Obaveštenja

Icon
Error

: Ushtipak - 2. februar 2013 12:52:04(UTC)
Radi se o alergijskoj reakciji deteta na elemente ili jedinjenja u hrani koje ne moze da svari, a koji prodiru u krvotok, pa samim tim i u mleko (sumpor iz luka, kupusa, belog luka, prokelja, karfiola, zatim sastojci zacina, narocito bibera, ljute paprike itd). Dakle nije logika sta nadima mene mora nadimati i dete, vec beba osim grceva moze ispoljiti i osip, suvu kozu, zelenu stolicu, sluzavu stolicu (i kombinaciju te dve), uznemirenost, neutesno plakanje, povlacenje kolena uz vrisku. Ako prepoznate neke od ovih simptoma, setite se sta ste jeli dva do sest sati ranije, pa to izbegavajte. Inace, hraniti se zdravo i raznovrsno u svakom slucaju je dobro. Pozdrav :)

: jecasmile - 1. februar 2013 18:53:57(UTC)
Pozdrav,
Moze li neko da mi objasni zasto majka ne sme da jede tu hranu dok doji?
Po mom misljenju od mahunarki moze da se naduje samo majka,hrana dolazi do bebe kao majcino mleko. Mleko se stvara u mlecnim zlezdama normalno bez obzira sta ona pojela i uvek je istog sastava. Hranjive materije se resorbuju iz majcinog digestivnog trakta u vidu glukoze i kao minerali i u tom obliku idu u krvotok i dalje do celija koje je koriste . Toliko se secam iz fiziologihe. Ako neko moze da mi objasni zasto odredjena hrana nije dobra bila bih mu zahvalna. Rado cu uvaziti logicno objasnje. Jako sam radoznala,ali za sad mi to sve deluje kao bapske price. Hvala puno.

: katarinam - 9. januar 2011 0:17:57(UTC)

Evo jos jedan savet, mozda nekome pomogne... Pre neki dan sam vodila bebu na kontrolu i dr me je pitala da li je placljiva beba pa sam pomenula da povremeno, a narocito uvece ima grceve. Ona mi je tada rekla da najverovatnije nisu grcevi vec joj je stalno prepunjen stomak posto je primetila da je stomacic napet, a i dodala je poprilicno - 1300g za mesec dana, a ima i logike jer je bljuckala dosta posle svakog obroka. Onda mi je dr savetovala da je dojim samo po 10min svaku dojku i odkad tako radim nema vise ni plakanja ni bljuckanja... Mada sve ovo sto ste naveli od hrane da izaziva grceve i sama izbegavam, ali nisam primetila da to ima nekog efekta...

: Madre - 16. jul 2010 14:10:35(UTC)
Moj malac ima mjesec i po i takodje ima grceve i to uvece od 20-22 h.Izbjegavam samo grah i zacinjeno,a ostalo sve jedem.I nekad su jaci a nekad slabiji .Pomaze nosanje,ljuljanje na nogama,dajem mu hipp caj za probavu,ali smatram da je to uzalud i da ce grcevi proci za mjesec ili 2.A sto neko rece kad bih birala izmedju svega sto nadima i sto bebi smeta,ne bih imala sta jesti.Uz to bi mi se i mlijeko povuklo,jer ne moze nadolaziti od zraka.nego jedem sve,a kad dodju grcevi,pomazem mu koliko mogu da iz preboli.

: Vranjanka - 22. mart 2010 15:17:10(UTC)
Ja nisam nista posebno pazila oko ishrane, mada je bilo kraj proleca-leto kad se Sara rodila pa sam retko kuvala. Znaci uglavnom laka hrana. Nisam jela ljuto, kiselo, slano (ustvari jela sam normalno slano), slatko nisam izbegavala, kafu sam pila (mislila sam da joj smeta da spava pa jedno vreme nisam pila ali nema veze, opet je slabo spavala - mucili su je grcevi), mlecne proizvode sam jela i pila. A sto se guzve i uticaja na Saru tice - kad god smo imali goste propatili smo tu vecer i naredni dan, imala je nocne more i plakala, dakle ne podnosi guzvu. Mi troje zivimo sami tako da je sasvim logicno da se navikla na tih zivot. Smetalo joj je cak i glasno obracanje, uvek se strecne i uplasi.

: Milica81 - 22. mart 2010 15:03:32(UTC)
Irenice mila, ja sam sa Lukom potpuno bila izbacila iz ishrane: pasulj, grasak, boraniju, kupus, rastan, brokoli. Od voca limun, pomorandzu. Sve gazirano, ljuto, kiselo, luk svjezi (moze kuvan u hrani) crni i bijeli, kafu, cak i cokoladu jer je od nje plakao. I slatko mlijeko. Sto se tice hippovog caja za dojilje, meni, tj. Luki, nije prijao nikako - bacila sam ga.
I sikili smo 8 mjeseci bez grceva. Sad ne znam je li to bilo zahvaljujuci ovoj svojevrsnoj dijeti ili slucajno, ali predlazem ti da pokusas... stvarno vrijedi.

Ja cu opet tako probati :)

Ljubim te!!! I Stasu!!! Srecno!!!

: gsavin - 20. mart 2010 0:18:17(UTC)
Cao svima,moja devojcica ima 4 mes. i ponekad jos uvek zna biti grcica kad pojedem nesto teze (npr.suhomesnato),a imali smo bas problema sa njima konstantno do 3mes.Ja sam mleko skroz izbacila zbog laktoze koja joj stvara nadutost jer oni jos nemaju dovoljno enzima koji razlaze laktozu,a ono mleko bez laktoze mi je grozno pa ne mogu da ga pijem,isto kao i Fifika,izbacila sam sve mahunarke,zeljaste biljke,zacinjeno....Problem mi je sto se sa jelovnikom stalno vrtim u krug,ne znam ni sta bi vise jela,obavezno pazim da u toku dana uzmem i voce,a izbor se svede na jabuku i bananu.Ali sta je tu je,samo da ona nema grceve,bar jos dok joj ne sazre probavni sistem.Da,nama jako pomaze BEBIBION.
Sto se buke tice,da,jako utice,moja devojcica se rasplace kad ja glasnije iz sobe govorim sa muzem koji je u kuhinji,napravi tako tuznu facu i u plac,a primetila sam da i kad dodju nepoznati ili manje poznati gosti i odmah joj pocnu prilaziti sa :"Jao,pa gde si ti" i rukama prema njoj,rasplace se,a ranije to nije radila.Valjda neka bebeca faza u razvoju.

: Irena84 - 20. mart 2010 0:00:04(UTC)

Dobro vece Fifika, i ja sam primijetila da moja sveki kad dodje ona sve vice kad prica navece sa njom sve umjesto polako, jer ona uglavnom navece spava do 67 sati, ona kad se beba budi sve vice, citala sam da to bas lose utice na bebu... treba lagano da se sa njom "komunicira" A za hranu pa cula sam i ja bas dosta toga sto si navela, mada ja popijem malo vode nesto u zadnjh nekoliko dana , a trabala bih vise :( E vidis nisam znala za grasak a danas sam ga jela u supici pa je plakala vidis ima sigurno toga, mlijeko sam pila radi mog mlijeka mada taman cu i njega da izbacim.cula sam da ima taj caj da se kupi, u apoteci vjerovatno ma,samo da mm kaze instant caj za dojilje...jel? E ja ponekad sam uzela poslije rucka malu casicu coca cole, mozda je i od toga, . Hvala nisi mi nista "natrpala" mnogo znaci ovako neki savjet! Hvala od srca. :*

Glitter Photos
[Glitterfy.com - *Glitter Photos*]

MyTickerScript.com Ticker

: Fifika - 19. mart 2010 10:25:39(UTC)
Zaboravih da ti kazem pijem ujutro i uvece instant caj za dojilje Hipp,jer on podstice laktacuju i ujedno ublazava grceve bebi. i da, neki strucnjaci smatraju da grcevi nemaju mnogo veze sa majcinom ishranom,vec da se ne zna tacan uzrok njihove pojave.... ko ce ga znati neznam Ja sam primetila da kad mi uvece dolaze gosti koji su malo bucniji da mi je bekac te noci dosta uznemiren i place kao da ima grceve. Kazu da beba ne moze da svari sve te informacije. Pozdrav

: Fifika - 19. mart 2010 10:19:39(UTC)
Irena84, moj bekac ima 50dana. Nema neke jake grceve kao sto je imala cerkica. Ali ja vodim racuna o ishrani. Npr ja ne jedem pasulj,kupus,grasak,brokoli,boraniju,luk, pomorandze,limun, gazirano,ljuto. Moj jelovnik se svodi na : meso(piletina,junetina,malo ribe),krompir,pirinac, supice razne -domace i iz kesice, blitvu,spanac,suvo voce, jedem badem(mada neko kaze da jezgrasto voce treba izbegavati),banane,jabuke,musli,cajeve (do 2 solje dnevno),voda oko 2l dnevno, 1 kafa ujutro, za salatu cvekla sveza rendana,nekad narendam i sargarepu i celer ili rotkvu....Takodje ,smanjila sam unos mleka na 1 solju dnevno jer sam primetila kad se nalokam mleka da se bekac tog dana namuci od grcica. Ja ti nabacah kao u kontejner :) Nadam se da ti nece biti problem da se snadjes

: simona78 - 18. mart 2010 22:07:27(UTC)
Irena, imas ovu temu na ovom linku

http://forum.roditeljportal.com/forums/thread-view.asp?tid=4655&posts=50#M690619

Pozzzzzzzz!!!

: Irena84 - 18. mart 2010 18:59:46(UTC)

Dobar dan\vece :) Evo moja stasa ima 3 nedelje i jedan dan, i ja sam pravo da vam kazem u nedoumici oko toga sta mame koje doje treba da jedu da im to ne bi uticalo na mlijeko, jer kako kazu to sve sto mi pojedemo ide u mlijko i moze da stvara probleme bebi sa stomakom... Ja znam samo koliko sam mogla da procitam da je lose da jedemo pasulj (sto je i logicno) i cak grasak, ali mislim dagrasak kao grasak ne nadima... a ja ga bas voli, i moram da vam kazem da mi je dosadilo da jedem samo neke sendvice sa pavlakom jogurt sir, mlijeko... uzeljela sam se da skuvam rucak neki fini na kasiku, cak kazu da ne valja ni kupus, , da ne valja ni pomorandza, ni kiselo ni slano ni ljuto ( ali ajde... ovo nesto ima logike...) smijemo meso ribu krompir i oriz jel... tako nekako dodje :( Ako neka ima neki savjet ili neko iskustvo voljela bih da to podijeli sa nama... poz!

MyTickerScript.com Ticker

: Irena84 - 18. mart 2010 18:28:34(UTC)
Nisam sigurna da li postoji ova tema, pa sam odlucila da prije svega svoje nedoumice pokusam da rijesim ovom temom pa samim tim mozda i da pomognem nekoj od vas drage mame :)

: baca - 9. mart 2010 13:54:23(UTC)
Ja sam bogami vodila racuna sta jedem pa je opet prevriskala prva tri meseca. Nisam jela kupus,grasak,pasulj,nisam pila sok od citrusa i tako...Ako je hoce grcevi mozes da dubis na glavi nema pomoci. Mi smo probali sve zivo sto smo culi i nista nije pomoglo dok jednostavno sami nisu prestali. Srecno

: ivaivana - 9. mart 2010 13:02:34(UTC)
ja nisam pazila sve sam jela , a moja beba nije imala grceve, ali kako kazu nase mame ni ja ni moj muz nismo imali grceve, mozda je genetika.

: janamala - 13. decembar 2009 18:16:18(UTC)
Ja od pocetka sve jedem, a moja beba koja ima mesec dana, do sada nije imala grceve. Meni su odmah na pocdetku savetovali da ukoliko meni ne smeta neka hrana posebno, slobodno smem da jedem, a da ce se beba navici na razlicite ukuse u samom startu.

: olga75 - 18. jul 2009 18:10:21(UTC)
Ja nikad nisam preterano pazila na hranu, izbegavala sam namirnice koje nadimaju i beli luk.Marija je imala grceve ali nisu bili strasi osim jednu noc.Taj dan sam ja pojela dva parceta strudle sa makom.Ta noc nam je bila paklena.kvasac i mak su je bas izmucili.Eto , da znata :)

: ana26 - 18. jul 2009 13:39:32(UTC)
ja sam jela sve kao i obicno, i pasulj i grasak i luk i mlecne proizvode (za sve to kazu da kao stvara grceve kod beba) a Miroslav nikad nije imao problema sa stomakom. Ni grceve ni gasove
TAko da ja nesto ne verujem u bilo kakvu vezu izmedju to dvoje
Ali, iskustva se razlikuju... neznam

: vele - 15. jul 2009 20:42:09(UTC)
tanja, ja bih rekla da slobodno mozes, barem ja planiram da ih tamanim i kad se porodim i budem dojila icon_lol

: TanjaApatin - 15. jul 2009 18:10:53(UTC)
dali neko zna dali se smeju jesti lubenice posto ih obozavam?

: Vanessa_K70 - 24. jun 2009 1:53:55(UTC)
Svaka peta beba pati od grčeva koji počinju sa dve-tri nedelje starosti i prestaju do kraja četvrtog meseca. Pravi lek ne postoji, ali neki saveti mogu pomoći da se grčevi ublaže.

Sve bebe plaču, ali one koje plaču duže od tri sata, više od pet dana nedeljno imaju infantilne kolike, odnosno, stomačne grčeve.

Stomačni grčevi se ispoljavaju nekontrolisanim produženim plačem kod bebe koja je inače zdrava i dobro uhranjena. Oni se podjednako javljaju kod dečaka i devojčica, kod beba koje se doje i koje se hrane bočicom. Nešto su češći kod prvorođene i ranije rođene dece.

Pedijatri naglašavaju da grčevi obično počinju kad beba napuni dve do tri nedelje a smanjuju se ili potpuno prestaju do kraja četvrtog meseca. Pravi uzrok kolika nije do kraja razjašnjen.

Sigurno je da nastaje zbog nezrelosti digestivnog trakta, a nakupljeni vazduh izaziva bol i neprijatnost. Kako funkcija varenja sazreva, beba postaje tolerantnija.

Drugi moguć uzrok je nezrelost bebinog nervnog sistema pa su preosetljive i burno reaguju na obične stimulanse kao što su zvuk, svetlo, promena položaja. Pri kraju dana bebe su još uznemirenije što rezultira dugim periodom plača.

Zabrinutost roditelja može pogoršati stanje, jer bebe osećaju njihov stres, postaju i same nespokojne i sve se završava napadom plača. Glavni simptom je konstantan plač bez vidljivog razloga u dužem periodu, prodorniji od normalnog, a naročito izražen uveče.

Bebe sa kolikama podižu glavu, savijaju kolena prema trbuhu, zacrvene se u licu, prave grimase i ispuštaju gasove. Kolike se pogoršavaju posle hranjenja. Nekada se javljaju u toku hranjenja pa bebe prekidaju obrok.

Grčevi uzrokuju i probleme sa uspavljivanjem i dužinom spavanja. Između tih epizoda, bebe su dobro, dobro jedu, dobro napreduju i ne pokazuju nijedan znak bolesti. Bez obzira kako dramatično izgledalo, grčevi nisu ozbiljno stanje.

Glavni problem je stres i zabrinutost koji se stvaraju u kući. Roditelji teško izlaze na kraj sa neprekidnim plačem i važno je pružiti im podršku. Grčevi ne zahtevaju pomoć lekara, a pedijatrijski pregled treba da eliminiše druge medicinske probleme i potvdi bebino zdravlje.

Inače, ne postoji izdvojen ili dokazan lek za kolike, ali neka pomoćna sredstva mogu biti od koristi i osloboditi gasove. Majke koje doje treba da izbegavaju da jedu hranu koja može da pogorša grčeve kod bebe, a to je pre svega hrana koja nadima, kao kupus, karfiol, brokoli, paškanat, pasulj, crni i beli luk, citrusno voće, začinjena hrana, kofein i alkohol.

Decu na prirodnoj ishrani treba dojiti što duže, jer odbijanje može pogoršati grčeve. Postoje položaji i postupci koji umirujuće deluju na bebu sa grčevima - beba se drži uspravno ili na trbuhu, može da se nosi u "kengur" nosiljci, duže kupajte bebu jer joj topla voda može prijati i lagano masirajte stomačić.

Najbolje je uvek bebu uzeti u naručje i utešiti je, čime se postižu veoma važani efekati, jer na ovaj način pokazujemo bebi da je volimo i da smo tu zbog nje.

: vele - 22. maj 2009 9:59:13(UTC)
imas na forumu podforum dojenje i tamo bezbroj korisnih saveta.

http://forum.roditeljportal.com/forums/thread-view.asp?tid=4655&posts=40#M499263

caos

: zozon - 21. maj 2009 20:18:25(UTC)
jeste da mi je treće dijete, ali sam zaboravila šta je sve na listi nepoželjnih namirnica. znam ono osnovno: nezačinjeno, ništa kiselo, ništa mahunarke. moj bebac će sutra imatti 4nedjelje i pomalo ima grčeve, a ja crkoh od gladi jer jedem samo supice, krompir, kuvano meso i tjesteninu. pomalo jedem jagode ali čeznem da smažem kilogram odjednom, i trešnje (mmmm), ali ne smijem.
pa ako ima neko da se razumije ili neko iskustvo......bilo bi korisno

(neki dan sam pojela samo malu sarmicu koja je napravljena s vrlo malo aleve paprike, bebac je plakao strašno) icon_rolleyes

: Diana01 - 25. februar 2009 0:38:47(UTC)
Mene je uvek zbunjivalo to za grceve...Verujte mi ako je neko nedisciplinovan sto se tice ishrane , to sam onda ja, ali moja beba nije imao grceve uopste neznam Ja ne biram mnogo, ko neki svastojed sam...e sad , moguce je da je ipak vezano za to sto je ova hrana ovde takva pa i ne dolazim puno u susret sa tim teskim namirnicama tipa pasulj prebranac , i razna druga zacinjena jela. Finci jedu crni hleb uglavnom i doktorka mi je rekla da od toga bebe mogu da imaju grceve ali moj Luka nije imao, tako da to sve zavisi. I takodje dosta pijem Colu i duga gazirana pica, i ona se navodno smatraju izazivacem grceva. Na kraju krajeva zavisi i od same bebe verovatno .

: leptir - 22. februar 2009 16:24:12(UTC)
Mi sva sreca nemamo grceve,doduse pazim sta jedem,za N.G. sam pojela 2 sarme i to vece je prekukao,verovatno od kupusa.
Ne jedem pasulj,grasak,boraniju,kukuruz,sve sto je kiselo... pecurke jedem icon_rolleyes Jagode nisam ni videla za ova 2 meseca 8)

: simona78 - 16. avgust 2008 5:05:06(UTC)
A smije li GROZDJE???

: SInCerITy - 14. avgust 2008 5:49:17(UTC)
Citat:
pirgo7 - 13/8/2008 15:40

meni Dr rece ni sok od jagoda da ne pijem...neznam neznam

meni se cini da je Ljubi juce imala grcice od paprika hmm mozda?
a smiju li se breskve jesti, tako mi se jedu...uhhhh

Vrlo lako moguce da je imala grceve od paprika ako im nisi skinula ljuspicu. Pozeljno je da ogulis svo voce prije nego ga pojedes, krusku, jabuku, breskvu ... ja sam tako radila, barem prvih 40 dana.
Tu sigurno ima nesto, kao sto sam vec napisala, pazila sam na ishranu, a Tijana je opet imala grceve, mislim da je to sve individualno od bebe do bebe, moja je bila alava pa je imala grceve, da nije, mozda ih ne bi ni imala jer sam pazila na ishranu.
Inace bebe lenjivci sisavci :) imaju manje i blaze grceve.

: мирка - 13. avgust 2008 14:14:00(UTC)

Citat:
pirgo7 - 6/8/2008 10:05 u bolnici su nam rekli da izbjegavamo persun i mahunarke od kojih se stomak nadima. A i ako se pojede, treba popiti solju kamilice

Сад тек видех ово...

Першун треба избегавати јер смањује количину млека, а махунарке због грчева....

: мирка - 13. avgust 2008 14:07:10(UTC)
Пирго,
ја сам јела јагоде сасвим нормално. Првог дана сам појела 10-ак и пошто није било никаквих проблема сутрадан сам их јела колико ми се јело.
Ако се бринеш, поједи нпр. пола брескве, па сачекај да видиш да ли има неких реакција код Љубице, мада ја не верујем да ће их бити. Инаљче, мислим да се претерује са том нашом исхраном. После порођаја треба да се опоравимо и да једемо разноврсно, а мени се исхрана свела на кромпир, шаргарепу и месо. Јана је и поред тога имала грчеве и онда сам решила да почнем да једем нормално.

: pirgo7 - 13. avgust 2008 12:40:10(UTC)
meni Dr rece ni sok od jagoda da ne pijem...neznam neznam

meni se cini da je Ljubi juce imala grcice od paprika hmm mozda?
a smiju li se breskve jesti, tako mi se jedu...uhhhh

: uniona - 10. avgust 2008 19:25:26(UTC)
mame, imam pitanjce u vezi jagoda
i ja sam cula da jagode ne bi trebalo jesti zbog alergije, a da li se to odnosi na sveze jagode ili i na dzem od jagoda, sok od jagoda...?

: stancha - 8. avgust 2008 6:03:47(UTC)
Pecurke spadaju u grupu namirnica koje nadimaju(kao pasulj,kupus,karfiol i sl.),kaze se za njih da su "teska" hrana neznam Ja sam strogo vodila racuna dok je bebica bila bas mala(supice,corbice,pire,keks i sl.),posle sam se postepeno opustala i obogacivala svoju ishranu :> Sad npr. jedem sve,cak mi se desi da pojedem i ljuto doomed

: simona78 - 8. avgust 2008 5:39:00(UTC)
Nedgje sam cula ili procitala da nije preporucljivo jesti pecurke dok traje period dojenja neznam A ja ih baaaas volim i vec mi nedostaju jela sa sampinjonima, na primjer... Zna li neko nesto o ovome neznam

: bidza - 7. avgust 2008 15:50:56(UTC)
Moj beban je pomalo poceo da jede pa sam kupila knjigu " Od prvog obroka do skolske uzine"-Prim dr med Jasminka Komnenovic, ima nesto i o ishrani dojilja, gde kaze da hrana jakog mirisa - luk, kupus, karfiol- pasulj i zacini mogu mleko da ucine neprijatnim pa da kod nekih beba izazovu uznemirenost. Ima jos dosta saveta za ishranu dojilja. Knjiga je u Beogradu najjeftinija na trafikama "Futura plus", pa mame koje tek pocinju mogu svasta korisno da saznaju.

: Jelena D. - 6. avgust 2008 11:25:58(UTC)
Moja beba je imala grčeve od druge do šeste nedelje. Jesam pazila šta jedem, ali ne opsesivno. Davala sam joj Espumisan kapi i Bibilibi čaj sa komoračem i kimom, lepo je prduckala i to je to. U tom periodu grčeva samo smo jednom legli nešto kasnije. Kapi sam joj davala dva puta dnevno, a čaj kad je htela da ga pije, bez pravila. Koristili smo i onaj mali termofor za stomačić, mada po meni je ključna stvar noskanje, i to onako preko ruke, kad je njen stomačić naslonjen na vašu ruku pa ga sama svojom težinom pritiska. Tada i podrigne i isprducka se. Grašak sam počela da jedem pre dva meseca, kao i kukuruz. Još pasulj i kupus nisam jela, a ni ne žurim, ne obožavam ih baš...

: pirgo7 - 6. avgust 2008 6:05:49(UTC)
u bolnici su nam rekli da izbjegavamo persun i mahunarke od kojih se stomak nadima. A i ako se pojede, treba popiti solju kamilice

: bidza - 24. jul 2008 17:28:37(UTC)
Pa naravno, jedi ih i dalje, mislim da je to cista glupost!

: Selena2 - 24. jul 2008 11:43:27(UTC)

Citat:
bidza - 23/7/2008 22:57 E bas kako lelly kaze, dolazila sam u situacije da mi se nista ne jede jer mislim da od svega ima grceve, samo da zvezda mamina ne place! Mislim da to nema puno veze sa grcevima i da treba jesti sve i pratiti svoje dete. Meni su cak rekli da jagode ne jedem ne zbog grceva, vec zbog alergije koju beba moze da dobije preko mleka!?

e ovo za jagode nisam znala.ja jagode bas puno jedem iako dojim,a sofia nije dobila alergiju.sreca moja!

: bidza - 23. jul 2008 18:57:16(UTC)
E bas kako lelly kaze, dolazila sam u situacije da mi se nista ne jede jer mislim da od svega ima grceve, samo da zvezda mamina ne place! Mislim da to nema puno veze sa grcevima i da treba jesti sve i pratiti svoje dete. Meni su cak rekli da jagode ne jedem ne zbog grceva, vec zbog alergije koju beba moze da dobije preko mleka!?

: SInCerITy - 23. jul 2008 5:52:50(UTC)
CInjenica je da ima hrane koja moze da zasmeta bebi, ali ja sam STROGO pazila sta jedem, i Tijana je opet dobila grceve sa nedelju dana i trajali su do 4 mjeseca, a cak do sestog mjeseca se se znali povremeno pojavljivati. Ona je jednostavno bila alava beba i gutala je previse vazduha. Tek sada je dovoljno velika da i kad se naguta vazduha da je ne muci u toj mjeri, mada sada cim sjedne podrigne ko prasence . ruganje ruganje

: zvjezdica - 23. jul 2008 5:30:06(UTC)
ja sam jela apsolutno sve a Ajla nikako nije imala grceve

: Selena2 - 23. jul 2008 4:42:08(UTC)
i ja mislim da ishrana mame nema mnogo veze sa grcevima kod beba.jedem skoro sve(sem belog luka). sreca pa mi sofia nije imala mnogo grceva(a nije ni prva cerkica).jedino se plasim da pijem kafu popodne jer sve mislim da mi onda sofia nece spavati uvece.

: Angie - 22. jul 2008 5:14:28(UTC)
Svasta sam cula sta treba a sta ne i kao pridrzavala sam se toga,medjutim nista nije pomagalo...nije on imao strasne grceve ali ih je imao i nije mogao da spava od njih,junacki je podnosio bol...sad kao da su prestali...nemam pojma...ponekad se samo probudi ali to nije nista kako je bilo...i osecam pod rukom kako mu rade creva...Jedino sto je meni pomagalo kod grceva je utopljavanje stomacica

: bucko - 21. jul 2008 10:02:55(UTC)
Ja sam bas nedavno gledala neku emisiju gdje je jedan poznati dr pricao o grcevima kod beba. Oni se pojavljuju bez obzira na hranu koju majka jede, uopste nije poznat pravi uzrok nastajanja, ali pretpostavljaju da je uzrok jednostavno prilagodjavanje crijeva i organa sistema za varenje, tj. uspostavljanje funkcije. I na zalost, nema ppomoci dok sami ne prodju. Eventualno se moze malo pomoci cajevima, toplim oblogom i odredjenim polozajem bebe.

: Petra* - 20. jul 2008 18:27:41(UTC)
Ja stvarno mislim da ne utice to u tolikoj meri na grceve, NAZALOST. A i toliko se razlicito govori o toj temi, da mi samo smanjuje veru u to da bebama mozemo zaustaviti grceve. Ja sam prvo jako pazila, onda je Leon dobio grceve, koji su nestali poslednjih dana, a ja sam bas u to vreme pomislila: DODJAVOLA SA TIM STA TREBA JESTI A STA NE, JER NEMA VEZE SA MOZGOM! ON IMA GRCEVE BEZ OBZIRA! I popila sam i casu gaziranog pica, i pojela sam ponesto sto nadima stomak... I SAVRSENO SE NISTA NIJE DESILO da bih ja mogla da kazem: AHA! ETO TO JE ZBOG TOGA...

: phoenix - 19. jul 2008 7:06:30(UTC)
Citat:
Emina81 - 2/7/2008 16:40

Moj Isa ima uzasno jake grceve od 10-tog dana rodjenja :(
Sve sto sam procitala da nesmije,izbacila sam iz ishrane,razliku ili intenzitet grceva nisam primijetila a o prestanku istih ni govora....

Isto tako i mi muku mucimo. Sta god da jedem, isto je, niti se smanjuju niti su gori. Uvek isto. Naravno, ne jedem to sto navodno ne bi trebalo, ali nema razlike.

: uniona - 19. jul 2008 0:19:48(UTC)
ja ne pijem sok od pomorandze ili limuna, ne jedem pasulj, grasak i sl
ali moje dete vec 2 noci uzastopno muku muci sa grcevima. a jela sam rizu i pecurke neznam
sutra necu jesti pecurke pa cemo videti...

: biki - 2. jul 2008 13:05:57(UTC)
Treba izbegavati sokove ,tipa sok od borovnice,pomorandze grejpfuta.Od voca grozdje takodje...Pasulj i grasak nikako,pa i paradajz izbegavati,to sve nekoh mesec dva u periodu kada beba ima grcice..

: Emina81 - 2. jul 2008 12:40:00(UTC)
Moj Isa ima uzasno jake grceve od 10-tog dana rodjenja :(
Sve sto sam procitala da nesmije,izbacila sam iz ishrane,razliku ili intenzitet grceva nisam primijetila a o prestanku istih ni govora....

: bucko - 1. jul 2008 10:31:11(UTC)
Anita, ja sam cula da je caj od kima super protiv grceva. Treba ti da ga pijes, a provjeri jos, ali mislim da i beba smije. Kazu da bas pomaze. A postoji i onaj Hippov caj protiv grceva, za bebe. Pa probaj i to. Nadam se da ce vam pomoci i da ce grcevi prestati! :-*

: anita75love - 1. jul 2008 9:40:29(UTC)
I ja sam to planirala kao i ti Bucko, pa sam počela da razmišljam o promeni taktike i da nisšta ne jedem i onda shvatila da nema smisla (gladna sam, bre.....) On ima grčeve pa ima....i tu nema pomoći sem beskonačnog plakanja, ljuljanja,šetanja u krug, podrigivanja, mleka protiv kolika (nisam baš primetila da pomaže al kad kažu daj da poslušam-u svakom slučaju nije gore) i espumisan kapi-nama pomažu, najviše od svega navedenog.

: bucko - 23. jun 2008 9:24:01(UTC)
Ja sam na vise mjesta citala i vise puta gledala na tv da grcevi kod beba uopste nemaju veze sa ishranom majke. Bebe imaju grceve radi nerazvijenog, odnosno nerazradjenog sistema za varenje. I jedino sto moze da smeta bebi sto ste vi jeli jeste sto neka hrana daje specifican miris mlijeku pa beba moze da odbija da sisa. Meni to ima logike. I planiram da jedem sve kada pocnem da dojim svoju bebicu. A grceve nadam se da nece imati, a ako bude imao preguracem i to kao i svi drugi.

: Tanja&Katia - 9. jun 2008 15:19:27(UTC)
Pazile mi ili ne, mislim da uglavnom sve bebe imaju grceve. Ja sam se cuvala da ne pijem gazirano, pasulj ni slucajno, i sve ostalo sto je Katji moglo da naskodi,pa na zalost nisam mogla da je sacuvam od prokletih grcica. Jedino sto sam primetila je kada sam relativno skoro jela malo kukuruza u salati, ona je to vece urlala kao kad je bila mala bebica.Da bih bila sigurna da je to bio uzrok placa, opet sam nakon nekog vremena uzela vrlo malo ponovilo se isto. Njoj to izgleda mnogo smeta, tako da vise anene kukuruz

: Tijancica - 9. jun 2008 13:09:24(UTC)
A joj nema sta nisam citala da dojilje ne bi trebale jesti zbog grceva kod bebe. Pa cak i mlijeko i mlijecne proizvode?!!!
Generalno ja sam shvatila da ono od hrane sto kod mene izaziva gasove kod nje izaziva grceve.

: Tanja i Mia - 9. jun 2008 9:15:53(UTC)
I ja se slazem sa djevojkama koje kazu da nema pravila. Moja Mia nije imala grceva niti jedan jedini dan. Babica mi je pokazala polozaj u kome beba najlakse podrigne i to smo primjenjivali stalno. Ali i pored toga ja sam pazila sta sam jela. Svo vrijeme dok sam dojila jela sam izkljucivo laganu hranu koja nije imala nikakve zacine sem soli. Nisam pila gazirano, nisam jela grasak, pasulj, kupus, kelj, kisele stvari, citruse...... Kafu sam pila svo vrijeme ali nisam pretjerivala....

Mislim da je najvaznije da pratite svoju bebu i vidjecete sta joj smeta a sta ne..... Ako beba ima grceve i pored cinjenice da vi pazite sta jedete, onda nema smisla vise paziti.....

Nigdje nema tacan spisak namirnica koje ne bi trebale da jedete, tako da vam je ostavljeno na volju....

: Fokica - 9. jun 2008 6:20:10(UTC)
Slazem se sa Cveticem da uopste nema pravila. Ja sam dok sam dojila oba deteta jela sve sto sam zelela i ono sto je na ozloglasenim listama i pila sam kafu kada sam htela. Nisam pila gazirano jer mi nije prijalo. A moja oba sina nisu imali grceve ni jedan jedini dan.

: lillyblue - 9. jun 2008 6:03:11(UTC)
Meni se chini da Vuku nije smetalo nista sto pojedem. On je grcheve imao zbog nagomilanog vazduha u stomaku, jer je jeo jako halapljivo.

: JecaN - 9. jun 2008 5:05:22(UTC)
Ono što sa mje izbegavala : pasulj, grašak, kupus, gazirane sokove.

: lelly - 30. maj 2008 13:33:04(UTC)
ukoliko pocnete da pretrazujete po internetu, literaturi ili slusate brojne savete na kraju ce vam se ishrana svesti na strogu dijetu koja podseca na bolesnicku, a ne na onu za dojilje. ja sam citajuci o ovoj temi neprestano nailazila na nove namirnice koje smetaju bebi, tako da se lista nepozeljnih namirnica prosirivala i prosirivalaaaa do unedogled. bila sam ocajna zbog bokijevih grceva, i onih dana kada je on imao najgore grceve ja skoro da nisam nista jela. to je bilo kada je on imao oko dve nedelje. jednog dana sam otvorila frizider i shvatila da sam za sve sto ima u njemu negde procitala ili cula da moze da izazove grceve. ja ne jedem skoro nista, a on i dalje ima grceve. onda sam sela i zdravorazumski zakljucila da ce mu vise skoditi ako gladujem, mislim kakvo ce mi onda biti mleko?! onda sam se opustila. bitno je da pratite sta smeta vasoj bebi i da to izbacite iz upotrebe. ima beba kojima ne smeta aspolutno nista, ni grasak, ni kupus, ni jagode. ima onih kojima smeta sve. jela sam i te ozloglasene jagode pre dva dana, pa boki nije uopste reagovao na to.

: rozga - 30. maj 2008 10:42:03(UTC)
Marku smeta crni luk...svez ili uprzen...Cula sam da hoce da smeta i majonez pa sam ga izbegavala. A imam utisak da mu ponekad smeta i riba...Sve zavisi od bebe.

: Cvetic - 28. maj 2008 20:41:36(UTC)
Treba bebe da pitamo icon_lol
Salim se, ali nema oficijalnog spiska jer razlicite bebe ,razlicito reaguju na hranu koju mama ponjupa.Slazem se samo za kafu i mozda cokoladu a za sve ostalo, jela sam, nije imalo nikakvih posledica.
Sa sinom sam pazila strasno,jela samo pirinac i belo pilece meso i pila vode i imao je grcice od 3ce do 6te nedelje.
Sa cerkom sam jela sve, pila kafu, jela cokoladu i tajlandsku hranu, imala je grcice od 3ce do 6te nedelje. Hmmmm... hmm hmm
Jedino ,jednom sam popila jaku kafu i ona nije spavala do kasno.Nije imala grcice ali je besnila do ponoci.

: lala - 28. maj 2008 19:44:26(UTC)
Koliko znam ni pečurke nisu dobre za doljije

: ocokoljic - 28. maj 2008 13:12:15(UTC)

Nadam  se da će ova tema pomoći i meni i mnogim drugim mamama da reše svoje dileme u vezi ishrane i dojenja.

Treba izbegavati:Koka-kolu, čokoladu, vegetu,kupus,kelj,karfiol, grašak,pasulj,jagode i paradajz.

Dodajte ako znate šta još izaziva grčeve i smeta bebama.