Obaveštenja

Icon
Error

: jele.vu - 20. avgust 2012 8:54:00(UTC)
JEDNA MEDICINSKA SESTRA NAM JE PREGLEDALA PISU I REKLA DA KOZICA JOS UVEK NIJE PRESLA I DA CE SE TO SAMO SREDITI I DA NEMA POTREBE ZA NIKAKVOM HIRUSKOM INTERVENCIJOM... UHHHH, ODAHNILA SAM. STVARNO....
KOZICA JE NA DODJEM DELU JOS UVEK ZALEPLJENA ZA VRH GLAVICA I ZATO SE ON SKROZ IZOBLICI KADA SE KOZICA PREVUCE. ONA KAZE DA CE SE TO SREDITI.

: jele.vu - 8. avgust 2012 11:25:25(UTC)
Orginalna poruka od: Dale Idi na citiranu poruku
E znaci ima ova tema, a ja pisala kod starijih beba neznam ja sam se bas raspitivala kako druge mame neguju pisu, bas u vezi povlacenja kozice. Mi to radimo kad ga kupamo, ali povucemo samo malo koliko moze, nista na silu i tako svako vece. Valjda je to dobro... neznam

Dale, mi nismo prevlacili kozicu uopste do 3 godine. Par puta kada sam pokusala, nije islo i nista nismo na silu. Nakon toga sam pokusavala redovno svakih 10 -15 dana, sve dok nedavno kozica nije presla. Jedino sto imamo taj problem, sto mislim da se nije skroz odvojilo.

: jele.vu - 8. avgust 2012 11:22:33(UTC)
Orginalna poruka od: njamiii Idi na citiranu poruku
Paaaaa..... :)) ne znam da li sam bas najbolje razumela... ali kozica se nikada ne prevuce do korena pise (sem kod hirurske intervencije, tj. obrezivanja).

Pa jeste, ali njemu se kozica prevuce do kraja, ali se glavic skroz savije prema dole, kao da se kozica nije odvojila, uopste, na donjem delu. Ne znam lepo objasniti, ali ne izgleda kao da je to najnormalnije.

: Dale - 7. avgust 2012 16:19:14(UTC)
E znaci ima ova tema, a ja pisala kod starijih beba neznam ja sam se bas raspitivala kako druge mame neguju pisu, bas u vezi povlacenja kozice. Mi to radimo kad ga kupamo, ali povucemo samo malo koliko moze, nista na silu i tako svako vece. Valjda je to dobro... neznam

: njamiii - 7. avgust 2012 14:56:09(UTC)
Paaaaa..... :)) ne znam da li sam bas najbolje razumela... ali kozica se nikada ne prevuce do korena pise (sem kod hirurske intervencije, tj. obrezivanja).

: jele.vu - 7. avgust 2012 14:28:56(UTC)
O, jedva nadjoh ovu temu..
Nase iskustvo je sledece... Nama su rekli da prevlacimo kozicu, ali je to kod nas jako slabo islo. Na netu sam citala da se sada preporucuje da se kozica ne dira. I tako smo mi jedno vreme zapostavili prevlacenje. Nedavno smo pokusali ponovo i kozica je nakon samo nekoliko dana prevlacenja presla. Medjutim, na donjem delu glavica, ,kozica se jos uvek drzi. Kao da je 'zalepljena' i kada prevucemo skroz kozivu, glavic se lagano savije na dole... Kazite mi da li neko ima slicno iskustvo?
Da li to prolazi samo ili treba neka intervencija? Pitacemo pedijatra na sl pregledu, a do tada nam pisite svoja iskustva...

: MilicaCale - 15. novembar 2010 10:28:03(UTC)
sad, da podelim sa vama nase iskustvo. Posto, po novom kozicu ne treba prevlaciti, mi nismo. Uopste.
Sa godinu i po su pokusali na sistematskom u vrticu i nije moglo. Sa nepune dve pojavio se trag krvi na pampersu. Dr je proverila, rekla da se to kozica odvaja i da nije strasno (i dalje nije mogla da se prevuce potpuno). Dve nedelje posle toga, na sistematskom, ponovo u vrticu, kozica se prevukla sama. Posto su ga tolika povlacenja uplasila nije davao da mu se dira pace, pa nismo. Prosla su mozda tri meseca, zaboravio je traume i sada kozicu potpuno prevlacim prilikom svakog kupanja. Bez traume. Ume da je vrati, nadam se da ce uskoro da nauci i da je povuce i tu je nas posao zavrsen.
a toliko smo trauma imali oko toga: tata imao problem, ujak imao problem.... Kad ono, nista dirano, nista traume, samo se sredilo.
Mislim, ako se ne odvoji, sa vise od 3, ili kako to vec ide, dr sredi. Bolje je kratka trauma kad je dete veliko, nego stalna trauma i nepotrebno cimanje duge dve godine, dok se ne odvoji (a nije se odvojila od cimanja, vec zato sto bi se u svakom slucaju odvojila, kao kod nas)

: kriki25 - 8. novembar 2010 10:24:38(UTC)
Suzy, odlican tekst. Boze, koliko nasi pedijatri malo znaju, izadju sa fakulteta i prestanu da se edukuju, ne prihvataju novine, ne prate nova istrazivanja itd. Ja imam decaka od 10,5 meseci, prevlacim mu pisu u toku kupanja i jos uvek ne moze skroz da se prevuce kozica. Prestala sam da panicim oko toga, jer sam se jelte informisala, a panicila sam kad je imao samo mesec dana jer je na kontroli dr onako nekako naredjivacki rekla da mu ne prevlacimo pisu kako treba i da to treba grublje da se radi i uzela ona vuce mu onu kozicu, pisa poplavela, dete vristi. galamdzija Uh kad se setim! Samo cekam kontrolu sa godinu dana, pipne li mu ko pisu dobice po glavi od mame i tate. kadtedovatim Salim se! icon_lol

: suzy * - 7. novembar 2010 23:18:43(UTC)
predlazem da sve majke muskih beba procitaju ovaj clanak..i ja sam se uplasila, mali ima 9 meseci i slepljena mu je kozica za glavic,i pojavile su se zuckaste"naslage"ispod a povlacim mu svaki dan od rodjenja..dosta se otvorila, ali nije jos sve preslo, pa sam malo pronjuskala po netu...fala Bogu na novim nacinima obavestavanja i komunikacije, inace bi napravila opstu paniku, posto su moji roditelji imali lose iskustvo sa bratom, operisali su ga sa godinu dana(sto sa novim informacijama mislim da je bilo nepotrebno) pa su me naplasili zestoko..
http://www.roda.hr/tekst...1&Tekst2ID=202&Show=1941

: tanjiva - 29. maj 2010 15:31:25(UTC)
da prenesem i moje iskustvo:
Pre neki dan smo starijem sinu isli da prevlacimo kozicu kod urologa, i mogu da vam kazem da je dosta stresno za dete! Kao beba stalno sam mu povlacila kozicu koliko je god moglo, ali nista na silu. Medjutim, njemu je ta opna bila cvrsta da jednostavno nije bas islo lagano. Trazila sam pomoc i od iskusnih majki, da vidim mozda ja ne radim kako treba, medjutim, to je jednostavno tako:kod neke dece je ta opna cvrsta i nemoze bas lako da se prevlaci. Bitno je bilo samo da mokracni kanal vidljiv i da on moze lepo da piski! Sacekali smo da napuni 3godine i odveli ga kod urologa da mu malo recnu. Dr je pogledao, nije mu niska sekao, samo je naglo povukao, sto mislim da ni jedan roditelj tako ne moze svom detetu da uradi, i prevukao kozicu. Dete je vristalo, normalno, stres je to ali nije proslo toliko strasno koliko smo mi mislili da ce biti. Popodne istog dana mu se piskilo, i vristao je jer ga je peklo. Od straha nije smeo taj dan da piski, ali uvece, morao je...pecnulo ga je malo pri pocetku, a onda je peckanje proslo. Posto smo morali svako jutro i vece da povlacimo do kraja kozicu i ispiremo acidiborici, bilo je visesatovno ubecjivanje, i na kraju jbg silom drzanje i povlacenje. Ono je ludnica...dete vristi, preznojava se, mi roditelji takodje! Ali zko je za utehy, to boli samo 2 dana...vec sledeceg dana ga nije bolelo ni samo povlacenje, ali naravno nije nikako davao da se prevlaci...istraumiran, kad god mu spomenes pace, on ne dozvoljava da mu taknes a kamoli da povlacis kozicu. No bitno je da bol brzo prolazi...Prosla su evo 4 dana, sad cemo malo da stanemo sa svakodnevnimpovlacenjem kako bi malo zaboravio na traume, i ono sto mu se desilo...

: T3 - 30. april 2010 9:48:29(UTC)
ja mu povlacim pre svakog kupanja tj svako vece pomalo i onako koliko mogu..tako sam i nikoli i tako i sad sa nemanjom radim..operem mu tj prebrisem gornji deo vlaznom maramicom,posle u kadi jos sa vodom i sapunom i mislim da je to dovoljno..bolje i drugacije ni nemoze jer su jos mali,i nemogu stici do glavica da mu taj otvoer mogu lepo prebrisati..ovako povlacim samo kolik mogu,dezinfikujem taj deo koliko mi to navlacenje dozvoljava i nema brige..

inace nama misko od pocetka stoji na dole..

ni miska ni jajca mu ne mazem kremom samo guzu i deoi okolo nje..a pomenute delove tela samo dobro prebrisem vlaznom maramicom ili operem vodom i sapunom i posle dobro isperem..kako preko dana tako i za vreme kupanja...

: srna - 28. april 2010 23:27:20(UTC)
mm nasoj bebi svako vece prilikom kupanja od samog rodjenja to prevlaci, navlaci -kako li se vec kaze po savetu dr koja je dec.urolog.

: senkic - 28. april 2010 20:05:58(UTC)
zvezda zvezda kada se pocinje svlacenje kozice sa pise kod beba??????? neznam neznam neznam

: ana26 - 19. maj 2009 1:23:15(UTC)
Niposto mazanje pise, posebno otvora, bilo cime! Samo ce jos viseda mu se skuplja taloga od kreme ispodkozice, sto je savrsena podloga za razvoj svakavih mikroorganizama, a i vama ce postati nocna mora da to posle ocistite

: layla - 19. maj 2009 1:11:46(UTC)
pa to sto mozes da vidis, tako zapiras
mene je to u pocetku nerviralo jer nista nisam videla, sad kao vidim 2mm, i onda sam mu pamucnom pelenicom koja mu je bila u kadici dok se kupao skidala one bele male mrvice od pelene jer rukom nisam mogla nista
meni je jedan drugi dr rekao da posle kupanja uzmem pavlovicevu i malko mu namazem s stim i tako da prevlacim jer u vodi ne mogu da uhvatim, pa kao, malo po malo
mojoj drugarici - njenoj deci su se prevukli odmah
ne znam da li ovo presvlacenje i ima neke svrhe
ali ajde, radim to prilikom svakog kupanja

: bozana - 19. maj 2009 1:05:28(UTC)
layala ni ja neznam nikako i posle evo 5,5 meseci koliko
mi jovan ima,rekla mi je dr.da mu bar kozicu povlacim gore dole
ajde sve to ok,ici ce na prevlacenje sta da se radi ni prvi ni poslednji
ali mene brine sledece,posto mu ne mogu prevuci da mu se vidi glavic
kako to da mu onda operem stvrano mi nije jasno,moracu ja moju dr da malo
bolje ispitam oko toga.bas me brine ta higijena da nebih dobio neku upalicu
od bakterija.

: layla - 19. maj 2009 0:31:58(UTC)
pa ja pitam dr da li je otvor taj koji je sad u redu, kaze da je ok, kao da je bolje, ne bi valjalo, hehe
e sad..
bojim se da ne prenaglim, koliko ja to dobro radim, ne znam

: bozana - 19. maj 2009 0:27:05(UTC)
isto tako layala,ja sam bezuspesno pokusavala i pokusavala ali dzaba
cak sam jednom bas i zabrljala pa mu je bilo napuklo jadnicak mali,
i dr nam kaze da mu je jako usko i da nevredi da nasilu nesto radim kad neide
dzaba i da mu svako vece prevlacim kad jednostavno neide.tako da ce morati sa dve god.
da ide da mu prevuku ako se dotad nesto neizmeni.
i njemu stoji pisa nadole tako nam rekla patronaza,ni ja nerazumem ni nema mi logike da stoji
gore.

: layla - 18. maj 2009 23:00:08(UTC)
pa ja to kao povlacim, medjutim, ne deluje mi da se tu nesto bitnije desava
oko pre mesec dana sam jednom videla razliku, sad sve stoji na tome

: ceca i neca - 18. maj 2009 20:13:52(UTC)
mi od 6-og meseca povlacimo posle svakog kupanja,naranvo,po malo jer imamo lose iskustvo sa bratom od strica kojem nisu povlacili pa je morao na seckanje a i bolelo ga je i pre seckanja.Tako da vam mi savetujemo da povlacite bar povremeno po malo

: mima80 - 18. maj 2009 19:02:37(UTC)
Mi takodje po malo povlacimo, ja ne bih da preteram a opet me je strah da ce morati da ga secnu ili da ce ga dr povrediti na pregledu. A pisu mu nikad nisam stavljala na gore, niko mi to nije rekao, a i nema mi logike neznam

: ana26 - 17. maj 2009 23:27:03(UTC)
Jednom sedmicno i nikad ne insistiramo previse, jer iako ih ne boli, svaka ranica moze da izazove infekciju.
A sto se tice pravca okretanja, nikad ga nismo stavljali u neki odredjeni polozaj, cak mislim da u pelenama ime dosta prostora i da prirodno padne na dole icon_lol

: Kaca - 17. maj 2009 23:22:21(UTC)
Mi isto okrecemo na gore i prevlacimo kozicu posle svakog kupanja, i on se ne buni, a dr nam je rekao i ako krene krv da se ne plasim da to njih ne boli, da je vazno da glavic ceo izadje. Mom sestricu je kozica bila na krivo i morao je da ide kod hirurga da mu secnu, zato bolje dok su bebe da im to povlacimo, da kasnije nemaju problema

: Spooky86 - 17. maj 2009 19:22:11(UTC)
hahahahaahha, meni su rekli da bude dole dok mu pupak ne zaraste jer kad piski pravi fontanu, a posle da bude gore, iz kog razloga NE ZNAM :))

a kad mu stavim pisu na gore, on se upiski do grla, sve mu bude mokro...

: Diana01 - 17. maj 2009 16:17:17(UTC)
Lol vidite kada sam ja poucena iskustvom iz Srbije da treba da se stavi pisa na gore prilikom povijanja postavila to pitanje u porodilistu, odgovor je bio "A kakve to ima veze, stavi kako hoces" ...Znaci neki kazu na dole, neki na gore, a neke tako bas briga!

: brinet - 17. maj 2009 16:08:14(UTC)
Hehe eto ti...Ovde je stavljaju na dole onako kao da visi...Nemam pojma...

: Spooky86 - 17. maj 2009 3:27:15(UTC)
Da pisa bude na dole? Zar ne ide na gore? neznam

: brinet - 17. maj 2009 0:18:51(UTC)
Nama su rekli da to ne diramo i samo kad mu stavljamo pampers da gledamo da pise bude na dole....To je sve.

: Diana01 - 28. april 2009 1:06:10(UTC)
Meni nisu nista rekli za to prevlacenje, a nisam ni pitala. Da je vazno da prevlacim verovatno bi rekli ali posto nisu ja nisam ni razmisljala o tome. U Finskoj nema obrezivanja, tj ima samo ako za to postoje valjani razlozi. Za US znam da je cini mi se 80ih to bila normalna stvar i svi decaci su bili obrezivani nevezano za religiju.

: bozana - 28. april 2009 0:41:50(UTC)
a nama to neide nikako iako nam dr vice da moramo prevuci da se bar malo vidi glavic
al ja se bojim da cu ga povredti jer sam mu jendom prilkom malo jace povukla pa mu je oteko
a dr mi kaze da mu je kozica ba suska nadam se da se vremno sve srediti da nemoramo ici kod
rologa kada poraste je rto je bas bolno iskustvo za nase decake.ali videcemo vremenom.

: leptir - 23. april 2009 22:53:17(UTC)
Mi nismo navlacili do 4. meseca a onda nam je dr. rekla da svako vece posle kupanja jednom navucem.
I skroz mu ispadne glavic,ne buni se uopste.

: Ivanela - 2. septembar 2008 5:02:58(UTC)
Citat:
Cvetic - 2/7/2008 22:31

Preduhitri me komsinica iz USA , taman da napisem da ovde obrezuju bez razlike na religiju, vise iz naucnih i tradicionalnih verovanja.
Stanoviste onih koji obrezuju je zbog higijene, daleko lakse je odrzavati obrezan penis. Osim higijene, ovde se veruje da je zadovoljstvo muskarca vece ako je obrezan i da produzuje odnos i odlaze "kraj" ako shvatate sta pricam. Ovo nije naucno dokazano, ali znam iz prve ruke, jer zbog fimoze i cestih i tezih infekcija mm je obrezan kasno, negde oko 26te godine zivota i mogli smo da uporedimo.On kaze da je razlika velika i da je bolje.Ovo je licno iskustvo i misljenje, nije nikakva tvrdja ni istina!
Sin mi nije obrezan, nema fimozu, necemo ga dirati, kako on odluci njegov problem.

Zadnja otkrica u medicini oko obrezivanja su da HPV virus, odnosno sojevi virusa koji uzrokuju karcinom grlica materice, mogu dugo da zive u prepucijumu penisa i tako muski prenose HPV od zene do zene.Obrezivanje sprecava prenosenje HPV.
Prema nekim naucnicima, prepucijum ili pokozica lako krvari pa su neobrezani muski u vecem riziku da prenesu/dobiju HIV kada imaju odnose sa zarazenim partnerom.Ovo zadnje je spekulacija, neki se slazu neki ne, pa ja ne uzimam za istinu.Samo da vam kazem sta znam.

Obrezivanje ne garantuje nikakvu zastitu od seksualno prenosivih bolesti.

Najnovija istrazivanja ona koja su dokazana i koja hocu da znate, je da se sve vise roditelja odlucuju da ne obrezuju po rodjenju, jer izlaze studije koje potvrdjuju negativni efekat pretrpljene boli u ranoj novorodjenackoj dobi.A nazalost totalna anestezija je nepreporucljiva u kozmetickim intervencijama.I dalje mnogi ovde obrezuju, velika vecina.

Moje misljenje je kao i o vecinu stvari- detetovo telo nije svojina roditelja.Roditeljeva duznost je da informise dete i pomogne mu da odluci samo sta ce i kako ce a ne da roditelj u njegovo ime secka, busi i belezi. Samo moje skromno misljenje.

E pa BRAVO Cvetic, skroz kompletan odgovor...

: Ivanela - 2. septembar 2008 5:00:17(UTC)
Citat:
GaGaT - 2/7/2008 21:56

Citat:
Mako - 1/7/2008 02:23

Citat:
Tinna - 26/6/2008 12:32

Ivanela, mozda bi to mamama bilo lakse, ali mislim da bi se kasnije to na neki nacin sukobilo sa religijom .... ako me razumes...

Муслимани и јевреји обрезују децу обредно.
Хришћани то не раде, али то не значи да им смета да се то уради хирушки. Значи то нема везе са црквом, да ли је кожица одстрањена или не.

Ми то нећемо, ја сам уверења да то треба бити лична одлука сваког. Нека сам одлучи како му је боље. А ако се мора хирург је свакако ту.
Ја засад не дирам ништа, то би трабало само да се реши, па видећемо.

U Americi to vecinom svi rade, a ne samo Muslimani i Jevreji, postoje dva stanovista, znaci religijski i naucni, u svakom slucaju pokusacu nesto vise o tome kasnije, nemam sada puno vremena caos

Uh tek sad vidim sve ove odgovore, kako je to moguce...
Naravno nisam mislila na religiju, vec na hirurski zahvat.U cilju olaksanja eventualnih tegoba a i kasnijeg lakseg odrzavanja higijene.Mom muzu su to uradili jos kad je bio beba.Ne znam zasto, a ne zna ni njegova mama dobro da mi objasni.Valjda je bilo skroz sve slepljeno i smetalo mu kad piski.Uglavnom on je sad jako zadovoljan i drago mu je sto je tako.(i meni, haha).Inace cula sam jos neka misljenja muskaraca da bi im tako bilo lakse i bolje.Pa sam mislila, ukoliko je nasledno, a moze biti, da bi i moj beban mogao imati slicne probleme.Srecom, nema ih.Za sad.
I ja sam ga pitala zar nije surovo tako maloj bebi naneti toliku bol, zar prvo osecanje po dolasku na svet treba da mu bude- bol? Medjutim on je rekao da se to lakse podnese dok si mali i da se uostalom toga ni ne seca pa ni ne moze imati "traumu" od toga.

Ja ipak ne diram nista, ne svlacim bebanu kozicu jer mi se cini da je bolje da ide prirodnim tokom.Par puta sam probala ali sad vec dugo nisam.Meni to izgleda kao da ga boli ali on se uvek smeje kao da ga golica.

: Beka - 1. septembar 2008 9:40:51(UTC)
Ja to ne umem. Vucem polako, ustvari prevlacim i nista. Stariji sin isto. I njemu sam prevlacila, ali ne znam da li je to dobro i kako to treba da izgleda neznam Da li i kad se javljaju neki problemi ukoliko nije ok?

: glorija - 1. septembar 2008 6:25:00(UTC)
Nase iskustvo.
U savetovalistu su na svakom pregledu govorili da se do 1. godine kozica prevuce.Mi smo to bezuspesno radili.
Nakon prvog rodjendana , pedijatar je povukao naglo, i od tada mu stalno povlacimo.
Bilo je grozno nekoliko dana, plakanje kad mu se piskilo, jer pece, strasno kako nam je bilo tesko, ali nisam imala izbora, jer bi nas poslali kod urologa. Sad je malo slepljeno na unutrasnjoj strani, ali dr je rekao da ce on to sam srediti kad dodje vreme za to.
Da li smo pogresili, ne znam, da li se sada drugacije savetuje, ne znam, kad je Marko bio beba tako su nam savetovali.

: zevs - 29. avgust 2008 12:08:00(UTC)
Ja sam Ogiju prevlacila prilikom kupanja po malkice, kad pre 3 veceri povucem ja opet malkice ali ono predje preko celog glavica, malikice je pukla kozica, ali to vise lici na ogrebotinu i sad lako prelazi, tako da mu pri svakom kupanju ja povucem i operem i super smo!!!!

: ledi005 - 29. avgust 2008 9:33:37(UTC)
nama je pedijatar rekla da ne radimo nista. ona uvek pogleda na kontroli i sve je ok. bas juce smo bili na sistematskom, opet je gledala i dobro je. pitala sam da li treba nesto da radimo, rekla je ne.

: rozga - 29. avgust 2008 8:35:15(UTC)
Tanjiva mislim da ce biti ok. I ja radim kao i manana i dr je zadovoljna kad odemo na kontrolu!caos

: tanjiva - 29. avgust 2008 7:55:39(UTC)
znaci li to da ce se mozda mom sinu, koji ima sad 22 meseca povuci samo, sobzirom da mu ja od rodjenja povlacim kozicu, lai uspevam samo da povucem da se vidi vrh glavica u precniku od 5mm??? nadam se...

: MANANA - 3. jul 2008 14:33:47(UTC)
Kao sto znate, mi Boci nismo prevlacili, vec sam samo prilikom kupanja blago pomerala koliko bih mu samo oprala i znate sta nam je urolog rekao, da se ne ponavljam i mogu vam se pohvaliti da je bio u pravu! Boci se prevuklo samo! i sad sam mirna... zato ne sekirajte se, vidite koliki je moj Boris i eto, gotovo je!

: GaGaT - 3. jul 2008 13:47:18(UTC)
Vec je Cvetic dosta toga objasnila o onom sto sam htjela reci, znaci jos uvjek traju debate u vezi obrezivanja, neko je za, neko protiv. Ja sam dosta o ovome citala i izucavala (cak sam i prisustvovala jednom obrezivanju u Orthodox sinagogi i morala sam da obucem suknju i imam duze rukave, tako da niko nije skapirao da nisam Jevrejka)
Ne slazem se sa cinjenicom da "dete mora da izgleda kao tata", jer dete nije klon roditelja, onda bi trebalo ukoliko otac nema ruku da i detetu odsijecemo da bi izgledalo kao otac
Ono sto sada mogu da kazem jeste da razumem roditelje koji to rade iz religijskih razloga, a ne iz medicinskih izuzev kad moraju u slucaju komplikacija itd.
Izucavala sam iz prostog razloga sto je mm iz Izraela kao sto mnogi znaju tako da ne trebam vise nista da dodam. Znam da me ceka velika odluka ako dobijem musko dete, ali isto tako znam da cu odluciti ono sto je najbolje za dete.

: jacinta - 3. jul 2008 13:26:41(UTC)
Txn ,Ivy... zagrljaj

: ivy - 3. jul 2008 13:21:01(UTC)

Citat:
jacinta - 3/7/2008 09:47 Uh,onda ja to vucaram za dzabe :> ...nista probacu i ja malo jace da potegnem ili cu reci mm da to uradi...uvek me hvata jeza kad sam u tom predelu....

Nemoj ni slucajno snazno vuci da ne bi kozica pukla pa da zavrsite kod dr.

Najbolje svako vece za nijansu vise povuci nego prethodno,bez naglih pokreta i trzanja,samo lagano vuci prema korenu i za par dana ili nedelja ces uspeti. ja sam uvek uz fizioloski rastvor prevlacila kozicu i onda posle namazem hloramfenikolom za oci jer je najblazi. Kozica se zacrveni od razvlacenja ako se ne namaze.

Mi jos uvek nismo skroz prevukli,na pola glavica stane ali je pocela sa jedne strane da se odlepljuje kozica,rece dr i naziv tih belih tackica ali sam zaboravila,pa bolje da ne lupim.

Inace ko prevlaci kozicu bebi,tj. ko zeli da to sam uradi,mora bez izuzetka svako vece to raditi jer ako uspete da razvucete kozicu i onda par dana ne radite to,kozica se vrati u prvobitno stanje.

: Mary - 3. jul 2008 7:18:54(UTC)
Citat:
lukas - 24/5/2008 01:54

PRvo dete rodjeno pre 11 godina - savet lekara i babica: obavezno navlaciti kozicu na pisi, OBAVEZNO!!! Drugo dete rodjeno pre 5,5 nedelja - savet lekara i babica: ne opterecivati se time, sve ce samo doci na svoje mesto. Cak smo dobili i nekoliko saveta da to ne radim nikako! E pa posto smo mi iskusni roditelji jednog velikog decaka, mi smo resili da kozicu ipak navlacimo, jer kod prvog deteta nismo pogresili pa necemo valjda ni kod drugog. Licna iskustva su najbolja. Inace, sin jedne moje prijateljice je morao da ide da mu secnu fimozu jer ni sa 11 godina nije mogao da je prevuce preko pise. Pa kontam, bolje spreciti nego kukati! Mom starijem sinu se pre jedno godinu dana bas upalila fimoza, nije mogao da je prevuce preko iako je to vec veliki momak koji zna da se pisa svako vece prevlaci i pere prilikom kupanja, ali je on, po misljenju dr, inficirao prljavim rukama i poslala nas je kod hirurga. A hirurg ko hrurg, odmah bi da sece. E ne dam ja da mi muce dete, vec kupim spriceve i nekoliko puta dnevno skuvam kamilicu, sednem ga na wc solju i polako: mlaku kamilicu u spric pa direktno u rupicu svih 4dcl, malo po malo. Za dva dana pisa ko nova. Inace, kada se decacima bebama upali pisa, na sam vrh se namaze hloramfenikol, mast za oci. Opet-licno iskustvo. Sve najbolje!!!

svaka cast na ovome!
uvek sam odusevljena majkama koje nesto postignu same, cak i kontra doktorskog misljenja. bravo

: jacinta - 3. jul 2008 6:47:35(UTC)
Uh,onda ja to vucaram za dzabe :> ...nista probacu i ja malo jace da potegnem ili cu reci mm da to uradi...uvek me hvata jeza kad sam u tom predelu....

: Medvedic - 2. jul 2008 20:22:29(UTC)
Citat:
jacinta - 29/6/2008 18:03

Po preporuci patronazne ja to radim od prvog kupanja,svaki put po malo vise i nikakvih problema nema. Samo ne razumem kako to povuci do kraja?

Petru je sa sest nedelja doktorica navukla kozicu toliko snazno da mu je u momentu izasao glavic,pa mu ja tako isto radim od tada...Do tada sam mu nesto malo navlacila,ali ni blizu tako jako,cisto par cm gore-dole...Rekla nam je da se navuce sto vise moze,da glavic izadje jer u suprotnom nema svrhe ni raditi to...

: Cvetic - 2. jul 2008 19:31:33(UTC)
Preduhitri me komsinica iz USA , taman da napisem da ovde obrezuju bez razlike na religiju, vise iz naucnih i tradicionalnih verovanja.
Stanoviste onih koji obrezuju je zbog higijene, daleko lakse je odrzavati obrezan penis. Osim higijene, ovde se veruje da je zadovoljstvo muskarca vece ako je obrezan i da produzuje odnos i odlaze "kraj" ako shvatate sta pricam. Ovo nije naucno dokazano, ali znam iz prve ruke, jer zbog fimoze i cestih i tezih infekcija mm je obrezan kasno, negde oko 26te godine zivota i mogli smo da uporedimo.On kaze da je razlika velika i da je bolje.Ovo je licno iskustvo i misljenje, nije nikakva tvrdja ni istina!
Sin mi nije obrezan, nema fimozu, necemo ga dirati, kako on odluci njegov problem.

Zadnja otkrica u medicini oko obrezivanja su da HPV virus, odnosno sojevi virusa koji uzrokuju karcinom grlica materice, mogu dugo da zive u prepucijumu penisa i tako muski prenose HPV od zene do zene.Obrezivanje sprecava prenosenje HPV.
Prema nekim naucnicima, prepucijum ili pokozica lako krvari pa su neobrezani muski u vecem riziku da prenesu/dobiju HIV kada imaju odnose sa zarazenim partnerom.Ovo zadnje je spekulacija, neki se slazu neki ne, pa ja ne uzimam za istinu.Samo da vam kazem sta znam.

Obrezivanje ne garantuje nikakvu zastitu od seksualno prenosivih bolesti.

Najnovija istrazivanja ona koja su dokazana i koja hocu da znate, je da se sve vise roditelja odlucuju da ne obrezuju po rodjenju, jer izlaze studije koje potvrdjuju negativni efekat pretrpljene boli u ranoj novorodjenackoj dobi.A nazalost totalna anestezija je nepreporucljiva u kozmetickim intervencijama.I dalje mnogi ovde obrezuju, velika vecina.

Moje misljenje je kao i o vecinu stvari- detetovo telo nije svojina roditelja.Roditeljeva duznost je da informise dete i pomogne mu da odluci samo sta ce i kako ce a ne da roditelj u njegovo ime secka, busi i belezi. Samo moje skromno misljenje.

: GaGaT - 2. jul 2008 18:56:47(UTC)
Citat:
Mako - 1/7/2008 02:23

Citat:

Ivanela, mozda bi to mamama bilo lakse, ali mislim da bi se kasnije to na neki nacin sukobilo sa religijom .... ako me razumes...

Хришћани то не раде, али то не значи да им смета да се то уради хирушки. Значи то нема везе са црквом, да ли је кожица одстрањена или не.

Ми то нећемо, ја сам уверења да то треба бити лична одлука сваког. Нека сам одлучи како му је боље. А ако се мора хирург је свакако ту.

U Americi to vecinom svi rade, a ne samo Muslimani i Jevreji, postoje dva stanovista, znaci religijski i naucni, u svakom slucaju pokusacu nesto vise o tome kasnije, nemam sada puno vremena caos

: Oljica - 1. jul 2008 8:07:35(UTC)
zbog toga sto je filip imao ponekad obicaj da zadrzava mokracu dok mu ne skinem pelenu otisli smo kod urologa koji nam je rekao da je sve ok ali da navlacimo redovno kozicu da bi mu oslobodili sto pre mokracni kanal jer ima UKOPAN PENIS! da li neko ima,da tako kazem,slicnog iskustva?

: Tijancica - 1. jul 2008 7:22:16(UTC)

Ja sam bas svugdje citala ne svlaciti kozicu kod djecaka, a vidim vecina vas to radi. neznam

: katarina - 1. jul 2008 6:07:06(UTC)
procitala sam sve i dosla sam do zakljucka rodicu jos jednu devojcicu icon_wink

: dragana024 - 1. jul 2008 5:52:58(UTC)
Nama je patronažna rekla da to radimo prilikom kupanja, pomalo i ne na silu, pa tako i radimo
hmm neznam valjda je tako dobro

: Mako - 1. jul 2008 4:23:02(UTC)
Citat:

: jacinta - 29. jun 2008 20:03:43(UTC)
Po preporuci patronazne ja to radim od prvog kupanja,svaki put po malo vise i nikakvih problema nema. Samo ne razumem kako to povuci do kraja?

: zvrki - 26. jun 2008 12:43:33(UTC)
Ja nisam isto pametna evo osam meseci i nisam uspela. Moja drugarica vodila je malog kod urologa u tirsovoj i on je reko da ne navlaci kozicu i posle par dana glavic je sam izasao a on ima
13 meseci. i sta ja sada da radim neznam da nastavim ili ne neznam ima lepo da kreten kreten

: Tinna - 26. jun 2008 8:32:14(UTC)

: Ivanela - 26. maj 2008 12:41:30(UTC)
Imam jedno pitanje....a sta mislite o resavanju tog problema hirurskim putem, iliti prosto narodski receno- "obrezivanju"?

Znam da nama kao mamama to zvuci strasno, i bolno za nasu bebu...ali pricajuci sa nekim muskarcima, oni su vise ZA to, jer smatraju da je bolje, prakticnije, higijenski...cak je jedan, kojem su to uradili doktori dok je bio beba, srecan zbog toga, i planira obavezno da to uradi svom sinu...meni je to bilo strasno, reko' kako ces maloj bebi to da uradis, jadno malo, a on mi rece da su eto njemu to uradili dok je bio bebce, i ne seca se toga, a sad mu je drago sto je tako!

Pa sta mislite?

: lukas - 24. maj 2008 13:06:53(UTC)
Ne znam insomnia, nama su sa prvim detetom rekli da to radimo od prvog dana. JBG, budi sad pametna! Toliko se toga promenilo izmedju rodjenja moja dva sina da se pitam kako sam ovog prvog odgajila ako sam sve radila pogresno.

: insomnia - 24. maj 2008 11:21:42(UTC)
Opet, po savetu nefrologa: za naseg batu, koji je tada imao 6 meseci, rekla je da je trebalo i ranije da se pocne sa tim, i da i mi treba da pocnemo (tada smo imali 4 meseca), i preporucila uljane AD kapi - malo kanes, pa polako povlacis... Ja se jos nisam usudila, a nas bata koji vec ima 8,5 meseci je vec uspeo to sasvim da sredi... Secam se da su sa tim mom bratu poceli tek u obdanistu, sa 4-5 godina, i nije bilo kasno i sve je bilo u redu... Zbunjuje me sto sad preporucuju za tako malu decu, cekala sam da napuni bar 6 meseci, nekako mi je bilo strasno da ranije pokusavam...

: lukas - 23. maj 2008 21:54:42(UTC)
PRvo dete rodjeno pre 11 godina - savet lekara i babica: obavezno navlaciti kozicu na pisi, OBAVEZNO!!! Drugo dete rodjeno pre 5,5 nedelja - savet lekara i babica: ne opterecivati se time, sve ce samo doci na svoje mesto. Cak smo dobili i nekoliko saveta da to ne radim nikako! E pa posto smo mi iskusni roditelji jednog velikog decaka, mi smo resili da kozicu ipak navlacimo, jer kod prvog deteta nismo pogresili pa necemo valjda ni kod drugog. Licna iskustva su najbolja. Inace, sin jedne moje prijateljice je morao da ide da mu secnu fimozu jer ni sa 11 godina nije mogao da je prevuce preko pise. Pa kontam, bolje spreciti nego kukati! Mom starijem sinu se pre jedno godinu dana bas upalila fimoza, nije mogao da je prevuce preko iako je to vec veliki momak koji zna da se pisa svako vece prevlaci i pere prilikom kupanja, ali je on, po misljenju dr, inficirao prljavim rukama i poslala nas je kod hirurga. A hirurg ko hrurg, odmah bi da sece. E ne dam ja da mi muce dete, vec kupim spriceve i nekoliko puta dnevno skuvam kamilicu, sednem ga na wc solju i polako: mlaku kamilicu u spric pa direktno u rupicu svih 4dcl, malo po malo. Za dva dana pisa ko nova. Inace, kada se decacima bebama upali pisa, na sam vrh se namaze hloramfenikol, mast za oci. Opet-licno iskustvo. Sve najbolje!!!

: Ivanela - 21. maj 2008 20:19:17(UTC)
dunav meni je dr rekla da se ne opterecujemo, da mozemo malo navlaciti posle kupanja, ali da u sustini nije neophodno i da se ne opterecujemo jer je to normalno za taj uzrast...ni ja nisam pametna, al mi to slabo radimo, jer mu se onda jako zacrveni iako ga ocigledno ne boli, ali meni zao kad vidim kako se zacrveni...

: dunav - 21. maj 2008 20:12:28(UTC)
E drage moje ja sam skroz na skroz zbunjena! Prilikom prvog pregleda kod lekara, rekao nam je da treba da prevlačimo kožicu. Naravno, po savetu, prilikom kupanja mm je to radio jer ja nisam smela ni da pogledam. Malo-pomalo sam virkala i pošto sam bivala sve češće u situaciji da sam sama kada je vreme za kupanje, morala sam to da radim. Kožica se ne prevlači ali primetim da se postepeno otvor širi. To radimo jako pažljivo. Međutim, pošto nismo sigurni dali to dobro radimo, opet smo pitali istog pedijatra dali je to u redu, a odgovor je bio: da mi to prevlačenje ignorišemo-samo to bez ikakvog argumenta i objašnjenja. Čitajući ovu temu, vidim da su mišljenja zaista različita i nisam pronašla odgovarajući savet šta raditi!?

: MISEL - 9. maj 2008 7:06:27(UTC)
E pa ja vise nisam pametna sta da radim.Juce sam Luki uspela da navudem do pola i bilo je sve ok.Ocistila sam namazala i opet stavila pelenu.Medjutim na sledecem presvlacenju sam primetila da pu je pukla kozica icon_eek   da znate samo kako mi je bilo zao sto sam uopste to radila.Sad mu mazem i danas je vec bolje.Njega nije bolelo ni kad sam navlacila ni kad sam videla da je kozica pukla igra se i smeje dok ga presvlacim.Neznam sta da radim da ostavim da zaraste ili na munavucem do kraja??? Mnogo mi je tesko to da radim...Odmah sam pozelela da je devojcica :(

: lelly - 8. maj 2008 17:45:41(UTC)
Citat:
Cvetic - 8/5/2008 18:32 [QUOTE]lelly - 6/5/2008 16:23 Rozga, danas mi kuma koja ima sina od sest meseci kaze slicno sto i ti. Doduse oni su to po savetu pedijatrice radili od kraja prvog meseca, a objasnila im je da je to zbog higijene, bas kao sto ti kazes. Rekla im je da u prokuvaju vodu sa malo sode bikarbone i onda uzmu sterilnu gazu, pa onda kad povuku kozicu, tom gazom obrisu pisu, tj ono sto se nakupilo ispod kozice - a kuma mi kaze da tu bude belicasti sloj, od pavloviceve, pelena itd itd. prema tvrdnji kumine pedijatrice na taj nacin se izbegavaju infekcije, a "zahvat" ciscenja pise se izvodi svakodnevno. Jedino ne rece do kada to treba da se radi. Dok ne poraste dovoljno da sam pere pisicu valjda...icon_wink icon_wink icon_wink

Lelly ako im je ovo neki pedijatar stvarno savetovao, sto ja iskreno ne verujem, jer je totalno pogresno, onda taj pedijatar nikada nije cuo rec SMEGMA.A to je osnovna uroloska stvar kod muskih, bilo novorodjencad ili penzioneri.I ako lekar ne zna sta je to ,onda je to vrlo tuzno. To nije pavloviceva ili sl, pavloviceva na telesnoj temperaturi postaje prozirna. KO zna zna.... Smegma je to belicasto sto se vidi kad se povuce kozica.Smegma je kao sekret u devojcica. U nasim prirodnim otvorima, bilo to usi, oci i ostalo da ne nabrajam, a to ukljucuje i pisu kod decaka,sve izlazi napolje a ne ulazi i ne ostaje unutra. Nas organizam je tako tempiran da sve izbaci vrlo brzo napolje. Eto zato sluzi ta belicasta tvorevina kod decaka,koja se non stop stvara. Ako uklanjate smegmu revnosno i svakodnevno, pre cete tako da uzrokujete infekciju nego ako je ne dirate. Ona je prirodna zastita i ima jaka antibiotska svojstva. Meni je zao kad citam sta radite bebama, iskreno zao. Nema potrebe nista povlaciti ,dirati i sl. Kad dete poraste dovoljno da mozete s njim pricati i objasniti neke stvari, onda pokusajte da ga naucite da sam odrzava higijenu prilikom kupanja, kako i dolikuje. A kod male bebe, ne treba nista.Moj sin je sam povukao kozicu sa 4 godine bez problema i sam se pere kad se kupa. Plus one price da ako ne povlacis morace hirurska intervencija, mislim , tek je to daleeeeeeeko od istine. Kako hocete, eto vam jos jedno lekarsko misljenje.[/QUO

Dragi Cveticu, upravo tako je pedijatrica savetovala mojoj kumi kao sto sam napisala, i niko nije lud da se igra sa svojim detetom i da sam izmislja da mu je doktor rekao nesto sto nije (ovo kazem povodom tvog komentara da ne verujes da je to pedijatar rekao). By the way, to je doktorka koja u tom domu zdravlja vazi za najbolju. 

Kao sto rekoh u jednom od prethodnih postova - svi mi za svoju decu zelimo ono sto je najbolje, pa me zato nervira tolika neusaglasenost nasih medicinskih radnika oko raznih pitanja, a ne samo ovog. Ne znam da li si iscitala sve postove, ali ovde se pojavljuju brojna stanovista u vezi jedne te iste stvari, a sve su saveti razlicitih pedijatara, a evo pobrojacu samo neka: 1. ne ,to ne treba da se radi uopste, 2. da to treba da se radi od rodjenja, 3. da to treba da se radi od mesec dana, 4. da to treba da se radi od sest meseci (to je meni rekla danas nasa pedijatrica na pregledu, i dodala da ce i ona da mu pregleda pisu i licno mu prevuce kozicu da bi se uverila da je "zahvat" uspeo).

I tako redom... 

Dmneca je napisala, citiram:  Onda nam je objasnio da kozicu beba treba prevlaciti i mazati 6 nedelja sa Didermal kremom posto on u sebi ima protivupalnu komponentu i Gentamicin,antibiotik protiv upale. Kaze on-"neko je to probao,videli smo da deluje i uveliko se smanjio broj hirurskih intervencija."

A Ivy kaze:

Isperem fizioloskim i namazem hloramfenikolom za oci jer je najblazi od svih krema...

Danas sam u domu zdravlja razgovarala sa zenicom kojoj je doktor rekao da se to obavezno radi i da ce joj MOZDA dete posle morati na operaciju, a slicno se moglo procitati i ovde na forumu.

Pa, hajde ti budi pametan, pa odluci sta ces da uradis... Eci, peci, pec

I kraju, iskrena da budem, malo mi zasmetao ovaj komentar kako ti je "jako zao kada vidis sta radimo nasim bebama" , malo mi to zvuci kao mi smo glupace, pa eksperimentisemo na svojoj deci. Ali, dobro, valjda sam pogresno razumela.

Inace su mi tvoji postovi neverovatno dragoceni, narocito oni o dojenju i lepo je sto imamo ovde nekoga iz medicinske struke. I da dodam, ja stvarno nikada nisam cula za termin "smegma" koji pominjes, ali moja oblast su drustvene nauke, a ne medicina, pa to nije ni cudno, ali jeste cudno sto mnogi nasi pedijatri nisu.

pozdrav

: Cvetic - 8. maj 2008 17:25:25(UTC)
Citat:
dmneca - 8/5/2008 15:11

Cvetic,hvala na objasnjenju!!!!!

Pratim te po nekim temama na kojima smo se sretale i tacno sam znala da si medicinar! Hvala ti sto svoje znanje poklanjas nama koje smo prepustene na milost i nemilost pedijatrima u Srbiji!

90% saveta koje procitam od kolega iz RS, MKD ,Bosne su odlicni , bar se ja slazem.A 10% majmuna ima svuda.

Anka u principu nista lose nisi uradila, ali zabusavaj , nemoj vise od jednom nedeljno. :-* :-* :-* Kao da ti treba vise posla ionako. klanjam klanjam klanjam

: dmneca - 8. maj 2008 17:11:21(UTC)

Cvetic,hvala na objasnjenju!!!!! 

Pratim te po nekim temama na kojima smo se sretale i tacno sam znala da si medicinar! Hvala ti sto svoje znanje poklanjas nama koje smo prepustene na milost i nemilost pedijatrima u Srbiji! 

: zek4pek4 - 8. maj 2008 16:24:13(UTC)
Cvetic i meni je takodje lakse zbog tvog komentara.Hvala ti!

: ledi005 - 8. maj 2008 15:01:08(UTC)
cvetic, i meni lakse kad ti kazes, a i nama je nas pedijatar rekla i mi to slusamo - ne povlacimo nista, samo sad kad sam procitala sve ovo ovde nesto sam se prepala da nam ne gine seckanje jednog dana. sad mi je lakse

: Mary - 8. maj 2008 14:46:34(UTC)
Citat:
Cvetic - 8/5/2008 18:32

[QUOTE]lelly - 6/5/2008 16:23

Lelly ako im je ovo neki pedijatar stvarno savetovao, sto ja iskreno ne verujem, jer je totalno pogresno, onda taj pedijatar nikada nije cuo rec SMEGMA.A to je osnovna uroloska stvar kod muskih, bilo novorodjencad ili penzioneri.I ako lekar ne zna sta je to ,onda je to vrlo tuzno.
To nije pavloviceva ili sl, pavloviceva na telesnoj temperaturi postaje prozirna. KO zna zna....

Smegma je to belicasto sto se vidi kad se povuce kozica.Smegma je kao sekret u devojcica. U nasim prirodnim otvorima, bilo to usi, oci i ostalo da ne nabrajam, a to ukljucuje i pisu kod decaka,sve izlazi napolje a ne ulazi i ne ostaje unutra. Nas organizam je tako tempiran da sve izbaci vrlo brzo napolje. Eto zato sluzi ta belicasta tvorevina kod decaka,koja se non stop stvara.
Ako uklanjate smegmu revnosno i svakodnevno, pre cete tako da uzrokujete infekciju nego ako je ne dirate. Ona je prirodna zastita i ima jaka antibiotska svojstva.
Meni je zao kad citam sta radite bebama, iskreno zao. Nema potrebe nista povlaciti ,dirati i sl. Kad dete poraste dovoljno da mozete s njim pricati i objasniti neke stvari, onda pokusajte da ga naucite da sam odrzava higijenu prilikom kupanja, kako i dolikuje. A kod male bebe, ne treba nista.Moj sin je sam povukao kozicu sa 4 godine bez problema i sam se pere kad se kupa.
Plus one price da ako ne povlacis morace hirurska intervencija, mislim , tek je to daleeeeeeeko od istine.
Kako hocete, eto vam jos jedno lekarsko misljenje.

ovo sto je cvetic rekla, je bas tako i bas tako je meni nas pedijatar rekao. rekao je nemojte biti smesni i ne dirajte nista na silu, sve ce to doci u svoje vreme. ja necu da diram a i da moram utrtila bi se od straha. bravo cvetic

: Ivanela - 8. maj 2008 14:40:10(UTC)
E lakse mi je sad kad si ovo Cvetic rekla, jer i meni nesto zao da mu to povlacim...mada i pedijatrica mi je rekla da je to fizioloska fimoza, koja normalna kod beba, i da se ne brinem...

: Cvetic - 8. maj 2008 14:32:48(UTC)
Citat:
lelly - 6/5/2008 16:23

Rozga, danas mi kuma koja ima sina od sest meseci kaze slicno sto i ti. Doduse oni su to po savetu pedijatrice radili od kraja prvog meseca, a objasnila im je da je to zbog higijene, bas kao sto ti kazes. Rekla im je da u prokuvaju vodu sa malo sode bikarbone i onda uzmu sterilnu gazu, pa onda kad povuku kozicu, tom gazom obrisu pisu, tj ono sto se nakupilo ispod kozice - a kuma mi kaze da tu bude belicasti sloj, od pavloviceve, pelena itd itd. prema tvrdnji kumine pedijatrice na taj nacin se izbegavaju infekcije, a "zahvat" ciscenja pise se izvodi svakodnevno. Jedino ne rece do kada to treba da se radi. Dok ne poraste dovoljno da sam pere pisicu valjda...icon_wink icon_wink icon_wink

Lelly ako im je ovo neki pedijatar stvarno savetovao, sto ja iskreno ne verujem, jer je totalno pogresno, onda taj pedijatar nikada nije cuo rec SMEGMA.A to je osnovna uroloska stvar kod muskih, bilo novorodjencad ili penzioneri.I ako lekar ne zna sta je to ,onda je to vrlo tuzno.
To nije pavloviceva ili sl, pavloviceva na telesnoj temperaturi postaje prozirna. KO zna zna....

Smegma je to belicasto sto se vidi kad se povuce kozica.Smegma je kao sekret u devojcica. U nasim prirodnim otvorima, bilo to usi, oci i ostalo da ne nabrajam, a to ukljucuje i pisu kod decaka,sve izlazi napolje a ne ulazi i ne ostaje unutra. Nas organizam je tako tempiran da sve izbaci vrlo brzo napolje. Eto zato sluzi ta belicasta tvorevina kod decaka,koja se non stop stvara.
Ako uklanjate smegmu revnosno i svakodnevno, pre cete tako da uzrokujete infekciju nego ako je ne dirate. Ona je prirodna zastita i ima jaka antibiotska svojstva.
Meni je zao kad citam sta radite bebama, iskreno zao. Nema potrebe nista povlaciti ,dirati i sl. Kad dete poraste dovoljno da mozete s njim pricati i objasniti neke stvari, onda pokusajte da ga naucite da sam odrzava higijenu prilikom kupanja, kako i dolikuje. A kod male bebe, ne treba nista.Moj sin je sam povukao kozicu sa 4 godine bez problema i sam se pere kad se kupa.
Plus one price da ako ne povlacis morace hirurska intervencija, mislim , tek je to daleeeeeeeko od istine.
Kako hocete, eto vam jos jedno lekarsko misljenje.

: RDM - 8. maj 2008 10:25:55(UTC)
Bili smo na prvoj kontroli kod pedijatra pre 2 sata i na postavljeno pitanje reče da kožicu treba povlačiti lagano ali samo isključivo dok može (bez otpora).Oprati sapunom(kupkom) i isprati vodom.

: zek4pek4 - 8. maj 2008 8:57:38(UTC)
Meni je doktor rekao da to ne radim,ali ja mu povlacim polako.Sada cu svaki put posle presvlacenja da povlacim onoliko koliko moze,jer sam procitala da nesme da se povlaci na silu ako ne ide.U svakom slucaju pitacu doktora kada budemo isli na sledeci pregled.

: rozga - 8. maj 2008 7:25:11(UTC)
Mi cemo sledece nedelje na kontrolu i pitacu dr sve u vezi ovoga. Htela sam i ranije ali nas ona uvek zbrza nesto. Ovaj put cu vala da je uhvatim natenane.

: lillyblue - 7. maj 2008 11:04:10(UTC)
Znachi ni oko ovoga pitanja dr ne mogu da se sloze.
MI smo bili na kontroli pre mesechak dana kada nam je dr rekla da treba da se povlachi jos od rodjenja, a mi to nismo radili kako treba, i ona navuche da nam pokaze koliko treba i Vuku pukne kozica.
Sva sreca pa je odmah zarasla.
Sada svako vece ok se kupa mi mu navuchemo jedno 5mm. Nastavocemo tako , malo po malo. Bolje sprechiti, nego da se oerise, znam dosta dechaka koji su sa 7, 8 god morali da idu na tu intervenciju.
Dr kaze da treba da se povlachi, jer se unutra uvuche dosta prljavstine, pa moze doci do infekcije urinarnog trakta.

: mama malog Borisa - 7. maj 2008 4:03:31(UTC)
mi cemo uskoro voditi naseg sina u bolnicu kod cika doce da ga malo secne, jer nismo uspeli sa svlacenjem pise.

: lelly - 6. maj 2008 18:26:11(UTC)

Citat:
Kely - 6/5/2008 22:18 Mi smo doziveli horor na ovu temu. Ja sam Ognjenu to radila svako vece po malo kao sto mi je rekla babica koja ga je kupala a i svi koje znam a imaju musku decu su to radili. Stvarno sam malo po malo i pre neko vece na kupanju njemu proleti pisa i NE MOZE da se vrati. Zovemo dr. ona kaze morate hitno to da vratite i nesme da pomodri. Ja pogledam ono vec pomodrelo i u panicnom strahu jedva obrisem dete i odemo u bolnicu.Srecom brzo se zavrsilo, samo su vratili na svoje mesto i poslali nas kuci. On je beskonacno plakao. Ujutro je dobio temperaturu od stresa i nekoliko dana nije spavao. Ja sma se pojela ziva sto sam uspela licno ja da ga povredim. Doktorka u bolnici mi je pitala :"A, ko vam je rekao da to sami radite, verovatno patronazna sestra, one imaju obicaj da savetuju majke da to rade, to se ne radi?" A sa druge strane ako se ne prevuce kozica kad dete poraste potrebna je hiruska intervencija ako mu tako ostane. Zato savetujem onima koji to rade da jako pazljivo to rade i vrlo malo .Ja sam stvarno pazila ali eto desilo nam se na zalost.

Kely, zeno, pa ovo je STRASNO!!!

: lelly - 6. maj 2008 18:23:09(UTC)

Citat:
rozga - 5/5/2008 12:31 Lelly nama su u skoli roditeljstva rekli nikako! A kod pedijatra su nam rekli posle 2. meseca. I to ja Marku povlacim svaki 3.-4. dan dok se kupa. Naglasila nam je dr da je to cisto zbog higijene. Ali u pravu si kad kazes da svi imaju razlicito misljenje i da ne mozes da budes pametna sta da radis...

Rozga, danas mi kuma koja ima sina od sest meseci kaze slicno sto i ti. Doduse oni su to po savetu pedijatrice radili od kraja prvog meseca, a objasnila im je da je to zbog higijene, bas kao sto ti kazes. Rekla im je da u prokuvaju vodu sa malo sode bikarbone i onda uzmu sterilnu gazu, pa onda kad povuku kozicu, tom gazom obrisu pisu, tj ono sto se nakupilo ispod kozice - a kuma mi kaze da tu bude belicasti sloj, od pavloviceve, pelena itd itd. prema tvrdnji kumine pedijatrice na taj nacin se izbegavaju infekcije, a "zahvat" ciscenja pise se izvodi svakodnevno. Jedino ne rece do kada to treba da se radi. Dok ne poraste dovoljno da sam pere pisicu valjda...icon_wink icon_wink icon_wink

: Kely - 6. maj 2008 18:18:16(UTC)
Mi smo doziveli horor na ovu temu. Ja sam Ognjenu to radila svako vece po malo kao sto mi je rekla babica koja ga je kupala a i svi koje znam a imaju musku decu su to radili. Stvarno sam malo po malo i pre neko vece na kupanju njemu proleti pisa i NE MOZE da se vrati. Zovemo dr. ona kaze morate hitno to da vratite i nesme da pomodri. Ja pogledam ono vec pomodrelo i u panicnom strahu jedva obrisem dete i odemo u bolnicu.Srecom brzo se zavrsilo, samo su vratili na svoje mesto i poslali nas kuci. On je beskonacno plakao. Ujutro je dobio temperaturu od stresa i nekoliko dana nije spavao. Ja sma se pojela ziva sto sam uspela licno ja da ga povredim. Doktorka u bolnici mi je pitala :"A, ko vam je rekao da to sami radite, verovatno patronazna sestra, one imaju obicaj da savetuju majke da to rade, to se ne radi?"
A sa druge strane ako se ne prevuce kozica kad dete poraste potrebna je hiruska intervencija ako mu tako ostane. Zato savetujem onima koji to rade da jako pazljivo to rade i vrlo malo .Ja sam stvarno pazila ali eto desilo nam se na zalost.

: rozga - 5. maj 2008 10:18:36(UTC)
Ledi ne mogu da se sakupim sa Markom pa da odvojim malo vremena za forum. Ne stignem ni kompjuter da upalim. On kod kuce mnogo retko spava. Prespava u setnji, pa kad se vratimo trcim da napravim rucak, da se igramo da ga presvucem...I ja ne znam gde mi prodje dan. Valjda cu uskoro da uspem da se organizujem pa da se malo cesce javljam na forum. Pozdravcaos

: ledi005 - 5. maj 2008 8:36:51(UTC)
nasa pedijatar nam je rekla da ne treba nista da diramo. ocigledno svako ima svoje misljenje, ali cemo mi (bar za sad) da slusamo nasu doktorku. pitali smo je i sad s tri meseca da li treba, i rekla je ne.
rozga, bre, gde si ti nestala, ne pamtim kad sam te videla na forumu? caos

: rozga - 5. maj 2008 8:31:40(UTC)
Lelly nama su u skoli roditeljstva rekli nikako! A kod pedijatra su nam rekli posle 2. meseca. I to ja Marku povlacim svaki 3.-4. dan dok se kupa. Naglasila nam je dr da je to cisto zbog higijene. Ali u pravu si kad kazes da svi imaju razlicito misljenje i da ne mozes da budes pametna sta da radis...

: ciciban - 4. maj 2008 18:26:35(UTC)
Mi smo Vladi od kada je stigao iz porodilista pomalo navlacili kozicu i stvarno vrlo brzo smo lepo navlacili celu,bez problema.

: lelly - 4. maj 2008 18:09:43(UTC)
tako cemo i da uradimo :)

: Fokica - 4. maj 2008 17:55:26(UTC)
Lelly nama je dr rekla da povlacimo kozicu od treceg meseca. Do tada nismo nista dirali. Beban ti je svakako jos mali. Na sledecoj kontroli pitaj dr a do tada se opusti. caos

: lelly - 4. maj 2008 17:49:28(UTC)
sve postove sam iscitala i tek sada nisam sigurna sta treba da radim. jedni kazu treba, drugi da ne treba. meni ni pedijatrijske sestre ni pedijatar nisu pominjali nikakvo povlacenje kozice, nemam pojma kako se to radi tj. do koje mere treba povlaciti i da li uopste treba povlaciti. doduse kod pedijatra smo bili sa 20 dana, mozda je tada bilo rano da uopste pricamo na tu temu, sada cemo ponovo da idemo pa cu da pitam. pitala sam i mamu posto imam dva brata, pa kapiram, iskusna je- zna, i ona mi kaze: ja to nisam nikada radila, ali mnoge zene koje poznajem jesu. tvoja braca nisu imala problema zbog toga sto to nisam radila.
najgore je sto su , koliko vidim iz vasih postova, stavovi pedijatara razliciti, jedni kazu treba, drugi ne. pa hajde ti budi pametan i skapiraj sta treba da uradis. a svi zelimo sam najbolje za nasu decu.

: Medvedic - 14. mart 2008 13:21:34(UTC)
Hvala vam na iscrpnim odgovorima cvecko :-*

Stvarno,citava polemika oko polozaja pise a verovatno su pola predrasude kojih oko podizanja bebe ima mali milion i svi su uvek kao nesto pametni...
Inace,juce smo bili prvi put u savetovalistu pa sam pitala doktoricu,a ona je rekla "na gore" i jos se cudom cudila odakle mi uopste ta prica da mozda treba na dole,a narocito se iznenadila kad je cula da su nam to rekli u skolici...

Pa dobro,ja cu mu stavljati na gore (iskreno,vise verujem lekarima nego sestrama),ali cisto sumnjam da se ona sama,kako neko rece,nece postaviti u polozaj kako sama hoce icon_wink

: dmneca - 14. mart 2008 10:50:56(UTC)
bravo bravo bravo icon_razz icon_razz icon_razz

: Mary - 14. mart 2008 10:41:27(UTC)
icon_lol icon_lol

: MANANA - 14. mart 2008 10:23:36(UTC)
Hahahahaha...bas sam  uzid uzid uzid da,da na pola glavica. srbenda

: ivy - 14. mart 2008 10:21:05(UTC)
Manana mislis na pola glavica? hehe i ja stalno brkam uzid

: MANANA - 14. mart 2008 9:51:43(UTC)
Ja sam Borisu jos sa godinu dana skinula pelene,samo ih nocu nosi,a to kako cemo ne znam icon_rolleyes A sto se kozice tice ona mu je onako,na pola grlica pa ja kontam ubrzo ce,a i dr je rekao da po onome sto vidi ici ce to dobro i brzo ce se svuci.

: Ivanela - 14. mart 2008 9:38:28(UTC)
Cvetic dobro nam ti rece to za stezanje pelena- zamisli meni je objasnjeno da pampers treba da se stegne, da mu ne upadnu testisi, da lepo stoje, jos se ja mucila da namestim u pocetku tako, jaooo....a znate kako i na reklamama pampers izgleda jako knap i zategnut na bebama.

: dmneca - 14. mart 2008 9:19:47(UTC)
Cvetic,naravno da podrzavam sve sto si napisala. Ali ja samo hocu da kazem da se u nasem narodu mnoge stvari ne znaju i iz tog neznanja proizilaze raznorazne gluposti.

: Cvetic - 13. mart 2008 23:15:30(UTC)
Citat:
dmneca - 13/3/2008 18:47

Ali,protiv prirode ne mozete! Sta cemo raditi na leto na +40 stepeni,kako cemo im tada "laditi"?

E, ako se neka odvazi da "ladi" neka postira slike, ja cu platiti ako treba. anene kreten

Dmneco, nasa telesna temperatura je odlicno regulisana i na plus 50C napolju. A "jajca" moraju biti 2-3C manje od telesne a bogami ako proveris (nemoj ,ne zamaraj se) i jesu. Moje misljenje je -ucite decu da ranije skinu pamperse i neka muska deca ne nose pampers 3 godine. respekt respekt

MANANA respekt respekt respekt

: dmneca - 13. mart 2008 20:47:20(UTC)
Ivy, MANANA klanjam za sve sto sta napisale!!!
Hocu samo da kazem da to "pregrevanje" testisa je u nasem narodu pogresno shvaceno i primenjivano!!! Eto vam primer doticne babe koja pusti dete golo u sred zime da se igra dole. To je cisto preterivanje i glupost a ne hladjenje. Po njoj je bolje da se beba prehladi nego da mu se muskost ne pregreje. Besmislice!!!!
Ali,protiv prirode ne mozete! Sta cemo raditi na leto na +40 stepeni,kako cemo im tada "laditi"?

: ivy - 13. mart 2008 19:58:15(UTC)
Manana odlicno si napisala i dobro je sto niste dozvolili da dr to uradi jer bi on na silu a vi cete polako bez bola i suza

: MANANA - 13. mart 2008 14:24:06(UTC)

Evo da napisem nesto...

Vodili smo Borisa kod urologa da vidimo sta ce on reci i sta treba ili ne treba (slozicete se da u oni najkompetentniji) i dr je rekao sledece:

Ne treba ni svlaciti kozicu osim prilikom kupanja blago povlaciti onoliko koliko moze.U principu,pitao je da li hocemo da on to Borisu uradi,ali bice bolno,mi naravno nismo hteli jer nam je objasnio da uopste nije problem sto mu se jos nije svukla skroz i kaze da je sasvim dovoljno toliko koliko jeste i da ce se ona ubrzo sama svuci.Takodje je rekao da to nije problem sve do 12 god. zivota.Eto...

A vi drage moje,opet postupajte po svom nahodjenju,vase dete je samo vase i same odlucujte sta je za njega najbolje... ;] caos

: Mary - 13. mart 2008 14:17:52(UTC)
joj i to stimanje gore-dole pise! pustite pise da ostanu u svom prirodnom polozaju! i onako kad se upiski pelena sve upije sta ima da se pregrejava. mislim, nerazumijem polemike oko toga, mada je jasno misljenja su podeljena. ja ga cisto presvucem, osvezim krpicama koje pokvasim u vodu i to je to.
a za povlacenje kozice nisam nikad cula dok nisam nasla ovde na forumu tako da cu i to da preispitam ako krenem da to radim.

btw. do kojeg to meseca zivota mora da se obavi?!

: zMayica - 13. mart 2008 13:09:52(UTC)
hvala Cvetic, na strucnom savetu zaljubljen

: Cvetic - 13. mart 2008 12:38:08(UTC)
Ivy je u pravu, kako cete namestiti pisu nije vazno . Samo hocu da upozorim da sta god radile budite vrlo nezni, jer ligamenti koji se nalazi ispod pise i skrotuma lako se mogu povrediti ako ste bas reseni da pisa stoji nagore. Skrotum se podize jer treba da je odvojen od tela da bi ostao hladan, ali ovo ne vazi za pamperse, u njima se sve kuva, bez obzira.Znaci ako podizete u platnenim, ok, al u pampersima, bez poente.

Samo nesto oko temperature testisa i sl. Tacno je da bebeci testisi jos uvek ne proizvode spermice ali razvoj testisa pocinje vec u materici i nastavlja se do zrelosti muskarca.I ovaj razvoj primitivnih spermica i tkiva testisa je izuzetno vazan.Pregrejavanje moze da poremeti ovaj razvoj i dovede do smanjenog broja spermica dalje u zivotu. Na zalost, dali je to zbog plasticnih pampersa ili neceg drugog, zabelezen je pad broja spermatozoida u zanje decenije.Pad je toliki kod muskarca u celom svetu da su brojke zamalo pa zabrinjavajuce.Stepen infertiliteta muskih i kod nas nije za potcenjivanje.
U Pampersima temperatura je za 2C visa no u platnenim pelenicama, pod uslovom da platnene nisu pokrivene plasticnim gacicama. Zapadnjacke platnene koje ja koristim imaju PUL sloj koji je nepropusan ali ne zagreva vec dise za razliku od pampersa.
Moj najtoplji savet je da musko dete otkrivate golo svako malo, da NIKAKO NE STEZETE PELENU da bude uz kozu, radije cesce menjajte ako curi, i narocito vazno-kad dete ima povisenu temperaturu prebacite na platnene pelene ili olabavite pampers, a skidajte cesce.Muskicima treba pempersic malko da "visi " medju nogice pa birajte malo vece brojeve koje lepo obuhvate butkice ali ne stezu skrotum.

Moji podatci su iz najnovije Njemacke studije u Kelnu gde su dokazali da pampersi zagrevaju testise vise nego platnene pelene. Nikakav zakljucak nije izveden iz studije, samo je komparacija temperature uradjena.

: Butterfly - 13. mart 2008 6:41:02(UTC)
Nama su rekli da ne podižemo pišu, jer kao ne treba je stavljati u neprirodan položaj- prirodno je da piša ide na dole. A što se tiče povlačenja- mi smo sinoć krenuli, a mene je tolika frka da ga ne povrijedim. Sva sam se oznojila, dok sam samo malkice svukla kožice. Strašno!

: dmneca - 12. mart 2008 20:39:55(UTC)
Ivy, u pravu si 100 %!!!! Zao mi je sto neke mame jos imaju nedoumice u vezi polozaja pise. Kako god da se namesti/ne namesti ona ce stojati kako hoce.
A sto se tice pregrevanja..... Tu su babe krive!!!!! Deca ne proizvode semenu tecnost do puberteta. A spermicima ne odgovara preterano toplo jer crkavaju. Cula sam jednu "pametnu" babu kako je rekla-ona kada cuva njenog unuka ona ga skine skroz (oslobodi ga pelena jer da mu se jajca ne greju,pa on puzi po patosu golisav). Katastrofa!!!!!
Odraslom muskarcu se ne preporucuje pretopljavanje a ne malim bebama,nisu oni jos sposobni za reprodukciju.

: Ivanela - 12. mart 2008 20:23:54(UTC)
Pa ne znam, ja kad mu skidam pelenu, stoji onako kako sam namestila.. :> Cini mi se bar.
zMayice, a sto su ti rekle nikako na gore? Sta moze biti?
E stvarno svasta, prica ko sta hoce, nemas vise pojma ko je strucan, kome da verujes.

: ivy - 12. mart 2008 20:05:16(UTC)
Probajte gore,probajte dole i videcete da kad razvijete pelenu da nece stajati kako ste vi ostavili jer ih pelene ne pritiskaju toliko da bi drzale pisu kako vi namestite.
To je bilo drugacije kad su se bebe povijale u platnene pelene koje su se cvrsto povijale. U pampersu je to nemoguce.
Ja sam bas zato pitala dr i ona mi je objasnila da to nema veze.
Pregrejani testisi su urodjena mana(prosireni kapilari) i nema nikakve veze sa povijanjem,to je cista glupost.

: zMayica - 12. mart 2008 18:41:28(UTC)
nama , u Bg-u, su patronazne rekle nikako povijanje na gore
sta reci, nikako da se usaglase po mnogim pitanjima
ja nisam vise pametna

: Ivanela - 12. mart 2008 17:59:16(UTC)
Na gore! Tako rade sve koje ja znam, a i pedijatrijska sestra (koja ga je kupala i obradjivala pupak) je tako rekla.Upravo zbog testisa, kako rece da mogu da se uvuku.
A sto se tice svlacenje kozice, uradim to ponekad kad ga kupam, ali u sustini jos je rano.

: Medvedic - 12. mart 2008 17:49:36(UTC)
Ovo pitanje se mozda ne tice konkretno navlacenja kozice,ali ono sto mene zanima je da li mu pisu za vreme presvlacenja savijate na dole ili na gore???Nama su u skolici rekli da pisa ide na dole,ali od starijih zena cujem da to niposto ne treba raditi ("moze doci do pregrejavanja testisa sto nije dobro,smeta mu tako,bla,bla",...).Ne znam koga da slusam niti sta da radim.Treba tek da odemo do savetovalista pa cu svakao pitati tamo,ali uzgred,volela bih da cujem i misljenje neke od vas...

Hvala unapred! :)

: ivy - 6. februar 2008 10:53:54(UTC)
dr ce ti reci da ne radis a ti sama odluci kako zelis

: rozga - 6. februar 2008 10:50:00(UTC)
Ja sam svuda citala da to treba da se rdai. A kad sam pitala babice u skolici u frontu rekle su nikako ne! Rekle su mi da je veca steta nego korist. Tako da ja cekam da odemo na prvu kontrolu pa da se posavetujem sa pedijatrom. Oprecna su baa misljenja oko toga.

: lala - 1. februar 2008 19:56:02(UTC)
Hvala ti na savetu

: ivy - 1. februar 2008 19:28:35(UTC)
Lala ne znam kakav ti je stav po tom pitanju...uglavnom ovde napadaju sve koji to rade.
Ja sam Borisu po malo svako vece prevlacila i za mesec i po je izasao glavic a
u pocetku se ni rupica nije videla.
Kupi kremicu...pisali su u postovima pre koju pa polako svako vece.
Ja sam uvece to radila posle kupanja jer mi je nezgodno u vodi...
Isperem fizioloskim i namazem hloramfenikolom za oci jer je najblazi od svih krema.
Nikad mu nije pukla kozica niti ga je nekad zabolelo
Nemoj nista na silu nego svako vece po malo vise povuces.
Za mesec dva ce sigurno ceo glavic izaci.
Boris je piskio 2 metra u dalj koliko je bila mala rupica .

: lala - 1. februar 2008 19:13:59(UTC)
Joj ljudi Bojanu ne mogu uopšte da povučem kožicu nazad na piši ne znam šta da radim

: elena i branko - 1. februar 2008 10:29:21(UTC)
mi to radimo od 4 meseca, doktorka nam je pokazala kako i mi svako vece posle kupanja cistimo , povlacimo i mazemo pisu.

: mama malog Borisa - 1. februar 2008 8:20:35(UTC)
i mi se mucimo sa kožicom našeg jedno ipo godišnjeg sina. Vodili smo ga kod dr koji je dva tri puta navlačio, medjutim još uvek nije dovoljno. Mnogo je lakše sa devojčicama, znam iz iskustva jer imam i nju.

: ogijeva mama - 31. januar 2008 12:38:12(UTC)
Moj vam je savet da ipak polako prevlacite kozicu na pisi kod vasih decaka da ne biste imali frku i trku sa bakterijama kao Ogi i ja. Sad, ko kako hoce...

: Cvetic - 28. januar 2008 20:52:58(UTC)
Ma Ivy sve je u redu zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj Evo cvecko cvecko
U zadnje vreme ni ja nisam bas kako treba...hormoni... kreten

: ivy - 28. januar 2008 19:28:55(UTC)
Cvetic ja se stvarno izvinjavam uzid brzi jezik...
ja samo kazem nema pravila,svako radi kako zeli...eto tvoj sin je super prosao bas mi je drago ali znam gomilu njih koji nisu...zato nisam htela da rizikujem mucenje deteta i operaciju.
Ne kazem da svako treba to raditi vec sve ovo pisem da znaju mame da je moguce bezbolno to uraditi maloj bebi i ne igrati lutriju kom dr ce pasti na pamet da na silu prevuce.
Odoh malo iskuliram...propisno se ispalih uzid poguzi
SORRY

: dmneca - 28. januar 2008 19:15:59(UTC)
Drage moje,pa nema ljutnje! anene No,no...
Svi smo izgubljeni u ovom ludilu lekara koji kao da nisu ucili istu medicinu. Zato smo tu da pomognemo jedna drugoj koliko mozemo....
Najgore od svega je sto dr (kao sto je bilo u nasem slucaju) nije ni pitao da li mi hocemo da on njemu povredi pisu.
Cvetic,podrzavam te!!!! klanjam

: Cvetic - 28. januar 2008 18:34:50(UTC)
Ja imam i sina,i to postarijeg, i malo vise iskustva plus u toj sam profesiji koju kritikujem pa mogu.Ivy, ti nisi procitala moj prethodni post. Ok, ako mislis da je moj zadnji post neprimeran, nema problema, obrisacu.

: ivy - 28. januar 2008 17:54:40(UTC)
Neki dr prevlace kozicu u dva poteza i naravno da dolazi do pucanja.
Vecina dece prodje bez problema ali ja nisam zelela da razmisljam da li cc Boris biti u ovom manjem broju dece koja losije prodju.
A vi pricate o divljackom prevlacenju kozice...Koja majka to radi svom detetu...samo ona koja je psiho.
A cvetic tvoj post je suvisan i neprimeren.
Ko si ti da osudjujes tudje odluke i da savetujes kog lekara treba slusati.
Imas cerku,otkud na ovoj temi???

: Cvetic - 28. januar 2008 13:45:10(UTC)
E saro jos da me ubedis da je taj stigao do 27me godine bez ijedne epizode masturbacije pa da ti poverujem.Ma daj....Ja vam kazem da ne treba nista da radite. Nazalost kod nas i pedijatrima treba koji seminar da osveze prastare nebuloze.
Inace moj muz je morao na operaciju zbog nasilnog povlacenja i priraslica jer je imao fimozu a na silu su povlacili ko sivonje.A do puberteta ne znate dali dete stvarno ima fimozu ili ne. A da slusamo lekare mladje od 70 godina,mozda nije losa ideja?

: sara - 28. januar 2008 13:16:31(UTC)
mi smo imali srecu te nam je pisa izasla posle desetog povlacenja.nije mi bilo neprirodno da to radim jer imam brata koji se u 27 god operisao od toga jer je njegovu majku bilo sramota da to radi pa jadan nije mogao da ima odnose,sva mu se zalepila.i savetujem da se to sto pre odradi jer sto je dete starije,teze ce ici

: ivy - 25. januar 2008 11:23:15(UTC)
Ne volim da zivim po pravilima :>
Ne ozbiljno,mene je bio strah da dr na silu to urade kad Boris bude stariji,zato sam sama to za 1.5mesec uspela bez i jedne ranice

: elena i branko - 25. januar 2008 5:31:17(UTC)
Hvala za savete.

: Cvetic - 25. januar 2008 2:17:37(UTC)
Moj sin ima 11 godina i osim normalne higijene nikada nisam nista povlacila i sl. Po meni je totalno nepotrebno.Sorry, nisam mogla da sebe zamislim to da radim.Sin mi je mashala, zdrav, prav. Moja svekrva je prevlacila mom muzu histericno i to je dovelo do malih ranica ,pa priraslica i namucio se propisno.Pazite sta radite.
Nas pedijatar je nama rekao da kad je dete starije, dovoljno staro da mu objasnite da samo prevuce kozicu, tada treba pokusati i malom muskarcicu objasniti da kad se kupa treba da otkrije glavic i opere.Ja sam taj fini zadatak prepustila MM kad mi je sin bio oko 3 godine.Sve je proslo ok.Ako ne ide, onda kod lekara.

Evo .procitajte, na engleskom je ali prvo zlatno pravilo o nezi neobrezane pise je:

1.OSTAVITE NA MIRU,NE DIRAJTE!

http://www.circumstitions.com/Care.html

Hvala bogu ovo drugo je zensko klanjam

: ivy - 24. januar 2008 21:57:18(UTC)
zato sam ja to radila od kako je bio bas mali i sad imamo prevucenu kozicu. Treba biti kao kod odraslih.
Nama fali taj poslednji deo,koji ni ne moze sad da se prevuce ali ce i on na vreme biti prevucen,da ne bi dr cimali kao sto znaju.
Inace nama su svi dr rekli da ne diramo,ja jesam,na svoju odgovornost i inicijativu,posle povlacenja naspem fizioloski i namazem hloramfenikol za oci,najslabiji. Nikad se nije polavila ranica.
A svi ti dr koji su govorili da ne diramo sad pogledaju pisicu i kad vide da je kozica prevucena kazu,uh super ovo je odlicno...Ma uzasni su bre,nemaju pojma ni sami sta raditi sa kozicom.
Ima roditelja koji to traljavo rade,pa se detetu inficira i iz tog razloga oni govore da se ne radi to.

: maja22 - 24. januar 2008 21:03:53(UTC)
Nama su dugo vreme pricali da to ne radimo,tj.do pre nedelju dana,a moje dete ima tri godine i zadnji put kada smo bili kod lekara dali su mi kremu didermal da mu mazem 10-15 dana i da se javim na kontrolu.

: dmneca - 24. januar 2008 20:34:47(UTC)
Koliko lekara toliko i razlicitih misljenja! Cujes svakog i na kraju doneses sam sud. Moj sin je imao skoro 6 meseci kada smo ga odveli privatno kod dr na UZ kukova. Dr je inace i deciji hirurg. Posle zavrsenog UZ on je pregledao Nemanju od glave do pete ,a narocitu paznju je posvetio "sredisnjem" delu. Sa 4 prsta je uzeo njegovu pisu i par puta je cimnuo kozicu gore,dole,na sta je Neca poceo da vristi. Onda nam je objasnio da kozicu beba treba prevlaciti i mazati 6 nedelja sa Didermal kremom posto on u sebi ima protivupalnu komponentu i Gentamicin,antibiotik protiv upale. Kaze on-"neko je to probao,videli smo da deluje i uveliko se smanjio broj hirurskih intervencija." Dr mu je napravio par ranica,ali smo ipak poslusali njegov savet (ja sam bila poprilicno zbunjena jer sam svuda citala da se u prvoj godini pisa ne dira!). Mazanjem kreme smo postigli bar neki efekat ali ja ne znam dokle to treba da sidje,da li kao i kod odraslog? Za sada ne povlacim nista na silu,povucem koliko da bih samo malo oprala i to je to. Videcemo sta ce reci i uraditi drugi dr kada budemo isli na kontrole.

: Uros i Aleksa - 21. januar 2008 20:50:38(UTC)
nama je dr rekao do 7. godine, a Urosu je druga doktorka na silu prevukla sa pet meseci i popucalo je i bio je haos, htela sam da je ubijem. Mi smo svako vece koliko moze kad ga kupamo i sa tri godine se prevukla sama

: ivy - 21. januar 2008 12:45:03(UTC)
evo ja borisu nisam par dana prevukla i vec je pocela da se opet zatvara kozica. Ja je prevlacim od 3-4meseca bas da ne bi isli na obrezivanje

: laura - 21. januar 2008 11:31:29(UTC)
kad je bio beba svi su mi govorili da kozicu povlacim ja to nisam radila jer smatrala sam da ne treba godine su prolazile a njemu se kozica sve vise lepila i kada je napunio sada 5.god
morali smo ici na operaciju tjs kkao kazete obrez,jako smo se bojali ali fala bogu sve je bilo ok tog istog dana dosli smo kuci i sada smo super
nemamo vise problema ni bolova!!!!!!!!!

: ivy - 30. oktobar 2007 19:12:10(UTC)
mm je imao problem i obrezan je zbog toga,to nisam zelela da se dogodi Borisu.
Verovatno ne bi smo imali problem kasnije jer je kozica elasticna ali sam zadovoljna sto smo to ucinili bez pucanja i mucenja deteta.
Glavic ni sa cim ne dodirujem i ne cackam,toje samo jedan potez,prema korenu i nazad i eto sad je prevucena,tu smo brigu odmislili. strasno mi je iskustvo Gocice sa vrha ove strane....
Podrzavam svaciji izbor jer sam i sama razmisljala sta da radim ali eto ovo je nase iskustvo...

: ma-ta - 30. oktobar 2007 13:31:34(UTC)
Ni mi ne cackamo mnogo. Samo speremo vodom kada se kupamo, bez prevlacenja. To mi je nekako neprirodno. Kada su i meni svi poceli da govore da to treba da radim, ja pitam mm, ipak se on bolje razume u "te stvari" od mene, i on kaze - ja ne bih, a ti kako hoces. Nisam i drago mi je zbog toga. Plus, Mateja mi jedva dozvoli da sperem vodom, a kamo li nesto vise. Ali zato on jedva ceka da mu skinem pelenu, da "cacka" malo! icon_lol

: maxmara - 30. oktobar 2007 12:58:20(UTC)

Citat:
...danijela... - 4/9/2006 04:12 Kako vi prodjoste? Ja se sa Aleksom bas namucih,nisam jos uspela do kraja a vec udjosmo u 2 mesec :( A kod Milana nisam imala problema,za 3 dana sve bilo gotovo icon_wink

Dobro pokrenuste vec sam i zaboravila na ovu temu,a bas sam zelela da se upisem,al nikako da je potrazim i da stignem da upisem svoje iskustvo i saznanja,posto smo sada vec jako dobro informisani o tome sto cemo vam i preneti jer ima dosta mushkica na forumu.

NASE ISKUSTVO JE SLEDECE:
JA NIJEDNOM OD KAD SE RODIO NISAM OVO POKUSAVALA DA RADIM,IAKO SU NAS KRITIKOVALI DOLE SVI,MENI JE UVEK BILO NEPRIRODNO I NELOGICNO PA NISAM I DALJE HTELA,
I TAKO JE I DAN DANAS NE DIRAMO,I NEMAMO PROBLEMA NITI SMO IH IMALI,KAO I NIJEDNO DETE ZA KOJE ZNAMO U OKRUZENJU CIJE MAME TO NISU RADILE A ZNAMO IH DOSTA,
I SRECNI SMO ZBOG TOGA STO NISMO JER I NE TREBA PO SVEMU STO SAM DO SADA NASLA O TOME,A POGOTOVO SMO PONOSNI JER SMO SAZNALI DA MOZE DA SKODI EVO STRUCNOG OBRAZLOZENJA:

Nega genitalija nasih decaka
(penisa neobrezanog i obrezanog):

Obrezani:
Redovno pranje sapunom i vodom je jedina nega koja je potrebna obrezanom penisu.

Neobrezani:
Ni neobrezanom penisu nije potrebna neka posebna nega,osim pranja sapunom i vodom.
I ne samo da nije neophodno,vec je i potencijalno stetno pokusavati da se silom prevuce da biste ispod nje cistili kozu stapicima s vatom i vodom,ili sta vec padne pa pamet mamama da rade u ovakvim situacijama najcesce iz neznanja,ili prisiljavanjem od strane drugih,neke koriste i antiseptike sto je potpuno nepotrebno i stetno,jer je to najosetljiviji deo pun nerava.

Nikada ne brinite o onoj sirastoj tj sirolikoj materiji ispod kozice,to nikako nije gnoj ni prljavstina sto se obocno misli,vec normalan ostatak odbacenih celija,posto kozca i glavic prirodno sami pocinju da se razdvajaju,i time stvaraju izduzne pukotine u kojima se odbacene celije skupljaju.
Ove celije postepeno naleze same put i izlaze preko vrha kozice,pa nam tako izgleda da su svaki put na drugom mestu nastale,i tako nastavljaju da se odstranjuju tokom celog zivota.

Nasilnim povlacenjem i ubrzavanjem ovog prirodnog procesa,koji je potpuno bespotreban i u vecini slucajeva stetan,stvaraju se sitni nevidljivi(ili vidljivi u slucaju povrede nasilnim putem)oziljci koji se mogu negativno odraziti na seksualnost kasnije odraslog muskarca.
Takodje u tezim slucajevima moze se desiti da ovi oziljci zagnoje,zbog preterane iritacije ili osetljivosti na bakterije koje se unesu,a onda nastaju muke o kojima ne bih sada nemam vremena.

Postoji i komplikacija zvana:
'SUZENJE OTVORA MOKRACNE CEVI' ona je najcesca kod obrezanih decaka,ali i bilo kojuh drugih kod kojih se iritira kozica,a posebno onih sto je vezano za ovu temu,gde se na silu povlaci kozica i time stvara oziljak koji kasnije gnoji.Zbog iritacije vrha penisa uzrokuje se razvoj tkiva sa oziljkom oko otvora mokracne cevi sto cini mokracni otvor potpuno blokiranim ili drasticno suzenim sto otezava mokrenje,ili izazove infekciju mokracnih puteva.
U tim slucajevima jedini spas je hiruski zahvat i lecenje antibioticima,moze biti nekada potrebna i opsta anestezija zavisi od tezine slucaja.

Toliko za sada...

: ivy - 30. oktobar 2007 11:20:41(UTC)
mnogo dece od nasih prijatelja je moralo seci kozicu ili su im na silu prevlacili pa je kozica pucala i krvarila. Nije prvilo,vecina decaka to sama uradi ali iz straha da ne budemo u ovom manjem procentu sam ja povlacila ali nikada na silu nego koliko moze i svako vece je za nijansu moglo vise...
Boris nije ni osetio.

: crvena sonja - 30. oktobar 2007 9:37:53(UTC)
Ja isto cisitm samo vrh i lagano povucem
ali samo malo da obrisem nakupljene bakterije od urina.
Koliko znam kozica bi trebalo da se prevuce do 1.5 godine
tako da necu da zurim.

: jelenaorg - 30. oktobar 2007 9:28:59(UTC)
Ja to ne radim niti imam nameru! samo kad ga kupam povucem malo koliko moze da bi sprala bele mrvice koje se tu nakupe i to je to!

: ivy - 29. oktobar 2007 21:24:38(UTC)
MI smo prevukli kozicu :)
Ja sam vise izludela od raznih saveta i resila da uzmem stvar u svoje ruke.
Kod Borisa se nije ni videlo nista koliko je bila mala rupica i moja drugarica koja ima sina od 9meseci uradi prvi korak,malo ozbiljnije povuce kozicu i pojavi se rupica od 1-2mm.
od tada mu ja svako vece naspem malo fizioloskog rastvora na pisu,da ocistim skramicu od kreme,povucem kozicu za mrvu vise nego sto je stvarno rupica i kad vratim namazem kozicu(nikako glavic) hloramfenikolom za oci. I evo posle 1,5meseci sinoc je prvi put kozica presla preko glavica(ja se odsekla,nisam ocekivala,kad ono izleti :))
I eto,kozica prevucene bez ijedne kapi krvi i bez ijedne bolne grimase na Borisovom licu!!!

: gocica - 30. jul 2007 2:59:03(UTC)
Mislim da je problem najvise u pedijattrima i u njihovom podeljenom misljenju i nastupu.
mislim da majka nikada ne moze prema svom detetu biti divljak pri povlacenju,kakvi su divljaci bili zdrastveni radnici prema mom detetu i tako mu 3 puta (mislim 3 puta se to desilo,2 puta do druge godine i jednom prosle) povukli kozicu do krvi da je potpuno pukla...i stvarno ako mu jos neko dirne pisu,a nije strucan batina galamdzija kadtedovatim kadtedovatim kadtedovatim tesko njemu...zato oprezno sa poverenjem prema pedijatrima...mnogi od njih od kada su zavrsili fakultet nisu vise ni uzeli knjigu u sake...ZATO OPREZNO!
sada posle svega ,ja se zaista bojim da unutra neme neke oziljke,ali svakako ga kod lekara za to necu voditi do sedme godine jer to je prva granica kada takva odluka moze da se donese.
Sin ljudi koje poznajem ima isti problem i sada ima 6 i po god.odveli su ga kod urologa i covek im je rekao da mirno spavaju do 12 godine,ako jos bude problem da tek onda dodju jer cela ta struktura se razvija kao i sve ostalo pa ocekivanja ne mogu biti kod svih ista u istom uzrastu.Roditelji tog decaka su malo istrazivali i citali na tu temu i nasli su da u japanskoj kulturi to ne smatraju kao problem sve do 18 godine i da je kozica i prepucijum kod decaka jedna od stvari u medicini o kojima se malo zna i nedovoljno je istrazena hmm
Zato ivy nemoj se unapred plasiti to sto se desilo tvom muzu ne mora se desiti i borisu,a pitanje s obzirom na stanje da li bi mu sada uradili tu istu operaciju sa 8 god.Patronazna ti takodje nije reper za strah(sama imam veoma lose iskustvo zbog saveta istih) ona dodje sva samozadovoljna i barata nekim cinjenicama i vidi tebe uplasenu i zabrinutu i govori ti svoje tvrdnje kao generalnu istinu i ti je naravno poslusas sok
ocigledno je da sam ogorcena neznam ponajvise neznanjem i divljastvom nasih zdrastvenih radnika.Sta sam procitala na drugim forumima na ovu temu,kakva iskustva i zlocini od samozvanih specijalista za sve probleme,koza mi se nejezi na ledjima
zato bez brige sa vasim decacima ce sve biti u redu!

: ivy - 30. jul 2007 2:33:40(UTC)
meni su rekli da pisu ne diram do prve godine. da samo malo povlacim kozicu prilikom kupanja cisto zbog higijene da ocistim i to je to.

: tratincica - 30. jul 2007 2:03:46(UTC)
Ja to kao radim, mada ponekad preskocim. Nisam bas sigurna da li to radim kako treba ali znam da ga ne boli, inace bi plakao. Sad mi je malo teze od kako sedi u kadi ali nekako uspemo. I pedijatri i sestre u porodilistu su mi rekli da tako radim.

: cica-maca - 29. jul 2007 4:54:59(UTC)
ni nama niko nista nije reko sto se pise tice. mama mi je rekla da prilikom kupanj povlacim po malo kozicu, ja tako i radim, ali samo malo i primecujem da se malo rasirila uodnosu na period kad se tek rodio.

: ivy - 8. jul 2007 0:55:20(UTC)
patronazna sestra mi je rekla da bi mogao imati problem jer je rupica stvarno mala,a ima i veze sto je mm imao problem. kaze da su te stvari genetski nasledne,zato toliko brinem o tome. pitacu obavezno pedijatra,imam ceo spisak pitanja:)

: gorana - 8. jul 2007 0:49:26(UTC)
Ivy,ovde svima tako doktori preporucuju!!!Ako bas sada imas nedoumicu,sada kada budete isli na pregled pitaj pedijatra!
Naravno da ga to povlacenje nista ne boli a intervencija koju dr radi je i te kako bolna!!!Nemora da znaci da ce imati problem i da mu ne povlacis kozicu ali na tebi je da odlucis sama sta mislis da je najbolje!
Tako i ja radim!

: ivy - 7. jul 2007 2:46:21(UTC)
meni su rekli da po malo povlacim,da se lakse posle sama prevuce...
dusice jos malo....drzim palceve...srecno zeno...

: Dusica M - 7. jul 2007 1:58:06(UTC)
Citat:
Sanjica__ - 6/7/2007 14:14

Ja sam Lazaru povlacila kozicu, ali kad smo bili na poslednjoj kontroli pedijatar mi je rekao da ne diram to do druge godine detetevog zivota! Ja stvarno vise nisam pametna sta da radim? Neko kaze ovako neko onako??????????

Procitala sam u "sta da ocekujete u prvoj godini"(nastavak od sta da ocekujete dok cekate bebu)da se to u drugoj godini samo odvaja i da ne treba dirati.Nisam ni ja pametna.Sacekacu da vidim sta ce mi reci pedijatar.

Ne treba biti bas tako ostar i uskljuciv.U fazonu-ej,bre zene jel ste normalne...

: ivy - 7. jul 2007 1:40:13(UTC)
mom muzu mama to nije radila na vreme pa je morao operisati,ali svako bira kako ce sa svojim detetom. manje ga mucim sad,to ga ni ne boli,nego da operise pisu kad vec bude veliki decak

: Sanjica__ - 6. jul 2007 16:14:14(UTC)
Ja sam Lazaru povlacila kozicu, ali kad smo bili na poslednjoj kontroli pedijatar mi je rekao da ne diram to do druge godine detetevog zivota! Ja stvarno vise nisam pametna sta da radim? Neko kaze ovako neko onako??????????

: ivy - 5. jul 2007 0:23:24(UTC)
ja borisu ne smem to da radim vec mu radi moja mama. kod njega je jako mala rupica i patronazna je rekla da pokusamo svuci kozicu,polako bez sile pa ako ne uspe narednih par god da se mora operisati. inace mm je to morao operisati sa 8godina. bolje je po malo pokusavati nego operisati,mada je to lokalna operacija ali moze se izbeci...

: Gost - 22. januar 2007 17:47:00(UTC)
I isto kao i ja znas ono sto si procitala ili cula od strane strucnjaka.Tako ovde preporucuju obrezivanje i iz higijenskih razloga.Napravila si glupo poredjenje posto otvori za nase mokracne kanale imaju malo drugaciji put i na izlazu nasih nema nikakvih nabora i prepreka.Rizikujem da zvucim prosto,ali i mi se peremo tako sto voda dopre do izlaza,a i mokraca nema gde da se zadrzava u nasem slucaju!!Ako pedijatri to savetuju ne vidim zasto bi ti bila toliko zgrozena?Niko ovde ne povredjuje bebe time,nismo divljaci po da to radimo na silu!
Slazem se da sve,pa i medicina napreduje,tako i verovanja sta je dobro a sta ne za novorodjencad.Slozices se sa mnom u vezi ovoga!Zar mislis onda da je obrzevanje opste prihvaceno u zapadnim zemljama iz ko zna kakvih pobuda?
Sama si rekla da po nekim statistikama vazi jedno a po drugim drugo misljenje...nista nije egzaktno u vezi toga,tako da ovo sto mi radimo je presipanje iz supljeg u prazno!

: Mika - 20. januar 2007 13:58:00(UTC)
Kod svlacenja kozice sa pise vladaju razlicita misljenja!
U mnogim zemljama na to se ne obraca paznja. Kod nas u RS ja i dio pregleda kod beba. I savjetuju obavezno svlaciti. I sama sam imala takav problem kod mog djecaka. Iz straha da ga ne povrijedim nisam dovoljno svlacila, pa je to uradio pedijatar u njegovom 6mjsecu. Bilo je strasno!
Savjet koji sam dobila je jednom dnevno prilikom pranja treba `lagano` spustit par puta kozicu i obavezno je potom vratiti da ne ostane svucena.
Poslusala sam savjet, ali zbog majcinske njeznosti nije opet dovoljno!
Sada mislim da ce sam uskoro poceti da eksperimentise! I bice dovoljno!

: Gost - 20. januar 2007 9:55:00(UTC)
ne mislim da je prica glupa pa makar bio i jedan u milion. mislim da forum i sluzi za razmjenu misljenja, iznosenje vlastitih nedoumica. i normalno je da su misljenja razlicita, cak i u literauturi. od medicine do vaspitanja. i svako ima svoj vlastiti stil podizanja djeteta. slazem se da treba citati i uciti.

: Gost - 20. januar 2007 4:00:00(UTC)
A cemu obrezivanje?Verovatno ne iz estetskih razloga... hmm

: Gost - 19. januar 2007 19:55:00(UTC)
Radim to od prvog kupanja nezno i polako,nista na silu...i pre neko vece opet isto kao i obicno,kad gle mog iznenadjenja,prosto me uplasilo!! ruganje

: Gost - 21. oktobar 2006 0:06:00(UTC)
Hvala andela!!!

: Gost - 19. oktobar 2006 18:58:00(UTC)
Povlacenje kozice
Ass. dr Goran Vukomanovic

Ne treba povlaciti kozicu na pisi decacica bar do drugog rodjendana

Totalna glupost, ali i potencijalna opasnost.

Svako musko novorodjence ima "visak" kozice koja pokriva otvor uretre (zavrsnog dela mokracnog kanala). Tuda se mokraca odliva prilikom svakog mokrenja, a uvek nesto od nje zaostane. Taj visak moze da se natalozi na mestu gde se kozica previja preko glavica (strucno se naziva prepucijum). Pored stvaranja pogodnih uslova za razvoj infekcije (cemu smo posvetili temu broja), postoji jos jedan problem.

Naime, visemesecno talozenje urina moze da dovede do pojave "ostrvaca" - natalozenih kristala mokracne kiseline. To pak, uzrokuje "lepljenje" kozice za prepucijum, pa se potom ona tesko moze prevuci unazad. Ovako nastaju adhezije koje pre ili kasnije zahtevaju, nimalo nezno i brzo, povlacenje kozice radi oslobađanja deteta od problema. Nije preterano bolno, ali se moze izbeci.

Zato treba od prvih nedelja lagano i nezno povlaciti kozicu radi adekvatne higijene sto ce onemoguciti nastajanje infekcije, ali i drugih problema na penisu decacica.

Kao sto ne treba zapustiti higijenu penisa kod muskih beba, potpuno je pogresno forsirano i prekomerno povlacenje kozice. Ovo nema opravdanja naprosto zato sto se tako moze povrediti spoj kozice i prepucijuma, pa nastaju manja krvarenja. Ona potom zarastaju, ali se stvaraju mali oziljci koji smanjuju pokretljivost kozice. Tako se napravi potpuno suprotan efekat - umesto da "razradimo" pisu, mi smo je okovali nepotrebnom gruboscu.

: Gost - 11. oktobar 2006 16:58:00(UTC)
iskreno i ja se plasim toga posto nosim decaka pa me sve nesto strah kad se rodi da nesto ne pogresim i da ne napravim jos gore :(

: Gost - 11. oktobar 2006 14:48:00(UTC)
hvala,mislim da sam definitivno resila nedoumicu...a one indijance u domu zdravlja ako ga opet onako nasiluju(jedna sestra mu je tako povukla kozicu da je pukla),samo neka ga pipnu galamdzija batina ,gadno cemo se posvadjati

: Gost - 11. oktobar 2006 14:17:00(UTC)
joj bozeeee sok

: Gost - 11. oktobar 2006 14:10:00(UTC)
"Pitanje: Poštovana, čula sam da muškim bebicama treba da se povlači kožica piše na dole. Patronažna sestra mi nije ništa o tome pričala, pa sam prinuđena vama da se obratim za savet, jer sam cula i da treba i da ne treba. I ako treba, kako i na koji način to da uradim svom detetu što bezbolnije. Beba je stara 22 dana. Hvala

Odgovor: Povlačite kožicu samo koliko da održavate higijenu, ništa na silu i samo pri kupanju. "

Evo kako je odgovorila dr Kotlajic na ovo pitanje nekome...ovo pitanje se javlja vise puta i odgovor je isti.
Takodje,pitala sam nasu dr i ona mi je apsolutno istu stvar rekla.Ne brinite se.

: Gost - 11. oktobar 2006 12:38:00(UTC)
i mi smo u tom problemu.neznam odakle da pocnem,naisla sam na mnogo informacija i sve su oprecne,a ja sam pomalo u panici ali videcemo kako ce se to zavrsiti... hmm moj strahinja ima skoro 4 godine i jos nismo to uspeli da uradimo
elem,kad se mali s. rodio ovde su mi u savetovalistu savetovali da mu svako vece u toku kupanja blago povlacim kozicu na pisu, pisa u peleni obavezno gore i tako to...za sve to vreme mog savesnog delovanja mm se zestoko bunio anene kako to njega jako boli kako nismo svi zajedno normalni,kako ce se to kasnije samo srediti i to... i tako rat svako vece do skoro druge godine...tada je mali s zestoko poceo da se buni i vristi kada hocu to da mu uradim,bas nekako u to vreme kupim neku bebecu knjigu od neke engleske autorke gde kaze da to nema svrhe raditi do 4-te god i da tako mogu samo da se izazovu povrede i infekcije.Tako smo se mi smirili do letos kada sam ga opet odvela u savetovaliste da primi vakcinu(hepatits b) i kada su mu videli pisu osuli na mene drvlje i kamenje kao sta ja mislim,sta smo mi to radili,on mora na operaciju icon_exclaim dodjem kuci napadnem mog muza kako je on kriv sto me je odgovorio od toga batina ...za mesec dana odemo opet,opet paljba na mene...da mu oni pogledaju pisu, pa su ga istraumirali toliko da nisam smela da mu pipnem pisu dva dana ni kada ga kupam...Tu se ja razbesnim i krenem da cackam po internetu.Uroloske ordinacije poklanjaju malo paznje tome jer to verovatno ne smatraju gorucim problemom :?: nista se ne smatra problematicnim do 7-me godine,i to nije operacije nego se radi ambulantno,povlacenje zaista moze da izazove mikro oziljke zbog kojih mogu da imaju nekih problema kao odrasli,svako prevlacenje pre 4-te se smatra nepotrebnim jer se kozica opet zatvara na potrebnu velicinu,ali nigde ne pise ni povlacite ni nemojte.Pa sam ja nasla neko srednje resenje objasnila sam malom s.problem onoliko koliko moze da shvati i naucila ga da to sam radi pa sam sebi odradjuje granicu bola jer kaze da ga to boli.MM opet me gleda ko nenormalnu i kaze da ga ne opterecujem nego da pustim dete da se igra sam sa pisom,ja mu kao nedam to...a nedam da je dira prljavim rukama ili u toku jela...kako god ja sam tu nesto baba roga,ali se nadam da ce ovo sa samopovlacenjem biti dobra ideja,a vidim da su i jos neki dosli do tog zakljucka-polako pa videcemo kuda nas to odvede icon_arrow

: Gost - 29. septembar 2006 1:46:00(UTC)
Srecna sam sto imam devojcicu icon_wink pa cu i drugo da planiram da opet bude devojcica!
Ja bi se isto plasila hmm neznam sta bih radila

: Gost - 29. septembar 2006 1:28:00(UTC)
E, pa da vam kazem i ja svoje iskustvo. U knjigama sam procitala oprecna misljenja: neke kazu da treba povlaciti, a druge da ne treba. Pitala sam doktorku: ona rece da ne treba, pitala sam je i kako se stavlja pisa: gore ili dole, odgovor je da je i jedno i drugo ispravno. Posto sam se slicno Stanislavi plasila to da uradim, posebno kada sam videla da ne moze, rekla sam mm da to uradi, ali jednostavno se nije moglo (pa sam procitala i da je to Ok) i tako se mi nismo brinuli oko toga dok jednog dana nisam primetila kada sam ga presvlacila da ga to boli,i pokusala da povuce, i osetim neprijatan miris....Odmah sam ga oprala i stavila mu povidon jod i to je proslo. Odveli smo ga kod lekara i rekli su da je sve OK.Cim je malo porastao, sam je naucio to da radi, pa mu ja kazem kada se kupa da " napravi balom" i on to uradi. ruganje
U svakom slucaju mislim da ne treba na silu povlaciti, vec dokle moze, a posle se to samo odvoji hmm

: Gost - 28. septembar 2006 3:48:00(UTC)
Ovde patronozne dodeljuju samo socijalnim slucajevima(bez sale) a isto tako svi su deccaci manje vise obrezani tako da majke upucuju u neke druge stvari..
Ja kao nesto radim,sve malo po malo,mislim tako ce biti lakse...SmileyCentral.com

: Gost - 28. septembar 2006 3:43:00(UTC)
SmileyCentral.com

: Gost - 7. septembar 2006 1:11:00(UTC)
ja mojoj deci to radim,nije me strah jer smatram da treba,a veoma pazim da mu vratim kozicu na mesto

: Gost - 7. septembar 2006 1:02:00(UTC)
Covek nekada iz najbolje namere napravi glupost, ali kada su nam deca u pitanju tu smo naravno najranjiviji. Krisstina, ne mogu ni da zamislim kako ti je bilo, ja bi verovatno precrkla. Vazno je da se sve dobro zavrsilo.

: Gost - 7. septembar 2006 0:36:00(UTC)
Stvarno izgleda strasno!
Danima nisam mogla da izbrisem secanje na taj stravican prizor. buljavko
Bitno je da se sve dobro zavrsilo i da je sada u redu,i dase nista nije" pokvarilo".

: Gost - 7. septembar 2006 0:25:00(UTC)
ni ja ne smem to da radim!
i mom muzu se to desilo kad je bilo mali! kad ga je cuvala neka devojka verovatno je i ona tako postupala kao ta baka icon_eek ma ne smem ni da pomislim!

: Gost - 6. septembar 2006 13:58:00(UTC)
ju jadna Kristina ala se ti napati mogu misliti kako ti je bilo ,a kako je tek bilo malom Boki mogu misliti te bolove strasno icon_eek

: Gost - 5. septembar 2006 19:13:00(UTC)
Borisu to radi mm.Ja ne smem.Bojim se da ga to boli!
Joj da vam ispricam sta se Boki desilo pre par meseci... icon_surprised
Sva se najezim kad se samo setim!
Ostao moj Boka kod babe,da prenoci jer smo mi isli na neki izlet!
Nedelja jutro,lep dan...ma milina.
Ali...sve sto je lepo katko traje!
Zvoni meni mobilni,i moja mama...zove da mi kaze da ako mogu ,da dodjem da vodim malog kod lekara,crveno mu oko pise,malo se kao nadulo,pa za svaki slucaj da odemo!
Sa pola puta okrenem se ja i pravac Dom zdravlja,da se tamo nadjemo,da vidim sta je!
Cim sam ugledala Boku,ja prvo pogled u gace da vidim o cemu je rec!
Ono-pisa se nadula malo,glavic...
Jedva sam cekala da dodjemo na red...i nakon kumenja i moljenja konacno nakon pola sata udjosmo u ordinaciju!
Dezurna doktorka,neki kreten,kad je videla zabezeknula se!
Ja sam skoro pala u nesvest kad sam ugledala pisonju nakon tih pola sata!
Ne mogu vanm to opisati!
Nadulo se da je glavic bio ko u odraslog coveka.Doslo mi da vristim,a na nju sam se galamdzija jer sam je lepo pitala i zamolila da pogleda cim smo dosli,da li je to za DZ ili za Tirsovu!
Naravno dobili smo uput za Tirsovu,gde smo usli odmah preko reda.
Tih zadnjih par minuta,kada je B.vec pocelo da boli ucinili su mi se kao vecnost!
Htela sam da umrem od straha!Mislila sam da ce mu pisonja puci!
Kad smo konacno pokazali pravom doktoru,odmah je znao o cemu je rec!
Polegao ga na krevet(a nas 3 ga drzalo koliko se drao)i vratio sve na svoje mesto!
A sta se zapravo desilo111???
Uvece su se kupali Boka i baka,i da baka bude pametna,ajde da mu opere pisonju.
Posto sa povlacenjem kozice nismo imali problema.kozica se prevukla preko glavica.
Baba je mislila da ce se to samo vratiti,obukla ga i tako je lepo prenocio!
Zaustavila mu se cirkulacija,sve se nadulo i ....grozno!
Ta kozica je bila 0.5 cm debela,tako da mozete da zamislite!
Za par min je sve bilo kao pre,samo sto ga je 2 dana bolilo dok piski,a posle je zbog svega toga navukao neke bakterije.
Ali sada je sve ok!Isto ko pre!
Joooj presvisla sam tog dana!
Zato pazite sta radite po tom pitanju!
Ja mu ne smem prici.Sve sam prepustila mm kao strucnijem po tom pitanju! icon_lol

: Gost - 5. septembar 2006 18:25:00(UTC)
imamo sutra zakazano u 9h pa cu je pitati,Marko ujedno treba i inekciju da dobije a pre toga cemo o pishi razgovarati icon_lol i zagledati icon_eek icon_lol

: Gost - 5. septembar 2006 12:24:00(UTC)
hmm

: Gost - 4. septembar 2006 15:56:00(UTC)
Pazi,ne kazem ja da je to 100% tako,ali tako mi je receno i ja tako radim,ako ce ti biti lakse i ako ces biti mirnije ti zakazi pregled i pitaj svoju dr,moja tako kaze a pokazala se kao vrlo dobra dr i nije neka sto sve po knjigama radi jer i sam ima malo bebce pa je nekako bas lepo sa njom popricati i odvesti joj dete.Tako da iz tih razloga ja imam poverenja u nju,ali opet kazem ti proveri od svoje. icon_wink neznam :-*

: Gost - 4. septembar 2006 15:37:00(UTC)
Hvala ti Manana,bas si me smirila :-* bila sam jako zabrinuta zbog toga !zamisli kad nisam nocas spavala kako treba,samo sam cekala da svane dan da nazovem doktoricu i zakazem pregled icon_eek pre nego sto ja mom Marku ne uradim nesto pogresno :? :(

: Gost - 4. septembar 2006 13:05:00(UTC)
ja sam pitala doktorku za to,sta i kako i rekla mi je da to uopste ne treba da se radi.Da ce se to samo desiti kad bude vreme.I da mu je sad dovoljno toliko koliko moze da piski.Kaze to se nekad radilo kao i sa pisom na gore ali vise se ne radi,nema potrebe. icon_rolleyes neznam Jer kaze to zna da bude vrlo bolno i da dovede do nekih povreda bebe koje znaju da budu bas gadne.Tako da ja to mom Bockanu nisam dirala i polako samo ide,a kad ce biti ne znam.Videcemo.

: Gost - 4. septembar 2006 1:31:00(UTC)
mm je majka tek sa 7 godina to radila,valjda zena nije znala icon_rolleyes

: Gost - 4. septembar 2006 1:03:00(UTC)
i meni je dolazila babica prvih 10 dana ali mi nista o tome nije govorila icon_eek sto me najvise cudi!
a i svekrva je bila ovde nonstop i ona mi nista nije govorila!!samo kad je znala da pametuje o glupostima a ne ono o cemu treba :( galamdzija

: Gost - 4. septembar 2006 0:56:00(UTC)
I ja znam da je tako kao sto kaze Kompi. Znam da je to tesko kada nemas nikog uz tebe da te posavetuje, meni je ta sestra dolazila dok bebi nije otpao pupak i puno mi je pomogla sa savetima.

: Gost - 4. septembar 2006 0:50:00(UTC)
nije kasno daleko od toga samo si trebala ranije dok je bio manji,a sto se tice tih granica i dokle treba da ide pa valjda znas kako pisa izgleda :> ozbiljno cim se ceo glavic pojavi gotovo je icon_wink

: Gost - 4. septembar 2006 0:46:00(UTC)
verovala ili ne,meni ovde niko nista nije rekao o tome!tako da ja to sama,niko mi nije ni pokazao :( pa ni ne znam dokle je granica,nisam ni sigurna da li sam kako sam radila UOPSTE i radila kako treba,da li je dovoljno?razumes?jer ja uvek mislim da njega to boli,da mu smeta....pa nisam sigurna gde je granica...To uvek radim dok ga kupam .dok sedi u kadici ili stoji ,ali kazem ti niam sigurna da li radim ispravno.. neznam ima li uopste neke granice? da li je kasno da sad ispravljam gresku?ustvari ja i ne znam da li sam gresila..da li postoji odredjeno vreme (starost deteta) kad to mora da se uradi kako treba? ako npr.nisam sad dovoljno povlacila i mora jos vise,da li je kasno?

: Gost - 4. septembar 2006 0:40:00(UTC)
Pa, ne znam kako da ti objasnim, odozgo na dole-ka telu, meni je tako pokazala patronazna koja je dolazila kada je bio mali.

: Gost - 4. septembar 2006 0:27:00(UTC)
:( :( :( drage moje drugarice,ja se jako plasim da uradim to kako treba,jako sam nezna i jako se plasim...kako vi to radite???????ja povlacim ali mislim da ne radim to kako treba :( :(

: Gost - 4. septembar 2006 0:24:00(UTC)
da znas da si u pravu,kod Milana sam se navrtala vise puta posle toga,za svaki slucaj!

: Gost - 4. septembar 2006 0:18:00(UTC)
I kod nas je vrlo brzo bilo gotovo, ali ja sam jedno odredjeno vreme i dalje to radila, od viska glava ne boli.

: Gost - 4. septembar 2006 0:12:00(UTC)
Kako vi prodjoste?
Ja se sa Aleksom bas namucih,nisam jos uspela do kraja a vec udjosmo u 2 mesec :(
A kod Milana nisam imala problema,za 3 dana sve bilo gotovo icon_wink