oku. Danas smo bili kod nacelnice u Sokobanjskoj koja nam je prijateljica i koja nas je toplo posavetovala da poslusamo sta ima da nam kaze dr. Smitic...i tako nama zena kaze da ne sanjamo o tome da dete pre 6-og meseca stavljamo u kengura ili autosedista, klackalice, jastuci ili bilo sta sto je preko 30 stepeni, jer posebno naglasava da se u poslednje vreme kod dece povecao procenat one sa diskus hernijom, a to je samo zahvaljujuci nestrpljenju roditelja. Ja sam vec u prvom mesecu pomislila da moje dete zeli da razgleda svet oko sebe u polusedecem i da mu je u lezecem dosadno, ali posle ovoga sto sam naucila danas mislim da mi vise nece pasti na pamet da pre sestog meseca pokusavam bilo sta preko 30. Misici se najbolje vezbaju ako svoje bebe stavljate sto vise na stomak ili ako vam fizijatar preporuci neke konkretne, a ne sestre i osoblje koje ne bi smelo da daje bilo kakve terapije. Prethodno smo bili na uz kod doktora koji nam je sve isto ovako prezentovao i cak demonstrirao sta se desava sa kicmom naseg bebca kada ga stavimo u sedeci, a to mozete i vi...stavite flasu na podlogu koja je pod uglom na koji bi ste stavili bebu...flasa klizi(kao sto bi to i bebac) i krivi se u stranu...naravno ovo su samo moja saznanja i vidjenja koja svako ima pravo da opovrgne ili prihvati-a ja sam takodje roditelj koji zeli samo najbolje za svoje dete...

: kerefeka - 21. mart 2008 11:11:53(UTC)
Izvinjavam se, nisam imala vremena da pretrazujem teme, bilo mi lakse da otvorim novu. Hvala moderatoru koji je premestio ovde.

JelenaPetrovic i karanfil i za to sam pitala ovu devojku terapeuta, posto i moja bekana tako 'sedi' u vazduhu :) kaze da je to- super ! Navodno, zdrave i prave bebe podizu nogice u vazduh kad ih stavis na ledja ili drzis u rukama od sebe i tako uce da sede :) I bas ovako sto kaze Jelena- treba ih pustiti da tako vezbaju misice ;)

A bebac.com definito lupa, u pravu se Jelena. Mislim, 'ajde da ih zabarikadiramo jastucima, pa neka uzivaju... strasno!

: racic - 21. mart 2008 9:12:36(UTC)
Evo vec se pisalo o tome da se ne ponavljamo:

Polusedeci: http://forum.roditeljpor...highlightmode=1#M183721

Sedeci: http://forum.roditeljpor...highlightmode=1#M151310

caos caos caos

: JelenaPetrovic - 21. mart 2008 9:06:25(UTC)
Karanfil i Ogi to vec neko vreme radi, to podizanje. Bas smo juce pitali doktorku, ona kaze da on tako vezba misice stomaka, kao sto vezba ledjne misice kad lezi na stomaku i podize glavicu. Ne treba ga dirati niti mu podizati naslon u polusedeci.

: JelenaPetrovic - 21. mart 2008 9:04:12(UTC)
Ma ja mislim Kerefeko da na Bebcu za mnoge stvari prosipaju teoriju. Ajde da vidim koja ce beba sa tri meseca uspeti tako da bude u tom polozaju. Jedino da je tako ogradis jastucima de ne moze da mrdne. Pa kakvo ce onda biti to uzivanje u pogledu.
Ja sam za to da se osluskuje beba i da joj se pomogne da uradi ono sto ona sama pokusava. Sta vredi bebu staviti u polusedeci polozaj kada ona sklizne na dole jer ne moze da se odrzava u tom polozaju. BAs me zanima sta ce nam reci starije ''koleginice'' mame.

: karanfil83 - 21. mart 2008 9:00:38(UTC)
i mene to bas zanima... mada ja svoju bebu kad stavim u sjediste za auto ona je bukvalno u tom nekom polusjedecem polozaju bolje receno polulezecem polozaju.. tako isto i kad je uonoj lezaljci koju koristim u kuci isto u tom polozaju .... i sada kad ga drzim u rukama on se naginje ka naprijed kad ga drzim u lezecem polozaju na svojim grudima ( tako da je beba lezi na ledima na grudima) on se sam dize ka naprijed i to bas jako i to mu uspijeva ...sad neznam jel to ok ali kad to uradi onda bas sjede ....mi imamo 3 mjseca i 6 dana

: kerefeka - 21. mart 2008 8:46:53(UTC)

Vrsljam ja tako po netu i naletim na 'razvoj bebe po nedeljama' na bebac.com-u i sokiram se ! Dakle, prva nedelja treceg meseca, evo sta pise:

Sad kad je počeo da se isteže, prevrće i okreće, život Vašeg bebca dobio je novu dimenziju. Vratni mišići su mu dovoljno ojačali, pa možete da ga stavite u sedeći položaj. Pošto je još vrlo rano za pravo sedenje (tek za dva-tri meseca bebac će sam početi da sedi) poduprite ga jastucima. To nije pravo sedenje, tek ležanje sa naslonom, ali je sasvim nova perspektiva za bebca koji je do sada gledao u tavanicu. Bebac uživa u tome.

icon_eek icon_eek icon_eek

Da li sam ja dobro razumela da bebu staru 3 meseca i nedelju dana treba da stavim u sedeci polozaj ?! Kad smo bili na pregledu kod dr Somljanica, on nam je rekao da su kukici OK, da mozemo da skinemo sirok povoj i da sa njenih mesec i po- dva mozemo kolica da namestimo u polulezeci polozaj (onaj od 30 stepeni), ali da je jako bitno da kicma bude pravo... sto znaci, bez jastuka, podupiranja i tome sl. Mi smo tako i uradili i to mi je OK. Ali bas da je sada stavim u sedeci, nekako mi zvuci...hmmm... cudno i nebulozno.
Juce nam je bila terapeut, koja sa bekom radi vezbice za tortikolis i ja joj pokazem ovaj tekst, devojka se sokirala. Kaze da fizijatri cak uopste ne preporucuju podupiranje jastucima, nego da beba treba iz polozaja na stomaku da dodje u sedeci i to sama, onda kada za to bude spremna, obicno ne pre sedmog-osmog meseca ! Navodno, mogu kukovi da izdrzi sedenje i u sestom mesecu, ali misici i kicma ne... To me jos vise zbunilo...

Mame starijih beba, molim za vasa iskustva. Kada su vase bebe pocele da sede? I da li ste ih u 3 meseca stavljale da se izvale na jastuke?

: siki - 25. januar 2008 10:14:22(UTC)
ja sam moju bebu stavljala u polusedeci od 2.meseca.tako ovde svi rade.cak i ne snimaju kukove i sa bebama je hvala bogu sve u redu.moj mali sad ima 5 meseca.sedi normalno cak i sam a od 4.meseca je i u setalici.cak i krene 2-3 koraka napred i nazad.kazu da je jako cvrst.ne place u setalici niti dok sedi.moze da se pridigne dok lezi na ledjima za oko 45 stepeni.dohvata noge i gura carapice u usta.moze i da puzi.ako sam u necemu pogresila molim da mi se kaze.pozdrav svim mamama a najvise bebama. caos i ako neko moze da mi kaze kako da postavim sliku i koja velicina je dozvoljena.unapred hvala

: Lukina mama - 14. januar 2008 10:45:10(UTC)
Citat:
ivy - 12/12/2007 23:42 Rano je za polusedeci(pod tim podrazumevam 45stepeni)! pre 3.meseca nemoj,a posle kako zelis... A u car seat-u mozes jer je on ovalnog oblika beba je ledjima oslonjena a kad naslon podignes,napravis polusedeci polozaj,beba je na guzu oslonjena a to nije dobro za kukove bez obzira da li su skroz zdravi. Pre 3 meseca samo blagi nagib sme ali idealno je lezeci ili AS polozaj

Slazem se sa Ivy apsolutno, mislim da je za polusjedeci, ako se na bukvalno takav misli, prerano.

: cica-maca - 14. januar 2008 10:30:02(UTC)
Ja sam Rasu stavljala jos od 40 dana u ljuljasci-klackalici... ili kako se vec zove, hvala bogu sve je ok i nema razloga za smetnju jer predpostavljam da su te ljuljaske na ledjima platnene i prilagodjavaju se kad se beba sedne.

: sanjac - 13. januar 2008 18:42:33(UTC)
mi vam isto imamu tu neku klackalicu i ja sam Saru stavljala vec od drugog mjeseca u taj najnizi polozaj nesto je kao i lezeci samo par stepeni podignuto ali je od platna koje je savitljivo pod tezinom bebe tako da je nista ne pritisce.
Sara se vec odavno okrece sa ledja na stomak, jos uvijek nije apsolvirala i usavrsila prevrtanje sa stomaka na ledja ali vec puze po krevetu i ne smijem je ostavljati ni malo samu. stavljam je povremeno u sjedeci polozaj ali pretezno kad je drzim na krilu i to vrlo kratko. sad imamo kontrole pa cemo vidjeti za kukove a onda u sjedeci malo cesce. ona se sama polako glavicom dize cim je uhvatim za ruke. i dizem je da sjedi tako kratko. a ona sretna i glasno se smije tome.
veliki pozdrav svima.

: ivy - 12. decembar 2007 19:42:51(UTC)
Rano je za polusedeci(pod tim podrazumevam 45stepeni)! pre 3.meseca nemoj,a posle kako zelis... A u car seat-u mozes jer je on ovalnog oblika beba je ledjima oslonjena a kad naslon podignes,napravis polusedeci polozaj,beba je na guzu oslonjena a to nije dobro za kukove bez obzira da li su skroz zdravi. Pre 3 meseca samo blagi nagib sme ali isdealno je lezeci ili AS polozaj

: Kaype - 12. decembar 2007 19:32:50(UTC)
Ja sam veceras stavila Saru u onaj "najblazi" polusedeci, i sedela je par minuta a onda je pocela da place. E sad, da li je to zbog polozaja ili zbog neceg drugog...ko to zna... icon_rolleyes Ona je jako aktivna bebica, okrece se sa levog boka na desni sama, i obrnuto, i kada lezi uvek pokusava da se nekako podigne, koliko ona to moze pa joj mozda i ne bi smetao taj polusedeci polozaj. Videcemo ovih dana, a i uskoro cemo kod pedijatra da vidimo sta ce nama da kazu.

: vissnja - 12. decembar 2007 19:19:33(UTC)
Nama je neuropedijatar rekao a fizijatar potvrdio da dete dok ne bude moglo samo da se digne u sedeci polozaj ne bi trebalo stavljati ni u jedan drugi osim lezeci. Izuzetak tome je sediste za auto, ali ja sam stvarno pazila da nam voznje ne traju predugo.
Ortoped nam je dao zeleno svetlo za polulezeci sa 4 meseca na kontroli kukova, ali ja sam ipak poslusala neuropedijatra koji je rekao da to nema veze sa razvojem bebinih kostiju nego mozga (ja sam mama streberka).
Moja beba se sama digla u sedeci sa nepunih 7 meseci i od tada sedi, do tad je lezala (retko) i bila na rukama (cesto) (gde je smajlic kome puca kicma???)
Danas toliko lekara daje toliko razlicitih saveta i stvarno je tesko odabrati kome verovati.

: ivy - 12. decembar 2007 19:18:17(UTC)
Brano divna je!!!! Kako lepa bebara. A tek kao devojcica....

: Brankica021 - 12. decembar 2007 17:39:51(UTC)
Mi smo Anju stavljali u ljuljalicu (nasa je doduse,dodatak od kolica)...posle 6 nedelja Kaype,svakako smes da je stavljas,mnoge bebe vole da provode vreme u njoj :)...a saveti tipa,pre 4.meseca ne sme u polusedeci,pre 8.ne sme u sedeci...mislim,to sve zavisi od samog deteta,ne mozes ti dete koje je ojacalo i ima zelju da sedi,non-stop polagati...ako bebu posle 8.tek stavljas u sedeci (sto je po meni vec vreme da se sama dize),kad onda dete treba da prohoda...sa 2 godine??? icon_eek ...evo i slikica...sa 2 meseca i sa 3 meseci...sa 4,5 smo vec skroz na skroz samostalno sedeli...

Photo Sharing and Video Hosting at PhotobucketPhoto Sharing and Video Hosting at Photobucket

: Kaype - 12. decembar 2007 12:55:14(UTC)
May05 - to je to cudo!
bravo
... icon_surprised ops: ja se, naravno nisam setila da iskopiram link...

: Kaype - 12. decembar 2007 12:48:27(UTC)
To je ona lezaljka u obliku slova "s", tako je ovde opisuju, los mi je upload ovde pa mi treba puno vremena da okacim sliku od 100KB da vam pokazem, ali posto sam sada "otkrila" da moze da se spusti tako da stoji skoro ravno - dilema je resena! Puno vam hvala girls!!!
zagrljaj zagrljaj zagrljaj

: kaja - 12. decembar 2007 12:23:22(UTC)
poguzi Mada, predpostavila sam da se radi o toj ležaljci, kako je ja zovem, i da može da se spusti do kraja! Onda, dilema je rešena... Ili, možda nije... :?:  

: Kaype - 12. decembar 2007 11:41:26(UTC)
Joj kakva sam glupaca, pa ovo moze jos da se spusti... icon_surprised ops:

: una - 12. decembar 2007 11:07:00(UTC)
Ja isto mislim da smes,a ako bebi smeta bunice se
Moja Jana i sad jedva izdrzi da jede u stolici jer imamo samo polozaj za sedenje
ali zato obozava polu sedeci polozaj,gde god da je stavim
a u ogradici je stavim u veliki jastuk,i okacim joj igracke.....milina.

: May05 - 12. decembar 2007 11:00:32(UTC)
neznam da postavim sliku ovdje al evo kopirala sam link icon_lol http://www.mytoys.de/is-...mc=google_adwords_54_at
Ako je to u pitanju sigurna sam da mozes staviti bebicu,pitala sam i sestru kad je ona pocela malog stavljat,kaze sa ne punih mjesec dana.

: ivy - 12. decembar 2007 11:00:13(UTC)
eto svaki ortoped ima svoju filozofiju...
najbolje pita svog ortopeda ili pedijatra

: kaja - 12. decembar 2007 10:51:51(UTC)

ja ću iskreno da ti kažem kako sam ja, a ti vidi...

Nama je ortoped rekao da sa 4,5 meseci može da sedi pod 45 stepeni. Ja do tada nisam ništa sem ležećeg položaja ni koristila (izuzimam Car seat, ali on služi za kraće relacije pa nije nikada dugo bila u njemu, a i on je anatomski nekako ušuškan - to kad se milsli na to 'kao u materici').

Ne znam šta ti je ta klackalica. Ali ja sam za to da je ne stavljaš u to ako nema ležeću pozu! Ali to je samo moje mišljenje osnovano prema instrukcijama našeg ortopeda!

: mammma - 12. decembar 2007 8:00:16(UTC)
Kaype, smeš slobodno. Meni su u halo beba rekli, kada je Nikola imao mesec i po, da slobodno mogu da ga u kolicima podignem u polusedeći položej. Ja njoj kažem da mi imamo malo starija kolica koja posle ležećeg imaju taj polusedeći položaj od 45 stepeni, a ona meni odgovori, pa i treba, jer beba sada počinje da gleda svet oko sebe. Elem, moja strina mog brata je već kada je imao 40 dana stavljala u tu klackalicu kojoj je polusedeći položaj na oko 30 stepeni i manje. :) Tako da slobodno možeš. Naravno, neće ti ona biti u klackalici ceo dan.

: ivy - 12. decembar 2007 6:47:41(UTC)
Ja mislim da sme. A sigurno znam da beba od 3-6meseci moze da sedi pod uglom od 45stepeni bukvalno ceo dan. To nam je prtoped rekao. a Boki je hteo ranije da se uspravlja pa evo sad sa nepunih 6meseci skoro sam sedio

: crvena sonja - 12. decembar 2007 4:59:12(UTC)
Kaype mislim da slobodno mozes da stavis
jer je to oblik kao sto su bili u materici.
A u kolicima sa 3 meseca 30 stepeni,
i sa 4.5 meseca 45 stepeni.

: May05 - 11. decembar 2007 21:36:02(UTC)
Kaype ja mislim da mozes bebicu staviti u tu klackalicu,mi je licno nismo imali,al moja je sestra imala i cini mi se da je njen mali imao mjesec dana ako ne i prije kad je ona klackalicu dobila na poklon i pocela ga stavljati u istu,sigurno ce se javiti jos neko ko to koristi.

: Kaype - 11. decembar 2007 21:01:50(UTC)

Danas smo dobili poklon - onu nosiljkicu - klackalicu, stvarno ne znam ima li neki poseban naziv, ali najniži položaj na njoj je neki, da tako kažem, blago polusedeći. Moja beba ima skoro 2 meseca, ja nisam baš sigurna sme li ona tu da sedi a drugarica koja mi je to donela kaze da joj je prodavacica u radnji rekla da sme od rođenja. Nisam preterano sigurna u savet prodavačice, odlučih da mi je pametnije da pitam vas?