Obaveštenja

Icon
Error

: naomi - 13. maj 2012 19:00:30(UTC)
molim vas drage majke misljenje vase s obzirom da imate iskustva dijagnoza je sljedeca i vase misljenje da li ce bit potrebna operacija ;lijevo bubreg je umjereno uvecan,uzduzno njeri 6,2 cm sa eho znacima hidronefroze III stupnja Paranehim je umjereno reduciran ali se diferencira i normalne je eho strukture.mokracni kanali su prosireni i nesti naglaseniji pielon,Bebi je 4,5 mjeseci mi smo iz Bih suvise malo znam o ovoj dijagnozi googlam stalno .U utorak idemo za bolnicu pa cu znat detaljnije upuceni smo na jeciju nefrologiju a aovaj nalaz i dijagnozu smo dobili iz ordinacije za ultrazvucnu dijagnostiku ...molim vas ludim vise ista ako znate reci recite,,,ljubimm vas

: glory - 30. mart 2012 10:51:32(UTC)
EVO NAS OPET ,JUCE NAM JE IKINUTA PROFILAKSA POSLE 15 MESECI,DR JE PREZADOVOLJNA UZ I SLEDECA KONTROLA JE 11.10. RADICEMO UROGRAFIJU,TO JE TACNO GODINU DANA POSLE DRUGE OPERACIJE :) MNOGO SMO SRECNI A I PO MALO UIPLASENI ,JER NAS JE PO MALO I STRAH DALI CE SAD UK BITI STERILNE ALI PO VASIM ISKUSTIVAMA MALO NAM JE LAKSE :)))))0 POZZZZZZZZZZZZZZZZZ

: glory - 23. mart 2012 14:20:38(UTC)
EVO INAS DA SE JAVIMO POSLE JUCERASNJE KONTROLE. RADILI SMO UZ KOJI JE NARAVNO ODLICAN,MEDJUTIM POSTO NAS DR NIJE BILA TAMO DOGOVORILI SMO SE SA DR KOJI JE BIO TAMO DA MU IPAK ONA SLEDCI CETVRTAK UKINE PROFILAKSU JER JE IPAK ONA RADILA OPERACIJE,MADA JE MOGAO I ON JUCE ODLUCIO JE A I MI BOLJE DA SE VIDIMO SA NASOM DR.INCE KADA SMO IZVADILI SONDU RAZLIKA IZMEDJU BUBREGA JE BILA 22mm A SADA JE SAMO 9mm. ETO I OD NAS LEPIH VESTI.POZZZZZ ZA SVE :)

: LukaTao - 12. mart 2012 21:14:30(UTC)
Ukupno smo pili 8 meseci.

: glory - 12. mart 2012 16:47:03(UTC)
Ma predpostavila sam da ste je pili od rodjenja,ali mislim vremenski koliko dugo,mi sad kad je budimo ukinuli bice da smo je koristili 15 meseci.Nas je operisala dr DRAGANA KARADZIC.

: LukaTao - 10. mart 2012 0:40:05(UTC)
Profilaksu smo pili od rodjenja pa do prve kontrole, kako su i vama rekli. Meni je u pocetku kad smo prestali da mu dajemo Palitreks bilo malo frka od urinarnih infekcija ali sve je bilo u redu. Luka je imao skoro 5 meseci kad je operisan.
Zelim vam puno srece na kontroli.
P.S. Ko je vas operisao?

: glory - 9. mart 2012 22:40:06(UTC)
Drago mi je da se neko javio iz Tirsove,jer ovde su bila samo iskustva Instituta.i drago mi je da ste i vi posle svega dobro.Mene interesuje koliko dugo ste pili profilaksu(verovatno od rodjenja ali do kad mislim posle operacije koliko jos) ? I sa koliko meseci je vase dete operisano. Mi 22gog marta idemo na prvi uz posle vadjenja sonde tjs na prvu kontrolu i tad je rekla dr da ce nam ukinuti profilaksu :) pozzzzzzzzz sa sve hrabre mame :)

: LukaTao - 8. mart 2012 17:45:14(UTC)
Dobar dan drage mame,
Mi smo isto kao i neke od vas prosli kroz operaciju i plasiranje JJ stenta. Od nase operacije je proslo godinu dana, sve u najboljem redu. Zelim da napisem svoje iskustvo i nadam se da ce nekima od vas znaciti.
Moja trudnoca je prosla bez ikakvih problema, svi testovi su bili u redu, ali u 39. nedelji moja doktorka je primetila da nesto nije u redu sa bebinim bubrezima i ja sam vec sutra lezala na Patologiji trudnoce u Narodnom Frontu. Tamo su me pregledali, potvrdili njene sumnje, rekli da moj sin ima hidronefrozu. Moja dr je insistirala da se uradi i amnioceneza da bi se uverila da joj nije promakla neka genetska anomalija. Tako su mi uradili amniocentezu, uzorak plodove vode smo odneli u privatnu laboratoriju i sutradan saznali da nema nikakvih genetskih anomalija. Hvala Bogu icon_smile
Porodila sam se 3 dana posle temina i rodila lepog i velikog decaka :). Odmah po rodjenju su mu uradili UZ, postavili dijagnozu obostrana megaureterohidronefroza i malisanko je vec tada poceo da pije Palitrex.Zakazan nam je prijem na Institutu za majku i dete kada on napuni mesec dana. Mi smo se dosta raspitivali, isli privatno na preglede, samo da saznamo sto vise o svemu tome. Prvi UZ je bio najgori, rekli su nam da ce nam dete biti tezak invalid kome ce biti neophodna dijaliza i da je njihovo resenje nefrostoma. Ja sam bila ubedjena da ce sve biti u redu i da sigurno postoji neko bolje resenje od nefrostome.
Tako je i bilo, dosli smo do dr. Djordjevica iz Tirsove, jednog fantasticnog lekara koji je postao nas heroj. On i dr. Pavicevic, radiolog su nas smirili, rekli da su Lukini bubrezi u odlicnom stanju, da na njima nema octecenja, ali da su oba uretera suzena na ulazu u besiku i dosta prosirena i izvijena, levi cak vise od desnog. To smo pratili, mislili smo da mozda nece biti neophodna operacija, ali ipak smo se operisali. Pre operacije smo obavili magnetnu rezonancu i odlucili su da mu operisu levi megaureter i postave JJ stent.
Sto se tice operacije i celog toka, sve je vec napisano, grozno je, kada im dajete dete da ga odvedu u operacioni blok, srce hoce da vam pukne, ali operacija je zaista rutinska. Moj Luka je operisan u petak i u ponedeljak smo izasli napolje.
Stent je trebalo da stoji dva meseca, ali posle 2 dana. Luka je dobio temperaturu i mi smo se vratili u Tirsovu. Imao je jako visoke temperature, do 40. Menjali su mu lekove, ali temperatura mu nije spadala. Objasnili su mi da kod neke dece, organizam odbacuje stent, kao strano telo i zato dolazi do visokih temperatura. Rekli su mi i da se u inostranstvu kod dece stent ni ne stavlja. Uglavnom, mom Luki je stent izvadjen posle 10 dana i sutradan smo otisli kuci.
Od tada do danas je sve u najboljem redu. od juna prosle godine ne pijemo ni Palitrex, nikada nije imao urinarnu infekciju. Bilo smo na kontroli pre dve nedelje, sve je super :).
Tako da mame, samo hrabro. Strasno je, tesko je grozno, ali sve se dobro zavrsi. Nadjite dobrog lekara u koga imate beskrajno poverenje. Mi smo se operisali u Tirsovoj, cela ekipa je odlicna, a odeljenje urologije je kompletno sredjeno i renovirano.
Zelim vam svima puno srece.

: glory - 24. februar 2012 9:34:43(UTC)
i ja sam tako isla na svake 2,3 nedelje .pa cam cak i dva puta isla na konzilijum na institut za majku i dete .Mislim da je ne moguce ne nervirati se ali bar pokusaj da ne mislis koliko toliko o tome jer dok se bebac ne rodi nista nije 100% sigurno,meni su govorili posto bebac nije imao puno mesta u stomaku (rdjen 4.500g) mozda mu se taj kanal ispravi kad se rodi cak smo se i tome nadali,zato ti kazem bolje sad jos malo koliko vam je ostalo trudnoce provedite lepo pa posle cete zajedno da se borite,mada ja bih rekla koliko se razumem da kod vas nije toliko strasno kao sto je bilo kod nas .....pozzzzzz obavezno nam javite kad se rodite sta i kako ako se ne javite pre toga :**

: BjankaStefan - 21. februar 2012 23:14:16(UTC)
Daj Boze da sve bude ok! Doktori su me bas isprepadali,idem na uzv svake 2,3 sedmice da vide koliko su se povecali. U svemu tom je dobro sto je parenhim ocuvan...

: glory - 21. februar 2012 12:24:21(UTC)
Bez brige draga,ako si procitala nasa iskustva bice ti mnogo lakse jer vidis da smo svi na kraju zavrsili sa tim i da su sva decica relativno dobro,mi sad imamo u martu kontrolu prvu posle svih intervencija i tad ce nam ukinuti profilaksu koju uzimamo od rodjenja ,ne brini previse i meni je kao i svim majkama bilo tesko kad smo saznale ali na kraju sve to prodje ..pozzzz

: BjankaStefan - 21. februar 2012 0:27:19(UTC)
Ja sam u 8. mjesecu i na uzv je uocena blaga hidronefroza lijevi bubreg 0,39 mm,a desni 11 mm. Bas me strah za bebu... Djevojcica je.

: glory - 3. januar 2012 0:04:56(UTC)
Evo dase u novoj godini javimo sa lepim vestima.PRVO SRECNA SVIMA NOVA 2012TA PUNOOOOOOO ZDRAVLJA,A OSTALOG CE BITI UVEK icon_smile icon_smile icon_smile Napokon u prosli utorak nam je bila UK sterilna i vec u sredu smo isli da vadimo krv i kod anesteziologa,i u cetvrtak smo bili na programu,decka su nam odveli oko 09h i vec oko 09:40 je sisao dr koji je sa nasom dr radio intervenciju i rekao da su vec zavrsili i da ce mali jos malo sici i da su mu ovaj put uspesno izvadili sondu.NASOJ SRECI NIJE BILO KRAJA icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol Sve smo prosli ok,i dan i noc,i spremamo se mi srecni da idemo kuci ali jos samo treba da odradimo kontrolni UZ,i odemo mi dole na prizemlje,udjemo neki dtjs nije neki znamo mu i prezime ali necemo sad o tome utvrdi da je mom sinu navodno ostao deo sonde,pozove on jos dve dr a one tvrde da nije,i tako mi nazad na odelenje ja cekam dr da dodje da vidim sta je,ona zena dolazi i govori kako nema sanse da je ostala kad je izvadila celu,i onda se oni svi sa odelenja skupe i tu mu urade UZ i sloze se da nema sonde ali za svaki slucaj da mu odradimo skener,i opet dole isli smo sa nasom dr i odrade mu skener i naravno nema nista HVALA DRAGOM BOGU . Ja sam taj 30.12 prezivela jos 100 godina....... Za dalje nam je receno jos tri meseca profilaksa palitrex i UZ za tri mes,pa za sest i godinu dana od operacije cemo raditi UZ,mikcionu i intravensku .Sada nam je mnogo lakse a mogu da zamislim kako ce nam biti za godinu dana icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol VELIKI POZZZZZZZZ I POLJUBAC

: bepo - 21. decembar 2011 23:48:34(UTC)
Pa Glory, cestitam:))
Svaka cast!
A sto se tice enterokoka, i mi smo nekolik puta imali mali broj, 10 na 3. i 4.. Nama su rekli da uglavnom kad su dve bakterijice, to je kontaminacija, sa kozice,b ez obzira koliko peremo i cistimo regiju pre uzimanja UK, neki put ipak ulete bakterije:S
Bitno je da njih nema puno, i da nije infekcija.
:*

: glory - 13. decembar 2011 22:23:29(UTC)
SAMO DA JAVIMO DA NISMO TRAZILI TAJ LEK JER JE JEDNA UK BILA STERILNA,A SAD JE OPET 25 000 I NEKE TRI VRSTE BAKTERIJA CIJE VRSTE A NI BROJ NE UKAZUJU NA URINARNU INFEKCIJU PA NAM DR SAVETUJE I TAKO SMO I URADILA DANAS PONOVILI UK,JER ZA PREDHODNI REZULTAT NEMA LEKA TJS NE LECI SE...INACE LEPA VEST JE DA CE BOBA I SESTRA MU NIKOLINA DOBITI BRATA ILI SESTRUicon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol

: MilicaCale - 29. novembar 2011 9:24:26(UTC)
to je ime bakterije icon_sad

: glory - 29. novembar 2011 9:14:43(UTC)
zasto nema nikog???? icon_sad icon_sad icon_sad icon_sad icon_sad mi smo radili uk u sredu i juce zvali za rezultat opet enterokokus 10 na 5 i da probamo da nabavimo lek LINEZOLID,sad mi nista nije jasno ,sta znaci enterokokus dali to znaci da ima neka bakterija ili se ta bakterija tako zove ????/ uzas poludecu nemamo mira o d operacije icon_twisted icon_twisted icon_twisted

: glory - 18. novembar 2011 0:02:50(UTC)
EVO NAS OPT PRVO CEMO LEPEEEEEE VESTI DANAS NAM JE TACNO 11 MESECI I 14 DANA I BOBISKA NAM JE PROHODAOOOOOOOOOOOOOOO icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile SAD SMO NADRLJALI icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol INACE SAD SMO DOBRO NIJE IMAO TEM OD ONDA,MADA JOS UVEK IMA TU NEKU PATOGENU BAKTERIJU 10 NA 3 ALI ZA SAD JE OK, U SREDU IDEMO DA MU DR PONOVI UK ALI KATETEROM . POCELI SMO DA PIJEMO BILJNI CAJ ZA DECU ITRUDNICE ZA URINARNE INFEKCIJE JOSIF PANCIC KAZU DA JE JAKO EFIKASAN PA VIDECEMO .... LJUBAC ZA SVEEEEE icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol

: glory - 9. novembar 2011 16:45:35(UTC)
Evo nas opet od nocas do sad nismo imali temperaturu,sto je ja se nadam dobro.Isli smo na institut po UK i dr kaze da su rezultati prosto neverovatni i da je to ne moguce,sta to znaci ja je nisam razumela a suprug kaze da je razumeo da bukvalno ima bakteriju za koju ne postoji lek,tako da smo opet danas uradili UK mada posto 4 dana pije PANCEF sad ce verovatno biti sterilna.Ne znam sta bih rekla ali sam prosto zabrinuta jer mi je neverovatno da je sve bio virus iako su mu leukociti i u krvi i u urinu bili poviseni icon_sad icon_sad icon_sad

: glory - 8. novembar 2011 21:34:54(UTC)
Verovali ili ne mi jos imamo tem danas 4 dan ,i vec tri dana pijemo pancef,jer smo radili krvnu sliku i urin u subotu privatno i u oba rezultata su mu bili leukociti poviseni,otisli smo po podne do instituta,oni kazu da je normalno da budu leukociti poviseni jer ima sondu,dali nam pancef i u ponedeljak da se javimo kod naseg urologa,vec uvece mu je bilo bolje imao je samo jednom tem i celu noc nije imao do ujutru i ujutru je imao 38 i sama mu je spala bez leka,medjutim od nedelje uvece imamo svakih4,5,6 sati,uzas.Bili smo juce na institutu uradili opet urin i krv,opet leukociti poviseni vise nego u subotu,i dalje cekamo rezultat UK,receno nam je da ce danas imati rezultate jer su juce ustanovili da ima neka bakterija samo da se ceka da se izoluje da se zna koja. Mada posto kada smo davali UK niko nam nije dao da obrisemo pisu i dr kaze da je moguce da je to sa kozice pise,ali ja mislim da je ipak bakterija jer ne moguce je pored pancef sirupa imati temperaturu,i sutra idemo da vidimo koja je bakterija i da vidimo dal ostajemo da primamo venski terapiju ili pak kuci.Danas sam bas poludela jer mi je dete iscrpljeno od temperature a nista ne mozemo dok ne stigne nalaz UK.UZAAAAAASSSSS AKO OVE GODINE NE POLUDIM NIKAD NECU icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad

: glory - 5. novembar 2011 14:50:07(UTC)
Ne znam sta,bih rekla uzas to si potpuno u pravu ipak mi sa operacijama ne mozemo dobiti lazna misljenja nego istitnita..... TO TI JE ZEMLJA SRBIJA,pa nama je rekla da ce dati misljenje kad je videla da imamo 5 otpusnih lista i dve operacijeali kaze da nece moci vise od dva meseca.inace smo nocas opet dobili tem pa smo malopre otisli privatno uradili krv i urin pa kasnije idemo po rezultate,mada smo do juce svi ostali u kuci bili virusno zarazeni nadam se da je i njega virus,mada ba ima tem imao je nocas u 02,pa u 07 pa u 12h 38.9 i jedva smo mu skinuli,samo molim Boga da ne moram na institut icon_sad icon_sad icon_sad icon_sad icon_sad icon_sad icon_sad icon_sad icon_sad icon_sad

: bepo - 3. novembar 2011 22:59:45(UTC)
icon_eek Mesec dana?! Pa meni su na NBG dali 6 bez razmisljanja, a jos je tvoj Bobiska imao 2x operaciju, stvarno ne mogu da verujemicon_rolleyes Mislim, ja sam za to da sve mame dobiju produzenje, po bilo kom osnovu, ali de fakto su nalazi od fizijatra bas cesto zloupotrebljavaju, a papire o operaciji bas ne mozes dobiti ako zaista nije tako....Mada, cak je i nama nas hirurg rekao, kad nam je dao misljenje za produzenje, da ipak odemo kod fizijtra jer su komisije uglavnom nenormalne i traze sam o misljenje fizijatra...Ipak, mi smo prosli dobro (a nama fizijatar nije htela da da misljenje).

: glory - 2. novembar 2011 22:13:55(UTC)
Evo samo da se javnemo prosli smo dobro bio je samo virus nismo ni isli na institut,ali zato od juce ja a od sinoc suprug a od jutros starija devojcica povracanje,bolovi misica kostiju uzas,jedino je bobiska zdrav hvala Bogu.Inace imali smo jurnjavu oko produzetka boblovanja na osnovu nase bolesti dobili smo samo mesec dana :((((((((( a da bi nam pproduzili jos traze nalaz fizijatra da supimo do sledece komisije uzzzzzaaaaaasssss,SVASTA JE MOGUCE U OVOJ DRZAVI !!!!!!!!!!!!!!!! Pozzzzzz I NADAMO SE DA CE JEDNOG DANA BITI BOLJE

: glory - 24. oktobar 2011 17:21:12(UTC)
Jao uzas,mi od juce po podne povracamo,jede normalno i posle dva sata sve to povrati,i nocas dobije temperaturu i jutros odemo na vmc krvna slika u najboljem redu nema ni virusa,i danas nam tem dodje i do 38.1 tacno cu da izludim ceo dan ne jede a sutra cu izgleda morati na institut poludecuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_mad icon_sad icon_sad icon_sad icon_sad icon_sad icon_sad icon_sad icon_sad

: bepo - 22. oktobar 2011 17:53:28(UTC)
E, virusi su uzas navalili, evo mi nikako da se izvucemo,zbog vrtica, krenulo od virusa pa preslo mu uvce i grlce, nikad kraja, kaslje, slini, temp...... Ono sto je nas bilo preplasilo- u sred te temperature, David pocinje da se hvata za pelenu kad piski i kenjka (posle videli da mu stvarno kao smeta kad piski).Brzo daj urin, ali posto skoro nista nije hteo da pije zbog upale uveta, uhvatimo jedva za uk, za urin cemo morati drugom prilikom. Ima dve bakterije, ali samo kontaminacija, kaze dr. nalaz je u redu. Onda ne znam, bio mu je malikice bio crvenkast vrh pise, stavljam rastvor borne kiseline, moguce da se nesto iziritiralo...:S
Ma samo kad nije urinarna, lakse sa ovim regularnim virusima i bakterijama, ako mora...

: glory - 22. oktobar 2011 13:27:18(UTC)
Pa mi se nadamo da ce ovaj put biti uspesno vadjenje sonde icon_smile Pa nama je dijagnoza samo hidronefroza,na oba suzenja mu je uradjena pijeloplastika,a mi smo omali suzenje i na gornjem delu uretera i na donjem,a sam ureter nam je bio prosiren jer urin nije mogao normalnim tokom da izlazi. E da tu se ne zavrsava sva prica,u cetvrtak sad pre dva dana,boba dobije tem,vec sam se videla u bolnici,medjutim kazem ja suprugu ne idem tamo bez veze ce me ostaviti preko vikenda uradice mu urin i krv i tamo cu blejati ko luda,nego mi juce po podne nam je radila dr sa vmc-eapredamo urin i uk privatno i odemo kod pedijatra da ga pogleda i da uradimo krv.Uradimo sve to leukociti mirni 6,ali zato krv pokaze da je pokupio virus,a jedino je mogao u bolinici,jer bas mi kad smo izlazili na nase mesto je dosao mali sa tem i onaj deckic sto je ostao pored njega u boksu on je tu noc kad smo mi izasli dobio tem,sto znaci da je taj mali sto je dosao na nase mesto doneo virus,uzassss.I nista samo skidamo tem normalno nastavljamo sa terapijom medjuti evo nema je od sinoc,i to najvise mu je bila 37.7 ali dovoljno da bude kmezavicon_cry Pa nas je operisala DR DRAGANA KARADZIC,ona nas vodi i ona ga je prvi put sa DR ILICEM operisala,a sad sa DR MIROM JANKOVIC icon_lol POZZZZZZZZ I LJUBAC

: bepo - 19. oktobar 2011 14:00:12(UTC)
Nema tezih dana, nego kad andjelcic moraju da prolaze sve to,suze si mi na oci naterala, Glory, samo kad zamislim intenzivnu negu...Joj.Neka je ovaj put stvarno iza vas. Dobro, kad mu budu vadili JJ sondu, nece morati da ide tamo, i, nadam se da ce ovaj put biti bez komplikacija pa da izadjete odmah sutradan.
Dobro je da je on sad nama OK...Vidis, imao je problem gde i David, samo te nisam razumela, da li sad imate i dijagnozu opstruktivni megaureter ili je bilo suzenje na ulasku u besiku,a ureter se nije prosirio(ne znam da li je to moguce)? Ko vas je bese operisao?
Ljubac malom velikom junacini:)

: glory - 19. oktobar 2011 11:50:46(UTC)
Evo i nas da se javimo,juce smo izasli iz bolnice a ovako nam je bilo : Bobu su nam odveli u 8 30h ,naravno cim sam ga predala suze su krenule,bilo mi je strasno sici dole do supruga ,suze su same isle medjuti jako brzo smo usli u razgovor sa ostalim roditeljima koji su cekali preglede,vreme je prolazilo jako sporo,mada smo pricali kao sto rekoh,vreme je bilo kao vecnost icon_sad icon_sad icon_sad icon_sad icon_sad ,tek oko 11 50 dr se javila tel sestri da je sve ok proslo a detalje cemo cuti kad ona zavrsi sa operacijama.I to nam je bila kao citava vecnost ali bilo je lakse jer smo znali da je proslo ok.Kada je dr sisla sve nam je objasnila,cak kaze da nam je to suzenje na donjem delu bilo veci problem nego gornji koji smo prvi operisali...... U posetu smo otisli oko 15 30 on je spavao,onda u 18 h nisamo hteli ici,pomislili smo mda je budan pa ce plakati ako nas bude video,e onda ok 21h ja sam sama otisla ,kako sam usla u hodnik cula sam ga kako place,place,place provirila sam tamo je bio dr pregledao ga je,noge su mi se odsekle,sacekala sam da zavrsi i kada je izasao pitala sam ga sta je sa mojim detetom,i on mi je odgovorio da je dobro nego je sigurno uznemiren jer nisam pored njega,onda sam usla ali nisam htela da me vidi,medjutim druga dr je insistirala da udjem i probam da ga smirim jer su mu dali max dozu za bolove a on i dalje place,tek oko 23h sam uspela da ga smirim i uspavam,a on je bio ljut i besan sto je bez mene,pa jos i vezan,a on to nikako ne podnosi,on je bas zivo dete,puze,seta uz namestaj ma nema mira. E sutradan je bio novi dan doneli su ga oko 10h i bas je bio dobarspavao je ceo dan i celu noc,e vec sledece noci je zezao ali dobro eto izdrzali smo,kateter smo skinuli u ponedeljak,a konce i ultra zvuk juce i onda smo pusteni kuci.Bilo je jako tesko jer mi je skoro 7 dana bio na rukama a imao 9800g,i nije bas lak,kako sam mislila da necu izdrzati eto izdrzah iproslo je HVALA DRAGOM BOGU SVEicon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile .A kada smo skinuli kateter ja ga obula i uzela da malo proseta a on jadnicak sve se saplice,srce moje,medjutim kako smo usli u kucu sve je po starom icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile icon_smile E da zaboravih da kazem da nam je prilikom operacije opet plasirana JJ sonda i da oko 24 og novembra idemo da je vadimo nadam se ovaj put uspesno. Ne znam sta bih vam vise rekla sem JAKO SMO SRECNI MI KAO RODITELJI I SESTRA BOBINA STO SE NASIM MUKAMA BILIZI KRAJ,SVIMA ZELIMO SVE NAJBOLJE,I HVALA OVOJ STRANICI JER NAM JE UZ NJU MNOGO LAKSE VEEEEELIKI POZZZZZ I LJUBAC ZA SVE CLANOVE I NJIHOVE MEZIMCE icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol icon_lol

: bepo - 10. oktobar 2011 18:05:46(UTC)
Glory, vec si jednom to prezivela, a proci ce i ovaj put. I znas vec, da ce biti opijen od anestezije, tako da ce uglavnom spavati, a nadam se da ces moci da ga obidjes (mada bi najbolje bilo da i tad spava)..Ljubimo, da sto pre prodje, i javite se obavezno!

: glory - 10. oktobar 2011 16:02:25(UTC)
Evo samo da se javimo i potvrdimo,sutra smo na programu,juce nismo bili jer je u cetvrtak primljeno puno prijema pa smo mi sutra na programu.Nazalost i sutra ce opet u sok sobu 24h,kako cu ja to preziveti ne znam,a kako ce tek on,to mi je jos gore icon_sad icon_sad icon_sad Cujemo se cim izadjemo iz bolnice,pozzz

: glory - 5. oktobar 2011 19:28:31(UTC)
Ijao bepo jesmo,bas je svet mali,bas mi je drago sto smo se i licno upoznale,nadam se da cemo se drugi put sresti na nekom drugom lepsem mestu.... pozzzzz i veliki cmokic za Davida icon_smile Ja sam samo htela da se javimo da sutra idemo da radimo ks i urin i uk i ako sve bude kako treba onda u petak kod anesteziologa i u ponedeljak program .... Javljamo vam ovih dana da cemo se operisati u ponedeljak veeeelikkiiiiiii pozzz i poljubac za sve clanove i njihovu decicu :)

: bepo - 1. oktobar 2011 21:02:17(UTC)
Dugo me nije bilo, mi smo polako poceli i na vrtic da se navikavamo i jedino jos imamo sledece godine scintigrafiju koje se ponekad nerado setim, ali sve ostalo je super:) Glory, ti i ja smo se izgleda upoznale prekjuce na Institutu:), dok si cekala dr. za potpis? Pricale smo o hidronefrozama i megaureterima, i sad vidim da je ova prica identicna...Ako jesmo, svet je bas, bas mali, zar ne?:)

: JasnaBG - 29. septembar 2011 18:00:01(UTC)
Evo nasih novosti:
Juce smo bili na kontoli i dr nam je ukinula profilaksu palitrexa jer joj se jako svidja ultrazvucni nalaz.
Na desnom bubregu je kaliks 4mm (pre dva meseca je bio 7mm), a na levom ih nema (bio je 6,5mm). Kaliksi ne trebaju da se vide, ali mi kaze da ce na desnom bubregu oni stalno biti vidljivi.
Sada treba da za 7 dana uradimo urin i urinokulturu, a ako dobije temperaturu odmah se javljamo u bolnicu. Danas sam mu merila vec 4 puta temperaturu jer mi se cinio vruc, a toplomer pokazuje 36,4. Bas sam luda i natripovana.
Bilo mi je juce jako cudno da mu ne dajem lek, jer od kako se rodio svako vece uzima antibiotik. Iskljucila sam alarm na mobilnom da mi ne zvoni u 20:30 da me podseti da mu dam. Skroz cudan osecaj, veoma se radujem tome sto smo prestali da se trujemo lekovima, a ujedno se i jako plasim da ne dobije temperaturu. Verovatno ce trebati da prodje dosta vremena dok se ne naviknem na normalno stanje ;-)

: glory - 15. septembar 2011 15:47:37(UTC)
Evo samo da se javimo,mi se spremamo za subotu za veliko slavlje,bobu krstimo,Nikolini slavimo rodjendan ( a inace danas joj je rodjendan) i nasu sestu godisnjicu braka.Boba je rosle nedelje bio malo sumljiv i vruc nije imao tem ali blizu je bio,odmah smo uradili uk i hvala Bogu sterilna je,i mogu vam reci da sam pored njega postala veliki panicar,iako mi je drugo dete,sa Nikolinom sa bila skroz opustena a sa njim,te vruc je ,cak sam uhvatila sebe da ga po nekoliko puta pipam dali je vruc,ali valjda ce i to samnom proci kad i sa njim zavrsimo ...... POZDRAVLJAMO VAS SVE PA SE JAVLJAMO POSLE SLAVLJA TJS POSLE 22 SEP JER TAD IDEMO DA SE DOGOVARAMO SA DR DA VADIMO NALAZE,MADA NE VERUJEM DA CE MU BILO STRA RADITI JER VEC 7,8 DANA MU CURI NOC,JESTE SAMO OD ZUBA ALI ONI NI TO NEDOZVOLJAVAJU,STO JE I NORMALNO,TAKO DA CE NAS VEROVATNO ODLOZITI ZA OKTOBARA ALI JAVICEMO SE MI VEC :)

: glory - 8. septembar 2011 12:26:04(UTC)
katja 3m ja ti ne mogu pomoci jer mi nismo imali ni jednu urinarnu infekciju,od rodjenja pa sve do operacije cemo biti ustvari sve dok se skroz ne zavrsi,na profilaksi.I ja sam se mnogo puta rasplakala jer sam vece nekoliko puta citala celu stranicu.Moram priznati kako se blizi kraj septembra sve vise i vise me je strah jer uopste ne znam kako ce moj mali decacic izdrzati sok sobu 24h,prosli put je bio bebce od 6 m a sad ce imati skoro 10m i sve zna,uopste ne znam kako jer on nema mira sekundu jednu a kamo li da bude vezan za krevetac,on ce izgubiti glas,samo se nadam da oni njima daju nesto za dremanje....MORAM I NADAM SE DA CU IZDRZATI !!!!! :((((((((( LJUBIMO VAS SVE :)

: katja3m - 1. septembar 2011 13:21:53(UTC)
dugo vec kad imam vremena trazim sve o hidronefrozi po netu,ovaj forum mi je dao dosta informacija,i malo utehe jer vidim da uglavnom resenja ima i naravno nadam es najboljem.kod mene je jako rano,u 14 nedelji trudnoce otkrivena HNF kod bebice...zamislite moju trudnocu sa strepnjom i konzilijumom svake 4 nedelje,hvala dragom Bogu rodio se decak,3550,mimo te anomalije zdrav,napredan,ima 4 meseca i s meje se,iedmo na kontrole u Tirsovu,bio je na proiflaksi 3 meseca,nazalost deset dana po ukidanju iste imamo urinarnu inf,.eserihiju 30 000,trenutno je na antibiotiku,nas pedijatar kaze nije strasno,pocetak je,pijeloni su 16 i 11mm i u blagom su smanjenju,koristila bi mi informacija da li ste drage mame odmah po prvoj urin.inf.isli na sve te ostale analize ili se da vremena da se vidi dali se ponavljaju,naime nemamo zakazano u Tirsovoj pa ne znam da li da idemo na konsultaciju,jer je kontrola za 3 meseca,iz unutrasnjosti smo...pozz za glory,madao me malo rasplkaala icon_lol ,ako nekom mogu pomoci nekom informacijom pitajte...pozz

: glory - 1. septembar 2011 0:11:23(UTC)
Jasna b hvala na podrsci i mi se molimo bogu da se vec jednom zavrsi ! Iva 11 moj bebac ustvari vec decko jer ce sad 3 sep 9 meseci,je super svasta nesto znas ma bas je opasan i dobro se oseca. Ella 24 naravno da to moze i da se izgubi do kraja trudnoce a i kod vas je vec to proslo cim vam je dr to rekao.Samo uzivajte u trudnoci ! Pozdrav svima vama i vas decici i ovoj decici koja su u maminom stomaku :)

: ella24 - 31. avgust 2011 12:57:05(UTC)
Drage moje hrabre mame zelim da vam dam ogromnu podrsku i jak zagrljaj ... meni su na ekspertnom UZ videli da jedna beba ima prosirenja bubreznih kanala i ostaje samo da to pratimo, mnoge se secaju moje izbezumnjenosti kada sam to saznala i odma sam se pridruzila ovoj temi! Na poslednjem UZ dr. je rekao da prosirenja vise nema ali da ce se to i dalje pratiti po rodjenju bebe koja je inace devojcica a vi ovde sve pisete kako imate decake sa tim problemom!??? Ja sam uspela da smirim sebe i da nastavim da uzivam u blizanackoj trudnoci i nadam se da je dr. dobro video na poslednjem UZ jer sam citala na drugim forumima da u toku trudnoce ume da prodje samo od sebe pa se iskreno nadam da smo moja beba i ja te srece!
Veliki poljubac i znajte da vas redovno citam poljubac

: IVA 11 - 31. avgust 2011 12:14:49(UTC)
Mi smo iz Podgorice, hirurg urolog Albijanic ce ga operisati, ovdje u KBC-u. Da, nece mu raditi endoskopiju, jer je stepen refluksa ogroman a pasta bi samo napravila problem, jer se radi o suzenom kanalu. objasnio mi je da ce rekonstruisati ureter na ulazu u mjehur, ispravice ga i staviti u prirodan polozaj. Stavice mu stent, i kroz pisu uz totalnu anesteziju ce mu ga izvaditi. I to nakon 3 nedjelje. Cula sam se sa jednom mamom iz Banja Luke ciji sin je imao identicn problem. Uglavnom samo da se zavrsi operacija. Nije lako sama pomisao na operaciju. Kako su vam djecica sad?

: jasnab - 31. avgust 2011 10:46:15(UTC)
Pozdrav,
glory vec danima mislim na vas ali nikako ne stizem da pogledam javljate li se, iskreno mislila sam da ce vam zakazati ranije novi termin, sta je tu je, drzi se, najvaznije je da se dobro zavrsi, drzimo vam palceve.

Pozdrav i za IVU 11, nemoj da se nerviras jel u sustini procenti u kojima vam ostecen bubreg radi su skroz ok, 53:47 je prilicno dobro stanje...
Moj sin je takodje imao stent ( stent i sonda su u jedno isto) , koliko sam ja shvatila iz tvojih poruka oni mu nece refluks resavati sa pastom nego ce napraviti odmah rekonstrukciju kanala?
IVA 11 odakle ste, tj u kojoj bolnici vas operisu?

Mi imamo dobre vesti ( a toliko sam panicila da me je strah i da kazem - da ne izbaksuziram), bili smo na kontroli i radili su nam UZ, sve ide na bolje, izgleda ok.
Pitala sam doktorku sta dalje i ona kaze da se sa profilaksom nastavlja 6 meseci od operacija, ako nema urinarnih infekcija polako se ukida, urin se kontrolise cesce i ako i onda ne bude infekcija nije potrebno raditi mikcionu i sl...
Samo da sve bude tako!

: glory - 30. avgust 2011 12:49:32(UTC)
Evo kod nas jos jedne novosti,nazalost lose.Dr sada sumnja da je nama suzenje i na donjem delu kanala kod besike i savetuje nas da kada budemo vadili sondu ( 22.09. krecemo sa nalazima tako da se nadam da ce 26og biti operacija) da mu odradi operaciju i da ja se nadam zavrsimo s ti,mada nas je pitala da odlucimo sami dali cemo samo vaditi sondu pa ne daj boze za par meseci da otkrijemo i to dole suzenje pa bi onda opet operacija,i onda smo odlucili da ga posle vadjenja sonde koja kako sam vec rekla mora se vaditi hirurski tjs operacijom odmah nastavi sa drugim problemom.Nazalost jako cesto se pitam da li cemo ikada zavrsiti sa svim ovim mukama,jer sad opet se treba spremiti dobro psihicki jer cemo opet tamo biti 7,8 dana a to mi je najgore . A lepa vest je 17og set ce se mali Slobodan krstiti,jos smo organizovali slavlje jer smo mislili da cemo u avgustu izvaditi sondu i da onda sve proslavimo ali ne da nam se,ali dobro bez obzira na situaciju krstenje cemo obaviti a i slavlje jer ne bih da otkazujemo krstenje tako da posle tog vikenda,skupicemo snage i napuniti baterije i onda sve iz pocetka opet,opet i opet i dokle vise OPEEEEEEETTTTT ???????? Pozdrav svima

: IVA 11 - 27. avgust 2011 16:19:30(UTC)
Zaboravih da kazem da je funkcija bubrega 53 % desni, a lijevi na kojem se i nalzai refluks sa stenozom 47 %. I moj sin ce imati klasicnu otvorenu operaciju, jer endoskopija bi samo pogorsala stanje, zbog vidokog stepena; savljanjem stenta koji ce drzati 3 nedjelje, a onda se preko pise bez operacije vadi. Prikupljam informacije, svaka je dobro dosla.

: IVA 11 - 27. avgust 2011 0:54:34(UTC)
Pozdrav svima!
Majka sam djecaka od 14 mjeseci kome je prije dva mjeseca utvrdjen refluks 4-og, na 5-i stepen. Radjene su mikcija, uzv i dtpa. Da ne duzim, anomalija je urodjena i nikad do prije dva mjeseca nije pokazivao da ima taj problem, dok se nije desila urinarna infekcija, ali i to je brzo proslo. Da kucnem, on se odlicno osjeca, iako ima visok stepen koji zahtijeva operaciju. Operacija nam je 7-og septembra, vrlo brzo. Ne mogu vam opisati kako se osjecam... Majke koje su ovo prosle znaju kako je. Iscitavam ovu temu, i puno mi znace iskustva o operaciji, i nakon nje.

: glory - 24. avgust 2011 22:22:38(UTC)
sta je ovo nema nokog vec danima ?????

: glory - 24. avgust 2011 22:22:02(UTC)
sta je ovo nema nokog vec danima ?????

: glory - 3. avgust 2011 16:50:07(UTC)
Evo da se javimo,u ponedeljak smo isli na vadjenje JJ sonde,bobisku su nam uzeli oko 08 20 i vec oko 10 poceli smo da brinemo sta se desava,jer nam je dr rekla da sama intervencija traje svega tri min, (nasa dr je bila na odmoru pa je njena koleginica preuzela nas jer nam je punih sedam nedelja kako imamo sondu pa da ne cekamo jos tri nedelje dok se ona vrati) u tom trenutku sam naisla kad je sestra Mladenka pricala sa nekim i sale,i govori sad cu ja reci majci,a vi joj sve pojasnite,kada sam to cula kad se nisam slogirala,receno mi je da mom bobiski nisu uspeli izvaditi sondu,tjs da je ona pobegla i to sad za vikend jer mi u cetvrtak kada smo radili uz bila je tu....ceo svet mi se srusio,mislili smo jos samo ovo od tri min da prodje i kraj,gotovo vise sa IMD,medjutim nama se neda.Bobiski ce morati hirurski da vade sondu,sto znaci opet uz,analize,anesteziolog,opet secenje,i to nov rez,opet i opet sve isto i dokle vise opet !!!!!!! Dogovor je da cekamo nasu dr da se vrati sa odmora ona pocinje 22 avgusta i odmah cemo ici sve da spremamo nalaze jer sto pre to bolje,iako su nam rekli da mozemo i krajem septemra mi cemo cim nam se dr vrati sa odmora .Eto tako drage moje,kod nas lose vesti,nadamo se da ce neko imati lepse ,i da NEKAD MORA DOCI KRAJ SVEMU OVOME !!!! :(

: glory - 24. jul 2011 10:21:52(UTC)
Ma mi sad nemamo nikakav problem ni sa hranom ni sa napredovanjem,imali smo dok nismo operisani jer dasa je birao sta ce da jede i koliko,i slabije je napredovao,a sad jede sta god mu dodje u ruke,cak i crni luk iscupan iz baste,smoki vec uveliko,klipsi,jafu,svo povrce..... pozzzzzz

: jasnab - 22. jul 2011 18:24:40(UTC)
To je super,
Jasna BG ima slicno iskustvo sa napredovanjem, cak je Relja u vise navrata u bolnici odbijao da sisa iako je bio gladan, doktorka joj je rekla (koliko sam shvatila) da ga je operacija iscrpela, pa mu je dodavala dohranu, medjutim kada su stigli kuci sve je krenulo na bolje, ako te interesuju detalji bolje pitaj nju licno da ne bude rekla-kazala :))
Puno pozdrava od nas!

: glory - 22. jul 2011 16:16:30(UTC)
Evo i mi da se malo javimo,vidim da ima novih clanova,i dobrih vesti... Mi smo odlicno,sada u utorak idemo na uz i da zakazemo vadjenje JJ sonde,a Bobiska je napokon poceo da napreduje,posto je rodjen sa 4500g a dva meseca pred operaciju je napredovao samo 50g,pa mesec pred operaciju 300g i sad napokon, posle operacije 500g za tri nedelje .....POZDRAV SVIM MAMAMA I SVOJ DECICI,A I BUDUCIM MAMAMA I BUDUCIM BEBAMA....CMOKILIIIIIII

: JasnaBG - 15. jul 2011 13:22:19(UTC)
Evo i ja nadjoh slobodnog vremena da napisem koju rec.
Relja je operisan 23.5. i taj dan mi je bio najgori u zivotu. Prvo plac zbog gladi, onda u sobi za pripremu operacije smo bili skoro sat vremena gde je on sve vreme cutao i gledao meni pravo u oci kao da je znao sta ga ceka i onda su ga odneli.
Rekli su mi da dodjemo za tri sata u sobu a da ce njega odmah prebaciti na intezivnu i da ce lezati 24h tamo. Dr je rekla da je operacija uspesno prosla i da u 15h odemo na intezivnu da ga vidimo. Sva sreca da nisam bila sama tamo jer bih se onesvestila. Prvo sam bila u soku kada sam videla da iz njega izlaze 4 katetra. A kada je poceo bukvalno da cvili srce mi se cepalo. Bili smo tamo pola sata i ja nisam mogla vise da izdrzim pa smo otisli kuci. Dosla sam oko 20h i tada je spavao, kada se probudio oko 23h dala sam mu da sisa a to je bilo egzibiconicko, on je lezao a ja sam se nagnula na krevetac i kao nesto je sisao.
Sutradan je dosao na odeljenje pa su mu treci dan izvadili kateter iz pise, osmi dan dren (koji je bio prazan), deveti uretostomu, a 11 nefrostomu. Sutradan smo otisli kuci.
Uradili su mu pijeloplastiku i najmladja je beba kojoj su to uradili imao je tada 9 nedelja.
Bili smo 10 dana nakon izlazka na kontroli i kaze dr da je sve ok, ali ne moze da se daju nikakve prognoze u kakvom mu je stanju bubreg, tek nakon godinu dana od operecije ce se znati. Idemo u sredu ponovo na kontolu.
A sada ima posledice od operacije, malo zaostaje u razvoju pa od 1.8. idemu ponovo u bolnicu ali ovog puta na rehabilitaciju pa ce da mu rade vezbe da ga ojacaju, fizijatar kaze da je kao da ima dva meseca pa se mora poraditi na tome.
Inace on je sada super, "prica",smeje se i buni se kada je sam u sobi (navikao je u bolnici na guzvu pa mu je neobicno da je mir i tisina).
Najvaznije je da je najgore proslo (barem se ja nadam) i da se on nece nicega secati, a za mene cemo lako.
Nije bilo lako za izrdzati ali se mora i sada je mnogo lakse

: jasnab - 12. jul 2011 20:38:29(UTC)
Zapravo ne znam, nama su sondu izvadili u petak...
I mi smo imali neku bezveznu putanju, hidronefrozu su nam otkrili u trudnoci ali je trebalo pratiti stanje, medjutim greskom nefrologa na mikcionoj dete je dobilo mokracnu infekciju pa se to zbog suzenja mokracnog kanala pretvorilo u borbu za zivot, hitno smo prebaceni na hirurgiju gde su mu otvorili stomu ( otvor na stomaku kroz koji se izlivala mokraca), pre mesec dana su mu to zatvorili i stavili sondu, a u petak smo bili da nam sondu izvade.
Dr mi je rekla da dodjemo bez deteta sa urinom i urinokulturom na kontrolu za mesec dana...
I mene zanima sta dalje...
Koliko sam shvatila mi i na dalje idemo na kontrole kod urologa a ne nefrologa...

: mamamirjana - 12. jul 2011 19:49:03(UTC)
Hvala :) jedva cekam da se sve ovo zavrsi...nadam se da ce nas pustiti sutradan kuci,posle vadjenja sonde..:) nego vidim da ste vi vec to zavrsili,reci mi kakva je procedura kasnije,idemo kod nefrologa na kontrole i pratimo stanje?mi smo zapravo isli iz bolnice u bolnicu,nije bilo vremena za javljanje kod nefrologa,na pregled i konsultacije vec odmah hirurski deo posla.i interesuje kad se opet radi scintigrafija bubrega,jer smo prvu radili pre operacije a volela bih da kasnije opet to uradimo da vidimo sta se desava..pozz

: jasnab - 12. jul 2011 17:03:44(UTC)
Da, da to je isto, mi smo jedan dan bili i obavili anesteziologa i otisli kuci, sutra ujutro smo u bolnici bili u 6.45, u 8.30 smo isli u operacionu salu, vratili su ga iz sale za 45 min, to vece su mu skinuli kateter, sutra ujutro smo isli kuci.
Doktorka mi je rekla da cemo ostati jedan zato sto je mali inace bi nas isti dan pustili kuci.
Verovatno su vam rekli da dodjete dan ranije zbog anesteziologa....
Drzimo vam palceve!

: mamamirjana - 12. jul 2011 10:58:29(UTC)
JJ sonda i stent su ista stvar,zar ne?nama su rekli da dodjemo 27 jula u bolnicu a da ce mu stent vaditi 28..da li znas koliko se ostaje u bolnici?

: jasnab - 11. jul 2011 16:43:07(UTC)
Pozdrav mamaMirjana,
ako ce ti biti bar malo lakse ja sam videla mnogo dramaticnije slucajeve, na zalost moje iskustvo je da je sto stanujes u manjoj sredini to su propusti veci...
U bolnici sam upoznala devojku od 16 godina koja je dosla da joj izvade bubreg jer seoski doktor iz doma zdravlja kom pripada nije shvatio da ona godinama ima mokracne infekcije koje su joj razorile bubreg nego je sve to lecio kao gripu.
Nama su pre nekoliko dana izvadili JJsondu i to ide brzo...
Meni je najvaznije da se taj problem sada resi i da vise o tome ne razmisljam, da se bubreg zadrzi na tom procentu na kom je sada...

: mamamirjana - 11. jul 2011 14:13:30(UTC)
Cao svima!nova sam na forumu i to sasvim slucajno,naleteh na vas pretrazivajuci sve moguce o hidronefrozi :) ja sam mama troipogodisnjeg decaka kome su pre 2 meseca dijagnostirali tesku hidronefrozu levog bubrega...a mesec dana su nas 4 puta vracali iz decjeg dispanzera ,iako je dete imalo jake bolove u stomaku,uz obrazlozenje da je virus,slali nas da uradimo bris cmara na parazite itd itd..cak su nas jednom vratili sa decje hirurgije uz savet da dete rehidriramo orosalom i da je to samo virus.i 5-i put kad zbog bolova nije prespavao ni sekunde celu noc dali su nam uput za decjeg hirurga koji je ipak odlucio da dete posalje na rentgen i ultrazvuk abdomena(hvala Bogu) sumnjajuci na zavezana creva..kad tamo...nisu creva nego bubreg!da ne duzim,svasta se tu izdesavalo al necu sad o nasem zdravstvu koje je definitivno otislo u .....!radili su mu mikcionu,ivp.mikciona je bila dobra ali je ivp pokazivao hipofunkciju levog bubrega!(nas lokalni hirurg procenjuju funkciju na malo vecu od 10 % i objasnjava mi da ispod 10 % odstranjuju bubreg..(.vrti mi se u glavi i gledam gde da se srusim...ceo moj svet se srusio!)...prelaze DTPA scintigrafiju bubrega ,koju nismo mogli da odradimo u Kg jer je anesteziolog "indijanac",citiram direktora Uroloske klinike.dobijamo uput za Tirsovu.dete je operisao doktor Krstic,sve pohvale za njega..mali je u sali bio od 10.30H do 13h..plasirali su mu stent,uradili pijeloplastiku i popravili krvne sudove.posle operacije je prespavao ceo dan,a sutradan je imao blage bolove..i prilikom vadjenja katetera sestra mu izvuce 5 cm stenta....aaaaaaaaa...da sam mogla,zadavila bih je.srecom hirurg brzo reaguje i pomocu neke cevcice i pinceta vraca stent unutra i odlazimo na ultrazvuk kod Smoljanica i stent je na mestu,jedan kraj je u pijelonu drugi u besici...otpusteni smo iz bolnice i sad cekamo 27 jul da idemo na vadjenje stent-a...a da uradili smo i scintigrafiju bubrega na VMA,rezultat levi bubreg radi 35 %,desni 65 %...i da,bila je urodjena ,koju nisu primetili ni ginekolog ni decji pedijatri,u 21.veku..ogorcena sam na lekare a kako i ne bih bila!pozdrav svima!

: ella24 - 1. jul 2011 11:56:08(UTC)
Drage moje juce sam bila na kontrolnom UZ i Dr je obratio paznju na prosirenje pijelona, koju je konstatovao Dr. koji mi je radio ekspertni UZ, kod jedne bebe za koju tvrdi da je devojcica! Moj Dr. koji mi vodi trudnocu mi je rekao da cemo samo nastaviti da pratimo jer je prosirenje bas minimalno. Vasi postici su me umirili i znam da nije nista strasno i da se sve da srediti...

Dobicemo dve devojcice bliznakinjice smizlice smizlica smizlica i jedva cekam kraj septembra da ih vidim!

Ljubite svoju decicu i mazite svoje stomake jer to je nase blago a sve drugo ce se srediti poljubac

: glory - 28. jun 2011 9:49:47(UTC)
BAS MI JE DRAGO DA SVE CLANICE IMAJU PREDIVNE VESTI ;) MI IDEMO 26 OG JULA NA UZ,A ONDA POCETKOM AVGUSTA VADIMO SONDU I JA SE NADAM DA JE TO KRAJ,NARAVNO TU CE BITI KONTROLE ALI NAJGORE JE PROSLO.....MAME IZDRZACEMO SVE JOS MALO MUKA I NA KRAJU CE HVALA BOGU OSTATI SAMO PRICE,SA VAMA ...LJUBIMO VAS SVE I MAME I BEBE :*

: jasnab - 20. jun 2011 19:31:21(UTC)
Pozdrav,
bepo to su fantasticne vesti, cak je i scintigrafija nejbezazlenija i najbezbolnija od svih uobicajenih analiza... Super, sve moje cestitke i tebi i bebcu sto ste izdrzali, puno srece,.
Nadam se da ce iz tvojih usta u bozije usi da i mi tako prodjemo.
4. jula su nam zakazali kontrolu i dr kaze da ce nam te nedelje verovatno vaditi stent.
Radujem se vasim rezultatima kao svojim, prosto me hrabri tudje pozitivno iskustvo!
Puno pozdrava!

: bepo - 20. jun 2011 13:52:03(UTC)
Mi smo nekoliko dana bili na selu i evo vidimo lepih vesti po povratku, Glory i Jasne:) su stigli kuci:)Dobro dosle i neka sve dalje ide kao i nama sto je islo.

Ovo je jasnab lepo objasnila za hidronefrozu, like;)

I da podelimo jos lepih vesti, danas smo imali kontrolu kod urologa i UZ i rezultati su supericon_smile icon_smile :icon_smile . Buduci da nije bilo infekcija, odlucili su da ne muce Davida i ne rade kontrolnu mikcionu jer kaze da je reflux bez i jedne urinarne infekcije jaaaaako redak,gotovo da ga nema pa nece uzalud da gnjave malisana.Jedino nas doktor insistirao da za godinu dana uradimo jednu staticku scintigrafiju, a osim toga samo pracenje urina do tad. Jupi.
Takodje, rekli su nam da se ponasamo normalno, kao da cele price nije bilo, da moze normalno na more pa cak i u bazen, sto je super jer uskoro krecemo na more:)

Pozdrav i :* svim mama i bebama:)

: ielena - 18. jun 2011 13:07:51(UTC)
Orginalna poruka od: ella24 Idi na citiranu poruku
Prave ste mame zmajice!!! Svaka cast na pozitivnosti i jacini a tako i mora jer bebani su najbitniji! Procitala sam sve sta ste pisale i zelim da sa vama podelim svoje iskustvo! Pre par dana sam radila expertni UZ a na pragu sam sestog meseca blizanacke trudnoce i jednoj bebi zenskog pola su ustanovljeni uvecani pieloni bubrega 5,5 i 6,2mm i kao grom iz vedra neba nisam jos svesna sta to znaci! Oslanjam se na Dr. reci koji mi je rekao da su to ceste pojave i da same od sebe mogu da prodju u toku trudnoce ali nisam pitala A STA AKO NE PRODJE, STA KASNIJE? Za sada se trudnim da sto manje mislim na to i cekam sledecu kontrolu za dve nedelje.
Da li bi mogle da mi objasnite koja je razlka i kako se manifestuje kod decaka a kako kod devojcica? Vidim da je vec neko pisao da mu sve i nije jasno ali da slaze kockice.
Hvala vam unapred i samo nastavite da budete zmajice i mazite vase bebe i decicu jer oni su nase najvce blago!

Mom starijem sinu su u 9. mesecu trudnoce videli prosirenje pijelona od 9 mm i niko nije preterano panicio. Kad se rodio, isli smo kod nefrologa koji je pratio, na uzv i mikciju da se uverimo da nije rec o necemu ozbiljnijem. Najbolje objasnjenje nam je, kao istraumiranim roditeljima, pruzio dr Smoljanic. Rekao je da su ta prosirenja najcesce fizioloska. Naime, u trudnoci je neki krvni sud bebe prolazio pored mokracne cevi i stvorio efekat vracanja mokrace. Kako bebac raste, razvijaju se vezivna tkiva, pa se i mokracna cev oslobadja pritiska. I najbolje od svega je sto bubreg raste, a prosirenje ostaje na istom, pa vremenom sve dodje na svoje i bude kako treba. Ovo ti onako laicki prepricavam, poenta je da ne brines. Moj malac je potpuno zdrav trogodisnjak, vise ne ide ni na kakve kontrole.

: ella24 - 17. jun 2011 16:14:45(UTC)
Hvala ti puno Jasnab!!!
Dr. mi je potvrdio pol samo jedne bebe jer druga nije dala da se vidi!
Hvala ti jos jednom i ako budem imala jos neka pitanja pisacu ovde na temi ili pp!

: jasnab - 17. jun 2011 15:39:43(UTC)
Puno pozdrava,
meni su u sestom mesecu trudnoce isto to rekli, istina je da to nista ne mora da znaci, i rano je da razmisljas o tome...
JA se secam da sam trazeci odgovore (kao i ti sada) pitala izmedju ostalih jednog lekara koji mi je mrtav ladan rekao da se to rutinski operise...mal" nisam pala sa stolice tada...RUTINSKI OPERISE BEBA, bila sam sokirana, ali danas kada citam ove postove vidis da su bebe operisane i da su ok. Ja sam iskreno videla i cula za samo dve devojcice sa anomalijom bubrega i nebrojeno decaka, tako da su ti vece sanse da je u pitanju prolazna faza u rastu bebirona. Kazu da covek za redovan zivot koristi 15% bubrega a da ostatak sluzi za infekcije i neke vanredne situacije...

Koliko sam ja shvatila problem je u osnovi i kod devojcica i kod decaka isti i on je u mokracnom kanalu, elem mokracni kanal na nekom mestu ima suzenje koja onemogucava normalan protok mokrace i ona umesto da otice nesmetano pocinje da se zadrzava u kanalu ili bubregu i svakako ugrozava normalan rast i razvoj bubrega. Ovakav problem postoji u milion varijanti i za neke nije potreban operativan zahvat nego se kanal oblaze pastom koja popuni prosirenja i sl.
Ja nisam medicinski obrazovana ali sam o ovoj temi procitala citavo cudo literature, secam se da sam izvestaj sa UZ u trudnoci rec po rec kucala i googlala, pa ako mogu da pomognem tu sam...
Za sada ne brini nista, male su sanse da je ozbiljno, em je devojcica, em je UZ prilicno relativna metoda za te stvari..
Puno pozdrava i iskreno najvaznije je da se ne nerviras jer to moze samo da pogorsava situaciju, opusti se i cekaj bebirone.
Jesu obe bebe devojcice?

: ella24 - 17. jun 2011 11:07:23(UTC)
Prave ste mame zmajice!!! Svaka cast na pozitivnosti i jacini a tako i mora jer bebani su najbitniji! Procitala sam sve sta ste pisale i zelim da sa vama podelim svoje iskustvo! Pre par dana sam radila expertni UZ a na pragu sam sestog meseca blizanacke trudnoce i jednoj bebi zenskog pola su ustanovljeni uvecani pieloni bubrega 5,5 i 6,2mm i kao grom iz vedra neba nisam jos svesna sta to znaci! Oslanjam se na Dr. reci koji mi je rekao da su to ceste pojave i da same od sebe mogu da prodju u toku trudnoce ali nisam pitala A STA AKO NE PRODJE, STA KASNIJE? Za sada se trudnim da sto manje mislim na to i cekam sledecu kontrolu za dve nedelje.
Da li bi mogle da mi objasnite koja je razlka i kako se manifestuje kod decaka a kako kod devojcica? Vidim da je vec neko pisao da mu sve i nije jasno ali da slaze kockice.
Hvala vam unapred i samo nastavite da budete zmajice i mazite vase bebe i decicu jer oni su nase najvce blago!

: glory - 16. jun 2011 12:02:10(UTC)
Slazem se i mislim da goreg trenutka nikada necu imati a i nadam se,ali proslo je i to hvala Bogu,jos samo vadjenje sonde,ali to mi je dr rekla taj dan odemo to mu urade u maloj anesteziji,i to traje par minuta,i vec sutradan kuci!!!!!! i mi vas pozdravljamo i hvala vam sto postojite za savet,utehu i ostalo..... :))))))

: jasnab - 15. jun 2011 22:28:35(UTC)
Super, da ste stigli, mislim daje ostavljanje kod anesteziologa najgori momenat, cekanje da operacija prodje traje kao vecnost....Ali je najvaznije da je decko dobro, puno vas pozdravljamo!!

: glory - 15. jun 2011 22:14:06(UTC)
HEEEEEEEEEJJJJ DRUGARI MI SMO DOSLI KUCI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A ovako je to izgledalo,7 juna smo bili tamo vec oko 06 30,tata je nazalost morao na posao samo nas je ostavio, nekako smo izgurali gladni do 09 30,kada smo sa sestricom otisli na taj cuveni 12 ti sprat,bile su to sekunde kao vecnost,uzeli su mi mog bobisku,vratila sam se praznih ruku na odelenje tjs sa njegovim cebencetom,to mi je najgori trenutak ikada u zivotu,na svu srecu bile su tu divne majke koju su me zamajavale i vreme je proslo brzo....Zaboravih da kazem da sam ja dan ranije da sve bebe koje operisu hidronefrozu ostaju u sok sobi prvih 24 sata i to je bio veliki sok za mene,pomislivsi da kada odem da ga posetim bude li me video da ulazim i izlazim ima da svisne.Medjutim ja sam isla u 15h pa u 18h pa u 21h i kad god sam bila on je spavao i bio dobar,a sada nikada duza noc razmisljala sam kako ce mi ga ujutru doneti dusa mamina,prosla je i ta duga noc,bobiska je stigao kod svoje majke u zagrljaj i nas oporavak ide super,kontrolni uz posle operacije je odlican ,medjutim u subotu uvece boba dobija temperaturu,krvna slika odlicna leukociti 9,hemoglobin 105,cak nismo ni krv primili,uk sterilna,orl nalaz uredan,sumnjaju na virus,u utorak nam vade kateter i konce,mamin junak se nije pomerio iako nam je konac malo zapeo ali mamin sisn je cutao,taj dan prestaje temperatura i evo jutros nas pustaju kuci..... E da DR mi je rekao da su sve zavrsili vec u 11 33,znaci nije trajalo dugo,ugradili su mu JJ sondicu i za 6 nedelja idemo da je vadimo i ja se iskreno nadam da je to kraj!!!!!!!!!!!!!!!!! Mada nama raste i druga jedinica tako da je moguce da je i tem bila od zuba,mada sada je to nevazno,kada smo dosli svovjoj kucici,mada je bobiska zaboravio da se kupa pa je preplakao prvo kupanje posle 8 dana,i mamu iznenadio jer je popio 270ml mleka. I tako vam mi to pregrmismo,puno vas ljubimo i pozdravljamo sveeeeeeeee,pa se cijemo :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

: glory - 6. jun 2011 21:56:30(UTC)
Hvala na podrsci,ali mi to prvi put prezivljavamo,i bas nam je tesko,jer on i kuci kada je neraspoloyđzen kad vidi da ja izlazim iz prostorije pocne da vristi,kao na primer veceras kad sam isla da mu grejem mleko i bas razmisljam da ako bude budan i da ne udjem vec krisom da ga posmratam jer ce mi moj Bobiska prevristati posle...... smrc,smrc........ OITAM SE CESTO ZASTO TA MALA I NEDUZNA BICA MORAJU SVE OVO DA TRPE,SAD MI JE JAKO TESKO A KAKO CE BITI TEK SUTRA , JOS MUZ MORA ICI NA J..... POSAO I BICU SAMA KAD JE NAJGORE............ PUNO VAS POZDRAVLJAMO I PUNO HVALA JER OVO MOGU DA RAZUMEJU SAMO OSOBE KOJE OVO PROLAZE !!!!!!!!

: jasnab - 6. jun 2011 17:40:57(UTC)
Pozdrav Glory,
ja sam u dva navrata bila na vratima intenzivne nege da se raspitam kako je i on je oba puta spavao, uvece su me sestre pustile i bila sam tamo od 6 do ponoci. Veci deo boravka na intentizivi deca spavaju, pokriveni su sedativima jer im omogucuje laksi oporavak kroz san...
Ne brini zbog toga, Veljko se tada probudio oko 8 i bio je super raspolozen....Ponesi flasicu jer im oni uvece daju samo po malo caja.

: glory - 6. jun 2011 17:08:15(UTC)
Samo da se javimo jos danas pa sledeci put sa lepsim vestima,nadam se !!!! Prvo super za obe Jasne,na kraju kad se sve to zavrsi bicete mi jos bolje raspolozeni. Mi smo danas isli kod anesteziologa i sutra smo na programu,medjutim bas sam se potresla kad sam saznala da je obavezno da beba posle operacije mora da provede sama tjs bez mene na intezivnoj,bez obzira kako ce proci operacija i bas mi je to tesko da prihvatim,ali idrzacemo i to majke sve izdrze!!!!! LJUBAC SALJEMO SVIMA PA SE CUJEMO KAD IZADJEMO :)))))

: jasnab - 4. jun 2011 17:58:50(UTC)
Pozdrav,
mi smo juce stigli kuci, decko je dobro, prvi dan je bio u intenzivi ali su me pustili da udjem pa smo i to vece bili zajedno. Iskreno pao mi je kamen sa srca kada sam ga videla dobro raspolozenog...
Inace JasnaBG i ja smo bile zajedno u sobi i u isto vreme smo otpustene iz bolnice, i njen sin je super ( bolju bebu nisam nikada videla) a detalje bolje da vam ona napise.
Stavili su nam JJ sondu koju ce vaditi za tri cetiri nedelje...
Puno srece Glory, drzimo palceve,
a na Srnu sam bas mislila kada on javlja se i ona...
Punno pozdrava!

: glory - 3. jun 2011 12:29:39(UTC)
Samo da se javimo juce smo radili krv i uk i urin u ponedeljak idemo kod anesteziologa a onda kuci pa smo u utorak na programu,pa cemo od kuce.Prvo ce mu raditi pijelografiju pa ako bude sve proslo kako treba onda ce mu nastaviti sa operacijom a ako sa tim prvim zahvatom izgube puno vremena onda ce mu opet za par dana raditi pravu operaciju....cujemo se jos u ponedeljak...pozzzzz:)

: glory - 31. maj 2011 14:24:15(UTC)
Srna hvala ali svaki put spakuj se i odes tamo pa te vrate pa se opet spakuj pa opet kuci,psihicki se svaki put spremas i nista.Mi sad u cetvrtak idemo i nadam se da ce nas staviti sledce nedelje na program i nadam se da cemo to ovoga puta zavrsiti.Sta je to refluks,i ta intervencija sa gelom? Pozdrav za sve vas :)

: srna - 27. maj 2011 12:55:20(UTC)
glory, na brzaka sam preletila postove i vidim da su vam odlozili operaciju, nemoj nista da se brines, nama su je 2x odlagali (zbog pentaxima i prehlade) i tek iz treceg puta je odradjena. takodje, je mesec dana pred operaciju konstatno imao blago povisene temp. (do 37.5, svako vece merili) i anesteziju je dobio sa temp. od 37.2. naravno, posto smo se jako brinuli zbog toga i nezeljenih posledica insistirala sam na svim detaljnim pregledima (krv, urin i pregled ORL-a pred samu anesteziju) i sve je bilo u najbojlem redu. na kraju se ispostavilo da su te temp. bile od zubica, posto su mu u to vreme u roku od 5 dana 4 zubica izbila. jos samo malo izdrzi i bice sve ok, veruj mi!!!

inace, mi smo ove nedelje radili kontrolnu mikcionu (radi se 6-12m nakon operacije) i isposatvilo se da ima refluks sa desne strane,a leva je ok. dr nam je savetovala odvikavanje od nose, produzena profilaksa galadrxom do septembra za kada je zakazala kontrolu (uz). u januaru cemo ponovo raditi mikcionu i ako se stanje pogorsalo onda ce se raditi intervencija sa gelom. mi se nadamo najboljem i sve verujemo da ce ga preprasti pa da nista nece morati da se radi :)

veliki pozdrav svima :)

: jasnab - 20. maj 2011 12:03:02(UTC)
I mi, jeste bili tamo, poslednja soba sa leve strane....
Jeste culi detalje operacije?
JEste procitali stare post-ove ima detalja sa operacija i oporavaka...

: JasnaBG - 19. maj 2011 18:41:40(UTC)
I moj sin je to imao, ali mu je nazalost ispala. Nosio je 4 dana dok smo bili u bolnici i kada smo dosli kuci ispala mu je. Mi cemo lezati na odeljenju urologije, a vi?

: jasnab - 19. maj 2011 17:10:49(UTC)
Pozdrav,
mi bi trebalo da u utorak budemo primljeni u NS bolnicu pa cemo verovatno sresti...
Moj sin ima stomu, tj operacijom su mu otvorili mali prorez kroz koji se izliva mokraca iz ostecenog bubrega, znaci ne ide u besiku nego ne kontrolisano curi, kako izgleda vasa stoma?

: JasnaBG - 19. maj 2011 13:30:37(UTC)
Nefrostomu je trebao da nosi 6 nedelja da se malo olaksa bubreg i da poraste, ali prilikom otupustanja iz bolnice dr nije nas pogledala, a sestre su nam pokazale kako da nosimo kateter i na kraju se ispostavilo da ne može tako da se nosi i da mu je kateter izvukao stomu iz bubrega. Pošto je imao stomu 4 dana urin iz piše i iz stome je bio istog sastava tako da mu i taj desni bubreg dobro radi. Sada je pitanje koliko je ostecen od nagomilovavanje mokrace.
U trudnoci su pominjali megaureter, ali sada niko to ne spominje.
Inace operaciju cemo raditi u Novom Sadu. Sutra idemo u bolnicu pa ce saznati detalje ko ce ga operisati i sta ce mu konkretno raditi.

: bepo - 19. maj 2011 13:05:54(UTC)
Cao JasnaBG!Da li je Reljina hidronefroza uzrokovana megaureterom?
Posto nije dugacka tema, naci ces na prethodnim stranama opise boravka u bolnici, a mozda sad ima i neko sa svezijim iskustvom, a cekamo i dve mame da se jave jer ovih dana su u bolnici.
E, a kako mu je ispala nefrostoma?!

: JasnaBG - 18. maj 2011 19:32:30(UTC)
Evo jos jedne muske bebe sa hidronefrozom!!!
Jos u trudnoci mi je dijagnostikovana hidronefroza kod bebe. Kada sam se porodila bili smo 20 dana u bolnici, utvrdjena je hidronefroza IV stepena desnog bubrega. 18.4. su mu stavila nefrostomu koja je ispala posle 5 dana. U ponedeljak 23.5. idemo na operaciju hidronefroze, koliko sam shvatila da ce mu mokracni kanal srediti i opnu od bubrega. Da li mi mozete objasniti kako je izgledao vas boravak u bolnici, koliko je trajala operacija, da li se posle operacije ima nefrostoma ili ne, kako se treba ponasati sa detetom posle, kakvu negu treba? Jako sam uplasena zbog te operacije, jedino sto me hrabri je to sto Relja ima dva meseca i sto se nicega nece secati.
Pozdrav svima caos

: bepo - 17. maj 2011 22:05:51(UTC)
Nadam se da cete nam se uskoro javiti obe sa dobrim vestima.
Mi imamo kontrolu 20.6. i tada treba da radimo UZ pa u zavisnosti oid toga ce odluciti sta jos.Buduci da David nije imao infekcija, nadam se da cemo za sad samo nastavitri da ga prate na UZ....Stvarno mi je muka pri pomisli na IVP, mikcionu, itd....

: jasnab - 11. maj 2011 20:40:31(UTC)
Ah, ne nerviraj se, iz starih postova vidis da se to desava, samo da vam zakazu ubrzo. Iskreno, ovo me trosi vise nego bilo sta drugo, imam utisak da sam ostarila 10 godina, razmisljam - samo da se zavrsi dobro -

: glory - 10. maj 2011 20:01:52(UTC)
Da zadrzali su nas ali samo do danas,imali smo samo temperaturu urin i uk su ok,jedino smo u krvi leukocite imali 12,pa su nam operaciju odlozili za dve tri nedelje.....igrom slucaja trebali smo primiti trecu dozu pentaxima i kada smo izasli iz bolnice odemo do naseg pedijatra da bi prili vakcinu i ona kaze moramo proveriti te leukocite i zbog vakcine,i uradimo mi krvnu sliku i leukociti su nam bili 7,sto znaci da je neko od onih dr sa instituta predlozio da ponovimo krv danas videli bi da je sve u redu i ostali bi sutra na programu......ALI OPET JA DANAS KAZEM MOM SUPRUGU KO ZNA ZASTO JE TO DOBRO,MOZDA SUTRA NE BI ISLO KAKO TREBA....Tako da ostaje nam da cekamo tjs ovih dan cemo ici po otpusnu listu na kojoj ce nam pisati kada da se javimo da idemo da opet zakazemo operaciju...ljubimo vaaaaaaaaaasssssss,valjda cemo psihicki izdrzati jer polako puuuuuuuuuuucam...pozdrav

: jasnab - 10. maj 2011 13:25:09(UTC)
Nema vas, verovatno su vas zadrzali! Javite se kada budete mogli!

: glory - 9. maj 2011 14:10:49(UTC)
Opet mi,od jutros imamo tamperaturu ali ne vecu od 37.5,po podne idemo na institut da ga dr pogleda i njihov pedijatar,i da vadimo krv,mislim da su u pitanju gornji zubici,koji nam bas sad nisu trebali i verovatno ce nam otkazati operaciju,i bas nam je tesko kad smo mislili da ce jos malo biti kraj s tim,kad ono cvrc,verovatno cemo ostati tamo ali cim izadjemo javljamo se i ja se nadam da cemo tad imati lepe vesti.Vama zelimo svu srecu ovog sveta i da sve brzo zaboravite...ljubimo vas :)

: jasnab - 7. maj 2011 9:00:18(UTC)
Mislicemo na vas, javite se kada izadjete!
Nama su zakazali prijem 24. da nam urade IVP, 25 anesteziolog a 26 smo na programu, samo da prodje dobro da se tamo vise ne vracamo.

: glory - 5. maj 2011 19:49:20(UTC)
hej nije danas smo radil krv i urin a sutra idemo na jos jedan uz i u sredu smo na programu....cujemo se ljubac icon_wink

: bepo - 5. maj 2011 19:45:31(UTC)
Hej, danas vam je verovatno operacija. Mislimo na vas!

: glory - 12. april 2011 13:19:30(UTC)
HVALA,NARAVNO DA CEMO SE JAVITI,I MI SE NADAMO DA CEMO JAKO BRZO SVE ZABORAVITI !!!!! ljubac i cujemo se icon_smile

: bepo - 8. april 2011 10:36:00(UTC)
Glory, zelimo vam da sto pre dodjete kuci i zaboravite sve. Bebac ce sasvim sigurno zaboraviti pre tebe:)
Javi nam kako je proslo!
Sve najbolje!

: glory - 31. mart 2011 23:51:04(UTC)
Evo mi smo danas isli na kontrolu i operacija nam je zakazana tjs prijem u bolnicu 5 maja,proci ce i to,pa da se resimo i toga !!!! cujemo se ljubac :)

: glory - 30. mart 2011 15:15:10(UTC)
Samo da se javimo sutra idemo na kontrolu i nadamo se da ce nam zakazati operaciju,da se vise i toga resimo. Javljamo se sutra,a slucajno ako se nejavimo znaci da smo ostali u bplnici.Pozdrav i ljubite decicu :)

: glory - 11. mart 2011 0:58:17(UTC)
Super za uk,a virus je malo gnjavio mene i stariju devojcicu,a tatu i sina je zaobiso,uzas,ali proci ce i to. I mi vas pozdravljamo i ljubimo :)

: bepo - 9. mart 2011 11:53:13(UTC)
Urinokultura je sterilna, ali virus nas je bas ugnjavio, ali u prolazu je (nadam se) i iskace iz ove teme.
Jasna,drzimo fige da sto pre zatvore stomu!
Pozdrav i cmokic bepcima(mnogo mi bas sporo otvara sajt...)

: glory - 9. mart 2011 11:22:10(UTC)
Eto i to vam je jos malo pa proslo mislim na stomu. Ma nismo jer mi sad na institut ne idemo do zakazanog termina.A odakle ste vi i gde ste se operisali? POZZZZ I LJUBAC ZA BEBANU TJS VELIKOG DECAK

: jasnab - 9. mart 2011 11:16:18(UTC)
Moj sin sutra puni devet meseci, stoma kazu stoji do sest meseci najvise, cekamo da uradimo DMSA i u cetvrtak primamo revakcinu pentaxima pa sest nedelja nece moci da nas operisu, ja ocekujem da bi mogli da nam zakazu zatvaranje stome za kraj aprila.
Jeste culi jos nesto o operaciji?

: glory - 8. mart 2011 2:06:05(UTC)
Nasi reyultati gotovi i ok su i urin i uk :) Sta je sa vama? Jasna nikako da i tebi odgovorim,hvala za sajt,kako je tvoj bebac,jos koliko cete imati stomu i kolika je vasa beba? POZ I LJUBAC ZA OBE MAME I VASE BEBE :)

: glory - 7. mart 2011 11:11:06(UTC)
Ma da sigurno ce i uk biti dobra,nama stizu rezultati po podne,ma da i mi se cuvamo zbog operacije mada je virus svuda,cak nam je i nosic bio pun,mada sad lepo izbacujemo kad kinemo,a i u subotu smo isli da se merimo i dr nas je pregledala kaze da nije nista samo malo ispirati nosic fizioloskim.Javljamo i mi kad nam stignu rezultati,cuvajte vase bebe pa se cujemo. LJUBAC :)

: bepo - 6. mart 2011 16:54:03(UTC)
Nalaz urina je OK, urinokultura jos nije gotova, ali verovatno je i to OK dok nema nista u urinu.

Ali njemu temperatura danas u jednom trenutku skocila na 39,4 pa smo zvali doktorku, koja kaze da je virus, da traje par dana i da mu skidamo temperaturu i klasika, dosta tecnosti itd....

: jasnab - 6. mart 2011 11:49:18(UTC)
Bepo sta kazu za urin?
To je bila jedina na srecu urinarna infekcija, pijemo palitrex kao profilaksu od rodjenja.

: glory - 6. mart 2011 1:48:29(UTC)
Mogu vam reci da mi je u trenutku dok sam sve ove strane citala bilo strasno,mada sada kada znam sta me ceka lakse mi je...Evo i mi odneli danas urin i uk na redovnu analizu u ponedeljak rezultati,naravno da cemo se ljavljati,nadamo se da je Davidu temperatura od zubica . LJUBITE DECICU PA SE CUJEMO :***

: bepo - 5. mart 2011 12:46:31(UTC)
I ja lakse podnosim kad znam sta me ceka, ali nakon Davidove operacije svaka mi prica o bilo kakvim problemima sa bebama pusti suzu, iako su malisani o kojima citam dobro i nekad sam sama sebi smesna.

Jasna, strasno je to sto je se kod nas nakon mikcione, ustvari kad god je kateter u prici, cesto desi infekcija...Bebac ti inace pre i posle nije imao infekcije?
Glory, da me ne shvatis pogresno, naravno da je za drugu bebu emotivno tesko kao i za prvu, nego znas ono, bio mi sok, pred kraj trudnoce saznala za hidronefrozu, pa sa njegovih mesec dana utvrdjen megaureter, pa se sve tako nizalo i bila sam sludjena.Sad bih bar znala sta se desava.
Inace, David je sinoc dobio temperaturu, 38...Jutros je 37.6, pa smo odneli urin odmah na analizu.
Premda, sve ukazuje na zubice, i stvarno se nadam da nije urinarna. Do sada ih nije bilo icon_rolleyes

: jasnab - 5. mart 2011 11:57:25(UTC)
Pozdrav za Glory, ja sam vam dala preporuku za sajt, moj muz je slicno reagovao, jer sam ja pola trudnoce provela guglajuci hidronefroza i prebirajuci po podacima sa ultrazvuka...
Iskreno samo sam se sludjivala ali ja sam od onih ljudi kojima je lakse kada znaju sta ih ceka, a u sustini vidite da ima puno roditelja koji su iz te pricali izasli sa osmehom, i deca su dobro.
Stoma je ocigledno jedna od redjih intervencija, nama su je odredili zato sto smo krivicom lekara u bolnici od mikcione dobili mokracnu infekciju ( nisu nam rekli da povecamo dozu profilakse pred mikcionu, a nisu nam dali ni longacef to jutro). Mokracna infekcija se zakomplikovala jer se na mestu suzenja uretera stvorio gnojni cep koji nisu mogli da probiju i sve se pretvorilo u borbu za zivot maltene. Onda smo postali hitan slucaj i odmah su nas prebacili na hirurgiju. '
Posto niste hitan slucaj i situacija nije dramaticna ovakva intervencija vam verovatno nece biti potrebna. Ja sam nosila laptop u bolnicu i citala ove redove, i to kako se bebci oporavljaju i to me je smirivalo.
Normalno je da se brinete, mi vam drzimo palceve, javljajte kako je nam je drugar ! Pozdrav!

: glory - 4. mart 2011 23:53:54(UTC)
Mi imamo devojcicu Nikolinu od 4,5 godine,a ovaj problem nam ima sin Slobodan.. :) A dr nam nista nije rekla da ce dirati bubreg,a operaciju cemo raditi na institutu za majku i dete. I nama je sve ovo strasno iako nam je ovo drugo dete,ne mogu da zamislim kako je tebi bilo jer ti je prvo,mada i nama je tesko jer moja Nikolina injekciju nije primila,jaci sirup od sinacilina nije pila,sem jednom prilikom je imala blazi oblik upalu usiju i to kad je imala godinu dana...I bas nas je strh sam,trenutak operacije,cekanje da ga donesu,evo i dok sad pisem placem jer sam ja jako osetljiva,muz mi je rekao da ce mi zakljucati komp jer prvo vece kad sam usla na ovaj sajt ja sam sat vremena plakala kad sam videla sta me ceka,mada pomislim kako se sve brzo zaboravi recimo porodjaj i svasta nesto nadamo se da ce i ovo,pa ce nam biti samo ruzna uspomena na pocetak zivota mog malog bica,mada on i nije mali rodjen je sa 4,5 kg,sad ima oko 6,5 icon_razz ..... HVALA NA SVIM INFORMACIJAMA LJUBAC ZA VASU BEBANU :******** I ZA VAS NARAVNO

: bepo - 4. mart 2011 23:06:06(UTC)
To za kamericu kroz pisu, bilo je reci, je najbolja opcija, Davidu su tako izvadili double J sondu koja mu je stavljena prilikom operacije megauretera, a vidis neke mame kazu da tako moze da se radi i seckanje stenoznog dela uretera, udje se kroz uretru i secne, sve vide uz pomoc kamerice, a nema reza na stomacicu.

Verovatno bi ti dr. pomenula stomu da postoji mogucnost za nju, znaci ocigledno je neka opcija bez toga. Samo ja ne razumem najbolje sta ce vama tacno da rade, da li samo da postave neku sondicu zbog drenaze hidronefroze, i eventualno, ako se pokaze da je i megaureter, onda ce i to da secnu? Nece dirati neki deo bubrega, je l tako?

David je imao 3.5 meseca kada je operisan i odlicno je podneo, uglavnom sve bebe to podnesu bolje od odraslih i za tren oka sve zaraste.
Mesec dana kasnije je ponovo imao opstu anesteziju kada su mu vadili tu sondu koja ostane mesec dana radi drenaze. Sve OK bilo.
On sada ima 9.5 meseci i nema pojma kakav je junak bio tih dana, raste i raduje se svaki dan necemu novom, a svasta mu je nesto novo:)
Ja se jos uvek ponekad prisetim, tako nekad kad ga gledam, meni jeste bilo strasno, valjda i hormoni, i moja prva beba, pa do tada nisam stvarno ni cula za megaureter, pa sve nekako uzburka emocije, ali sa ove tacke gledista, realno nije nista strasno.

Ne znam jei li rekla, da li i ti imas decaka ili je devojcica?I gde radite operaciju?

: glory - 4. mart 2011 10:50:24(UTC)
Super drago mi je da ste dobro,pa nama je na mikcionoj na jednoj od pet snimaka se kao vidi da ima suzenje i na drugoj strani uretera do besike pa dr sumnja da je megaureter,pa nam je rekla da ga dva puta ne bi uspavljivala kada budemo isli na operaciju i kad ga uspavaju za operaciju da ce mu gurnuti kameru kroz pisu pa ako kamera ne prodje kroz prvi deo uretera onda je to megaureter a ako prodje onda je klasicna hidronefroza,i cudi me da nam tu stomu nikada nije pomenula,ja sam za rec STOMA saznala na klubu mama i jedna fina zenica mi je objasnila sta je to i poslala me na ovaj sajt....eto to nam je rekla dr ??? a kad je vama radjena operacija koliko ste imali meseci a koliko imate sada??? kako je bebac sve podneo?

: bepo - 3. mart 2011 19:33:02(UTC)
Draga Glory, hvala na pp.
Mi smo sad OK. Pratimo urin i uk svakih mesec-dva, a u junu cemo bvideti koje analize ce morati da ponovi. U svakom slucaju, nema tegoba, kuc!kuc!kuc!:)
Na zalost, ja ne mogu da ti kazem koja ce opcija biti radjena kod vas...Sta ti je rako lekar koji vodi slucaj?
Kod nas je tek u toku operacije odluceno da nece stavljati stomu, iako nismo imali ostecenje funkcije bubrega, vec samo opstrukciju. Kod Srne, opet, bubreg je imao smanjenu funkciju, a receno im je unapred tacno koja ce se opcija raditi, i da nece biti stome...
Jos neke mame sa foruma su pre operacije bile obavestene o intervenciji.

Nadam se da ce i kod vas sve proci brzo i sto lakse.Svakako nam se javi kad budes mogla.

: glory - 1. mart 2011 23:27:34(UTC)
Htela bih postaviti par pitanja ali pre toga ispisacu nasu dijagnozu,nama je hidronefroza otkrivena u 7 mesecu trudnoce,zatim smo sa mesec ipo dana radili MCUG uretera je muskog tipa,IVP desni bubreg je uvecan usporeno luci kontrasno sredstvo i slabije koncetrise,te se tek na radiografiji uradjenoj posle 45 min od primene kontrasnog sredstva prikazuje njegov PK sistem.PU vrat sa desne strane nije prikazan na snimcima.RTG nalayz odgovara stenozi PU vrata sa desne strane uz posledicnu hidronefrozu,a sa levom stranom je sve u redu. Posto nam je 31 marta zakazan prijem a zatim i operacija pa mene interesuje da li cemo imati tu stomu,ako neko ima slicno iskustvo neka odgovori. U NAPRED VELIKOOOOOOOOOOOOOOO HVALA

: jasnab - 24. januar 2011 17:40:38(UTC)
Moj sin sada ima sedam meseci i stomu koja funkcionise, tacnije iz nje stalno curi mokraca. Iskreno prvo sam bila potpuno sokirana saznanjem da ce imati stomu ali sada sam se vec navikla. Najveci problem je odrzavanje koze oko stome, prve dve nedelje je sve bilo ok a posle toga je crvenilo, isprobala sam sve kreme koje sam nasla po apotekama ( Niveu, Mustelu, Avene....) i jedina koja je malo pomogla je Thovaline,mala krema sa cinkom, uvoz iz Engleske, ima ih u nekim Jankovic apotekama, ne zna im se broj koliko smo ih potrosili... Ako ima neko sa slicnim problemom a ima nesto sto pomaze ceznem za informacijama... Hvala unapred!

: srna - 11. januar 2011 9:46:25(UTC)
nasa konacna dijagnoza je jedva postavljena posle vise od 6 meseci nakon rodjenja- dupli kanalni sistem sa desne strane i ureterocela isto sa desne strane. operacija je posle dva otkazivanja odradjena sa deset meseci i sve je proslo u najboljem redu i onako kako su doktorke planirale. nas decak je jednu noc proveo na intezivnoj nezi, drugog dana su mu izvadili dren, treceg kateter,a nakon nedelju dana smo napustili bolnicu. cim mu je izvadjen dren odma je bio na nogicama u kreveticu, sto kaze bepo, neverovatno kako sve to oni lako podnesu, dosta lakse nego mi roditelji. postoperativni oporavak je prosao bez ikakvih komplikacija, sad je proslo vec skoro tri meseca i imali smo tri kontrole. dr nam je rekla da je rizik ove operacije (50%:50%) pojava refluksa 6-12 meseci nakon operacije tako da cemo na prolece ponovo raditi mikcionu. ja nisam detaljno opisivala sve kroz sta smo prosli i dane provedene u bolnici,ali ukoliko ce nekoga zanimati slobodno neka me pita, jer je meni pre nase operacije svaka informacija od jovane i bepo zlata bila vredna!!!
i jos samo da dodam i pohvalim obe lekarke koje su ga operisale, celo odeljenje urologije (da ih ne nabrajam pojedinacno) i anesteziologe u decijoj bolnici u novom sadu! mnogo, mnogo je znacilo sto su u tako teskoj situaciji svi bili ljudi pa tek onda medicinski radnici. ja stvarno nemam reci za njihov odnos prema svima nama koji smo tamo lezali- sve pohvale!

: srna - 10. januar 2011 23:55:38(UTC)
nasa konacna dijagnoza je jedva postavljena posle vise od 6 meseci nakon rodjenja- dupli kanalni sistem sa desne strane i ureterocela isto sa desne strane. operacija je posle dva otkazivanja odradjena sa deset meseci i sve je proslo u najboljem redu i onako kako su doktorke planirale. nas decak je jednu noc proveo na intezivnoj nezi, drugog dana su mu izvadili dren, treceg kateter,a nakon nedelju dana smo napustili bolnicu. cim mu je izvadjen dren odma je bio na nogicama u kreveticu, sto kaze bepo, neverovatno kako sve to oni lako podnesu, dosta lakse nego mi roditelji. postoperativni oporavak je prosao bez ikakvih komplikacija, sad je proslo vec skoro tri meseca i imali smo tri kontrole. dr nam je rekla da je rizik ove operacije (50%:50%) pojava refluksa 6-12 meseci nakon operacije tako da cemo na prolece ponovo raditi mikcionu. ja nisam detaljno opisivala sve kroz sta smo prosli i dane provedene u bolnici,ali ukoliko ce nekoga zanimati slobodno neka me pita, jer je meni pre nase operacije svaka informacija od bepo zlata bila vredna!!!
i jos samo da dodam i pohvalim obe lekarke koje su ga operisale, celo odeljenje urologije (da ih ne nabrajam pojedinacno) i anesteziologe u decijoj bolnici u novom sadu! mnogo, mnogo je znacilo sto su u tako teskoj situaciji svi bili ljudi pa tek onda medicinski radnici. ja stvarno nemam reci za njihov odnos prema svima nama koji smo tamo lezali- sve pohvale!

: jovana.m - 12. novembar 2010 23:15:30(UTC)
U Novom sadu. a rade i u beogradu u tirsovoj, rade i privatne bolnice, nije komplikovano ali je to nov zahvat. ali nama niko to nije spomenuo dok nismo bili kod privatnog lekara. i onda smo rekli u bolnici za to. tada su nam tek sve rekli. tako da se konsultuj sa lekarom, neznam odakle ste.

: jasnab - 11. novembar 2010 11:48:00(UTC)
Moj decak ima stomu, dr mi je rekla da kozu oko stome odrzavam kao guzu novorodjenceta tj da mazem sa kremama za guzu ( ja pitala za nivea sa cinkom i sebamed kaze mogu obe), santimetar oko stome ne mazati a sve okolo mazati kremom nekoliko puta dnevno. Takodje mi je rekla da ima dece sa osetljivijom kozom kod kojih ima reakcija na mokracu.
Mozes mozda pre toga da namazes sa acidiborici, jedan mali koji je bio sa nama u sobi je imao neku infekciju na preponama pa su mu to mazali.

: bepo - 11. novembar 2010 0:56:13(UTC)
Mimi, jedna mama mi je u bolnici pricala bas o tome, da je taj deo oko stome bio crven, i dr. joj je rekla da je to gljivicna infekcija, koja nastaje jer je taj deo koze stalno mokar.
Prvo joj je savetovala da ga maze jako masnom kremom, nakon tusiranja, ali posto se to nije povuklo, onda je prepisala Kanesten kremu za kozu....to se povuklo, i sada redovno maze tako malo masnijim kremama da urin ne bi direktno bio na kozi.

Ja bih se posavetovala sa lekarom, da vidim da li je samo iritacija ili infekcijica....

: bepo - 11. novembar 2010 0:31:31(UTC)
Mimi, jedna mama mi je u bolnici pricala bas o tome, da je taj deo oko stome bio crven, i dr. joj je rekla da je to gljivicna infekcija, koja nastaje jer je taj deo koze stalno mokar.
Prvo joj je savetovala da ga maze jako masnom kremom, nakon tusiranja, ali posto se to nije povuklo, onda je prepisala Kanesten kremu za kozu....to se povuklo, i sada redovno maze tako malo masnijim kremama da urin ne bi direktno bio na kozi.

Ja bih se posavetovala sa lekarom, da vidim da li je samo iritacija ili infekcijica....

: Mimi A - 10. novembar 2010 9:15:03(UTC)
Zdravo svima. Moj sin ima 10 meseci i 25. 10. su mu otvorili stomu u Tirsovoj. Sve je dobro proslo ali se sada deo oko stome jako osuo pa me zanima da li neko ima slicna iskustva i cime e to resavao. Mnogo znaci kad se procitaju vasi redovi, nekako se ne osecas tako uplaseno i izgubljeno. Unapred hvala svima puno na odgovoru

: jonimi - 9. novembar 2010 12:32:15(UTC)
mi smo naručeni 2.12.na uz bubrega a Miloš kao da nije bio na operaciji 3.11 je napunio 5 mjeseci i sad je otkrio da se može okretat prevrtat igrat vesel je i sad niko u kući nema mira od njega a nama je ta gužva super rez fino izgleda vodoravno je nema traga konaca samo jedna tanka linija ispod stomaćića naravno da se još uvjek stresem kad vidim rezić al on se dobro osjeća to je najvažnije jedva čekam uz dok. nefrolog je rekla da je rano kontrola uz za mjesec ali ipak da pođe pratit ranije hirurg je rekao da se stent vadi od mjesec,dva tri zavisi od nalaza uz važno je da bude sve dobro upravo sam čula da od moje drugarice sestra rodila dječaka prije 14 dana i ustanovljen je problem na srcu prvo rekli šum pa zalisci pa treba čekat da ima 5 kila da se operiše jer je rođen sa 2200 i počeo napredovat ali nažalost umro je preksinoć nema veze sa ovom temom samo sam tužna zbog toga i hoću reć čega sve ima treba zahvalit bogu na ovome ako je nešto moralo bit onda je ovo dobro jer je rješivo ljubimo vas pozdravljamo i male i velike :)

: pcelica maja - 8. novembar 2010 21:17:34(UTC)

Draga Jovana.m,

Molim Vas mozete li mi dati informaciju gdje ste radili ovakvu vrstu operacije?
Jako sam zainteresovana jer i moj sin treba da operise hidronefrozu 4. stepena i obradovalo me je kada ste napisali da se takva vrsta operacije radi samo sto ne znam gdje. Bila bih Vam jako zahvalna.

Puno pozdrava

: jasnab - 8. novembar 2010 11:34:14(UTC)
Hvala vam, uzasno sam brinula, sada za tri nedelje imamo kontrolu, UZ bubrega?
Kako izgleda opravak vasih bebirona?

: bepo - 7. novembar 2010 23:25:12(UTC)
Super da je proslo, zelimo vam da se sto pre popravi stanje pa da zavrsite i sa stomom!

Ljubi bebusana:) zaljubljen

: jonimi - 6. novembar 2010 23:08:55(UTC)
drago mi je da je i vama prošlo i da ste dobro ljubi bebaca zaljubljen

: jasnab - 6. novembar 2010 17:43:04(UTC)
Operisani smo, mom decaku su otvorili stomu, sve je proslo ok, u petak su nam izvadili konce. Pozdrav svima, citala sam ovo u bolnici i bas mi je znacilo.

: jonimi - 4. novembar 2010 20:59:51(UTC)
meni je sve interesantno što se tiče bubrežnih anomalija prvo sam prikupila toliko informacija da mi ništa nije bilo jasno al sa vremenom se sklope kockice starija ćerka je imala VUR 1 stepen otkriven sa 2 godine poslije pijelonefritisa sve je prošlo samo sa kontrolama a ovo je skroz nešto drugo al ništa ne rješivo ipak sve informacije su dobro došle sad nam se sve vraća u normalu ponovo nam je u kući super gužva sa naših 3 pilića pricaonica

: bepo - 3. novembar 2010 13:32:46(UTC)
Bilo mi je ion teresantno da procitam:

http://www.ultramedika.rs/bubreg.htm

: jonimi - 1. novembar 2010 16:21:15(UTC)
i mislila sam na hidronefrozu da je 1 i 3 stepen još sam jako uzbuđena pa ne mislim puno kad kucam danas smo izvadili končiće i možemo se danas kupat pa više neće bit moj kiseli krastavčić kad je moja ćerka operisala bruh nije smjela kvasit 3 dana poslije vađenja konaca a njemu rekao doktor da se smije kupat ranica fino izglada suha i zarasla nije strašno ja nisam smjela pogledat al sam virnula i dobro je naručeni smo kod nefrologa za mjesec dana na uz joj samo da ne bude morao radit i drugu stranu a ako baš bude morao da je radi volila bi dok je ovako mali sad kad sam vidjela da je dobro podnio a njemu je operacija bila hitna nije se moglo čekati jer je oslabljena funkcija bubrega oba a na lijevom više pa da se rastereti bubreg da do godinu dana može da se oporavi

: jovana.m - 1. novembar 2010 13:37:57(UTC)
hidronefroza i refluks imaju stepen a megaureter ne. kod nas nema refluksa a hidronefroza je treci stepen. na levoj strani i izazvano megaureterom obstruktivni koji je visestruko izuvijan, suzenje u ulasku u besiku. intervencija se radi u anesteziji ali nema reza vec kroz pisu uvedu kameru (kao kateter) i vide sve kakvo je stanje, kad dodju do suzenja malo ga secnu mini makazama nekim da bi prosirili i stave stent. znaci uradi se potpuno isto ali nema reza. i kroz neko vreme se vadi stent. i naravno postoji mogucnost da se javi refluks, nazalost, pa se mora snimiti posle intervencije kad sve prodje i malo se sve smiri. moj sin ima godinu dana. da smo radili ranije postojale su te varijante sa operacijama ali nismo hteli. sacekali smo da prodje godinu dana jer je tada besika tek formirana da se na njoj moze nesto raditi i to je razlog zasto se stavlja stoma kod male dece. i samo da znate da nezurite i da to nije nista hitno i veoma lako popravljivo.neko sa tim zivi ceo zivot i ne zna da ima.

: bepo - 31. oktobar 2010 22:51:44(UTC)
Da, jedna mama mi rece da su laparoskopski radili njenoj bebi, i to bebac bas mali, naprave rupicu pozadi u visini bubrega, ubace isto valjda stent, i mnogo krace traje intervencija, ali kod vas je po opisu radjeno bas ovo sto i kod nas, i suzenje je bilo na istom mestu.

Nama nigde nije pomenuto kog stepena je megaureter, samo je opisan kao prosiren i izuvijanog toka ( iskreno, nisam ni znala da se i megaureter oznacava u stepenima, samo za reflux sam znala).

Dobro je znati da ovakva operacija moze da traje i krace, do sad sam iz svih izvora cula da traje oko 3h (odnosno sa svim pripremama, a tebi su vec vratili Milosa za 1.5 vremena, sto je super brzo).

E, sad nam ostaje da pratimo i kontrolisemo bebirone. Mi u decembru idemo na UZ, a mikciona i IVP ce biti radjeni tek za godinu dana od operacije, ako do tada sve bude OK.

: bepo - 31. oktobar 2010 22:37:44(UTC)
Jovana.m, da li je kod vas problem bio "samo" hidronefroza bez opstrukcije, ili je bio megaureter?

: jonimi - 31. oktobar 2010 21:18:16(UTC)
ta varijanta bez reza je super ali mom milošu je doktor radio ovako: suženje je kanalića je na ulazu u mjehur i taj suženi dio je odrezao pa napravio novi ulaz u mjehur i tek onda stavio cjevčicu prepostavljam da nije bilo drugog načina a koja mu je tačno dijagnoza i koji stepen kod nas je obostrana hidronefroza i megaureter na desnom 1 a na lijevom 3 stepen sad je operisao 3 stepen

: jovana.m - 31. oktobar 2010 18:31:57(UTC)
Mozda nekog bude interesovalo.... naime nama su tu jj sondu tj.stent plasirali bez reza tj kroz pisu isto kao i sto se posle vadi. sada idemo na kontrole, jedino sto mora malo duze da stoji od tri do sest meseci, i doktorka ce videti kad bude trebalo da se vadi. Tako da postoji i ta varijanta.

: bepo - 29. oktobar 2010 23:34:02(UTC)
Super, divno da je sve tako brzo proslo!

Jos ste krace nego mi bili u bolnici (mi smo ostali 7 dana, skinuli konce, pa izasli).

I, vidis, dosta je krace trajala operacija, a kazes nije laparoskopski?

Takodje, i kod nas je bio kateter, ali sam mogla da ga u pocetku podignem i malo drzim onako pored kreveta (lepo su mu fiksirali kateter, zalepili za nogicu svilenim flasterom) na koji se nadovezuje duga cev koja vodi do kesice vezane za krevet, tako da nije bilo potrebe da njemu vezuju rukice i nogice), a narednih dana sam mogla i da ga nosim tako sto odvezem kesu, pa je nosim preko ruke, tako su sve mame radile, tako su nam dali uputstva).

Ono sto je najvaznije, pored svih varijacija, bebironi to podnose kao zmajevi i oporavljaju se dok kazes piksla :)

Ljubi bepca :-*

: jonimi - 29. oktobar 2010 18:03:11(UTC)
evo i nas kod kuće danas smo izašli iz bolnice u ponedeljak je bebac operisan u salu je ušao u 8 a na odjelu smo bili u 9 i 30 najgore je bilo kad su ga odnjeli u salu i čekat a kad sam ga čula da plače mješale su se i suze i smjeh najgore je prošlo jedini problem je bio kateter pa su mu nogice i rukice bile svezane i nisam ga mogla nosat ali on je dobro podnio u ponedeljak idemo vadit konce toliko za sad pozdrav za sve

: jonimi - 22. oktobar 2010 16:51:37(UTC)
i kod mene je dječak danas smo bili kod anesteziologa i svi nalazi su ok u nedelju popodne idemo na hirurgiju a u ponedeljak na operaciju biće prvi na programu to je u 8h pitala sam doktora neće bit na intezivnoj ide odma u sobu što mi je lakše pozdrav veliki i javljamo se kad izađemo iz bolnice na okupu sretni i bezbrižniji (imam 2 starije curice koje ostavljam sa bakom pa i na njih mislim) ćao

: jasnab - 22. oktobar 2010 12:38:11(UTC)
Hvala mnogo za savete, bas sam u panici, u sustini samo da prodje dobro.
Ja imam decaka, izgleda je ovo cesce kod decaka.
Javicu se kada cujem termin i detaljna uputstva, hvala jos jednom.
Pozdrav

: bepo - 22. oktobar 2010 0:15:12(UTC)
Drage zabrinute mame,

@Jasnab Nama je doktor rekao da je megaureter kompleksna anomalija u tom smislu sto nista nije crno belo, nego od hiljadu stvari zavisi, uzimaju oni u obzir mnogo parametara, i funkciju bubrega, i kako izgleda bubreg, ureter, tkivo, besika, te koliko je izuvijan i nekad odluci bas to kako se ureter "ponasa" kad ga secnu.
Operacija kada se radi nefrostoma, kaze nas dr. u sustini je manje rizicna (sto se tice kasnijih mogucih komplikacija) jer onda cekaju da se tkivo sasvim oporavi i bubreg izdrenira i premosti se zdrav ureter u zdravu besiku i cao, gotovo. Dakle, to je sigurnija varijanta. Jedino, kazu oni, sporija, i nama roditeljima teze pada, malo neugodno to sto se izvodi stoma (znam kako ti je, i mi smo, iako spremi na to da ce mozda biti, navijali da ne bude stoma, ako bas ne mora), ali deca uglavnom nisu ni svesna da to imaju. Nas dr. nam je takodje rekao da nekad mora stoma ako je tkivo uretera dosta osteceno, ili ako besika nije bas najbolja (evo ta mama ciji decak ima stome, kaze da nije moglo drugacije jer besika nije bila OK, nesto je bila izmenjenog oblika). ...Nama je dr. posle operacije rekao da je bio neodlucan kad je otvorio i cak upitao jos jednu dr. u sali da li da ipak radi stomu, jer jedan deo uretera je bio stenozan, pa su zajednicki ipak odlucili da rade JJ.
A rizik ove nase opcije sa JJ sondom je eventualna pojava refluksa kasnije (naravno, nadamo se da nece doci do toga), ali zato nema 2 zahvata (premda i ovako i onako moraju 2 opste anestezije).

@jonimi, znam da ce srce da ti se vrati na mesto tek kada sve bude proslo i ti budes drzala svoju bebu u narucju (ja i dalje kad pokusam da detaljno prepricam kako smo ga gore predali, redovno se rasplacem:S. Mozda je to iscekivanje i najgore. Takva je to ljubav, ne moze srce biti nego u grlu dok sve ne prodje. Ali, bez obzira na to sto nam tu nema pomoci, cim se zavrsi, srce se spusti natrag na mesto pa onda nekome treba manje, nekom vise da iskanalise taj prezivljeni stres. Ja sam posle jos bar mesec dana stalno plakala: na filmove, pesme, kad David prima vakcinu (i sestra mi kaze da ga smirim, a ja se rasplacem s njim:))))
Ali treba slusati one objektivne posmatrace koji kazu da je to rutinska operacija, jer jeste, i ima mnogo gorih stvari koje roditelje zadese. Ovde je bitno da je stvar popravljiva. Takodje, muz moje drugarice koji je megaureter operisao sa 25 godina (jer u vreme kad smo mi radjani nije bilo ultrazvuka), kaze da bi sve dao da je mogao da bude operisan kao dete pa da se nicega ne seca.A to je jako bitno. Nasa deca se ovoga nece secati!

Obavezno javite kako se stvari dalje odvijaju! Cmok!

P.S. I vas dve imate decake, je l' tako?

: jasnab - 21. oktobar 2010 11:42:34(UTC)
Jao i meni je tvoje iskustvo pomoglo, i mi u ponedeljak idemo na hirurgiju, imamo 4 meseca i stavice nam stomu da rastereti bubrege, pa ce sa godinu dana raditi operaciju...
Uzasno se brinem i najvise me brine sto ne razumem da li je stoma neophodan korak i zasto mu odmah ne urade operaciju kojom bi postigli trajno resenje...
Bas sam zabrinuta, ako imate neke informacije koje bi pomogle, hvala

: jonimi - 20. oktobar 2010 19:47:14(UTC)
joj koliko mi je pomoglo ovo tvoje iskustvo moj bebac ima 4 i po mjeseca i u ponedeljak je na programu radiće mu isto kao tvojoj bebi inače ima obostranu hidronefrozu sa megaureterom na desnom 1 na ljevom 3 stepen radiće mu ljevu stranu desnu će tolerisat za sad refluksa nema ali funkcija bubrega je oslabljena doktor je rekao da će poslije operacije da rastereti bubreg koji bi se trebao oporaviti do godine dana razumiješ me skroz da mi je želudac u grlu i jedva čekam taj ponedeljak da to prođe a sa druge strane me uhvati grč i ne mogu disat al moram zbog ovog pileta to je za njegovo dobro bože šta čovjek sve mora izdržat i izdrži pozdrav

: bepo - 15. oktobar 2010 19:16:01(UTC)
Evo i nas sa hidronefrozom i megaureterom, da podelimo nasu pricu sa vama. Meni je bilo jako tesko da dodjem do informacija kada smo tek saznali da cemo morati na operaciju. Bili smo uplaseni, u brizi i strasno nas je zanimalo kako izgleda postoperativni oporavak. Zato se nadam da ce nekome od vas posluziti neka informacija, jer se cini da price sa megaureterima (hidronefrozama, nekada refluksima i sl.) kod beba nisu uopste retke.

Dijagnoza i kako je bilo pre operacije:

Hidronefroza na levom bubregu je otkrivena prenatalno, u 38. nedelji trudnoce. Negde je to i bolja opcija, jer smo bili upozoreni na vreme, pa smo tako mogli I da reagujemo pre nego sto se stanje pogorsa I ugrozi bubreg (trudnocu mi je vodio dr. Milan Luzajic).
Nakon porodjaja, nasem Davidu su u porodilisti prekontrolisali funkciju bubrega, radjen mu je UZ i analize mokrace i urina, to je sve bilo OK.
Doktor nam je rekao da je nekada ta hidronefroza fizioloska, nastane od, npr. polozaja bebe u stomaku i nestane nakon porodjaja, beba prosto ispiski to i sve se vrati u normalu, a nekad postoji neka opstrukcija.Uputili su nas da, kad David napuni mesec dana, zakazemo dalje preglede pa smo se tako nasli na Institutu za majku i dete, odeljenje nefrologije, gde nam je radjena mikciona koja je OK (ima lagani prvi stepen refluksa , i to sa desne strane, ali rekli su nam da to i ne racunaju kao refluks). Medjutim, IVP je pokazala opstruktivni megaureter sa leve strane (suzenje je na ulazu u besiku). Odmah su nam rekli da ce operacija verovatno biti najbolja opcija jer je ureter prilicno izuvijanog toka, prilicno prosiren.Bubrezna funkcija OK, s tim sto je levi bubreg kuglast, umereno redukovanog parenhima sa pijelonom 1.7 cm.
U tom trenutku bismo dali sve da se prica ipak zavrsi drugacije, jer nam je bila strasna pomisao na operaciju kad je nas sincek tako mali. Sa ove tacke gledista, bolje je otkloniti problem nego cekati, a izgleda da sto je bebac manji, to je sve lakse fizicki podneti (i njemu i nama), emotivno se razbijes, ali sto se mora…
Pre operacije smo uradili jos scintigrafiju, dinamsku i staticku, potvrdjeno je da je bubrezna funkcija OK (bubrezi po 50% funkcije sto je optimalno) i da je levi bubreg kao sto je gore receno, znaci, vremenom bi se ostetio jer se tacno vidi ta tacka gde trpi pritisak. Odluceno je da se operacija obavi u avgustu, tako da je David u tom trenutku imao 3.5 meseca (dok smo obavili hiljadu nekih vadjenja krvi, pa stigli na red za program jer u nasim bolnicama je uvek tako malo, napornije i neudobnije nego je to u ostatku civilizovanog sveta:)
Ipak, odeljenje urologije nije tako lose. Doktor koji nam je vodio slucaj, Pedja Ilic, rekao nam je da postoje 2 opcije za operaciju, ali da ce znati sta moze da uradi tek kad bude otvorio i video kako to sve izgleda na licu mesta.

1. opcija je bila nefrostoma. Takva operacija se radi dok se ne uspostavi funkcija besike (sto se desava oko 2-ge godine zivota). Ureter se secne i izvede na donji stomacic. Zvuci strasno, ali kako nam je objasnjeno, to je mala rupica na donjem stomaku kroz koju se bubreg drenira oko godunu dana (nekad i duze). Nakon toga se uradi jos jedna operacija kada se ureter ponovo spoji sa besikom. Kazem, zvuci malo strasno, malo je komplikovanije jer se nose npr. 2 pelene posto se to drenira 24 h dnevno, pa je malo teze za odrzavanje, ali jedna mama koje sam srela u bolnici ciji 3-godisnji decak to ima, kaze da ni to nije preterano tesko (jos je kod njih megaureter obostrano, tako da se njemu bubrezi dreniraju samo kroz rupice na stomaku.).
2.opcija je operacija gde se secne taj bolesni deo uretera koji je stenozan, i odmah se uvede u besiku, odnosno napravi se novo usce uretera u besiku, a staro se zatvori. Tada se postavi i tzv. double J sonda koja treba da odstoji oko mesec dana (sonda koja ide od bubrega kroz ureter u besiku, da bi se osigurala drenaza) .Nakon mesec dana sonda se vadi, pod opstom anestezijom, ali kroz uretru, bez reza.

U oba slucaja beba ne sme nista da jede od 4 ujutro.

Operacija i postoperativni oporavak:

Ako izuzmemo to sto smo hteli da crknemo kad smo ga doneli na 13. sprat gde su operacione sale, kad su ga uzeli “ljudi u zelenom” i kad su se vrata pred nama zatvorila, i dok smo cekali da dr. dodje i kaze kako je sve proslo, stvari su se dobro odvijale..
Davidu je uradjena ova druga opcija, ureterocystoneostomia, sa JJ sondom. Kada je napravio rez, dr. je video da je besika u dobrom stanju i da je samo mali deo uretera stenozan, pa ga je secnuo i prespojio, postavio JJ sondu.
Operacija, iako se u sustini smatra rutinskom) traje oko 3 sata (dr. kaze narocito je pipkavo kod decaka u ovom slucaju, posto se ureter izuvija, a tu su okolo semenovodi itd. pa se mora pazljivo i polako), sat vremena priprema za operaciju i sat vremena budjenja. 5 sati cekanja.Ali sve je proslo glatko.

Smestili su ga na intenzivnu negu za svaki slucaj, jer iako operacija nije neka preozbiljana, on je beba. Taj dan nismo mogli da budemo s njim, ali smo mogli da ga vidmo 2-3 puta. Uglavnom je spavao i nije uospte lose izgledao, premda prikacen na celu neku skalameriju. Noc je proveo tamo, a ujutro kad smo dosli da ga vidimo rekli su da ga spustaju na odeljenje, sto je bila super vest.
U bolnici smo ostali 7 dana, oporavak je isao brzo, bebe su cudo, mali zmajevi.
David je samo taj prvi dan kad su ga spustili sa intenzivne navece dobio temperatureu i malo povracao, svih ostalih dana je bio super. Imao je kateter i prvih dana primao infuziju i antibiotike, prva intravenski, a kasnije oralno.
Nakon 3 dana izvadili su mu dren. Rana je vec tada izgledala super, valjda bebama jos brze zarasta. Rez bude oko 4 cm, polukruzno, ali sada to rade tako da je meni izgledalo kao da je nacrtan, a ocekivala sam nesto crveno krvavo nateklo:)
5. dan posle operacije skinuli su mu kateter. Do tada sam pratila koliko mokri (na kateter je spojena ona kesica za urin).Posle je isla analiza krvi, urina, uk i posto je sve bilo ok i uk sterilna, mogli smo kuci.Jupi.Inace, sve vreme u bolnici je imao pelenicu, i bodi. Pelenicu, dok je imao kateter je trebalo menjati samo kad kaki:), jer je kateter sve sprovodio dalje:)
Rekli su da sacekamo jos jedno 3 dana sa kvasenjem

Sada, jos nema ni puna 2 meseca od operacije, oziljak jedva da se vidi:), David lepo napreduje i uziva.

Pre 15 dana vadili smo i pomenutu sondu. Sama procedura vadjenja sonde nekom specijalnom hvataljkom traje nekoliko minuta, ali plus uvodjenje i budjenje iz anzestezije, ispadne oko sat i po s tim sto bebac opet nije smeo da jede od 4 ujutro, ali uzeli su ga u 8h, a u 9.30 vec je bio sa mnom, i sutradan smo isli kuci (samo da isprate kako ce posle anestezije reagovati).

I bolnicar koji ga je doneo iz sale bio je bas nezan s njim kad ga je donosio, bas nam je ostao u pamcenju njegov ocinski odnos prema nasem malcu.

Nadamo se da nece biti nekih problema.

Eto, toliko od nas, nadao se da ce nekome biti od koristi nase iskustvo.

: jovana.m - 31. maj 2010 12:35:57(UTC)
moj sin (9 meseci) isto ima hidronefrozu, uočena u trudnoci. od porodjaja je uradjeno nekoliko uz, mikciona, ivp, cekamo scintigrafiju dmsa, i predlozena je operacija. inace ima hidronefrozu levog bubrega i megaureter. mislim da cemo ipak konsultovati jos nekog lekara jer je nasa doktorica veoma skrta za objasnjavanje. samo da se poludi sa njom.

: srna - 3. maj 2010 10:52:15(UTC)
suriana poslala sam ti pp!

p.s. kad sam videla tvoj post ko da me je sunce ogrejalo:)

: Suriana - 24. april 2010 0:57:58(UTC)
Pozdrav!
Evoi nas sa hidronefrozom. Naime, i nama je potrebna podrška. Naš David ima 4 meseca, takođe, i otkrivena mu je hidonefroza. U pitanju
je proširenje leve bubrežne čašice. Otkrivena je još u toku trudnoće na expertskom UZ-u. Sve smo se nadali do pred IVP pregleda kada
je doktorica saopštila da MORA da se operiše, jer se bubreg veoma otežano prazni. Nama je bitno da se malu bubreg spasi. No bubrežno tkivo se prilično istanjilo pa je iz tog
razloga neophodno da se što pre operiše. I mi pijemo od rođenja antibiotike... I svaki put kada mu dajem imam osećaj kao da ga trujem. :-( Ali bolje je i tako nego da se situacija odugovlači. Trenutno smo u frci da se ne desi neka infekcija u narednom periodu jer je 6.05. operacija...
Dobro je što je u pitanju unilateralna hidronefroza kao i kod vašeg deteta jer to znači da je sa
drugim bubregom sve u redu.Kod našeg Davida je zastoj na ulazu u ureter. Naime tu postoji dvostruka krivina koja ometa protok mokraće u bešiku.
Predpostavljam da ste i vi bili očajni kada vam je saopšteno da beba mora pod nož.
Mi ćemo obaviti operaciju u Novom Sadu.Operisaće ga dr Dobanovački. Raspitivali smo se muž i ja i naišli da od nje trenutno u državi nema bolje. Tako barem
tvrde njene kolege...Rekli su nam da je to u principu rutinska operacija i da traje 2h + 1h (od prilike) pripreme za operaciju sa davanjem anestezije i + 1h od prilike je buđenje
iz anestezije.
Trebali smo obaviti i statičku scintigrafiju da se utvrdi kapacitet bubrega i njegova preostala funkcija, ali smo i dalje na čekanju.To će se verovatno uraditi pred operaciju.
Predpostavljam...
...
Moje misli su trenutno usmerene u pravcu postoperativnog oporavka. O tome nismo mnogo čuli. Ne znam pravo da vam kažem da li i šta da
nosim od odeće za njega,opreme.
...
Mi smo iskreno rečeno skenjani ali već jedva čekamo da sve prođe pa da oda'nemo dušom.
Rečeno nam je i to da kasnije neće imati nikakvih zdravstvenih problema, da će nastaviti normalno da živi, ali se ne preporučuje da se bavi borilačkim veštinama. :-)
Postoji rizik da kasnije, oko 30-te godine, počne da ima problema sa visokim krvnim pritiskom.No i to zavisi od toga šta će i koliko jesti pa time opterećivati bubrege. Samom operacijom se neće bubreg vratiti u potpuno zdravo stanje. Zbog nakupljanja mokraće istanjen je parenhim, bubrežno tkivo, te samim tim i oslabljena funkcija bubrega.Važno je da s spasi da zdrav bubreg ne bi trpeo ako ne mora.
E tako eto od mene nekih informacija.

Rado bih sa vama razmenjivala iskustvo jer nam je baš potrebna podrška.

Puno pozdrava iz Subotice! :-)

Mašemo malom bati.

: srna - 14. februar 2010 12:58:05(UTC)
pre mesec i po dana sam rodila bebu kojoj su sest dana pred porodjaj na uz videli da ima hidronefrozu desnog bubrega i dupli megaureter. za sada idemo na ispitivanja (ni lekaru jos ne znaju tacno sta je sve), od samog pocetka pije preventivno antibiotik i probiotik i od 4-6 meseca ce se raditi operacija.
puno bi mi znacilo ukoliko ima jos neki roditelj sa ovakvim problemom da razmenimo iskustva.

: ivana2608 - 11. januar 2009 21:55:07(UTC)
i ja sam nova na forumu i bas sam se odusevila sto imam gde pricati sa ljudima sa slicnim problemima.ja sam iz makedoneje,imam 4 mesecnu bebu.u 32 nedelji trudnoce dijagnosticirana je hidronefroza god ploda,dok smo dosli do pravog doktora prosli smo pravi pakao i ne zelim se vise ni secaati toga.rekli su nam da se to stalno javlja kod muske dece i najcesce proge samo od sebe.do sada smo uradili nekoliko analiza mokrace i sve je bilo u redu,bili smo i na uv i situacija kod bubrega je jos uvek ista kao i pre rganja osim malo uvecanjog pielona sto je u srazmeru sa rastom bubrega.rekli su nam da ga pazimo od infekcije i da cekamo godinu dana jer je jos uvek mali i zdravi bubreg nadoknadguje ono sto ne moze onaj drugi.isto su rekli da pricamo sa decijem hirurgom kako bi nam rekao koje je najbolje doba za operativni zahfat ako upste bude potreban.nas nam je doktor dao da uradimo analize kako bi proverili funkciju bubreg ali jos nismo uradili jer se ja bojim rezlutata,bebica je odlicna,jako lepo napreduje i ja se bojim i pomisliti da moze imati bilo kakvih problema.ne proge ni dan a da mi u glavi ne odzvoni rec HIDRONEFROZA.zivim i cekam da doge dan kad ce mi neko reci da je sve proslo i nemam razlog za brigu,bojim se svakog pomisla lekara,anilaza i operacije.zelim ti sve najbolje i tebi i bebi.htela bi samo cuti ako neko ima slicnih iskustva ,kako su prosli i dali se kod nekog uistinu stanje poboljsalo i sredilo bez ikakvih operacija.

: edos - 15. decembar 2008 15:37:34(UTC)
Tamara77, velika Ti hvala, na ovako brzom i utjesnom odgovoru. Pokusacu da se smirim naravno, vec sam dosta bolje nego prije tih desetak dana kad sam bas bila izludjena totalno...Ako mi budu potrebna imena doktora, bicu slobodna da ti se obratim na pp... Hvala ti puno jos jednom. Veliki pozdrav!

: tamara77 - 15. decembar 2008 15:24:23(UTC)
pa pod broj jedan se smiri, stres ne pomaze u trudnoci nicemu
sacekaj nalaze ac pa vidi sa doktoricom sta ce ti ona reci
citala sam da postoje cak i neki zahvati koji se mogu raditi i prije porodjaja na bebi, a u svakom slucaju postoje terapije, tako da svakako ne treba cekati nego se odmah raspitivati i pripremati ako operacija stvarno bude potrebna da imas sve papire (recimo i pasos za dijete ako cete ici van BiH) i vec izabranog ljekara koji ce to uraditi
ako ti bude potrebno naci cu ti imena najboljeg dr u banjluci u i u beogradu za slucajeve hidronefroze, pa se mozes konsultovati
znam da ti to sad djeluje kao najstrasnija stvar na svijetu, sjecam se kako je moja sestra to prezivljavala ali je stvarno bezazlena stvar, i stvarno nemas razloga za neke strasno crne misli
to bi bilo kao da recimo tebi kazu da imas ne znam upalu slijepog crijeva, ne bi se zato vjesala, neugodno jeste ali se lako lijeci i nema poslijedica osim malog oziljcica, a na njihovoj kozi i to super zaraste
nesto dalje da sirim pricu necu, nisam strucna, imena ti mogu naci (do sad sam ih zaboravila ali sestra ima kontakte) kad i ako bude trebalo a do tada probaj da se razvedris, ceka te jos milion briga a vecina su lako rjesive

: edos - 15. decembar 2008 14:35:48(UTC)
Nova sam na forumu, i zelim da vas sve pozdravim...
IZ BiH sam i trudna sam 22+6 i osim manjih problemcica sve je bilo ok, do unazad 10-11 dana kada sam bila na redovnoj UZ kontroli i kada mi je doktorica koja me vodi na GAK-u rekla da vidi odredjene promjene odnosno ciste ("cisticne nakupine prosjecne duzine oko 10mm") u projekciji desnog bubrega ploda, ali da sa sigurnoscu to ne moze potvrditi, te da se mozda radi o zraku u crijevima i sl. Nakon toga me upitala da li je u porodici bilo nekih genetskih bolesti, na sto sam ja odgovorila da nije ni u mojoj, niti u porodici MM. Ipak, da bi bila 100% sigurna, predlozila mi je amniocentezu, na sta sam ja pristala. (Svjesna sam da je za ac mozda malo i kasno, ali to je vec druga tema. Inace, prilikom redovnih kontrola ranije, izmjeren je i nuhalni nabor koji je bio 1,8mm, te drugi testovi nisu radjeni). Rekla mi je da ako nalaz amniocenteze bude ok, da za ostalo ne treba da brinem, ali usadila mi je crv sumnje i jako, jako me zabrinula.
U svoj toj brizi odlucim otici i drugim ljekarima kako bih dobila i drugo, odnosno trece misljenje. Prvi - privatnik, pregleda me (dan nakon pregleda na GAK-u) i kaze mi da uopste ne primjecuje bilo kakve ciste na bubregu i da su po njemu bubrezi ok, a jedino sto vidi jeste moguci zrak u crijevima i da bi to sve trebalo biti ok. U nalazu napise "u abdomenu primjetna aerokolija" i to je sve.
Nakon toga odem i trecem ljekaru, takodje privatnik, cija se dijagnoza uglavnom poklopila sa dijagnozom doktorice koja me vodi na GAK-u, odnosno kaze mi da u podrucju desnog bubrega ploda vidi odredjen broj cisti, te da je taj bubreg uvecan usljed navedenog, a pyelon lijevog bubrega je promjera oko 6,5 mm. Takodje, kaze mi da je pregledom ustanovio da plodne vode ima dovoljno, sto je indikacija da se mokraca uredno izlucuje. U oba slucaja kod pregleda kod ova dva privatnika, nisam im govorila zasto sam dosla, a tek nakon sto su zavrsili preglede i rekli svoja misljenja, ispricala sam im sta mi je receno na pregledu na GAK-u. Ovaj drugi privatnik je rekao da poslusam savjet moje doktorice i da uradim amniocentezu (iako prilicno kasno ali eto) kako bi se otklonile sumnje na genetsku deformaciju, iako i po njegovom misljenju (tu su svi jednoglasni) ultrazvucnih indikacija (osim tih cisti vidjenih od strane dva ljekara) za takvu bolest nema (nosna kost, i svi ostali parametri razvoja ploda su ok), i kaze mi da ako se otklone sumnje na genetsku bolest, da se plod i dalje prati i da se trebam poroditi, a i poslije poroda nastaviti pratiti bubreznu funkciju djeteta...
11.12.2008. uradim i amniocentezu na GAK-u i sad cekam nalaz. Prilikom UZ-a prije amnio, doktorica mi kaze skoro isto, da je 99,9% ubijedjena da nije u pitanju genetska bolest, te da se jos sa sigurnoscu ne moze izjasniti da li su ciste na bubregu, neki zrak u crijevima i sl. te da ako nalaz bude ok, treba dalje pratiti i naravno iznijeti trudnocu...
Nakon toga, po internetu kopam kao luda, procitala sam sve moguce i nemoguce clanke, ali tesko se smiriti, jer me brine da cak ako nalaz amnio bude ok, ne bude u pitanju hidronefroza ili neka druga bubrezna anomalija....
Ako neko ima slicnih iskustava, zamolila bih da to i napise, a pogotovo molim clanice "milena2" i "Tamara77", jer su vec pisale o slicnim iskustvima...
Zaboravila sam raci da mi je 30 god i da mi je ovo prva trudnoca, sa zacecem nisam imala nikakvih problema, bilo je "iz prve" :-)...
Veliki pozdrav svima!

: milena2 - 10. avgust 2008 5:07:09(UTC)
Dragi Dejane,
temu sam postavila ja (milena2), a kad pominjete iskustvo i sestru, pretpstavljam da se obracate Tamari77, tako da mozete postaviti pitanje njoj i na PP, jer mislim da ne ulazi cesto na ovu temu. Tako da vam je moj savjet da joj se, za sve sto vam treba, obratite na PP. Nadam se da cete se uspjesno povezati i srdacno vas pozdravljam i zelim svu srecu!

: mishi - 5. avgust 2008 19:56:58(UTC)
Postovana,

Verovatno ce vam biti cudno da Vam se obraca musko, ali jednostavno u celom procesu trudnoce moje supruge moj zadatak i zadovoljstvo je bilo da jurcam po forumima i skupljam informacije o trenutnim izvestajima naseg ginekologa.
Verovatno se i pitate sto li Vam se obracam.
Do danas, tj svih 38 nedelja moja supruga je izgurala bez problema, medjutim danas smo bili na klinici Narodni front i na ultra zvuku jedna prilicno nezainteresovana doktorka koja je baratala istim, ugledala je neku anomaliju na bubrezima. Kaze da se radi o hidronefrozi 1na2 stepen. Pomenula je da se to hiruski veoma lako otklanja dok je beba mala. Sve je to ok ali kako sada da umirim suprugu?
Vas tekst mi je veoma znacio i pruzio utehu kako meni tako i mojoj suprugi.
Zamolio bih Vas da, s obzirom na licno iskustvo koje ste vi i vasa sestra sa svojim decakom doziveli, i sve se super zavrsilo, ostavite neku kontakt e-mail adresu ili telefon za slucaj da moj problemcic postane realan i stvaran, za sta se nadam da nece.
Jednostavno mi je potrebno da na osnovu necijeg iskustva dobijem preporuku za pravog lekara, sto je veoma tesko u ovoj zemlji.

Jos jednom Vam se zahvaljujem i nadam se da me razumete.

Srdacno Vas pozdravljam,

Dejan Jovanovic

p.s. Beba koju cekamo u narednih nekoliko dana je devojcica.

: zhunga - 4. avgust 2008 14:47:35(UTC)
milena, drzim ti fig da sve bude ok ;]

: milena2 - 4. avgust 2008 11:52:49(UTC)
Hvala vam cure na podrsci. Prije 10ak dana smo opet bili na kontroli i dr mi je rekla da se ne povecava, sto je ok, tako da sam se malo oraspolozila i manje razmisljam o tome. Prekosjutra opet idem na kontrolu. Kako se priblizavam ordinaciji, tako pocnu dlanovi da mi se znoje, zaboli me stomak, ma uzas. Nadam se da ce ostat na tom nivou, na kom je bilo. Uhh!

: tamara77 - 1. avgust 2008 7:50:18(UTC)
draga moja,
ja imam nekog iskustva jer je sin moje sestre operisan u drugom mjesecu zbog hidronefroze a danas ima dve godine i osim malog oziljka na ledjima nikakvih posljedica,
hidronefroza je inace stanje u kom su kanali koji vode od bubrega u besiku suzeni ili potpuno blokirani pa se iz tog razloga u blazim slucajevima kanali sire iznad mjesta na kom su blokirani (zbog zadrzavanja mokrace na tim mjestima) ili se u tezim slucajevima umjesto bubreznog tkiva stvaraju ciste u bubrezima bebe (mokraca ne moze da izadje pa se dijelom preusmjerava na drugi bubreg a dijelom nakuplja u cisti)
on je pred porodjaj (porodjen je nesto ranije ali u 9. mjesecu na bolesnom bubregu imao cistu od 5 mm i 2 mm zdravog tkiva)
cekalo se do drugog mjeseca sa operacijom jer je bio previse mali ali je operacija uspjesno zavrsena i kao sto rekoh on je danas vrlo zivo, zdravo i napredno dijete,
e sad sama operacija je manje vise rutinska, bolje je sto je dijete manje, jer onda ne kapira pa se ne buni, ne place i to sve lakse prodje nego kod djece koja vec imaju godinu dana i vise,
s druge strane s obzirom da se kod tvoje bebe cak ne vidi ni cista nego samo prosirenje kanala lako je moguce da je to neki blag slucaj i da nikakva operacija nece biti potrebna ili da su krivo mjerili,
dok je jos u stomaku nista mu ne mozes pomoci tako da sad treba da izguras do porodjaja, ja bih ti preporucila da na jedes i ne pijes nista sto opterecuje bubrege za svaki slucaj, znaci nema slano, zacinjeno, masno, laksa hrana i puno tecnosti,
i obavezno dodji u bg na uvz kod nekog strucnog,
ja znam imena najboljih pedijatara za operacije hidronefroze ali je rano da pricas s njima
jedan od najboljih doktora koje ovde znam je dr. darko plecas, radi u visegradskoj i u privatnoj klinici ivanovic,
ima ih sigurno jos mnogo vise,
ne bih isla u neke anonimne klinike jer imaju 4d aparat, ako ne znas doktora,
dobro razmisli kod koga ces doci, ne bi bilo lose da odes u dom zdravlja umjesto da te vozaju budale za pare
u svakom slucaju to treba pratiti ali ne paniciti, cak i u mnogo gorim slucajevima od tvog to je potpuno rutinski zahvat i nemas razloga za brigu, maltretiranje jeste ali prodje a poslije ce sve biti ok

: Luk Skywallker - 31. jul 2008 16:20:16(UTC)
Preporucujem 4D u privatnoj poliklinici u Zemunu "analife" ,na pregledu kod dr.Zivanic i cena je za prvi put 6 800din (mada ako kupujete magazin "trudnoca" u njemu imaju clanke njihovih doktora i na toj str se nalazi kupon sa popustom od 20%) a svaki sledeci je 5 500din.Lilypie Expecting a baby Ticker

: milena2 - 16. jul 2008 8:05:19(UTC)
Nadam se da ce biti bolje. Kad sam se cula sa mojom dr, ona mi je rekla da je kod nas najveci problem sto se to pojavilo tako rano, jos u 20. nedelji je uoceno. Kad se javi kasnije, poslije 30., nema puno vremena da se siri. Ali, bice bolje, daj Boze.

: macaraca - 11. jul 2008 12:44:55(UTC)
milena ne opterecuj se bice bolje, eto kako je meni proslo!!! samo treba da se isprati do kraja.

: zhunga - 11. jul 2008 11:48:43(UTC)
Milena, ne sekiraj se samo pozitivo misli.
Ostavicu ti pp sa telefonom pa kada dodjes u BGD da mi se javis.
Jesi li bas bila na 4D?

: milena2 - 11. jul 2008 11:37:04(UTC)
cao, samo da se javim. bili smo u Bg, kod dr mikovica. On je , takodje, konstatovao da postoji hidronefroza na oba bubrega i rekao d nema nikakve intervencije za sad i zakzao novi UZ za 30. jul. Nemam pojma sta da mislim. Dr mi je rekao da se kod ovakvih problema nista ne moze predvidjati, jer moze da se poboljsa ili ne daj Boze pogorsa, a moze da ostane na istom nivou. Ukoliko bi, kaze dr, ostalo na istom nivou, onda bi se vjerovatno, po rodjenju radila neka manja intervencija. Tako da mi ostaje samo da cekam i da se nadm da ce se poboljsati. Pozz

: branka28 - 7. jul 2008 7:26:52(UTC)
Milena, ja imam spojene bubrege od rodjenja, nedavno si mi to otkrili slucajno. Kod takvih bubrega je cesta hidronefroza-prosirenje bub. casice. Ja moram da stalno kontrolisem bubrege jer je jedan deo malo uvecan, ali nemam hidronefrozu. Jedna devojka sa II tromesecja je imala istu situaciju kao ti, ali se ispostavilo da je sve ok. Njoj su rekli da se to cesto desava kod muskih beba i da se sanira opeacijom po rodjenju. Nemoj da se sekiras, samo slusaj lekare i bice sve dobro.Ja te razumem, kad ne znas kakav tacno problem imas jos vise se bojis. Ali moras da budes jaka. Mislim na tebe i tvoju malenu bebicu.

: macaraca - 6. jul 2008 10:04:09(UTC)
pa nemam pojma gde ce s ici ako ides privatno onda je dosta taj njihov 4d uz ako ga imaju on je najbolji za to!!! a cene se krecu oko 50eur-70eur tog 1 pregleda na uz

: milena2 - 6. jul 2008 8:45:07(UTC)
uhhh, sjutra ujutro zovem da zakazem kod istog tog dr Mikovica, jer mi ga je moja dr preporucila. Ali cu ja poci privatno kod njih u ordinaciju. Imas li ti Macaraca predstavu koliko cu se morati zadrzati u Bg? Vjerovatno ce i meni zakazati, poslije pregleda, konzilijum. Znas li, mozda, koliko ce sve to da me kosta? Kakav Uz radim, je li to expertski ili 4d ili kako? MOja dr mi nista nije rekla. Uopste ne znam koliko novca da ponesem, koliko su se zadrzati... nista. Mnogo mi znaci ovaj forum, hvala vam svima.
Zunga, hvala ti puno, opet na podrsci, zaista si predivna.

: zhunga - 5. jul 2008 21:13:54(UTC)
Meni nisu rekli za bubrege, ali su mi rekli za zeludac, da je jako prosiren - to je bilo u 35 nedelji. DR me je poslao na 4d ultrazvuk i ispostavilo se da nije nista. Evo danas sam bas bila, ispostavilo se da je u tom momentu tako bio zeludac postavljen ili sta li vec...
Nadam se da sam ti bar malo pomogla

: macaraca - 5. jul 2008 15:48:10(UTC)
njegove velicine su bile u 33ned. i 2dana desni bubreg 36mm a levi 28mm

: macaraca - 5. jul 2008 15:44:57(UTC)
ej,
pa i meni su prvo rekli da beba ima prosirene casice na oba bubrega - to je to, al ne mora da znaci mozda je i senka od creva il se nije ispiskio i iskakio,
pa na konzilijumu ovaj kaze sve je u redu nema nista - gledao me je dr iz Fronta Mikovic,
i onda ja poludim i odem kod extra dr koji me je gledao na expertskom 1h i 3 puta merio bubrege i rekao mi je da je jedan bubreg veci od drugog i da je to normalna stvar nista cudno nema sve ce se srediti do kraja 9.
A sve se to dogadja od moje 32. nedelje...
e da i odem u 36. ponovo na kontrolu kod onog prvog dr sa Instituta i on konstatuje da nema nista sada!!!

: milena2 - 5. jul 2008 14:59:36(UTC)
zaboravih tebi Pirgo da odgovorim. Idem u NATAL, kod dr Uskokovic Suzane. pozdrav

: milena2 - 5. jul 2008 14:57:47(UTC)
joj, draga macaraca, na kraju sam zivaca. Ja sam vec rezervisala kartu za Bg, jer poslije ovakve reakcije dva doktora (jer je moja dr zvala sinoc jos jednog dr da me pogleda), ja ne mogu tek tako to da odbacim i da ne odem. Molim te, mozes li mi malo detljnije ispricati sta je konkretno kod vas bio problem, koja si tada bila nedelja trudnoce, kolike su tebi bile ove velicine (ovo sto je je kod nas 12mm i 5,5 mm). Danas sam, kad sam se malo pribrala, zvala opet dr da je pitam koliko je to opasno, sta mogu da ocekujem.... ali ona jednostavno nije htjela nista da mi kaze, samo je ponavljala "sve ce ti rec u BG". Dalje, ne mogu nista da nadjem na internetu o hidronefrozi kod ploda. Na forumu je pominjana hidronefroza, ali kod rodjene djece. Ne mogu ni o cemu drugom da razmisljam, bas sam skroz skrhana. Hvala ti puno, ipak si me malo ohrabrila.

: macaraca - 5. jul 2008 8:47:39(UTC)
evo ja sam bila u istoj situaciji ko ti, medjutim to nije NISTA, to je fizioloska stvar koja se cesto dogadja i mene su svetski izmucili prvo na obican uz,pa na expertski,pa na konzilijum lekara,
pa sam onda popizdela i otisla kod nekog extra gin. ovde u BG i rekao mi je da je samo jedan bubreg veci jedan manji i da ce to sve proci i srediti se i stvarno pre nedelju dana sam bila opet na uz i dr kaze nema nista!!!!!! tako da se nemoj cimati do BG to je prolazna stvar ko filioloska zutica.

: pirgo7 - 5. jul 2008 5:36:43(UTC)
bas nista ne zn am milena o tome, cak i prvi put cujem za to:(
sigurno ce se naci neko da te posavjetuje
A kod koje ljekarke ides?

: milena2 - 5. jul 2008 5:23:40(UTC)
Drage trudnice i mame,
sinoc sam bila kod dr na UZ. U 27. nedelji trudnoce sam i rekla mi je da su mojoj bebici oba bubrega sa izmijenjenim parenhimom i dilatiranih kanalica, desni 12mm, a lijevi 5.5mm, sto ukazuje na hidronefrozu. Ja sam inace iz Podgorice i dr me uputila da idem u BG na UZ pregled. Zanima me , ima li iko od vas slican problem, ili je imao i kakva su vasa iskustva. Sinoc sam bila u shoku kod dr i postavila samo par pitanja, i shvatila da mi nista nije jasno kad sam dosla kuci. Nemam pojma koliko je to opasno, jer mi je dr prilicno kontradiktorno pricala a ja sam bila u soku i plakala kao kisa. Pokusavam da nadjem na internetu neke informacije, ali bezuspjesno. Molim vas, javite mi sto prije, jer izludjeh!