Obaveštenja

Icon
Error

: Nataša B. - 17. februar 2012 14:50:17(UTC)
Kada se radi rtg djetetu,nivo zracenja se smanjuje i prilagodjava uzrastu.Svakako da se ne moze reci da uopste nije stetno ali nije to uopste takav bauk.

: Jesenska - 17. jul 2011 1:20:08(UTC)
Moje dete ima zatvore od četvrtog meseca i borim se sa njima raznim sredstvima sa promenljivim uspehom. Sada ima dve godine i četiri meseca i u četvrtak smo završili na hirurgiji na Institutu posle deset dana sa ukupno dvadeset grama izbačenih klikera, kamenčića i peska. Na sreću, problem se 12 sati po prijemu rešio klizmom i velikom dozom portalaka, ali doktorka insistira na ispitivanju koje uključuje i rentgen, a on je na rentgenu glave bio u aprilu, pre tri meseca. Koliko je bilo koja opcija stvarno opasna? Ko zna kakva grozota potencijalno izaziva zatvore dok ga ne stavim pred iks zrake koji potencijalno izazivaju rak. Šta biste vi uradili?

: Estella - 14. septembar 2010 11:15:14(UTC)
I ja se izvinjavam za off topic! I meni je to konfuzno oko urologije i nefrologije. Jelena, hvala ti puno zaove informacije. Bas bih volela da jos neko pogleda ove nase rezultate. Ako saznas gde radi privatno, molim te posalji mi na pp!

: jelenaorg - 13. septembar 2010 23:30:51(UTC)
Estella , ja bi bila jako srecna ako odvedes dete njemu ili pak ne dete vec papire sve , nalaze, laboratoriju, otpusne liste , mikcionu dakle od rodjenja na ovamo sve sto imas iz oblasti urologije i nefrologije , ultrazvukove sve sve sve kod njega . Zovi Tirsovu i zakazi on je svake srede cinimi se na konsultacijama za pacijente, mislim da ti treba i uput , ali to nije problem dace ti pedi. Imas ga i privatno mugu se raspitati gde sta i kako.... ja bih njemu dala dete na operaciju sa osmehom na licu veruj mi. Inace radi transplatacije bubrega , nevidjen je strucnjak.

Da ume da bude neprijatan i da vice takav mu je temperament ali nebitno zna znanje . Ja sa njim imam eksra iskustvo !

za mene ce veciti rebus ostati Nefrologija vs urologija... na primer drugaricino dete je sa eserihijom i upalom mokracnih kanala zavrsilo na nefrologji u tirsovoj ??? bas te dve oblasti medicine cesto upadaju jedna drugoj u tanjir.

Sorry , sto samo se odaljole od teme ali bitne stvari pisemo :))

: Estella - 13. septembar 2010 19:12:51(UTC)
A dr Vukanic je dakle urolog, a ne nefrolog? Volela bih da se konsultujem i s njim, ali nas salju kod nefrologa zbog te akutne upale bubrega koju je bebana imala, a i lezale smo na odeljenju nefrologije. Ne znam da li ce mi dr dati uput za urologa. Je l' se zakazuju pregledi kod njega?

: njamiii - 13. septembar 2010 17:54:13(UTC)
Evo i ja da dam plusic za Vukanica. Idemo kod njega zbog setajucih testisa i sasvim slucajno smo zapali kod njega. Na prvom pregledu su nas u cekanoci bas naplasili da je neprijata, strog itd. medjutim na mene uopste nije ostavio takav utisak. Definitivno jako dobar lekar. Cula sam za jos jednog sa instituta, ima neko cudno prezime, al' ne mogu sad da se setim...

Elem, mi smo pre mesec dana snimali zubice, ali ja evo do sad uopste nisam razmisljala o zracenju i stetnosti. Valjda sam se toliko bila istraumirala sto je udario i polomio zube i u strahu da li ce sve biti ok, da ovo nije ni palo na pamet...

: jelenaorg - 13. septembar 2010 16:16:26(UTC)
znam ja Bogdanovica i ekipu jako dobro .... vrsan strucnjaj je bio ali je malo ostarei , izlapeo i alkoholise se, pa je nama napricao svasta gde smo na kraju skontali da u opste ne prica o nama vec o ko zna kom pacijentu , pa je taka i otpusna lista bila sa potpuno pogresnom dijagnozom , anamnazom i td. da jeste nefro bolja, ali te eserihije i td. Vukanic resava jednim potezom.

: Estella - 13. septembar 2010 14:44:26(UTC)
Hvala ti Jelena na komentaru. Nama su bas rekli suprotno, da su bolji doduse nefrolozi u Institutu, nas pedijatar nam preporucila bas Institut i napisala uput, a znam da dr Bogdanovic koji je nacelnik nefrologije tamo, kao i dr Stajic i dr Paripovic vaze za dobre lekare. Ne znam, ja sam zadovoljna medicinskim tretmanom koji smo dobile :)

: jelenaorg - 13. septembar 2010 14:03:21(UTC)
Da Estella slazems e u potunosti, problem treba otkivati a ne turati pod tepih. Ne bih ja sad bas detaljnu omela da objasnim kako je meni moj dragi Dr. Vukanic objasnio,. Ali od prilike ovako...

kada se slika abdomen zracenje je manje jer se radioaktivnost rasplamsa na veliku povrsinu i to je malo zracenje, a kada se slika zub velika kolicina zraka se koncentrise na malu povrsinu. Tako nekako. Btw , Estella ako budete imali problema sa infekcijom , zakazuj urokoga Vukanica u Tirsovoj, iskreno ti tamo sa Nefrologije iz instituta i nisu bas neke mustre za uroloske probleme. Eto jedan dobronameran info da znas.

Bravo Lola bravo

: magi - 31. avgust 2010 20:25:08(UTC)
Estella, super za Irinu hrabricu!
Nama je Lola sa mesec dana snimala vrat i stavili su joj zaštitnu keceljicu preko stomaka da joj zaštite reproduktivne organe.

: Estella - 27. avgust 2010 17:22:05(UTC)
Jeste da je stara tema, ali htedoh malo da je "ozivim". Naime, moja bebana i ja smo zaglavile u junu ove godine na Institutu na odeljenju nefrologije kada je ona imala samo 47 dana. Uzrok - eserihija koli i upala bubrega. O tome sam detaljnije pisala na temi Eserihija koli kod dece. Zbog toga su nam i zakazali mikcionu cistoureterografiju za juce. Obavili smo pregled i snimanje, i iskreno, nije bilo toliko strasno koliko sam se ja plasila. Prvo su joj postavili kateter, bila je mirna, samo je malo zaplakala, a onda smo je odneli u sobu za rendgen. Dok smo je nosili, zaspala je sa sve kateterom. Dole je mm usao sa njom, dobio je zastitnu kecelju, on je drzao, ali kaze da nije puno plakala i da je jako brzo sve bilo gotovo. Posle toga je odspavala u kolima, kao da nista nije bilo. Rezultati su ok, nema refluks niti bilo kakvu anomaliju. Nije mi drago sto su morali da je snimaju tako malu, ali zaista mislim da ne treba preskociti taj pregled jer kod dece koja imaju refluks moze jako brzo doci do otkazivanja rada bubrega, zato je bitno ustanoviti na vreme ako postoji neki problem.

: Iva&Lule - 2. februar 2009 1:03:52(UTC)
Jelnea zelim da ti pruzim jedan zagrljaj znam da ti je tesko,da se kidas i nerviras,pa koja majke ne bi zbog svog deteta....Znam da ti je jako tesko sto morate opet kroz to da prolazite :( ali znaj da morate da bi Makiju bilo bolje....Znam da si jako emotivna i da ti ovo sve tesko pada,da te lomi i ubija :( Ali ZNAM da ces to sve izdrzati zarad tvog Makija,iako je on veso i radostan kao da mu nista nije,ti se moras isto tako ponasati,smejati se iako ti se ne smeje,radovati se iako ti do toga nije...Moras imati osmeh na licu zbog tvog malog srculenceta :)

Saljemo vam :-* i mislimo na vas puno,nadamo se najboljem zagrljaj

: ALEK2006 - 30. januar 2009 11:35:48(UTC)
Jeco dajem ti svu svoju snagu da ovo izdrzis jer najgore je gledati svoje dete koje place i to zacenjeno punih pola sata. Mi smo trebali ici na magnetnu i dali mu diazepan da se uspava od njega ali nista nije vredelo nismo uspeli a kasnije su rekli da nemoramo ni da je radimo, tada kao da mi je ceo svet pao sa srca....
Dusa moja malena....

Idete na kontrolu ili sto Vas sad muce?

Mamice samo cu ti reci IZDRZI jer moras Matiji da budes podrska i snaga NEMAS VREMENA za nervne slomove, suze, strah ... a i u Lazu nemozes tek tako da odes, nemozes da ostavis Matiju njemu treba njegova mama koja ga voli i bori se za njega kao i do sada sto je radila. Naoruzaj se strplenjem, skupi svu snagu ovog sveta i GURAJ. Niko nas nepita kako izdrzimo sve to ali neverovatno SVE PRODJE i to nam napravi jednu posebnu vezu koja postane jace nego ikad....

Puno Vas volimo i zelimo ihhhhhhhh.... svega........

: jelenaorg - 29. januar 2009 23:23:38(UTC)
Nas uskoro ponovo ceka citegrafija, ljudi ja sam na ivici nervnog sloma :( ponovo zracenje, mada nas sd tesi da nije opasno, ponovo treba drzati matiju koji ze zacenjuje 30 minuta, ponovo busenje, bronile, kontrasti cuda...Samo neka mi dragi Bog da snage ince cu u Lazu na C kategoriju.

: Dorka - 4. januar 2009 9:24:28(UTC)
Sasa je letos polomio ruku i tu smo imali prvo snimanje rengenom i sledeci put kada su mu skinulu gips posle tri nedelje.Nekoliko meseci nakon toga je nezgodno doskocio na nogu i zalio se da ga boli koleno.Odveli smo ga kod ortopeda i covek je prvo dobro ispitao rukama i zakljucio da nema potrebe da se snima.Dakle ako bas ne mora oni dete nece podvrgavati nepotrebnom snimanju.

: una - 22. oktobar 2008 4:05:38(UTC)
Mi smo pre neko vece imali malu nezgodu,bato joj je sa vratima stisnuo ruku i to dosta jako
otisli smo na hitan prijem,da se vidi da nije zgnjecio,ili polomio kost,jer dosta je plakala
i nije pustala ruku.
Doktor je rekao da nema potrebe da je zracimo,napipao je da nije slomljeno,samo oblozi i po potrebi brufen.
Hocu da kazem da eto nije hteo da joj snima ruku.

: jelenaorg - 20. oktobar 2008 17:12:23(UTC)
iz iskustva mislim da nije problem.

: Sneki - 19. oktobar 2008 19:43:08(UTC)
Iki, ovo je prilicno usko-strucno pitanje. Znam da je x zracenje aditivno, ali koja kolicina, u kom razmaku, to ne bih znala da ti kazem. Valjda lekari znaju (ono sto se mora, mora se), obrati im paznju da je vec imala nedavno jedno snimanje.

: Iki - 19. oktobar 2008 19:33:01(UTC)
Znam da je dosta pisano o tome, ali opet mislim da zasluzuje posebnu temu, ako mislite da ne, vi spojite.....

Lari je prosle nedelje radjen renteg glave (imali smo udes, pa da se utvrdi da nije doslo do nekog preloma i sl.).
E sad imamo termin u sredu za rentgen besike, to je znaci oko 10-tak dana izmedju.
Pitala sam dr. oni naravno uvek kazu, nista strasno, sve je u redu, to je normalno.... ali kod njih je uvek tako za sve, bar ovde u Austriji.
I jos ima neki cvoric kod usne resice, pa mi tu predlaze neki ultra zvuk da proverimo to, mada nadam se da nece opet biti potrebno rentgenom da provere. Ipak mi je zabrinjavajuce da je izlazem tim cestim pregledima.

Sta vi znate o tome i kakvo je vase misljenje?

: jaca2210 - 19. septembar 2008 7:16:13(UTC)
mislim da ni ti ne bi trebala da kao dojilja ides na snimanje.ako ne moras izbegni.ja trenutno zavrsavam visu medicinsku smer radiologija i meni su odobrili da kao dojilja ne idem na letnju praksu.ne verujem da bi nesto puno smetalo ali u svakom slucaju bolje je izbeci caos caos

: beba2008 - 19. septembar 2008 6:12:39(UTC)
Hvala puno.
U Grckoj smo,probacu na sve nacine da Stefan to izbegne,sta njemu tako malom da snimaju.

: Masha&Tasha - 18. septembar 2008 19:02:03(UTC)
Ne znam u kojoj si zemlji, ali raspitaj se dobro. Meni Tasha ima problematican zub sa kojims e rodila i rekli su mi da do 3-4 god ako nije moranje ne radimo snimak zuba i to su mi vise puta naglasili da nije preorucljivo!

: jelenaorg - 18. septembar 2008 18:24:14(UTC)
Kao dojilja smes, a Beba ako mora pa mora. Samo se raspitaj da li je snimanje rengensko ili moze i uz. Raspitaj se kod tog organa koji ti to trazi da li i on kao bebica mora da prolazi kroz to.

: beba2008 - 18. septembar 2008 13:00:14(UTC)
Imam jedno pitanje za nekog ili strucnog ili sa iskustvom.Doselili smo se u stranu zemlju i receno nam je da pre dobijanja boravisnih papira,moramo sa obavimo neke preglede izmedju ostalog i snimanje pluca.Interesuje me da li ja to uopste smem da radim,jer jos Stefana dojim,a ne bih i njega bespotrebno zracila?

: ZZ - 16. septembar 2008 10:15:55(UTC)
jelena, nema razloga da ti bude sramota što si se uspaničila oko jednog RTG snimka..samo brineš za svoje dete i želiš da ga zaštititš, što je sasvim normalno osećanje..
ja sam se javila na ovu temu samo iz razloga da uvidiš da nemaš razloga za toliku brigu i da tvom detetu neće ništa smetati jedno snimanje..

: J.D. - 16. septembar 2008 7:47:08(UTC)
Jelena nadam se da je sada sve OK,sigurno jeste i sto rece Anka prvo kreni sa recenicom....

Sto se tice urgentnog-bila sam znam...sreca je da ide tako ko na traci, ja sam se tamo zadrzala tricavih sedam sati cekajuci(a pri tome ti niko nista ne govori), a udario me klinac skuterom dok sam vozila rolere na Adi i to na biciklistickom delu...druga stvar-najvise brines zbog bebanica i rentgena-nista mu nece faliti sigurno, a veruj mi da bi bila u potpunom bunilu i ludilu da nisu to uradili jer bi sve vreme razmisljala o tome da li ima kontuziju, frakturu,nagnjecenje i da ti ne dajem ideje...znaci najbitnije je da znas da mu nista ne fali...

: jelenab - 16. septembar 2008 7:33:51(UTC)

hvala vam puno na odgovorima. Ja sam se jos juce smirila, u trenutku kad sam procitala o stetnosti skocio mi pritisak. Bez obzira na sve, mislim da je procedura u Urgentnom u najmanju ruku cudna. 

A Dora je moj junak, kao i Mati, ali momentalno bih pristala da mene isnimaju za sve ono sto su njih dvoje morali da prodju, samo kad bi to vreme moglo da se vrati. Dusa me boli. Vama mora da je smesno sto sam se ja uspanicila oko jednog snimka,a  i mene je pomalo sramota moram da priznam. S druge strane, kad je Andrej u pitanju i kad me uhvati panika, racio napusti prostoriju...

I ja se uvek vezujem. I na zadnjem sedistu kad sam sama, ali kad sam s Akijem lakse mi je da ga opsluzujem nevezana (treba pevati, tapsati, davati vodu - hiljadu obaveza :-) ) . U ovom slucaju zbog njega nije bilo lose, jer mi je to omogucilo da ga pritisnem uz sediste, sto je sprecilo njegovo cimanje kada je nastupio najjaci udarac. Zato je stradala moja desna ruka jer sam se njom oduprla o prednje sediste Ja sam danas ipak snimila pluca, iako mi je bolje. Znaci tri rendgena u cetiri dana. Nadam se da sad u narednom periodu bar dve godine necu ici na rendgen.

: ZZ - 16. septembar 2008 6:26:19(UTC)
vidim da nam se jelenab uspaničila oko jednog RTG snimka, pa da je utešim..
misim da smo mi rekorderi u broju snimanja kojekakvih..

uradjena su desetine i desetine običnih RTG snimaka, pa CT, pa magnetna rezonanca, pa multislajsni skener..
sve smo isprobali i sve je grozno i stresno, pogotovo za istraumirano dete kakvo je Dora..

i posle godinu i po dana nismo završili sa tim snimanjima i ostaje mi samo da molim Boga da ta silna zračenja neće ostaviti posledice na nju..

dakle, jelenab..nema sekiracije oko jednog snimka, sigurno ne može da škodi..
u svakom slučaju je bolje što su ga uradili, nego da se potkrala neka povreda koja posle može da napravi haos..

: Jecca - 16. septembar 2008 6:19:57(UTC)
Jeco i ja se slazem sa Jelenom da od tog jednog snimanja nece biti nista. Mi smo Ninu sa samo 1 mesecom starosti vodili na rendgen pluca. Odveli je u hitnu jer joj se slosilo, i oni nas upute tamo, Mozes misliti koji je osecaj , daju mom muzu specijalni mantil oblozen metalom da je drzi na "kalupu" da je "slikaju" i to snimak nije bio dobar i ponovili su dva puta. Zracenja svakako ima, ali od tog jednog puta nece biti nista, pa ne bi bas tako ni nasi lekari poslali dete na snimanje, prosto moralo se! A bila sam i u devetom mesecu trudnoce na skeneru, jer je Nina bila karlicno pa da se premeri da li moze da se izvede prirodni porodjaj! Iako se ja nisam slagala sa tim i nisam htela prirodni porodjaj, dr je insistirao da to snimimo! A u cekaonici pise da je zabranjeno za trudnice! O Boze!!!!
Ja sam naucila ovde tek lekciju vezivanja u autu, pa majku mu ako se mora svuda u zemljama nije to "e nemoj da platim kaznu, moram se vezati" vec "vezuj se, radi sigurnosti". Decije sediste je super stvar, i uopste nisam za drzanje deteta u rukama!
Jecko, nadam se da ste OK, smiri se, oporavite se. Mozda ti se slosilo i zbog samog soka od udesa. Ljubac!

: ZZ - 15. septembar 2008 20:57:10(UTC)
vidim da nam se jelenab uspaničila oko jednog RTG snimka, pa da je utešim..
misim da smo mi rekorderi u broju snimanja kojekakvih..

uradjena su desetine i desetine običnih RTG snimaka, pa CT, pa magnetna rezonanca, pa multislajsni skener..
sve smo isprobali i sve je grozno i stresno, pogotovo za istraumirano dete kakvo je Dora..

i posle godinu i po dana nismo završili sa tim snimanjima i ostaje mi samo da molim Boga da ta silna zračenja neće ostaviti posledice na nju..

dakle, jelenab..nema sekiracije oko jednog snimka, sigurno ne može da škodi..

: jelenab - 15. septembar 2008 20:07:44(UTC)
:-* :-* :-*

: jelenaorg - 15. septembar 2008 20:06:34(UTC)
jeco pusti sad to sto nisi nasla, rekoh ti ja znam da si bila u frci Bambi ce to da spoji kad bude imala vremena.
Nemoj da brines kad ti kazem popi veceras jedan cajic od lipe i ususkaj se pored tvog divnog muzica...bice sve ok veruj mi bitno je da ste vi zivi i zdravi :-*

: jelenab - 15. septembar 2008 20:01:09(UTC)
Hvala ti puno Jelena na odgovoru. Procitacu sta si ti vec pisala. Vec si me malo smirila. Previse stresa u nekoliko dana.....
Izvinjavam se moderatorima, ali pretraga nije htela da radi, a pokusala sam da nadjem da li je vec pisano o tome.

: jelenaorg - 15. septembar 2008 19:17:17(UTC)
jelenab, ne znam odakle d apocnem...prvo drago mi je da je Andrej kako treba i nadam se da ce i tebi biti sve kao treba i da ce se sve zavrsiti dobrim ugruvavanjem i nicim vise.
O rengenu sam pisala ovde i tema se zvove Rengen - sta sve teba zvati. Bambina ce prespoiti uvu temu u tu.
A ja cu sada iskoristiti priliku da ti ovde odgovorim, jer te potpuno razumem da si u panici.
Draga jelena ni malo ne treba da budes u frci, rengen i zaracenje kao takvo jeste stetno, ali od jednog sniumanja mu AMA BAS NISTA nece biti, veruj mi imali smo 3 u prvih 12m procitaces vec da se ne ponavljam. Doktori moraju u HITNOM postupku odstraniti tu mogucnost da ima neuroloskih povreda i rengen im je za to najprakticnija metaoda. Ne sekiraj se nisu ama basnista lose uradili. Andrej ce biti potpuno dobro, nas dr je pazljivo napravio pauzu izmedju dva snimanja 6m a prva dva smo uradili u roku od nepun mesec, na nekim snimanjima cak nismo nosili ni zastitnu kecelju. Jeco ja se nadam da posle ovog mog posta neces brinuti odnosno da ce ti biti bar malo lakse. Nadam se da sve stos te prosli da ce se zavrsiti samo na stresu, Andrej se toga ne seca budi sigurna u to. Evo linka sa mojom temom http://forum.roditeljpor...id=4517&posts=10#M274358

:-* :-* :-* Zelim da sto pre zaboravite sve ruzno i vratite osmeh na lice zagrljaj

: jelenab - 15. septembar 2008 18:05:01(UTC)

Mi smo u subotu prosli grozno iskustvo. Imali smo lancani sudar. MM, Andrej i ja. Ja sam "najgore" prosla, zato sto sam se ugruvala. Andrej je bio vezan u svom sedistu (onome ko ga je izmislio treba dati nagradu za zivotno delo), tako da se pri prvom kocenju cimnuo ka napred, a vec pri udarcu automobila od pozadi u nas auto, ja sam ga dodatno rukom pritisla za sediste. On se jako uplasio i poceo da place ali vrlo brzo se smirio. Medjutim nekako je zadobio malu modricu i cvorugu i ogrebotinu na celu (to mi je totalna misterija u sta je mogao da se udari jer je bio vezan kajsevima: mozda u cipelu, ili u kopcu...ne znam), pa smo posle uvidjaja ipak resili da ga odvedemo u Urgentni. S obzirom da smo njega vodili, a i mene je pocela da boli desna strana tela, vrat i potkolenice (ja nisam bila vezana na zadnjem sedistu pa sam se istumbala) resila sam da im se i ja pozalim. Ali nasa poseta Urgentnom se svela na to da su Andreju rendgenom snimili glavu i konstatovali da je sve ok, a meni su snimili glavu, grudni kos, i stomak ultra zvukom. Moram da priznam da nas niko nije konkretno pregledao, samo kao na traci iz jedne sobe u drugu. Elem, meni je bilo drago sto smo dobro i nisam preterano razmisljala o zracenju i rendgenu.

Ali juce mi se slosilo. Dobila sam temperaturu. Otisla sam kod doktorke i ona mi je dala uput za rendgen pluca jer sumnja na upalu - sto bi bio moj treci rendgen za 4 dana. Tu sam se zamislila i sela da procitam nesto o tome. I onda sam videla da je rendgen zapravo jako stetan za decu. Da kod njih mnogo lakse dolazi do mutiranja celija usled zracenja. I onda sam se bas razzestila sto su Andreja tako olako, bez pregleda, bez razgovora sa nama poslali na rendgen i to glave.

Da li je neko od vas vodio ovako malo dete (Aki ima godinu i mesec dana) na rendgen i da li neko od strucnjaka moze malo da napise nesto o stetnosti rendgena. Net je put informacija o tome kako je r. stetan u trudnoci, ali nisam nasla bas previse o uticaju na decu.

: ciciban - 6. maj 2008 3:45:55(UTC)
Jelena respekt respekt

: Cvetic - 5. maj 2008 18:36:37(UTC)
Uf bre Jelena zagrljaj zagrljaj zagrljaj

: Bambina. - 5. maj 2008 17:01:54(UTC)
Jelena ti si mama heroj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj

Super je tema i nadam se da ce mnogi u njoj naci odgovore koje traze

: jelenaorg - 5. maj 2008 14:37:55(UTC)
Ivana sada sam iscitala ceo tvoj post, nije Luku nista bolelo sigurno, samo male bebe ne znaju sta ih je snaslo kada ih tako fiksiramo i ne damo im slobodu pomeranja, to je za njih pakao, i na sve to im mi to radimo a od nas ocekuju samo najbolje pa nas onda gledaju u cudu, zasto to radimo ....ali hvala Bogu mali su pa sve to brzo zaborave. Verujem da je bilo stresno , bilo je i za mene a pogotovu za Matiju.
Zaboravila sam da napomenem da posle ubrizgavanja kontrasta treba dete da popije sto vise tecnosti bilo koje.

: jelenaorg - 5. maj 2008 13:03:01(UTC)
Pisala sam detaljnije na temi od ZZ Kad ti se zivot preokrene, ovo je samo delic onoga kroz sta smo prosli. Ali sada je sve ok, Bogu hvala. Moje ne iskustvo me je poidstaklo da otvorim ovu temu, ako neko bude prolazio kros slicne stvari da zna sta ga tamo ceka.
U svakom slucaju mi je drago da vam se tema dopada, i volela bi da se ukljuce i drugi i pisu o razlicitim iskustvima kada je Rengen u pitanju!

: mayya - 5. maj 2008 12:20:22(UTC)
Uh, Jelena, svaka cast na hrabrosti i tebi, a pogotovo Matejici.
Zelim vam da se nikada vise ne mucite tako.

: Ivana-Lukina mama - 5. maj 2008 11:26:05(UTC)
Jelena lepo je sto si otvorila ovu temu,tako ce se majke u sa istim problemom informisati i razmnjivati svoja iskustva:)

Zao mi je kroz sta je sve Matija prosao :(

Elem, i mi smo bili na rengensko snimanje kukova :)

Ja sam mislila da ovde to rade kao kod nas sa onim aparaticem za UZ,ustvari ovde uopste se ne snimaju kukove nego se beba pregleda cim se rodi tj. dva dana posle rodjenja pregldaju je dva pedijatra u porodilistu.
Kad je Luka imao mesec dana nasa doktorka ga je pregledala i dala uput da mu se snimaju guzovi kao nisu simetricni.Odemo zakazemo u centar i tad ga je doktor pregledao za UZ,naravno sve je bilo u redu.

Kad je imao 4 meseca posalje ona nas na snimanje kukova,kao ne radi se to ovde ali ipak da proveri,mi zakazemo u isti centar,ja sam mislila icice i muz sa nama kao prosli put mislila sam bice na Uz,kad ono rengensko snimanje,i trazili su majka sa detetom da krene,meni su dali keselju da obucem,Luku sam skinula golog legla ga na podlogu i dali mi zastitu da mu stavim na penis.Morala sam da mu istegnem noge da budu prave,a ne u zabljem polozaju,on se rita,place,ona zastita za penis se pomera,a ja nemam snage da ga drzim cvrsto,on zbunjen,uplasen,verovatno ga je i bolelo kad sam mu drzala noge,i naravno taj snimak su pregledala 3 lekara i sve je bilo u redu.
A ja sam posle plakala sto sam ga onako stezala a moralo je tako,i sve sam mislila bice to pregled sa UZ ,a ovako sma bas bila iznenadjena,mislim malu bebu na rengen snimati :(

: Bokicca - 5. maj 2008 10:09:58(UTC)
Jelenaorg hvala ti sto si podela svoje iskustvo sa nama.
Bas mi je zao sto je Matija morao kroz sve to da prolazi.

: kaja - 5. maj 2008 9:54:55(UTC)
I bre! Pile malo, šta je već prošao! zagrljaj
jelenaorg, odlično što si otvorila ovu temu. Verujem da će puno značiti svim mamama. Treba uvek biti infromisan.

: jelenaorg - 5. maj 2008 8:31:57(UTC)

Mi smo u prvoj godini Matijinog zivota tri puta bili podvrgavani rengenskim snimanjima na razlicite nacine. Svako nsimanje je bilo prica za sebe. Zelim ovim putem da prenesem nase iskustvo i znanje. Otvaranjem ove teme takodje zelim da pozovem i druge koji su imali iskustva sa rengenom da pisu o tome.

1. Mikciono snimanje ovo snimanje smo radili kada matija imao 40 dana. Snimanje je neprijatno i stresno po bebu. Radi se tako sto se stavi kateter u mokracni kanal i povremeno se kroz njega pusta kontrast ( tecnost ) i vrsi se snimanje. Na osnovu ovog snimanja dobije se rezultat rada i funkcijonalnosti bubrega, kao i nacin mokrenja, da li je potpuno ili delimicno. Beba mora biti cvrsto fiksirana za podlogu i ne sme se pomerati kako bi snimak bio uspesan. Ono sto morate znati je da svako stavljanje katetera u 90% slucajeva izazove infekciju ( urinarnu) pa se stoga odma nakon analize mora pripisati adekvatan antibiotik sirokog spektra, sto u nasem slucaju nije bilo uradjeno pa smo posle ovoga zaglavili u bolnicu sa leukocitima u masi, naravno greskom lekara.Roditelji na ovom snimanju nose zastitne kecelje protiv zracenja. Ovo snimanje smo obavili u Tirsevoj.

2. IVP- ovo snimanje se obavlja perijodicno tako sto se bebi prvo stavi bronila u venu i kroz nju se periodicno ubrizgava kontrast (tecnost) koja inace nista ne boli , ne pece, i periodicno se snima i dodaje kontrast sve ukupno oko 2 sata traje snimanje. Ovo snimanje smo obavili kada matoja nije imao ni puna 3 meseca. Takodje je jako stresno po bebu jer isto mora biti fiksirana za podlogu. Takodje se ptari rad i funkcijaonalnost bubrega. Na ovom snimanju  roditelji nose zastitne kecelje protiv zracenja. Posle ove analize se ne prepisuje nikakva terapija. Ovu analizu smo obavili na Institutu za majku i dete.

3.DTP-cintegrafija- ovu vrstu snimanja smo obavili nedavno sa punih 12 meseci. Radi se tako sto se preko bronile ubrizgava kontrast u venu, periodicno dodaje na 15 min. Snimanje traje tacno 30min u kontinuitetu. Dete teba da lesi fiksirano za podlogu bez pomeranja kako bi snimak bio uspesan. Takodje je stresno ukoliko je dete malo, vec starija deca to lake podnose i nema nikakvih problema jer im se da objasniti. Takodje se ovim snimanjem dobija rezultat funkijonalnosti i rada bubrega. Roditelji na ovom snimanju ne nose zastitne kecelje protiv zracenja kao i osoblje. Ovo snimanje smo obavili u Gradskoj bolnici, kod radiologa dr Aide Afgan. Rezultat je gotov nakon 15 minuta.