Obaveštenja

Icon
Error

: lampica - 9. april 2009 14:59:55(UTC)

Iskopah ovu temu... morbidno mi je smesan naziv moje teme... oporavak... 25. ovog meseca bice 6 meseci kako je moja svekrva umrla... Od zadnjeg mog posta na ovoj temi, bilo je samo gore... od septembra meseca nije znala za sebe, dijagnozirali su joj i demenciju u medjuvremenu... nekoliko puta je upucivana od strane svog interniste na bolnicko lecenje, ali je niko nije hteo primiti... tako su prali ruke doktori- odes na kardiologiju, kazu, znate, problem je neuroloski... odes na neurologiju, kazu, ipak treba sanirati srce... vratis se na kradiologiju, kazu da ne greju bolnicu, i da ce joj biti hladno... sve dok jedan doktor nije rekao da je bolnica za lecenje, a ne za umiranje. Tada je delovalo grubo mm ocuhu, ali mm i meni ne. Stanje svekrve je bilo ocigledno. Za poboljsanje nije bilo sanse, samo je bilo pitanje koliko ce izdrzati- jedan dan ili pola godine... nebitno sasvim. Mesec dana pre smrti, svekrvu su preko veze primili u bolnicu u Vrbas, jer joj je stanje bilo katastrofa- nije znala za sebe, voda je nadolazila, lekovi za zgrusavanje nisu delovali, i nije jela nista- sve bi povratila. U bolnici je bila 15 dana, i za to vreme smo spremali sve za pogreb... Grozno, ali realno. Pocela joj je ici krv na usi i iz nosa, vise nikog nije prepoznavala, niti se secala da je neko bio u poseti. Svog rodjenog sina nije poznala nijednom kada je bio, vise nije mogla ustati do wca. Bila je kost i koza, krenuo dekubit, sve je bolelo. Deset dana pre smrti je otpustena iz bolnice, rekli su da budemo spremni (mada je nama sve bilo jasno). Trpela je strasne bolove. Samo sam gledala dok sam je prala i menjala pelene kako ce da mi umre pred ocima od zadihanosti. Nedelju dana je bila u samrtnom hropcu, nije reagovala ni na sta, samo je bila zadihana, nije mogla sastaviti ni 10 minuta sna u komadu. Pocela je povracati krv, cetiri dana pre smrti nije mogla vise ni da guta. Vodu smo joj na kasicicu davali, po pola kasicice u razmacima. Jedino sto smo culi od nje zadnjih nedelju dana je "Ne mogu vise!" Onaj dekubit od lezanja joj je pravio velike bolove, pa sam pokusavala bar to.. ne da saniram, sta da saniram, kada je to bio kraj... vec da ga malo sredim i bar da je to ne boli toliko. Tih zadnjih dana nismo joj ni lekove davali... kaze doktorica za sta da je mucimo da guta kad ne moze... dobijala je samo lekove za umirenje bolova, nije pomagalo. Doktorica koja je dosla dve veceri pre smrti svekrve, rekla je, ako doceka jutro, bice pravo cudo... Dusu je jedva ispustila dva jutra posle toga. Samo je jako udahnula, trgnula malo glavom kada ju je moj muz dodirnuo, i to je bilo to.... Tuzno i pretuzno, bez reci, bez mogucnosti bilo sta da kaze, bez... ma... Ne dao Bog nikom ovakvu patnju, kad si ziv a nisi ziv...

Uglavnom, sve je iza nas... Bilo je jako zeznuto, brak i porodica su strasno trpeli, i bilo je mnogo svadja izmedju nas s jedne strane, i mm ocuha sa druge. Covek ima neka svoja cudna uverenja... eto mu ih.. dosta smo se udaljili ovih par meseci (namerno), mnogo stvari ima preko kojih i sa najboljom voljom ne mozemo preci... bolje je ovako, na dobar dan, kako ste, kako zdravlje. Mi smo polako dosli sebi, drzimo Tininu tezinu koliko toliko pod kontrolom (jer je, usled previse nase brige oko svekrve, Tina pocela da se goji nenormalno, ne izlazeci iz frizidera  icon_cry   ), vratili smo se svojim aktivnostima, starom zivotu (i mogu reci unapredjenom odnosu izmedju mene i muza).

: Mistery - 1. avgust 2008 12:08:10(UTC)
Lampice ne znam šta da ti kažem, osim da saosjećam sa tobom jer je moj otac preživio težak moždani udar 1999. godine i od tada je u mom životu sve drugačije. Do prije tri godine je mogao barem sam obavljati fiziološke potrebe, ali stanje mu se vremenom pogoršavalo i sada je sve gore i gore. Ima svega tridesetak kilograma (sama kost i koža) i prikovan je za krevet. Ne znam ko se više pati, on ili moja mama koga ga toliko vremena njeguje i kojoj treba dati orden za hrabrost.
Činjenica je da je takva vrsta bolesti o kojoj pričaš veliki teret i za tu osobu i za kompletnu porodicu. U pogledu svoga oca ja samo vidim preklinjanje za okončanjem muke i agonije i kada kao kćerka kažem da bi mu bolje bilo da skonče nego da se onako pati, možeš samo zamisliti kako je teško.
Činjenica je da moždani udar ostavlja jako teške i nepopravljive posljedice i vjerovatno se zbog toga tvoja svekrva tako ponaša.

: mamaTanja - 1. avgust 2008 7:15:01(UTC)
Lampice stvarno ne znam sta da ti kazem ali i mene si uplasila.Zar ne mozes da se distanciras od svega,skloni dete i sebe iz svega toga zbog vaseg zdravlja.Zeno propasces od stresa.Uzmi dete za ruku i vodi je negde u setnju i uzivajte a mm i njegov ocuh neka vode racuna o njoj,Ti joj ionako ne mozes pomoci samo ces sebi nauditi.

: lampica - 1. avgust 2008 5:27:17(UTC)

Joj, zene, nisam dolazila na ovu temu dugo... a sad sam, eto, osetila potrebu... prekjuce sam bila ceo dan tamo, juce sam bila tamo, vratili smo se oko 10 uvece... prekjuce je jos bila dobro, kako nas je docekala juce... Puna vode, klasika danima... nego, sveki se jako cudno ponasa. prekjuce nije zglavno progovorila ni rec... a juce je u nekom svom svetu, izmislja stvari, lupeta, gubi se... Bas sam se uplasila! Juce smo isli s namerom da ja tamo kuvam paradajz... kao i obicno, kad se nesto radi s mm ocuhom, sve krene traljavo, al' preziveh ja... resila sam jos kuci da krenem s minimumom nervoze, i uspeh u tome. Dosli smo taman kad je sveki dobijala inekciju za izbacivanje vode (pored nekih novih, jacih lekova, jer Lasix vise ne deluje na nju). Ja skuvala kafu, postavila dorucak, u medjuvremenu otisao mm ocuh da uzme konzervans, i onda je krenulo svekrvino "gubljenje". Ja ne znam da li njoj naidju momenti kad joj se krv zgusne, pa joj mozak slabije radi, ili sta se dogadja, ali, recimo, danas sta god sam pokusala reci, ona bi stavljala prst na usta i vikala "Pst, pst!" Inace i pre nekoliko dana sam pitala mm ocuha da li se ona malo gubi, rekao je da nije primetio (posto je meni spominjala neke breskve, kajsije, sto nije imalo veze sa onim sto sam joj ja pricala). I tako, sta god ja zaustim, ona "Pst!" Uz to, bila je strasno i cudno nemirna danas, uopste nije lezala, naravno, voda je ubija, ali cim mm ocuh okrene ledja, ona se podize iz kreveta i seta bez cilja po kuci.... i naravno "pst!" I tako, da se ne bi podavili u kuci od vrucine zbog kuvanja paradajza, resi mm ocuh da na brzinu popravi sporet u garazi. Mm ostao s njom na terasi (prvo je pokusano da se natera da legne, posto je od 6 ujutro korbovala po kuci, bacila neku flasu u kantu koju nije trebala i zaturila neki noz koji nismo nasli do uvece)... I kaze ona mm "B. nesto madjija tamo!" Kaze mm" Pa mama , opravlja B. sporet da S. moze kuvati, eno, tamo je i ona i Tina!" A ona na to "I nju je (mene) zamadjijao!" Da napomenem da dok je bila zdrave pameti nikad nije verovala u te gluposti. Mm je nekako legao, pa je i on (posto je radio nekoliko noci zaredom), legao tu sobu gde je i ona na dve sastavljene fotelje. Ja mlela paradajz, vidim njen krevet iz kuhinje... Ona se podize, seta po sobi i taman kad je mm zaspao, pocne da ga drmusa. Mm ne zna za sebe, preumoran je, i tu iskulira nju, ne znavsi da je ona. I gledam je krajem oka kako seta po sobi, sva nemirna, sve nesto hukce, nesto je sva besna bila danas (pogled joj je bio strasan, ne mogu vam opisati... tacno kao kad gledate ludaka koji nesto smera). Onda opet drmusa mm, on sizi, onako u polusnu, dolazi Tina i vice "Tataa, baka te budi!". On se probudi, pogleda u nju, onako odole, i sad, jel, ceka da vidi sta treba. A ona se odmaknu od njega, odmahne sa obe ruke i kaze "Evo, rekao je da je dosao sa dva auta!" (Inace, mm ocuh se zezao s Tinom, posto je ona videla upaljac njegov sa slikom auta... i to dva sata ranije, dok smo svi bili na terasi, pa je rekao Tini "Vidis, sad imam kao dva auta- jedan veliki i jedan mali.") Onda je opet krenula sa "Pst, pssssst!" Pa je kao krenula na wc, a samo pogleda na prozor. Onda ode u kupatilo i nasloni se na masinu za ves i bleji... mislim, nista posebno ne radi, samo stoji bzvz. I tako... ceo dan je teramo da odmori, a ona ceo dan nemirna... ustaje, dolazi, odlazi, seta bez cilja... a podocnjaci do brade... na momente je i plavela u licu, crnela, sta vec... uzas... Ja stanem na vrata da vidim jel lezi, a ona opet meni "Pst, pst!" Inace, provalio je mm ocuh da sakriva lekove. On stoji pred njom dok ih pije, ona ga nekako skloni sa strane usta... i naravno, mm ocuh pop**** kad je jednom nasao lek na podu, pod krevetom. Onda je provalio kako kao, posle pijenja lekova namesta carsav dok se namesta u krevet- naravno, ispod tog carsafa vec tri leka (ona misli da joj on daje Bromazepam... mislim, trebalo bi, ali joj ne daje, jer ujutro ni ovako ne moze da je podigne i probudi). Sakrivala je tabletu kalijuma i lek za cirkulaciju u mozgu Confused . Onda je provalio i kad je pokusala u ustima da sakrije... onda povraca lekove, pa je muka, jer pije za zgrusavanje krvi.. zlo ako nije dospeo u krvotok, pa ako joj ne ponovis dozu, zgusnuce... zlo ako jeste, pa ti ponovis dozu jer ce razrediti krv... ma, ljudi....

Hajde mi nesto pametno kazite... ja sam pomislila na staracku demenciju, ali ne obracajte paznju... ne razmisljam bas normalno, pogotovo od juce. Ja sam se prvi put uplasila svekrve a ne njenog stanja :? :(

: biki - 23. jul 2008 15:29:07(UTC)
Ja tek sad vidim ovo..pa sta da ti kazem,tj lako je pametnovati kad je neko u takvom sosu u kakvom se ti nalazis...Sve sto sam ti vec rekla recicu ti i ovako javno u svom tom haosu pokusaj da sacuvas svoje mentalno zdravlje jer ono ti je najneopshodnije..A sve ostalo kako moze i kako na zalost mora...

: lampica - 27. jun 2008 8:41:20(UTC)

Ne znam bas... Vidim da su srcana oboljenja medju ostalim indikacijama. A svekrvi se nista ne moze sanirati. Rekose nam tako je kako je, dok izdrzi izdrzi.

Dugo nisam pisala, deprimira me situacija (da je bar samo bolest svekrve u pitanju, vec i neki drugi problemi koji su se pojavili uz nju...).

Svekrva je sve losije, muci se sa disanjem, dise kratko brzo i veoma glasno, pa prestane da dise na nekoliko sekundi, pa onda ripa da uhvati vaduh... to je jedan problem. A takvo disanje zeza srce. To je drugi problem. Jedva prica, sto je posledica silnih slogova, stanje se pogorsava iscrpljenoscu organizma. Jetra je muci takodje. Nadolazak vode isto. Bakterije isto (prekinuli su davanje antibiotika, jer je od njega dobila proliv, od proliva je dobila temperaturu i drmala je groznica. Taj proliv i sve ostalo su indikovali uzimanje infuzije, infuzija je dovela do nadolaska vode i gusenja... i tako ukrug).

Ja sam se posvadjala sa mm ocuhom, tako da je to bila zaista poslednja kap koja je prelila casu. Iskreno, resila sam da me boli uvo za sve i da zivim svoj zivot i da se ne nerviram da li je neko pisao ili srao, zivota mi! Dosta smo zapostavili brak i zapostavili dete, i jos trpimo psihijatrijski slucaj kakav je mm ocuh. Uzrok svadje bio je sto je mm ocuh histerisao zasto ne zovem da vidim kako je svekrva (jedan dan nisam zvala, jer sam bila kod mame i zelela da opustim mozak). Ako hoce tako, neka im! Trazis pomoc, dobijes je, pa ti onda ne odgovara i se*** se na pomoc. Caaaooo! Fajront kod Lampice.

Samo vec da se zavrsi ovo sve, jer nam je svima pun pistolj. Svekrva odbija da jede, jer zeli da umre, to je rekla vec nekoliko puta, jer kako kaze "ne znam da li mi je gore da zivim s ovom bolescu ili sa njim (mm ocuhom). Imala bih jos da kazem stogod zeni... npr. gledala si koga biras, vukla tamo 30 godina, nisi gledala svoga sina... e kad ti je bio bolji ovaj 30 godina izvoli pa kuliraj. Bas mi je dosta svega!

: mama3 - 19. jun 2008 7:21:12(UTC)
pogledajte sajt http://fototerapija.blogspot.com možda vam pomogne :?: :?:

: lampica - 30. maj 2008 10:40:43(UTC)

Dobra vest! CT je pokazao da se ne radi o tumoru na jetri i zucnoj kesi. E sad losa- jetra joj je puna vode, oko srca puno vode i srce joj je uvecano. Nadam se da ce to sanirati...

Ako nista, eto, da se radujemo sto nema tumora...

: lampica - 29. maj 2008 19:22:37(UTC)

Uh Ch. , uzas :(  Neces verovati, ali danas sam bas to izrekla- ne bih volela da se poradjam u Subotici (sve zene odavde, koje su na carski isle, vratile su se sa brrrr iskustvom... sa i bez komplikacija)...Nazalost...

Mi smo se pribojavali Subotice i bolnice, bas zbog loseg iskustva sa svekrvom tamo (otpustili su je iz bolnice posle dva dana "promatranja"... pregled pred otpust izgledao ovako (da napomenem da smo je tamo odveli, jer je pre toga imala 5 tihih slogova, od petog je obnevidela jedno jutro): "Ispruzite ruke ispred sebe... dooobro... dignite noge... doooobro..." I da ne zaboravim, prilikom posete svekrvi, komentar glavne sestre:" Ma doooobra je Marija, najbolje se od svih oseca" (a Maaarija prvo pipa prostor ispred sebe da ne bi zviznula na nos i razbila glavu... snaja je na wc vodi, jer ne vidi i smetena je, ne moze da se snadje u prostoru)... dva sata posle otpusta i cuvenog i strucnog pregleda pred otpust dooobru Mariju strefi takav slog da joj je trebalo 6 meseci da nauci da prica, hoda i ide sama na wc :? )... malo je reci da smo preplaseni, a evo Ch. hvala ti sto si ovo sve rekao, jer smo vec mislili da nismo normalni sto se bojimo Subotice i cuvene bolnice icon_rolleyes

edit: videh sad tvoj drugi post... Nazalost, zaista ne znam ko joj moze pomoci... Pazi, ona je teski bolesnik... vidis istoriju bolesti- angina, pa operacija srca (tri bajpasa, jedan vestacki zalistak, jedan zakrpljen... ne pise da je koronografija pokazala jos zakrcenja na krvnim sudovima, sanirali su one od 78% do 97% icon_eek   a ima ih jos... nazalost... drz vodu dok majsotri ne odu... da je dosla na red samo godinu kasnije, njoj bi trebalo novo srce :?  ako bi prezivela do tad od silnih zakrcenja)... dalje, voda voda voda... gusi je od marta 2006, sad se pogorsava sve vise... 6 slogova eeeeej! orden joj dati sto je ziva... bori se... Dva infarkta... jbt... Prezivela sve to... i sad zbog nemogucnosti da se sloze oko hebene dijagnoze, ona treba da umre?!?!

Bas sam pricala s muzem danas... kaze najbolje je njoj sa ocuhom... pa, on ju je spasao, digao iz mrtvih pre dve nedelje! Deset minuta je ozivljavao! Sumnjam da bi se tamo u Subotici dogovorili sta uopste da rade kad bi joj ne daj boze pozlilo... uzas... strucnost...

: Chipachikus - 29. maj 2008 19:14:59(UTC)
Jos jednom, veoma mi je zao tvoje sveki, lampice.
Ne znam kako joj i ko joj moze pomoci.
Najgore od svega je sto lekari ne znaju kako da joj pomognu, jer da znaju, to bi vec uradili. Da su bar ljudi, pa da su rekli: ne znamo, ne umemo, trazite dalje. Ali neee, ego je veci. I onda daju pogresne terapije, ucine stanje jos gorim. Strasno. Nemam reci. Mislim, citamo po novinama: Patrick Swayze pobedio rak, Kyle Minogue pobedila rak, naseg ministra policije lece delegacije iz Rusije, ovog spasili onog spasili.
A onda ti se u rodjenoj kuci desava drama zbog gluposti onih koji bi trebali da trce da ti pomognu.
Naime, svaki mesec ih placamo, i to debelo. Ja bih voleo da mi sa plate ne skidaju zdravstveno osiguranje- ostalo bi mi jos ihahaj para vise za budzet. Ali zakon je zakon - obaveze se moraju postovati, ali prava ne moraju......

: Chipachikus - 29. maj 2008 19:04:38(UTC)
Veoma mi je zao zbog tvoje sveki.
Nazalost, njeno stanje je takvo, neizvesno, samo iz jednog razloga - ZBOG GLUPOSTI DOKTORA.
Inace je suboticka bolnica nadaleko cuvena po gluposti i propustima. I to toliko cuvena, da sam ja razmisljao, kad se Vesna trabala poradjati, da kad dobije trudove krenemo za Sentu. Sat vremena voznje kolima, ali razlika u kvalitetu nemerljiva. Medjutim, zakazani carski rez je morao biti obavljen.... I, sta mislite da li je bilo komplikacija? Naravno. Zbog cega? Naravno, zbog gluposti doktora.

Da li mozete da zamislite da ste izgubili najdrazeg samo zato sto je doktor na jutarnjoj viziti nije pregledao, vec samo pitao 'kako ste'? A znate zasto je nije pregledao dezurni doktor, koji je to jutro davao vizitu? Zato sto doktori pregledavaju samo 'svoje' pacijente. Iako su DEZURNI.

Generalno gledajuci nase zdravstvo, bolje vam je da se sami lecite, imate vece sanse za ozdravljenje nego da vas dohvate nasi sinteri. A tek ako vas suboticki dohvate, eeee......

No, ima izuzetaka, svaka im cast.

: lampica - 29. maj 2008 18:33:28(UTC)

Pf... nista od rezultata CTa danas... cekali do posle 1 popodne, i nisu bili gotovi.

Kazu da je svekrva gore nego juce, sva je smetena, odsutna i zali se na bol u grudima... i slabo je jela.

Poludeli danas i mm i ocuh... pored CTa jetre trebalo je odraditi i CT glave... e, njih dvojica su dobili odgovor "to nije nas resor, ako hocete (pazi hocete ) idite na 7 sprat, to je neurologija" Bla bla bla...

Uz to pobijaju dijagnozu iz bolnice u kojoj je zaglavila pre dve nedelje. Kao, nije infarkt vec mozdani udar...  icon_rolleyes   Da je mozdani bio, on bi je ubio garantovano... i zna se kako izgledaju simptomi mozdanog a kako infarkta. Svekrva se tad (kad joj je pozlilo pre dve nedelje) zalila na bol u grudima, oblivao je hladan znoj, bila je unezverena, i u momentu je poplavela u licu i levoj strani tela. Da je bio mozdani, primetilo bi se u njenom ponasanju- ona je zadrzala funkcije koje je do sad imala, znaci ne gubi se (vise nego inace), vrsi nuzdu samostalno (sto posle onog teskog sloga nije mogla)... ma bzvz... dok se oni ne dogovore icon_rolleyes

Uglavnom, ja sam se najezila danas... mozda bih mogla reci i da sam se zapanjila. Pricali smo sa mm ocuhom o lovi, rashodima i tako to, neobavezno. I dogovorimo se usput da cemo svekrvu posecivati naizmenicno- jedan dan ocuh, drugi dan muz (posto radi svaki drugi dan ceo dan)... i izmedju ostalog, kaze mm ocuh " Imam ja nesto sa strane, al' ne daj boze sahrane... ne smem dirati"... uh kao da te neko polije ledenom vodom... mislim kapiram ga, pazite, razmislja vise nego realno i sanse su fifti/ fifti  (mada, zavisi od dana do dana), i ja sam svesna toga, i muz, bar negde u dubini duse... al' strasno zvuci, zaista.

: lampica - 29. maj 2008 6:08:10(UTC)

Ma ovo sve psihicki ubija... njoj je najteze... ne bih volela nikog u njenoj kozi... ali trpi i porodica.

Mene je slog zamalo strefio kad sam pocela da guglam i da se raspitujem po raznoraznim forumima, od foruma ovakvog tipa, do doktorskih foruma... koliko propusta!!! Od operacije srca, pa nadalje do sad... da ne poverujes...

Najvise sam se iznenadila kad je bila na UZ bubrega i abdomena, kad se mm ocuh nevidjeno uzbunio, jer mu je dr rekla da svekrva ima tumor. Eeeeeeej, bre, kako mozes iz obicnog UZ tvrditi da je tumor?!? Jesi normalna?!? Da zlo bude gore, ocuh ide tom logikom da je manje vise svaka bolest nasledna (sto se u svekrvinoj familiji, recimo, poklopilo- otac joj je mlad umro od infarkta, rodjeni brat je nesto malo posle svekrvine operacije srca isao na operaciju srca, rodjena sestra joj je umrla od tumora... misliiim... ne smes ni razmisljati na tu stranu, totalno se obeshrabris).

Molite se samnom da ne bude "ono najgore" sto se tice rezultata CT-a... i ovo sto ju je zadesilo je previse... a tesko i nama...

: mamaTanja - 29. maj 2008 5:55:43(UTC)
Lampice,citam i ne verujem icon_eek icon_eek icon_eek icon_eek icon_eek pa stvarno je neverovatno da od svih lekara kod kojih je dospela nijedan nije odradio normalno i ljudski sve kako treba.Ne znam sta reci,javi kasnije kakvi su rezultati,a ti probaj da se ne nerviras previse imas to dete kome trebas.

: lampica - 29. maj 2008 5:46:49(UTC)

Za danas je svekrva imala zakazan CT (za jetru sam znala, ali smo zamolili doktora da zapise i glavu :? ). Imala zakazano jos pre ovog infarkta. I sad citava frka ispade, jer su prevideli zakazano, pa su mm i ocuh mu jutros otisli da reaguju. Sad me muz zvao, odradjen je ct, ali su rezultati tek posle 1 popodne... tako da do tad nista necemo znati, oni su ostali tamo da se ne cimaju dva puta do Subotice.

Posto me svi odreda pitaju da li je isla na UZ srca... sinoc saznadoh da su joj ga radili samo posle operacije, na prvoj kontroli posle ne znam koliko meseci... toliko... mislim... al' ajde, da ne idem u sitna crevca. Majke mi, dodje ko otpisana svekrva, kad gledas propuste... bez obzira sto svakom ljudskom bicu treba pomagati do kraja, bez otpisivanja :?

Nadam se da su rezultati CT-a dobri... tacno ce biti, ako je sve u redu da je svekrva ubola premiju... samo joj jos tumor fali :(

Preksinoc smo zvali, da vidimo kako je... pa je nisu mogli probuditi (na dan prijema, popila je svoju terapiju, i u bolnici je dobila jos bukvalno jednu saku lekova, iako su mm i ocuh naglasili da je popila terapiju)... rezultat- tresli su je do besvesti da je probude icon_eek   Samo da naglasim da ne pije nista za spavanje ili smirenje, pa da covek kaze da je ukomirana...

Nista... javljam se kasnije kad saznamo rezultate.

: nikiilaki - 28. maj 2008 20:39:45(UTC)
Lampice citam i u icon_eek   sam sto se naseg zdravstva tice kadtedovatim poguzi , zelim tvoj svekrvi oporavak i javljaj kako je. Pozdrav caos

: Mirche - 28. maj 2008 6:21:52(UTC)
Lampice, stvarno sta reci!
Stvar je u tome sto ona i nije toliko stara pa da je tek tako otpisu i to mi uopste nije jasno kako ne mogu jedan pregled da odrade kako valja, ljudski i da stvarno pokusaju da joj pomognu i shvate oybiljnost situacije.
Nadam se da ce joj uskoro biti bolje, barem podnosljivo i njoj i vama!

: lala - 27. maj 2008 19:08:40(UTC)
Lampice kako ti je svekrva

: lampica - 27. maj 2008 9:19:48(UTC)

E, hvalim te Boze da su je konacno stavili u krevet! Pre par minuta sam se cula s muzem, konacno je u sobi. Cekam da dodje pa da cujem pojedinosti.

A jeste Katarina, njemu je tesko... ima samo nju. Mislim, kakva takva majka mu je. Ostao je bez oca kad je imao 7 godina, pa sva ova situacija je jos strasnija. Javljam cim saznam nesto.

: katarina - 27. maj 2008 8:48:51(UTC)
Citam i cudi se na kakvom nivou je nase zdravstvo strasnooooo...neznam sta da ti napisem a da tebi i tvojima bude lakse...
samo se pitam kad ce nasi dr imati malo savesti i raditi svoj posao...dok se to ne desi koliko li ce zivota otici i pacijenti patiti jer nisu dobili adekvatnu dijagnozu ili pa ostavljeni bez pomoci...
strasno,jadno,zalosno...lampice tesko tvom muzu kd sve to mora da gleda znam da je za njega i celu porodicu stres ...pozdravljam te i javljaj..

: lampica - 27. maj 2008 7:44:35(UTC)

E, nemam pojma vise, Katarina... da su zakazali, zakazali su... al' kad vidis celokupno stanje u nasem zdravstvu, ovo je prosto normalna pojava.

1999. kad je imala infarkt, lezala je u bolnici... sta su joj radili, ne znam, jer tada jos nisam bila s mm, pa ne mogu nista komentarisati. 2006. je imala operaciju u Kamenici, tri bajpasa, 1 vestacki zalistak, i 1 zalistak su joj zakrpili (inace, od momenta kad je bila na koronografiji.. valjda sam dobro napisala, pa do operacije je proslo 6 meseci... mislim, normalna pojava sasvim)... od te operacije 6 slogova, sve to za nekoliko meseci (na operaciji je bila u martu mesecu, i slogove je imala ovolike do oktobra meseca, kad je taj zadnji skoro sahranio). Da ne pricam o tome koliko smo se taj dan, kad je bila ziva a nije bila ziva mucili da nadjemo hitna kola, voljna da dodju icon_eek I posle svega svi se ponasaju kao da je to nesto sasvim normalno... majke mi, imam osecaj da je tamo u DZ tapsu dr po ramenu i kazu "E, Marija, super si ti!"... ozbiljno icon_evil   Internista (iako je hvale, jeeel), odradi svoje- da semu posle vadjenja krvi za protrombinsko vreme, baci oko na ekg... i taaaako. Da ne pricam o tome kakvu je pizdariju napravio mm ocuh, kad joj je pre ovog infarkta bilo lose i pocela voda da je gusi... ode kod internistice da joj da inekciju za vodu, ne nadje je na radnom mestu, ode na hitnu, tamo kazu, citiram "Ne ispunjavamo muzicke zelje!" icon_eek icon_eek icon_eek icon_evil   I tako sve dok mm ocuh (ne biste voleli da se zamerite s njim inace) ne pocne da se tako dernja, da su se u momentu nacrtali svi koji nisu bili tamo a trebali su... i dali inekciju icon_rolleyes

Iz bolnice u Subotici su je ladno otpustili dva sata pre tog sloga 2006... sta da pricam dalje?!? Sad, proslog petka su je otpustili sa pritiskom 135/90 (eno, gore pise, nadam se da sam napisala dobro), i sa pulsom 106!!! (da napravim stvar dramaticnijom, njoj pritisak nije prelazio 95/67 nikad ). I evo, juce je ispisala internistica za bolnicu... dobro se i setila. Ne znam za koji djavo su je i otpustali sa onim pritiskom i pulsom! Kuci se taj dan vec gusila u vodi... uzas, sta reci!

Evo, sad se nadam da ce je primiti do podne u bolnicu... strava!

: katarina - 26. maj 2008 20:12:10(UTC)
uh lampice ..neznam kako zvuce nekom drugom kad cita ovo al meni se cini da su dr malo zakazali kod tvoje sveki..prvo kad je vec imala predinfrakt trebala su se izvrsiti ispitivanja sva...
a sto se tumora tice i zute boje malo mi cudno da nisu videli i kad su joj operisali srce?sta da ti kazem sem imajte snage tesko je imati bolesnika a ona nije stara zena..zao mi je...nadam se da ce biti bolje

: lampica - 26. maj 2008 18:51:35(UTC)

Prvo da se zahvalim Cveticu za tumacenje nalaza neko vece :-*

Novosti su da je svekrva ispisana za sutra u bolnicu... njeno stanje je i dalje lose, gusi je voda, i ekg nalazi su katastrofa. Internista je bez da trepne ispisao (a verovatno i da malo smiri savest... nije bitno...).

Sta da mislim, kad posle tri dana od otpusta, ide opet u bolnicu :( 

: lampica - 23. maj 2008 18:18:07(UTC)

Ima li doktora u blizini? Ili bar nekog ko ce mi "po srpski" objasniti cudo od izraza?

Ovo je otpusna lista moje svekrve...

... otpustena s dijagnozom: Re IVC.Hemiparesis l.sin.disc...St.post op.by pass triplex am VII.St.post implatantionem valvulae mitralis am VII et anuloplastica valvulae tricuspidalis am VIICMP ischemica dilatativa I.63.9

ANAMNESIC VITAE: Srcani bolesnik, uradjena hirurska revaskularizacija miokarda, implantacija vestacke mitralne valvule i anuloplastika tricuspidalnog usca. Prethodno je imala infarkt zadnjeg zida miokarda a inace ima dugi niz godina anginu pektoris. Lecena je na Neuroloskom odeljenju u Subotici i Vrbasu 2006. godine sa znacima inzulta uz somnolentno konfuzno smeteno ponasanje i znacima sy mozdanog stabla. Primljena na odeljenje pri ovoj hospitalizaciji sa istim tegobama i stanjem.

STATUS SOMATICUS: Glava i vrat uobicajene konfiguracije bez vidljivih tragova skorog povredjivanja. Grudni kos cilindrican, respiratorno simetricno pokretljiv. Auskultatorno disanje vezikularno bez propratnih fenomena. Srcana radnja ritmicna, tonovi jasni bez sumova. TA 135/90 mmHg, puls 106 u min. Abdomen ispod ravni grudnog kosa, palpatorno mek, bezbolan na palpaciju. Jetra i slezina u fizioloskim obsezima. Bubrezne loze neosetljive na sukusiju. Na podkolenicama bez edema i varikoziteta.

STATUS NEUROLOGICUS: Pri prijemu- leva zenica uza. Ny pri pregledu u levo. Ptoza oba gornja kapka- izrazenije levo. Pareza n. facialisa levo po centralnom tipu. Akt gytanja kompromitovan. Vrat slobodan, meningealni znaci neg. Prisutna levostrana hemipareza sa lateralizacijom u MTR u korist pareticne strane. Babinski obostrano pozitivan. Hod nemoguc. Kontrola sfinktera kompromitovana.

STATUS PSYCHICUS: pri prijemu- izrazito bradipsihicna, somnolentna, konfuzna smetena. Na primenjenu terapiju dolazi do postepene regresije neuroloskog nalaza, stabilizacije vitalnih parametara, te poboljsanje stanja svesti.

U vise navrata tokom boravka na odeljenju konsultovan kardiolog.

TH: Dimekor tbl 1 x1 sa pauzom za vikend, Aldactone tbl 50 mg 1 x1/2 na drugi dan Sintrom tbl 4mg po semi (2 mg I dan, 1mg II dan), nakon 6-og dana kontrola protrombinskog vremena i konsultacija kardiologa u daljoj semi terapije. Andaxin tbl 200 mg 0+0+2 uvece po potrebi. Kontrola kod neurologa za mesec dana.

(i ispod rukom dopisano, jedva razabirem "indikovano je da uradi kontrolni ct endo.... ne razabirem dalje sad09.gif )

A isla je posle onog uz na jos jedan (gde je dr konstatovala da je tumor u pitanju, na prvom uz nije nista receno)...

Evo nalaza sa drugog uz.

UZ gornjeg abdomena i bubrega
Jetra je normalne velicine, glatke je konture i homogene, ali nesto grublje ehostrukture parenhima, Zucni kanali nisu prosireni, holecista izrazito zadebljanog zida promera 9 mm. U lumenu nema zuci, a vidi se nesto sedimenta. Naglasene su hepaticne vene (cor?) Dilatirane vene u spoju promera 29 mm. U Morisonovom recesusu manja kolicina slobodne tecnosti, laminarna kolicina.
U oba zadnja frenikokostalna sinusa tecnost levo vise. Pankreas urednog nalaza. U oba bubrega normalne velicine lako redukovanog parenhima (opet katastrofa prepravljanje...)... i povecane ehogenosti. Obostrano bez kalkuloze i hidronefroze.

: Beca - 18. maj 2008 20:16:57(UTC)
Lampice mnogo je sve to strasno!
Tesko je i vama i njoj.
Daj Boze da sve bude ok, medjutim ni ct nije bas pouzdan u identifikaciji tumora.Mozda bi bilo bolje da je radjena magnetna, ali pravu analizu tkiva tumora najpreciznije pokaze biopsija.
Moja baka je bila u slicnoj situaciji.Imala je urodjenu srcanu manu, a kada je otkriven tumor na pankreasu pomoci nije bilo jer joj je organizam bio strasno iscrpljen i operacija je bila neizvodljiva.
Hvala Bogu, jadnica se nije mnogo mucila.
Drzi se, treba ti i psihicke i fizicke snage da preguras sve te stresove.

: lampica - 18. maj 2008 14:49:23(UTC)

Zapravo ni ne znam kako bih nazvala temu, molim moderatore da pomognu ako nije najjasniji naslov. Situacija je vise nego komplikovana. Radi se o mojoj svekrvi. Ima 61 godinu.

Od svojih ranih 50 bolovala je od angine pectoris, mucila se sa pritiskom koji se znao skoro izjednaciti. 1999. godine imala je predinfarkt, dve nedelje lezala u bolnici. Od tad pocinju svi moguci problemi sa zdravljem (pa jos kad pridodam i klimaks koji je tesko podnela, a i mi s njom icon_rolleyes ). 2005. stanje je bilo za uzbunu, i svim mogucim putevima smo sredili operaciju srca u S.Kamenici. Ugradjeno joj je tri bajpasa, jedan vestacki zalistak, a jedan su joj zakrpili takoreci. Iako je imala slabo srce, sama operacija je prosla bez vecih problema. Oporavak je bio druga prica. Mucila se sa nadolaskom vode, i pored lekova za izbacivanje. Zatim je imala nekoliko slogova. Prvi je bio u banji, dva meseca posle operacije. Slogovi su joj bili "tihi", nije se "oduzimala", povremeno se zalila na iznenadnu glavobolju, i gubitak vida na momente. Zbog toga je jednog jutra zaglavila u bolnici- obnevidela je. Tamo je bila na poluintenzivnoj, gde su je pratili... sad koliko su je pratili ne znam, jer je otpustena iz bolnice i izjutra dozivela takav mozdani da smo je vracali medju zive. Nije reagovala na podrazaje bilo kakve vrste... kao predozirana... U bolnici (jedva smo nasli nekog voljnog da dodje hitnim kolima), malo je dosla sebi, bar je bila svesna. Posledice mozdanog udara- nije mogla obavljati samostalno fizioloske potrebe, nije dobro videla (nekad obrise, nekad mutne slike, a nekad nikako nije videla), "gubila se", pricala nebuloze... strasno... Nekih mesec dana je bila zadrzana u bolnici... stanje isto... Polako se oporavljala... srecom, moc govora joj se vratila (mada prica kao pijanac, zaplice jezikom, i zaboravlja sta je htela reci). Ima rupu u secanju i zna samo informacije koje smo joj mi, porodica servirali... ono sto se desilo dva dana iza, ne pamti. Ono sto se desilo pre 50 godina zna. neznam

Oporavila se toliko da je mogla sama na wc, da ne nosi pelene... sama nije u stanju da se okupa, da obavlja kucne poslove... 

Ali, to nije kraj. Poceli su novi problemi- opet voda... saka lekova na dan, svakih 6 edelja vadjenje krvi radi zgrusavanja krvi... svaki put joj menjaju terapiju. Jako je pala na tezini, nema apetita (a borba s njom da nesto popije je posebna prica). Spava mnogo, probudi se tek oko 1 popodne, i onda je natecena u licu do neprepoznatljivosti. Ono sto me je posebno uplasilo je njena boja- skroz je zuta (ali sta ja znam, ja sam samo zlocesta snajka).

Poslednje sto se desilo pre desetak dana je da je mm ocuh konacno odveo na uz... doslo mu iz... u glavu da njeno preznojavanje u momentu budjenja nije dobar znak... radjen uz abdomena. Inace je dobijala temperaturu "iz cista mira", prosle godine upalu pluca jedva pregurala. Sve je ukazivalo na neku upalu... Nalaz bubrega b.o, izgled oragana se poklapa sa njenim godinama... klasika... Ali... na jetri je nadjeno neko zadebljanje od 29 mm... dr. rekao da je tumor. Cekamo CT 29. maja, pa cemo videti poblize sta se dogadja (posle toga mi je odmah doslo do pameti zasto je zuta)... Ono sto sam nasla na netu, ukoliko je "najgore", nije ohrabrujuce. Navodno hemoterapija nema ucinka, sa citostaticima vredi pokusati, s tim sto bi bili direktno ubrizgavani u tumor... a operacija se moze, po statistici izvesti samo na 5% bolesnika.

E, pogledajte njeno stanje, pa shvatate zasto sam zabrinuta.

Juce joj je bilo lose, prvo nije mogla da prica (samo ne znamo da li je od bolova, ili da je drmnuo slog), zatim nije mogla da hoda, i srecom, ovog puta je, bar sto se tice dolaska vozila, sve bilo brzo. Na putu do bolnice, koja je udaljena 25 minuta voznje je poplavela, prestala da dise i srce joj je prestalo kucati. Davano joj je vestacko i radjena masaza srca, tako da se povratila medju zive. U bolnici samo dezuran doktor, koji je pulmolog, i blage veze nema o ovome, cekamo ponedeljak... a dotle je odrzavaju zivom icon_rolleyes   infuzijama. Ona je svesna, ali pravi bolne grimase (a ne govori sta je boli... veciti problem s njom).

E, posto sam ispricala celu istoriju, mene zanima koliko je moguc oporavak ovakvog bolesnika? Da li ovo moze da znaci samo cekanje "inzinjera" odgore? Ne smemo se ni nadati previse... posle ovog, ceka je CT... novi samar... mi smo svi godinama iscrpljeni, i ja zaista ne znam da li da se molim da joj bude bolje ili vise da se ne muci... i svi oko nje... Grozno zvuci, ali ko je imao takvog bolesnika, znace o cemu pricam :?