Obaveštenja

Icon
Error

: lance - 25. maj 2012 5:36:34(UTC)
Emili jesi li ti preporucili Mirenu? To je neka vrsta progesteronske spirale i preporucuju je bas kod zena koje imaju obilne menstruacije. Uz to , kazu, jedna od boljih kontracepcija, preko 99% efektivna .
Ja sam nedavno bila kod ginekologa i potpisala sam za Mirenu, sad cekam da mi osiguranje odobri i stavljam je nekad u Avgustu jer idemo za Bosnu pa necu biti ovdje 2 mjeseca.

: krissty - 8. maj 2012 10:58:49(UTC)
Meni je moja doktorka isto nahvalila ove yaz pilule i eto kod mene su se stvarno pokazale ok, ni jedan gram nisam od njih dobila, ajde baš javi svoje iskustvo ako počneš da ih piješ

: emili - 8. maj 2012 10:43:45(UTC)
hvala na odgovorima....zabrinuta sam jer od ovih koje trenutno pijem dobila sam 5 kg sva sam natecena ....videcemo sta ce biti sa yaz doktorka kaze da ce mi pomoci da izbacim vodu.....

: krissty - 6. maj 2012 20:47:57(UTC)
Ja pijem yaz evo već 8.mesec i meni odgovaraju potpuno, moram da napomenem da mi je prvih možda nedelju dana bilo muka i uz to pojačan apetit(što malo ne ide jedno s drugim ali eto), ja sam to povezala s tim, ali rekli su mi da izguram prvu kutiju pa ćemo videti. To je posle par dana prestalo i odonda ništa bukvalno, nikakve mučnine, ma ni jedna nuspojava, stvarno sam prezadovoljna. Moja sestra ih isto pije, njoj čak ni u početku nije bilo ništa tako da ja nastavljam sa njima
Ali zaista je sve individualno, nekom prija nekom ne

: MilicaCale - 5. maj 2012 21:51:06(UTC)
ja i vrlo sam je tesko podnela. Tj. koristila sam je 4 meseca i morala sam da je promenim, imala sam sve nuspojave i samo su se pogorsavale.
A isto sam prosla i sa lindinete (zamena za logest). Tj. prilicno lose podnosim hormonalne pilule sa vrlo niskim procentom hormona.
do sad mi je prijala samo Diane. Bas sam pricala o tome sa svojim lekarom i on misli isto sto i ja: previse niski nivo hormona nije dovoljan da kod svakog zameni prirodno hormone koji su u telu, pa pravi probleme...

: emili - 5. maj 2012 15:43:47(UTC)
da li je neko od vas koristi pilulu yaz i kakvo je iskustvo?

: katarina - 14. maj 2011 16:33:06(UTC)
emili postoji i injekcija koju primis svaka 3 meseca,postoji tkz,prsten koji isto ja mislim 3 meseca stiti..ima svasta raspitaj se sta postoji sve kod vas..

: emili - 14. maj 2011 16:10:45(UTC)
Ja sam posle druge cerke htela da stavim spiralu dosadile su mi bile pilule koje sam 7 godina pila medjutim doktori u bolnici i privatno niko nije za to kazu da bih mogla neku od 500 eura ali nije sigurno da ce da stoji__(zbog cega su mi to rekli ne znam ni danas dan ,Onda sam u Srbiji isto pitala moju doktorku tj ginekologa ni ona nije za to zbog obilnog ciklusa .Tako da od spirale nista e kad predjem 40- tu imace neki flaster pitam se kako cu to podneti....

: Iva&Lule - 14. maj 2011 11:16:48(UTC)
Orginalna poruka od: Selena Idi na citiranu poruku
Orginalna poruka od: emili Idi na citiranu poruku
Procitala sam neke komentare i naravno postujem sva misljenja..Moje misljenje je da skoro sve steti i ne treba praviti dramu ako neko nije istomisljenik.Kafa steti,alkohol cigarete mnogo toga steti u nasem zivotu pa konzumiramo neko manje neko vise.Pilula naravno kao i svi ostali lekovi je korisna ali isto tako i steti i tu nema diskusije.Ali ako vec moram da biram bolja je pilula nego nezeljena trudnoca sigurno.Kod nas nazalost zene nisu informisane o kontracepciji kao u svetu jos uvek nam je broj abortusa veliki....ne mogu da shvatim da ce neko pre da se opedeli za abortus nego za pilulu.Ja nazalost nemam problema sa mercilonom ,spiralu zbog dva carska ne mogu da stavim ,kondomu ne verujem ni prekinutom snosaju tako da pilula mi je jedino sredstvo.

Kakve veze imaju dva carska reza sa spiralom? I ja sam imala dva carska reza,a ipak imam spiralu?! neznam
Da li ti to doktori rekli da ne smes posle carskog spiralu?
Bas me zanima,jer meni ovde u Svajcarskoj nisu nista rekli,stavili mi bez problema?!

Rodjaka od mog muza imala je dva carka reza i takodje ima spiralu.
U junu ce biti godinu dana kako ne pijem pilule,posle porodjaja sa Lukom odmah sam pocela jos u porodilistu da pijem pilule za dojilje i pila ih 13. meseci koliko sam ga dojila,posle presla na Yasmin i to je to.Ako se desi druga trudnoca opet cu tako ako budem mogla da dojim .

: katarina - 14. maj 2011 10:36:37(UTC)
svesni smo toga i zato treba doobro razmisliti pa uraditi..mm je za sterilizaciju jer ne zeli vise dece(jedva se odlucio i za drugo) i kaze da sam dosta ja uradila kljukala se pilulama ,rodila 2 dece i vreme je da on uradi nesto za nas..tako da ce nas vid kontracepcije biti najverovatnije taj...

: emili - 14. maj 2011 0:18:09(UTC)
Ja nisam za sterilizaciju a ni za povezivanje jajnika nikako ne znas sta zivot nosi,ako se jednom odlucis na tako nesto to je put bez povratka.

: katarina - 13. maj 2011 21:45:31(UTC)
ja sam trenutno na pilulama i nikako da mi se sredi ciklus..posle porodjaja krvarila sam 4 nedelje pa onda 3 nista i onda nedelju dana obilno,morala sam injekcije da bi zaustavili i sad ponovo...uuff cekam da mi se ciklus sredi i onda razmisljam o spirali a moj muz je za sterilizaciju..mirena kosta 400e za 5 god a sterilizacija 800e..(samo sto se ja plasim da za koju god ne pozelim jos jedno dete) jos nismo odlucili definitivno sta i kako...

: Selena - 13. maj 2011 19:44:07(UTC)
E da,tu skupu imam ja,kosta oko 400 eura,zove se MIRENA. I ja sam imala bas obilan ciklus ali sa tom spiralom ti se smanjuje ciklus. Ja prvo skoro godinu dana nisam ni dobijala,a posle pocelo i sada imam skoro svaki mesec ali par kapi ako izadju,a i traje mi po 2-3 dana.verovatno nije zdravo ali sta cu,meni je super! Pozdrav

: emili - 13. maj 2011 18:23:07(UTC)
Selena doktori su mi rekli da ima jedna kosta 500 eura i da mogu da mi je stave ali nisu sigurni da ce stajati.To su mi rekli posle drugog carskog kad sam se porodila u Italiji.A drugi razlog mi je obilan ciklus pa i zbog toga nisu za to.

: Selena - 13. maj 2011 18:00:39(UTC)
Orginalna poruka od: emili Idi na citiranu poruku
Procitala sam neke komentare i naravno postujem sva misljenja..Moje misljenje je da skoro sve steti i ne treba praviti dramu ako neko nije istomisljenik.Kafa steti,alkohol cigarete mnogo toga steti u nasem zivotu pa konzumiramo neko manje neko vise.Pilula naravno kao i svi ostali lekovi je korisna ali isto tako i steti i tu nema diskusije.Ali ako vec moram da biram bolja je pilula nego nezeljena trudnoca sigurno.Kod nas nazalost zene nisu informisane o kontracepciji kao u svetu jos uvek nam je broj abortusa veliki....ne mogu da shvatim da ce neko pre da se opedeli za abortus nego za pilulu.Ja nazalost nemam problema sa mercilonom ,spiralu zbog dva carska ne mogu da stavim ,kondomu ne verujem ni prekinutom snosaju tako da pilula mi je jedino sredstvo.

Kakve veze imaju dva carska reza sa spiralom? I ja sam imala dva carska reza,a ipak imam spiralu?! neznam
Da li ti to doktori rekli da ne smes posle carskog spiralu?
Bas me zanima,jer meni ovde u Svajcarskoj nisu nista rekli,stavili mi bez problema?!

: emili - 12. maj 2011 18:57:52(UTC)

: nakica - 5. oktobar 2010 21:58:58(UTC)
hvala, njamiii...sto rece Radmilovic u Radovanu III, viri mi clanska karta iz dzepa 2 prsta :)

: njamiii - 5. oktobar 2010 21:55:35(UTC)
Citat:
lillyblue - 5/10/2010 14:01

znaci dok ja ne potrefim koje mi odgovaraju, vec cu biti jednom nogom u grobu, pa onda da izvinete stvarno mogu da se je*em.

:>

nakica je cenjeni clan naseg drustva:) i njeno misljenje je meni bitno jer je ona ipak strucnija od mene u polju medicine.

zaljubljen zvezda

: nakica - 5. oktobar 2010 18:30:02(UTC)
Lillyblue, hvala na poverenju...i dobra ti je ona recenica sa zvezdicom! :)

: nakica - 5. oktobar 2010 18:28:22(UTC)
Pilule su nekada nuzno zlo...Ipak, ako ih neka zena dobro podnosi, to je odlicno...licno meni su dovele do povisenog pritiska, koji je isao dotle da sam povracala i imala strasne mucnine...shvatila sam sta je problem i prestala sa uzimanjem. Kazem, ima zena kojima ne smeta, laboratorija im je ok i onda nema problema. Anita je rekla da su kondomi dobra mogucnost i slazem se- nikakvih nus pojava nemaju, osim sto vecini malo smetaju, ali sve je to navika. U svakom slucaju, pilule su mi na poslednjem mestu, jer iz prakse znam kakvih problema su zene imale- nepovratnih, na zalost...Sve ovo pricam cisto da zene koje razmisljaju o kontracepciji razmptre druge opcije pre pilula, a na kraju i njih, ako nema kontraindikacija ili nepodnosenja...

: Natasa - 5. oktobar 2010 17:31:45(UTC)
Zenske svaka ima svoje misljenje i naravno ne odgovara svima pilula ili kondom ili spirala- tu se bar sve slazemo :)
Ja pijem diane35 vec godinu dana sto zbog kontracepcije, sto zbog bubuljica koje sada hvala bogu vise nemam, a bile su mi bas problem. Postujem svaciji post, ali ispadne da zena steti sebi koriscenjem pilula. Ako je zaista tako, zbog cega ih doktori preporucuju svim mladim zenama...

: lillyblue - 5. oktobar 2010 16:01:29(UTC)
Slazem se sa njamili, a evo i ja da se kako sladjana kaze "upletem", jer zato smo tu, zar ne:) ja sam takodje protiv pilula, ali mislim da svako treba da odluci za sebe. ja ne bih pila pilule, jer sam imala lose iskustvo sa njma. naime, kad sam imala 20 godina lice mi je bilo u aknama. ginekolog mi prporuci diane35, kao one su dobre za akne. znaci pila sam ne zbog kontaracepcije, jer tada nisam bila udata, nisam imala momka, bla, bla, nego zbog tih prokletih akni. i imala sam jako velikih problema kad sam pocela da ih pijem i prestala sam. i sta sad, treba da pocnem da pijem neke druge, pa da me i one upropaste, pa ajd kao da probam trece, pa ni one ne valjaju. znaci dok ja ne potrefim koje mi odgovaraju, vec cu biti jednom nogom u grobu, pa onda da izvinete stvarno mogu da se je*em. ipak su to hormoni, i eto, meni ne odgovara nikakav disbalans. Ko nema nuspojava neka ih pije, sto da ne. mislim da nije u redu sto se sladjana tako da kazem brecnula na anitu, ja mislim da je anita jedna od "potkovanijih" osoba na ovim forumu i rado citam njene postove na sve teme. umnogome se slazem sa njom. A to sto ona nije eksplicitno rekla koju kontracepciju ona koristi, pa sta. tema nije "koji vod kontrac. koristite", nego samo "kontracepcija" , pa vi diskutujte. takodje mislim da je sladjanin komentar u vezi sa nakicom drzak i neumesam. nakica je cenjeni clan naseg drustva:) i njeno misljenje je meni bitno jer je ona ipak strucnija od mene u polju medicine. a sladjana, ne znam sta si ti po profesiji, i ako znas po kom principu rade pilule, a da to nije onaj koji je anita opisala, molim te podeli ga sa nama, jer ja sam mislila kao i anita. A predlog da se muz sterilise je super, samo sto cisto sumnjam da bi moj pristao. meni je takodje kondom najpouzdaniji i najbezbedniji, zato sto sprecava i prenosenje polnih infekcija. e sad, jest' da filing nije isti, al' sta sad, ne moze i jare i pare. uzasava me pomisao na spiralu, strano telo negde dole u meni, jos ne daj boze da se nesto pomeri pa mi zakaci neki nerv, svasta moze da bude. a i brate mili, dokle mi zene da se zrtvujemo. neko je vec pisao o tome i slazem se u potpunosti! neka i Muzevi malo nesto urade po tom pitanju.

: njamiii - 5. oktobar 2010 15:22:24(UTC)
Uh, Anita bolje da se ne secam icon_lol Bas zato sto znam koliko mi je trebalo jesam paranoik.
Sladjana, iscitaj prethodne postove, Anita je vrlo jasno navela metode kontracepcije koje ona propagira "Ja bih vam preporučila kondom-a ako neće onda nema sexa i rešen problem!"
Moje misljenje je da onaj ko je spreman da bilo koju bitnu odluku u zivotu donese na osnovu necega sto pise neko koga ni ne poznaje, i ne zna ni ko je ni sta je, tu odluku bi doneo i bez bilo cijeg pisanja. Pa nije ovo ovde rasprava na konzilijumu svetski poznatih ginekologa, pa da se pozivamo na odgovornost. Ovo je forum gde svako ima pravo da iznese svoje misljenje na zadatu temu (a vrlo cesto i van nje :> ) dokle god ne vredja i ne ponizava nekog drugog.

: Natasa - 4. oktobar 2010 18:07:21(UTC)
Slazem se sa sladjanom u potpunosti!!!

: Natasa - 4. oktobar 2010 18:06:25(UTC)
Slazem se sa sladjanom u potpunosti!!!

: nakica - 3. oktobar 2010 23:33:09(UTC)
ja samo rekoh da je u pravu sto je predlozila kondom, a ne za to sto je protiv hormonske kontracepcije, naprotiv!

: sladjanam - 3. oktobar 2010 21:54:34(UTC)
Ja reagujem na temama na kojima imam šta da kažem, ili o kojima imam šta da kažem, iz svog iskustva, i uglavnom odreagujem na postove koji imaju neverovatnu kolićinu inteligencije iza sebe, kao što je bio Anitin, pa si zato možda stekla utisak da ja nekoga napadam. Nisam mogla da ne primetim, u više navrata, kako se ubacuješ u tuđe rasprave, uključujući i ovu. Ako misliš da je Anita u pravu, za bilo šta što govori, u redu, samo nemoj to da stavljaš u istu rečenicu sa 'Slađana, u pravu si'. Prava nepravda je da neka mlada devojka uđe na ovu stranu, nadavši se da će naići na odgovore o kontracepciji, i naiđe na post gđe/gđice Anite, i pomisli da je ona u pravu, i da će njeni jajnici da ne izvršavaju njihovu bogom danu funkciju, ako uzme pilule. I da, ja ne kritikujem Anitu, već njen post o kontracepciji, na temi o kojoj očigledno ne zna ništa, i da, kritikujem tvoje reakcije,sad konkretno ovde, zato što dosta znaš o ovoj temi, a osećaš da 'deliš pravdu i nepravdu' time što povlađuješ osobi koja o tome ne zna ništa, i širi svoje neznanje šakom i kapom.

: nakica - 3. oktobar 2010 11:46:36(UTC)
nema, zato sto ne volim nepravdu...ima stvari u kojima se ne slazem sa anitom, ali kad je u pravu- u pravu je...Isto, uz postovanje prema tebi, mislim da nema mnogo tema gde ti ne kritikujes nekoga...Pozdrav za tebe, Sladjo...

: sladjanam - 3. oktobar 2010 11:16:27(UTC)
Nakice, 'jedna metoda' nije isto što i reći koja metoda kontracepcije. I , uz svo dužno poštovanje, ima li čorbe u koju se ti ovde ne upleteš?

: nakica - 3. oktobar 2010 0:02:12(UTC)
sladjana, slazem se sa tobom, jedino sto je anita preporucila metod kontracepcije-kondom...

: katarina - 2. oktobar 2010 12:50:35(UTC)
Prekinuti snosaj je za mene icon_eek icon_eek a da ne preterujem ali 60% parova u Srbiji ovo rade misleci da je neka sigurnost icon_rolleyes
Neinformisanost je najveci problem u to sam 100%sigurna ...devojke koje nemaju stalnog partnera ne razmisljaju o kontracepciji vec ako se desi sa nekim da ima odnos kondom(sto je po meni ok zbog bolesti)ili pa bez, pa kupuju tablete za dan posle sto je mnogooo rizicnije od pilula.
Da devojke znaju koliko je mnogo lakse i bezbolnije uzimati pilule plus kondom(one koje nisu u braku) ne bi bilo toliko abrtusa.
Za one koje su u braku je vec druga prica...Ja sam koristila pre prvog deteta 5 god pilule,pa posle deteta opet 5 god.Nikakve kontraindiikacije nisam imala..Niti sam ja niti moj muz za prekinuti snosaj ..pa zar kad je najlepse (bicu prosta)on da vadi icon_lol icon_lol i znamo koliko je to sigrno uufff onda bolje kondom al mm nije hteo iz razloga dosta mi je kondoma...
Sledece je sterilizacija a da nije mm sam predlozio pila pih pilule ali pa injekciju na 3 meseca i miran si...

: sladjanam - 2. oktobar 2010 11:41:02(UTC)
Anita, bez uvrede, ali zbog onih koji propagiraju priče slične tvojoj, i ima više abortusa, nego porođaja. I u 21 veku izgovoriti : 'Na stranu nekadašnje pilule koje su bile još gore pa se rađala i hendikepirana deca kao posledica njihovog uzimanja....na to nećemo da se vraćamo....i ovo sad je dovoljno loše!' - je samo posledica loše informisanosti.

Meni sad dođe žao neke mlade ženekoja razmišlja o kontracepciji i o tome šta da uradi da se zaštiti, i koja pročita tvoj post, zato što te neko možda ozbiljno i shvati. Bilo bi odgovorno od žena da se informišu i da shvate da njihovo mišljenje, koje nije poduprto ničim osim predrasudama (daleko bilo iskustvom), koje tako nesebično prosipaju ovde, možda treba da dovedu u pitanje konsultacijom sa bilo kim ko je imalo relevantan da o kontracepciji govori.

I , ako sam te ja dobro razumela, ovde si svratila da napljuješ pilule, ne ponudivši svoje iskustvo o kontracepciji, ako uopšte koristiš ikakvu. A po meni ljudi koji ne koriste kontracepciju, i koji ne žele da je koriste, i smatraju da je 'vađenje' najsigurnija i najprirodnija metoda kontracepcije, nemaju šta da govore o kontracepciji. Čoveče, pa ovo je 21. vek icon_eek icon_eek

: anita75love - 2. oktobar 2010 2:14:20(UTC)
Njamii, draga, nema potrebe za paranojom.....seti se samo koliko ti je trebalo da zatrudniš.....imam i jednu drugaricu koja ke isto tako radila a ništa uspešnija nije bila u sprečavanju trudnoće od recimo mene koja se držim jedne metode......znači isto ti je ....a samo sebi probleme praviš!
Probaj da to ne bude jače od tebe......biće ti lakše!
Ok, sad je najnovija teza "te tablete imaju malo hormona"-slažem se! Pa šta? Nije tu toliko poenta ni u hormonima koliko u efektu-narode-te tablete sprečavaju ovulaciju-znači remete ono što oe priroda uredila da bude normalno, zdravo i prirodno! Kad žena nema ovulaciju smatra se da ima poremećaj......to su tzv.bezovulatorni ciklusi i to je stanje koje se leči! To postaje često u kasnijim godinama kad se npr. žena bliži menopauzi i to se smatra jednim od prvih znakova dolazeće menopauze! Međutim kod mlađih žena-baš onih koje piju kontraceptivne pilule to ne treba da se dešava....žena je potrpuno zdrava u polnom smislu upravo ako nema neovulatorne cikluse i zato nije ni normalno, ni zdravo ni prirodno da vi veštački sprečavate vaše jajnike da rade ono zbog čega i postoje, šta je njihova biološka funkcija!
Prosto remetite njihov rad, kvarite im funkciju....meni to nije baš najispravniji način kontracecpije.
Niko ne priča o izboru između neželjene trudnoće, abortusa i kontracepcije!
Ali po meni ne po ovu cenu!
I plus, ma kako niske koncentracije hormona bile one su ipak hormoni, imaju svoje fiziološko dejstvo i kao takvi neželjene efekte koji nisu zanemarljivi!
Na stranu nekadašnje pilule koje su bile još gore pa se rađala i hendikepirana deca kao posledica njihovog uzimanja....na to nećemo da se vraćamo....i ovo sad je dovoljno loše!
:-*

: nakica - 2. oktobar 2010 1:39:01(UTC)
zene, izvinite na OT, ali samo da pitam Njamiii da li je njenom sinu juce bio rodjendan ili tiker nesto zafrkava, posto srecna mama i ja juce detetu cestitasmo rodjendan :)

: šestica - 1. oktobar 2010 18:43:13(UTC)
Devojke, treba mi mala pomoć. Dr mi je dala uput da vadim krv da bi mi prepisala tablete za kontracepciju. Danas sam dobila rezultate i sve je ok, ali kod vremena krvarenja i koagulacije nemam referentne vrednosti. Jel neko možda zna koliko bi oni trebalo da budu?

: Natasa - 1. oktobar 2010 18:03:20(UTC)
Slazem se sa njamiii u potpunosti. Sada tabletice za kontracepciju imaju veoma nizak nivo hormona u sebi u odnosu na one pre 10 godina.
Sve je bolje od prekida trudnoce, ipak smo mi u 21. veku i ponudjeno nam je vise vrsta kontracepcije, pa ko sta voli nek izvoli.

: njamiii - 1. oktobar 2010 15:03:01(UTC)
Slazem se za pilule i hormone, uopste ne mislim da su bajne i sjajne, ali s druge strane mislim da manje narusavaju zdravlje nego prekid nezeljene trudnoce. Sto se mene tice upotreba pilula uopste ne iskljucuje kondom. Pre trudnoce sam 2,3 godine pila pilule, i za sve to vreme smo koristili i kondom + prekinuti snosaj. Malo sam paranoik po prirodi :)
Mislim da bas zene koje cene sebe piju pilule ili koriste neki drugi metod zastite, iz potrebe da na prvom mestu zastite sebe. Meni licno kondom nije dovoljna zastita, ne osecam se dovoljno bezbedno. Mi za sad koristimo samo kondom, jer sam do skoro dojila i otvorene su nam opcije sto se drugog, treceg deteta tice, pa ako se "desi" mimo zvanicene odluke kada planiramo prosirenje porodice (koju jos uvek nisam donela-mm je uvek za), i to je ok, a kada zavrsimo sa reprodukcijom, tu opet krece paranoja sa pocetka price.

: anita75love - 1. oktobar 2010 2:20:19(UTC)
Nadam se da nećete misliti da vam miniram diskusiju ali ja nisam ama nikako za hormonsku kontracepciju.........što zbog čestih nus pojava, što zbog same činjenice da po meni čovek ne bi smeo da "prčka" po hormonskoj ravnoteži......čovek zdravlje gubi samo jednom!
A ko ga ima ne bi trebao tako lako da se kocka sa njim zbog trenutnih koristi....
Znači ja sam baš, baš protivnik hormona čak i onih za održavanje trudnoće ali je to druga tema......i mislim da danas žene piju hormone ko bonbone-danas ću jasmin, sutra dianu, prekosutra yazz......ja nikako ne verijem u te priče-sve one silne navedene prednosti itd-kao ko ih pije maltene će duže živeti-....činjenica je da se hormonske pilule ipak kratko koriste u populaciji da bi se video njihov pun efekat, naročito jedna vrsta njih......
Ja bih vam preporučila kondom-a ako neće onda nema sexa i rešen problem!
Žene, cenite sebe-mislite da bi neki muškarac zbog nas pio hormone?
Takvih ne bi bilo ni 2% a mi smo spremne zbog njih da žrtvujemo najvažnije-zdravlje!

: MilicaCale - 29. septembar 2010 9:37:08(UTC)
:) i ti mene. Moracu da mu prenesem ovo.
Missgak, moguce da nije nista, nemoj da brines, bitno je da smes da prekines odmah (ostalo ne treba citati, zbog psihickog zdravlja)

: katarina - 29. septembar 2010 9:14:52(UTC)
Citat:
MilicaCale - 28/9/2010 13:16

:) Ne brine se moj za muskost, nego, to boooliiii :)

Boli aaa icon_lol icon_lol a nas ne boli nista icon_lol icon_lol treba da se jednom porodi ili pa da ode samo na ginekoloski pregled pa ce znati sta je bol ili neprijatnost icon_lol :> muski icon_lol icon_lol a ne boli nista u krevetu tad mu je lepo aaaa ruganje (izvini bas si me nasmejala i dobih inspiraciju)

: MissGak - 28. septembar 2010 16:27:46(UTC)
MilicaCale odustala sam od trazenja info preko Neta jer sam uglavnom nailazila na ono sto nisam zelela da cujem,posebno ne u ovom trenutku,a inace volim sve da znam.Prestala sam da ih pijem,sinoc,videcemo ovih dana kako ce se stvari odvijati.Potpuno sam "freaked out"!! Kada sam kontaktirala moju dr jos prvog meseca kada su problemi poceli,predlozila mi je da sacekam 3-4 meseca,medjutim ovi simptomi ne jenjavaju,samo je gore.
Sa yasminom nisam imala apsolutno nikakvih problema...
Katarina ,cestitam!Bas si me obradovala!

: MilicaCale - 28. septembar 2010 15:16:33(UTC)
:) Ne brine se moj za muskost, nego, to boooliiii :)

: katarina - 28. septembar 2010 14:56:51(UTC)
Moj muz je meni sam predlozio ..kaze dosta si se mucila pila tablete,radjala sad je na mene red da i ja nesto uradim za nas...Ovde svaki drugi da ne kazem svaki muskarac(mladji)sterilise se po zavretku planiranja porodice..kod nas je drugacij jer nisu obavesteni sta se radi i kako se radi pa ih strah da ne izgub "muskost"

: MilicaCale - 28. septembar 2010 14:23:48(UTC)
Imala sam malo vremena pa sam potrazila odgovor. Kazu da moze da se prekine bilo kada (mislim da u upustvu za upotrebu pise da se u slucaju pojave nekog od nezeljenih dejstva prestaje ODMAH).
Na zalost, ovo je bilo malo vremena. Mislim da bolje poznajes engleski od mene i da ces lakse naci vise informacija na netu.
Katarina, ja sam svom muzu predlozila isto, ali nije bio zainteresovan... Mada, ostavlja kao mogucnost da mu se ideja dopadne kad zavrsimo sa prosirenjima porodice.

: katarina - 28. septembar 2010 14:23:31(UTC)
Koristila sam yasmin tablete i bas mi odgovarale...Sada cim se porodim (zdravlje boze) posto ne planiram vise dece mm ce ici na sterilizaciju i nemamo sta brinuti o kontracepciji... icon_wink

: MilicaCale - 28. septembar 2010 9:11:16(UTC)
missgak, isti slucaj. Ja sam odustala od yazza i vratila se na diane, nisam vise mogla da trpim. Mislim da bi trebala da se cujes sa lekarom, ali da svakako prekines.

: MissGak - 27. septembar 2010 21:32:30(UTC)
Pocela sam sa trecom kutijom Yazza i potpuno sam se uspanicila.Prvi mesec sam imala manjih problema,koju su coini mi se prestali na neko vreme da bi se od pre nekoliko dana vratili u najgorem obliku.Pored promene raspolozenja,javlja se i nedostatak daha,sto me ustvari najvise i zabrinjava.Nekako sam malaksala,preznojavam se,s tim da to nije konstantno,tokom dana imam i potpuno "zdrave" sate.Razmisljam o tome da vec danas prestanem sa uzimanjem pilula,pa me zanima da li je to ok,koliko ce to poremetiti sada i ciklus,s obzirom da sam u petak pocela sa novom tablom?
Pre druge trudnoce i porodjaja sam uzimala Yasmin i nisam imala nikakve probleme.Dr je ovog puta promenila,ne znam ni sama zasto,u svakom pogleu mi je vise odgovarao Yasmin.

: sladjanam - 24. septembar 2010 14:33:05(UTC)
Dr mi dala yasmin.Jupiii :)

: MilicaCale - 9. jul 2010 9:22:12(UTC)
sladjana, pa to je ciklus na 28 dana, kao sto bi trebao da bude bez tablete, jos traje krace, pa u stvari imas vise dana bez. Osim ako nisi imala ciklus duzi od 28 dana, onda ti je stvarno skraceno. A meni se ucinilo da si rekla da koristis pilule sa ciklusom od 21 dan.

: nakica - 9. jul 2010 1:39:19(UTC)
Naravno, ko planira jos dece-pilula obavezno... naravno, ukoliko nema kontraindikacija ili nepodnosenja.

: sladjanam - 9. jul 2010 0:58:26(UTC)
MilicaCale- piješ pilulu 21 dan, pa 22 dobiješ, to traje tri dana, ponekad četiri...Ja računam 21 siguran dan bez krvarenja.

A nemam ništa protiv spirale, ali to je malo komplikovano, postavljanje, pa kontrole, pa menjanje, pogotovo pošto planiram još dece u budućnosti. Pilule su jednostavnije, samo prestaneš da ih piješ, i gotovo.

: nakica - 9. jul 2010 0:36:11(UTC)
Nadjoh podatak da hormonska spirala ispusti dnevno oko 20 mikrogr. hormona, a pilula oko 80 do 200 mikrogr. sto je i do 10 puta vise...i tako svakog dana u godini...Uopste nije zanemarljiv podatak, ako predpostavimo da je tacan, a mislim da ima logike da je tako...

: nakica - 8. jul 2010 12:41:22(UTC)
Kada se kaze mljadjim zenama, misli se na zene koje nisu radjale ili jesu, ali zele jos dece. Za zene koje ne zele vise dece, isto toliko se preporucuje spirala.

: MilicaCale - 8. jul 2010 9:24:13(UTC)
sladjana, kako ciklus na 21 dan? koje su ti to pilule? Obicno se piju 21 dan, pa pauza od nedelju dana, znaci ciklus na 28 dana. Yazz malo duze, ali je pauza kraca, pa je ponovo ukupno 28 dana.
da, mis gak, pilula se preporucuje mladjim zenama, posebno onima koje planiraju da ponovo ostanu trudne (nekada u zivotu). Mojoj koleginici od 36 godina je dr preporucio spiralu.

: Natasa - 7. jul 2010 19:11:20(UTC)
Najbolje je konsultovati se sa svojim ginekologom. I meni je moja dr rekla da je oralna kontracepcija najbolja za mladje zene. Ja sam prezadovoljna.

: MissGak - 7. jul 2010 16:31:25(UTC)
Nakon drugog porodjaja i prestanka dojenja,vracam se pilulama.Odmah nakon porodjaja dobila sam neku vrstu koju je ok uzimati za vreme dojenja,medjutim ja nisam.Obavila sam sve nepohodne preglede i dr mi je prepisala Yazz.Prethodno sam bila na yasminu,medjutim dr ovaj put preporucuje Yazz.
Sto se Mirene tice,dr je misljenja da je spirala za starije zene,a da su pilule najbolje resenje za one zdrave mladje.Imam 30.I da ne dodje do zabune,nemaju samo pilule nuspojave.

: sladjanam - 7. jul 2010 14:05:29(UTC)
Hvala žene. Mislim da ću još koliko sledeće nedelje kod dr, na kontrolu i po recept. Verovatno ću da odradim i kloposkopiju, i papa test, i ako treba ks, zbog pilula, pa od sledećeg meseca uživancija:) Inače, ja stvarno imam i obilne i bolne cikluse, kad nisam na piluli, znam i po par dana da budem ni za šta, ali kad sam na piluli, sve to nestane kao rukom odneseno, niti šta boli, niti obilno krvarim, i zaista vidim samo pozitivan učinak pilula. Jedinu malu, koju ja nalazim pilulama, je što ti je ciklus na 21 dan, ali ni to nije neka mana, obzirom na to koliko kratko traje:) Pozz

: MilicaCale - 7. jul 2010 13:32:26(UTC)
pilula moze na recept, kao kontracepcija. Moj je prepisuje, bar jeste do proslog leta. Sad me mrzi da cekam u redu, pa sam kupovala, sad odustala.

: nakica - 7. jul 2010 13:06:23(UTC)
Sladjana, pilule mogu na recept ukoliko ginekolog zeli da ti upise u karton da imas produzena i preobilna krvarenja, npr. i tada se koriste kao terapija. Ali, ne sme ni on to da vodi tako dugo, mozda 4-5 meseci najvise, pa kasnije ponovo...kazem, ako zeli da ti izadje u susret.

: T3 - 7. jul 2010 0:21:54(UTC)

ocigledno cu pored svih zasto zato i za i protiv i sto se  pilula i spirale tice ici opet na srecu pta nam bog da..hashahahaa :)

salim se ali sta mi drugo preostaje... neznam

: sladjanam - 6. jul 2010 23:33:15(UTC)
Macaraco, posle prvog puta uzimanja pilula sledi kontrola na tri ili 6 meseci, tj pauza, inače, ako tad sve bude u redu, može se praviti pauza jedan mesec godišnje, a i to nije obavezno. Ja sam koristila Jasmin, i prestala sam da ih koristim tačno tri meseca pre nego što sam ostala trudna, i sad planiram ponovo da im se vratim. Pilule nisu ono što su bile pre 20 godina, imaju mnogo manji procenat hormona, i mogu izazvati mnogo dobrih efekata (meni se na primer lice iščisti skroz, a maljavost drastično smanji, a ciklus od tri dana da ne spominjem ...). Sigurna sam da ima žena čiji organizam teško podnosi pilule, ili reaguje negativno na njih, ali je to retka pojava. A da je skupo, jeste, na duže staze. Nisam sigurna da li pišu recepte za pilule, pisali su mi u studentskoj poliklinici u BGDu, ranije, moraću da proverim s mojom dr .

: macaraca - 6. jul 2010 20:43:50(UTC)
Ja sam pitala svog ginekologa za tu spiralu i rece mi da nije dobro to raditi....ne znam raspitaj se dobro

: T3 - 6. jul 2010 1:00:50(UTC)
uh natasa nadam se i ja...moram nesto preduzeti i uciniti samo da se ne omakne i  ponovo ne zakmeci...hihihihihi icon_lol :)

: Natasa - 5. jul 2010 18:28:04(UTC)
Da T3 razumem te, nadam se da ces u skorije vreme naci pravo resenje.

: T3 - 5. jul 2010 11:07:45(UTC)
nakice hvala na informacijama za spiralu..joj sad posle tvog detaljnog objasnjenja o nkjoj neznam ni kol.iko sa,m za nu,mislim jesam mnogo vise od pilula ali em je skupa em je trba redovno kontrolisati em proveravati...
jos cu videti..
natasa za pilule nisam jer ih je moja jretrva koristila i hormoni su joj poludeli,pocela je naglo da se goji,dobila neke tackice po licu ,bila jako nervozna skoro i depresivna,menmjala rSPOLOZNJA TJ..TAKO DA NEMORA DA ZNACI DA JE TAKO SVSAKOJ ZENI ,ALI da ima promena i rakcija ima..

kazem opet videcu jos ali u skorije vreme moram se nbecim adfekvatno i na duze staze zastititi...

: MilicaCale - 5. jul 2010 9:34:59(UTC)
natasa, pisalo se ovde pre nekoliko strana. Poenta je da se posle tableta ne pravi pauza (osim ako se piju da bi resila neki drugi problem). Naravno, redovne kontrole.

: nakica - 4. jul 2010 23:14:49(UTC)
Zaboravih da dodam da kada se na papir stavi cena pilula koje bi popile tokom 5 godina (koliko se nosi jedna spirala) i cena spirale, sa druge strane, to bi bio jos jedan razlog odluciti se za spiralu.

: nakica - 4. jul 2010 23:11:24(UTC)
T3, delim tvoje misljenje...posle radjanja prvog deteta, koristila sam pilule i pocela da imam problema sa visokim pritiskom prvi put u zivotu, iako sam do tada imala nizak, kao i vecina mladih zena. Zbog toga sam i ja vise za spiralu, jer je delovanje njenih hormona na organizam lokalno, a ne opste. Pouzdanost je kao i kod pilula, dejstvo traje 5 godina (kod Mirena spirale, koju ti i preporucujem), ali je cena malo problem, osim ako se nije promenilo to da je besplatna ukoliko postoji hormonski poremecaj kod zene, kada je besplatna. Inace, cena joj je bila oko 10000 din. , a ne znam sada.Ono sto je vrlo bitno, to su redovne kontrole kod spirale, a to je posle 7 dana (ultrazvukom), onda posle mesec dana i kasnije na 6 meseci, mada bi na 6 meseci trebalo ici na redovne kontrole i bez spirale (mada je to mnogima tesko). U svakom slucaju, glasam za spiralu, posebno kod zena koje su vec radjale.

: Natasa - 4. jul 2010 22:30:00(UTC)
T3 sto ne bi probala neke od pilula za kontracepciju?

: T3 - 4. jul 2010 2:40:09(UTC)
ja zaza tablete nisam i necu ih sigurno koristiti..
za spiralu jesam ali neznam koliko je pouzdana,koliko traje i kosta?
ko zna molim nek napise nesto vise o njoj..
ima li jos koja metoda zastite sem kondoma naravno kojeg mrzim ...
posle troje dece ovo bi mi trebala biti jedna od ozbiljnijih tema kojom se trebam pozabaviti u skorije vreme da ne bude posle nismo znali,hteli,smeli..hihihihihi

: macaraca - 3. jul 2010 14:00:59(UTC)
posle svih tableta ne samo kod diane sledi pauza nakon 3 ili 6 meseci konzumacije, radi provere krvi, gin pregleda, ocni pritisak

: Natasa - 3. jul 2010 12:34:03(UTC)
Nisam jos stigla da odem do moje doktorice, uvek me nesto spreci pa me interesuje da li neka od vas zna posle koliko kutija diane 35 ili nekih drugih pilula se pravi pauza i kolika?

: MilicaCale - 18. mart 2010 10:54:06(UTC)
Ivo, prvo yaz (uzas), pa diane, jer znam da su mi renije odgovarale. Sad mi je pukao film, u depresiji sam od proslog leta i odustala od svih, na neko vreme. (puna mi je kuca kondoma jos iz vremena dojenja, pa ne bi trebalo da bude problema). Ne znaci da vise nikad necu da ih pijem, ali mi treba malo mira u glavi, da zavrsim neke poslove. Kad dodje mirniji period u zivotu, isprobavacu pilule ponovo (mozda i yasmin)

: Iva&Lule - 16. mart 2010 21:16:37(UTC)
Juuu icon_eek ja totalno promasila temu,umesto da napisem u ''preventivni pregledi'' ja ovde :)

: macaraca - 16. mart 2010 19:21:09(UTC)
meni je receno da vise ne smem da uzimam pilule sa hormonima tako da sam zavrsila karijeru......
meni krivo jedino jer sam time regulisala tj eliminisala bolove kad dobijem, ali sta je tu je,

: Iva&Lule - 16. mart 2010 19:14:15(UTC)
MilicaCale,da li si pila Jasmin?

Ja sam u subotu isla kod dr.opste prakse jer me uhvatila alergija na polen(citala sam da pocinje i pocetkom marta) jednostavno nisam vise bila sposobna dete da cuvam,svrbelo me lice,oci krvave,kijanje na svakih 30 sekundi,nocu sam se borila za vazduh itd. Nije hteo da mi da injekciju kao prosle godine,dao mi neke lekove(koji mi zaista pomazu) i uput za bolnicu da idem kod alergologa da mi uradi alergo test.
29 Marta imam zakazano kod endokrinologa,tu cu raditi i sve potrebne analize.

1 Aprila kod zubara.

U petak imam zakazano kod ORL jer vec 15 dana imam neko zujanje,tutanjanje u usima ,uvek se pojavi u isto vreme,narocito uvece kad legnem,po dva sata tutnji i izludjuje me i ne mogu da spavam,danas sam primetila da me malo i bolucka levo uvo u kom i imam to tutnjanje,zujanje sta li je vec...Trazila sam na netu o tome i vrlo moguce da je Tinitus,a prouzrukuje ga stres(bila sam tokom prosle godine bas pod stresom) ,bolovi u vratu i kicmi,problem sa vilicom(mene jedino umnjaci rasturaju s vremena na vreme) moze biti tumor srednjeh uha,slabljenje sluha itd....Uglavnom nepodnosljivo je,narocito uvece kad legnem...Inace ja nikad ne pustam jako muziku,ma ne volim cak ni glasno da pricam....

Kad obavim sve to ceka me ginekoloski pregled.

: MilicaCale - 16. mart 2010 15:18:08(UTC)
Ja sam od svojih tableta, za sada, odustala. Nisam mogla vise da zivim u depresiji. Pijem ih, posle porodjaja, od letos (pre trudnoce sam ih uzimala bez problema). Prva tura su bile yaz, jedva sam prezivela (imala sve nezeljene posledice sa spiska), pa sam posle tri meseca presla na diane. U glavnom je bilo u redu, osim povecanja tezine i velicine grudi. Medjutim, nisam mogla nikako da resim probleme sa raspolozenjem. trebalo je da pocnem novu turu u nedelju, nisam i vec juce mi se raspolozenje drasticno poboljsalo. Danas je sve fantasticno. Nadam se da ce da potraje...

: MilicaCale - 16. mart 2010 15:08:18(UTC)
Ja sam od svojih tableta, za sada, odustala. Nisam mogla vise da zivim u depresiji. Pijem ih, posle porodjaja, od letos (pre trudnoce sam ih uzimala bez problema). Prva tura su bile yaz, jedva sam prezivela (imala sve nezeljene posledice sa spiska), pa sam posle tri meseca presla na diane. U glavnom je bilo u redu, osim povecanja tezine i velicine grudi. Medjutim, nisam mogla nikako da resim probleme sa raspolozenjem. trebalo je da pocnem novu turu u nedelju, nisam i vec juce mi se raspolozenje drasticno poboljsalo. Danas je sve fantasticno. Nadam se da ce da potraje...

: MilicaCale - 16. mart 2010 14:46:02(UTC)

: MilicaCale - 16. mart 2010 14:31:15(UTC)

: Praslin - 13. mart 2010 19:25:15(UTC)
Ja jos ne pijem pilule a kada sam bila na pregledu i pitala dr za to rekla mi je da prvo odradim analizu krvi (napisala je sta se trazi ali ja nikako da odradim). Znaci da ipak treba da se uradi to pa da se pocne sa tabletama koliko sam ja skontala. A i cula sam da nikako ne treba bez te analize od vise drugarica koje koriste razlicite pilule.

: Bubilina - 13. mart 2010 18:21:04(UTC)
Moje iskustvo sa pilulama nije bas najbolje, pocela sam da pijem Zenin pilule posle 3 meseca od porodjaja po savetu ginekologa naravno radi kontracepcije. Pritom me je samo pregledala na ultrazvuku i rekla sve ok, pocni piti. Pila sam ih tacno 6 meseci za to vreme mi je sve bilo ok, kad mi je izostala mestracija u 7 dana pauze,uhvatila me panika i odmah sam kupila test za trudnocu uradila i bio je negativan :) Otisla sam na pregled kod drugog ginekologa, jer moj ginekolog bio na godisnjem. Ona mi je uradila ultlazvuk i nadje dve velike ciste koje me bole na dodor... Tako da su one rezultat mojih popijenih pilula, sad sam na terapiji koristim vaginalete, dvaput mesecno idem kod ginekologa prati rast cista, mada se nista ne deseva. Moj savet vam je da se detaljno pregledate pre pocetka koriscenja bilo kakvih pilula, vadjenje krvi, papa-test, ma sve zivo sto mozete icon_razz

: Blue - 20. februar 2010 17:33:38(UTC)
Počela sam da pijem Logest nakon trudnoće, prvenstveno zbog sređivanja hormona i ciklusa, pa i kontracepcije, mada ne ulažem previše poverenja u njih za neželjenu trudnoću icon_lol

: Maja-belgija - 2. februar 2010 21:38:46(UTC)
evo ja opet da se pozalim posle dva meseca opet nepijem pilule galamdzija galamdzija galamdzija

kad sam bila dole u srbii i makedonii imala sam ceste vrtoglavice,aritmija i pojacan apetit(to mi nije smetalo srbenda ) doktor mi izvadio krv i krvna slika uzasna a holesterol povecan sok sve od tablete nisu mi odgovarale!!!!sad pravim pauza tri meseca pa opet uzid upomoc

: Leptir - 25. januar 2010 14:01:49(UTC)
Koristimo prezervativ, ali cu posle druge trudnoce ili pilule ili spiralu.

: Manana - 25. januar 2010 11:41:00(UTC)

Mene pitali jesi li zdrava? Jesi, e ok uzmi onda te...  icon_rolleyes

Hvala!

: minka - 25. januar 2010 11:39:05(UTC)
Sto se tice tih pila Manana tj.tog naziva ja ih nisam pila.Ja pijem minisiston.Ni meni nije radjena analiza krvi prije nego mi ih je doktorica dala.A radila si vjerovatno analize krvi dok si bila trudna tj.ona ti je sigurno vodila trudnocu i tako zna otprilike koje ti pile odgovaraju.Najbolje pokusaj ih piti pa vidi kako ti odgovaraju.Ja ne pravim nikada pauzu od tri mjeseca,prvi puta za to cujem.Pijem pile vec 7 god.naravno nisam ih pila tokom trudnoce.

: MilicaCale - 25. januar 2010 11:16:34(UTC)
Manana, pila ja nekad davno. Bile su u redu.

: macaraca - 24. januar 2010 23:57:45(UTC)
ne prvo pre nego sto treba da pocnes sa terapijom vadis krv da se utvrdi dal si zdrav, i pijes pravis pauzu 3 meseca i tako u krug.
manana nikad cula...

: Manana - 24. januar 2010 17:25:33(UTC)
Nije ni meni trazena analiza krvi samo mi je dr predlozio Mercilon. Zanima me jel pije to neka od vas? I kakve su ako pije...

: Natasa - 24. januar 2010 16:52:20(UTC)
Da li vam je na osnovu krvne analize dr odredila kontracepciju? Meni nije trazila da vadim krv.

: macaraca - 23. januar 2010 17:37:15(UTC)
eee drage zene , pravite pauze posle 9 meseci tabletica, i proverite enzime jetre AST i ALT ako je to u redu odma nastavite, da ne dodjete u situaciju ko ja sto sam zarvsila u bolnici
jer mi je jetra stala i rezultati transamizaza se povecali za 20puta...... sad moram da mirujem dijeta, lekovi raznorazni i ne smem da pomisljam da opet pijem Yasmin.....

: Natasa - 19. januar 2010 22:17:23(UTC)
Evo pijem vec drugu turu Diane35 i super mi odgovaraju.Nemam negativne reakcije, menstrualno krvarenje je znatno slabije a uobicajenih bolova uopste nema. Zivele tabletice!!!!!

: MilicaCale - 21. decembar 2009 10:13:55(UTC)
maja, ja da se ubacim, mada ti je minka vec odgovorila.
Pilule se prvi put piju prvog dana kad dobijes, da bi bile delotvorne od prvog dana a posle sa pauzom od sedam dana (ili manje, kao, recimo Yaz), ali uvek sa tom pauzom koja pise na pilulama.
Ako je sve u redu, trebalo bi da dobijes u pauzi pijenja tableta.

: Maja-belgija - 20. decembar 2009 11:36:13(UTC)
minka hvala ti punoooo zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj

: minka - 18. decembar 2009 23:25:48(UTC)
Cao,Majo ja cu pokusati da ti odgovorim na tvoje pitanje.Ja pijem pile vec duze vrijeme.Kad sam ih tek pocela piti,prvu pilu sam popila na prvi dan kad sam dobila i pila sam ih 21 dan i onda sam pravila pauzu od 7 dana.I tako sad i dalje radim.Znaci pijem pile 21 dan i onda pravim pauzu od 7 dan,npr.kod mene sad uvijek pila posljednja dodje da se popije u subotu uvece,tako da ponovo iducu pilu pijem u nedelju sljedece sedmice.Nadam se da si me shvatila.Ako nisi slobodno pitaj.Pozzz

: Maja-belgija - 18. decembar 2009 22:49:56(UTC)
ja imam jedno pitanje icon_lol
prosli put sam pila kontracepciske pilule samo jedan mesec sad opet pijem i ovo mi je prvi mesec;i zanima me na koj nacin pijete pilule???Moja doktorka mi objasnila da se piju 21 dan pa pravi se sedam dana pauza pa se pije drugo pakovanje.Nego jedna prijateljica me zbunila kad mi je rekla da pilule se piju uvek prvi dan dobieno.... hmm Nesto to mi nije logicno znam da kad pocnes da pies pilule prvi put pijes prvi dan kad dobies a posle uvek pravis pauza od sedam dana......

: MilicaCale - 10. decembar 2009 9:19:51(UTC)
nama su bile pouzdane

: Natasa - 10. decembar 2009 1:15:39(UTC)
Da li znate slucaj da je zena i sa koriscenjem pilula zatrudnela? Kupila sam Diane35, to mi je dr preporucila i pocela bih da ih pijem cim dobijem. Snosaj se ne prekida i bezbedna je zastita? Bebu planiramo za 4, 5 godina pa ne bih da nam propadnu planovi.

: MilicaCale - 4. decembar 2009 9:59:38(UTC)
E, sta da ti kazem, kad ne biras mudro. Eto, kako sam ja, pa sad uzivamo u side effects :)

: macaraca - 3. decembar 2009 17:35:38(UTC)
e jeste i ja sam davno pila dianu i bas su mi narasle boobs od njih, ali ove yasmin nista.....smrc

: MilicaCale - 3. decembar 2009 13:13:05(UTC)
Evo, ja pijem moje diane35 vec skoro dve nedelje i nemam probleme, osim osetljivih i otecenih grudi.
Dragi i ja smo se slozili, jednoglasno da vise volimo velike grudi, nego mamu koja zeli da ubije i sebe i druge :)

: Maja-belgija - 30. novembar 2009 17:49:27(UTC)
Hvala vam punooo zagrljaj zagrljaj zagrljaj
al evo vec su mi prestale muke!!!!idemo dalje da vidimo danas mi je sesti dan

: kika - 30. novembar 2009 13:30:46(UTC)
MAJA-BELGIJA , MORA MALO KAO DA TI SE POVRACA. TAKAV TI JE ORGANIZAM.
PILULE U SUSTINI SIMULIRAJU TRUDNOCU.
ELIMINISU OVULACIJU, KAO I TRUDNOCA.

MUKA JE PROLAZNA.

: MilicaCale - 30. novembar 2009 12:57:46(UTC)
Maja, mislim da bolovi u zelucu nisu standarni problem sa pilulama, vec posledica pogresnog uzimanja istih.
Mozda ih pijes na prazan zeludac, pa ti smetaju...
Kazu da je to glavni problem, ako pijes ujutru, puno pre obroka, ili uvece, dosta posle vecere, pa napravis stetu, izazoves kiselinu, nepotrebno.

: Maja-belgija - 27. novembar 2009 20:47:00(UTC)
evo vec treci dan pijem pilule i nekako me boli zeludac kao da mi se povraca!!!sad neznam dal je od pilule il ne al bas sam se zabrinula :( :( :( :( :(

: MilicaCale - 27. novembar 2009 13:56:45(UTC)
Jeste, fokice, nisam razmisljala ranije o tome, ali mi je tako nekako logicno, sad, kad sam razmislila.

: katarina - 26. novembar 2009 19:52:39(UTC)
potpisujem fokicu pila sam ih uzastopno 5 god

: Fokica - 26. novembar 2009 19:31:21(UTC)
Kada se piju tablete za kontracepciju, pauza se pravi ako se pilula koristi za lecenje nekog stanja u supotnom nema potrebe da se pravi pauza.
Bas suprotno ne preporucuje se pauza jer se organizam navikao na pilulu onda opet novo stanje sa pauzom pa opet navikavanje.
Organizam ne treba ni od cega da se oporavlja.
Veci sok dozivljava od tih cestih pauza posle 9 meseci.

: minka - 26. novembar 2009 18:47:47(UTC)
Ja nisam nikada cula za to prekidanje pijenja pila.Ja svoje pijem vec dugo i nisam nikada pravila nikakve pauze osim naravno kad sam htjela da zatrudnim.
Meni je moja doktorica rekla da pile imaju vise pozitivnih nego negativnih ucinaka.Sto je najbitnije je da oko 90%sprecavaju nastanak raka ili tumora na zenskim organima.Naravno svaki lijek ima svoje kontraindikacije.

: T3 - 26. novembar 2009 18:23:53(UTC)
hvala svima na odgovorima ..eto saznadoh neke stvari za koje nisam znala jer tek treba da udjem u taj problem sa tablertama dosad mi nisu ni trebale niti me zanimale..
ivo i ja sam razmisljala o spirali..neznam cvidecu sa mojim dr sta on misli da je najbolje ..mada sam cula da ni ona nije bas najpouzdanija ,kod nekih hoce da ispadne ..itd..
a za jasmin tablete sam takodje cula mnoga razlicita iskustva i misljenja..neke su prezadovoljne istima,neke osecaju mucninu,bolove,trebalo bi manje a vise puse mada nesmeju,neke se goje naglo..mozda sve zavisi i od zene do zene tj organizma i kako koji sta prihvati ..
opet kazem videcu i posavetovacu se sa mojim ginekologom da mi preporuci i nadje najbolje resenje za mene jer sad je vec vrag odneo salu tj motram itekako poraditi i razmisljati o tome kako ubuduce da se stitim i zastitim..

: MilicaCale - 26. novembar 2009 17:12:11(UTC)
Jao, izvini, evo http://forum.infobar.ba/viewtopic.php?t=6600
Nista, necu sad da se tripujem, mogu da pitam dr kad ga vidim sledi put, nadam se sledeceg proleca, kad odem na redovni pregled. Tad ce da mi bude oko 9 meseci kako ih koristim, pa mogu da proverim.
A koliko dugo ih pijes?

: macaraca - 26. novembar 2009 16:47:43(UTC)
ma jok meni samo pilule pomazu u menstrualnim bolovima i nista drugo, ja ne bi ni prestajala da mi moj gin nije rekao, a i znam dugo ih pijem...

: macaraca - 26. novembar 2009 16:45:24(UTC)
gde je link

: MilicaCale - 26. novembar 2009 16:30:59(UTC)
I drugi razlog za prekid: ako se pilula koristi za lecenje nekog stanja, onda preporucuju prekid i posle 6 meseci, da bi se proverilo da li je problem resen. Znaci, verovatno ne bi trebalo prekidati tako cesto, ako se koristi samo za kontracepciju. Tako da nas dve ovde dzabe polemisemo :), jer izgleda ne koristimo pilulu iz istog razloga.

: MilicaCale - 26. novembar 2009 16:26:29(UTC)
E, cula sam za neke muke sa Yasmin, ali samo nacula. To je verovatno to.
Sad sam nasla neki forum i odgovarajucu temu. Da ne prepricavam sve, evo linka, ali ima razlicitih ideja. A ovo sa prekidom na po 9 meseci mi tek sad nema logike, jer 3 meseca treba samo da se organizam navikne na hormone, pa onda 6 meseci koristis, pa tri meseca ne (organizam se navikava ponovo na promenu), pa ponovo pocnes. To bi znacilo da po pola godine, svake godine moras da se navikavas na tabletice.
Ne znam, moram jos da proverim za diane, posto su dosta stare, moguce je da imaju visi nivo hormona (mada, njih ni ne osetim a sa yaz sam htela da umrem, cela tri meseca), ali mi je realniji period 2, 3 godine. Mada, jos nikad nisam pila duze od godinu dana, a ako budem pila duze, provericu sa lekarom. Za sada se ipak ne brinem.
Sto se problema, u upozorenju stoji koje probleme mozemo da imamo, pa ih treba pratiti. Znaci, vene i ovi simptomi koje si navela, to i inace treba pratiti i obratiti se lekaru na vreme.

: macaraca - 26. novembar 2009 16:19:27(UTC)
Liječnici tvrde da su kontracepcijske tablete ipak sigurne, ali mnoge žene ne čitaju upute. Yasmin je najprodavaniji, a uzima ga 90 posto žena
Već četiri godine pijem tablete Yasmin. Nisam osjećala da mi smetaju. Ginekolog mi ih je preporučio bez prethodnih krvnih testova. Nakon iznenadnih smrti mladih žena koje su pile pilulu, otišla sam na kontrolu. Pretrage su pokazale da imam poremećaj u koagulaciji i povećan kolesterol. Ginekolog i liječnica opće prakse zaključili su da koagulacijski test nije pokazatelj štetnosti tablete. Za kolesterol su mi preporučili dijetu. Ozbiljno nisu shvatili ni to što mi na nogama pucaju kapilare.

Pročitala sam na internetu da sve to može izazvati Yasmin, kaže čitateljica A.D. (35) iz Osijeka. Privatni ginekolog joj je rekao da su priče o Yasminu prenapuhane i preporučio joj da ih prestane piti ako joj smetaju. Bile priče napuhane ili ne, važno je da žene pročitaju upute prije korištenja.

Žene koje piju Yasmin liječniku se trebaju javiti ako neuobičajeno kašlju ili su zadihane, bole ih prsa, imaju migrenu ili vrtoglavicu, gube vid i osjećaju, bol u trbuhu ili u nogama te imaju promjene sluha, govora, mirisa ili okusa. Ravnatelj splitske bolnice Dujomir Marasović potvrdio je da je studentica H.R. (22) iz Zadra umrla od plućne embolije. U povijesti bolesti piše da je uzimala Yasmin. Splitski ginekolog dr. Vladimir Šparac kaže da nema straha ako prije uzimanja tableta obavite pretrage.

- Lijek je siguran za primjenu. Prodaju ga u 96 zemalja i nigdje ga nisu povukli. Ima najmanje hormona u odnosu na druge pilule - tvrde u Agenciji za lijekove i medicinske proizvode. Imali su 14 prijava. Prodaja Yasmina u Hrvatskoj nije pala. U ljekarnama kažu da žene tek češće pitaju o pilulama.

(24sata.hr)

: macaraca - 26. novembar 2009 16:14:54(UTC)
mora da bi se organizam oporavio,tj proveriti krvnu sliku pre svega holesterol, i ne znam zasto jos, u glavnom mora se praviti ta pauza.
a to sa trudnocom meni nema nikakve veze, ja pilule ne pijem u te svrhe

: MilicaCale - 26. novembar 2009 16:08:27(UTC)
Sad sam se bas istripovala i krenula malo da pretrazujem. Evo jednog odgovora lekara: Zašto neki ginekolozi tvrde da je pauza kod uzimanja hormonskih pilula potrebna a kod vas sam naišla na suprotni odgovor.. koja je na kraju prava istina.. pijem Cileste i dal onda to znači da budući da im je doza hormona vrlo mala pauza nije potrebna? Što ih mogu uzastopno piti i duži niz godina? Imam 22.godine..

(04. ožujak 2003. 13:19)

Odgovor liječnika:
294

Prema novijim saznanjima i literaturi koja ih plasira, stručnjaci navode da se pauze od 2-3 mjeseca u uzimanju kontraceptiva, koje su ranije bile preporučivane, danas više ne preporučuju, jer se tijekom pauze može dogoditi neželjena trudnoća.

Mozda su ovo bili saveti ranije, pa ih se neki lekari jos uvek drze.
Ne kazem da ne treba tako, nego se trudim da otkrijem...

: Iva&Lule - 26. novembar 2009 16:05:55(UTC)
T3, nikako Yasminé tokom dojenja,znam da kod nas nema pilula za dojilje...Ja sam Cerazete pilule pocela da pijem 5-6 dan posle porodjaja,jer odmah me moj ginekolog pitao za koji vid kontracepcije zelim da se odlucim,a izmedju ostalog od mi je preporucio ove za dojilje,pa kad prestanem da dojim ,da odem da mi da druge i tad mi prepisao Yasmin...Inace rekao mi je ako planiram bebu za 2-4 godine da ne stavljam spiralu,a ti ako ne planiras vise dece mozda je to za tebe najbolji izbor neznam

: MilicaCale - 26. novembar 2009 16:05:38(UTC)
Eto vidis, jos mi to niko nije rekao. Cini mi se da se secam neke price od ranije, ali nisam sigurna da je bilo u pitanju 9 meseci, vise na 3 godine. Pa pisalo bi u uputstvu, da treba tako. A i koliko je dobro da toliko cesto menjas rezim hormona. Eto, sad nisam pametna.

: macaraca - 26. novembar 2009 16:01:29(UTC)
ma jok moras kad pijes 9 meseci pa pauza od 3 meseca. to je vrlo bitno!!!

: MilicaCale - 26. novembar 2009 15:47:55(UTC)
A zasto? planiras novu bebu ili imas probleme? ili tako treba?

: macaraca - 26. novembar 2009 14:12:46(UTC)
ee ja pijem poslednju kutiju u decembru i pravim pauzu od 3 meseca. joooj kako li cu preziveti bolove! ne znam
a i dok odradim analize krvi, gin preglede....

: MilicaCale - 26. novembar 2009 13:48:29(UTC)
T3, mislim da ne smes yasmin ako dojis, za to postoje neke druge, ali ih kod nas ne daju (nisam pitala zasto, mozda ih nema).
Pije se jedna dnevno, u vreme koje ti odgovara, a najkasnije 12 sati posle toga. Zato sam ja izabrala jutro, umijem se, operem zube i sednem da pijem kafu i negujem se (u kozmetickoj torbici pored kreme i sminke stoje i tablete). Tako ne zaboravljam da ih uzmem. Ako zaboravim, jos uvek imam ceo dan, do uvece da se setim da uzmem.

: T3 - 26. novembar 2009 10:56:40(UTC)
A jedna moja rodjaka,slucajno ako zaboravi jednu plulu bilo na pocetku ili na kraju odmah ostane trudna,haos...Sama kaze imala preko 10 abortusa,a troje dece ima ....
ajoj ivo valjda necu i ja ovako posle ovih troje..hihihi salim se ali i ja mnogo lako ko kaze milica zatrudnim i nesmem se bas puno posle ovog porodjaja zezati..razmisljala sam i resila da i ja uzmem ko maja te pilule jasmin i pocnem sa njima..koliko posle porodjaja se mogu poceti piti iste...skontala sam jedna na dan..jel onebitno dali je pijes ujutru ili uvece tj stiti 24 sata do pijenja naredne ako sanm dobro ukapirala..jel se pravi pauza uili se piju neprekidno svakog dana dok ne potrosis kutiju pa opet iznova?
i ja bi primenjivala ovu ivinu metodu cim operem uvece zube popijem istu i nema sanse da zaboravim..

cim se porodim konsultovacu se sa mojim dr tj ginekologom o tome koje su najbolje i koje bi mi preporucio mada mislim da ce to ipak biti te yasmin..i ako nebudu te iste tj bilo koje druge mi neginu... one su mi jedino i pouzdano resenje da se za nadalje zastitim trudnoce i budem mirna sto se toga tice..

: Maja-belgija - 26. novembar 2009 10:24:29(UTC)
Ja sam pocela da pijem juce yasmin!!!!Prvo sam se mnogo bojala jer sam svasta procitala pa sam zvala svako ko znam da pitam koje pilule pije icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol i na kraju doktorku icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol mm celo vece se smeje ;] ;] ;]
resila sam da namanjim cigare;na kutiju pise ne vise od 15 na dan!!!!pa kako ce biti videcemo

by the way doktorka opet mi dala ove pilule jer izbacuju voda od organizam a ja imam zadrska tescnosti uvek pre da dobijem!!!!e sad nije mi jasno zasto u belgii su najpopularni ove tablete ako imaju tolko negativni posledice neznam neznam neznam

: Iva&Lule - 24. novembar 2009 12:20:03(UTC)
A ja poznajem jednu zenu koja je imama 24 abortusa sok sada je bukvalnpo jednom nogom u grobu :(

A jedna moja rodjaka,slucajno ako zaboravi jednu plulu bilo na pocetku ili na kraju odmah ostane trudna,haos...Sama kaze imala preko 10 abortusa,a troje dece ima ....
Ja cim operem zube odmah posle pilulu popijem i nema sanse da zaboravim icon_wink

: MilicaCale - 24. novembar 2009 12:09:33(UTC)
Jeste, uzasno mucenje.
Moja mama rodila troje dece, a abortirala izmedju drugog i treceg puuuno, blizu dvocifrenog broja (za 8 godina). Uzas, za malo da izgube glavu i ona i beba, kod trece trudnoce. Obe babe takodje. Znaci, u mojoj porodici se prilicno lako zatrudni, pa nisam bas za zezanje.
Mama i dalje tvrdi da su pilule opasne (a to sto je ona radila nije. Svasta).

: Iva&Lule - 23. novembar 2009 22:44:55(UTC)
Isto i ja :) 14 meseci pila sam Cerazete dok sam dojila,a posle presla na Yasminé i super.Moja mama rodila troje dece kada su planirali,nikada kontracepciju nisu koristili osim prekinuti snosaj,ni jedan abortus nije imala,svaka joj cast,ali ja ne bi mogla,sve to ne bi bilo uzivanje nego mucenje i bila bih pod velikim stresom...Ovako sa pilulama sam mirna,redovne cikluse imam i jednostavno nisam pod stresom :)

: minka - 23. novembar 2009 18:50:28(UTC)
Maja-Belgija sto se tice pusenja i pila sve to moze zajedno,naravno moras reci svom doktoru da pusis i on ce ti preporuciti pile koje ti odgovaraju.Ja pijem pile vec 6 godina i prezadovoljna sam sa njima.Sad koje pijem su Minisiston a za vrijeme dojenja sam pila Cerazete.Proje dok nisam pila pile menstruacija mi nikad nije dolazila na vrijeme a sad je super.Cak vise i nemam bolove kad trebam da dobijem.Sto se tice spirale ja je ne bih nikada stavila.Moje dvije prijateljice su ostale trudne sa spiralom a jedna ima stalno bolove od nje.A meni je doktorica rekla da je spirala tek na 4 mjestu po sigurnosti i da cak moze izazvati infekciju.S pilama je jedino problem sto je tesko naci prave,i meni neke nisu odgovarale ali sam sada nasla sto mi odgovaraju.

: adrijana - 23. novembar 2009 18:10:58(UTC)
Milica cale, i ja pijem diane 35 vec vise od 6 meseci i super su mi.. Ne razmisljam o trudnoci, opustena sam, nemam nikakve smetnje zbog njih... Cak mi se lice iscistilo u velikoj meri od kad ih koristim.
Sto se tice prekinutog snosaja, i kod mene je delovao, nisam nikad koristila zastitu do sad, i ostala sam trudna kada sam to i zelela, ali znala sam da zelim i drugo dete pa mi nije bilo ni toliko bitno da ne ostanem trudna. Sada se vec iskreno bojim , jer necu 3 dete (bar ne uskoro) a ne zelim ni abortus, zato mi je ovako sa pilulama sigurnije
Razmisljam i o spirali, mozda za godinu -dve, videcu jos , ali za sada sam prezadovoljna sa diane...

: MilicaCale - 23. novembar 2009 13:47:31(UTC)
nacafaca, cula sam za ovakve slucajeve, neki ljudi imaju srecu sa tim. Neko, jednostavno, ima srece sa urednim ciklusom. Ali, nemaju svi. Ja sam probala sa ovim, u kombinaciji sa bazalnom temperaturom i za malo da poranimo sa Savom. Jednostavno, zbog stresa oko ispita mi se poremetio ciklus.
Mada, ljudi retko koriste racunanje plodnih dana vec samo prekinuti snosaj. E, on cesto ne deluje. Iznenadila bi se koliko ljudi ne zna za metod plodnih dana. A sve trudne mlade su bile trudne bas zbog ovoga (verujte, znam). Osim, naravno, onih koje su tako i planirale, da naprave svadbu tek kad su trudne.
Inace, posto nisam trudna (sto volim da se tripujem :(), danas sam pocela sa diane35. Videcemo kako ce to da prodje.
Za sada nema problema sa raspolozenjem. Nadam se da nece ni u buduce.

: nacafaca - 20. novembar 2009 21:03:41(UTC)
Citat:
MilicaCale - 21/9/2009 13:11

Mame, da prekinuti snosaj deluje, ne bi vecina svadbi bila sa trudnom mladom. Zaista, razmislite, za koliko svadbi ste cule, u poslednjih 10 godina, da mlada nije bila trudna?

Ne bi rekla da je to razlog vec se pre biti da je u pitanju racunjane plodnih i ne plodnih dana icon_wink mi prakatikujemo prekinuti snosaj vec 6 godina i nijednom nisam ostala trudna ne planirano (vec kada smo to pozeleli)!

: MilicaCale - 20. novembar 2009 17:15:52(UTC)
I mi smo samo kondome, dok nisu krenuli da pucaju. Posle dva slucaja (jedan od njih durex) smo odustali i presli na tablete.
Dakle, kao sto sam vec rekla, krenula sa Yaz tabletama i proslo je tri meseca.
delovalo je kao da su nestali simtomi. U stvari, samo sam ih zanemarila, zbog ostalih desavanja. Posto trenutno nemam ozbiljne razloge za napade besa, histerije, depresije.... I svega ostalog sto me drma ovih dana, definitivno sam u svadji, trajnoj sa svojim tabletama.
Zakljucak: vracam se na diane35. Nisam stigla da vidim dr. Posto se kod njega zakazuje, nema sanse da se vidimo pre sledeceg ponedeljka, tako da ih uzimam na svoju ruku. Prosli put kad je trebalo promeniti pilulu, otisla sam kod njega i on mi je samo dao ove. Pretpostavljam da bi bio isti slucaj i sad, pa se ne tripujem.
To jest, krecem ako nisam trudna :). Nema mi ciklusa, pa treba ovo prvo proveriti.

: rozga - 16. novembar 2009 17:26:30(UTC)
Vala kod nas samo kondomi. Mm i meni ne smetaju a nekako su mi najpouzdaniji. Ne volim tablete niti bi ih ikad pila. Jednom sam ih pila zbog ciklusa i htela sam da poludim na kraju treceg meseca. Ovo nam je najlaksezaljubljen

: Natasa - 31. oktobar 2009 14:40:11(UTC)
Prestala sam da dojim bebana pre 7 dana, pa cim mi se ustali ciklus idem kod moje dr da me posavetuje koje pilule da koristim, jer spiralu jos uvek ne zelim.
Prva trudnoca je bila planska, a bice i druga.

: MissGak - 31. oktobar 2009 0:28:57(UTC)
Koliko znam ne preporucuje se pusenje onima koji uzimaju pilule ukoliko imaju vise od 35god...pa ako ti to nesto znaci!
Pre trudnoce sam bila na pilulama,ovog puta sam dobila recept,jos ih nisam uzela.Moram priznati da su me oni slucajevi sa Yasminom dotakli,a bas te pilule sam i uzimala.Sada sam dobila neke "mini pilule" sigurne uz dojenje,a kada odlucim da prestanem da dojim dr predlaze opet yasmin.

: Maja-belgija - 12. oktobar 2009 11:33:27(UTC)
evo mene probala spiralu nije mi prihvatio organizam pored pilule ostala trudna a flastere i slicno nesto nisu mi sigurne!!!!!popricala sam sa doktorkom i opet me stavila na pilule hihihihihihihihihihi od sledeci mesec!!!!problem je sto sam pusac....daj reci te mi dal neka mama pusi a koristi tablete????sad sam citala da se ne preporucuju kod pusaci!!!!hmmm hmm hmm hmm hmm hmm hmm
ja kad sam ih zimala pre klaru uzimala ih samo mesec dana i nisam bas puno razmisljala al sad zima strah me

: Bubilina - 2. oktobar 2009 23:40:28(UTC)
Vec 3 meseca koristim Jeanine, prva dva do tri dana par nezeljenih efekata, mucninu,vrtoglavicu i bol u grudima. Sve je przo proslo, sad se osecam super i zadovoljna sam pilulama. Nikad ne bih ugradila spiralu jer znam da bi se cudno osecala, i stalno bi tripovala da mi nije ispala. Sto se tice kondoma uvopste mi se ne svidja, a prekinut snosaj u mom slucaju ne dolazi u obzir jer sam zatrudnela upravo tako ;]

: MilicaCale - 21. septembar 2009 14:11:45(UTC)
Mame, da prekinuti snosaj deluje, ne bi vecina svadbi bila sa trudnom mladom. Zaista, razmislite, za koliko svadbi ste cule, u poslednjih 10 godina, da mlada nije bila trudna?

: T3 - 20. septembar 2009 5:18:10(UTC)

ja cu se posle ove trece trudnoce odluciti ili za pilule ili za spiralu..treceg nema..metoda vadjenja na vreme vise nimalo nije naivna tj  posle troje dece nije se vise zezati sa tim,nije bas uvek pouzdana tj desi se da promasi ,a kako smo krenuli oce nas deca icon_lol ..tako da nam ta metoda vise bas i nije preporucljiva.

ipak nam treba nesto savremenije i,delotvornije i efikasnije. icon_razz a pilule ili spirala mi umesto ove nase  dosadasnje  metode  zvuce i deluje bas tako... bravo

kondom nevolim niti podnosim tako da mi druge varijante i izbora sem ova dva nema...

: adrijana - 19. septembar 2009 20:09:40(UTC)
Ja pijem diane 35 vec pola godine, i super mi odgovaraju. Nisam imala nezeljene efekte, lice mi se u velikoj meri iscistilo, nisam se ugojila... Jedina promena koju sam osetila je to da su mi grudi nekako punije, ali to mi apsolutno ne smeta! icon_wink
Sto se tice mirena spirale, ja sam se o njoj raspitivala kod ginekologa, i kod nas se krece oko 10000-12000 din. Ugradnja spirale ne znam posto je , to zavisi i od toga da li ides privatno ili u drzavnu ustanovu, a mislim da je oko 2-3000 din. ,nisam sigurna.

: macaraca - 18. septembar 2009 19:33:06(UTC)
ja pijem vec 6 meseci yasmini super mi je, prvenstveno sam ih uzela zbog ultra bolnih ciklusa...
pila sam ih i ranije,nikakvih propratnih nezeljenih efekata nemam, tako da preporucujem

: MilicaCale - 18. septembar 2009 12:32:33(UTC)
E, ovako stvore stvari kad je rec o kontracepciji.
Najvecu pouzdanost imaju tablete (kad se uzimaju redovno). (nisam sigurna za flastere i imlpante, mislim da su tu negde ili nesto pouzdaniji)
Manju spirala i kondomi.
Spirala morena je takodje hormonska, tako da za sobom povlaci sve ono zbog cega ne volimo tablete (osim redovnog uzimanja). Moze da ispadne, moze da pravi probleme, pa je bolje izbegavati je ako zelite jos jednu trudnocu, ako je ikako moguce.
Tablete smanjuju opasnosti od raka reproduktivnih organa, ali povecavaju rizik od raka dojke, pise na njima.
Nezeljene posledice su tipicne za prva tri meseca, posle prestaju (a prestaju obicno i vrlo brzo, neko ih i nema).
Vecina modernih tabletica i jesu sa niskim sadrzajem hormona, tako da retko izazivaju gojenje, maljavost, probleme sa licem.... Raspolozenje je druga stvar, tu nam hormoni igraju glavnu ulogu.
U stvari, htedoh da kazem, verujem da za svakog postoje odgovarajuce tablete i da nema pravila kad su u pitanju problemi sa istim.
Uf, ala je ovo bilo konfuzno.

: MilicaCale - 18. septembar 2009 12:23:24(UTC)
POzdrav. Evo i mene, da podelim svoja iskustva.
Trenutno koristim tabletu i deluje.
Ranije sam koristila kondom, nisam imala neke probleme. Jedini problem je sto zaboravimo da ga kupimo, pa bude problem...
Posle toga sam koristila tablete. Prvo Mercilon, oko godinu dana (taj su davali na recept). NIsam imala skoro nikakve nezeljene posledice, osim malo krvarenja izmedju ciklusa, u prva tri meseca. Posle dve godine sam ponovo uzela njih, pila ih oko pola godine bez problema, pa su se javili problemi (problemi sa licem). Na to mi je dr prepisao Diane35, jer resavaju probleme sa licem i maljama (probleme sa licem nisam imala, osim ovih zbog hormona, a malje imam, ali genetski, ne zbog hormona i ne nestaju pod dejstvom hormona). Nisam imala nikakvih problema. Prestala sam kad sam planirala Savu i zatrudnela posle 3 meseca (dva meseca se nisam trudila, cekala da se organizam normalizuje).
Posle trudnoce i dojenja sam pocela sa Yaz.
Inace, dojenje sam prekinula hormonskim tabletama, od njih sam imala vrtoglavicu i zapusen nos, i jos neke manje probleme. Posle dva meseca sam pocela sa Yaz, pretpostavimo da mi se jos nisu hormoni doveli u red od cele procedure.
U svakom slucaju, imala sam dve nedelje uzasne simptome, htedoh da se ubijem, ili da prekinem da pijem. Ciklus je trajao dve nedelje, depresija, uzasna nervoza, svadljivost, glavobolja (ona je jos ostala, ali moze da bude i od stalnog umora i stresa). Jos neke druge stvari, vecina onih nezeljenih dejstva sa spiska. Malo sam proguglala, i uplasila se, svi se zale.
Sad, kraj je trece nedelje i sve je u redu. Muke su prestale.

: T3 - 19. avgust 2009 14:59:09(UTC)
tek sad videh da ti nisi odavde..pa stoga nemozes ni znati koja je cena iste kod nas,pretpostavljam da se kupuje u apoteci i tu plati,pa posle i doktoru koji je ugradjuje.
raspitacu bas o ceni,a za postavljanje i to da li je postupak bolan hvala ti na odgovoru,ja sam zamisljala sasvim drugacije da se odigrava proces ugradnje.
jel moze biti naravno ako znas nezeljenih efekata,cujem iz tvog iskustva da se pokazala ko siguran metod,a da li je zdravo tj prirodno da izostaje menstruacija i sta doktori kazu na to?
to da se u pocetku malo krvari mi zvuci normalno,ali da mi bas ciklus izostane na duze ili da mi bude neredovan mislim ono par meseci imam,pa par nemam itd..mi se ne svidja..videcu i pitacu mog doktora sta on misli..ako mi je preporuci onda je uzimam,ako ne ko sto rekoh ostajem na kondomu ili cu uzimati pilule..ima jos vremena pa cu razmisliti.
u svakom slucaju diana hvala.

: Diana01 - 19. avgust 2009 10:24:36(UTC)
Hm zaista ne znam kolika bi cena bila u Srbiji, koliko sam razumela ta spirala se tamo kupi u apoteci pa se odnese kod doktora da on tio stavi. Raspitaj se kod nasih tamo , one sigurno znaju. A sto se tice ugradjivanja nema nikakve anestezije, ceo postupak traje 1 minut i boli kao kada imas malo jaci menstrualni bol (trenutak kada je stavlja). Posle toga nista ne boli vise i ne osecas da je imas. Posle spirale , konkretno Mirena hormonske, se javi krvarenje ali jako malo i ono moze da se razvuce cak i na par meseci, ali to je otprilike pola kapi krvi dnevno. Ali kod nekih zena traje samo par nedelja, zavisi kako kod koga. Tako da nije nista strasno, bar kod stavljanja i tome slicno :)

: T3 - 19. avgust 2009 2:14:48(UTC)
diana ako znas, kako se krecu otprilike cene ugradjivanja spirale?
na koji nacin se ona stavlja mislim pod anestezijom ili na zivo,jel bolno ,neprijatno iskustvo..mozda lupam i postavljam glupa pitanja,ali neznam nista o tome pa zato pitam ...jer kao sto sam vec rekla posle ovog porodjaja i treceg deteta ozbiljno se moram pozabaviti temom o kontracepciji i naci najbolje i najpouzdanije resenje da se zastitim trudnoce, pa vec tragam za metodom koja bi mi najvise odgovarala.

: Diana01 - 18. avgust 2009 23:30:57(UTC)
Evo mene opet da se pohvalim kako radi moja spirala :) Imam je od marta i prakticno i ne znam da je imam i nisam trudna , znaci da radi :) . Ispalo je na kraju da mi osiguranje pokriva sve troskove tako da nista nisam morala da platim yeeeee! Znam da malo strasno zvuci zato sto ne dobijam menstruaciju uopste (naime neke zene dobijaju ali malcice samo) ali moze biti da je to zato sto jos uvek dojim Luleta, ko zna. U svakom slucaju za sada me super sluzi :)

: trudna 3 - 5. jul 2009 2:35:49(UTC)
diana hvala na savetima,mada mislim da ta spirala ipak nije za mene pogotovo ta hormonska gde ciklus nestaje,malo bi me to uplasilo i neznam nekako nisam ja za to.
nekako mi vise pasu tabletice,ali sto ti kazes nijedna zastita nije 100 sigurna,ali sad posle treceg deteta nesmem se bas zezati tako da mi bar neka kontracepcija mora biti bar od pomoci,ako ne onda idemo na srecu pa sta bude.
salim se kondom ili pilule cu svakako koristiti druge mi nema.

: Diana01 - 5. jul 2009 2:00:13(UTC)
trudna 3 raspitaj se za Mirena spiralu. Ona je hormonska i eto od marta mene savrseno sluzi, tim pre sto jos nisam dobila verovatno ni necu posto sa tom spiralom ciklus prakticno nestaje. Na kraju krajeva ne postoji nijedna 100% zastita. Moja jetrva je zatrudnela iako je imala implant u nadlaktici, i on je navodno pouzdan. Neki ljudi bi rekli ako je bebi sudjeno rodice se i nikakva zastita tu ne moze pomoci :)

: trudna 3 - 4. jul 2009 15:10:54(UTC)
ja nikada nista nisam koristila za kontracepciju,pilule nikad,kondom takodje retko.
sad posle ove trudnoce sam mislila da ugradim spiralu ali nije ni ona tako efikasna ,oce da ispadne ima i sa njom sto cuda,tako da cu se sa savetom svog ginekologa odluciti iak za tablete.

: Maja_81 - 25. jun 2009 9:39:46(UTC)
Ja sam pre ove trudnoce pila Diane i uzasno sam se osecala. Nikada pre toga nisam uzimala kontraceptivne pilule, ne bih ni tad ali zbog poremecenog menstrualnog ciklusa i gubitka menstruacije doktor mi je prepisao da bih imala vise progesterona i da bi mi se ciklus vratio. Pila sam ih 4 meseca i ciklus se normalizovao.

: Fokica - 13. jun 2009 14:20:55(UTC)

Citat:
Fokica - 28/5/2009 19:14 Danas pocinjem da pijem Jasmin posle skoro godinu dana premisljanja. Ako se budem lose osecala prestacu...

Ipak nisam pocela, ceo dan sam se lomila i na kraju sm bacila celu kutiju. Nije to za mene, ja bih istripovala sve moguce nezeljene efekte.

: andrea - 12. jun 2009 22:52:59(UTC)
A posle popijenih 8 pilula - haos. Lupanje srca, tahikardije. Prebacila sam se na Microginon, po doktorkinom savetu. I jos 6 pilula pa zavrseno pakovanje i za sada bez problema. Videcemo do kraja.

: andrea - 31. maj 2009 2:31:23(UTC)
Ja sam u sredu pocela da pijem Jeanine...za sada sve OK.

: kika - 30. maj 2009 13:22:27(UTC)
JA SAM SE POSLE NEKOLIKO GODINA PAUZE OVOG MESECA VRATILA NA DIANE35, I PROSTO JE NEVEROVATNO KOLIKO MI PRIJAJU. VEC SAM SMRSALA 2 KG, BUBULJICE SU NESTALE, ( MITISERI CE TEK ZA KOJI MESEC) , JA PRIMECUJEM JER INACE NEMAM PROBLEMATICNO LICE, ALI IPAK IMA U PMS-U PAR BUBULJICA, I SITNIH MITISERA.
STO JE NAJLEPSE, GLAVA ME BOLELA SAMO JEDAN JEDINI DAN, A JA NEKAKO IMAM VISE ENERGIJE.

: cokoladica - 29. maj 2009 1:16:07(UTC)
Ja sam koristila pilule oko godinu i po dana, skoro dve cini mi se, prvo Logest, pa posle Yasmin. U principu sam bila zadovoljna, jedino od pratecih nezeljenih efekata - Logest - depresija, cesto sam imala neka mracna raspolozenja, tugu, a od Yasmina sam u startu dobila 2kg koji su otisli tek kad sam prestala da ih pijem. Bukvalno odmah dosli sa Y i odmah otisli posle Y. Isto sto nisam znala da moze da ima veze sa pilulama, ali sam saznala iz svog iskustva - bila sam podloznija infekcijama.

Sad se drzim kondoma.

: Fokica - 28. maj 2009 21:14:20(UTC)
Danas pocinjem da pijem Jasmin posle skoro godinu dana premisljanja. Ako se budem lose osecala prestacu...

: michell - 16. maj 2009 11:26:23(UTC)
E Anka, svaka ti cast kako izlazis na kraj sa dvoje. Ja jedva nategnem dan sa ovom jednom divljakusom i padam u nesvjest kad i ona...
Meni dr niije ni predlozio da vadim hormone. Jednostavno, poslije kolposkopije, papa testa i pregleda koji sam odradila, rekao je da s obzirom na to sto nemam problema sa kilazom, maljama ili aknama, mogu odmah poceti sa Yasmin tableticama. A i meni su menstruacije nakon porodjaja bas slabe, kratko traju i ne osjecam ih maltene. Ovo je prvi mjesec kako pijem tablete pa cu vam javiti sta se desilo sa mojom oskudnom menstruacijom.

: Iva&Lule - 11. maj 2009 11:00:25(UTC)
Pa vidi jos meec,dva pa ako ne valjaju idi kod dr. da ti prepise druge...Mnogi su zadovoljni Yasminom i Jasminelle(imaju manje hormona),ja sam od Yasmin imala jake glavobolje,pa sam presla na Jasminelle prepisao mi dr. sad je super desi se po neka glavobolja kad se iznerviram,neki stres tako to,ali cesto kao pre ne...

: michell - 11. maj 2009 10:54:40(UTC)
Pa da, i ja sam tako razmisljala. Kada shvatimo da je vrijeme za drugo bebironce, prestanes da pijes i super...Spiralu bi stavila tek kad ukapiram da je dosta reprodukcije. A za reakcije od tableta stvarno ne znam...ako bude nesto lose preci cu na druge. Vidim svi pljuju Yasmin, ne znam zasto bi mi dr preporucio bas njih ako ne valjaju?

: Iva&Lule - 11. maj 2009 10:49:02(UTC)
micheli,ja jednom nisam dobila i nastavila nakon sedam dana,sledeci mesec sam sasvim reuglarno dobila kao i posle...Mozda si skoro pocela da ih pijes,pa dok se organizam malo privikne neznam Inace i meni je moj doktor rekao ,ako planiram jos dece za 2-3 godine onda da ne stavljam spiraju,ma meni su pilule zakon,posle pranja zubica popijem,postalo mi navika i nije mi se desilo da preskocim,zaboravim :)

: michell - 11. maj 2009 10:27:12(UTC)
Meni je dr rekao da ne preporucuje mladjim zenama (koje nisu zavrsile ciklus radjanja) spiralu i preporucio mi Yasmin. Pocela sam da ih pijem od prvog dana menstruacije ali ima nesto sto me zbunjuje. Ja sam obicno dobijala na 30 dana, a ne 28. Napravicu pauzu nakon 21.tablete, 7 dana, i u tom periodu treba da dobijem, ali sta ako ne dobijem? Kad onda da pocnem da pijem drugu dozu? Jel' da cekam da dobijem ili da svejedno nastavim nakon 7 dana pauze?
Dr mi je rekao da su manje-vise sve pilule radjene za "normalan" zenski organizam i da nema nekih losih pojava ako je sve u redu.

: adrijana - 25. april 2009 0:53:32(UTC)
Milenaph ja sam pre mesec dana bila kod ginekologa u Novom sadu i raspitivala se o spirali. Doktorica mi je rekla da na nasem trzistu ima samo Mirena spirala i da ona kosta oko 10 000 din.
Ali rekla mi je da ako imam nekog u madjarskoj ili u Hrvatskoj da mogu da je kupim i tamo jer u Hrvatskoj spirala kosta oko 200 kuna a to je oko 2000 din.
Ja mislim da spiralu stavlja svaki ginekolog, nije vazno da li je u domu zdravlja, privatno ....
Raspitaj se kod svog ginekologa to ti je najbolje.
Ja sam se odlucila da probam sa pilulama Diane 35 pa sad cekam menstruaciju i pocinjem.

: ummi-emina - 24. april 2009 19:23:28(UTC)
Milena,ja sam pre mesec dana se odlucila da ugradim spiralu,i to obicnu bakranu koja kosta 1 800 din,jer je samo ta imala u nasim apotekama (Novi Pazar),a ugradila mi je moja dr.koja ima privatno ordinaciju i naplatila mi je 1 500 din,znaci sve me ukupno kostalo 3 300 din.Najverovatnije se i tako krecu mozda cene i u BGD.raspitaj se u par apoteka i vidi sa tvojim ginekologom neka ti on ugradi.Ja posle praznika imam kontrolu da vidim je li tu spirala,jer kazu kad imas menstruaciju,moze da ispadne jer nece organizam da je prihvati ipak je to strano telo.

: milenaph - 24. april 2009 18:40:03(UTC)
Koliko kosta spirala u Beogradu (Srbiji)? I gde ( u kojim ustanovama) ih ugradjuju? U velikim klinikama ili u svim domovima zdravlja?

Mozda su mi malo glupava pitanja, ali sta cu kad sam neobavestena..

: adrijana - 8. april 2009 0:25:21(UTC)
Bila sam kod doktorice i po njenom savetu sam dobila diane 35 . Neko je ranije pisao o tome da li mogu na recept ili ne pa evo da razjasnim, ja sam ih dobila na recept i platila samo ucesce u leku 45 din icon_lol . Stvarno smesna cifra u odnosu na to koliko znace tablete!
Zanima me iskustvo nekog sa diane 35 posto treba da pocnem da ih pijem tek krajem meseca kad dobijem. Dali je neko imao mucnine od njih, i da li se neko ugojio od njih( to je ono cega se najvise plasim posto i ovako imam viska doomed )

: jelena_vasiljevic - 26. mart 2009 1:29:06(UTC)
Evo ja da se javim.Imam spiralu 23.05 ce da bude dve godine.Ugradjivanje traje jedva ako i 5 minuta.Bol hm,... pa sta da vam kazem vise je to neprijatan osecaj.Meni je samo taj dan malo krvarilo i vise ne.To je obicna spirala tj; bakarna.Imate i hormonsku Mirena.Razlika je u tome sto kod bakarne prva tri menstruacije su obilne a kod mirene svremenom se menstruacije gube.Spriala se u proseku menja izmedju trece i pete godine od stavljanja.Meni je moj doca rekao da se ova menja na 4 do 5 godina

Meni je danas doca pricao o slucaju zene koja je ostala trudna preko spirale normalna trudnoca je bila rodila decaka 3.800 i kada je posteljica izasla izasla sa njom i spirala.Jedini problem u svemu tome je sto spirala moze da izazove spontani pobacaj,ali ako dodje do trudnoce ili se prati ili vadi odmah sve zavisi

: siki - 25. mart 2009 0:22:36(UTC)
evo i mene koja nosi spiralu.imala sam dva porodjaja i posto je bio kratak vremenski period izmedju 2 bebe,resila sam da se cuvam ovako jer (nebitno sta) mi ne dozvoljava da se cuvam prirodno.ovde je spirala besplatna kao i ugradjivanje.malo boli i nekoliko dana se po malo krvari,mada vrlo malo.ja je nosim vec 2 meseca,sex ide bez problema (bar se on nista ne zali),nego mi se desava da uvek posle sexa dobijem sukrvicu u sekretu(izvinite na prostoti i grozoti).ima neprijatan miris i po malo boli stomak.nisam jos dobila menzis jer dojim bebu ili ko zna zasto.sta bi moglo da bude ovo ako neko zna?da li moze da bude zbog spirale?a cula sam da se moze ostati u drugom stanju mada vanmatericno.jel to tacno?pozdrav

: adrijana - 21. mart 2009 12:43:21(UTC)
Hvala diana01 na objasnjenju, to za koncice znam da treba da budu, ali da smetaju muzu hmm , to mi se nikako ne svidja icon_lol . Salim se naravno znam da je to retko i da verovatno doktor nije uradio bas sve kako treba, jer to ne bi smelo da se desava. Zelim ti puno srece sa spiralom neka te sluzi kako treba caos

: Diana01 - 21. mart 2009 1:03:27(UTC)
E da za spiralu kod devojaka koje nisu radjale, pitala sam doktorku, ona kaze naravno da moze cak sta vise mnoge devojke je ugradjuju, ALI je problem sto se mnogo teze stavlja nego kod zena koje su radjale, pa taj postupak moze vise da boli, ili da se spirala ne namesti dobro pa da samim tim nema efekta.

: Diana01 - 21. mart 2009 0:58:01(UTC)
Okay evo i mene, stigao mi je racun i spirala ovde kosta sa sve "ugradjivanjem" 150 evra. Cak i manje nego sto sam ocekivala. Cini mi se da je Adrijana pitala jel boli kad se stavlja...pa recimo da boli malcice, par sekundi dok stavlja, ali posle nista. To je kao neki jak menstualni bol, mada ne traje dugo. Sto se tice da li ce organizam da je odbaci ili ne, rekli su mi da je Mirena takva spirala da retko dolazi do odbacivanja, kao silikonska je sta znam.
Ukoliko doktor ne namesti lepo spiralu moze da dodje do urastanja ili trudnoce ponekad. Krvarenje takodje moze da traje dugo posle stavljanja...meni jos traje btw, a proslo je desetak dana. Mada nije puno, nije kao prava menstruacija. E sad , za to da se spirala stavlja kada se ima mentruacija ne znam, ja nisam imala tada i nista mi doktorka nije rekla. Znam samo da kada se stavi spirala moze da se desi da menstruacije potpuno izostanu , tj da ih uopste nema ili ima ali jako slabo krvarenje.
Sto se tice spirale , konkretno ove Mirene, moja zaova je imala jako cudan problem. Naime doktor joj izgleda nije dobro stavio spiralu, mada nije smetala njoj, vec njenom muzu. Tokom odnosa se zalio da ga nesto bode i sta ja znam. Elem ako znate kako izgleda ta spirala ona dole ima neke koncice, koji su, pa recimo ko najlon za pecanje, i mogu da budu malo ostri. Ispalo je da je njemu to smetalo i eto ispalo je da je spirala "odlicno" kontraceptivno sredstvo posto nisu mogli da imaju sex uopste! Kako god preporuka je da idete kod lekara koji zna sa spiralama ako se na nju odlucite da ne biste imali tako glupav problem. Ja jos uvek imam krvarenje pa nisam imala odnos sa mm, ali cu vam javiti da li i ja mozda imam tako cudan problem.
Eto nadam se da sam pomogla malo sa pitanjima u vezi spirale :)

: adrijana - 20. mart 2009 22:53:24(UTC)
Moze spirala i kod devojaka, ja znam jednu koja je imala spiralu i tek kad se udala i htela decu onda je izvadila. Evo sad ima dvoje dece! Ali mislim da su ti pilule bolja varijanta, ali to je samo moje misljenje neznam

: sanjas - 20. mart 2009 18:24:36(UTC)
Zbunjena ne znam zasto te bune pilule.One su jako efikasne u zastiti od nezeljene trudnoce i dr ti je dala bas iz razloga da ti se opet ne bi ponovila ista situacija.Ja nisam cula da je jos neka devojka koristila spiralu,to uglavnom koriste zene posle porodjaja.

: zbunjenaaa - 20. mart 2009 16:59:55(UTC)
Mame..ženice..devojčice.. :) Pozdrav :)
Ja bi imala par pitanja sa vaše tečke gledišta i iz vaših iskustva.
Elem pre 3 nedelje sam imala abortus (kiritaža-vakum). Do trudnoće je došlo krajnje neplanirano pa eto upozorenje svima-prekinut snošaj nije upalilo i ja sam ostala u drugom stanju iako dečko nije svršio u mene.
U razgovoru sa doktorom odlučila sam da počnem da pijem kontracepcione pilule i on mi je preporučio Microginon.
E sad, meni nije jasno zašto sa strane doktora ja bi trebala da uzimam pilule pre trudnoće? Jel to može da utiče na trudnoću?
da li mi je možda bolja spirala?
I zanima me što više iskustva devojki koje su koristile baš ove pilule.
Unapred vam puno hvala :) :*

: Jasmina Babic - 19. mart 2009 12:09:47(UTC)
Drage moje, da se i ja javim po ovom pitanju. Pre nego sto sam ostala trudna nismo nista koristili, samo smo pazili i posle dve godine desilo se... Ostala sam trudna, neplanirano ali prelepo iskustvo. E sad, porodila sam se carskim rezom i doktorica mi je skrenula paznju da bar godinu dana ne bi trebalo da ostanem u drugom stanju, a posto dojim ne preporucuje nikakve tablete, pa mi je dala PHARMATEX, neke francuske vaginalete. Stavljaju se 10tak minuta pre odnosa i za sad je sve ok, videcemo za dalje.

: Lavita - 19. mart 2009 10:23:51(UTC)
evo i ja da napisem nesto o ovoj temi
mm i ja smo pozeleli dete polovinom aprila 2004 godine a 9 juna sam bila vec 6 nedelja trudna i rodila se vanja 27.januara 2005
mm i ja smo pozeleli tacno 4 godine razliku i tako planirali da se rodi beba pozeleli je isto tako i rodila se jovana 20. januara 2009

tako da ja bas moram da pazim, cuvali smo se prirodno izmedju vanje i jovane ali sada se ipak plasim nebi volela da mi se svakog meseca desava da gledam da li mi kasni da li sam trudna itd
a ne znam kako bi prezivela abortus, morala bi jer necemo vise dece ali greota da tako nesto uradim a mogla sam da se cuvam
mm kaze da zna sta radi i da mu se to nikada nebi desilo ali otkud znam ja necu sledecih 25 godina da se pazim i strepim
imam 25 sada godina
sta vi predlazete kao kontracepciju i jel neko nesto koristi od vas

: myche - 19. mart 2009 9:36:14(UTC)
adrijana kažem ja da ne znam na koliko se menja spirala, to valjda zavisi i od same spirale kakva je. slažem se sa ivom da je najlepše sa zaljubljen u ukrevetu praviti beba !!!
želimo mi da Luka batu ili seku čeka što manje!!!
caos

: Iva&Lule - 18. mart 2009 14:59:02(UTC)
Citat:
myche - 18/3/2009 11:20

ti si kao i moja drugarica, ona kad mužu širi gaće na štriku zatrudni!!!
evo i sad je imala abortus i to ako se ponovi sledeći je dvocifren!!! anene anene anene

a nekom trebaju godine za trudnica !!!

Cini ti se icon_lol meni je trebalo 16 meseci da zatrudnim sa Lukom :) A ko garantuje mozda sledeci put kad zelim da zatrudnim moze da bude odmah,samo sam napisala da sam sa pilulama sigurna,kad budemo resili za bebicu neka to stavrno bude to!

: adrijana - 18. mart 2009 14:28:10(UTC)
E sad tu meni nisu jasne neke stvari hmm , ja koliko znam spirala se menja svakih 5 god, a ne svaka 3 meseca. To da mozes ostati trudna i sa spiralom to znam ali to je jako retko, uostalom nista nije 100% pouzdano , sem kondoma( ali i on moze da pukne icon_lol ). A to sto kazes da nije video da spirala nije ispala, mislim da je doktor kriv, jer trebao je bolje proveriti. Ja jos nisam odlucila sta cu, vec 3 god se cuvamo i nije se nista desilo hvala bogu, ali ne zelim ni da rizikujem. Idem 1 aprila kod doktorice pa cu sa njom da se posavetujem, a volela bih da cujem i vasa misljenja, zato i pisem ovde. caos

: myche - 18. mart 2009 13:20:57(UTC)
ti si kao i moja drugarica, ona kad mužu širi gaće na štriku zatrudni!!!
evo i sad je imala abortus i to ako se ponovi sledeći je dvocifren!!! anene anene anene

a nekom trebaju godine za trudnica !!!

: Iva&Lule - 18. mart 2009 12:53:55(UTC)
Uh myche,svaka cast kad vam se nije desilo za 5 godina da zatrudnis :) Ja nekako ne bi mogla da budem mirna da me muz pazi,moze on da pazi koliko hoce,a ja znam da mogu zatrudneti i od semene tecnosti koja se stvori na pocetku ,tako da bolje pilule,mali nivo hormona i ne goje uopste :) Nisu pilule kao sto su nekad bile pre 10 godina,sad je sve usavrseno :)

Iskreno i ne bi mi bilo uzivanje,stalno bi bila u nekom grcu,pa iscekivanje da li cu da dobijem i tako to :)

Mada ima zene koje nikad nisu koristile nikakvu kontracepciju kao moja mama,nije imala nezeljene trudnoce,nego uvek kad su planirali nas troje...Ali eto ja ne bi mogla tako,volim da sam opustena..

Meni je dr.predlagao spiralu ,ali nisam htela,dvoumila sam se za implantat da ugradim ispod nadlaktice,ali i to sam se predomislila on traje tri godine,a mozda za to vreme bi pozeleli drugu bebicu :)

: myche - 18. mart 2009 12:27:40(UTC)
adrijana, ne znam koliko košta spirala ali znam da je moja drugarica pored spirale zatrudnela, otišla je kod dr. na redovnu kontrolu i na menjanje spirale(valjda se to menja na svak a3 mes. ne znam) i on se zaprepastio kada je video da je u drugom stanju!naravno spiralu je izvadio i njen dečak sad već ima 4 godine, sve je ok prošlo!
druga stvar je ta da je mojoj koleginici pozlilo od spirale, tj ginekolog je mislio da je ispala i stavio joj je drugu, medjutim njoj spirala nije ispala već je (ni sam dg. nije znao kako) završila kod kičmenog stuba i jedva ostala živa! tako da ja nisam od mojih bližnjih prijateljica čula ni jednu lepu reč o spirali , a tablete nikad nisam pila i onako sam ko tenk pa bi sa istim bila ko ruganje cepelin!!
mm i ja smo se pre željene trudnoće zabavljali 5 godina i nikad nismo ništa koristili, samo smo se pazili! mada sam se ja bojala što nisam nikad "zakačila" i da će nam trebati meseci....za bebiroma, medjutim "uboli " smo prvog meseca!!!bravo bravo bravo

ja sam ipak za prirodnu kontracepciju, jer lekove ne pijem ni kad moramneznam

...e sad svako ima svoje razloge i ja ihrespekt

: Iva&Lule - 18. mart 2009 12:03:15(UTC)
Citat:
duckiduca - 18/3/2009 08:57

Ja pijem cerezit tablete to mi je dao doktor jako su blage i meni se dopadaju. Dojim i to ne utice na moje mleko a koristicu ih i kada presstanem da dojim. A ponudio mi je mogucnost da primim inekciju i kao 6 meseci necu moci da zatrudnim..ja u to ne verujem....a i necu ;]

duckiduca,ja sam pila cerazzete 14 meseci posto sam Luku dojila 13.5 meseci,dok sam ih pila desavalo se po dva meseca da ne dobijem,a kad dobijem to je katastrofa! Inace stvarno su mi odgovarale nije me bolela glava od njih,lepo sam bila raspolozena,kosa,ten,nokti takodje..Medjutim mene nerviralo sto su mi ciklusi tako neredovni i odem kod mog ginekologa da promenim..On mi kaze da je normalno kod nekih zena da se cerazzete tako reaguju..Presla sam na Jasmin njih sam pila 7 meseci,ali stalno sam imala neke glavobolje,niti sam nesto bila stresirana u problemima pa da kazem od toga je,ne glavobolje su bile od Jasmina...Posle sam presla na Jasminelle skroz mala kolicina hormona i prezadovoljna sam :)

: duckiduca - 18. mart 2009 10:57:48(UTC)
Ja pijem cerezit tablete to mi je dao doktor jako su blage i meni se dopadaju. Dojim i to ne utice na moje mleko a koristicu ih i kada presstanem da dojim. A ponudio mi je mogucnost da primim inekciju i kao 6 meseci necu moci da zatrudnim..ja u to ne verujem....a i necu ;]

: adrijana - 18. mart 2009 10:53:56(UTC)
Neznam Maja nikad nisam uzimala pilule, ja sam nemarna za te stvari, ni antibiotike ne popijem na vreme ni do kraja uvek zaboravim. To je jedan od najvecih razloga zasto nikad nisam htela pilule. Javice se verovatno neko ko ima iskustva sa tim pilulama.
Ima li ovde neko ko zna da li spirala moze da se nadje na nasem trzistu, posto pre godinu dve nije mogla. I ako ima otprilike koliko kosta

: SARA022 - 18. mart 2009 0:12:42(UTC)
Ja sam 4godine pila YASMIN pilule,super sam zadovoljna bila sa njima,ali sad cujem da ce ih ukinuti,pa nisam pametna sta da uzmem.A da pocela sam da pijem DESORELLE pilule,ali me je glava strasno bolela,sad cu ici kod doktora da menjam,a sta cu da uzmem nemam pojma.

: Maja-belgija - 17. mart 2009 11:41:19(UTC)
adrijana ja sam stavila spiralu i uopste nije me bolelo al meni nijeprihvatio organizam krvarela sam bas dugo vreme sto ne znaci da ce da bude slucaj kod tebe......ja sam bila kod ginikologa i stvarno neznam sta da uzimam za kontracepcija pa mi opet prepisao pilule al eto neke druge koe kao su dosta dobre bez velika kolicina na hormone koje se zove meliane!!!jer ima neko iskustvo sa njih?????jer se goi od ove pilule????

: adrijana - 12. mart 2009 11:33:30(UTC)
Diana01 i ja razmisljam o spirali, jedino me plasi to sto sam cula da nece svaki organizam da je prihvati. To me stvarno brine jer ne bi volela da prodjem kroz sve to pa da mi ispadne ili da je moram vaditi. Jel zna neko koliko se ovde u srbiji krecu cene spirala? Pre oko godinu dana sam cula da ih uopste nema na trzistu, pa me zanima kakvo je sad stanje.
E da jos me zanima da li boli kad se stavlja spirala i koliko to traje otprilike. Znam da se stavlja dok imas menstruaciju

: Diana01 - 11. mart 2009 23:58:17(UTC)
Ja sam juce isla u dom zdravlja ovde da mi stave Mirena spiralu. Nisam sigurna koliko kosta, ali pretpostavljam da moze da se krece cena i do 400 evra (kad mi stigne racun znacu). E sad tu Mirenu su nahvalili pa eto pristala sam da probam. Znam da efekat traje 5 godina, za oko 3 meseca bi trebalo da odem na kontrolu.
Pilule sam uzimala bukvalno od svoje 16. godine, bas tu Diane 35, zbog neredovnih ciklusa...Navodno te pilule dovode ciklus u red posto ja nisam dobijala prakticno uopste bez njih. Elem, posle nekoliko godina sam zavrsila na operaciji tumora u obe dojke :S I oba tumora su bila posledica koriscenja tih pilula . Eto to je razlog zasto sada nisam izbrala pilule... Mada to nije jedini razlog, iz nekog razloga u Finskoj pilule se mogu uzeti iz apoteke samo i samo na recept, dok sam ja u Srbiji kupovala bez recepta u svakoj apoteci bez problema. E sad posto bi me uzasno mrzelo da svakog meseca idem kod lekara po novi recept bilo mi je svakako lakse da ugradim spiralu. A i tih 400 evra ako recimo toliko kosta je nista u odnosu na to da 5 godina po 12 meseci moram da dajem svakog meseca 20 evra za pilule (to ispadne 1200 evra). Recimo da je onda ta spirala i povoljnija.

: maja973 - 18. februar 2009 9:51:16(UTC)
Meni je dr nedavno rekla da se spirale sada teško nabavljaju a i da ove koje se proizvode imaju takođe hormonsko dejstvo pa da i nije neka razlika između njih i pilula.

: eniqma - 27. januar 2009 10:21:33(UTC)
Ja sam pre jedno desetak dana pocela da koristim DIJANU 35, super se osecam, samo me je ipak strah da ne zakacim, Ipak cu za nekoliko meseci da predjem na spiralu, mislim da je ona 99% pouzdana

: Iva&Lule - 9. januar 2009 20:10:24(UTC)
cao sneze caos To najbolje da se posavetujes sa svojim ginekologom :)

: sneze - 9. januar 2009 19:50:39(UTC)
Sta mogu koristiti za kontracepcii a imam miome zna li neko?

: Zvezdica*** - 19. decembar 2008 17:00:58(UTC)
Ja sam odlučila da napravim pauzu da vidim dal ću se bolje osećati, jer sam po netu našla još slučajeva sa istim simptomima kao moji... pa videćemo.

Kažeš, ukinuće Yasmin? hm...

: Iva&Lule - 18. decembar 2008 12:04:06(UTC)
Jaojj boze ja sinoc oprala zuibe i popila pilulu,posle mi se islo u wc kad imam sta da vidim ja dobila icon_eek tacno nedelju dana mi kasnilo zbog stresa ....

: Maja-belgija - 18. decembar 2008 11:18:50(UTC)
Citat:
Fokica - 21/8/2008 06:02

Citat:
Maja-belgija - 13/6/2008 19:15

ja sam pre trudnoce koristila kontracepciske pilule i ostala ipak trudna icon_eek icon_eek icon_eek

Koje si pilule koristla?

dobro poznate yasmin pilule!!!pocela sam da ih koristim mesec dana pred da ostanem trudna sok a nikad nisam zaboravila pilula hmm

: andrea - 17. decembar 2008 23:22:53(UTC)
Ja sam bila prosle nedelje na kontroli kod gin. i rekla joj da bih htela poceti sa pilulom. Ona mi je rekla da je to najbolja zastita i rekla da Yasmin nikako, da ce ih cak mozda i povuci iz prodaje zbog svega sto se izdesavalo i preporucila mi Mercilon. Imaju jako nizak nivo hormona, imaju i kozmeticko dejstvo (uklanjaju akne i dlacice) a i menstruacije su manje bolne i manje obilne. Sad cekam rezultate Papa i sekreta i nalaze krvi pa idem opet kod nje pa cemo da vidimo....

: Zvezdica*** - 17. decembar 2008 16:14:32(UTC)
Nisam glavobolju navela...

Ne zaboravljam da popijem pilulu, stoji u kuhinji na pultu gde pravim jutarnju kafu - nema šanse da za zaboravim, nikada mi se nije desilo.

Trudnoća... neeee...

: Iva&Lule - 17. decembar 2008 15:37:28(UTC)
Da li imas redovne menstruacije? I da li uopste sumnjas na trudnocu? Mozda su neku pilulu zaboravila da popijes?

Ja inace koristim pilule Jasminelle evo vec tri meseca.Medjutim zadnja pilula mi je bila u sredu,i uvek dobijem dan-dva posle zadnje pilule.
I ovaj mesec nisam ni dobila prvi put u zivotu(da ne racunam trudnocu) .Evo veceras trebam da pocnem sa pilulama,videcu da li cu dobiti sledeci put,ako ne idem kod doktora.Inace posumnjala sma na trudnocu,mada mi bilo nelogicno jer ja nikad pilulu ne zaboravim uvek lepo proverim za koji dan sam popila,uvece cim operem zube ja odmah pilulu popijem.Nista uradim test za trudnocu ono negativan,opet me kopkalo da li sam trudna, uradim sutradan drugi i on negativan.

Medjutim mislim da je to posledica velikog stresa,jer sam imala lose vesti sa strane svoje porodice,to me bas uzdrmalo pa moguce da je od toga :(

Pila sam Cerazzete pilule za dojilje 14 meseci,onda Yasmin 7 meseci(ali mi one nesto nisu odgovarale izazivale mi glavobolju nekih zadnjih dva meseca ) sa ovim Jasminelle sam zadovoljna,ali videcemo sledeci put...

: Zvezdica*** - 17. decembar 2008 14:53:35(UTC)
Ćaos, ja sam nova!

Pokušaću da skratim, da vas ne bih udavila u startu. Pre trudnoće sam pila Logest antibebi pilule, pa nisu bile dovoljno jake (prokrvarila sam kroz njih), pa sam prešla na Yasmin. Počela sam da ih pijem zbog policističnih jajnika. Kada sam odlučila da imam dete, prestala sam da ih pijem, posle nepunih 3 meseca sam ostala trudna, imam sina od 2,5god. Dojila sam ga nekih 4 meseca, za to vreme nisam koristila ništa za zaštitu, onda kada sam prestala da dojim, počela sam opet da pijem Yasmin. Nedavno su bile pune novine o tome kako su žene umrle zbog Yasmin-a, kao "Jao tromboza", pa pobogu, JAO, TO PIŠE U UPUTSTVU ZA UPTREBU, da može doći do tromboze. No, ne pišem zbog toga.
Poslednjih par meseci imam sledeće simptome: nadut stomak, muka ako jedem, muka ako ne jedem, ako se nagnem ili čučnem vraća mi se hrana, nervozna sam, nemam želju za sexom (nemam problema sa mužem, inače se divno slažemo)... Znam da su današnje kontraceptivne pilule pravljene tako da ne bi trebale imati kontraindikacije, ali neka od vas je napisala da je ostala trudna kroz njih, pa je onda valjda moguće i da meni ne prijaju, sada posle toliko vremena, od jednom?
Uopšte ne znam šta da radim, ni šta da mislim. :-(

: ZZ - 28. septembar 2008 17:04:38(UTC)
ma ta predrasuda se vuče još iz vremena moje mame i tako se ukorenila u narodu da jednostavno većina neće ni da čuje za pilule..dešavalo mi se da i kad pokušam da objasnim šta je to uopšte, naidjem samo na odbijanje i tvrdnju da je prekinut snošaj najbolja kontracepcija..

i da, cokoladica je skroz u pravu za cigare..baš je dobro poredjenje..
toliko štete ima od njih, a mnoge žene ne mogu da ih se suzdrže čak ni u trudnoći..

: gorana - 28. septembar 2008 9:29:19(UTC)
Cokoladice,mislim da si skroz u pravu,ovo za cigare...ali to sad nije tema!
Mislim da strah od pilula je jednako strah od nepoznatog.
Pre dva dana je bio svetski dan kontracepcije.Statistike pokazuju da je kod nas izuzetno mali procenat zena koje se odlucuju za pilule.
Postoje nezeljeni efekti u slucaju uzimanja pilila(migrene,mucnina ili povecan apetit)ali pilule takodje mogu da stite organizam od pojava raznih cista na dojkama itd...
Naravno nikako se ne mogu uzimati na svoju ruku.
Ja ih ne koristim ali cu uskoro ici kod dr i posavetovati se sa njim.Ja sam cini mi se jedina koja zeli da ima nezeljeno dejstvo povecanog apetita hahahha...

: cokoladica - 25. septembar 2008 14:42:10(UTC)
A ovi senzacionalisticki textovi o opasnosti/stetnosti pilula... naravno da ih ne treba uzimati na svoju ruku.

Ali cudo jedno koliko se zena isparanoise na taj text, i kazu "NIKAD pilule", a koliko textova ima o stetnosti cigara recimo, pa masa zena opet zapali... i jos u fazonu "e sta me briga"

: cokoladica - 25. septembar 2008 14:40:08(UTC)
Ja sam pila pilule nekoliko godina, i, pored toga sto imaju neke propratne nezeljene efekte, mislim da su za mlade devojke koje zele sigurnu zastitu najbolje. A mozda su najbolje i za kasnije...

Pila sam Yasmin, i nisam imala nikakvih problema sa njima, OSIM sto su mi nabacile 2kg, koji nisu hteli za zivu glavu da odu :) Kad sam prestala da ih pijem, ta 2kg su otisla sama od sebe. Inace su mi Yasminke bile super.

Od Logesta sam cini mi se imala vise problemcica. Tj. meni se cinilo da mi uticu na raspolozenje.

I u oba slucaja sam bila podloznija infekcijama, to su mi rekli da je normalno, malo se poremeti balans "dole".

: iva-sabac - 25. septembar 2008 11:40:56(UTC)
Meni je doktor preporucio kontracepcione pilule jasmin i ja nisam pocela da pijem jer me nesto strah kad sam procitala sta sve moze da izazove.On je to meni preporucio zbog neredovih menstruacija posle porodjaja sa Anastasijom i kao zastitu....a mene bas nekako strah da pocnem da ih pijem i ako znam da mnogo zena ih pije
Recite mi kavo iskustvo imate i misljenje u vezi tih pilula

: Misteri - 23. septembar 2008 11:28:08(UTC)
Evo još jednog smrtnog slučaja u Hrvatskoj koji je možda povezan sa antibebi pilulama
http://www.24sata.hr/new...-antibebi-pilula/81106/?

: katarina - 5. septembar 2008 18:55:59(UTC)
Devojke pa svaki lek ima kontraindikacije ako se pogresno uzima i bez upustva lekara!I jedan obican andol moze biti smrtonosan ako je neko alergican recimo...
Ta je devojka sigurno imala simptome al se nije javila lekaru..nemojte se plasiti kon.pilula danas je u njima tako jako mala kolicina hormona da je prosto 1: 00 000 000 da ce se nesto desiti...
Ja ih koristim godinama i nikad nikakvih problema nisam imala ..verujte ovde u Nemackoj 70%zena koriste pilule ostale spirale,flastere...verujem da je kod nas problem neinformisanost i jos kad se ovakav clanak objavi naravno da ce se uplasiti devojke i nece ih uzimati...po meni za devojke kondom a za zene vec stvar izbora !!!

: Mary - 5. septembar 2008 18:47:46(UTC)
ja evo skoro 5 m. koristim flastere, ali nisam zadovoljna. totalno su mi poremetili ciklus, nikad neznam kad cu dobiti vestica
danas malo na google kad hop procitam jos i da su kancerogeni, i to 60 %
haos, odmah sam ga odlepila i necu ga vise koristiti. valda cu biti i manje galamdzija jer on ima i to za simptom.

APSTINENCIJA ( do daljnjeg) :?Napisah li ja dobro ovaj naziv

hmm

: Milica81 - 5. septembar 2008 11:27:29(UTC)
Kondomi su zakon!

: andrea - 2. septembar 2008 18:50:54(UTC)
Citat:
Fokica - 4/7/2008 10:19

Ja sam juce bila kod ginekologa i razgovarala o kontracepciji. Ona je protiv Mirene u mom slucaju. Savetuje mi pilule. Dala mi je brosuru o pilulama i rekla mi je da razmislim koje zelim nedelju dana. Preporucila mi je Yasmin i Jeanine ali ja da odlucim. Sta vi mislite? Mene je pomalo strah pilula, ne znam ni sama sta da radim neznam ?

Fokice moja drugarica radi u betaniji i kaze da oni daju pacijentkinjama Jeanine. I moja dr. mi je rekla da ako cu pilulu onda Jeanine da su najbolje. Ali ja jos uvek dojim pa jos nisam probala ;]

: andrea - 2. septembar 2008 18:45:09(UTC)
Ja razmisljam o Mireni (spirala hormonska) ili Jeanine kontracepcijskim pilulama....Ima li neko iskustava sa necim od ova dva?

: ZZ - 2. septembar 2008 18:03:14(UTC)
ja sam devet godina, izmedju Dore i Laze neprekidno pila pilule pod stalnom lekarskom kontrolom i nikada nikakvih problema nisam imala..

a i u uputstvu lepo piše kod koga je rizično da ih piju , a pogotovo što mnogo ljudi uzima pilule, ai ostale lekove na svoju ruku, pa im posle lekovi krivi..
meni je još uvek žao što zbog godina više ne mogu da ih pijem..

: Ivana-Lukina mama - 2. septembar 2008 12:13:26(UTC)
Ja koristim Yasmin pilule vec 6 meseci,nikakve simptome nista nisam osecala,kosa,nokti nikad bolji,koza takodje,volju za sexom izgubila nisam,mozda se nekom desilo,ali ipak novine su novine i svasta pisu.

Ja cu da cekam dragu Cvetic da vidim sta ona ima da kaze na ovo :)

: Fokica - 2. septembar 2008 11:42:07(UTC)
Pa ovo je strasno.
Do sada sam se dvoumila sta da radim, a sada nema sanse da koristim pilule.

: Mary - 2. septembar 2008 9:40:26(UTC)
evo jedan link o piluli Yasmin!

http://www.index.hr/vije...ilule-yasmin/400552.aspx

: jasmina72 - 21. avgust 2008 8:15:13(UTC)
Samo, jedino i iskljucivo kondom. Ne smeta nam.

: Ivanela - 21. avgust 2008 8:02:38(UTC)
Citat:
мирка - 18/8/2008 00:03

Аух, ми смо на муци. Треба користити нешто, али мени ништа не одговара. Таблете не бих, а кондом ми никако не одговара. ММ се не би много бунио ( шта ће? дај шта даш!) али мени је мука била и док смо се забављали, а сад....ма, немам појма! Што рече Иванела, ако се деси trudnica још боље!

E mirka izgleda da cemo se ti i ja i razocarati ako se ne desi trudnica "kao slucajno" icon_wink

MajaBelgia, i ja imam osecaj da ni moje telo to ne bi prihvatilo, mada nisam ni probala....ali znam da su mnoge zene bas zadovoljne spiralom.

: Fokica - 21. avgust 2008 8:02:02(UTC)
Citat:
Maja-belgija - 13/6/2008 19:15

ja sam pre trudnoce koristila kontracepciske pilule i ostala ipak trudna icon_eek icon_eek icon_eek

Koje si pilule koristla?

: Maja-belgija - 21. avgust 2008 7:54:19(UTC)
e ovako drage moi ja sam mesec dana krcarela od kd su mi postavili spirala i onda otisla kod ginikolkog i kaze mi da moje telo ne prihvata je i izvadila sam je i sad opet nista za kontracepcija galamdzija galamdzija galamdzija galamdzija galamdzija galamdzija

: мирка - 17. avgust 2008 21:03:49(UTC)
Аух, ми смо на муци. Треба користити нешто, али мени ништа не одговара. Таблете не бих, а кондом ми никако не одговара. ММ се не би много бунио ( шта ће? дај шта даш!) али мени је мука била и док смо се забављали, а сад....ма, немам појма! Што рече Иванела, ако се деси trudnica још боље!

: Maki - 15. avgust 2008 9:38:18(UTC)
Ја немам ништа против кондома, чак шта више мислим да је то и најбоља заштита, али мени лично сметају, а пре смо пробали све врсте и марке. После односа сам осећала неописиво пецкање и свраб.

: pejana - 15. avgust 2008 7:28:50(UTC)
Ne razumem sto bi neko imao nesto protiv kondoma. Mi ga koristimo jos iz vremena kad smo se zabavljali, da bi mogli u potpunosti da uzivamo, koristimo ga i sada i koristicemo ga sve dok se ne budemo odlucili za drugo dete. Mnogo puta sam sa mm razgovarala na tu temu i njemu ne smeta da ga koristi, cak mu i vise odgovara tako, sobzirom da nemora ni o cemu da razmislja!! ukrevetu

: Maki - 15. avgust 2008 5:24:01(UTC)
I ja sam bila protiv pilula, nismo nikad koristili neku zašitu, kondom posebno, meni smeta i iritira me. Kontracepciju, tj pilule najviše koristim iz zdravstvenih razloga, imam policictične jajnike i pojačanu maljavost, kako da mi diane 35 pomaže kod toga.

: Ivanela - 14. avgust 2008 21:28:00(UTC)
Upravo to htedoh na napisem Angel.....
Odustala sam od bilo koje vrste kontracepcije....
Mislim da nam dobro ide kontrola, a i ako se desi nekim cudom trudnica , (mada sumnjam) nemam nista protiv :>

: Angel - 14. avgust 2008 13:35:02(UTC)
Ja sam se smislila odavno. Mi nista ne koristimo i to sam i juce rekla svom ginekologu i obrazlozila mu lepo. Naime necu da gutam pilule, sa cime se i moj ginekolog slozio odmah, sto se tice "zenskog kondoma" sanse nema da mi ista stoji u telu, tj neko strano telo-predmet, a sa kondomom imamo problem, ne volimo ga nikako jer nije nikakav osecaj. Odlicno nam je uvek isla kontrola pa je tako i sad. Nismo animals da ne mozemo da stanemo kad treba, tj ranije. Pa sad ko ne odobrava ne odobrava ali cinjenica je da moj gisa nije nista rekao a i nama bas sve fino tice ;] .
Lepo je kad nekome ni jedan vid kontracepcije nije problem i hocete i mozete, ja se zaista divim al eto licno imam problem jer nisam nasla ni jedan koji nama odgovara.

: jacinta - 21. jul 2008 12:27:20(UTC)
Ja nikako da se smislim sta bih... hmm

Pre mm prezervativ,sa mm nista i sada posle porodaja bih trebala nesto,samo sta...

: zhunga - 21. jul 2008 6:38:00(UTC)
Ja nikada nisam pila pilule, i necu najverovatnije. I veliki sam protivnik toga, mozda bez nekog veceg razloga, ali eto...

Uvek samo kondom i to je to... Sa mm posto smo dugo zajedno, pazimo.. a kada je dosao red na bebu onda smo prestali icon_wink

: minka - 21. jul 2008 5:37:45(UTC)
Po mom misljenju su pile najbolja zastita od ne zeljene trudnoce.I ja sam ih pila dvije godina i kad sam ih ostavila odma sam nakon mjesec dana ostala trudna.Sad dojim Malika i dobila sam jedne posebne pile koje se samo koriste dok se beba doji i zovu se Cerazette.A prije sam pila Minisiston a bila sam dobila jedne prije ovih od firme Schering,ne znam kako se zovu ali mi nisu odgovarale.Samo ne trebaju se pile uzimati na svoju ruku,najbolje je da vam ih vas ginekolog propise jer on zna otprilike koje bi vam odhovarale jer one nijedne nisu iste!Ali mislim da su najbolja i najsigurnija zastita jest i to da se moraju uvijek piti u isto vrijeme i da se ne smije povracati kada se popiju!

: Emina81 - 18. jul 2008 9:42:58(UTC)
ja sam bas bas neodlucna po tom pitanju neznam

: emili - 18. jul 2008 9:23:50(UTC)
ja sam prestala sa pilulama pre neki dan.oticu mi ruke i noge naizmenicno cas leva strana cas desna.moram da radim brdo nekih nalaza.da li je neko imao ovakve probleme?javicu vam rezultate .

: leptiric - 15. jul 2008 12:15:32(UTC)
Ja nameravam,da kao kontracepciju ,koristim
kondom.
a kasnije pilule.ali tek kada odem na pregled, kod dr i sta vidim sta ce mi preporuciti.
ili jednostavno,da apstiniram.
tj nemam sex.

: Maki - 11. jul 2008 9:51:32(UTC)
Fokice, ja pijem Diane 35, i sva ta neželjena dejstva su i u njima navedena i veruj mi da ništa od tih simptoma nisam osetila. Pijem ih već skoro godinu dana s tim što sam zimus pravila malu pauzu i pre tri meseca nastavila normalno. Pokušaj, ako ti smetaju prekini da ih piješ.

: Fokica - 11. jul 2008 9:28:30(UTC)
Kupila sam Jasmin pilule i kada sam procitala nezeljena dejstva ostala sam bez texta. Kao najcesca nezeljena dejstva navode se: mucnina, depresivnost, gojenje, napetost grudi, promene libida, promena vaginalnog sekreta... Cak se pominju plucna embolija, infarkt miokarda, strasno...
Nisam sigurna da cu poceti da ih pijem. Popizdela bih nacisto kada bi me zadesilo bilo sta od navedenog galamdzija

: katarina - 9. jul 2008 16:16:09(UTC)
e a ja sam pre za pilule nego spiralu..spirala je ipak strano telo u organizmu a sto se pilula tice u pitanju je jako mala doza hormona...
sto se kontraindikacija tice kod pilula ranije ih je bilo vise(maljavost,gojaznosta blabla)a danas je medicina napredovala i jedino sta mozete osetiti ako vam ne prijaju je blaga mucnina...
meni je moj ginekolog rekao da su zablude i price da su pilule u velikoj meri stetne..za razliku od spirale koja je kao sto sam rekloa strano telo,desava se da dodje do infekcije,da zaraste,da telo odbaci itd..
Nije istina i kad kazu da se teze ostaje u drugom stanju posle pilula..ja sam primericon_razz ila sam ih 5 god i odmah prvi mesec ostala trudna kad ih nisam uzimala...
na vama je da odlucite ...

: bubili74 - 9. jul 2008 9:57:39(UTC)
Fokice i ja sam tako bila u strahu od pilula, a bez ikakvog razloga.Meni su baš prijale. I to baš te koje si navela. Meni se čini nekako važno da imaš poverenja u svog lekara, kao što reče Tanja i Mia nije ti za džabe preporučio.

Inače trenutno koristim prezervative i toliko sam se navikla na njih da sad ne bi menjala kontracepciju

: Fokica - 4. jul 2008 11:55:05(UTC)
Hvala Tanja i Mia, ne znam sta da radim i kako da odlucim.

: Tanja i Mia - 4. jul 2008 6:35:05(UTC)
joj Fokice ne znam sta da ti kazem. ja kada sam pricala sa svojim doktorom o kontracepciji on je rekao da su pilule poslednje, koje ce mi preporuciti. On je bio za spiralu i ja sam ga poslusala. I nisam se pokajala. Ja o pilulama nikada nisam ni razmisljala ali ima zena koje su prezadovoljne pilulama(kao i ja spiralom).

Stvarno ne znam sta da ti kazem, ali vjerovatno tvoja dr zna zasto ti preporucuje bas pilule, ali opet mislim da treba da ti pomogne oko izbora...

: Fokica - 4. jul 2008 6:19:24(UTC)
Ja sam juce bila kod ginekologa i razgovarala o kontracepciji. Ona je protiv Mirene u mom slucaju. Savetuje mi pilule. Dala mi je brosuru o pilulama i rekla mi je da razmislim koje zelim nedelju dana. Preporucila mi je Yasmin i Jeanine ali ja da odlucim. Sta vi mislite? Mene je pomalo strah pilula, ne znam ni sama sta da radim neznam ?

: ada - 25. jun 2008 14:13:40(UTC)
Citat:
Maja-belgija - 25/6/2008 15:34

drage moi recite mi dali kad ste stavili spiralu ste krvarili neko vreme?????ja mislim da krvarim jedno dve nedelje al ne znam zasto neznam neznam neznam neznam i to neka braun boja!!!!!!HELP HELP HELP

Maja ja sam isto krvarila nekoliko dana nakon stavljanja spirale,meni je moj doktor rekao da je to sasvim normalno jer je to strano tijelo i organizmu treba malo vremena da se navikne na to strano tijelo.
Ipak ako zelis biti sigurna najbolje ti je da nazoves svog doktora i porazgovaras s njim o tome,mada mislim da je sve to ok. :-*

: Maja-belgija - 25. jun 2008 11:34:39(UTC)
drage moi recite mi dali kad ste stavili spiralu ste krvarili neko vreme?????ja mislim da krvarim jedno dve nedelje al ne znam zasto neznam neznam neznam neznam i to neka braun boja!!!!!!HELP HELP HELP

: karanfil83 - 18. jun 2008 5:03:53(UTC)
hvala vam na odgovorima....poznajem dosta zena i mladih i straijih koje su ugradile spiralu i prezadovoljne su.... pai sami ginekolozi (zene) vecinom koriste spiralu kao kontracepciju...kod nas je jako povoljno ugradivanje kosta 35 eura sve ....i to privatno kad se uradi... mada u sustini nista nije sigurni ni piliule ni kondom a o prekinutom snosaju pogotovo jer nikad se nezna ...... na svakoj zeni je da odluci sama naravno uz dogovor sa partnerom sta je najbolje za oboje.... bolje se zastiti nego rizikovati pogotovo u periodu dok zena doji ..toliko od mene .... ;] ;] ;]

: Tanja i Mia - 17. jun 2008 19:35:19(UTC)
Ja sam pila antibiotike. Popila sam kutiju amoxicilina, cisto preventive radi. A sto se koncica tice ja ga uopste ne osjecam. Inikada ga nisam osjecala, najbitnije je da ga dr ne ostavi predugog, jer bi u tom slucaju prilikom sexa mogao da smeta tvom partneru....
Meni menzesi nisu bolniji, cak sta vise manje su bolni tako da ne znam koja je luda rekla da ne preporucuje spiralu....
Ja sam je ugradila nekih 10 mjeseci nakon poroda i nije bilo uopste bolno....

: Maja-belgija - 17. jun 2008 18:11:18(UTC)
[QUOTE]karanfil83 - 17/6/2008 22:04

mene zanima da li je neka od vas nakon sto je ugradila spiralu pila neke antibiotike... cisto preventivno .... i da li se osjeti koncic nakon sto se ugradi...[/QUOTE

nisam pila antibotik nikakav a ni doktor nije mi ni spomenuo ni nista hmm hmm hmm hmm hmm a sto se tice koncic nista se ne oseca ni u seks ni kad ides u vece znaci apsolutno nista i bas potpisujem respekt respekt respekt

: karanfil83 - 17. jun 2008 18:04:29(UTC)
mene zanima da li je neka od vas nakon sto je ugradila spiralu pila neke antibiotike... cisto preventivno .... i da li se osjeti koncic nakon sto se ugradi...

: katarina - 15. jun 2008 14:08:34(UTC)
ne leptiric ako uzimas prvi put onda odmah onog dana kad dobijes popijes prvu tabletu...
a kad popijes 28 tableta pauza 7 dana tj tad imas mens.pa onda nastavljas..znaci samo prvi put prvog dana mens.a kasnije po zavrsetku...

: leptiric - 15. jun 2008 10:59:08(UTC)
Koristi li neko od vas antibejbi pilule Legravan?
kako se one piju,od kog dana.
prvog dana ,nakon zavrsetka menstruacije.
objasnite mi.

: Mary - 13. jun 2008 16:53:21(UTC)
uzela sam flastere imam ih za narednih pola godine ali cim ih potrosim, ugradjivam spiralu. ni ja isto ne planiram drugo dete jedno 4 -5 godina. ja sam htela odmah da je stavim ali ona moja torokusa od ginekologa me ubedila da ce da me menstr. bole da ce ovo da ce ono i da to nije dobro. galamdzija eto navela me na flastere platila ih skupo a i dalje cvikam u njihovu efikasnost. nemam muda da ih testiram icon_surprised ops: doomed
Ovako zgulim kozu sa goooze dok ga odlepim, pa onda opet lepi novi. Lenja sam ja za tako to.

: Maja-belgija - 13. jun 2008 15:15:46(UTC)
sad otkad sam se porodila necu da rizikujem i otisla danas i stavila najnovija spirala zove se mirena i je jako dobra ne predizvikava infekcije a traje oko pet godina!!!!uopste nije me bolelo a i neplaniram druga trudnoca jedno cetri godina!!!kondome nevolim povecava mi se sekret od njih a da rizikujem necu!!!!ove nove spirale su mnogo bolji od one pre zato i sam pristala

: Selena2 - 13. jun 2008 13:50:38(UTC)
Citat:
ada - 12/6/2008 23:40
Citat:
Selena2 - 12/6/2008 17:35

ako stavis spiralu nekih 6-10 nedelja posle prirodnog porodjaja onda te nista ne boli. ako stavis kasnije ili ako imas carski rez onda stavljanje spirale bas boli,ne traje dugo ali boli!

Ja sam stavila spiralu godinu i po nakon porodjaja i uopste me nije bolilo,cak sta vise skoro da nisam ni osjetila neznam mislim da je to sve razlicito od osobe do osobe.[/QUOTE]

za posle prirodnog porodjaja necu nista da tvrdim,ali znam da posle carskog boli,jer grlic materice nije elastican,nije se rastegao kao posle prirodnog porodjaja!

moja drugarica je stavila spialu posle prirodnog porodjaja i rekla da je tada uopste nije bolelo.posle 5 godina je isla da promeni tu spiralu i rekla da je tada bas bolelo!tako da stvarno neznamneznam

: ada - 12. jun 2008 19:40:32(UTC)
Citat:
Selena2 - 12/6/2008 17:35

ako stavis spiralu nekih 6-10 nedelja posle prirodnog porodjaja onda te nista ne boli. ako stavis kasnije ili ako imas carski rez onda stavljanje spirale bas boli,ne traje dugo ali boli!

[/QUOTE]

Ja sam stavila spiralu godinu i po nakon porodjaja i uopste me nije bolilo,cak sta vise skoro da nisam ni osjetila neznam mislim da je to sve razlicito od osobe do osobe.

: Selena2 - 12. jun 2008 13:35:43(UTC)

Citat:
Ivanela - 11/6/2008 23:53 pitanje za vas sto koristite spiralu- koliko traje stavljanje, da li boli, kakav je postupak, da li je osecate nekad...?

: Tanja i Mia - 12. jun 2008 11:16:37(UTC)
Ja ne znam kolika je cijena spirale od nas. Ja je imam vec par mjeseci (5-6), i za je to najbolji vid kontracepcije. ja ne planiram drugu bebu sigurno jos 2 godine. Sam postupak ugradnje traje maksimalno 5 minuta. Sto se bola tice skoro da ga ne osjetis. Sav bol je kao da vas neko bocne iglom, i traje 1 sekund. Tako da za postupak mogu reci da je skroz bezbolan. Ja sam nakon stavljanja spirale otisla na posao. Nikada do danas nisam imala niti jedan jedini problem. Ne smeta mi, ne osjetim je, cak sam i zaboravila da je imam. prednost je stvarno sto sam u ukrevetu totalno opustena ne rrazmisljam da li sam popila tabletu na vrijeme, da li ce kondom puknuti, da li ce ....

: Ivanela - 12. jun 2008 8:46:24(UTC)
tnx zenske....jos se dvoumim...

: maleenaa - 12. jun 2008 6:21:42(UTC)
Ovde kazu da traje 8 godina.I meni su rekli da ako zelim ubrzo jos jedno dete da je nestavljam zato sto je skupa oko 500 franaka koje ja placam.Inace ako par godina nebih decu onda mi je to najbolje resenje.Tako je meni bar doktorka rekla

: ada - 12. jun 2008 4:51:25(UTC)
Citat:
Ivanela - 11/6/2008 23:53

pitanje za vas sto koristite spiralu- koliko traje stavljanje, da li boli, kakav je postupak, da li je osecate nekad...?

Ja imam spiralu nekih 6 mjeseci,i za sada sam prezadovoljna.Sto se tice stavljanja traje 5 minuta,nikakavih bolova nije bilo,a stavlja se obicno 5-6 dan menstrualnog ciklusa. caos

: May05 - 11. jun 2008 20:14:54(UTC)
Moja prijateljica je na prvom pregledu posle porodjaja,tj 40 dana posle porodjaja stavila hormonalnu spiralu,kaze nista nije osjetila,za minut sve bilo gotovo,i kaze moze da bude mirna 5 godina.

: Ivanela - 11. jun 2008 19:53:33(UTC)
pitanje za vas sto koristite spiralu- koliko traje stavljanje, da li boli, kakav je postupak, da li je osecate nekad...?

: Tanja i Mia - 10. jun 2008 11:31:12(UTC)
Ja sam vec ranije pisala na ovoj temici, ali nema veze, evo me opet. Ja imam spiralu, i prezadovoljna sam. Kondomi nisu dolazili u obzir jer od njih dobijem nekakav osip.... pilule nema sanse, zaboravih ja da ih popijem i pored svih mogucih podsjetnika. Meni je dr predlozio spiralu, i ja sam pristala. Nemam apsolutno nikakvih promjena. Menzes mi je uredan, drugi dan je malo obilniji nego ostali dani, traje mi 5-6 dana (inace mi je tako trajao), nije bolno..... Ja sam stvarno prezadovoljna, nisam imala niti jednu jedinu nuspojavu i moje tijelo je odlicno prihvatilo....

Moj prijedlog je spirala.....

: maleenaa - 10. jun 2008 4:47:50(UTC)
Ja sam isto ko i Mary stavljala flastere al meni nisu odgovarali.Preznojavanje , razdrazljivost nesto slicno ko pms.I 3 nedelje ih nosis a 4 skidas.Ja cim sam skinula flaster dobila sam istog momenta.Ja cu sada najverovatnije na da stavim spiralu.Jer ne planiram vise dece sada a kad budem zelela skinem je i to je to.

: ivaiva - 9. jun 2008 18:58:51(UTC)
Bas interesno zvuci flaster, samo kaj nas go nema.Bas bi koristela flaster, namesto kondom,vo posledno vreme ne mozam da go podnesam.Za piluli ne sum bas, sto posto ke zaboravam,dijafragma nekako mi e strav,a ""stanicu pre" :) nekako i ne mi e bas najsigurno.

: Ivanela - 5. jun 2008 16:21:01(UTC)
Mary, flasteri....ja o njima bas malo znam, ne znam nikog ko ih koristi a oni mi zvuce najpogodnije....bas cu da vidim za njih....mada mi nije jasno kako to oni deluju a mrsko mi sad da citam...:)

: Selena2 - 5. jun 2008 13:45:18(UTC)

Citat:
tina - 23/5/2008 22:38 Meni su u porodilistu preporucili neku spiralu kojoj naziv pocinje na M (imam negde letak kako se zove ali ne mogu da trazim probudicu klinke),ona je silikonska i posle posle ugradnje menstruacija vam traje duplo krace negde izmedju 3 do 5 dana.Pravo dejsto te sirale pocinje tek za tri meseca od ugradnje(ispustanje tih hormona)Traje 5 godina i onda se menja ili imate [pauzu u koliko zelite jos dece.mene je bio strah od spirale jer sam genetski na mamu a mojoj mami je organizam 5 puta odbacivao spiralu.Doktor me je ubedjivao da to kod ove spirale ne moze da se dogodi.Nisam otisla na ugradnju jer moram da sacekam da gobijem jer se ugrdjuje dok imas.Malo vise kosta.Mada sem ja uvek bila pre za pilule i to za Jasmin nego za spiralu.MM i ja nikad nista nismo koristili i za Saru nam je trebalo gorinu ipo da uspemo.Kad smo posle SAre poceli da se druzimo (u krevetu)koristili smo kondome jer nismo mogli pilule zbog dojenja.Onda mi e lekar preporucio te flastere.Ali to tad nije bilo kod nas nego smo morali da nabavimo iz Slovenije,pa nam se to nije islatilo.Mi smo se vratili na kondome i posle 9 meseci napravili smo Ivu iako smo pazili.Svako mora da izabere sta njegovom organizmu odgovara.Pozdrav mamama.

verovatno su ti preporucili spiralu MIRENA!ja sam je imala posle prve trudnoce i za 3-4 nedelje idem ponovo da mi stavi dr. ja licno sam veoma zadovoljna tom spiralom!super je!

: Selena2 - 5. jun 2008 13:42:46(UTC)

Citat:
Joanna - 22/5/2008 16:45 Zna li iko da mi kaze koliko se mora cekati nakon CR da se stavi spirala? Ja sam je imala par godina i meni je bilo super resenje izmedju prve dve trudnoce. Sada ponovo moram da cekam dve-tri godine do sledece... Pregled mi je tek za tri sedmice, pa cu pitati dr, al' sam radoznala, pa cisto da pitam - da li neka od vas zna nesto vise o tome...?

i ja sam imala carski,ceka se od 8-12 nedelja! i ja idem da stavim ponovo spiralu!

: Mary - 5. jun 2008 11:23:30(UTC)
hahah ivanela.

Ja koristim flastere, zalepim flaster na guz ( da izvinete) i mirna kapa.
Ne osecam neke simptome da mi skodi cisto klasika, ona stara ja. jedina stvar je da mi se vestica malo produzila ali to je moguce jer treba 3 meseca da se telo navikne na te hormone. nikad pre nisam koristila nista samo sto ivanela kaze IZIDJES STANICU PRE icon_lol icon_lol

: Ivana-Lukina mama - 5. jun 2008 8:40:03(UTC)
I ja koristim Jasmin pilule i zadovoljna sam...

Nije tasno da se pojavljuju bubuljice,maljavost,da se nabaci kilaza...

Lice mi je zaista cisto,kosa mi je takodje super,nokti,redovno pijem,menstruacije su mi se regulisale,evo bas sinoc sam popila zadnju i sad trebam da dobijem vec imam simptome PMS .Ja sam zadovoljna zaista, kupim pakovanje pilula za tri meseca i ne brinem uopste.Nema sanse da zaboravim posle svake ispijene pilule pise koji je dan,tako da uvek pogledam,jedino od kontracepcije sto bih mogla da koristim to je pilula ili implantat ostalo ne dolazi u obzir...

Ivanela luda si nacisto,,izadjes stanicu pre,, hahahahahah ruganje skoro nisam nista bolje cula!!!!!

: Cvetic - 5. jun 2008 0:25:57(UTC)
Citat:
Ivanela - 4/6/2008 13:22

:> , a sada presli na, kako je to moja kuma strucno rekla "izadjes stanicu pre" ruganje
Al ne, moracu da se uozbiljim....

HAHAHAHA ruganje ruganje bravo bravo Stanica pre! Ovo je cool....

Dajem glas za spiralu-Mirenu konkretno,najbolja izmisljotina posle tople vode. smizlica

: MINA PO - 4. jun 2008 16:40:14(UTC)
E Brandzo, pilule...biti ili ne biti..I meni je dr rekla nikako sve dok dojim zbog hormona u njima, a ja sam pra trudnoce bila na logestu koji mi nije bas prijao, pa sam presla na jennine...

: Ivanela - 4. jun 2008 15:22:52(UTC)
Da, cula sam da se od tih pilula moze nabaciti koji kilogram, grrrr ne dolazi u ob-zir!

: Ivanela - 4. jun 2008 15:22:05(UTC)
Ja stvarno ne znam sta da radim neznam
Meni se ne svidja ni jedan vid kontracepcije...
Prema pilulama imam averziju, ne samo tim nego bilo kojim...
Dijafragma i spirala, sve mi je to strasno, strano telo tamo dole, ne mogu da se opustim...
Prezervativ, i to mi je nesto bezze, imam strah da ce puci ili nekako spasti pa ostati unutra...
Bas sam vala komplikovana za to...
Moracu da porazgovaram ozbiljno sa svojim ginekologom o tome, jos nisam...
Od kako sam zatrudnela, pa do skoro, koristili smo kontracepciju zvanu "apstinencija" :> , a sada presli na, kako je to moja kuma strucno rekla "izadjes stanicu pre" ruganje
Al ne, moracu da se uozbiljim....

: Ella - 4. jun 2008 15:02:58(UTC)
Ja sam takodje na istim pilulama kao i Jecca icon_lol   Sad je sve uredno, hocu reci, dobijam kad trebam, na vreme, ne boli me kad dobijem i krvarim manje nego obicno. Divota :>

: Jecca - 3. jun 2008 13:47:31(UTC)
Odustala sam od silikonske dijafragme, jer me uzasno cinila svadljivom. Na sex ni pomisljala... I sve to nadjoh u kontraindikacijama. Sad sam na Jasminé pilulama i super mi je! I takodje sam resila problem zaboravljanja alarmom na mobilnom.
Spirala mi se cini strasna. I ova dijafragma mi je stalno bila u glavi tokom odnosa, ispadne nekad! I onda batalih!!!!

: katarina - 23. maj 2008 19:55:30(UTC)
neznam ja nisam za spiralu ipak je to strano telo u organizmu a i plasljiva sam po tom pitanju..pre bi pilule a kad rodim drugo moj ce dragi ici na operaciju pa nam posle nista ni ne treba...

: tina - 23. maj 2008 18:38:53(UTC)
Meni su u porodilistu preporucili neku spiralu kojoj naziv pocinje na M (imam negde letak kako se zove ali ne mogu da trazim probudicu klinke),ona je silikonska i posle posle ugradnje menstruacija vam traje duplo krace negde izmedju 3 do 5 dana.Pravo dejsto te sirale pocinje tek za tri meseca od ugradnje(ispustanje tih hormona)Traje 5 godina i onda se menja ili imate [pauzu u koliko zelite jos dece.mene je bio strah od spirale jer sam genetski na mamu a mojoj mami je organizam 5 puta odbacivao spiralu.Doktor me je ubedjivao da to kod ove spirale ne moze da se dogodi.Nisam otisla na ugradnju jer moram da sacekam da gobijem jer se ugrdjuje dok imas.Malo vise kosta.Mada sem ja uvek bila pre za pilule i to za Jasmin nego za spiralu.MM i ja nikad nista nismo koristili i za Saru nam je trebalo gorinu ipo da uspemo.Kad smo posle SAre poceli da se druzimo (u krevetu)koristili smo kondome jer nismo mogli pilule zbog dojenja.Onda mi e lekar preporucio te flastere.Ali to tad nije bilo kod nas nego smo morali da nabavimo iz Slovenije,pa nam se to nije islatilo.Mi smo se vratili na kondome i posle 9 meseci napravili smo Ivu iako smo pazili.Svako mora da izabere sta njegovom organizmu odgovara.Pozdrav mamama.

: Joanna - 22. maj 2008 12:45:35(UTC)
Zna li iko da mi kaze koliko se mora cekati nakon CR da se stavi spirala?
Ja sam je imala par godina i meni je bilo super resenje izmedju prve dve trudnoce.
Sada ponovo moram da cekam dve-tri godine do sledece...

Pregled mi je tek za tri sedmice, pa cu pitati dr,
al' sam radoznala, pa cisto da pitam - da li neka od vas zna nesto vise o tome...?

: STEFI - 14. maj 2008 20:30:39(UTC)
MAMA NATASA, POTPUNO SE SLAZEM SA TOBOM I MENI SU ONE NAJBOLJE.A VIDIM DA  U POSLEDNJE VREME DOSTA GINEKOLOGA BAS NJIH PREPORUCUJE.

: mama natasa - 25. april 2008 14:05:03(UTC)
ja već 2,5 godine koristim yasmin pilule,i jako sam zadovoljna sa njima. Vidim da se puno vas boji da ne zaboravi da je popije,ja sam to rešila tako što sam na mobitelu namestila alarm da mi zvoni svaki dan u isto vreme i rešila sam problem

: maleenaa - 4. april 2008 7:01:06(UTC)
Mary ja isto cekam menstruaciju pa da pocnem da koristim flastere.Bas isto kao sto si ih ti opsala s ekoriste.Poz

: Brankica021 - 3. april 2008 19:30:33(UTC)
11. nikako nemojte uzimati...
Ivana,pitacu dr.,al` sumnjam da kod nas ima bilo shta od toga shto si pomenula...hej,implanti?qq,pa to mi ovde mozhemo da ochekujemo u sledecem veku icon_lol

: biki - 3. april 2008 18:43:58(UTC)

Ja sam nosila srebrnu spiralu pune 3 god u periodu izmedju prvog i drugog deteta.Kao sto je gore navedeno bezbolno je i stavljanje i vadjenje spirale.Kazu da je najsigurniji oblik kontracepcije,ne osecate da je uopste imate ni pri odnosu ni nikako.Ja bih je i sada stvila ali mi zbog mog zdravstvenog stanja ginekolog ne preporucuje (u mom slucaju ona nebi imala nikakvu svrhu)

Ja vam je toplo preporuvujem

Evo nekih zanimljivih predloga i objasnjnja koje sam nasla na netu

http://images.google.com...s/sexguru/183666_colourf

1. Kontracepcijske pilule za žene - radi se o pilulama koje u sebi sadrže dvije vrste ženskih hormona - estrogen i progesteron. Na tržištu postoji više vrsta kontracepcijskih pilula i svaka od njih sadrži različit omjer navedenih hormona.

Ti hormoni sprečavaju ovulaciju (izbacivanje jajašca) i time onemogućavaju mogućnost začeča. Kontracepcijske pilule su 99% učinkovite ukoliko ih se koristi pravilno.

Kako bismo doznali koja će na nas najbolje djelovati (ukoliko se odlučimo za ovu metodu kontracepcije) potrebna je konzultacija s ginekologom. Ginekolog vas, prije nego što vam preporuči pilule, MORA poslati na vađenje krvi. Ukoliko to ne napravi, tražite ga sami jer u principu vam ne bi smio preporučiti hormonske pilule prije nego što vidi kakva vam je krvna slika.

U svakoj kutijici imate 21 tableticu koju pijete svaki dan uzastopno dok ne popijete svih 21 i to u isto vrijeme. Nakon 21 dana, radite pauzu od 7 dana tijekom koje bi trebali dobiti krvarenje. Ukoliko krvarenje izostane potrebno je kontaktirati liječnika. Kontracepcijske pilule idu isključivo na liječnički recept, ali se plaćaju. Svakih 6 mjeseci preporuča se otići na kontrolu kod ginekologa koji će vas opet poslati na vađenje krvi kako bi vidjeli da li vam tablete možda štete.

tablete Nekim tabletama se pripisuju negativne posljedice kao što su debljanje i depresije, te neke pozitivne - čišći ten, povećanje grudiju, veći seksualni apetit isl. Ali bitno je napomenuti da te stvari ovise od osobe do osobe i zato je važno kod kontracepcijskih tableta - pravilna upotreba i redovita kontrola.

Veliki plus kod kontracepcijskih pilula je reguliran menstrualni ciklus, kao i jednostavna upotreba. Nakon vrlo kratkog vremena, uzimanje tableta vam pređe u naviku, pa kad je vrijeme za spolni odnos, ne morate razmišljati o dodatnim zaštitama.

Veliki minus kod kontracpecijskih tableta je da ne štite od spolnih bolesti, pa je preporučljiv kondom kao dodatna zaštita od spolnih bolesti.

2. Kondomi - popularno znani i kao gumice, zapravo su gumeni "ulošci" u koje muškarac ejakulira te sprečavaju daljnji prolaz ejakulata u rodnicu.

kondom Kod kondoma je bitna pravilna upotreba, te kvaliteta. Nemojte kupovati najjeftinije kondome na kiosku, već se odlučite za durex ili control, tj. kvalitenije brandove.

U svakom pakiranju nalazi se uputa za pravilno korištenje, a ja vam mogu samo još dodati da pazite da kondom ne oštetite noktima ili tijekom penetracije. Naime, ukoliko vagina nije spremna za penetraciju (suha je), može doći do prevelikog trenja pa samim time i do pucanja kondoma. Da bi to spriječili, obratite više pažnje na dužu predigru ili upotrijebite specijalizirani gel/vazelin za dodatno navlaživanje. Svakako provjerite da na gelu piše da se može koristiti sa kondomima tj. da je na bazi vode. Lubrikanti na bazi ulja mogu uništiti kondom.

Kondomi su, kraj kontracepcijskih pilula, najrasprostranjeniji po korištenju jer, osim što pružaju 99% učinkovitost protiv začeča, pružaju i zaštitu od spolnih bolesti.

Mnogi muškarci negoduju na upotrebu kondoma pod izlikom da ih stišću - to nije dovoljno dobra isprika. Treba samo pronaći one koji im više odgovaraju jer na tržištu sad već postoje deblji, tanji, rebrasti, sa i bez seprmicidnog premaza, za produženi odnos itd. itd. itd.

Mada je mala gnjavaža prekidati predigru kako bi se prije penetracije navukao kondom, nemojte to propuštati.

Ne zaboravite: "Poslije je...., nema kajanja!"

Uglavnom su nam poznati muški kondomi, ali na svjetskom tržištu su se pojavili i ženski kondomi. Navodno su proizvedeni prije 15 godina, ali još uvijek ih nema na našem tržištu.

Ženski kondomi imaju veliki prsten na jednom kraju gumice i manji prsten na drugom kraju. Manji prsten ide u vaginu, a veliki bi trebao ostati vani. Navodno je jednako učinkovit kao i muški kondom, ukoliko je pravilno umetnut i ukoliko muškarac ne stavi penis izvan velikog prstena. Za razliku od muških kondoma, ovi su napravljeni od poliuretana pa se neće raspasti pod lubrikantima na bazi ulja.

Kondom nevidljivac - još jedna novost koju moram spomenuti je tzv. kondom nevidljivac. Zapravo se radi o gelu koji se premaže preko penisa, te se stvrdne kad se nađe u području povišene temperature (dakle, u vagini ili u rektumu). Navodno je zaista učinkovit, a i praktičan, jer osim što nema neugodnog navlačenja u najnezgodnijem trenutku, nakon nekog vremena se unutar tijela razgradi i nestane.

kondom u spreju Kondom u spreju je još jedna novost koja bi jednom trebala doći i na naše tržište, a procedura je više nego jednostavna. Dovoljno je staviti penis u limenku, aktivirati sprej i pričekati nekoliko sekundi da se pretvori u gumenu oblogu. Druga mu je velika prednost apsolutna prilagodljivost veličini/obliku penisa, pa će mnogi kojima treba manji ili veći broj od uobičajenog izbjeći neugodnosti koje u pravilu prate one koji su izvan standarda. Navodno će se moći birati i boje, a s obzirom da savršeno prianja uz tijelo penisa, neće biti straha od sklizavanja.

3. Spirala - Jedna od najsigurnijih i najdugotrajnijih metoda kontracepcije je intrauterini uložak ili spirala. Najviše se savjetuje ženama koje su rodile, a spirala je kontraindicirana kod žena koje su imale česte upale genitalnih organa i male zdjelice. Djeluje kemijski i mehanički sprječavajući ugradnju oplođenog jajašca u sluznicu maternice.
Više pročitajte ovdje.

dijafragma 4. Dijafragma - sastoji se od gumenog prstena i kupolastog dijela. Neposredno prije spolnog odnosa se stavlja duboko u rodnicu, kako bi prekrila vrat maternice i tako mehanički spriječila prolaz spermatozoida u materničnu šupljinu. Obavezno se mora koristiti u kombinaciji sa sa spermicidnom kremom koja se nanosi duž ruba gumenog prstena i to sa strane koja priliježe na vrat maternice. Mora proći najmanje 6 sati od spolnog odnosa da se dijafragma može izvaditi jer u protivnom nije sigurno da li su svi spermatozoidi uništeni.

5. Kontracepcijski flaster - ovoj metodi su se mnoge žene razveselile i konačno je prije cca dve godine došao na naše tržište. Radi se o flasteru koji dolazi u pakiranju od 3 komada. Svaki tjedan se jedan flaster zalijepi na predviđeno mjesto (ima nekoliko točno definiranih mjesta) i on preko kože otpušta hormone koji zatim vrše svoju dužnost kao i kod kontracepcijskih pilula. Dakle, osim što ne morate svaki dan paziti da li ste popili tabletu, flaster je jednako pouzdan. Čvrsto je zalijepljen tako da nema straha da se sam odlijepi tijekom normalnih aktivnosti, pa čak i sporta, kupanja isl.

Više o flasteru možete pročitati ovdje. Ja ću još samo dodati da budete oprezni. Ako nakon što krenete s korištenjem osjetite bilo kakve negativne promjene - gubitak apetita, depresije, naglo debljanje ili naglo mršavljenje, razdražljivost, napadaje panike isl, ODMAH kontaktirajte liječnika.

6. Sterilizacija - je zapravo operacijski zahvat isijecanja ili podvezivanja jajnika kod žena. Ovaj zahvat nije potpuno siguran i statistika začeča je 1 - 6/1.000 sterilizacija. Pri tome se češće javlja izvanmaterična trudnoća (trudnoća u jajovodu), nego maternična trudnoća. Trudnoća najčešće nastaje, ne zbog pogrešno izvedenog ili nedovoljno dobro izvedenog zahvata, već zbog spontane rekanalizacije ili stvaranja fistula jajovoda.

Nakon sterilizacije je moguće napraviti refertilizaciju, ali samo je 60-80% šansi da će ona biti uspješna. Zato ova metoda nije najpametnije rješenje bez obzira da li želite trenutnu zaštitu od začeča ili potpunu sterilizaciju.

Ovdje ću samo spomenuti Histerektomiju - kompletno odstranjanje maternice iz žene, o kojem možete više pročitati ovdje.

8. Vazektomija - nešto jednostavniji operativni zahvat od sterilizacije, ali i mnogo trajniji, stoga oba partnera moraju biti sigurna da to zaista žele, ukoliko se odluče na ovu metodu. Vazektomija je, dakle, trajno prekidanje protoka sperme iz testisa u ureter, tj, izlaska sperme van pri ejakulaciji. Više o vazektomiji pročitajte ovdje.

9. Prirodne metode - u najpoznatije prirodne metode spadaju kalendarska metoda (izračunavanje plodnih i neplodnih dana prema menstruacijskom ciklusu), mjerenje bazalne temperature, prekinuti snošaj i sl. Neću svaku zasebno obraditi, ako vas zanima, pročitajte članak Poliklinike Harni, ali napominjem da ove metode nisu sigurne. Kod svake od njih vam je cca 60% vjerojatnost da nećete ostati trudni, a smatram da je to premali postotak, zar ne?

Osobito problematičan je prekinuti snošaj jer mnogi ne znaju ili zaboravljaju da u predejakulatu kod muškarca (koji on ne može kontrolirati) također postoji mala količina spermića, a dovoljan je samo jedan za oplodnju...

vaginalni prsten 10. Kontraceptivni vaginalni prsten - radi se o fleksibilnom gumenom prstenu promjera 52,5 mm koji se postavlja u rodnicu prvog dana menstrualnog ciklusa i ostavlja na tom mjestu naredna tri tjedna.

Nakon tri tjedna, slijedi jedan tjedan pauze, za koje vrijeme dolazi i do krvarenja. Sedmi dan pauze, u rodnicu se postavlja novi prsten. Osim jednostavnosti, najveća mu je prednost mala količina hormona, pogotovo estrogena, koji je uglavnom krivac za negativne posljedice hormonalne kontracepcije.

Ne znam da li je već prisutan na hrvatskom tržištu, ali ako vas zanima više, bacite pogled ovdje.

11. Pilula za dan poslije - ne znam zašto se ovo zove pilula za dan poslije kad se zapravo radi o različitim metodama. Najčešće je riječ o kombiniranom uzimanju 4 kontracepcijske pilule sa većim postotkom hormona. Bitno je da ove pilule ne uzimate na svoju ruku, već da potražite savjet svog ginekologa. On će vam odmah dati odgovarajuće tablete i u roku 72 sata od odnosa ih morate popiti prema rasporedu koji vam liječnik prepiše. Učinkovitost je 98%, s tim da kod nekih žena može izazvati povraćanje ili glavobolje zbog naglog povećanja hormona u tijelu.

Iskoristite ovu metodu, ako je prekasno za druge, ali nemojte da vam onda bude stalan spas. Bolje je spriječiti, nego liječiti...

: Ivana-Lukina mama - 3. april 2008 18:19:48(UTC)
Brankice ja jos uvek pijem pilule za dojilje zovu se Cerazzete,medjutim vec 20 dana Luka ne sisa,nikad do sad nisam imala problem.
Koza lica cista,nisam nervozna,nemam glavobolje(samo kad se nesto iznerviram) nisam nabacila kilograme od pilula,nego uvek kad odem kod mojih u Srbiju pa klopam.Pilule se piiju odmah posle porodjaja tj. 15 dana pre nego da imas odnose.Tako je sa ovim pilulama,mora tako,mleka sam uvek imala na pretek,nije se smanjivalo,jednostavno grudi da puknu,Luka takodje ok sit,zadovoljan,raspolozen(sem kad mu nicu zubici)
Zelja sa sexom posle porodjaja malo redje,sto umor,sto obaveze,i sve ostalo,ali zato posle milina neke zene nemaju zelju,ali kod mene nije bilo tako.Znaci ovim pilulama sam prezavodvoljna...Mene je doktor odmah posle porodjaja pitao za koji vid kontracepcije se odlucujem,kad mi je pomenuo pilule ostala sam zapanjena pa reko dali sme(citala sam da nesme) i onda rece da su specijalno uradjene pilule i jos neke medicinske recenice sto se ja ne razumem.
Secam se na jednoj temi mi MissGak i Dr.Avluela kritikovale ne pilule ni slucajno,ja se opet tu uspanicim i terala muza da zove doktora i da pita,on kaze bez brige taman posla pa ja sam odgovoran za sve sto vam prepisem i preporucim.Kad sam videla da i Ella koristi te pilule(dok je dojila) bilo mi lakse,i jedna drugarica iz Italije.Medjutim komsinica iz Srbije kaze da kod nas nema tih pilula za doilje.
Ima i pilula za dan posle Nurelvo(imam dve rezerve i nikad nije bilo potrebe da ih upotrebim jer strogo vodim racuna)

E sad moj problem je kako je Luka prestao da sisa ja bas tad dobila i menstruacija mi traje 21 da,bez prestanka.Sutra imam uvece zakazano kod mog ginekologa,mada je muz pricao sa njim i kaze posto ne dojim da je vreme da promenim pilule ili ako zelim neku drugu kontracepciju ima ih 14 vrsta kako rece.

E sad imam uput od ginekologa napisao mi posto sam se raspitivala o implantatu
Mala trskica velicine sibice ugradjuje se ispod nadlaktice,koza se malo anestezira i implatat ispusta odredjenu dozu svaki dan.Menja se svake tri godine.Ako se zeli doci pre do zaceca ode se u kliniku i izvadi.Od moje kume sestra koja zivi ovde u FR ima tri sina i izmedju svake trudnoce koristila je implantat,nikakva nezeljena dejstva nije imala,samo mi je doktor rekao da nekim zenama se menstruacija malo oduzi,ali to je vrlo mali procenat.
Sad ne znam sta da radim da li da ugradim implantat ili da uzmem druge pilule...

: Brankica021 - 3. april 2008 17:55:22(UTC)
ja nikada ne bih stavila spiralu...a sada sam i vishe nego u nedoumici shtaaaaa vec vishe da isprobam?mislim da je Ivana-Lukina mama pisala o pilulama koje mogu i za vreme dojenja (opet ja i pilule icon_lol )...meni je prosli put dr. rekla nikako nijedne pilule dok god dojim...zanimaju me iskustva mama koje su koristile pilule za vreme dojenja (pod br.1 da li su efikasne,da li i kako utichu na mleko....?)

: Mary - 3. april 2008 17:25:14(UTC)
Citat:
Tanja i Mia - 3/4/2008 09:26

Mrzim kondome, ke osjecam se prijatno, a poslije sve me nesto pecka, .... brrr nikada ih nisam voljela. Tablete nisu dolazile u obzir, pa ja antibiotike na mogu da popijem do kraja a da bar jednu ne zaboravim ili promasim vrijeme...
Nakon Miinog rodjenja pricala sam sa doktorom i on mi je preporucio spiralu. Posto ja imam najboljeg doktora na svijet, poslusala sam ga, i nisam se pokajala ni jednog momenta. Sama "ugradnja" je takoreci bezbolna, period navikavanja kod mena je prosao za dva dana. U tom priodu pojavilo mi se na vesu nesto kao sukrvica. vestica mi je redovna. Ja sam stvarno prezadovoljna.

tanja i ja sam svoju dr. pitala za spiralu ali me je odbila idejom da cu imati UZASNO BOLNE menstruaciju.

reci mi jel ima u tome istine? jesu li ti vestice bolnije ili??

: Tanja i Mia - 3. april 2008 5:26:59(UTC)
Mrzim kondome, ke osjecam se prijatno, a poslije sve me nesto pecka, .... brrr nikada ih nisam voljela. Tablete nisu dolazile u obzir, pa ja antibiotike na mogu da popijem do kraja a da bar jednu ne zaboravim ili promasim vrijeme...
Nakon Miinog rodjenja pricala sam sa doktorom i on mi je preporucio spiralu. Posto ja imam najboljeg doktora na svijet, poslusala sam ga, i nisam se pokajala ni jednog momenta. Sama "ugradnja" je takoreci bezbolna, period navikavanja kod mena je prosao za dva dana. U tom priodu pojavilo mi se na vesu nesto kao sukrvica. vestica mi je redovna. Ja sam stvarno prezadovoljna.

: MissGak - 3. april 2008 2:12:55(UTC)
Citat:
emili - 19/3/2008 08:04

JA OVOG MESECA POCINJEM PONOVO SA PILULAMA ZBOG CISTE NA JAJNIKU NISAM ZA TO ALI MORA SE.VIDECEMO KAKO CE BITI

I meni su pilule terapije iz istog razloga i moram priznati da za sada deluje.Obilnije i bolnije menstruacije koje su usledile nakon porodjaja sada su mnogo podnosljivije.

: Mary - 1. april 2008 12:41:25(UTC)
ja sam jucer bila na prvom pregledu posle porodjaja i malo sam razgovarala sa dr. na temu kontracepcije. ja sam odmah odbila pilule jer ih mrzim a i nisam bas azurna da ih pijem svaki dan sigurno cu je zaboraviti nekad ( kao sto ne popijem nijednu drugu terapiju kako treba)
onda mi je dr. predlozila flastere tj. Bedz kako ih oni zovu.
bedz se nosi 3 nedelje pa jednu odmaras, stim da se svake nedelje menja taj bedz.
moze da se nosi na ruci (na misici) na ledjima ili na stomaku. ja jos nisam pocela jer moram da cekam prvu vesticu ( koja ce po njenoj proceni doci brzo) pa cu onda da krenem.

dali jos iko koristi ovaj vid kontr. i sta znate o tome. Dr. mi je zagarantovala 100% sigurnost.

: mira-z - 24. mart 2008 9:45:40(UTC)
Ja sedam godina koristim pilulu Microginon. Nisam se ugojila, niti ni se ista od pilule promenilo. Samo sam prvih mesec dana kada sam pocinjala da je pijem plakala kao ludak. Nisam je pila dok sam dojila 7 meseci, kada sam prestala da dojim opet sam pocela. Prvi put sam odmah ostala trudna kao i sada drugi put. Ova pilula je za mene zakon ! Lekarka mi je predlozila pre par godina da promenim i predjem na Jeanine medjutim ja od te pilule uopste nisam dobila menstruaciju 3 meseca, bila sam zbunjena svaki mesec i kupovala prvo test za trudnocu pa onda opet pilule i onda sam odustala od nje i vratila se mojoj staroj Microginon, a da ne spominjem kolika je bila razlika i u ceni !

: teana - 19. mart 2008 13:54:57(UTC)
Mm i ja do skora nismo nista koristili malo brojanja malo onog drugog da ne pominjem pa posle ispadne da sam vulgarna ali mislim da sve znate na sta mislim hmm

Pre par meseci ja dobila kandidu i dr. savetovao prezervativ da se i mm ne zarazi, kad sam se izlecila mi smo nastavili da koristimo jer nam taj vid kontracepcije najvise odgovara
- opustenija sam
- sadrzi lubrikant
- i ne moram ja da mislim o kontracepciji nego je to sad zadatak mm

: emili - 19. mart 2008 10:04:38(UTC)
JA OVOG MESECA POCINJEM PONOVO SA PILULAMA ZBOG CISTE NA JAJNIKU NISAM ZA TO ALI MORA SE.VIDECEMO KAKO CE BITI

: ivaiva - 19. mart 2008 9:26:03(UTC)

Lilypie 1st Birthday Ticker
Od koga sme zaedno otprilika 10 godini, koristime kondom ili nisto.Spirala nekako mi e strav da stavam, da slucajno ne mi ja prifati organizmot.Za kontraceptivni piluli ne sum razmisluvala, imam slusano deka zdebeluvaat.Otkako se porodiv povtorno koristime samo kondom.I jas citav deka dodeka dois ne e preporaclivo da se koristat kontraceptivni piluli

: Jecca - 13. mart 2008 15:39:00(UTC)
Posto me nerviralo pijenje pilula svaki dan, u relativno isto vreme, odlucila sam se na dijafragmu. Nesto kao silikonski kolut koji se ubaci poput tampona i tu stoji 3 nedelje, onda se vadi i 7 dana pauza i onda ponovo. Tako da imam svega 3-4 podsetnika mesecno o stavljanju/vadjenju umesto 30 minimum. I kad se setim da popijem i ako ne uradim to taj cas, jer sam zauzeta necim drugim, cao dovidjenja, Jelena zaboravi! Mada , mozda predjem na flaster ili kakav implatant koji je pominjala i Ivana, jer sve to sto se nalazi unutra "tamo dole" ume da smeta prilikom odnosa.

: zMayica - 7. mart 2008 14:42:19(UTC)
Ja sam pre zaceca koristila duze od godinu dana Diane 35, naravno po preporuci ginekologa. A od sledeceg ciklusa pocinjem sa Yasmine- videcemo kako cu proci sa njima, ja sam se ugojila oko 5 kg od kako sam pocela da pijem Diane...

: Julija SG - 23. februar 2008 23:13:25(UTC)
Ja sad trenutno koristim Jasmin pilule i zadovoljna sam. Koristila sam ranije i diane 35 i nisam imala nikakvih problema. neznam

: bubili74 - 22. februar 2008 13:45:37(UTC)
Evo i ja cu da pohvalim Jasmin, njih sam koristila i bile su mi skroz ok, nema gojenja naduvenosti i ostalog, a o težim nuspojavama da ne pričam

: kika - 18. februar 2008 16:36:01(UTC)
E BRE MNOGI NJIH HVALI TAJ JASMIN....TO JE CINJENICA.

: natasa21 - 11. februar 2008 14:09:12(UTC)
Sve je ovo u redu ali sta sa kontraindikacije od kontaceptivnih tableta ko na primer tromboza,embolija ,ciste i sta sve ne.....ovo je samo deo od onoga sta sam procitala na upatstvo od diane 35
a sto se tice tablete Yasmin e kod njih nema toliko kontraindikacije i ja mislim da su bolji od diane 35....mozda ja tupim sa ove tablete diane 35 ali hocu da iznesem svoje iskustvo jer nebih zelela da se to dogodi nikome ..ja sad zivim u neizvesnost radim eho na dojke svakih 6 meseca jer ove ciste nisu bas za zezanje

: Ane - 11. februar 2008 11:19:10(UTC)
Rezultati ove opsežne reanalize pokazuju da žene koje uzimaju oralnu kontracepciju imaju smanjeni rizik obolijavenja od raka jajnika i desetljećima po prekidu uporabe kontraceptiva, kada je i pojavnost ove ne tako česte, ali letalne bolesti i najveća. Autori procjenjuju da je od pojave kontraceptivnih pilula prije gotovo 50 godina, spriječeno oko 200.000 slučajeva raka jajnika i oko 100.000 smrtnih ishoda uslijed pojave raka jajnika širom svijeta. Znanstvenici nadalje predviđaju da će uporaba kontraceptivnih pilula u budućnosti sprijčiti više od 30.000 slučajeva raka jajnika godišnje.

Obzirom da oralni kontraceptivi sprječavaju nastanak raka jajnika u obje skupine i kod visoko- i kod nisko-rizičnih žena, ovi rezultati su osobito važni kod žena s povišenim rizikom za nastanak raka dojke, uključujući žene koje nisu rađale kao i žene s opterećenim obiteljskim naslijeđem ili nositeljicama mutacije BRCA gena.

: kika - 9. februar 2008 18:17:42(UTC)
PA O TOME I PRICAM....MENI SU DIANE 35 GODINAMA BILE SAVRSENE....PA POSLE PAUZE OD PAR GODINA, KAD SAM IH OPET UZELA SMUCILE MI SE ZA DVA MESECA ....

: natasa21 - 9. februar 2008 17:34:03(UTC)
ali bitno je koje ciste su nestale.kod mene su nestale ciste na jajnicima ali zato su se pojavili na grudima.to mi je potvrdio ne bilo ko nego najbolji i najiskusniji patolog u moje drzave(inace ja sam iz makedonije)....to je moje iskustvo sa diane35 sto nemora da znaci da treba da bude isto kod vake zene

: z.e.v.s - 9. februar 2008 17:31:26(UTC)
Ma sve je to normalno zhene! Pa sve smo mi razlichite i drugachije podnosimo i te kontraceptivne pilule!
Pa i kondom koriste skoro svi bez ikakvih posledica, a ja nemogu..nema sanse...alergicna sam na neki djavo u kondomima i nema sanse...posle koriscenja kondoma ja sam dole sva naduvena i izgledam ko da imam veca m.da od mm!!!! Tako da je tako i sa pilulama i sa spiralama...svaka zhena ih drugachije podnosi i drugachije se odrazhava na nejno telo i organizam! :-* :-* :-*

: kika - 9. februar 2008 17:26:12(UTC)
.....IMA HILJADU PILULA ....I TREBA NACI PRAVU ZA SVOJE TELO......MENI JE DR JOS TE DAVNE 1999 GODINE REKLA DA NIPOKOJU CENU NE UZIMAM NIJEDNE DRUGE NI ZAMENU NI SLICNE NA SVOJU RUKU , VEC SAMO DIANE 35. ZIVELA SAM KAO LEPTIRIC GODINAMA, ZDRAVA I VITALNA....

: kika - 9. februar 2008 17:22:39(UTC)
....KORISTILA SAM DIANE 35 , KOJE SU MI ODOBRILI NEZAVISNO JEDNI OD DRUGIH GINEKOLOG, ANESTEZIOLOG I ONKOLOG. I TO NE TEK NEKI PRIUCENI DR MR FR, NEGO LJUDI OD ZNANJA ISKUSTVA I USPESNIH KARIJERA .
MISLIM DA SU MI U TOM ZIVOTNOM DOBU, OKO 30 GODINA , BILE IDEALNE, VISE NISU, ALI TADA SU MI BILE CAROBNI STAPIC I ZA ZASTITU, I ZA TEN I KOSU, I ZA CISTE KOJU SU NESTALE BAS ZAHVALJUJUCI NJIMA, I ZE KRVNU SLIKU , I PROTIV ODLIVA.

: zogo22 - 9. februar 2008 17:15:33(UTC)
Emili potpuno imas pravo.Nemoze biti kontracepcija koje ne sadrzi hormone pa ja se spremam za vantelesnu i kao terapija prepisana mi je kontracepcija 2 ciklusa pre stimulisanja hormonskim injekcijama.Znaci nisu mi hteli dati kroz injekcije hormone da bi zaustavili rad jajnika nego praktikuju kontracepciju kroz pilule.Od ponudjenih sam imala da biram logest,mikroginon i stedril.Oni preporucuju mikroginon od kojeg sam pocela da povracam.Odmah sam presla na logest njega nekako podnosim ali takodje ima posledica.Izmedju ostalog ti kazes tebi su se pojavile vene i meni nesto slicno valjda su mi se krvni sudovi malo prosirili ruke su mi naduvane da sam jedva poskidala prstenje sa ruku i evo vec 2 meseca nemogu da ga nosim.Takodje imam na licu neke dlacice koje su se pojavile i nebi trebalo tu da budu....Znaci nije bas da nema nikakvih posledica...

: natasa21 - 9. februar 2008 17:12:15(UTC)

[QUOTE]katarina - 9/2/2008 11:30.to je toliko mala koncentracija hormona da je prosto nemoguce imati kontraindikacije a sve drugo su samo zablude... Od njih mi se manje masti kosa a i cistije mi je lice iskreno

tacno je da se nemasti kosa i da je lice cistije ali da nema kontraindikacije...... evo ja sam vam zivi primer da postoje kontraindikacije.pila sam diane35 16 meseci dobila ciste na grudi morala sam da idem na punkciju i patolog je rekao da je to od diane35(ja mu nisam ni rekla da to pijam)..da postoje kontraindikacije od diane to sam sigurna i mogu da tvrdim ali za ostale kontraceptivne tablete.....samo procitajte upatstvo od diane 35 i videcete koliko ima kontraindikacije 

: Brankica021 - 9. februar 2008 13:35:49(UTC)
Zhenin

: katarina - 9. februar 2008 10:51:13(UTC)
Citat:
emili - 9/2/2008 12:45

UGLAVNOM SLUSAM SAVETE DOKTORA JA NISAM ZAVRSILA MEDICINU.PITANJE JE BILO KONTRACEPCIJA JA SAM IZJAVILA SVOJE MISLJENJE.NE MORA SVI DA SE SLOZE I NISMO SVI ISTI.JA NE VOLIM PAMETOVANJE RASPRAVKE PROZIVANJA I SL.POGOTOVO NA OVAKVIM MESTIMA.TREBA POSTOVATI I TUDJA MISLJENJA.

ne ulazim u raspravu vec sam napomenula da mi je cudno da dr daje takve izjave sto se tvog misljenja postujem,morala sam prekomentarisati jer sam i sama godinama radila u apoteci pa malo iskustva imam a ako gresim prihvaticu gresku i izviniti se ako nisam u pravu jedino ako neko argumentovano poklopi moje misljenje... caos caos

sto se tebe brankice tice buljavko jedna u milion i ti si te srece caos samo me interesuje koje si uzimala?

: Brankica021 - 9. februar 2008 8:58:17(UTC)
Pre prve trudnoca sam koristila AB pilule,i ja sam bila zadovoljna sa njima,nisam imala nikakve kontraindikacije...posle prve trudnoce,dr. mi je rekla da dok god dojim ne mogu da koristim nijedne pilule...ja sam negde naisla na reklamu za pilule,koje su i predvidjene za dojilje,ali je ona kategoricno reklaanene ,od prezervativa mi je oduvek bilo neko kao peckanje,i utvrdjeno je da sam alergicna na film kojim su premazani svi prezervativi,tako da mi je jedina opcija dok sam dojila bila tkzv. "suzdrzan odnos"...nakon prestanka dojenja koristila sam opet pilule,a kao sto vidite,bas i nisu pomogle icon_lol ,kazu da se ti slucajevi desavaju,ali retko,da i pored upotrebe pilula zena zatrudni,meni je to uvek bilo zanemarljivo...ali eto,ja sam primer da i pored njihove upotrebe moze da se ostane u drugom stanju...uskoro cu se poroditi,i zaista nisam pametna koju zastitu da koristim hmm ...iz ovog aspekta,ne planiram vise dece,ali obzirom da mi je tek 24.godine,otkud znam da li ce mi isto misljenje biti i za 5-6...10 godina?

: emili - 9. februar 2008 8:45:43(UTC)
UGLAVNOM SLUSAM SAVETE DOKTORA JA NISAM ZAVRSILA MEDICINU.PITANJE JE BILO KONTRACEPCIJA JA SAM IZJAVILA SVOJE MISLJENJE.NE MORA SVI DA SE SLOZE I NISMO SVI ISTI.JA NE VOLIM PAMETOVANJE RASPRAVKE PROZIVANJA I SL.POGOTOVO NA OVAKVIM MESTIMA.TREBA POSTOVATI I TUDJA MISLJENJA.

: katarina - 9. februar 2008 8:22:50(UTC)
zaboravila sam da pomenem i tezinu..desava se da su vene vidljivije u toku trudnoce...
a sto se pilula tice da tako mala kolicina hormona koja pocinje od 0.00 izazove tolike promene na telu nikako nemogu da shvatim i prihvatim...
onda bi trebala i kosa da nam opadne,ili pa bude neverovatno guzca,po celom telu maljavi,da rastemo u visinu,gojimo se nenormalno,dobijamo napade gusenja,i da ne nabrajam sta sve hormoni mogu da izazovu..
a sto se spirale tice nisi probala i neznas dal ce je tvoje telo prihvatiti..

: emili - 9. februar 2008 8:04:44(UTC)
MENI LICNO JE MOJA GINEKOLOG REKLA DA SPIRALU NE STAVLJAM ZBOG DVA CARSKA I DA JE MNOGO SKUPA A ISPASCE.A JA OVAKO IMAM I OBILNA KRVARENJA PA NIJE PREPORUCLJIVA I ZBOG TOGA

: emili - 9. februar 2008 8:00:17(UTC)
PA LEPO OD TOGA SVEGA STO SI MI NAVELA JA NEMAM VEZE NI SA GENETIKOM NI SA STAJANJEM NI LOSOM CIRKULACIJOM .A MOJA DOKTORKA OPSTE PRAKSE MI JE REKLA DA SU PILULE U PITANJU CIM MI JE POGLEDALA NOGE.PROMENILA SAM ZA 8 GODINA 4 VRSTE PILULA I U SVAKOJ KUTIJI U UPUTSTVU JE PISALO DA MOGU DA IZADJU SPOLJASNJE VENE STO ISTO ZNACI DA NE MORAJU.JA NISAM REKLA NE MOJ DA IH KORISTITE.

: katarina - 9. februar 2008 7:59:30(UTC)
da i to sto je selena napisala....kakve veze ima carski sa spiralom?

: Selena2 - 9. februar 2008 7:56:46(UTC)

Citat:
emili - 9/2/2008 11:46 PO MENI JE PREZERVATIV NAJBOLJE SREDSTVO ZA KONTRACEPCIJU.PILULE SAM KORISTILA 8 GODINA I DOBILA VENE PO NOGAMA.SPIRALU NE MOGU DA STAVIM ZBOG DVA CARSKA,TAKO DA MI JE JEDINA SOLUCIJA PREZERVATIV.NE KLJUKAM SE SA PILULAMA JESTE DA KOSTA VISE ALI STITI OD SVEGA.JEDINA MANA MOZE DA PUKNE ALI BOZE MOJ STA SE MOZE.NE RAZUMEM ZASTO U BRAKU NIJE PRAKTICAN?MM NIJE BAS PRISTALICA ALI STA SE MOZE

ne razumem kakve veze imaju dva carska sa spiralom?neznam hmm   ja sam posle prvog carskog reza stavila spiralu,i sada posle drugog isto planiram da stavim spiralu! meni je spirala super,nemam bolne menstruacije a i vrlo slabo krvarim kada dobijem! a ja sam imala spiralu MIRENA!

: katarina - 9. februar 2008 7:51:25(UTC)
ajde sada emili molim te dokazi mi kako si mogla dobiti vene po nogama od pilula???
Za nastanak vena je posledica dugog stajanja,genetika,slaba cirkulacija,slabo kretanje,losa ishrana a nikako pilule....Ovo jos nisam cula i ako ti je ginekolog ovo rekao svaka mu cast...

: emili - 9. februar 2008 7:46:23(UTC)
PO MENI JE PREZERVATIV NAJBOLJE SREDSTVO ZA KONTRACEPCIJU.PILULE SAM KORISTILA 8 GODINA I DOBILA VENE PO NOGAMA.SPIRALU NE MOGU DA STAVIM ZBOG DVA CARSKA,TAKO DA MI JE JEDINA SOLUCIJA PREZERVATIV.NE KLJUKAM SE SA PILULAMA JESTE DA KOSTA VISE ALI STITI OD SVEGA.JEDINA MANA MOZE DA PUKNE ALI BOZE MOJ STA SE MOZE.NE RAZUMEM ZASTO U BRAKU NIJE PRAKTICAN?MM NIJE BAS PRISTALICA ALI STA SE MOZE

: jelena2007 - 9. februar 2008 7:41:06(UTC)
Citat:
katarina - 9/2/2008 11:30

Ja sam uvek pila pilule..to je toliko mala koncentracija hormona da je prosto nemoguce imati kontraindikacije a sve drugo su samo zablude...
Od njih mi se manje masti kosa a i cistije mi je lice iskreno...
a cuvanje ne dolazi u obzir!!!!Neznam dal ste upoznate al jedan deo ejakulata je vani i pre zavrsenog snosaja...

Isto,isto.....sve potpisujem! klanjam

: katarina - 9. februar 2008 7:30:31(UTC)
Ja sam uvek pila pilule..to je toliko mala koncentracija hormona da je prosto nemoguce imati kontraindikacije a sve drugo su samo zablude...
Od njih mi se manje masti kosa a i cistije mi je lice iskreno...
trenutno sam na pauzi posle skoro 5 god napravim pauzu 3 meseci cisto zbog sebe a i videcemo mozda ih i ne uzimam vise....desice se beba..
spirala je za mene strano telo i nisam za nju..kondomi su mucenje za muskarca a za mene su prakticniji...
a cuvanje ne dolazi u obzir!!!!Neznam dal ste upoznate al jedan deo ejakulata je vani i pre zavrsenog snosaja...

: Ivana-Lukina mama - 9. februar 2008 7:09:06(UTC)
Poseti gore ovaj sajt sto sam napisla videces jako je koristan...

: kaja - 9. februar 2008 6:58:16(UTC)

Cice, dobro ste me obe razumele! zagrljaj zagrljaj

U pravu si, Ivana. Znam da su danas pilule sasvim drugačije nego što je to nekada bio slučaj. Zato sam se baš i nameračila da ispitam sve ginekologa. Dok nisam postala mama i dok nije bilo bitno da li ću zatrudneti (ah, ta ljubav) pitanje kontracepcije nije bilo tako važno. Sad kad mi je organizam još trošan i treba mi još vremena - i zbog tela i zbog psihe - jako mi je bitno da ne zatrudnim tako brzo! Mislim da ću probati sa pilulama. To mi se već duže vrzma po glavi...

: Ivana-Lukina mama - 9. februar 2008 6:39:27(UTC)
Racic nisam ja o tome nista ni rekla taman posla,svako treba da vodi racuna,narocito u mladalackom zivotu....

: racic - 9. februar 2008 6:33:59(UTC)
Evo ovde imate anketu vezanu za kontracepciju, tako da mozete statisticki pogledati sta se najcesce koristi. Ukoliko niste glasale, anketa je sa sa više izbora: http://forum.roditeljpor...tid=1841&posts=1#M65510

Dok smo se zabavljali koristili smo kondom, sada ne koristimo nista. Moji ciklusi su "tacni kao sat" za sada me nisu izdali. Nisam pristalica stranih tela u organizmu tako da verujem da spiralu nikada necu staviti. Iskreno nisam puno razmisljala o tome, ovako nam odgovara, videcemo kasnije.

Ivana, cini mi se da je Kaja samo rekla da nije za to da se ne koristi kondom u "mladalackom zivotu" jer je jedino kondom zastita od polnih bolesti, bar sam ja tako razumela.

: Ivana-Lukina mama - 9. februar 2008 6:16:55(UTC)
Kaja danas su pilule savremenije uradjene da tako kazem,nije kao pre da stvaraju maljavost,bubuljice,gojaznost,koliko ima zena koje piju Yasmin pilule i imaju lep ten,ne dobijaju na kilazi,ne uticu na rasplozenje.Iskreno ovde ima dosta vrsta pilula i doktor ce ti uvek preporuciti onu koja je super i koja na pravi nikakve promene na telu,a ne one bas jeftine koje ti i socijalno rembusira,eto ja se dvoumim izmedju pilule i implatata i bas neznam sta da radim.

Jos mi je doktor i prepisao recept za implatat samo da odem u bolnicu da mi ga postave on je kao stapic od sibice i uopste se ne vidi pod kozom i sam ispusta u odredjeno vreme dozu...

Svima koji su slabo obavesteni o kontracepciji,zele da saznaju vise,imaju neke nedoumice posetite sajt www.21dan.com

: kaja - 9. februar 2008 5:30:54(UTC)
Ja još ne znam šta da radim. Baš sam razmišljala da počnem da uzimam pilule. neznam Ali nešto mi je to... Sačekaću da vidim šta ćete još ovde da napišete i planirala sam da kad odem na redovnu kontrolu obavezno pitam dr za savet. Meni kondomi ne smetaju, ali nekako nisu praktični sad kad smo u braku i to ... Inače - nema opravdanja za ne korišćenje kondoma u "mladalačkom" životu!! anene No, da ne skrećem sa teme... Pilule mi deluju skroz praktične i ne bojim se da bih ih zaboravljala. Nego je meni frka od reakcija na njih (eto, Iki nisu prijale)...

: Ivana-Lukina mama - 9. februar 2008 5:09:39(UTC)
Citat:
z.e.v.s - 9/2/2008 00:29

Od kako sam trudna...totalna apstinencija! Pre toga, dok nismo jos planirali bebu i dok smo se samo zabavljali, nikada nista nismo koristili, uvek je on pazio(prekinuti snosaj) i dok smo tako pazili nisam ostajala trudna! E sta cemo posle porodjaja- nemam pojma...pilule bih (ja mislim) zaboravljala da popijem, spirala mi se ne stavlja, a na kondome sam alergicna...par puta smo probali sa kondomom i posle toga izgledam kao da mi je neko dole prisio m.da..imam uzasne otoke! Tako da sve u svemu preferiramo prekinuti snosaj..ali mislim da posle porodjaja, necu smeti da rizikujem s tim...moram da osmislim nesto drugo

z.e.v.s tako sam i ja za pilule mislila da cu da zaboravim,ali svako vece kad operem zube one mi stoje pored cetkice i paste i domah popijem,i na pilulama iza kutije na svakoj piluli pise dan koju treba da popijes,pa ako si zaboravila odmah pogledas na kutiju ako je pilula tu znaci nisi je popila ako nije onda jesi,evo ja ove moje koristim vec godinu dana i dve nedelje i jos nijednom nisam popila pilulu za dan posle jer jos ni jednom nisam zaboravila.

Samo sto se ove pilule piju stalno nema prekid na nedelju dana,kao ove druge recimo Yasmin,i sad sam dobila menzis i pijem ih normalno...

Obavezno razmisli sta ces,moja snaja mislila ne moze da zatrudni dok doji,a ona zatrudnela kad joj mala imala 7 meseci,a kad je otkrila trudnocu tj. kad je beba pocela da sutira vec je bila u sestom mesecu trudnoce,evo sad u martu treba da se porodi,a da napomenem da do tad uopste nije imala menstruacije...

: Ivana-Lukina mama - 9. februar 2008 5:03:42(UTC)
Ja jos uvek dojim tako da pijem pilule za dojilje,ali sad kad planiram da prestanem da dojim moram i da promenim kontracepciju.

Mozda opet uzmem pilule ili ugradim implatat na misicu,on se menja svake tri godine,ako zelim trudnocu pre samo odem pre da ga izvadim.

Bubili bas lepo sto si postavila temu,evo ja se svaki dan lomim sta da radim,iskreno ja prezervativ ne podnosim,sa ovim pilulama za dojilje nisam imala nikakvih problema,mada sto moj doktor kaze postoji 14 vrsta kontracepcije pa videcemo,...

: z.e.v.s - 8. februar 2008 20:29:30(UTC)
Od kako sam trudna...totalna apstinencija! Pre toga, dok nismo jos planirali bebu i dok smo se samo zabavljali, nikada nista nismo koristili, uvek je on pazio(prekinuti snosaj) i dok smo tako pazili nisam ostajala trudna! E sta cemo posle porodjaja- nemam pojma...pilule bih (ja mislim) zaboravljala da popijem, spirala mi se ne stavlja, a na kondome sam alergicna...par puta smo probali sa kondomom i posle toga izgledam kao da mi je neko dole prisio m.da..imam uzasne otoke! Tako da sve u svemu preferiramo prekinuti snosaj..ali mislim da posle porodjaja, necu smeti da rizikujem s tim...moram da osmislim nesto drugo

: Iki - 8. februar 2008 20:29:25(UTC)
Hajde ja, prezervativ uglavnom ili nista. Pilule sam probala i nekako se nisam dobro osecala u to vreme, cak nisam uopste imala zelju za sexom i imala sam neka probadanja u predelu srca.
O spirali razmisljam, ali posto je to za duzi period, onda posle drugog deteta. Ona je ovde izuzetno i skupa (300-500 e).

A sta je sa onim nedelju dana pre i posle menstruacije neplodni dani, mi smo to uvek tako racunali, samo ne bas nedelju nego 3-4 dana i samo jednom u tih 10 godina, od kako smo zajedno, je neki od tih dana bio ipak plodan, zbog cega sam najsrecnija na svetu. :)

: Julija SG - 8. februar 2008 20:25:14(UTC)
Ja oduvijek koristim pilule. Osim naravno u periodu kad smo planirali bebu. Posle porodjaja sam pila neke, koje mogu da se koriste i kad dojis, a kad sam prestala da dojim, vratila sam se na moje standardne.

: bubili74 - 8. februar 2008 19:33:31(UTC)
E mame ne mogu da verujem da na ovakvom forumu još nije stavljena tema kontracepcije hmm hmm hmm

Ili ja možda ne tražim na pravom mestu, ako grešim uputite me.

daklem, mislim da je jako važna tema. Kako se vi štitite?

Evo moj doprinos, pre trudnoće pilula. Sada prezervativ. Probala spiralu, organizam je nije prihvatio, sama je ispala posle 20 dana krvarenja. Eto. Ajde sada vi