Obaveštenja

Icon
Error

: danijeladmmomcilovi7 - 8. jul 2010 18:40:47(UTC)
Evo mene, napokon nakon porađaja. Rodila sam lepog i zdravog dečaka Đorđa, a verovatno postoji milion razloga zbog kojih se u trudnoći prepisuju lekovi poput partusistena, giniprala i sl. pa i jedan od mogućih je navika lekara da ga prepisuju ili njihova potreba da se još koji dan spreme za posao. U svakom slučaju pozdravljam svog doktora jer mi je njegov lik bio moralna podrška tokom zadnjih meseci trudnoće, na porađaju i neposredno posle porađaja.

: danijeladmmomcilovi7 - 22. jun 2010 14:40:28(UTC)
DA TI SE DANAS POHVALIM. SUTRA ĆE MI RADITI CARSKI REZ. VEĆ TE OSEĆAM PRIJATELJICOM ZBOG OVAKO BLAGIH REČI. KADA JA TEBI TERMIN?

: Snezana.m - 21. jun 2010 22:10:17(UTC)
Danijela, verovatno si imala dovoljno plodove vode i procenili su da je bebi fino kod tebe, jer dobija sve sto joj je potrebno, a i jos malo da sazri. Bice sve u redu, ne brini. Znam da situacija ubija psihicki, ali ces uskoro drzati svoju bebicu u rukama. Zelim ti svu srecu i da sve prodje u najboljem redu. Mozda se budemo i isti dan porodile ;]

: danijeladmmomcilovi7 - 21. jun 2010 21:35:45(UTC)
Snežana, hvala prvo što mi odgovaraš na poruku, mnogo mi znači! Najpre su mi zakazali carski rez za 38. nedelju, zatim su ga odložili za punih 38. nedelja, to je bilo sada u subotu 19. 06. i rekli mi da ništa ne jedem, što sam i učinila do 13 sati i bez ikakvog razloga mi vratili lekove, pustili me kući i po treći put mi zakazali u sredu. To me malo više psihički iscrpljuje jer se više puta pripremam na operaciju. Želim ti zdravu i lepu bebu!

: Snezana.m - 21. jun 2010 17:31:16(UTC)
Danijela, sigurno postoji razlog zbog cega to radi. Sprecavaju prirodan porodjaj, to je sigurno. Kod mene je tako u petak krenulo, pa mi je dr rekao da uzmem gynipral ponovo, da budem punih 38 nedelja. Vise nema sanse da ga uzmem, jer cu se ja poradjati prirodno. Sada cekam i cekam... Nemoj da se brines i nerviras. Ne verujem da ce dovesti bebin i tvoj zivot u pitanje, prate oni sve. Za kada ti je zakazan carski rez?

: danijeladmmomcilovi7 - 21. jun 2010 16:29:08(UTC)
Molim Vas, neka se javi ona mučenica koja je u 39. nedelji pila 6 giniprala dnevno, kada ga smanje dobijam kontrakcije, zatim mi opet vrate i tako me muče još od 37. nedelje, a porađaj će biti carskim rezom jer je i prvi bio. Moj doktor bi me porodio, ali mi održava zrelu trudnoću konsultujući se sa drugima.

: nn79 - 16. april 2010 2:23:38(UTC)
Uf, mislim da ce meni biti cudno kad prestanem da pijem ovu saku lekica svaki dan (cak sam dobila i onu kutijicu za lekove, k'o prava bakica sam, ne razmisljam da li sam nesto popila ili ne icon_lol ). Meni je sve krenulo kad me je uhvatila neka gripcina u 4. mesecu, pa i valjda od jakog naprezanja zbog nenormalnog kasljanja proradile kontrakcije i sve redom... Moja doktorka mi je dala 4 x 1 ginipral (+3 verapamil) i 4 x Magnezijum, isto po logici da ne treba preterivati sa jakim lekovima ako ne bude bilo potrebe (u DZ su mi "povecali" ginipral na 6 x 1, ali sam se ja ipak drzala varijante sa Mg) i evo, dogurasmo do nekoliko dana pred 9.mesec i ukidanje lekica bravo
Elem, sto se tice pratecih simptoma, malo su me mucili na pocetku, ali kad sam promenila nacin uzimanja, druga prica: uvek nesto malo pojesti pre lekova (makar 2 plazme) i to tako da se prvo uzme verapamil, pa taman nesto gricne, pa posle 10-15min ginipral. U toj varijanti nisam imala apsolutno nikakve drhtavice niti bilo sta, kao vodu da sam pila. Nadam se da ce nekome isti princip pomoci icon_wink

: lilica - 11. april 2010 11:44:37(UTC)
Pocela sam ponovo da pijem ginipral, ali bez Verapamila i osecam se milion puta bolje, prosao je tremor a drhtanje ruku se javlja vrlo retko. Hvala na savetu icon_wink

: duckiduca - 4. april 2010 12:14:20(UTC)
I ja sam na ginipralu isto..na 6 sati..i da kucnem u drvo pomaze mi..ne boli me vise stomak ne normalno..Imam Jocu pa i ne mogu 100% da mirujem ali mislim da mi je bolje..cak ni verapamil ne pijem jer zbog Joje i te kako sam u akciji..

: Snezana.m - 4. april 2010 11:38:46(UTC)

Lilice, i ja sam na Gynipralu. Izdrzi malo, pa ce ti se organizam priviknuti na njega.

Ja sam pocela da osecam bolove oko 14 nedelje. Slicne menstrualnim, odlazili su i vracali se. Nisam mirovala, jer sam mislila da to mora tako, jer tiba raste. Radila sam najnormalnije, sve kucne poslove obavljala, isla u nabavke, teglila pune torbe i kese... Negde oko 12.01. pocelo je jace da boli i ja sam ostala kod kuce da odmaram, 13.01. sam pocela da osecam jak pritisak dole, kao da sam dobila dijareju. Isla sam u wc 4 puta i stalno me je teralo da se napinjem, ali sam se uzdrzavala koliko god sam mogla. Uvece je pocelo bas jako da pritiska. Tada sam rekla mm da pali auto i da me vozi u bolnicu. Kada me je dr pregledao, rekao je da ostajem, jer sam otvorena dva prsta. Billa sam na tokolizi cetiri dana, ispitali mi sve i posle nedelju dana me pustili kuci. Lezala sam oko 2 meseca, ali bas strogo.

Sada se normalnije ponasam, mada vise mirujem. Prosetam lagano, odem na kaficu. Grlic mi je zatvoren. Trebam posle 10.04. na kontrolu u bolnicu. Ako mi ne odrade cervikometriju, ici cu privatno. Ne znam kakvo je stanje grlica sto se tice unutrasnjeg usca. Uvek me pregledaju manuelno. Na uz su uvek prisutne kontrakcije, a otkriven mi je i miom. Pijem Gynipral 4x1, Verapamil uopste ne pijem. Od vitamina uzimam vit. C, vit. E, folnu kiselinu i pijem Mg sumecu tabletu.

Ispricala sam ukratko svoj slucaj. Najbitnije mi je da je bebiron dobro, jako lepo napreduje sto znaci da joj kontrakcije ne smetaju i da dobija sve sto joj treba. Ako treba, zabetoniracu se za krevet do kraja, samo da ona bude dobro. I jako je bitno da budete pozitivne, to je 80% poboljsanja. Ja sam zamisljala kako se meni grlic zatvara i vraca u normalu, autosugestija. Pa, probajte i to. Kada vam naidju crne misli, vi stvorite lepe slike u glavi. 

Zelim svima lepu trudnocu i lak porodjaj!

: lilica - 3. april 2010 23:55:31(UTC)
Pijem ga, mada trenutno pauziram, ali rekla bih da cu se vec sutra vratiti na njega jer me boli stomak pomalo. Od njega se osecam kao totalni bolesnik - tresem se, boli me glava, sve u svemu sacuvaj Boze, ali sto neko rece, mora se za bebu ;] .

: mmmilena - 8. mart 2010 16:30:54(UTC)
jao mame sta su meni sve doktori uradili...
sada sam 30ta nedelja, prokrvarila sam oko 20te, pre toga oko 10te nedelje otrilike... srecom nije bilo matericno krvarenje, nego je verovatno pukao neki kapilar, ili od smanjivanja grlica.
vec 2 meseca pijem ginipral na 3 sata (prepisan mi je i verapamil, ali ga ne pijem) pa sam pila utrogestan 3 puta i stavljala ga vaginalno 2 puta, a sada ga stavljam 2 ujutru, 2 uvece.
imam kontrakcije od pocetka trudnoce xxx puta dnevno, ali nisu bolne. idem mesecno na hospitalizaciju u visegradsku, gde mi urade cervikometriju, pogledaju ultrazvucno i poslaju kuci.
rekli su mi da moram da odmaram sto vise, da lezim... izdrzala sam do skoro. od pre 2-3 nedelje, najnormalnije se ponasam. inace, ja se sada osecam odlicno, a i tada sam
se fizicki osecala odlicno (da zanemarim psihu, jer su mi bubnjili nad glavom, prvo sa pretecim pobacajem, posle sa pretecim prevremenim porodjajem).
boleo me je i boli donji deo stomaka (bolje da kazem, bolucka), ali to je najnormalnije jer se istezu ligamenti... materica je sve veca, siri se sve.
a kontrakcije mi nisu bolne. a kontrakcije se uopste nisu smirile ni posle giniprala. pijem ga vec dugo, a kontrakcija imam XXX puta dnevno.
ali ... i grlic mi je bio smanjen, pa je porastao, pa se smanjio, ... sad je ok. bar doktori ne prave frku... jer da nije dobro, ostavili bi me da lezim u bolnici
ne bi me poslali kuci.

svaka je trudnoca je drugacija, a i MI SMO TRUDNE, NISTA NIJE U REDU! samo se ne sekirajte, i bice sve ok!!!!

pozzz za mamice! nadam se da sam pomogla

: Evi - 28. decembar 2009 13:50:38(UTC)
Jelena, nije ti se mogla skratiti materica na 30mm, gdje bi ti onda beba stala?? Materica je duga otprilike onoliko centimetara koliko si sedmica trudna.
Ono što se moglo skratiti je grlić materice, a on se skraćuje i omekšava od kontrakcija. Moj problem nije bio toliko što se grlić skraćuje, već zato što se smekšava.

: Jelena - 28. decembar 2009 13:19:49(UTC)

Konacno da nadjem temu icon_cry .
Meni je konstatovano skracenje materice na 29-30 mm.
U bolnici su mi rekli da strogo mirujem, i nisu mi dali nikakve lekove.
Mada sam imala jake bolove kukova i donjeg dela ledja.
Za to sam dobila samo tabletu jednu od koje su mi prestali bolovi, mada ih imam jos uvek ali su podnosljivi.

Evi kolika je tebi duzina materice ?
Ja imam termin tek za dve nedeje kod doktora , bas se plasim icon_cry

: kata77 - 22. decembar 2009 23:12:14(UTC)
Hvala puno na objasnjenju kontrakcija, ja nemam tvrd stomak kada imam te bolove nize pa mi je malo lakse :)

: kata77 - 22. decembar 2009 23:07:24(UTC)
E i meni je beba bila okrenuta glavom prema dolje i to jako nisko, pa je to bila dodatna opasnost, ali se srecom na poslednjem ultrazvuku okrenula!
A ja sam jos na pocetku trudnoce cula da mnoge trudnice piju utrogestan cijelu trudnocu i da je sve bilo kako treba na kraju, iako mnogi kazu da se taj lijek pije samo do cetvrtog mjeseca!
Hvala vam puno!

: kata77 - 22. decembar 2009 23:01:37(UTC)
Hvala puno na odgovorima Maci i Mnaire!
Zaboravih reci da sam u 21 nedelji. Pocela sam da pijem utrogestan jos od treceg mjeseca, mislim od 9 nedelje, jer sam od pocetka imala skracen grlic i blag pritisak na karlicu. I bilo mi je preporuceno mirovanje kad se umorim, ali isla sam na posao i normalno izlazila. Medjutim, prije dvije nedelje se grlic jos skratio i postao uloziv za jagodicu i poceli su mi neki bolovi u donjem dijelu stomaka, otprilike kao menstrualni? E tada mi je moja doktorica uvela jos ginipral i verapamil i preporucila strogo lezanje.Od tada sam u krevetu. Onda sam poslije par dana opet imala bolove pa mi je pojacala dozu, a prije 4 dana sam imala u toku noci bolove i posla kod drugog doktora i on mi je rekao da imam kontrakcije i promijenio mi ginipral sa partusistenom (mada su valjda slicni) i dodao bensedin valjda da mi se smire misici zbog kontrakcija. Oba doktora su dobri dok. po preporuci, rade u Visegradskoj.
Ja mogu da trpim te bolove, oni nisu prejaki i nisu konstantni, ali nisam sigurna da li su normalni ili mogu da izazovu preveremeni porodjaj i da li cu ja to na vrijeme osjetiti ako nedaj boze krene?

: Evi - 22. decembar 2009 21:18:22(UTC)
Uuuuuuh, siiineee, čime oni tebe filuju za uloživost za jagodicu prsta icon_eek icon_eek icon_eek

: mnaire - 22. decembar 2009 20:54:19(UTC)
Kato, ja sam prve kontrakcije imala negde pocetkom 4.meseca jer je bebina glava bila u uscu i vrsila pritisak. Dr je rekla da se u takvoj situaciji najcesce prepisuje ginipral (u kombinaciji sa verapamilom) i da kad jednom pocne da se koristi pije se do kraja trudnoce. Medjutim, umesto ova dva leka ona je meni prepisala tablete magnezijuma 3x dnevno jer on pomaze opustanju misica (odlican je kod menstrualnih bolova) i da bi trebalo da probam sa tim (i apsolutnim mirovanjem) umesto sa jakim lekovima kao sto su ginipral i verapamil. Ja sam je poslusala i bilo mi je super, nije bilo nikakvih kontrakcija od tada. Mg pijem i dalje preventive radi iako se beba u medjuvremenu okrenula. Na kontroli mi je dr rekla "da smo krenuli sa ginipralom morala bi i dalje da pijes i ako se beba okrenula da se ne bi porodila pre vremena ovako uvek mozemo da prekinemo sa mg"

Sto se tice utrogestana, pila sam ga od 7-14 nedelje u kombinaciji sa injekcijama progesterona jer je beba nisko postavljena od pocetka (receno mi je da on ucvrscuje placentu i sprecava spontani). Nakon 14. nedelje sam prestala jer dr kaze da on posle toga nema nikakvo dejstvo.

Najbolje je da potrazis jos neko misljenje jer koliko ja znam niko do sada nije uzimao i utrogestan i ginipral u isto vreme neznam

: macaraca - 22. decembar 2009 20:25:47(UTC)
kato koji si mesec?
zasto ti je dala da pijes i ginipral i utrogestan?
utrogestan se pije u ranoj trudnoci , a ginipral posle 4.meseca nema isti su lekovi pa zato ne razumem. bensedin???? verapamil je dovoljan nisu oni normalni bash!!!
ja mislim da potrazim misljenje jos nekog lekara posto je ovo kombinacija ubi me boze.
ja sam imala kontrakcije do 4meseca u vidu menstrualnih bolova nisu bile jake pa sam prosla samo sa dabrostonom.
imala sam prave kontrakcije na kraju 7.mes koje su se ispoljile kao stvrdnjavanje stomaka i to traje 10-20sec pa otpusti, nije bolelo ali je jako neprijatno bilo
bukvalno ti je ukoci stomak i stvrdne pa otpusti. to sam imala svaki dan po xx puta, tada sam pila ginipral-verapamil do kraja 9. sve vreme sam bila otvorena pola prsta i prst.
da bi se na kraju jakoo tesko porodila i premasila 10dana termin bas zbog tih lekova! koji uopste nisu bili potrebni...
tako da ja mislim da ti treba neko veoma strucno misljenje.

: kata77 - 22. decembar 2009 19:27:21(UTC)
Cao svima!
Prvi put se javljam sa svojim problemom jer sam strasno uplasena! Imam skracen grlic materice, uloziv za jagodicu prsta i imam neke kontrakcije. Doduse, to su mi ustanovili doktori, ali ja nikada ne osjecam da mi je tvrd stomak, pa ne znam da li stomak mora bit tvrd kada se pojave kontrakcije?
Inace stalno imam neke bolove u donjem stomaku, nekada traju sekunu-dvije, a nekada pola sata, nekada su kao da me bole jajnici, nekada kao menstrualni bolovi a nekada me kao nesto probode.
Bila sam kod 2 doktora, dali su mi tonu ljekova: utrogestan, ginipral (kasnije ga zamijenili sa Partusistenom), uz to naravno verapamil, a na kraju su mi dodali i bensedin :(
Partusisten pijem 8 tableta dnevno!!!
Uz sve ove ljekove imam osjecaj da mi nije bolje. Ili jedan dan - dva jeste, pa onda opet isto - neki nedefinisani bolovi. Javljaju se i u toku noci.
Idem na kontrole svakih 3 -7 dana i sve isto - otprilike, mozda cu izdrzati do 9 mjeseca, a moze se ne daj boze desiti bilo sta bilo kad?
Ima li neko slicnih simptoma, puno bi mi znacila bilo kakva utjeha?
Da li bi neko mogao da mi objasni kako tacno izgledaju kontrakcije? Nikad nisam sigurna da li imam konrakcije ili se to mozcda sire ligamenti i zidovi materice?
Unaprijed hvala

: Evi - 14. novembar 2009 21:37:08(UTC)
Omekšan i skraćen grlić od 12. sedmice. Na mirovanju od tad. Pijem pola giniprala svakih 6 sati.

: Bibiz - 14. novembar 2009 20:53:11(UTC)
ja sam pila ginipral pola tablete na 6 sati i nazalost sam se brzo otvorila, kazem nazalost iz razloga sto je doslo do prevremenog porodjaja.
tako da mislim da taj lek kad dodje do kontrakcija i pucanja videnjaka, ne igra ulogu u otvaranju

: dora_dora80 - 14. novembar 2009 17:43:34(UTC)
Drage moje,
Ja sam trenutno u 28 oj nedelji trudnoce i do sada je sve bilo ok. na pocetku mi je dr. rekla da imam kraci grlic materice ali da mi je to tako prirodno i nista mi nije zabranila.
Juce na kontroli mi je rekla da se grlic skratio i da izbegavam duge setnje, odnose, savijanje,cucanje, istezanje...
Malo sam zabrinuta i ne znam da li ovo znaci da moze doci do prevremenog porodjaja.
Pregled je obavila manuelno pa ne znam ni da li je to merodavno . Icicu za 1o ak dana na 4D UZ - ne znam da li taj dr. moze da vidi duzinu grlica i da mi kaze da li je to normalno obzirom da mi nije vodio trudnocu?
Sad sam se bas zabrinula a inace sam se u drugom tomesecju ponasala totalno opusteno, radila po kuci , pesacila nekad i po 3-4 km, sada me brine da li sam ja ovim svojim ponasanjem dovela do toga da mi se skrati grlic.
Da li neka od vas ima slicna iskustva?
Inace nikakve lekove nisam pila sem Utrogestana jednom dnevno do 16 nedelje i to mi je objasnejno da se pije reventivno dok se ne formira posteljica.
Hvala vam puno na odgovorima , mnogo bi mi znacio vas savet.

Pozz

: mimica - 28. april 2009 19:33:08(UTC)
Probajte piti čaj od maline. to sam pročitala ovde na forumu. Zadnji mesec treba piti čaj od maline i mazati se uljem od kantariona da ne biste pucali. i meni je stvarno bio lakši porodjaj nego prva dva. kkoristila sam i metode za bezbolni porodjaj koje sam pročitala na jednom sajtu, a ovde sam našla savet da ga pročitam.

: mimica - 28. april 2009 19:29:56(UTC)
Neznam koliko otvaranje ima veze sa ginipralom, meni su prva dva porodjaja bila ista a u prvom sam pila ginipral a u drugom nisam. a u trecoj trudnoci sam pila ginipral ali sam se jako brzo otvarala. tako da mislim ipak da bas i ne utice.

: Tanja D. - 28. april 2009 16:33:06(UTC)
Boka83 i ja sam cula za tu pricu,ali sta da radim kad mi je doktor prepisao ginipral. Pre mesec i vise sam dobila kontrakcije i beba mi se spustila. Sta sam drugo mogla nego da poslusam doktora i pocnem da pijem lekove. Sad se dobro osecam i nadam se da ce mi izbaciti tu terapiju. Sutra idem na kontrolu pa cu videti sta dalje

: boka83 - 23. april 2009 10:19:42(UTC)
mene su uplasile price da se od giniprala strahovito tesko otvara.je li neko imao iskustvo sa tim?

: Lusija - 3. april 2009 0:41:24(UTC)
kod mene je situacija sa Ginipralom takva da ne pijem uz njega ni Verapamil ni Bensedin. Prva dva dana imala sam blagu drhtavicu i onda je prestalo.Super se osecam, sad sam u 35.nedelji i rekla mi je doktorka da ga pijem do 15.4. a termin mi je 9.5. Videcemo sta ce biti posle.U prvoj trudnoci mi nije trebao ali tad sam vise mirovala, ali sam tad otisla ranije na bolovanje a sad sam radila do 5.meseca i imam devojcicu koja uskoro puni dve godine pa sam je cesto nosala pa sam mozda time i dovela sebe do Giniprala

: zoki g - 1. april 2009 16:24:37(UTC)
Ja sam u 20.nedelji imala jake kontrakcije i zadržali me u bolnici i uključili mi intravenski ginipral i bensedin 3 dana, i tada su se kontrakcije smirile a nakon toga tablete giniprala 6x1 i kad sam izašla iz bolnice, čim sam krenula sa tabletama meni su se kontre vratile ali malo blaže. kad sam se obratila svojoj dr što mi vodi trudnoću, ona je predložila da uzimam Partusisten 4x1 jer ima manje loših posljedica (lupanje srca i drhtavice) mada je skuplji.
Moje mišljenje je da ja svakako imam kontakcije pila ili ne, jer sam prestajala i počinjala ponovo i svaki put mi je isto, a pijem nekad da me savest ne bi grizla... :)

: ketica - 1. april 2009 1:32:27(UTC)
Svako radi ono sto misli da je najbolje za njegovo dete...naravno uz konsultaciju sa lekarima...

: sanjas - 20. mart 2009 14:50:18(UTC)
Citat:
ketica - 15/3/2009 22:11

Ginipral moze da deluje jedino ako se ubrizga direktno u venu...i moze odloziti porodjj za 24h ...retko kad za 48h...
Meni je dr rekla da pijem Ginipral sa verapamilom posto sam od 6-og meseca imala skracen i labav grlic...
Kada sam cula da nedeluje kad se ovako guta osim sto srce zna da poludi...neutice na kontrakcije ja sam prestala da ga pijem(naravno cula sam od lekara u frontiu i visegradskoj nisam od bilo koga)...
i eto nisam pila nikakve lekove posto nisam htela da trujem bebu posto sam vec imala ozbiljne komplikacije u ranoj trudnoci i prenela 3 dana...
Naravno poradjala sam se 18 sati ,a grlic nije ni pomisljao da se otvori...

Ginipral da ne deluje kada se uzima oralno sigurno se ne bi ni proizvodio u obliku tableta.Intravenski jedino brze deluje.Kao sto sam vec pisala ja sam ga pila 19 nedelja,a srce mi nijednom nije "poludelo".Zato se uz njega daje jos i verapamil ili bensedin,bas da bi se to sprecilo i nema problema.I smatram da time sto sam ga pila nisam trovala moje dete vec mu samo pomogla da dodje na ovaj svet. zaljubljen

: bonee - 19. mart 2009 21:10:58(UTC)
UPRAVU SI LELLY ON SE PREPISUJE DA BI SE IZBEGAO PREVREMENI PORODJAJ A NE DA BI SE ZENA BRZE PORODILA.NEZNAM KO RECE DA NEDELUJE KAD SE GUTA NEGO TREBA UBRZGAVANJE U VENU MISLIM DA JE TO GLUPOSTZASTO BI GA DOKTORI ONDA PREPISIVALI.AKO SE UZIMA PRAVILNO NECE BITI SMETNJI VERAPAMIL MIN.30 MINUTA PRE GINAPRALA I NEMA LUPANJE SRCA.IZ ISKUSTVA

: lelly - 16. mart 2009 0:28:23(UTC)

Citat:
Lavita - 11/3/2009 07:02  tako da pijte ginipral i ne plasite se drage trudnice da sam znala pila bi ga u drugoj trudnoci brze bi se porodila

Pa pobogu nisu to vitamini pa da ih ovako preporučuješ, to je lek koji se uzima strogo po receptu lekara.

Potpisaću ono što je rekla Sanjas, nije Ginipral namenjen za brži i lakši porođaj stvarno nema nikakve veze uzimanje ili neuzimanje Giniprala sa tim kako si se porodila.

: ketica - 16. mart 2009 0:11:47(UTC)
Ginipral moze da deluje jedino ako se ubrizga direktno u venu...i moze odloziti porodjj za 24h ...retko kad za 48h...
Meni je dr rekla da pijem Ginipral sa verapamilom posto sam od 6-og meseca imala skracen i labav grlic...
Kada sam cula da nedeluje kad se ovako guta osim sto srce zna da poludi...neutice na kontrakcije ja sam prestala da ga pijem(naravno cula sam od lekara u frontiu i visegradskoj nisam od bilo koga)...
i eto nisam pila nikakve lekove posto nisam htela da trujem bebu posto sam vec imala ozbiljne komplikacije u ranoj trudnoci i prenela 3 dana...
Naravno poradjala sam se 18 sati ,a grlic nije ni pomisljao da se otvori...

: tihanar - 15. mart 2009 19:11:06(UTC)
bila sam kod doktorke,kaze da je grlic dobre duzine i zatvoren,kaze i d JE beba nisko pa da mozda ona pritisce jajnik ili neke nervne zavrsetke,rekla mi je da pijem i dalje ginipral i da kupim pojas za trudnice

: bonee - 12. mart 2009 19:36:41(UTC)
Cao ja sam Bojana nova clanica.Meni je doktor prepisao Gynipral 4x1 i verapamil 4x1 pola sata pre gyniprala,zbog blizanacke trudnoce inace sam u 25 nedelji i trebam da pijem bokvalno do 9 meseca da nebi doslo do prevremenog porodjaja,pozdrav

: sanjas - 11. mart 2009 18:01:43(UTC)
Lavita brzina samog porodjaja i to da li si pila ginipral ili ne nemaju veze.Ginipral nisi pila u drugoj trudnoci zato sto sigurno nisi imala indikacija za njega,a ne zato sto nisi htela.Najvaznije je da si se ti porodila,i da je sve ok.Uzivaj sa svojim devojcicama. :-*

: sanjas - 11. mart 2009 17:57:56(UTC)
Tihanar kontrakcije u trudnoci izgledaju upravo kao sto si i opisala.Ako nastave da se ponavljaju miruj sto vise i bice sve u redu.
Lotos i ja sam pila ginipral 8x1,a umesto verapamila bensedin od 2mg ujutru i uvece.Nemoj da se brines,samo redovno pij terapiju i nemas problema.Ja sam na kraju stigla do 42. nedelje iako sam pila ginipral od 18. nedelje. caos

: LOTOS - 11. mart 2009 15:06:05(UTC)
Meni je dr prepisala ginipral 8x1 i verapamil 3x1 nad dan. Malo sam se prepala posle njene reakcije, gotovo je ispalo da mi je porodjaj krenuo u 34-oj nedelji. Smirio me je dr u DM posto cu tamo da se porodim, bebica treba makar jos koji gram da nabaci pa mozemo da dodjemo na svet.

: Lavita - 11. mart 2009 9:02:29(UTC)
sa vanjom u trudnoci sam imala veoma rizicnu trudnocu lezala sam u visegradskoj na svaki mesec po 15 dana, pila sam ginipral na 2 sata i verapamil i svasta nesto i samo su mi 26 januara rekli sutra se poradjas i nemoj veceras da popijes ginipral, znaci ja sam pila ginipral do vece pred porodjaj, uplasila sam se i mislila tesko meni ima tri dana da se poradjam kad ono za 3 sata sve gotovo a bolovi trajali pola sata,idealan porodjaj
sa jovanom trudnoca nikada bolja, ginipral nisam ni pomirisala, porodila sam se isto za 3 sata ali duplo teze ma kakvi duplo KATASTROFA, tako da pijte ginipral i ne plasite se drage trudnice da sam znala pila bi ga u drugoj trudnoci brze bi se porodila

: tihanar - 9. mart 2009 12:49:15(UTC)
molim vas da mi neko opise kontrakcije,mene je juce par puta zabolelo kao kad bole jajnici,a uvece mi se dva puta stegnuo stomak,zvala sam jutros doktorku i posto ne moze nikako da me ubaci dala mi ginipral da pijem i da joj javim sutra stanje...ja sam 25-nedelja,trebala sam sutra da idem u beograd na ispit i rekla mi je da nigde nemrdam

: sanjas - 2. mart 2009 20:50:06(UTC)
Dupin najvaznije i jeste da se dobro osecas.Pij redovno terapiju i odmaraj.Inace ja sam isto pila ginipral od 18. nedelje.

: dupin - 2. mart 2009 15:06:50(UTC)
U sedmom sa mesecu trudnoce, radila sam do pre nedelju dana, a kada sam otisla kod doktorke na redovnu kontrolu i da mi da saglasnost da mogu da radim sve vezbe za trudnice, saopsteno mi je da mi je zbog napora grlic omeksao i da se skratio sa 2cm na 1,5cm.Doktorka mi je prepisala Ginipral 4x1 i Verapamil 2x1(pola sata pre uzimanja Giniprala).
Nisam primetila da lekovi nesto specijalno deluju na mene, ja se i dalje super osecam.

: BEKI - 29. novembar 2008 14:10:32(UTC)
Na poslednjem ultrazvuku u 21 nedelji dr je utvrdila da je beba nisko i njen komentar je bio da joj se ne svidja posteljica pa mi je prepisala ginipral 3x1/2, mene sad buni to sto mi nije radila vaginalni pregled i merenje grlica, a ja nikakve tegobe i promene ne osecam sem sto od 20 nedelje osecam pokrete bebe, blage i ne cesto. Moram da se konsultujem jos sa nekim dr jer mi se cini da mi je prepisala taj lek zato sto jos uvek radim, moj posao nije naporan, sedim, uglavnom sam za kompom, a koliko sam shvatila ona je za varijantu idi na bolovanje cim se utvrdi da si trudna. To je OK ali ja nisam tip koji ce da lezi, odmara, jer sam mnogo hiperaktivna. Sada sam se malo uplasila pa cu se skrasiti kuci, i vise cu odmarati nego do sad.
Pozdrav!

: vele - 20. avgust 2008 10:37:13(UTC)
Citat:
IXI - 13/8/2008 20:51

Pa, Kaca, valjda do 37. nedelje. Ja mislim da cu prestati da ga pijem cim udjem u 9. mesec.

savet: pijte do 37. ned minimum!
Popila sam poslednju tabletu partusistena u 22h, sledeca je trebala da bude u 4h, a u 5h mi je ispao cep i porodila sam se u 8.35h, 18 dana pre termina. do tog dana sam imala samo lazne kontrakcije i bila zatvorena...
da nisam pila partusisten, ko zna koliko ranije bih se porodila...

: natasa44 - 20. avgust 2008 8:36:32(UTC)
Ja sam juce bila kod moje dr i na zalost, produzila mi je terapiju sa GYNIPRAL-om jer i pored lekova imam kontrakcije :(
Njen savet je da se VERAPAMIL uzima 20-30 min pred GYNIPRAL jer mu treba minimum 20ak min da krene da deluje u krvotoku.
Meni ne pomaze lek, jer i dalje imam jake drhtavice, koje me cak i nocu probude.
Ali za bebu mi nista nije tesko!
Jedino sto sm nocas bila premorena i uopste ne znam da li sam popila lek, a to vazi i za rani jutarnji lek, tako da sam odlucila da kupim onaj dozer za lekove, pa da makar budem sigurna da li sam ili nisam propustila lek.

: vocka 81 - 19. avgust 2008 14:35:12(UTC)
Vidis ja pijem verapamil na 8h a ginipral na 6h i vidim da mi nije bas naj. Osecam se malaksalo i preznojavam se. Probacu i ja tako sa verapamilom. Ne moze da mi skodi? hmm

: olga75 - 19. avgust 2008 6:51:36(UTC)
Ja pijem Ginipral 4x1 a Verapamil 3x1 i nemam one drhtavice, lupanje srca, znojenje.Lekove pijem zajedno u 6 , 12, 18 a u 24 samo Ginipral pa ga mozda zato relativno lako podnosim do sada

: Oblak_u_bikiniju - 19. avgust 2008 6:15:03(UTC)
Hah, ja sinoc prestala sa Ginipralom, ali mi danas produzio do nedelje, dakle, jos pet dana, sest komada dnevno tj - 30 tableta. Uhhh.
Ali sto kaze vocka, ako je to za dobro ovog mog malog misa - ma sve mogu da izguram.
Srecna je okolnost sto dr kaze da se ne brinem i ako porod krene preko Giniprala, sto je u mom slucaju vrlo moguce.

: vocka 81 - 19. avgust 2008 5:48:01(UTC)
Evo i ja da se pridruzim klubu trudnica koje piju ginipral. Dobila sam za 15 dana,iskreno se nadam da ce biti bolje. Mada sve sto je za bebce nije mi tesko. Izdrzacu :)

: ivanat - 14. avgust 2008 12:16:33(UTC)
Naravno da ces se resiti svih dilema i da ce biti sve ok!!!

Sramota je sto lekari dopustaju da pacijenti, a posebno trudnice uopste budu dovedene u bilo kakvu nedoumicu!!!!
Treba vec neko tome da stane na put poguzi

Obavezno pisi sta su ti rekli na pregledu.

: IXI - 14. avgust 2008 10:58:59(UTC)
Ivanat, hvala ti na podrsci.
Uradicu sve sto je u mojoj moci. Nadam se da cu u subotu resiti sve dileme...

: Kaca - 14. avgust 2008 6:46:10(UTC)
Ja sam pila verapamil 2x dnevno, pa sam sama smanjila na 1, a sad ga ne pijem uopste, organizam se navikao i vise ne osecam drhtavicu i ubrzan rad srca, a na pocetku je bilo strasnooo icon_eek

: ivanat - 14. avgust 2008 3:50:16(UTC)
Ixi, nemoj da se brines, ides kod drugog doktora i sve ga detaljno ispitaj.
Ja sam ubedjena da svaki lek unesen u organizam i beba na neki nacin oseca.
Ne kazem da steti bebi, pa nisu valjda tolike budale da ga onda daju da pijemo, ali sam sigurna i da beba ima neke reakcije.

Videces bice sve super, samo se ti smiri.

: IXI - 13. avgust 2008 20:22:06(UTC)
Da, Ivanat, pisala sam o tahikardiji bebe i mislim da mi je i napomenuo nesto da moze da bude od gyniprala... Znam da mi je rekao da pijem verapamil 3x dnevno, iako ja nemam te propratne simptome, lupnje srca... Cak mi se desavalo da mi srce malo ubrzano radi i kada popijem gynipral smiri se... Neverovatno, ali kod mene se sve moze ocekivati (ne mislim da se smiri od gyniprala, nego se verovatno tako poklopi)...
Natasa44, posle svega ovoga sto mi se izdesavalo, diskutabilno je da li lek utice na bebu...
Vise nista ne znam neznam , skroz sam zbunjena hmm

: natasa44 - 13. avgust 2008 19:15:15(UTC)
Drage moje ja pijem Verapamil i Gynipral i iskreno se nadam da cu uskoro prestati, jer mi je receno da vidimo da ih pijem 2 nedelje. Grlic mi je cvrst i zatvoren, a kontrakcije su prolazne, tako da se iskreno nadam da ce mi ukinuti lek. Osecam se lose puna 3 h posle leka, drhti mi celo telo, cak i usne i glas dok pricam, znaci neverovatan osecaj! Uznemirena sam i usplahirena, a srce mi lupa kao ludo. Na sve to moram da spomenem da i dalje radim, a plus na posao idem kolima i to vozim 10 km/h!
Tako da sa velikom tremom cekam sledecu kontorlu.
Mada, vidim da manje vise svi imate slicne simptome. Jedino sto me tesi je da na bebu ne utice lek uopste, tj u njenom organiymu lekovi ne izazivaju nikakve promene.

: ivanat - 13. avgust 2008 18:40:10(UTC)
Pije se do ulaska u 37 nedelju. Ja sam ga pila u prvoj trudnoci i u ovoj sada. Mozete zamisliti moje odusevljenje icon_eek

Ixi procitala sam da si pisala o tahikardiji srca bebe, ako sam dobro razumela, predpostavljam da to isto moze da bude povezano sa ginipralom. Samo sto nazalost
nama preostaje samo da nagadjamo, jer pojedine doktore mrzi da zive, a ne da rade.
Ja sam prestala da pijem ginipral i onda sam prvi put isla na ctg, znaci u 37 nedelji.

: Kaca - 13. avgust 2008 17:10:43(UTC)
Ixi i ja o tome razmisljam icon_rolleyes

: IXI - 13. avgust 2008 16:51:12(UTC)
Pa, Kaca, valjda do 37. nedelje. Ja mislim da cu prestati da ga pijem cim udjem u 9. mesec.

: Kaca - 13. avgust 2008 16:19:44(UTC)
Do kada se piju ove tablete, ja pijem partusisten to je isto :?:

: IXI - 13. avgust 2008 16:09:13(UTC)
Gynipral pijem od IV meseca i jedino pozitivno sto razmisljam o njemu je: kada cu prestati da ga pijem...

: Gogily - 11. avgust 2008 15:04:33(UTC)
olga miruj to ti je najbitnije ako neces da pocnes sa terapijom. Lezi miruj pa vidi sutra

caos

: duckiduca - 11. avgust 2008 14:17:13(UTC)
Oblacicu vrlo mi je poznat taj sistem. Samo sto sam ja kretala od 7h. ;]
Hvala Bogu pa to vise ne pijem.

: olga75 - 11. avgust 2008 13:19:08(UTC)
Procitala sam iskustva sa gynipralom koji mi je prepisala zamena moje dr. inace specijalizant i jos mi je rekla da sam otvorena jagodicu prsta pa sad stvarno ne znam sta da radim do sutra kad cu ponovo kod nekog iskusnijeg

: Oblak_u_bikiniju - 30. jul 2008 15:11:44(UTC)
Joooj, samo da dodjem do 37. Cekam je kao ozebao sunce! Da prodje 13 avgust i ja sam na konju. Bicu slobodna da ovdje ispisem svoj raspored pijenja tableta, cisto da sa nekim to podijelim jer vec polako sasavim od Giniprala...

20:00
00:00
04:00
08:00
12:00
16:00
20:00

E, sad imam to preglednije pa mi je lakse :)

: macaraca - 28. jul 2008 10:55:28(UTC)
Samo prestanite sa pijenjen cim udjete u 37. toplo preporucujem i vec sam postala dosadna.....ja sam pre 3 dana usla u 41. ned.

: Oblak_u_bikiniju - 26. jul 2008 10:53:55(UTC)
Ma, u pravu si potpuno! Uspjeli smo da ustedmo sve sto je potrebno za prvo vrijeme sa bebom i njemu nista na planeti nece nedostajati. Gledam da sto manje strapam stepenicama - najvise 2 puta dnevno i to jako polako, a mm me pridrzava sa ledja d se lakse penjem (a kako je njemu, samo on jadnicak zna :))
Jutros sam popila 80mg verapamila i nisam osjetila nikakve efekte Giniprala.
Vazno je samo da ga nikad ne pijes na skroz prazan stomak, to je bas lose!
Sto se tice smornosti, pa, uhvti me neka obamrlost, ali sam danas skroz super - oprala ves, rasirila ga, spakovala neke stvari za seljenje, skuvala ruckic i baas sam hepi!

Definitivno treba cim otovris oci da pomislis - bas je lijep ovaj svijet i nema Ginprala koji to moze da pokvari :)

: cvecka - 26. jul 2008 7:35:21(UTC)
Oblacicu, nema na cemu, samo ti prenosim svoje iskustvo. Taj tvoj dr. je bar pametan pa ti je rekao da ga pijes do ulaska u 37 ned., a ne ko meni. lakse ces da se porodis, a sto se spratove tice...stvarno grozno...probaj sebe da nateras da na svakom spratu odmoris par minuta i nemoj da juris "ko bez glave"!!!! Ginipral ima u sebi i onaj anti-depresiv slican bensedinu, pa si valjda zbog njega tako smorena. Gledaj to sa neke pozitivnije strane i to tvoje sredjivanje. Mnogi nemaju sredstava (a ti to dobro znas) ni da kupe pelene, a tvoja bebica ce imati sve cisto i sredjeno i uostalom prepusti malo drugima da urade one krupne stvari, a ti ces na kraju da slazes stvarcice!!!! Ljubac VELIKI !!!

: Oblak_u_bikiniju - 25. jul 2008 14:51:27(UTC)
Hej, hvala na velikom razumijevanju. Ma, uvela sam sebi neki ritam, posto ne mogu stalno da budem mirna, tj. imam neke obaveze da pozavrsavam jos, a malo su zahtjevnije i moras se kretati - jedan dan odem da to odradim, sledeceg dana ostanem kod kuce. E, taj citav dan u kuci me je danas ubio totalno. Sve kao, hocu da mirujem, ali nemam snage, majke mi... Brinem se oko termina, ali ja necu moci vise niti jedan dan ovako.

Problem je sto zivim na vrhu zgrade i da bih samo do prodavnice sisla - ogorman je napor - sest spratova dole, pa jos toliko gore - redovno imam kontrakcije nakon prodavnice, pa sam prestala to da radim u potpunosti! Sutra idem da pozavrsavam par stvari, a kao sto mozda znas, blizi nam se useljenje u novi stan, pa oko radova i majstora i rokova i briga... kako vec to ide. Znam da ce sve biti u redu, ali efekti Giniprala prilicno odmazu. Ovako me uhavti neki smor, pa jos i malaksalost i svi popratni efekti - smorim se ziva.
Da sam makar na nekom nizem spratu, pa da izadjem, pa se vratim kad postane naporno. Ovako mi je najgore to penjanje-silazenje.

Meni je dr rekao da pijem do sledece kontrole, kada ulazim u 37 sedmicu. Vjerujem da ce sve biti ok i da ce moj sincic zaista doci kada je vrijeme.
Hvala ti puno na podrsci!

: cvecka - 25. jul 2008 13:31:26(UTC)
hej Oblacicu, sad sam citala na temi 3 tromesecje da si primila pozitivne kritike u vezi tvoje panike i Giniprala. ma ja te skroz razumem, u prvoj trudnoci pila sam ga na svaka 4 sata, u konbinaciji sa partusistemom, plus verapamil i mogu da ti kazem da sam imala jaaako veliki strah da mi bebce ne "ispadne" pre vremena!! lekar mi je prepisao do kraja i da znas da sam ga ja majmun stvarno pila bukvalno do kraja i trebalo mi je 12 sati da se porodim!!! Cak su dr. rekli da ako ne izadje za 10min. da ce mi raditi CR, toliko sam se stegla od doticnog leka!!! Tako da stvarno nemoj da brigas, opusti se i sincic ce doci kada mu je vreme (samo da ne prodjes kao ja!!!)

: Oblak_u_bikiniju - 25. jul 2008 4:51:48(UTC)
Nista onda, cekam pregled kod ljekara i tada bas ulazim u 37 sedmicu.
Sada se bas jako plasim da se ne porodim ranije. Nije mene strah samog porodjaja, vec ne zelim da mojoj bebici nesto fali ili da ga stavljaju u inkubator bez potrebe. Uf, da mi je neko rekao da cu se ovolikoplasiti da se ne porodim, ne bih mu vjerovala. U stvari je problem u prevremenom, a ne u porodjaju kao cinu. Toga se jos uvijek ne plasim ili mozda nisam svjesna... Svakako je bolje nemati tremu.

Povecao mi je dr dozu Giiprala na 4 dnevno, jer i dalje imam kontrakcije - bezbolno stezanje stomaka koji je tada tvrd kao kamen. A jutros me par puta presjeklo po donjem stomaku kao blagi pms, pa sam se malo zabrinula. Ali, nece valjda, kad se nisam ni otvorila na proslom pregledu! Dijagnoza - grlic skracen, mek, zatvoren.

Ovim putem ljubazno molim mog sina da ne zuri, ima vremena za sve u zivotu, samo polako... PliiiiiiZ!

: mimica - 24. jul 2008 19:13:49(UTC)
ja sam koristila ginipral i kad sam ga prestala piti porodila sam se za tri-četiri dana. tako da uz savet lekara, moj savet vam je da ga pijete što duže da se nebiste porodile prevremeno. bolje biti što bliže terminu.

: zum-zum - 23. jul 2008 19:33:46(UTC)
Svi tokolitici se piju do ulaska u 37.nedelju-dakle u 9-ti mesec.Lekar će ti sigurno reći to isto i od momenta kada prestaneš da ga piješ postoje velike šanse svaki dan da se porodiš.Po mišljenu lekara žene koje koriste te lekove, retko dočekaju tačan termin za porođaj, obično se porode ranije ber 2-3nedelj. Uostalom, dobićeš savet svog lekara, imaš još vremena, ali eto računaj na porođaj pre termina:-)Meni su isključili partusisten u ponedeljak, porodila sam se u sredu uveče i još bar 4-5takvim primera....

: Oblak_u_bikiniju - 23. jul 2008 12:06:54(UTC)
Ja cu prestati oko 36 sedmice, tacije kad udjem u 9. mjesec i odem na sledecu kontrolu kod dr. Hvala na savjetima, definitivno cu od sada malo ozbiljnije mirovati.
Moja mama je u trudnoci sa mnom u 7 ili 8 mjesecu bila 2 prsta otvorena i pila je Prepar. I to samo par dana, kada je samoinicijativno zakljucila da to njoj ne treba i nastavila sve po starom. Porodila se 6 dana prije termina, tj u 39 sedmici.

Ovo nikako nije sugestija da budemo same svoj ljekar. Ako je dr rekao da se pije - ja ga pijem i trudim se da maksimalno mirujem. Ma koliko da me radujedolazak moje bebe, ne zelim da dodje mnog prije nego sto je zamisljeno.
Raduje me sto nisam otvorena, nego samo imam skracen i mek grlic.

: macaraca - 23. jul 2008 11:57:24(UTC)
a treba prestati sto pre sa pijenjem istih da bi se lakse porodila, a ne sad ko ja josh ispala Georgina!!!

: macaraca - 23. jul 2008 11:55:37(UTC)
Nije tacno Oblak, moja dr je primer kaze popila je ginipral u 5, a u 6h se porodila, zato se i preporucuje mirovanje uz takve lekove

: Oblak_u_bikiniju - 23. jul 2008 10:50:51(UTC)
Da li je tacno da se zena ne moze poroditi dok god pije Ginipral? Tj. da treba prestati sa Giniralom, da bi se porodila naknadno.
Meni je grlic zatvoren, ali mek i skracen i evo vec 5 dana piejm Ginipral na 8 sati - 3 tablete dnevno, znaci, a prethodno pijem Verapamil. Pretpostavljam da ima vajde i od tog Verapamila jer i ovako imam problema sa vrtoglavicom, lupanjem srca, drhtanjem... Mogu samo zamisliti sta bi bilo bez.

Nastojim da mirujem, ali kako da izbjegnem neke kucne poslove? Konkretno - ako sam jela kajganu, sta da radim - ostavi ostatke jaja na tiganju da trunu dok ti muz dodje sa posla. A mm radi po kliznom radnom vremenu i mogu ga ocekivati u 2 isto kao i u 8 uvece... Usisavanje, pranje podova, kupatila, rerne... To mogu da prepustim nekome koga platim za to. Ali moram nekada ujutru oprati ves i rasiriti ga cim se opere da se ne ubudja itd... Jednostavno, nema nacina da to bude drugacije.

Desava se da se mnogo krecem ponekad, ali gledam da smanjim. Konkretno, ako sam juce imala obaveze zbog kojih sam isla iz kuce, danas cu primiriti.

: uros - 18. mart 2008 4:55:57(UTC)
E pa Jelena to ti je super ako ti je dala uput, ovi moji u Paliluli nemaju toliku gužvu i rade sami UZ, ne daju upute. Baš te briga ti si sada mirna.

: ielena - 17. mart 2008 7:23:03(UTC)
Da, ali u DZ Vracar se na UZ ceka i po mesec dana. tako da je meni dr napisala uput za Front. U svakom slucaju, i ako platis 1.500 din. manje je nego kad odes kod privatnika.

: uros - 17. mart 2008 5:15:37(UTC)
Ma jeste besplatan ali je problem što ti ovi iz DZ ne daju uput, valjda oni su primarna zaštita i kod njih se sve to može obaviti a oni svi "priučeni". UZ radim privatno jer ne mogu da se povlačim po DZ.

: ielena - 15. mart 2008 23:53:38(UTC)
Tanjice, u Frontu je UZ besplatan uz uput tvog ginekologa, a bez uputa je 1.500 din.

: jelenica_pelenica - 15. mart 2008 20:08:21(UTC)
Ni ja ne znam, ja idem tamo kod moje lekarke samo na gin preglede. Uz radim ili u domu zdravlja ili privatno

: uros - 14. mart 2008 14:15:16(UTC)
Ja mislim da ti je bolje da tražiš vezu. Ali ne znam da li sada primaju jer su im radovi još u toku!!! Neko je na forumu rekao da sve šalju u druge bolnice.

: tanjica - 14. mart 2008 13:48:45(UTC)
zene puno hvala ja sam ovu moju dr pitala tj.sestru i ona kao ne verujem da ide na recept ali proverice i ja kazem kao sam se dopisivala sa vama i da ste mi rekle DA VI DOBIJATE RECEPTE pa ce i ona meni dati ali tek sledeci petak a do tada treba da kupim jos jednu kutiju ali nema veze platicu jos tu pa cemo videti za dalje..zna li neko koliko se ceka u visegradskoj zakazivanje uz da li da idem preko veze ili ne???

: jelenica_pelenica - 10. mart 2008 11:37:37(UTC)
I ja dobijam Partusistem na recept! Ali moras da trazis, posto se oni sami nikad ne sete. Tek kada sam rekla da mi napisu recept oni su mi napisali-lopovi. Ne znam, moram da pitam da li ide na recept i Ferum (gvozdje) posto kutija kosta 380 din. A lopovi ni Folnak mi ne daju na recept! Sadfa cu da trazim sve i necu vise nista da placam sem vitamina!

: uros - 9. mart 2008 19:32:42(UTC)
Tanjice, može da se pije ginipral umesto partusistena, to je potpuno isto ali ja ne znam kako tebi ne daju partusisten na recept, ja sam u DZ Plilula i stalno dobijam partusisten na recept evo već 4 meseca.

: taogica - 8. mart 2008 14:06:09(UTC)
Ja sam u prvoj trudnoći pila prepar retard što je otprilike isto samo ima malo produženije dejstvo.Naravno nus pojave su iste,drhtavica,lupanje srca i sl.I pila sam ga od sedmog meseca do samog kraja,pa čak jednom sam ga primila i intravenski u osmom mesecu. i porodila sam se za dva sata.A i mene su plašili kako to ide sporo nakon tokolitika.

: tanjica - 8. mart 2008 12:30:13(UTC)
zna li neko o tome moze li se ikako od ove nase drzave refundirati parice za partusisten ili moze li da se predje na ginipral jer je on na recept...ko zna nesto neka salje sto pre postoi sam sad pri kompu pa ko zna kad...hvala i da ZENE SRECAN NAM OSMI MART I NEKA SVAKI DAN BUDEMO BITNE KAO DANAS

: anita75love - 4. mart 2008 13:02:32(UTC)
Trebaju li nekom "dabroston" tablete? Ja imam celu kutiju neupotrebljenu, kupljenu pre 3 meseca ali ih nikad nisam pila. Sada mi je žao da bacim ceo potpuno nov lek, a bogu hvala ne treba mi, pa ako nekome treba mogu da mu pošaljem.

: uros - 28. februar 2008 16:38:27(UTC)
Tačno tako Jelenice, bravo, ja sam to i napisala u prethodnom postu.

: jelenica_pelenica - 28. februar 2008 13:03:04(UTC)
Ma znamo mi to Anita, ali nama su grlici i otvoreni-omeksani-nisu zatvoreni! Zato i pijemo lekove!

: anita75love - 28. februar 2008 8:10:39(UTC)
imajte na umu da ono što lekar može da napipa nije sve što postoji jer on može da uoči samo vrh grlića koji se prostire još u dubinu a to u svakom slučaju nije "ceo" grlić i pitanje koliko je to stvarno toliko koliko kažu na pregledu. Kako kaže Jelenica merenje sondom je mnogo preciznije ali se to jako retko radi. Tih 3.5cm je NORMALNA DUŽINA GRLIĆA MATERICE!!!
Zato nemojte padati na gluposti o skraćenju grlića ako vam kažu 3.5cm jer on i ne treba da bude veći a ono što se bimanuelnim pregledom i može opipati je uvek manje. Bez UZ pregleda ne donosite te zaključke! važno je da li je grlić zatvoren i čvrst, a spolja se po pravilu uvek može napipati tih 1.5cm i to većina lekara smatra normalnim ako je ostalo u redu. Normalno je da se napredovanjem trudnoće grlić zbog težine i pritiska koji vrši beba skraćuje, u 16-17 toj nedelji beba teži oko 100-120g i bilo bi stvarno loše ako je zbog tako male težine on već počeo da se skraćuje, šta će tek biti kad beba bude imala 3 kg?!
Što znači da ta priča verujte ne stoji! Može biti da je grlić oslabljen zbog prethodne trudnoće i ranijih pobačaja ali da se skraćuje NE! I može se desiti da postoje kontrakcije ali one ozbiljne koje bi ugrozile plod koji je zdrav i kad nema anatomskih nepravilnosti materice se nikad ne javljaju pre 20-te nedelje. Odatle i savet lekara koji nisu paničari da se tokolitici (ginipral i partusisten) nikad ne piju u ranoj trudnoći, jer nema potrebe. Zašto se trovati bezveze! E, sad to što naši lekari vole sve "preventivno" da rade ne znam baš koliko ima medicinsku i etičku opravdanost. Ali doboro sad, to je druga tema!

: uros - 28. februar 2008 4:49:20(UTC)
Nije to ništa neobično, naročito za drugu trudnoću. meni je od 16-te nedelje grlić 1,5, mek, uloživa za vrh prsta pa sve to sa kontrakcijama, zato i pijem Partusisten.

: jelenica_pelenica - 27. februar 2008 13:09:10(UTC)
Hvala na ssavetima. Pa ja i ne mogu nesto dugo da setam. Pola sata i dosta!
Na ginekoloskom pregledu je 1,5cm. A na Uz je 3,5. Svi kazu da je UZ sa sondom ispravnije merenje. Mada ne cudi me sto ona kaze da je 1,5. Pa ne moze ona pod rukom da oseti to ko aparat!
Sve u svemu verujem im, jer su obe vrhunski lekari!

: anita75love - 27. februar 2008 7:56:04(UTC)
I ja bih ti savetovala da šetaš, to nije jako naporna aktivnost, a mnogo će ti značiti. U svakom slučaju to je mnogo bolje i manje mučno od ležanja. Tu su obe dr upravu, ne preteruj, mada je i to suludo reći, oseti čovek odmah kada pretera i kada mu nešto ne prija, i lud je ako nastavi da se bez razloga forsira ma o čemu se radilo).
Pozdrav!

: anita75love - 27. februar 2008 7:07:02(UTC)
Jelenice, to znači da ti kontrakcoje i nisu tako jake, što je dobro. I nisu česte. A za veličinu grlića, idi i kod trećeg dr, malo mi je čudno da ti je u tako ranoj trudnoći grlić samo 1.5 cm, 3.5 bi mnogo više odgovaralo!

: uros - 27. februar 2008 4:29:33(UTC)
Znas sta mene najvise buni, to sto mi je lekarka rekla da mogu slobodno da setam ali da ne preterujem, da ne radim nikakve kucne poslove, sa se ne savijam..... Pijem lek na 6 sati, tj 4 puta dnevno!
I u prvoj trudnoci mi je grlic bio takav, ali tada nisam ustajala iz kreveta sve do 9. meseca. posle sam setala. Sada mi je od pocetka ovakav grlic-jos od 10. nedelje, ali se ne otvara niti skracuje. Na UZ pregledu-putem sonde grlic mi je dugacak oko 3,5cm, a na gin druga lekarka kaze 1,5. Obe su mi rekle da mogu da setam ali da ne preterujem!
A ja sve sto izlazim to je do radnje i nazad i po kuci malo. Do grada odem u setnju jednom u nedelju dana i to oko sat-dva.

Jelenice, moguće je da ti nisu tako česte kontrakcije, ja sam do nedavno pila partusisten 6 puta dnevno i sada sam ga samoinicijativno smanjila jer su mi se kontrakcije smanjile pa pijem 4 puta dnevno. Pa ako su ti rekle da možeš da s šetaš ti se šetaj ali samo umereno. Biće sve o.k. A i ovo što napisa SsSs je verovatno tačno. Ja sam i u prošloj trudnoći morala da ga pijem a nisam ali jesam ležala.

: SsSs - 26. februar 2008 21:08:57(UTC)
Ginipral pomaze jedino ako ide direkt u venu,i to moze produziti trudnocu svega par dana
meni je dr dala da ga pijem,dr privatno mi je ovo ispricao,i etooooo
po mojoj dr da nisam pila ginipral porodila bi se ohohoh pre vremena,a ja ga nisam pila i eto 40 nedelja+3 dana trudnoca...

:)

Opustencija

: jelenica_pelenica - 26. februar 2008 17:23:04(UTC)
Znas sta mene najvise buni, to sto mi je lekarka rekla da mogu slobodno da setam ali da ne preterujem, da ne radim nikakve kucne poslove, sa se ne savijam..... Pijem lek na 6 sati, tj 4 puta dnevno!
I u prvoj trudnoci mi je grlic bio takav, ali tada nisam ustajala iz kreveta sve do 9. meseca. posle sam setala. Sada mi je od pocetka ovakav grlic-jos od 10. nedelje, ali se ne otvara niti skracuje. Na UZ pregledu-putem sonde grlic mi je dugacak oko 3,5cm, a na gin druga lekarka kaze 1,5. Obe su mi rekle da mogu da setam ali da ne preterujem!
A ja sve sto izlazim to je do radnje i nazad i po kuci malo. Do grada odem u setnju jednom u nedelju dana i to oko sat-dva.

: uros - 26. februar 2008 16:52:25(UTC)
Jelenice, nisam šetala sve do pre dve-tri nedelje, morala sam da ležim, moram i sada ali više ne slušam pa šetam, tj. izađem sa Urošem na po dva sata. Kontrakcije osetim po nekoliko puta dnevno ali to je na početku bilo stalno. Ne bih ti preporučila da se šetaš, probaj što više da se odmaraš i nemoj dugo da sediš, najbolje je ležanje. Ne može ni da bude znakova da si imala kontrakcije na pregledu osim u slučaju da ih imaš u samom toku pregleda, vide se na UZ, kao da se materica na tom mestu udubila. jedini način, ne daj Bože da se vidi da je bilo kontrakcija je da se grlić još više otvori. E to je glavni razlog što sam ja ležala i nisam se zezala sve do sada.

: jelenica_pelenica - 26. februar 2008 12:17:53(UTC)
Uros, ja i ti imamo iste simptome! samo ne znam za te kontrakcije, po nekad ih osetim, ali kada odem kod lekara na pregled, kazu da nema znakova da sam ih imala. ali neophodna mi je ta terapija. Reci mi, da li setas i koliko?

: uros - 25. februar 2008 17:02:59(UTC)
Jelenice ja pijem Partusisten od 14-te nedelje i na početku sam imala drhtavice pa sam pila Verapamil. Sada ih već neko vreme nemam i izbacila sam verapamil skroz a partusisten sam na početku pila 6 put dnevno, sada sam smanjila na 4 jer su mi i ređe kontrakcije. Nema razlike između ta dva leka tako da možeš da piješ bilo koji. Piću ga do 37-me nedelje. Meni je grlić bio mek, skraćen i uloživ za jagodicu prsta i to već na pregledu u 16-oj nedelji a uz to sam imala kontrakcije koje izazivaju skraćivanje grlića i bilo je neophodno da počnem da ga pijem.

: Brankica021 - 25. februar 2008 12:36:12(UTC)
Jelenice,ja sam pila ginpral do ulaska u 9.mesec,tj. do 36.nedelje...meni je grlic bio mekan i skracen i krenula sam da se otvaram u 8.mesecu,takodje sam imala i kontrakcije...U pocetku nisam imala nikakve nuspojave,kasnije sam imala drhtavicu i tahikardiju...u takvim situacijama sam pila bensedin od 2mg...meni je Ginipral "odradio" posao,nije doslo do prevremenog porodjaja...evo sad sam 39.nedelja,i sve ide svojim tokom :)

: jelenica_pelenica - 25. februar 2008 12:30:28(UTC)
Hvala Anita! Ma znam, idem ja kod 3 lekara-ne verujam ja jednom! I druga lekarka mi je rekal da cu piti Partosistem najverovatnije od 18. nedelje. Kod nje sam bila na kontroli u 13. nedelji i isto zbog grlica materice! Ne smem da rizikujem da mi krenu kontrakcije-nikakve.
Znam da su te kontrakcije koje ti imas normalne, imala sam ih i ja i u prvoj i sada ponekad. Ali upravo zbog mog grlica koji je dugacak svega 1,5cm i blago otvoren, ne smem da rizikujem. Zanimalo me je kakav je taj Genipral. Kada sam ja pila Partosistem nije isao na recept i kostao je oko 600din kutija. Pila sam ga do 37. nedelje i 5 dana posle sam se porodila. Sada sam cula da ide na recept pa sam se obradovala. A i ako ga nema, nema veze, platicu samo da barem pijem normalan lek.

: anita75love - 25. februar 2008 10:58:38(UTC)
Ja sam odlično. Čak me je moja pametna dr poslala i na EUZ kao stara mi je posteljica isl gluposti, pitala me da li pušim, a ja u životu zapalila 3 cigare, poslednji put pre 10 godina. Ma strašno. Odem ja na EUZ, ali sada potpuno mirna jer sam već čula mišljenje drugog lekara i to u porodilište gde sigurno mnogo bolje znaju te stvari. Čovek mi kaže ovim rečima: a što su vas ovde posali, vi nemate potrebu da više dolazite kod nas?! Sa bebom je sve u redu, super napreduje, posteljica je i dalje gradus 0 kako treba da bude, ne treba ništa da pijem (što ja samoinicijativno i nisam radila, jer smatram da su ti lekovi mnogo šetniji ako ih piješ bez veze nego ako to ne radiš), tako da mi naravno ni ne pada na pamet, nemam kontrakcije i čovek mi je to sve lepo napisao na papiru.
Danas baš treba sa idem ponovo kod te dr po zaključak bolovanja, od pon sam na odmoru, i muka me hvata od budale, baš me zanima kako li će reagovati kada to bude pročitala. Nije mi se išlo uopšte kod nje iako moram sada zbog bolovanja.
Mislim da lekari ovde pojma nemaju šta su kontrakcije, bar po tome kad vidim koliko je to po njima "uobičajeno i normalno". To je patologija trudnoće i vrlo ozbiljna stvar koja uopšte nije za zezanje,ne može se svemu i svačemu davati ta dijagnoza. Kontrakcije materice su inače normana stvar u trudnoći tj.normalno je da one postoje, nije normalno da ih nema, jer materica "vežba" pokrete porođaja. Do kontrakcija dolazi i prilikom orgazma npr isl. Suština je u njihovoj jačini. A ne u postojanju!
Jelenice, ja ti savetujem da sve proveriš za svaki slučaj kod drugog dr, to što ti je nešto propisivano u prvoj trudnoći ne znači da mora i u drugoj. Inače ta dva leka isto deluju, stvar je samo koji ti bolje podnosiš. Kod nas češće pripisuju ginipral. Ne znam zašto.Mislim da je ovaj drugi teže naći a ginipral ide na recept.

: duble mom - 25. februar 2008 9:39:51(UTC)
Jelenice,ja pijem partusisten od 16.nedelje,a pijem ga jos uvek,pa do 36.nedelje,zbog kontrakcija.Ja sam u pocetku imala drhtavice i tahikardije i pijem uz njega verapamil i uglavnom ga piju trudnice.

: jelenica_pelenica - 25. februar 2008 9:36:16(UTC)
Anita zanima me kako si sada, da li uzimas taj Ginipral? Menio je lekarka rekla da pocnem da uzimam Ginipral ili Partosostem, ali bez Verapamila, jer kako kaze on prolazi kroz posteljicu pa nije dobar za bebu. Ja moram da ih pijem jer mi je grlic oslabljen, a pila sam Partosistem i u prvoj trudnoci. Zanima me samo da li postoji neka razlika izmedju ta dva leka, posto ja nekako ipak vise verujem Nemcima sto se lekova tice te preferiram Partosostem.
Trenutno sam u 17. nedelji a na lekovima pise da se piju od 20. Lekarka mi je rekla da to nema veze i da pocnem da ih uzimam! Kakva su tvoja iskustva? Inace od Partososistema se ne drhti-barem ja nisam prvi put!

: Brankica021 - 24. januar 2008 11:15:12(UTC)
bravo bravo bravo anita...drago mi je da je sve ispalo ok...eto kako pojedinci znaju ni od cega da naprave haos,sreca da nisi krenula sa terapijom...svakako ostani kod ovog drugog lekara...eto neka tvoj primer posluzi svim trudnica da ne prihvataju olako sve sto im lekari serviraju,i ukoliko postoji i najmanje sumnja o njihovoj konstataciji,neka potraze i misljenje drugih strucnjaka...
:-*

: anita75love - 24. januar 2008 11:02:28(UTC)
Usput ginipral je od strane FDA izbačen iz upotrebe zbog jakih neželjenih efekata i česte smrtnosti trudnica!!!!! i samo se još kod nas daje (možda i u Bocvani).  Za tu namenu protiv kontrakcija se daju drugi lekovi sa menje kontraindikacija!Za vaki: kod zatvora pomaže povećana količina tečnosti i biljna hrana sa puno vlakana (puno svežeg povrća npr, pšenične mekinje, musli isl).

: anita75love - 24. januar 2008 10:57:48(UTC)
danas sam mnogo srećna! :) Bila sam kod drugog dr na UZ i slušajte sad: rekao mi je da je dobro što nisam pila dabroston jer mi nije ni trebao, da apsolutno nemam kontrakcije (ja ništa ne osećam a naročito ne bol) i da mi ne pada na pamet da pijem ginipral i verapamil. Samo ako se jave bolovi da dođem, da pijem samo vitamine i magnezijum (šta sam ja ono savetovala) i da šetam i uživam. Verovatno je dečak ali pošto sedi sa prekrštenim nogama nije sigurno još. Moja dr iz doma zdravlja me je propisno istraumirala jer mi je dala dabroston koji ja na svoju odgovornost nisam pila (jer sam veliki protivnik hormona), napominjem da nisam imala nikakvo krvarenje ni bol i čak i dalje plešem (što nisam smela ni da joj pomenem). Na poslednjem Uz juče mi je rekla da imam kontrakcije i da pijem dabroston još do petka!!!? pa da pređem na ginipral 4x1 i verapamil 3x1 i aspirin 1x1 (znate li da je on toksičan u trudnoći?,zapanjila sam se, stvarno) i magnezijum i pitala me da li imam bolove. Ja sam rekla ne, a onda mi je rekla da mi je posteljica stara za ovaj period trudnoće Gr I, ali mi je beba dobro i poslala me na kolor dopler krvnih sudova? Pitala me da li pušim (ja u životu nisam pušila, a onda mi je rekla da prekontrolišem šećer i on mi je 4.8, strašno stvarno jer me vodi da sam dijabetičar, zato što mi je na prvoj analizi šećer bio 5.1) . Usput referentna vrednost je do 6.1. Pošto sam se jako iznerviralaicon_evil   i ma koliko imala medicinskih diploma i nemala bolove, nije mi bilo sve jedno da sama odbijam terapiju a ti lekovi su jako opasni, danas sam hitno otišla kod drugog lekara i čovek mi reče sve gore nabrojano. I plus da mi je posteljica na zadnjem zidu, gde i treba da bude, da je odličnog izgleda ( a čak i kad bi bila GR I ne bi bilo nenormalno za 19-tu nedelju)a da kolor dopler mogu da radim ali da nema razloga, mogu eventualno oko 21 do 24 nedelje jer se tad završava razvoj većine organa. Sada je rano. I da test opterećenja glukozom nikada nisam trebala da radim (da li treba da kažem koji je to insulinski šok za bebu 100g glukoze). Eto devojke, jdino je pogodila da su mere moj bebe odlične i da beba idealno napreduje. Jedna devojka sa foruma me je posavetovala da potražim još jedno mišljenje, što sam poslušala (Brankice ,hvala!). A tata me savetuje da toj lekarki ne kažem za sve ovo da je ne bih ljutila zbog bolovanja jer su lekari jako sujetni, pa može da mi ne da doznake?!. Živelo ne znaje i sujeta! icon_twisted A da idem kod ovog drugog. Ali ću i to poslušati i klimati glavom, da, da pijem sve....(već me prolazi bes zbog zaista divnih novosti, cele prethodne noći oka nisam sklopila koliko sam se nervirala jer nije lako odlučiti na svoju ruku a znate da ste u pravu). Moj je savet svima. obavezno, ali obavezno, ma koliko verovali svom lekaru, kod loših dijagnoza obavezno proverite kod drugog, ako treba i kod trećeg! Posle možete da se jako kajete a u najboljem slučaju da se bespotrebno nervirate! Pozdrav! zaljubljen

: sandy - 23. januar 2008 21:04:51(UTC)
Kad ste vec pomenule Ginipral i tendenciju nasih doktora da ga prepisuju i kad treba i preventivno, meni je doktorica takodje bila prepisala taj lek i pila sam ga mesec dana, bila sam tad u sestom mesecu. Pila sam ga triput dnevno u kombinaciji sa verapamilom i bilo mi je uzasno. Drhtavica i slomljenost, stalno sam osecala neki umor. Posto sam radila u to vreme pocele su bile blage kontrakcije i uz to mi je beba nisko pa mi je bilo ok sto mi je to dala. Prestala sam da radim posle toga, usporila ritam, vise se odmaram i na poslednjem pregledu mi je ukinula lek ali preporucila da se odmaram i pazim. Mene to malo i plasi ali valjda ona zna. Zasad ne osecam kontrakcije ali se plasim da ne dodje opet do njih. Sve u svemu , videcemo.... Ali se slazem da treba slusati njihov savet iako nam ponekad nista nije jasno.

: vaki - 23. januar 2008 12:09:52(UTC)
Anita, slazem se s tobom da nasi lekari vole da daju lekove, vise nego na zapadu (primer, u prvoj trudnoci sam imala jak zatvor i tokom cele trudnoce sam pila portalak, mojoj drugarici u Cirihu je za iste tegobe u trudnoci doktor savetovao da poveca unos magnezijuma, mucila se do porodjaja).

Sto se tice ranijeg porodjaja, volela bih ipak da do njega ne dodje. Mislim da bebi svaki dan u nasem stomaku znaci puno. Ja imam veliko poverenje u svog lekara i sta god da mi kaze, ja bih uradila.

Pozdravljam vas sve, pomazite stomake i opustite se

: anita75love - 23. januar 2008 11:56:17(UTC)
Pa i da si se porodila u osmom mesecu ne bi bilo strašno. To bi se možda i inače desilo. Ja sam se rodila u sedmom, pa šta! Bila sam samo manja beba i ali skroz zdrava i to je sve. Meni beba nije nisko, niti mi je stomak tvrd a ja ne verujem baš u preventivnu "hemiju" već samo zaista po potrebi i to je po meni boljka naših lekara.

: vaki - 23. januar 2008 11:50:07(UTC)
U prvoj trudnoci mi doktor preventivno prepise Ginipral. Bas sam nisko nosila bebu i povremeno mi je bio tvrd stomak, a nikakvih bolova nisam imala. Lekar iz Narodnog fronta (Sankovic, nacelnik patologije) mi prepise 4 x po pola Giniprala i Verapamil po potrebi. Sreca da sam ga pila, jer sredinom osmog meseca prokrvarim i imala sam kao menstrualne bolove u donjem delu stomaka, mnogo sam se uplasila. Dozu mi je povecao na 4 x jednu tabletu Giniprala i strogo mirovanje (do tad sam radila iako je doktor bio protiv toga, posebno protiv toga da vozim). Ginipral sam pila do ulaska u deveti mesec, ali je strogo lezanje vazilo do dana porodjaja (porodila sam se carskim rezom).

U ovoj trudnoci mi je isti lekar jos u decembru (4. mesec) prepisao Ginipral po potrebi. Rekao mi je, ako osetim da se stvrdne stomak, obavezno da pocnem da ga pijem. Posto za sada nemam takve simptome, jos uvek ga ne uzimam. Videcemo.

Cmok svima

: anita75love - 23. januar 2008 11:49:15(UTC)

Ja nekako mislim da ako ne osećam ništa (pogotovo ne bol) onda one i nisu jake ( a čula sam da su kontrakcije koje se ne osećaju nešto sasvim normalno, jer materica vežba) a obavezno ću potražiti još jedno mišljenje. Idem na kolor dopler ovih dana pa ću videti a tražila sam i mišljenje on-line lekara.

: Brankica021 - 23. januar 2008 11:40:08(UTC)
Ni ne moras ih osecati...ali ipak mislim da bi trebala potraziti misljenje jos jednog lekara...lek nije bezazlen pa da se prepisuje tek tako...ukoliko ti i drugi dr. potvrdi da zaista imas kontrakcije i da postoji opasnost od prevremenog otvaranja grlica (sto kontrakcije izazivaju),u tom slucaju obavezno koristi ginipral...
stekla sam utisak da si jako savesna osoba,tako da ne sumnjam da ces stvar prepustiti slucaju...

: anita75love - 23. januar 2008 11:31:29(UTC)
Pa kao imam kontrakcije koje ja uzgred uopšte ne osećam.

: Brankica021 - 23. januar 2008 11:04:28(UTC)
nista ne razumem icon_rolleyes ...dr. ti je prepisala Ginipral iz kog razloga?

: anita75love - 23. januar 2008 10:42:24(UTC)
Meni je dr danas dala ginipral i verapamil ali ja ne osećam nikakve bolove niti kontrakcije niti išta .Ona je samo gledala UZ na kome se čak ne vidi ni cela beba i kaže da je materica stegnuta. Ja kažem pa normalno prva mi je trudnoća a beba super napreduje (pu,pu, da ne ureknem) i ja neću da ga pijem i to ću joj i reći sve dok ne budem imala bolove. A planiram i da menjam dr jer po meni preteruje. Rekla mi je da mi je beba teža 1 dan od očekivanog termina porođaja i da zato hitno moram da vidim kakav mi je šećer?! Pa zna li ona u sat kada je beba začeta, strašno?A nisam pila ni dobrostan, kaže mogla je da mi se poremeti KS (šećer i holesterol), sada mi je to rekla, posle mesec dana, sreća pa ga nisam pila. Idem ovih dana na EUZ u neko porodilište, biće valjda sreće da naletim na neku normalniju dr, zna li neko nekog normalnog i dobrog dr u porodilštima?

: Brankica021 - 15. januar 2008 19:07:09(UTC)
ja od danas pijem Ginipral...4x 1/2 ...i dr. mi je rekla da ga pijem do 36 nedelje...grlic mi je mek i skracen,a beba nisko...nadam se samo da cemo izdrzati do 9.meseca...prepisala mi je i Bensedin od 2mg,ali da ga pijem samo po potrebi...za sada nemam nekih nezeljenih efekata...

: kubivdr - 30. novembar 2007 13:45:50(UTC)
Danas mi je zadnji dan sa Ginipralom. Konacno. Jedva cekam da vidim kako ce mi proci ova prva noc bez njega.
Pila sam ga oko 3 meseca do kraja 37 nedelje, sutra ulazim u 38. Do sad nisam osecala nikakve kontrakcije pa pretpostavljam da ce se od sutra i to promeniti.
Inace kad mi ih je doktor prepisao imala sam bas tvrd, stisnut stomak i jake bolove pri bilo kakvom kretanju. Vec sa par tabletica ti simptomi su nestali i tako do danas.
Cula sam i ja da postoji mogucnost da se zbog koriscenja Giniprala tesko otvara na porodjaju, ali da to nije pravilo. Nesto mi govori da sam u narednih nedelju dana "bezbedna" a kasnije videcemo.

: rozga - 28. novembar 2007 17:02:08(UTC)
Mina u sutini stomak ne bi trebao da bude tvrd. Tj. meni su rekli na jednom pregledu da mi materica malo stegnutija, ali tad mi jos nisu prepisali lekove. Pila sam malo bensedin od 2mg jer sam baaaas bila tad pod stresom. Kasnije su mi prepisali lekove jer me boluckao stomak i jajnici. Zavisi od samog dr-a da li ce da prepise ili ne. U svakom slucaju, s tim se ne treba igrati!

: sweet - 28. novembar 2007 15:32:41(UTC)

Mina, meni je takodje bio prepisan ginepral u prvoj trudnoci, a nikakve bolove nisam imala, ma bila sam izuzetno ok. Ja nisam zelela da ga pijem, jer sam se konsultovala sa svojim kucnim genekologom, i rekao mi je da za tim nemam nikakve potrebe. S obzirom da je  prva trudnoca, zategnuta materica, a ginepral je opusta...Pa meterica i treba biti zategnuta, imama vremena, opustice se...ma i sada da mi ga preporuce opet ga ni bih pogledala.

Izvini, ovo je samo iz mog iskustva!!!

cvecko  

: MINA PO - 28. novembar 2007 15:06:01(UTC)
Interesuje me sto se tice kontrakcija, da li ste osecale neki bol, pa vam je na osnovu toga doktor prepisao lekove ili to doktor na neki nacin putem ultrazvuka ili pregleda ustanovi?Imam drugaricu koja od kraja treceg meseca pije ginipral.Doktorka joj je rekla da joj je stomak jako tvrd, a ona se zalila samo na bolove u krstima.

: dragana.srb - 26. novembar 2007 9:20:23(UTC)
Pa nadam se da je tako. Hvala Milice u svakom slučaju.

: rozga - 25. novembar 2007 18:49:57(UTC)
Dragana moja sestra je pila Partusisten do porodjaja tj. ona se porodila u 36. nedelji ali je bila pod lekovima sto nije smetalo da se otvori 6cm. Popila je lek a za sat vremena su je spustili u porodiliste. Mada i meni nelogicno da se pije posle 37. nedelje jer se vec smatra da si u terminu. Ali verovatno oni najbolje znaju.

: dragana.srb - 25. novembar 2007 17:40:23(UTC)
Ako neka devojka ima iskustva sa Ginipralom neka mi se javi. Tačnije, čula sam da se Ginipral ne pije posle 37 nedelje, medjutim meni su lekari rekli da pijem sve do odlaska u bolnicu. Odnosno, 12. decembra idem u bolnicu i onda planiraju da me poradjaju, a ja se brinem kako će me poroditi ako mi se materica ne opusti od leka.

: kubivdr - 23. oktobar 2007 4:06:55(UTC)
Juce sam bila kod doktora i on mi je rekao : Samo odmor, opustanje i bez brige. Sada sam 32 nedelja i Ginipral pijem vec dva meseca. U pocetku nije bilo vecih problema ali kao vreme odmice bolovi su sve jaci i sve duze traju. Nesanice su nepodnosljive. Spavam u proseku po 4 sata dnevno. A srce, drhtavice, nervoza postaju nepodosljive. Juce mi je prepisao i verpamil i sinoc sam prvi put posle dve nedelje uspela da odspavam 7 sati u kontinuitetu. Doktor je ubedjen da je sve sto prolazim najverovatnije veliko opterecenje i zato i naglasio : Samo odmaranje.

: Lena Arsic - 22. oktobar 2007 19:28:52(UTC)
Drage moje, evo opet mene, ne mogu da se otarasim kontrakcija nikako, lezim po ceo dan i pijem partusisten na 4 sata i opet imam kontrakcije. Polako ulazim u 27 nedelju i nadam se svaki dan da ce mi biti bolje. Stalno imam promenu raspolozenja i mnogo sam se smorila sto moram da lezim ne mogu da uzivam u svojoj trudnoci kad se stalno plasim da ce mi se nesto desti. I pored toga sto sam u petak bila kod doktorke i da je sve u redu zavorena sam i nista se nije promenilo, ipak imam strah da se ne porodim pre vremena. Ljudi pomagajte bas sam tuzna. Hvala CMOK

: dragana.srb - 10. oktobar 2007 10:22:34(UTC)
Ja pijem Ginipral od 4 meseca i pre nekih dve nedelje dr mi je rekao da prestanem. Medjutim, posle samo tri nepopijena leka ja sam dobila strašne bolove u donjem stomaku i morala sam da nastavim sa lekom. Zato devojke, pijte Ginipral jer nam taj lek pomaže da nemamo kontrakcije i da se ne porodimo ranije što bi se meni verovatno desilo.

: rozga - 10. oktobar 2007 9:56:34(UTC)
Lazne kontraakcije mogu da se jave od 20. nedelje pa nadalje. Meni su se javile cim sam usla u 20. nedelju(!) i bas su bile ceste 2-3 dana, tako da sam se ja uplasila i zvala dr. Rekao je da je sve to normalno i da nastavim sa terapijom i odmaranjem. I ja mislim da ne valja dugo sedenje i lezanje. Posle skoro 2,5 meseca uglavnom lezanja, pocela sam malo da setam jer su me ubijale noge. I ja sam mastala da cu u trudnoci da setam, gledam stvarcice za bebu, uzivam...Ali nije uvek onako kako zelimo.
Mislim da sev sto nas muci treba da pitamo dr. Pa zato su oni tu!

: Lena Arsic - 10. oktobar 2007 6:03:10(UTC)
Mako izguracemo nekako ne brini. Kako bude bice, moramo samo malo vise da povedemo racuna. Ja se svaki put uspanicim bas sam kukavica. Nikako sebi da objasnim da je to sve normalno i da se desava, a znas vec ono sto bas meni mora da se desi, ne mogu da uzivam u svojoj trudnoci, ja bih setala, zujala po gradu, ali eto nista od toga, moram da lezim. I ja cu kod lekara u petak moram da otvorim bolovanje, pa cu sve pitati. Prosle nedelje na uz doktorka mi je rekla da imam kontrakcije da je beba vitalna i da idem kuci da odmaram, nista posebno. Hvala ti draga na porukama.
Jasmina blago tebi sta da ti kazem ti ulazis u deveti mesec tvoji strahovi su na neki nacin prestali, samo ti mogu reci SRECNO!!!!

: jasminakg - 9. oktobar 2007 19:38:28(UTC)
I ja sam pocela da pijem ginipral pre nedelju dana,pijem ga na 6h .Beba se okrenula i sada gura glavicom pa s vremena na vreme imam bolove u donjem  delu stomaka  verovatno su to lazne kontrakcije -priprema za porodjaj ,pa mi  je dr predostroznosti radi dao da ga pijem da ne dodje do prevremenog porodjaja ,i da se materica malo opusti.Dr mi je rekla da ga pijem do ulaska u deveti mesec,znaci jos par dana ,pa onda idem na kontrolu pa cemo videti kakvo je stanje....

: Mako - 9. oktobar 2007 15:06:46(UTC)
Нису баш сасвим престале. Идем следеће недеље на контролу, па питаћу. Тако сам читала по интернету, и форуму да су то лажне контракције.
А то за рано, мислим да је то све индивидуално. А касније ваљда буду и болне али су исто ретке, и нису ритмичне.
Лек доста помаже али морамо што више да мирујемо- лежимо, пошто не ваља ни дуго седење, поготово на тврдом. Мада ја не лежим по цео дан, мислим да ни то није добро због других ствари.

: Lena Arsic - 9. oktobar 2007 13:58:31(UTC)
Hvala drage moje, bas mi pomazete. Mnogo znaci kada covek zna da nije sam. Mako ja sam u 24 nedelji, rekli su mi da je mozda rano da se jave lazne kontrakcije. Kada su tebi prestale tegobe, nemam neke bolove vise je to neprijatan osecaj napetosti u stomaku i javlja se nekoliko puta u toku dana recimo na dva sata po jedna, ili sto ti kazes jave se par pa ih nema neko vreme. Stvarno me nervira jer moram samo da lezim, gladna sam a nista mi se ne jede. Mnogo sam komplikovana. Nadam se da ovaj lek pomaze dovoljno da se nista ne desi. Hvala vam jos jednom CMOK

: Mako - 9. oktobar 2007 9:15:15(UTC)
Лено код мене је иста ситуација. Пијем на 4 сата Партусистен, и имам те лажне контракције, када се стврдне стомак. Пробај да мериш на колико су. Треба да се јавиш др када има више од четири у сат времена и ако су болне. Мени некад буду учестале, па после пар сати не осетим ни једну.
Разумем те није пријатно, одмах мислиш да ли је све уреду. И ја сам се уплашила, али чини ми се да је сада боље.
То су уствари припремне контракције, ваљда и треба да се јаве.

: rozga - 9. oktobar 2007 8:47:37(UTC)
Moguce da su ti to lazne kontrakcije. Ja sam to imala otprilike pri ulasku u 20/21. nedelju i pitala sam mog dr - rekao je da nije nista strasno. Tek kada su kontrakcije bolne, treba se javiti doktoru.

: Lena Arsic - 9. oktobar 2007 7:54:24(UTC)
Draga Milice, hvala na savetima. Ne znam zasto te kontrakcije ne prolaze od tolike doze leka, a i odmaram lezim kod kuce. Nemam bolove, to je vise neki neprijatan osecaj u donjem delu stomaka samo se napne kao da ce da pukne imalo stegne bude tvrd i prodje. Ne znam dokle ce tako bas me nervira.

: rozga - 9. oktobar 2007 7:35:02(UTC)
Lena, ja sam pila partusisten na 3 sata, pa na 4, pa sad na 6...Ako te je doktor pregledao i rekao da je grlic zatvoren i da je sve ok, mislim da nemas razloga za paniku. Mozzda te malo ziga u stomaku od pregleda. Samo ti odmaraj a ako te bas boli, idi kod dr. Mozda nije lose da popijes i neki bensedincic od 2mg da se smiris. Meni su bili dali da pijem 1 dnevno kad sam imala bolove i kad sam se bas uplasila za bebu. Bice sve ok! Samo opusteno koliko mozes!:)

: Lena Arsic - 9. oktobar 2007 6:54:42(UTC)
Drage moje, ja sam u 6 mesecu i pjem partusisten od 4 meseca, sada cak i na 4 sata, osecam neku napetost u donjem stomaku, nekoliko puta na dan. vise nisam sigurna da li su kontrakcije ili se bebe okrece, bas je neprijatno. Bojim se upasena sam skroz. Receno mi je da lezim i odmaram ali ja samo na to mislim. Da li ce sve biti ok, doktor me je pregledao vaginalno pre dva dana i grlic je bio zatvoren. Mnogo sam uplasena, sve mislim proci ce a i dalje se taj osecaj napetosti javlja trraje par sekundi o prodje. Ljudi pomagajte!!!!

: sara - 15. septembar 2007 14:52:12(UTC)
meni je mij doktor u sedmom mesecu dao da pijem partusisten i pila sam ga do 39 nedelje.porodila sam se u 41 i bilo mi je ok.nisam smela nista da radim pa me je to smaralo inacxe neki kontraefekat nisam osetila

: zorica - 7. septembar 2007 11:33:43(UTC)
Ja sam pila ginipral u prvoj trudnoći i pila sam ga sve od početka 4 do kraja 8 mjeseca trudnoće.Meni je doktorka rekla da moram da ga pijem jer mi je maternica nisko pa da nebi došlo do prijevremenog poroda taj ginipral se pije za prčvršćivanje ploda.
Ali 2 dana prije termina ja sam se porodila sasvim normalni i lagano.svim trudnicama pa i sebi želim takav isti porod.

: Gost - 29. oktobar 2006 0:56:00(UTC)
Pila sam ginipral, negde na pola trudnoce, popila jednu kutiji i prestala, naravno u kombinaciji sa verapamilom, i jesam po malo imala drhtavice. Nisam pila vise od te jedne kutije, nisam se porodila pre termina, vec tacno na termin.

: Gost - 28. oktobar 2006 12:43:00(UTC)
Ja sam pila dve nedelje ginipral i verapamil zbog kontrakcija. Ok sam podnosila, a od pre tri dana koristim vaginalete Utrogestan koje su takodje za kontrakcije, odnosno protiv prevremenog porodjaja.

: Gost - 18. oktobar 2006 0:34:00(UTC)
U prvoj trudnoći sam ga pila zbog kontrakcija. Teško sam ga podnosila, bio mi je očajan. Jednom sam samo popila pola Verapamila i više nisam. Ruke su mi se tresle, nisam mogla ni da stojim, ni da sedim. Srce mi je strašno lupalo. Ufff.

Sada su mi prepisali ponovo Gynipral. Na 6h. Srce je počelo da mi lupa ponovo. E sada, ni prvi put nije na početku, tek posle par nedelja korišćenja.
Neću da pijem Verapamil. Mislim da mi više šteti nego koristi.
Sada su mi prepisali Gynipral jer mi je beba nisko, jer sam se davno porodila prvi put i jer sam ga pila i u prvoj trudnoći.

Kada se mora, šta da se radi caos

: Gost - 15. oktobar 2006 14:07:00(UTC)
I ja sam na pocetku trudnoce pila partusisten,posle mi je prepisan ginipral,koji sam pila negde do ulaska mislim u deveti mesec.Verapamil sam takodje dobila ali sam ga uzela samo po potrebi kad sam osetila lupanje srca,ali to nije bilo cesto.
Docekala sam pun termin,i sto se sada ja ponekad zezam,jedva su me otvorili.
danas su ti svi lekovi maltene normalna stvar,ili ih lekari daju na izvolte.
Opusti se ti i uzivaj,sve to ide u "rok sluzbe.Sto se mora nije tesko!
caos

: Gost - 13. oktobar 2006 2:08:00(UTC)
Ginipral i Partusisten se daju radi sprecavanja prevremenog porodjaja, odnosno ukoliko se kontrakcije jave u toku trudnoce (ili doktor to posumnja). Kod nas se jako cesto prepisuju.
U prvoj trudnoci sam ga pila od 4 meseca ukinut je kada sam usla u 9ti. dobila sam uz njega i verapamil, za koji mi je receno da pijem ukoliko imam lupanje srca. Ja ga nisam pila (na svoju odgovornost), a to lupanje srca je prilicno brzo prestalo (valjda se organizam navikao).

: Gost - 11. oktobar 2006 19:37:00(UTC)
pila sam i ja, ukinuli su mi kad sam usla u deveti mesec. Iako se pije u kombinaciji sa verapamilon, ja verapamil nisam pila jer nisam imala ubrzano lupanje srca. Inace lek zatvara grlic i opusta matericu, verovatni ti je stomak bio tvrd.

: Gost - 11. oktobar 2006 16:10:00(UTC)
u obe trudnoce sam pila uz verapamil,nista strasno,ukida se u 36 nedelji bar je meni tako receno pre tri meseca dok sam jos bila trudnjaca icon_wink

: Gost - 11. oktobar 2006 12:34:00(UTC)
Popila sam samo jednu turu leka i porodila se sedam dana nakon termina.Nisam osecala nikakve tegobe.

: Gost - 10. oktobar 2006 23:39:00(UTC)
Tri mjeseca sam bila na infuziju sa ginipralom,ali nisam imala nikakvih poteškoća od njega.

: Gost - 10. oktobar 2006 22:15:00(UTC)
Veki

Meni su prepisali Partusisten i ja ga pijem od petog meseca, koliko sam ja upucune i koliko sam proverila sve je apsolutno idividualno.

Manana

Reci mi posle koliko si se nakon ukidanja ginaprala porodila naime kada ti je ukinut, taj lek.

: Gost - 10. oktobar 2006 22:15:00(UTC)
Ja sam ga pila od cetvrtog meseca pa do pocetka devetog. U pocetku 4x1/2 a na kraju 6x1. Imala sam drhtavice i ubrzan rad srca ali to nemoj da te plasi, tako je skoro svima.
Za bebu se mora caos

: Gost - 10. oktobar 2006 20:47:00(UTC)
Pila sam ga ja u kombinaciji sa verapamilom i to jer mi se u 5. mesecu skratio grlic materice od prevelikog napora.Ali pije ga dosta trudnica,nije to nista strasno.

: Gost - 10. oktobar 2006 18:33:00(UTC)
Danas sam bila na pregledu i prepisan mi je ginipral. Da li je neko vec pio taj lek i kako ste se osecale? :(