Obaveštenja

Icon
Error

: xristi_ks - 28. novembar 2010 1:06:32(UTC)
Hvala,onda cekam jos mesec dana i krecem s mladim sirom i poparom.pozz

: pepaprase - 23. novembar 2010 20:23:58(UTC)
mi smo poceli sa mladim sirom i to onim upakovanim sabacka mlekara, to je jeo sa palentom mislim sa sedam-osam meseci da smo poceli, jede ga i sa poparom. Ja sam mu cak mladi sir davala i sa vocnom kasicom, sa kuvanom kruskom jabukom i malo mladog sira sam stavljala. Voli kuvani karfiol sa mladim sirom jajetom i pavlakom kada se zapece u rerni ali to ide tek kasnije kada krene celo jaje da jede sa godinu dana. Parmezan mu jos nisam davala, recimo jede kackavalj blagi (sada ima 15 meseci) i krem sir sa kiflom (to jede od 12 meseci)

: xristi_ks - 23. novembar 2010 0:04:45(UTC)
Meni bebica ima 6.5meseci,i razmisljam da uskoro ubacim jogurt u njen jelovnik,inace pre 20tak dana smo presli na cvrstu hranu-prvo instant pirinac,pa kasice mix:krompir,sargarepa,tikvice,brokoli,a od voca jabuku i krusku...Nas pedijatar nam je savetovao da joj stalno prosirujem meni,i tada nam je rekla i za jogurt... i da bude s vise masti 3.2%,jer majcino mleko ima 3.8%...Meni interesuje kada ste uvele sir,i u kom obliku i koju vrstu prvo?A rendani parmezan?pozz

: nakica - 2. novembar 2010 22:41:52(UTC)
minavb, jogurt moze od 6 meseci, lak je za varenje, a treba da bude sa 3,2 % m.m. Mnogo je manje bitno ko ga proizvodi (naravno, treba samo da bude poznat proizvodjac).

: minavb - 2. novembar 2010 15:10:59(UTC)
Nas slucaj je bas poseban. Pepaprase, hvala. Mislim da cu za pocetak da uzmem Vivu ili neki drugi jogurt sa manjim procentom masti, mislim da su laksi za varenje. Guracu ovako dokle mogu, pa kad vise ne bude islo, prelazim na jogurt.

: pepaprase - 2. novembar 2010 14:21:49(UTC)
minavb- ja nisam imala takvih problema kao ti sa tvojom bebicom sto se tice odbijanja mleka, mi smo poceli sa sedam meseci da pijemo jogurt, prvo je probao vivu imlekovu pa sam mu posle uzimala onaj bas za decu imlekov, sada mi je stao mozak kako se zove, pakovan je od po 250 ml sa 3.2% mlecne masti i nacrtano je nesto na njemu bas je za decu, vitalino se zove..mozda u tvom slucaju da ti neka iskusnija mama kaze koji da kupis, gledaj samo da jogurt bude blag, a kiselo mleko smo poceli sa osam da tamanimo :)

: VesnaS - 2. novembar 2010 14:12:55(UTC)
Uh i mi imamo slican problem. Dojim ga ujutru i navece, preko noci ako se probudi, a preko dana se mucim da mu dam mleko, nece i nece. Zato vec mesec dana vec jedemo kasice inace bio bi stalno gladam.
Cak sam pustila da dobro ogladni pa mu ponudila umetno mleko-ma nije hteo da lizne.
Problem je sto ja ostajem bez mleka, osetim na grudima, a i kad sisa drzi ga najvise sat vremena sto znaci da nije imao dovoljno.
Samo ja jos ne razmisljam o mlecnim proizvodima tipa jogurt, pavlaka. Mislim da je jos rano, radije cu se muciti sa adaptiranim :(

: minavb - 2. novembar 2010 11:02:04(UTC)
Uh, ovde se bas odavno nije pisalo.
Ovako, moj sin ima 4 i po meseca i odbija da pije mleko u budnom stanju. Da ne sirim pricu, probali smo sve sto se probati moze i ne pali. Nece, povraca i samokad ga uspavam mogu da mu uvalim mleko i to nikad vise od 100-120ml. E sad, bilo je takvih slucajeva i nadjoh nekako te zene koje su se isto tako mucile. Neke su presle na mlecne preradjevine jako rano, pa razmisljam da i ja od 6. meseca probam tako, posto ce dete sve manje spavati pa samim tim i manje jesti. Sta mi preporucujete, sta prvo da probam-jogurt, kiselo mleko, i koje?

: Srcka - 18. decembar 2009 16:39:45(UTC)
Mozes, bez brige, bas i postoji baby mozzarela, daj za pocetak malo, uz palentu ili poparu sta vec voli, ako nisi davala sir uopste pazi na reakciju kao i na svaku novu namirnicu. I moje dete je sir probalo sa oko 10-11 meseci.

: tina_ns - 18. decembar 2009 15:41:19(UTC)
da li smem bebi od deset meseci da dajem mocarelu od 20 posto masti, onako ima jedna manja kuglica kao ping pong loptica? da li smem celu da mu dam?

: ana26 - 15. april 2009 13:54:33(UTC)
Verovatno neke od vas ovo inace rade, ali ja sam sasvim slucajno otkrila super nacin da kljinju spremim sir :>
Naime, kupila sam kratkotrajno mleko, ali zaboravila sirilo, dosla kuci i... sta sad. Proceduru znam ali nemam cime. Pa sam onda uradila sledece:
U 1/2 l provrelog mleka polako dolivala 1/2 case jogurta i to kuvala na laganoj vatri dok se lepo sir nije odvojio od surutke. Procedila kroz klinjovu pelenu icon_razz , okacilada se ocedi i dobila super neslani rastesiti sir!
Preporucujem. Od ove kolicine dobije se jedna grudva sira, mom sinu dovoljna za dva obroka.
srbenda

: Aiko - 19. januar 2009 20:22:32(UTC)
E hvala cipelice zagrljaj Ovo je korisno znati :)

: cipelica - 10. januar 2009 13:57:00(UTC)
Aiko,mi i deca jedemo kefir,ali u kombinaciji sa drugim namirnicama.Ovde ga ima sa masnocama od 0.5 koji je licht pa do 3.5.procenta masnoce.
Denisu koji ima 20 meseci,najvise odgovara sa krastavcima.Oljustim krastavac,isecem ga na tanke kolutice,dodam malo morske soli i onda kefir.I to je to.
Za vece Gusare i nas pravim sos u kome ide casa kefira od 2.5 dc,isecena glavica luka srednje velicine,morska so,par grancica mirodjije,muskatni orahcic po ukusu i dve -tri kapi ulja od bundeve.To sve lepo sjedinim miksanjem i prelijem preko kombinacije zelene salate u kojoj pri kraju dodam i suve semenke bundeve.
Inace,od kefira moze se napraviti i niz slanih kolaca ili pak slatko-kislkasta testa...

: Aiko - 9. januar 2009 22:15:09(UTC)
Kazite mi, jel neko daje deci kefir???

: lelly - 13. novembar 2008 17:14:26(UTC)

Već postoji tema o mlečnim proizvodima, tamo se dosta pisalo o ovome.

: vele - 13. novembar 2008 12:09:14(UTC)
Citat:
ielena - 13/11/2008 12:41

Devojke, hvala.
Citat:
vele - 13/11/2008 11:00

mlecne proizvode-jogurt, kiselo mleko, pavlaku i svez sir mozes da uvodis od 7. meseca.
mi smo polceli tako, obicno jede jogurt sa hlebom ili vocne jogurte.

Zar se bebi daje hleb tako rano? Trebalo bi ga izbegavati zbog glutena.

gluten se ne daje pre 6. meseca.

mi smo sa cvrstom hranom krenuli sa 5 meseci, a hleb uveli sa 7

: maleenaa - 13. novembar 2008 8:43:36(UTC)
A ja da se nadovezem na temu kako naterati bebu da voli mlecne proizvode.Moj Stefan nikako ne voli jogurt i pavlaku.Cak ni vocne jogurte.Ja mu to vise i ne dajem.Sad bih pokusala sa sirnim namazima al pojma nemam koji da mu dam .

: jelenaorg - 13. novembar 2008 8:35:18(UTC)
od 6. m sam bez probelma davala gluten nikad nije bilo problema zasto da ne!

: Dorka - 13. novembar 2008 8:01:16(UTC)
Ja sam Dunji pocela da dajem vocni jogurt sa 7m. Prihvatila je i onaj drugi bez problema.Ona sad vec jede skoro sve sto i mi naravno bez masnoca i przenja.Odkada je otkrila ovaj drugi svet hrane kasice vise nece ni da pogleda.Zna dete sta valja! :)

: LediIv - 13. novembar 2008 7:44:41(UTC)
nama je pedijatar rekla da mlecni proizvodi idu od 9 meseci. mi smo ipak uveli ponesto ranije - one kupovne kasice s pavlakom, i kad mu ja kuvam ubacim mu malo putera u onu supicu od raznog povrca i mesa. s jogurtom smo krenuli tek malo pre punih 9 meseci

: ielena - 13. novembar 2008 7:41:20(UTC)
Devojke, hvala.
Citat:
vele - 13/11/2008 11:00

mlecne proizvode-jogurt, kiselo mleko, pavlaku i svez sir mozes da uvodis od 7. meseca.

Zar se bebi daje hleb tako rano? Trebalo bi ga izbegavati zbog glutena.

: jelenaorg - 13. novembar 2008 7:31:04(UTC)
pa da tako oko 7 meseca znam po onoj teglici sa vocem i jogurtom koju je moj sin obozavao.

: vele - 13. novembar 2008 7:00:07(UTC)

: dragana024 - 13. novembar 2008 6:32:23(UTC)
Ielena mi smo negde pred kraj šestog (ako se dobro sećam)i to po malo, pa onda postepeno povećavali.
On jogurt obožava i svaki dan ga pije:)
Ali pogledaj ovde, tu se naširoko pisalo i o jogurtu i ostalim mlečnim proizvodima
http://forum.roditeljpor...d=4038&posts=212#M426307

: мирка - 13. novembar 2008 6:26:42(UTC)
Ми смо то увели пре две три недеља, не знам тачно. Јогурт није хтела баш одмах, па сам јој правила воћни, а сада га већ пије без воћа. Павлаку обожава и једемо је скоро сваки дан, јер често јој додам у кашицу. Кисело млеко ћемо ових дана....

: ielena - 13. novembar 2008 6:10:23(UTC)
Moja beba ima 7 meseci i nekoliko dana. Pitam se kada poceti sa uvodjenjem jogurta i, recimo, kiselog mleka ili pavlake. Kakva su vasa iskustva?

: Beca - 26. oktobar 2008 20:54:27(UTC)
Mislim da je veoma vazno da prvi sir koji beba bude jela bude od pasterizovanog mleka!
Kasnije mogu i oni koji to nisu.
Sir je ok, ali ne treba zuriti.
Prvo neka beba malo uziva u jogurtu, vocnom jogurtu, pavlaci...
Mada iskustva su razlicita.

: Milica81 - 21. oktobar 2008 5:26:43(UTC)
Predlažem Dukatino voćni jogurt! Lule ga je juče prvi put probao i slistio!!!!!!!!!

: Srcka - 17. oktobar 2008 14:13:02(UTC)
Trapist, edamer, zdenka, sirko, mladi sir (dukat ili sabac), pavlaka, kiselo mleko, jogurt.... jel treba jos nesto da dodam icon_lol Ona je poludela sto se tice sireva, nenormalno ih voli, kada vidi sir cici od srece... Ako meni je i drago, jako je zdravo :)

: Jecca - 17. oktobar 2008 8:38:00(UTC)
Nina je majkino dete rasutra se od sireva, namaza, jogurata, pavlake! Ne zna se koja sladje jede od nas dve!
Obozava novi mladi sir sabacke mlekare (ukusan a zdrav ;) :) )
nekad za veceru mackamo sirni namaz na hleb.

Sad citam 'mlecni proizvodi posle godinu dana', mislim da je to greska neka hmm po mojoj literaturi saveta , krece se od 6-7 meseci. Mada smo mi vec sa 4 meseca krkali jogurt u slast!

: dragana024 - 17. oktobar 2008 4:46:18(UTC)
Eee mi smo jutros probali Krem sir Subotičke mlekare sa palentom i bilo je mmmmm. Sve je smazao i na kraju zalio jogurtom 5+.

: dragana024 - 16. oktobar 2008 10:43:27(UTC)
Mi jogurt obožavamo, pijemo onaj 5+.
Pavlaku stavljamo po kašičicu u pravljene kašičic. I kiselo mleko nam super ide.
Kupovne voćne jogurte još nismo probali, ali mu ja pravim sa običnim jogurtom( izmešam sa voćem) i to obožava.
Sad se spremamo da uvedemo sir, i nakon što sam vas opet iščitala, mislim da ćemo početi sa nekim krem sirom...

: Mary - 14. oktobar 2008 17:46:30(UTC)
hvala mamice

: Nemanjina mama - 14. oktobar 2008 13:41:29(UTC)
Mary, možeš sir, mi smo prvo probali onaj mladi kao mrvljeni sir, pa onda sve ostalo..
sir obično jako vole da jedu! icon_wink bar Nemanja jako voli

: zvjezdica - 14. oktobar 2008 11:11:19(UTC)
Citat:
zvjezdica - 21/9/2008 17:55 a kad se mogu davati sirevi tipa edamer,gauda,parmesan

: Ivana-Lukina mama - 14. oktobar 2008 11:07:35(UTC)
Mary,mozes slobodno mocarella i cedar su najbolji za taj uzrast,mozes mu i sirne namaza i zdenke dati ili mazati na sredinu od hleba,a fetu mu mozes stavljati u makarone,poparu i palentu,slobodno mi smo tad uveliko jeli sir i ti su bili prvi koje smo uvodili :)

: Mary - 14. oktobar 2008 9:08:13(UTC)
mateo ima 8 mj. dali mozemo da probamo sir ( i ako da, koji)

: iva-sabac - 21. septembar 2008 19:35:47(UTC)
Ja Anastasji dajem jogurt i pavlaku i super je prihvatila ostalo nisam probala,i ako po misljenju naseg pedijatra mlecni proizvodi se daju posle godinu dana ali ja je nisam poslusala i dajem joj,tako sam davala i Andjeli i Anabeli...

: rozga - 21. septembar 2008 18:53:53(UTC)
Mi jedemo pavlaku i jogurt i krem sir. Uglavnom u kasici ali i ovako na kasicicu.I svidja nam se:)

: zvjezdica - 21. septembar 2008 13:55:37(UTC)
a kad se mogu davati sirevi tipa edamer,gauda,parmesan

: JasnaMK - 28. avgust 2008 19:21:41(UTC)
Thanks sapatnice icon_lol
E ja planiram ovih dana da mu dam pavlaku pa ako ne ide kradem ti ideju icon_rolleyes

: andrea - 28. avgust 2008 19:10:37(UTC)
Naravno JasnaMK :>
Pre par dana sam dobila ideju za pavlaku. Posto Ema voli sama da jede obrlatila sam je da umoci prst u pavlaku i polize ga, i to je uradila pa otprilike 5 puta. Svaki dan malo "umocimo" i navici cemo se na pavlaku icon_lol

: JasnaMK - 28. avgust 2008 18:37:25(UTC)
Citat:
andrea - 16/8/2008 16:56

A kako "naterati" dete da zavoli mlecne proizvode?
Ema popije mleko i jede vocni jogurt i to je to.
Od pavlake je povratila a sve ostalo pljuje sa gadjenjem.

Jooj potpuno ista situacija kod nas. Mleko pije (OK jos adaptirano naravno) i jede vocni jogurt. Od jogurta i kiselo mleko se gadi i hoce da povraca (pokusala sam sve moguce varijante i kombinacije) a pavlaku jos nisam dala jer mislim da je rano. andrea kad doznas odogovor na tvoje pitanje molim te podeli ga samnom. icon_lol

: Maki - 18. avgust 2008 6:41:55(UTC)
I ja sam čini mi se tako oko osmog meseca, prvo je pila jogurt, pa voćni jogurt, kiselo mleko je najviše volela a posebno kad su bile vrućine. A što se tiče toga kako naterati dete na mlečne proizvode, mislim da ga ne možemo naterati, kad je bila mala jela je jogutr i kiselo mleko, sada samo jogurt uz gibanicu ili nešto tome slično, mleko pije samo ujutru i to malo, ni celu šolju. Sir, pavlaku i ostalo nema šanse da je nateram, gadi se, i sada sam više i odustala od toga, ako hoće hoće ako neće ne mora.

: maleenaa - 18. avgust 2008 5:53:11(UTC)
Hvala Aiko zagrljaj

: Aiko - 18. avgust 2008 5:30:50(UTC)
Mi smo negde sa osam meseci, cini mi se hmm , a koliko....Pa sta znam, jedna ona mala soljica posle rucka ili kao uzinica.

: maleenaa - 18. avgust 2008 5:17:17(UTC)
Drage moje kad sme da se pocne sa jogurtom i koliko kolicinski?

: andrea - 16. avgust 2008 12:56:31(UTC)
A kako "naterati" dete da zavoli mlecne proizvode?
Ema popije mleko i jede vocni jogurt i to je to.
Od pavlake je povratila a sve ostalo pljuje sa gadjenjem.

: kaja - 15. avgust 2008 8:11:19(UTC)
bubili, a da uzmu oni nas, sve đuture, za promotere Mladog sira?? Plata - u siru!!!;]

: bubili74 - 15. avgust 2008 6:58:59(UTC)
Na raznim temmama je pitano koji je to klupovni mladi sir koji bebama rado dajemo MLEKARA ŠABAC - ROZE PAKOVANJE. Ima i aktuelna reklama "...moguće je biti ukusan a zdrav!" Pun Bgd bilborda sa slikama ovog sira! A ujedno i Jojina omiljena reklama, čim čuje pesmmicu đuska icon_lol

: Ella - 10. jul 2008 10:52:15(UTC)

Ja uvek gledam da mlecni proizvodi budu sto manje masni. Mi smo poceli sa pavlakicom, sirevima, jogurtom oko 9 meseci. Polako sam je navikavala na manje masne krem i sireve za mazanje, kao i pavlaku i jogurt. U pocetku sam joj davala totalno neslani sir za mazanje. Sad kad smo dosta veci, klopamo i slanije krem sireve (ne previse). Jogurt (obican) pojede jednom na dan, a cesto joj dam i vocni jogurt. Sireve za mazanje joj stavljam npr uz makaroncice, kacamak, u poparicu itd.. takodje i jogurt ili pavlaku, i bas voli (tu je na mene icon_lol ).
Cvetic, ni mi nismo jos posli sa fetom. Sve nesto cekam icon_rolleyes Ali pomalo da joj izdrobim mozda ne bi skodilu, onako mrvicu  hmm

: Cvetic - 9. jul 2008 18:37:39(UTC)
Citat:
ruki - 9/7/2008 12:07

koliko bi devetomesecna beba smela da popije-pojede jogurta dnevno ?
pitam zato sto bi kristina mogla da se udavi u njega , obozava jogurt

Ruki, zavisi koliko mleka popije i dali je smanjila kolicinu mleka zbog kolicine jogurta. Ako i dalje pije istu kolicinu mleka i puno jogurta, ja bih ogranicila jogurt na ne vise od 200ml na dan. Mada ne brini, oni prolaze kroz faze kada puno vole neku hranu pa nakon nekog vremena je sami smanje.

: Cvetic - 9. jul 2008 18:36:06(UTC)
Tijancice, pavlaka se racuna kao masnoca.Obicno ima 14% mlecne masti. Slobodno je mozes uvesti oko 7 meseci. Tada bebice obicno mogu da se sprave s njom.Neke ranije ,neke kasnije. Ako beba dobije proliv, jos je malecka za pavlaku. caos

: Tijancica - 9. jul 2008 18:17:02(UTC)
Imam jedno pitanje? Kad pavlaku smijem da uvedem u ishranu?!

: ruki - 9. jul 2008 14:07:46(UTC)
koliko bi devetomesecna beba smela da popije-pojede jogurta dnevno ?
pitam zato sto bi kristina mogla da se udavi u njega , obozava jogurt

: bubili74 - 9. jul 2008 9:08:13(UTC)
Hm Beco, može biti. Evo prošlo par dana, kako se to dalje manifestovalo? Joja je jednom imala crvene obraščiće posle jela, ali sam ja zaključila na kraju da nije bilo od hrane već od vlažnih maramica kojim sam je brisala nakon jela

: Beca - 5. jul 2008 20:46:51(UTC)
Hajde da vas pitam nesto.
Danas sam dala Milici vocni jogurt sa komadicima tresnje i dok ga je jela, nisam joj dala puno, obrascici su se odjednom mnogo zacrveneli.
Sta mislite da li to ima veze sa reakcijom na njega?
Inace vocni jogurt jede vec dva meseca, bez problema, ali od voca koje je isprobala. hmm hmm hmm

: bubili74 - 3. jul 2008 8:51:18(UTC)
Bravo za Evu i sir mlekare šabac :) najbolji je za njih

Tijana menoj da se sikiraš za taj krompir, pa i da je bio malo slan, nije joj to jedina i isključiva ishrana. Ja sam za to da klinci probaju po malo i umereno i kontrolisano. Uostalom rađe ću joj dati malo toga nego da sedeim kraj nje i kljukam se na brzinu svojim ručkom ko guska da bi što pre pojela i nju zabavila jer urla kraj mene što joj je dosadno i ne dam joj ništa da proba

A za fetu Janči svaka čast, znaš i ti šta valja hehe

: Srcka - 29. jun 2008 18:46:27(UTC)
E zene, a mi juce prvi put probale isto iz Mlekare Sabac ali mladi sir, stavila ga u poparu i sve slistila, doduse za pocetak sam joj dala jedno parce uzduz icon_lol

I ne znam da li sam negde pisala ali ajde da ponovim, bebe koje ne vole mleko kao moja, sto vise mlecnih ostalih proizvoda, i to znate icon_lol

1/2 KOLICINE SIRA = 1 KOLICINI MLEKA !

: kaja - 29. jun 2008 18:31:04(UTC)
Uh, vidiš ti Emicu! icon_lol
A nas je feta spasla ovih dana. Tako smo vratili apetit! Nek je slana, ali živela feta!icon_wink

: tijanast - 29. jun 2008 17:31:26(UTC)
Btw Cvetic, uzeh ti ticker :-), izvinjavam se za OT

: tijanast - 29. jun 2008 17:26:03(UTC)
E ovako, probala je fetu, poshto je devojchica sada u fazi da sama jede, bili smo juche kod mojih i stavim je sa nama de jede i ispred nje stavim komadice hleba (koji obozava), paradajza i malo fete, uspesho je izbegavala paradajz i fetu i jela samo hleb, ali se jednom zeznula i uzela parchence fete, stavila ga u usta, promuljala malo i pljunula sa takvim gadjenjem kao da je uzela ne znam ni ja shta, a onda se tako iznervirana ispruzila i iz tanjira uzela przeni krompir i ceo ga stavila u usta, sazvakala i progutala sa velikim odushevljenjem, i odmah josh dva, a meni mrak na ochi jer je przen u ulju, sva sreca pa je baba zaboravila da ga posoli ;-) Probali smo josh i pavlaku i jako joj se svidja...

: Cvetic - 23. jun 2008 14:02:18(UTC)
Daaaa kozja feta,da dodam i to na shopping listu!! klanjam klanjam Jos nisam nista kozje dala Angelini, samo trazim novu inspiraciju.
kucam

: Ivana-Lukina mama - 23. jun 2008 13:57:46(UTC)
Ja jedem samo kravljiu,a moji ukucani vole kozju fetu:)

Tako da u kuci imamo obe,a Luka se ne buni jede i jednu i drugu :)

Mada nisam znala da ima i ovcja,sigurno je ima i ovde,samo treba da procackam po reonima gde su sirevi :)

: Cvetic - 23. jun 2008 13:47:56(UTC)
Mame, koju fetu dajete?
Mi makedonci naravno davimo se u feta siru, i to ovcijem. Dali dajete kravlji ili ovciji sir?

Ivana odlican spisak sireva, potsetila si me sta da kupim danas. icon_wink

: Brandza - 23. jun 2008 11:36:08(UTC)
Tijana,slobodno mozes zdenku,naravno ukoliko Ema prihvati...Ono shto bi joj je sigurno svidelo je Dukatela namaz,mi smo ga davali od 9 meseca i Anja ga je obozavala...

: Ivana-Lukina mama - 23. jun 2008 11:18:34(UTC)
Tijana nije to velika kolicina fete,samo nekoliko mrvica u makaronice zbog ukusaicon_wink

: tijanast - 23. jun 2008 11:15:21(UTC)
Hvala Ivana, puno, i ja sam neshto razmishljala o toj feti ali mi je nekako mnogo slana, dobro si me podsetila za zdenku, mislim da cu to da joj dam sutra za doruchak.

: Ivana-Lukina mama - 23. jun 2008 10:34:08(UTC)
Tijana ja kad sam bila u Srbiji Luki sam u makaronice stavljala,,Sabacku fetu,,(tad je imao 9 meseci) normalno sasvim malo zbog ukusa,smes mocarellu,cedar sir,i slobodno mozes da joj kupujes i dajes zdenke,ja sam recimo kod nas kupovala,,Biser,, zdenku.

A isto mozes i sirni namaz,,Sirko,, da joj mazes na sredinu od hlebaicon_wink

: tijanast - 23. jun 2008 9:58:24(UTC)
Ja joj josh nisam davala sir, tj. osim jogurta i pavlake nishta vishe nisam probala. Recite mi koji sir smem da joj dam i koliko?

: kaja - 23. jun 2008 8:39:12(UTC)
Zvjezdice, recimo do 9 meseca nemoj nikako kravlje. A do tada koristi adaptirano. A i mnoge kašice kupovne već u sebi sadrže ad. mleko i prave se samo sa prokuvalom vodom. To je, zapravo, i najbolje za početak. Imaš o tome raspravu, a i dobra obrazloženja, i na temi "Prelazak sa adaptiranog na kravlje mleko". Prelistaj i tu temu da se još bolje obavestiš. caos

: zvjezdica - 23. jun 2008 7:56:53(UTC)
mi planiramo lagano poceti uvoditi nemlijecnu ishranu.ali sta kad mi zatreba mlijeko za nesto.npr.rizu.nemogu svoje jer ga nema bas toliko a ona i sad cesto siki.da li se smije stavljati kravlje do 10ml ili se nesmije nikako do godine

: Milica81 - 16. jun 2008 7:56:49(UTC)
Cvetic hvala puno na savjetima!!!!!!!!

: Beca - 1. jun 2008 19:52:53(UTC)
Super, Bubili hvala od srca zagrljaj

Kod nas ti je situacija identicna.
Nemam pojma, sta i kako da vise iskombinujem da lepo pojede.Sa vocnim jogurtom, pavlakom i sirem uvek prodjemo i tada bar nesto pojede.
Campinini jogurti su zaista prelepi jela ih je Milica kada smo bili kuci, ali na zalost ovde ih nema.Ovde Campina ima neki program koji se zove Optivel i kao pomaze kod mrsavljenja kreten ...

Sir joj bas dosta cesto kombinujem.U poslednje vreme voli komadice integralnog hleba sa pavlakom ili nekim, namaznim sirom a i u jogurtu, pa nam je to kec iz rukava, kada nista drugo ne prolazi.

Sacekacemo onda sa kravljim mlekom.

: bubili74 - 1. jun 2008 19:42:07(UTC)
Beco ja sam jo do sada samo griz spremala sa "čistim" kravljim mlekom, i to sam pratila uputstvo sa griza, o tome imaš opširnije u temi Zitarice. Mada joj to retko spremam, moram da priznam u posledenje vreme sve ređe. Oslonila sam se sad 100% na instant žitne kašice. Izbor je mnogo veći nego što ja mogu da joj ponudim, a i malo mi vremena nedostaje u poslednje vreme, npr, da sačekam ujutru da se griz ohladi a ona neće da čeka kad je gladna. U svakom slučaju to spremam sa adaptiranim mlekom.

A inače u poslednje vreme zeza majku rođenu neviđeno u probirivanju šta hoće i na koji način spremljeno da jede. E tu mi jogurt još uvek pomaže, ali provalila me već pa mi je sve teže da joj njim zamaskiram ono što treba da pojede.

E sad otkrili smo još jednu novu i veliku ljubav prema Campina voćnim jogurtima, onim punomasnim. Banana, breskva i kruška mmmmm. Kad počnem da očajavam popodne kad je najgora i nemam pojma koliko je pojela i kad ja izvučem keca, voćni jogurtić i suuuper, devojka zadovoljna a ja malo smirim savest.

I još jedna stvar što se tiče mlečnih proizvoda, nešto da dodam u vezi pavlake. Jeste ja sam pisala da se ona računa kao masnoća pa se i daje u toj količini, ali sama sam i prekršila to pravilo, pa joj malo više dajem pavlake i ona je baš voli. Odličan mi je podmazivač za seckano povrće, npr kuvan karfiol i brokoli

I još nešto za mame koje se dvoume koji kravlji sir da daju svojim bebama, sir Šabačke mlekare u roze pakovanju toplo preporučujem, jako je blagog ukusa, čist je i beo i uliva poverenje o svom kvalitetu.

: Beca - 1. jun 2008 19:27:54(UTC)
Bubili zagrljaj

Razmisljala sam o tome, veruj mi bas ovih dana.
Jel` ti Jovancici spremas nesto slicno, koliko cesto ... , ma hajde sve napisi.Pokusala bih i ja.

Ma znala sam da je to za 2/3 mleko glupost, ali hajde...

: bubili74 - 1. jun 2008 19:12:28(UTC)
Vidiš Cvetić, ja sam za ovu varijantu da bebi neće škoditi svremena na vreme obrok pripremljen sa kravljim mlekom, npr griz, ili nešto slično. A što se tiče uvođenja kravljeg razblaženog mleka kao osnove ishrane umesto sikenja, to nipošto.

A Beco ja se stvarno ne opterećujem time da li moja Joja popije onu "propisanu" količinu mlekca preko dana, sika i jogurtići, što voćni što drugi, adaptirano koje dajem kroz žitne kašice, ma ne sikiraj se njih 2 su super jedne bebiške :)

: Beca - 1. jun 2008 9:31:26(UTC)
Cvetic respekt

Mada iskreno cesto se pitam da li dobija dovoljno mleka sisanjem hmm , ali opet nadam i uz pomoc jogurta, vocnog jogurta i sira dobija dovoljnu kolicinu kalcijuma.
Inace probali smo Edamer i Parmezan bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo

: Cvetic - 22. maj 2008 22:14:06(UTC)
Citat:
Beca - 22/5/2008 17:03

Kada sam bila kuci, mnogo njih mi je reklo da Milici dam 2/3 kravlje mleko, kao bolje je od adaptiranog.Necu ja da eksperimentisem nista.
Znate li nesto o tome.

Nije bolje Beco, kravlje je slabije sa hranjivim materijama dobrano od adaptiranog, pa jos i razvodnjeno, nista nece ostati za bebu. Super je hranis, samo se dojite dokle god je udobno tebi i bebi i ne brini ona dobija daleko bolju varijantu nego bilo kakvo kravlje mleko, adaptirano ili ne.
Nakon prve godine onda kako hocete ali nista razvodnjeno.
:-* :-* respekt

: Beca - 22. maj 2008 19:03:14(UTC)
E, super resih dve nedoumice odjednom.
Zanimalo me je takodje to oko kravljeg mleka.
Mada Milica jos ful sisa i ne dajem joj adaptirano.Mada planiram da ga ubacim da je navikavam na njega, da bih je lakse odbila od sike, a kasnije kada napuni godinu dana dacu joj kravlje.
Kada sam bila kuci, mnogo njih mi je reklo da Milici dam 2/3 kravlje mleko, kao bolje je od adaptiranog.Necu ja da eksperimentisem nista.
Znate li nesto o tome.

: Cvetic - 21. maj 2008 20:55:30(UTC)
Vojnovici, kravlje mleko se ne preporucuje do prve godine. Do tada idealno je ostati na adaptiranom mleku.
E sada ono sto mene malo buni u ovom slucaju , je to da se sva istrazivanja baziraju na to da se adaptirano nesme zameniti kravljim ali nema puno o tome dali je ok pripremiti samo jedan obrok recimo ,s vremena na vreme sa dodatkom kravljeg mleka.
Ja licno ni ovo ne bih radila recimo barem 10 meseci.Posle 10tog meseca, tu i tamo malo mleka bebi koja je vec probala adaptirano i mlecne proizvode, sigurno nece naskoditi sve dok je vecina bocica u danu adaptirano mleko.
Znaci ne radi se o alergiji vec i preopterecenju bubrega, i moguce anemije kod davanja kravljeg mleka jer se isto vezuje za gvozdje.

Kako se priblizavas prvom rodjendanu, imas opciju da zadrzis bebu na adaptiranom mleku jos godinu dana ili polako uvedes kravlje, punomasno.UVEK se bebi daje punomasno, jer bebama je masnoca potrebna, nije isto kao kod odraslih. Beba od punih godinu dana obicno je dovoljno zrela da preradi kravlje mleko ali u isto vreme, nakon godinu dana ne preporucuje se vise od 500ml mleka na dan. caos

: vojnovici - 21. maj 2008 6:42:12(UTC)
Jel me moze neko posavetovati kako se uvodi kravlje mleko?

: Cvetic - 19. maj 2008 22:12:30(UTC)
Znam Topfen :)
Ja sam za sada dala Angelini krem sir, tacnije Filadelfija i to ima umuceni, ko shlag.
Danas je recimo jela spagete sa sosom od paradajza(zapela ja ko sivonja za zavoli dete paradajz) i malo parmezana narendanog.
Zuti sir je probala,isto narendan recimo preko povrca. Dala sam joj i mocarelu ali ne svezu, isto sitno narendanu na povrce ili preko popare.
Jos uvek nismo probali kravlje mleko, samo tako ,sveze.

: Beca - 19. maj 2008 21:19:01(UTC)
Ok, Cvetic hvala.
Milica ima tvrdju stolicu, pa uvek me je nesto strah da ne gresim, ali sve je onako kako sam i mislila.
Za sada sam joj davala jednu vrstu sira koaj se ovde zove topfen, tj nesto kao krem sir.
Sta mislis, u stvari kako dajes Angelini tvrdje i zute sireve?

: Cvetic - 19. maj 2008 21:10:24(UTC)
Isto Beco i mi.
Pa ovakoicon_razz avlaka je masna i ima mlecnog secera, pa moze omeksati stolicu, mladi sirevi imaju jos malo mlecnog secera i masniji su pa takodje mogu da omeksaju stolicu.
Stari i zuti sirevi jako stezu iz nekog razloga. Kiselo mleko i jogurt mislim da ne daju neku vecu promenu, ali ako beba ima proliv/zatvor, kiselo mleko moze popraviti stolicu jer ima probiotike.To je moje iskustvo. caos

: Beca - 19. maj 2008 20:55:52(UTC)
Koliko cesto nedeljno dajete deci mlecne proizvode uopste?
Ja dajem skoro svaki dan po nesto.Pavlaka nam super prolazi uz rucak, 1-2 kasicice, jogurt, isto tako, vocni ili obican ne pravimo pitanje.
Kako mlecni proizvodi uticu na stolicu?

: Cvetic - 19. maj 2008 13:49:53(UTC)
Milice, aktivne bakterijske kulture u mlecnim proizvodima(Lactobacilus i Bifidus grupa) prerade kravlje mleko tako sto kompletno iskoriste i prerade mlecni secer i delimicno prerade kravlji protein.
Na ovaj nacin cine mlecne proizvode lakse svarljivim nego mleko. Cak i ljudi alergicni na kravlje mleko, nekada mogu da tolerisu kiselo mleko ili jogurt.
Eto zato moze jogurt i kiselo mleko vec sa 7-8 meseci otprilike.
Neke bebe fino tolerisu i nakon punih 6 meseci a neke jos uvek dobijaju tecnije stolice i sa 9 meseci. Zato polako, po kasicice dve, i cekajte reakciju.Ako nema, slobodno dajte bebi starijoj od 6 meseci jogurt i kiselo mleko.
Za sireve i kackavalj, ja bih sacekala malo duze, mada ovde na zapadu furaju od 6 meseci sve. Ja sam sacekala 7 za mladi sir a 8 za pavlaku i zuti sir.

: jasminakg - 19. maj 2008 12:15:08(UTC)

Interesuje me da li smem da jos u kasicu od povrca stavim po malo kiselog mleka ili jogurta da bi bolje jela,posto ovako bas mrljavi i pojede svega par kasicica????Kada smem da joj uvedem,jogurt,kiselo mleko ....???

: Milica81 - 17. april 2008 14:07:01(UTC)
Kad mogu Luki da pocnem da dajem jogurt?
Vidjela sam iz prethodnih postova da to treba da bude jogurt sa 3,2%mm.
Ali mi nije jasno, ako kravlje mlijeko ne smijemo davati do godinu dana, zbog porodicne sklonosti ka alergijma, da li to vazi i za jogurt?

Ima li koji jogurt da nije kravlji?
Mislim ima li sojin jogurt, i sta s njim?

Nije mi logicno ako ne smijemo kravlje mlijeko, da smijemo sir, makar on bio ne znam kako mlad i pasterizovan??????
Pomagajte!

: Srcka - 16. april 2008 8:38:56(UTC)
Misel, ovde nema da se kupe Milipuni jogurti :( bar u Nisu, ali verujem da su super!

Cvetic, hvala na savetu zagrljaj i ja se potpuno slazem sa tobom, ali eto htela sam samo da napisem sta mi je rekla jer me totalno zbunila, evo na kis.mleku stoji 6% m.m. i razumem da trebam manje da dam nego jogurt, sledeci put cu da pitam doomed zasto? Necu da poslusam dr. i dalje cu kako ja i kako VI kazete caos

: MISEL - 16. april 2008 8:22:51(UTC)
Mi smo bili u nedoumici dal da probamo jogurt al posto smo procitali ovu temu i vidimo da svi mali andjeo   vole jogurt probacemo ga i mi danas ili sutra uz rucak .Jer neka od vas davala bebi milupine vocne jogurte ?Na njima stoji da su od 6-36 meseci, neznam dal da ih uvedemo kao uzinu? Inace mislim da su sa adaptiranim mlekom al provericemo danas.Ovaj forum zlata vredi.Ljubimo vas sve :-* :-* :-*

: kaja - 16. april 2008 6:33:13(UTC)

Evo i ja dajem glas za mlečne masti!
Jogurt i kiselo mleko, kao i mleko u tetrapaku sa 3,2% mm, a pavlaka mislim da ima (ova koju kupujem) 20% mm I tako minimum do 1. rođendana!!

Beclijka, sve je manje više ok. Gledaj samo da ne uzimaš privatnih proizvođača... Barem bi meni to bio neki glavni reper.
Evo, ako ti znači nešto, ja kupujem Somboled jogurt i kiselo mleko jer je meni najukusniji, a mleko u tetrapaku Imlekovu kravicu zato što mi se sviđa ambalaža icon_lol   Ali nekad uzmem i mleko Novosadske mlekare i to "Harmony". Pavlaku uzimam od Novosadske mlekare.
caos

: Cvetic - 15. april 2008 22:53:07(UTC)
Citat:
Srcka - 15/4/2008 17:19

Danas sam se bas zbunila kod pedijatra, bili smo na redovnoj kontroli i tu bla, bla, bla.... znate vec standardna pitanja oko bebe i pitam je ja kada da joj dam sir i koji?
Ona kaze moze mladi sir ne prevreo...
A sto se tice jogurta, rekla mi je da gledam sa manjim % masnoce icon_eek ne mogu da verujem, kaze ona nemoj onaj sa 6% (a toliko ima kiselo mleko a ne jogurt i daje se po malo kiselo mleko a ne kao jogurt pa moze malo vise) nego sa manjim % icon_eek

Ja joj dajem sa 3.2%mm jogurt, kiselo mleko dam oko 3-4 kasicice a pavlaku 1 k.k. Jel je to u redu? Ma 100 dr. i 100 misljenja icon_eek

Kad lekar kaze nesto sto vi ne razumete vasa je duznost da pitate ZASTO. Koja je logika tog saveta? Mislim i mene interesuje jer ja preporucujem punomasno mleko i mlecne proizvode.E sad 6% ide prema pavlaci ,nije to vise jogurt.Jogurt i kis.mleko je do 3.5, nadalje je pavlaka, sirevi i sl.
Srcka, pitaj zasto sledeci put, a u medjuvremenu sta god dala nema stete ali da znas da se A i D vit. rastvaraju u mastima i ako oduzmes masti od mlecnih proizvoda, moras dodavati vestacki u njima A i D pa otud AD kravica...sto je po meni horor.Zasto jednostavno ne uzimati 3.2% mleko sa prirodno postojecim vitaminima.Jel me kontas il opet bulaznim? icon_lol :-*

: Daria - 15. april 2008 19:30:41(UTC)
Srcka,meni su rekli ovako-prvo se uvodi jogurt sa 3,2%m.m.Pitale su mamice za kiselo mleko,ali rekli su nam da je bolje jogurt.Zasto neznam ,nismo dalje zapitkivale.Drugo,sir moze,ali mladi.Moze i kajmak i pavlaka,ali to se racuna kao masnoca i dodaje se u topao obrok kao maslac i maslinovo ulje.Inace bas su nam naglasili da se bebama daje sve sa vecim procentom masnoce do trece godine(mislim na mlecne proizvode).Ljubac za vas dve :-* zagrljaj

Beclijka,ja dajem jogurt 5+,mlekara Subotica ga proizvodi.Moja beba nije odusevljena vocnim jogurtima pa joj retko i dajem,ali kada joj ponudim to je Campina.

: Srcka - 15. april 2008 19:19:59(UTC)
Danas sam se bas zbunila kod pedijatra, bili smo na redovnoj kontroli i tu bla, bla, bla.... znate vec standardna pitanja oko bebe i pitam je ja kada da joj dam sir i koji?
Ona kaze moze mladi sir ne prevreo...
A sto se tice jogurta, rekla mi je da gledam sa manjim % masnoce icon_eek ne mogu da verujem, kaze ona nemoj onaj sa 6% (a toliko ima kiselo mleko a ne jogurt i daje se po malo kiselo mleko a ne kao jogurt pa moze malo vise) nego sa manjim % icon_eek

Ja joj dajem sa 3.2%mm jogurt, kiselo mleko dam oko 3-4 kasicice a pavlaku 1 k.k. Jel je to u redu? Ma 100 dr. i 100 misljenja icon_eek

: Beclijka - 15. april 2008 18:14:04(UTC)
Putujem kuci za vikend, pa vas molim da mi kazete koji je jogurt, vocni jogurt i pavlaka su dobri tj koje ste isprobali.
Srcka mi je vec rekla koje ona koristi ,ali ako ih ne nadjem sta moze jos da dodje u obzir?

: bubili74 - 14. april 2008 5:06:22(UTC)
Srcka pavlaka se računa kao masnoća, odnosno zbog velikog procenta m.m. daješ joj kao masnoću, dakle umesto putera ili maslinovog ulja. Dakle kašičicu dve

: Srcka - 13. april 2008 19:16:18(UTC)
Obican jogurt joj nisam jos davala samo tako bez icega da pije, jer mi je mnogo to retko, ali ubacim u palentu i u povrce i to bude oko 100 ml, sve zavisi.

Vocni jogurt pojede ceo, znaci kupujem onaj Campina i Danone activia natural i to je negde oko 140gr i to joj je uzina.

E sad, pavlaka hmm koliko se preporucuje da se stavlja u obrok, da ne preteram caos

: Beclijka - 13. april 2008 18:37:13(UTC)
Mi smo juce probali jogurt i super joj se dopao.Ruckacemo ga kao malu uzinicu popodne.Danas smo probali i vocni jogurtic, tj uzeli smo Danoneov FrucktZwerge od kajsije i super ga je poruckala. bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo
Koliko vi bebama kolicinski dajete jogurta, mislim koliko obicnog, a koliko vocnog?

: bubili74 - 7. april 2008 18:15:51(UTC)
Jao mame moje postala sam totalni zabušant, sramota me majke mi. Ništa ne učestvujem više. Ali sve što kaja, cvetic i srcka napišu apriori se slažem (grozna sam). Sve što ste navele za jogurt, kiselo i pavlaku sam i sama uradila. A imam jednu foru koju Joja voli, kad mi jedemo ona je obično uz nas u stolici za hranjenje i često negoduje što ne učestvuje. Imam 3 trika da je smirim, do sad su palila, plazma, korica hleba, i ako ništa od toga ne upali spasonosna pavlakica (otprilike zrna graškića) na običnoj metalnoj kašičici pali mmmmmm. Ukus super, a kašikica hladi zubiće sjajno. A pavlakice i po celom licu, rukicama, stolici .........

: kaja - 6. april 2008 18:19:39(UTC)
Eto, elena, jesam ti rekla! icon_wink
bravo bravo bravo  
Sad, kad ne znaš šta ćeš, a neće da ručka nešto, samo zamažeš sa jogurtom! icon_wink

: Srcka - 6. april 2008 18:08:27(UTC)
Super Vanjuska samo napred, a i videla sam da si danas bas lepo i pio mlekce i ruckao bravo bravo bravo

: elena i branko - 6. april 2008 11:38:03(UTC)

samo da Vam javim, da sam Vanji posle rucka dala jogurt sam i dopao mu se.

Vi ste divne zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj  

: elena i branko - 6. april 2008 6:12:15(UTC)

Hvala zagrljaj   drage moje na iscrpnim odgovorima, pomogle ste mi puno, divne ste.

Ako mi nesto ne bude opet jasno sok   saljem pp.

Sta bih ja bez Vas nekoliko :-*  

: Cvetic - 5. april 2008 21:52:53(UTC)
Isto ko kaja icon_lol
Ja i kad pasiram stvari sve odvojim, nikada ne miksam nista zajedno jer me strah da se ne izmesaju ukusi pa tako i jogurt.Stavim preko hrane pa u kasicici je ko mozaik. ruganje

: Srcka - 5. april 2008 20:22:20(UTC)
Sve sto je rekla kaja i ja isto radim... respekt da ne ponavljam
ja jogurt u svasta stavljam ali u svasta i u zitarice i u voce i u povrce. Skuvas neku vocku, ili izgnjecis bananu i dodas jogurt, zitarice koje se spremaju sa mlekom mozes umesto mleka jogurt, palenta je najbolja za to. Mozes da kupis pahuljice razne glutenske, da ih skuvas i pomesas sa jogurtom. Evo za uzinu sam joj dala danas prvi put obican ali Danone Activia natural jogurt i odusevila se, pojela za 5min. on je gust kao kiselo mleko za divno cudo kako danas slabo rucala ovo je potamanila. U to mozes da dodas i 7corn malo i malo plazme, ma svasta. Udavila sam te.
Ma u principu ja mnogo eksperimentisem, i ono sto neznam kao da spremam ja kazem znam i izmislim, izmiksujem i to je to. Ne mozes da pogresis. Udavih ja....

: kaja - 5. april 2008 19:42:45(UTC)
Sad ćemo, garant, Srcka i ja u isto vreme... ;]
Jogurt - počela sam tako što sam joj umakala sredinu integralnog hleba u jogurt. I to sam joj davala prstima. Kasnije... prelijem od gore pa gledam da u svakom zalogaju na kašikici ima i glavnog jela i jogurta. Palenta ti je super za to. I popara. A ove gotove (Milupine) pravi kako si i do sad, po recepturi. icon_wink   Napraviš palentu ili poparu i preliješ... To ti pomogne i da ti se rashladi klopa, ako žuriš. ruganje   A uvek možeš i na kašikicu. U stvari, da ti kažem pošteno, sa jogurtom možeš kako hoćeš. I da zaliješ, i na kašikicu, i da ga pije... Opuštencija! Skoro sva deca baš vole jogurt! Kao što bi i mleko (možeš i tako da gledaš...)

: elena i branko - 5. april 2008 19:28:12(UTC)
A kako mu dajem uz zitarice, ja imam one milupine sa vocem sto se prave sa vodom i 7corn sa mlekom se prave.
Jao totalno sam se pogubila, i bas me uhvatio strah.

: elena i branko - 5. april 2008 19:26:32(UTC)
Hvala Srcka pisale smo u isto vreme.

: elena i branko - 5. april 2008 19:25:35(UTC)
Hvala kajo, a kako mu dajem jogurt, ja sam totalni laik za mlecne proizvode. jel mogu da mu dam saog na kasicicu ili kako, stvarno nemam pojma, pomozi plizzzz

: Srcka - 5. april 2008 19:24:28(UTC)
Izbirsala mi se poruka icon_eek

Elena, jogurt mozes odmah, mi smo krenuli sa jogurtom i jos smo na jogurti, planiram sada i pavlaku i kiselo mleko, %mm treba biti najveci, mi koristimo Imlek ili 5+, jogurt kombinuj uz poparu, palentu, zitarice, voce, povrce, pavlakicu samo po jednu-dve kasikice dodaj u neko jelo.

Sireve nismo probali, razmisljam, sa pijace sigurno necu, verovatnu cu sirko ili zdenku pa sa tim i ostati do prvog rodjendana icon_wink

: kaja - 5. april 2008 19:06:22(UTC)

Citat:
elena i branko - 5/4/2008 21:49 Mi smo danas uveli kiselo mleko prvi put i super je prihvatio. Imlekovo sa 3,2% mm. E sada pomozite mi kada da uvodim mladi sir, jogurt, pavlaku i kako i po koliko i koje. Mnogo pitanja , ali Vama verujem.

Jogurt možeš odmah i koliko god hoćeš. Mogla si i njega prvog, sve jedno.
Pavlaku sledeću. Ja stavim npr, doooobrano punu kafenu kašikicu u neko jelo, ali pazim da mi pavlake ne ubije potpuno ukus osnovnog jela. Danas sam pomešala gnječeni avokado sa pavlakom (naravno to su sad već folirancije icon_wink   ) Jednom sam u blitvu stavila pavlake i baš je lepo poručkala. Tako sam, u stvari, i počela sa pavlakom.
A za sireve ne znam šta da ti kažem... I ja sam se pitala i dobila sam i odgovore ovde (pogledaj koju stranu u nazad) ali sam još uvek neodlučna. Mislim da ću sačekati sledeću kontrolicu da pitam pedijatra šta on misli da je najbolje.
caos

: elena i branko - 5. april 2008 18:49:10(UTC)
Mi smo danas uveli kiselo mleko prvi put i super je prihvatio. Imlekovo sa 3,2% mm. E sada pomozite mi kada da uvodim mladi sir, jogurt, pavlaku i kako i po koliko i koje.
Mnogo pitanja , ali Vama verujem.

: travica - 3. april 2008 15:43:10(UTC)
Sada mi je malo lakse, vec me frka uhvatila!caos

: Cvetic - 3. april 2008 15:06:28(UTC)
Onda definitivno nije mleko problem.Pokusaj neku drugu Milupinu i ako se opet isto desi, batali, izgleda da je nesto u adaptiranom mleku u Milupi i Humani sto ne prija bebi. Dobro je da je ok sa Aptamilom i Bebelacom.Te reakcije obicno nestanu kako dete raste.

: travica - 3. april 2008 14:44:01(UTC)
Ne znam da li sam napisala da je crvenilo samo oko usta, gde kasica dodirne kozu. Ako sva adaptirana mleka imaju obezmasceno kravlje mleko, kako onda nema reakciju od aptamila i bebelaca .Da nije u pitanju neki drugi sastojak?

: Cvetic - 3. april 2008 11:38:21(UTC)
Travice postoje milupa bez adaptiranog, i trebas dodati svoje, a postoje i milupa gde samo dodajes vodu.
U svom adaptiranom mleku u svetu osnovni sastojak je OBEZMASCENO KRAVLJE MLEKO osim ako se ne radi o sojinom preparatu ili preparatu sa hidroliziranim kazeinom.
Pa tako i Milupa sadrzi gorenavedeno. Ide kao obezmasceno mleko u prahu, skimmed milk powder i sl.
Sve je to kravlje mleko i gde god ga bilo deca alergicna na kravlje mleko ne mogu da koriste te proizvode.
E sad sto se tice tvoje devojcice, ne mogu preko interneta da utvrdim jeste ili nije alergicna ali ako ti dojis a koristis kravlje mleko, onda najverojatnije je ok.
Pokusaj sa mlecnim proizvodima jer protein kravljeg mleka recimo u kiselom mleku je delimicno denaturisan i bice lakse za dete.Ako ona odreaguje osipom i prolivom, pravac pedijatar.Drzim palceve da se to ne desi.
:-*

: travica - 3. april 2008 11:04:09(UTC)
Pssss omakla se pravopisna greska. Slucajno!(dali)

: travica - 3. april 2008 11:02:16(UTC)

neznam

Citat:
Cvetic - 2/4/2008 18:39 Lav, dali je malac okusio kravlje mleko u bilo kojoj formi?(Milupa sa adaptiranim) Ako jeste, daj bebi punomasno kiselo mleko a za jogurt sacekaj osim ako mozes da kupis punomasan, ovde mi nemamo. Ne moras da cekas do 8 meseci ako beba nije alergicna na kravlje mleko. Medjutim vocne jogurtice zasad spremaj sama.

Sada ste me totalno zbunile. Da li je milupa sa adaptiranim mlekom i kravlje mleko isto?:?: :?: :?:

Ovo pitam zato sto kada sam Jani dala jednom milupinu kasicu sa bananom, pojavilo joj se crvenilo oko usta, koje je proslo posle desetak minuta. To se isto desilo kada sam joj dala humanino mleko u prahuneznam neznam neznam Sadaneznam sam u totalnom zbunu. Dali to znaci  da ce njoj smetati kravlje mleko. ?.

: lav - 2. april 2008 19:16:16(UTC)
cvetic,jesam dala bas milupine i nema nikakve reakcije,osim sto nece da ih jede,ha,ha!ma to sam i ja rekla,ali ona kao ne do 8!ma nisam pametna.i tako nece nista da jede ovih dana,rastu mu opet zubi da poludis!

: Cvetic - 2. april 2008 14:40:20(UTC)
Citat:
nacafaca - 2/4/2008 12:20

Kupila sam acku vocni jogurt za bebe i ok drzim ga u frizideru ali kada mu ga ujutru budem davala koliko ranije da ga iznesem da ne bude mnogo hladan?

Ja ako se zurim turim 5 sec u mikrovalnu doomed doomed doomed
Idealno u serpici sa tolom vodom minut ili sat dva pre na sobnoj.

: Cvetic - 2. april 2008 14:39:06(UTC)
Lav, dali je malac okusio kravlje mleko u bilo kojoj formi?(Milupa sa adaptiranim)
Ako jeste, daj bebi punomasno kiselo mleko a za jogurt sacekaj osim ako mozes da kupis punomasan, ovde mi nemamo.
Ne moras da cekas do 8 meseci ako beba nije alergicna na kravlje mleko.
Medjutim vocne jogurtice zasad spremaj sama.

: lav - 2. april 2008 14:35:19(UTC)
ja sam se ponadal da cu moci da pocnem da dajem jogurt,ali nasa pedijatrica kaze NE! do osmog meseca!

: nacafaca - 2. april 2008 14:35:09(UTC)
Hvala Srcka caos

: Srcka - 2. april 2008 14:23:27(UTC)
Naco, ja ga ne vadim ranije, mozes samo da ga stavis u grejac ako imas ili u dzezvu sa toplom vodom par minuta i to ti je to. Prijatno

: nacafaca - 2. april 2008 14:20:01(UTC)
Kupila sam acku vocni jogurt za bebe i ok drzim ga u frizideru ali kada mu ga ujutru budem davala koliko ranije da ga iznesem da ne bude mnogo hladan?

: bubili74 - 2. april 2008 5:41:49(UTC)
Što se tiče pitanja koji jpgurt, pridružujem se kaji, svejedno je. Samo nemojte da im dajete na početku od obranog mleka, već punomasni. Mi jedemo ili kravicu ili onaj 5+. I jedemo ga i sa povrćem i sa voćem

: una - 30. mart 2008 16:40:07(UTC)
Ja cu samo malo da se umesam,ako ti je bas bitno,na somboledovim jogurtima pise da su bez glutena?
Mada,svejedno je.

: travica - 30. mart 2008 6:50:27(UTC)
klanjam klanjam jos jednom hvalaaaa

: kaja - 29. mart 2008 21:50:54(UTC)

Citat:
travica - 29/3/2008 23:55 Hvala Kajo, samo mi reci s cim je nabolje da ga kombinujem? I jos jedno pitanjce: Koja kolicina?

Sa čim god hoćeš! Sa hlebom (tako smo mi počele, sa integralnom zemičkom, umakala sam joj komadiće u jogurt), palentom, uz povrće (odlična maska za povrće koje ne voli, ako voli jogurt) uz poparu, uz voće (ako ti se pravi voćni jogurt) ... A količinu određuje imenjakinja! icon_wink

Molim, molim i drugi put! caos

: travica - 29. mart 2008 20:55:46(UTC)
Hvala Kajo, samo mi reci s cim je nabolje da ga kombinujem? I jos jedno pitanjce: Koja kolicina?

: kaja - 29. mart 2008 20:19:04(UTC)
travice, nije bitno koji jogurt (mislim, nije bitna firma) samo je važno da je sa 3,2% mlečne masti! Bebama treba mlečna mast!
Znači, najobičniji tj. najredovniji jogurt sa 3,2% ml.m.
caos

: travica - 29. mart 2008 20:10:24(UTC)

Citat:
gorana - 12/3/2008 14:41 Izgleda da sva deca(velika vecina)vole jogurt. Daki od prvog dana kada sam mu dala.Obozava... I sada kada je veliki(hm)obozava,kao i kiselo mleko...a i mleko..on bas sve od mlecnih prozivoda voli.

Narode, recite mi koji je jogurt najbolji za bebce, i sa cim da ga kombinujem:?:

: Uros i Aleksa - 25. mart 2008 20:40:12(UTC)
I ja sam uvela vocni jogurt, a i obican sa povrcem sa punih osam meseci, pavlaku i sir nisam jos uvek

: Iki - 25. mart 2008 20:22:24(UTC)
Ja sam sa 8 meseci uvela jogurt, pa pavlaku i sirne namaze. Obozava jogurt i obican i vocne.

: kalimero - 25. mart 2008 19:02:45(UTC)
I ja sam Andreju dala jogurt sa 7.5 meseci. Prvo Hipp vocni duet, a potom campina vocne jogurte (bukvalno mu ide voda na usta kako ugleda plavu kutijicu s ajogurtom), a ponekad mu dam i imlekov sa visnjom i njega isto voli. Obicni jogurt mu se bas ne dopada. Nisam se plasila alergije na kravlje mleko jer pije aptamil.

: Srcka - 25. mart 2008 18:47:42(UTC)
Jogurt sam prvi put dala sa 7.5 meseci i to Imlekov sa 3.2% mm, mozes i ranije, ali ja se sve bojim alergije na kravlje mleko.

Kajo, ako joj pravis kasice sa kravicom, mislim da bi mogla i zitarice, mnoge mame to rade, ali ja se jos ne usudjujem i ne bih do godinu dana.

: Milica81 - 25. mart 2008 17:37:05(UTC)
Kad ste poceli da dajete bebama jogrt, i koji?

: vojnovici - 22. mart 2008 5:59:38(UTC)

Citat:
Aiko - 21/3/2008 15:10 Nego, ne znam gde da umetnem pitanje, dal' u zitarice, dal' ovde, ali ova tema i je prva zapala pod ruku. Elem, da li neko preliva jogurtom 7 corn?

Ja sam Dunjici 7 korn zalivana vocnim jogurtom imlekovim od visnje i odusevila se. Nesto malo joj je ostalo i kad sam ja probala i ja sam se odusevila. Inace ona obozava taj vocni jogurt i samo joj taj i dajemo. 

: kaja - 21. mart 2008 11:20:32(UTC)

Citat:
Aiko - 21/3/2008 14:10  Elem, da li neko preliva jogurtom 7 corn?

Dobro pitanje! I ja se dvoumim već danima da li da ga prelijem sa mlekom iz tetrapaka?!?!?! Ne znam što ne bih... A opet...
Aiko, mora biti da pre te ru je mo!  kreten

: Aiko - 21. mart 2008 11:10:45(UTC)
Hahaha kajo i ja sam imala slican provod i na kraju nista nisam uzela kreten Nego, ne znam gde da umetnem pitanje, dal' u zitarice, dal' ovde, ali ova tema i je prva zapala pod ruku. Elem, da li neko preliva jogurtom 7 corn?

: kaja - 21. mart 2008 7:50:38(UTC)
E juče sam obigravala one frižidera u Merkatoru kao luda... I nisam se još odlučila... Sirko? Buca? Zdenka? Šabac? Somborska mlekara? Novosadska melkara? Aaaaa!!!! Kukuuuuu!!!! sok

: Bambina. - 20. mart 2008 20:18:50(UTC)
Mi smo pre neki dan probali jogurt i ODUSEVILI se totalno, eto recepta za jednog malog "necejed-a". Kad brljavi, malo jogurta i resena stvar :>

Ja se isto ne bih bas usudila da dam Nadji sir ili kajmak s pijac, prosto nisam bas sigurna u higijenu. Bolje mozda neke blage sireve industrijski upakovane, to mi nekako sigurnije.

: koka - 20. mart 2008 9:56:26(UTC)
Ja sam se ovih dana bas dvoumila dal da joj dam neki sir i koji, potrazicu taj sabacki sto je Prex probala. Inace Lea voli vocne jogurte, jos kad dodam malo plazme, e onda je stvarno super. Voli i pavlaku, samu ili kombinovanu sa povrcem, nije bitno

: andrea - 20. mart 2008 9:45:10(UTC)
Mi smo danas prvi put probale jogurt, i to vocni Hippov za pocetak!!!
Ako se pitate sto tako kasno dr nam je rekla posto oko 7 meseca smo probale Hipp Good night pap sa mlekom i preplakale dan zbog grceva, malko smo osetljivi na kravlje mlako....

: Prex - 20. mart 2008 9:38:54(UTC)
Kajo i ja sam panicarka kao Vesna, ne smem sir s pijace da joj dajem. Otkrila sam skoro da Mlekara Sabac ima "Mladi sir", spakovan u kutiju prodaje se u supermarketima, i ja kupila da probam i skroz sam odusevljena. Prvo nekako sam sigurnija po pitanju porekla, ipak je to velika i poznata firma pa sigurno ima i mnogo bolje kontrole ispravnosti i kvaliteta. A drugo jako je lep i ukusan, pise na kutiji da sadrzi so medjutim kad probas on je skroz neslan, znaci verovatno jedva da ima soli u sebi, i Tara ga bas voli, uvek slatko pojede kad joj dam. Tako da mozes da probas taj. caos

: vesna972 - 19. mart 2008 22:54:07(UTC)

Kaja iskreno da ti kazem je se ne usudjejem da za ceru kupujem sir sa pijace...ko bi ga znao kako je i kada napravljen,
znamo da je sir strasno osetljiv i da je potrebna 100% higijena za pripremu istog, tako da ti je moj savet da kupujes na pijaci
jedino u slucaju da poznajes prodavca, odn da znas da je CIST!! Ja koristim po malo fabricke a imaju i baby mocarelu (ipak su prosli neku kontrolu) a
i moj otac mi donosi, (inace, ljudi koji ga prave su njegovi prijatelji) tako da znam sta dobijam... uh, mlecni proizvodi su tako podlozni
razvoju bakterija da Ancetu, recimo, danas otvorim i dam Sirka, moze i za sutra i toliko- po otvaranju moze da bude jos dan u frizideru i kraj, toga se pridrzavam za sve mlecne proizvode.

Jel' ti probala Jana Sirka? Moja ga OBOZAVA...mislim da bi smazala celo pakovanje da moze...
:-*

: kaja - 19. mart 2008 20:10:04(UTC)
Treba mi savet: jogurt i kiselo mleko probali i bravo   Sad bih ja i neke sireve... Za one namazne sam shvatila da smem da ih dajem (kao što su Buca ili Zdenka) A šta je sa sirevima sa pijace: mladi sir, mocarela, kajmak...? Jel kupujete? I koje kupujete? Šta mi preporučujete?

: mama malog Borisa - 14. mart 2008 11:03:43(UTC)
probajte sa malo cokoladnog mleka promesanog sa mlekom ili medenog mleka (Novosadske mlekare). Deca imaju malo sladunjaviji ukus.

: gorana - 12. mart 2008 10:41:13(UTC)
Izgleda da sva deca(velika vecina)vole jogurt.
Daki od prvog dana kada sam mu dala.Obozava...
I sada kada je veliki(hm)obozava,kao i kiselo mleko...a i mleko..on bas sve od mlecnih prozivoda voli.

: vojnovici - 12. mart 2008 10:23:54(UTC)

Citat:
bubili74 - 11/3/2008 23:06 Ala mi volimo jogurt, oboooožavamo ga sada. Ako nekog jela neće više, ja malo sipnem jogurt i dajem zajedno, jede samo zeva

Potpisujem!!! bravo bravo bravo  

: kaja - 12. mart 2008 6:21:00(UTC)

Citat:
bubili74 - 11/3/2008 22:06 Ala mi volimo jogurt, oboooožavamo ga sada. Ako nekog jela neće više, ja malo sipnem jogurt i dajem zajedno, jede samo zeva

Retko kad samo "potpišem", ali ovo je, doslovce, kod nas identična situacija!

Ali da znate da sam zadovoljna zbog toga. Jogurt je super stvar!! (a i ja ga obožavam! Biće tuča!! icon_lol   )

: bubili74 - 11. mart 2008 19:06:16(UTC)
Ala mi volimo jogurt, oboooožavamo ga sada. Ako nekog jela neće više, ja malo sipnem jogurt i dajem zajedno, jede samo zeva

: bubili74 - 22. februar 2008 8:56:01(UTC)
:-* :-* :-* za Luku i njegovu mamu ;] ;]

: Ivana-Lukina mama - 22. februar 2008 8:54:31(UTC)
Bubili74 bravo ubi se trazeci tu infomaciju o jogurtu i kiselom mleku,znam da je jedna forumasica pisala o tome,i jos nisam nasla,hvala tebi cvecko

: bubili74 - 22. februar 2008 8:52:10(UTC)
evo jedna informacija koja može pomoći oko nedoumice "zašto može kiselo mleko i jogurt a kako slatko mleko ne".

naime ovi kiselomlečni proizvodi su fermentisani te imaju manju količinu teško svarljivih proteina koje ima slatko mleko, pa je kao takvo prihvatljivo za bebin sistem organa za varenje. ;]

: kalimero - 21. februar 2008 10:25:06(UTC)
Nisam sigurna da sam pisala an toj temi a i nema veze.
Andrej je danas probao Hipp duo - voce i jogurt i ne samo da je probao nego je slistio teglicu od 190 gr bez problema.

Ivana - Lukina mama dajem mu pirinac i kukuruz tj. sve mlecne kase Milupe bez glutena.

: Gost - 20. februar 2008 19:16:09(UTC)
kada ste uveli deci jogut i pavlaku, Iva ima 6 punih i mislila sam da joj dam sutra palentu sa jogurtom,

Ja sam Ivi pocela da dajem malo kasnije, otprilike sa 7 meseci, ali koliko znam moze da se da sa punih 6 meseci jogurt i kiselo mleko, ne znam za pavlaku ali ja sam sacekala malo da se privikne stomacic jer je pavlaka jaca (sa vise masnoce). Negde sam procitala da je sa jogurtom puno lakse varenje.
Veliki :-* :-* :-* preslatkoj imenjakinji. caos

i mi smo počeli sa nepunih sedam i jako dobro je prihvatila..mislim da bi sada mogla živeti na kiselom mleku,slatko skoro i da ne pije..

Anji sam dala jogurt sa 6 meseci i obozava ga a pavlaku sa 8 i nju voli.

Ja Ivani sada sve dajem i odlicno rucka.Prvo sam pocela da joj dajem jogurt i kiselo mleko a kasnije i pavlaku,jer pavlaka sadrzi mnogo veci % masnoce.Slobodno joj daj jogurt i kiselo mleko a za pavlaku sacekaj jos malo...

Anji sam dala jogur sa 6 meseci i nešto malo, voli ga. Kiselo mleko je probala skoro i naravno svidja joj se...
Probaj i ti sigurno će joj se dopasti, a i brže rashladiš kašicu icon_wink !!

hvala vam ali se nama bas ne svidja jogurt, bar ne u kombinaciji sa palentom. Probacu sutra sa necim drugim caos

Irssa, ja sam joj davala u kasici sa povrcem i mesom. Uvek stavim 3-5 vrste povrca-belo, obojeno i zeleno i jogurt, kada je pocela da jede celu pociju povrca dodala i meso oko 30gr.

ja sam oko 7 pocela da dajem jogurt ikis mleko,kao i racic davala sam mu par kasika kis mleka u rucak!Probaj i ti tako a kasnije kad navikne na ukus mozes u palentu.Sad joj je verovatno jako kiselo dok ne navikne!

moguce da joj se nesvidja zato sto je malo kiselo, probacu sutra da joj ubacim u povrce, nadam se da ce ga zavoleti

: gorana - 20. februar 2008 18:37:22(UTC)
Citat:
Ivana-Lukina mama - 20/2/2008 19:36

Citat:
kalimero - 20/2/2008 19:12

Neznam zasto mi je obrisana poruka.Pitala sam kako ste uvodili vocni jogurt. Da li kao zamenu jednog obroka ili kao dodatak posle npr. rucka? planiram da uvedem Andreju vocni jogurt sa visnjom i kajsijom ali nisam sigurna u kom trenutku u toku dana.

Kalimero i ja se pitam zasto je tvoja poruka obrisana,kao i moj post na koji sam ti odgovorila????

Mozes vocni jogurt da dajes kad je druga uzina,prvo mozes da dajes smao vocni jogurt a posle kombinuj sa zitaricama ako ti beba jos ne jede gluten prvo sa zitaricama koje ne sadrze gluten...

Bas me zivo znaima zasto su tvoj i moj post izbrisani i sta nije bilo primerno pa da se obrisu nasi postovi????

Drage moje,sada sam dosla na forum i sacekao me je pp zasto su postovi obrisani.Naravno nije mi bilo jasno zato sto je logicno da nebih obrisala tako sta.
Onda sam samo prelistala ostale teme i eto odgovora.
Kalimero,pitanje si postavila u temi poslastice beba a ti Ivana tamo i odgovorila.Prema tome vodite malo racuna gde pisete,pre nego pomislite da vam neko(ja) brise poruke.
caos caos

A sad cu spojiti i staru temi u kojoj se govorilo o mlecnim proizvodima....

: Ivana-Lukina mama - 20. februar 2008 16:59:01(UTC)
Citat:
kalimero - 20/2/2008 20:01

Ivana - Lukina mama hvala na odgovoru. Pokusacemo sutra sa vocnim jogurtom. Nisam jos uvela gluten tako da cemo sa drugim zitaricama. Ni meni nije jasno zasto je obrisan jer mislim da je bilo pitanje vezano za ovu temu.

Kalimero zasto ne dajes pirinac i kukuruz one ne sadrze gluten,imas Milupa pirincano-kukuruzne pahiljice one smeju od 4 meseca...

: kaja - 20. februar 2008 16:48:21(UTC)
Cvetic, Jana je na dohrani adaptiranim od 4. meseca. Ali to su bile male količine. Svejedno, znamo, jel te, da nema alergije. Ja sam se odlučila da sačekam sa kravljim, između ostalog, zbog gvožđa. Obe smo iz porodilišta izašle sa blagom anemijom. U adaptiranom ima, koliko toliko, dodatog gvožđa. Tako sam ja nekako sigurna dok sve namirnice ne dođu na red da bi sama ishrana bila dovoljna. A pošto puni 8 mesci za 8 dana, mislim da je ok da krenemo na jogurt, sireve i sl. Samo nisam bila sigurna sa kojim vrstama treba početi... Znam samo da sve treba da je punomasno zato što deci trebaju mlečne masti.

: kalimero - 20. februar 2008 16:01:38(UTC)
Ivana - Lukina mama hvala na odgovoru. Pokusacemo sutra sa vocnim jogurtom. Nisam jos uvela gluten tako da cemo sa drugim zitaricama. Ni meni nije jasno zasto je obrisan jer mislim da je bilo pitanje vezano za ovu temu.

: Cvetic - 20. februar 2008 15:45:49(UTC)
Kajo ne radis nista pogresno.Bolje je uvesti kasno nego rano. Ako je beba dojena tek tada nemas razloga za brigu.
Mozes joj uvesti polako mlecne proizvode oko punih 8 meseci, uostalom ovo je najranije sto se medicine tice i dojenog deteta koje nije nikada probalo kravlje mleko.Na formuli bebe su odrana to probale pa zna se da nema alergije.

: Ivana-Lukina mama - 20. februar 2008 15:36:26(UTC)
Citat:
kalimero - 20/2/2008 19:12

Neznam zasto mi je obrisana poruka.Pitala sam kako ste uvodili vocni jogurt. Da li kao zamenu jednog obroka ili kao dodatak posle npr. rucka? planiram da uvedem Andreju vocni jogurt sa visnjom i kajsijom ali nisam sigurna u kom trenutku u toku dana.

Kalimero i ja se pitam zasto je tvoja poruka obrisana,kao i moj post na koji sam ti odgovorila????

Mozes vocni jogurt da dajes kad je druga uzina,prvo mozes da dajes smao vocni jogurt a posle kombinuj sa zitaricama ako ti beba jos ne jede gluten prvo sa zitaricama koje ne sadrze gluten...

Bas me zivo znaima zasto su tvoj i moj post izbrisani i sta nije bilo primerno pa da se obrisu nasi postovi????

: kaja - 20. februar 2008 15:19:35(UTC)

Citat:
Ivana-Lukina mama - 20/2/2008 18:42  Kajo na cemu ce ti dete ziveti i razvijati ako sve cekas do prvog rodjendana...

Šta ću kad smo čvrstu hranu uveli tek u 6 mesecu. Još sam ja i brza u uvođenju novina... Svaki dan jede nešto novo, manje-više. A to za 1. rođendan sam mislila samo na mleko, ono klasično pijenje mlekca ujutru i uveče. Do tada adaptirano, ali sa laganim prelazom. Po malo kravljeg u kašice i u poslastice, jogurti ovakvi, onakvi... Mislim da je moje razmišljanje na tu temu ok. No, super što može jogurt. Ja obožavam, pa se nadam da će i ona.

: kalimero - 20. februar 2008 15:12:48(UTC)

: Ivana-Lukina mama - 20. februar 2008 14:42:11(UTC)
Citat:
kaja - 20/2/2008 18:24

bravo   Iki! Ni sama je ne bih bolje nazvala! icon_wink icon_wink icon_wink

Jel smem da dam jogurt obzirom da još nije probala klasično kravlje mleko (ja sam od onih što za to čeka 1. rođendan)?? Mislim, odlično bi joj išla uz palentu, a to je za sad prihvatila da jede...

I, jel ima kod nas tih voćnih jogurta koje smeju bebe? Pretpostavljam da ima, samo ja se nisam još bavila time, pa nisam proučavala.

Koliko znam jogurt se prozivodi drugacijom tehnologijom, jedna forumasica je objasnila koja inace radi na mlecnim proizvodima,nacicu post pa cu kopirati...

Luka obican jogurt jede od 6 meseci...

Kajo na cemu ce ti dete ziveti i razvijati ako sve cekas do prvog rodjendana...

Ja sam Luki pudinge,griz i mleko,sutlijas kuvala sa kravljim i nema problema,popio je par puta kravlje mlleko i nema problema,jedino jos uvek mu dajem adaptirano mleko koje kupujem u litarskim flasama oznaka od 10 meseci do 3 godine zato sto je obogacen vitaminima i drugim sastojcima koje nema u kravljem mleku..Ali negde sa godinu ipo pice kravlje..A sve ostale pasterizovane mlecne proizvode jede bez problema i sir mocarella...

: vojnovici - 20. februar 2008 14:28:13(UTC)
Citat:
kaja - 20/2/2008 18:24

bravo Iki! Ni sama je ne bih bolje nazvala! icon_wink icon_wink icon_wink

Jel smem da dam jogurt obzirom da još nije probala klasično kravlje mleko (ja sam od onih što za to čeka 1. rođendan)?? Mislim, odlično bi joj išla uz palentu, a to je za sad prihvatila da jede...

I, jel ima kod nas tih voćnih jogurta koje smeju bebe? Pretpostavljam da ima, samo ja se nisam još bavila time, pa nisam proučavala.

I mene sve to isto interesuje? Stpljivo cekamo odgovor ... :?: :?: :?: 

: kaja - 20. februar 2008 14:24:18(UTC)

bravo   Iki! Ni sama je ne bih bolje nazvala! icon_wink icon_wink icon_wink

: Ivana-Lukina mama - 20. februar 2008 11:02:46(UTC)
Iki slobodno joj daj ima u tim malim pakovanjima kremasti sirevi sa vocem probaj i to Luka ih odavno jede...

: Iki - 20. februar 2008 10:50:21(UTC)
Eto zdenka mi nije pala na pamet. Danone ima i ovde. Da, postoje neki vocni jogurti za decu u malim plasticnim casama, nisam joj to jos kupovala, jer sam mislila da to moze tek od 1.god. Znaci to sve moze. Super, hvala ti Ivana.

: JecaN - 20. februar 2008 10:49:43(UTC)
Moja Iva je obožavala da jede voćni jogurt. Slažem se sa prethodnim postom,j oš bih dodala i čokoladno mleko

: Ivana-Lukina mama - 20. februar 2008 10:07:40(UTC)
Iki mozes zdenku da joj dajes,kiselo mleko,pavlajku,jogurt, sirne namaze,Luka je u Srbiji jeo i kajmak namazan na hleb kupovala mu u C marketu,vocne jogurte takodje,ovde ima i mali vocni jogurti za decu obogaceni kalcijumom,ima i jogurti sa adaptiranim mlekom,ne znam da li kod vas ima ,,Danone,, oni imaju veliki asortiman mlecnih proizvoda za bebe i decu...

: Iki - 20. februar 2008 9:59:27(UTC)
Ova tema fali, a ako mislite da je nepotrebna vi je smestite negde drugde.

Mene interesuje kad ste bebama poceli sa sirom, i kojim. Lari namazem ponekad na dvopeku pavlaku ili onaj sir za mazanje, sto ona slatko polize. Jogurt sam joj nudila od pocetka 8mog meseca, ali ona ga tek sad prihvatila.

Sta bi jos mogla da joj dam od mlecnih proizvoda, i da li dajete bebama obican domaci sir (nisam sigurna, ali mislim da se on pravi od ne prokuvanog mleka, pa ipak mislim da ne bi jos trebalo) a feta je previse slana.

: travica - 23. januar 2008 18:58:39(UTC)
Brankica te je lepo posavetovala.Moj sin je isto sa 7 meseci izbacio mleko,i koliko god da sam pokusavala da mu dam nije hteo.Posle 13.meseca poceo je opet da ga pije.Sada ima 13 godina i obozava hladno mleko.Zato nemoj da se sekiras,to je samo prolazna faza

: Brankica021 - 21. januar 2008 12:16:31(UTC)
To je normalno...oni imaju te "prolazne" periode...eto tvoja Mia,nece da vidi mleko,a moja Anja jedan period nije htela nista osim mleka...mislim da joj je to samo prolazna faza,probaj par dana da joj uopste ni ne nudis,a nadoknadi joj upotrebom drugih mlecnih proizvoda,ili "podvaljuj" :> mleko u keksolinu,cokolinu i sl...kroz nekih nedelju dana joj probaj ponuditi opet mleko da pije...

: Tanja i Mia - 21. januar 2008 11:46:22(UTC)
Imam problem!
Moja cerkica nece da pije mlijeko! Mlijeko kao jutarnji obrok izbavila je sa nepunih 7 mjeseci, to to se moglo i nadoknaditi unosom drugih mlijecnih proizvoda. Ali zadnjih par dana nece da pije mlijeko prije spavanja. Jednostavno proba, jedan gutljaj i tu je kraj. Okrene se i pravi se da spava uzid i uredno zaspi i spava bez budjenja do jutra. Hocu da poludim.
Mlijeko iz tetrapaka moze jedino kao keksolino ili teko nesto ali napravljeno gusto i da se jede kasikom. Promijenila sam joj adaptirano ali nista, nece i nece.
Ostalu hranu jede super, voce obozava, narocito jabuke tako da ona moze sama da grize. Ne znam sta da radim.
Mozda njoj vise i ne treba to mlijeko pred spavanje, ali ja mislim da je ona jos uvijek malena i da bi bilo dobro jos malo da pije.

Ako je neko imao slican problem, ili imate savjet.... Slusam vas!!!!!!!!!!!

Ako ova tema postoji vec negdje, ja se izvinjavam i molim moderatore da izbrisu moji temu i da me obavijeste gdje da potrazim tu.
Mnogo :-* :-* :-* :-* :-* za vas od mene...

: gorana - 26. oktobar 2007 4:34:12(UTC)
Citat:
Mom - 26/10/2007 03:32

Dnevna kolicina mleka treba se svesti na 250ml
Savet naseg pedijatra! cvecko

Mozes li nam detaljnije objasniti savet vaseg pedijatra?
Dali se to odnosi na sve uzraste ?

: Mom - 25. oktobar 2007 23:32:16(UTC)
Dnevna kolicina mleka treba se svesti na 250ml
Savet naseg pedijatra! cvecko

: mayya - 25. septembar 2007 2:38:09(UTC)
Hvala vam svima na isrpnim odgovorima!
Moj pedijatar je malo sano duso!

: Julija SG - 25. septembar 2007 2:01:42(UTC)
Nas pedijatar preporucuje formulu do punih godinu dana, tek posle prelazak na kravlje mlijeko. Ja cu tako i da uradim, ali vidim da i tu svaki doktor drugo prica, kao i obicno uostalom. Pa sad budi pametan...

: Maki - 25. septembar 2007 0:12:31(UTC)
Ja sam Marti davala kravicu 3,2 AD od 5 meseci, recicete da je suvise rano, jeste bilo, ali ona ni jedno drugo nije htela. Posto ja nisam imala dovoljno mleka, a sisala je do godinu dana, a od svih vestackih mleka je povracala lekar nam je rekao, posle uradjene krvne slike, da moze ali 2/3 mleko ali samo kravica. Nije mnogo pola, nekih 250ml dnevno posto je i sisala a jela je dosta kiselo mleko i jogurt. Jedno vreme negde u drugoj godini uopste mleko nije pila a sada pije cokoladno ujutru i uvece. Nikad joj nista, hvala Bogu, nije falilo sto je tako rano pocela da pije kravlje mleko i krvna slika joj je uvek bila dobra.

: MissGak - 24. septembar 2007 22:32:40(UTC)
Mislim da se gleda gvozdje...

: racic - 24. septembar 2007 21:38:43(UTC)
Ja sam pocela Ivi da dajem kravicu 3,2 sa 7 meseci, pre toga smo morali da uradimo krvnu sliku, posto je sve bilo ok. poceli smo. Ne znam sta se tacno gleda ali znam da je zaovina mala jos uvek na vestackom mleku zbog krvne slike, inace ona uskoro puni godinu dana.

: MissGak - 24. septembar 2007 21:10:48(UTC)
Navodno krvna slika bebe moze da odredi da li je vreme za prelazak na kravlje i to ima veze sa iznosom gvozdja.Mi smo zeleno svetlo od pedijatra dobili sa nepunih 9 a presli na mleko sa 10 meseci.Nisam ga razvodnjavala u to vreme.

: MissGak - 24. septembar 2007 20:44:28(UTC)
"SVET ZDRAVLJA"
Kravlje mleko

Posle majčinog mleka, najvažnija namirnica u ishrani odojčeta je kravlje mleko. Ono se obično upotrebljava kao osnovna hrana u slučaju veštačke ishrane odojčeta, kad majka iz bilo kog razloga ne može da doji, i kao dopuna majčinom mleku kad ga nema dovoljno. Posle odbijanja, kravlje mleko predstavlja jednu od najvažnijih namirnica i kod odojčadi koja su ranije samo dojena.

Kravlje mleko je, po svome sastavu, podešeno potrebama teleta, koje za mesec i po dana udvostruči svoju težinu, dok odojče svoju težinu udvostruči tek za pet i po meseci. Stoga u njemu i ima dva do tri puta više belančevina nego u majčinom mleku. Sem toga, belančevine i masti su u kravljem mleku drugčije pa ih odojče teže vari. Šećera u kravljem mleku ima približno kao i u majčinom.

Hranjenje odojčeta kravljim mlekom dosta je složeno, pa treba uvek da se vrši pod kontrolom lekara. Uspeh je utoliko teže postići ukoliko je odojče mlađe a sredina zaostalija i s nepovoljnim higijenskim uslovima.

Sastav mleka se veoma razlikuje među različitim životinjama.

Ljudsko mleko je tanko i bogato laktozom, njegovim primarnim šećerom.
Nasuprot ovome, kravlje mleko ima manje šećera, a više proteina i sadrži od oko 3,5% do 6.5% masti, 4% do 8.5% hranljivih materija i oko 88% vode. Njegov glavni protein (80%) je kasein, dok ostatak čine proteini surutke.
Laktoza u mleku se vari pomoću enzima laktaze, koga proizvode tela beba. Kod ljudi, proizvodnja laktaze se smanjuje sa starošću

: gorana - 24. septembar 2007 14:06:28(UTC)
Ja kada sam odvikla Danila od dojenja u 10 mesecu,presla sam na formulu i tek sa godinu sam mu dala kravlje.
Cudime da je pedijatar rekao da moze vec sa 6 meseci!!!

: Prex - 24. septembar 2007 13:10:50(UTC)
Mayyo ja planiram da joj ne dajem kravlje mleko minimum do godinu dana. Ali ona toliko pocela da zeza i nece mleko uopste ovih dana (jutros samo sto nisam plakala od muke) da ce biti dobro da uopste i hoce neko mleko da pije, bilo koje, bilo kada...

: mayya - 24. septembar 2007 8:06:33(UTC)
Meni je pedijatar rekla da moze vec od 6-og meseca, ali je ne slusam puno, lupeta.

: mayya - 24. septembar 2007 8:05:55(UTC)
A od kada ste vasim bebama poceli da dajete kravlje mleko?

: Prex - 24. septembar 2007 2:30:51(UTC)
Sanja i mi imamo identicnu situaciju, sad je bas ova dva-tri poslednja dana u fazi kad je borba da je nateramo da popije mleko, ali nama se desava i ujutru i uvece :? Evo bas jutros, nije htela da okusi mleko...i ja sam je pustila, nisam joj dala nesto drugo, i posle sat vremena kad je ogladnela popila je skoro celu flasicu. A veceras joj se bas spavalo, i opet borba da prihvati flasicu s mlekom, pa joj ja dam obicnu cuclu (dudu), ona se malo smiri i onda joj izvadim dudu i dam flasicu i ona lepo samo nastavi da pije mleko icon_eek i sasvim fino je popila...eto, muke, znam kako ti je...

: Prex - 24. septembar 2007 2:21:37(UTC)
Kiki i moje dete ima 8 meseci, ali kolicina hrane ne moze bas uopsteno da se odredi, mora da se prilagodjava samom detetu, pa i ne mogu da budu iste potrebe bebe koja ima 10kg i bebe od 7,5 kg, a u oba slucaja moze da bude beba od 8 meseci.
U svakom slucaju procitala sam da bi u ovom uzrastu beba trebalo da pije oko 500ml mleka, ali u to se ubraja i mlecna kasica (jer takodje sadrzi mleko). Tara recimo pije mleko dva puta dnevno i nikad ne popije isto. Ja joj redovno napravim 230ml (210ml vode + 7 kasicica formule) ali ona retko to popije, uglavnom popije od 170ml do 200 ml. Mlecnu kasu obozava da jede i to pojede celu porciju (ja joj pravim porciju u skladu sa uputstvom na kutiji sto ispada oko 180gr). Vocne kasice pojede kako kad, nekad 125gr nekad i 190gr. A povrcne kasice najbolje jede, pojede punu svoju cinijicu ( bas sam merila pre dva dana koliko staje u nju - oko 200gr) i uz to popije skoro svakog dana po 40-50ml jogurta. Nadam se da sam ti bar malo pomogla caos

: Uros i Aleksa - 24. septembar 2007 1:47:43(UTC)
Nevalja previse mleka jer vezuje gvozdje za sebe, pa zbog anemije

: gorana - 23. septembar 2007 23:21:36(UTC)
Nasla sam takodje podatak o potrebama deteta od 12 meseci!
Za mleko kazu ovako od 600ml do 800ml ukljucujuci i jogurt i sir!
I nekako mislim da nemogu oni toliko da popiju da bi im bilo previse,ali necu da tvrdim.

: gorana - 23. septembar 2007 23:15:52(UTC)
Ovaj podatak sam pronasla u novinama,glasi ovako:
Dnevne potrebe odojceta uzrasta od 8 meseci!

Podoj ili mlecna formula kolicina po obroku od 180ml do 250ml(Kiki,ako smatras da mu nije dovoljno tih 180ml koliko sada pije,slobodno mu daj jos)

Zitarice 120-150ml
seckano voce i povrce 60-90g ili 4-6 supenih kasika
vocni sok 60-120ml
seckano meso 30-60g ili 2-4 kasike!

Ja se nikada nisam pridrzavala posebno nekih tabela,nekako pokusaj sama da odredis koliko mu je potrebno a mislim da si na dobrom putu jer si primetila da mu nije dovoljno 180ml mleka!Nemoj puno da brines!Veliki pozz

: Sanjica__ - 23. septembar 2007 20:41:15(UTC)
Cao kiki.
Moje dete takodje ima 8 meseci i pije po 200ml mleka ponekad i 220ml a mozda ponekad i 160. To sve zavisi, slobodno mu daj 200ml ako smatras da mu je 180 malo. Za rucak pojede oko 180gr a za uzinu 130-150gr.
Pozdrav

: kiki - 23. septembar 2007 19:29:58(UTC)

pozdravi
cini mi se da moja pitanja nikada nece prestati a iz nekih razloga mnogo sam radija da verujem drugim mamama nego ..

koliko ml mleka se daje osmomosecenoj bebi ?
Kiki odn Petar je na 180 , ali vise nemam utisak da mu je dovoljno?
i kolika je gramaza obroka kao sto je rucak i vocna uzina koji spremate svojim malisanima?
to pitanje sam postavila dr, ali je odgovorila uopsteno, a ja i dalje nisam nacisto da li mu je dovoljno to sto mu nudim, ili tek taman..

u zbrcici,
sve najbolje

Anja V.

: Lukina mama - 23. septembar 2007 17:06:13(UTC)
Sanja N, mi smo sa Lukom imali potpuno identicnu situaciju i mogu ti reci da je to samo prolazna faza. Potpuno isto, pio je punu flasicu i onda jedno vece prestao, pa sutra popije 50 ml, pa prekosutra nista i tako. Kao sto se i nama odraslima nekad nesto ne jede ili ne pije, tako je i djeci. Sve ce to ponovo doci na svoje, ne brini!

: racic - 22. septembar 2007 13:09:12(UTC)
Iva obozava mleko, kad vidi flasicu ne moze sa njom nista drugo da se radi.
MissGak, ja od Ive krijem flasice vestica jer imam utisak da bi samo mleko pila, dajem joj za popodnevno spavanje, jer se tako najlekse uspava i uvece pre spavanja. A za da li moze da unese previse kalcijuma ne znam. Znam da treba da unese oko 500-600ml mleka, e sad Iva popije 600ml i plus pojede mlecnu kasu u kojoj ide oko 200ml mleka neznam da li gresim.
Sanja, mislim da je kod Ivane samo period, meni je tako Iva slabije pila mleko kad joj rastu zubici, valjda je cucla iritira i to je boli neznam i to obicno vecernju flasicu ked i vristi od bolova.

: MissGak - 22. septembar 2007 5:08:39(UTC)
Aleksa obozava i mleko i mlecne prozivode.Da li postoji mogucnost da se na taj nacin unosi i porevise Ca u organizam hmm ?
I poslednje vreme cak mi trazi mleko i pred popodnevno spavanje,ugrabi bocicu i daje mi je i to ne prestaje dok je ne napunim mlekom..

: Bokicca - 21. septembar 2007 23:19:17(UTC)
Anja jos uvek sisa a mleko nece ni da okusi odmah ga izbaci. Nece ni na flasicu ni sa casom. Ostale mlecne proizvode obozava, po ceo dan bi jela pavlaku, kiselo mleko i jogurt. Voli i sir i zdenku. Bas se plasim da li ce prihvatiti mleko kad je odbijem od sise.

: Sanja N - 19. septembar 2007 15:04:02(UTC)

Hvala na savetu Gorana.I ja mislim da je najbolje da joj dam koliko hoce,jer mi se preko noci ne budi,sto znaci da verovatno nije gladna.Ujutru popije punu flasicu,oko 250ml,bez problema,ali eto,pocela je da zeza pred spavanje.Ali,proci ce i to...Hvala jos jednom.  zagrljaj

: gorana - 19. septembar 2007 12:54:10(UTC)
Ja bih ti rekla od ovoga sta si navela sta da ne radis.
Nemoj da sacekas da se uspava pa da joj kasnije dajes mleko,bice ti samo teze kasnije kada se ona navikne na mleko i budjenje u toku noci.
Mozda je to kod nje samo trenutno ili dete uopste nije gladno,s obzirom da se nebudi znaci da nije gladna.
Znam dosta dece koja uopste nece mleko.
Ako unosi dosta mlecnih proizvoda nema potrebe da je forsiras sa mlekom.
Moj savet ti je da i dalje nastavis ovako kao do sad pa ces videti vremeno sta ti je najbolje ciniti.
Ovo nista nije iz iskustava jer Daki i dalje pije 250ml uvece i ujutru!

: Sanja N - 19. septembar 2007 9:43:08(UTC)

Posto se ovde pisalo o mleku,nemam poterebe da otvaram novu temu...

Ja imam mali problemcic i stvarno ne znam sta da radim...Zadnjih nekoliko dana,mozda i nedelju dana unazad,Ivana nece uvece pre spavanja da popije mleko.Pila je i po 250ml pre spavanja.Bas sinoc je popila samo oko 50ml i uspavala se i hvala Bogu,evo je jos uvek spava,uopste se nije budila.Mislim,dete verovatno nije gladno cim nece mleko,ali ja opet nisam mirna ako ne popije mleko pre spavanja.Njoj je zadnji obrok oko 18:30-19:00,a mleko pije oko 21:30 posle kupanja.Stvarno ne znam sta da radim...Da li da joj malo pomerim veceru pa da jede kasnije a da uvece izbacim mleko ili da joj dam uvece mleko pa koliko popije,popije...ili da sacekam da se uspava pa da joj kasnije 'uvalim' flasicu...?Stvarno ne znam sta je najbolje...

Da li ste vi imale slicna iskustva i sta ste radile u takvim situacijama?Dajte mi neki savet...

: Gost - 17. avgust 2006 16:07:00(UTC)
Ja sam procitala da je u 6-7 mesecu dovoljno 600 ml mleka dnevno, jer ako pije previse mleka onda ne jede cvrstu hranu, pa se javlja anemija, jer u mleku nema gvozdja, tako da dete moze da bude i buckasto a malokrvno.

: Gost - 17. avgust 2006 15:55:00(UTC)
ma, ok, videla sam da je verovatno stamparska greska, bilo bi stvarno mnogo onoliko mleka popiti (i za odraslog coveka, a ne za malo dete....) ;]

: Gost - 17. avgust 2006 15:47:00(UTC)
dda da u pravu si greska mislila sam 0,5l da dve case dnevno su sasvim ok! :)

: Gost - 12. avgust 2006 19:40:00(UTC)
Mislis izmedju 1,5 litara i 1 litra dnevno??!! I to je previse!
Nekada se preporucivalo da se deci iznad godinu dana daje 500ml (1/2 litra) mleka dnevno, a danas je preporuka da ta kolicina iznosi 300ml (3 dl) dnevno.
Moje misljenje je da je minimalna granica tih 300ml, i da nece da mu skodi 500ml dnevno, ali je 1,5 litara zaista previse!
edit:
sad vidim da si napisala "ujutru casa mleka i uvece", to je onda oko 400ml, i to se uklapa u ovo sto sam gore napisala, samo izgleda da si napravila manju stamparsku gresku...

: Gost - 12. avgust 2006 14:45:00(UTC)
"nijedno dete nije debelo rodjeno nego je takvo napravljeno"zato ne sekirajte se oko hrane,svako dete jede koliko mu je potrebno a i ono uvek kaze kad je gladno a tad jesce i suv hleb,bitno je samo da se ne daju grickalice i slatkisi izmedju obroka jer to ih zasiti...Sto se mleka tice ne sekiraj se cim on jede sve ostalo dobija cak i vise vitamina i minerala iz hrane nego sto u mleku ima.Bolje je tako nego obrnuto.samo mleko ceo dan?! icon_eek Dovoljno je izmedju 1.5 i 1l dnevno zavisi od deteta t. visine i tezine...znaci ujutru casa mleka i uvece..a izmedju normalni obroci

: Gost - 8. avgust 2006 21:27:00(UTC)
pa,... da budem iskrena, moram ponekad i da je lazem govoreci joj da "mleka vise nema" i da "mora tata da kupi kad bude dolazio s posla",... pokusavam da je zavaram necime jer ona ponekad stvarno preteruje - pila bi mleko po ceo dan i nista drugo ne bi ni okusila! tesim se da je to zbog ovih vrucina (koje su, doduse, prosle za sada) i da joj mleko jednostavno prija, ali se svejedno nerviram i opterecujem posebno zato sto je pocela da se budi i nocu da trazi "meko!!!" (zapovednickim tonom)...
sta cu tek kad dodje druga beba koja ce se svakako buditi zbog podoja...

: Gost - 7. avgust 2006 12:34:00(UTC)
kako resavas taj problem (sto nece nista drugo da jede)???jel se opterecujes time kao i ja?

: Gost - 7. avgust 2006 11:43:00(UTC)
Pa vidi, mleko jeste dobro i hranljivo, ali je deci posebno potrebno zbog Ca. A Ca imas vise u jogurtu nego u mleku! I jos vise u susamu! Nemoj da se brines zbog toga sto nece da pije mleko - ponudi mu druge mlecne proizvode (sir, jogurt, kiselo mleko, pavlaku) pa ce unositi dovoljno Ca. A susam mozes da sameljes i dodas u neku kasicu ili sta mu vec spremas da jede, probaj najpre sa malom kolicinom, pa ako ga prihvati tako zamaskiranog, povecaj...
A flasica pred spavanje nije neophodna - i bolje je da se ne uspavljuje sa flasicom sa mlekom zbog zubica i karijesa!
Probaj da mu ponudis cokolino ili obican mleveni keks (plazmu) i mleko - mozda mu se dopadne taj sladak ukus...
I mi smo imali takav problem - nije htela da okusi nikakvo mleko, ni kravlje ni adaptirano po prestanku dojenja... Sad je problem obrnut - nece nista drugo da jede i samo ide po kuci i vice "meko! meko!!". A vec mi je mnogo velika da bi zivela samo na mleku...
Eto, ja se prijavljujem sa jednim detetom, a oba vasa problema!!

: Gost - 7. avgust 2006 1:26:00(UTC)
mi sutra imamo zakazano kod decijeg doktora u 15h ,treba Marko da dobije vakcinu,pa cu pitati doktoricu o mom problemu

: Gost - 7. avgust 2006 1:23:00(UTC)
Mirche, potpuno si u pravu, ja mu uvek stavim pavlaku, jogurt ili tako nesto u jelo, jer ni ujutru ni uvece nece da popije mleko. Ma, on meni ne manise, sve jede, zahvalan je, ali se samo zbog mleka brinem. Obozava vocni jogurt i to mu dajem svaki dan.

: Gost - 6. avgust 2006 19:07:00(UTC)
uh...to sa pavlakom preko mesa i slicno cu pokucati,ali secam se da sam mu jednom dala da proba pavlaku (tj.vise puta) i nije hteo... icon_rolleyes videcemo......... :?

: Gost - 6. avgust 2006 17:28:00(UTC)
Joj, to je nezgodno...i jedno i drugo...moj Pavle je uglavnom super jeo, nekad vise, nekad manje...ali neki minimum je uspevao da pojede. Voleo je i mleko, super je i napredovao, s obzirom da se mali rodio, prihvatio je bez problema i slane i slatke kasice. Tu nisam imala vecih problema (vise sada imam jer nema vremena da jede). Mislim da ne bi trebalo dete prisiljavati da jede, koliko moze da pojede, bez kljukanja...pokusati svakako, mozda primerom, jesti zajedno, brojati zalogaje...meni je Pavle jeo uglavnom uz neku knjigu, igrackicu...igra se ali i pojede...tako do 1.5 god, a posle smo sklonili igracke, valjda tada pocnu da kapiraju da kada se jede...jede se, nema igranja.
Stanislava, znam da su neke mame sa slicnim problemom stavljale mlecne proizvode u druga jela, krompir, pa preko mesa (jogurt, pavlaku)...pokusaj tako...moraju se mame dovijati na razne nacine, ali je bitno da se to radi bez prinude. I da, nema grickanja izmedju obroka...ni sokova...to moze da pokvari apetit.
I voce je jako bitno da se jede...i ako im je krvna slika super, nemate sta da brinete.
Dete jedne poznanice je bilo izrazito mrsavo, skoro nista nije jelo, a odlicnog zdravlja...verovatno je unosilo koliko mu je bilo dovoljno.

: Gost - 6. avgust 2006 16:45:00(UTC)
ja sam postavila pitanje nasem "forumskom pedijatru" icon_lol jedva cekam odgovor!!!!
evo i danas,malopre kad smo rucali...jedva je nesto okusio ,malo krompir salate i to je to ,a meso....ma ni da primirisi uzid videcu sta ce pedijatar odgovoriti....bas sam nestrpljiva! sok

: Gost - 6. avgust 2006 16:08:00(UTC)
kakvo je tvoje iskustvo Mirche sa sinom?jesi imala problema kao i ja,navela sam vec??

: Gost - 6. avgust 2006 16:05:00(UTC)
Nije problem, Kalet, ako pije jogurt ili unosi mleko na neki drugi nacin...probaj "cokolina" i "rizolina", "medolina"...to ako napravis sa 200ml mleka, malo jogurta, pavlake...dovoljno mu je...jedino ta flasica za spavanje moze da bude problem...doktori ne preporucuju da se u flasicu stavljaju secer i keks ili bilo sta...mozda sa nekim cajem da zaspe... neznam

: Gost - 6. avgust 2006 15:11:00(UTC)
I moj je bio do desetog meseca, ali kada je hrana postala jaca i raznovrsnija sve manje pije mleko.

: Gost - 6. avgust 2006 1:37:00(UTC)
I moj Marko je "mlekaros", nikako da ga odbijem...Umesto da se broj podoja smanjuje on sad sisa kao kad je imao 3 meseca, a jos jede i voce i povrce i meso. Uvece popije 200 ml Frutolina i jos posle sisa. Lepo ne znam gde mu stane...

: Gost - 6. avgust 2006 0:59:00(UTC)
Ma, da... Ona kaze meni znas on je gladan. Ma nemoj mi reci. Pitam se sta radi ona po ceo dan sem sto mu daje da sisa. Kaze, kvalitetno mleko...????

: Gost - 6. avgust 2006 0:24:00(UTC)
no coment! icon_eek

: Gost - 6. avgust 2006 0:12:00(UTC)
Sta da ti kazem kada od moje komsinice mali ima 1 mesec i par dana i na prvoj kontroli NAPREDOVAO 2100GR, sta kazes....????

: Gost - 6. avgust 2006 0:06:00(UTC)
ne znam sta cu...
jedna devojcica,mladja je od mog Marka 10 dana,zivi samo na mleku icon_eek pre mog sina je i prohodala i progovorila i vislja je ,ma totalna razlika,pa jos mladja icon_eek
kaze komsinica nece nista osim mleka da stavi u usta ,nema sanse....a ja se pitam kako je to moguce,toliko napreduje a "nista" ne jede icon_eek

: Gost - 5. avgust 2006 23:52:00(UTC)
Jeste problem i jedno i drugo. Moje dete sve jede, ali pazi sve sto mu ponudis, ali mleko ne. U zamenu za to dajem mu vocne jogurte, sir, kajmak, mada je najveci problem uvece kada treba da zaspi. Ne mogu ga ja drzati gladnog pola dana da bi on od gladi uvece popio mleko, mislim nije humanitarno- haha. Ne stvarno. uzid

: Gost - 5. avgust 2006 23:50:00(UTC)
sigurno ce se naci neko slican tvom malom,kalet, a nadam se i slican mom ,valjda nas neko smiri!!!

: Gost - 5. avgust 2006 23:49:00(UTC)
jao kalet ja imam kontra problem :( moj Marko bi samo mleko pio a sve sto stavim na sto,za rucak ,veceru NECE!! uzme 3 zalogaja i posle toga pocne pljuvati ! :? ja da poludim!!!ne znam ni ja sta da radim,bila bi zadovoljnija da je kao kod tebe icon_cry neznam POMOZITE I MENI

: Gost - 5. avgust 2006 23:44:00(UTC)
Ljudi, imam problem. Moj malisa gotovo da vise nece da pije mleko. Probao covek sve i svasta i sada je lepsi i sataras, i cufte u sosu itd nego mleko. Do kojeg uzrasta ste obavezno davale mleko kao obrok, naravno mame koje ne doje decu?