Obaveštenja

Icon
Error

: jpg - 9. oktobar 2013 22:51:07(UTC)
i ja sam imala jedan missed ab.
Poslije toga sam rodila dvoje djece.
Tako da... sve ce biti dobro.
Uzvaj u trudnoci i odmaraj sto vise icon_smile

: marmit - 9. oktobar 2013 16:41:25(UTC)
Divno! Uživajte i budite pozitivni icon_smile !

: jeangee - 9. oktobar 2013 16:00:27(UTC)
Samo da vam kazem da ne gubite nadu. Posle missed-a u aprilu, cekali smo da prodju tri menstruacije i sada smo ponovo trudni. Deveta nedelja i sve je kako treba!

: Hopeful - 9. jul 2013 16:37:56(UTC)
Hvala drage zenice
Anita slazem se da ne treba uzimati utrogestan bez potrebe, nisu mi ga davali ni u prvoj trudnoci. Medjutim taj dan kada je plod od normalnog otisao na duplo manji ja sam imala dve tackice krvarenja i uzasnu glavobolju kakvu imam kad u ciklusu krene da se luci estrogen, dakle dan uoci ciklusa. Nivo progesterona i estrogena su mi proveravali pre par meseci i bili su ok ali desi se nekad da zena ima dovoljno progesterona da lako zacne ali ne i uvek dovoljno u kontinuitetu tokom prvog trimesta a on je neophodan za pravilnu ishranjenost ploda. Njegovo koriscenje u prvom trimestru ne ugrozava lucenje hormona u zivotu (kao sto je to slucaj sa supstitucionim terapijama sa svim drugim hormonima, gde kao sto i sama znas endogene zlezde prestaju da ih proizvode usled kontinuirane supstitucije) zato sto je nivo progesterona u trudnoci za oko 100 puta veci nego pre i posle nje (sto bi znacilo da sa oko 5 ode na 500) te se nakon poroda vrati u normalu. Jedina mana njegovog koriscenja tokom cele trudnoce je rigidan grlic koji se teze otvara na porodjaju. Zato bih ovaj put porazgovarala sa lekarom cim dodje do trudnoce, Boze zdravlja. Inace sam veeeeeeeliki protivnik svakog leka i najradije ne bih popila ni paracetamol ni u trudnoci ni van nje.
Videcemo, uradicu jos neke pretrage, tiroidni su mi bili pod kontrolom, sto bi se reklo sve sam skolski pripremila ali dete je dar od Boga i tu propreme ne cine radjanje vec priroda i Bozja volja

: anita75love - 9. jul 2013 14:23:09(UTC)
Hopeful, stvarno mi je zao.......icon_sad
Svi se slazu u tome da posle pobacaja u ranoj trudnoci treba cekati 2-3 ciklusa, (u kasnoj kazu 6 meseci) cisto da se sredi situacija sa hormonima, da se oporavi materica od kiretaze itd.....
Vezano za Hashimoto, ne bih rekla da je on uzrok,....vazno je da drzis hormone u referentnim vrednostima lekovima i onda ne bi trebalo da bude ikakav problem. Mozes u ovom periodu proveriti i nivoe progesterona i estrogena cisto da znas na cemu si i odraditi neke analize na infekcije.
Ako je to sve ok, ona stvarno nekom prevencijom u smislu da pijes utrogestan preventivno nista nece s postici. Tako samo mozes spreciti da telo pokaze znak krvarenja ako dodje do pobacaja i da vestacki cuva trudnocu koja se ne razvija ali ni u kom slucaju hormoni ne osiguravaju sam opstanak trudnoce ako bi se ona zavrsila u svakom slucaju.
Naravno,ako je tebi tako lakse u psihickom smislu neces nista time ni pokvariti sem eventualne cinjenice da ako u ranoj trudnoci krenes sa mega dozama hormona onda ces ih morati piti duzi vremenski period kako vestacki ne bi doslo do pobacaja usled smanjenja niova hormona po prestanku uzimanja....tokom trudnoce nivo hormona se kod zene postepeno povecava sa odmakom trudnoce i zato ces ga najverovatnije piti bar do 12 te nedelje kada pocinje da funkcionise placenta a verovatno i duze (cisto za svaki slucaj).
E, sad morala bi videti kako ce ove doze hormona uticati na Hashimoto, i da li bi se time jos vise poremetila ravnoteza, jer su svi hormoni u telu medjusobno u mehanizmu sprege!
Mislim da je najpametnije da proveris ovo sto sam rekla (jer bi tu mogli da se kriju neki fizicki uzroci problema koji bi mogli da se rese) i da ako je sve ok pokusaj da ovo iskustvo sto pre zaboravis.
Sansa da ce se ponoviti je mala.
Isto tako vazno je da hormone tiroidee drzis pod kontrolom tokom trudnoce jer se tu situacija tada malo menja pa ce biti potrebno prilagodjavanje doze-ali to sve naravno lekari znaju pa je najbolje da vidis sa njima kada do trudnoce dodje.
Zelim ti da se sto pre pridruzis `trudnicama`!
zaljubljen

: MilicaCale - 8. jul 2013 19:52:57(UTC)
hopef,ul, drago mi je da je sve proslo kako treba, i da imas samo dva meseca do sledeceg pokusaja. Samo napred, navijamo za tebe, da za tri meseca dodjes sa lepim vestima :/)

: Hopeful - 8. jul 2013 17:54:26(UTC)
hvala Marmit.
Evo uradili su mi danas intervenciju u frontu i mogu samo da nahvalim osoblje. Toliko sa imala predrasuda o tom porodilistu ail su, barem u dnevnoj bolnici, izuzetno ljubazni i pazljivi.
Dobila sam da pijem baktrim i one kapi na M za stezanje materice ali mi je njih nesto frka da popijem zbog migrena sa aurom a pise da pojacavaju te simptome. Da li ih je neophodno piti po vasem misljenju. I zanima me koliko je potrebno sacekati sa sledecom trudnocom, svako kaze drugacije a dr koji me je u petak pregledao mi je rekao 2 ciklusa.
Razmisljam da ako Bog da da ponovo zatrudnim da odmah pocnem da pijem progesteron (utrogestan), da ga trazim od dr-a, i naravno da se molim Bogu da bude sve ok. Meni je prva trudnoca prosla bez dodavanja progesterona onako bas kako treba, ali sad imam i hashimoto tireiditis pa je mislim malo vise potrebno paziti na sve hormone, pogotovo tiroidne.

: marmit - 7. jul 2013 19:53:31(UTC)
Mislim da nema razloga za brigu, meni su u subotu 29. decembra ustanovili da je plod mrtav, a kiretažu su mi zakazali tek za četvrtak 3. januar icon_eek ! Naravno da sam bila iznenađena, i pitala da li to može toliko da se čeka, već sam počela i malo da krvarim, dobila sam odgovor da može, da nema pravila, ali ako krenem obilnije da krvarim da se odmah javim u porodilište, pošto se to tamo radi. Tako da mislim da će ti biti sve ok.
E sad, ja sam imala sreću da sam na kraju uspela taj dan da odradim kiretažu i nisam čekala toliko dugo!

: Hopeful - 7. jul 2013 14:58:43(UTC)
Da li neko moze da mi kaze kako se radi kiretaza kod missed abortuona, i da li ej opasno to sto su mi u petak ustanovili a kiretazu zakazali za ponedeljak. Meni logika kaze da ako nesto truli moze biti i izvor infekcije i nema mi nikako logike zasto su to prolongirali? Kakva je procedura

: jeangee - 7. maj 2013 16:43:59(UTC)
Jeste prva trudnoca maramit :( I uzasno je. Bila na kontroli, sve ok, pijem folnu i dobila treceg maja, doduse samo kao cisecenje ali ok je.

: rosa - 27. april 2013 16:09:16(UTC)
Dobila sam bravo
Hvala bogu :)

: rosa - 27. april 2013 14:50:54(UTC)
Izgleda da ću morati da se opustim i da čekam... icon_sad

: marmit - 26. april 2013 18:58:40(UTC)
Koliko sam ja shvatila, posle missed-a je kao posle porođaja, sve je normalno. I da kasni, i da dođe ranije, ništa nije neuobičajeno. U principu, prva se dobija nakon 40 dana (kao posle babina), mada sam ja nakon misseda dobila na 30. dan. Onda bi posle toga trebalo sve da bude normalno. Meni je posle porođaja bilo sve ok, čak se stanje i popravilo. A sad, evo, tek ovaj ciklus mi je došao u neko normalno vreme za mene. Najbolje da se opustiš, doći će, ali znam da je to lakše reći nego učiniti.

: rosa - 26. april 2013 15:49:43(UTC)
Hvala marmit, malo si me utesila. Bas me ovo brine, ne mogu normalno da funkcionisem, samo o tome razmisljam. I ja uvek imam simptom bol u grudima, a sada toga nema, niti bilo kog drugog simptoma, pa brinem.
Je l' znas mozda koliko je da se tako izrazim, normalno, da kasni ta druga menstruacija? Prvu sam dobila nakon 43 dana, druga bi trebala da dodje pre.

: marmit - 25. april 2013 22:07:41(UTC)
Ne brini ništa, tako je i meni bilo. Ja sam imala cikluse na 27-28 dana, nakon intervencije prvi ciklus sam dobila na 30. dan. Ali, sledeči mi je došao tek na 32 dan, što je meni kasno. Prošli se pojavio iznenada na 26 dan, bez ikakvih simptoma. A juče sam dobila na 29 dan, tako da kontam da se tek sad vraćam u neku normalu. Nošta ne brini, sve će biti ok. Inače, posle misseda nemam recimo simptom bola u grudima koji sam inače uvek imala, to mi je baš čudno. Čak nisam ni toliko naduta kao ranije. Totalno se sve promenilo, sem obilnosti i dužine ciklusa.

: rosa - 25. april 2013 12:50:53(UTC)
Nakon intervencije, prvu menstruaciju sam dobila nakon 43 dana. Pre toga mi je ciklus trajao 30-32 dana. Evo danas je 32. dana i nista. Nemam cak ni simptome da ce uskoro doci. Van sebe sam. Posle koliko ste vi dobile drugu menstruaciju? Da li se brinem bez razloga?

: marmit - 23. april 2013 16:19:49(UTC)
jeangee, mnogo mi je žao što ti se to desilo, tačno znam o čemu pričaš. Ja sam pila tablete za umirenje jedno tri dana, nisam mogla noću da spavam i one su mi puno pomogle. Posle je svakog dana bivalo sve lakše. Odradila sam kontrolu u domu zdravlja, sve je ok, bila sam i na ultrazvuku, takođe sve ok. Počela sam da pijem folnu kiselinu i čekam novu trudnoću.

Da li ti je to prva trudnoća? Verovatno je tada teže, ja već imam dete, pa mi je mnogo lakše pao gubitak ove trudnoće, takođe je bila i željena i planirana!

: jeangee - 19. april 2013 13:26:43(UTC)
Čitajući sve ovo, osećam se malo lakše. Naime, pre sedam dana sam morala da uradim kiretažu zbog missed-a u desetoj nedelji. Trudnoća je bila jako željena, sve smo radili kako treba i opet se desilo. U četvrtak 11. 4. sam otišla na uz i imala šta da čujem. Mislim da mi se svet srušio na glavu u tom trenutku, a u petak, kada je intervencija završena kao da je i deo duše otišao. Držim se dobro psihički, ne želim da tražim razloge, imam podršku svih, pre svega muža i porodice i ne dam da me ovo slomi.
Intervenciju su mi u radili u GAK-u i mogu samo lepe stvari da kažem za njih. Odneli smo uzorka poda na genetsku analizu u Genmedic-u i hvala Bogu sve je kako treba. Mislim da razloge ne treba tražiti, pošto svako zašto nema svoje zato. Ono što je meni bitno, mogu da zatrudnim. Inače, jedini simptom koji sam imala je to što je odjednom prestalo da mi bude muka, i odprilike tada je plod prestao da bude kako treba...

: marmit - 13. mart 2013 21:04:00(UTC)
Videćemo šta će da bude kad dođe vreme. Ako budem morala strogo da mirujem, izdržaću i to. Bar još jedno dete da imam.

: pulinka - 13. mart 2013 0:05:48(UTC)
Orginalna poruka od: marmit Idi na citiranu poruku
Grlić mi je ostao oštećen od prvog porođaja. Bila sam bar dva puta na redovnim godišnjim pregledima i dr je rekla da će verovatno u sledećoj trudnoći trebati serklaž, ali je sve to ostavljeno kada za to dođe vreme. Sad nije stigla ni da ga pogleda. Dr iz doma zdravlja je digla paniku zbog grlića, meni zvuči razumno da je kroz njega, pošto je mekan i zjapi, ušla neka infekcija.

No, šta je tu je. Otići ću čim uzmognem kod moje dr i čuti njeno mišljenje. A do tad ću da uživam u mršavosti i da se spremam da budem debela icon_eek !

Nisam znala da ti je grlić oštećen, to stvarno dosta menja stvari. Onda verovatno postoji zaista potreba za serklažom, mada opet, ko zna-ako lociraš nekakvu hipotetičku infekciju i izlečiš se, možda sve prođe mnogo bolje nego što očekuješ. Ali u svetlosti toga, stvarno bi trebalo da pripremiš onda i sina i sebe (a možda i neke pomoćnike iz familije) da ćeš možda morati da miruješ.

: marmit - 12. mart 2013 20:48:32(UTC)
Grlić mi je ostao oštećen od prvog porođaja. Bila sam bar dva puta na redovnim godišnjim pregledima i dr je rekla da će verovatno u sledećoj trudnoći trebati serklaž, ali je sve to ostavljeno kada za to dođe vreme. Sad nije stigla ni da ga pogleda. Dr iz doma zdravlja je digla paniku zbog grlića, meni zvuči razumno da je kroz njega, pošto je mekan i zjapi, ušla neka infekcija.

No, šta je tu je. Otići ću čim uzmognem kod moje dr i čuti njeno mišljenje. A do tad ću da uživam u mršavosti i da se spremam da budem debela icon_eek !

: pulinka - 12. mart 2013 12:06:08(UTC)
Orginalna poruka od: marmit Idi na citiranu poruku

Malo mi je čudno što dr iz doma zdravlja nije tražila baš nikakve analize, zato i hoću da idem kod ove dr kod koje sam privatno vodila trudnoću i kod koje sam išla na redovne ginekološke preglede.

Ja sam baš htela da ti predložim nešto slično, da čuješ mišljenje još jednog dr. Vidim da i drugi razmišljaju slično. Sam po sebi missed jeste vrlo čest, mnogo češći nego što se misli, ali ako nakon njega imaš omekšan grlić-koji čini mi se nikad ranijje nisi imala-to bi meni bio znak da ipak ponešto nije u ravnoteži u tvom telu. Serklaž nije prijatan, i što ga ne bi izbegla ako možeš, osim toga on nažalost nije efikasan ako ti je grlić omekšan usled neke infekcije ili hormonske neravnoteže (sad ja ovo lupam napamet, zapravo ne znam koji bi uzroci mogli biti, ali nekako meni se ne bi dopala ta varijanta-ne proveravaj ništa iako nešto ne štima...). Želim ti da sve bude u redu što pre!

A što se starijeg deteta tiče, pa imaš 9 meseci da navikneš i njega i sebe na novu situaciju-čak i ako iskrsne nešto vanredno, deca zaista umeju da budu zrelija i punija razumevanja nego što mi možda očekujemo, kad uvide da je reč o nečemu nama veoma važnom.

: MilicaCale - 12. mart 2013 9:40:01(UTC)
marmit, naravno, proveri sve sto zelis da bi bila sigurna...
samo, ja znam puno zena da su gubile trudnoce izmedju prve i druge, to nije retkost, samo se malo prica o tome: moja tetka i svekrva (obe po dve trudnoce izmedju prvog i drugog deteta)... i jos ima takvih primera. Evo, citam "klub debelih zena" i dve od pet njih su imale ista iskustva, a treca nije mogla da zatrudni vise od dve godine... (prica je istinita o pet bivsih trudnica), a bas su pricale o tome kako se zenama to desava prilicno cesto... znaci, nije retkost i nista ne mora da znaci (osim sto se posle osecas bzv icon_sad )

: marmit - 11. mart 2013 23:19:49(UTC)
Ne žurim, ali ne želim ni da čekam... Dugo mi je trebalo da posle prvog deteta poželim drugo i sad jednostavno ne želim da čekam... Taman sam bila sve isplanirala, ali...

I sad kad sam bila trudna, dosta sam se dobro snalazila sama sa Vukom. Naučila sam ga da ga ne dižem, ali je jako nesamostalan, to bi trebala sad da menjam u ovom intermecu.

Malo mi je čudno što dr iz doma zdravlja nije tražila baš nikakve analize, zato i hoću da idem kod ove dr kod koje sam privatno vodila trudnoću i kod koje sam išla na redovne ginekološke preglede. Videću šta će ona da mi kaže. Ona mi je rekla 2--3 ciklusa pauze, ali me zanima šta će mi reći po pitanju mog grlića.

Jedva čekam da odem i da čujem šta će da mi kaže i naravno, da se bacim u akciju!

: zmaj - 11. mart 2013 14:46:20(UTC)
Marmit draga uradi oggt test sa insulhemijomijom, analizu na trombofilije nemoj da te zavlače i da gubiš vreme, pronađi uzrok pobačaja
srećno

: anita75love - 10. mart 2013 13:32:27(UTC)
Marmit, samo polako.......nemoj zuriti sa trudnocom sem ako nemas bas 38-40 godina (ja sam moje prvo dete rodila sa 33 sto znaci da ti sasvim imas vremena za drugo sa 34!).......posle pobacaja sacekaj neko vreme, dobro bi bilo ako mozes bar 6 meseci.....jeste da si imala 2 uredna ciklusa ali nije se sve u tvom telu jos vratilo u normalno stanje.......
Cinjenica je da posle pobacaja mozes odmah od drugog ciklusa ostvariti urednu trudnocu ali je to ipak forsiranje.
Gledam ja i po sebi-jeste da su moje trudnoce sve bile uredne (ma mogla sam da sluzim ko skolski primer fizioloskih trudnoca) ali mi je mnogo vece opterecenje za telo bila ova treca nego druga jer sam napravila manju pauzu, dete sam dojila 13 mescci i posle samo mesec dana od prestanka ostala u drugom stanju (zeljeno i planirano) ali bi mi opet bilo lakse da sam mogla cekati makar pola godine (sto nisam zbog godina).....i posle trudnoce mi je trebalo cela 2 meseca da se sve vrati u normalu....iako sam ja vec treceg dana posle porodjaja trcala naokolo,...... vide se promene u telu!
Naravno da trudnoca od 9 meseci ostavlja vise tragova nego ona koje se zavrsi pobacajem posle 2 meseca ali opet ostavlja.
Po meni idealno vreme ako ikako mozes da sacekas izmedju 2 trudnoce je 3 godine a posle pobacaja bi bilo bar 6 meseci.
Isto se odnosi i na tvoj grlic! On je sada omeksan ali ne mora da bude posle nekog vremena, plod ne mora biti nisko pa mozda neces morati da stavljas serklaz odmah vec tek oko 5-tog meseca.......dete ti je vec veliko....zna on podosta stvari da uradi i sam za sebe (i da se obuce, opere zube, sam ide u wc, da se samostalno hrani, da da postavi tanjir za sebe, da donese ili nosi nesto, pospremi igracke da ti ne moras da se saginjes, itd) a i deca tog uzrasta su vec prilicno nezavisna u igranju i sasvim koordinisana motoricki pa neces bas mnogo morati da trcis za njim naokolo niti da ga nosis u rukama! Ako budes mogla makar samo da hodas (tj ako ne budes morala bas strogo da lezis) bice sve super sto se toga tice i dete kao ni ti nece ni osetiti tvoju trudnocu u smislu da mu je nesto uskraceno s tvoje strane!
Sto se kuce tice-polako, koliko stignes-stigla si! Stavi suncane naocare da ne vidis prasinu i samo majaj praskom naokolo.......batali peglanje (masina ionako sama pere), i jos ako imas masinu za sudove-milina! Muz neka usisava vikendom a za kuvanje neka malo gladi muvu po trbuvu sto bi se reklo-malo sendvic, malo nesto najbrze smuljaj svaki drugi dan (ionako nije kod kuce,.... dete jede u vrticu) -i resila si stvar!
Ma sve se moze, samo polagano opusteno!
poljubac

: marmit - 10. mart 2013 0:09:54(UTC)
Ja nisam izgubila ni volju, ni nadu, ali jesam strašno zabrinuta. Imala sam već dva ciklusa od pobačaja, uredna, bila sam na kontroli, dr u domu zdravlja mi je rekla da joj sve izgleda ok, sem tog mog glića koji je i dalje omekšan. Rekla mi je da u sledećoj trudnoći odmah stavljamo serklaž, za svaki slučaj. Nije mi dala da radim nikakve analize. Ja nešto razmišljam pošto stvarno hoću drugo dete, a punim za koji dan 34 godine i nemam više šta da čekam, da odem i kod moje dr privatno kod koje sam zapravo išla godinama da vidim šta će i ona da mi kaže. Jedva čekam ponovo da budem trudna i da se ovde družim na forumu. Brine me taj serklaž i mirovanje koje je prilično neizvodljivo sa detetom i mužem koji radi po ceo dan, ali valjda će biti sve ok.

: tijanaMM - 23. februar 2013 12:50:08(UTC)
Iskreno, sada bih najradije samo uzivala u svojoj zdravoj trudnoci sto i cinim ali ne mogu da ne napisem svoje iskustvo jer je korisno podeliti ga posebno na ovoj temi sa drugima ! Missedi ni meni, i dalje nisu jasni... Zbog cega se ustvari oni dese, zbog cega dodje do komplikacica... Cak mi je geneticarka objasnila kada sam je ocajna upitala, pored sve moje dobre nege o sebi i trudnoci , a zasto ?? Odgovor je bio , ne znamo ni mi, bukvalno moze od vazduhaneznam ..... Jednostavno to je je genetska selekcija kada priroda majka ,,likvidira,, plod jer on ne zadovoljava uslove da opstane... Znaci niste krivi ni vi ni niko pored Vas vec jednostavno priroda... E sad, ja se ne bih bas tako iskreno,, slozila sa tim, jeste da je ,, priroda,, najjaci dzelat i u ovom polju kada zelimo da postanemo majke, ali ima tu dabome i jos nekih faktora... Evo kod mene npr. Ostala sam zeljeno u 2 . stanju 2009. godine, posle one srecne 2 crtice otisla sam na pregled, bila sam nekih 6 nedelja trudna... I to cak u specijalizovanoj klinici Genesis u Novom Sadu, dobila super preporuke i otisla prvi put i bas corak. Od radosti nisam ni razumela dr. da ova trudnoca nije dobra i da sutra odmah ujutro sam prva ,,na programu ,, Nije bilo srcane radnje, nista.... Samo gestacijski mesak nepravilnog oblika..... Bas mi je to tesko bilo palo, plus sto sam se u tom periodu i posvadjala sa momkom i bilo je svadja, stresa, suza i svega ... A to je u mom slucaju znacilo da sam izgleda od toliko stresa i ovako neznog zdravlja bukvalno sama ,,pobacila,, kako sam sebe dugo opterecivala tom mislju.... Elem, stisla sam petlju, izgurala celu traumu pozitivno .... Dosla k sebi, brzo sam se oporavila .... Sredila odnose sa momkom, prevazisli smo to .... Sledece godine 2010. u januaru opet sa istim momkom ostala sam opet trudna... Mojoj sreci nije bilo kraja, uveliko s tim sto se u 6 nedelji cuo eho ploda , sve je delovalo okej .... I opet ista prica, njegovo nekako ponasanje koje nije bilo bas ,,primereno,, buducem tati, sekirao me je, svadjali smo se , ma cela prica je ista bila .... Stalno je navaljivao na mene da vodimo ljubav ( kao i prvi put pre misseda ) nije ,,smanjio tempo,, s obzirom da sam neznog vaginalnog zdravlja i osetljiva.... Na sledecem pregledu koji je uradjen posle 2 nedelje kao preventiva zbog prethodnoh misseda, odemo cak zajedno na Uz... Doktorka Andjelic i sestrica su mom tadasnjem momku bas ukazale postovanje sa sve ajde buduci tata da vidimo bebu.... Kad ono doktorka gleda, cuti .... Nista..... Srcana radnja se ne detektuje , sutra sam na programu prva ..... Uzas zivi !!! Tada sam se bila slomila skroz, cak mi se nije islo ni na operaciju htela sam da umrem.... Naravno zdrav razum je prevladao , intervencija je prosla uredno ... Sve je bilo gotovo.... S obzirom da mi prvi put nisu radili genetsku analizu koja je vise od 20000 din tada bila , ali neophodna , rezultat je kod mene bio - zdrav zenski kariotip i svi hromozomi na mestu .... Ne znam , od tada sam bila sigurna da nije samo u meni problem kako sam mislila, vec da sigurno ima nesto i u ,,njemu,, koji je bio izuzetno grub, uopste ne dorastao situaciji , primoravao me je na seks uz opravdanje ti mene vise ne volis od kada si trudna .... ?!! Ma jezivo iskustvo ...... Kao kazna Bozija ! Bilo, ne ponovilo se ! Rastala sam se od momka ubrzo kako sam se oporavila iako me i dan danas on kao ne moze preboleti i td.. Neka ga samo, daleko od mene , pa da ostale devojke tako usrecuje kako je mene ....
Godinu dana nisam imala momka skroz sam pukla , i kada sam se konacno zaljubila i mislila da je to to , i Puf ! ubrzo je stigla i nova trudnoca ( iako je nisam planirala niti sam razmisljala da opet u skorije vreme zatrudnim.... ) Rekla sam sebi, ajde nisam mala ( 1984 sam godiste) ko zna zasto je to dobro .... a i zaljubljena sam, sta moze biti naopako .... U 6 nedelji odem na pregled i konstatuje se trudnoca, sve super plod je ziv, samo jedan ,,mali,, problem - vanmatericna !!!!
A beba mi se ,,zaglavila,, bas u desnom jajovodu desnog jajnika koji ni nemam !!!
S obzirom da mi je sa 16 godina konstatovana dermoidna cista na desnom jajniku ( to se stvara u jedan od hiljadu slucajeva kada u maminom stomaku imas blizanca koga si nadvladao i ostatci te ,,bebe,, se zakace negde tebi na organ ili organe....u mom slucaju jajnik!), i s obzirom da mi desni jajnik nikada nije ni funkcionisao, ta cista sa bebinim sadrzajem ( sitnim dlakicama, kostima i sl. ) je skroz obavila moj desni jajnik , operativno mi je odstranjen i normalno sam a kao sto cujete i veoma ,,plodno,, zivela od tada.....
Iskreno vec sam bila toliko ocajna da sam vec znala protokol - ,,Sutra ste na programu,, ..... s tim sto su mi vanmatericnu radili laporaskopski u Betaniji. Veoma sam zadovoljna, intervencija prosla uredno a ja se oporavila .....
Danas sam za par dana u 13 nedelji trudnoce, sve je okej, i dalje sam redovan pacijent klinike Genesis, za njih imam sve pohvale i svima bi toplo preporucila da se njima obrate .... Bila sam vec 3 puta do sada u Genesisu, jer me paze kao kapljicu vode na dlanu, zbog svega sto sam prozivela u svega 3 godine ! Beba napreduje, kada sam cula prvi put otkucaje srca svoje bebe i smirila se tim dogadjem, opustila sam se skroz i znala sam da ce biti sve u redu ! Nadalje se vise uopste nisam i necu plasiti nicega jer najgore je ipak, proslo ! Na pregledu prosle nedelje cak smo i doktorka Andjelic i ja u isto vreme uocile i ,,pisu,, koja se jasno videla smajli Tako da najverovatnije nosim junaka decaka , i mojoj sreci nema kraja !!!
Imam vec godinu dana neznog i finog momka, s tim da mi je posteljica nisko i bukvalno me krvni sudovi dele od grlica materice ( verovatno je tako bilo i prva dva puta kada sa dozivela missed ! ) ali koristim utrogestan od 200 mg 3x1 oralno od pocetka trudnoce a sad od 12 nedelje vaginalno po jedan isto od 200mg.
Polako se navikavam da cu zaista biti mama, u avgustu 16. punim 29 a beba ce se roditi oko 1 ili drugog septembra tako da cu dobiti pored divnog poklona od Bozic Bate ove godine i najlepsi poklon za rodjendan !!!! bravo bravo bravo
Nadam se da Vam moja prica moze samo biti motiv da budete jake i hrabe, jer sreca prati samo hrabre !!
Sve najbolje vam zelim, opustite se nadalje iako ste imale i komplikacija, ne moze stalno biti lose ! I porucujem da nikada ne izgubite volju i nadu jer one moraju biti prisutne i one poslednje umiru !
S ljubavlju poljubac
Tijana

: marmit - 17. januar 2013 8:24:56(UTC)
29. decembra sam imala missed u 11. nedelji icon_sad !

Trudnoća mi je, u odnosu na prethodnu, počela vrlo traljavo, prvo sam imala malo krvarenje, ali stvarno malo i dobila utrogestan da koristim. Vrlo brzo je to krvarenje prestalo, ali pojavio se problem sa mojim skraćenim grlićem koji je i omekšan. Uglavnom, gurala sam do te 11.nedelje. Smanjena mi je doza utrogestana, jer nisam mogla više da ga koristim vaginalno, morala sam da ga pijem,a onda bi to bilo prejako. Čim je on smanjen, počelo je krvarenje. Otišla sam kod moje privatne dr na pregled, konstatovan je prestanak rada srca negde u 8. nedelji. Bila je suobta, vikend pred praznike. Zakazala mi je kiretažu kod nje u ordinaciji tek za 3. januar! Kao, može to toliko da izgura, ali da ako dobijem obilno krvarenje odmah idem u Betaniju.

Odem ja odmah u Betaniju gde me je primila jedna vrlo fina dr i sa njom sam se dogovorila da mi to isto veče uradi kiretažu.

Ja se ne zamaram previše šta je uzrok. Imam par drugarica ili poznanica koje su posle jednog ili dva missed-a rodile zdravu dečicu bez većih poteškoća u trudnoći.

Bila sam stvarno očajna, jako sam želela ovu trudnoću, ovu bebu, baš sam se bila uključila u trudnoću, ponovo gledala bebi stvari... ali šta je tu je - idemo dalje.

Ono što mene sad brine je kada ću dobiti ciklus i koliko će biti obilan pošto sam čitala iskustva da zna biti vrlo obilan icon_sad

: tidza_80 - 13. avgust 2012 22:03:12(UTC)

Tidza,

Zao mi je sto nam se javljas ovim povodom...Ali moj savet ti je da ako je dr. rekao da sumnja u genetiku vaseg ploda treba da odete na genetsko ispitivanje. Ne znam gde zivite ali u Beogradu je najmerodavnija institucija za genetsko ispitivanje Institut za majku i dete. Analize su jednostavne iz krvi vas dvoje i mogu se utvridi rizici za pojavu odredjenih anomalija ploda a u ranim stadijumima trudnoce u analize ploda (analiza cupica ili amniocenteza-analiza plodove vode). Na zalost vase godine imaju udela ali ne 100% pa se moze i kod mladih ljudi desiti da se genetski materijal ne "upakuje" kako treba prilikom oplodnje.Ako je stvarno problem u vasem gen.sklopu onda nema veze ni kako se tvoja zena ponasala, niti sta je uzimala od lekova. Ipak, sreca je da ste mladi, da mozete da pokusate sa trudnocom ponovo, kao i da se mnoge gen.anomalije ploda ne ispoljavaju u svakoj oplodnji vec samo u nekim slucajevima.Kada ti se zena oporavi od prekida popricajte o varijanti da se pregledate genetski da izbegnete buduci stres za oboje id a znate na cemu ste.
Ako imas jos neko pitanje, slobodno pitaj.Uvek neko ima na forumu ko nesto zna.

Svako dobro.[/quote]
Hvala ti na finom objasnjenju,zivimo u Bosni,i blizu smo Bg mislim ne bas ali 150 km...znam za taj institut,poznat je nadaleko..zena mi je izasla iz bonice,sada miruje,doktor nam je rekao da ovdje kod nas praktikuju da posle treceg ovakvog slucaja onda da se radi genetika...ali mislim ipak da cemo to uraditi prije treceg pokusaja,a mora i TORCH uraditi...ali mislim da cemo ipak sacekati 6 mjeseci minimum pa u tom periodu odraditi sve moguce pripreme...

: TanjaBP - 11. avgust 2012 16:49:42(UTC)
Orginalna poruka od: tidza_80 Idi na citiranu poruku
Pozdrav svima,ja se izvinjavam ako je glupo..ja pisem u ime moje supruge,tacnije u svoje ime,jer vise ne znam sta da radim...supruga mi se trenutno nalazi u bolnici i u ovom trenutku joj rade kiretazu,po drugi put...Prvu je imala krajem februara,sto se tice ove druge trudnoce, danas joj je 11 sedmica...koristila je utrogestan i folnu kiselinu,nije radila ama bas nista,kod ploda srce je kucalo i bilo je i pokreta ali danas na normalnom pregledu doktor je ustanovio da je srce stalo i da ima ,ne znam sad tacno kako se to zove neka opna koja ukazuje da je plod imao anomaliju i da ionako ne bi mogao opstati ili bi se rodila beba sa nedostatkom..on je spomenuo nesto kao genetika kod mene i supruge,e sad dal je to tacno..dal ja nisam u redu ili supruga..oboje imamo 30-ak godina..jos jednom izvinite na ovom ako sam pogrijesio..hvala vam unaprijed...

Tidza,

Zao mi je sto nam se javljas ovim povodom...Ali moj savet ti je da ako je dr. rekao da sumnja u genetiku vaseg ploda treba da odete na genetsko ispitivanje. Ne znam gde zivite ali u Beogradu je najmerodavnija institucija za genetsko ispitivanje Institut za majku i dete. Analize su jednostavne iz krvi vas dvoje i mogu se utvridi rizici za pojavu odredjenih anomalija ploda a u ranim stadijumima trudnoce u analize ploda (analiza cupica ili amniocenteza-analiza plodove vode). Na zalost vase godine imaju udela ali ne 100% pa se moze i kod mladih ljudi desiti da se genetski materijal ne "upakuje" kako treba prilikom oplodnje.Ako je stvarno problem u vasem gen.sklopu onda nema veze ni kako se tvoja zena ponasala, niti sta je uzimala od lekova. Ipak, sreca je da ste mladi, da mozete da pokusate sa trudnocom ponovo, kao i da se mnoge gen.anomalije ploda ne ispoljavaju u svakoj oplodnji vec samo u nekim slucajevima.Kada ti se zena oporavi od prekida popricajte o varijanti da se pregledate genetski da izbegnete buduci stres za oboje id a znate na cemu ste.
Ako imas jos neko pitanje, slobodno pitaj.Uvek neko ima na forumu ko nesto zna.

Svako dobro.

: tidza_80 - 10. avgust 2012 22:41:01(UTC)
Pozdrav svima,ja se izvinjavam ako je glupo..ja pisem u ime moje supruge,tacnije u svoje ime,jer vise ne znam sta da radim...supruga mi se trenutno nalazi u bolnici i u ovom trenutku joj rade kiretazu,po drugi put...Prvu je imala krajem februara,sto se tice ove druge trudnoce, danas joj je 11 sedmica...koristila je utrogestan i folnu kiselinu,nije radila ama bas nista,kod ploda srce je kucalo i bilo je i pokreta ali danas na normalnom pregledu doktor je ustanovio da je srce stalo i da ima ,ne znam sad tacno kako se to zove neka opna koja ukazuje da je plod imao anomaliju i da ionako ne bi mogao opstati ili bi se rodila beba sa nedostatkom..on je spomenuo nesto kao genetika kod mene i supruge,e sad dal je to tacno..dal ja nisam u redu ili supruga..oboje imamo 30-ak godina..jos jednom izvinite na ovom ako sam pogrijesio..hvala vam unaprijed...

: njamiii - 6. jul 2012 3:16:53(UTC)
Orginalna poruka od: mamatajchi Idi na citiranu poruku
Licno ne verujem u price o losoj genetici ploda, to je vrlo retko, nego je vise problem u tome da se zenskom organizmu pomogne da odrzi zaceto.

Uf... ne mislim da je vrlo retko, sta vise verujem i da je cesce no sto se cini, nego ljudi mahom tipuju na par udarnih "anomalija" ili stanja. Koliko li je tek svaka od nas imala m.a. koji su protumaceni kao zakasneli ciklus. Svakako je nezahvalno nagadjati i izvlaciti neku statistiku, ali eto, ovako laicki ja sam sklonija ideji da su vece sanse da priroda napravi omasko pri zacecu nego da organizam ne moze sam da odrzi plod (sto ne znaci da se i to ne desava). Meni su pocetkom drugog trimesta krenule kontrakcije koje su injekcijama progesterona stavljene pod kontrolu + utrogestan, i na dalje je sve proslo ok uz relativno normalno ponasanje, no bebi je po rodjenju utvrdjena spina b. occulta, koja na srecu sem nekih spoljnih indikacija da eventualno postoji problem ne povlaci nista drugo, uz kicme je uredan, ne vide se promene, tako da ih najverovatnije i nema, ili ako ih i ima minimalne su (nadamo se), ali organizam je ocigledno prepoznao da nije bas sve kako treba i odreagovao sa kontrama. Da li bi se plod odrzao da nije bilo intervencije hormonima, ne znam, mozda i bi, ali ja eto nisam bila voljna da testiram. Moj za koji dan i zvanicno kum, takodje, ima s.b.occ. s tim sto on ima rupu u prsljenu i ako sam dobro shvatila fali mu i opna na tom delu, sa trideset i kusur godina je otkrio da je ima jer su mu krenuli bolovi u ledjima i kolenima, a njegova majka je svojevremeno svih devet meseci prelezala u bolnici na odrzavanju. Upoznala sam devojku ciji malisan ima isti problem, s tim sto je kod njega bio potencijano rizicnija situacija jer on ima tethered sindrom, operisali su i ako za sad nikakvih problema nema, naravno za sve ovo su saznali po rodjenju, u trudnoci se nije videlo na uz-u, a imala je krvarenja na pocetku i pre toga trudnocu koja se zavrsila spontanim. Da ne navodim dalje primere za koje poudano znam da je do genetike, a rec je o ljudima koje poznajem, jer mi nije cilj da mracim vec da naglasim da greske nisu retke i nisu bauk, vec su nazalost redovne i prirododne, jer 'el te ko radi taj i gresi, ali se o njima slabo prica, ljud se stide, misle da su oni nesto negde pogresili.
Izi jako mi je zao sto vam se sve tako izdesavalo, jeste potrebno je puno srece, jer svi mi vucemo svasta sa sobom + ono sto se usput nakalemi, tako da mu sve to dodje kao jedna velika lutrija

: izi - 4. jul 2012 17:14:03(UTC)
Prvi put sam na bilo kom forumu, i nazalost na ovoj temi. Naime, ovu odvratnu dijagnozu- missed abortion dozivela sam pre pet dana kada mi je izvrsena i kiretaza. Javljam se najvise zato sto ce moje informacije mozda nekom pomoci ali i zato sto je u drustvu lakse sve preboleti a pogotovu medju ljudima koji su prosli slicno.
Moja prica je cak mozda i komplikovanija od vase jer ja sam vto trudnica (nazalost bila). Uzrok mog steriliteta u pocetku je bio blazi oblik policisticnih jajnika i onaj veci zapuseni jajovodi kasnije i podvezani. Kratko receno to bi znacilo da nemam sansu za prirodno zacece. Pored odlicnih svih okolnosti meni 2 vto ne uspevaju a treca na kojoj mi je utvrdjen jos i hashimoto sindrom uspesna. Ta se razlikovala jedino sto sam pored UTROGESTANA (koriscen i u prethodnim pokusajima) koristila jos i aspirin, selen i lek za stitnu (eytirox). Trudnoca je bila skolska, kontrole u 5. , 7. i 9. nt. Na kontroli u 12. nt kada je trebalo raditi dabl - bebi ne kuca srce i dijagnoza MISSED! Napominjem da doktori kada dodje do trudnoce ovakvu trudnocu posmatraju kao i svaku drugu sa istim procentom rizika od pobacaja. Ipak posto je sam postupak i skup a i zdravstveno diskutabilan uzrok se najcisnje ispituje do detalja. Tako je isecak mog ploda uzet i poslat na citogenetiku ploda pa ako je on genetski uredu da se otkrivaju drugi uzroci. ovoga puta nije trebalo vrteti se po zacaranom krugu jer je izvestaj sledeci: muski plod, problem na 21. hromozomu, Daunov sindrom. Konstatacija lekara je da se to desava (genetski on nije modifikovan kako treba), greska prirode, gotovo nikakva verovatnoca da se to ponovi uzimajuci u obzir kariotip i mene i partnera.
Ovom porukom sam htela da kazem mnogo toga: da je priroda cudo ali da ponekad i ona pogresi, da utrogestan cuva plod jaca matericu dovodi do bolje ishrane ploda ali je meni pomogao da se ne otvorim i ne prokrvarim vec da plod dve nedelje boravi bez ikakvih siptoma i da ostane citav bez raspadanja, da nesto ako hoce da se desi ono se desi i pored tima strucnjaka koji su brinuli o meni (4 ginekologa, endokrinolog, internista, imunolog, mikrobiolog, geneticar).
Recicu jos da mi je ova citogenetika pomogla da ublazim bol jer sam dosad trazila gde sam ja pogresila i da li sam ja ubila tu bebu a i sam pobacaj me nije vodio na los dabl, tripl, amniocintezu koji bi me na kraju negde u 5 mesecu doveli do toga da odlucujem da li da unistim plod ili rodim dete sa Daunovim sindromom.
Izvinjavam se zbog mogucih pravopisnih i gramatickih gresaka kao i moguce nepovezanasti u tekstu jer ja sam jos uvek u nekoj vrsti soka, tuge i bola. Imajmo samo ljubavi, vere, nade i SRECE jer i toga ocigledno treba.

: sarica1983 - 11. maj 2012 13:55:21(UTC)
Anita75love potpisujem sve sto si rekla. Pa da je sve to tako bezbedno mislim na hormone i ostalo svima bi nam davali, cisto da budu doktori sigurni.

: anita75love - 9. maj 2012 16:46:01(UTC)
Draga moja, jako mi je žao što si prošla kroz to.......ali nisi u pravu da svakoj ženi treba utrogestan, niti bilo kakav hormon!
To jednostavno nije tačno! Znam da sada tražiš svaki mogući način da pronađeš odgovor na pitanje zašto, ali okrivljavanje sebe da nisi pitala, drugih da ti nisu dali a trebali su jednostavno nije rešenje!
Proći će vreme i polako ćeš i sama to uvideti, sad si ljuta, besna, očajna i to je normalno........ono što hoću da kažem drugim trudnicama jeste da samouzimanje i samo zahtevanje hormona u trudnoći nikako nije stvar za igranje i ne bi tome trebale da pribegavate samo iz straha.
Takve stvari kažu da se dese....ima žena koje ne bi nijednu trudnoću izdržale bez hormona, ima onih koje nisu samo jednu jer nešto nije bilo u redu ali druge prođu ok....ima onih koji svaku izdrže bez ičega bez obzira na sve!!!! Nema pravila, svaka je žena za sebe i svaka zato mora individualno tražiti ono što njoj odgovara a ne da svi po receptu radimo nešto što nam ne treba!
Zamislite npr mene.....treća mi je trudnoća, imam 37 godina, i svima vam želim trudnoće kao moje najiskrenije.........nisam gram leka ni sa jednom popila, dvoje dece lepe i zdrave imam.....zamislite da jesam?! Jer bi mi neko napamet dao ili još gore da sam ja sama uzela.....Mislite li da bi mi lekovi koristili?
Ja bih ipak rekla da bi mi štetili jer bih svoju dobru horminsku ravnotežu pokvarila i možda ne bi više od jednog deteta posle ni mogla da rodim.....ja sam naime sa ovom trudnoćom zatrudnela iz prve......da sam pila hormone u trudnoći možda više ne bih ni mogla neasisitirano da zatrudnim jer bi moj nivo hormona koji je očito sasvim dovoljan za održavanje trudnoće posle tih hormona jednostavno bio nedovoljan za začeće i održanje ploda (jer bi se telo naviklo na one mega doze koje se prirodno nikako ne mogu stvoriti) pa bih zbog godina morala na stimulaciju i asistirano začeće.....a zašto da sebi komplikujem i otežavam život.......onda ne bih više ni mogla trudnoću da izguram bez hormona i ležanja....čemu to, ako sve ide sasvim lepo i samo?
Zato nemojte drage očajavati!!!!!!
Polako, ako se jednom desi, možda je tako moralo biti.....ispitajte uzroke ako nešto treba da promenite, lečite.....ali napamet nikako!
Ono što ja tebi Mamatajci iz tvoje priče mogu da kažem jeste da meni lično tvoj problem deluje da si ti imala virusnu infekciju-otuda znojenje i žlezde.....neki virusi znaju da "pokose" plod.....jednostavno si naletela na nešto što ti tada baš nije trebalo i eto......
i moja koleginica s posla je tako prošla.....prvo dete super, drugo missed....treći blizanci!!!!!!! Bog joj je nadoknadio ako tako može da se kaže ali eto ostala je trudna sa blizancima spontano, dvojajčani...sve super prošlo-znači priča se nije ponovila i daće bog da ni tvoja tebi neće i da ćeš već sledeće godine držati još jednu bebicu u rukama!
To isto želim i svima vama koje to sebi želite!!!!!
Poljubac za vas!
poljubac

: mamatajchi - 8. maj 2012 9:46:32(UTC)
Ja sam prvi put na forumu....Pre mesec i po dana imala sam spontani u 9-toj nedelji. Plod je bio 8+4 a ja tacno 10 nedelja po onome kako se racuna. Od pocetka su mi govorili da je plod nedelju dana manji od datuma po kome se racuna (proverila na 2 mesta). Srcani rad se video vec u 6-toj nedelji. U toj trudnoci nisam imala nikakve mucnine ali sam bila izuzetno nervozna i u jednom trenutku sam osetila jaku uznemirenost u vratu, i zlezde su mi se cini mi se bile povecale po vratu, tako da sam sigurna da sam prosla kroz velike hormonske promene. Sada sam gotovo 100% sigurna da se zenama na pocetku trudnoce treba davati UTROGESTAN ili progesteron u bilo kom obliku jer ga zovu "cuvar trudnoce" i bitan je na pocetku u prvih 10-12 nedelja dok placenta ne preuzme ulogu stvaranja tog hormona, jer kako neko vec rece na forumu, na pocetku trudnoce moze doci do oscilacija u nivou tog bitnog hormona. Sigurno ga je bilo dovoljno kada ste ostale trudne ali posle....Ide gore-dole. A ako nesto zaista nije u redu organizam ce u svakom slucaju odbaciti plod. Ovde u Nisu neki doktori daju Utrogestan cim vam utvrde trudnocu, za svaki slucaj...Ja nisam imala tu srecu, a cula sam pre neki dan da su zeni koja je realno tek 2 nedelje trudna odmah dali, a ima 24 god, vec jedno dete i nema nikakvih problema, nego da se trudnoca "ucvrsti" (i to doktor kod koga sam nekada isla u Dom zdravlja, a sada sam u Vojnoj bolnici gde je ginekologija katastrofa, UZ minijaturan iz kamenog doba). A meni u 37 god. niko nista...Zato sam tako ocajna....Moj spontani je krenuo tako sto sam jedno popodne dobila braonkasto slabo krvarenje koje je u toku noci do jutra sasvim prestalo i nisam panicila nego sam sledeceg popodneva otisla na UZ da bi mi utvrdili da srcanog rada nema i odmah iskiretirali (to je bilo kod privatnika). A nisam panicila jer sam sa prvim detetom od pocetka imala takvo slabo braonkasto krvarenje pa su me odmah stavili na Utrogestan i mirovanje mesec-dva, posle toga sve normalno, setanje, i dete se rodilo zdravo i pravo...I moja majka je 2 trudnoce iznela uz Progesteron a danas je problem sto su mnogi lekari jako nemarni i treba prvo da vam se desi nesto lose da bi eventualno obratili paznju na vas. Ne znate ni kod koga ste dosli i kakav je doktor nego treba prvo o svemu da budete dobro informisani da bi znali sta i da pitate...Ja sam privatno isla kod doktora koga su mnogo hvalili ali sada ni u njega vise nemam poverenja ...Imam fobiju od ginekologa.
Sve u svemu, mislim da je za trudnice na pocetku pored Progesterona vrlo bitno i MIROVANJE, dok prodje 11-12 nedelja....Ja sam sa prvim detetom morala ali sada nisam imala u pocetku nikakve tegobe, pesacila uzbrdo nizbrdo zbog posla po onom najvecem snegu, isla autobusom na posao (kroz viruse), niko u kuci nije bio bolestan ali eto...A trebalo mi je 3 god da ostanem trudna.....Sa prvim detetom godinu ipo....Da bi me doktori tesili time da za 3 meseca mogu ponovo, kao da smo mi macke pa je to tako lako....Licno ne verujem u price o losoj genetici ploda, to je vrlo retko, nego je vise problem u tome da se zenskom organizmu pomogne da odrzi zaceto.
Zato drage mame, i buduce i koje to vec jeste, dobro se potkujte znanjem, jer ce vam 5 razlicitih doktora reci 5 razlicitih stvari, i opet ce biti na vama da donosite odluke, a to je ono sto uzasava, kao da sve treba da zavrsimo ginekologiju da bismo rodile zdravu decu.
Izvinite na gorkom tonu ali imala sam tu "srecu" da prodjem kroz mnogo losih stvari vezanih za trudnoce o kojima sad ne bih pa malo toga vise i moze da me utesi, a godine prodjose...

: marijanceb - 24. april 2012 19:27:11(UTC)
Orginalna poruka od: taogica Idi na citiranu poruku
Znam kroz šta ste sve prošle i kako se osećate, ja sam imala dva misseda i meni su rekli da ne treba da radim analize ali sam ja na svoju ruku uradila neke.Među njima je TORCH koji se navodno radi samo privatno i košta đavo i po.Ja nisam bila lenja pa sam malo istraživala i na kraju otkrila sledeće.Na VMA sa uputom od ginekologa iz dz može da se uradi TORCH besplatno.Provereno je pošto sam ga ja tako odradila.
Može i na Torlaku uz nadoknadu koja je recimo 50% od redovne cene.

Ja jedino jos to nisam radila i to zbog toga sto su mi rekli da ne bih ostajala tri puta trudna da je to u pitanju.Mozda bih ipak trebala.

: marijanceb - 24. april 2012 19:17:30(UTC)
Orginalna poruka od: Vesna 1975 Idi na citiranu poruku
Samo me zanima da li je neka od vas uspela da sazna šta je uzrok misseda, mislim znam ja da je to individualno kod svakog, ali znam par slučajeva sa dva ili više misseda koje ni do dana današnjeg nisu saznale pravi uzrok.
Mene samo muči ono, zaštooooo??????? I koliko još trebam da pokušavam, dok ponovo ne uspem, ja nemam vremena za to još mnogo :(

Draga Vesna,

evo ja sad prvi put pisem na ovom forumu, jer sam do sad samo trazila slucaj slican svom.Meni se tri puta desila trudnoca bez srcane radnje ili kako su je krstili missed abortion.Kod mene se sva tri puta uopste nije javljala srcana radnja i onda smo cekali jos neko vreme pa obicno u destoj nedelji radjena kiretaza.Nakon prvog puta Dr mi je rekla da ne placem jer to zna da se desava i po tri-cetri puta.To je kao valjda trebalo da bude uteha.Od analiza koje mi je rekla da uradim, mislim da je bilo samo klasicno:hlamidia, ureaplasma, mikoplazma i valjda spermogram cini mi se(sve o.k.).Nisam sigurna da li smo spermogram radili pre trudnoce jer smo pokusavali nesto oko godinu dana.Imala sam produzeno krvarenje nakon te kiretaze i ostala sam bez posla iako sam bila pod ugovorom na neodredjeno tj. stalno.Bukvalno su me pitali da im potpisem sporazumni raskid ugovora zbog toga sto cu po njima ja ponovo da ostanem u drugom stanju za tri meseca.Elem, sledeca trudnoca se desila skoro dve godine kasnije.Izmedju ostalog zato sto sam prvo po malo krvarila jedno 2.5meseca, pa sam onda imala bakteriju entero cocus, kao posledicu svega i posle par meseci pad gvozdja na 2.5 itd.Uglavnom dok sam se oporavila i uospte pomislila da radim na drugoj trudnoci proslo je skoro dve godine.I onda sam se identicno osecala kao prvi put.Uzasne mucnine,a srcane radnje nema i nema.Opet kiretaza.Tada mi je receno da uradim ispitivanja vezana za trombofiliju, odrerdjena antitela (nesto u zavodu za transfuziju, nesto na Reumatoloskom i neku mutaciju protrombina na Institutu za Molkekularnu genetiku).Opet sve u redu.Sledeca trudnoca jul 2011, 8 meseci nakon druge.Opet ista stvar, samo sam jos i smestena u bolnicu.Zamalo i reviziju da rade.Suprug je odneo kiretiran materijal na analizu u privatnu laboratoriju.Zenski plod, jednak broj hromozoma,sve o.k.Tek onda nas upucuju da radimo oboje kariotip i sve je i tu o.k.Odlazim kod Dr Mikovica privatno i on dodaje na spisak analiza jos jednu PAI I na Institutu za Molekularnu Genetiku.Tu je nalaz : Nosilac PAI- 1 4g varijante(homozigot).Sta to znaci maltene ni on pojma nema, jer su sve prethodne analize vezane za trombofiliju bile u redu.Njegov odgovor je da se najcesce ni ne zna razlog zasto se to desava a da bi on meni sledeci put ipak uveo heparin.Moje misljenje je da su nasi lekari ili nezainetresovani ili nemaju pojma.Tako ja sad provodim vreme bezuspesno tragajuci za poslom u strahu od naredne trudnoce, jer sad vec imam fobiju.Zelim dete, ali ne mogu da se upustim u novu avanturu a da ne znam sta je razlog.

: Mozart - 19. februar 2012 18:34:12(UTC)
Vesna mnogo mi je zao.Znam te od ranije i znam sta ti se sve desavalo pre.
Ja sam imala 2,i kod oba je bio progesteron u pitanju.
Ne znam zasto,analizama je potvrdjeno da ja imam dovoljno progesterona da ostanem trudna, ali u nekom trenutku on jednostavno padne i dodje do misseda, jer plod nema sa cime da se ''hrani".
To je kod mene slucaj,tako da ja necu da se igram i da se pitam da kad dodje sledeci put do trudnoce, da li cu mozda moci da izguram trudnocu bez lekovak,nego cu lepo da uzmem utrogestan i da budem mirna.
Drzi se i zelim ti sve najboljezagrljaj zagrljaj zagrljaj

: Vesna 1975 - 3. februar 2012 0:13:02(UTC)
Samo me zanima da li je neka od vas uspela da sazna šta je uzrok misseda, mislim znam ja da je to individualno kod svakog, ali znam par slučajeva sa dva ili više misseda koje ni do dana današnjeg nisu saznale pravi uzrok.
Mene samo muči ono, zaštooooo??????? I koliko još trebam da pokušavam, dok ponovo ne uspem, ja nemam vremena za to još mnogo :(

: Vesna 1975 - 1. februar 2012 23:16:11(UTC)
Eto i mene da se ponovo požalim, već četvrti put missed abortion, stvarno mi je dosta, a najviše me boli to što ne znam šta je uzrok, a radil sam sve moguće analize, elem, dali smo kiretom na genetsku analizu, čekam rezultate................

: malisha75 - 23. oktobar 2011 18:40:56(UTC)
Novosadjance, zao mi je sto ti se to desava...
Imas li neke tegobe?
Nadam se da je stvarno kasnije doslo do zaceca.
Ja sam svoje iskustvo od pre dve godine pisala ovde http://forum.roditeljpor...brionalna-trudnoca.aspx
U svakom slucaju, mislim da ne treba da zuris sa kiretazom ako nemas tegobe, ali to ipak na kraju treba da odluce tvoji dr.
Srecno.

: šestica - 23. oktobar 2011 16:46:19(UTC)
Novosađanče možda je kasnije došlo do začeća neznam
Kolika ti je betaHCG?

: novosađanče - 22. oktobar 2011 18:30:51(UTC)
Čitala sam sva iskustva...strašno je šta sve žena proživi... Meni je postavljena dijagnoza od strane dva različita lekara Missed ab u 7. nedelji trudnoće ali me je drugi lekar ipak poslao na vađenje krvi i utvrđivanje nivoa hCG-a u krvi u razmaku od dva dana... Već sam se na neki način bila pomirila sa tim da ću morati na kiretažu, a danas sam doživela šok jer se nivo hCG-a kod mene za 2 dana povećao, iako nema eha ploda, niti srčane akcije u gestacijskom mešku!!! Ne mogu da dočekam ponedeljak da odem kod lekara na kontrolni pregled... Da li je neko imao ovakvo iskustvo?!

: sarica1983 - 20. septembar 2011 9:04:28(UTC)
Pa ne znam verovatno da ne škodi, ali opet dobro se sećam odgovora moje doktorke ( koja je inače vrlo cenjeni ginekolog ) na moje pitanje da li da koristim neke hormone ona je rekla ne bi te kljukala sa tim, e sad mi takav odgovor dovodi u pitanje utrogestan i ostale veštačke progesterone! Da li su baš 100% neškodljivi! A da još ovo, ako je greška prirode što je u najvećem broju slučaja, pa ni jedan utrogestan ne bi pomogao, koliko znam slučajeva da su ga koristile i ipak nisu uspele da iznesu trudnoću!

: rozga - 19. septembar 2011 15:56:24(UTC)
Ja uopste ne mislim da je "glupo" koristiti utrogestan, narocito kad mi je dr rekla da organizam uzima sam onoliko koliko mu je potrebno, a ostalo se izbacuje iz organizma. I ako je to vec tako, a neko je vec imao jedan ili vise m.a. , a rodio zdravo i pravo dete onda kada je na pocetku koriscen utrogestan, stvarno ne mislim da je glupo. Ono sto ne moze da steti nego samo da koristi, ja sam za to. S druge strane, ja sam kod m.a. krvarila.

: sarica1983 - 18. septembar 2011 0:19:37(UTC)
Moje misljenje je da je glupo koristiti utrogestan ako niste sigurni za manjak progresterona uglavnom su ti missedi greška prirode i nijedan utrogestan i ne znam šta već ne bi spaso plod. Kod nedostatka progresterona dolazi do krvarenja,a mnoge zene u ovom slučaju i ja nismo krvarile već su samo pri UZ konstatovali da beba nema srčanu radnju! Ja sam imala missed 2008 godine bez ikakvih simptoma,otišla na UZ u desetoj nedelji i oni konstatovali missed! Posle toga sam ostala iz prve trudna tj iz prvog meseca pravljenja bebe do duše od misseda je prošlo osam meseci, ali ne mislim da bi i odmah posle prvog ciklusa bio problem zatrudneti i roditi zdravu bebicu! I hvala bogu bez i jednog jedinog leka sam iznela trudnoću,i rodila sina 2010. Mislila sam da meni missed više nikad ne može dogoditi, da bi ga u avgustu opet imala i to blizanačka trudnoća :-(, moj doktor ne veruje da je to zbog progesterona, jednostavno tako je moralo biti, na moju veliku žalost! Dao mi je da uradim samo mikoplazmu ureoplazmu i hlamidiju i da krenem u akciju, ali ta moja akcija će potrajati jel jednostavno neke stvari na ljubavnom planu ne funkcionišu kako treba!
Iskreno se nadam da kad dođe do sledeće trudnoće, da će sve biti u najboljem redu što i svima vama želim!

: rozga - 17. septembar 2011 16:03:08(UTC)
Pa eto, meni su rekli da ne treba da idem na nikakve pretrage, sem te tri bakterije. Ja sam na svoju ruku uradila hormonski status, tj. ja sam htela da ga uradim jer sam imala jos neke problemcice i bas sam sumnjala na progesteron. Ali hvala Bogu i to je bilo ok. Ako ti i dr kaze da je sve ok, i imas poverenja u nju, onda je verovatno sve ok. Retko ko sazna pravi uzrok. A da, meni su predlagali i onaj TORCH test ali nisam stigla da ga uradim poljubac

: lena777* - 16. septembar 2011 23:48:37(UTC)
Rozga..ja neznam dal da idem na pretrage??? a dr. mi nije nista rekla vec samo da mogu da nastavim dalje..da je materica ok..jajnici ok..ja sam mislila da asama na svoju ruku istrazujem??? pa zato vas i pitam sta ste radile???? a sto se tice utrogestana drugi put nista bez njega...eto vidis i ja sam kao ti opusteno pa cvrc..i mislim da mi je to uzrok icon_rolleyes

: rozga - 14. septembar 2011 10:19:44(UTC)
Lena, a na kakve pretrage ides? Ja sam uradila samo hormonski status posle m.a., ostalo nisam stigla icon_lol A da, i one tri bakterije, hlamidiju, ureplazmu i mikoplazmu. Moj ti je savet, odmah sa utrogestanom! I ja sam htela opusteniju varijantu i eto sta se desilo. Onda mi je dr odmah sad na pocetku dao progesteron inekcije na 3.dan 3 meseca i + utrogestan. Ja sam imala dva ciklusa i ostala trudna. Uglavnom kazu da se kod vecine zena razlog nikad ne otkrije. Samo hrabro poljubac

: lena777* - 13. septembar 2011 23:54:13(UTC)
hvala ..puno mi znace vasa iskustva i misljenja..nego sam u "nedoumici' dali da krenm sa nekim pretragama odmah ili ne..ili da cekam prvu mens. pa onda??? bas nezna sta cu ni kako cu..ili da sacekam neko vreme ..totalno sam 'sludjena".i "vagam"

: rozga - 13. septembar 2011 10:19:04(UTC)
Samo se nedajte! Glavu gore i samo napred. Ne odustajte. I sto se tice utrogestana, potpuno vas podrzavam. Meni je dr rekla da ne moze da smeta, organizam uzme koliko mu treba a ostalo se izbaci napolje. Samo napred, znam koliko je tesko poljubac

: Mozart - 12. septembar 2011 23:32:27(UTC)
Hvala.
To sam bas htela da ti kazem.Ja sam rekla sebi,necu da se igram ,ako ostanem trudna na svoju cu ruku da uzmem utrogestan,dva puta se desiilo ,necu i treci put.

: lena777* - 12. septembar 2011 22:57:51(UTC)
hvala Mozart za podrsku poljubac nam Aleksu...uvek se setim tebe i utrogestana..moje misljenje je da mi je utrogestan pomogao za Aleksandru..ovaj put sam isla opusteno i nisam htela da mislim i da strahujem ali sad razmisljam ako ostanem ponovo trudna da pocnem odmah sa utrogestanom + sto sam pricala sa dr. i ona mi je to odobrila

: Mozart - 12. septembar 2011 22:50:13(UTC)

Uh,bas mi je zao.Vec danima cekam da se javis i sad ove vesti.Saljem puno pozitivne energije zagrljaj

: lena777* - 12. septembar 2011 22:45:55(UTC)
evo mene opet ovde icon_sad i to po drugi put...preziveh i ovo..prvi put mi je bilo mnoogoooooo teze..tesko mi je i sad ali opet imama jedno dete pa mi je truncicu lakse...no idalje se pitam zasto opet??? posle prvog misseda ostala sam odmah trudna posel prve menst. i naravno rodila sam zdravo dete i sad planiram opet ali me sad veci strah da mi se opet ne ponovi za tako kratko vreme..jednostavno neznam sta mi je ciniti..a toliko zelim jos jedno dete i to sto pre..vise zbog mojih i mm godina a izbog same razlike izmedju dece...

: sarica1983 - 2. avgust 2011 21:36:33(UTC)
Evo mene na ovoj temi po drugi put tj ovo je moj drugi missed ali ovog puta su bili blizanci i nijedan nije pregurao dalje od sedme nedelje, sutra idem na kiretažu i baš sam u frci, inače imam sina, a pre njega sam takođe imala missed, e sad zašto je to tako ko će ga znati! Inače idem dalje i nadam se novoj i uspešnoj trudnoći!

: mikel - 12. februar 2011 22:17:32(UTC)
Pre svega da vas sve pozdravim caos .I ja sam imala 3 uginule trudnoce icon_cry Glavni uzrok mog problema je to sto imam takozvanu rogljastu matericu, to jest pregradu u materici za koju mi se zakaci plod i moze samo da prezivi do dva meseca .Ali i pored toga imam dvoje dece zaljubljen Iz svog licnog iskustva mogu da porucim svima koi imaju ovakav ili slican problem da se ne predaju i ne gube nadu, znam da je tesko ali samo pozitivno razmisljanje moze da dovede do dobrih rezultata love-smiley ukrevetu trudnica pricaonica

: Mozart - 16. novembar 2010 23:42:11(UTC)
Taogice svaka cast na informaciji.Ja sam ga pre 3 godine sa jos nekim antitelima platila 15ooo din.

: taogica - 13. novembar 2010 18:53:40(UTC)
Znam kroz šta ste sve prošle i kako se osećate, ja sam imala dva misseda i meni su rekli da ne treba da radim analize ali sam ja na svoju ruku uradila neke.Među njima je TORCH koji se navodno radi samo privatno i košta đavo i po.Ja nisam bila lenja pa sam malo istraživala i na kraju otkrila sledeće.Na VMA sa uputom od ginekologa iz dz može da se uradi TORCH besplatno.Provereno je pošto sam ga ja tako odradila.
Može i na Torlaku uz nadoknadu koja je recimo 50% od redovne cene.

: kospica - 31. oktobar 2010 12:46:34(UTC)
Ledi,hvala na podrsci pre svega. Na zalost znas kako se osecam i nema potrebe da opisujem,dovoljno je da mi je to prva trudnoca  jako zeljena. Po prirodi sam borac i nekako cu se izvuci iz ovoga,ali sam i prokleti emotivac....kroz glavu mi prolazi samo jedno pitanje,zasto meni,zasto bas nama da se ovo desi...naravno,znam da odgovor nikad necu dobiti,pokusavam d prihvatim cinjenicu da je nesto krenulo po zlu i da je bolje sto je ovako ispalo. Danas sam bila na kontrolnom UZ,neverovatno je da plod i dalje naprduje,razvija se...doktor prosto ne veruje da ne moze da cuje srcanu radnju. Cak je zvao jos jednu doktorku da pe i ona pogleda,ali ista stvar...Sve ovo mi ovu situaciju cini sve tezom,kiretazu su mi zakazli za cetvrtak,do tada bi trebalo da odradim neke analize APS,a na svoju ruku cu uraditi i briseve,mada su mi svi potvrdili da sve ovo nema veze sa nekom buducom trudnocom i da je najverovatniji razlog ovoga to da je neki virus protrcao kroz mene.

: LediIv - 31. oktobar 2010 2:41:57(UTC)
ne boj se, nece se nista zakomplikovati, samo je meni surovo da cekas toliko, kad vec mora, bolje sto pre i da to sve sto pre ostavis za sobom. meni je to cekanje na kiretazu (ja sam cekala 5 dana) bilo potpuni pakao.
moja doktorka je meni rekla da kad se tako rano desi da plod prestane da se razvija, to skoro sigurno znaci da je doslo do "koncepcijske greske", kako je ona to nazvala (inace, ona je doktorka na patologiji trudnoce u frontu). pisala sam o tome na ovoj temi vec nekada davno, ako se ne varam. to znaci da se prosto hromozomi nisu spojili kako treba u samom startu, vec pri samom zacecu beba nije dobila dovoljno "informacija" da se razvije kako treba. mislim da lekari i ne znaju zasto se to desi, ali se nazalost desava, ali to sto se jednom paru desilo jednom, uopste ne znaci nista za ubuduce. ja sam je tad pitala da li treba da radimo neke testove pre nego sto ponovo probamo, i rekla je da nema potrebe. i stvarno sam ostala trudna sa sledecim detetom iz prve, i trudnoca je bila odlicna, a beba sasvim zdrava.
ono sto je meni cinilo situaciju laksom, to je sto sam ja vec imala jedno dete, i verujem da koliko god da mi je bilo tesko, tebi je ipak teze. ali bez obzira na to, nema nikakvih razloga da tvoje naredne trudnoce ne budu kako treba, a kad se dese, i kad dobijes bebu, veruj da ce ti sve ovo izgledati daleko, daleko, ma kako strasno i nepodnosljivo bilo sada.

: kospica - 31. oktobar 2010 0:28:09(UTC)
Na zalost,moram da aktiviram ovu temu u nadi da ce se javiti neko da mi pomogne. Itekako zeljena trudnoca,u 6 nedelji se pojavi blago krvarenje i tada sam otisla na prvi UZ gde mi je konstatovana trudnoca kao i srcana radnja. Lekar mi je rekao da je sve super,dao mi je utrogestan i rekao mi da mirujem 2 nedelje i da se vidimo na kontroli. Bila sam savrseno discilinovana,verujte mi da sam ustajala jedino do wc-a i osecala sam se odlicno. Krenula sam na kontrolu potpuo bezbrizna,ali usledio je sok,beba se razvija normalno,ali srcane radnje nema. Nema potrebe da opisujem kako sam se osecala,na zalost,sve to znate. Usledio je kontrolni Uz posle 2 dana i na njemu se videlo da beba i dalje napreduje,ali plod nije ziv....sve su to stresovi koje verovatno nikad necu zaboraviti. Sledece nedelje idem na kiretazu,a posle toga me ceka spisak analiza,iako je moj dr rekao da se osle prvog spontanog ne preduzima nista,ja jednostavno zelim da iskljucim sve faktore za neku sledecu trudnocu. Ovog puta sam brzo i lako ostala trudna,nadam se da se to nece poremetiti i da ce stvarno sve ovo ostati iza mene... Plasi me samo to sto me je dr ostavio da cekam kiretazu 7 dana,bojim se da mi to nesto ne zakomplikuje...

: duckiduca - 7. avgust 2010 15:56:45(UTC)
Natasa mnogo mi je zao....budi jaka bice beba. ljubimo te i ja sam imala 2 spontana posle JOce a zasto ko to zna....a i veruj mi bolje sada nego kasnije.

: natasa44 - 7. avgust 2010 11:36:34(UTC)
Drage moje, citam ovu temu i iskidah se od plakanja. Ja sam bila trudna 10 nedelja, zaboleo me je stomak jedne noci i otisla sam u Visegradsku na kontrolu gde su mi prepisali hormone i rekli da je plod u redu, da ima srcanu funkciju, ali da izgleda da je malo manji, mada je verovatno do zaceca doslo kasnije. Tada je imao 16 mm. Posle 2 dana sam imala zakazan 4D u Analife gde mi je dr.Zivanovic rekao da plod nema srcanu funkciju. Ja sam bila sokirana, pokazala sam mu rezultate od pre dva dana i on je prokomentarisao da je plod do juce bio ziv jer je uspeo da naraste 22 mm. MM i ja smo bili ocajni, nismo mogli da verujemo sta se desilo u 2 dana, nisam ni krvarila, nista! Sada cekam da prodje ovaj prokleti vikend i da odem da mi u ponedeljak urade kiretazu. Ocajna sam :( Imam sina od 19 meseci koji mi jedini izmami osmeh, toliko smo zeleli ovo drugo dete....da ne znam kako cu psihicki izaci iz ovoga! Tesi me sto imam dete, a vidim da i vi svi uglavnom imate dece. Nisam ni cula za missed ab. dok se meni nije desio, a sada vidim da jako puno zena ima taj problem. Sta da vam kazem....drzite se i zelim vam, kao i sebi uostalom, da radjajte zdravu i pravu decu!

: marijalela - 4. avgust 2010 15:36:40(UTC)
Drago mi je da postoji neko s kim mogu podeliti moj strah i ono sto sad osecam. U junu sam ostala u drugom stanju, po drugi put, ali sad u avgustu su primetili da nesto nije u redu. Naime trebala bih biti u 8 nedelji trudnoce a po ultrazvuku sam u petoj i lekar je primetio neke radnje kod ploda ali nije siguran da su prave srcane. Za dva dana idem opet na kontrolu i jako se plasim. Piam se kako se mogu tolikko vezati za malenu tackicu na ekranu ultrazvuka da mi se srce cepa pri pomisli da se nesto lose desava. Imam cerkicu i sa njom je sve bilo ko u knjizi, savrseno, i nadala sam se isto tome, a sad sam van sebe od straha. Ali vidim sta se sve desava pa mogu da se pripremim za petak i pregled. Hvala vam na vasim iskustvima.

: kashaya - 6. jul 2010 14:14:01(UTC)
Citat:
kashaya - 6/7/2010 11:33

Ja sam imala missed abortion u 20nedelji sa time sto mi je plod uginuo jos u 10,11 nedelji.Lekari su se nasli u cudu kako se plod nije raspao ali na moju srecu nije samo je plivao u vodi.Moje telo je i bez rasta ploda nastavilo da se ponasa kao da sam trudna,materica mi je rasla,plodova voda i stomak mi je bio oho ho...kao za peti mesec.Nisam imala bolove ni krvarenje...ali mi je od pocetka trudnoce bio usadjen neki strah i panika...i eto.Inace to mi je prva trudnoca i zelim bebca vise nego bilo sta:) I nemam pojma dali ce ova kiretaza da mi smanji sansu da ostanem u drugom stanju ili ne? ..By the way nova sam clanica ovog foruma...tako da pre svega zelim sve da pozdravim:*

da se ispravim samo...nije plivao nego plutao :?

: kashaya - 6. jul 2010 13:33:40(UTC)
Ja sam imala missed abortion u 20nedelji sa time sto mi je plod uginuo jos u 10,11 nedelji.Lekari su se nasli u cudu kako se plod nije raspao ali na moju srecu nije samo je plivao u vodi.Moje telo je i bez rasta ploda nastavilo da se ponasa kao da sam trudna,materica mi je rasla,plodova voda i stomak mi je bio oho ho...kao za peti mesec.Nisam imala bolove ni krvarenje...ali mi je od pocetka trudnoce bio usadjen neki strah i panika...i eto.Inace to mi je prva trudnoca i zelim bebca vise nego bilo sta:) I nemam pojma dali ce ova kiretaza da mi smanji sansu da ostanem u drugom stanju ili ne? ..By the way nova sam clanica ovog foruma...tako da pre svega zelim sve da pozdravim:*

: Wish - 4. jul 2010 10:40:05(UTC)
Suzana zao mi je sto ti se to desilo,najbolje da pitas lekara kad mozete planirati ponovo.

: suzana.mandic - 4. jul 2010 1:53:14(UTC)
nazlost javljam se i ja na ovu temu....pre dva dana ginekolog mi je ustanovio missed i poslao me hitno u bolnicu da bi me iz bolnice vratili sa recenicom ''dodjite sutra sa stvarima za lezanje'',posto mi djavo nije dao mira otisla sam privatno kod ginekologa u nadi da je doktor pogresio. Nazalost moj gin je bio u pravu missed je bio u pitanju,juce mi je odradjena kiretaza.Recite mi kad mogu ponovo da pokusavam da imam bebu? Sad mi kazu da je posle kiretaze jos lakse zatrudniti,da li je to istina? Nedam se slomiti i ako mi je to prva trudnoca...zelim da pokusam ponovo i to sto pre....

: suzana.mandic - 4. jul 2010 1:53:06(UTC)
nazlost javljam se i ja na ovu temu....pre dva dana ginekolog mi je ustanovio missed i poslao me hitno u bolnicu da bi me iz bolnice vratili sa recenicom ''dodjite sutra sa stvarima za lezanje'',posto mi djavo nije dao mira otisla sam privatno kod ginekologa u nadi da je doktor pogresio. Nazalost moj gin je bio u pravu missed je bio u pitanju,juce mi je odradjena kiretaza.Recite mi kad mogu ponovo da pokusavam da imam bebu? Sad mi kazu da je posle kiretaze jos lakse zatrudniti,da li je to istina? Nedam se slomiti i ako mi je to prva trudnoca...zelim da pokusam ponovo i to sto pre....

: proleće - 17. april 2010 1:11:55(UTC)
Ivina mama,hvala na savetu i podršci,a Iva je divna,medenjak.Šaljemo pusu

: Ivina mama - 16. april 2010 12:31:46(UTC)
Proleće, ako dr kaže da je sve ok onda ti je moj savet da obavezno miruješ i odmaraš dok ne prođe taj početak, kada trudnoća odmakne sve je lakše... Ljubi dečicu i od srca vam želim da sve bude u redu

: proleće - 16. april 2010 10:45:03(UTC)
Ancicvele i šestica,hvala vam što ste mi odgovorile,naravno da su mi moja deca najveća podrška i snaga u ovoj situaciji.Ja se nadam najboljem ishodu,ljubim vas.

: šestica - 15. april 2010 22:06:03(UTC)
proleće najbolje bi bilo da se odmah javiš svom ginekologu

: ancicvele - 15. april 2010 21:27:48(UTC)
Dobrodošla, proleće, na druženje sa nama. Imala sam spontani u ranoj trudnoći,ali ne znam kako da ti pomognem savetima. Najbolje bi billo, po meni da te pregleda ginekolog i kaže svoje mišljenje. Zagrli svoje andjele i misli pozitivno. Pogledaj neke druge teme, možda ćeš tamo nešto naći. Pozdrav za tebe, držim palčeve i javi se!

: proleće - 15. april 2010 21:08:52(UTC)
Zdravo drage moje,ja sam nova na ovom forumu.Naime, majka sam dva prelepa deteta,trudnoće i porođaji sa njima je prošao za poželiti.Opet sam trudna,ali ovaj put od samog početka sve je nekako čudno.Prvo mi je kasnila men.15 dana radila sam test na urin ,bio negativan,potom odem kod ginekologa takođe isključuje trudnoću.Nakon 15 dana opet odem kod gin.i tek tada konstatuje trudnoću 4 nedelja.Prije par dana mi se pojavio braon iscedak i tako dva dana trajalo ,da bi treći dan prokrvarila,zakažem pregled i gin.me pregleda i kaže da je sve ok.čak se jasno vidi srčana akcija bebca,6nedelja.Navodno to što sam prokrvarila u pitanju su hematomi u materici,takođe me gin.ohrabrila rekavši da je to sve ok.i da oko 40% trudnoća započinje krvarenjem.Danas sam imala baš jake bolove,a pored krvarenja pojavili su se i tamni ugrušci krvi.Sve me ovo plaši,ako je iko od vas imao slično iskustvo bila bih zahvalna kada bi podelile samnom.Plaši me ishod,da li se može dogoditi spontani.Da napomenem da mi je propisana terapija utrogestan(progesteron).

: ija_ftn - 9. april 2010 19:13:17(UTC)
Citat:
šestica - 8/4/2010 16:55

Evo i mene na ovoj temi, nažalost...
Moja trudnoća se završila i pre nego što sam saznala da sam trudna...
Posle redovne menstruacije sam opet prokrvarila i posle pregleda kod doktora utvrđeno je da sam bila trudna i da sam imala spontani. Krvarenje je prestalo, beta se snižava, ja sam prošla bez intervencija...
Nego posle koliko od pobačaja smemo opet da ukrevetu i posle koliko je najbolje opet pokušati sa novom trudnoćom? Znam da je ovo sigurno negde već pisalo, ali nemam snage da sve iščitavam...

Meni je dr rekla da kada prestane krvarenje i imamo zelju za zaljubljen , tada mozemo poceti sa odnosima. Ja sam imala kiretazu jer sam imala missed u 12 nedelji, ali mislim da isto vazi u tvom slucaju. Glavu gore i nemoj se nervirati . Ako je nesto nije bilo u redu sa plodom bolje da se ovako zavrsilo nego jos gore. I ja sam plakala nedeljama i ledela, ali prodje to. Znam da ti je tesko, ali bice jos zdravih bebica.

Srecno i da sto pre ugledamo II :-*

: šestica - 9. april 2010 17:55:42(UTC)
Evo i mene na ovoj temi, nažalost...
Moja trudnoća se završila i pre nego što sam saznala da sam trudna...
Posle redovne menstruacije sam opet prokrvarila i posle pregleda kod doktora utvrđeno je da sam bila trudna i da sam imala spontani. Krvarenje je prestalo, beta se snižava, ja sam prošla bez intervencija...
Nego posle koliko od pobačaja smemo opet da ukrevetu i posle koliko je najbolje opet pokušati sa novom trudnoćom? Znam da je ovo sigurno negde već pisalo, ali nemam snage da sve iščitavam...

: ancicvele - 23. mart 2010 13:39:41(UTC)
Pozdrav svima! Kada ste dobile menstruaciju posle spontanog pobočaja? Ciklus mi je bio pre ovoga redovan, ali sada kasni, uradila sam test, bio je sa jednom crticom. Hvala! zaljubljen

: ancicvele - 14. mart 2010 23:24:02(UTC)
Nadam se da će sve biti u redu. Imam osećaj da gubimo vreme. Znam, svi govore da sam mlada, imam 28. godina, mužić je moj vršnjak. Folnu kiselinu pijem od oktobra. Hvala svima na savetima i podršci!

: roko - 14. mart 2010 13:13:22(UTC)
a u među vremenu uzmi piti folnu kiselinu ,b complex i vitamin c da se brže regeneriraš :)

: roko - 14. mart 2010 13:12:04(UTC)
Ako nisi imala kiretažu,pričekaj bar jedan redovan ciklus i onda u napad :) ....sve će biti uredu ne brini :)

: ancicvele - 13. mart 2010 23:45:02(UTC)
Meni nije radjena kiretaža, lekar mi je rekao da se organizam sam očistio. Rekao nam je da čekamo ovaj mesec ciklus . Šta vi mislite o tome? Koliko treba čekati tj. uzdržavati se od odnosa?

: roko - 13. mart 2010 19:36:18(UTC)
E drage moje...kada se sjetim ...teško je bilo,ali sve čovjek živo preživi,opet sunce dođe...što se tiče kiretaža i čekanja,ja sam čekala 6 mj pa opet nije bilo dovoljno izgleda je mi se sada u trudnoći posteljica okrenula što je uzrok kiretaža i poroda i radova na mternici ,al evo sada je sve ok ...zato pričekajte malo ipak tijelo treba da se oporavi...želim vam puuuno zdravih bebica

: ancicvele - 13. mart 2010 18:49:17(UTC)
Zaboravila sam da vam kažem da sam radila Papa test, rezultat je bio dobar, ali je bris pokazao prisustvo candide u malom broju. Terapija je krem i vaginalete Nistantin.

: ancicvele - 13. mart 2010 18:45:33(UTC)
Hvala na podršci! Lakše je i lepše podeliti sa nekim. Nadam se najboljem. Jesmo razočarani, ali verujemo u bolje i lepše sutra. icon_lol Ginekolog mi je rekao da posle ciklusa u ovo mesecu uradimo neke biohemijske analize. Pozdrav!

: taogica - 13. mart 2010 15:06:53(UTC)
Ancicvele, nemoj da brines.Trudnoća koja ode tako rano i bolje je što je otišla.To je prirodan način kojim organizam rešava problem "lošeg začeća".Puno žena nakon jednog spontanog ili misseda imaju sasvim dobru i zdravu trudnoću.Ne valja kada se spontani ponavlja jer onda treba tražiti uzrok. Verovatno ti je i dr rekao da se to dešava i da će sledeći put biti sve ok.I to je u 90 % slučajeva tako ali ja sam za varijantu "bolje sprečiti nego lečiti" pa ukoliko do sada nisi možeš da uradiš osnovne analize koje bi u principu svaka žena trebala da radi pre nego što isplanira trudnoću.
Podrazumeva se da svaka žena barem jednom godišnje radi briseve i papu ali kada se planira trudnoća trebalo bi raditi i hlamidiju, miko i ureoplazmu,krvnu sliku analizu urina pa i torch.Svuda na zapadu se torch radi pre trudnoće samo kod nas ga rade tek kad žena ostane u drugom stanju ili ne daj bože ima više spontanih.

: ija_ftn - 12. mart 2010 18:59:45(UTC)
Citat:
ancicvele - 11/3/2010 11:56

Nova sam. Unapred hvala na savetima. U 6. nedelje trudnoće sam prokrvarila. Lekar mi je rekao da je u pitanju spontani, Beta HCG je bio 198,zatim 28 i na kraju 10. Nije imalo potrebe za kiretažom.Bili smo tužni i razočarani. U pitanju je bila prva trudnoća. Kakva su vaša iskustva?Pozdrav svima!

Zaista mije zao sto ti se desilo. Znam da ti je jako tesko, ali vazno je da zajedno prelazite poteskoce. Svakim mesecom ce biti lakse. Na zalost nikada neces zaboraviti to ruzno iskustvo i celog zivota ces nositi to sa sobom, ali veruj mi vremenom sve postaje lakse.

Nemoj samo ocajavati vec uradi sve potrebne analize i kada si sigurna da je sve ok, pocnite ponovo raditi na bebi. ukrevetu

Btw Upravo sam saznala da moja kuma sa kojom sam imala u isto vreme (novembru prosle godine) pobacaj ponovo trudnica . Muka joj je i povraca, ali kaze da je psihicki super. Kaze ceka me za mesec dva da joj se pridruzim. zaljubljen Bas mi je drago zbog nje. Htela sam samo da to podelim sa nekim.

: ancicvele - 12. mart 2010 12:56:30(UTC)
Nova sam. Unapred hvala na savetima. U 6. nedelje trudnoće sam prokrvarila. Lekar mi je rekao da je u pitanju spontani, Beta HCG je bio 198,zatim 28 i na kraju 10. Nije imalo potrebe za kiretažom.Bili smo tužni i razočarani. U pitanju je bila prva trudnoća. Kakva su vaša iskustva?Pozdrav svima!

: ija_ftn - 6. mart 2010 23:15:00(UTC)
Citat:
taogica - 5/3/2010 14:43

ija ftn šta ti nije bilo ok kod hormona i da li ti je to prva trudnoća?

Da bila je prva trudnoca.

Proslog proleca me ginekolog poslao da proverim hormonalni status (ja sam godinama kuburila sa menstruacijom, tj imala sam obimne i neregularne cikluse). Imala sam sta da vidim. Prolaktin mi je bio bas bas povisen. Isla sam i na magnetnu rezonancu na kojoj su mi nasli mikroadenom. Tada sam pocela ici kod endokrinologa koja mi je prepisala Bromokriptin 2* dnevno. Nakon 3 meseca Prolaktin mi se smanjio ali sam nastavila terapiju (po preporuci endokrinologa) sa 1* dnevno.

Znaci april maj i jun sam pila 2*
jul i avgust 1* dnevno
I pocetkom septembra sam saznala da sam ostala trudna. Nazvala endokrinologa koja mi je rekla da se na brinem cim sam ostala trudna sve je ok. Ja sam pitala da li da proverim Prolaktin ona je rekla da nema potrebe i da se vidimo kada se porodim. Ja sam u 12 nedelji (krajem oktobra) imala spontani. Kada sam otisla kod istog tog endokrinologa samo mi je rekla da joj je zao sto se desilo ali da ona smatra da trudnice ne treba da piju nista, vec da ce sve priroda srediti icon_rolleyes . grrrr . Nisam mogla verovati.

Sada sam ponovo na Bromokriptinu od decembra do marta i ako budem imala srece od aprila mozemo ponovo raditi na bebi. Samo ovaj put cu sve u detalje pratiti i necu slusati price tipa "sve ce biti ok ne brini se"

Ti hormone nisi radila? Jedan "paket hormona" medju kojima je i Prolaktin je 4*600 dinara=2400, a za stitnu zlezdu je sve komplet oko 1200 dinara. Mozda da proveris pre nove trudnoce? Mislim samo da budes mirna?

: taogica - 6. mart 2010 15:43:25(UTC)
ija ftn šta ti nije bilo ok kod hormona i da li ti je to prva trudnoća?

: taogica - 6. mart 2010 15:41:24(UTC)
Naravno da je sve individualno ali i ia sam za tu varijantu da se sve ispita.Jedan spontani ili missed pa čak i dva mogu da se dese "slučajno" ali kada ih je više onda to nije ok.Meni bi i jedan bio sasvim dovoljan ali kad je moja dr u fazonu -rodila si jedno dete bez problema ne trebaju ti analize.I sve mora da se radi privatno a košta.Ja sam odradila Torch,briseve,papu,mikoplazmu,ureoplazmu,hlamidiju i sve je ok.Sada pijem svaki drugi dan aspirin 100 po savetu lekara.

: ija_ftn - 5. mart 2010 17:51:43(UTC)
To da nema pravila je tacno. Svako je osoba za sebe. Nesto sto meni odgovara ne mora da odgovara nekome drugom i obratno. Nesto sto vazi za nekog ne mora da vazi i za mene. U medicini 2+2 nije uvek 4.

IPAK,
Smatram da treba uraditi sve sto je moguce da se ponovni spontani spreci. Tu pre svega mislim na testove i preglede pre nove trudnoce. Ja sam imala spontani 24.10.2009. i u decembru sam odradila sva moguca ispitivanja (briseve, krvnu sliku, TORCH i hormone). Sve je bilo ok osim hormona. Sada sam na terapiji, a nadam se da cemo od aprila ponovo moci raditi na bebi.

Ja licno nisam smela rizikovati novu trudnocu bez ovih ispitivanja, ali to sam ja. Znam za gomilu slucajeva kada se sledeca trudnoca zavrsila porodjajem i da je sve bilo ok. Ali s druge strane znam da cu uciniti sve da ne moram prezivljavati ono sto sam vec jednom prezivela. Znam da nema 100% garancije, ali sve sto je u mojoj moci ja cu uraditi.

Zelim nam puno beba u 2010. Da budemo srecne, vesele i zdrave trudnice, a potom i mame.

: duckiduca - 4. mart 2010 1:01:56(UTC)
Tao moja bliska drugarica je imala missed u 12 nedelji i to sa bliznacima i napravila je pauzu od par meseci a evo je sada u 27ned. za to nema pravila

: taogica - 4. mart 2010 0:35:18(UTC)
Ja sam posle misseda napravila pauzu malo više od godinu dana, ostala u drugom stanju i opet se desilo isto, od tada je prošlo šest meseci, sve analize su mi ok, preventivno pijem najslabiji aspirin svaki drugi dan prema savetu lekara i pitam se šta bi bilo da opet pokušamo.A posebno me je strah jer je drugi put trudnoća malo duže trajala nego prvi put.Prvi put je to bila 8 nedelja a drugi put 11.A što se kasnije desi sve je teže.

Inače prvi put je rađena analiza nakon keritaže i pisalo je :"U dobijenom materijalu se nalaze edematozne horionske resice sa fibroziranomstromom". - dr kaže- ništa specijalno.

: mnaire - 26. februar 2010 4:01:30(UTC)
Mozda je glupo pitanje, ali me zanima ako neko zna, da li je ST. POST MISSED AB isto sto i ST.POST FMU ? Prijateljica je izgubila bebu i od dva lekara je dobila ove nalaze.

: LediIv - 20. januar 2010 16:47:44(UTC)
pa u stvari logicno - jer ja sam imala kiretazu, pa je logicno da nema ostataka.
ma da, vidis da su oni prilicno jedinstveni u tome da tako rano dizanje tereta ne utice. ja imam poznanicu koja prva tri meseca nije ni znala da je trudna, isla redovno na aerobik, i rodila zdravog decaka... nadam se da ces sad prestati da se grizes i da ces izbaciti i tog najmanjeg crvica sumnje zagrljaj

: mima80 - 20. januar 2010 16:41:40(UTC)
Evo, dodjoh sa pregleda, nista mi spektakularno nije rekla. Ono znaci da su pronadjeni delici ploda ili cega vec. Rekla mi je da je to suvise rana trudnoca da bi dizanje tereta moglo da utice na bilo sta, da trebamo da sacekamo bar 3 meseca, i to je u principu to. Sutra radim vaginalni i cervikalni bris, rekla mi je da uradim krvnu sliku i urin pa opet za koji dan idem do nje da zakazem UZ, kolposkopiju i papu

: LediIv - 19. januar 2010 12:58:30(UTC)
e, evo nasla sam rezultat. meni ne pise takoreci nista. tamo ima nekoliko stavki gde ne pise nista, i pod "patohistoloska dijagnoza" pise samo "residue graviditatis".
javi nam sutra sta ti kaze doktor zagrljaj

: mima80 - 15. januar 2010 13:41:56(UTC)
Jedno pitanjce, nadam se da ce neko umeti da mi odgovori, mada svakako od nedelje planiram posetu ginekologu. Danas sam pokupila HP nalaz gde pise - U dobijenom materijalu se nalazi nekroticna decidua i fragmenti endometrijuma u sekretornoj fazi. Sta je vama pisalo u tim nalazima?

: tanjusha - 8. januar 2010 17:13:28(UTC)
ginekolozi inace preporucuju da se ceka 3-6 meseci, mada je sada kiretaza rutinska star i sada se radi mnogo savremenije i bolje nego ranije, pa tako u nekim zemljama ne treba da cekas uopste, a sada sve cesce to i kod nas cujem...
to sa kiretayom nema veze da li ce trudnoca biti OK...
ljubim Vas sve i PUNO DECE u 2010.

: tanjusha - 8. januar 2010 17:10:30(UTC)
joj, ja ne znam sta da ti kazem, jer sam ja cekala... prvi put 4 meseca, pa se ponovilo i evo sada 1.5 goginu... sada sam trudna 10. nedelja i verujem da ce sve biti OK za 3 nedelje na UZ...
srecni svima, od srca

: mima80 - 5. januar 2010 19:35:20(UTC)
Hvala vam na odgovorima!!!Ja mislim da cu ipak sacekati koji mesec, malo me je strah da mi se situacija ne ponovi, zato sto znam neke slucajeve kada su spontani ponavljali iz meseca u mesec pa ne bih da rizikujem

: lena77* - 5. januar 2010 18:37:59(UTC)

Ja sam jedna od onih srecnica ako mogu to da kazem koja je nakon kiretaze zatrudnela prvi mesec...

kiretazu sam imala 14.10.2008. menstruaciju sam dobila 18.11.2008. a moju slatku i zdravu devojcicu sam rodila 08.09.2009

: Slatka mala torta - 5. januar 2010 18:02:21(UTC)
Mima, ja sam tobila tacno 28 dana od dana kiretaze. Nakon toga sledeće menstruacije su mi bile na 30 dana, tako je barem do sada.

: LediIv - 5. januar 2010 16:25:33(UTC)
mima, ne mogu tacnod a se setim, znam da sam dobila posle 30 i nesto dana, mislim 33-35. posle sam imala na 30-33 dana, sto je meni uobicajeno. u stvari, tad mi se cak i normalizovala, jer sam u periodu od porodjaja s lenom do te trudnoce povremeno imala prilicno neredovne (jednom cak pauzu od 85 dana icon_eek ), a posle kiretaze su se ustalile na ta 30-33 dana.

: Ksenija 09 - 5. januar 2010 15:50:09(UTC)
Ja sam baš ovde na forumu pročitala da su žene zatrudnele posle samo jednog ciklusa od kiretaže i uspešno iznele trudnoću.Tako sam i ja. Kiretaža 28 oktobra 2008,prvi ciklus 2 decembra, zatrudnela i sada držim moje zlato od 4 mes. dok ovo kuckam. caos

: Mozart - 5. januar 2010 15:40:19(UTC)

Moj prvi missed se zavrsio kiretazom.Sledecu menstruaciju sam dobila posle 42 dana. To je negde oko 6 nedelja.To je neki normalni period,kod nekog dodje i ranije. Posle mi se ciklus ustalio na 30,32 dana. Cekala sam da mi prodju 3 menstruacije pa smo onda poceli opet da radimo na bebi.

Drugi missed je na moju srecu prosao bez kiretaze. Konstatovana je trudnoca na UZ i posle 2 dana sam iskrvarila. Plod je bio mali i sve je otislo kao menstruacija.Posle toga mi je redovno opet dosla.Ja sam ipak sacekala jedan ciklus da prodje.

Posle sam dosla do zakljucka da je kod mene problem progesteron.Ima ga dovoljno u pocetku ali cim dodje do trudnoce on naglo pada i ja sam zbog njega gubila trudnocu.Zahvaljuci njemu odrzala mi se 3 trudnoca.

: mima80 - 5. januar 2010 14:14:20(UTC)
I meni je ginekolog savetovao da sacekam 3 meseca. Nije mi bas skroz jasno da li se nakon spontanog odmah uspostavlja ciklus, tj. kad mogu da ocekujem da dobijem sledecu menstruaciju

: LediIv - 4. januar 2010 13:39:00(UTC)
razlikuju se misljenja doktora. u americi, na primer, uglavnom ne savetuju cekanje, ili eventualno jednu menstruaciju. moja doktorka ovde koja mi je radila kiretazu savetovala mi je 6 meseci da bi se zid materice oporavio od kiretaze. moja lekarka kod koje idem privatno mi je savetovala da sacekam da prodju 3-4 menstruacije. ako se ne varam, sacekala sam 4 menstruacije, mozda ipak i samo tri, vise ne mogu da se setim tacno. ono sto znam je da sam kiretazu imala 26. decembra, a poslednja menstruacija pre trudnoce mi je bila 24. april. tako da sam sacekala 4 meseca, i iz prvog pokusaja sam zatrudnela, i kao sto sam gore rekla, imala odlicnu trudnocu posle toga.

: Slatka mala torta - 4. januar 2010 13:05:39(UTC)
Drage moje, posle koliko meseci od spontanog i kiretaže ste počele ponovo da pokušavate?
Meni je doktorka rekla da sačekamo 3 meseca - pretpostavljam da to znači da nakon 3. menstruacije mogu da ponovo pokušam?
Hvala na odgovorima i želim vam svima srećnu NG i po jednu bebicu u 2010 :)

: ketrinbg - 26. decembar 2009 19:22:56(UTC)
Tanjusha i ja imam osecaj da ce sada biti sve u redu.Uzgred i ja sam zdrav.radnik.
UZ BOZJU POMOC IZGURACEMO TRUDNOCE.
I SVIM OSTALIM ZENAMA ZELIM DA JEDNOG DANA POSTANU MAJKE.

: tanjusha - 26. decembar 2009 14:13:43(UTC)
Uzgred, znam da je jos prerano da bilo st abude 100% sigurno, ali ja sada imam osecaj da je sve ok.
Mislim da sam sve uradila sto je u mojj moci, sada samo nek nam je Bog u pomoci...
I ja imam jedno zdravo i pravo dete kje ima vec 6 god...
PUNO SRECEEEEEE

CafeMom Tickers

CafeMom Tickers

: tanjusha - 26. decembar 2009 13:56:16(UTC)
procitala sam sada tvoju poruku i to sam radila, ali nisam mozda nabrojala. I meni su otkrili ureaplazmu i popila sam 3 kutije razlicitih antibiotika i napokon sam je izlecila. Evo sada sam 8 nedelja i verujem da je ovog puta sve OK

: LediIv - 23. decembar 2009 23:38:39(UTC)
sve zavisi od toga sta je bio uzrok (bar pretpostavljeni) pobacaja. meni su tvrdili da je kod mene bila "koncepcijska greska", tj jednostavno je pri spajanju hromozoma doslo do neke greske, niko ne zna zasto niti to moze da se utvrdi, i "plod nije dobio sve potrebne informacije za razvoj", tj u samom startu je bilo beznadezno. i onda kad je doslo do faze u razvoju za koji nije bilo genetske "informacije", plod je jednostavno prestao dalje da se razvija. to je moje laicko shvatanje onoga sto su mi rekli, moguce je da nisam dobro razumela.
e da, zaboravih da kazem - meni su utvrdili u 9. nedelji da imam missed, odnosno u "8+" nedelji. tad su ustanovili da je beba prestala da se razvija sa 6 nedelja i 3 dana.
kako god, u takvim slucajevima se ne rade nikakve analize jer nema sta da se utvrdi. ja sam relativno skoro pre toga imala jednu zdravu i uspelu trudnocu (pre koje sam testirana samo na ono osnovno +hlamidiju), i nisu mi predlozili nikakve analize pre nego sto ponovo pokusam da zatrudnim, tako da nista nisam ni radila, a sledeca trudnoca je bila uspesna.
nadam se da ce i tebi biti isto zagrljaj zagrljaj zagrljaj

: ija_ftn - 23. decembar 2009 23:20:10(UTC)
Citat:
gagapsi - 11/12/2009 23:15

Zdravo cure ne bih volela da se ikad vise sretnemo ovde vec na nekoj mnogo lepsoj temi! Ja sam juce odradila kiretazu , u 11ned. na uz plod je nestao, gestacijski mesak odgovara 7 ned. ali ja mislim da je sve bilo dobro do prosle nedelje, mislim da se mesak jednostavno ssmanjio. Ne znam zasto?!
Molila bih vas da mi kazete koje bi sve analize mogla da odradim. Prva mi je trudnoca, bila... a pokusavali smo god. i po dana... Jos nesto me zanima da li sada ima svrhe raditi spermogram jer to nismo, koliko sam cula los spermatozoid ne moze da oplodi jajnu cel?

Zaista mi je zao. Znam kako ti je. Ja sam imala spontani pre dva meseca u 12 nedelji. Znam da ti se cini kao da sanjas neki ruzan san, i da se sve to ne desava tebi, ali vremenom bude lakse. Veruj mi.

Postoji tema "Koje preglede treba izvrsiti pre trudnoce" gde sve pise. Ukratko:

Svako ko je imao pobacaj trebalo bi (po mom misljenu, a ja nisam lekar vec samo neko ko je sve to vec prosao) da uradi:
TORCH
test na chlamidiju, ureoplaznu i micoplasmu, PAPA i VB na (gljivice i bakterije mislim da se zove "mikoloski i bakterioloski bris"),
hormonalni status.

: ketrinbg - 23. decembar 2009 18:20:05(UTC)
tanjusha ja sam imala 3 misseda i 2 habitualna pobacaja(u12ned,u9ned,pa dva u petom mesecu ina kraju u 10ned)Vidim da nisi radila briseve na hlamidiju,mikoplazmu,ureaplazmu.Iz mog licnog iskustva obavezno to radi.Meni su to otkrili posle petog pobacaja.Obavezno da radi i tm.Meni su nasli ureaplazmu a mm ureaplazmu i mikoplazmu.Ja sam briseve radila 3-4 puta ali nisam imala,a mm nikada nije radio.Pitala sam docu da li mi on prenosio,on je rekao da se zenama teze otkriva i da je sve moguce.Ostali rezultati u redu.Ako bbog da ja cu se u aprilu poroditi

: tanjusha - 14. decembar 2009 15:13:24(UTC)
Što se tiče nalaza ja sam sve odradila... Uradili smo spermogram, koji je EXTRA, ja sam radila HORMONE, test opterećenja glukozom, test oksidativnog stresa, radila sam trombotest i još neke nalaze na sudskoj medicini vezane za genetiku. Odradila sam CROSS MACH, KRVNU GRUPU, Rh faktor, TORC (viruse u krvi), PAPA i običan vaginalni bris...
ufff, vidi sve mi je bilo u najboljem redu i eto opet joj se ne sviđa kako se razvija trudnoća. Ja sam sigurna da bez obzira na ishod ove trudnoće neću stati na ovom i da ću sve moguće ispitati, mada ovo što mi je rekla doktorka sam uradila,a i genetičer je rekao da je sve OK. E sad, znaš kako... pre nego što sam počela bilo šta od toga da ardim, ginekolog koji mi je vodio prvu trudnoću iz koje se rodila moja ćerkica mi je rekao da ne radim ništa od nalaza, jer će na kraju svi biti uredni,a meni se desilo, pa se desilo...Ne znam kome da verujem, svi su u pravu a ja već drugi put sklonila jer ne valja...
Nisam pametna, ali se nadam da sam ti bar mealo pomogla da što se tiče ovih nalaza možeš ih uraditi pa se posavetovati sa kliničkim ginekologom ili negde peivatno.
ŽELIM TI PUNO SREĆE, KAO I SVIMA NAMA...

: gagapsi - 13. decembar 2009 0:15:44(UTC)
Zdravo cure ne bih volela da se ikad vise sretnemo ovde vec na nekoj mnogo lepsoj temi! Ja sam juce odradila kiretazu , u 11ned. na uz plod je nestao, gestacijski mesak odgovara 7 ned. ali ja mislim da je sve bilo dobro do prosle nedelje, mislim da se mesak jednostavno ssmanjio. Ne znam zasto?!
Molila bih vas da mi kazete koje bi sve analize mogla da odradim. Prva mi je trudnoca, bila... a pokusavali smo god. i po dana... Jos nesto me zanima da li sada ima svrhe raditi spermogram jer to nismo, koliko sam cula los spermatozoid ne moze da oplodi jajnu cel?

: tanjusha - 10. decembar 2009 18:12:16(UTC)
ja samo mogu da se poistovetim sa nekim od vas...ali koliko vidim ima NAS dosta. Ja sam prvi missed imala u avgustu 2007. 2004 sam u februaru rodila devojcicu zdravu i pravu (sa prvim suprugom). Te 2007 se nisam mnogo uzrujala zbog ishoda, jer sam izmedju ostalog u zdravstveni radnik i znam da je za sve bolje da ode ukoliko ne valja. To se desilo u 8 nedelji trudnoce. Drugi put sam ostala trudna iste godine u decembru i u januaru su mi konstatovali BLIHTED OVUM, te sam u januaru 2008. ponovo isla na kiretazu. Tada sam sve ispitala, i sa genetskim nalazom je sve bilo u najboljem redu. U januaru ove godine sam krenula na ispitivanja...Nema sta nisam ispitala, radila sam TORCH, CROSS MACH, genetiku, hormone, test opterecenja glukozom, trombo test, cak sam i na sudsku medicinu isla za neke analize gena... nema sta nisam uradila, a i moj momak isto I SVE JE UREDU!!!
Sada sam ponovo trudna, trebalo bi da je sesta nedelja. Bila sam na UZ i doktorka mi je rekal da dodjem za desetak dana, jer ne vidi eho ploda i gestacijski mesak je nepravilan. Nemam cega da se plasim, ali bih volela da znam zasto mi se sve ovo desava i KOME da SE OBRATIM!!!???
POMOZITE ukoliko znate nekoga ko bi mogao da me posavetuje...

: Optimista83 - 7. decembar 2009 2:45:21(UTC)
Jako tuzna i teska tema. Ja sam u martu imala missed u 11 nedelji,u pitanju je prva trudnoca.Do tada je na svakom UZ pregledu bilo sve u redu ,da bi mi na poslednjem konstatovali prestanak rada srca ploda.Uradjena mi je kiretaza u totalnoj anesteziji,fizicki sam se brzo oporavila,ali psihicki josh uvek nisam,cesto se setim svega,cesto placem i onaj ko to nije preziveo ne moze da razume ovu tugu.Plasim se nove trudnoce,mislim da treba josh vremena da se psihicki oporavim.

: zabrinuto_preplasena - 12. novembar 2009 20:43:38(UTC)
uradjena mi je iretaza pod totalnom anastezijom...probudila sam se i imala osecaj kao da sam dobila...danas me malo boli i kao da probada ali nije strasno...milion puta se pitam zasto...zasto...zasto nama...znam nisam jedina koja prolazi kroz ovo ali zasto ovaj put...akoje sve bilo u bozijim rukama zasto...u ovome nema nista dobro..cemu tolike kazne i dokle...i sta sad opet brojanje,racunanje,cekanje dve crtice na testu...cemu molitve kad mi nije pomogao kada je bio najpotrebniji...cemu nada kad ce uvek postojati strah...ako sam mlada zasto meni...znam zene rode u 50oj bez problema...nemam snage da verujem pozitivno kad me stalno prati tuga...sta moze biti gore od ovoga zelis dobijes i moras da sklonis nema vece kazne...izvinite danas me je bas sastavilo

: Mozart - 9. novembar 2009 13:37:17(UTC)
E svaasta sto ljudi sto cudi.
Zabrinuta odes u bilo koju privatnu lab. i kazes hocu da uradim Torch.Oni ti izvade krv i sutra dobijes rezultate.
Zao mi je sto ti se do desilo, ja sam imala 2 misseda i znam sve kako je. Drzi se i puno pozdrava

: zabrinuto_preplasena - 9. novembar 2009 13:30:22(UTC)
pa i ja koliko znam patolog radi sa mrtvacima e sad zasto mene tamo misli da salje to neznam...mozda se utvrdi razlog nemam pojma stvarno...nista mi nije jasno...

: beby*8 - 9. novembar 2009 12:52:31(UTC)
juuuuuuu zar patolog nije onaj koji radi sa mrtvacima ?????????????????
što tamo da te šalje?????
ja sam radila TORCH na samom početku druge trudnoce u higijenskom zavodu...
vadi se krv i proveravaju se antitela na citomegano virus, rubeolu, toksoplazmu i još neke...koji mogu biti uzročnici spontanog pobačaja, ali mislim da ti je bolje da prvo odradiš briseve na hlamidiju, mikroplazmu-ureoplazmu i papa

: zabrinuto_preplasena - 9. novembar 2009 10:39:27(UTC)
izvinite nisam bas upucena najbolje...citala sam na nekim odgovorima torch sta je to?jel se to radi kod patologa?moj dr je rekao kad se malo oporavim posle kiretaze da dodjem pa ce me poslati kod patologa...sta se tamo radi?prvi put se susrecem sa ovakavim slucajem i neznam sta je sta...onaj sponati kad sam imala nisam nista radila icon_surprised ops:

: zabrinuto_preplasena - 9. novembar 2009 10:20:00(UTC)
nisam ni slitila da nisam jeddina...toliko je vas proslo kroz ovo sto ja prolazim...ljudski je da odtugujemo...to je nrmalno...zato svi koji su prosli i koji prolaze kroz ovo treba da verujemo...jer mi to mozemo...Padovi i tuge i sluze da ojacamo i da se dignemo.Samo onaj ko se dignuo posle pada i nastavio da korača je stigao na cilj...

: m.magdalena - 8. novembar 2009 19:20:53(UTC)
Jako mi je zao sto prolazis kroz ovo ...u aprilu sam po drugi put to dozivela,tako da tacno znam kako se osecas....
Tesko je,ali moras da preguras to....izdrzi...saljem ti puno podrske i pozitivnih misli....

: beby*8 - 8. novembar 2009 16:36:38(UTC)
a ja sam mislila na totalnu anesteziju, da te uspavaju to se plaća...
ja sam posle 1h išla kući, ali kod privatnika...
sve su one drske i bezobrazne, ako im se ne plati...uffffffff
samo budi jaka znam da je teško....

: zabrinuto_preplasena - 8. novembar 2009 16:23:09(UTC)

pa imala sam zakazanu kiretazu za petak u pola 8 medjutim ja sam bila kod mog lekara jos jednom da me pregleda i po uput e sad posto putujem sa strane ja sam stigla u betaniju oko pola 9 i nije me primila na kiretazu kaze sto nisam tad dosla...i dalje je bila neljubazna...onda me je zakazala za sredu...mada kao konstatuje da moze krenuti samo za vikend...u subotu mi je krenulo malo i rekli su mi ako krene jace da curi da dodjem medjutim meni je stalo...i sad cekam sredu ako se nedesi pre toga nesto...kazu ako krvarenje krene onda rade na zivo sve a inace rade redovno sa opstom anastezijom...jako je neljubazna i drska dr mislim bilo koja blaza rec ili ljubaznost u ovim situacijama bi mi znacila...ali sta cu ljudi su takvi drski...

idem tamo neznam ni sta me ceka...neznam jel cu ostati tamo na lezanju ili odma idem kuci...

: beby*8 - 8. novembar 2009 12:19:09(UTC)
ako ti krenu ne daj Bože jači bolovi ili veće krvarenje odmah se javi u betaniju...
nekada plod ode sam od sebe, a nekada je potrebna kiretaža...jako je tužno i žalosno što se toliko dana čeka kiretaža u betaniji...

: beby*8 - 8. novembar 2009 12:16:10(UTC)

Citat:
zabrinuto_preplasena - 7/11/2009 22:32 e drage moje evo i mene da vam se pridruzim...naime nova sam ovde i zelim da podelim iskustvo sa vama...oko 2 godine nisam mogla da ostanem trudna prethodno sam imala pobacaj a da nisam ni znala da sam trudna dok nisam izgubila samo od sebe nije mi radjena intervencija...15.10 saznajem radosnu vest trudna sam 5 nedelja...27.10 krene mi nesto braon primim inekciju progesteron i to stane...2.11 odem na ultrazvuk...doktor prebledeo nista negovori...ukljuci ono za srcane radnje i cuje se samo suskanje...zatim me posalje na betaniju gde je konstatovano missed ab u 9 nedelji...mislim da mi se svet srusio...zasto meni zasto... ja mislila sam da sam jedina ja ta sa takvim slucajem...uradim betu i rezultat je bio 6628 peta nedelja sto je znacilo da je uginuo jos pre 4 nedelje...sokirala sam se...pala u depresiju i sad cekam sredu da mi urade kiretazu na betaniji...e sad dobila sam uput za stacionarno lecenje i zaboravi da ih pitam tamo skroz sam se zbunila jer me docekala neljubazna doktorica...da li neko zna da li se placa i koliko kiretaza na betaniji da znam da se spremim?

znam da je teško, ali moraš budi jaka... i ja sam imala missed u 8 nedelji mi je konstatovana, isto tako braonkasto mi se pojavilo, bila je noć sećam se kao da je juče milo, u betaniju sam otišla i primila me Irena Bujas bila je odvratna i samo kada se setim kako mi je drsko i bezobrazno saopštila tužnu vest dođe mi i sada da odem da je ud...i onda sam sutradan otišla privatno na uz ( bio je petak ) da proverim...

inače bilo je četvrtak oko 23h kada sam otišla u betaniju i zakazana mi je bila kiretaža tek u sredu, jer se sredom radi kiretaža totalnom anestezijom i rečeno mi je da se plaća 2000 i nešto din, a da se lokalna ne plaća...nisam mogla da čekam toliko, jer me je psihički ubijalo i onda sam kiretažu uradila privatno koštalo je oko 10000din, inače u betaniji rade sa starom metodom struganjem, a privatnici to rade vakumom i dolaze stručnjaci iz betanije...tužno je što je tako kod nas što sve tako rade, velika je sramota, a o ljubaznosti u betaniji da ne pričam :(

nekada nije potrebno da se radi kiretaža kada dr ustanove da je plod ostao...

inače svima preporučujem da urade analize na mikroplazmu-ureoplazmu, hlamidiju i TORCH, jer oni su veliki uzročnici spontanih, meni je konstatovan citomegalo virus na nalazu TORCH-a da je on izazvao spontani...a imala sam problema i sa ureoplazmom, ali sve se to brzo izleči...

kada sam posle 3 meseca posle spontanog ostala trudna isto sam imala to braonkasto krvarenje i odma sam pila utrogestan i primala progresteron i hvala Bogu sve se završilo dobro i sada imam malog pišonju :)

molim vas budite jake i borite se i uradite analize da se ne bi brinule...

i da što pre ostanete ponovo trudne i da sve protekne u najboljem redu i da držite male anđele u naručju...

ljubim vas sve!!! I šta god vam treba koliko god mogu pomoćiću vam za savet...

: malisha75 - 8. novembar 2009 1:35:45(UTC)
Zabrinuta, koliko ja znam, u Betaniji se kiretaza ne placa. Nego, zasto su ti zakazali tek u sredu??? Imas li neke tegobe? Bolove? Jako intenzivno krvarenje??? Bilo šta? Ja sam imala pobačaj u osmoj nedelji i nisam išla na kiretažu. Krvarila sam umereno 11 dana i to je bilo sve. Nikakvi bolovi, ništa, samo krvarenje. Na svaki treći dana sam išla na kontrolu u bolnicu gde su mi radili UZ i HCG. Na UZ se nije nista videlo, jer trudnoća nije ni odmakla mnogo, a HCG je postepeno padao. Svaka žena i svaki pobačaj je priča za sebe i nema se smisla porediti. Ali, mislim da ne bi bilo loše da potražiš i drugo mišljenje o tome da li je baš neophodna kiretaža? Ipak je to intervencija, tj operacija, a možda može sve i prirodno da prođe. Kad već misle da možeš da čekaš do srede, onda očigledno nije neka hitna situacija u pitanju. Ne znam, konsultuj se još sa nekim. Mnogo mi je žao što moraš da prođeš kroz sve ovo, ali, glavu gore, biće beba, samo se ti lepo oporavi!

: zabrinuto_preplasena - 8. novembar 2009 0:32:18(UTC)
e drage moje evo i mene da vam se pridruzim...naime nova sam ovde i zelim da podelim iskustvo sa vama...oko 2 godine nisam mogla da ostanem trudna prethodno sam imala pobacaj a da nisam ni znala da sam trudna dok nisam izgubila samo od sebe nije mi radjena intervencija...15.10 saznajem radosnu vest trudna sam 5 nedelja...27.10 krene mi nesto braon primim inekciju progesteron i to stane...2.11 odem na ultrazvuk...doktor prebledeo nista negovori...ukljuci ono za srcane radnje i cuje se samo suskanje...zatim me posalje na betaniju gde je konstatovano missed ab u 9 nedelji...mislim da mi se svet srusio...zasto meni zasto... ja mislila sam da sam jedina ja ta sa takvim slucajem...uradim betu i rezultat je bio 6628 peta nedelja sto je znacilo da je uginuo jos pre 4 nedelje...sokirala sam se...pala u depresiju i sad cekam sredu da mi urade kiretazu na betaniji...e sad dobila sam uput za stacionarno lecenje i zaboravi da ih pitam tamo skroz sam se zbunila jer me docekala neljubazna doktorica...da li neko zna da li se placa i koliko kiretaza na betaniji da znam da se spremim?

: ija_ftn - 5. novembar 2009 1:37:39(UTC)
Citat:
silva81 - 15/9/2009 19:36

Totalno sam zbunjena,jos uvek ne mogu da shvatim zasto bas meni! Prvog dana ovog meseca otisla na kontrolu,tad je bila sesta nedelja,receno mi da se embrion nije razvio da postoji samo gestacijski mesak i da moram na kiretazu,u Betaniji mi zakazu za tri dana bez obzira sto sam pocela vec da krvarim,usput mi je receno da ako krene jace hitno da dodjem i onda bi mi radili nazivo.Prenerazila sam se kad su to rekli i pitala gde bih mogla kiretazu da uradim privatno kako ne bih docekala takve bolove,informaciju sam dobila od doktora gde on to radi privatno i to popodne je obavljeno.Do odlaska u ordinaciju bolovi su bili sve jaci kao i krvarenje,bila sam vec totalno iznemogla.Tokom noci dobila sam temperatu iznad 39,javila se dr i ujutru primljena u Betaniju gde sam dobila velike doze antibiotika,za dva dana temperature nije bilo,ja kao prebijena,iznurena,ne mogu da se dozovem sta se uopste desilo. Pitam dr zasto to ida li ce ostaviti neke posledice,receno mi je da postoje 3000 razloga i obicno se ne zna zasto i da posledica ne bi trebalo da bude i da nakon sest meseci probam ponovo. Tek tako,kao da se malo igramo aja moju tugu i sok koji sam pretrpela ne mogu da opisem. Zao mi je sto je missed ab toliko cest i zaista zena posle toga nije vise ista. Najveci je strah sta ako i sledeca trudnoca prodje tako,mene licno brine da li cu moci zatrudneti posle svega ovoga. Treba uzeti stvar u svoje ruke,naci dobrog privatnog ginekologa,objasniti i korak po korak krenuti pa ipak proveti da li negde u nama postoji problem,u drzavnoj samo gledaju kako da te otresu niko ne zalazi u problem! Javljam se kad nasto saznam,do tad zelim vam svima male bebice!

Zaista mi je zao.

Ja sam pocetkom oktobra isla na UZ u ZOV i cula srce moje bebe. Tada sam bila u 9 nedelji trudnoce. Imala sam za danas (04.11) zakazan 1. ekspertski, ali sam u medjuvremenu prokrvarila. 24.okt u subotu sam se javila u Betaniju, gde su konstatovali da velicina bebe odgovara IX g.n a trebala bi biti u XII g.n. i da srce vise ne kuca. Posto nemaju dezurnog anesteziologa poslali su me kuci i rekli da se javim u ponedeljak na kiretazu. Taj osecaj da nosim vec dve nedelje mrtvu bebu je strasan.

U nedelju uvece sam imala strasan odliv pa sam se javila u Betaniji. Dezurni lekar mi je odradio kiretazu nazivo (jer anestaziologa nije bilo, a ja bih iskrvarila do jutra). Mislim da nikada taj bol necu zaboraviti. Sva sreca pa je sestra bila extra ljubazna i svo vreme je govorila sta sledi i koliko ce jos trajati i tesila me je, polivala vodom. Kada se sve zavrsilo dr je ispricao zasto se to moglo desiti, da ne ocajavam i da odradim neke pretrage (TORCH itd), da ce sve biti u redu i da se javim na kontrolu kod svoje dr.

Danas sam umesto 1. ekspertskog kod dr isla na 1. kontrolu nakon kiretaze. Sva sreca pa je zahvat uradjen dobro i ne bih trebala imati komplikacija. Ja sam jos uvek ocajna. Ne znam kako dalje i ne znam kako da sve to prihvatim.

Nadam se da ce sledeca trudnoca doci brzo i da ce sve biti u redu. Do tada planiram odraditi sve pretrage, popraviti svoju krvnu sliku i psihicki se pripremiti za sve.

Na kraju bih zelela reci, da sam u Betaniji naisla na tog divnog doktora koji je imao strpljenja i u nedelju uvece da mi odradi tako ruzan zahvat, i da je pri tom ostao priseban i saosecajan. Koliko prica sam cula o toj Betaniji ja sam se prijatno iznenadila. Kiretaza nikada nije prijatna (cak ni u totalnoj anesteziji, a ne u lokalnoj koja po mom misljenju i ne deljuje) ali mnogo znaci topla rec i strpljenje lekara koji je izvodi.

: Maja Neca - 26. oktobar 2009 1:44:35(UTC)
Ja sam imala dva takva iskustva,jedno pre,a jedno posle vadjenja jednog jajnika..U sustini rekli su da je problem bio sto nemam dovoljno progesterona,kao ni moja sestra,ni moja majka.

Moje razocarenje je utoliko bilo gore jer sam slabije prokrvarila,i kada sam otisla kod doktora materica mi je bila prazna,a prethodni put sam cula otkucaje srca,nije bilo potrebe za kiretazom!A ja verujem da dete nije zivo kad se rodi, vec kad se oplodi jajna celija...

Drago mi je bar zbog vas, jer citam vasa iskustva i vidim da pored svega svaka ima bar jednog bebca,znaci,ima nade i za nas...

: lena77* - 1. oktobar 2009 11:01:41(UTC)

nerado svracam na ovu temu ali opet zelim da napisem moje iskustvo ako ce ono bar nekom malo znaciti i uliti bar malo nade...

ne tako davno , skoro pre godinu dana pisala sam na ovu temu...sad sam izlistala da vidim i verujte opet su mi suze posle niz lice.

prosle godine 14.10.2008  imala sam kiretazu a razlog je bio mised...kako je dosao oktombar ja sam jako tuzna jer se setim svega...iako sad vec imama svoje CEDO

evo moje price: nakon skoro tri godine pokusaja da ostanem trudna 08.09.2008 sam prvi put ugledala svoje II crtice...usledila je sreca, radost...da bi se ubrzo razocarala...neznam kako sam to prezivela...jedina uteha mi je bio ovaj forum....

sobzirom da mi je to bio prvi missed dr. me nije slala na dodatne analize cak je rekla da odmah nakon prve mens. mogu ponovo pokusati...verujte ja nisam zelela odmah , htela sam ipak malo da se oporavim od svega...medjutim ispostavilo se da sam uistinu ostala odmah trudna nakon prve ...jeste da sam zivela u strahu do4meseca trudnoce...svaki pregled kod dr. ja se uspanicim...cak sam i promenila dr. ne zbog njenog rada vec iz straha ...jednostavno bojala sam se same te ordinacije,stalno su mi se vracale te slike i te njene reci ZAOMI JE VASE BEBE NEMA...

i tako opet kazem Bogu hvala ostala sam jako brzo trudna...cela trudnoca je prosla bez ikakve komlikacije...i zamislite tog istog 08.09 ( kao kad sam ugledala prvi put II ) ali nakon godinu dana tj sada 2009 rodila sam zdravu devojcicu....

...vidim i znam da su mnoge od vas vec postale mame a one koje to nisu nek ne gube nadu ,svima zelim mnogo srece

: duckiduca - 17. septembar 2009 22:54:06(UTC)
Silva i ja sa racula za sebe i meni bi bio termin 16.aprila..pa eto prazan mi stomak..ovo necu nikad zaboraviti ali treba ici dalje i misliti na lepe stvari. KISS I ZATRUDECES TI OPET

: silva81 - 16. septembar 2009 14:47:51(UTC)
Drage moje hvala vam na podrsci! U petak sam zakazala privatno kod doktorke kod koje sam ranije isla na redovne ginekoloske preglede,ona me zaista dobro poznaje i smatram da ce na pravi nacin pristupiti problemu,inace njena specijalizovana oblast je sterilitet i vantelesna oplodnja. Na zalost kod nje nisam isla odmah jer po novom zakonu zvanicno trudnicko bol. moze da vodi iskljucivo drzavna praksa a zbog mog specificnog posla zbog izlozenosti stresu i cemu jos ne morala sam prvo sebe da udaljim i naravno mislila sam da se blagovremeno i njoj javim. Krivo mi je sto u nasoj drzavi takoreci i nema neke zastite trudnica,prosto ne smes na poslu ni da spomenes a kad odes na bolovanje sledi ono bas je morala!! Pozzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
JA SAM IZRACUNALA DA BI MI TERMIN BIO 28.april........................................ :-(

: jelenaorg - 16. septembar 2009 1:49:33(UTC)
Citat:
taogica - 11/8/2009 16:35

Iako sam mislila da me ova tema više neće videti evo mene opet.U 12 nedelji konstatovano mi je da je da više nema srčane radnje i da je plod uginuo u osmoj nedelji.Hitno su mi odradili kiretažu.
To je već drugi missed po redu iako imam jedno dete.
Zanima me da li neko zna da li u Beogradu na GAK-u ili nekoj drugoj klinici mogu da se urade kompletne analize za jedan dan.Sve što je neophodno da bi se našao uzrok.
Hvala.

Tao, zao mi je sto ti se to desava vec drugi put. SAda posto je sve gotovo ako plod nije predat na hitopatologiju nikom nista, ako jeste dobices nalaz za 4 m od prilike. za jedan dan ne moze da se dobije nalaz. Visegratska je sasvim korektna po tom pitanju.

U slucaju da su uzeli da rade nalaz , dali bi ti da potpises neke papire , takodje obavestili bi te o tome.
Pisala sma u temi kakos te podneli pobacaj detaljno o svom iskustvu davno sma tamo pisala.... meni su radili hitopatoloski ali nista nadjeno niej. Plod je bio potpuno zdrav. Psole svega sam radila niz analiza na ureo, cito i miko plazme- nista, clamidija - nista, hormone stitne zlede TSH, T3 , T4 - sve stima, test opterecenja glukozom odlican i tako . Nikada nisam saznala uzrok. Ako te jos nestoz anima pitaj.

zagrljaj

: m.magdalena - 16. septembar 2009 0:57:54(UTC)
Jako dugo nisam svracala na forum...mogla bih da pisem na vise tema,ali ono sto mi najteze pada za ove cetiri godine koliko se borim sa sterilitetom su dva miseda,prvi u 12.nedelji(2006),drugi u 8.nedelji(2009).Oba spontana potpuno identicna,bez najave,bez bolova,samo tragovi krvarenja,i prestanak srcane radnje na UZ-u.Obe kiretaze su obavljene u opstoj anesteziji.Bol koji sam osetila tada,osecam jos uvek,ne zelim ali pamtim svaku izgovorenu rec lekara,sustanje sa UZ-a mesto otkucaja srca....6 mdecembar i 13 april su moji najgori dani u zivotu....od poslednjeg spontanog je proslo pet meseci,uradila sam brdo analiza od briseva do genetskog ispitivanja,i otkrivena mi je urodjena trombofilija,uz mogucnost da imam i stecenu,ovih dana ocekujem i te rezultate.Sada sam na terapiji Aspirinom,sa idejom da se Heparin uvede u narednoj trudnoci.Procenti i prognoze nisu ohrabrujuci,a ja nikada nisam bila ovako prestravljena..... :(

: malisha75 - 15. septembar 2009 22:58:25(UTC)
Silva, zao mi je sto si izgubila trudnocu, a jos mi je vise zao kada cujem na koji nacin si morala kroz sve to da prodjes. Moje licno misljenje je da je dr iskoristio tvoj strah i sok da bi te navukao da ides privatno. Jer, cak ni u Betaniji se kiretaza ne radi bez anestezije. Grozno je kad si ti u pitanju, stalno se pitas "zasto bas ja???". Prosla sam kroz slicnu situaciju i mogu da zamislim kako se osecas. I moja trudnoca je dogurala tek do gestacijskog meska i posto nije bilo embriona ja sam se naterala da o svemu mislim kao o poremecenom ciklusu. Tako mi je lakse. Ali ipak, dok sam jos mislila da ima sanse, izracunala sam da bi mi termin bio 1. april, tako da cu se tog dana sigurno prisetiti svega.
Istina je da zena posle pobacaja nije ista, ne moze ni biti, ali samo od nas samih zavisi kako cemo dalje gurati. Slazem se da je samo pozitivan stav ispravan! Zelim ti da se sto pre potpuno oporavis i nadjes dobrog dr. Ovde na forumu mozes procitati sta sve valja proveriti posle pobacaja. Uglavnom, jedan spontani pobacaj u ranoj trudnoci nije za veliku brigu, cesto se desava, ispitivanja se savetuju tek ako se ne daj Boze ponovi. Meni su radili samo hormone stitne zlezde, prolaktin i progesteron.
Najmerodavniji je naravno savet lekara, ali nije lose malo se unapred informisati, tek da ne misli da moze da te voza i kontrolise do besvesti samo da bi ti uzeo novac.

: duckiduca - 15. septembar 2009 22:03:36(UTC)
Silva bice bebe i zatrudneces opet. Bolje je sto se desilo to na pocetku veruj mi..i ja sam imala pobacaj i pitam se zasto bas mene..ali ajde..jbg zivot ide dalje i moramo sve mi misliti pozitvno..

: silva81 - 15. septembar 2009 21:36:19(UTC)
Totalno sam zbunjena,jos uvek ne mogu da shvatim zasto bas meni! Prvog dana ovog meseca otisla na kontrolu,tad je bila sesta nedelja,receno mi da se embrion nije razvio da postoji samo gestacijski mesak i da moram na kiretazu,u Betaniji mi zakazu za tri dana bez obzira sto sam pocela vec da krvarim,usput mi je receno da ako krene jace hitno da dodjem i onda bi mi radili nazivo.Prenerazila sam se kad su to rekli i pitala gde bih mogla kiretazu da uradim privatno kako ne bih docekala takve bolove,informaciju sam dobila od doktora gde on to radi privatno i to popodne je obavljeno.Do odlaska u ordinaciju bolovi su bili sve jaci kao i krvarenje,bila sam vec totalno iznemogla.Tokom noci dobila sam temperatu iznad 39,javila se dr i ujutru primljena u Betaniju gde sam dobila velike doze antibiotika,za dva dana temperature nije bilo,ja kao prebijena,iznurena,ne mogu da se dozovem sta se uopste desilo. Pitam dr zasto to ida li ce ostaviti neke posledice,receno mi je da postoje 3000 razloga i obicno se ne zna zasto i da posledica ne bi trebalo da bude i da nakon sest meseci probam ponovo. Tek tako,kao da se malo igramo aja moju tugu i sok koji sam pretrpela ne mogu da opisem. Zao mi je sto je missed ab toliko cest i zaista zena posle toga nije vise ista. Najveci je strah sta ako i sledeca trudnoca prodje tako,mene licno brine da li cu moci zatrudneti posle svega ovoga. Treba uzeti stvar u svoje ruke,naci dobrog privatnog ginekologa,objasniti i korak po korak krenuti pa ipak proveti da li negde u nama postoji problem,u drzavnoj samo gledaju kako da te otresu niko ne zalazi u problem! Javljam se kad nasto saznam,do tad zelim vam svima male bebice!

: saska2244 - 22. avgust 2009 23:43:21(UTC)
Tao, draga, nadam se da me se secas iz kafanceta, evo sada citam i ne mogu da verujem sta se desava, bas mi je zao :((( Ne znam sta bi ti rekla, nisam ni znala da si trudna. Definitivno postoji neki razlog zasto se to desavai, ali ne znam kako da saznas. Punoo pozdrava i sta da ti kazem ... drzi se.

: taogica - 11. avgust 2009 18:35:16(UTC)
Iako sam mislila da me ova tema više neće videti evo mene opet.U 12 nedelji konstatovano mi je da je da više nema srčane radnje i da je plod uginuo u osmoj nedelji.Hitno su mi odradili kiretažu.
To je već drugi missed po redu iako imam jedno dete.
Zanima me da li neko zna da li u Beogradu na GAK-u ili nekoj drugoj klinici mogu da se urade kompletne analize za jedan dan.Sve što je neophodno da bi se našao uzrok.
Hvala.

: lalaigedza - 27. jul 2009 17:08:19(UTC)
Mozda ova tema negde postoji ali ja ne mogu da je nadjem.

Koliko dugo i obilno je to trajalo kod vas, koje ste ,nazalost,kao i ja dozivele da izgubite bebu?
Da li nesto (i ako znate,recite sta) utice na kolicinu krvarenja?
Interesuju me licna iskustva,jer dr-i cini mi se, ne mogu da se dogovore!!

: milena_pg - 5. jul 2009 15:27:24(UTC)
Moje prvo iskustvo sa trudnocom je zavrsilo sa pobacajem. To se desilo u 5-oj nedelji trudnoce. Sve je bilo apsolutno normalno do jednoga dana kada sam, ja pametna, odlucila da precistim kucu (bez icijeg znanja). Znajuci da su mi sestre i majka bez problema odrzale svaku trudnocu, tako sam ja pomjerala teske stvari, saginjala se itd.... Malo posle preciscene kuce, legla sam da odmorim i osjetila bol u donjem dijelu stomaka,nesto nalik menstrualnom bolu. Nisam tome pridavala vaznosti, mislila sam umor. Da pomenem, imala sam i temperaturu od 38. Te iste noci pocela sam da krvarim i zavrsila u KBC Podgorica. Primila me dr Ana Coric (ili Ciric). Pored vrlo neljubazne sestre, ona mi se ucinjela malo ljubaznijom. Izvrsila mi je pregled, pa oba ultrazvuka ( spolj. i unutr.) a da ni jednom nije prokomentarisala je li sve ok ili nije. Kad sam je upitala za njeno misljenje, kratko mi je odgovorila sa je sve ok. Samo sam jos trebala da izvadim nalaz za hormon Bhcg i sve ce biti ok. Medjutim, nakon sat vremena i taj nalaz je bio gotov. Ali je on pokazao da nista nije ok. Bhcg je sa 186 pao na 11... Kada sam joj donijela nalaz njen komentar je bio sledeci " Ako je i bilo trudnoce, vise je nema, laku noc" To je bilo sve sto sam cula od te mlade dr u toku nasa 3h druzenja. Ostavila me zbunjenu, da mi nije rekla da treba sama da se iscistim, da treba da mi izadje sluzokoza koja se kasnije pretvara u plancetnu, itd. Ni kontrole, nicega. Kasnije sam otisla privatno, kod dr Jasminke Vukcevic i sve se dobro zavrsilo. Eto, tako nasi dr stimulisu mlade da radjaju... U svakom poslu ima dobrih i losih ljudi, kao i uopste, ali, ovaj poziv treba da obavljaju savjesni i humani ljudi. Jer je po mom misljenju dr Bog, pa onda ljudsko bice.

: moj bukili - 4. jul 2009 13:21:33(UTC)
Bundice i ja sam pre Ogija imala jedan missed u 10-oj nedelji dr.mi je rekao da se nisu dobro spojili muski i zenski hromozomi,posle toga nismo ni muz ni i ja isli ni na kakve analize,zatrudnela sam posle 6 meseci opet i sva sreca ovaj put je sve bilo u redu i rodila zdravo i normalno dete.
nadam se da ce i tebi sledeci put tako biti i to ti zelim od sveg srca.

: Bele - 27. jun 2009 13:23:33(UTC)
Zaboravila sam da kazem da sam uradila i torch test i sve je bilo dobro.Jednostavno plod nije bio u redu od samog pocetka..

: Bele - 27. jun 2009 13:22:02(UTC)
Bundice jako mi je zao to sto ti se desilo jer i ja sam to isto dozivela prosle godine,takodje u 10-oj nedelji.
Meni je krvarenje trajalo neka 2 dana,pila sam kapi (verovatno ih i ti pijes)za skupljanje materice ali sam dobila temperaturu koja je trajala neka 3 dana.
Nisu ti valjda kiretazu radili bez anestezije?
Glavu gore sada..bice beba..zelim ti puno srece!

: Bundica - 25. jun 2009 17:00:01(UTC)
Registrovala sam se skoro, nadala sam se da cu poceti da pisem na I trimestru, ali evo me ovdje...
Prije nedjelju dana imala sam missed, 10. nedjelja trudnoce. U 6 popodne na UZ dr mi je pokazivala srcanu radnju, onda kuci, krvarenje, i u 8 i po navece u bolnicu - uginuo plod, nema srcane radnje. Kiretaza sjutradan, uzasno bolna, nakon 4 dana pojacano krvarenje, opet ciscenje vakuumom, neki ugrusak ostao, bolnije od kiretaze... Od tada su prosla 3 dana, i psihicki bol je skoro sasvim potisnut ogromnim strahom od neke komplikacije koja bi me natjerala da ponovo idem u bolnicu, da opet "ciste" nesto sto su prosli put zaboravili...
Ovo je bila moja prva trudnoca, i moj prvi pobacaj, pa ipak moja dr hoce mene i muza da posalje da radimo genetske analize. Kakva su vasa iskustva s tim?
Osim toga, meni je krvarenje nakon drugog "ciscenja" prestalo na 2 dana, a onda opet pocelo, zajedno s manjim bolovima... Zakazala sam pregled za nedjelju dana, u klinicki centar ne idem opet bez velike muke... Koliko je normalno da krvarenje traje?

: JASNA M - 16. jun 2009 0:57:03(UTC)
IZ SVOG ISKUSTVA MOGU SAMO DA VAM KAZEM............GLAVU GORE, I MISLITE POZITIVNO.

IMALA SAM 3 POBACAJA I SVI SU BILI U 9 NEDELJI TRUDNOCE.
JEDNOM SAM NOSILA BEBICU 4 NEDELJE MRTVU U SEBI,
A DA NISAM NI ZNALA.

A DANAS IMAM 2 DIVNA DECAKA, BOGU HVALA NA NJIMA.

: beby*8 - 24. maj 2009 0:05:42(UTC)
marta obavezno izvadi i bris na mikroplazmu i ureoplazmu (to je jedan bris) i bris na hlamidiju...a u torch spadaju virusi koji se ne mogu leciti vec se samo proverava da li je zbog toga doslo zbog spontanog..

: marta - 23. maj 2009 19:14:45(UTC)
Meni je dr rekao samo torch,mada sam ja cula da se radi i ureaplazma,mikoplazma i hlamidija iz vag.brisa .Iskreno imam poverenje u svog lekara.

: La_mamma - 23. maj 2009 10:58:20(UTC)
Strasno...danas sve treba debelo da se plati. Sramota.
Meni su za sledecu trudnocu predlozili od 3-6 mjeseci...odprilike tako ide.

Ja ne znam sta treba da radim dalje, uradicu papa-test , neki nalaz krvi...i recite ako je jos nesto potrebno ?? !!

: marta - 22. maj 2009 20:40:51(UTC)
I meni je bilo strasno tesko prva dva meseca.Sad sam se malo sredila pa se cak desi da mislim o tome ,a da ne zaplacem.Da se nije desilo sad bih bila u devetom mesecu.Ne znam koliko da cekam ,proslo je 3 meseca a dr je rekao da sacekam 5 .Ja ne mogu vise da cekam planiram da ovog meseca pocnemo iz pocetka.Prosla su tri ciklusa .Ja se osecam dobro pa sta mi Bog da.La mamma sta su tebi rekli za narednu trudnocu?Mene je moj dr poslao da radim TORCH,ali posto on ne moze da mi da uput poslao me u dz.I zamislite nece da midaju .Kazu da jedan spontani nije razlog za torch.Tako da moram privatno.

: La_mamma - 22. maj 2009 17:00:39(UTC)
Hvala ti puno. Dace Bog kad bude vrijeme za to.

Hpp( histopatoloski) nalaz je potpuno cist.Znaci , niti bakterija , niti virusa...nicega sto bi skodilo bebi...to vjerovatno znaci , da beba nije bila jaka i da se nije formirala kako treba da bi mogla prezivjeti.

: moj bukili - 22. maj 2009 0:21:31(UTC)
Hvala La mama na komplimentu,evo i Ogi ti se zahvaljuje i zeli ti da sto pre ponovo zatrudnis i da sve bude u redu i da i ti rodis jednog malog andjeo
Mogu da zamislim kako si se osecala kad su ti rekli da je beba tj.plod uginuo pre 2 nedelje.
meni je isto tako bilo kad sam otisla na pregled rekao mi je da je pre 2,3 dana stalo srce.Koliko puta kazem muzu e sad bi nasa beba imala 10 meseci,al ko zna zasto je to dobro,sada imam Ogija i od srca i tebi zelim da ti se to vise ne ponovi i da rodis jednu lepu bebicu. zagrljaj

: roko - 21. maj 2009 10:57:28(UTC)
Pozdrav upornim mamicama,ja sam imala spontani u 7 tjednu..plod se nije razvijao,imala sam već jedan ciklus gdje sam počela koristiti antibiotike i neke tablete za gljivice iz preventive,jeli mi rano baciti se na pravljenje bebice i zna li tko kako antibiotici utječu na ovulaciju,već sam popila što sam trebala a ovulacija treba doći za 5 dana?

: La_mamma - 17. maj 2009 15:41:08(UTC)
ispravljam gresku...double test , ne triple...do njega nismo stigli ...

: La_mamma - 16. maj 2009 15:43:58(UTC)
Ovo mi je prvi spontani...nikada do sada nisam imala slicnih problema.
Bila sam na kontrolu , 2 nedjelje prije dogadjaja, i sve je bilo u naaaajboljem redu, isti dan radjen i triple test. I on za peticu...
Da bi mi poslije 2 nedjelje rekli ...da je bebi stalo srce, i to po velicini bebe , otprilike prije 2 nedjelje...
Znaci...nista mi nije jasno. 2 nedjelje nosim uginulu bebu u sebi:( Strasno...

: lola78 - 15. maj 2009 15:39:53(UTC)
La mamma bas mi je zao...A da li si puno prije toga bila na kontrolu? Jel bukvalno sve bilo ok? I nalazi krvi i sve?Da li si prije imala kad spontani?

: La_mamma - 14. maj 2009 23:23:07(UTC)
Divno , bukili je medenjak ... :)
Ja se oporavljam...u svakom pogledu...Zaplacem kad me niko ne vidi , kad sam sama...kad legnem... To je normalno, ipak je moj mali andjeo otisao gore...Ljubav moja mala..

Bice sve ok, ja se nadam..I ponovo cu doci ovdje da dijelim sa vama svoje dane , nedjelje i mjesece trudovanja :)
Poljubac od La-mamme

: moj bukili - 12. maj 2009 0:02:19(UTC)
I ja sam pre ovog mog malog misica imala jedan missed abortion.u decembru 2007-e bila sam trudna 10 nedelja,na prvom ultrazvuku sve j bilo ok.posle manje od mesec dana primetila sam kao krv ili vise nesto braonkasto na gacice.Odma sam otisla na pregled i doktor mi je rekao da je bebi stalo srce,i da se to desilo dan,dva pre toga.To je bilo u subotu,a u ponedeljak sam radila kiretazu.Razlog nisu se dobro spojili muski i zenski hromozomi i kao bolje sto se to desilo tada,nego kasnije ili ne daj Boze da se dete rodilo sa nekim anomalijama.A pre tog krvarenja sam se super osecala,nit me je stomak boleo niti krsta.Tada sam nekako izgubila volju da pokusavam ponovo sve sam se plasila da ne bude opet isto.Al hvala Bogu posle 7 meseci sam zatrudnela i sad u martu rodila mog andjela.

: La_mamma - 11. maj 2009 23:11:59(UTC)
Evo i mene ovdje ...sada vidjeh ovaj topic....da sam ranije , ne bih kvarila caskanje svojih prijateljica na topicu II tromjesecje...tamo sam pisala jer sam se tamo zaustavila...
Elem , da ne ponavljam sta je bilo...vec pise tamo...Lagano se oporavljam...jos malo krvarim 6-ti dan je tek...pa je valjda normalno... A dusa boli, i kako pomenem to, suze mi krenu, ali...ok...izdusujem tako...oplakujem mog malog nerodjenog andjela...
lola78 kod mene je pocelo tako sto su me krsta zaboljela , kao da cu da dobijem...a bila sam u 14-oj nedjelji...i otisla sam na UZV , eto...cisto da se umirim, da vidim zasto me krsta bole...kad...imam sta da vidim...jedno sklupcano bicence koje ne mrda i kojem je srce stalo ... ni ja ne znam jos uvijek zasto, cekam pato histoloski nalaz...
Tako da, nema neke najave ...bar kod mene nije bilo...nikakve ...a tek kad je doktor rekao da je plod sigurno 10-ak dana vec uginuo...aaaaaaaaaaaa ...nisam mogla da vjerujem...
Ja sam se osjecala odlicno!!!

Ne znam sta vise da kazem...samo da prodje bol, krvarenje ..a tuga ...svi mi nosimo neku tugu, zauvijek...

: lola78 - 1. maj 2009 21:29:22(UTC)
Citam ove vase postove, i stvarno su mnogo tuzni, i zao mi je sto se sve to izdesavalo. Da li mozete da navedete koje ste simptome imale prije nego vam je konsatovano da je srce bebe ne kuca? Da li ste imale bilo kakvo krvarenje, ili bolove?

: zzvoncica76 - 14. april 2009 19:03:58(UTC)
Razmisljala sam danima citajuci sve ove "teske i tuzne price", da li da se i ja ukljucim... I ono bitnije, da li da stanem u red iza Vas, kao jos jedna u nizu, ili da pokusam malo da Vratim optimizma na nasa lica... Neka bude ovo drugo... Imam 33 godine, i proteklih godina pokusavam postati majka, jer to je jedino sto mi nedostaje da budem potpuna! Imam divnog muza, odlican brak, dobar posao... Ali... Prvi Missed u 7 nedelji... bez ikakve intervencije, bez mnogo suza, eto.. desilo se... Nepunih 6 meseci kasnije, opet nesto nije u redu... 12 nedelja, ali srce ne kuca... Sad je vec drugacije, i suza, i hiruska intervencija, bolnica... Na analizama je sve ok i kod mene i kod njega... Pauza od godinu dana, da se malo vratim psihicki u normalu... Kad, neverovatni bolovi, Beta visoka, ali nema ploda u materici... Opet bolnica, snimanja, rezultati, i naposletku dva puta kolabiram na ginekoloskom stolu za 15 minuta... Vanmatericna trudnoca! Operacija od 2,5 sata... Sepsa vec pocela, izgubila mnogo krvi, ali, na srecu sve je ostalo na svom mestu i citavo, i jajnici i jajovodi....
Pola godine kasnije, dve crtice... I radost, i sreca, i po malo straha... Iz nedelje u nedelju rezultati savrseni, UZ odlican.... I tako... 23 nedelje... I onda Bozic... I ja znam da nesto nije u redu! Ne pitajte kako, jednostavno sam znala!
SRCE JE STALO!!!! Tu agoniju, te dane, to mucenje.... ni najgorem neprijatelju ne bih pozelela! Ja jednostavno nisam bila ziva... Htela sam samo da me svi ostave na miru, da mi se ne obracaju... Nisam mogla da vidim bebu ni na slici a da se ne zarozem od placa... I mogla sam da biram... Ili da odustanem, ili da podignem glavu i krenem dalje, i probam ponovo...
I evo me, dve godine su prosle od tad, sve analize su uradjene, svi rezultati su dobri... I ja hocu opet da budem trudna! I ja necu odustati!!!
Ja jednostavno znam da cu je roditi, jednu malu kovrdzavu Magdalenu... Ili jednog Plavookog Luku...
Samo osmeh, i pogled napred... I cvrst zagrljaj mog supruga... I mora biti dobro...
Znam da mora...

: marta - 8. april 2009 20:20:39(UTC)
I meni se dogodilo isto u22 nedelji .To mije bila druga trudnoca.Iz prve koja je bila rizicna ,a orosla odlicno imam dve devojcice od 7 god.Da je bilo ranije mislim da ne bi bilo toliko strasno ali beba je bila velika i pokrete sam osetila .Ma strasno.Jednnostavno je srce prestalo da kuca.To je bilo krajem februara i evo oporavljam se .Moram zbog dece.Jos nekoliko meseci da prodje i da uradim neke analize i onda pravimo bebu Imam toliku zelju da budem trudna.Ceo dan razmisljam o trudnoci ,o bebi igledam kako zene sa stomacima prolaze pored mene i razmisljam "e da se nije desilo sad bi i moj stomak bio toliki".Moj m kaze da sam luda i da stavim tacku na to ,i ja hocu ,ali ne mogu.I najvise mrzim kad kazu "pa imas dvoje dece sta se yoliko traumiras"Da ih imam desetoro za jedanesto mi bilo isto toliko tesko . :(

: Rada1904 - 8. april 2009 16:54:52(UTC)
Cestitam na blizancima!!!!Neka je sa srecom!I ja sam nazalost imala spontani u 5 nedelji pre 4 meseca,radila sam torch,papa,cervikalni+vaginalni ultrazvuk,mikoplazmu,ureplazmu i hlamidiju.Ureplazma je bila pozitivna,pila sam lekove(suprug takodje),i na kontrolnom brisu je negativna-Hvala Bogu.Trenutno koristim nistatin vaginalete zbog kandide,i cim to prodje,radicemo na bebi.Dace Bog,da bude sve u redu.mada sam prilicno opterecena sa svim tim,sta ce,kako ce,hoce li biti sve u redu?Ja sam se u prvoj trudnoci super osecala,sto se tako zavrsilo,niko ne zna.Kazu prirodna selekcija.Znam da moram da mislim pozitivno,kao i sve zene,mame i buduce mame ovde.Nije to ponekad lako.

: bonee - 4. april 2009 17:14:45(UTC)

icon_razz

CAO SVIMA NECU DA CUJEM DA OCAJAVATE,JER PSIHA NAJVISE UTICE NA OSTALA DESAVANJA.MOJE ISKUSTVO JE OVAKO.PRE GODINU DANA IMALA SAM MISSED ABORTUS U 10 NEDELJI.JA I MM SMO POCELI DA POKUSAVAMO T.J NISMO SE PAZILI VEC OD PRVOG SLEDECEG ODNOSA.DOK SAM RAZMISLJALA ZASTO SE TO NEDESAVA NISAM OSTAJALA TRUDNA,POSLE POLA GODINE BUKVALNO KADA SAM PRESTALA DA MISLIM O TRUDNOCI,NEKI CUDNI OSECAJI POCINJU DA MI SE DESAVAJU,JEZIM SE OD SVEGA I SVACEGA I JA NARAVNO POSUMNJAM NA BEBU,URADIM TEST I ETO IZNENADJENJE icon_razz icon_razz icon_razz icon_razz icon_razz icon_razz .TRUDILA SAM SE DA NE RAZMISLJAM STA CE BITI SADA I SVE LEPO TECE,CAK SAM U 21 NEDELJI IMALA JOS JEDNO JAKO LEPO IZNENADJENJE SAZNALA SAM DA CU IMATI BLIZANCE,TEK TADA U 21 NEDELJI. SVIMA POZDRAV NE OCAJAVAJTE I SRECNO 

: goksi - 4. april 2009 16:06:40(UTC)
Evo i mene na ovom tuznom podforumu.......a nisam ni sanjala da to moze meni da se desi...ne opet
a imala sam zelju da se i ja javim na podforumu ''trudnoca'' i da se pohvalim, a nikako se nije dalo.Sad znam i zasto.Sudbina.

: bejbi - 6. mart 2009 12:24:39(UTC)
Pozdrav svima..mislim da su vase price mnogo tuzne jer se i ja pronalazim u njima..imala sam spontani u petoj nedelji trudnoce,dva dana pred to pojavilo mi se nesto braon na gacicama ali nisam nikome pricala mislila sam da je to normalno ali sam se ubrzo prevarila,prokrvarila sam odjednom i dobila nenormalni odliv ostala sam u bolnici i uradjena mi je kiretaza..mnogo sam bila tuzna i stalno sam plakala a posebno kad vidim trudnice i male bebice mnogo mi je bilo tesko...i evo sad posle tri meseca od toga pocela sam da radim nalaze i za sad su svi ok.imam malo leukocita u mokraci i to je sve..ginekolog mi je rekao da mogu da planiram sledecu trudnocu posle trece mece ali me jos muci strah..zelim vam puno srece u novim pokusajima.. zaljubljen

: Buba1976 - 31. januar 2009 18:36:35(UTC)
Ja sam pre godinu dana izgubila bebu u 12 nedelji,patila sam jako,a onda sam odlucila da cemo ponovo probati sto pre.posle 2 meseca sam ponovo ostala trudna i ponovo izgubila bebu prosle godine u maju u 8. nedelji.Ispitivali su mi sve i svasta,na kraju su mi ustanovili trombofiliju,ali neki blazi oblik koja mozda i nije dovela do toga. Na kraju ne znam od cega su spontani.
Mi ponovo pokusavamo,ali nam nesto ne ide.
Breza,sto se tice krvarenja meni se to isto desavalo posle prvog,ali je proslo.

: LediIv - 31. januar 2009 11:47:09(UTC)
uh, sad se prisetih svega zima . meni je missed konstatovan 21.12.2006, a na kiretazu sam cekala do 26.12. to je definitivno pet najgorih dana u mom zivotu. najpre nada da su se mozda lekari prevarili, onda nade potonu i saznanje da nosis u stomaku bebu koja nece preziveti.... ma nista gore na svetu.
izvinite, necu sad jos da mracim ovom mracnom temom...

: LediIv - 31. januar 2009 11:43:44(UTC)
beco, draga, juce sam cula za to na temi "gde su nestali neki ljudi", mnogo mi je zao... nazalost, znam tacno kako je. samo sam i ja imala bar tu srecu, kao i ti, da sam vec imala svoju cerku tada i to mi je bila najveca uteha. uzivaj u njoj, a brzo ce stici i nova trudnoca. ja sam zatrudnela u prvom pokusaju posle, a to je bilo 5 meseci posle kiretaze. mislila sam da cu posle tog groznog iskustva s missed-om, biti nesnosna trudnica, ali nisam. nekako je sve doslo na svoje i na kraju nisam ni mislila na ono sto je bilo. a onda se rodio i ivan i na taj missed vise i ne pomisljam. a kad i pomislim, samo kazem sebi - da se nije to desilo, ne bih nikad upoznala ivana.
znam da ti je sad strasno, strasno, ali ipak vreme leci rane, a na kraju ih nista bolje ne zaleci nego nova beba i radost koju ona donese u kucu.
ljubim te i grlim, a ti ljubi i grli milicu i probaj da ne mislis previse o tome sta je bilo (znam da je to nemoguca misija, ali probaj, zarad sebe i zarad nje)

: Beca - 31. januar 2009 3:56:30(UTC)
Missed ab. konstatovan mi je 24.12. i devetoj nedelji :(
Isti dan radjena je kiretaza :(
Krvarila sam otprilike desetak dana,nisam imala neke jake bolove, tj ne jace od menstrualnih, a o onima u dusi i srcu ne bih... ne mogu...

Menstruaciju sam dobila pre par dana, tacnije negde oko sest nedelja posle.Krvarenje uzas obilno, ne jako bolno, glavobolja, mucnina ma uzas jedan.
Danas je malo lakse, hvala Bogu.

Kontrolu kod ginekologa sam morala pomeriti za desetak dana , u stvari tako dobih termin.

Jako je tesko jos uvek, ma znate i same kako se osecam.Hvala Bogu, pa imam ovu mali guzu koja mi ne da sve i da hocu da vise mislim o tome, ali uvece kada legnem stavim ruku na stomak... icon_cry icon_cry icon_cry icon_cry icon_cry icon_cry
Ma rekla sam da necu vise, ali...

zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj

: breza - 19. decembar 2008 2:18:26(UTC)
lala hvala srce si , samo mi je tesko trenutno...pokusavam da naucim vise o mom tijelu i da vidim sta je "normalno" u mom slucaju. Poslije kiretaze meni nije bio problem krvarenje...meca dosla poslije 7 sedmica...i onda pocinje frka sa spottingom i ucestalim mecama. Elem nisam mogla da "uhvatim" mog doktora danas. Zovem sutra.

: lalaigedza - 18. decembar 2008 10:42:32(UTC)
Brezo,normalizacija ciklusa nakon spontanog je inividualna-kod nekih traje duze a kod nekih krace,neke krvare vise ,neke manje. Sve je stvar organizma.Moras se paziti prehlada i stresova(tako su meni rekli).
Sve sto mislis da je cudno i neobicno reci svom lekaru.
Meni je npr.krvarenje nakon kiretaze trajalo,odpilike,9-10 dana.Od 1-3 dana- onako,manje nego pocetkom ciklusa.nakon treceg dana-sve manje i manje-mozda 10 malih kapljica(bukvalno).Prva menstruacija mi je dosla nako 30 dana od kiretaze,pa naredna na 33,pa 30...

: breza - 18. decembar 2008 9:03:42(UTC)
Na ultrazvuku je otkriveno da se beba ne mrda, nema srcanih otkucaja...ma strasno. Bila sam 12+6 tada...Jako tesko sam prosla kroz taj period...D&C je uradjen septembra 18-tog (13+2), a 7 sedmica poslije sam dobila prvu mecu. "Spotting" se nastavio do sljedece mece. Tada sam i otisla kod cika doce, koji je rekao da krenemo ponovo...Druga meca stize, pa poslije toga 7 dana napokon bez ikakvog spottinga i evo ponovo krece treca meca. Poludicu. Sutra ponovo zovem cika doktora, sta da radim.

Izvadila sam krv i za sad je sve u redu...
Pozitivna sam, voljela bih da mogu opet da krenem u akciju.

Da li se nekome desilo da meca svrcka ovoliko? Bas je nervirajuce.

I ja nisam imala pojma da ovoliko zena prolaze kroz ovu tragediju.

No glavu gore i idemo dalje...hajde da vidimo ko je sljedeci sa dvije linijice trudnica

: Vesna 1975 - 13. decembar 2008 13:21:33(UTC)
Drage moje, mogu vam reci da sto se mog licnog iskustva po pitanju missed abortion-a tice, smatram da se pravi uzrok za to vrlo retko pronadje.
Mogu vam reci da cak otkada sam na ovom forumu sa vama i citam razne slucajeve, dolazim do zakljucka da ni doktori ne znaju ustvari sta treba da rade i kako da pomognu.
Meni je recimo za prvi missed uzrok bila bakterija mycoplasma, a za drugi posto nije opet pronadjena ta bakterija, uradjene su detaljnije analize i pronadjeno je da je uzrok
trombofilija. Sada se bojim nove trudnoce zbog missed-a, jer vidim da oni uvek traze novi uzrok kada dodje do njega.
Takodje sam citala za slucaj u kojem je zena lecena od trombofilije, a eto opet nije uspela da iznese trudnocu, jer se missed ponovio.
Smatram da je jedino sto nam preostaje da pomognemo same sebi, to je upornost, ne treba odustajati, pa valjda ce se jedna trudnoca i odrzati do samoga kraja.

: beby*8 - 4. decembar 2008 23:03:06(UTC)
drage moje samo da vam napisem posle spontanog sama sam trazila da vadim mikroplazmu-ureoplazmu, hlamidiju i pronadjena mi je ureoplazma...i skoro sam radila TORCH i pronadjeno je da sam imala citomegano virus u starom antitelu i to skoro i da je to 99% uzrok spontanog...zato ako sumljate obaveznoradite analize...

: Vesna 1975 - 4. decembar 2008 20:18:07(UTC)
Taogice, naravno da cemo biti uporne, to je jedino sto nam preostaje zar ne?

: taogica - 4. decembar 2008 16:08:44(UTC)
Biohemijsku trudnoću doživi veliki broj žena a da ni ne znaju da su bile trudne.Ukoliko organizam sam odbaci iz nekog razloga oplođenu jajnu ćeliju(najčešće zbog lošeg kvaliteta genetskog materijala) u prvih par nedelja to se zove biohemijska trudnoća.To je kao neka vrsta spontanog samo je trudnoća jako mala i žene je obično zamene sa malo obilnijom menstruacijom.Da nisam radila test i ja bih pomislila isto.Ja sam prokrvarila dan pošto sam imala pozitivan test.Na pregledu su mi konstatovali da je trudnoća postojala(zadebljan endometrijum) ali je otišla.E sad prema onome što sam čitala i missed i biohemijska se u većini slučajeva događaju iz nepoznatih razloga tzv. prirodna selekcija ali mali broj je verovatno izazvan i nekim drugim faktorom.Kako znati da se neće ponoviti?Nikako?
Ja poznajem ženu koja je imala dva misseda između dve do kraja izgurane trudnoće.Prema tome.Treba se truditi pa šta nam Bog da.

: Vesna 1975 - 4. decembar 2008 14:26:18(UTC)
Taogice, ne znam sta da ti kazem, i meni je doktorka rekla posle prvog missed-a da nema potrebe za nekim dodatnim analizama, uradila mi je samo briseve, i tad mi je nadjena mycoplasma
ja sam tad mislila da je ona bila uzrok spontanog, ali kada mi se to desilo po drugi put trazila sam detaljnije analize e tada nisam imala mycoplasmu, ali sam imala taj problem mutacije.
I ko ce sad znati sta je stvarni uzrok. Bojim se da mi se to ne ponovi pa da kažu da postoji nešto treće.
Meni je takođe doktorka prvi put rekla da nema potrebe za nekim analizama, jer sam već rađala.
Na šta se odnosi taj termin "biohemijska trudnoća"?

: taogica - 4. decembar 2008 13:53:03(UTC)
Ja sam htela na svoju ruku da radim TORCH ali me dr ubeđuje kako je nepotrebno.Kao,mlada sam već sam rađala i sl.Ne znam.Posle misseda sam ostala još jednom u drugom stanju ali sam vrlo brzo prokrvarila.Dijagnoza je bila biohemijska trudnoća.I posle toga sam dobila komentar:"Dešava se, ništa ne treba od analiza".Videćemo sledeći put.

: Vesna 1975 - 4. decembar 2008 13:12:40(UTC)
Taogice, ja sam sama na svoju ruku trazila da uradim sve potrebne analize zato sto mi je to bio drugi pobacaj i jako sam se plasila da mogu to isto da dozivim i po treci put.
Zbog toga sam trazila od ginekologa da me uputi na dalje analize. Prvo sam radila analizu krvi (dok sam jos bila trudna), a pre kiretaze, na viruse, zatim glukozu, hs TSH i prolaktin.
Kiretom je upucen na genetsku analizu, zatim sam radila TORCH ustvari antispermatozoidna antitela, i na kraju analizu krvi na stanje trombofilije (tu mi se i pojavio problem mutacije, sto bi trebalo da se prati i leci u trudnoci.)
Svi ostali nalazi su mi bili u redu, genetska analiza takodje i znam da je bila devojcica. (sto sam ja ustvari i zelela, ali eto nije se dalo.)

: taogica - 4. decembar 2008 2:18:49(UTC)
Meni je dr rekla da ne treba da radim nikakve analize posle misseda.Na osnovu čega su Vesna tebi dali da radiš nešto?Jesi li radila sve moguće analize ili je dr odmah posumljala na mycoplasmu ili kako se već zove?

: Vesna 1975 - 3. decembar 2008 13:32:57(UTC)
lalaigedza,
hvala na lepim zeljama nadam se da ce biti tako, a sto se tice "oboje" nemam nista protiv, jos ako bude odjednom, super!

: lalaigedza - 2. decembar 2008 19:05:06(UTC)
Blue meni je iz meseca u mesec bilo normalnije prvo na 30.dan pa sledeca na33. pa opet na 30.dan . Mada je to individualno ,pazi samo malo vise da ne dodje do prelade i izbegavaj stresne situacije. Bar su meni tako rekli.

Vesna 1975 zao mi je sto ti se to desilo,mora se dalje i kao sto sama kazes nadu i upornost ne smemo izgubiti!Puno srece-pa da tvoj sincic dobije batu ili seku dogodine, ILI MOZDA OBOJE......

: Vesna 1975 - 1. decembar 2008 20:22:38(UTC)
Cao, svim clanicama. Ja sam ovde nova, ni sama ne znam odakle da pocnem, niti sta da napisem. Saosecam sa svima i znam kako vam je, jer sam se i ja dva puta nasla u tom groznom stanju miseed-a. Imam jedno dete, sina od dvanaest godina, znam da je to davno bilo i da je razlika velika, ali ja sam pozelela jos jedno dete. Ni sama ne znam zasto sam toliko cekala, mislila sam imam vremena, nije tu bio ni problem ostajanja u drugom stanju, niti nesto drugo, jednostavno mislila sam neka, necu sad ima vremena. I kada sam konacno prosle godine odlucila nema vise cekanja, rekla sam sebi sad. Ostala sam trudna odmah, sledeceg meseca i bila sam presrecna. Otisla sam kod ginekologa, potvrdjena mi je trudnoca, ali mi je doktorka rekla da dodjem za dve nedelje da se proveri vitalnost trudnoce. Nisam mislila da moze nesto da krene naopako, mislila sam mala je trudnoca i to je to. Za dve nedelje sela sam u kola i otisla na kontrolu. Doktorka me pregleda i kaze nesto tu nije u redu, srcana akcija se ne registruje. Meni nista nije jasno, razmisljam pa dobro mozda jos ne treba da se cuje. Medjutim doktorka mi sve objasnjava, i meni krecu suze na oci, jednostavno ne mogu da se obuzdam ne mogu da prestanem da placem, pitam je sta mogu da uradim, kaze nista, mladi ste vi jos uvek, sacekajte da dobijete ponovo i mozete opet da pokusate. Poslala me kuci, da se odmorim, i smirim i da dodjem u cetiri popodne na kiretazu. Jedva sam cekala da izadjem iz ordinacije i to sve jecajuci. Razmisljam ne osecam nikakve bolove, ne krvarim, i dalje osecam blagu mucninu, i blag bol u grudima, sve su to znaci trudnoce, a opet nesto nije u redu. Kada sam dosla do kola shvatila sam da ja uopste ne mogu da sednem u kola i da vozim. Pozvala sam muza da dodje po mene i da povede nekoga da vrati kola kuci. Nista mu nije jasno, cuje preko telefona da placem, ali ja ne mogu da mu kazem sta mi je. Dok sam se okrenula on se vec stvorio pored mene. Tog odvratnog 08.06.2007. vratila sam se popodne na zakazanu kiretazu. Oko mene zene koje namerno svojom voljom prekidaju nezeljenu trudnocu, a ja bi ih sve podavila golim rukama, razmisljam sta bih dala da imam trudnocu kakvu one imaju a ne zele je. Secam se kada su me sestre budile iz anestezije da je prvo sto sam izgovorila bilo jel beba ziva? Posle tog prvog missed-a uradila sam analize i ustanovljeno mi je da imam mycoplasmu koja je najverovatnije i bila uzrok missed-a. Izlecila sam je i pokusala ponovo, ali nije islo. Ostala sam ponovo trudna tek za godinu dana. Medjutim na pregledu opet ista prica, srcana akcija se ne registruje, ja opet u plac, znam sta sledi. Doktorka vidi da sam potresena i predlaze mi da odem kuci, da se malo smirim pa da dodjem u ponedeljak ponovo. to je bio petak, ja je pitam hoce li to promeniti situaciju, hoce li srce poceti da kuca? Ona mi otvoreno odgovara, ne, ali me salje kuci ako ja imam neke nedoumice, da sacekam, ali ona smatra da ce spontani krenuti u svakom slucaju. Vikend je predamnom, razmisljam i pitam je sta ako krene spontani? Ona mi odgovara posto je vikend, moracu u betaniju i radice se kiretaza u lokalnoj anesteziji. Nisam zelela da sve to gledam i da dozivljavam jos dublje psihicke traume i zakazala sam kiretazu istog dana u totalnoj. Opet ista prica, puna cekaonica, a meni zlo, besna sam i stalno se pitam zasto bas ja. Kada je anesteziolog prisla da mi da anesteziju ne moze da mi nadje venu, bode li bode. Kaze mi mora da sam se uplasila pa su mi se vene povukle. Ja opet placem li placem i govorim joj da nisam uplasena nego razocarana i da jedva cekam da sve prodje. Taj dan su me uboli cetiri puta dok mi nisu pronasli venu, nedelju dana su mi obe ruke bile ljubicaste, plave, zelene.......ljudi su na ulici verovatno mislili da sam narkoman. Ni taj odvratni 04.07.2008. nikad necu zaboraviti. Posle ovog missed-a odradila sam detaljnije analize koje su uglavnom bile u redu, osim analize krvi na stanje trombofilije, i sad su mi taj problem povezali sa missed-om. Ne zelim da odustanem, bicu uporna jer ja zelim bebu! Mislim da je proslo dovoljno vremena i pokusacu ponovo. Savetujem i vama nikad ne gubite nadu i upornost ce se na kraju isplatiti.

: Mozart - 30. novembar 2008 1:40:16(UTC)

Posle missed abort. i kiretaze menstruaciju sam dobila tacno za 6 nedelja. Normalno je da menstruacija posle kiretaze dodje za 4 - 6 nedelja. To je neki preod za koji bi trebala da stigne. Kod nekg dodje pre a kod nekog kasnije. Sve je individualno. Posle mi je vestica dolazila na 30 dana.

Drugi put kad sam iskrvarila srecom plod je bio mali i nisam morala na kiretazu dobila sam redovno posle 35 dana. Meni se iz nekog razloga vestica produzila tako da mi je do ove trudnoce posle stizala redovno na 35 dana. Eto ovako je bilo kod mene.

Sada bi trebala da ti se normalizuje i ocekuj sledeci ciklus odprilike kao kad si i pre dobijala.  Vidim po tikeru da ti je dosla za 55 dana. Sada ne bi trebala tako da ti dodje, nego mnogo ranije. caos

: Blue - 29. novembar 2008 2:22:39(UTC)
Devojke moze jedno pitanje? Koliko je vremena proslo posle pobacaja dok vam se ciklus nije normalizovao? hmm

ljubac :-* zagrljaj

: lalaigedza - 26. novembar 2008 18:21:38(UTC)
Vidim da nas ovde ima dosta. Ja sam o ovome pisala vec na temi"kako ste podneli pobacaj" malo sam promasila temu. Tako da ne bih pisala ponovo,reci cu samo da znam i razumem vasu bol.Ali ne smemo pokleknuti-moramo dalje

: beby*8 - 5. novembar 2008 8:57:03(UTC)
SEKER DRAGA MOJA I JA JAS IMALA OVE GODINE MISSED 20 JUNA...EVO SAD SAM OPET TRUDNA, SMIRENA SAM KOLIKO TOLIKO, TRUDIM SE DA MISLIM SAMO POZITIVNI, IAKO SAD IMAM I UREOPLAZMU I PIJEM ANTIBIOTIKE SUPER SAM SMIRENA...MORAMO TO OSTAVITI IZA SEBE...JA SAM OSTALA TRUDNA NE PUNA 3 MESECA OK KIRETAZE...
NEMOJ DA SE PLASIS VEC LEPO U ukrevetu
LJUBIM VAS SVE I OSTAVITE SPONTANE IZA SEBE I GURAJTE NAPRED!!!

: seker - 5. novembar 2008 6:50:34(UTC)
Hvalati punu LediIv, i bas mi e drago sto eve citam sto e neko tako pozitivam kao ti i mozda kad ja ostanem u drugo stanje i ja tako da budem pozitivna.A i sad moram da prihvatim to da pravimo bebicu pa kako bude neka bude. A za to imala si pravo da nema garancij da se to ne desi opet , ali sta da se radi mora da se i proba .Hvala ti LediIv i ako ostanem u drugo stanju bicete obavesteni

: LediIv - 5. novembar 2008 6:33:48(UTC)
seker, zao mi je sto ti se to desilo :( .
moram priznati da ja nisam imala strah, jedva sam cekala opet da probam i da opet ostanem u drugom stanju kako bih taj missed ostavila za sobom. plasila sams e da cu u trudnoci biti pravi freak, u smislu toga da se cuvam jedem ovo, ne jedem ono, pazim na ovo ili ono... ma kakvi... bila sam opustenija nego u prvoj trudnoci. i drago mi je zbog toga.
ne brini, evo ja sam ostala trudna 5 meseci posle missed ab. i kiretaze i imala odlicnu trudnocu posle toga, bez ikakvih problema, odlican porodjaj i sad zdravu i pravu bebu. da se ne lazemo, garancija nema, ali je cinjenica da to sto si jednom imala missed ne znaci nista za buduce trudnoce, imas sansu za zdravu i normalnu trudnocu kao i svaka druga zena.
ne brini se i ako si dobila zeleno svetlo od doktora, sto pre u akciju - veruj, kad ostanes ponovo trudna, i missed ce polako ostati iza tebe. meni je sad to kao ruzan san, kao da se nikad nije ni desilo.

: seker - 5. novembar 2008 5:52:25(UTC)
zdravo na svi sto ste u ovoj situacii.
Ja imala sam "missed abortion" u devetoj nedelji, to je bilo u junu ove godine , i to je bilo sok za mene i za moj muz ali to smo prebrodili , i lekar nam je rekao da sad mozete da pravite bebicu ali , mene je starh da pocnemo da pravimo bebicu da se ne ponovi opet" MISSED ABORTION.I hocu da ve pitam dali i vi osecate takav strah ili sam samo ja takva ? hvalavam unapred

: Alecita - 18. oktobar 2008 18:13:03(UTC)
Tek sad sam videla ovu temu, i maltene sam se rasplakala citajuci vase postove. I prosto ne znam sta da kazem osim da se plasim i ja. Nekad me tako uhvati, pogotovo sto sam na stranim forumuma naletela na 1001 na takvu pricu. A koliko ih ima..na zalost.. Cuvajte se, priroda zna sta je najbolje za nas, iako mozda jako boli.. Time se ja tesim kad me crne misli spopadnu..
Ljubc&hug za sve

: taogica - 18. oktobar 2008 7:04:35(UTC)
Kada sam pokrenula ovu temu mislila sam da ce brzo zavrsiti na poslednjoj strani i bolje bi bilo da je tako.Ne mogu da verujem koliko je, ne samo missed vec i spontani pobacaj, učestala pojava.Da li je oduvek bilo tako?Šta je to u vazduhu.
Mislim da je svaki gubitak težak ali kada ti se desi sa prvom trudnoćom, treba ostati normalan i optimista.Muke.Ja hvala Bogu imam iza sebe jednu uspešnu trudnoću a po prirodi sam idealista pa sam ubeđena da će na kraju sve biti savršeno.
Ali me zaista plaši broj neuspelih trudnoća.U septembru sam imala spontani ustvari bila je to biohemijska trudnoća(najlakši oblik ali se ipak medicinski tretira kao spontani) i sada polako počinjem da strahujem od naredne trudnoće.

: Nikita - 14. oktobar 2008 21:46:01(UTC)
Uh Lena icon_cry , moras nastaviti dalje i ti i ostale devojke morate onako svom snagom ici napred a ja vam zelim svu srecu zagrljaj zagrljaj zagrljaj i nikada vise ne prolazile kroz taj pakao...

: ledi005 - 14. oktobar 2008 18:59:52(UTC)
lena, nadam se da si ok, koliko je to moguce. mislimo sve na tebe, javi se kad smognes snage zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj

: lena77* - 14. oktobar 2008 4:50:00(UTC)
HVALA MAKICI .HVALA LEDI,HVALA MOZART...MA HVALA SVIMA STO STE OVDE KRAJ MENE SAD KAD MI JE NAJGORE ,SAD KAD CEKAM 15.15h...SAMA SAM KUCI ...ALI OPET KAZEM JEDNOSTAVNO UZ OVAJ FORUM PREZIVE CU SVE TO ...

: ledi005 - 14. oktobar 2008 4:26:23(UTC)
lena, mnogo, mnogo mi je zao :( :( :( :( , niko kroz to ne treba da prodje.
sad je vazno da ostanes jaka, daj sebi malo vremena da odbolujes ovo sto se desilo, i onda glavu gore i ponovo.
ako je za utehu, sad bar znas da mozes da ostanes u drugom stanju. bice bolje.
zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj

: makica 265 - 14. oktobar 2008 4:21:58(UTC)
[QUOTE]lena77* - 14/10/2008 07:10

....i sta sad...i dokle sad....kako da prezivim taj 20 maj(ocekivani termin)...sve isplanirano...i opet cekaj ciklus...i opet cekaj dve crtice....i opet cekaj uz sta ce reci...

Draga lena,kod mene je tako vec 3 godine.Samo cekam...Ja vise ne smijem ni da planiram ista...ali najveci strah uvjek imam od ovog zadnjeg sto si napisala....

Kolika god da je trudnoca tesko je,ali znaj da uvjek ima teze od tezeg.Obavi to danas i glavu gore.To sto se desilo uopste ne znaci da postoji neki problem do vas.

: Mozart - 14. oktobar 2008 4:07:10(UTC)
Ne znam sta bih ti rekla da ti bude malo bolje. Meni se to desilo 2 puta. Prva trudnoca toliko zeljena a zavrsena kiretazom. STRASNO. Citam tvoje postove i DIVIM TI SE kako imas snage da pises o tome i da pricas. Ja sam bila potpuno slomljena. Samo sam cekala da se sto pre zavrsi taj period kad moras da se cuvas. Tesko je jako, ali covek prezivi. Treba samo da prodje vreme. DRZI SE LENA. zaljubljen

: beby*8 - 14. oktobar 2008 4:05:23(UTC)
lena77* molim te budi jaka bori se...znam da je tesko, ali tako je Bog hteo, bice bolje, samo nesmemo da posustajemo, znam da je svaka rec suvisna...volela bi da moguda te utesim, znam da je tesko, samo budi uz dragog i tvoje voljene...ljubim te puno!!!!

: lena77* - 14. oktobar 2008 3:10:52(UTC)
jedna ne prospavana noc iza mene....ali citam vase postove jednom,drugi put,treci put i citam i citam i daju mi snagu....verovali ili ne vidim da nisam jedina vidim da su mnoge to prezivele i imaju svoje andjeli...pa zasto nebih i ja....
8.09.2008 posle dve godine ugledala sam svoje II crtice...10.09.2008 beta visoka 12.09 na UZ utvrdjena trudnoca....sta mislite koliko sam bila srecna...nakon dve nedelje tj na prvoj kontroli otkucaji srca embriona jako slabi 90 a trebalo bi da su 140 ...nikad necu zaboravati izraz na dr licu koja kaze da to nije u redu...daje mi injekciju progesterona i kaze idi kuci i lezi koristi utrageston...u ovakvim slucajevima mi pomoci nemozemo al dok god srce kuca moramo se boriti...neznam kako sam dosla do kuce...uopste se nesecam, plakala sam ceo dan...dragi me je tesio govorio bice sve u redu...ja sam ga slusala i menjala raspolozenje pet minuta sam verovala u dobro pet u lose...prosla su tri dana (neznam kako)...ponovo kontrola...dragi je isao samnom jer nisam imala snage da idem sama...kada sam usla u ordinaciju vec mi je bilo svejedno jer sam se unapred pripremila KAKO MORA BITI,BICE...i gle cuda otkucaji su bili 140 ...sreca...radost....doktorica prezadovoljna kaze ovo se samo u 5% slucajeva desava da sa tako loseg krene na tako dobro...super bice to sve u redu...samo i dalje mirujte i koristite utrogestan i za dve nedelje na kontrolu...prosle su dve nedelje..ponovo kontrola...nemislim nista lose zasto bi bilo...to sto je onda slabo kucalo pa to je bilo kasnije zacece i plod je bio manji...sad sam u osmoj nedelji...dr stavlja uz na stomak...kaze nema potrebe vaginalno sad bi trebalo vec da se vidi i ovako...svi se smejemo i cekamo da vidimo bebu od 20mm....dr....se uozbiljila...kaze ipak se skinite uzima sondu...vrti vrti...a meni se vrti u glavi...plod je narastao 16mm srcane radnje nema od pre 3-4 dana...i dalje se nesecam sta je pricala...plakala nisam valjda sam se skamenila...to je bilo sve juce a danas idem na kiretazu....i sta sad...i dokle sad....kako da prezivim taj 20 maj(ocekivani termin)...sve isplanirano...i opet cekaj ciklus...i opet cekaj dve crtice....i opet cekaj uz sta ce reci...
a opet kazem procitam vase postove pa mi bude lakse....

: Sandrolina - 22. septembar 2008 23:34:39(UTC)
Hvala vam puno na odgovorima!! Malo mi je lakse sada..

: Tinna - 22. septembar 2008 10:13:55(UTC)
Sandolina nakon missed aborta meni je svaka menstruacija takva, nemas mesta za sekiraciju

: Jeki - 22. septembar 2008 9:59:56(UTC)
Sandrolina,takva je moja svaka menstruacija i ti ugrusci su endometrij. Kada je vrijeme menstruacije dolazi do ljustenja endometrija i to su ugrusci. Inace su meni prva tri dana obilna,cetvrti onako,a vec 5-6 dan prolazi i onda je tamno crvena do braon. Nemoj da se sekiras,sve je to normalno.

: Adrijana86 - 22. septembar 2008 9:39:09(UTC)
Ja mislim da je to sve ok, jer je i meni nekada tako, moja mama kaze da se to cisti da sve prljavo izlazi tako...nemoj da se brines...zelim ti da sto pre trudnica ... :-*

: Sandrolina - 14. septembar 2008 3:47:30(UTC)
Ne znam da li sam na pravoj temi, tako da vas molim da mi oprostite ako sam promasila temu.

Na nekoliko mesta sam procitala da su zene koje su imale missed abortion primetile braonkastu krv..

Zanima me sledece, moj dragi i ja pokusavamo vec nekoliko meseci: dobila sam menstr. ovog meseca tako da nisam ni radila test: cini mi se da je malo duze trajala, prva tri dana obilna ko i uvek, a druga tri. cetri dana manje obilna i tamnija nego inace.. Obicno posle prva tri obilna dana bude slabija, a pred sam kraj skoro rozikasta.. Ovaj put je bila braonkasta.. I kao da je imala male ugruske krvi.. ali stvarno male..

Moje pitanje je mozda smesno, ali da li mozda znate zasto je to tako?
Hvala unapred na odgovorima..

: Adrijana86 - 12. septembar 2008 10:13:36(UTC)
Naravno da hocete...Samo da vam kazem da obavezno uradite analise na mikroplazmu-ureoplazmu i hlamidiju, jer one unistavaju plod i mogu da dovedu do zacepljenja jejnika i da sprece trudnocu...ja sam imala spontani u julu i privatni i drzavni lekar mi je rekao da nemam potrebe za nikakvim analizama, ali sam ja insistirala da izvadim ove nalaze i to su mi jedva uradili da su mi na kraju ustanovili da imam ureoplazmu zbog koje je doslo do spontanog, sad sam se izlecila i idem u nove pobede...zato uradite te analize zbog vas samih...ZELIM VAM SVU SRECU I NE KLONITE DUHOM VEC SAMO NAPRED...

: Nolina - 13. avgust 2008 12:03:37(UTC)
Oh, bas mi je zao sto si prosla kroz sve to...ne mogu ni da zamislim kako si se osecala...
Ali sad je sigurno sve ok, kada imas deckica zaljubljen
Uzivaj u trudnoci, nadam se da cemo i mi ostale uskoro imati stomacic trudnica
Pozdrav!

: jejamoonwalker - 13. avgust 2008 5:46:13(UTC)
Mukice moje. I ja sam izgubila dve bebe. Prvu u drugom mesecu, drugu u cetvrtom mesecu. Naravno ne zna se kad je bilo strasnije. Prvo, posto je bilo mala trudnoca izaslo je samo. Krvarila sam obilno citavih 12 dana. Izasla sam iz bolnice na sopstvenu odgovornost. Jer bih tamo poludela. Nije mi uradjena revizija,ali sam pila PANCEF, pa nije doslo do neke infekcije. Nisam mogla da zatrudnim 9 meseci nakon toga. I onda, je napokon test bio pozitivan. Ja presrecna!! Cuvala sam se kao nikad do tada, a onda bas kad sam usla u cetvrti mesec pocela sam da nalazim braon tragove na posteljini i gacicama. Ali nisam osecala nikakve tegobe. Otisla kod doce, on kaze da nesto nije u redu ali me posalje na institut za m.i dete. Tamo na dva pregleda u razmaku od nedelju dana oba puta kazu da je dobro. I onda dobijem bolove, odem kod Ristica i tamo mi kazu kako beba nije ziva.
Dve nedelje sam nosila mrtav plod u sebi, a ni temperaturu nisam imala. Odmah sam otisla u Zemunsku bolnicu gde sam drugi dan pocela obilno da krvarim i onesvestila se od bolova koji su trajali dugo. Kiretazu mi je uradila doktorka Lapcevic, divna zena. Radili su mi pod lokalnom, a plod su poslali na aknalizu. Najgore od svega sto se meni bebica zaglavila u kanalu iza levog jajnika. Tantalove muke...
Ali nisam pala u depresiju. Odlucila sam da rizikujem i odmah posle mesec dana sam zatrudnela. Sad sam u Sestom mesecu i rodicu DECAKA :)
Samo ne razmisljajte o tome sto se desilo i "pelcer ce se primiti" :)
SRECNO!!!

: m.magdalena - 23. jul 2008 19:08:07(UTC)
Pisem i razmisljam o tome koliko je strasno sto je toliko nas moralo proci kroz ovo uzasno iskustvo.Evo i moje price.Jako zeljena trudnoca,ostvarena nakon godinu dana,test pozitivan,ultrazvuk dobar....prvi utisak sve je u najboljem redu.Mi presrecni,mislim da nikada u zivotu nisam bila srecnija ,nego u tom periodu,uzivala sam u svakom danu te zeljene trudnoce,setala sam,radila,odlicno sam se osecala i tako izgurala do sestog decembra 2006.Prethodnog dana sve je bilo u najboljem redu,a narednog jutra sam se probudila sa oskudnim,rozikastim krvarenjem-strah,panika i JAKO los predosecaj,svi oko mene su govorili da ce biti sve u redu,a ja nisam prestajala da placem,sredjivala sam se,spremala,otisla do bolnice sve placuci....ne znam kako ali sam znala da ce se lose zavrsiti!!!A onda je usledio UZ.ukljucio ga je,stavio sondu,nista se nije culo,nista mi nije rekao a ja sam znala...srce moje bebe nije vise kucalo...dugo sam taj zvuk opisivala kao kada nestane slika na televizoru....samo sustanje,mislim da necu zaboraviti taj zvuk dok sam ziva.6 decembar 2006,tog dana sam usla u cetvrti mesec(termin je bio 6 jun),izgubila bebu,uradili su mi kiretazu,tog dana sam upala u neko ocajno stanje iz koga su mi trebali meseci da izadjem...taj datum mrzim iz dna duse,izvestaje sa tih ultrazvukova jos uvek nemam snage da pogledam,ne mogu da se setim toga a da ne zaplacem...Planiram novu trudnocu,ali do nje ne dolazi,intervencija je ostavila neke posledice,mnogo toga je krenulo nizbrdo....moj zivot se pretvorio u pakao,bezala sam od trudnica i od beba,izlazila iz prostorije kada se zapocnu price o tome,izmenila se jako puno....nikada vise posle toga to nisam bila ja!!!Pretvorila sam se u zenu koja 24 casa razmislja o trudnoci i bebi,pocela sam da se gubim u svemu tome,da tonem...a onda sam pre par meseci rekla STOP samoj sebi.I dalje jako zelim trudnocu,planiram i radim na tome,ali sam se malo okrenula oko sebe i shvatila da vreme prolazi,a da sam ja ostala u toj 2006,bez obzira na sve moram dalje,i ne preostaje mi nista drugo nego da se nadam najboljem i da se borim....isto sto zelim sebi zelim i svima vama da svoj san ostvarimo sto pre!!!!!!!

: Nolina - 16. jul 2008 6:04:48(UTC)
Balerina,

selen podize nivo plodnosti. Mozes uzeti Zinkosel tabletice koje su u kombinaciji sa cinkom(za zdrav menstrualni ciklus).

Svakako ne moze da ti skodi icon_razz

Lilypie 21 - 37 day cycle Ticker

: Balerina - 14. jul 2008 9:55:11(UTC)
Zasta su selinijum tablete, prvu put cujem pa ne znama neznam ...

Ako nije problem da mi se objasni... Hvala...

: Mozart - 14. jul 2008 4:36:03(UTC)

Vec dugo postoji ova ruzna i bolna tema i stalno je citam ali nikako nisam mogla ista da napisem. Puno sam plakala dok sam sve ovo citala jer samo onaj ko to dozivi zna kako mu je i kako je sve ovo bolno. Da i ja sam imala missed u 9,5  nedelji. Prva trudnoca zeljena ,bez ikakvih bolova i bez ikakvih problema. Nisam imala mucnine niti povracanja. Sve je bilo savrseno. Jedno jutro sam ustala i videla malo rozikastog na papiru. Nije mi se svidelo. Otisla sam na kontrolu i kad sam videla UZ sve mi je bilo jasno. Doktorka je pokusala da "pogura" bebu ali se ona nije mrdala. Nije bilo dotoka krvi u pupcaniku. Beba je uginula pre skoro 2 nedelje i tako sam je ja nosala, a nisam imala nikakve simptome i nista me nije bolelo. Tog dana mi je uradjena i kiretaza, mrzim taj 7 septembar a inace tada mi je bilo 11 meseci braka. Bilo mi je grozno. Zivela sam od ciklusa do ciklusa. Brisala dane na kalendaru i jedva iscekala da se zavrsi 2007 godina. E opet sam ostala trudna u martu ali se i to brzo zavrsilo jer sam iskrvarila. Sreca da nisam morala na kiretazu.  Sad sam bolje. Proslo je vec neko vreme i ne vracam se vise na to i ne mucim sebe vise nekim stvarima. A da je bilo grozno bilo je. Tad sam prvi put osetila LJUBOMORU. E sad da vam pricam o silnim analizama koje sam radila.

TORCH(SVE)<BRISEVI SVI<ANTI MITOHONDRIJALNA ANTI TELA<ANTI GLAUKOMISICNA ANTI TELA<PARVO VIRUS<ENDOKRINOLOG< SVI HORMONI STITASTE ZLEZDE I UZ ISTE + DODATNE ANALIZE<OPTERECENJE GLUKOZOM NA SECER I INSULIN<SVI HORMONI<CROSS MATCH TEST<GENETICAR<KARIOTIPIZACIJA(HROMOZOMI)REZULTATE CEKAM OD MAJA MESECA I SPERMOGRAM MUZA

Eto to je sve. Terapija, C I E vitamin , selenijum tablete i folna kiselina. Nijedan uzrok mog spontanog se ne zna a svi nalazi u savrsenom redu. Ne znam da li je pametno da se radi sve sto sam i ja radila eto moja doktorka je isistirala. Da je mucno mucno je. Zelim vam srecu kako god vi odlucili, znate sta je najbolje za vas. zaljubljen

: Nolina - 14. jul 2008 4:34:45(UTC)
Hvala, Taogico zaljubljen
Da, i meni su rekli da sacekam prve dve menstruacije, zato sam se uplasila kada je druga kasnila...
Valjda je sada sve ok.
Nadam se da cemo se uskoro naci na nekoj drugoj, veselijoj temi icon_razz

: taogica - 13. jul 2008 18:35:37(UTC)
Nolina preduhitrila si me.Htela sam da ti kažem da je sasvim normalno da se ciklus malo poremeti nakon neuspešne trudnoće.Tvoje telo ne može istog trenutka da shvati šta se dešava.Potrebno je vreme da se sve vrati na svoje mesto.Meni je dr. rekla da sačekam da prođu dve sledeće menstruacije pre nego što ponovo krenemo u akciju.Za sad su prošle tri ali tek ova treća je bila manje obimna i "na vreme".Inače mi je ciklus uvek bio tačan u dan.A da što se mog pitanja o analizama tiče,odustala sam od ideje da na svoju ruku radim neke analize,s' obzirom da sam i ja dobila isti odgovor od dr. kao i ti.

: Nolina - 13. jul 2008 8:51:48(UTC)
Sve je ok...dobila sam icon_wink

: Nolina - 12. jul 2008 17:04:55(UTC)
Sto se tice kontrola, meni je doktorka rekla danije potrebno raditi nikakve pretrage ukoliko se pobacaj ne ponovi.

Ja sam trudnocu planirala, u smislu da sam otisla kod ginekologa, rekla da planiram bebu i zatrazila testove koji treba da se urade. Nista posebno, pregled, papa i mikrobioloski nalaz. Sve ok i zeleno svetlo za trudnocu.

: Nolina - 12. jul 2008 16:57:59(UTC)
Taogico, hvala na pokrenutoj temi!

Meni je veoma znacilo sto sam uspela da saznam nesto vise o zadrzanom pobacaju od onoga sto mi je doktorka reka- pa, desava se, nije strasno.

Na drugoj kontroli u osmoj nedelji utvrdjeno je da nema srcane radnje i zakazana mi je kiretaza. To mi je bila prva trudnoca, i nisam ni najmanje bila pripremljena na takav sokantan kraj trudnoce. Prvi put sam cula za tu vrstu pobacaja i bila sigurna da sa mnom nesto strasno nije u redu. Srecom pa imam komp :)

Medjutim, imam novi problem. Naime, prva menstruacija nakon kiretaze je dosla tacno u dan(kao i sve moje menstruacije), ali ova druga mi kasni vec tri dana. Sada sam prilicno zabrinuta, jer juce sam uradila kucni test (Bebi rapid) koji je negativan...nismo pravili bebu, ali sam morala da proverim. Nekako sam se najvise plasila da li ce sve nakon intervencije biti ok, ali cini mi se da bas nemam puno srece u poslednje vreme.

Da li bi neko mogao da mi odgovori za moguce uzroke izostanka menstruacije nakon kiretaze?

Znam da treba da odem kod ginekologa, ali bih da sacekam jos koji dan - strasno mi se tamo ne ide....sve se nadam da cu dobiti. :(

: Talala - 6. jul 2008 19:06:29(UTC)
Posle misseda nisam radila nikakve analize jer je dr rekla da se prosto dogodilo da genetski materijal kod ploda nije bio dobar i da cemo u sledecoj trudnoci raditi dodatne analize kada za to dodje vreme.
Nisam imala snage da razmiljam o tome sta nije bilo u redu sa plodom i nekako sam se usredsredila da psihicki koliko toliko prebolim guitak bebe i da se pripremim za novu trudnocu.
Jos jedna stvar, lekar koji mi je radio kiretazu posle misseda nam je rekao da svaka druga zena bas jednom u zivotu izgubi bebu.

: taogica - 6. jul 2008 15:34:02(UTC)
Jedno pitanje za sve!Šta ste od analiza radile nakon Missed-a a pre naredne trudnoće.Meni je dr. rekla da nema potrebe da radim bilo šta s'obzirom da imam vec jedno dete,ali ja ne bih čekala da mi se dogodi ponovo da bih reagovala?

: kika - 25. jun 2008 18:45:35(UTC)
MOZDA ZVUCI TUPAVO, ALI ZNATE LI DA JE TANJA BANJANIN IMALA 3-4 NEUSPESNE POODMAKLE TRUDNOCE, A DANAS ETO, VELIKU CERKU I BEBU ?
DIVIM SE NJENOJ SNAZI I SAOSECAM I SA NJOM I SA SVIMA NA OVOJ TEMI, ALI SAMO NAPRED, SAMO NAPRED....

: Adrijana86 - 25. jun 2008 11:58:37(UTC)
Jako mi je zao...mojoj bebici je prestalo srce da kuca u 8 nedelji trudnoce...jesam mlada, ali zelim bebicu i jako se bojim da mi se ovo odvratno iskustvo ponovi. Sta su ti rekli zbog cega se to desava??? Veliki pozdrav! Valjda ce nam Bog sveti podariti zive i zrave bebice!!!Ma hoce!

: cici - 15. jun 2008 15:25:45(UTC)
imala sam missed prosle godine u martu, a to je bilo kao i svaka jedva cekana beba, dobro sam se osecala i otisla na redovnu kontrolu kada mi je doktor rekao da je beba uginula. To je meni bila treca trudnoca, ali sta da se radi, cvrsto sam resila uz Boziju pomoc, naravno da rodim makar i jednu bebicu, zdravu i normalnu

: Tinna - 30. maj 2008 10:54:22(UTC)
Evo ledi, da nisam procitala tvoj post, mislila bih da je moj doktor lud. Rekao mi je da ako mi se ovo desi i sa drugom trudnocom, radicemo neke genetske analize. Ja kontam da je lud, pa ko da ceka da se to desi i drugi put. Ali shvatam posle tvog posta....

: ledi005 - 30. maj 2008 10:47:49(UTC)
margaret, mnogo, mnogo mi je zao sto ti se to desilo ijednom, a kamoli dva puta. ali nemoj da ocajavas toliko, stvarno nije nista izgubljeno, ceo zivot je pred tobom. mnogo je zena koje su imale pobacaje i posle imale decu najnormalnije. kao sto vidis, i ovde nas ima dosta.
inace, jeste da nije toliko cesto da se istoj zeni desi dva puta, ali desava se. znam da kad sam ja imala taj svoj da sam puno citala po internetu i lekari uopste ne smatraju da jedan ili dva pobacaja ukazuju na neki problem. jesu li te slali na neka ispitivanja posle drugog? mada vecina lekara to ne radi ni posle dva - jer smatraju da to jos ne ukazuje na problem, ali mislim da bih ja ipak insistirala..
nemoj da gubis nadu, molim te, bice sigurno puno bebica i za tebe. moras samo da budes jaka i da te ruzne stvari ostavis iza sebe. slede bolji dani, videces.
zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj zagrljaj

: margaret - 30. maj 2008 3:55:05(UTC)
U poslednje 2 god. imala sam 2 missed-a.1. u periodu kada je umro otac mog verenika isvi su me tesili da je to posledica stresa i da ce sve biti u redu sledeci put.Ali moji roditelji i ja bili smo ocajni.Jadni i bedni,2 nedelje se nisu odvajali od mog kreveta ne znajuci kako da me utese a ni sebe jer su pre 5 god.izgubili sina,mog brata a sad i meni to da se desi.Verenika nisam zelela da vidjam misleci da je on tome kriv jer smo se godinama zabavljali a on je dozvolio da ostanem trudna 1.put bas u tom periodu.Patnja mojih roditelja je bila veca od moje i valjda me je to trglo da dodjem sebi i pocela sam da izlazim iz kuce.Ne znam da li je to uvek bilo tako a da ja to nisam primecivala ali na svakom koraku vidjala sam trudnice i majke sa malom decom i kao sto ste i same napisale i ja sam zavidela njihovoj sreci.Odnos sa momkom se dodatno pogorsao jer me je jako drazila njegova tuga za ocem a da nas gubitak uopste ne spomene.Za mene je to bilo jedino vazno.Mozda bi ga i ostavila tada da nisam otisla na put koji mi je pomogao da sredim svoje emocije i shvatim ga.Sve se polako vracalo na ono sto je bilo nekada do januara ove god. do novog missed-a.Od tada se moj zivot sveo na puko prezivljavanje,hranu i san.Ali ni u snovima nisam spokojna jer je to uvek jedan isti san da lezim na stolu i puna nade gledam u monitor ali na njemu se nista ne crveni.Tako je bilo do juce kada sam videla ovu temu i vec ima promene,pisem o mome bolu,Vama koje ste ga i same dozivele.Vecina od vas je danas srecna, imate decu,ko zna mozda cu i ja vremenom poceti da verujem da dobiti dete za mene jos uvek nije izgubljeni rat vec samo dve bitke.

: STEFI - 29. maj 2008 9:04:07(UTC)

SRASNA TEMA,I JOS POTRESNOJE PRICE.MAKSIMALNO IZBEGAVAM OVAKVE TEME I RAZGOVORE NA SLICNU TEMU.ALI MI NEST NE DA MIRA,I MORALA SAM DA PROVIRIM,I OVDE.CITAJUCIVASE PRICE ,RASPLAKALA SAM SE,I JOS UVEK SE TRESEM.

DA VAM BUDE UTEHA,KAO I MENI.I JA SM PROSLA KROZ SLICAN PERIOD KAO I VI.
TAJ STRES OSTAVLJA OZILJAK ZA CEO ZIVOT! 

NEDAVNO,TACNIJE U MARTU,NEPOSREDNO POSLE STEFIJEVE BPLESTI(PISALA SAM VEC O TOME  U CAVRLJANJE MAME-DECA 1-3),KADA SE ON NAPOKON OPORAVIO,SAZNALA SAM DA SAM TRUDNA,OTPRILIKE NEDELJU DANA I TO NE OCEKIVANA.STO RECE TANJA IMALA SAM SKOLSKI PRIMER CIKLUSA,I PLODNI DADI SU MI BILI U PERIODU DOK SAM BILA U BOLNICI SA STEFOM.TAKO DA DO TRUDNOCE NI TEORETSKI TADA NIJE MOGLO DA DODJE.MEDJUTIM,OD PREVELIKOG STRESA TI DANI SU SE POMERILI MNOGO KASNIJE,BAS NA DAN ,KADA JE POSLE KONTROLE I ZAVRSENE TERPIJE SA STEFOM NAPOKON SVE BILO U REDU,KADA SMO SE MI OPUSTILI I NISLO KORISTILI NIKAKVU ZASTITU.

NAIME,KADA SAM SAZNALA DA SAM TRUDNA BILA SAM U SOKU,I KADA SAM SE NAPOKON SMIRILA ,JER JE MM BIO ODUSEVLJEN,ZAKAZALA SAM PREGLED KOD GINEKOLOGA.UOCI TOG DANA PRED PREGLED,JA SAM PROKRVARILA,TO MI SE DESILO I SA PRVOM TRUDNOCOM.OTISLA SAM DOKTORKE,PREGLEDALA ME JE POTVRDILA MI JE JEKO MALU TRUDNOCU I PREPISALA DA PRIMAM PROGESRERON UZ STROGO MIROVANJE I KONTROLU ZA SEDAM DANA.NA DRUGPJ KONTROLI ULTRA ZVU JE BIO POTPUNO ISTI KAO I NA PRVOM,A KRVARENJE JE I DALJE POSTOJALO SAMO U NEZNATNOJ MERI.OBJASNILA MI JE DA JE TRUDNOCA JAKO MALA I DA SE EHO ZUMANCANE KESE JEDVA NAZIRE,I DA POSTOJI MOGUCNOST DA SVE TO ODJEDNOM KRENE NA DOBRO A ISTO TAKO DA POSTOJI MOGUCNOST DA OD SVEGA TOG NE BUDE NISTA.ZATO CE MO DA SACEKAMO JOS JEDNU NEDELJU DA VIDIMO STA CE DA BUDE.TA NEDELJA MI JE BILA KAO GODINA,NON STOP SAM VISIMA NA NETU OREGLEDAVAJUCI RAZLICITE PRICE ,JEZA ME JE POJELA KADA SAM PROCITALA SVE I SVASTA.TRI NEDELJE STROGOG LEZANJ U KREVETU INJEKCIJE I UZASAN OSECAJ DA NISTA NECE BITI KAKO TREBA,SAMO JA ZNAM KAKO SAM SE TIH DANA OSECALA!DOSAO JE I TAJ PONEDELJAK.OTISLA SAM NA KONTROLU KAO DA IDEM NA GILJOTINU,ZNATE ONAJ OSECAJ KOJI VAS NIKADA NE VARA.TAKO NI MENE NIJE PREVARIO,KADA ME JE DOKTORKA POGLEDALA I REKLA DA SE EHO PLODA VISE NE VIDI.KONSTATOVALA JE DIJAGNOZU  , BLIGHTED OVUM , UPUTILA ME JE NA KIRETAZU U OPSTOJ ANESTEZIJI.TE DANE NIKADA U ZIVOTU NECU ZABORAVITI,TAJ OZILJK NIKADA NECE ZARASTI.

ZBOG SVEGA TOGA SE JAKO PLASIM DRUGE TRUDNOCE,STRAH ME JE I DA POMISLIM NA TO.

JER SAM I STEFU DOBILA IZ ODRZAVANE,RIZICNE TRUDNOCE. 

: Tanja i Mia - 29. maj 2008 8:09:47(UTC)
Joj jako jako teska tema. Ja od momenta kada je otvorena pokusavam da napisem post, i pocnem da kucam i uvijek negdje na pola ga izbrisem i ne posaljem.... Pokusacu da ispricam svoj slucaj......

Imam ciklus, i uvijek sam ga imala kako moj dr kaze "skolski primjer". Kada mi je kasnio i kada sam uradila test mojoj sreci nije bilo kraja. nije da smo nesto ekstra planirali bebu ali nije ni da nismo. Vec smo tri godine bili u braku i to je jednostabno bilo normalno.
Na prvoj kontroli sve ok, nalazi super srcana radnja ok, ja super, nemam mucnine......
Na sledecoj kontroli kada sam ja vec trebala da budem u 11-12 nedjelja dr mi je rekao da plod odgovara 7 nedjelji. I tu nastupa haos. Jedan nalaz, drugi, treci beta.... Necete mi vjerovati svi nalazi su bili skoro u normali.... Nista preporucio mi je mirovanje, pojacao dozu utrogestana i kontrola za 4 nedjelje. Ja sam dobila tamno braon iscjedak, na sta je dr prokomentarisao da je to "normalni". OK ja sam legla da spavam i 01.06.2005. ujutro se probudila u lokvi krvi. Hitno smo orisli u bolnicu, primljena sam na konzervativu, na uz je konstatovano da nema apsolutno nista, da je sve izaslo samo od sebe... Ali za svaki slucaj uradice mi kiretasu da ne bih slucajno doslo do komplikacija... E tada nastaje moj kosmar. Prvo sam histericno plakala, nisam mogla da vjerujem da se to meni desilo, pa sam pala u nesvijest, pa mi je skocio pritisak na 195/120, u takvom stanju nisu mogli nista da mi rade.... Nisam htjela da pricam ni sa kim..... Posto smo jako dobri sa dr (koji mi je uradio kiretazu, vodio drugu trudnocu.... a kome ja nisam isla iz razloga sto se znamo....) on je sjeo pored mene i polako poceo da prica samnom, i da mi objasnjava kako ja nisam ni prva ni poslednja kojoj se to desilo, kako pripoda sama na taj nacin regulise neke stvari..... A ja sam samo ponavljala "zasto bas meni". Uglavnom poslije izvjesnoz vremena uspjeli su me smiriti, uspavati i odraditi kiretazu. Sama kiretaza je prosla savrseno. Ali ja sam se jako tesko probudila, povracala sam 24 sata skoro pa konstantno. Po dolasku kuci pala sam u strasnu depresiju, nisam htjela da jedem (nisam bila gladna), odgovaralo mi je da budem sama u sobi, nisam izlazila vani jer sam se bojala da cu sresti trudnicu na ulici i da cu se rasplakati, jer sam bila jako ljubomorna na sve trudnice..... To sada zvuci tako grozno ali tako je bilo. Nocima nisam spavala....
E onda sam jednu noc dok sam pusila na balkonu rekla da ovako ne mogu vise. Za 20 dana smrsala sam 22 kg. Da cu da poludim ako ovako nastavim, da cu unistiti brak, da sam pocela da povredjujem ljude koje volim...
I bukvalno sam okrenula list vratila se normalnom zivotu. Naravno, to je nesto sto nikada necu zaboraviti, ali jednostavno sam to prihvatila kao nesto sto se moralo desiti i desilo se, i ja moram da nastavim da zivim...
Razlog nikada nisam otkrila zasto se sve to desilo, i prihvatila sam to kao tako...
10 mjeseci nakon svega toga ja sam saznala da sam trudna, mojoj sreci nije bilo kraja. 11.12.2006. godine rodila sam prirodnim putem za mene najljepsu djevojcicu na svijetu, tesku 4610 gr. dugu 57 cm. i postala najsrecnija zena na svijetu.
I dan danas 01.06. mrzim, i jako tuzno se osjecam, ali tada me Mia zagrli i poljubi i ja znam da taj dan mora ostati samo ruzna uspomena....

: Kolibri - 29. maj 2008 6:03:30(UTC)
Ja nisam imala mucnine, javljale su se samo kad popijem Mamavit, posto gvozdje mnogo lose podnosim. Meni su jedini simptomi bili uzasno bolne grudi koje su se puuuno uvecale i sekret u neogranicenim kolicinama. Ja sam vadila betu na dva dana, i kako je pocela da pada tako su i grudi polako popustale, a i sekret.

: ledi005 - 29. maj 2008 3:57:08(UTC)
joj, tinna, i ja sam bas burno reagovala, bila sam prilicno sokirana sopstvenom reakcijom jer u principu nisam neko ko drami, niti volim da emocije pokazujem javno. a kad mi je doktorka rekla "ovo nije u redu" ja sam u roku od dve sekunde pocela da placem da nisam uopste mogla da se zaustavim... i sledecih par nedelja sam bila u potpunom haosu (doduse, ne za javnost, ali kad ostanem sama s mm......uzas). nisam ocekivala da bih tako reagovala na gubitak tako male trudnoce...

: Tinna - 29. maj 2008 3:42:28(UTC)
I ja se nadam da sam svoj danak statistici dala... Jedino sto sam osetila je to da vise nisam mogla da jedem, ali bukvalno mi je hrana svodila na jedan obrok dnevno. Ali nisu bile mucnine u pitanju nego jednostavno nisam imala apetit. Ali neznam da li mi verujete, znala sam da nesto nije u redu. Imala sam zakazanu kontrolu 30.05. a ja sam otisla 10.05. i onako dok sam cekala doktora u sebi sam mislila: sad ce mi on reci da nesto nije u redu a ja to trebam da prihvatim na sto bezbolniji nacin. Medjutim, kada mi je rekao reagovala sam kao da sam izgubila bebu u 8 ili 9 mesecu...

: ledi005 - 29. maj 2008 2:58:46(UTC)
ne brini, taogice, jeste cesto, ali nije cesto da se istoj zeni desi dva puta. ja tako racunam da sam svoj danak statistici oduzila i da ce sad mene to zaobilaziti... znam da ne mora da bude tako, ali se ja tako tesim.
inace, to sto opisujes za mucnine, meni je tako bilo s lenom (zato sam i jela kao prase u prva tri meseca),a u ovoj drugoj (neuspeloj) trudnoci, kao i u trecoj, mucnine su bile daleko blaze. i generalno kazu (i lekari) - mucnine su znak da je sve u redu. naravno, ne mora da znaci, ali statistika pokazuje da su trudnoce s mucninama daleko cesce "uspesne" trudnoce

: taogica - 28. maj 2008 18:58:35(UTC)
Ja sam tokom prve trudnoće imala blagu jedva osetnu mučninu,više je to bilo gađenje na neke namirnice kao što je meso npr.A tokom ove druge neuspešne trudnoće sve vreme mi je bilo užasno muka i taj osećaj me je napuštao jedino dok žvaćem hranu.Onog trenutka kada je pojedem počinjalo bi sve ispočetka.Kasnije sam čula da se još jedna žena koja je nakon tri uspešne trudnoće imala missed žalila na neobično pojačane mučnine.
Missed je jako loše iskustvo za svaku ženu ali ne treba posustajati i predavati se u nastojanju da se ostvari potomstvo.Vreme stvarno leči sve.I kada žena ponovo ostane u drugom stanju ubrzo se sve zaboravi.Mene samo plaši učestalost ovakve pojave.

: ledi005 - 28. maj 2008 12:51:05(UTC)
apsolutno ne. stavise, jos sam neko vreme posle imala blage mucnine (vrlo blage, ali ipak...). hormoni ne padnu istog trenutka, pa dokle god ih ima mozes da osecas neke simptome.
ali ne brini se icon_wink

: leptir - 28. maj 2008 12:45:48(UTC)
A da li ste pre odlaska na UZ primetile neke drugacije simptome,jednostavno da su prestali oni "trudnicki",mucnina i ostalo ?

: Tinna - 27. maj 2008 9:53:44(UTC)
Da se nadovezem na Malinu. I ja sam u sobi lezala sa dve devojke, obe u 9om mesecu. Jedna se porodila i ova koja je zamenila je bio slucaj kao moj samo sto je ona nastavila da odrzava trudnocu. Osecala sam se kao uljez i vise sam vremena provodila u onoj cekaonici nego u sobi, nisam mogla to da izdrzim

: sandrag - 27. maj 2008 9:45:39(UTC)
I ja sam prije 2 godine imala missed abortion.
Na pregled sam otišla kad sam već bila sigurna u trudnoću, mada sam u vrijeme preskočene menstruacije imala slabo krvarenje.
Dr. me pregledao ultrazvukom i na prvi mah rekao da je sve ok. Ali onda se nismo složili oko starosti ploda. On je tvrdio da je 7 nedelja, a ja sam tvrdila 1000% da je 10 nedelja. I tada je sestri spomenuo da može biti "miset" - ja sam to tako čula i nisam imala pojma šta to znači, ali sam se ohladila i uhvatila me panika.
Poslao me na analizu hormona (beta hcg, koji treba da raste, a meni se smanjivao). Rezultati su potvrdili missed. Otišla sam na kiretažu. Bar je to prošlo bez problema.
Tješim se da priroda tako sam reguliše neke stvari. Kažu da se veliki broj trudnoća ne održi, ali završe jako rano, pa žene i ne shvate da su trudne.
Meni je to pomoglo da lakše prihvatim.
Mada, sada često razmišljam da se nije desilo to što se desilo kako bih sada imala još jednog švrću.

: malina-80 - 27. maj 2008 6:22:32(UTC)
Ah,da,zaboravila sam napomenuti da mi je najgore od svega bilo sto sam nakon kiretaze lezala 3 dana u sok sobi zajedno sa mamicama koje su se porodile carskim pa su im po prvi put dovodili bebice da ih vide a ja sam onako sama ko po@!ana gutala svoje suze da ne bi ostale videle koliko sam bila prokleto nesrecna i ljubomorna.Cak su i tatice pustali na minuticu da vide svoje zenice i bebice a mm nisu pustili ni da dodje 3 dana da me vidi a tako mi je falio zagrljaj...To je za mene stvarno bio pakao i ne zelim nikome to da dozivi!

: malina-80 - 27. maj 2008 6:06:09(UTC)
Uhhhh,bas teska tema.
Takodje sam imala missed.Ne znam u kojoj nedelji je plod prestao da se razvija,mislim da su rekli negde u 8-moj ali je otkriveno tek u 13-toj!Za moj slucaj izricito krivim lekara jer sam pre toga vec imala jedan spontani u 12-toj pa mislim da nije smeo da mi ne zakaze pregled pre 13-te nedelje jer sam pre toga bila na kontroli u 7-moj i sve je bilo ok.Nakon toga sam malo prokrvarila u 10-toj nedelji i sva uspanicena otisla kod lekara koji me je pregledao samo ginekoloski,ustanovio da "panicim bezveze",polao me kuci uz savet da pijem dabroston i nastavim "normalno da zivim"bez panike i da dodjem ponovo u 13-toj nedelji.Tada je vec bilo kasno...dobila sam cak i blazi oblik sepse,pri kiretazi skoro na smrt iskrvarila,ponovo bila lose ociscena,tako da su me cistili cak 3 puta u roku od nedelju dana jer se navodno plod vec toliko raspadao da nisu mogli ni ocistiti redovno...kosmar!Samo da napomenem da sam i kod prvog spontanog isla kod istog lekara i stvarno mislim da je trebao biti puuuuuuuno pazljiviji i detaljniji.
Sve u svemu sada sam promenila lekara klanjam ,usla sam u 12-tu nedelju i idem na UZ kontrole svakih 10 dana.Nadam se da ce ovaj put biti sve u redu.
:-* :-* :-* za sve!

: bebanica - 26. maj 2008 15:55:50(UTC)
I meni se desio pre dve godine.. Spontani u 7oj nedelji, a tacno nedelju dana pre toga je ustanovljena srcana radnja..Mojoj tuzi nije bilo kraja..To je bilo nesto sto me je obelezilo za citav zivot, nesto sto se nikad ne preboli i ne zaboravi..Ali znate i same, zivot ide dalje, a meni uskoro donosi moju najvecu radost na svetu - moja tri andjela..Sigurna sam da ce jako brzo tako biti i vama..Glave gore, procice sve i bice jos trudnoca i bice zdravih i srecnih bebica jer cete im bas vi biti mame..

: Tinna - 26. maj 2008 10:05:51(UTC)
E Taogice, da ti se pridruzim. I meni  se takodje isto desilo nazalost u 10oj nedelji. I meni su rekli da je bebi nestala odnosno prestala srcana radnja i uradili mi kiretazu. Ceo svet mi se srusio i sada dok ovo kucam placem. Nemogu da verujem, toliko sam pazila. Ja sam imala ispada da iskocim kroz prozor bolnice sa 3eg sprata, nisam dala da me uspavaju i drecala sestri da ne da da mi vade bebu. Kazu da je cesto, ali svi idemo tom logikom zasto bas meni....

: ledi005 - 22. maj 2008 14:15:07(UTC)
desava se jako cesto, ali se o tome ne prica pa ni ne znamo. i ja sam za to cula tek kad se meni desilo i onda sam ustanovila da je to bas, bas cesto. nazalost.
meni se desilo izmedju lene i ivana. a posto mi je trudnoca s lenom bila pesma, sve u savrsenom redu, ni sanjala nisam da moze nesto tako da se desi. dok sam s lenom bila sva u strahu pred svaki pregled, u toj drugoj trudnoci sam bila skroz opustena, ubedjena da je sve ok. prvi uz je bio rano, pa sam isla na drugi negde u 8. nedelji, mrtva hladna lezala na stolu i cekala da mm udje da vidimo bebu. lekarka je gledala u onaj monitor i samo rekla "ovo nije u redu". prvo sam mislila da nesto nisam razumela, jer boze moj, kako moze da ne bude u redu kad je meni sve super... u to vreme je vec uveliko trebalod a postoji srcana radnja, ali nje nije bilo. plod je "uginuo" (kako to lekari kazu) negde sa 6 nedelja i 3-5 dana. ja sam tad odlepila, nisam nikad mislila da bi mi spontani (a missed to jeste) tako tesko pao. da mi nije bilo lene, tj. da mi je to bilo u prvoj trudnoci, mislim da bih skrenula, ovako sam se relativno brzo oporavila. bilo mi je uzasno prve dve nedelje, onda je to pocelo da jenjava, ali sam i dalje bila jako ljubomorna na sve trudnice, kao sto talala kaze. sreca pa je ivan nastao iz prvog pokusaja posle tog missed i kad sam s njim zatrudnela vise nisam ni razmisljala o tome sta se desilo, ostavila sam to iza sebe. sad mi deluje daleko, hvala bogu da me to vise ne opterecuje... sad samo pomislim - da se nije to desilo ne bih sad imala mog ikija (kad smo kod tog "ko zna zasto je to dobro") i vise i ne razmisljam o tome.
inace, missed je isto sto i spontani, samo sto se dijagnostikuje pre nego sto do spontanog dodje. sad kad postoji uz tehnologija moze da se otrkije da plod nije ziv i pre nego sto dodje do spontanog, ranije to nije moglo. a i sad kad se utvrdi missed, ako se ne uradi kiretaza, pre ili kasnije dodje do spontanog. tako da je to prakticno spontani, samo oktriven dovoljno rano da se uradi kiretaza, umesto da sve to samo izadje (a mislim da je bolje kiretaza ako vec mora, jer onda bar znate da je sve "ocisceno" (taj termin mi je u ovom kontekstu vise nego grozan) a i nema bolova kad se radi pod anestezijom)

: Kolibri - 22. maj 2008 12:52:32(UTC)
Cao svima. Taogice, lepo je sto si pokrenula ovu temu. Ja vas pratim od decembra, ali nisam se javljala bas iz razloga sto se i meni desio missed. Naime, ostala sam u drugom stanju u decembru, na pregled isla u januaru, kada je vec dosta toga trebalo da se vidi, medjutim, nije. Moja doktorka je rekla da je ovulacija verovatno bila kasnije, posto embrionalnog eha nije bilo, samo pravilan mesak. Vec tada mi se javio crv sumnje - znate ono kad imate osecaj da nece bas sve biti kako treba. Na sledecoj kontroli, posle dve nedelje, definitivno je utvrdjeno da ploda nema. Tada mi i krece slabo, bas slabo krvarenje. Meni su radili kiretazu, negativna sam krvna grupa, morala sam da pimim ROGAM. Kad se to desilo mnogo sam citala o tome i razgovarala sa doktorkom. To se desava cesto, uzrok tacan ne znaju, pretpostavlja se da ne dodje do razmene genetickog materijala kako treba, ili je los kvalitet jajne celije, ili spermatozoida. Ja sam ok pregrmela sve to, jeste bilo tesko, ali to se desava i na to nisam mogla da uticem. Ljubim vas sve, divne ste. Ovaj forum je jedno divno mesto.

: Talala - 22. maj 2008 12:15:05(UTC)
Svaka trudnica strepi od tog najgoreg iskustva na svetu. I ja sam nazalost jedna od njih.
Ni slutila nisam da se Missed abortion desava tako cesto dok se meni nije desio. Mislila sam naravno zasto bas ja i zasto bas meni, kao i svaka zena kojoj se to desi. Ali kada posle tog bolnog iskustva sagledas stvari malo realnije onda shvatis da ona narodna "ko zna zasto je to dobro" i nije bez razloga izgovorena.
Bila sam tuzna, pretuzna tog 18. marta 2004. godine kada sam ugledala krv na mom vesu. Mislila sam pa dobro desava se da i pored krvarenja sve bude ok. Sutradan ujutru sam otisla kod dr i prilikom pregleda ustanovljeno je da srce vise ne kuca. Srusio mi se tog trenutka ceo svet. Mm i ja smo plakali celim putem do Betanije gde smo otisli da mi urade kiretazu.
Anesteziolog koji je trebao da me uspava je usao u sobu i tesio me recima da se to jako cesto desava i da nece biti nikakvih posledica posle kiretaze jer je plod mali.
Nekoliko meseci nisam mogla sebe da prepoznam, bila sam razocarana u sve i u svakoga, kada sam vidjala neke trudnice prolazilo mi je kroz glavu zasto ja sada nisam trudna, bila sam jednostavno ljubomorna na svaku zenu koja je trudna. Znala sam da to nije dobro osecanje i da to nisam ja ali jednostavno tako sam se osecala i nisam mogla nista da uradim protiv toga.
Sreca moja pa sam posle nekoliko meseci ponovo ostala trudna inace ne znam sta bi se sa mojom psihom dogodilo.
Sada imam predivnu devojcicu koja spava u drugoj sobi i decaka koji lezi u lezaljci i koji jako place kada je gladan.

Zato drage moje glavu gore i verujte svim srcem da ce sledeca trudnoca biti super i da cete grliti i maziti svoje male andjele.
Zasluzile ste to.

: jessy - 22. maj 2008 12:15:04(UTC)
Taogice, potpuno podrzavam to sto si nacela ovu temu. I sama sam razmisljala o tome. Naime, jos od marta sam citala vase poruke na Kafancetu za II crte jer sam i sama pokusavala da ostanem trudna. Puno mi je znacila prica o prvim simptomima i kada sam uradila test i videla da sam trudna bila sam vam svima zahvalna. Nemam puno vremena za pisanje poruka, tako da se nijednom nisam javila. Kada mi se desilo isto sto i tebi krajem marta, iako sam ja imala spontani, po prvi put sam pomislila ozbiljno da nesto napisem jer o ovoj temi nije bilo puno informacija.
Mislim da sam ja to sto mi se desilo primila prilicno pribrano, i trudila sam se i sada se trudim da idem samo dalje. Mislim da je to jedino pravo, ne treba plakati nad svojom sudbinom i misliti zasto se bas meni desilo, mislim da je to pogresno. U sustini jako puno trudnoca se zavrsi prvi ili drugi put bas tako, samo se o tome ne prica mnogo. Ne zna se tacan uzrok, genetska greska ili protrcao virus.
Mene je npr. zanimalo koje su normalne vrednosti HcG posle spontanog, jer mi je nivo sporo opadao i o tome sam nasla informacije samo na stranim sajtovima. Mislim da su i to vazne informacije, kao i mnoge druge. Npr. koliko vremena prodje posle missed-a da dobijes menstruaciju i sl. Prema tome, tu smo da pomognemo i da zajedno prebrodimo teskoce. Ipak, najvaznija je pozitivna misao i pogled u buducnost. Pa sta bude...Jelena, srecno sutra!

: jelena 83 - 22. maj 2008 11:41:25(UTC)
devojke evo i da na ovoj temi podelim sa Vama moja dva losa iskustva....NAŽALOST!!!!!!
prvi missed abortion imala sam septembra 2006 u 6.nedelji,tada se nije uopste manifestovala srcana radnja...UZAS.....
bila sam u totalnom soku,i naravno pitala se zasto bas meni,jako sam se plasila intervencije jer do tada nisam cak nikad ni u bolnici bila ali proslo je.....mislila sam desava se(tako su mi bar objasnili)skupila snage i nastavila dalje...
međutim,dosao je decembar 2007.ponovo sam ostala trudna(doduse neplanirano) i jako se radovala.....a kad su videli srcanu radnju mojoj sreci nije bilo kraja.....ALI,u 12.nedelji sam otisla na zakazan dabl test i kazu mi nema bebe...neka totalno cudna situacija...plakala sam danima....i sad bi plakala kad se setim...
Najgore je sto nikad nisam otkrila razlog,radila sam testove na sve bakterije,kasnije i karotip, i sve je ok....
Mnogo me je strah jer se ponovilo 2 puta.....
Sada sam opet trudna(saznala sam pre 2 dana), ovaj put planirano i nadam se najboljem...ali opet se bojim...ne bih podnela taj užas jos jednom....
sutra cu kod ginekologa pa neka mi bog pomogne...mada još je mozda rano jer sam u 5 nedelji,sumnjam i da mogu videti srcanu radnu.....

: marina2 - 22. maj 2008 10:51:36(UTC)
Moram da se nadovezem na vasu pricu jer jos uvjek ne mogu da se trgnem od tog loseg iskustva iako sam posle toga opet ostALA TRUDNA I RODILA DIVNU DJEVOJCICU.
BIO JE NOVAMBAR 2006 GOD.OTISLA SAM NA DRUGU REDOVNU KONTOLU TRUDNOCE SVE VESELA I RAZDRAGANA...SJECAM SE DOKTORA KOJI GLEDA U EKRAN I CUTI,LICE MU JE POSTALO BLIJEDO.PITAM GA STA NIJE U REDU,A ON MI OBJASNJAVA DA SE SRCANA RADNJA NE REGISTRUJE I DA JE PLOD UGIUO NAJVJEROVATNIJE PRIJE NEDELJU DANA.UZAS,SRUSIO MI SE SVIJET,UZASNO ME JE DUSA BOLJELA A I DAN DANAS SE PITAM ZASTO JA,ZASTO MENI....
JA SAM TO UZASNO TESKO PODNIJELA I KADA SAM 6 MJESECI NAKON TOGA OSTALA TRUDNA BILA SAM UZASNO PARANOICNA...
NE ZELIM DA PREPADAM TRUDNICE I ONE KOJE SE PRIPREMAJU DA OTANU TRUDNE,JER MI ZENE MOZEMO SVE DA PODNESEMO SAMO DA BI IMALE OVA MALA SLATKA BICA...
EVO UPRAVO ME SADA GLEDA SVOLIM OKICAMA I JA SAM NAJSRECNIJA NA SVIJETU....

: Lenka - 21. maj 2008 18:08:13(UTC)
Ja mogu da se nadovezem Taogice i mislim da je dobra ideja sto si napisala svoj slucaj.

Moja prica je malo losija od tvoje, ne u smislu da je strasnije bilo meni nego tebi, ne moze se taj bol nikako uporedjivati.. strasnije je jedino o sto ja znam da sam ja kriva za svoj pobacaj koji se manifestovao kao 'Missed' a ne spontani.. Tj. ja sam imala kombinaciju ta dva i sad cu i da objasnim kako.

Prvo samo da kazem zasto mislim da sam ja kriva. Bila sam glupa i nisam isla kod ginekologa posto sam dobijala menstruaciju prva tri meseca, ali oskudniju.. otisla sam tek kad se to braonkasto krvarenje oduzilo na 2 nedelje. I sad upozorenje, nemojte se zezati sa svojim zdravljem i nemojte se plasiti ginekologa. Ako vam se nesto ne svidja kako se vase telo ponasa idite kod lekara. Naravno, ja nisam pazila kako se ponasam, pila sam i alkohol i brufene i svasta i izgubila zbog toga dve bebice. Da dve, imala sam blizanacku trudnocu i to kao dar sa neba, posto ni otac ni ja nemamo u porodici blizance.

Kad sam otisla kod ginekologa,(bio je petak) trebalo je da budem u 14-oj nedelji. Medjutim na UZ je konstatovano da je gestacioni mesak sa dva ploda velicine koja odgovara 7-nedelji i da nema srcane radnje. Rekli su mi da sacekam par dana i dodjem ponovo, ako ne bude srcane radnje do tada dijagnoza je 'Missed Abortion". Znaci plodovi su 7 nedelja bili u meni mrtvi i to ustvari to znaci. Medjutim sledeceg dana je ipak krenuo spontani, dobila sam grceve i pobacila kuci, posto me u Betaniji nisu hteli zadrzati! Necu to da opisujem, niti da se prisecam. U ponedeljak sam otisla u Betaniju i isla na 'Kiretazu rezidua" tj. onog sto je zaostalo. Na srecu nije bilo nikakvih komplikacija, samo mogu da vam kazem da su u Betaniji zdravstveni radnici grozni neljudi (cast izuzecima) i da bi se radije porodila kuci nego tamo kad dodje vreme za to.

Moj zakljucak je da je ovo jedno jako lose iskustvo, ali da ne dozvolite da vam ubije volju za trudnocom, jer bebice su ipak najlepsa stvar na svetu i ako vam se desi nesto ovako, jako je bitno da imate dobrog ginekologa kome verujete, koji ce vam sve lepo objasniti i da obavezno idete na sve kontrole koje vam kazu da idete.

: taogica - 21. maj 2008 17:32:52(UTC)

Dok sam bila trudna sa prvim detetom kao i sve trudnice najviše sam strahovala da ne dođe do spontanog pobačaja.Nekako baš kad je žena trudna do nje dolaze sve najgore priče o trudnoći,ali najčešće su svi strahovi neosnovani.Porodila sam se bez problema i rodila najslađu bebu na svetu,zdravu i pravu.Mislila sam drugi put će biti još lakše i lepše.Uprkos svim strahovima uvek se nadamo da se ono što čujemo neće baš nama i dogoditi.Ali činjenica je da spontanih pobačaja ima puno.Nikada nisam ni sanjala da ću jednog dana priželjkivati spontani.

Za termin "Missed abortion" slučajno sam čula neposredno pre nego što sam saznala da sa mojom trudnoćom nešto nije u redu.Moglo bi se reći da je u pitanju neka vrsta ženske intuicije ali ja inače volim da o svemu znam sve pa sam tako nabasala na jednom od stranih foruma na jedan slučaj "Missed"-a .Pročitala i užasnula se sa željom da nikada ne iskusim tako nešto.

Kako sam na prvi pregled otišla jako rano,doktorka mi je savetovala da ponovimo pregled za deset dana.Na prvom pregledu je konstatovala da se vidi mešak koji odgovara starosti trudnoće i to je to.Taj sledeći pregled bio je koban.I nakon deset dana srčana radnja nije registrovana.Uteha mi je bila ta da se mešak povećao,da je postojao embrionalni i žumančani eho,ali na trećem i poslednjem pregledu doktorka je postavila dijagnozu - "Missed abortion".Iz nekog razloga embrion se nije razvijao kako treba.Dok sam iščekivala zakazan termin za prekid trudnoće priželjkivala sam da mi se dogodi spontani i spasi me od intervencije.Kasnije sam saznala od doktorke da bi i u slučaju spontanog morala da uradim intervenciju jer se ona ne praktikuje samo nakon spontanog u prvim nedeljama trudnoće. 

Posle pretraživanja interneta uzduž i popreko slične slučajeve sam našla samo na stranim forumima i stranicama.A kod nas ni traga ni glasa o o ovom fenomenu.Kako to obično biva tek kada se nama nešto lično dogodi do nas krenu da stižu slične priče i tada mi je postalo jasno da je "Missed"  ne tako retka pojava,a da bude gore pod ovom dijagnozom se vode i slučajevi kada embrion ugine(oprostite na izrazu koristim medincinsku terminoligiju) i nakon uspostavljanja srčane akcije,a pri izostanku spontanog pobačaja tj prevremenog porođaja.

Ja sada znam da je bolje što se sve završilo tako jer očigledno da sa trudnoćom nešto nije bilo u redu.Mnogo gore bi bilo da nešto kasnije nije bilo ok, ali mi je u početku bilo jako teško.Nakon dva ciklusa moćićemo opet da radimo na potomstvu,ali mi je zastrašujuća pomisao da medicina uglavnom nema odgovor na ovaj fenomen.Ne postoji grupa žena koje imaju predispoziciju ili jedan uzrok kojeg se treba čuvati, već samo niz mogućnosti koje bi mogle da budu eventualni uzrok.Kao što su loš genetski materijal u datom trenutku,neki virus koji je proleteo kroz organizam,ili sl.

Nije mi cilj da nekoga plašim i odvraćam od trudnoće,daleko bilo.Mislim da ova  tema može mnogo da pomogne onima koji su u strahu  ili sumnjaju da im se događa nešto slično kako bi odagnali nepotrebne sumnje kao i da bi žene sa sličnim iskustvom mogle to da podele sa nekim i saznaju nešto više jedna od druge.