Obaveštenja

Icon
Error

: sarica1983 - 14. februar 2011 14:27:45(UTC)
Moja beba čupa sebe, a čupa i mene, a da i obožava da vuče svoje uši, prosto mi nije jasno kako ga to ne boli, jel koliko mi se čini nema milosti

: Micka&Nidza - 2. januar 2011 22:30:22(UTC)
jel ovde pitanje DA LI SU SE CUPALe, ili DA LI SU VAS CUPALE?
Ako je prvo-odgovor je ne,. jer su oboje bili vrlo zauzeti mojom kosom, cupali su me uzasno, grebali,ujedali....naravno, to sa stefanom jos uvek traje....kako god vezala i namestila kosu da ne moze da me cupa, on nadje jednu jedinu dlaku i vuce ko blesav. ja kazem da mogu oboje na glavu da mi sednu ali cupanje i ujedanje me izludjuje....

: spicum - 27. decembar 2010 12:09:33(UTC)
Evo jednog isečka na ovu temu

Čupanje dlaka
Čupanje kose, obrva i dlaka javlja se kod djece nešto starije dobi. Djeca čupaju dlake na jednom mjestu, primjerice čitave pramenove pa su tragovi vidljivi tako da mjestimično nema kose, trepavica, obrva. Obično nakon čupanja dijete prstima gnječi kosu. Čupanje dlaka je relativno česta pojava, ali je roditelji registriraju tek kad djetetu manjka veći dio kose. Češće se javlja kod djevojčica nego kod dječaka.

Neki put se može javiti nakon nekih tjelesnih bolesti, povreda glave, odvajanja od roditelja, nakon rođenja mlađeg brata ili sestre i sl. Nekad čupanje dlaka stvara ugodu, a samo mjesto je slučajno odabrano. Ponekad ono ima zadaću rješavanja sukoba s okolinom, posebice s roditeljima, a kod djevojčica je često prisutan sukob s majkom. Može biti znak kažnjavanja i agresije prema roditeljima. Kako je kosa simbol ženskog spola, dječji psihoanalitičari smatraju da je pojava čupkanja kose znak otpora prema svome spolu, odnosno roditelju istog spola.

Pomoć treba potražiti kod stručnjaka, ponajprije da se isključe organski uzroci. Zatim da se utvrde mogući uzroci te da se dijete uključi u odgovarajuću terapiju.

Nisam baš sklona da ostavim stvari tako na "proći će" - šta ako je zaista u razvoju neki kompulsivni poremećaj? Ne treba zanemariti takve signale.

: zoki g - 18. jul 2009 14:26:13(UTC)
I moja Lana se čupa za kosu i ja sam primetila da se čupa kad je umorna i pred spavanje... i to nekad baš jako vuče, upetljaju joj se prstići u kosu jer je ima dosta i prilično je duga... icon_lol

: Duci - 18. jul 2009 12:22:12(UTC)
Kosta je počeo da se čupa pre oko mesec dana, primetila sam da to radi samo kada mu se spava. Sada mi je lakše pošto vidim da nismo usamljeni :)
.

: danijela3 - 12. jul 2009 18:19:56(UTC)
Moja Masa je to jedno vreme radila,ali je sada shvatila da je mnogo lepse da cupa mamu. :)

: Bubilina - 10. jul 2009 16:21:08(UTC)
Moja Lana pocela da se cupa za kosicu, nadjem joj u rukici poneku dlaku mada se to retko desava. Ima puno kose jos od rodjenja.

: Jovana03 - 24. jun 2009 8:37:36(UTC)
Sergej je poceo da se cupa ovi dana i to kad jede mleko iz flasice, nije to pre radio, hhhmmm verovatno zato sto nije ni imao puno kose, sva mu je opala.

: Zhunga - 25. maj 2009 12:38:25(UTC)
Moja Lina je zadnjih par dana pocela da se cupa tako, ali sam primetila da to radi kada joj se spava spavam
Ne znam sta znaci to cupanje???

: ana26 - 25. maj 2009 12:33:08(UTC)
moj sin se strasno cupa u zadnje vreme, a onda gleda sta je pocupao, onako proucava dlake u saci, pa opet. inace, kosa mu je prilicno porasla, pa ove nedelje idemo na sisanje

: moj bukili - 21. maj 2009 19:50:30(UTC)
Ogi je poceo da se cupa kad sisa,sam sebe,e sad ne znam dal jako ili ne.Onda mu ja dam moju ruku on se uhvati za nju i ne cupa se,negonju steze

: malena89 - 20. maj 2009 13:46:18(UTC)
anja se cupa za kosu kad je mnogo nervozna... a to da se dete ne sisa do krstenja je glupost sta ako neko krsti dete tek sa 10 godina recimo... ni ja necu cekati krstenje da bi joj secnula siske posto joj jos malo ulaze u oci

: ceca i neca - 18. maj 2009 21:33:05(UTC)
moj Nemanja se cupa kada mu se spava,tako da ovih dana idemo na sisanje iako babe ne daju do krstenja da se sisa......ali ko jos slusa bake :))))

: malena89 - 27. februar 2009 4:46:50(UTC)
Mislim da je to samo jedan period... Anja se jedno vreme cupala, sada ne...

: maza - 27. februar 2009 2:32:34(UTC)
ha ha ..i kod nas je ista stvar..mada ponekda zna jako da počupa..
u suštini obožava da ga mazim kosom ili da dok sisa bude mu moja kosa na lice

: duckiduca - 26. februar 2009 20:52:13(UTC)
Meni Joca bukvalno mlati kosu dok siki, cupa me , stipa me, grize mi i rasteze mi bradavicu...a ako sklonim kosu dok siki on se naljuti i nece da jede...

: sanjas - 27. januar 2009 20:34:40(UTC)
O da!Marko je poceo da se cupa i kad povuce ne pusta tako lako.

: nina82 - 26. januar 2009 23:35:40(UTC)
Kaja se cupa kada joj se spava, a najvece zadovoljstvo joj je da mene cupa.

: Marica - 26. januar 2009 10:45:24(UTC)
Za sada se ne čupa, samo bi mi trebalo i to da radi, pa bih poludela. Mada, i iskreno, Stefan kada je nervozan, pocrveni u licu i skiči.

: Dorka - 26. januar 2009 10:26:21(UTC)
Dunja se cupa za kosu kada je bas bas besna,valjda nemocna sto ne moze nista da uradi ona sebe cupne za kosu.

: Marina888 - 19. decembar 2008 11:33:29(UTC)
Moja beba od mesec ipo cupa sve zivo,kosu usi oci kopa ma uzas,grebe kida udara nogama,da covek ne poveruje.Sta me ceka kad malo odraste ,neznam ovo nisam dozivela sa prvim detetom. :(

: ivocka - 18. decembar 2008 20:17:31(UTC)
Mene ova ne cupa nego me stipa ubi me.

: Marinita - 17. decembar 2008 19:33:19(UTC)
Da, moja Tesa se uvcek cupka pred spavanje. A mene je skroz ocerupala. Kako je uzmem u ruke, imam osecaj da mene vise uopste ne vidi, samo moju kosu....i ne pusta......
Do kada traje ta faza?

: Sara. - 15. decembar 2008 22:58:29(UTC)
Interesantno ali i moja Sara je cupala kosicu sa nekih mozda 2-3 meseca i to iskljucivo kada bi joj se spavalo a uz to je vukla i usi.Sada je to ptevazisla ali zati tralja stasno okice i nosic :)

: malena89 - 15. decembar 2008 13:14:17(UTC)
I ja mislim da to rade sva deca, neka manje neka vise. Moja Anja izgleda malo cupka svoju kosu, posto i ima sta da cupa. Nije joj neka velika kosa,ali uspeva

: DraganaR - 10. novembar 2008 11:53:30(UTC)
To izgleda da rade sva deca u odredjenom periodu,Dimitrije je pre par dana poceo da cupa kosu dok sisa i posle toga mu je glavica crvena,

: nikolajub - 10. novembar 2008 5:16:54(UTC)
Sofija je sebe kratko cupala kad joj se spava,malo se cupka,trlja oci,nos...cacka usi.
A sada cupa samo mene,i to bas zesce.
Ajde sto boli,nego me i nervira kad me uhvati za kosu i povuce.
Ne nervira me ona,nego taj boli,kao da ce mozak da mi prsne!!!

: eniqma - 6. novembar 2008 17:37:15(UTC)
Moja Emica je prva tri meseca znala tako da se scepa za kosicu(valjda refleksno bebe stezu), da zavristi kada povuce. Sada je prestala ali se nesto mazi kao da trlja oci i celo kad joj se spava! Mozda pokusava samo okice, Ali ne moze da NANISANI!

: Maja-belgija - 5. novembar 2008 6:55:26(UTC)
klara se cupa kad je nervozna i i se spava a najgore je sta cupa sve redom i mene ocupala mi pola kosa uzid

: eleven - 5. novembar 2008 4:55:24(UTC)
To radi i moj Luka, samo sto on jos nema kose nego neku paucinu (rodio se celav). Ali stalno se grebe po glavi i hvata nesto.
A mada ovo nema veze sa ovom temom, moram da spomenem da sam ja to dugo radila. Inace, bila sam jako histericna pa sam cupala kosu i udarala glavom u zid uzid Blesavo dete respekt
Nadam se da Luka nece naslediti taj gen. icon_lol

: natasa ns - 3. novembar 2008 8:07:04(UTC)
i mi imamo taj rad, narocito kad mu se spava, dira usi i cupa kosicu, a dodatno pocupa i mene

: J.D. - 27. septembar 2008 10:17:21(UTC)
Aj' sto se cupa, nego sto nam povadi oci;-)

: nikolajub - 26. septembar 2008 16:50:02(UTC)
Jedno vreme jeste kad joj se spava, i dirala se za usi.
Sad se ne cupa,ali zato mene pocupa skroz.
Ostacu bez kose vrlo brzo ako tako nastavi.

: Medvedic - 1. jul 2008 19:58:23(UTC)
Jao,i moj cupa i zavrce usi,i obavezno se hvata rukama za glavu,kao da ga je nesto iznerviralo,haha...Izgleda skroz blesavo...Ali za sad se ne cupa za kosicu...

: dragana024 - 30. jun 2008 9:43:12(UTC)
Nikola je počeo mene da čupa, ali i one koji mu se približe icon_wink icon_lol
Za sad svoju ne čupa, doduše ni nema mnogo kosice icon_lol icon_lol icon_lol
Ali pre nego što treba da zaspe obavezno čupa i zavrće svoje uši icon_eek neznam

: rozga - 27. jun 2008 10:30:30(UTC)
Marko jos uvek svoju ne cupa ali zato moju...u pramenovima!!! Mozda mu se ne svidja mamina frizuraneznam :-*

: Beca - 26. jun 2008 20:01:33(UTC)
Deca to veoma cesto rade.
Milica takodje, ali tek u poslednje vreme tj od kako je kosica malo porasla, sam primetila.

Kao sto ste vec primetile to najcesce rade pred spavanje, i obicno im predstavlja neki licni ritualcic za lakse uspavljivanje, a takodje mozda se prisecaju trenutaka kada su kao bebice dok su sikili dobijali takvu paznjicu od nas mamica, tj na ovaj nacin pokusavaju da se umire i lakse zaspu.

Ako je to cupkanje u ovim granicama ok jer je u pitanju faza i prolazi.
Medjutim ako dete to radi i toku dana, cesto, i pri drugim aktivnostima npr igri, treba obratiti paznju i pokusati dete animirati i zabaviti.
Mada ponekada je dovoljno samo malo vise ljubavi i paznje.

To sto cupaju nas, bate, seke i ostale tj sve kod kojih im se ukaze prilika...
normalno je, upoznavaju svet oko sebe, mada to nekada bas boli... icon_wink

: milenica - 26. jun 2008 19:35:21(UTC)
Uuuu bas!!! icon_rolleyes
Da mozete samo da me vidite kakve frizure pravim sebi ne bi li mu doskocila da me ne cupa ali...ne vredi..hm..pa dobro moramo i tu fazu proci..

: zvrki - 26. jun 2008 12:49:45(UTC)
Citat:
Daca80 - 25/6/2008 17:03

Sara sebi cupa i zavrce usi, a kosu cupa svakome ko joj se priblizi dovoljno da moze da dohvati.

Isto tako i Stefan a ja sam skoro ocelavila ruganje ruganje nevredi ni da vezujem kosu kada uvati nepusta ima da se osisam na 0 ruganje

: zvrki - 26. jun 2008 12:48:19(UTC)
Citat:
Daca80 - 25/6/2008 17:03

Sara sebi cupa i zavrce usi, a kosu cupa svakome ko joj se priblizi dovoljno da moze da dohvati.

Isto tako i Stefan a ja sam skoro ocelavila ruganje ruganje nevredi ni da vezujem kosu kada uvati nepusta ima da se osisam na 0 ruganje

: Tanja&Katia - 26. jun 2008 8:02:01(UTC)
Katia samo mene gleda da cupne, pa zato gledam stalno da je vezem.
Mada ona uvek uspe neki cuperak da mi dovati icon_razz Sebi kosicu ne dira, vec samo trpa rukice u usta i onda trlja okice kad joj se spava.

: nacafaca - 26. jun 2008 5:51:15(UTC)
Acko mene redovno cupa icon_rolleyes

: Tijancica - 25. jun 2008 19:13:20(UTC)
A joj pa nisam ni otvarala ovu temu, jer rekoh pa normalno je da bebe cupaju za kosu. Ali ne sebe!!! Moja Mia ne cupa sebe, ali mene da. I ne samo da se cupa nego se i grebe. Grebe i sebe. Ali bas greeeebeee. A tek kad pocupa. Veceras me je pocupao jedan djecak od 9 mjeseci, ali stvarno nista u poredjenju sa ovim sto Mia radi.

: Daca80 - 25. jun 2008 19:03:15(UTC)

: Keta - 23. jun 2008 21:31:46(UTC)
Kada pije poslednji obrok predspavanje tj mlekce...obavezno se cupka za kosu sa obe strane...tad znam da je koma da cu je spustiti i da ce kako dotakne dusek zaspati...
A da inace i mene cupa za kosu obozava to,...ali mama nije bas odusevljena al sta cu trpim...:)

: djuric - 23. jun 2008 13:20:33(UTC)
Da naravno,ja sizim jer mi kosa strasno opada posle porodjaja!

: nadjelina - 23. jun 2008 11:12:34(UTC)
Nadja se cupa za kosu kada joj se spava i dira usi!Sebe ne cupa jako ali zato nas zna dobro da pocupa.

: suzy - 15. maj 2008 20:01:13(UTC)
jao meni je jako bilo smesno kada sam prvi put videla mog djoleta da se cupa.a on place,verovatno ga boli,ali ipak jedva mu sklonim ruku.

: ivaiva - 15. maj 2008 7:33:23(UTC)
Lele mislev deka samo Iva go pravi ova.Sega mi olesna koga procitav deka moze da e i faza.Bas e smesno. :) :) :)

: Magija - 21. mart 2008 9:36:05(UTC)

Devojke, evo lena je pocela i sa ovim. Do sada je cupala samo nas, ma svakog kog stigne, cak je i prodavacicu u jednoj prodavnici sa igrackama ocupala da su zeni posle suze.icon_surprised ops:  Ali sada je pocela samu sebe da cupa i to ljuti se kad joj ne dam. Isto tako se ljuti i ako se ocupa puno, valjda se tad ljuti jer nije svesna da taj bol sama sebi nanosi... Ma smesno a i hmmm,zeznuto bogami...

: SInCerITy - 20. mart 2008 16:50:08(UTC)
Citat:
Jecca - 20/3/2008 18:22

I Nina hvata usi i kosu iza usiju da cupa kad je ljuta i kad joj se spava. Sve su to njihove faze u tom periodu. A nosenje sa sobom svega sto joj je pri ruci me uvek zasmeje!!! Kad se kupamo, pokupi lezaljku, kad je presvlacim, pokupi peskiric ili maramicu koja se tu nasla, cetka za kosu! Sve sto padne pod ruku! Uvek se slatko ismejem toj spretnosti.
A kad ce prestati faze cupkanja svima njima, videcemo. A sto je najgore ume da se pocupa da je zaboli pa se rasplace!

Da Jecco, sad je pocela i da se vuce za uvce, i definitivno se cupa za kosicu kad joj se spava, uvjerila sam se. Bice da im je to neka faza, i rado bih da sto prije prodje jer se najezim kad vidim kako vuce pramen kose, sve kontam da li je to boli ...

: Jecca - 20. mart 2008 15:22:20(UTC)
I Nina hvata usi i kosu iza usiju da cupa kad je ljuta i kad joj se spava. Sve su to njihove faze u tom periodu. A nosenje sa sobom svega sto joj je pri ruci me uvek zasmeje!!! Kad se kupamo, pokupi lezaljku, kad je presvlacim, pokupi peskiric ili maramicu koja se tu nasla, cetka za kosu! Sve sto padne pod ruku! Uvek se slatko ismejem toj spretnosti.
A kad ce prestati faze cupkanja svima njima, videcemo. A sto je najgore ume da se pocupa da je zaboli pa se rasplace!

: Iki - 20. mart 2008 14:59:06(UTC)
I Lara se cupala, bas mi je to bilo tada cudno,imala je oko 4-5 meseci. Kad joj nesto ne bi odgovaralo ona se cupala, pa sam se malo i plasila. Ali ubrzo je ta faza prosla.

: mayya - 4. mart 2008 18:58:19(UTC)
Nemanja je imao jednu kratku fazicu cupanja za kosu.
Kad je imao oko 8 meseci, odprilike.
Sad mu je interesantnije da zavrce usi! icon_lol

: Mary - 4. mart 2008 16:05:04(UTC)
da da i Mateo to radi...ali on se ne cupa, on se grebe po licu, taman sad su mu noktici malo ocvrsnuli pre su bili kao papiric. sad kad mu se spava on se samo grebe, ponekad si zabije prst u oko icon_eek

pobogu, ko da hoce oko da si iskopa! ali to je znak da je vec nervozan i da zeli da spava ( svojih jadnih pola sata max.)

: SInCerITy - 4. mart 2008 10:26:20(UTC)
Pa da ivy, od noktica i jesu ranice, posto ima malo kosice lako zagrebe glavicu, a noktice joj zaista sijecem redovno i cesto, stvar je u tome sto je pocela da grebe i struze po svemu i svacemu i tako ih zacijepi pa dodju jos ostriji. iNace Tijanu od rodjenja vodim privatno kod iste pedijatrice i ona je stvarno super, ali tacno znam sta ce mi na to reci : Ma hajde bogati, sta ce joj biti? Malo se cupka, mora dijete nesto raditi s rukama icon_lol

: Brankica021 - 4. mart 2008 10:17:14(UTC)
Anja se kao beba uvek chupala kad joj se spava...tako da su nam to bili prvi znaci kad je vreme za spavanjac...e sad,koji im je to filing,da li se snervoze ili je neshto drugo u pitanjuneznam

: ivy - 4. mart 2008 9:59:01(UTC)
Boki jedva malo kose ima,najvise inad usiju i uspeo je jako brzo da provali da je tu narasla i relativno cesto je uhvati i povuce par puta,inace obozava kosu pa je valjda sad srecan sto i njemu konacno raste icon_lol
Ali nema to bas veze sa spavanjem,nekad u sred igre proveri koliko mu je porasla kosica...
Sinceriti akopravi ranice tu gde cupka kosicu,mozda ipak bolje nazovi dr. i seci jos noktice cim malo porastu. Boki trlja lice kad mu se spava pa mu nokte moram seci svakih par dana inace se unakazi,mozda od noktica Tijana ima ranice

: Butterfly - 4. mart 2008 6:04:04(UTC)
To se mom Segiju jednom desilo, ali slučajno pošto je još mali da bi shvatio da se čupa. Nešto je bio nervozan i digao je rukicu na glavu , uhvatio pramen kose, stisnuo šaku i počeo da vuče. Nisam znala šta da radim, pošto koliko god ja pokušavala da mu otvorim šakicu, on je više stezao i više se čupao. Onda sam ga podigla i on je mahinalno otvorio šaku i pustio kosicu. Sva sreća bio je još mali pa nije skontao da je tako mogao baš iščupati cijeli pramen.

: anitica - 3. mart 2008 10:57:44(UTC)
I Tea cupa kosu ali samo kada joj se mnogo spava. spavam

: SInCerITy - 2. mart 2008 18:54:32(UTC)
Tijana je rodjena 17-09-2007 i bas nam je drago za novu drugaricu Stellu :))))))))))))))))) I Tijana samo gleda gdje ce sta da dograbi rucicama, nekada poludim, odakle god da je podignem ona povuce ono sto je bilo pod njom, i isto tako sada je pocela da podize nozice i da pokusava da ugura nozni palac u usta icon_lol ne znam da li Stella to radi. Poljubac

: mama nl - 2. mart 2008 18:45:01(UTC)
Ma to je valjda sada u ovom uzrastu 'in" :) Stella cupa isto sve zivo sto joj dodje do ruku,tatin nos, mami kosu, zavjese obozava da vuce, carapice sa nogu, ma ama bas sve! Da vidim da su vrsnjakinje-Stella je rodjena 15.09.07-eto nama novih drugara jupiiii!!!! jubimo vas!!! :-* :-* :-* zagrljaj zagrljaj zagrljaj

: SInCerITy - 2. mart 2008 18:37:07(UTC)
A to cupanje mame i tate, to je tek nevidjeno. Kad se docepa necije kose, nastaje takva radosna vriska, i pjevanje, i gugutanje.... jaooooooo A tek mamu kako voli da cupaaa uzid

: andrea - 2. mart 2008 18:12:12(UTC)
I Emica vuce kosu uglavnom dok sisa...ali nista strasno, strasnije je kad vuce moju!!!

: SInCerITy - 2. mart 2008 18:09:09(UTC)
 A sto se tice cupanja, sinoc sam vidjela da to radi i dok spava, kad se vrti. I napravila je sicusne ranice na tim mjestima gdje se cupa i grebe.

: zMayica - 2. mart 2008 15:32:33(UTC)
nego sta nego da se cupamo, bas kao sto cica-maca kaze - i pre spavanja i kad smo jako gladni
a tek sto voolimo baku da cupamo ... :)

: cica-maca - 2. mart 2008 4:36:02(UTC)
Cupali i jos uvek cupa i stipka za vrat dok se uspavljuje, a kad zgrabi neciju kosu niko srecniji od njega nije.

: mama nl - 2. mart 2008 3:09:31(UTC)
Stella ima istu metodu za uspavljivanje-stavi rukicu na glavu i onda se kao ceska, tako se uspavljuje.izgleda ko da cupka kosu. To je pocela da radi od kako ide u jaslice; inace je ja isto tako uspavljujem (kad malo teze moze da zaspi-stavim joj ruku na lice i mazim je ).
Sama kazes da to radi samo kad joj se spava, tako da pretpostavljam da se i ona tako uspavljuje. Ali ako primjetis da se cupka u nekoj drugoj prilici ili cesce mogla bi za svaki slucaj da pitas doktora za savjet.

zagrljaj :-*

: Bambina. - 1. mart 2008 21:25:19(UTC)

I moja pocupa ono malo kose sto ima, i to svaki put kad joj se spava. Nista to nije alarmantno mada bih ja vise volela da umesto cupanja, na primer zeva icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol

: Cvetic - 1. mart 2008 21:02:07(UTC)
TAMAN da postavim istu temu, zeno ,preduhitri me! He,he pogledaj nam tiker!!!
Nasa cupa cuperak iza usiju kad joj se spava, kad joj je dosta formule .kashice i kad joj neko nije smesan a krevelji joj se icon_lol
Normalno ,ne brini.

: Uros i Aleksa - 1. mart 2008 20:59:39(UTC)
ponekad kad mu se mnogo spava

: SInCerITy - 1. mart 2008 19:23:01(UTC)
Help, u poslenje vrijeme moja Tijana ( 5,5 mjeseci) otprilike kad joj se spava stavlja svoje rucice na glavu i pocne da se cupa. To izgleda kao da se cese, ali na kraju vidis da drzi pramicak kose i vuce ga. Totalno sam zbunjena, ne znam zasto to radi. Isprva sam mislila da je zbog tjemenjace, ali to sam sanirala, a ona se i dalje cupa. Da li se to vama desavalo? Glupo mi je da zovem pedijatra zbog toga. Hvala unaprijed.