Obaveštenja

Icon
Error

: fros - 2. april 2010 0:50:01(UTC)
pa jos mi kasni,eto ve4 10 dana,pa cu da uradim jos jedan test u ponedeljak..
uradila sam do sada dva,jedan kad mi kasnilo 3 dana i pokazalo mi dve crtice ali druga crtica je bila jedva vidljiva bleda,a drugi put sam uradila test kad mi kasnilo 5 dana i taj put se vise videla bleda ruzicasta crtica naravno druga...

: ija_ftn - 1. april 2010 23:58:22(UTC)
Citat:
fros - 21/3/2010 01:19

hvala puno draga ragaco i ja se nadam da ce da mi kasni sad u utorak:)
pa javljam ti kad prodje utorak i nadam se da cu imati odlicne vesti:)
jer se bas nerviram,ginekolog kaze da je sve super,a ja nikako da zatrudnim,a imam svaki dan odnose i to kad su mi plodni dani:)
msm bezveze....

I? Ima li lepih vesti?

: fros - 22. mart 2010 2:19:01(UTC)
hvala puno draga ragaco i ja se nadam da ce da mi kasni sad u utorak:)
pa javljam ti kad prodje utorak i nadam se da cu imati odlicne vesti:)
jer se bas nerviram,ginekolog kaze da je sve super,a ja nikako da zatrudnim,a imam svaki dan odnose i to kad su mi plodni dani:)
msm bezveze....

: ragaco - 22. mart 2010 0:31:38(UTC)
Povisena BT uzrokovana je porastom hormona progesterona,on inace odrzava trudnocu ako do nje dodje.Ako ne,njegov nivo opada i dolazi da pada BT i menstruacije.Znaci normalno je da ti je sad povisena i ako jeste i ako nije doslo do oplodnje.Ako ostane povisena i posle 23. i menstruacija kasni,obzirom da si rekla da su ti bas redovne,preporucujem ti da odes do bilo koje laboratorije i uradis beta hcg iz krvi.Mnogo pouzdanije od kucnog testa,ranije otkriva eventualnu trudnocu.Rezultate dobijas istog dana,ovde u BG kosta oko 700din,to ti je 7 evra.
Samo polako,mada znam kako ti je,eto jos par dana,pa ces znati na cemu si.Od sveg srca ti zelim da je bebac u pitanju!!!!lLjubim te i javi se!!!

: fros - 21. mart 2010 22:59:41(UTC)
ragaco bila sam pre dva dana kod ginekologa i rekla mi da je sve u redu samnom i da sam super....Ali da bi bili sigurni ida bi videli da li se radi o trudnoci mora da mi kasni bar nekoliko dana...na primer ako treba da dobijem 23og,da mi kasni do 1og aprila...ona mi rekla da ne moze nikakav aparat da mi kaze da li je to trudnoca ili nije pre nego sto prodje datum za m.
ja skoro eto zadnjih 4 dana merim BT i svaki dan mi pokazuje izmedju 37 i 37,1 C....ali sad mi se smanjile one mucnine od kad sam pocela da merim BT...mozda jer se nadam da jesam:)))nisam tako napeta i to:)
aj mi reci sta moze da znaci ovo sa moju BT,koju merim skoro svako jutro u 8:03h:)) i ona i dalje je kazem ti izmedju 37 i 37,1 C a treba da dobijem m. 23og i nadam se da ne4u da dobijem:))
ljubim te puno ragaco

: ragaco - 17. mart 2010 14:54:13(UTC)
Mozes meriti oralno,vaginalno ili rektalno,samo da se opredelis za jedan nacin i ne menjas ga.Pozeljno svakog jutra u isto vreme cim se probudis.T bude povisena posle ovulacije do menstruacije.Obicno dan pred vesticu padne.A to koliko je povisena je individualno,meni najvise bude 36.8 ili 36.9.Posto vec dobijas redovno,ako i posle 24.bude povisena,a ne dobijes,to ce biti dobar znak.A tad ces vec moci da uradis test...samo strpljivo!Eto ja tri godine cekam svakog meseca,merim t i ostalo...cak sam i poremetila hormone na nervnoj bazi...pa shvatila da moram da spustim loptu ako hocu bebu.A muz mi se leci,pa dok kod njega ne bude poboljsanje,dzaba se i opterecujem.Neki dan mi sve to lakse padne,neki teze..kad dobijem-smak sveta,ali pokusavam da se obuzdam.
A sto se foruma tice i tu da budes strpljivija,svi smo tu nekad bili novi.Slabo i radi u zadnje vreme,polako...dobices sve odgovore..imaces prilike i da se radujes sa novim mamama,da tesis cekalice kad im zatreba,da pozelis dobrodoslicu novim clanovima...i da se ne zalis kako niko ne obraca paznju na tebe,nije tako.
I jos da ti kazem,regulisi te infekcije sto si pominjala sto pre,mogu da smetaju.Pogledaj onaj sajt sto sam ti preporucila,zaista je dobar.Puno te pozdravljam i ljubim i nadam da ces nas obradovati uskoro!!

: fros - 17. mart 2010 14:09:13(UTC)
hvala ti ragaco mila,ali ja treba da dobijem sad 24og,jos nisam dobila,a uvek imam redovne menstruacije,nadam se ovaj put da bude kasnila:)
prosla mi ovulacija,bar ja tako mislim...i sad ti kazes da BT mora da ostane 37 C do kraja meseca,a i da ne dobijem na 24og jel tako???
i da te pitam jel je pravilno da merim BT tako sto ustajem oko 8h i merim ne ispod jezik nego u anusu???jel pravilno ili nije???
hvala puno sreco....samo ti si ispala fer i odgovorila na moje pitanje.....ovde sve gledaju samo za svoje probleme ili samo odgovaraju na one koji znaju...a ja sam nova tu i zato mi niko ne odgovara odmah...
hvala jos jednom ragaco...
ljubim te

: ragaco - 17. mart 2010 13:46:29(UTC)
Fros draga,moguce je,ali ne mora da znaci,kao sto vazi za sve te simptome.Sto se bt tice,ona bude povisena nakon ovulacije,pa padne pred menstruaciju.U slucaju trudnoce ostaje povisena.Poslacu ti ime sajta gda ja pratim bt,tamo ti je sve objasnjeno u vezi sa tim.Mislim da ne bi trebalo ovde da ga reklamiram,pa cu to privatnom porukom.A zelim ti naravno da je upravo sad ono sto se nadas!CMOK

: fros - 17. mart 2010 13:31:33(UTC)
izvinite ako neka zeli da mi objasni i odgovori na moje jednostavno malo pitanje...
dali BT nakon ovulacije ako ostane 37 C i ja skoro zadnjih 5 dana osecam veliki zamor od svega sto uradim,onda mucnine u stomaku,kad stojim boli me kicma,da li postoje minimalne sanse da to bude pokazatelj za trudnocu??

MOLIM VAS ODGOVORITE MI NA OVO MALO PITANJE.........HVALA VAM UNAPRED

ljubim vas

: Bomi - 10. mart 2010 14:07:42(UTC)

Zeko, gde si? Kako BT?

Meni je jutros 37.1C, 38-i dan ciklusa.A dobijam na 26-27 dana.

Daj Bože da sam trudna ;]

: Bomi - 9. mart 2010 14:45:06(UTC)
Evo i mene sa istim pitanjem. Na testu za trudnocu sam vec pisala. Do danas vec kasni 10 dana. Test sam radila pre 7 dana i bio je negativan. Ali temperatura je zadnjih 9 dana 36.9, a posle menzisa je bila 36.5. U periodu kad sam trebala da dobijem mucio me je stomak kao da ce stici, medjutim nista od toga. I sekret, sto kaze Zeka, jako obilan, kremast i rastegljiv.

Temperatura mi daje nadu da je mozda bebac na pomolu, ali me je test razocarao. 30-i dan mi je u prvoj trudnoci pokazao II, a sada kaze da nisam trudna. smrc, smrc...

: zek4pek4 - 8. mart 2010 14:55:57(UTC)
Znam Fokice,ali kako sam negde procitala,ako bazalna temperatura ne spadne pered mecu,onda je moguca trudnoca.
Sacekacu jos 2 dana,pa cu da radim test,ako ne budem dobila.
Sta bude bice.

: Fokica - 8. mart 2010 14:39:38(UTC)
Zek4pek4 zasto ne uradis test?
To ti je pouzdanije od merenja bazalne temperature. Mada koliko sam upucena, ova metoda se koristi vise za odredjivanje ovulacije nego trudnoce.

: zek4pek4 - 8. mart 2010 14:28:56(UTC)
Roco hvala ti na odgovoru.Sutra cu da izmerim cim se probudim ujutru,pa cu onda znati.Naravno ako budem do sutra dobila onda nista.

: roko - 8. mart 2010 14:24:45(UTC)
Zek4pek4 meni to miriše na beiiiicuuu i to dobroooo,bazalna temperatura se mjeri ujutro dok si još u krevetu i to svako jutro u isto vrijeme...a što se tebe tiče svi tvoji simptomi mi ukazuju na trudnoću....sretno !!!

: zek4pek4 - 8. mart 2010 14:21:06(UTC)
Drage moje.Imam pitanje i nadam se da ce neka od vas znati da mi odgovori.
Imam 2 sincica i sada mi kasni vec 2 dana,juce sam imala boleve kao da cu da dobijem,ali nista,samo sekret i to gust.
E ovako zanima me kako se meri bazalna temperatura?
Koliko ona mora da bude visoka da bi znala da je mozda u pitanju trudnoca?
Ja sam merila danas i bila je 37,ali neznam da li sam merila pravilno.
Ja planiram troje dece,ali ne ovako brzo,jer imam dvoje male dece.Mada ako je to Bozija volja,neka bude tako.
Hvala vam unapred na odgovoru.

: d77 - 30. oktobar 2009 9:50:40(UTC)
Evo danasnjeg grafa
[img=http://img171.imageshack.us/img171/9122/grafa.th.png]

: d77 - 29. septembar 2009 9:28:10(UTC)
Evo i mog grafa, ali nista od crvenih linija...bas mi je cudna T. A od subote me strasno bole grudi, kao da cu dobiti za nedelju dana...

: tashaaaa - 28. septembar 2009 10:42:53(UTC)
Pozdrav zene!
Mene nije bilo bas odavno...
Vrijedna sam zadnja 2 mjeseca, biljezim BT na FF i evo ovog mjeseca mi kasni vec 5 dana...moja prosjecna temperatura je 36,36 a drzi mi se sad na 36,8-36,9...Ovulacija je bila 10-i dan ciklusa, a sad je 31. Lutealna faza traje vec 21 dan... Sta kazete na ovo? Inace, ciklus mi normalno traje 26-27 dana. Ako ne dodje, testiracu se u srijedu...

: d77 - 25. septembar 2009 9:52:29(UTC)
Juce me ubi neki vodeni sekret, a T mi jutros skoci...sta li se desava, ne znam?
Ponadala sam se da mi je puko onaj perzistentni folikul, ali mi dr sinoc na UZ potvrdi njegovo prisustvo...

: roko - 31. avgust 2009 14:14:24(UTC)
D77 ma ok je eeej...nije to ništa ,nemoj se molim te toliko za sitnice kačiti,opusti se molim te...

: d77 - 31. avgust 2009 12:49:57(UTC)
A sta ja da radim sa ovom mojom baz.T, nesto varira:

: roko - 31. avgust 2009 11:32:35(UTC)
daj mi svoj mail ja ću ti poslati

: bojanica7 - 31. avgust 2009 11:29:11(UTC)
ne mogu. idem na free registraciju po peti put i svaki put mi posle onog next kaze Unfortunately your request for membership could not be processed favorably at this time.

If you have a friend who is already a member you may want to ask her to invite you using the FertilityFriend.com's referral program.
zato bih volela da me neko od vas pozove, ako moze ;)

: roko - 31. avgust 2009 10:50:10(UTC)
Bojanice7 ma ne trebaš samo idi na fertilyfriend na google i registruj se

: bojanica7 - 31. avgust 2009 2:39:41(UTC)
hej drage dame, zdravo! ja sam nova i polako se spremam za pracenje bt, pa me zanima kako da se uclanim na taj sajt koji pominjete, posto mi kazu da je potrebno da me neko od prijatelja pozove i da ne mogu da se registrujem tek tako :( svasta. hvala vam

: roko - 25. avgust 2009 14:46:05(UTC)
Pa ok je to,kada treba da dobiješ? Po ovom ja bi rekla da ćeš sutra...

: d77 - 25. avgust 2009 14:20:42(UTC)
roko, jos je pala T i ne znam sta vise ceka...

: roko - 24. avgust 2009 15:16:47(UTC)
D77 a šta se može..opet niš za sigurno ne znaš dok ne dođe m...dočekati ćemo mi...

: d77 - 24. avgust 2009 10:23:49(UTC)
Temperatura je pocela da pada...

: roko - 22. avgust 2009 12:18:10(UTC)
Jutro ...ja ovaj ciklus nisam mjerila temp,i hajde izmjerić ću jutros da vidim,još 8 dana do kraja je ciklusa...i temp uobičajena,tako se bojim da ništa ni od ovog mj... neznam :( :( :(

: d77 - 21. avgust 2009 12:23:59(UTC)
Pa ovako mi je lakse, jer vidim da ima progesterona i da ne bi trebalo da bujaju ciste

: Nastasija - 21. avgust 2009 12:15:58(UTC)
MOLIM????? Hej D77, gde je nestao optimizam??? Samo pozitivno, pusti prirodu da odradi svoje, prestani da meris T ovog trenutka, napravi brejk, pusti....Probaj i pusti

: d77 - 21. avgust 2009 12:08:07(UTC)
Iskreno, ocekujem da za vikend padne...ali, to nema veze...strpljivo cekam...

: Nastasija - 21. avgust 2009 12:05:53(UTC)
D77, odlicno!!!!!! Neka tako ostane!!! I jos nesto da znate drage moje prijateljice, temperatura moze da pada u ovom drugom delu, ali bitno je da nepadne ispod proseka!!!

: d77 - 21. avgust 2009 12:00:17(UTC)
Evo grafikona

: roko - 19. avgust 2009 12:07:24(UTC)
hahahahahah znam kako ti je...

: tashaaaa - 19. avgust 2009 11:59:33(UTC)
Danas je 36,8.... raste... dabogda se ne smanjivala...

: roko - 19. avgust 2009 11:53:04(UTC)
Moguće tashaa..mada je još rano ali je moguće da je imlatacija,i meni je danas 5 dan poslije ovulacije isto me jajnici boluckaju,al ja imam ovo peckanje vagine uuuuuuf...uglavnom sretno tiii...

: tashaaaa - 18. avgust 2009 22:21:09(UTC)
Hej zene, pocela sam i ja sa fertilityfriend.com sajtom, pokazalo mi je da je 11. dana ciklusa bila O. Pocela sam mjeriti temp. tek kad se zavrsila M. i 4 dana za redom je bila 36,2... Skocila na 36,4, pa 36,6, pa pala na 36,4, pa jutros opet 36,6... Vidjecemo hoce li i dalje da varira...Ispostavilo se da sam ja pogresno mislila da je kraj plodnih dana kad stane sekret, a ono tamo, taj dan je Ovulacija...mislim da sam ga cak i preskakala ranije... naime, potpuno nenamjerno smo bili vrijedni bas vece uoci ovulacije, a sutra ujutru mi je zabiljezen skok temperature. Sad mi je 5 DPO, pocelo je neko ziguckanje na desnom jajniku i kremasti sekret (gusti bijeli po malo). Citam ovdje da temperatura zna da varira (padne pa opet skoci) kad se desi implantacija... Sta vi mislite o svemu ovome?

: Singi71 - 18. avgust 2009 19:47:17(UTC)
Citat:
roko - 16/8/2009 14:58

Singi71..temperatura padne pred m i kada se desi imlatacija,tako da moraš pričkati da vidiš hoće li doći i onda ako kasni i temp se povisi velika vjerojatnost je da se dogodi trudnoća...iz osobnog iskustva,meni se spustila dva dana prije m i opet povisila i ostala takva kada sam ostala trudna inače ostane snižena kad treba da dobijem...

Hvala ti na odgovoru,tek sad sam videla da si mi pisala.Nazalost temp. je ostala snizena i kao sto si rekla dobila sam vestica jos juce.Sta da se radi osim da se strikam i ukrevetu , to i planiram.Cmok

: d77 - 17. avgust 2009 13:58:26(UTC)
Roko, trebalo bih da dobijem sled.utorka...videcemo...

: roko - 17. avgust 2009 12:45:12(UTC)
E ta je odlična...mislim sve ok izgleda,kad trebaš dobit?

: d77 - 17. avgust 2009 9:52:06(UTC)
Roko, valjda je sada dobra T. Evo kako izgleda:

: roko - 16. avgust 2009 16:58:18(UTC)
Singi71..temperatura padne pred m i kada se desi imlatacija,tako da moraš pričkati da vidiš hoće li doći i onda ako kasni i temp se povisi velika vjerojatnost je da se dogodi trudnoća...iz osobnog iskustva,meni se spustila dva dana prije m i opet povisila i ostala takva kada sam ostala trudna inače ostane snižena kad treba da dobijem...

: Singi71 - 15. avgust 2009 21:35:56(UTC)
Mene zanima da li bazalna temperatura mora pasti pred vestica ,tj. da li ima slucajeva da bazalna tempatura padne pred kraj ciklusa iako je u pitanju trudnoca?

: tashaaaa - 14. avgust 2009 11:41:40(UTC)
Hvala Roko draga, nadam se da cemo obe uhvatiti ovulaciju uspjesno!!!!!!!!! Red bi bio!
Koliko vec pokusavas? Ja pola godine...

: roko - 14. avgust 2009 11:15:10(UTC)
Tashhhice ma znaš šta je najbitnije ...redovno imati odnose,i onda nećeš fulat,ja mislim da si pogodila ovulaciju,pa sada šta se desi ...nadam se da hoće..puno sreće...p.s. i meni je ovih dana ovulacija :)

: tashaaaa - 14. avgust 2009 10:56:02(UTC)
E koji sam ja debilko! Jutros mjerim BT 46,4, pocela da raste i rijesim da procackam internet...Lijepo kaze (samo sto ja nisam obracala paznju) da je najniza BT za vrijeme plodnih dana i kad se pojavi skok da je tad nastupa ovulacija i naglo se smanji crevikalna sluz... E sad vi meni recite, posto sam 4 dana za redom (od 7 DC) imala 36,2, sinoc bila vrijedna i jutros izmjerila 36,4, znaci li ovo da sam uhvatila ovulaciju, ali bas bas? hihihihihihihi
Moze svasta biti...
Ej, ja vec duze vrijeme zivim u ubjedjenju da je u vrijeme ovulacije temperatura visoka...koji krelac...neinformisani...

: roko - 12. avgust 2009 13:32:01(UTC)
Graf dobro izgleda ,crvena debela crta...po meni sve ok...jedino taj jajnik prati ovih dana..

: roko - 12. avgust 2009 13:30:54(UTC)
Tashaaa draga graf bi nam pomogao ako ga imaš...mislim da su ova dva dana uredu,i da i ja mislim da je ovulacija tu zato ne prekidaj odnose i poslije ovulacije par dana,bazalna temp se mjeri od prvog dana ciklusa znači od prvog DC ,tako ćeš jasnije vidjeti kad bi mogla doći ovulacija,kod nekog dođe baš tih dana koje ti ne mjeriš..

: tashaaaa - 12. avgust 2009 11:04:12(UTC)
Cao cure,

da ne davim po kafancetu, mislim da je ovo pravo mjesto za moju nedoumicu. Naime, ja svaki mjesec imam onu sluz rastegljivu, koja bi trebala oznacavati da je ovulacija u toku i krene vec od 9-og 10-og DC. Svaki put sam mjerila BT negdje od sredine ciklusa i bila je dosta povisena (36,8..36,9), a od juce sam pocela mjeriti od pocetka, znaci prvi dan nakon prestanka menstruacije.
Situacija je sljedeca...BT mi je 2 dana nevjerovatnih 36,2, a od juce je pocela sluz, jutros (10DC) je imam na izvoz icon_eek
Ja sam mislila da se to poklapa, da ona oznacava da je ovulacija tu, a izgleda da kod mene nema veze sa tim... Ovog mjeseca je razlika u odnosu na ostale sto me grudi bole non stop, a jajnici zignu tu i tamo. Ne znam...e bas sam zbunjena...
Moze li mi neko ovo objasniti?
Hvala unaprijed!
Kiss :-*

: d77 - 12. avgust 2009 10:55:03(UTC)
Evo, jutros mi odredjena ovulacija...dr mi je pomenuo subotu

: roko - 10. avgust 2009 15:47:26(UTC)
Hajde sretno...sve će biti ok ne brini..

: d77 - 10. avgust 2009 15:04:47(UTC)
Roko, videcu...juce popodne me bas bolelo u predelu desnog jajnika, a na njemu je bio najveci folikul pre 5-6 dana. Veceras idem na UZ, pa cu videti...pozz

: roko - 10. avgust 2009 14:26:43(UTC)
EEEj pa izgleda ok,vidi se isprekidana crtica jer još ciklus nije završio,ovulacija pada 9 dan ciklusa,mada meni tako uvjek pokaže ranije isprekidanu a kada završi ciklus punu mi pokaže dan dva iza ,zato ne prekidaj odnose...

: d77 - 10. avgust 2009 13:10:54(UTC)
Evo kako ni na sta ne lici moj graf

: d77 - 6. avgust 2009 11:42:00(UTC)
Mene ubi nizak pritisak, a kako mi on varira, tako varira i T. Ne znam da li je to slucajnost ili ipak ima veze?

: roko - 6. avgust 2009 11:05:39(UTC)
Ma evo veštičara polako odlazi,a ja ne mjerim bazalnu...niti želim, ovaj mj će biti na sreću...

: d77 - 6. avgust 2009 10:05:32(UTC)
U pravi si roko, proslog vikenda sam ubacivala vrednosti T, ali s mobilnog tel.verovatno sam greskom ubacila za sredinu ciklusa...
Kod tebe, sta ima?

: Nastasija - 5. avgust 2009 17:37:54(UTC)
Moracu da se umesam, kao neko ko je doktorirao na temperaturi. Vrlo je vazno da znate da temperatura treba da se meri svaki dan, da treba da se meri uvek u isto vreme, i da prostorija i uslovi (prekrivac) uvek moraju da budu isti. Temperatura krece da se meri prvog dana gadure i to ujutru, pre ustajanje, pre nego se bilo sta uradi, dakle jos u krevetu. Temperatura u toku ciklusa kada dodje gadura bude niska, onda imamo jedan skok, pa drugi i kod padne, onda treba biti aktivan jer se odmah zatim ocekuje jos jedan skok. Sta je vazno, ovaj drugi deo ciklusa, je uvek KONSTANTAN, on je uvek minimalno 10 dana a maksimalno 14, vrlo je jednostavno. Ako ciklus traje npr 30 dana odbijes 10 pa do 14 dana (ali unazad npr 30, 29,28,27 itd) i dobije se otprilike kada je O, dakle u ovom primeru mozemo ocekivati Ovulaciju od 16 do 21 dana, sto bi trebalo naravno i da se poklopi sa temperaturom.Ako nesto jos treba tu sam

: roko - 5. avgust 2009 14:44:55(UTC)
hajde na chat

: roko - 5. avgust 2009 14:43:23(UTC)
Izbriši onda 10 dan na njemu ti ima temperatura unesena,možda si slučajno,ma sve je to ok ,nemoj da se brineš...

: d77 - 5. avgust 2009 13:57:43(UTC)
A nisam preskakala, vec mi je sam fertility stavio ovu isprekidanu liniju., a danas mi je 7.dan ciklusa. Ne znam zasto? Ranije to nije radio...inace, skoro u isto vreme merim T, pre ustajanja za posao...

: roko - 5. avgust 2009 13:32:39(UTC)
jesi pogledala na fertily primjere ostalih ciklusa,pogledaj vidjeti ćeš da ih ima jaako različitih,kod mene je par dana temp jednaka npr,nema veze ako ona varira bitno je da se pokaže ovulacija tj debela crvena crta,ali moraš mjeriti svaki dan vidim ovdje si počela da preskačeš..moraš imati strpljenja bar tri ciklusa moraš mjeriti intenzivno da bi znala kada je ovulacija....evo moga ciklusa kada sam ostala trudna http://www.fertilityfrie...module.php?d=2009-03-08 a evo onog gdje nisam
http://www.fertilityfrie..._module.php?d=2009-06-10

: d77 - 5. avgust 2009 11:58:50(UTC)
Roko, a moja T me brine...nesto varira ovog meseca

: roko - 5. avgust 2009 11:14:40(UTC)
Što se tiče te bazalne temp,evo šta sam ja zaključila mjereći,prvo kod svako je različito tj. kod mene je temp inače niža,kad sam ostala trudna u trećem dijelu ciklusa temp je bila veća nego inače i tako povišena je i ostala...znači od ovulacije moja temperatura je bila viša kad se desila trudnoća od prosječne kad dobijem m. U svakom slučaju svaka žena je slučaj za sebe,temp bi trebali mjeriti u isto vrijeme ujutro i sa istim toplomjerom i to 5 min ,naravno bez lijekova koji mogu utjecati na bt...kombinacija promatranja cervikalne sluzi i temperature pomaže u preciznijem otkrivanju ovulacije...iskreno ja sam prestala da mjerim i promatram,nego svaki drugi dan odnosi i urodit će plodom...SRETNO

: d77 - 31. jul 2009 12:29:35(UTC)
Izvinjavam se uredniku...ali nije htela poruka da ode

: d77 - 31. jul 2009 12:28:47(UTC)

: d77 - 31. jul 2009 12:28:34(UTC)
Sa mojim hormonima definitivno nije u redu. T je bila visoka 36,8, da bi dan pre menstuacije pala na 36,45, onda na dan mensisa 36,5, a danas-2.dana ciklusa je 36,6. Znaci, ona raste...

: Nastasija - 12. jun 2009 20:54:50(UTC)
D77 izvini sto ti se nisam javila, nisam bila u Bgd, danas smo tek doputovali. Imali nesto novo???

: d77 - 9. jun 2009 9:11:07(UTC)
Zamisli, ja i dalje nisam dobila onu gaduru...jutros T 36,4. Nastasija, a posle koliko dana niske T se obicno dobije?

: Nastasija - 9. jun 2009 2:03:20(UTC)
D77 kada temperatura padne ispod proseka, ocekuje se gadura. Ima situacija kada T varira, i neprelazi prosek, onda to znaci trudnocu. Medjutim, koliko se secam tebi je prosek bio 36,5, sto zapravo kao sto si rekla najavljuje dolazak gadure.Uffff

: d77 - 8. jun 2009 14:35:55(UTC)
Nastasija, jutos mi pala T sa 36,7 na 36,35 i evo pre pola sata vidim da je tu ona vestica...

: Nastasija - 5. jun 2009 12:01:52(UTC)
D77, sta da ti kazem, sem da menjas dr! Nismo mi nahoncad da bi neko na nama vrsio oglede, a ovaj se samo malo igra i izigrava zorku.

: d77 - 5. jun 2009 11:58:00(UTC)
Slazem se u potpunosti...ali, on odbija da uradi...kaze da sam umislila da ne pucaju, a meni su drugi dr na Uz konstatovali neprskanje. Prosto ne znam sta da radim?

: Nastasija - 5. jun 2009 11:56:00(UTC)
Moguce je da dr vidi da li pucaju folikuli, samo ako uradi test krvi pa konstatuje da je progesteron povisen bio, sto mu zapravo ukazuje da je O bila. A cisto sumnjam da bi to mogao da vidi bez UZ, sem ako nije vidovita zorka))

: d77 - 5. jun 2009 11:53:54(UTC)
Nastasija, otvorila sam temu "neprskanje folikula", ali mi niko ne odgovara. Moj dr kaze da pucaju, posto iz grafikona se vidi da je progesteron povisen. Da li je moguce izvoditi zakljucke ovakve, bez obavljenog UZ pregleda?

: Nastasija - 5. jun 2009 11:52:39(UTC)
D77 nije fora u tome kada T pocinje da raste, vec je draga fora u tome da se upeca najniza temperatura jer se onda ocekuje NAGLI SKOK.Npr ako imamo temperaturu recimo 1 dan 36,4, pa 2 dan 36,4, i tako recimo do 9 dana kada ona padne ispod 36,4 recimo na 36,1, onda mozemo da ocekujemo nagli skok,kapiras??? E u vreme tog naglog pada koji se primecuje a obicno iznosi od 3 do 4stepena, treba imati odnos

: d77 - 5. jun 2009 11:51:39(UTC)
pa videcu...po njima mi je danas 13.dan ciklusa...znam da 14 dana mora da prodje od ovulacije

: d77 - 5. jun 2009 11:50:14(UTC)
greska, od 14.dana je T pocela da raste

: Nastasija - 5. jun 2009 11:50:12(UTC)
D77, neverujem da grese, ali mislim da bar okvirno mogu da nam naprave neku grubu predpostavku kada bi trebali da planiramo odnose, sto je po meni super. Eto recimo, ja znam da meni O variraju, a ciklusi su mi kao pod konac.

: d77 - 5. jun 2009 11:47:53(UTC)
Nastasija, e to ne znam kako je odredjeno...mislim da grese, jer su mi naveli da je ovulacija bila 9.dana ciklusa... A u proslom ciklusu sam pocela sa merenjem baz. T od 13.dana ciklusa i tada je bila niska, a vec 4.dana je skocila.

: Nastasija - 4. jun 2009 17:26:28(UTC)
D77, a po cemu su ti oni odma prvi ciklus to odredili

: d77 - 4. jun 2009 10:55:38(UTC)
Jao...posto mi je ovo prvi ciklus kako od samog starta belezim vrednosti baz. T. na sajtu ferilityFriend, jutros sam se iznenadila obavestenjem o tome da postoji verovatnoca da sam 89% trudna...i tek sada sam pocela da se opterecujem time jesam li ili nisam...

: Nastasija - 4. jun 2009 1:46:28(UTC)
D77 nadam se da ces nas obradovati, neka je sa srecom. Pozz i tebi

: d77 - 3. jun 2009 16:55:23(UTC)
Nastasija, hvala puno na divnim zeljama. Javljam ti ukoliko se napravilo nesto konkretno...Pozz

: Nastasija - 2. jun 2009 20:15:34(UTC)
D77, ja mislim da je tebi O bila 12 dana, a sad se pitas zbog cega? Ovako prosek ti je po ovome 36,6,pogledaj kako je bila niska i krenula je od 36,25,a najveci skok od toga je zabelezen 12 dana. E sad je fora da kada O nastupi vojnici VEC SACEKAJU jajnu celiju.Dakle, ako si odnos imala 11 dana onda postoji velika verovatnoca da si upecala O, sto ti od srca i zelim

: roko - 2. jun 2009 12:03:41(UTC)
Poooz svima,meni je uistinu kad sam ostala trudna bazalna temperatura ostala povišena na dan kada sam trebala dobiti vješticu,a inače počne padati dan prije a što se tiše dana poslije ovulacije isto tako je bila veća nego inače.

Da! i ako može pitanje,dali je bolje mjeriti temperaturu sa onim starim ili sa digitalnim toplomjerom? strikam

: d77 - 2. jun 2009 9:28:24(UTC)
I ja sam pocela sa merenjem baz.T i vrednosti su sledece:
1.dana-36,25; 2.dana-36,25; 3.dana-36,2; 4.dana-36,15; 5.dana-36,15; 6.dana-36,2; 7.dana-36,3; 8.dana-36,4; 9.dana-36,35; 10.dana-36,5; 11.dana-36,4; 12.dana-36,6; 13.dana-36,6; 14.dana-36,65; 15.dana-36,7; 16.dana-36,7; 17.dana-36,8; 18.dana-36,6; 19.dana-36,7 i 20.dana-36,7...
Ovo su vrednosti do danasnjem dana. Htela bih da mi neko kaze da li je u redu i kada je bila ovulacija?

: Radmilinja - 30. maj 2009 21:47:35(UTC)
Hvala,
ipak se ispostavilo da je trudnoca trudnica

: Nastasija - 17. maj 2009 18:45:40(UTC)
Radmilinja, vrlo je tesko reci da li je doslo do zaceca,posto se ne zna kolika ti je teperatura bila na pocetku ciklusa,ali ja ti zelim svu srecu!!!

: Radmilinja - 13. maj 2009 20:32:20(UTC)
Pomagajte, poludecu
znam da cete mi reci da uradim test ali se suvise bojim po ko zna kog razocarenja pa odlazem.
M mi kasni 2 dana. Nemam poima kolika mi je bila temp na dan ovulacije. Merila sam na dan kada sam trebala dobiti (rektalno bez ustajanja iz kreveta) i bila je 37,2. Tolika je bila i dan kasnije a boga mi i jutros. Grudi su mi se malo nadule a muka mi je od nervoze, pravo da vam kazem. Da li to moze biti znak trudnoce?
Desilo mi se jos samo jednom da mi je kasnilo 3 dana, sve vreme bila temp oko 37 (nikada preko toga) i onda na dan menstruacije je pala. Mozda bih uradila test veceras, ali kazu da se radi samo ujutro.

: glisa - 3. maj 2009 22:38:55(UTC)
oticicu al cu sacekati par dana da vidim dal ce mi kasniti posto sam danas trebala dobiti a nista ni naznake nema sem sto me bocne levi jajnik onako na trenutak al samo levi i to vec par dana tako ne stalno ali povremeno hm to mi je cudno....mislila sam da vidim prvo da sutra uradim test pa ako pokaze opet 2 crtice odoh da vadim betu ako ne onda cu sacekati...

: Blue - 3. maj 2009 22:15:36(UTC)
Sutra je ponedeljak, što nebi otišla do neke privatne lab. da uradiš betu?
Meni su grudi bile prvi simptom, a temp. je bila između 37.0-37.5, samo što nisam imala osećaj kao da je grip u pitanju, već kao da je sve uredu. Beta je pokazala trudnoću staru oko nedelju i nešto dana. :)

: glisa - 3. maj 2009 21:31:59(UTC)
evo i ja da se pridruzim meni je danas 33 dan i trebala bi da dobijem ali nema nista...ja sam se prehladila prosli vikend ali mi se cini da imam temperaturu duze zadnjih par dana sam pocela meriti i stalno je 37 nekad 37.1 i bas se malaksalo osecam cak mi se i zavrti u glavi i malo me kosti bole pa sumnjam i na grip, jesam se razbolela ali primetila sam da ovaj mesec nisam imala pms tj nisam bila nervozna itd nego opusteno jedino su mi grudi malo otekle ne znam imam utisak da cu dobiti svakog trenutka tj znam da bi trebalo ali se cudno osecam nemam nikakvih simptoma kao obicno sem sto mi se jede odredjena hrana i hocu da poludim zbog toga npr masline pa cokolada itd videcemo ili je grip ili beba nema trece :)

: tashaaaa - 4. april 2009 21:56:19(UTC)
Cao djevojke,

ja prvi put radim na bebi i primjetila sam da se zadnje tri veceri osjecam malaksalo...Sinoc sam mjerila temperaturu, bila je 37,3 (u 22h), maloprije, u 19h mi je bila 37,1, pa cu mjeriti kasnije...Inace, danas mi je 19-i dan ciklusa, bili smo vrijedni za vrijeme ovulacije...
Nisam prehladjena, cak me i grip ove zime zaobisao, mozda zbog silnih vitamina, maslinovog ulja i bijelog luka u svemu i svacemu! Stomak mi je nekako ''tezi'' u donjem dijelu... Inace, u ovom periodu, kad prodje ovulacija ja se osjecam bas rastereceno, bez bolova i bez nervoze. Ovog puta je drugacije...Sta mislite? Je li neko imao slicno iskustvo?

: Katjica - 19. februar 2009 19:25:28(UTC)
Opet ja mucim muku sa temperaturom. Merila sam je i prethodna 2 meseca, ali je nisam belezila na FF. Do sada nisam belezila temperaturu na FF, pocela sam od ovog meseca. Da li hoce neko da mi kaze iskreno misljenje da li ima nade da bude nesto ovog meseca...

: Nastasija - 27. januar 2009 0:19:05(UTC)
Uf, Katjice, nemoj samo da se nerviras, nemamo nista od toga!

: Katjica - 27. januar 2009 0:03:35(UTC)
Bilo kao stop sam i rekla, pala mi je temperatura na 36,8 i za 2 sata sam dobila.

: Nastasija - 26. januar 2009 23:30:47(UTC)
Katjice, sta ima novo

: Katjica - 26. januar 2009 1:26:26(UTC)
Mozart, hvala ali temperatura mi je sada 37, ujutru ce biti 36, 8 i stize vestica. Znam vec unapred, nekako je predosecam :) Ipak, nisam razocarana, moj mesec je februar :) Hvala ti ipak na lepim zeljama :-* za tebe i stomace!

: Mozart - 26. januar 2009 0:40:15(UTC)

JA sam merila temperaturu konstantno celu jednu godinu i tacno sam znala kad se sta desava , da li sam trudna ili ne. Evo sta ja mislim. Tebi se jako lepo pokazala ovulacija  36,9 pa je pala na 36,6 i nadam se da ste oba ta dana bili vredni jer su to bili dani za to. Jednog dana ti je temperatura opet pala pa je skocila na 37,2 i do dana danasnjeg ti je ostala povisena. Ima tacno neki naziv za to kad temp. padne pa se poovo digne i to smatraju jednim od simptoma trudnoce. Citala sam nesto o tome na netu ali ne mogu da se setim kako se to zove.

Po mom nekom misljenju ja mislim da je tu doslo do trudnoce. E sad isprati bas i sutra temperaturu ako bude ujutru isto tako visoka znaci da je trudnoca tu, u slucaju da temperatura sutra padne  (A JA SE ISKRENO NADAM DA NECE ) ispod 37.0 ocekuj vestica

BAS ME SAD KOPKA DA LI SAM U PRAVU ILI NE ALI SAM UBEDJENA DA JE TO TRUDNOCA. DRZIM FIGE I OBAVEZNO JAVI STA SE DESAVA.

: Katjica - 25. januar 2009 17:47:55(UTC)
Trebala sam juce da dobijem, nisam dobila ni danas, ali imam neki osecaj da cu dobiti... Nije vazno, bice sledeceg meseca i moje II :)
Temperaturu merim ispravno, nije mi prvi mesec, ali mi nije jasno zasto ovoliko varira, na svaka 2 dana pada i raste. Ma vucem vas sve!!!

: Nastasija - 25. januar 2009 13:51:54(UTC)
Kad trebas da dobijes???U koje vreme meris temperaturu,jer u jutarnjim satima????To je sve jako vazno.
Ako je temperatura 16 dana za redom nakona O povecana, trebalo bi da si uspela, i da ces ugledati svoje II crtice. Javljaj nam rezultate i vodi nas sa sobom!!

: Katjica - 24. januar 2009 20:08:36(UTC)
Da li ima nekoga na ovoj temi da mi protumaci temperaturu?...
Temperatura mi je do ovulacije bila oko 36,9
Na dan ovulacije mi je temperatura bila 36,6
Od ovulacije pa sve do danas:
36,9
37,0
37,1
37,3
37,0
37,0
36,9
37,2
37,2
37,3
37,2
37,1
37,2 danas kada sam trebala da dobijem i jos uvek nisam dobila.
Sta mislite, da li je mozda doslo do zaceca ili da cekam M? Zbunjuju me ovolike oscilacije u drugom delu ciklusa, na svaka 2 dana raste i pada?

: Nastasija - 11. novembar 2008 13:45:36(UTC)
Oqycko,poslala sam ti pp

: ogycko - 11. novembar 2008 9:34:33(UTC)
Javi obavezno da li se poklopilo, pa da i ja kupim mejbi. Odlucila sam da ne merim vise temperaturu, totalno mi je nelogicna, a ja uvek nosim pidzamu iste debljine, isti mi je pokrivac i ista temperatura u sobi... Cekam tvoju preporuku

: Nastasija - 10. novembar 2008 16:14:35(UTC)
Oqycko,pa ja sam pisla o temperaturi i kao sto rekoh na nju uticu mnogi faktori recimo kako si obucena,pa potom da li je toplo u sobi,dakle temperatura mora biti merena uvek pod istim uslovima,to je kljuc. I pazi sad,ja merim evo 3mesec,a ovaj sad mesec sam krenula sa LH trakicama za O i jos mi sajt nije pokazao O,a ni po LH trakicama jos nema O,ali je na putu da dodje tj crtica je sve tamnija u odnosu na kontrolnu bas cu da vidim da li ce mi se nakraju poklopiti sa fertilitijem,pa cu javiti iskustvo mozda nekom bude i koristilo

: ogycko - 10. novembar 2008 12:27:16(UTC)
Evo i ovde da se upisem. Prosli ciklus mi je ta lunearna faza umesto 14 bila 20 dana, doktor mi kaze da je to normalno. Ali me cudi to da mi temperatura nije padala sa 37 sve do treceg dana vestice, a tek pred ovulaciju se normalno spustila. Proveravala sam na mm da li toplomer radi, izgleda da je ispravan, mozda kod mene nesto malo nije u redu... Mislim da merenje temperature ne moze puno da pomogne, bas zbog ovakvih situacija pa cu ja prekinuti, ovo mi je cetvrti mesec da merim... neznam

: Nastasija - 30. oktobar 2008 9:41:33(UTC)
Ja evo treci ciklus merim temperaturicu pre nego ustanem iz kreveta i svaki dan u isto vreme. Jasno sam primetila na grafikonima razliku izmedju prve i druge faze,tj faze do O i od ovulacije do mece. U ovom prvom delu se vidi niska temperaturica koja ide gore dore,ja bih rekla zeza se sa nama, e u tim trenutcima kad je niska predspostavlja se svaki moguci dan da ce naglo skociti,a kad skoci O je vec nastupila. Ovaj drugi deo ciklusa tzv lutearni mi je tacno 14d i sad vec imam predstavu kad bi odprilike trebala da idem u akciju. Inace,vrlo sam veliki skeptik sto se tice merenja temperaturie i to to iz vise razloga recicu barem dva, prvo i osnovno temperatura prostorije u kojoj merimo uvek mora da bude ujednacena, jer ako nije ista, onda je normalno da i nase telo reaguje, drugo uvek isto moramo biti obuceni,pokriveni dok spavamo,jer ako smo vise natrontani onda nece biti visa temperatura tela.Zato ja nesto i specijalno ne verujem merenju temeprature, ali ga podrzavam jer nam svakako moze pomoci da ako nista drugo odprilike shvatimo odkad nam odprilike pocinje lutearna faza i da par dana pre nje i par dana posle nje krenemo u akciju.Ako neko ima drugacije misljenje neka mi kaze, mozda sam ja ovo pogresno shvatila i primetila,cmokic

: Nastasija - 15. avgust 2008 6:29:45(UTC)
Tb nebi znala da ti kazem,ali bi bilo dobro da pogledas na sajtu,pa ces mozda shvatiti...a mozda ima neka od devojaka koja duze meri temperaturu pa ti tacno moze reci,sigurno da neka zna.
Kiki sta je sa tobom,jer temperatura i dalje povecana, jer smo stigli do II crtice,ima li nesto novo kod tebe?

: t.b. - 27. jul 2008 14:47:36(UTC)
Je l zna neka sta znaci kada u drugom delu ciklusa stalno skace i pada temperatura?To mi se nije desilo od kada merim.Bukvalno ode cik-cak,jedan dan visoka pa se onda sroza,pa opet skace i tako redom...

: GDragana - 26. jul 2008 6:47:05(UTC)
Evo i mene sad sam stigla sa posla. Kikice draga pa ti mogla vec da se testiras tebi kasni?! a to sto te stomak boli moze da znaci trudnica jer mnoge trudnica trudnica trudnica su imale bas takve simptome na pocetku trudnica !!! drzim fige i klanjam da je trudnica bravo bravo bravo

: MaLeNa76 - 26. jul 2008 6:10:42(UTC)
kikice i dalje ti visoka BT. Kad se testiras?

: kikica - 26. jul 2008 5:25:34(UTC)
GDragana gde si ti draga moja? Kod mene je jutros BT 36,9 , stomak me i dalje boli a gadure nema.

: GDragana - 26. jul 2008 2:13:30(UTC)
jutro drage moje meni i dalje 36.8 vec 4-ti dan icon_eek kiki kako kod tebe stvari stoje? :-* drzim fige svima nama zagrljaj

: kikica - 25. jul 2008 11:56:52(UTC)
Jutros je bila 37:?: , sta reciupomoc

: kikica - 25. jul 2008 5:21:19(UTC)
Joj GDragana i ja molim Boga da nam je uspelo i tebi i meni, mada mene ubi stomak a vesticare jos nema

: GDragana - 25. jul 2008 5:08:14(UTC)
Cao kikice evo da se javim pre nego sto krenem na pecanje [mm i ja smo slobodni pa idemo sa prijateljima na p u italiju] ja mislim da je moguce zacece kod tebe jer kad ti T tako varira te padne te se digne[naravno uvek treba da je visa od one T pre O] tu moze nesto da bude icon_lol .Ja sam bas pratila one grafikone na FF i mogu ti reci da se i ja nadam necem jer i moja T tako ide gore-dole ali nisu to velike razlike , eto npr.danas miji je vec treci dan povisena 36.8 bravo hehe mozda bude nesto??¨¨samo molim boga da ne padne! Kikice drzim ti fige i klanjam da budu+++ :-*

: kikica - 24. jul 2008 8:36:35(UTC)
Hajde devojke da vas pitam nesto?
BT mi je bila u porastu od ovulacije do 37 pa je zatim sledeci dan pala na 36.8 juce je bila opet 37 a jutros 36.8, da li je moguce da dodje do zaceca a BT ipak tako malo da pada? Inace trebalo bi da dobijem danas?

: Kale79 - 22. jul 2008 7:35:42(UTC)
T.b. negde sam procitala da godisnje doba, temperatura u prostoriji, pa cak i pokrivac (debeli zimski ili letnji frotir) imaju uticaja na bazalnu. Naravno nije rec o velikim razlikama, pa je zato vazno znati i to, i uzeti u obzir. To je glavni razlog sto se bazalna mora redovno voditi.

: t.b. - 22. jul 2008 7:05:56(UTC)
Primetila sam da ako lezim blizu otvorenog prozora a napolju je hladnjikavo,baz.temp.bude niza nego inace.Da li je to slucajnost ili ima neke veze?

: GDragana - 21. jul 2008 7:31:05(UTC)
Cao drage moje meni jutros opet porasla T na 36.7! Ludilo a? Jedan dan padne drugi poraste....pa gde je tu logika ljudi? nista ne razumem neznam

: natasa21 - 20. jul 2008 21:48:04(UTC)
Dragana FF detektira O nekoliko dana posle O....prati ti grafikon :-*

: GDragana - 20. jul 2008 19:13:26(UTC)
U svakom slucaju hvala cure za savet i podrsku. ja odo sad na tusiranje pa ukrevetu a sa sutrasnjim danom radja se i nova nada!! laku noc drage moje caos

: GDragana - 20. jul 2008 19:09:06(UTC)
ma znam gago sve sto radim u zadnji 6 god.svodi se i ostaje samo na cekanje galamdzija dokle cu jos morati da cekam ali polako gubim strpljenje a i nadu!! upomoc

: GaGaT - 20. jul 2008 18:04:42(UTC)
GDragana pa verovatno moras da sacekas jos do sledece

: GDragana - 20. jul 2008 17:56:30(UTC)
Halo Natasa21 ja sam juce upisala BT na FF ali pisalo je no detect ovulation sto bi trebalo da znaci da nije bilo O :( tako da vise neznam sta da mislim neznam ostaje mi da strikam a tebi :-*

: natasa21 - 20. jul 2008 12:30:09(UTC)
Dragana upisi BT u fertility friend i oni ce ti detektirati ovulaciju....nema potrebe da se ti zamaras sa to...ko sto vidim ti si vec imala O bar koliko se ja razumem u BT

: GDragana - 20. jul 2008 11:28:07(UTC)
Citat:
GDragana - 20/7/2008 15:25

Hvala kikice vidis mozda je greska u tome sto je ja pijem i posle O hmm probacu od sledeceg ciklusa da pijem samo do O mozda bude nesto ;] Kikice kako kod tebe stvari stoje?? tebi je 25-ti dc imas li kakvih simptoma??? drzim fige da ti vestica ne dodje :-*
pa da pijanci

: GDragana - 20. jul 2008 11:25:27(UTC)
Hvala kikice vidis mozda je greska u tome sto je ja pijem i posle O hmm probacu od sledeceg ciklusa da pijem samo do O mozda bude nesto ;] Kikice kako kod tebe stvari stoje?? tebi je 25-ti dc imas li kakvih simptoma??? drzim fige da ti vestica ne dodje :-*

: kikica - 20. jul 2008 11:13:24(UTC)
GDragana nije lose piti macinu travu tj. ocajnicu, ali samo od kraja menstruacije pa do ovulacije - posle NE. Ocajnica ti pojacava tu sluz koja omogucava spermicima da lakse "plivaju"/ Ja sam isprobavala jedan mesec i mogu ti reci da ja imam tu sluz 2-3 dana a kad sam pila caj, tada sam imala 5 dana.

: GDragana - 20. jul 2008 11:08:45(UTC)
Gago do sad sam uvek pratila sekret i po tome sam znala kad mi jo otprilike O ali ovaj mesec nije bilo puno sluzi sto mi je cudno!!! inace ciklusi redovni na 26-28 dana

: GDragana - 20. jul 2008 11:04:40(UTC)
Prvo sam i ja mislila da je tad O i bili smo ukrevetu ali sam se razocarala kad mi ja posle T ponovo pala!! Kolko sam upucena trebala bi da ostane povisena a ne da pada!!! anene ali u svakom slucaju ostaje mi da strikam pa cu videti dal ce vestica stici! a tebi :-*

: MaLeNa76 - 20. jul 2008 10:59:47(UTC)
GagaT i ja mislim tako jer kad pratim ostale vrednosti nekako mi to dodje na pola ciklusa i primeti se razlika (blagi pad pa nagli skok). Ne znam, eto to je moje misljenje :)

: GaGaT - 20. jul 2008 10:54:45(UTC)
GDragana, mozda ti je ovulacija bila onaj dan kad ti je temperatura bila 36.2, znaci taj dan je pala za razliku od prethodnog dana kad je bila 36.4, pa je sledeci dan skocila temperatura 36.6, jer valjda tako treba prvo padne, na onda sledeci dan skoci naglo :-)

: MaLeNa76 - 20. jul 2008 10:53:10(UTC)
GDragana meni je ovaj prelaz 36.4 36.2 36.6 sumnjiv. Kako to dodje 13-ti dc ti je BT blago pala na 36.2 pa je narednog dana skocila za 0.4 (to bi trebalo biti to). Koliko ti traje inace ciklus? Da li si primetila promenu u sekretu tih dana? Sekret je za vreme plodnih dana obilniji a poslednji dan obilnog sekreta je Ovulacija. Trebalo bi mozda uporedo da pratis te 2 metode (BT i sekret).

: kikica - 20. jul 2008 10:48:18(UTC)
GDragana ne mora da znaci da ti je ovulacija sredinom ciklusa, moze da se desi i krajem ili pocetkom, to zavisi od osobe do osobe, npr. meni je najverovatnije ovulacija bila 20-og DC. A moze da se desi da ti je ovaj mesecbio bez ovulacije, jer svaka zena ima godisnje oko 2 meseca anovulatorni ciklus. Budi uporna :-*

: GDragana - 20. jul 2008 10:42:00(UTC)
Citat:
GDragana - 20/7/2008 14:38

danas mi je 17-ti dc.
neznam

: GDragana - 20. jul 2008 10:38:27(UTC)
danas mi je 17-ti dc.

: kikica - 20. jul 2008 10:20:55(UTC)
Koji ti je dan ciklusa

: GDragana - 20. jul 2008 10:07:56(UTC)
Inace usput pijem i caj macinu travu i folic vec par meseci ali nista

: GDragana - 20. jul 2008 9:58:24(UTC)
Koristim digitalni i naravno uvek u isto vreme ina istom mestu-pod jezik!! hehe sve sam naucila na ovom forumu sta i kako treba!! ali izgleda da mi je ovaj mesec anuvolutarni!!!

: kikica - 20. jul 2008 9:53:43(UTC)
GDragana a sa kojim toplomerom meris i da li si se pridrzavala ono: uvek u isto vreme (moze mala odstupanja), merenje na istom mestu (najbolje pod jezikom), i pre merenja nema ustajanja iz kreveta?

: GDragana - 20. jul 2008 9:49:57(UTC)
Cao svima drage forumasice ja sam nova ovde. Zahvaljujuci ovom forumu pocela sam najzad da merim BT ali izgleda da ovaj mesec nisam imala ovulaciju! pocela sam da merim prvi dan posle ciklusa i do sad nisam zabelezila O. Evo moje BT od peto dana ciklusa:36.4 ,36.3 36.2 36.2 36.3 36.1 36.3 36.4 36.2 36.6 36.4 36.7 i danas 36.5! sta vi mislite o ovom?? Slobodno komentarisite....

: Sandrolina - 18. jul 2008 13:38:44(UTC)
Epa meni je vec pocela O tako da ne znam sta da radim.. Nema veze, hvala puno na odgovorima..

: GaGaT - 18. jul 2008 13:32:50(UTC)
Evo ja pocela drugi dan menustruacije i merim sad svaki dan i stalno mi je ista temperatura 36.2 bas sam sad nestrpljiva da vidim kad ce da padne pa da se poveca :-) Sandrolina, ma mozes kad hoces da meris :-)

: Wish - 18. jul 2008 11:37:25(UTC)
Natasa hvala ti na savetu,mogu ti reci da me to dosta opterecuje.
Sandrolina bitno je da pre o pocnes meriti ne moras svo vreme u toku menstruacije,bitno je da odmah posle menstr. pocnes da bi primetila pad...temperature

: Sandrolina - 18. jul 2008 3:34:20(UTC)
Zene jel temperatura moradapocne da se meri od prvog dana ciklusa? Cini mi se da sam ja to tako skapirala.. Kad pocne ciklus, tad pocnes da meris? Ili moze od bilo kog dana? Hvala...

: natasa21 - 16. jul 2008 19:42:17(UTC)
Wish ne mora BT da bude 37.Eto i grafikone u FF to potvrdjuju...ma ne zamaraj se sa BT, ja sam to batalila, samo se vise opteretujes.U sredini ciklusa bar preko jedan dan ukrevetu   i nemozes da omasis

: GaGaT - 16. jul 2008 13:53:02(UTC)
Pre par dana sam pocela da merim bazalnu temperaturu, a onda sam prekljuce uprskala stvar jer sam kasnila na posao i nisam izmerila, pa mi je onda juce stigla i sad sam ono sve pobrisala na fertility i pocela sve iznova od danas Valjda cu sad biti uspesnija!!!

: Wish - 14. jul 2008 11:48:47(UTC)
Da ja svaki dan merim Bt u isto vreme nemojte me pogresno razumeti ali sam i gledala grafikone zena koje su ostale taj mesec u drugom stanju i nije svakoj bila tako visoka 37 i preko nekome je cak i sa 36.4 potvrdjena trudnoca....
Rekla sam da sam ponovila merenje posle par sati spavanja opet posle merenja i bila je mnogo vislja i mislim da nije pravilo da ti temperatura ne odstupa 0.4 imate u galery charts tabele za ovulaciju i trudnocu primere kakva im je bila BT,Naravno na Ferility friend-u .
Hvala vam na odgovorima :-* :-* :-*

: t.b. - 14. jul 2008 11:28:22(UTC)
Ma meni su grafikoni idealni,bas skolski.Ali kad sam odradila par folikulometrija ispostavilo se da folikuli uopste nisu pucali.Tako da nemojte se bas 100% pouzdati u metodu,ona ne potvrdjuje u potpunosti da se jajna celija `oslobodila`.

Sad pijem vitex.Merim temperaturu i dalje,cisto iz navike.

: kikica - 14. jul 2008 6:43:18(UTC)
Hvala Kale na informacijama....cvecko

: Kale79 - 14. jul 2008 6:40:11(UTC)
Evo vam par saveta za BT. Meni je pomoglo icon_lol .

Sve smo mi drugacije i nije ni cudo sto se BBT tako i zove - osnovna temperatura tela. Sve mi imamo slicne, ali razlicite bt. Bitno je pratiti BT, znaci nije dovoljno ponekad staviti toplomer u usta.
I meni je u svakom ciklusu BT bila razlicita, ali neke stvari su osnovne.

-merenje u isto vreme, istim toplomerom, na istom mestu, bez ikakvih prethodnih radnji i ustajanja iz kreveta
-upisujte temperaturu i crtajte graf
-razlike u temperaturi ne moraju da budu velike, samo da su primetne. BT moze da se u toku ciklusa razlikuje za samo 0,4C
-svi kalendari ovulacije su okvirni, ali ne moraju biti i tacni. Meni kada sam ostala u drugom stanju, kalendar O je pokazao O dva ili tri dana ranije, nego sto je to bilo po bazalnoj
-iz predhodinh grafova, mozete da vidite neko pravilo u vasem ciklusu
-pad temperature za vreme O moze biti mali, npr. kod mene je pala sa 36.4 na 36.3, ali bitnije je da nakon toga raste t makar tri dana uzastopno i tada cete biti sigurni da je bila O. Meni je rasla do 36.8
-u drugom delu ciklusa temperatura ostaje povisena - i kod trudnih i ne zena. Razlika je sto na par dana pre ili na dan dolaska vestica ona padne. Kod trudnoce ona se zadrzi na istom nivou ili moze da poraste.

Nadam se da je ovo nekom pomoglo!

: kikica - 14. jul 2008 5:16:04(UTC)
Tek sam ovog meseca pocela da merim BT i skroz sam se zbunila neznam , meni je u petak bila ovulacija (tj po kalendaru bi trebalo) a vec par dana mi je BT 36.2 ni gore ni dole..... stoji u mestu. E sada ili ne valja toplomer jer merim uvek u isto vreme 07:00h i na istom mestu, ili je meni ovulacija kasnijehmm

: Mozart - 14. jul 2008 4:03:23(UTC)

WISH, istina je da je bt niza ako je meris u 6 sati. Meni je tada 36,5; ali kad sam ostala trudna u martu u 6 sati je bila cak i 37.0.  Ja sam sada na raspustu pa sam natempirala da je merim oko pola devet. Sada je bas bila konkretna. Par dana je uvek bila ista pa onda se malo povisi i td. Ja sam cak mislila da i nisam trudna zato sto je posle ovulacije bt bila potpuno zakucana na 36,9 i tek 2 dana pred NE DOLAZAK vestica ona je skocila na 37,3.

Mislim da je Kale isto rekla da je njoj temperatura bila stalno tako 36,8, eto jos jedno pravilo koje nije pravilo, ne mora bt kad se ostane trudan da uvek mora da predje 37. Ja sam mislila da mora, tako mi je bilo u prve 2 trudnoce a sad skroz nesto novo. 

Ajde izvestavajte dalje :-*  

: natasa21 - 13. jul 2008 22:19:38(UTC)
Wish nije bitno u kliko sati meris BT nego mora to da bude  svaki dan u isto vreme pre nego ustanes iz kreveta...pavilo nema u koliko sati se meri bt....I ja sam to primetila da je razlicita temperatura  na pr. merila sam u 9h pa produzila sam da spavam a kad sam se probudila oko 10 opet sam merila i bila je visa za 0,2 stepeni

: Wish - 13. jul 2008 18:24:27(UTC)
Ne znam Mocart sta to znaci vidis da je to od osobe do osobe.meni je jako mala razlika u temperaturi najniza mi je 35.9 a najvisa 36.8 a sada u drugom delu ciklusa vrlo mala razlika u temperaturi vec 3 dana mi je 36.4....Mislim da to ima puno veze sto ja merim u 6 h ujutro jer onda bude mnogo niza nego kad bi merila npr. u 9 h sto sam i probala jer sam posle merenja zaspala i opet oko 9 izmerila i bila mi je vislja za 5-6 podeoka i vise tako da.... neznam
Recite mi u koje vreme vi merite BT???????

: Mozart - 13. jul 2008 14:06:10(UTC)

Ja vec tacno godinu dana merim bt i nijednog ciklusa mi nije bila ista. Ono sto je tacno je da meni temperatura lepo padne i onda skoci sto znaci da je doslo do ovulacije. Meni su se ciklusi malo produzili traju 35 dana pa mi i ovulacija bude 22 dana. Ja sam samo ostajala trudna tacno na dan ovulacije u slucaju da imam odnose dan pre ili posle do trudnoce ne dolazi. Ovo mi je za sada TRECA TRUDNOCA i nadam se da ce biti uspesna do kraja. Svi smo mi razliciti. Neko ostane trudnica na pocetku plodnih dana.

Ono sto je bilo cudno u ovom ciklusu je sledece. 22dc meni je temperatura pala na 36,6 i po pravilu trebala je sledeceg dana da skoci. Ali ne ona je i sledeceg dana bila 36,6 i tek narednog dana skocila na 36,9. Ja sam zahvaljujici bt ostala trudna. Jedino mi je cudno sto sam 2 dana imala taj pad temperature. Sta to treba da znaci?

: Wish - 12. jul 2008 20:24:13(UTC)
Meni je po merenju bazalne i po ostalim simptomima na 10 dan ovulacija a ciklus mi je na 28 dana

: GaGaT - 12. jul 2008 19:30:29(UTC)
Hvala ti puno Mima sad mi je sve jasnije

: mima80 - 12. jul 2008 19:11:14(UTC)
Gago, najbolje je kad temperatura padne. Ja sam tada ukrevetu i upalilo je iz prve :) Samo budi pazljiva, moras uvek da meris u isto vreme, i toplomer uvek da stavljas sa iste strane usta. I na temperaturu moze da utice i najmanja prehlada ili ako si pila alkohol prethodne noci
Srecno zagrljaj

: GaGaT - 12. jul 2008 19:06:50(UTC)
Cao svima jel' moze neko da mi objasni u vezi bazalne temperature, kad je naj dan za kad bazalna temperatura naglo padne ili kad se poveca, ja sam stvarno glupa za ovo i uopste mi nije jasno i nemam pojma kad mi je ovulacija, ne mogu da je skapiram i sad sam specijalno za ovo kupila toplomer i idem da probam da merim

: ogycko - 3. jul 2008 15:49:15(UTC)
Pozdrav svima, sve sam procitala i malo vise sam zbunjena. Nisam uopste znala za to merenje temperature, jeste da zvuci komplikovano ali cu pokusati. Jedva cekam sutra ujutru da probam, vec sam spremila toplomer. Nadam se da cu se snaci. Cestitam vam na upornosti, nije to bas lako sprovoditi svako jutro

: detlic - 5. maj 2008 9:45:13(UTC)
Evo ja sam zivi primer ciklusa od 28 dana, a ovulacija 8. dan!!! A ja se cudila sto ne ostajem u drugom stanju. Nema pravila. Vecina zena ima skolske cikluse tj. ovulaciju 14 dan, ali zato bar 30% njih ima ovulaciju kasnije ili ranije. Znam mnogo zena koje tvrde da su ostale trudne tokom menstruacije, sto ce reci da im je ovulacija odmah nakon ovulacije, par dana. Eto, najbolje da odes na folikulometriju (pracenje rasta folikula) kod doktora na UZV. To je najsigurniji nacin da odredis kad ti je ovulacija

: Jelena76 - 27. april 2008 16:34:43(UTC)
Citat:
t.b. - 27/4/2008 07:03

Moze,ali vrlo retko.Ako ti je ovulacija 9-ti dan to znaci da vestica (ne)dolazi za 14 dana a to je vrlo kratak ciklus.Tek nakon sto meris temp. par meseci upoznaces bolje svoj organizam i znaces kad je najcesce ovulacija.Nadam se da meris ujutro dok ne ustanes iz kreveta.U tvom ciklusu bi ovul. trebala da bude negde 12-15 dan.

DA...imas pravo ......ne ide mi bas to mjerenje bazalne neznam

: Liksi - 27. april 2008 13:39:07(UTC)
e ma u klomifenu pise da ukoliko se javi endometrijalno krvarenje,da je to znak da je klomifen delovao.
sta znate o tome..mislim sta je to endometrijalno krvarenje?

: t.b. - 27. april 2008 9:03:45(UTC)
Moze,ali vrlo retko.Ako ti je ovulacija 9-ti dan to znaci da vestica (ne)dolazi za 14 dana a to je vrlo kratak ciklus.Tek nakon sto meris temp. par meseci upoznaces bolje svoj organizam i znaces kad je najcesce ovulacija.Nadam se da meris ujutro dok ne ustanes iz kreveta.U tvom ciklusu bi ovul. trebala da bude negde 12-15 dan.

: Jelena76 - 27. april 2008 6:58:28(UTC)
djevojke moze 1 pitanje?
Meni danas 9 dan ciklusa a bazalna temperatura 36,3 bila jutros ,prethodnih dana bila 36,6.
Je li moguce da ovulacija tako porani,ja sam citala da je rijetko prva faza ciklusa skracena ,meni ovulacija dolazi svakih 27-28 dana.
Stvarno neznam .ta me temperatura bas zbunjuje klanjam uzid upomoc

: Jelena76 - 27. april 2008 6:53:19(UTC)
Citat:
Liksi - 26/4/2008 08:28

E SAMO JOS NESTO,AKO NEKO ZNA DA MI KAZE STA TO ZNACI " ENDOMETRIJALNO KRVAVLJENJE"

LJUBIM

HRISTOS VASKRSE !

Koliko ja znam ENDOMETRIJAZA je zadebljavanje maternice tj.kada sluznica maternice buja vise nego sto treba pod dejstvom poremecenog hormonskog balansa.
Ja imala prije 3 godine i primala injekcije -hormonske i pile neke tablete(Primolut-ili tako ne kako ne sjecam se bas ).
Uglavnom NISTA STRASNO -meni je doktor rekao -BLAZI hormonski disbalans -ali se naravno mora regulisati terapijom .
Poslije 2 mjeseca isla na kontrolu tada se ciklus vratio u normalu -I NIKAD VISE NISAM IMALA SLICNIH PROBLEMA SA TIM (kuc,kuc ,kuc) bravo

: Liksi - 26. april 2008 10:28:04(UTC)
E SAMO JOS NESTO,AKO NEKO ZNA DA MI KAZE STA TO ZNACI " ENDOMETRIJALNO KRVAVLJENJE"

LJUBIM

: Liksi - 26. april 2008 9:34:34(UTC)
e zenske caosssss.caos Pomagajte.Ja sam tek danas pocela da citam ovaj deo foruma.Pominjete www.fertilityfriend.Ajde sada pomazite kako uopste da pocnem.Ne znam bas dobro engleski.Kada udjem na sajt,gde kliknem i sta radim da bi mi se otvorio moj grafikon gde treba da upisujem?neznam

Inace meni je prosli mesec bila visoka bazalna i mislila sam da sam trudna,medjutim imala sam infekciju pa je zato bila povisena.icon_cry

Jel smem da pitam jos nesto:Ja pijem vec drugi mesec klomifen,koliko dugo on sme da se pije uzastopno?
I zanima me progesteron-tablete,od kada do kada je najbolje da se uzimaju i koliko dugo?

Izvinite sto sam ovako opsirna,ali dok sam vas citala,milion pitanja mi se stvorilo u glavi.hmm

LJUBIM VAS I OBOZAVAM.PLEASE ODGOVORITE MI :-*

: t.b. - 24. april 2008 6:13:16(UTC)
Devojke,isla sam na ultrazvuk.Temperatura je potpuno u skladu sa ovulacijom tako da slobodno merite!Stvarno je super metoda.

: t.b. - 31. mart 2008 5:08:50(UTC)
Da li je neka od vas mozda u vreme kad je grafikon pokazao ovulaciju bila na ultrzvuku radi folikulometrije?Da li vam je folikulometrija bila u skladu sa grafikonom ili ima odstupanja?

: Tinna - 18. mart 2008 12:26:58(UTC)
odustala sam od merenja jer sm primetila da me mnogo opterecuje. Jedino sta koristim je forum!

: dacika - 17. mart 2008 9:00:08(UTC)
Kao prvo da vam kažem da ja ne vodim evidenciju, ali s vremena na vreme, pred očekivanje glupače, ja uzmem toplomer i izmerim temperaturu.

E sad ovako
preključe tj. 26dc temp. u podne merena 37.2
juče tj. 27dc sa budjenjem 9.30h 37.1
danas NEMAM POJMA nisam merila hahahahaha

Ma očigledno je počela da pada , jer kako tiker kaže....

vestica sutra kuca na vrata

: natasa21 - 15. mart 2008 9:48:29(UTC)
Mozart zeno potpuno te razumem isto se i meni desilo prosli mesec celo vreme bt je bila dobra pala je na sami dan kad sam dobila i naravno  uzid  uzid    ali neznam moramo dalje

: iva-t - 15. mart 2008 8:21:50(UTC)
Bas cudno Mozart za tvoju temperaturu. Ma izgleda da se covjek ni u sta ne moze pouzdati, pa ni u ono sto ocima vidi.
Laro, bas mi je zao ako nisi trudna. Mozda i bude sve u redu, drzim ti palceve :-*

: Mozart - 14. mart 2008 15:09:05(UTC)
Ja sam se bas "razocarala" u bazalnu temperaturu. Poslednja 2 ciklusa , poslednjih 14 dana meni je temperatura bila stalno 36,9-37,2. Cak i dan kad sam trebala da dobijem bila je povisena, i ja srecna uradim test i ono negativan.Bas sam se bila smorila ceo svet mi se srusio.Tek je pala na 36,7 2 dan vestica Sada ne znam sta da mislim - bas sam postala ravnodusna po pitanju svega. Vise mi ta povisena temperatura ne znaci nista. STA VI MISLITE O CEMU SE RADI?

: natasa21 - 14. mart 2008 14:36:29(UTC)
Pa lara znas da te testovi ponekad i ne pokazuju odma 2 crtice zato nemoj da se nerviras .Po tvojoj BT vestica jos ne ce da dodje a dok ne dodje nista nije gotovo jos ima nade...drzim ti fige da bude trudnoca kod tebe

: lara - 14. mart 2008 12:32:35(UTC)
epa zense jutros bt je bila 36,8 i odma posle merenje bt napravila test i on je bio negativan bljak

: dmneca - 13. mart 2008 21:12:04(UTC)
Lara,javi sta se desava. Evo sada sam nasla moje papira gde sam vodila evidenciju o bazalnoj. Merila sam je 4 meseca i posla vise nije bilo potrebe. .. ;]
Zanimljivo,gledam i smeskam se.... Tog dana kada su se mama i tata "igrali" BT je bila 36.3 i posle 2 dana je pocela da raste i da se odrzava u "visini". Dosao je termin za vecu a vece nema...grudi uzasno nabrekle....temperatura36.7 ili 36.8 i posle 8 dana test pokaze 2 crtice!!!! Znala sam da sam trudna ali nekako nisam smela sebi da priznam da ne polazem velike nada,pa da se posle razocaram (kao i svaki put pre toga). Kada me je dr zagrlio i poljubio... moja sreca je bila nemerljiva!!!!
Tako da Lara .... javi se sa 2 crtice!!!!

: SoNy - 13. mart 2008 12:53:33(UTC)
Nema nikakve veze sto te bolucka stomak,to ne mora da znaci da ce vestica doci.Bravo za temperaturu samo neka nastavi tim tempom!!!

: natasa21 - 13. mart 2008 12:35:59(UTC)
Lara BT ti je dobra samo nek tako nastavi i nadam se da gadura ne ce doci

: lara - 13. mart 2008 11:26:00(UTC)
danas 36,85 ali je poceo stomak da me bolucka

: SoNy - 13. mart 2008 11:06:03(UTC)
lara javljas sta se desava pa da slavimo DRZIM TI FIGEEEEE!!!

: lara - 12. mart 2008 20:25:34(UTC)
hvala vam puno sta mislite da je trudnoca u pitanje
ali danas sam mnogo nervozna tako mislim da ce gadura da stici

: zogo22 - 12. mart 2008 14:12:13(UTC)
Lara to je dobar znak bitno je samo da temp. ostane tolika da se ne spusti....drzimo fige :-*..

: natasa21 - 12. mart 2008 13:29:44(UTC)
Pa po tvoju Bt moze biti i trudnoca Lara vidim da je danas visa nego juce...dace bog da ti nama budes sledeca trudnica

: lara - 12. mart 2008 13:11:51(UTC)
danas36,9

: lara - 11. mart 2008 12:21:10(UTC)
meni kasni dva dana i jutros bt u 10icon_surprised oh bila je 36,8

: Flame - 11. mart 2008 9:28:52(UTC)
Evo 17. dan od O i temperatura je 36.9! Jos uvek je iznad CoverLine-a, tj srednje od 36.6! Test u nedelju negativan, 15dpo.

: lajti - 10. mart 2008 6:28:30(UTC)
posle moje b.t. koja mi nije ulivala nadu prethodne nedelje, situacija preko vikenda je znatno izmenjena
juče je bila 36,97
a od jutros 37,07 - dakle i ona mi potvrđuje dve crtice

: sanndra_bgd - 9. mart 2008 10:18:17(UTC)
t.b. ispod svakog grafika imas da prebacis na C....ali samo za taj grafik koji kliknes ne za sve sa strane.

: t.b. - 9. mart 2008 10:01:54(UTC)
Kada otvorim chart galeriju,sve je izrazeno u Farenhajtima.Nigde ne vidim opciju za prebacivanje na Celzijuse.

: natasa21 - 8. mart 2008 12:48:42(UTC)
Ja mislim da nemora da bude preko 37... idi na fertilityfriend pogledaj chart galeriju (ako vec nisi) i videces da je to individualno

: t.b. - 8. mart 2008 8:29:48(UTC)
A koja bi to bila trudnicka temperatura?Da li mora da bude preko 37 C?

: SARA-VA - 6. mart 2008 23:16:27(UTC)
Tinna po tickeru ti sad imas vestica ?Vrlo je moguce da ti je ovulacija za vreme nje?To se desava.A mozda ti je nedaj boze,mozda ipak mala prehladica jajnika ali je neosecas,jer u sustini ako nije trudnoca ta tem,pokazuje neko postojanje upale u telu.

: SARA-VA - 6. mart 2008 23:11:31(UTC)
Merenje bazalne temperature (BT) - Indirektna metoda za dokazivanje postojanja ovulace tokom menstrualnog ciklusa. Telesnu temperaturu treba meriti svakodnevno nakon jutarnjeg buđenja, preporučljivo u približno isto Vreme. Fizičko oslobađanje jajne ćelije (ovulacija) nastupa uglavnom dan pre prvog porasta temperature koji iznosi oko 0,30ºC. Bitan porast temperature ne uočljiv prva dva dana nakon porasta LH te se uglavnom registruje dva, tri dana posle. Porast temperature povezan je s porastom koncentrace progesterona u perifernoj krvi iznad 4 ng/mL. Tako se uz pomoć krive BT moraju planirati odnosi svakih 36 do 48 sati, tri-četiri dana pre i dva dana nakon porasta temperature. BT raste zbog delovanja progesterona na hipotalamički centar za regulaciju temperature. S obzirom na to da LH stimulira luteinizaciju granuloza stanica i sintezu progesterona te indirektno ovulaciju, izostanak porasta BT u sredini menstrualnog ciklusa siguran je znak izostanka ovulace, pa se treba obratiti ginekologu. BT treba meriti dva, tri meseca uzastopno i voditi kalendar.

: Tinna - 6. mart 2008 4:39:33(UTC)
da li neka moze da mi odgovori zasto negde od 10 ujutru pa do uvece imam temperaturu 37.1-37.4 a pri tom nisam bolesna. Sta to znaci?

: sanndra_bgd - 3. mart 2008 15:58:20(UTC)
Nale...ti i ja osim sto isto brojimo dane...imamo i iste BT... :>
Ajde...nije strasno...skocice ona

: sanndra_bgd - 2. mart 2008 9:21:15(UTC)
Meni danas 36,1 .... icon_rolleyes

Taogice,kod svakog je razlicito...neko ima prirodno malo visu BT tako da ce njemu nakon ovulacije biti mozda cak i preko 37...
Znaci nema pravila,u svakom slucaju zato se i prati i nakon par ciklusa tacno znas kad je pravi pad (pre ovulacije)...
Nadam se da sam pomogla... icon_lol

: taogica - 2. mart 2008 8:30:08(UTC)
I još nešto da li bazalna temp. može da se meri ušnim toplomerom?

: taogica - 2. mart 2008 8:16:21(UTC)
Ja nemam baš iskustva u praćenju temperature.Kažite mi kolika vam je u proseku najviša bila pre nego što počne da pada?I kolika bi trebala da bude ako je trudnoća prisutna?

Hvala, :-*

: bombica26 - 26. februar 2008 17:15:41(UTC)
Metod merenja temperature

Ovaj metod koristi svakodnevno merenje temperature odmah po buđenju ili bazalne telesne temperature za utvrđivanje vremena ovulacije.
Bazalna telesna temperatura (BTT) je telesna temperatura koja se meri oralno, rektalno ili vaginalno neposredno posle jutarnjeg buđenja – pre ustajanja iz kreveta.

U prvoj polovini ciklusa telesna temperatura je obično ispod 37°C. Oko 2 dana posle ovulacije temperatura raste za oko 0.2°C - 0.4°C i ostaje povišena u toku druge polovine ciklusa. Vraća se na početni nivo ispod 37°C kada dobiješ menstruaciju.

Porast temperature je izazvan aktivnošću žutog tela, koje proizvodi progesteron (lutealni hormon) posle ovulacije. Progesteron direktno deluje na centar za temperaturu u mozgu.

Pažljivim beleženjem bazalne telesne temperature možeš utvrditi njen porast, a tako i plodne i neplodne dane.
Temperaturni metod je u najboljem slučaju samo umereno pouzdan. Dovoljna je blaga prehlada da se poremete merenja. Žene koje rade u smenama ili noću takođe ne bi trebalo da koriste ovaj metod. Ima i žena kod kojih se ne događa primetan porast temperature izazvan progesteronom.

: natasa21 - 23. februar 2008 13:05:19(UTC)
E zene polako neracuna se pad ili skok na bt za 1 stepen treba da bude za 2 i vise stepeni neki kazu i 3-4...pogledajte galeriju u FF pa videce te

: sanndra_bgd - 23. februar 2008 12:13:23(UTC)
Pa i ja rzmisljam po principu..."nije obavezno da svakom ovulacija bude na sredini ciklusa"...
Pored toliko primera o trudnocama i tokom vestica vise nisam uopste sigurna ima li svrhe meriti BT... hmm

: bombica26 - 23. februar 2008 12:06:19(UTC)
to je bas zeznuto sandra,tako je i meni prosli mesec,non stop skakala i padala da nisam znala vise ni da li sam ni kada sam imala ovulaciju
ovaj mesec povezujem sa sluzi,koja je juce bila providna,ali jos nisam sigurna je je 14-dan obicno je kasnije,ne znam sta da mislim jer ni meni nije stabilna temp.ocekujem jos dosta padova i rasta heheheh

: sanndra_bgd - 23. februar 2008 12:02:30(UTC)
Ih sto ja nemam srece sa tom BT...Kako ja da znam kad je ona pala zbog ovulacije kad mi je svako jutro drugacija.
Jedno jutro malo poskoci,pa drugo padne...i sve tako u krug :(
Izgleda da cu ja morati da budem hiper aktivna ukrevetu ovaj put...da me ne iznenadi...

: SARA-VA - 23. februar 2008 11:18:51(UTC)
Temperatura pada dan pre ovulacije i dolazi do nje u naredna 24 casa,u pravu si natasa.
Nemam sluz ali je tem pala... neznam

: bombica26 - 23. februar 2008 10:46:08(UTC)
jel???pa da,kad padne ili je ovulacije ili ce nastupiti tako nesto....zar ne

: SARA-VA - 23. februar 2008 10:16:23(UTC)
Cao devojke!Bombice verovatno je toovulacija po tvom objasnjenju je doslo do nje,nadam se da si bila vredna? :)
Meni je danas 8dc-36.4,a juce i prekljuce je bila 36.6?Neverujem da mi je tako rano doslo vreme za ovulaciju?Uvek je otprilike 14 dc?bem li ga....sta mislite? hmm

: Balerina - 22. februar 2008 8:08:37(UTC)
Ih breee ja i dalje ne merim teperaturu, jedina sam....
Ma lenja sam ja za te stvari.....
Mada s obzirom da pijem lekove, svako jutro u isto vreme i da se zbog njih budim, jel moram....Vala sam mogla da pocnem od iduce men. icon_rolleyes ......

Valjda necu zaboraviti!!!

: SARA-VA - 21. februar 2008 19:41:43(UTC)
DA bOMBICE UKOLIKO SE TEM PRODUZI A SVAKAKO DA NIJE U PITANJU PREHLADA ILI SLICAN UZROK NJOJ ONDA JE TRUDNOCA,TO JE JEDAN OD RANIH ZNAKOVA!
LARICE gore negde si napisala nesto ,pa mi je bilo jako simpaticno,nemoj molim te da se ljutis nisam mislila nista zaista lose samo si mi bila slatka!!! :-* :-* bravo bravo bravo cvecko cvecko cvecko cvecko

: bombica26 - 21. februar 2008 15:16:02(UTC)
ma jel moze neko da mi kaze to sto sam pomenula...mislim da sandra to zna nisam sigurna....da li povecana tem mora da bude 18dana od prvog dana menstruacije i to je trudnoca,tako nesto jel?

: SARA-VA - 18. februar 2008 20:33:12(UTC)
Nema na cemu Lara,eli moras da istrajes,ako ne meris redovno onda ces verovatno propustiti dan ovulacije,navi tel.kao podsetnik,ja sam tako dok sam pila caj,umemorisem u podsetnik i nema problema ionako je preporucljivo isto vreme merenja svaki dan!

: SARA-VA - 18. februar 2008 7:39:06(UTC)
Cao devojke!Ja sam isto primenila taktiku kao Bombica,pored kreveta na stocicu i kako otvorim oci vidim i odmah merim!Treci dan 36.5

: bombica26 - 18. februar 2008 7:29:43(UTC)
zato ja stavim toplomer pred spavanje na stocic do kreveta,zajedno sa maybe baby,i sad sam vec navikla.deveti dan,36.3,hladim se hehehehehehe

: bombica26 - 14. februar 2008 7:56:07(UTC)
belmice lep skok koji ti je dan?
dacika,svakome je popodnevna temperatura vislja jer se krecec,radi aktivnosti,to je normalno ja eksperimentisem sa toplomerom svaki dan.treba meriti samo ujutro I UVEK U ISTO VREME,jer razlike su drasticne i mogu da zbune.meri oralno odnosno u ustima ispod jezika dok si jos u krevetu.meni je cak ako se probudim u osam jedna vrednost a ako se probudim u 10 druga vrednost,zato MERITE U ISTO VREME!

: bombica26 - 13. februar 2008 8:19:32(UTC)
sve zavisi,sve je individualno
da bi rezultati bili validni potrebno je meriti istim toplomerom,svako jutro u ISTO VREME,oralno odnosno ispod jezika.ja drzim po 5 minuta

: taogica - 13. februar 2008 8:07:43(UTC)
Koliko otprilike poraste bazalna temperatura kada je trudnoća prisutna?I kada je merite?

: belmica - 11. februar 2008 8:52:37(UTC)
sandrice držim fige i molim se klanjam da bude visoka!!!!!!!!!!!!!!
javi nam čim saznas rezultate

: Ane - 11. februar 2008 6:30:44(UTC)
to braonkasto nije nikakav problem moze znaciti pad progesterona ali u fizioloskim granicama mislim nista strasno i pocetak reakcije endometrijuma da pocne da se ljusti nemojte to da vas plasi to se desava normalno i kod vecina zena

: IXI - 11. februar 2008 6:09:35(UTC)
taogice ja sam ugledala II i TT mi je vec dve nedelje od 37 do 37,4C. Inace merim obicnim toplomerom ispod pazuha...

: bombica26 - 10. februar 2008 15:28:21(UTC)
pa nema tu pravila jer je svima bazalna razlicita.recimo nekome je svakodnevna bazalna oko 35 nekome 36 nekome izvmedju zavisi...znaci bitno je da od ovulacije ostane povisena i da nema velikih padova,u suprotnom dan pred vesticu padne.meni je pala sa 36.8 na 36.7 i dobila sam .

: Ane - 10. februar 2008 15:24:20(UTC)
eli a ko kaze da moras osetiti ovulaciju neko oseti neko ne a procitaj i iskustva ostalih pa ces videti da ovulacija moze biti bilo kad cak i za vreme menstruacije

: taogica - 10. februar 2008 15:22:54(UTC)
Kolika bi trebala da bude bazalna temperatura ako ima trudnoće

: Eli7 - 10. februar 2008 15:19:46(UTC)
ane pa ja mislim da je rano za ovulaciju jer i ne osecam nikave simptome da bi to bilo to.jao moram kod docu.

: Ane - 10. februar 2008 15:05:00(UTC)
eli ako si to radila pre ustajanja ujutru vidi se skok tem. i moze znaciti da je progesteron porastao odnosno da postoji ovulacija jer je izgled krive temp. bifazican
dovoljno je da temp skoci i nekoliko desetinki

: natasa21 - 10. februar 2008 14:53:32(UTC)
eli unesi ove vrednosti u FF pa oni ti odrede plodan dan

: lara - 10. februar 2008 14:52:42(UTC)
ma to je sve bezveze mene kad je dosla vestica dva sata pred da dodje bt mi je bila 37 i za dva aj neka i 3sata vestica je dosla

: Eli7 - 10. februar 2008 14:43:37(UTC)
evo kako je meni b.t ovih dana
veca je dosla 31 jan.i trajala do 4.febr.
od 5.02-36.3
6.02-36.3
7.02-36.3
8.02-36.3
9.02-36.5
i danas 36.5
e ajde neka mi neko objasni sta je ovo.

: sanndra_bgd - 9. februar 2008 13:39:58(UTC)
Balerina,stvarno ne znam... :(
Ne mogu ti nikako pomoci i sama sam potpuno zbunjena,pa vidis koliko meni kasni.
Ja sam pre neki dan uradila estradiol,Lh,FSH i progesteron ponovo i sad cekam rezultate... strikam
To ce mi sve endokrinolog pregledati pa cu znati sta je sto se hormona tice.
Meni su T3,T4,TSH I Kortizol dobri,tako da znam da je sve sa te strane ok...za dalje cu videti.

t.b. i ja se nadam iskreno necem...mada kako je krenulo sad ne znam ni kad da ocekujem vestica ... :> :> :>

: Balerina - 9. februar 2008 13:16:19(UTC)
Ja jos nisam pocela da merim teperaturu, a rekla sam da hocu....
Danas mi je zadnji dan ciklusa, a vidim da pisete da bi trebalo od pocetka ciklusa....Dobro saceka cu sledeci ciklus...

Elem vidim Sandra da si radila Progeresteron....I ja sam radila 21dc, Progeresteron, Estradiol i FSH....
Estradiol i FSH su mi uredu, a Progeresteron mi je povisen, visi od 128, nisu napisali koliko...
E sada sa obzirom da su Estradiol i FSH dobri, meni je cudno da Progeresteron je visok, nisam se jos cula sa mojim doktorom, da vidim sta je....

Sa time sto su mi hormoni stitne-zlezde su viski, i pijem hormone za stitnu-zlezdu....

Znas li ti Sandra nesto vise o Progeresteronu kada mi je tako visok?

: t.b. - 9. februar 2008 12:52:19(UTC)
Sanndra,e bas je to cudno.Ja sam imala puno sluzi 10 do 12-ti dan,boleo me jajnik 14-ti dan,a paprat sam imala 11-16-ti dan.I aj` se sad ti tu snadji.A temperature jos nigde.Na fertility friend sajtu sam pregledala mnogo grafikona koji su rezultirali trudnocom a imali su vrlo kasnu ovulaciju.Moracemo da cekamo,verovatno cu sledeci mesec na folikulometriju pa da uporedim.

: sanndra_bgd - 9. februar 2008 10:48:23(UTC)
Tako se i meni desilo ovaj mesec....
S'tim sto sam ja od pocetka merila digitalnim i nije bilo skoka uopste...medjutim...
Uradim i progesteron koji je 21.dc bio ocajan...skroz nizak kao za folikularnu fazu.
I onda pocne da mi skace BT i odregistruje mi FF ovulaciju 28.dc inace dobijam na 30 dana.
I evo...jos uvek nisam dobila...

: t.b. - 9. februar 2008 10:42:37(UTC)
Tako i radim-preko Fertility Frienda.Cekam da vidim dalje sta ce da bude.

: natasa21 - 9. februar 2008 10:09:39(UTC)
Pa mozda imas kasnu ovulaciju t.b ...mozes da uneses bt na fertilityfriend oni ti odrede dan ovulacije ako vec nisi to uradila

: t.b. - 9. februar 2008 10:02:57(UTC)
Ja pocela da merim obicnim od ovog meseca.Danas 17-ti dan,skoka jos nema :? .Kupicu za svaki slucaj digitalni pa da imam za sledeci ciklus.
Uradicu za svaki slucaj progesteron 21. dan,tu analizu do sada nisam radila.

: Bomi - 8. februar 2008 5:31:04(UTC)
Devojke na 10 str. imate moj grafik sa FF. Tek 10-ak dana posle ovulacije mi je počela skakati i preko 37 tj u vreme kada sam trebala dobiti.
Inače siguran znak trudnoće je, bar sam ja tako čula, da BT bude povišena 18 dana, naravno a da nisi prehlađena.

A meni je temperatura i dalje preko 37. Dr mi je rekao da je to normalno, tako da se ne brinem. Mada je to temperatura koja ne smeta, ne osećaš je...ili sam se ja navikla.

: Jeki - 8. februar 2008 5:09:13(UTC)
Belmice,najbitnije je da temperatura ne pada i da je visa nego u prvom ijelu ciklusa.Meni je temperatura znala biti i preko 37,a da sutra naglo padne i da dobijem.Prema tome,to nista ne znaci,tebi je temperatura vec par dana ista i to je dobar znak! lara,kad god da se odlucis za test drzim ti fige!

: belmica - 7. februar 2008 9:15:48(UTC)
interesuje me , one koje su hvala bogu trudne, jesu li sve imale povisenu temp.? i koliko? i dal je tako i sada

: Bomi - 7. februar 2008 5:00:56(UTC)
Dobro jutro devojke, nije me bilo par dana (na putu) pa evo sad dok sam sve pročitala...uh ala ste pisale. Nešto mi ovde nije jasno...Sandra ti JOŠ nisi dobila. Jao....držim fige da je uspelo. A naravno i za sve ostale devojčice. Belmice ne brini za BT bitno je da je viša u drugoj fazi pa neka je to i min skok. Nadam se de sve ove vaše BT ukazuju na onaj najlepši događaj.

Ljubim vas sve i mislim na vas!

: detlic - 5. februar 2008 3:59:20(UTC)
Ih, Ane, stvarno ne znam sta bismo bez tebe :) Nisu svi slucajevi PCOS i disbalansa hormona uzrokovani insulinskom rezistencijom, samo neki. Ako znate engleski ukucajte u googlu PCOS metformin i procitajte. I ne ljutim se na komentare, pa ovde smo da razmenjujemo iskustva, valjda za to sluzi forum. Zaista navijam za sto vise bebaca i to sto pre.

: Ane - 4. februar 2008 19:31:07(UTC)
sandra sta te tacno zanima da ti objasnim,insulin je hormon koji utice na metabolizam i masti i secera i proteina isto i svi ostali imaju to dejstvo i imaju razlicite interakcije medjusobno recimo postoji dijabetes prouzrkovan disfunkcijom nadbubrezne zlezde takozvani bronzani dijabetes i disfunkcijom hormona rasta itd slozena je to materija.U sustini gojazne osobe koje imaju problema sa sterilitetom nakon sto se sve ispita kod njih savetuju se da skidaju kilograme ali ne naglo jer i nagli pad kilaze moze isto biti razlog steriliteta jer se onda poveca prolaktin.Ja u principu ne zelim da pricam sve ovo da se neko ne fiksira da ima nesto od ovog a da cak nije ni kod lekara otisao pa se jos vise stresira i da to bude razlog da ne zatrudni.Uglavnom tesko je to razumeti odmah treba tu citanja i ucenja mehanizama da bi se svatilo kako gde i kako deluju hormoni nemoj se zabrinjavati uzalud.Kada imas insulin nije bitno prirodni svoj ili injekcije sve se normalizuje jer insulin radi svoj posao.Kod tipa dva oni luce insulin ali on ne radi svoj posao i onda se remeti seo metabolizam i secera i masti i to se treba dovesti u red u tome je sustina.A i da se kristi metformin ako zena ostane trudna prelazi na insulin

: sanndra_bgd - 4. februar 2008 17:15:39(UTC)
Ali onda sledi niz drugih pitanja...zasto lekari ne usmeravaju na neke druge nacine lecenja,ako vec postoji mogucnost nastanka disbalansa hormona?
Ja ne kazem da to nije iskljuceno(u ostalom i insulin je hormon) ali nije hormon hipofize nego pankreasa koji nebi bar trebalo da ima uticaja na reproduktivni sistem zene...
Ili gresim?
Pritom ne stavljam akcenat na gojazne osobe,vec samo na osobe sa poremecenim lucenjem insulina.
Ako ti nije problem da mi malo to objasnis,jako me zanima. ;]

: Ane - 4. februar 2008 16:22:47(UTC)
sandra nazalost ima istine za insulinsku rezistenciju i poremecaj hormona i to se upravo desava jako gojaznim osobama kojeda bi ostale u drugom stanju budu podvrgnute dijeti kontrolisanoj da bi ostale u drugom stanju,ali bez brige nije uvek taj slucaj i to je taj tip 2 dijabetesa koji se leci oralnom hipoglikemicima, a ne tip 1 koji se leci insulinom.Veliki visak masnog tkiva je neprijatelj da znate jer je to jako hormonski aktivno tkivo.U sindr.policisticnih jajnika pacijent se udeblja zbog disbalansa zenskih polnih hormona a u masnom tkivu i to malo zenskih hormona pregje u testosteron jer osnova svih polnih hormona je holesterolsko jezgro, testosteron bude povisen pa zato se i javlja i dlakavost kod tih zena kao i kosopast(ali na netipicnim mestima svojstvenih za muskarce recimo stomak lepo je detlic objasnila).Ali i van ovog sindroma testosteron se povisi kod viska masnog tkiva slozena je to materija zato ne pokusavajte se prepoznati vazno je da svako sa poremecajem da napravi ispitivanje da se problem locira da se resi i da se zatrudni jel tako?

: sanndra_bgd - 4. februar 2008 15:57:26(UTC)
Citat:
detlic - 4/2/2008 10:00

Lara, nemoj da se plasis i sekiras. Ako tek od skoro pokusavate, onda je to jos jedan razlog da se uopste ne brines. Nisam imala nameru da te uplasim, nego da ti skrenem paznju na nesto sto bi mogao biti problem, a ne mora. Misa je stavila odlicne tekstove sa neta. PCOS je sindrom, tj. skup razlicitih simptoma i pojava, pa je jedna od njih i neplodnost usled poremecaja hormona i puno malih cista na jajniciima. Prema najnovijim istrazivanjima, jedan deo PCOS (kod nekih zena) uzrokovan je tzv. insulinskom rezistencijom. Odnosno nemogucnost celija organizma da adekvatno iskoriste glukozu, pa se onda povecano luci insulin, sto dovodi do poremecaja ostalih hormaona (povisen testosteron, LH, nizak progesteron, nekad povisen prolaktin). Zato u svetu neki lekari lece izvesne pacijentkinje metforminom, lekom koji se koristi za lecenje dijabetesa tipa 2. Kako kaze Ane, uzroci poremecaja hormona mogu biti i u poremecenom radu nadbubrezne zlezde, stitnjace, hipofize....Devojke, ovo ne treba da vas plasi, samo da vam da moguce ideje, u slucaju da bebac ne dodje onako brzo kako vi ocekujete. Neki od vidljivih simptoma PCOS ili policisticnih jajnika su povecana maljavost, na nausnici, bradi, oko bradavica, na donjem delu stomaka, na unutrasnjoj strani butina, na stopalu i palcevima na nogama (uzgred, taj sam slucaj, oduvek), gojaznost, secer na gornjoj granici ili malo iznad....

Sto se tice bazalne, skok odmah nakon ovulacije ne mora biti veci od stepen-dva, ali je bitno da temperatura u drugom delu ciklusa bude bar za toliko (stepen-dva) visa od one pre ovulacije.

E, da, i prvi simptomi trudnoce ponekad jako lice na PMS....

Izvini,ali ja bih prokomentarisala...
Ne bih se slozila sa tim da osobe rezistentne na insulin imaju poremecaje hormona i sl....
Ja imam problem sa time...i 100% znam da to nema nikakve veze...uostalom...moj endokrinolog bi mi skrenuo paznju na tu mogucnost pa bi moj tok lecenja bio preusmeren na drugu stranu.
Za ostalo nisam sigurna,ali za insulinsku rezistenciju jesam.
BTW...jutros mi je BT bila 36,7... icon_eek

: salexandra - 4. februar 2008 13:56:06(UTC)
Ja natasa 21 nemam pojma nazalost za folikule koja im je optimalna vel. za vreme ovulacije.
Da li zna neko,ako ostaje pov. temp u drugoj fazi,jel to znak da je 100% bilo ovulac? :?:

: natasa21 - 4. februar 2008 13:33:32(UTC)
E zene mani je FF detektirao ovulaciju na 13dc a ja taj dan bila kod gin. i merila folikul bio 15.8mm .nije li to malo za ovulaciju ili me zeza FF?

: detlic - 4. februar 2008 11:09:33(UTC)
Lajti, tako je, preostaje samo da cekas...neke zene ni ne znaju da su trudne po dva meseca, ako im ciklus nije uredan, jer se desava ponekad da nema nikakvih simptoma. Sto se mene tice, uvek sam imala osecaj kao da cu dobiti svakog trenutka. Valjda zato sto hormoni luduju na pocetku trudnoce.
Lara, samo proveri, najverovatnije je sve u redu, i kazem ti, posto si mlada, proveris osnovne reproduktivne hormone, ovde u Srbiji najskuplja analiza jednog hormona je bila oko 900 din., a obicno kostaju 200. Uradis samo osnovnih pet. Ponekad lekari to izbegavaju, jer je skupo (ali recimo da otprilike svaki od ovih pet kosta po 200 dinara, to je ukupno oko 1000, a to je recimo oko 15 EUR, sto nije skupo)

: detlic - 4. februar 2008 6:00:38(UTC)
Lara, nemoj da se plasis i sekiras. Ako tek od skoro pokusavate, onda je to jos jedan razlog da se uopste ne brines. Nisam imala nameru da te uplasim, nego da ti skrenem paznju na nesto sto bi mogao biti problem, a ne mora. Misa je stavila odlicne tekstove sa neta. PCOS je sindrom, tj. skup razlicitih simptoma i pojava, pa je jedna od njih i neplodnost usled poremecaja hormona i puno malih cista na jajniciima. Prema najnovijim istrazivanjima, jedan deo PCOS (kod nekih zena) uzrokovan je tzv. insulinskom rezistencijom. Odnosno nemogucnost celija organizma da adekvatno iskoriste glukozu, pa se onda povecano luci insulin, sto dovodi do poremecaja ostalih hormaona (povisen testosteron, LH, nizak progesteron, nekad povisen prolaktin). Zato u svetu neki lekari lece izvesne pacijentkinje metforminom, lekom koji se koristi za lecenje dijabetesa tipa 2. Kako kaze Ane, uzroci poremecaja hormona mogu biti i u poremecenom radu nadbubrezne zlezde, stitnjace, hipofize....Devojke, ovo ne treba da vas plasi, samo da vam da moguce ideje, u slucaju da bebac ne dodje onako brzo kako vi ocekujete. Neki od vidljivih simptoma PCOS ili policisticnih jajnika su povecana maljavost, na nausnici, bradi, oko bradavica, na donjem delu stomaka, na unutrasnjoj strani butina, na stopalu i palcevima na nogama (uzgred, taj sam slucaj, oduvek), gojaznost, secer na gornjoj granici ili malo iznad....

Sto se tice bazalne, skok odmah nakon ovulacije ne mora biti veci od stepen-dva, ali je bitno da temperatura u drugom delu ciklusa bude bar za toliko (stepen-dva) visa od one pre ovulacije.

E, da, i prvi simptomi trudnoce ponekad jako lice na PMS....

: andjelaaa - 3. februar 2008 15:23:55(UTC)
Sandra,moras da meris temperaturu bar tri meseca da bi videla kako tvoj organizam funkcionise.Na osnovu jednog meseca ne moze se mnogo toga zakljuciti.Ako sad nisi truna onda toplomer u usta i sledeci mesec ;]

: sanndra_bgd - 3. februar 2008 9:25:07(UTC)
Cudna mi se stvar desla sa BT...naime ceo mesec merim,pratim nerviram se i nista...stalno 36.1-2-3...a jutros icon_eek 36,7 icon_eek ...
Ne mogu da verujem...kako to...ja sutra treba da cekam vestica danas dan za test (koji BTW necu raditi),ali sad mi definitivno nista,ali bukvalno nista nije jasno hmm

: magi - 2. februar 2008 9:38:00(UTC)
Pa bazalna temperatura se meri oralno ili rektalno, ja sam lično merila ispod jezika digitalnim toplomerom jer mi je precizniji, bar mi se tako čini, i bila sam zadovoljna....

: t.b. - 2. februar 2008 9:35:36(UTC)
Da li se ova temperatura moze meriti obicnim zivinim toplomerom (pod pazuh)ili koristite neki specijalan toplomer?

: Ane - 1. februar 2008 16:42:01(UTC)
bravo misa za tekst ,izvinite zene nisam mogla da stignem da objasnim neke stvari.Insuficijencija zutog tela jeste problem ali ga treba dijagnostikovati,ali progesteron nije samo odgovoran za neredovne cikluse uzroka ima milion.Sto se tice policisticnog sindroma to je sindrom sto znaci skup stvari da se desavaju u organizmu da bi se reklo da je to ta dg.Bez ozbiljnog ispitivanja i ispunjavanja tih kriterijuma ne moze se reci da je to vec moze biti nedostatak bilo kog hormona jer kontrola ide hipotalamus-hipofiza-jajnik uz sadejstvo svih ostalih hormona tela posebno nadbubrega i stitnjace.Nekome se dijagnostikuje taj sindrom i kad nesto drugo je u pitanju.Terapija tog stanja [podrazumeva kontracepciju kada zena nece trudnocu a stimulacija klomifenom ako zeli ostati trudna.ako hocete mogu napisati simptome tog sindroma samo malo da se oslobodim

: Misa - 1. februar 2008 12:56:01(UTC)
Detlic, Salexandra, evo nesto o braonkastom sekretu (brown spotting) pre mesnstruacije.

Premenstrualno krvarenje

Kao i u prethodno opisanom poremćaju i kod premenstrualnog krvarenja podaci koje lekar dobija od žene su veoma karakteristični.Problem se najćešce opisuje kao vrlo oskudan, mrk, sukrvav iscedak koji se pojavljuje 4-5 dana pre nego što nastupi pravo menstrualno krvarenje.Sve se na identičan način ponavlja u sledećem ili sledećim ciklusima zbog čega se žena, manje više zabrinuta, javlja svom lekaru. Ovaj poremećaj je posledica postepenog smanjenja proizvodnje ProgesteronA u žutom telu koje se formira na mestu prsnutog jajnog folikula tokom ovulacije. Progesteron sekretorno transformiše materičnu sluznicu,koja je prethodno izgrađena dejstvom estrogena.U normalnim situacijama produkcija Progesterona u žutom telu započinje dva dana posle ovulacije ,veoma brzo doztiže svoj maksimum na kome se održava sledecih 12-14 dana. Ukoliko se ne desi trudnoća funkcija žutog tela naglo prestaje nakon čega će uslediti menstrualno krvarenje.Pojavu gde žuto telo postepeno smanjuje produkciju Progesterona ,zbog čega se i javlja premenstrualno krvarenje, označavamo "Insuficijencijom žutog tela" .Ovaj poremećaj treba lečiti zbog toga što, za razliku od intermenstrualnog krvarenja,može biti uzrok neplodnosti. Materična sluznica koja nije stimulisana dovoljnim količinama Progesterona nije dobro pripremljena za implantaciju ( ugnježdenje) embriona. Iako do oplodnje dođe,u takvim slučajevima, embrion nema optimalne uslove za preživljavanje u materičnoj duplji. Da bi se ovo sprečilo savetuje se uzimanje Progesterona u drugoj fazi menstrualnog ciklusa nakon konsultacije i pregleda kod lekara koji treba da donse odluku o vrsti i količini leka koji treba da se uzme.

: Misa - 1. februar 2008 12:35:10(UTC)
Lara, Natasa, vidim da razgovarate o problemu koji i mene muci. Evo sta sam nasla o nepravilnim, produzenim ciklusima.

Oligomenoreja označuje poremećaj ritma 28-dnevnog ciklusa, kada je razmak između dvije menstruacije produljen i traje dulje od 35 dana. Najčešći razlog oligomenoreje je neuravnotežena ili poremećena funkcija jajnika. Razlozi mogu biti veoma različiti: od psihičkog stresa, hiperprolaktinemije, povišene razine muških spolnih hormona do pojave tumora hipofize, štitnjače, jajnika ili nadbubrežne žlijezde. Primarna oligomenoreja (ciklusi dulji od 35 dana već od prve menstruacije) nalazi se često kod sindroma policističnih jajnika (Stein-Leventhalov sindrom). Sekundarna oligomenoreja, koja se javlja nakon kraćeg ili duljeg perioda urednih menstruacijskih ciklusa, čini ipak 70% poremećaja. Javlja se kao predstadij amenoreje ili označava povratak normalnih menstruacijskih ciklusa nakon dugotrajne amenoreje. Na osnovu krivulje bazalne temperature, najčešće se dijagnosticira produljena folikularna faza, pri čemu najmanje kod 1/3 pacijentica nedostaje ovulacija.

Uvid u intenzitet poremećaja najbolje pruža određivanje bazalnog hormonskog statusa. Radi se o krvnoj pretrazi, pri čemu se 3. - 5. (8.) dan ciklusa određuje bazalna razina relevantnih hormona: estradiol, FSH, LH, testosteron, prolaktin, TSH, androstendion, DHEAS i SHBG. Funkcionalni testovi najčešće nisu potrebni. Razina estradiola može znatno varirati, što odgovara i nalazima biopsije endometrija (uzimanje uzoraka sluznice maternice i njegova citološka/histološka analiza). U 15% nalaza postoji atrofija endometrija, kod 15% je endometrij hiperplastičan, u 40% postoji nepotpuna transformacija (neadekvatna proliferacija), i kod 30% je nalaz uredan. Mjerenje bazalne temperature može biti također od koristi, nalaz bifazičnih krivulja ukazuje na povoljnu prognozu.

Liječenje: Oligomenoreja se najčešće liječi tek kada postoji želja za trudnoćom. U takvim slučajevima stimulira se i inducira ovulacija uz regulaciju ostalih hormonskih odstupanja nađenih u bazalnom hormonskom statusu. Ukoliko ne postoji želja za trudnoćom, svakako se preporučuje regulacija ciklusa zbog nepovoljnog dugotrajnog i neoponiranog djelovanja estrogena na dojku i endometrij. U ovom slučaju primjenjuju se dvije metode: gestagenska substitucija tijekom 2. faze ciklusa kada se od 16. - 25. dana ciklusa primjenjuje prikladan gestagenski pripravak (Primolut Nor, Provera, Dabroston, Utrogestan) tijekom 3 - 6 mjeseci. Druga mogućnost, osobito ukoliko postoji želja za zaštitom od neželjene trudnoće je primjena niskodozirane oralne kontracepcije.

: detlic - 1. februar 2008 12:01:10(UTC)
Predlazem da pitamo Ane, ipak je ona lekar, ja sam samo eto uocila da su ti ciklusi mnogo dugacki. Devojke, stvarno navijam za vas, mlade ste, samo budite sistematicne i uporne i doci ce bebironi. Danas se lekari vecinom uopste ne udubljuju u posao koji rade, nego tako ofrlje i rutinski. Na moj spotting tj. braonkasto krvarenje se niko nije obazirao, niti uzeo u razmatranje, citajuci forume i iskustva drugih zena, puno sam naucila. I onda shvatila da je to jedan od znakova niskog progesterona. A moji ciklusi su do pre par godina bili kao sat, ali zato NIKAD nisam bila trudna, dok nisam pocela da pijem progesteron tablete i da se davim u cajevima. I onda pet puta test +, ali par dana nakon toga dodje vestica Tesim se da bar mogu ostati trudna. E, sad kako zadrzati trudnocu, to je vec pitanje. Vazno je devojke da pocnete da se pregledate i lecite kad se otkrije gde je problem. Ali, lecenje steriliteta je mnogo skup hobi, jer lekari uzimaju pare i za nepotrebne analize. Treba biti pametan pa naci zlatnu sredinu. Uh, al sam oduziiiila. Pozdrav!

: natasa21 - 1. februar 2008 11:59:15(UTC)
Pa da Lara kad imas policisticna jajnike vestica je neredovna imam i ja pcos i kod mene su ciklusi neredovni

: natasa21 - 1. februar 2008 11:56:43(UTC)
Detlic znam ja za te padove i uspone na bt ptre i posle ovulacije ali interesirame za koliko stupnjeva to pada i raste ....jer to za 2 ili za 3-4 stupnjeva?na 10 dc mi je bt bila 36.2 a na 11dc pala je na 36 e sad dali je to to neznam ..na ff jos uvjek pise da nije detektirana ovulacija

: detlic - 1. februar 2008 11:48:16(UTC)
Lara, ne znam koliko si upucena, evo samo osnovno oko reproduktivnih hormona. Analiza se radi treci dan ciklusa. Vadi se krv. Trebalo bi proveriti E2 odnosno estrogen, LH, FSH, testosteron i prolaktin. Progesteron se radi sedmog dana nakon ovulacije. Analiza svih reproduktivnih hormona je skupa (htela sam da radim sve, pa kad sam sabrala cene ispalo je oko 150E, pa sam odustala). Ali ovih pet osnovnih mislim da nije skupo. U slucaju da su testosteron i prolaktin poviseni, to moze da ometa ovulaciju. Testosteron je muski hormon, ali ga ima i kod zena. Ako je preterano visok, ne valja. Prolaktin se luci kad zena doji bebu, ali pre trudnoce, ako je povisen, ne valja. Eto, necu vise da te davim icon_wink

: detlic - 1. februar 2008 11:21:07(UTC)
Natasa21 pa prvo padne temperatura za stepen dva, na sam dan ovulacije, a onda isto za stepen dva skoci. Ovulacija je onaj dan kad temperatura malo padne. Kada temperatura skoci onda je ovulacija vec prosla.

: natasa21 - 1. februar 2008 11:17:01(UTC)
nego zene koliki treba da bude skok Bt kad je ovulacija?ja sam cula da treba da bude za 3-4 stupnjeva jel tako?

: detlic - 1. februar 2008 11:14:59(UTC)
Bombice Intercourse timing imas kao opciju kad imas VIP membership, sto ti je u prevodu, savet kada treba da se keksate. Sad ti pise LOW zato sto ti je prosla ovulacija. Sve je u redu, ne se sikiraj.

: detlic - 1. februar 2008 9:22:35(UTC)
Bombice, DPO je skracenica od Days Post Ovulation - dan(a) posle ovulacije. Mislim na FF da gore na grafikonu imas datum u mesecu, a u ravni crvene crte imas to DPO odnosno koji je dan posle ovulacije. Crvenu crticu izbaci dva tri dana posle ovulacije, znaci tebi grafikoni bazalne sluze ne da predvidis ovulaciju, jer on to radi sa zakasnjenjem, nego da otprilike znas kad je gledajuci ranije grafikone, i da znas imas li pravilan ciklus (da slucajno nemas kratku lutealnu fazu, ili ranu ovulaciju). Nasla sam jednu tvoju malu sliku negde na vencanjima. Super ste par bravo Ukras u kosi je predivan, a i ono sto se vidi od vencanice...bas mi se svidja

: sanndra_bgd - 1. februar 2008 6:58:21(UTC)
A ja sam skontala da tu crvenu liniju izbaci kada stigne vestica,tj onda kada istekne broj dana koji se naznaci da ciklus traje hmm

Da,taj beli kruzic se pojavi kada ne izmeris T u isto vreme.

: bombica26 - 1. februar 2008 5:57:17(UTC)
jaoj ljudi f.f. mi izbacio crvenu liniju yesss to je tacno gde je onaj beli kruzic,18 dan...to znaci da mi je tada bila ovulacija jel?ja sam se bas na taj dan prckala ehhehehheh a i naravno dva dana ranije(posto sam tad svaki drugi dan)
nego da vas pitam,detlic ti znas sigurno sta sad znaci to DPO i ti brojevi kod kruzica,sto odbrojavaju?opet mi je danasnji kruzic beo,verovatno zato sto nije u isto vreme merenje,kasnila sam dva sata

: lara - 31. januar 2008 20:14:37(UTC)
nisi bogami
pod vencanja nisam videla tvoju sliku
samo sam procitala tvoje vencANJE

: bombica26 - 31. januar 2008 20:11:38(UTC)
joj utesile ste me nisam jedina znaci kojoj raste kilaza

: detlic - 31. januar 2008 9:23:55(UTC)
Nemoj da se sekiras sto ti nije detektovao ovulaciju. Vazno je da tvoj grafikon pokazuje dva jasno vidljiva dela, prvi sa nesto nizim temperaturama (za jedan ili dva mala podeoka - recimo, meni je oko 36.5, jedan gore ili dole), onda jedan dan jos padne (meni na 36.4 ili nize) i tad je ovulacija, pa onda sledeci dan naglo skoci tako da bude iznad onih 36.5 i ostaje tako visoka (nekad i do 37) sve do pred mecu, kad opet naglo padne na 36.5. To je softver i on radi prema zadatim parametrima. Mi smo zene ziva bica, sve smo razlicite, a on to ne moze da pohvata, pa ti ne pokazuje ovulaciju. Tako je i meni u poslednjih par meseci.

: bombica26 - 31. januar 2008 8:45:08(UTC)
detlic kakva prica,zao mi je zaista,ali vidis bila si borac veliki.svaka cast.probacu sad na ff

: detlic - 31. januar 2008 6:35:17(UTC)
PS. moja sestra bliznakinja je potpuno zdrava, ima dve, sada vec velike devojcice, pa potpuno druga prica...

: detlic - 31. januar 2008 6:28:28(UTC)
Bombica, pa ne diraj to discarded, ostavi ga necekirano. Kod vremena unosenja imas set default da ti vuce isto vreme. Vrati se rucno pa unesi svuda isto vreme merenja temperature, a kod poslednjeg unosa mu das set default, on ti otvori prozorcic u kome ukucas koje hoces vreme da i vuce i das mu save. Onda bi sve trebalo da bude povezano.

Ane, ja i sestra bliznakinja smo rodjene kao nedonoscad od 7 meseci. Bile smo u inkubatoru sledeca dva. Nismo imale mesta u materici, pa me je gurala, imam udubljenje na levoj butini, verovatno od njenog lakta i problem sa levom stranom tela - levi jajnik i jajovod slepljeni. Imam problem sa ocima (ne vidim na jedno skoro nista), shunt nekakav na srcu i zadebljane zaliske - sum. Leva pretkomora zakrcena fibroznim tkivnom od na nogama provedenih prehlada. Pritisak je 90/130 ili normalan, kako kad. Znam ja da sam skroz rizican slucaj za trudnocu, ali, mislim da uz stalnu kontrolu i nadzor sve moze da bude dobro. Uh, kad me covek vidi, izgledam potpuno normalno, a onooo icon_surprised ops: icon_lol

: SoNy - 31. januar 2008 4:37:32(UTC)
bombice meni je dr rekao da treba protresti toplomer prethodni dan,jer ne smes imati nikakve aktivnosti ujutru pre merenja!!!
I otkud ti zeno danima ovako rano icon_lol

: bombica26 - 31. januar 2008 4:30:19(UTC)
drzim ti fige tupsi
nego da pitam nesto,crkla bih kad ne bih zapitkivala ehheheheheehe
da li obican toplomer pre upotrebe moram da protresem kako bi ziva pala skroz ili nema veze gde je?(nemojte mi se smejati please)

: tupsi - 31. januar 2008 4:20:59(UTC)
Bombice, posle ovulacije je pocela da se povecava, prvo je bila 36,9 pa 37,1, jutros je nisam ni merila jer sam se juce bas razocarala, sutra treba da stigne gospodja pa cemo videti sta cemo dalje a tebi drzim fige da ovaj mesec uspe

: bombica26 - 30. januar 2008 6:22:39(UTC)
slazem se sa Anom srcana mana nije bas za salu (znam is iskustva bliske osobe) a i sama sam imala sum negde u 3 oj godini ali se povukao.to treba pratiti.
detlic,pomagaj izvini sto davim ali nisam sigurna da razumem.recimo ako za danas izmerim tem i ona je 36.6 i stavim na d. ,ostale predhodne treba da promenim da ukucam istu vrednost svuda iako nije bila ista????????

: Ane - 30. januar 2008 6:13:34(UTC)
detlic kakve probleme sa srcem ? dobro ja kazem da ceo tim treba da bude pored tebe,nemoj se saliti da nemas kardiologa pored sebe pogotovo ako imas i pritisak znas da vaze pravila cak da ostanes trudna ako nesto krene naopako cuva se zivot majke,ako se ozbiljno ne pristupi tvom slucaju mozes izgubiti i bebu i svoj zivot jer je trudnoca bas drugo stanje.Molim te izvini ako ovo sto kazem nelepo zvuci ali ne mogu da precutim ako nesto vidim necu moci da spavam i obicno ne volim da plasim nekoga i opterecujem sem ako zaista mi etika tako ne nalozi.Bitno mi je samo da me svatis i da svatis ozbiljnost a ja cu nadalje da navijam za tebe LJubim te nemoj da se ljutis sto sam sve ovo rekla

: detlic - 30. januar 2008 4:58:45(UTC)
Ane, meni niko nije spomenuo hormone, kad sam pominjala spotting, niko na to nije obracao paznju, nego su me slali na HSG, laparoskopiju i odmah na VTO. Ja sam, mislim, prestara za VTO, pritisak i srce nisu sjajni (imam urodjenih par srcanih mana), a i finansijski ne stojimo dobro, da bismo to izdrzali. Inace, mislim da se lekari olako odlucuju za VTO, jer je to za njih dobra finansijska prilika, prilika da eksperimentisu i uce se na zenama kojima je to prvenstveno atak na zdravlje, a i na novcanik. Ovo je bilo malo off topic, ali cete mi oprostiti, nadam se.

: detlic - 30. januar 2008 4:52:09(UTC)
P.S. Devojke, ne znam da li znate, ali nema mrdanja ni iz kreveta ni u krevetu kad merite bazalnu. Uvece pripremite toplomer (mislim da je bolji obican zivin) i cim otvorite oci, strpate toplomer pod jezik. Dovoljno je minut do dva da pokaze temperaturu. Za to vreme mirujete. Ako ste nocu ustajali, a posle toga niste spavali bar 4 sata, temperatura nije prava. Mozda vas zato bune vase temperature.

: Balerina - 29. januar 2008 15:56:52(UTC)
Ja mislim da je najbolje meriti teperaturu sa obicnim toplomerom, jel ovaj digitalni stalno laze i krade nesto icon_evil

: Ane - 29. januar 2008 8:39:44(UTC)
detlic u pravu si vama ce trebati neki strucniji doktor jer kad ostanes trudna trebas non stop biti pod kontrolom,amniocenteza je obavezna a pre toga treba temeljno odraditi analize,sto se tice godina moje profesorka ginekologije je prvo doktorirala pa ostala s prvim detetom u drugom stanju u svojoj 42 godini nema nikakvih pravila ali uz asistencije pravog tima zato ne gubi jos vremena napravi plan i deluj

: detlic - 29. januar 2008 4:55:07(UTC)
Bombice, najvaznije je kod temperature odnosno kod urednog ciklusa sa ovulacijom da temperature posle ovulacije budu za nijansu vise od onih pre ovulacije. Nije bitno da li je posle ovulacije tempertura 37 ili npr. 36.7, bitno je da je visa za stepen-dva od one pre ovulacije. Na sam dan ovulacije temperatura padne malo, pa onda skoci, ali ff ti to tek naknadno oznaci crvenom linijom. Pogledaj svoje ranije grafikone (poslednja tri) pa ces znati otprilike kad ti je ovulacija.

: Ane - 28. januar 2008 18:11:59(UTC)
bomi ureaplazma se ne moze dobiti preko solje, to je najnovije to samo mi precutimo kad nas pitaju da ne ulazimo u neciji brak i kazemo za sve da da ,istina o ureaplazmi je da se ona povecava kad padne imunitet i zatim ping pong sa partnerom a inace ona je prisutna u vagini za razliku od hlamidije.Ne boj se preko Wc -a nece se preneti to se po novoj klasifikacii prenose iskljucivo polnim putem a u izrazito malim slucajem preko kupanja u zagadjenim bazenima.Pazite vise na peskire preko njih idu adeno virusi odregeni tip hlamidije koje napadaju oci,zatim izbegavajte direktni kontakt ruku sa mesom isto zbog raznoraznih bakterija i virusa koji izazivaju abortus a sto se tice progesterona to je super da se nista ne ostavi na slucajnosti pozdrav dr.I nista sto pitate nije glu[po jer i ja pitam uvek za sve i dalje ucim i trudim se da budem upucena a inace sam opsti doktor a znam specijaliste(najcesce starije kolege)koje verglaju iste stvari godinama

: Ane - 28. januar 2008 12:29:50(UTC)
Ako nema progesterona nece doci do implantacije jer on predeciduu pretvare u deciduu znaci daluje na stvaranje sluzokoza onakvih kakve treba da budu za trudnocu ,menja i kvalitet sekreta tako nije za zanemariti kao potencijalnog uzroka za neostajanje u drugom stanju ali sreca je u tome da se moze terapijom to i resiti.Ono sto pise detlic lici mi na manjak progesterona ali podseca me i na klinicku sliku sa prisustvom odregjenih antitela,Kako to ako je bilo trudnoce pre spontanog nisu ubacili terapiju ako je nizak progesteron.

: Ane - 28. januar 2008 12:17:45(UTC)
izvinite zene nama ovde pada internet pa nestignem da procitam i odgovorim pitanja nekad pisite mi i pp da ne propustim nesto.Progesteron je hormon koji svojim dejstvom se nadovezuje na dejstvo estrogena i bitan je da pripremi teren za implantaciju oplodjenog jajasceta deluje na svakom delu materice i medjuostalog sprecava uticaje na matericu,sprecava kontrakcije.Ima jako slozene interakcije i sa drugim hormonima.U trudnoci njega luci posteljica.On je cuvar trudnoce,bitna je i njegova koncentaracija i vreme u kojem ga luci zuto telo da to bude u celom drugom delu ciklusa,zato on je od bitne vaznosti za ranu trudnocu dok posteljica ne preuzne ulogu da ga luci.

: bombica26 - 28. januar 2008 11:30:32(UTC)
pa lara verovatno je radila test zena kao sto i pise,i bio je pozitivan ali na kraju dodje do menstruacije.to ti je biohemijska trudnoca,kada dodje do oplodnje jajne celije a ne do usadjivanja u matericu

: bombica26 - 28. januar 2008 10:15:16(UTC)
nadam se da si u pravu detlic.ja sam ovaj mesec od vestice svaki drugi dan,ili na svaka dva dana a poslednja dva dana uzastopno pa se nadam pozitivnom ishodu :-) ali zaista

: detlic - 28. januar 2008 9:42:41(UTC)
Da vas utesim. Kad sam pocela da belezim bazalnu, na ff dobijes kao demo onaj VIP membership. I tamo imas raznorazne opcije...e, pa mnogo se cesto desava da software ni ne pokaze ovulaciju, ali zato test za trudnocu pokaze ++++. Eto, nemojte se deprimirati, samo budite uporne. Ako se keksate svaka dva dana, na taj nacin sigurno pokrivate sve dane (osim kad vam 'curi'). Mi imamo losiji spermogram, pa onda moramo da se 'cuvamo' Pozdrav, cure, i svako dobro....

: sanndra_bgd - 28. januar 2008 7:56:51(UTC)
Dobrodosla ioana! ;]

Ja od danas vise ne merim BT,bar ne za ovaj mesec...
Sto sam merila-merila i ovako vidim da nema od toga nista...eh taj progesteron...

: detlic - 28. januar 2008 7:26:22(UTC)
Dobro dosla! Da, folikulometrija je najbolji nacin (i jedini siguran) da utvrdis kad ti je ovulacija, svi drugi nacini su nepouzdani (softver gde belezis bazalnu ti tek naknadno pokaze da je BILA ovulacija, LH trakice ne rade ako inace imas povisen LH, itd. Znaci, folikulometrija. Bice sve dobro, pa tek ste poceli...

: ioana - 28. januar 2008 7:20:54(UTC)
Zdravo! Super ste, bas ste pozitivne pa sam resila da vam se pridruzim! Ja i mm smo u braku dve godine ali pokusavamo samo nekoliko meseci. Njegov spermogram je ok a moj problem je sto mi ciklusi nisu bas redovni, pa ne znam kad mi je ovulacija bas precizno. Pocecu da merim bazalnu temperaturu ( ali ne garantujem uspeh jer nisam bas pedantna kad su takve stvari u pitanju), a i kupila sam onaj ovugnost test za ovulaciju, pa cemo videti. Ako nista, za koji mesec cu pokusati sa folikulometrijom!
To je to u najkracem, nadam se da cemo se lepo druziti....

: detlic - 28. januar 2008 5:52:43(UTC)
Ne uzrokuje manjak progesterona neplodnost (osim ako nije ekstremno nizak, pa zato ne dolazi do trudnoce), ali nizak progesteron ugrozava trudnocu. Moje trudnoce su bile zakasnele mece. Ni ne stignem do doktora, samo do testa...

: lajti - 28. januar 2008 5:35:51(UTC)
Bomi, hvala
Ja se nešto merim ovih dana i sve mi je nešto bez veze. Sutra mi je 20dc, pa ću početi ujutru pre posla da merim bt. Ako bude nešto bude, a ako ne, onda više sreće drugi put.

: detlic - 28. januar 2008 5:29:13(UTC)
Bombice, evo i ovde da ti odgovorim. Jeste, braonkasto krvarenje pre mece jeste usled niskog progesterona. I sa tim se patim vec vise godina. Ali, macina trava (redovna upotreba) i to resava (Marrubium herbae). Moguce da progesteron nije stalno nizak, nego u nekom trenutku naglo padne. A posto je on cuvar trudnoce, uz takav smedjkasti spotting mislim da je trudnoca tesko odrziva (ja sam uvek imala spontani)

: Bomi - 28. januar 2008 5:18:24(UTC)
Na dan ovulacije je niža a već sutradan je počela blago da raste. Kod mene postepeno skače, ne naglo kao kod nekih. Recimo kod mene sa 36,4 skoči na 36,7 pa onda polako se povećava svaki dan po malo dok ne dođe na 37. Nekom je recimo na dan ovulacije 36,2 a već sutra 37. Sve je individualno. Bitno je samo da u luteralnoj fazi(posle ovul.) BT bude viša nego pre ovulacije.

: lajti - 28. januar 2008 4:46:57(UTC)
dobro jutro!
Bomi, moram da te pitam, možda si to već jednom i pisala, ali sad me živo interesuje, na koji dan ciklusa ti je skočila temperatura? Na dan ovulacije ili posle? Sorry, ako se ponavljam.

: Ane - 27. januar 2008 18:58:20(UTC)
hvala na informaciji mozda probam kasnije ,malo nemam vremena i zivaca sad pokusavam malo relaksacije, prirode,opustanje da malo ne budem control freak

: bombica26 - 27. januar 2008 18:51:36(UTC)
pa to je sajt www.fertilityfriend.com na kome mozes da pratis ciklus a on crta grafik na osnovu temperature koju meris i unosi.unosi sve,bolove,grceve,sluz,sex aktivnosti,vezbe,testovi itd.tako mozes da pratis iz meseca u mesec,a i pomaze za prepoznavanje ovulacije.
korisni su grafikoni drugih zena koji se mogu videti na chart gallery jer su prikazani grafikoni onih koje su postale trudne,pa mozes uporedjivati

: Ane - 27. januar 2008 18:41:18(UTC)
a sta je stim ferti.frendom ja i neznam sta je to

: andjelaaa - 27. januar 2008 16:26:47(UTC)
U pravu si Ane,mora se ozbiljno poceti sa ispitivanjem.Bas zbog toga smo i resili da mm ide kod jednog od najboljih urologa.Ne znam sta cu ja.Moj dr mi je rekao da dodjem kad se poprave rezultati spermograma.Dao mi je pre toga dva meseca klomifen a nije ispitao hormone.Nekako mi ne deluje previse zainteresovano da se bavi mojim problemom a ja drugi izbor ovde nemam.Sacekacu da vidim kakvi su rezultati spermograma a onda moram i ja uraditi hormone i krenuti u akciju.Iscrpljujuce je sve ovo narocito sto moramo i same da razmisljamo o tome sta i kako leciti.

: Ane - 27. januar 2008 16:15:41(UTC)
angelaa kod vas vidim ima malo vise izazova.Prolaktin izaziva izostanak menstruacije i pojavu mleka kod zena to je sindrom amenoreja galaktoreja i ako je takav slucaj onda se trazi uzrok jer nije samo tezak stres vec i adenom hipofize i ostalo uzrok znaci treba naci zasto je to tako i sanirati lekovima i ostalim stvarima da te ne zbunjujem stim ali definitivno stim se ne moze ostati u drugom stanju .Trebalo bi odraditi 3 puta spermogram po mogucnosti na razlicita mesta posle odregjenih intervala i konsultovati urologa .Bitno je i kakva je ta oligospermija i to se ne zakljucuje samo jednim spermogramom.Postoje lekovi i za to .Inace rad svih zlazda s unutrasnjim lucenjem hipofiza nadbubreg jajnik tiroidea uticu na neplodnost cak ozbiljan gubitak u tezini moze biti uzrok,i ima tu jos mnogo ali mora se od negde poceti sa ispitivanjem

: Bomi - 27. januar 2008 11:56:42(UTC)
E to sam se i ja pitala...ako neko yna neka javi

: bombica26 - 27. januar 2008 9:59:39(UTC)
da li neko zna na fertility friend zasto su neke temperature oznacene plavim kruzicima a neke belim??????

: andjelaaa - 27. januar 2008 8:17:53(UTC)
Ne dostizu dovoljnu velicinu tj.imaju oko 10,12mm 14dc.Posle par dana ih nema a temperatura raste.Zato mi nije jasno da li se ovulacije desavaju i sa manjim folikulima i zbog cega mi temperatura raste ako se ne desavaju?Klomifen sam pila dva meseca i imala super folikule kao i normalnu ovulaciju.Lecim se u drzavnoj bolnici(manji grad,nema privatnika)tako da sam vise stvari saznala na internetu nego od lekara.Sta se moze desiti ako neko ima normalne ovulacije a povisen prolaktin i da li je to uopste moguce zato sto kazu da on u stvari ometa ovulaciju?
Pokusavamo od maja prosle godine a i mm ima problem-oligospermija I :(

: Ane - 27. januar 2008 6:40:35(UTC)
Sta se to misli kad kazes mali folikuli jer oni rastu dostizu odredjenu velicinu prsnu oslobode jajnu celiju a da se sve to tako desilo govori porast progesterona.Ako ne prsne folikul nece ni progesteron porasti.Sto se tice hormona trebalo bi ih ispitati,po pravilu prvo moras odrediti stanje sta se to desava u telu da bi lecio.Sta bi tebi znacio klomifen ako imas pokaceni prolaktin prvo treba njega eliminirati,zato postoji racionalna dijagnostika koju neki preskacu (od lekara mislim niste vi duzni da sve to znate)Ajde ti polako uradi sve testove ja neznam koliko vremena pokusavas ali ako je proslo razumno vreme idi redom uradi pretrage i Hss(ili hsg) i hormone da se vidi sta je tacno u pitanju a posle mozemo da svi pomognemo zajedno sa tvojim docom,Vazi malo hrabrosti sve uradis i cekamo da pomognemo.

: andjelaaa - 27. januar 2008 4:21:41(UTC)
12dc-36,3.Meni temperatura obicno skoci 15,16 dc ali mi nije jasno to sto sam ranijih meseci imala jako male folikule a temperatura je bila veca u drugom delu.Da li se ovulacija desava i sa tako malim folikulima bez obzira sto jc tad nije dovoljno zrela?Pitam ovo zato sto nekoliko meseci necu ici na folikulometriju kao ni na kakve preglede pa bih volela da znam da li mogu da prepoznam pravu ovulaciju sa normalnim folikulima od ovulacije sa nezrelim folikulima?Svaka cast zene ako razumete ovo napred navedeno icon_lol .
Koje si hormone pila Bomi da bi ovulaciju dovela u red tj.koji su hormoni bili poremeceni?
Ja do sad nisam analizirala hormone i cudi me sto mi dr to nije preporucio vec mi je pre nekoliko meseci samo prepisao klomifen.Ja imam osecaj da mi je prolaktin dosta visok zato sto sam vec duzi period pod stresom.Verovatno cu uskoro samoinicijativno proveriti hormone

: Mozart - 26. januar 2008 13:59:47(UTC)

Hvala Ane za odgovor.

Meni je poslednjih 6 dana  pred vestica   temperatura rasla i poslednja 3 dana bila 37,2 sto me je i navelo da mislim da sam trudnica . 2o jan. kad je trebala ujutru da stigne nje nema a tempp i dalje ista i ja kao necu da se nadam ali se ipak potajno nadam. Kad uvece poceo rozikast sekret tj. stigla prokletnica, tek mi je sutra malo pala temp. Sad me je frka da merim temperaturu ja se nadam da ce biti nesto a ono nista.

: sanndra_bgd - 26. januar 2008 13:30:14(UTC)
I ja se nadam da mi je ovaj TAJ-anovulatorni... icon_lol
Ako je tako...ocekujte me uskoro...Dugo vec cekam red je da konacno bude nesto... ;]

: Bomi - 26. januar 2008 13:04:11(UTC)
Sony....ni ja neću ništa da kažem....samo ću da te pogledam....ajde dolazi ženo na Trudnoću. Kako vas mi jednu po jednu privodimo, hehehehe

Bombica i Sandra neka se pripremaju takođe. Sandra svaka žena nema ovulaciju 1-2 ciklusa u godini. Pa ja sam do sad ukupno merila u 7 ceklusa a ovulatorna možda bila samo 4...pa evo sad sam trudna.

: sanndra_bgd - 26. januar 2008 10:43:32(UTC)
Ma i ja pricam o tom digitalnom,al mozda je stvarno tacan neznam
Pa nije mi dzabe progesteron u ovom ciklusi nizak...videcu dalje hormone pa cu tacno znati kako cu i sta cu...Mozda mi je digitalac tacan :>

: SoNy - 26. januar 2008 9:49:52(UTC)
Pa bombice zeno,navij sat oko 8h,izmeri temperaturu i nastavi da

Ili bi to mozda izgledalo ovako hehhee

: bombica26 - 26. januar 2008 9:40:36(UTC)
heehhe i meni se desava,mada ne cini mi se tako dugo....jedino sto moja merenja nisu validna s obzirom na vreme kada merim sta cu kad volim da pavam hehehhe

: SoNy - 26. januar 2008 9:38:02(UTC)
Ja sam prvi mesec merila sa obicnim,ali mi nije odgovaralo jer dugo traje pa ja usput zaspim,posle muku mucim da nadjem toplomer u krevetu,pa aj ponovo meri i tako u nedogled....Sad koristim iskljucivo digitalni

: Bomi - 26. januar 2008 4:34:21(UTC)
To kad ima nagli pad tad je maleno jajašce ugnjezdilo u materici. Mada ja nisam imala taj pad već je blago skočila BT a jajašce se sasvim lepo smestilo, tako kaže doca.

: bombica26 - 25. januar 2008 18:45:54(UTC)
inace na grafikonima na f.f. zena koje su zatrudnele,pogledajte.....(u galeriji) desavalo se i da posle ovulacije raste,ostane visoko pa jedan dan padne jako,i opet se popne,i to sve 2-3 dana pre vestice a zena trudna.verujem da nema pravila

: bombica26 - 25. januar 2008 18:44:42(UTC)
slazem se sa bomi ,svakome je bazalna razlicita,nemamo svi istu pa ne mozemo ni ocekivati iste skokove zar ne?

: Eli7 - 25. januar 2008 18:32:48(UTC)
bomi,iz tvoja usta u bozji usi.ciklus mi traje 28-30 dana.
i ja se nadam,jer to najvise zelim. icon_rolleyes neznam

: Ane - 25. januar 2008 16:24:57(UTC)
Super progesteron se radi od 18 -24 dana ciklusa i vrednost mora da se razmatra u rasponu referentnih vrednosti same laboratorije pa zato pogledaj dali je tvoj u tom rasponu ako jeste onda se ovulacija dogodila.Prolaktin ne sme da bude povisen u odnosu na referentnu vrednost same laboratorije radi se u svako doba i on je normalno povisen u trudnoci ako je povisen inace dovodi do sindroma Amenoreja-galaktoreja .Uzroci mogu biti razliciti od adenoma hipofize intenzivni stres antidepresivi itd,a ono sto je vazno to je prepreka za graviditet,te treba da se leci

: sanndra_bgd - 25. januar 2008 15:28:07(UTC)
Radjen je danas na 21 danu ciklusa.
Vrednost je 1,94 mmol/l (mili mola po litru) ;]

: Mozart - 25. januar 2008 14:18:33(UTC)
Ane, molim te reci mi kad se radi progesteron i prolaktin, koji dan ciklusa?Hvala

: Ane - 25. januar 2008 13:07:03(UTC)
Mogu ja da pitam dali je radjen progesteron iz krvi u odgovarajucoj fazi ciklusa jer onda vazi ono sto sam napisala 38 nano mola po litar,koja je to vrednost 1,? i kako je radjen?

: Bomi - 25. januar 2008 11:41:00(UTC)
Sandra kada je meni progesteron 20dc bio 4...neznam čega, dr je rekao da tog meseca nije bilo ovulacije. Odnesi dr rezultate jer on zna bolje od svih nas sigurno, tako da ćeš videti o čemu se radi.

: Bomi - 25. januar 2008 11:39:02(UTC)
BT na mora svima da bude posle ovulacije 37 ili više. Sve ovo je različito kod svih nas. Neko ima nižu pa će za njega 36,7 biti kao što je meni 37,1. Ovde je samo bitan temperaturni skok posle ovulacije a ne piše nigde kolika BT treba da bude.

: Ane - 25. januar 2008 10:38:53(UTC)
Koliko god da varira on mora da se krece u nekim referentnim granicama i nisi pisala kakav je kod tebe,znaci zavisi i od laboratorije i metoda merenje i njihovih referentnih vrednosti.Merenje progesterona se vrsi u lutealnoj fazi ciklusa i 38 nanomola na litare je siguran znak da se ovulacija odigrala.Pozdrav

: SoNy - 25. januar 2008 10:38:30(UTC)
Mada kad bolje pogledam njen grafikon,ona nikada nije imala temperaturu ispod 36.4!!!!???Moja je na pocetku ciklusa 36.0!!

: SoNy - 25. januar 2008 10:33:38(UTC)
Mislim da bi ipak trebala malo skociti ako je doslo do zaceca,meni je u prethodnim ciklusima u ovo vreme uvek oko 36.7 ili 36.8. ,a eto npr i Bomi je ovog meseca nakon ovulacije bila vislja temperatura nego u prethodnim ciklusima.

: bombica26 - 25. januar 2008 10:28:41(UTC)
ah pardon radi se 20-22 dana ciklusa

: bombica26 - 25. januar 2008 10:26:07(UTC)
sony ne mora da ti skace kao i drugima,mozda je to tvoja normalna maksimalna temp...nije svima isto.vazno je da je doslo do skoka
pa upravo zato se meri odredjenih dana,a ne na dan ovulacije

: sanndra_bgd - 25. januar 2008 10:14:34(UTC)
Posto je mene zabrinulo to sto mi Bt nikako ne skace,a 21 dc mi je,ja sam danas uradila Progesteron.
Medjutim...na internetu sam procitala da rezultat progesterona uopste ne mora da znaci i govori da li je do ovulacije doslo ili ne,jer kao on varira od doba dana u kojem se meri icon_eek ...sad mi nista vise nije jasno???
Zasto se onad uopste meri,ako ne moze da tacno da uvid.Sta vi mislite o tome?

: bombica26 - 25. januar 2008 10:07:46(UTC)
ja temperaturu merim ispod jezika,kazu da je tako bolje,tako meris unutrasnju temperaturu tela

: Bomi - 25. januar 2008 10:01:21(UTC)
Belmice, meni je i dalje preko 37. Pitala sam dr za tempreraturu a on kaze da nema potrebe da merim jer ce biti i dalje povisena. On kaze da smo mi kad zatrudnimo kao inkubatori, moramo da budemo podesene tako da se beba sto bolje razvija.

: lajti - 25. januar 2008 9:41:44(UTC)
a gde merite temperaturu, ispod jezika ili pazuha? Ja sam na sredini ciklusa pa bih da proverim, recimo ujutru kakva mi je situacija sa temperaturom.

: bombica26 - 25. januar 2008 8:40:15(UTC)
meni je danas 15 dan 36.5 ali ne merim u isto vreme i istim topl jer se mucim sa njima pa ovo sve nije validno ali jbg.kupicu danas novi i baterije za dig pa cu bar znati pravu temp u drugoj polovini meseca pre vestice
gledala sam na f.f grafikone drugih zene kada su saznale za trudnocu....nije obavezno da bude vise od 37,vec jednostavno da bude vise koliko sam razumela po grafikonima.

: Bomi - 25. januar 2008 8:18:32(UTC)
Eli to ti super napreduje, reci mi koliko ti traje ciklus i jesi li nekad pre beležila BT. Jer meni je u ciklusu u kome sam zatrudnela 10 dana posle ovulacije skakala BT i na preko 37, što pre recimo nije prelazila 37 čak je bila i niža. Držim fige da ne padne.

: bombica26 - 24. januar 2008 18:29:43(UTC)
ma i meni sandra ne pominji temp sad me vec nervira,gledam u grafikon i ne razumem.opet mi ne valja toplomer,pao mi,a onaj digitalni losa baterija...poludeh

: bombica26 - 23. januar 2008 19:27:29(UTC)
slazem se ane,zato i mislim da je sandri skocila vec,pa nije nam svima ista bazalna

: Ane - 23. januar 2008 19:25:39(UTC)
skok bazalne temp. se racuna i kad skoci za nekoliko desetinki

: bombica26 - 23. januar 2008 13:25:56(UTC)
ne rece mi za fluid....ja nisam nista upisivala....samo sam unosila ono (kremasto,bla bla)

: sanndra_bgd - 23. januar 2008 13:19:56(UTC)
Ma nesto cisto sumnjam da je 36,3 "skok"...
Ili je u pitanju los toplomer ili sam pocela meriti temperaturu BAS u anovularnom ciklusu neznam ,ali to samo meni,cini mi se,moze da se desi!!!

No,da ne duzim pricu,kad mi budu hormoni gotovi i ja cu definitivno znati zasto se to desilo,a onda i ostale analize,koje,nadam se,cu zavrsiti do kraja februara,pa da znam "na koju stranu da se okrenem".

: bombica26 - 23. januar 2008 13:16:13(UTC)
zasto ti je izbacio na ff to???
a koji je cervikalni fluid?????
ali mozda je 36.3 to taj skok,posto ti je temp 36.1 ,ne mora svakome isto da skoci???

: sanndra_bgd - 23. januar 2008 12:47:03(UTC)
Evo i Sandre icon_lol icon_lol icon_lol ...

Izgleda da nista od moje ovomestecne ovulacije,ako je za verovati FF icon_rolleyes ...
Jutros temperatura 36,3,upisem cervical fluid i on mi izbaci "probably not fertil" icon_evil
Eto...i sta ja sad da mislim i radim?Na tracici pozitivno na LH,a sad kad merim nema skoka pa nema...

Uteha mi je jedino sto cu u petak raditi progesteron pa cu videti rezultat i mogu li se bilo cemu nadati,a do tad galamdzija

: bombica26 - 23. januar 2008 9:37:39(UTC)
Ane meni je jos uvek sve to zanimljivo jer sam nova u ovim vodama :-),ja koristim maybe baby i neverovatno bas kad slutim da mi je moguca ovulacija tad mi pokacuje....recimo posle vestice 6 i 7 dan....pa 12 dan tacno(po doci 12 dan od vece mi je prvi plodni moguci) sve u svemu videcemo.
hormone jos nisam analizirala jer cekma da se mm ispita pa onda ja.

: Ane - 23. januar 2008 9:33:16(UTC)
Ja sam to doktorski objasnila ako vam pomaze to da merite temp. da vas smiri ok ali ako vam dize zivce onda stvarno nemojte to da radite sebi ima i dr.metoda evo Maybe Baby probajte,meni je to najblize analizi cervikalnog sekreta sto govori o stanju hormona.Ja bih i jesam ispitala hormone i bili su savrseni a uz to sam kontrolisala sa MB i mogu reci da se vreme ovulacije podudaralo sa ovulacijom cak sam i dva puta UZ-kom pratila .Druga stvar temp. je jako individualna stvar tako da znate da sve metode imaju senzitivnost i specificnost i stm se meri valjanost neke metode pr. Papa test ima visoku senzitivnost ako se nevaram 96% tako mi znamo koju metodu gde da upotrebimo da bi dobili najbolju informaciju o tome sto ispitujemo.Izvinite sto tupim ali smatram da treba da zna ili da bude upoznat svako da ga ne bi zezali doktori uradi i ovo i ono.Ova metoda se sastoji u tome da 2-3 dana posle ovulacije raste temp. zbog dejstva progesterona na CNS i traje do regresije zutog tela odnosno pada progesterona.Znaci temp. u sredini ciklusa penje se za nekoliko desetinki i zadrzava se tamo neko vreme znaci je bifazna.Ona pada pred menstruacije ako zena nije u drugom stanju ili se nespusta ako zena ostane trudna.

: bombica26 - 23. januar 2008 9:31:02(UTC)
istina je.samo je validno ako se meri rano ujutro kao sto mi sandra rece.
inace meni je sutra po fertility friendu ovulacija(prvi dan,)a danas mi temp 36.1 mozda je to TAJ PAD??????naskocicu ja na mm za svaki slucaj
mozart a jel ti pala temp po dolasku vestice???i ja sam cula da se treba sexati pre nego sto ode gore.....
nego zanima me bas npr ako neko npr JA HHEHEHEHEHHE zatrudni npr 8 dan od vestice(sto je moguce) da li tada skace temp?ja licno mislim ne ,da skace tek od usadjivanja mada ne znam nisam sigurna......

: lara - 23. januar 2008 9:25:52(UTC)
ja sam pocela da merim ali ustajem kasno i su mi rekli da to nije to i ja prestala da merim dase ne nerviram

: Mozart - 23. januar 2008 9:15:38(UTC)
Bombice ,mislim da ona poraste od ovulacije ali ni ja ne znam tacno, a sigurno je to da kad ostanes trudna ona ostane povisena neko vreme.

: Mozart - 23. januar 2008 9:11:14(UTC)

BAZALNA TEMPERATURA !?!?!?!? Pocinjem da sizim od nje i dodje mi da je vise ne merim, radim to vec sad 4 mesec i mislim da cu poludeti. Meni je ovulacija 17 d.c. i bazalna temperatura  na taj dan vidno skoci. E sad ispada da dan pred skakanje temperatura je znatno niza i da je taj dan bitan a ne ovulacija. Nalazila sam na dosta tekstova gde pise da kad vam skoci temperatura da je kasno za one stvari i da ste u stvari  ZAKASNILI. Znaci AKCIJA PRE OVULACIJE. A sta ako neko ne primeti  skok temperature?

Totalno me zbunila B.T. Na dan kad sam trebala da dobijem meni temperatura 37,2 i ja se ponadala eto necu ni dobiti, kad uvece stize prokletnica. SAD VISE NE ZNAM STA DA MISLIM I GDE DA NADJEM PRAVE ODGOVORE. 

: bombica26 - 23. januar 2008 8:44:59(UTC)
bravo eli samo da ne padne i to je to
e sad ja.....ja sam ovih svih dana ustajala kasno pa tako i merila tem koja je bila 36.6,36.7 pa ja mislila to mi je bazalna....ali eto danas tek 13dan meni u 9 ujutro temp 36.1 isto ko tebi sandra,pa se pitam da li je to ranije mozda kojim slucajem bila ovulacija(ne bih se iznenadila da je rano tako) ili jednostavno nisam merila rano pa nisu validni rezultati?
drugo pitanje koje imam je....STA SE DESAVA SA BAZALNOM TEMPERATUROM AKO ZACNETE PRE OVULACIJE?da li ona raste tek od ovulacije(iako ste trudni)pa onda ne pada....ili pocne da raste po zacecu???

: sanndra_bgd - 22. januar 2008 9:30:44(UTC)
Pa po FF preporuceno vreme merenja je do 9h ujutru icon_rolleyes i naravno ja sam izabrala to vreme icon_lol (sta cu kad volim da spavam)...
Danas mi je malko skocila-3 dana je bila 36,1,a danas je 36,3 :> samo da ne spadne sutra ujutru...

: bombica26 - 22. januar 2008 9:09:28(UTC)
ma ne brini,evo meni 12 dan,(po doci moguca ovulacija) a pala mi temperatura na 36.4,mada pre sam merila dosta kasno a danas oko 10.30 ujutro tako da moguce sto je ranije meris manja je.

: lara - 21. januar 2008 9:20:51(UTC)
sandrice proveri hormoni mozda da ti

takav organizam
nemoj se nervirati

: sanndra_bgd - 21. januar 2008 9:14:51(UTC)
Eh Ane,vidim i ja da je slaba vajda od BT...nikako da se ta temperatura pomeri sa "mrtve tacke" icon_rolleyes
Danas mi je 17. dc i temperatura 36,1 neznam ...i sad se pitam zasto je uopste merim idalje :?: :?: :?:
21. dc cu vaditi progesteron,pa onda i sve ostale hormone,jer me je ovo pocelo po malo brinuti-STA AKO JA NEMAM OVULACIJU :?: :?: :?:

No,ipak necu se sada oko toga brinuti dok ne dobijem rezultat pa vidim....

: bombica26 - 21. januar 2008 8:49:25(UTC)
slazem se ane potpuno,svaki drugi dan pa eto beba .ja doduse pratim mb tako da se nadam uspehu

: lara - 21. januar 2008 7:51:15(UTC)
mozda si i u pravu svaki drugi dan pa cemo da ubodemo

: Ane - 21. januar 2008 7:39:17(UTC)
evo da i ovde umesam prste.Kada sam slusala ginekologiju diskutovali smo sa profesorima oko pitanja bazalne temperature i zakljucili da to je test za dokazivanje ostvarene ovulacije i da kada temp.skoci vec je kasno da se prave bebe.Najbolji metod je ispitivanje vaginalnog sekreta na papratizaciju.On tada pod mikroskop izgleda isto kao i ono sto vidite sa pjuvackom na MB.Tako da razmislite o ovom sto vam kazem,ali predlazem da pokusavate svaki ili svaki drugi dan bez opterecenja oko toga da se tempira odnos bas za vreme ovulacije,naravno kod zena koje imaju cikluse bez ovulacija potrebno je vreme pracenja da bi se to i dokazalo pa da se preduzmu dalje mere lecenja.

: bombica26 - 20. januar 2008 18:23:53(UTC)
ovo sam pitala radi sandre,jer mozda njoj nije skocila temperatura(ako je moguce)iako joj je test pokazao plodan dan

: Bomi - 20. januar 2008 18:20:21(UTC)
Pa progesteron normalno raste i priprema matericu za oplođeno jajašce....neznam da li je moguće da imaš ovulaciju a da ti je progesteron nizak...ustvari sigurno ne možeš jer kad je meni progesteron bio ispod potrebne granice nisam imala ovulaciju mesecima.

: bombica26 - 20. januar 2008 17:48:04(UTC)
a da li je moguce da ne dodje do skoka temperature a da je dan plodan????????

: Bomi - 20. januar 2008 13:48:03(UTC)
Sandra taj toplomer ti defin. ne valja. A pošto su ti trakice potvrdile ovulacija baš i ne trbaš da se nerviraš...ovulacija je prošla sad samo da držimo fige da veštica ne stigne. Jedva čekam da vas vidim na Trudnoći.

: sanndra_bgd - 20. januar 2008 12:54:54(UTC)
Ima,ima...ali me bas nervira i opterecuje... galamdzija galamdzija galamdzija
Da nisam radila test na trakama bila bih mirnija,ovako samo se nerviram i cekam...
Najgore sto me od jutros boli uvo i glava i stomak i grlo i haos...sve se plasim da se ne razbolim...kako onda da merim BT... kadtedovatim kadtedovatim

: Bomi - 20. januar 2008 11:13:43(UTC)
Evo uspela sam da ga postavim.

: Bomi - 20. januar 2008 11:12:55(UTC)

: bombica26 - 20. januar 2008 10:21:41(UTC)
e hvala ti bas,vidis tebi je u luteralnoj fazi pocela sa skace temp i nije silazila nize od granice

: Bomi - 20. januar 2008 10:18:44(UTC)
E ovako....narandžasti dani su dani luteralne faze (posle ovulacije). CM je cervilalni iscedak: C je kremast; kad je samo crtica - (dry) suvo znači bez sekreta i to je obično posle krvarenja; S je lepljiv; W je vodnjikav i E je ko belanac rastegljiv.
vertikalna i horizontalna isprekidana linija je ustvari dan ovulacije. Imaš i razne simptome, raspoloženje, MB ili ovulacijski testovi...sve živo se upisuje...kad si imala odnose ...da li je to ujutru, uveče ili 2x na dan....
Meni je BT varirala u prvoj fazi jer oko praznika nisam merila u isto vreme, pa malo alkohol...

: bombica26 - 20. januar 2008 9:43:18(UTC)
ostalo znam ja svaki dan citam na ff i unosim,ali ovo ne kontam.pitala sam i za onu rec ako neko zna na f.f. kod unosenja temperature ima neka rec na d.....ne znam prevod,pa ako neko zna,da znam da li to da otkacim ili ne

: bombica26 - 20. januar 2008 9:27:50(UTC)
i ova kolona CM ispod DAY kolone sta znaci,ovo M je vestica(jacina) a sta je ono S pa ono C?????
vidim bomi da su se simptomi kasnije pojavili nekih 10 dana pred ciklus

: bombica26 - 20. januar 2008 9:25:38(UTC)
meni je danas 10 dan 36.6 ocigledno imam vislju bazalnu ili mozda sto se kasno budim iako je merim iz kreveta.ne znam....
da li da racunam na f.f i upisujem ako mi se na maybe baby-ju pokazalo jako malo paprati,jako malo????

: bombica26 - 20. januar 2008 9:24:08(UTC)
zasto su dani od 14 do 30 roza narandzaste boje??bas ti je varirala temperatura extra u pocetku

: SoNy - 19. januar 2008 18:32:39(UTC)
Samo ti sandra "obavi" i po testu i po temperaturi sto znaci jos i danas i sutra i nema da brines da si je preskocila! Javi molim te sutra kolika ti je kad se probudis,bas me interesuje!

: sanndra_bgd - 19. januar 2008 18:29:16(UTC)
Ne znam...pisala sam...Na testu za ovulaciju jeste,po temperaturi nije jos...mada...
Danas poslepodne sam izmerila onako bzvz samo eto da vidim pomera li se temperatura i bila mi je 36,7 icon_eek
Do sada ni u toku danu nije presla 36,5,a jutros bila 36,1... neznam

: SoNy - 19. januar 2008 17:53:44(UTC)
Nema na cemu,tu smo da bi jedna drugoj koliko toliko pomogle sa savetima! Ja merim tu bt vec 5-i mesec....vec mi je to postalo sastavni deo zivota,bash sam se navikla,ne znam kako cu moci bez toga jednog dana icon_lol

: Eli7 - 19. januar 2008 17:49:11(UTC)
hvala.

: SoNy - 19. januar 2008 17:40:01(UTC)
Eli7,to vecernje merenje bt nije merodavno,izmeri je ujutru cim otvoris oci,pre bilo kakvih aktivnosti!

: Eli7 - 19. januar 2008 17:28:47(UTC)
zdravo svima.ja sam sada merila b.t. i 37.1
a danas mi je 16d.c. daj recite mi sta to znaci?

: sanndra_bgd - 19. januar 2008 14:35:49(UTC)
Promenicu od sledeceg ciklusa...kad sam vec pocela sa digitalnim,mislim da mi ne bi bilo validno na FF...
Medjutim...nadam se da ce me vestica ovaj put preskociti,bio bi red... strikam strikam strikam pa cu videti...

: bombica26 - 19. januar 2008 11:38:13(UTC)
bolji je ja mislim obicni ili da promeni baterije u digitalnom

: Bomi - 19. januar 2008 11:29:10(UTC)
Sandra, ni meni ne skoci naglo...do ovulacije mi je obicno 36,5-36,6 nekad pred ovulaciju padne na 36,2 pa onda polako raste ne naglo nego bukvalno za po 0,1. E bitno je samo da posle ovulacije ne bude ista ili cak i niza nego pre ovulacije.

A mislim da ti ni taj toplomer nije dobar...jer ako su trakice pokazale ovulaciju onda je imas. Samo promeni toplomer.

: bombica26 - 19. januar 2008 10:06:49(UTC)
pa da i ja se slazem ima sigurno vremena kad ce skociti,a citala sam i da jedan mesec moze i da preskoci,da se nema ovulacija kao i da moze da se desi dva puta u mesecu.ja se nadam da ce ti skociti za koji dan.

: andjelaaa - 19. januar 2008 10:05:25(UTC)
Ne nerviraj se Sandra ;] .Ako nema ovog meseca bice sledeceg mada jos uvek ima vremene da temperatura skoci.Meni ciklus traje oko 28 dana atemperatura skoci oko 16dc.

: bombica26 - 19. januar 2008 10:04:11(UTC)
sandra nije nam svima ista temperatura,vidis moja normalna je znatno visa od tvoje ali to nista ne znaci bitan je skok koliko sam primetila,mozda je to 36.3 taj tvoj skok sa 36.1.??a mozda ce ti tek skociti za dva dana???a taj test sto si radila,jer to znaci kad pokaze dve crtice da je TAJ DAN ovulacija ili da ce tek nastupiti?(ne znam jesam ovo vec pitala....joj odlepih)cmok

: sanndra_bgd - 19. januar 2008 9:53:02(UTC)
Andjelaaa,radila sam test za ovulaciju i pokazao mi je II crte jos pre 2 dana,medjutim meni temperatura se ne podize.
Krece se izmedju 36,1 i 36,3...bas me to nervira,obzirom da te test trake rade na koncentraciji Lh hormona....

: bombica26 - 19. januar 2008 9:45:34(UTC)
sta znaci ono na fertility friend kod temperature DISCARDED?

: andjelaaa - 19. januar 2008 9:43:17(UTC)
Sandra,ako imas ovulaciju skocice ti temperatura u narednih par dana ako ti je ciklus na 30dana.Tako bi trebalo.Meni je 4dc -36,4

: bombica26 - 18. januar 2008 9:40:32(UTC)
sandra i moj je nov pa sam bila sumnjicava,a on poceo nesto cudno da se pali gasi,kad ono baterija,pa ja otisla juce i kupila obicni to mi je bolje jedino sto ne znam kad da ga izvadim jer ne pisti,a pet minuta mi je bas puno da drzim.
bomi uzivaj ljubavi,to je to.kad ces vaditi krv?

: Bomi - 18. januar 2008 9:19:14(UTC)
Ma ne valja ti digitalni, meri običnim. Pa Bombice ja videla i II bledu crticu. Svi na forumu kažu da je to to, pa onda sam valjda trudna.

: sanndra_bgd - 18. januar 2008 9:15:36(UTC)
Nov mi je toplomes...ali ipak ko zna koliko je stajao u apoteci...
Velika razlika mi se pravi kad izmerim na digitalnom i na obicnom...oko 0,4...

: belmica - 18. januar 2008 6:00:10(UTC)
ma ja do sada sve ispod pazuha, sutra cu probati ispod jezika i da bas vidim razliku.
Samo da ne padne jos ova 2-3 dana!!!

: SoNy - 18. januar 2008 5:44:08(UTC)
Meni su belmice svi doktori rekli da se bazalna temperatura meri u ustima ispod jezika!!

: belmica - 18. januar 2008 4:47:32(UTC)
jutros 36,7
ja mjerim ispod pazuha??? jel to pogresno?

: Bomi - 17. januar 2008 17:02:11(UTC)
5 min pod jezik pre ustajanja iz kreveta.
Lara iz tvoja usta u božje uši.

: bombica26 - 17. januar 2008 16:31:22(UTC)
ja sam inace juce imala onaj tup bol u predelu materice kao sto imam za vreme ovulacije,znaci ne jajnici vec u sredini donjeg stomaka a i pokazalo mi paprat,a i danas doduse manju pa cu sad u juris.kupih napokon normalan toplomer pa cu njime meriti.jel vi njime u ustima merite i koliko dugo?

: Bomi - 17. januar 2008 7:40:54(UTC)
Čekaj da se to tvoje potvrdi pa vučem, vučem. Nemoj da te vučem sad a ja sutra, prekosutra dobijem..pi, pi daleko bilo.

: bombica26 - 17. januar 2008 7:30:29(UTC)
TI SI ZENO TRUDNA vuci nas za nosice AJDEEEEEEEEEEEEE cmoka

: belmica - 17. januar 2008 6:17:17(UTC)
ma BOMI trudna .....GARANT!!!! :-* bravo bravo bravo
Drzim ti fige da ne stigne!
Da nisi, da danas bi ti BT spala

: Bomi - 17. januar 2008 6:00:57(UTC)
27dc 37,2
Sandra ma vućiću ja vas obavezno, ali odkud znam za ovo. Meni ciklusi variraju od 22 do 29 dana, tako da mi kao ne kasni još. Ja sam na tikeru stavila prosek od 25 dana pa je on malo uneo zabunu.
A i 2 puta mi je u zadnje 2g kasnilo i po 15 dana i nisam bila trudna nego hormonski poremećaj. Tako da razmišljam možda ova T znači da mi je progesteron opet poludeo. A ovakve simptome sam imala i kod tog poremećaja (bolovi u krstima, stomaku, nogama i otok).

: sanndra_bgd - 16. januar 2008 19:37:43(UTC)
Ali sta???
Kasni ti,imas povisenu BT....sta bi ti jos??? icon_lol icon_lol icon_lol
Vucices ti nas za nosice,vidim ja... ;]

: Bomi - 16. januar 2008 19:17:17(UTC)
E bre ja sam pogrešila popodne je bila 37,4 a ne 36,4.
Ziwanši T se meri ujutro pre ustajanja ispod jezika u isto vreme i istim toplomerom. Kažu da je jedan od znakova trudnoće ako BT ostane povišena 18 dana. Ako si merila prebroji se. Pozdrav i želim ti II crtice. Srećno. Uradi test već treba da pokaže.

: sanndra_bgd - 16. januar 2008 19:13:48(UTC)
Ujutru kada se probudis,pre bilo čega staviš toplomer ispod jezika i meriš.
E sad po simptomima,moze biti da si trudna (sto ti od srca zelim) a ne mora...
A sto se tvoje sadasnje temperature tice...nije validno merenje tokom dana ispod pazuha...

Nadam se da sam bar malo pomogla! ;]

: ziwanshi - 16. januar 2008 18:59:39(UTC)

Cao svima!Molim vas za pomoc jer sam u velikoj dilemi!Zadnja mens. mi je bila 14 dec.nedelju dana pre ocekivane mens.grudi su mi nabujale nenormalno bradavice su mi potamnele a grudi su mi prosarane venama i dalje me bole,cesto mokrim i imam zatvor a nekoliko centimetara od pupka ka donjem stomaku osecam tupe bolove,trenutno me drma temperatura od 37,2 do 37,5C,malaksala sam katastrofalno,neznam da li sam trudna napokon posle 2 god ili su mi simpromi umisljeni?Znam da se temperatura meri ujutro pre ustajanja ali gde da stavim toplomer?I da li se merenjem temp.moze utvrditi trudnoca i kako? Moram otici do ginekologa jer me stomak bas boli!!!

Unapred zahvalna

Veliki pozdrav svima

: TINA BAMBINA - 16. januar 2008 16:47:02(UTC)
Temperatura se meri samo ujutru cim otvoris oci koliko ja znam.Sto se tice mb ja sam skroz ne sigurna u njega zato sto mi je svaki cas varirao...ali to ne znaci da sam ja u pravu

: bombica26 - 16. januar 2008 9:50:33(UTC)
mozda nije losa ideja na predjes na normalni,ja sam skepticna sa digitalnim iako ga imam.isto tako i digitalni aparat za pritisak,ja sam vise za rucni,ne znam nekako mi ti digitalni nesto ne stimaju.
svesna sam da ovulacija ne mora biti na sredini ,naravno,ja cak verujem da ja ovuliram posle vece sto mi pokazuje vec drugi put m.b,najbolje ti meri ceo mesec zapisuj pa ces videti.
e a na fertility friendu na charu,kod testova sta znaci ono OPK?da li to isto ispunjavate?kod testova za ovulaciju

: sanndra_bgd - 16. januar 2008 7:53:42(UTC)
Meni je jutros ponovo 36,2 icon_rolleyes icon_rolleyes icon_rolleyes icon_rolleyes icon_rolleyes
A juce sam merila onako bzvz na običnom toplomeru i bila mi je 37 icon_rolleyes icon_rolleyes icon_rolleyes
Sve nešto razmišljam da ne promašim ja opet ovulaciju sa ovim toplomerom icon_idea icon_idea icon_idea

: Bomi - 16. januar 2008 7:47:23(UTC)
E Bombice baš mi je drago što te "vidim", pa gde si, što te nema. Kreni što pre da meriš BT i budi disciplinovana. A za MB neznam šta da ti kazem imam ga više od godinu dana i nešto mi sve čudno pokazuje. Npr. ujutro samo tačkice, obrišem liznem ponovo onda mešovita nekad paprat pa sutradan ništa pa opet paprat...i tako da sam ga nešto batalila.

: bombica26 - 16. januar 2008 7:16:27(UTC)
tu sam,bomi ima li sta novo?
meni digitalni ne valja,kupicu danas obicni pa krecem od sutra da merim.pocela sam sa m.b od jutros rano cim sam ustala i koristicu ga.
da li je iko pokusao da prati par meseci m.b i da se aktivise na dane kada pokazuje paprat?

: Bomi - 16. januar 2008 7:03:10(UTC)
Ej ljudi FF mi je pomerio ovulaciju nije bila 15dc nego od jutros piše 13dc. Eeee ako je tako ja sam imala odnose 1 dan pre ovulacije a ne 3 dana pre. Ovo već menja stvar...sad mogu i ja da se nadam. Bombice, gde si da te izljubim ti mi odpočetka kažeš da treba da se nadam a ja vidiš bila neposlušna. Ja više verovala FF nego tebi...sram me bilo hehehehe
A stvarno gde nam je Bombica baš mi nedostaje. Booooombiiiiiceeeeeeeeee ženooooo javiiii seeeeeeeee.

: andjelaaa - 15. januar 2008 9:29:49(UTC)
Moracu uskoro da proverim hormone.Izgleda da je vreme za generalku icon_wink

: Bomi - 15. januar 2008 9:17:38(UTC)
Mada i meni prvi dan nije obilno krvarenje doktor za to kaze dok ne probije... malo se ugrej i leži.

: Bomi - 15. januar 2008 9:16:08(UTC)
Kad je u pitanju pad progesterona dan dva pre menzisa bude kao braonkast sekret pa tek onda krene. Međutim ni to ne mora da znači jer je meni progesteron bio u haosu a nisam imala takav primer, meni su jednostavno izostajalo krvarenje pa su ga izazivali lekovima.

: andjelaaa - 15. januar 2008 9:11:42(UTC)
Drzacu palceve da ta tvoja temperatura Bomi ukazuje na trudnocu.Moja vesticara se jutros pojavila u obliku par kapi i sad nista.Bole me malo krsta i to je to.Cula sam da ovo moze da znaci da postoji neki poremecaj hormona tj da progesteron pada ranije pa se iz tog razloga javi to kao neko predmenstrualno krvarenje ili sta god to bilo.Nisam vise pametna.Jedva cekam da krene normalno i da prodje

: helena - 15. januar 2008 8:59:30(UTC)
Eto, vidite, iskustva su razlicita. Ja merim digitalnim, zivin mi ne pokazuje dobro. Po njemu uvek mi t oko 35 sa nesto, dok digitalni pokazuje normalne vrednosti za svaku fazu ciklusa. Moram da kazem da sam jako zadovoljna ovom metodom, merila sam dva meseca i jasno mi pokazuje ovulaciju.

: sanndra_bgd - 15. januar 2008 8:10:49(UTC)
Dobo,znači očigledno digitalni nije ok...nema veze,ovaj mesec ću završiti sa njim,ali sledeći ću živinim.... icon_rolleyes

: belmica - 15. januar 2008 8:07:50(UTC)
mjerila sam cijeli mjesec, oko ovulacije 36,2...pa onada danima 36,5 ili 36,6 eto jutros 36,8.
ne znam, ovaj mjesec sam presla na digitalni i on mi je malo cudan.
zivin sam polomila :? icon_surprised ops:
Bomi, drzim ti fige jakkkkoooooooooooooo

: Balerina - 15. januar 2008 7:58:14(UTC)
Meni taj digitalni ne pokazuje dobro...Pa sam resila da se presaltam na obicni toplomer..
Sada trenutno nemerim teperaturu, ali kada budem krenula....Moracu sa obicnim, jel me digitalni laze...

: Bomi - 15. januar 2008 5:39:10(UTC)
I ja merim živinim toplomerom čim otvorim oči pod jezik 5min. 25dc 37,1, ali me je sinoć zaboleo stomak kao da samo što ne stegne veštica. Grudi juče pomalo osetljive od jutros ništa... stomak me zateže tako da će verovatno stići možda ne sutra ali ovih dana da.
Belmice jer si merila BT ceo mesec... to ti nije loša T.... držim ti fige... cmokić

: andjelaaa - 15. januar 2008 4:16:58(UTC)
27dc-36,6 :( .Stvarno neverovatna temperatura,ne znam zasto me ovako zeza ovih dana.Ja merim zivinim toplometrom.Cim otvorim oci strpam ga u usta,plasim se da ga onako sanjiva ne zagrizem i slomim icon_eek .
Najverovatnije ce vestica stici,nemam nikakve simptome ali po temperaturi bih rekla da stize.
Meni je inace opet pocela da slabi psiha zbog ovog kao pre par meseci pa se bas lose osecam.Moram da se trgnem uzid

: sanndra_bgd - 14. januar 2008 20:09:42(UTC)

Kojim toplomerom vi merite BT?

Ja imam digitalni i čini mi se (u stvari,više sam sigurna)da nije tačan.Večeras sam izmerila T eonako...čisto me kopka ta njegova tačnost i pokazao mi je 35,9  ...hmmm to mi baš zvuči nelogično....šta vi mislite???

: Bomi - 14. januar 2008 18:12:09(UTC)
Pritajno se nadam... ali nešto ne verujem. Od danas me polako bole grudi. Po FF treba da dobijem 20.1, a po mom 16 ili 17.1. Čeeekammm.

: Bomi - 14. januar 2008 14:31:42(UTC)
Preko dana je T viša samo zbog aktivnosti organizma zato se i meri ujutru pre bilo čega. Popodne mi je bila 37,4 a jutros 37.

: sanndra_bgd - 14. januar 2008 14:01:49(UTC)
Možeš i trbaš da je meriš svakog dana....

Meni je danas bila 36,3...ja sam isto jednom ovih dana izmerila u toku dana i bila je viša od jutarnje. ;]

: elizabeta - 14. januar 2008 12:34:22(UTC)
jel mora da se meri b.temperatura kad prodje veca ili moze da pocnem bilo kad sa merenjem. icon_surprised ops: neznam

: Bomi - 14. januar 2008 10:30:39(UTC)
Merila sam i preko dana zadnjih par dana i uvek je viša od jutarnje. Anđela samo pokušaj da se ne nerviraš... znam da je teško jer se i ja sa tim mučim 2 god i svaki mesec ista pesma...ali moramo dalje.

: andjelaaa - 14. januar 2008 9:13:36(UTC)
Iskreno bas i ne verujem da sam trudna ali se potajno nadam kao i uvek.Najgore mi bude kad dobijem bez obzira sto sam na primer pretpostavljala da nista nece biti ni tog meseca.
Tebi je Bomi ta temperatura dobra icon_wink .Ja cim otvorim oci strpam toplomer u usta.U toku dana nekad izmerim cisto da vidim kolika je razlika.Nekad bude visa od jutarnje a nekad cak i niza.Da li je i ti meris ovako?

: Bomi - 14. januar 2008 7:06:38(UTC)
Anđela baš ti varira, daj Bože da je trudnoća u pitanju! Kod mene je uglavnom ustaljeno 37C, ali očekujem da padne dan pre

: andjelaaa - 14. januar 2008 6:26:16(UTC)
Dobro jutro devojke!26dc-36,9-bas me zeza ova temperatura.Meni se par puta desilo da mi padne tek posle par dana od kad dobijem

: sanndra_bgd - 13. januar 2008 11:47:06(UTC)
   je i   

: Bomi - 13. januar 2008 10:29:36(UTC)
Na FF imaš levo games i kad otvoriš idi na prvu igru(ima ih 3) da uvežbaš kako se prepoznaje ovulacija. Dobiješ grafikon a iznad njega kvadratić gde treba da upišeš šta ti misliš kad je bila ovulacija, onda ENTER i videćeš da li si pogodila. Imaš tako 20 grafika. Super je za uvežbavanje čitanja grafikona.

: Bomi - 13. januar 2008 10:25:41(UTC)
Pa do pred ovulaciju je skoro nema e onda postaje vodenkasta pre ovulacije i rastegljiva kao belanac. Meni je uglavnom vedena a ređe rastegljiva. A posle ovulacije postaje gusta i kremasta. Obrati pažnju i beleži.

: sanndra_bgd - 13. januar 2008 10:23:01(UTC)
Ja tu sluz nisam primetila....do sad...do duse nisam ni obracala paznju....

: Bomi - 12. januar 2008 19:16:55(UTC)
Obično mi padne ponovo na 36,6-36,7 dan pre ili baš na dan veštice, što kaže Magi.
Bombice ti zaboravljaš da nismo uboli ovaj mesec ovulaciju, tako da me ne računaj u kategoriju potencijalnih trudnica... samo ovaj mesec.... a sledećeg nema odmora dok traje obnova.
A mislim da će mi ovaj ciklus biti preko 25 dana, tako kaže fertility friend.

: magi - 12. januar 2008 16:09:36(UTC)
ako nije došlo do trudnoće temperatura pada na dan očekivane menstruacije (nekim i koji dan pre)

: bombica26 - 12. januar 2008 13:41:27(UTC)
ooo bomi jel to nasa bomi trudna ooooo i sad bomi ako ti ne padne do dana testiranja znaci da si trudna?a kada bi trebala da padne ukoliko nije doslo do trudnoce(uopsteno pitam ,ne odnosi se na tebe bomi da ti ne izbaksuziram)cmok

: Bomi - 12. januar 2008 13:07:42(UTC)
Meni je na dan ovulacije bila 36,7 a sad u dr. fazi ide na 37 danas 22dc 37,1 a malopre sam se probudila i merila ona otišla na 37,4.
Bombice meri T i dok imaš i belezi je na grafikonu i tako ceo mesec.
Sandra ti očito imaš nižu T tela to ništa ne kvari samo ti posle ovulacije sigurno neće skakati na 37 i više nego negde do ja mislim 36,8 najviše, što je i anđelaa rekla.
Anđela ja i ti očekujemo u isto vreme da ne stigne veštica.

: sanndra_bgd - 12. januar 2008 9:18:13(UTC)
E bas ti hvala na ovim informacijama...puno su mi razjasnile neke nedoumice....

: andjelaaa - 12. januar 2008 8:56:09(UTC)
Sandra,verovatno ce ti takva biti negde do 14,15dc jer vidim dati je ciklus traje oko 30dana.Ovo sam nasla na jednom sajtu
"Impuls progesterona od samo 2,5 nečega uzrokuje skok bazalne temperature od minimalno 2 stupnja celzija (ili 4 stupnja farenhajta). Smatra se da je do ovulacije došlo kad su 3 dana za redom temperature više za minimalno ta 2 stupnja od pred ovulacijkih. Sve ostale oscilacije temperature u post ovulacijskoj fazi su nebitne ukoliko temperatura ostaje u višem rangu. 18 dana povišene temperature s izostankom menstruacije znači trudnoću u 95% slučajeva."
Temperatura mi je povisena 9 dana tako da ako bude jos 9 onda sam
trudnica .Dobro,mislim da bih to saznala i bez temperature jer bi mi vestica kasnila pa bih uradila test

: sanndra_bgd - 12. januar 2008 8:32:34(UTC)
Meni je za sad isto tako niska....

: andjelaaa - 12. januar 2008 8:30:41(UTC)
24dc-36,8.Sad je opet malo skocila mada se i ne nadam previse jer temperatura pocinje da pada tek kad dobijes ili dan pre a ja treba da dobijem tek za neki dan.Nekad toplomer moze da pogresi za jedan ili dva stepena ali to ipak ne bi trebalo da utice na odredjivanje dana ovulacije jer se u ovulatornim ciklusima jasno vidi razlika izmedju prve i druge faze jer je temperatura konstantno veca u drugoj fazi.Meni je do ovulacije bila 36,2 ili 36,3 a posle ovulacije varira od 36,6 do 36,8.

: bombica26 - 11. januar 2008 19:35:30(UTC)
ja sam unela na f.friend da mi je danas stiglo,i kakva je,e sad kad budem unosila temperaturu da li ce on sam na konto toga da pravi grafik?ili sta jos treba da radim

: Bomi - 11. januar 2008 16:03:12(UTC)
Ja je nisam merila baš u isto vreme jedno jutro u 7 drugo u 10 pa u I fazi imam skokove i padoveT pa su me na fertility upozorili da je merim u isto vreme ali su ipak detektovali ovulaciju 15dc. Sad nemam pojma kad će veca da stigne obično imam na 25,26 dana ali sad pošto je ovulacija bila kasnije oni je očekuju po kalendaru na 30 dc.

: Lajla - 11. januar 2008 14:42:43(UTC)
Kad ukucaš svoje podatke dobiješ jednu tabelu sa brojem dana koliko ti obično traje ciklus,to možeš naknadno podesiti .

Kada želiš ukucati temperaturu za npr.1 dan ciklusa klikneš na taj dan i upisuješ podatke od temeperature,raspoloženja,vaginalnog iscjedka,različitih promjena u toku dana do testiranja običnim kućnim testom za trudnoću iil ovulaciju do bete itd.

Temperaturu mjeriš svaki dan približno u isto vrijeme analno,vaginalno ili u oralno ne ispod pazuha.

Znači mjeriš i kada imaš menstruaciju.

T se mjeri približno u isto vrijeme svako jutro prije ustajanja iz kreveta.Namjmanje 3 sata sna i onda se mjeri temperatura.

Najbolje je ostaviti već pripremljen toplomjer blizu kreveta kako nebi morala ustajati.

Obično je BT pokazatelj dali ima ovulacije i prati se 3. mjeseca zaredom.

Nadam se da sam bar malo pojasnila i pomogla.

: bombica26 - 11. januar 2008 13:20:25(UTC)
bomi nisam merila jer sam cim sam otvorila oci DOBILA.jbg.
da li vam se desava da vam je menstruacija sluzava?meni je uvek onako se tegli pa ne znam da li ja to imam ovulaciju ili je normalno.
da li bi mi neko korak po korak objasnio te dve tabele na fertility friend.sta koja radi i kako da unosim koje podatke,bila bih zahvalna jer pocinjem od sutra ujutro?hvala

: Lajla - 11. januar 2008 10:51:16(UTC)
Uglavnom, ovulacija se desi kad padne temperatura i kada je vaginalni sluz providna i rastezljiva što možeš da dodaš u podcima na grafikonu.

: Lajla - 11. januar 2008 10:48:02(UTC)
Na grafikonu ti odrede horizontalnu liniju koja predstavlja prosječnu temperaturu i vertikalnu liniju koja se poklapa sa danom ovulacije!

Imaš galeriju pa možeš pogledati kako izgleda ovulacija ili trudnoca.

: sanndra_bgd - 11. januar 2008 10:39:20(UTC)
Aha a kad ti vidis to kad ti je ovulacija....mozda glupa pitanja,al tek sam se registrovala i nista mi nije jasno...

: Lajla - 11. januar 2008 10:36:49(UTC)
Ma nije teško!

Samo klikneš na dan za koji trebaš upisati i to je to!

Inače nisam znala da imam ksniju ovulaciju tj.ovulacija mi je 17 DC a ciklus mi je 28 dana.

: sanndra_bgd - 11. januar 2008 10:31:54(UTC)
Ja ne znam dal dobro upisujem u te tabele na FF?Al dobro...

: Lajla - 11. januar 2008 10:30:13(UTC)
Drage forumašice, evo vam stranica na kojoj možete upisivati BT i sve promjene koje se dešavaju u toku ciklusa.

Ja već drugi mjesec upisujem svoje podatke i zadovoljna sam.

Ovulaciju određuju na osnovu temperaturnog pada i na osnovu vaginalnog iscjedka.

Pokušajte !

Sretno!

www.fertilitifryend.com

: Bomi - 11. januar 2008 10:27:35(UTC)
Budi ti aktivna od danas pa nadalje da ne bi omašila ko ja. Ja sam mislila da mi je ranije kad ono bilo tek 15dc

: sanndra_bgd - 11. januar 2008 10:25:30(UTC)
da prvi put merim....i istina...nije mi bas jasno sve...evo danas mi je 36,2 a juce 36,3....

: Bomi - 11. januar 2008 10:16:05(UTC)
Jer ti sad prvi put meriš? Ako da onda ti ništa neće biti jasno ali pošto si na fertility oni će da ti napišu kad ti je ovulacija tako da ćeš već sledeći ciklus odprilike da znaš kad je ovulacija a i ukapiraćeš po T sama

: Bomi - 11. januar 2008 10:09:43(UTC)
Merila sam jun i jul, pa septembra samo do ovulacije i prestala. Ovaj zadnji ciklus merim od 6 dc.

: sanndra_bgd - 11. januar 2008 9:55:48(UTC)
Bomi ti bese meris BT?Ako meris koliko vec?

: bombica26 - 11. januar 2008 9:13:39(UTC)
pa ticker kaze da je za 10 dana,kako god okrenes ja mislim da je rano i da je uglavnom oko sredine ili u drugoj polovini meseca

: sanndra_bgd - 11. januar 2008 9:08:21(UTC)
Nemam pojma,2x sam merila i 36,2 a juce bilo 36,3....ko zna kad je ovulacija :> :> :> (JA NE!)

: sanndra_bgd - 11. januar 2008 8:16:46(UTC)
Tacan mi je ticker....danas mi je 36,2..

: Bomi - 11. januar 2008 6:04:12(UTC)
Anđela, od 7 do 10 dana od začeća oplođena jajna ćelija se usađuje u zid materice i tad temperatura padne pa sutradan opet skoči. Tako da je tebi danas baš taj dan.

: Bomi - 11. januar 2008 6:01:51(UTC)
meni jutros 21dc 37C. I juče isto toliko.
Sandra meni pred ovulaciju bude od 36,2 do 36,4 i onda postepeno raste nekoliko dana pa se ustali na 36,9-37. I tako sve do dana pre veštice kad padne na 36,5-36,6

: andjelaaa - 11. januar 2008 3:06:24(UTC)
23dc-36,6 hmm :( izgleda da pada.
Sandra ako ti je tiker tacan pa ti je danas tek 6dc onda ti je temperatura ok.Meni je do 15 dc bila 36,2 ili 36,3 .Tek je od 16dc pocela da raste.
Bombice,jesi li sigurna da ti je ispravan toplomer?Ako jeste onda se stvarno mozda hladis zima icon_wink .
Skoro da sam sigurna da nema nista od trudnoce ni ovog meseca ali se uvek nadam.
Pozdrav devojke

: andjelaaa - 10. januar 2008 8:51:12(UTC)
22dc,36,8-cekamoooo strikam

: bombica26 - 10. januar 2008 8:10:57(UTC)
ehehehehe AJDE DRAGI JURISSSSSSSSSSS EHHEHEHEHEHEH jbg.nezgodno je ja cu naprimer sl mesec da pratims sve temperaturu,maybe baybe,testove ovulacije,a onda mesec posle toga,opusteno kad jurimo jurimo.tako je bolje da ne postane opterecenje.naravno sve ovo ako ne zatrudnim

: Mozart - 10. januar 2008 6:15:08(UTC)
Kad sam ostala trudna, pre toga mi je ciklus trajao 32 dana i ovulacija mi je bila 19 dan, sve tacno kao po knjizi. Posle spontanog ciklus mi je tacan kao sat na 30 dana i sad mi je ovulacija 17 dana ciklusa. Pre nisam imala vidljiv pad temp. pred ovulaciju , a sad tacno se vidi kako padne i onda poraste. Mislim da je dobra stvar meriti temperaturu, a onda ponekad pomislim, sve se posle svodi, ajde sad treba, siri noge ... nekad sve to jako opterecuje.

: sanndra_bgd - 9. januar 2008 16:03:37(UTC)
E Bomi to si u pravu....i ja mislim da mi ovulacija nije 15 dc...zato sam se i odlucila za ovo merenje...

: Bomi - 9. januar 2008 15:54:32(UTC)
Ja sam mislila da mi je ovulacija oko 12dc jer mi je ciklus od 23 do 26 dana. Međutim ovulacija mi je oko 15 dc. To mi je potvrdio fertility friend i kad sam bila kod dr na UZ. Tako da ne mora luteralna faza da traje 14 dana kao što kažu doce i knjige

: Bomi - 9. januar 2008 11:58:24(UTC)
Meni je 13 i 14dc bila 36,4 a 15dc kad je bila ovulacija 36,7. Posle toga je oko 36,9. I sad mi je toliko

: andjelaaa - 9. januar 2008 11:41:56(UTC)
Pad temperature je tesko primetiti jer je nekad neznatan pa se mozda poklapa sa temperaturom od nekog dana pre ovulacije.Ja primetim jasan skok dan posle ovulacije.Jutros mi je npr.36,8 dok je pre ovulacije bila 36,2 ili 36,3.Ovulaciju sam imala 15dc.Sad cekamo mada cisto sumnjam da cu se obradovati

: Balerina - 9. januar 2008 11:01:05(UTC)
Uf a kada cu se ja smilovati da merim Bt...
I ja isto mislim da je necu prepoznati, videcemo vremenom...Da li ce biti uspeha na tom polju...
Prvo ja da se smislim da je merim, i da se budim u isto vreme, kao natepirena bomaba...

: sanndra_bgd - 9. januar 2008 9:57:39(UTC)
I mene brine to dal cu prepoznati taj pad temperature.
Svi ocekujemo tu ovulaciju na sredini ciklusa,ali ja cisto sumnjam da mi je tad..... icon_rolleyes

: Mozart - 9. januar 2008 7:54:26(UTC)

Ja mislim da je najbolje temperaturu meriti u jutarnjm casovima.Osam ,pola devet. Ako se temperatura meri u deset, jedanaest mislim da se ne dobiju pravi rezultati. Svaki dan tj. jutro u isto vreme , ne peres zube, ne jedes nista, ne ides na wc, nikakva aktivnost sve to povecava temperaturu. Toplomer u usta uvek sa iste strane pet minuta i belezis temperaturu. Kompletan ciklus i vestica  i plodni dani sve. Kad sam prvi put merila temperaturu tacno 19 dana mi je bila i ovulacija i temperatura je bila znatno visa 37,4 pad temperature nisam imala pred samo povisenje. Temperatura je pala kad su mi se zavrsili plodni dani. Tad sam i ostala trudna.Mnogi nemaju tu srecu da uvide pad temperature pred ovulaciju, nego im sutra dan bude povisena temperatura kad je i ovulacija.

Malo je tesko dok se ne naviknes par dana, a onda ti postane kao svaka normalna radnja.

: sanndra_bgd - 9. januar 2008 7:05:11(UTC)
E ja sam danas pocela sa merenjem BT.... ;]
Samo se jos pitam hocu li prepoynati taj pad... hmm

: sanndra_bgd - 8. januar 2008 17:42:05(UTC)
Da,da...to znam i ja....
Hvala Bombice.... ;]

: Balerina - 8. januar 2008 17:41:32(UTC)
Uf zenske a kada cu ja poceti da merim BT...
Ja sam toliko neodgovorna za te stvari...
Mada tamo opet kada nastavim sa aktivnostima, Boga mi moracu...Mada sada kada odem za SR, bas cu popricati sa doktorkom o nekim stavrima....Svasta cu po nesto da je pitam, pa vam kuckam.......

: bombica26 - 8. januar 2008 17:37:38(UTC)
ja nisam sigurna da li mora rano ali znam da treba meriti u priblizno vreme,istim toplomerom i na istom mestu(nps.usta,pazuh)

: sanndra_bgd - 8. januar 2008 17:34:40(UTC)
Moze li da mi neko kaze....ima li veze vreme merenja BT....mislim da li je neophodno ustajati rano ili pod "kad se probudis" se smatra i 11h?

: bombica26 - 11. decembar 2007 15:07:29(UTC)
jel moze da se nadje u apotekama?jel neko nasao van juge?

: Oblak_u_bikiniju - 11. decembar 2007 13:56:34(UTC)
Koliko ja ovdje citam vrkuta je za olaksanje porodjaja. Ali svakako en moze da smeta.
Iako, koliko znam, nemam problema sa plodnoscu, mislim da mi macina trava nece smetati, tako da cu je kupiti i piti nevezano za ciklus. Pretpostavljam da ne moze da skodi...

: zeljka2306 - 15. novembar 2007 11:22:19(UTC)
zanima me da li neka od Vas mjeri bazalnu temperaturu.Ja sam jedan dan konstatovala skok temperature na 37 sta bi to trebalo špredstavljati.Vec sutradan je bilo 36 sa 8. ;]

: Gost - 30. septembar 2006 18:49:00(UTC)
Dusice nadam se da ce i tebi ovaj caj pomoci,kao i tvojoj tetki, da sto pre ugledas ++ na testu :)
Ja razmisljam da pocnem da ga pijem,ali cekam rezultate hormona koje sam davala,a treba da se pije od prvog dana cklusa ,za ovaj mesec to je vec proslo,blizi se ovulacija,tako da cu ako ovog meseca ne upali(ne daj Boze) piti od prvog dana ciklusa sledeceg meseca zagrljaj
Mozda u kombinaciji sa vrkutom...ima vremena razmislicu...
Draga ,ti izvestavaj kakao deluje :-*

: Gost - 30. septembar 2006 18:28:00(UTC)
Draga, evo sada sam dosla kuci. Kupila sam macinu travu ( zovu je i ocajnica) u apoteci pa cu da probam da rijesimo dilemu. Ja sam kuhala na litar vode saku caja i posle deset minuta bih procijedila i spremila u termosicu. Sada na uputstvu citam 2dcl vrele vode i 1 supena kasika caja da odstoji 2 sata a onda se procijedi i zasladi medom pa zagrije i pije toplo 3x dnevno posle jela...
U svakom slucaju pokusaj i ti, nece ti skoditi a ja cu se javiti cim probam... :>

: Gost - 30. septembar 2006 16:09:00(UTC)

Marubii herba znači da je u čaju korištena cijela biljka marubie vulgaris (znači ne samo korijen ili samo cvijet, nego sve). Tek sam pocela piti taj isti caj koji je pila i moja tetka. Njoj su lekari rekli da nikada nece moci imati djece a tada je imala 40 godina i pila je caj 40 dana svako vece pred spavanje i zatrudnela je vrlo brzo. Ovaj caj uopste nije gorak i mirise na citrus. Inace i dok je svjez, listovi mirisu na limun.
Vrkutu mozes piti, dobra je ali ako ostanes trudna pij je tek od treceg mjeseca trudnoce.
:-*

: Gost - 30. septembar 2006 1:13:00(UTC)
Ja koliko znam postoje dve vrste macine trave,jedan je gorak (oni koji su pili kazu da ima odvratan ukus) i onaj koji nije gorak..Ovaj sto je za neplodnost je jako gorak,na latinskom mislim da se zove Marubii Herba...
Dusice koliko dugo pijes taj caj?I koliko je tvoja tetka pila pre nego je zatrudnila,jel imala neki konkretan problem da su ustanovili kod nje?
Razmisljam se da i ja probam sa tim cajem hmm
Mada sam cula da je i vrkuta(gospin plast)takodje dobar caj za neplodnost :)

: Gost - 29. septembar 2006 12:59:00(UTC)
Moja tetka je u 40-oj godini zatrudnela uz pomoc ovog caja. Pila ga je 40 dana svako vece pred spavanje po jednu casu. Ja ga pijem kad god mogu u toku dana.
Meni nije uopste odvratan ovaj caj, nije ni gorak.
Kakav si ti pila? Je li bio gorak?

: Gost - 29. septembar 2006 9:34:00(UTC)

Ja sam kupila macinu travu bas iz tog razloga,da mi malo hormone smiri i stabilizuje cikluse.Popila sam jednu casu :))) i bilo mi je muka dva dana jer ima odvratan ukus,e sada ne znam da li je to pomoglo ali sam taj mesec po prvi put u zivotu imala rastezljivu ovulatornu sluz na tone i trajalo je 3 dana :) a inace se pojavi malo na dan ovulacije i to je to!
Pocecu je piti sad kad dobijem ovaj mesec pa cu videti sta je,caj ko caj,ne verujem da moze skoditi.

A odgovor na pitanjeicon_razz re sam merila temperaturu ali sada ne ustajem rano svaki dan tako da se ponekad izlezavam dugoo :) ali 2-3 dana pre nego sto trebam da dobijem merim i tacno znam kad ce vestica stici jer mi skroz spadne temp.

: Gost - 28. septembar 2006 13:59:00(UTC)
ne znam nikad nisam cula za to mada sve treba pokusati zagrljaj

: Gost - 28. septembar 2006 13:26:00(UTC)
Kazu da je macina trava (ocajnica) jedna je od prvorazrednih lekovitih biljaka za lecenje plucnih bolesti, stanja nakon gripe, pocetnog stadijuma tuberkuloze i groznicavih stanja. Uspešno se koristi u lecenju bolesti živaca, katara disajnih organa, kašlja, katara želuca, žutice i ženskih bolesti. Takodje od davnina koristi za neplodnost kod zena ...kako samo ime kaze Ocajnica ..za zene koje zele da postanu majke , ova biljka moze da pomogne. Oduvek se koristila za normalizovanje menstruacije i samog ciklusa, odnosno uravnotezenje hormona. Macinom travom - Ocajnica - Marrubium vulgare , lekovitom biljkom kojom se zene tradicionalno lece od neplodnosti. Od ove trave spravlja se caj, koji kako "narodni recept" savetuje, treba piti tri puta dnevno po vinsku casu u vreme kad zena zeli da zatrudni...
Eto, pa vrijedi i to pokusati...
icon_wink
Pogledajte i procitajte i na forumu roda.hr se dosta pise na tu temu...

: Gost - 28. septembar 2006 12:35:00(UTC)
kakav ti to caj od macine trave hmm

: Gost - 28. septembar 2006 12:20:00(UTC)
Pa i o tome sam razmisljala ali jutros me stigla vestica pa necu vise ni da mislim o tome...
Dosta mi je i mikroskopa i racunanja plodnih dana.
Kupila sam caj od macine trave pa cu to piti i ne razmisljati previse pa cemo vidjeti.
Pozdrav svima...

: Gost - 28. septembar 2006 2:18:00(UTC)
Dusice da li ti meris bazalnu temperaturu? :)

: Gost - 28. septembar 2006 2:16:00(UTC)
Mene smara to merenje temperature :| pa to vise i ne radim...
Najbolje je pratiti cervikalnu sluz,i eventualno neko oseti ovulaciju po bolovima u jajnku,a najbolja je i najsigurnija folikulometrija smizlica (dopao mi se smajli iako mu nije mesto,morala sam da ga stavim icon_wink )

: Gost - 27. septembar 2006 22:57:00(UTC)
Citat:
katarina - 27/9/2006 8:51 PM

Sve je to u glavi..opustite se..najbolje je ako mozete idite negde na odmor ili pa sredjujte stan da ne bi ste razmisljale o trudnoci...he he bebe znaju kad treba da doju kad je mama opustena,srecna i zadovoljna...kad se ne nadate da vas iznenadi..
eto si dobro napisala katarina

: Gost - 27. septembar 2006 22:51:00(UTC)
Sve je to u glavi..opustite se..najbolje je ako mozete idite negde na odmor ili pa sredjujte stan da ne bi ste razmisljale o trudnoci...he he bebe znaju kad treba da doju kad je mama opustena,srecna i zadovoljna...kad se ne nadate da vas iznenadi..

: Gost - 27. septembar 2006 22:44:00(UTC)
ja jesam i to mi je bilo opterecenje jer se mora meriti ujutru pre nego da ustanes iz kreveta pa to zapisivanje ma uzas,na kraju mu je doktorka dala tabelu u koj se belezi bazalna temperatura,i to radis tri meseca i onda odnesec kod nje da ti ona odredi kad su ti plodni dani,iskreno mene je sve to zatupljivali i ja dignem ruke od svega i od racunjaja plodnih dana,i gledanja u mejbi bejbi mikroskom,i bazalnu temperaturu i bas kad nisam vodila racuna i kad nisam brojala plodne dane i nisam imala pojam o nicemu ja sam zatrudnela trudnica

: Gost - 27. septembar 2006 22:16:00(UTC)
Da li ste pratile bazalnu temperaturu dok ste pokusavale da zatrudnite?