Obaveštenja

Icon
Error

: roko - 14. mart 2010 13:38:50(UTC)
jedno večer da više NI ČUUUT!!!

: Ksenija 09 - 10. mart 2010 19:01:35(UTC)
Potpisujem.

: kika - 8. mart 2010 16:17:03(UTC)
Kao i neki pre mene kazem - zavisi od bake. Gavrila cesto ostavljam kod mojih i ni najmanje nemam grize savesti prema njemu zato sto imam puno poverenje u njih. Niti ga trpaju slatkisima, niti mu dozvoljavaju ono sto mu ja ne dozvoljavam, provode vise vremena sa njim napolju nego ja itd. U svakom slucaju meni to mnogo znaci, skoro smo ga ostavili na nekoliko dana da bismo mm i ja otisli na skijanje i ni jednog momenta niti je plakao, niti nas trazio, kad smo dosli po njega samo nas je konstatovao i nastavio da se igra Za dve nedelje planiramo put od nekih 5 dana i ja ni najmanje nemam strah od toga kako ce on podneti odvajanje. Opet kazem, sve zavisi od baba i deda, da se bilo ko ponasa prema njemu onako kako se meni ne dopada sigurno ga ne bih ostavljala u toj meri

UPRAVO TAKO , ZAVISI OD BAKE.
AKO JE BABA SVESNA TOGA DA JE BABA, I DA UME U TOME DA UZIVA, TO JE DIVNO...I ZA SVAKO POSTOVANJE....

AKO BABA MISLI DA JE SAM BOG, ONDA....BEZTE GLAVOM BEZ OBZIRA.

: GaGaT - 7. mart 2010 19:12:07(UTC)
Jooooj da je meni baka - servis bar na jedno vece...Drage mame nemate pojma kako je tesko kad ste udaljeni hiljadama kilometara od svojih....Ja sanjam o baka-servisu :(

: nacafaca - 6. mart 2010 12:52:09(UTC)
Nemam nista protiv ako postuju ono sto ja kazem a ja nisam mnogo stoga po tom pitanju ;) ali taj baka servis koristim samo kada moji dodju ovde ili ja odem za bg.

: katarina - 5. mart 2010 20:46:36(UTC)
I JA ostavljam Janu i kod moje mame i kod svekrve..i njima a i meni i mm je lepo bogami kad mozemo na nekoliko dana da odemo bez deteta.

: mima80 - 5. mart 2010 20:16:30(UTC)
Kao i neki pre mene kazem - zavisi od bake. Gavrila cesto ostavljam kod mojih i ni najmanje nemam grize savesti prema njemu zato sto imam puno poverenje u njih. Niti ga trpaju slatkisima, niti mu dozvoljavaju ono sto mu ja ne dozvoljavam, provode vise vremena sa njim napolju nego ja itd. U svakom slucaju meni to mnogo znaci, skoro smo ga ostavili na nekoliko dana da bismo mm i ja otisli na skijanje i ni jednog momenta niti je plakao, niti nas trazio, kad smo dosli po njega samo nas je konstatovao i nastavio da se igra icon_lol Za dve nedelje planiramo put od nekih 5 dana i ja ni najmanje nemam strah od toga kako ce on podneti odvajanje. Opet kazem, sve zavisi od baba i deda, da se bilo ko ponasa prema njemu onako kako se meni ne dopada sigurno ga ne bih ostavljala u toj meri

: Praslin - 3. mart 2010 17:29:50(UTC)
Mi baka servis skoro da i ne koristimo. Moji su 200km od mene i mama pricuva Anju samo kada ja treba da odem kod frizera,posto mi je frizer u rodnom gradu. :) I tada odem cim bebac zaspi i vratim se pre nego sto se probudi. Sveki ima 60 godina i ne moze da se izbori sa detetom koje je puno energije kao Anja sada a dok je bila mnja sveki se plasila da ostane sama sa njom. Sada tek ne moze da je cuva jer je imala operaciju raka grla. Oporavak ce dugo trajati. Ne znam da li sam za ili protiv jer jednostavo jako retko nam neko drugi cuva dete. Za ovih 15 meseci to se desilo najvise 10 puta. Mala krece u vrtic uskoro i mislim da je mnogo bolje da bude sa svojim vrsnjacima nego sa babama i dedama.

: sladjanam - 2. mart 2010 23:21:13(UTC)
PROTIV BAKA SERVISA!!

Moja majka nije blizu, ne živimo u istom gradu, a i kad bi živele, nisam baš sigurna kako bi to funkcionisalo, pošto se jai ona oko mnogo stvari ne slažemo. Ali sigurna sam da bi uvažila način na koji bih dahranim dete ili kako bih želela da provodi dan. Ali, iskreno, iako je ona mladja baka, mislim da je konačno iškolovala decu, i našla malo vremena da dovede svoj život u red: uči engleski, završila je kurs za kompjutere pa sad surfa netom, čita... Bila bih za to da ga ponekad pričuva, ali ne bih joj mogla nametnuti tu obavezu da mi pazi dete po 8 ili više sati dnevno.

E, sad, sa svekrvom trenutno živim, ali još samo mesec dana, i ona je malo starija baka, koja već ima jedno unuče, od koga su napravili razmaženo derište, kome niko ne može ništa da odbije, i kome niko ništa ne može da zabrani. Na primeru ovog klinca sam videla šta naprave baba i deda od deteta i rešila sam da se to mom detetu neće dogoditi, pa makar ja ne radila, i sedela kući da ga čuvam. Ne želim da spominjem kako me nervira sveki što svaki put kad ja nešto kažem o svom detetu, ona kaže kako je ona to već prošla sa svojim prvim unukom (tipa mali me upiškio, ona odmah kaže: ih, koliko je puta mene moj prvi unuk upiškio..). To malo izgleda patološki, zato što se to ponavlja u milion situacija. Kao da sebe vidi kao majku tom unučetu. Njoj nikad nije teško da mu kuva, da mu udovoljava na razne načine, kad je bio mali klinac je pitao zašto ona ima veće grudi od njegove mame, i ona mu je dozvolila da se igra sa njenim grudima (fuuuuj), relativno skoro je mali otkrio da devojčice imaju drugačiju pišu od dečaka, pa je jurio babu po kući da joj se zavuče ispod suknje da vidi kakvu to pišu imaju žene, i baba je malo viknula na njega, i naravno nije rekla ništa njegovim roditeljima. Da ne spominjem kako zna da iskritikuje njegove roditelje, kako oni tako vaspitavaju decu, pa moraju nešto i da mu zabrane, a ona prva mu nikad ništa nije zabranila. I da, ono što me najviše nervira je to JA pa JA, ona je naj sasvim nabolja baka, ceo život se žrtvuje za nekog, i pošto joj sad prvi unuk ide u drugi razred, pošteno se nameračila da moje dete krene da razmazi, već je krenula sa pričama kako baka njemu nikad ništa neće da zabrani, kako jedva čeka da počne da je čupa(!!!!), itd. I taj trip, kako se unuče najviše voli, više nego svoje rođeno dete(uzgred, starijem sinu su kupili stan, a mm i ja idemo da živimo privatno, u jednosoban, dok mi ne budemo mogli da skupimo pare da kupimo njima neki manji stan, a da nam oni ustupe svoj trosobni.) , to mi ide na živce više od svega.
U prvih godinu dana, pošto ionako nemam posao, ja ću čuvati malog, i ova baka će ga viđati na po pola sata, sat, dnevno, ili kad baš moram negde da odem, a muž ne može da ga pripazi. Da ne spominjem, kako me svekar svaki dan pita kad će mali početi da jede slanine, i kako mu je ispred nosa neki dan tutnuo kolač, zato što se mali nešto plazio. A nema ni tri meseca!!!
A posle godinu dana, planiram jaslice, pa vrtić. Biće mu sigurno lepše sa svojom generacijom, od baba i deda nema šta dobro i kreativno da nauči. Da deca treba da provode vreme s babama i dedama, babe bi rađale decu.

: Blue - 16. februar 2010 0:47:40(UTC)
PROTIV PROTIV PROTIV!!! batina batina batina (ovaj što dobija batine sam ja) galamdzija

Ostavljam ga samo kod moje mame i to u extremnim situacijama, ali ni ona nije kako treba. Po njoj ja sam nenormalna što detetu OD PET MESECI neću da dam PLAZMU jer Bože moj JA SAM JE JELA, što izbegavam kupovne sokove pune šećera, itd da ne davim sad. u svakom slučaju ona će s vremena na vreme uraditi suprotno od onoga što joj kažem, ali opet ona će ga i najbolje paziti to znam.

Kod sveki je ostao jednom SAMO JEDNOM i to na nepunih 10 minuta, dok sam ja otišla do radnje da mu kupim kašicu. Kad sam se vratila zatekla sam dete na FOTELJI icon_exclaim kako plače iz sveg glasa, Bog sveti zna od kad, dok ona pravi zapršku za pasulj. icon_evil

Ako ga ne upišem u jasle sa godinu dana nema šanse da ga ostavljam bilo kome! Ali najviše me boli što ne mogu 100% da imam poverenja u svoju majku. Ona je jako čista i pedantna za razliku od sveki, čije su unuke jele sa prašnjavog poda gde svi ulazimo obuveni, znam da će Alex kod moje mame biti sit, suv, srećan i voljen, ali znam da neće postupati onako kako ja to radim. Npr, ako joj kažem da danas jede povrće ona će mu spremiti nešto drugo galamdzija

: Hubba Bubba - 15. februar 2010 1:29:09(UTC)
Ja licno imam lose iskustvo, ali da su nam babe i dede drugaciji dobro bi mi dosla pomoc! Zato, ZIVEO VRTIC!

: RenataP - 13. februar 2010 13:04:15(UTC)
Slazem se. Ja sam nosila dete kod baka,2 dana nedeljno i nisam je mogla kontrolisati. Pocelaje sa histerijom jer mama i tata ne dopustaju onoliko koliko bake i deke....Nisu ni sva deca ista ali u mom slucaju odgovor je ne vestica

: Natasa - 11. februar 2010 17:42:38(UTC)
Nisam za to da decu cuvaju bake i deke (mislim na svaki dan kad roditelji rade). Vise sam za to da dete ide u vrtic, da se druzi sa vrsnjacima i raste i sazreva u njihovom drustvu. Naravno, treba da ide kod bake i deke da prespava, da se igra sa njima, da ga vode u setnje, parkice, jer ce dete to da pamti. Ali da svaki dan po 8 sati provodi sa njima, ne znam na sta bi to licilo, jer naravno tamo je sve dopusteno i mislim da bi sve sto kod mene znaci -no no- kod njih palo u vodu.

: LediIv - 2. februar 2010 22:08:48(UTC)
lilly, ne brini, bice to ok. ja sam to upravo shvatila u poslednje vreme kako je lena malo porasla. moji i kod jednih i kod drugih baba i deda idu bas cesto, i tamo im je sve i svasta dozvoljeno, slatkisi pljuste icon_rolleyes ... ja sam mislila da su izgubljeni za sva vremena. ali nije tako. kad su mali jesu malo razmazeni, ali bili bi verovatno i da su sa mnom po ceo dan. sad kako je lena veca tacno zna sta ne sme, i zna da neke od tih stvari sme kod baba i deda (i to su uglanvom sitnice, naranvo, pa nece ni oni zivotno da ih ugroze) i mislim da se tamo izdovolji, jos uz to ima car zabranjenog voca. ali sam u poslednje vreme shvatila da je ona itekako razlucila sta mi smatramo dobrim a sta losim i sta je pozeljno a sta ne. e sad, sto nekad igra mimo pravila, kao sto rekoh, to je car zabranjenog voca, ali meni je vazno da neke osnovne stvari ipak uci i usvaja...
sto su stariji sve vise mi je uocljivo da su mama i tata ipak mama i tata. za to uopste nemoj da se brines icon_wink

: lillyblue - 2. februar 2010 17:22:13(UTC)
Kod mene je situacija u zadnje vreme bila takva da mi je dete vise bilo kod mojih nego u svojoj kuci. Oni su jedini kojima bih poverila dete i imam apsolutno poverenje u njih, paze ga bolje nego ja. par puta smo razgovarali na temu toga sto ga previse maze i dopustaju mu, ali oni drugacije ne mogu, a ja nisam trenutno u poziciji da im odredjujem uslove pod kojim ce da ga cuvaju , jer se i ovako zrtvuju, sto fizicki to materijalno, tako da bih bila jaaaako nezahvalna kad bih im pametovala. Mada to su neke sitnice tipa da mu dopustaju da se ponasa kao mali 'arambasa, ali nadam se da ce to da se sredi kad ja preuzmem stvari u svoje ruke.

: tesha - 2. februar 2010 16:45:42(UTC)
Da bake i deke nema ja nebih mogla da radim,cerkica mi nije primljena u vrtic,bolje da je cuva baka nego neka zena koju ni ne znam.U svakom slucaju nemam nista protiv toga.Moje detinjstvo je jednim delom ulepsano za sto sam provodila neko vreme kod bake i srecna sam zbog toga i nosim samo lepe uspomene.I zasto bi ja to uskracivala mom detetu. Uzivaju oboje kad su zajedno.Sto se tice vaspitanja naravno da je vaspitavamo mm i ja,kod bake znam da sve moze...naravno i ja sam dobija kod moje...ona zna da kod bake neke stvari sme kuci ne sme i lepo smo se dogovorili oko toga... bravo

: sanjas - 30. januar 2010 9:39:36(UTC)
Mislim da sve zavisi od toga kakve su te bake.Ne slazem se da sve sve dopustaju.Mislim da bih mogla reci da sam ja u nekim stvarima popustljivija prema Marku nego bake.
Kod nas baka servis odlicno funkcionise i nama je to spas,jer da je nema bilo bi jako tesko.U selu nemaju jaslice,a vrtic je od pola osam do dva za decu koja spavaju,a za drugu do pola dvanaest.A nase radno vreme je duze od toga. icon_wink
Pravila mora da postoje.Zna se sta se sme,a sta ne i vazi isto i kad smo mi tu i kad nismo.I onda nema zabune.Dete ima svoj ritam koji se uvek postuje.Tacno odredjene obroke,bez slatkisa tokom celog dana,vreme za spavanje...
Slazem se da je deci najbolje sa decom u vrticu,ali nije to uvek izvodljivo.Zato zivele bake!

: sandra78 - 23. januar 2010 0:48:30(UTC)
Protiv servisa ove vrste!!!! Moje iskustvo je takvo...bilo moji ili roditelji mm...nikako,vidjanje ok,deca vole babe i dede ali svakodnevno cuvanje po vise sati...vaspitavanje...ne nikako

: cipelica - 12. januar 2010 16:30:15(UTC)
Protiv baka i deka servisa.Decu vidjaju jednom ili dva puta godisnje.Niti su deca navikla na njihov ritam zivota i obaveza,niti su oni spremni da prihvate njihov tempo.Daljina i vreme koje ne provodimo zajedno su jos jedan razlog u nizu...

: zelenizub - 12. januar 2010 14:14:41(UTC)
Baka i deka servis? Zavisi od bake i deke i to samo na par sati. To je moje misljenje barem u mojoj situaciji je tako jer sto god da im kazem kako ja radim oni imaju svoje metode i rade po svome oglusavajuci se na moju svaku tako da ja dete ostavim na sat vremena i to kad spava icon_wink kako bude veci verovatno ce steci svoj red i onda cu mozda oci da ga malo duze ostavljam ali da ga cuvaju oni kad pocnem da radim nema sanse, nego u obdaniste sa decom!

: kika - 12. januar 2010 12:39:59(UTC)
....I NIKO IM NE BRANI DA VOLE I DA ZVEKECU NA SAV GLAS TO CUVENO JAAAAAAAAAAAAAAAAAA..........

ALI , MI NE MORAMO DA PRISTANEMO NA TO..........

JER U NASIM GLAVAMA I SRCIMA JE DOMINANTNO *DEEEEEEEEEEEEEEETE* ..........

: kika - 12. januar 2010 12:37:37(UTC)
HVALA BOGU , BOGATSTVO JE IMATI BABE I DEDE , BOGATSTVO, I NORMALNO JE DA ONI IMAJU UZAJAMNU LJUBAV, I ONI KA UNUCIMA I UNUCAD KA NJIMA, PA TO JE LEPO...
ALI KADA DETE POCINJU DA CIMAJU, DA SE OGLUSUJU O DOGOVORE, O DETETOVE POTREBE , DA GA GUSE SVOJIM POTREBAMA ( *IDES SA MAMOM I TATOM DA SE SETAS A BABU I NE PITAS?* )....ONDA SEPITAS GDE JE POCETAK OTKRIVANJA PATOLOGIJE....I DA NEKO NE KAPIRA STA JE UZIVANCIJA I LJUBAV I PAZNJA, A STA JE PRESOVANJE, DOMINACIJA, OGOVARANJE IZA LEDJA, ISCUDJAVANJE ....

A TO VIDIS U TOME, KAO, JAO VOLIM VISE OVOG ILI ONOG....PA KAKO MOZES UOPSTE MERITI LJUBAV, SVAKA TREBA DA JE UZIVANJE I PAZNJA NA SVOJ NACIN.....KAKO MOGU DA MERIM DA LI VISE VOLIM SVOJE DETE ILI SVOJU MAJKU...KAKO MOGU DA MERIM DA LI VISE VOLIM MUZA ILI DETE ....BRATA ILI MUZA....SESTRU ILI NJENU DECU.....TO SU SVE GLUPSOTI KOJE GOVORE O TOME, DA LJUDI IMAJU POTREBU DA BUDU GLAVNE ZVEZDE , DOMINANTNI....

AKO BABA KAZE VOLIM VISE UNUCE, TO SAMO ZNACI *JAAAAAAAAAAAA OVDE NAJVISE VOLIM, DAKLE, MENE ZA PREDSEDNIKA!!!!*

A SVI VI, I SIN I NUZNO ZLO ZNAHA, SVI VI DA MI SE DIVITE I DA MI SVE AMINUJETE , JER JAAAAAAAAAAA VOLIM NAJVISE, I JAAAAAAAAAAAA NAJBOLEJ ZNAM I UMEM, I STO MEEEEEEEEEEEENEEEEEEEEEEEE NE PITATE DAL MOZETE DA IDETE DA PISKITE.

ETO TO JE TO U PREVODU, SAMO NEKE OD NAS TO SHVATE PRE NEKE KASNIJE...

DIVNO JE IMATI BABU I DEDU KOJI UMEJU DA UZIVAJU I DA SE RADUJU NAJPRE JEDNO DRUGOM , A ONDA POTOMCIMA, I DA ZIVE AKTIVNO I ISPUNJENO SVOJ BRAK I SVOJE ZIVOTE, A ONDA DA OPUSTENO UZIVAJU SA UNUCIMA.....

ALI TO JE RETKO.....STVARNOST JE NESTO DRUGO....I UZIVAM DA UCIM OD TIH DIVNIH MALOBROJNIH LJUDI, PREMA KOJIMA IMAM POSTOVANJE , JER OD NJIH SE UCI....

: rozga - 12. januar 2010 9:21:07(UTC)
Jao, kako protiv! Nikad ne bi bila protiv. Samo da su mi tu. A nijedna nije. I mnogo mi je zao, Marko se mnogo raduje kad ih vidi. Mislim da deca treba da budu sa decom, ali treba da budu i sa bakam i dekama. Treba naci pravu meru.

: katarina - 11. januar 2010 20:51:20(UTC)
a sto se moje mame tice i njoj ostavljam Janu kad god odem na nedelju dana ili 2 nedelje je sama kod babe u goste i obe uzivaju!

: katarina - 11. januar 2010 20:48:43(UTC)
Svako ima svoj stav sto se baka i deka tice a ja sam za to da se i oni malo integrisu i imaju udela u odrastanju unucadi..zasto im zabranjivati?Pa nisam ja pametnija od moje svekrve koja je odgajila 4 svoje i 4 starija unucad ...ako ima volje i vremena naravno da cu dete pre ostaviti njoj nego nekoj drugoj zeni.Svekrva mi je mlada i sposobna zena kad ima vremena cuva je ,kad nema snalazim se..nije u obavezi da to radi al ako hoce zahvalna sam joj..:Vaspitavanje deteta je nase i ne moze je ona razmaziti ako je 2 dana u nedelji kod nje recimo...Jana voli da ode kod babe i dede i ja joj dozvoljavam da ode kad god hoce a ako s i s nemaju vremena kazu joj kad moze doci..uz uzajamno razumevanje moze se uspostaviti jedan zdrav i normalan odnos kao sto imamo mi ..

: Leptir - 11. januar 2010 17:06:22(UTC)
Od 12 meseci mm i ja smo sami sa sinom 10 meseci i ona 2 meseca dok smo u Srbiji on je stalno sa nama,toliko smo se nekako navikli da mi je cudno kad ga ostavim na par sati kod bake. Stalno mislim na njega,zovem,ne mogu nekako da se opustim.
Naravno da sam za vrtic i da dete bude sa decom jer sam mu iovako ja dosadila a ne jos baba icon_lol

Lepo je otici vikendom na rucak,ili kad su svadbe pa da pricuvaju al da stalno bude kod njih,neka hvala! Mada moj mama i sveki su relativno mlade i radice jos iha haj...

: Iva&Lule - 11. januar 2010 16:32:22(UTC)
Citat:
pejana - 11/1/2010 15:08

Citat:
kika - 11/1/2010 13:00  JEDNOSTAVNO, OPAKE SU BABE I DEDE KOJE NE SHVATAJU DA IM JE RODITELJSKA ULOGA DAVNO DATA I DA SU JE ISPUNILI DAVNO , A A JE BITI BABA I DEDA NESTO DRUGO... I NEBILOZNO JE DA VOLIS VISE UNUCE NEGO DETE... SVAKO SE ISKRENO VOLI NA SVOJ NACIN..

Ovo je bas lepo receno i u potpunosti se slazem!

Vala Kika,sroz je nebulozno da se unuce vise voli od sopstvenog deteta icon_eek to kada cujem nervni slom dobijem :)

Ja jos nisam bila trudna,a meni svekrva kaze: videces Ivana,kada budem imala bebu ja i tvoja mama ima da je volimo najvise na svetu sok Reko stvarno? Ajde da pitamo moju mamu koga vise voli svoju decu ili unucice...Moja majka je uvek govorila,prvo moja deca pa posle unucici,ja sam ih svo troje ispod srca nosila i za njih bi oci iskopala,ako treba...CARICA!

Moj svekar kaze pred mojim roditeljima,sestrom i bratom kako se unuce najvise voli i da nikog nije voleo kao Luku :) A moja setra ga pita: Prijatelju,sta ti je draze potkoshulja ili kosulja :) Ovaj ostao zabezeknut nije znao sta da kaze...

Pita moja sestra mog tatu(inace ja sam najmladja) koga si se vise uzeleo da vidis cerku ili unuka...Odgovor: da ti kazem pravo,jedva cekam moje dete da vidim,ona mi je ziva rana,godinu dana je nisam video...

Meni je to neshvatljivo,bilo bi mi zao sutra da izjavim tako nsto pred mojim sinom,kako njegovo dete vise volim,naravno volecu,ali moje dete je MOJE dete i on mi je na prvom mestu,nije ista ljubav u pitanju...Zato se ne kajem sto ne radim jos uvek,posvecena sam mu od prvog dana,nista nisma propustila do sada u njegovom odrastanju sve znam i sve sam videla...Jednostavno ako sada propustim,normalno je da cu se sutra grabiti za unucice da bi nadoknadila propusteno...Ali jednostavno ne verujem da bi nekog mogla vise da volim od mog sina ili sutra moje dece,glupost nad glupostima!

: Iva&Lule - 11. januar 2010 16:20:32(UTC)
Kika bravo sve si lepo objasnila :)

Ja nisam za to da babe i dede cuvaju decu,bez obzira da li su to moji roditelji ili roditelji od mm....Ako oba roditelja rade dete u vrtic,ako je kao kod nas situacija ja ga cuvam i vodim red o svemu...Nikad nije prenatrpan odecom,niti me je strah da mu je zima oblacim ga normalno...Ne jede sto glupoti,ne gricka po ceo dan slatkishe i slanishe,ne naliva se sokovima,zna se kad spava,jede,seta,igra se,koliko moze da gleda crtani...IMA JEDNOSTAVNO DETE RED! Moj muz sam cesto prokomentarise:jaoj kakvo bi nam dete bilo da ga cuvaju baba i deda,popeo bi nam se na glavu,jer kod babe i dede sve moze i sve je dozvoljeno,a u nekim stvarima strasno paranoisu i glupiraju se...Mog muza su cuvali baba i deda do 9-te godine,sta da vam kazem sva deca leti nose kratke majice,srotceve,a on u dugackim pantalona icon_eek Zasto? Zato da ne bi pao i ogulio kolena icon_lol
Ostavim pre neki dan i jutros dete kod svekra,kako bih otisla kod lekara,kada se vratim katastrofa! Sve razbacano,igracke u svim sobama,hodniku,prekrivaci sa troseda i fotelje skinuti jer se i deda glupira...A kada je sam i kada se igramo zajedno on samo rasturi u dnevnoj sobi ili tu oko coska gde mu stoje igracke...Dedu je vecito strah da je on gladan,iako sam sto puta objasnila da ima 3 obroka i dve uzine i da on jede sve...I cim me nema odmah deda otvara 5 vrsta keksova,da unuce ne bude hladno sok on otvara,ja sklanjam i tako u krug...Sreca ovaj mali zna koji su njegovi keksici pa trazi te,nece dedine filovane gluposti..
Moji isto nisu bolji tj.moj tata....Kada je imao devet meseci i bili kod mojih,ja spremim dete da spava,poljubim ga,dam mu flasicu i igracku i izlazim iz sobe,on cim popije mleko odmah zaspi...A moj tata,jaoooj nisi normalna ostavljas dete samo,zasto ne ides da ga ljuljas da zaspi(navikao,jer moja snaja i dan danas ljulja moju bratanicu,a ima 3 godine) on krene u sobu da ga uzme,ja ga vucem za rukav i dok smo se tako cimali,na posletku kada je otisao dete zagrlilo igracku i spava u najvece:) I posle kada je video da mi tako funkcionisemo,e onda sledi ono sine svaka ti cast :)

Isto i za kupanje u koritu,meni nije padao napamet da ga kupam u koritu,da se ja zezam sto puta da sipam i prosipam vodu,pa nisam luda da sebi komplikujem zivot,em nemam ni kadu nego tush kabinu...Ako su mi u porodilistu rekli da ga kupam na onoj lezaljci,sta imaju oni da kukaju kako to ne valja za bebu...Posle se kupao u onoj stolici gde sedi,a cim je poceo da stoji kupao se kao i mi,drsi se i mi ga kupamo,nashamponisemo i tushem isperemo...Letos kod mojih za zivu glavu ne bi taj seo da se kupa u koritu(a moja bratanica nema sanse da stoji i da je tusiraju) ja ssam sebi dosta olaksala,sama sam ga cuvala i negovala,i nije trebalo nista da komplikujem...Hvala Bogu da je tako,pa i sa detetom danas nemam problema i zacas se dogovorimo i lepo funkcionisemo...

Legne dete da gleda crtani i deda trci sa cebetom da ga pokrije(a u stanu 25c) ne trebam ja nista da kazem,Luka odmah: necu da me pokivas vlucina mi :)
Dodji da ti deda da malo soka: necuuuu,mama daj vodeeee :)

Znaci, ja nisam NIKAKO za to da babe i dede cuvaju decu,majke mi jer retko koja svekrva ili pa majka ce poslusati kako da postupa sa detetom,jer sve rade krijuci i misle da bolje znaju,tako da vise stete nego koristi..Opet,cast izuzecima!

: pejana - 11. januar 2010 16:08:54(UTC)

Citat:
kika - 11/1/2010 13:00  JEDNOSTAVNO, OPAKE SU BABE I DEDE KOJE NE SHVATAJU DA IM JE RODITELJSKA ULOGA DAVNO DATA I DA SU JE ISPUNILI DAVNO , A A JE BITI BABA I DEDA NESTO DRUGO... I NEBILOZNO JE DA VOLIS VISE UNUCE NEGO DETE... SVAKO SE ISKRENO VOLI NA SVOJ NACIN..

Ovo je bas lepo receno i u potpunosti se slazem!

: kika - 11. januar 2010 15:16:05(UTC)
IZVINJAVAM SE NA GOMILI PRAVOPISNIH GRESAKA....

: kika - 11. januar 2010 15:03:17(UTC)
BABE I DEDE TREBA DA UZIVAJU U SVOJIM GODINAMA, I U SVOJOJ PAMETI....I DA IM UNUCI BUDU RADOST A NE OBAVEZA I SMISAO ZIVOTA...
INACE , VRTLOG SUJETE , DOMINACIJE, POSESIVNOSTI KAD TAD POSTANE URAGAN...

E ONDA GLEDAJTE CIJA JE KUCICA IZ OZA JACA, I CIJI BRAK SE PRE RASPADNE, MA KOLIKO BIO ( NE ) KVALITETAN....NJIHOV, ILI VAS....

: kika - 11. januar 2010 15:00:57(UTC)
I NISU ONI KRIVI STO SU TAKVI, JER SU ( KAKO SAMI KAZU, SAVRSENI I SVE NAJBOLJE ZNAJU...)
OK.....U TO 10000% VERUJEM, DA UOSPTE NE UMEJU DRUGACIJE, TE BABE I DEDE, NE DA VERUJEM NEGO SU 1000 PUTA DOKAZALI, DA NE UMEJU DRUGACIJE, A ZA NJH JE TO IDELAN NACIN CUVANJA.

ALI TO NE ZNACI DA MI KAO RODITELJI TREBA DA PRISTANEMO NA TO SAMO DA SE NEKO NE BI UVREDIO....LJUTIO....HISTERISAO....

JER NE ZELIM DA NAS DETE SUTRA PITA *STO ME NISTE DRUGACIJE VASPITALI, HRTANILI, GAJILI, USEMRAVALI, STO STE DOPUSTILI DA SE DESAVA NESTO SA CIME SE NE SLAZETE I O CEMU STE MISLILI DA TREBA DRUGACIJE?*

JEDNOSTAVNO, OPAKE SU BABE I DEDE KOJE NE SHVATAJU DA IM JE RODITELJSKA ULOGA DAVNO DATA I DA SU JE ISPUNILI DAVNO , A A JE BITI BABA I DEDA NESTO DRUGO...
I NEBILOZNO JE DA VOLIS VISE UNUCE NEGO DETE...
SVAKO SE ISKRENO VOLI NA SVOJ NACIN...
DA LI VISE VOLIM MAMU ILI CERKU ?
GLUPOSTI...JEDU VOLIM JAO DETE, JEDU VOLIM KAO RODITELJ, KAKVE PA TO VEZE IMA...

A BABE I DEDE, KOJE NEMAJU SVOJ BRAK I SVOJ ZIVOT, I SVOJ SVET, VRLO LAKO UMISLE DA BI SVI BEZ NJIH POCRKALI ...

PA ONDA TREBA PRVO DA SHVATE DA SU SVOG SINA VASPITALI LOSE, AKO JE NESPOSOBAN SAM.....I DA ODMAH POMISLE, DA NEMAJU PRAVO DA TAKO UTICU I NA SINOVLJEVO DETE....

UOPSTE BAKA - SERVIS....JE TERMIN KOJI U STARTU MOZE I DA VREDJA...

I DA SMO PAMETNI, NE BI NIKAD NARPAVILI SITUACIJU U KOJOJ SMO SAMI STVORILI USLOVE DA SE BABE I DEDE SAMI GLORIFIKUJU , POSTAJU SAMOPROKLAMOVANE HEROINE , A MI , POSEBNO SNAHE, NUZNO RASPLODNO ZLO...

: kika - 11. januar 2010 14:49:49(UTC)

kika

Poslato 1/4/2008 16:14 (#249331 - je odgovor na #248921)
Naslov: Re: bake cuvaju decu, da ili ne? Citiraj Odgovori Upozorenje Izbriši

Expert

Poruka: 3010
20001000
NARAVNO DA JE OBDANISTE ZAKON...MOJA IVA IDE OD KADA JE IMALA NEPUNE DVE , ALI I BAKE I DEKE DAJU NEKU POSEBNU TOPLINU DETINJSTVU, IPAK....AKO IMAMO SRECE DA SMO S NJIMA OK.....

AKO STE PAMETNE , DAJTE VASU DECU U VRTICE, JER RETKO KOJA SVEKRVA MOZE DA ODREDI SAMA SEBI MERU U ODLUCIVANJU, A DA NA ISPARANOISE DA JOJ JE NESTO ZABRANJENO USKRACENO DA NIJE POD TEORIJOM ZAVERE....

POSEBNO STO JE RETKO GDE DA SU SVEKRVA I SNAHA IZ SLICNOG SVETA....
I ONDA NIKO NIJE KRIV STO JE TO TAKO, A SVI GRESE, I SVI SU KRIVI...

KRIVE SMO MI , STO SMO MISLILE DA SMO IZABRALE MUZA....A DOBILE CELU PARADU...

: katarina - 10. januar 2010 17:04:35(UTC)
ni ja nisam za bake ako vec postoji vrtic a sa druge strane zahvalna sam mojoj svekrvi sto mi cuva dete kad radimo i ja i mm inace bi morala neku tudju zenu da placam...isla je u vrtic neko popodne baka neko jedna devojka koju sam placala..sad je vec velika ide u skolu a kad radim posle skole ode kod bake a ja sam mirna jer znam ko je cuva...

: Ines - 10. januar 2010 10:03:21(UTC)
Citat:
emili - 3/4/2008 15:26

VRTIC JE ZAKON ,DALEKO SAM I OD MOJE MAME I OD SVEKI NEKAD MI BUDE TESKO ALI NEKAD KAZEM HVALA BOGU DA JE TAKO.MOJA DECA SU MOJA BRIGA NECU DA MI NIKO PRIGOVARA ZNAS CUVALA SAM TI DETE.A STO OBE IMAJU IDEJE O VASPITAVANJU DECE TO JE VEC POSEBNA PRICA.BAKE SU ZA CUVANJE PO SAT VREMENA I TO JEDNOM U NEDELJI.

Potpisujem.

: malisha75 - 9. januar 2010 17:49:45(UTC)
Jos jedan glas ZA.
Presrecna sam sto moja mama hoce da mi cuva sina. Posvecena je, o svemu se konsultujemo, Ivan je obozava, igraju se, postuje moje vaspitne mere. Moj sin je sretan a ja opustena. Kad bude znao da prica, razmislicu i o vrticu. Mog brata i mene je cuvala baka do polaska u zabaviste (predskolsko). Volela bih da i moje dete ima tu privilegiju, ali mi se cini da je uz savremeni stil zivota opravdano dati dete u vrtic vec posle tri godine. E, sad, sve ovo vazi za one koji imaju mogucnosti i baku kojoj veruju. Da nije ovako, i ja bih vec sada razmisljala o vrticu, i bila u problemu oko izbora istog. Pre svega zbog loseg kvaliteta kadra i ishrane, velikih grupa i sl. Ali, to je vec neka druga tema...

: Ksenija 09 - 9. januar 2010 16:28:12(UTC)
Ja sam za umerenost.Godinu -dve do 3 god. baka pa posle vrtić.Nisam za jasle.Moji nisu sami jer imaju jedno drugo,ali bake nemogu da ih čuvaju jer su jako bolesne, a ja bih baš volela da mogu.Bože zdravlja,planiram da čuvam svoje unuke trudeći se da budem u korak sa savremenim trendovima u vaspitanju,naravno ako mi snaje to dopuste smizlica kadtedovatim

: Nataša 86 - 9. januar 2010 13:58:38(UTC)
PROTIV!Svaki komentar je suvišan...Djete ne može vaspitavati 5 ljudi.Vaspitačici ili dadilji mogu da skrenem pažnju na grešku a bake se odmah naljute.Još mi samo treba da se opterećavam svadjama oko sopstvenog djeteta.

: 84d - 11. jul 2009 2:22:28(UTC)
Ja sam apsolutno protiv baka servisa!!!! Vise je razloga....baka je baka i ne moze se sa bebom igrati kao sto to mogu mladi ili najbolje deca.....kod bake uvek sve moze pa posle mame i tate ispadaju babaroge jer naravno da moraju da postavljaju granice...i ono cega se najvise uzasavam jeste to sto bake cim dete zakmeci guraju mu nesto od hrane u usta! A ja se, na primer, bas trudim da svom sinu obezbedim pravilnu ishranu...Baka je baka, i to je dve generacije iznad male bebe, koliko god se voleli, razlike postoje

: rozga - 5. jul 2009 23:25:44(UTC)
Pa evo i jednog glasa za. Mi nemamo tu mogucnost i meni je jaaaako zao zbog toga. Mnogo bih volela da ga cuvaju bake nego da trazim neku zenu preko oglasa. Nama su preporucili da ga ne dajemo do 3 godine u vrtic zato sto je mnogo osetljiv.
Coka78 pa ima svakakvih ljudi i to vazi i za bake i deke. I ja sam prisustvovala svakakvim scenama i bila zabezeknuta. Ali znam moju mamu i svekrvu i znam kako bi one postupale sa Markom i zato mi je zao sto ne mogu one da ga cuvaju. I mene i moju sestru su cuvale bake i deke do zabavista i bilo nam je divnozaljubljen

: Coka78 - 5. jul 2009 14:44:42(UTC)
Evo jos jednog glasa protiv baka servisa. Mi tu dilemu nismo imali jer nemamo ni bake ni deke, i krenuli smo u jaslice, ali i ida imamo izbora sigurno bi ovako postupili. Ja sam odrasla sa bakom i dekom, koji su divni, ali sam bila strasno tuzna i usamljena. Zivnula sam tek kad sam krenula u skolu. Stalno sam se igrala sama, mislim da je to jaaaako lose za dete. I danas kad setam Tea po parkicima, kad vidim bake sa decicom, svaki put se rastuzim. Najcesce je situacija sledeca: ja sa Teom trcim za loptom, vristimo, smejemo se, pustim ga i da se isprlja, stalno smisljamo razne gluposti... dete srecno. A bake najcesce trpaju detetu hranu u usta i vicu nemoj da trcis, isprljaces se, oznojices se, nemoj da vices, nemoj to da diras... Necu da generalizujem, ali sam prisustvovala i nekim uzasnim scenama (u sansi, blizanci u kolicima, jedan uvatio drugog za kosu, a baka kaze: e sad cu da te sprzim?!!? I poce da klikce deci iznad ruke i KOSE upaljacem! Mm i ja ko na iglama, snimili casu vode da polivamo dete ako ne daj boze zatreba), zatim dva puta sam nahvatavala decu koja zamalo da istrce na ulicu a stari deka ili baka 10 metara iza, naravno ne mogu da trce... A o izjavama: da te baka ne cuva, mama i tata bi te prodali ciganima!!! I slicnim da i ne govorim!
Molim vas da niko ne shvati ovaj post pogresno, ovo su neki ekstremi koje sam podelila sa vama, i znam da ima divnih i briznih baka i deka... Samo je moj stav da su babe za decu, one bi ih radjale

: trudna 3 - 5. jul 2009 14:16:43(UTC)
ja sam vise za jaslice,vrtice nwego za bake otuda i moja deca idu od 3 godine u vrtixc ,za pre nije bilo potrebe,ali da jeste sigurno bi isli,ne bih ih ostavljala bakama to je sigurno.
one su takve uglavnom teraju po svom,sve sto ti kazes da ne sme one rade namerno ili slucajno neznam,ali to zna da izludjuje i dovodi do svadja,kod bake uvek sve moze,onda mi ispadamo babaroge kad nesto nedamo jer boze moj baka da...fazoni tipa sta ti znas,ja sam starija ovo ono..tako da glasam za jaslice i vrtice i ako mozete samo tamo..bake su nuzno zlo tj nekad tu da pricuvaju vikendom obicno nocu ili za neke praznike,proslave,a za svaki dan kao redovne cuvaljke ...ne...nikako...

: NIKOLINA - 5. jul 2009 14:07:23(UTC)
mi smo primljeni u jaslice... u medjuvremenu ce biti kod svekrve....isto tako naucili su je sve sto ja branim i ne volim... mene to pogadja...a najvise jer sam je molila neke stvari a ona mene kaze -da,da ,ok i radi po svom :( jedva cekam septembar....

: suza - 28. jun 2009 6:19:28(UTC)
od kad sam se ja udala prica je pocela.posto sam nova pa moram od prilike da vam objasnim,inace sam iz makedonija pa mi ne zamerajte na recnik.otpocetka je bilo se super mi u zaednici,bila sam trudna cuvali su me kao cvece svi okolo.ali od kad se rodi ovo moe malo zlato pakao je poceo,kao prvo rodila se mnogo malena 1,500 beba pa smo se svi uplasili sta ce da radimo sa njom ja sam se u potpunosti zrtvovala nisam htela da radim zelela sam da budem uvek uz nje,ali moja sveka je uvek znala najvise anene .sa konsultaciom sa doktora ja sam znala sta da i dam a sta ne ali ona je uvek krisom davala po nesto u usta i ja sam se nervirala.uvek drugi komsije rodnine i sto ti znam ja znaju vise od mene.i evo mihaela sad ima 2,5 i mi jos uvek se svagamo oko nje,a ono malo pa zna da baba sve dozvoljava pa cim ustane odma je trazi i meni puce film.probala sam i u vrtic ali gabe bili su da je uzmu i kad sam se vratila iz posla bila je velika pricaonica oko nje.i odustala sam .sad sedim kuci imam 27 godina i ne trzi mi se posao zato sto necu da joj ostavim mihaelu jer ce je razmaziti u krajnost,krivo mi je jer ce dete da jede batine a ne ona.usput ako imate neki savet kako da potiknem dee da jede vise molim vas pisite. caos

: Maja_81 - 27. jun 2009 10:09:10(UTC)
Ja sam protiv baka-servisa, zato sam dete i upisala u vrtic sa 9 meseci. Trazi da Vera dodje kod nje za vikend i da prespava u subotu pa da je u nedelju dovedu ali se to retko desava. Kod njih je naucila da kaze "cuti" i ja kad sam cula poludela sam. Jednom prilikom baba je sebi dopustila da Veri skrati siske iako me nije pitala, ja sam poludela i haos napravila i od tad jako retko ide kod nje. Pricam o mojoj svekrvi, ona i muz zive ovde, moja majka je u Srbiji.

: Prex - 12. jun 2009 10:46:58(UTC)
Jao Marice izvini ali slatko me nasmejao tvoj post, a znam da nije uopste smesno jer i sama kroz to prolazim trenutno...naime moja Tara je od komsije naucila da ubacuje "BRE", na primer "Necu BRE da jedem"...ja sam potpuno poludela i nisam prvo znala odakle joj to, pocela je stalno da koristi a mene to potpuno izludjuje i stalno joj skrecem paznju da necu da cujem tu rec u njenom recniku. A onda mi je svekrva priznala da kada se igraju u dvoristu vrlo cesto caskaju sa komsijama ili predju u komsijsko dvoriste da se poigraju, i da je nas komsija koji je inace super i obrazovan je covek i lepo govori, ali namerno je ucio da kaze BRE i da mu je to bilo simpaticno...i komsinica (njegova zena) mu je odmah rekla da prestane i da je ne uci gluposti i da to nije lepo ali Tara je onda namerno krenula da ponavlja to BRE...i sada kad hoce da me nervira stalno to upotrebljava jer zna da mene to nervira i da je stalno opominjem da ne koristi tu "REC" (nije ni rec, ne znam ni kako da je nazovem)...

: maricanis - 10. jun 2009 17:21:18(UTC)
Ja se nadam da ce nasa Lena na jesen u vrtic. Trenutno biramo i ispitujemo privatne vrtice, mada je problem sto jos nema 2godine.

Za sada je svakog dana od 9 do pet cuva svekrva. To ima i dobre i lose strane. Dobre prodju nekako nezapazeno, ali lose -dodje mi da poludim.
Kao prvo stalno kljuka dete keksicima i slatkisima kad izadju u setnju. Ja i muz kad joj kazemo da to ne radi, ona joj kupi pecivo, "mora nesto da jede u parku, kad vidi drugu decu". Necu da pominjem da kad je ja i muz setamo vikendom nista ne jede, i ne buni se, a babu cim vidi odmah trazi keks.

Drugo, zena nje nesto visoko obrazovana, mada se trudi da govori relativno pravilno. Ali eto dete je naucilo da kaze "metni" umesto "stavi" i nikako da je oducimo. Ja sam par puta podviknula Leni, a onda tek shvatila da baba uporno govori "metni" (ne namerno, ali tu rec normalno koristi u svom recniku), i dete posto provodi puno vremena sa njom, uopste nece da kaze stavi.

Onda su tu cudne pesmice. mi joj kuci pustamo Kolibre i pevamo nromalne pesmice za decu. Baba peva neke starinske i ne bas mnogo edukativne za moj ukus: "Juce, prekjuce rodilo se majmunce, p;ace, jauce da mu kupim papuce." Tpo je primer, pa jos tera dete da peva sa njom.
+
Lena je naucila da kaze "kuku meni" i to maksimalno koristi. Jeste smesno na prvi pogled, ali ni malo prijatno.

Baka nam stvarno maksimalno pomaze, al se svaki dan nerviram ponovo zbog nekih sitnica, koje nikako ne mozemo ni muz, ni ja da joj ubacimo u glavu.

Pozdrav,
Marija

: malena89 - 10. jun 2009 15:28:02(UTC)
Ja sam za... ali ja sam za samo za pomoc kad mama neki put ne moze... ja nekad zbog anje ne spavam nocu i bas mi dobro dodje da mi je pricuva moja majka...
stojnicr i ja mislim da tvoja svekrva nece nista uraditi unuku pa baba mu je... svaka normalna baka voli svoje unuce... a to sto se vi ne podnosite to je druga stvar...

: STOJNICR - 9. jun 2009 23:24:30(UTC)
Meni svekrva hoce da cuva decu ali se nepodnosimo,pa se bojim da nije dobro da mi cuva decu

: NIKOLINA - 20. maj 2009 0:59:16(UTC)
nasa ni jedna nije u NS :( i mi predali papire i cekamo....

: Danijela&Jovana - 19. maj 2009 16:23:30(UTC)
Imamo baku u NS koja je raspolozena da cuva Jovanu, ali smo ipak predali papire za vrtic. Iako je baka lepo cuva, bolje da uskoci kad bude bilo potrebno, a da se nasa cica igra sa decom. Ako ne dobijemo vrtic ove godine, valjda cemo sledece.

: maslacak - 19. maj 2009 16:21:48(UTC)
I mi cekamo mesto u jaslicama - prijavili smo se kada je Danica imala 2 meseca, mi se nadamo da krece u septembru. Sada je cuva moja mama, koja je kod nas privremeno od ponedeljka do petka. Za sada mi je to idealno i zbog moje trudnoce a i mama se o svemu konsultuje sa mnom.

: LediIv - 19. maj 2009 16:05:19(UTC)
hej, zhunga, komsinice, u kjoe jaslice ste se prijavili? mi cekamo mesto (i bolje bi im bilo da ga dobijemo icon_twisted ) u jaslicama biser u svetozara markovica... i ivan krece od septembra.
ja ne volim nikako baka servis, ali ga koristim dok moram, tj. dok ivan ne bude primljen u jaslice. i posle cemo g akoristiti dosta za one popodnevno-vecernje potrebe, tu i tamo da prespavaju i sl, ali vise volim da svakodnevna briga o njima bude u mojim rukama i u jaslicama, a babe i dede po zelji i potrebi mimo toga. vec sam o tome pisala, pa necu da se ponavljam...
dodatni razlog sto ne podnosim baka servis, osim vec ranije iznetih, jeste sto to predstavlja veciti izvor rasprava izmedju mene i mm - cija mama je detetu dala ovo, cija ono, kod koga su smeli ovo ili ono, bla, bla... to me nevidjeno smara...

: Zhunga - 19. maj 2009 15:53:30(UTC)
E ovakoc, posto sam ja pocela da radim pre dva meseca (morala sam) onda sam ostavila bebu baka servisu. Cuva je prvenstveno moja mama koja je sva sreca stan do stana. To je jedna savremena baka kojoj najvise na svetu verujem, kratko se dopisemo porukama u toku dana. Ne govorim joj ni sta da kuva za rucak jer znam da ce izbor biti onaj pravi, stim da mi ona naravno uvek kaze sta je kuvala. Svekrva se ukljuci u 2.smenu i ni njoj ne nalazim neke zamerke (ima neke glupave izjave ali na jedno uve mi udje na drugo izadje), imam mnogo drugih briga da bi mi ta bila najvaznija i da bi njoj posvecivala najvise vremena. Bas bih volela
da mi je sveki najveca briga pa da samo mislim o njoj icon_razz
I pored baka servisa sam je upisala u jaslice od septembra pa cemo da vidimo, mix jednog i drugog ce sigurno prijati.

: ana26 - 19. maj 2009 14:19:00(UTC)
A znate sta mene najvise nervira?
KAd ga baka pricuva na sat, sat i po, sto se inace dogadja samo kad ja idem kod lekara (sto je doduse jednom u 15-ak dana) i posle mi pet dana prepricava kakav joj je bio, kako ju je slusao, kako se za mamom nije ni okrenuo i KAKO SE ONA UMORILA, uf, uf i usput napomene da ako ja pocnem skoro da radim moramo naci zenu koja ce da trci za njim, a ona ce da mu sprema klopu (sto ne dolazi u obzir,ako treba ds jede ja mu klopu uvek ostavim, jer dobro znam kako bi mu ona to spremila icon_rolleyes )
TAko da cim nauci da piski u nosu ide u vrtic~!
JA sam za vrtic, definitivno!

: NIKOLINA - 18. maj 2009 16:49:14(UTC)
pa sto se tice mojih ja se ne ustrucavam bilo sta da ima kazem i oni me poslusaju i sloze se ali...ja neznam sta se desava kad ja nisam tu! a znam sta sve dopustaju koliko kod da im ponovim da ne moze! eto,skoro mi bila bivsa razredna i kaze mi da kad ona cuva unuka da mu slanine a da njena cerka to i ne zna!
nesto mi se ne da da je ostavim na cuvanje sad kad sve zna....

: nina***** - 18. maj 2009 6:05:56(UTC)

Citat:
Lavita - 6/3/2009 13:13 ...nema sanse da moja svekrva da vanji nesto sto muz i ja nedamo ili moja mama i zato kazem treba postaviti stvari na svoje mesto a ne da cutite kada svekrva kaze detetu moze smoki a vi ste rekli ne moze ja bi napravila scenu

Da ali sta ako ja ne cutim i ako moja sveki zna tacno sa cime se ja ne slazem i sta mi smeta,ali krisom to od mene radi,ne pred mojim ocima! Na primer,moj svekar i sveki boluju,ali bukvalno boluju od toga da Vuku kupe kinder jaje. To je postalo bolesno malo.Pre kad odemo kod njih,oni mu spremili 10 kinder jaja,da ne ostane slucajno zeljan! Naravno da smo im i mm i ja stavili do znanja da cokolade,tone smokija,grisina i ostalog ne dolaze u obzir! To je pet miliona puta naglaseno! Vuki je isao u vrtic,ali od kada je imao fras ne ide i ne sme da ide jos godinu dana bar.Cuvam ga ja,ali kad imam ispite i moram da ucim,svako popodne ga cuva sveki ili moja mama. Tako ce biti dok ja ne pocnem da radim,a onda vrtic ili neka zena da ga cuva! Ja nisam za baka servis.Jeste da deci trebaju bake i deke jer im ulivaju sigurnost,pruzaju ljubav ali to mogu da im pruze i cestim vidjanjem,a ne celodnevnim druzenjem. Ja zaista imam problem sa sveki oko toga sta sme a sta ne.Problem i jeste u tome sto kada razgovaram sa njom,ona sve odobrava,kaze ok,a onda sve iza ledja radi. Ne bih ni znala,nego od kada je Vuki progovorio,vise nista nije tajna."Jeo ja adu,jaje,keks..." sve mi isprica i ko mu je dao,da li baba,da li deda.Nikad kad smo dosli kod njih,ja nisam videla negde kinder jaje,cokolade,i pre neki dan,kad smo odveli Vuka kod njih,on navalio da otvori jednu fioku u kuhinji i nema sanse da ga odvojimo.Ja uzmem i otvorim,kad tamo mali milion slatkisa! E tad mi je pritisak bio 200! Bas zato sto kriju od mene! Meni ne pada na pamet da se ikada u zivotu prepirem sa njima,to nek radi mm.On im je i rekao svasta,a ja samo da sam mislila da su zreli ljudi! Zato mislim da ne vredi sa njima! Moji jos uvek rade i hoce da ga cuvaju,ali mogu samo popone.Tako da cu kad pocnem da radim,ili u vrtic ili bebisiterka.I da,sta me jos uzasno nervira...moja sveki ne moze da svari to sto ja ne maltretiram Vuka da jede na silu kad to nece.Kad ogladni jesce.Njoj to nije normalno.Kad je bio manji pokazivala mi je kako da ga nateram da zine.Stisne ga za vilicu i ono jadno mora da zine,a vristi-uzas!Tako je ona hranila mm-a.Ja sam zbog toga sizila,sve pokusavala lepo da joj objasnim da ne moze tako dok nisam shvatila da je ona najpametnija-tera svoje i boli je,e to sam sad ja prekopirala od nje,pa je shvatila valjda sta sme a sta ne.Bar se predamnom folira,ako nista!

: Lavita - 6. mart 2009 15:13:06(UTC)
baba i deda ne mogu da razmaze dete, ja uzivam sto moja deca imaju 2 babe i 2 dede, jer ja nisam imala i to mi je super
treba razgraniciti neke stvari i pokazati da ste vi ti koji decu vaspitavate i vi ti koje trebate sve da se pitate
moju Vanju su cuvale bake, svekrva i mama 7 meseci, upisala sam je u vrtic sa 2 godine i 2 meseca a nije bilo potrebe jer su obe u penziji ali ipak babe su babe da se poigraju sa detetom, odvedu do grada, uzivaju a majke i vrtic je za sve ostalo
zato sam bila najsrecnija kada je naucila da piski i kaki i upisala je preko veze u vrtic koji prima decu od 3 godine samo, ovde kod nas u naselju je tako a po dete mozes da dodjes do 5
nema sanse da moja svekrva da vanji nesto sto muz i ja nedamo ili moja mama i zato kazem treba postaviti stvari na svoje mesto
a ne da cutite kada svekrva kaze detetu moze smoki a vi ste rekli ne moze ja bi napravila scenu

: Svetlana81 - 6. mart 2009 12:44:48(UTC)
Uvek sam pre za to da dete ide u vrtić, ali ako isti zadovoljava neke mamine kriterijume. Raspitamo se dobro kakve su vaspitačice u grupi gde treba dete da ide i sl. Pogotovo za jaslice, jer je dete jako malo i ne zna da ispriča mami šta je sve bio tog dana. Lepše je da bude sa vršnjacima i da se socijalizuje, posle će mu biti teže kad krene u predškolsko. Naravno uvek ima izuzetaka, govorim po sebi. Ja sam se kao dete jako loše uklopila u predškolsko, jer se sva deca već zanaju duže, pa im pridošlice baš i ne trebaju. Moj sin je izuzetno samostalan i aktivan, što me raduje. Nažalost po treći put smo odbijeni za državni. Videćemo šta će biti sada na konkursu. Trenutno idemo privatno, jer nam prijateljica drži vrtić, pa nam čini uslugu. Biće prilike da joj to na neki način kompenzujemo.

: LediIv - 5. mart 2009 14:51:34(UTC)
eh stojnicr, kako te razumem ... icon_rolleyes

: STOJNICR - 4. mart 2009 20:44:00(UTC)
muka mi je od njihove pomoci,cuva ih svekrva jer mi mama radi,da bi sebi olaksala dete mi je unistila ponasa se kao nenormalan,a govori kao ona ima hiljadu gresaka.jako se kajem sto sam joj ga dala i na sat vremena

: boki_mima - 2. mart 2009 19:35:14(UTC)
hmmmmmmm vecita dilema.pa mislim da je deci ipak mesto medju decom.edukacija je drugacija.
ok bake i deke u nuznim situacijama.....ali deci su potrebni vrsnjaci i igra sa decom.....

: Medvedic - 24. februar 2009 3:27:02(UTC)
I ja se slazem-po potrebi!!Naravno,ne da bude stalno sirota na stand-by,ali ako ona moze da priskoci kad mi zatreba (a ona za svoje unuce uvek moze,cak i kad "ne moze",zbog cega se svadjamo)...

Znaci mi da ga proseta umesto mene da mogu da uzmem knjigu ili da napravim veliko spremanje...Nisam ga do sada ostavljala na duze ili na spavanju,trudicu se da to izbegavam osim u slucaju preke potrebe...

A vrtic je ipak obrazovna ustanova,osim sto uci, dete se i socijalizuje,sto je vise nego bitno,i s te strane,glas za vrtic...Ma koliko baba i deda davali potrebnu negu i paznju,nece ga oni socijalizovati i razviti odnos prema drustvu kao vrtic...

: argetica - 18. februar 2009 1:17:00(UTC)
Baka servis...uvek
Moj mamac ima 45 god...baba je od 43 god i nije joj tesko da je cuva dok smo mi na poslu,a i ja radim samo 5 sati...
Tako da dok smo i ja i mama mlade planiram drugo...mozda i trece...posle kad porastu moze neko pretskolsko onda skola...posle su veliki...
Vrtic...posto nemam pare za vrtic kakav bi zelela za svoje dete...onda ipak ne!

: scingelic - 3. februar 2009 1:17:46(UTC)
Slazem se sa LediIv u potpunosti! Baka-servis po potrebi! Imam troje (male) dece pa i ja jedva postizem a kamoli baka! Srecom pa idu u vrtic! Tamo im se sigurno zna red-kada rucaju,kada spavaju,takodje uce i osnovne stvari-da sloze svoje stvari,peru ruke... Kod mene je malo razlika u tome sto prvi blizanac je dete sa posebnim potrebama,ali ipak se trudi da prati svog brata i lepo je prihvacen u svojoj grupi,i od dece i od vaspitacica,imaju odnos sa njim kao i sa drugom decom. Njemu to sigurna sam,prija i voli da ide.On je poslednji krenuo u vrtic(od njih troje). A posto ja radim,u vreme prehlada i virusa tu je Baka servis(a i tata naravno)...

: bidza - 3. februar 2009 1:00:18(UTC)
Citat:
LediIv - 1/2/2009 15:27

a ja sam izludela od njihovog cuvanja, jer se onda svaki dan boris s njima sta sme sta ne sme, pa deca kod njih postanu jako razmazena jer oni sve dozvoljavaju...

Kako mi ovo zvuci poznato! A moji ga pricuvaju samo na par sati, sta bi bilo da je svaki dan ceo dan sa njima...
A iz vise razloga glasamo za jaslice! E sad ako je dete bolesljivo to je vec druga prica, ali treba razmisljati i o tome da vecinu bolesti lakse prebole kao mali nego kasnije.

: LediIv - 3. februar 2009 0:46:42(UTC)
znam da ste se bas namucili, sve mi je jasno... razumem te potpuno.

: rozga - 2. februar 2009 21:48:35(UTC)
Pravo da ti kazem Ledi mene strah da probam. Znam da ne mora nista da znaci ali on je do sada tri puta hvatao virus i sva tri puta imao probleme. Mrzim kad sam u pravu ali cim pocne da kija nekoliko puta dnevno, ja znam u sta to predje za samo dan, dva. Hvata me jeza da opet prolazimo kroz to:(

: LediIv - 2. februar 2009 21:19:00(UTC)
to sam zaboravila, a htela sam da kazem - cela ona moja prica za vrtic stoji, OSIM AKO SE DETE U VRTICU STALNO RAZBOLJEVA. onda naravno glasam za baka servis umesto za vrtic. ali to se ne zna dok se ne proba, nazalost. rozga, mozes i da probas da das marka na prolece-leto, kad nisu epidemije virusa, pa da vidis da li ce stvarno da se razboljeva.
nama su rekli da s lenom sacekamo zbog njene srcane mane, cak sam mogla da dobijem i produzeno bolovanje zbog toga, ali eto, ispade da je ona najzdravije dete u vrticu. to bas ne znas dok ne probas.

: rozga - 2. februar 2009 20:41:23(UTC)
Slazem se i ja sa Ledi, samo sto sam ja pisala gledajuci iz ugla nase situacije, a to je da marko ne sme u jasle, tj. rekli su nam da ga ne dajemo do 3 godine u vrtic zato sto je osetljiv. Zato mi nedostaju moji da ga cuvaju:(

: Prex - 2. februar 2009 10:25:40(UTC)
LediIv ovo kao da sam ja pisala, potpisujem te od reci do reci bravo bravo bravo

: tea2007 - 1. februar 2009 19:52:32(UTC)
U potpunosti se slažem sa LediIv- ok da su deca ponekad sa babom i dedom ali vrtić je vrtić.Kod mene je situacija takva da sam na porodiljskom, i oba deteta su sa mnom s tim što starije skoro kreće u vrtić.Glasam za vrtić- za babe i dede povremeno, na par sati, kada muž i ja moramo da obavimo kupovinu i sl.neka ih pričuvaju na kratko.

: LediIv - 1. februar 2009 17:27:28(UTC)
ja sam za u razumnoj meri. nisam za to da babe i dede menjaju vrtic. mi smo tako s lenom do 2 godine, oni su joj cuvali, mislim da je preselo i nama i njima. naravno, nikad oni to ne bi priznali, i nedostajala im je kad je krenula u vrtic, ali ipak su oni babe i dede, ljudi u godinama, i nije fer nametati im toliku obavezu. jedno je da se igraju s decom, povremeno pricuvaju kad mi idemo npr negde uvece ili preko vikenda kad idemo po radnjama (mada mi i tad uglavnom vodimo decu sa sobom), ali celodnevna svakodnevna obaveza je ipak nesto drugo.
a ja sam izludela od njihovog cuvanja, jer se onda svaki dan boris s njima sta sme sta ne sme, pa deca kod njih postanu jako razmazena jer oni sve dozvoljavaju... mi smo zato na kraju i dali lenu s 2 godine u jaslice iako nam je u startu bio plan do 3 godine da je cuvaju babe i dede, jer to svi pricaju da je ta famozna granica 3 godine. HVALA BOGU da smo je tad dali, ona je adaptaciju prosla fenomenalno, mislim da im je to mnogo lakse kad su mali. mislim da su tu problem mame kojima je tesko da ostave kod nepoznatih svoje malo dete, i mislim da time cinimo deci medvedju uslugu... a deca treba da budu s decom. da ne pricam sto sam ja poludela i od toga sto kad su je cuvale babe i dede, onda kad odemo po nju uvek bude "ajde sedite malo, ajde da rucate, ajde ovo ono..." i dolazili smo kuci u 9 uvece, taman da legnemo i da prespavamo. sve to je mene izludjivalo i zivot mi je postao mnogo laksi kad je krenula u vrtic. ivana sam htela isto odmah da dam, ali me mm ubedio da sacekamo do septembra kad ce imati godinu i po, i ja pristala i sad se kajem, jer ga sad cuvaju babe i dede. zao mi je kad ga vodim kod mojih jer je ons tvarno naporan za cuvanje, a jos mi je zalije sto sad ide kod sveki od koje sam uspevala da ga "sacuvam" cele godine, i evo posle nedelju dana vec se pravi da je ona nezaobilazni faktor u njegovom zivotu galamdzija . sve u svemu, jedva cekam da krene u vrtic, meni je to mnogo bolja opcija. naravno, cuvace ga i onda babe i dede po potrebi, i naravno da ce ga vidjati redovno, ali to nije ista stvar...

: rozga - 1. februar 2009 16:37:56(UTC)
Ja sam definitivno za ali mi imamo problem jer nam nijedna baka nije tu:( Mislim da je najbolje do 3 godine, posle su deca spremna za vrtic!

: adrijana - 28. novembar 2008 19:04:14(UTC)
Kod nas je problem sto u vrtic primaju decu tek sa pune tri godine i to je pitanje dali ce za sve biti mesta. Jovana sam upisala u vrtic ali sam ga za nedelju dana ispisala zato sto je bilo strasno nezgodno voditi ga, jer se deca dovode tacno u pola 8(kad moj David spava) a ides po dete tacno u 2(opet David spava). Znaci nas vrtic je za mame koje ne rade i koje ili oboje dece mogu da vode ili imaju jedno dete. Zato sam se ja odlucila za baku, jer nisam imala izbora, ali cuva ih moja mama i mislim da je ok. tj. nije im usadila nikakve navike kao u vasem slucaju. Ko zna da sam u gradu verovatno bih delila vase misljenje ali sa ovakvim vrticem... Bolje je bez njega

: adrijana - 28. novembar 2008 19:03:55(UTC)
Kod nas je problem sto u vrtic primaju decu tek sa pune tri godine i to je pitanje dali ce za sve biti mesta. Jovana sam upisala u vrtic ali sam ga za nedelju dana ispisala zato sto je bilo strasno nezgodno voditi ga, jer se deca dovode tacno u pola 8(kad moj David spava) a ides po dete tacno u 2(opet David spava). Znaci nas vrtic je za mame koje ne rade i koje ili oboje dece mogu da vode ili imaju jedno dete. Zato sam se ja odlucila za baku, jer nisam imala izbora, ali cuva ih moja mama i mislim da je ok. tj. nije im usadila nikakve navike kao u vasem slucaju. Ko zna da sam u gradu verovatno bih delila vase misljenje ali sa ovakvim vrticem... Bolje je bez njega

: veverica07 - 28. novembar 2008 8:22:28(UTC)
99% SMO JA I SUPRUG CUVALI CERU ALI BILO JE SITUACIJA KADA SMO JE OSTAVLJALI KOD BAKE ZA SAMO PAR SATI DETE SE TOLIKO PROMENI DA JA NEMIGU DA JE VRATIM U NORMALU INACE ZIVIMO U ISTOJ KUCI TAKO DA ONA POSLE VRISTI ZA SVE STO JOJ SE LJTIMO ONA ZOVE BAKU I PAR DANA JE NEIZDRZLJIVA.ZATO NE VOLIM DA BAKE CUVAJU UNUCICE NJIMA JE PRAG TOLIKO POPUSTI DA NEZNAJU RACIONALNO DA RASUDJUJU VEC JE SVE DOZVOLJENO,CAST IZUZECIMA

: Dorothy - 25. septembar 2008 5:54:48(UTC)
U potpunosti se slažem sa Ivanelom i Tanjom i Miom, od reči do reči. Naravno da mnogo toga zavisi od bake, ali baka je ipak baka a ne vaspitačica u vrtiću i to od nje ne treba ni očekivati. Mislim da do 3 godine, odnosno dok se ne krene u obdanište, je sasvim OK (ko ima mogućnosti) da je dete sa bakom. Ali isto tako da od 3, treba da bude u grupi vršnjaka. Do tog uzrasta već je koliko toliko samostalno, zna da se traži na WC, da kaže ako mu je zima ili toplo, da mu se spava, da je gladno, da ga nešto boli i sl. I mislim da je to pravo vreme za vrtić, pogotovo što se od tog uzrasta i formira grupa, koja onda ostaje zajedno do škole.

: Beca - 24. septembar 2008 20:08:00(UTC)
Niti smo u situaciji, niti bih dozvolila jer u nasem slucaju, velika sreca je sto smo daleko.Mada i kada smo blizu, nema opustanja, jer baka vreba sa hiljadu nebuloza.
Verujem da ima divnih zena koje ulogu bake prihvataju na jedan normalani odgovoran nacin, ali u svakom slucaju moja sveki nije ni blizu takvih osoba.
Moja majka nije ziva, na zalost, ali verujem da je bila bi daleko odgovornija i normalnija od gore navedene.
Ostaviti dete zeni koja vadi iz svojih usta da da Milici da jede jer joj je lakse da jede polusazvakano... uzas..., skoro u mom prisustvu je pokusala da joj da zivo jaje da proguta, jer je to zdravo i ona je tako othranjivala njenog tatu sok sok sok sok sok sok sok sok i da ne nabrajam vise jer ne zelim da se nerviram...
Hvala Bogu, pa je daleko.

: dragana_77m - 18. septembar 2008 10:35:23(UTC)
I ja sam isto za i protiv. Nevenu baka cuva od 11 meseca, i slicno je kao sto je opisala jelenaorg, dorucak smokic i keksic, i sad nece da jede nista mlecno, uopste ne pije mleko, nece jaja ...ma nece nista, grdnih problema imam sto se tice hrane. Samo ide po kuci , place i vice kokolada icon_eek . Onda slabo ju je izvodila i u setnju, uglavnom to smo radili mi kad dodjemo sa posla , a to je vec 5-6 sati poslepodne itd. Nisu sve bake iste. Ali necu da budem bezobrazna, ipak sto se tice zdravlja tu je bilo ok, pazila ju je , oblacila, nijednom nije bila bolesna, balava. To je inace moja svekrva, ali ne mora da znaci da bi bilo bolje da je i moja mama u pitanju. Sad krece u vrtic , ide vec par dana pa ce mo vidjeti sta ce biti dalje. sve ima svoje prednosti i mane.

: Prex - 18. septembar 2008 9:51:31(UTC)
Necu da pametujem, vecina je rekla i ja se slazem "zavisi od bake".
Moje iskustvo je da sam ja pocela da radim kad je Tara imala 9,5 meseci i naravno od tada je cuvaju bake - obe, bila je prosto isuvise mala za jaslice. Ima tu jako puno dobrih strana ali i losih. Recimo mislim da su mi one natovarile na vrat problem sa hranjenjem Tare, jer dok sam je ja cuvala dete je jelo kao zmaj, a od prvog dana od kada je one cuvaju pocele su da se u "ishranu" uvode razne gluposti i igracke kao zabava da bi Tara jela...meni to nije bilo potrebno dok sam je ja cuvala, kako to onda da one odjednom ne mogu bez toga da je nahrane? Naravno posle je to eskaliralo da sada Taru jedna osoba vise ne moze da nahrani, obavezno mora da postoji "zabavljac" plus "hranilac"...mislim katastrofa. To je samo jedan primer. E sada je krenula konacno u vrtic. Ne znam da li je rano ili ne (ona ima 20 meseci), ali mislim da ce na kraju to za nju biti bolje. Trenutno prolazimo kroz tesku drugu nedelju privikavanja (prva je bila divna) ali necu o tome ovde posto sam vec puno pisala u drugoj temi o tome, ali mislim da ce na kraju vrtic ipak biti dobro resenje.

: lav - 10. septembar 2008 18:46:38(UTC)
ja bi volela da lava cuva neka mlada osoba,zato sto bolje reaguje na mlade!bake povremeno mogu da uskoce,ali mislim da im ne treba uvaljivati bas toliko veliku obavezu posle zavrsenog radnog veka i odgajanja svoje dece.a kako ce biti,javicu vam!

: jelenaorg - 10. septembar 2008 11:11:05(UTC)
Ja sam i za i protiv. U nasem slucaju baka nije idealno resenje, jer je nasa baka ne poslusna i jedva ceka da mu uvali krem bananicu to vazi i za jednu i za drugu. Sto se bake tice ipak treba da bude vitalna , sposobna i azurna, da ima kicmu od gume, i strpljenja do besvesti, da ume da postavi granicu ja sam baka a ne mama, da ume da kaze ne kada je to potrebno....Na zalost mi takvu baku nemamo, pa smo zbog toga izabrali vrtic ili baby sitrku, a ponekad , a to je bas retko kada hocemo uvece da odemo negde ostane neko od nasih bliskih prijateja jer Matija spava kao top, pa cak i ako se probudi to je retko ...samo da je neko tu da mu doda malo caja ili dudu i kraj. !

: Iki - 8. septembar 2008 19:43:58(UTC)
Ja sam za baku, naravno ako je ok osoba. Najvise bih volela da mi je mama blize onda bih stavrno bez razmilsjanja njoj prepustila brigu o Lari u mom odsustvu. Sveki takodje dolazi u obzir, samo sto radi, pa ne moze uvek da bude tu.
Planiram Laru da dam u vrtic od 2,5god. na pola dana. Mislim da je ipak najvaznije za malu decu da budu sa roditelljima, koliko je to moguce.
A sigurno ce joj prijati pre podne igra sa vrsnjacima.
Mada to su sve moje zelje, zavisi kakav cu posao imati i koliko ce cesto moja mama biti u mogucnosti da dolazi.

: Tanja i Mia - 8. septembar 2008 12:33:16(UTC)
Mistery u pravu si 100%. Najvaznije je povjerenje u osobu koja ti cuva dijete, bilo da se radi o svekrvi, mami ili o nekoj trecoj osobi. Jer ja moram biti sigurna da ce ta osoba postovati ono sto joj se kaze da radi i nece raditi stvari sa kojim se ja ne slazem. Jer ja moram na posao otici sigurna da je moje dijete sigurno.

Poslije trece godine, je jako vazno da dijete krene u vrtic i da se druzi sa svojim vrsnjacima. Tu vec polako pocinju da uce i spremaju se za skolicu i navikavaju se na neke obaveze koje ih cekaju....

: Mistery - 8. septembar 2008 10:19:57(UTC)
Pa mislim da to sve zavisi od konkretnog slučaja. Odnosno od toga kakva je baka osoba i koliko imate povjerenja u nju. Ako je to osoba kojoj vjerujete, onda sam definitivno za baka servis, pogotovo do 3 godine života djeteta. Poslije toga, mislim da je bitno započeti sa socijalizacijom kroz vrtić, barem u vidu poludnevnog boravka ili kroz neke igraonice.

: Tanja i Mia - 8. septembar 2008 10:12:11(UTC)
Baka servis - ZA.
Moju Miu cuva baka, moja svekrva. To je zena koja je penziju zaradila kao prosvjetni radnik. Citav zivot radi sa djecom. Od momenta kada je Mia rodjena ona je svoj zivot posvetila njoj. Ja i mm radimo (kuci nikada nismo prije 17h). Njih dvije se fantasticno slazu. Zna se gdje se doruckuje (nema hodanja), idu u setnju.... Mi zivimo u kuci, u ulici koja ima jako puno djece tako da se igra i sa klincima svih uzrasta (od 1 godine do 4 razreda osnovne skole).... Baka joj redovno kuha, jedu voce, .... kod njih je sve isplanirano.....
I najveca prednost kod baka servisa je to da kada imam posla i moram ostati duze na poslu ne moram razmisljati i lupati glavu ko ce mi pokupiti dijete iz vrtica, znam da je baka tu i da joj ne predstavlja problem da cuva Miu sat, dva tri duze....

Mia ce ici u vrtic, nisam protiv vrtica, ali dok jos malo poraste, mozda sledece godine u ovo doba, vidjetcemo.....

A do tada ZIVIO BAKA SERVIS!!!!!!

: Ivanela - 8. septembar 2008 6:06:13(UTC)
Znam da se mnogi nece sloziti sa mnom, ali ja mislim da detetu do 3.godine ne treba toliko drustvo vrsnjaka (bice za to vremena ii-haaaj ceo zivot), vec su mu bas potrebni roditelji i baka i deka.
I ja i moj brat smo jako rano krenuli u taj vrtic, pa se nismo bas proslavili u toj socijalizaciji, oboje smo neki tipovi zatvoreni u sebe.Secam se i da smo cesto plakali i molili mamu i tatu da nas odvadu kod bake i deke, i to smo plakali pred vrticem da nas ne ostave tamo.Jednostavno ga nismo voleli.
S druge strane, jeste da nam je kod bake i deke sve bilo dopusteno, i da su roditelji obavezno sizeli od toga, govorili kako smo nemoguci svaki put kad nas vrate od njih, kako nas oni previse razmaze, iako nismo bili od one dece koja vriste na sred ulice zbog neceg ili lupaju glavom o pod ne bi lim se kupilo to sto oni traze.(to nam nikada nije ni padalo na pamet, a da ne pominjem koliko nas je njihova strogoca plasila takvog ponasanja, i to strogoca bez batina, samo onaj pogled koji nas je zastrasivao).Moji su roditelji uvek zahtevali preteranu disciplinu, koja je za nas bila kao zatvor, a vrtic produzetak tog zatvora, i nije nam bilo jasno zasto je toliko lose praviti satore u kuci od stolica i carsava ili svrljati po zidovima :> .
Vreme provedeno sa bakom i dekom mi je najlepsi deo detinjstva, najtopliji i najljubavniji.
Zbog svega toga, sad jako zalim sto Andrej nece imati takve bake i deke (moji jos uvek rade pa i da hoce, ne mogu, a nasi baka i deka su imali svoje radnje u svom dvoristu i radnike, pa posao nije bio problem)
Eto, treba to pogledati i iz decijeg ugla.Ne vidim da nesto fali deci koja su i do skole bila sa bakom.Ja i dan danas nemam nista od toga sto pamtim taj vrtic (ni moj brat), kao sto rekoh nismo drustveniji zbog toga, niti vaspitaniji. neznam

: pejana - 8. septembar 2008 5:38:06(UTC)
E pa, Zum-zum, moja "baka" upravo radi to sto si ti navela da ne treba! Dakle, ona se raduje kad moze da je cuva, ali recimo kad je uspava u stanju je da je i po dva sata drzi da joj spava na rukama, cak iako sam joj to izricito zabranila! I ima jos milion stvari....

: zum-zum - 7. septembar 2008 19:24:23(UTC)
Baka servis-DA, pre svega u slučaju čuvanja jedne bebe, pa onda da je baka vitalna, sposobna, kreativna, maštovita i svakako odgovorna.Za mene nije argument da baka gaji decu"ja sam odgojila xxx dece".Decu je najlakše nosati, dozvoljavati im sve i svašta.Pitam se, da li je to zapravo usluga roditeljima?!Iako su mali, sanjima treba raditi, biti strpljiv........Mi nismo imali izbora sa bakama,pa između neke nepoznate osobe u našoj kući i jaslica, mi se odlučismo za ovo drugo...Rešili smo da probamo i (iskreno) da ja malo progledam, odmorim svoju dušu:-)Sa moje strane, ohrabrenje i podrška za sve mame koje svoju decu daju u jasle ili vrtić.Tamo su pre svega, zbrinuti, imaju vaspitno obrazovni program(kakav-takav) po kome se radi, uče se socijalizaciji i ostalim korisnim stvarima. Naravno oni koji imaju bake, jasle su stvar lične procene(svako najbolje poznaje svoje dete) i izbora:-)

: Fokica - 7. septembar 2008 18:44:19(UTC)
I jedna i druga opcija imaju svoje pluseve i minuse.
Baka ce mu posvetiti mnogo vise paznje nego sto je slucaj u jaslicama, ugadjace mu, sve ce se vrteti oko njega.
A u jaslicama se dete uci opstanku u grupi, druzenju, deljenju, pa i obavezama.

: ZZ - 7. septembar 2008 18:40:02(UTC)
slažem se sa Ivanelom..i ja sam uvek za baka servis ako u baku imam poverenja i ako će raditi onako kako ja želim i neće nametati svoj način vaspitanja..
na svu sreću imam takvu baku i presrećna sam zbog toga..
čuvala je i lazu, on nikada nije išao u vrtić i nije imao problema sa ukalpanjem u društvo , tj tom čuvenom socijalizacijom koju svi pominju..dakako da tete treba da provodi puno vremena sa vršnjacima, ali to se vrlo lako može organizovati i ako ga baka i deka čuvaju..uvek postoje igrališta, parkići gde dolaze deca i mogu da se druže..
možda bih i bila više za vrtić da su oni drugačiji, ali pod ovakvim uslovima(pričam konkretno za naš vrtić), ne verujem da ću i doru dati..

neka su mi živi i zdravi baka i deka..

: Ivanela - 7. septembar 2008 18:16:50(UTC)
Citat:
Anka - 7/9/2008 19:46

Ja i da imam mogucnosti, a nemam, sve babe i dede su ko nojevi glavu u pesak

A sveki "boluje" od raznoraznih nepoznatih bolesti...

I kod nas je ovakav slucaj sa s&s, ne daj im Boze jos te obaveze, dosta su se za*ebali i sto su sopstvenu decu napravili batina .

Sto se tice konkretnog odgovora- uvek sam ZA baka-servis, ali zavisi i kakva je baka.Ukoliko imas poverenja u nju i ukoliko osecas da je od srca jako srecna sto ce cuvati unuce, onda svakako da.A u nekim slucajevima bolje je i sa nepoznatim ljudima (koji su strucni za to) i sa drugom decom.
Ja moju bebu ne bih davala u jaslice ni u vrtic da ne moram.

: mayoli - 7. septembar 2008 17:17:27(UTC)
Pa Anka ja se slazem sa tobom,bez obzira koliko sve mi volimo svoju djecu mislim da svaka od nas treba povesti racuna i o sebi ,posebno u tvojoj situaciji!Je ti svojoj djeci trebas normalna,naspavana i raspolozena.ako cu non-stop biti sa njima i danju i nocu i jos u ne spavanju kakva bi trebala da budem nego nervozna...

: pejana - 7. septembar 2008 16:13:42(UTC)
Hvala vam svima na savetima. Ja sam stvarno u nedoumici, znam da je jos uvek jako mala za jasle, ali .... ona obozava decu, mozda bi se brzo navikla. Moj sestric je krenuo jako rano u jasle, i mi smo primecivali samo pozitivne promene kod njega..... Neznam jos uvek, ali verovatno ce je cuvati baka dok ne zavrsimo sa obavezama oko upisa, a onda....

: gorana - 7. septembar 2008 15:19:59(UTC)
Citat:
ma-ta - 7/9/2008 15:58

Cak i da mozes ti da budes sa detetom, dobro je da deo svog vremena provodi sa vrsnjacima!

Slazem se...ali...
Obzirom da tvoje dete ima 16 meseci,ja bih ga pre ostavila sa bakom.
Sa 24meseca bez razmiljanja bi ga poslala u vrtic!

Moje dete je krenulo sa 14 meseci u jaslice.Ja sam zadovoljna sto ide,mnogo je bolji tamo nego kod kuce ali krenuo je tako rano jer je bilo neophodno,da je bilo mogucnosti ostao bi sa bakom.
Sad tek kad pogledam,bas je bio mali...beba...
Mada,nista njemu tamo nije falilo ali ipak.Neznam.Sad mi deluje kao da sam te vise zbunila nego ti pomogla svojim iskustvom.

: ma-ta - 7. septembar 2008 12:58:52(UTC)
Cak i da mozes ti da budes sa detetom, dobro je da deo svog vremena provodi sa vrsnjacima!

: meca - 7. septembar 2008 12:16:31(UTC)
ako ne mozes ti da budes sa detetom, onda je bolje da bude sa svojim vrsnjacima...

: pejana - 5. septembar 2008 12:57:07(UTC)
U strasnoj sam nedoumici.....Zao mi je da dam dete u jasle, ali ne volim da mi je cuva ni sveki. Zanima me vase misljenje, da li ste za to da decu cuvaju bake ili ste pre za varijantu da dete odrasta sa vrsnjacima?
P.S. Ako ovakva tema vec postoji ili je postavljena na pogresno mesto, izvinjavam se moderatorima i molim ih da je prebace ako je potrebno.

: lalica - 17. april 2008 19:33:16(UTC)
ledi005 i ja sam u pocetku bila u tom fazonu kao sve jednako...Ali od kad sam se porodila ljudi jednostavno ne ucestvuju. Bas su mi se zgadili, ako shvatate.Ovaj Ketin fazon je super, al ajd sad se ti prebaci na drugi kolosek. MM je uzasno tolerantan prema svojima. Jednostavno oni se nikad ne svadjaju- opsta cutologija i formalizam. Da su moji u tom fazonu ja bi im svasta rekla = on cuti. Ja cu lagano da pocnem da forsiram moju mamu, onako na kvarnjaka ( uh sto to ne volim al bojim se nema mi druge) pa cemo videti...

: Keta - 17. april 2008 19:17:14(UTC)
Ma i ja sam tako rekla...sve zajedno...ali to sam dete ja nosila i radjala i cuvala...tako da ja biram ko ce je cuvati...
MM postuje to da smo mi oboje ravnopravni kao roditelji,ali ja odlucujem o nekim stvarima...majka je majka valjda

Uostalom kad je video da njih bole uvo prvo za njega,pa za njegovu zenidbu,pa ih boli bas da nam pomognu finansijski ili drugacije,da ih bole za dete(ma sta oni pricali i ma koliko slika okacili po kuci)
Rekao je ma zdravo...cao ste...
On kaze ja imam jednu porodicu to ste vas dve za sada i kraj price...
Ovo sto o kaze pa ima dete dve babe to su poslednji trzaji u njegovoj dusi da odbrani ljude koji treba da ga vole najvise na svetu,a koji nisu sigurni ni kad mu je rodjendan...

: Keta - 17. april 2008 19:12:34(UTC)
Lalica vidi on sigurno to,i sigurno da ga to boli i da se nervira zbog toga,ali ipak su mu roditelji...
Znam ja i kad moja mama nesto nekad ne bi bila u parvu dok bi ja mm pricala o tome o.k,ali ako bi on rekao nesto na njen racun meni ne bi bilo pravo,pa makar znala da je u pravu...
Mada mozda je moguce da ga je toliko omadjijala tim foliranjem da mu je stvarno zao nje,i nevidi neke stvari...
Mm i ja tek sad mozemo malo ozbiljnije da pricamo o nasim roditeljima...(posle 5.godina od kako smo zajedno),i nekoliko puta je stvarno dreknuo na nju zbog mene,i stvarno mi rekao da mi zavidi kako divnu i normalnu porodicu imam...(pre nego sto sam se udala)
Tako da on sad uziva u svojoj super savrsenoj porodici :)
Ma njegova majka nikad nije zapamtila kad mu je rodendan...Mislim sta reci...a kamoli meni ili bebi...
Skoro je ona rekla mani kao jao sin mi se ugojio ali samo zato sto je odmarao kuci(uzeo slobodno malo kad sam se porodila) pa zato...
Ja kazem to mm,a on ce
Ma nemoj,a sto se kod nje nisam gojio???Lupeta...
Ja sam kd zene i zato sam dobio 15kg :)
Sledeci put kad je dosla to je ponovio...a ona da pukne :)

: ledi005 - 17. april 2008 19:11:00(UTC)
uh, keta, to ti je super, ali kod mene nije mogla ta prica. ja stalno insistiram kako smo mi oboje roditelji podjednako i da smo deci podjednako vazni i podjednako moramo da brinemo o njima tj. da delimo obaveze. a onda on trazi da delimo i prava... naravno, nije problem da mi delimo prava, ali treba da dele i nasi roditelji... ma u stvari, ja sam budala, ja sam htela da budem fer pa sam ja to tako postavila s lenom da sve babe i dede budu ukljucene ravnopravno (jer, boze moj, koliko god da me nervira, ona je njena baba. a to kako se ponasa ona a kako moji jasno pokazuje da ima baba i ima baba). da sam ja u startu gurala kod mojih (ne bas da sam tako glasno i jasno rekla, nego na mufte), on ne bi ni provalio da tu nesto nije kako treba i prihvatio bi to tako kako jeste. tako da sam ja samu sebe uvalila i sad mi je djavo kriv...

: lalica - 17. april 2008 18:54:16(UTC)
Bravo ! Uh ja se i dalje nadam da ova nece ni hteti da je cuva. Imam jos vremena da smislim plan. Zeza me to sto je sveki teska glumica a mm se prima na njena prenemaganja. Mada realno dal je moguce da ne vidi da ih je bas briga?

: Keta - 17. april 2008 18:49:29(UTC)
Lalice ista prica...
Jao helikpter bi joj uzela,stan...ma sve samo da imamo...
Mislim jes da nemaju,al kako si onda drukom sinu platila vise od god dana kiriju,a nama ni telefon jedan nisi platila...ma mrs bre
i svadbu su moji spremali,sramota bre...mm je hteo u zemlju da propadne oni se sve dogovorili zvali svoje goste,i kao na kraju,opa mi nemamo pare...
MRS MRS MRS

: Keta - 17. april 2008 18:46:36(UTC)
I moja sveki je uzas...ima neke svoje praistorijske fazone vezano za decu,a ima ih 4-oro.
Takodje retko dodje...svekar ju je jednom uzeo u ruke,a ona ma isto foliranje kao jaooo mila moja unuka,a ovamo ma bre nemam reci kakvo foliranje.

Ja sam mm rekla da ce dete cuvati moja mama posto sam ja pocela da radim od njenh 6.meseci,ali samo 4h,a on mi kaze pa dobro,al ona ima i drugu babu...
Ja kazem pa da ima super lepo je imati babe
A on ce pa sta ti mislis da ce samo tvoja mama da je cuva
Ja mu kazem:Sada cu ti reci i zavrsavamo...to dete sam ja nosila,ja rodila,ja ga cuvam i JA KAZEM da ce je cuvati samo moja mama...KRAJ
Pa stoooooooooo...
Pa zato sto bi joj ona trpala napolitanke u usta iako dete ima samo pola godine..
Mm kaze ma ne bi...
Ja kazem...BI I GOTOVA PRICA
mm Dobro...
I to je to...
Ja sam izdejstvovala da ih nekad zaobidjemo za neki praznik ili moj rodjendan,a i to da retko dolaze...
1:0 za mene,i kraj utakmice...moja pobeda

: lalica - 17. april 2008 18:42:13(UTC)
Ej Ruki pa to s lovom je posebna prica! Znas kako se sveki jada- jao sta bi joj ona sve kupila samo da imaju...Al eto nemaju! Ma to su gluposti.Prvo od njih mi nista ne treba, a drugo nisu u pitanju pare nego paznja. Mislim , sta da Vam kazem- kad je to jednom bila ( da, da ostala 3 puta smo mi isli da ih posetimo- mislim lakse nama s bebom da se truckamo!) nije ni jednu pelenu opeglala nego sinu stirkala kosulje i prisivala dugmad.

: ruki - 17. april 2008 14:37:16(UTC)
eh lalice tvoja sveki je videla unuku bar 4 puta ,
a moja za 6meseci jednom , a svekar jos nijednom neznam
svi je jako vole i svi su srecni , hahaha , ali nemaju para da dodju icon_eek
pre neki dan mi kaze telefonom kako ce da dodje 2 meseca da je cuva
a ja da radim icon_lol he- he mozda u nekom filmu
a da , a za slike je posebna prica
stalno me davi da joj saljem ,
pa zar se unuka upoznaje preko slika icon_rolleyes

: ledi005 - 17. april 2008 13:41:46(UTC)
kakav kreten, njoj stvarno ne smes da ostavis dete.
kod moje ipak nije tako, nije da ja nemam poverenja da mislim da ce ova nesto da joj naudi ili nesto da zaboravi, i ona u principu ne radi nista s njom da me prethodno ne pita (mada se sad, kako je lena starija, malo opustila anene ).
nego me nervira jer znam da ona mene ne podnosi, i jbg, ne volim da dajem svoje dete nekome ko mene ne voli. a drugo, stalno se pravi pametna i kad god je lena kod nje mora da mi objasnjava kako je leni tamo super i da sebe hvali.
u stvari, ja i mislim da se ona trudi da sve uradi dobro oko lene da bi posle okolo pricala kako je ona superbaka, kod nje se sve vrti oko nje same. zato joj i terba lena da bi ona sebe promovisala - kako je ona s lenom uradila ovo ili ono. u fazonu, da nije nje svet bi se srusio. imam utisak da ona i nije da toliko voli lenu (ona je opasan folirant i inace), koliko joj lena sluzi kao alibi da se prikazuje kao bitan faktor za nesto.
da ne pricam kako drobi mom muzu kako mi radimo lose ovo ili ono. meni en sme to da kaze jer bi bilo batina batina batina . nekad pokusa tako nesto da mi "predlozi", uvek kroz formu "JA sam mojoj deci radila tako i tako" (u fazonu, vi ste debili, slusajte mene da vam kazem kako se to s decom radi), a ja onda namerno, sve i da se slazem s njom, moram da nadjem razlog zasto je to lose i da joj kazem kako to nista ne valja - sta cu, i ja imam malo poganu narav doomed .stvarno me nervira kad mi neko soli pamet, narocito kad su moja deca u pitanju, pa onda ne mogu da izdrzim a da joj ne odbrusim...

: lalica - 17. april 2008 12:26:09(UTC)
Ma meni je u stvari zao moje Cicke sto nema 2 normalne bake pa da se dete nauziva. Plasi me sto ja u stvari mislim da sveki boli uvo za nju , nego se folira zbog sina- ljubi ga majka. Kad nam je bila u poseti ( jednom od ona 4 puta koliko su je videli) dok mm nije dosao s posla ona gledala serije- dete nije ni pogledala. Cim se on pojavio na vratima nisam mogla da joj otmem cicku iz ruku...Shvatas ti to foliranje.I ona da mi cuva dete. Zaboravila bi da je nahrani od serija.

: ledi005 - 17. april 2008 11:10:07(UTC)
evo upravo sam se iznervirala galamdzija galamdzija galamdzija galamdzija galamdzija
kaze mi sad sestra da je lena juce sedela kod nje i iz cista mira rekla "ja najvise volim ninu" (moja mama se zove nina), pita ona lenu da ponovi sta je rekla, ova kaze "najvise volim babu. i mamu"
garantujem da je to moja sveki ucila da najvise voli babu (tj. nju) samo ova moja blenta to povezala s mojom mamom. sveki bi se verovatno obesila da je to cula... uhhhh, grrrrrrrrrrrrrr

: ledi005 - 17. april 2008 8:31:22(UTC)
joj, joj, joj... lalice, skoro sve isto, osim sto moja hoce (nazalost) da cuva, pa nemam tu opciju da se nadam da ce ona da eskivira.
da ti ne pricam sto ona sve zna bolje od nas, da nije nas lena bi valjda bila mali genijalac, samo kad bi rasla sa svojom "bajkom". icon_mad
inace, sta da vam pricam koliko je kod mene bio jak taj osecaj da bi sveki najvise volela mene da istisne i da ona bude mama mom detetu (u to vreme samo leni), da je jedanput uzela u ruke i rekla "dodji kod svoje bajke" (najezim se kad cujem tu rec icon_evil ), a meni se ucinilo da je rekla "dodji kod svoje majke", a ja stojim tu pored i ne verujem buljavko . ja sam vec mislila da je zena potpuno odlepila, da vise ne moze ni da se kontrolise. kazem, "kakva majka, JA sam joj majka", a ova kao "ne, ne, rekla sam bajka"...

: lalica - 17. april 2008 7:35:46(UTC)
Meni je muka od same pomisli da mi sveki cuva dete.Oni su je odkad se rodila (znaci za 8 meseci)videli (verovali ili ne ) 4 puta! A sveki je teska foliraza- jako je ona kao voli, al nikako da dodje i pomogne. Zive inace na 1 sat voznje od nas.Samo ko luda kaci njene slike po stanu. MM insistira da kad pocnem da radim bebu cuvaju naizmenicno moja i njegova mama. E bas da vidim. Sveki se inace pred MM presamicuje od ljubavi prema unuki, kao jako je voli i presrecna je sto je baka.Samo je nema ni od korova. Ja bih nekako da izbegnem da se ona ukljuci u cuvanje ( mada - daj boze ona to i sama eskivira jer kako rekoh sve je samo u prici ).Cim napunimo 2 godine odmah cemo u vrtic. Samo da preguramo tih godinu dana. Ja bih volela da je cuva samo moja mama s kojom se inace nikako nisam slagala dokse nisam porodila.Od tada se nas odnos potpuno promenio. Super je sa bebom, nema onih akcija @nemoj tako ja bolje znam@ isl. Inace moja pametna sveki je cim je videla ( imala je samo 2 nedelje) htela da joj umace lazu u med! Idiot. A sveki je inace od onih tzv, pregazenih zena. Uvek je neuredna , nesretna. Muz je ne gleda ( svekar je tek posebna prica), pa MM uvek hvata na patetiku. MM je boleciv prema njoj- kao jadna ona...i sl.Inace sveki nikad ne zove na fixni... samo svog sina na mobilni. Uvek me jako pozdravlja. Ma muka mi je.

: Lelejn - 5. april 2008 16:49:22(UTC)
Citat:
anka77 - 4/4/2008 10:43

VRTIC, JASLICE nikako BAKA SERVIS.

Moram da se pozalim, moja drugarica je protiv ovoga i kaze kada god zovi sveki jer ona tako radi, i kako kaze nista NE FALI.....

Moji S&S vec pet ipo meseci su UBEDJENI da mogu da cuvaju moje bebe, kazu da su PROFESIONALCI a ja uporno vicem stari ste, zaboravili ste, to su 2 BEBE, jedna je nezgodna al bash, A oni posle nekog vremena kazu mom MM kako JA NEDAM DECUUUUUUUUUUUUUU, i ja tu SIZNEM, i dam im prosle nedelje sve spremim, garderobicu, Hranu, caj vodu, i kazem OVO JEDU I NISTA VISE, Meni moja sveki kaze ZOVEM!!!!!! Ako imam problema ( Evo vec pi*dim kada pisem ovo)

I tako oni njih uzmu u 11 ujutro, MM ih je vratio oko 6 uvece, stim da je zvao oko 5 da ce da dodje da ih uzme, a moja sveki kaze SVE JE SAVRSENO, ma ja znam da nije.... I ode MM sa kumom da uzme decu i slogira se na vratima, Mleko do pola popijeno, Rucali nisu ( NISU USPELI DA IH NAHRANE) sto sam ja znala.... Popili po 200ml ne razrdjenog soka ( U svom petomesecno zivotu toliko popili nisu) pojeli kasicu sa KEKSOM ..... MM pao u nesvest i rece njima da cu ja da poludimmmmm..... i jesam, a sveki brzo bolje nego sto je MM stigao sa decom zove da kaze da su krenuli i da bas nesto nisu uspeli sa hranom, al ne rece mi sta nisu uspeli i SPUSTI ONA MENI SLUSALICU... eto njih na vratima, a ja vec sizim i kazem brzo mi reci sta je bilo da ne letite svi kroz terasu ( mm isprica ja u transu ( posle mi je priznao da je hteo da mi precuti jer je znao da cu da ih udavim ko prvorodjene macice).....

Znala sam da nece uspeti da ih nahrane al sam isto tako znala da nece ostati gladni, nego samo jedna stvar je meni ovde bitna, NE VUCI ME ZA RUKAV I NE GOVORI MI DA CES DA ME ZOVES AKO VEC IMAS U GLAVI DA CES SVE DA MI PRECUTIS, MOJE POVERENJE JE OVDE IZIGRANO, kako da ti verujem sledeci put, Da su me zvali kupili bi mi poverenje i moja dusa bi bila na mestuuuu, Tako da sam im rekla, mozete decu da dobijete kada god al na moje oci ima da ih hranite, tu cu da budem, i svaki obrok na moje oci....

Mozda sam luda ne znam, hajde zene pomoc... Ko je ovde lud....?? Mozda preterujem, hmmmm, bas sam zbunjena

a joj a ja misla moja je najgora i sveki i mama, ali ovo sto rado tvoja palo bi napamet smao mojoj babi(babiki kako je ja zovem , tatinoj mami), ona je stalno imala te izlive i od kad se david rodio, kao zasto jos on jos uvek sisa, pa sto mu nedas nista normalno da jede pa kao dovedi ga na ceo dan kod mene pa ti uci- sta imas da brines jel sam tebe lepo cuval-bogami jeste zato ceo zivot mucim muku da imam bar 50kg a ne 56!
ma bre zeno sto uopste dajes tako male bebe tako dugo, moji su svi nzali da david nigde nesme da jede osim kuci(mada je bilo izliva da mu daju da koji put lizne nesto sto nesme), i ni danas sa 11meseci nema dozvolu da ostaje duze kod babe od 2,5sata, znaci taman kad je jeo ode i ada se do sledeceg obroka vrati nema tamo da jede, i tako ce i ostati bar do druge godine.
a svojim babama ga nebi ostavila ni na sat nasamo ni luda,pogotovo onoj gore navedenoj

: Masha&Tasha - 5. april 2008 15:30:05(UTC)
Citam ove tvoje pricice Lelej i setih se sad jednog dogadjaja kad sam bila mala pa moram da vam ispricam. Moja sestra od tetke i ja ostanemo na cuvanje kod bake na 7 dana, baka je bila mlada i skroz ok, uopste nije bilo pitanja ostati sa njom ili ne ( stvarno sam su mi bake zlata vredne), medjutim ona je morala kod lekara i da zavrsi kupovinu i ostavi nas njenoj mami na cuvanje ( ona je tad imala recimo nekih 70ak god mozda i manje, jer su se rano udavale) i sta se desi. Ja taman naucila da razbijam jaja i kazem sestri ajde da jedemo "muteno jaje" to je zapravo izmuckano zumance sa secerom i tako nas dve na prababine oci skucamo po 13 komada svaka i sve smo pojele( racunajte u svako zumance ide bar po kasika secera icon_lol ) i ko zna koliko bi jos jele da nije dosla baka, kad je videla icon_eek icon_eek icon_eek ne veruje,a onda pita njenu mamu sto nam je dala tolika jaja,a ona kaze pa sta cu kad deca vole da jedu, da im nedam pa posle mene da mrze, nisam valjda luda sok sok sok sreca te nam pored svega ne bi nista, inace se baka bas isprepadala sta ce da kaze mami i tetki ako nam se nesto desi.
A i ja i sestra smo bile dream team, niko nije hteo u 5 i 3 god da nam objasni kako se prave deca, pa smo mi ispitivale prababu, sirota zena nije umela da se snadje sa nas dve hajducice ruganje ruganje a cak nije smela da kaze ni baki o tome,a ni mami i tetki, to smo rekle tek posle nekih godinu dana ja i sestra da smo maltretirale prababu.

: tijanast - 5. april 2008 12:07:16(UTC)
Shto se mene tiche NE NIKAKO, za ovih 8 meseci Emu sam jednom ostavila sa mojima, i to na dva sata, ishli smo kod prijatelja chija se zena porodila tog dana, i to uveche, Ema je sve vreme spavala a moja mama sedela pored nje "za sluchaj da se probudi" i josh joj je stavila pelenu preko vrteshke gde je ogledalo jer kada se otvore vrata svetlost se odbija od ogledala i ide njoj u ochi, mislim van pameti, znam da sa hranom ne bi bilo problem jer ona ceo zivot radi sa decom i siguro ne bi pogreshila, ali bi joj zato dozvolila da joj se popne na glavu, pre neki dan je bila kod nas i Ema je pochela da je chupa, ja joj kazem da joj kaze NE, jer joj ja to govorim i ona polako shvata i prestane a ona ce "neka je neka chupa baku" E, pa NE MOZE!
S&s su bili proshli vikend i ostali su sami sa njom pola sata, dok smo mi bili u Maxiu, ona je spavala ali se probudila a oni su za tih pola sata uspeli da namontiraju dubak na tochkove, da je uche da hoda, a kada smo stigli, bila je gola, jer "se upishkila", a ja joj promenila pelenu pre pola sata i to su non stop radili, kako ja izadjem pa makar i do kupatila oni su je skidali, ne znam shta im je to znachilo... Pritom su je navikli za ta tri dana da je non stop neko sa njom i da je u rukama, pa kada su otishli ja nisam mogla da je ostavim u ogradici ni na 5 min dok sam u kupatilu jer bi odmah pochela da vrishti, shto ranije uopshte nije bio problem, lepo se igrala u njoj sama i po sat vremena.
Plus imam savrshen primer, jer sveki chuva svoju unuku od cerke koja ima 3 godine i par meseci, verovali ili ne toliko dugo je i chuva, mala i dalje nosi pelene, spava sa duduom, pije na flashicu, i nece nishta da jede pa je ova juri sa tanjirom po kuci i svaki chas je bolesna, svake nedelje ide na inhalacije, bukvalo zivi na antibiotocima a shto je najgore, pravi je mali hipohondar jer je njoj normalno stanje kada je bolesna, sama trazi da meri temperaturu, sama trazi sirup, ma uzas jedan, a koliko je asocijalna da i ne pricham, no za to nisu krivi ni baba ni deda nego roditelji, koje sopstveno dete uopshte ne zanima. Tako da shto se mene tiche, josh jednom NE HVALA, jaslice su daleko bolja varijanta pa i privatne, bolje i da platim malo vishe nego da mi dete bude takvo.

: MissGak - 5. april 2008 10:20:09(UTC)
Anka,tebi svaka cast.kao i svakoj mami koja uziva u blizancima.To je dupla sreca,ali i dupla odgovornost.Moja prijateljica ima dve male lutkice,sa kojima sam znala ostati nasamo u nekim njihovim periodima prohodavanja i ziva se preznojila.Jednostavno,nemamo cetiri ruke za pocetak,ali zato majke te dece kao da imaju..Potpuno te razumem.Ali sto se sveki tice,ona bi verovatno tako postupila i da je jedna beba u pitanju.
Kazu da su drugacije zene koje imaju samo musku decu-ja cu iz petnih zila da se trudim da to ne budem!!!

: Oblak_u_bikiniju - 5. april 2008 8:47:45(UTC)
Ja se nadam da cu do bebine 2 godine biti kod kuce i pazicu ga/je ja. Medjutim posto radim u nasoj firmi sigurno cu tu i tamo uskakati. Sa druge strane i moja i mm mama rade u svojim firmama jednako koliko i ja, stoga cu vjerovatno imati neke snalazece varijente sa tetkom ili kumom...
Potom idemo definitivno u vrtic!
Ja jos pamtim kako sam mrzila to mjesto i mislim da je to posledica maminog prekomjerenog vezivanja mene za sebe. Spavala sam u njihovom krevetu sa 3 godine i kako ocekujes da onda iz tog kreveta ustanem u 7 sati i odem kod tete koju ne znam...

: ALEK2006 - 5. april 2008 8:21:18(UTC)
Svega sam se nacitala ovde i ostala sam bez teksta.... mejke mi.... batina batina batina batina batina

: MissGak - 4. april 2008 17:17:08(UTC)
I nasmejah se,rastuzih i razbesneh!!!

A recite mi jedno-Da li neka od vas ima neku primedbu na drugu baku,iliti vasu majku,i da li ih one uopste cuvaju.Uglavnom je takva situacija da su nam svekrve blize geografski(i nikako vise) pa otuda i bas-ta-taba servis pristupacniji.
Ja sam sigurna da u tom pogledu nikada ne bih bila objektivna.Mojoj majci bih uvek ostavila dete,nesebicno.
Na srecu,u nasem slucaju nema potrebe za vrticima niti baba-siterkama.Bar za sada.Umemo ponekad da ostavimo bebu kod svekrve i ona stvarno ispostuje moje zahteve,cak ume da me pita sta da mu skuva za rucak ukoliko je u to vreme kod nje.Naravno,imam i ja primedbi,koje ce mislim tek kasnije da se reflektuju na moje dete pa cu se tada verovatno vise i nervirati.

: Nemanjina mama - 4. april 2008 17:01:04(UTC)
Da, da obavezno...

Moja mama ili moja sestra cuvaju Nemanju i tad sam najmirnija,
pogotovo kad ga cuva mama,
inace je vaspitacica i zna sa decom!!!

onda sam bez brige!

: ciciban - 4. april 2008 16:26:53(UTC)
Ja se iskreno nadam da necu bas toliko zastraniti ali me vi molim vas podsetite batina

: ledi005 - 4. april 2008 14:16:38(UTC)
samo pamtite sve ovo i da nam na pamet ne padne da jednog dana i mi budemo takve babe i tako nerviramo svoju decu...

: ciciban - 4. april 2008 12:30:02(UTC)
Baka servis-NE,NE i NE icon_twisted Jaslice,vrtic-Da
Evo moje iskustvo sa bakama batina
Kada mi je Vlado imao 5meseci baba mu je dala ribu da jede(haringu) tu noc je preplakao cak su mu izasli i plikovi po rukama,mi nismo znali sta mu je posto moja slatka mama nije nista rekla.
Tek nam je rekla to jutro da je mozda alergija na ribu? KOJU BRE RIBU???? batina
Kada je imao 18meseci ona ga je opet cuvala i dete koje se skoro odviklo od pelena ona ga je ponovo navikla jer je njoj lakse da mu stavi pelenu nego da mu donosi nosu! poguzi
Cak je uspela i jednom da ga osisa sve mu je rupe napravila na glavi e onda je letelo perje i vise nikad ga nije cuvala niti ce uopste biti u sobi sama sa decom.
Ja ili mm smo uvek tu kada ona dodje da ih vidi i nikad je ne ostavljam samu sa decom
poguzi poguzi poguzi

: ledi005 - 4. april 2008 9:17:32(UTC)
Citat:
emili - 4/4/2008 13:12

A ZABORAVILA SAM DA NAPISEM DA JE MOJA MAMA HRANILA DIANU SA SATARASOM .BEBU OD 5 MESECI.A SVEKI JOJ DAVALA PIVO I TO BAS 5-6 PUTA NAKRETALA FLASU NEOBRACAJUCI PAZNJU STO SE JA LJUTIM

icon_eek icon_eek icon_eek icon_eek icon_eek icon_eek
pa mislim da bih je ubila, davati alkohol detetu?????? galamdzija galamdzija galamdzija
nadam se da si joj otela flasu iz ruke, s tim nema igranja! anene

: emili - 4. april 2008 9:12:49(UTC)
A ZABORAVILA SAM DA NAPISEM DA JE MOJA MAMA HRANILA DIANU SA SATARASOM .BEBU OD 5 MESECI.A SVEKI JOJ DAVALA PIVO I TO BAS 5-6 PUTA NAKRETALA FLASU NEOBRACAJUCI PAZNJU STO SE JA LJUTIM

: Bokicca - 4. april 2008 7:49:14(UTC)
Anka potpuno te razumem.
Moja sveki je pre par meseci takvu zbrku napravila sa Anjom,
da sam poludela. Sve je htela da precuti.
Na svu srecu mm je uhvatio na delu, pa nisam morala da se objasnjavam sa njim.
Sad vidja Anju u nasem prisustvu i tako ce biti sve dok ne prizna gresku.

: kaja - 4. april 2008 7:28:54(UTC)

Citat:
anka77 - 4/4/2008 09:43 Znala sam da nece uspeti da ih nahrane al sam isto tako znala da nece ostati gladni, nego samo jedna stvar je meni ovde bitna, NE VUCI ME ZA RUKAV I NE GOVORI MI DA CES DA ME ZOVES AKO VEC IMAS U GLAVI DA CES SVE DA MI PRECUTIS, MOJE POVERENJE JE OVDE IZIGRANO, kako da ti verujem sledeci put, Da su me zvali kupili bi mi poverenje i moja dusa bi bila na mestuuuu, Tako da sam im rekla, mozete decu da dobijete kada god al na moje oci ima da ih hranite, tu cu da budem, i svaki obrok na moje oci.... Mozda sam luda ne znam, hajde zene pomoc... Ko je ovde lud....?? Mozda preterujem, hmmmm, bas sam zbunjena

Odi druže, padni mi na grudi!!!!
zagrljaj zagrljaj zagrljaj Nisi luda, sve je sa tobom (sa mnom i drugim mamama ovde) u redu!

: Prex - 4. april 2008 6:56:41(UTC)
Uopste ne preterujes Anka, ja bih poludela isto. Pogotovo sto su hteli da ti precute, pa sta to znaci?! Svesno precutkivanje nije nista bolje od laganja po meni. A to sto su im dali kasicu sa keksom, eeeej GLUTEN covece, pa jos su oni mali...pa ja bih galamdzija kadtedovatim
Ma apsolutno si u pravu, ne daj im vise decu da toliko dugo sami brinu o njima, moze naravno umereno, ipak su oni baba i deda, ali sto kazes hranjenje samo u tvom prisustvu.

: emili - 3. april 2008 17:26:54(UTC)
VRTIC JE ZAKON ,DALEKO SAM I OD MOJE MAME I OD SVEKI NEKAD MI BUDE TESKO ALI NEKAD KAZEM HVALA BOGU DA JE TAKO.MOJA DECA SU MOJA BRIGA NECU DA MI NIKO PRIGOVARA ZNAS CUVALA SAM TI DETE.A STO OBE IMAJU IDEJE O VASPITAVANJU DECE TO JE VEC POSEBNA PRICA.BAKE SU ZA CUVANJE PO SAT VREMENA I TO JEDNOM U NEDELJI.

: Bokicca - 3. april 2008 9:50:05(UTC)
I ja sam za vrtic a da vreme sa bakama bude ograniceno.
Ne radim ali studiram. Lepo sam uklopila ucenje sa Anjom.
Sveki je pricuva kad treba, i uglavnom se pridrzava mojih uputstava.
Nekad voli da je po njenom ali ja teram po mom.
Pre nekoliko meseci me je iznervirala sto me nesto nije poslusala i jedno vreme je vidjala
Anju samo u prisustvu mene ili mm.
Kad sam se porodiila mnogo mi se nasla i to ne mogu nikad da joj zaboravim.
Svako od nas ima svoje mane,ipak su oni druga generacija i ne mogu da shvate da se deca
danas drugacije vaspitavaju. Cesto mi kaze sta hvali tm,vidi kakvog sam ti sina dala.
U pocetku su me te price nervirale kako je ona vaspitala njenu decu a sad ne obracam paznju na to.

: ALEK2006 - 2. april 2008 15:46:35(UTC)
Citam Vas sve i ja sam definitivno da dete ide u vrtic!
Svekrva mi nije pruzila ruku kad mi je bila najpotrebnija, ziveli smo u istoj kuci a ona nije gledala ni meme, ni dete, ni unuka. Jednom sam je zamolila da ga pricuva na 2 sata i to zato sto sam morala negde da odem. Prvo me zvala posle pola sata da me pita kad cu doci vec, a drugo i kad sam doslo dete samo sto nije dobilo toplotni udar koliko ga je obukla i umotala u veliko cebe. Kad smo se odseli od njih moja mama ga je uglavnom cuvala. Verovala sam joj beskrajno i uvek je radila ono sto bi joj rekla, obuce ono sto ja ostavim, da mu da jede onoliko koliko ja kazem i sve po redu. Kad ga cuva nezove me svaki cas da me ispituje kad cu doci ili dokle sam stigla sa poslom jer je mali nervozan ili kojekakve gluposti.
E sad Aleksa je malo nemirniji a i razmazen je to priznajem. Kapacitet je sto se tice ucenje novih stvari i najvise iz tog razloga sam odlucila da ga dam da ide kod dece i da tamo sa njima uci i radi ono sto je za njihov uzrast. Nemogu da opisem koliko je dete sada drugacije, nekako je mirniji, poslusniji ma sve je super. Jedino je ono sto nas trenutno zeza stalno neke bolesti pokupi ali Boze moj procice i to.
Sada je on malo veci pa ga odnesem kod sveki i samo joj kazem da cu doci za 2 sata i da me nezove vec da se snadje sa njim i neka ga zabavi. U pocetku je stalno nesto gundjala ali sad je prihvatila da je tako kako je i da ga vidja jednom nedeljno i gotovo, to sto ga odnesem i tad kod nje nemogu reci da sam mirna ali opet izdrzim zbog mm.
Tako da je za mene vrtic majka, platis i nema kome sta da se pravdas ni zasta. Cuvaju ti dete, hrane i presvlace ma sve pod konrlom. Stvar koja mene najvise nervira kod sveki je to sto kad ga ostavim on cist a kad dodjem po njega on bude kao prase prljav, musav, ruke mu nije prala (kako ona kaze nije stigla).... Ma al ajd za to malo vremena sto je kod njih nece mu nista faliti.

: sandrag - 2. april 2008 10:44:21(UTC)
Citat:
mira-z - 2/4/2008 14:26

Ako se ne razboli u vrticu razbolece se prve nedelje kada krene u skolu ! I te primere sam vidjala, pa kada krenu svi u prvi razred umesto da se tamo adaptiraju na nove uslove (koji su svakako novi i za decu iz vrtica a kamoli za one koji nisu isli) oni krenu da odsustvuju iz skole, pa propustaju casove, pa ne mogu da stignu razred gde su stali i sta su radili.... hiljadu stvari. I bolesti su za ljude, jesu neka deca osetljivija a neka manje, ali moja Tijana ni jednog dana nije bila bolesna dok nije krenula u vrtic, posle je dve godine imala slinav nos, prosto nam je bilo neobicno kada je prestao da curi. Ali nisu to neke bolesti strasne, sve je za ljude, a drustvo vrsnjaka, socijalizacija i edukacija u vrticu je nezamenljiva stvar. Samostalnost koju deca sticu, nove navike koje usvajaju, nove pojmove koje uce, ma sve je drugacije. Ako mozete samo napred, vrtic je zakon !

Slažem se, od slova do slova caos

: mira-z - 2. april 2008 10:26:12(UTC)
Ako se ne razboli u vrticu razbolece se prve nedelje kada krene u skolu ! I te primere sam vidjala, pa kada krenu svi u prvi razred umesto da se tamo adaptiraju na nove uslove (koji su svakako novi i za decu iz vrtica a kamoli za one koji nisu isli) oni krenu da odsustvuju iz skole, pa propustaju casove, pa ne mogu da stignu razred gde su stali i sta su radili.... hiljadu stvari. I bolesti su za ljude, jesu neka deca osetljivija a neka manje, ali moja Tijana ni jednog dana nije bila bolesna dok nije krenula u vrtic, posle je dve godine imala slinav nos, prosto nam je bilo neobicno kada je prestao da curi. Ali nisu to neke bolesti strasne, sve je za ljude, a drustvo vrsnjaka, socijalizacija i edukacija u vrticu je nezamenljiva stvar. Samostalnost koju deca sticu, nove navike koje usvajaju, nove pojmove koje uce, ma sve je drugacije. Ako mozete samo napred, vrtic je zakon !

: Lelejn - 2. april 2008 9:32:39(UTC)
i zene drago mi je da sam pogodila temu, jos mnogima, a bas sam se bojala da nepogresima i nesmorim, neudavim itd. mad se ja uvek toga bojim kad posotavljam temu :-*

: Lelejn - 2. april 2008 9:29:36(UTC)
''Naravno, ima to i loših strana - djeca tamo razmjenjuju sve moguće boleštine (ali tako i grade imunitet). Ako ne sa dve ili tri godine, onda ih to čeka kasnije. ''
ei ovo mi je padlo napamet , cak i da ubedim m m da ode u obdaniste, ako ovako krene naderala sam, odma ce ga ispisati, a zanam da tako mora, samo je on malo preosetljiv na to kad se dete razboli i sl. udari se...po njemu nesme dlaka s gleve da mu fali,a li ako histerise on moze da ga iskecka po peleni
icon_rolleyes
inace moja kuma je cuvala devojcicu koja je kao isla u obdaniste pa je ona trebala samo da je pokupi i pricuva sat dva....ali klinka kako krene(cuvala je od njenih godinu i po valjda do 3), sutra se razbolii, on da je cuva ceo dan voda kod lekara...itd. onda posle nedelju anekad i dve taman krene dan dva i opet ista prica i stalno tako na kraju je sa 2,5 god prestal prakticno da ide i ako ne zvanicno, ali je dete stvarno bilo samostlano spretno, brbljivo , veselo, istrazivacki nastrojenmo, ma super je klinka bila, sa 2,5 god je sam isla u wc, skine se i sve samo joj upali svetlo i zove da je izbrise kad zavrsi i da je obuce, a pleme cnimi s enije ni nosila vac kad je pocela daje cuva znaci sa godinu i po.
dok je klinka koju sam ja cuval od druge do trece godine, pre mene imala baka servis, inace je bila prvo unuce i svi su trcali oko nje tako da sm i dok ona gleda crtani i ja morala da ga gledam nedaj boze da ja joj ja za to vreme spremam hranu ili tako nesto, nije znala ni da pokupi svoje igracke, bezala je od dece, jer tamo nije sve po njenom, tako su se nasi susreti na trgu sa mojom kumom i tom klinkom koju je cuvala zavrsili ong momenta kad curica nije dobila sto e htela rekla je mrzim v*(ime), i necu da se druzim sa njom
njeni roditelji molil su me da je cuvam i narednu skolsku god, ali ja ma planirala da se vratim na faks,a i u medjuvremenu sam ostala trudna
nju su sa tri godine i tri meseca upisali u obdaniste i upala je u grupu sa V*, ali nije isla ni nedelju dana i odustali su jednostavno nije htela da ide posto joj se tri meseca ranije rodio brat, nije htela d ide jer onda nemoze da vidi da mama voli i nju a ne samo brata icon_rolleyes uh,ali i oni su krivi mala je svata znala ucili su je i oni i ja, ali je prakticne stvari vise volelea da neko uradi za nju uopste nije bila samostalna i bila je prenaviknuta na paznju 100% i sve po njenom
tako da nisam pametna sta sa obdanistm
neznam da li postoji varijana za decu od 2 god , npr. da idu kao u zabaviste ...ono da su tamo 4-5 sati i da nespavaju tamo?

: Lelejn - 2. april 2008 9:12:01(UTC)
inace jos samo da javim da sam problem petak-ispit resial, docekala mm s posla i istrtljala besno kako im radnice nesluze niemu kad tako banalnu stvar nemoze da im objasnid a urade i da je sve to svekrvino maslo smo da bi cuvala davida(posto mi je rekao pre tog kako ga mama i tata smaraju stalno da mora sve on da uradi da radnici neurade tako dobro kao on), i posle moje osute paljibe on je samo mirno rekao pa dobro cuvacu ga onda ja u petka , anjim cu pokazati sta treba da rade bravo divni moj prdivni muzic, zato ako ste primetile danas u mojim postovima su lol a ne cry ako juce, a juce sam stvarno vise mislila da cu da poludim- cak sam i izgubila apetit totalno, povratila jednom, i razbolela se(doduse to ce pre biti da je prehlada, ali neka moram malo da dramim icon_wink )
i plus danas sam pricala sa njim i pital da li bi se on ljutio ako bi ja davida jednostavno prestal da pustam vise od dvaput ili jednom nedeljno kod njegovih , i rek je ne i njemu je to ok cak je reko jednom nedeljno je sasvim dosta po njemu, mad misli da to nece resiti problem aiskreno i ja se bojim da ceonda poceti da nam visi u kuci svako popodne bar na sat vremena, ali ajde bar da probam
i da rekao mi je da onda mozda nece hteti da ga cuva jednom kad nam stvarno bude trebalo, ja sam rekla neka svakako neplaniram vise ni da je pitam pa sve da mi gori pod nogama, zrtvovacu se ili cu ga vec odneti do moje mame ako bas bas moram, ili jos bolje mojoj sestri ako je u mogucnosti jeste klinka ali ni on sad vise nije bas jako mali, a nju obozava (a bogami i strica) i ako ih prilicno retko vidja
pa sad videcemo kakao ce to ispasti, mogu joj zamisliti facu kad joj budem rekla da nemoze da ga vodi dosad je na to navikla smao od svog sina i to retko, a ja sma uvekl kao fina pa kad ga trazi i u 7 uvece ja ga pustim bar na 20min. e pa necu vise, sve sam joj popustala kao necu da budem ko moja mama i da se svadjam sa sveki,ma neuc ni sad lepo kazem nemoze i tacka i iskuliram je bez objesnjanja jer ako pocnem da objasnjavam posvadjacu se ,a necu vise mm da mesam on se 100 puta posvadjao sa njom, i rekao joj i ovo i ono i opet posle nedelju dve ona se vrati na staro i bas je briga a samo se on nervira bezveze

: Lelejn - 2. april 2008 8:45:16(UTC)
Citat:
mira-z - 2/4/2008 10:14

Moja cerka je krenula u vrtic sa 11 meseci, prvo na adaptaciju od meseca dana i onda sa godinu normalno. Ja sam pocela da radim posle njenog prvog rodjendana. Iako zivim sa svekrom i svekrvom nijednog momenta ni meni ni muzu nije palo na pamet da je ostavimo sa njima. Oboje smatramo da dete treba da se druzi i provodi vreme sa svojim vrsnjacima, a i sa roditeljima. Bake i deke su tu da se pomaze, popricaju ali ne i da vaspitavaju ! Sto sam ja jednom mojoj svekrvi i rekla, vi ste svoju decu vaspitali kako ste smatrali da treba, sada je red na nas. Na tome se zavrsilo, i ja i moj muz smo vrhovni autoritet za nasu cerku. Nije vrtic bauk, moja Tijana je tamo dozivela puno lepih trenutaka, druzenja, otkrila mnogo stvari i puno naucila. Ja sada posle 5 godina vidim ogromnu razliku izmedju dece koja su na taj nacin socijalizovana i one koja su provodila po 8, 9 sati sa babama i dedama po kuci ili parkicu. Ne moze se porediti uticaj na dete njegovih vrsnjaka, vaspitaca i programa po kojima se radi sa njima od prvog dana, u odnosu na saznanja koja sticu kada su kod kuce sa starijima. Uvek sam bila zagovornik vrtica i danas, i bicu. Iako ima razne dece, roditelja i vaspitaca, sve se da srediti, izgladiti i uciniti da dete raste srecno i zadovoljno, okruzeno svojom uzrastnom grupom, i starijom i mladjom decom, da uci, saznaje svet oko sebe i razvija se zdravo socijalno bice. To je moj stav koji je proizasao iz licnog iskustva. Naravno ima ljudi koji se sa mnom ne slazu bilo iz sopstvenog losijeg iskustva, ili drugacijeg nacina vaspitanja, itd.
bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo
jos kad bi mm prista da ga sa godinu i po dam u obdaniste, on nije za to ako nemora, nije za varijantu seki&co. ali kaze ako sam ja vecx kuci stace pre 4-5( 5 verovatno ,samo ublazuje kao)
u vrtic. E sad se borim da ga ubedim da ga ako ne najesen onda bar da dve i po godine posaljemo u obdaniste i ako nebudem radila(inace je u ovom malom gradu posao nemoguca misija, osim ako nemislim da kad zavrsim fakultet radim svaki mesec u drugom marketu-posto ih tako menjaju zbog socijalnog itd.)
inace ce nas drugar iz bolnice koji je 1 dan stariji od davida i s kojim se cesto vidjamo i njih dvojica se lepo druze, od septembra u obdaniste posto ce mu mama na posao pa sam mislila da bi mu tako bilo lakse i lepse da krenu zajedno da ima bar nekog poznatog, bojimse da ako i krene sa njim ali godinu dana posle njega da ce imati problem da se uklopi bojim se da ece trcati za njim a ovaj ce tamo imati vec i druge drugare neznam hmm

: Lelejn - 2. april 2008 8:35:59(UTC)
Prex:,,Nemojte da mi se smejete ali meni Taru cuvaju i mama i sveki ZAJEDNO'' icon_lol ,ali meni ovo zvuci kao super ideja, samo se ja bojim da bi se moje jos i uortacile icon_lol
a i dosad kad ih vidim na okupu sveki zgrabi davida, a moja mam cuti ko mula ni nebunise jajo kazem, ma reci joj zeno i ovako ga retko vidjas sto je pustis i dok je bio manji uzmem ga kao nesto treba da mu dam i sl. pa ga posle midva dam mami,ali onda sam odustala, kad ona nece da se bori sta ja da joj radim
''Tako je na primer moja sveki uvela sistem da se ona igra dok jede, polako je pocela sa po nekom igrackom (mada su to uglavnom teglice, poklopci, stipaljke i slicno - da poludis) i od tada hranjenje Tare je postalo katastrofa.'', skroz te razumem i moja je isto uradila, ali ona dodje dok ga ja hranim, (jer david inace ima zabranu da ga hrani bilo ko osim mene i mm, moje sestre- retko, i moje mame ali u mom prisustvu i to kad smo bez sveki!), pa ga zabavlaj i glupira se kreten ja kazem ne a ona dve swkunde mirna pa nadje drugu zanimaciju da ga grli dok jede, e ljudi moji verovali ili ne posto je davidova stolica do zida a na prvu sledecu sedim ja, ona cucne kod stolice i kerebeci se, crkne otpadene, pa treba cucati po sata i ,vise -zahvaljujuci njoj, sa 100kg i metr i po visine icon_lol ,a li ona neodustaje odmori na sekund pa nastavi kreten
''i sad je naucila da pocne da urla za svaku stvar koja nije po njenom'' i to isto, ali mama i tata to uspesno resavaju s ozirom da je samo samnom prepodne,a sa mm popodne ako ga ona necapi
''Mnogo sam se raspisala pa moram da skratim, niko verovatno nece ni da cita ovaj ogromni post, ali morala sam i ja da dam sebi oduska, pogodila me tema ima jos gomila stvari koje bih napisala ali necu vise da davim... '' procitala sve :) bez brige kad god pomislite da niko nece procitati vas predugacki post, znajte da ja citam, a bogami i pisem cesto dugacko, jer mislim da ccesto nista nemoze kratko da se objasni ako je tema stvarno ozbilja,
i hvala prex na sadrzajnom postu, ti me uvek odusevis,e apogotovo si me odusvljaval shvatanjima -zrelim ;] , dok sam bila ubedjena da si mladja od mene ili bra tu negde icon_lol

: JecaN - 2. april 2008 7:58:00(UTC)
Kod nas baka servis odlično fuknkcioniše za vikend, ali i u toku nedelje ako negde uveče izlazimo. Inače Iva je sa godinu dana krenula prvo u jasle, a kasnije i u stariju grupicu. Nikad nisam htela da iznjmljujem ženu da je čuva (to je mogla i svekrva) , a i prosto ne volim da mi nepoznata osoba provodi skoro pola dana sa detetom.
Sve pohvale za bake i deke !

: sandrag - 2. april 2008 7:51:11(UTC)
I ja sam od onih koji misle da je vrtić bolji za djecu od baka servisa.
Razloge ste već naveli - socijalizacija, edukacija, borba za sebe, samostalnost...
Naravno, ima to i loših strana - djeca tamo razmjenjuju sve moguće boleštine (ali tako i grade imunitet). Ako ne sa dve ili tri godine, onda ih to čeka kasnije.
Pošto i moja majka i svekrva rade, ja tu nisam imala izbora.
Vratila sam se na posao kao je Miloš imao 7 mjeseci. Tada smo našli ženu koja je dolazila kući da ga čuva. Sa godinu dana dali smo ga na čuvanje kod vaspitačice u penziji, koja u svom stanu čuva 5-6 djece. Ali tada je bio jako mali i svaka prehlada koju bi pokupio od starije djece završavala je upalom uha, te smo nakon par mjeseci ponovo našli tetu koja je dolazila kod nas.
Tako negdje do njegove 2 godine, a onda se ponovo vratio u svoj mali vrtić.
Prosto smo bili iznaneđeni njegovim ponašanjem kada je ponovo krenuo među djecu.
Shvatili smo da on ima i neki drugi svijet osim nas. Postao je pravi mali vragolan, iznenađivao nas je svaki dan nečim novim, neke stvari je naučio od starije djece, nove riječi, nove igre, pjesmice...
Razmišljam već duže da ga upišem u pravi vrtić, ali on nešto nije oduševljen tom idejom.
Mada ćemo to uraditi kroz par mjeseci kad se preselimo, pa će nam sadašnji vrtić biti daleko.
Pored svega navedenog treba uzeti u obzir i da su se bake naradile, i da sada treba da uživaju i da odmaraju. Povremena pomoć-da, konstantna obaveza - ne. caos

: mira-z - 2. april 2008 6:14:06(UTC)
Moja cerka je krenula u vrtic sa 11 meseci, prvo na adaptaciju od meseca dana i onda sa godinu normalno. Ja sam pocela da radim posle njenog prvog rodjendana. Iako zivim sa svekrom i svekrvom nijednog momenta ni meni ni muzu nije palo na pamet da je ostavimo sa njima. Oboje smatramo da dete treba da se druzi i provodi vreme sa svojim vrsnjacima, a i sa roditeljima. Bake i deke su tu da se pomaze, popricaju ali ne i da vaspitavaju ! Sto sam ja jednom mojoj svekrvi i rekla, vi ste svoju decu vaspitali kako ste smatrali da treba, sada je red na nas. Na tome se zavrsilo, i ja i moj muz smo vrhovni autoritet za nasu cerku. Nije vrtic bauk, moja Tijana je tamo dozivela puno lepih trenutaka, druzenja, otkrila mnogo stvari i puno naucila. Ja sada posle 5 godina vidim ogromnu razliku izmedju dece koja su na taj nacin socijalizovana i one koja su provodila po 8, 9 sati sa babama i dedama po kuci ili parkicu. Ne moze se porediti uticaj na dete njegovih vrsnjaka, vaspitaca i programa po kojima se radi sa njima od prvog dana, u odnosu na saznanja koja sticu kada su kod kuce sa starijima. Uvek sam bila zagovornik vrtica i danas, i bicu. Iako ima razne dece, roditelja i vaspitaca, sve se da srediti, izgladiti i uciniti da dete raste srecno i zadovoljno, okruzeno svojom uzrastnom grupom, i starijom i mladjom decom, da uci, saznaje svet oko sebe i razvija se zdravo socijalno bice. To je moj stav koji je proizasao iz licnog iskustva. Naravno ima ljudi koji se sa mnom ne slazu bilo iz sopstvenog losijeg iskustva, ili drugacijeg nacina vaspitanja, itd.

: Prex - 2. april 2008 6:10:55(UTC)
Lelejn bas si me pogodila sa ovom temom...vec sam pisala u temi Jaslice nesto malo o ovome pa necu sad da ponavljam ali samo da ti kazem da naravno nisi sama, pa vecina zena prolazi kroz istu ovu nedoumicu. Ili barem da se ogradim na one zene koje razmisljaju o posledicama tih ranih navika i ranog vaspitanja. Ima i onih koji sve nekako olako uzimaju, ili jednostavno prihvataju neke stvari kao "normalne" pa se posle pitaju zasto im dete radi "ovo ili ono".

Ne mogu da kazem da imam potpuno istu situaciju kao ti, ali u nekim stvarima ima dosta slicnosti i u mnogim tvojim razmisljanjima se potpuno nalazim. Meni Taru trenutno cuvaju i mama i sveki. Pocela sam da radim kad je ona imala 9 meseci i to mi je bilo isuvise rano za vrtic, a i ne bih je dala kad je zima jer su sve sanse da stalno bude bolesna, pa sam odlucila da je one cuvaju do proleca pa onda da je upisem u vrtic. Sada je doslo to vreme, ja sam odlucila da je od maja dam u vrtic, ali moja sveki stalno prica kako je mnogo rano i mislim da malo i huska mm protiv vrtica, pa se cak i on nekad pokoleba, ali sreca da je potpuno razuman i normalan pa i njga nerviraju sve stvari kao i mene i on je za to da je damo u vrtic. Nemojte da mi se smejete ali meni Taru cuvaju i mama i sveki ZAJEDNO. Znaci nisam htela ni da se smenjuju jednog dana jedna pa jednog druga nego stalno obe. Znam da sam u tom pogledu jedinstvena, i pomalo luda, ali ja sam tako mirnija. Sto se tice postovanja mojih odluka, delimicno je tako. U pogledu ishrane sam vrlo stroga i nepopustljiva i tu me maksimalno slusaju, svakog dana me pitaju sta da joj daju da jede, nikad joj nisu uvele u ishranu nesto sto ja nisam dozvolila i s te strane sam zadovoljna. Ali sto se tice drugih stvari...tu vec ludim. I to iskljucivo od moje sveki. Srecom te je moja mama stvarno normalna pa je malo sputava koliko moze, ali i ona je sve fina pa nece da se svadja i ne uspe uvek da spreci neke stvari. Tako je na primer moja sveki uvela sistem da se ona igra dok jede, polako je pocela sa po nekom igrackom (mada su to uglavnom teglice, poklopci, stipaljke i slicno - da poludis) i od tada hranjenje Tare je postalo katastrofa. Sada ima celu menazeriju raznih gluposti bez kojih nece da jede, i plus trazi non stop zabavu i glupiranje da bi nesto pojela. Ja p*zdim, nerviram se, derem se, svadjam ali ne vredi. Ja jednostavno nisam kod kuce, na poslu sam, i sta god da pokusam da uradim padne u vodu kad ja nisam tu. I tako je postalo za mnoge stvari. Sta vredi da joj ja nesto branim kad joj posle sveki dozvoli, i sad je naucila da pocne da urla za svaku stvar koja nije po njenom. Sto puta sam joj rekla da je pusti da place ali da ne popusti jer ce jedino tako da nauci da neke stvari jednostavno ne sme da radi/dira, ne zbog toga sto sam ja vestica vec zato sto mora da nauci da ne moze bas sve da uradi sto joj padne na pamet. Ako nesto ne podnosim to su razmazena deca koja urlaju cim im nesto nedas, a moje dete se polako pretvara bas u takvo, i to samo zahvaljujuci svekinom popustanju. To su sve razlozi zbog kojih cu Taru da dam u vrtic sto pre. Naravno nisu to jedini razlozi, prvenstveno zelim da je dam i jer mnogo voli decu i voli da bude s drugom decom, i mislim da ce to za nju da bude super.
Sto se tice nekih drugih stvari, dosta meni pomazu i mama i sveki, stvarno sam im zahvalna, ali jednostavno smatram da babe treba ograniciti i ne davati im previse slobode jer stvarno previse razmaze dete, a neke eto i uce decu razne gluposti. S te strane meni su i mama i sveki stvarno i pametne i obrazovane zene, tako da je barem ne uce svakakve gluposti kao sto ti imas problem Lelejn.
Mnogo sam se raspisala pa moram da skratim, niko verovatno nece ni da cita ovaj ogromni post, ali morala sam i ja da dam sebi oduska, pogodila me tema icon_lol icon_lol icon_lol ima jos gomila stvari koje bih napisala ali necu vise da davim...

: Angie - 2. april 2008 5:52:10(UTC)
Da,zasto da ne?Kad mi treba odmor ili hocu da se druzim sa muzem love-smiley pa bebirona uvalim baki i milina.Ona i onako jedva ceka da se porodim,naravno i ja,ali kad malo poraste bebica pa da imamo malo vremena i za sebe

: Lelejn - 1. april 2008 22:58:46(UTC)
i samo da naglasim da sam ja sve moje babe obozavala , tek sa nekih 19- 20god sam skontala neke stvari u vezi njih, prodje zivot

: Lelejn - 1. april 2008 22:23:31(UTC)
samo sam htela da cujem da nisam jedina koja bi vreme provedeno s babam tako jako ogranicila
imala sam jedu koleginicu na faksu koja je faks zavrsila zahvaljujuci sveki, i hvali je na sva usta, nije bila neki student na kraju je diplomirala pre svih iz grupe! a evo kako: sveki je kuvala, zive valjda u istom dvoristu dve kuce, spremala sve sve, dok je bila trudna njeno je bilo da npravi ujtro njihov krevet i da uci- to mi je bilo fenomenalno, ja takv tretman nisma imala ni kod mame ma ni blizu i a tamo sam cesce ja kuvala i sve radila nego ona, ali kad se beba rodila njoj je opet celo prepodne sveki cuvala bebu- ma neznam da li je mala uopste i sisala, ona ujtro ustane i odnese malu svekrvi i nazad na ucenje i tako 6-7 sati,pa kad zavrsi dodje po nju, i sa ponosom kaze kako mala i dan danas ako nevidi baku bar na pet min u toku dana trazi je, meni je to strasno imam utisak da to dete vise voli baku nego nih, njem m je skoro ceo dan radio,ona pola dana ucila od kad je dete imalo 2 meseca...ja tako nikad nebih mogla, mene moj david trazi kad odem da ucim na 3-4 sata, a i on meni nedostaje ako je duze od toga, tako da ja malo svratim u sobu da ga vidim par min pa se vratim u kuhinju na ucenje i to od kad je imao 8-9 meseci ,pre tga nisam mogla ni na toliko ,pa ipak je on najvazniji,polako se to vreme povecava,ali kad je imao 2m nisam mogla da zamislim da ga ostavim duze od sat vremena, cinimi se da do 3m nisam se razdvojila od njega duze od po sata
no poenta da sma i sad jedino mirna kad je sa mm,onda se opustim i nebrinem,mi imamo svoje dogovore i znam da ih on postuje, jedino nevolim sto ponekd puno vice na njega ili ga kecne preko pelene ,ali borim se da to prestane,mada je i david prilicno tvrdoglav i svojeglav... icon_rolleyes

: Lelejn - 1. april 2008 21:58:53(UTC)
uh potpisala bih mnoge mashu, ledi,kaju ,adu... svuda ima po nesto sto je kao i kod mene
ja bih davida dala na jesen u obdaniste ali kad sam to spomenula svi su me progutali tj. mm i mama kao boze gde ces dete od godinu i po dana da dajes a ti sedis kuci-jeste ljudi ja sedim kuci ali bi i da zavrsim faks,a i mislim da je to dobro za njega da se sto vise osamostaljuje, to ce ga ciniti slobdnim i nezavisnim sto pre, to ce ciniti da ima zivot i izvan nas i ako su u to doba mali da se igraju sa vrsnjacima ipak se socijalizuju(kazu da deca tek sa 3 godine mogu da se stvarno igraju sa drugom decom),mislim da su takva deca smostalnija i slobodnija i naprednija kasnije u zivotu jer odmah uce da se snalaze dok jos nisu svesni sebe, pa im to dodje kao prirodno, mislim da je to dobro po njih.
sa druge strane sveki je prica za sebe, neobrazovana , tako jedan galamdjija bez smisla i cilja, koji: ovo su reci mm:smatra da nije bila dovoljno velika mama svojoj deci jer je morala da radi pa sad hoce to da nadoknadi, mm je opiseje kao klovna kao ona je bila zabljavc za njih, a tata ih je naucio bitne stvari u zivotu, svekar je pametan covek ali i prepotentan i egocentrican,mm je najvise odgajil svekrova mama-kazu svi daj e bila jako dobra zena,ali ga je zato i razmazila-he ali tu sam ja pa ga dovela u red, sreca moja da me toliko voli i da je ipak jedno razumno bice pa prizna kad gresi
moja mama je tek prica za sebe, doduse ipak bi radije ostavila kod nje,ali nisam u prilici, ona ga nebi nesta naucila ,ali ga nebi ni pokvarila, ako sto nije ni nas, vukljala bi ga po kafama kod drugarica ko sto je i nas, jer svo slobodno vreme i ako ga je malo i danas na to trosi, a posle se zali da nevidja davida, ato sto prepesaci za njene tri kafe mogla je stici i do nas pa ga videti, ali neka, ona me bar vise nesmara
mene su babe odgaji i jedna prambaba koja je bila ziva do moje 15.god
e kad se samo setim sta su me sve ucile i sta su mi sve dozvoljavale sto su mama i tata branili, prosto mi se dete neostavljala ni na sat ni mami ni svekrvi...sa dedama nisam bila u kontaktu preterano...mamin tata je bio ziveo u cikaagu do meje 15god. tako da sam ga tek tad i upoznala, tatin je bio stalno radio po terenu. A babe kreten ::::brambab mi je davala svako jutro tursku kafu(imala je kuci kod nas u dvoristu,tako dame je cesto cuvala rano prepodne) doduse slabu i sa puno secera...ali zaboga kafu detetu o tri i vise godina, pa nije dobra ni za odrasle kadtedovatim
mama i tata nas uhvatili i rekli joj da mi nedaje, a ja cutala ko zalivena kad mi je posle krisom davala da oni nevide
tatina mama s obzirom na svoju bivsu profesiju(kuvarice) voli lepo utovljenu decu tako da je njen jedini cilj kad sam bila kod nje bio da me sto bolje udeblja-ma znate ono zdrava deca- debela,pa je ona zarad toga pravila hiljadu obroka dnevno, ako nemozes sad moces kroz po sata ako nemozes to nacice ona vec nesto sto volim pa ce praviti to to sigurno necu odbit, pa me nudi u pola 12 hocu da veceram i ako sam vecerala vec dvaput leto icon_exclaim pa kad necu nista ona dotle nabraj dok neubode nesto sto nebi mogla bar malo i nemrzi je da pravi icon_exclaim a o pameti i da nepricamo ,ona me mnogo podseca na sveki, ima isto 8 razreda skole i sve gluposti me je naucila, od nekih retardinah pesmica, koje joj i dan danas padne napamet da me pred bar petoro ljudi pita da li se secam i da ih joj izrecitujem icon_surprised ops: batina do ispitivanja sta mama i tata pricaju i price kako je moja mama jako losa osoba(nije cvecka, ali to nije bilo njeno da mi kaze),a ja naravno naivna kao i dan danas sve joj istrtljam sta je ko rekao i ako su mi sto hiljada puta rekli da nepricam svuda ono sto se u kuci prica,ona okolo naokolo i izvuce iz mene
a mamina mama pa ona je bila ok dok sam bila mala, sasila mi je gomiliu odela za barbike icon_lol , citla mi price,pesme, pricala o nauci(inace je zavrsila za uciteljicu i ako to nikad nije radila), ucila me da pisem da citam, kasnije je radila samnom domace i to do 6 razreda!hranila me smo zdravo(posto je secerni bolesnik pa je isama pazila na ishranu), setala se samnom do grad skoro svaki dan, pricala samnom dugo dugo o svemu sta je bilo u zabavistu, posle u skoli savetovala me, uvece smo igrale drustvene igre ili gledale neki film....sve to zvuci super medjutim ispod svega toga lezi nesto drugo-ona mi je bial kao mama jer mama nikad nije imala vremena za mene, ali je napravila od mene invalida jer je ustvari sve radila umesto mene i to predugo, a sada se oseca ko zrtva mene mame i sestre kao ona je sve radila za nas, pa mi sad treba da joj vratimo tako sto cemo je posecivati svaki dan-a obaveze ko j.... pa da :?
mama tvrdi kako ja hocu sad davidu da pruzim sve sto mislim da je meni bilo uskraceno,ali nije tako hocu samo jedan normalan zivot, hocu da se posvetim svom detetu maksimalno ,a li ne da napravim od njega invalida, vec kvalitetno da mu se posvetim ali i damu pruzim sto vecu slobodu-jer mislim da je ona kljuc zdrave sutra odrasle licnosti,koja je samostalana, uspesna i zadovoljan sobom i kad neuspe u necemu,koja voli sebe-a to hocu da pruzim svom sinu....mada se osecam kao crna ovca kao ja necu da dete provodi vreme s babama vise od jednog popodneva nedeljno-ma nekad mi se cini da je i to puno- sa sveki to znaci kvarenje deteta sa m mamom dangubljenje, nist aproduktivno...one tvrde da ja hocu da pravim od njega ''cudo od deteta'', kao gle al je necitava kupila detetu od 10m. metalofon, bojice, bojanku, cita mu knjige, uci ga delove lica, boze pa dete treba da se glupira a ne da uci nesto korisno...ali verovali ili ne moje dete,drzi pazanju 5min da gleda crtani, bar minut dva da mu citam ili da listamo slikovnicu, metalofon obozava i bas udara po dirkama cak je skontao i da prevuce ona preko svih kad smo mu pokazali, doduse samoinicijativno je probao da svira i od nazad icon_lol , dala sam mu bojicu ia ja mu sa drugom pokaza kako da boji, probo je onako je vuko bezvece linije,a gledao u tv, posto sam videla da i nije bas zainteresovan, bojice za sad vise nekoristimo....probam i mislim da nepreterujem pametni su oni i mogu mnogo ako im pruzis i mnogo mogucnosti, i ako ti se cini da je za nesto rano mozda i nije ako jeste nije problem odustati, i bolje mi je to nego da ga ucim da da pravi br-br rukom po ustima- a naucili su ga i to, i sl. stvari, nisma ja bas protiv svega toga, ali s druge strane i stace mu to kog icon_twisted

: mayya - 1. april 2008 20:24:25(UTC)
Nemanju cuva moja mama i to svaki dan, Pored toga i spava kod nas, jer mi jako rano idemo na posao, pa bi morala da ustaje u 4h, da bi stigla pre nas. Tako da je skoro stalno sa njim.
Za sada nisam imala zamerke u njenom ponasanju prema njemu, ali ako budem imala, bice belaja.
Striktno joj kazem sta kako da uradi, sta da mu daje da jede, sta da mu obuce, kako da mu se obraca.
Za sada me sve slusa.
Jedino sam jednom pop...ela, kada je ostala napolju sa njim iako sam rekla da udje, jer je bilo hladno.

Nije bitno da li je sveki ili mama, bitno je kakva je osoba.
Nije se svako rodio za decu.
U svakom slucaju je lepo kada imate nekoga, ko zeli da vam pomogne i pricuva decu.
Mozda bi kukali u suprotnom pravcu, da nemate nikoga, ko zna?
Ja nemam sveki, ali se pitam sta bih sa Necom da nemam ni mamu.
Mnogo mi je rano pre 2 god davati dete u obdaniste.

Mozda sam sada pisala nesto sto i vi, ali nisam stigla da iscitam sve postove.
Prvi savet, prevaspitati sveki, da bi ona vaspitala vase dete.

Ljubim vas.

: Angel - 1. april 2008 20:16:19(UTC)
KOd mene ovako stoje stvari: Ostavljam je svekrvi kad zelimo da odemo na pice ili da zavrsimo nesto ili da prosetamo. Ovde nemam ni potrebu ni razlog da je ostavljam njoj duze od dva sata. Inace ne cuva mi je svakog dana, u glavnom je vodimo sa sobom, pa cak i naravno nocu. A sto se tice slusanja mojih uputstava tu pobedjujem od samog pocetka. Postuje ono sto kazem, uvek pita unapred, predlozi nesto i ispostuje i kad ne uvazim.

Sto se tice ostavljanja bebe mojoj mami, kad smo u Beogradu ostavljam je i duze od dva sata jer je normalno da vise verujem mojoj mami a i ona je od prvog dana sa bebicom, pomagala mi je prve tri nedelje, prala, peglala i cuvala je, hranila i presvlacila. I to duze od dva sata mi znaci posto u BG ima uvek sta da se radi i gde da se ode, mada opet u zadnje vreme bebac sve vise ide svuda sa nama gde god da smo.

Sve u svemu obe me slusaju i postuju ono sto kazem i zatrazim. Nemam problema hvala Bogu uopste.

: kaja - 1. april 2008 19:34:36(UTC)

anene   nećete me prevariti da skrenem sa teme na onu nji'ovu temu... anene
Zato ću kratko - ja nisam za to da čuvaju babe ako nisu od onih koje će da poštuju principe roditeljstva koje mi kao mame i tate hoćemo da se sprovode! (al sam ovo sklopila, kao neki dr mr icon_lol   )
Živela obdaništa i jaslice!
Čim počnem da radim, ima da ide u vrtić! Neće me niko zeznuti da se nađem u situaciji da mi dete čuvaju ... oni tamo! anene Nemam poverenja (radim na uspostavljanju, ali biće to duuug proces) I ja sam, kao i ledi005, htela sve da bude fer, a oni nisu bili fer prema meni... hvala lepo, do viđenja! Samo na kratko i ako je pod "mus"!

Srcka, prosto ne mogu da verujem da grad Niš nije obezbedio jaslice?! Baš loša priča! buljavko

Lelejn, nemoj da se misliš! Prijavi Davida u obdanište. Neće mu to uskratiti ni babu ni dedu... Samo će mu biti plus za dalji život i socijalizaciju! caos

: ada - 1. april 2008 19:12:01(UTC)
Ja iskreno nisam bas za to da bake cuvaju djecu.Mislim da je najbolje da djeca idu u obdaniste naravno ako je to moguce.Moje dijete na srecu ne cuva svekrva,ali na zalost zivimo skupa pa provodi dosta vremena s njim i mogu vam reci da ga i ovako previse kvari a da ga jos cuva,uh ne daj Boze!!!Milion puta sam joj objasnila da neke stvari nisu za njega i dobro zna sta mu ne dozvoljavam da radi,ali cim ja okrenem ledja ona mu da ono sto sam rekla da ne smije galamdzija I najgore od svega mi je sto sam je lijepo zamolila da malo pazi kako razgovara s djetetom,ali njoj na jedno udje a na drugo izadje i tako moj Adin sad umjesto"TO"kaze "TOTO" ili omjesto "TU" kaze "TUDE"i ima tu jos milion stvari,i kad god je pitam sto si mu dala to nesto ona kaze"pa sta cu on hoce"mislim stvarno sta on zna sta hoce i sta je dobro za njega,pa on je dijete od dvije godine!!!
Joj mogla bi vam pisati o ovome 3 dana ali da vas ne zamaram vise,a i ja sam se strasno iznervirala!!!
Dakle obdaniste,obdaniste i samo obdaniste ako ste u mogucnosti!!!
Sorry drage moje na ovolikom tekstu ali ova tema mi je super dosla da se malo ispraznim!!!!

: Srcka - 1. april 2008 18:36:35(UTC)
I ja sam za obdaniste ali u NIsu jer znate da deci do tri godine upis je nemoguc, bar vam pricam za privatna obdanista jer za drzavna trebas imati vezu a i prijavljenih je na stotine koje cekaju. Tako da cu ja da produzim bolovanje jedno 3 meseca ako mogu i posle moram da se vratim na morbidan posao uzid uzid uzid a Evu nemam gde, ovde nema obdanista za tako malu decu, evo moja sestra je jedva upisala cerku sa 2.5 god. u vrtic, kazu da za tako malu decu im treba medicinsko osoblje, a malo dece se prijavljuje pa im se ne isplati. Uzas. Tako da jos neznam sta cemo hmm Verovatno ce doci moja mama iz Bora da je cuva posto je ona u penziji.

: kika - 1. april 2008 18:14:07(UTC)
NARAVNO DA JE OBDANISTE ZAKON...MOJA IVA IDE OD KADA JE IMALA NEPUNE DVE , ALI I BAKE I DEKE DAJU NEKU POSEBNU TOPLINU DETINJSTVU, IPAK....AKO IMAMO SRECE DA SMO S NJIMA OK.....

: ledi005 - 1. april 2008 15:56:17(UTC)
da, slazem se s mashom, deci je stvarno bolje s decom. a mislim da im je dobro i s vaspitacicama, koje su fine s njima, ali opet nisu "njihove" i nema kod njih cile-mile, nego mora da se slusa. i jako je cudno kad vidis kako se tvoje dete ponasa u takvoj grupi. nama je to super simpaticno, kakvi su kao mala vojska. doduse, da nam dete pravi scene pred odlazak u vrtic verovatno ne bismo bili tako odusevljeni, ali ona voli da ide, na svu srecu.
a sto se sveki tice, vec danima razmisljam da se javim na onu "njihovu" temu, ali nikako, pa sam ovde krenula s pricom. a imala bih da pricam i pricam... i ja ne mislim da ona sve to radi zato sto ne znam kako voli lenu. mislim, voli ona nju, cak je verovatno voli vise nego bilo koga drugog. OSIM - sebe i para. ja mislim da ona i kad radi nesto za lenu radi to zato da bi posle pricala okolo kako je divna baba. ona je stvarno jedna nezrela zena, koja stalno trazi priznanje i divljenje i obozavanje. mislim da sve sto radi dobro radi da bi nju voleli a ne zato sto ona voli. uzasno samoziva, sebicna i egocentrica osoba. i pri tom misli da to sto ima pare cini nju velikim covekom. budala. uf...
ide mi sestra pa ne mogu da pisem vise. imate srece, sad bih vas udavila :)

: Masha&Tasha - 1. april 2008 15:13:29(UTC)
Joj Lelejn muke tvoje! Skroz razumem kroz sta prolazis, ali u celoj prici mogu samo da ti kazem da budes srecna sto te muz razume i sto ume da joj kaze kad pretera, sto kod mene npr ne bi bio slucaj, po mojoj sveki lepo vaspitanje je da sin mami ne moze nista da kaze i ona radi sa njim sta hoce, iz ovog proizilazi da sam ja nevaspitana jer ja kazem sta mislim i kome se svidja svidja. Mi nemamo bas iskustvo sa bakama, moja mama tashu jos nije videla, ali da je blizu imala bih potpuno poverenje u nju jer znam kako se postavljala prema svoj deci iz familije, sa decom mojih drugarica, uvek prvo pita mamu kako i sta i moze li ona, pa tek onda krece da radi bilo sta oko deteta, dok je sveki malo plahovita i gruba zena, ne mislim da misli lose tashi, ali jednostavno nije neko ko bi imao zivaca za decu, ona voli decu do trenutka kad su mirna i fina i dok je slusaju, cim bi dete uradilo prvu stvar suprotno njenoj zelji postala bi drugacija i da slucajno ne posegne da mi sutra udari dete ili nesto slicno bice sa Tashom samo u mom prisustvu. Ona jednostavno sa takvim uzivanjem prica kako je njena komsinica istukla unuce jer je skakalo po krevetu,a ona ga taman zategla i obavezno ne propusti da kaze da je to normalno kod nje u zemlji i da stariji imaju pravo da udare mladje bez pogovora ( mislim sto volim kad cujem da blati celu zemlju svojim misljenjem), ja sam joj jednom prilikom cak i odgovorila da se kod nas zivotinje tuku,a sa decom se prica jer su razumna bica. Kad se Tasha rodila ziveli smo 15 dana u istom gradu i to je bilo za nepoverovati dok nisam galamdzija i rekla svasta, naljutila se ali je posle toga pitala svaki put moze li ovo i moze li ono. Davala sam joj tashu u ruke onoliko koliko je prvo dete htelo, a drugo necu da ispadnem ni kreten pred mm, ipak su to njegovi roditelji i znam da su zeljni deteta, ali mora da se zna ko je mama i koga mora da pita moze li ili ne. Uskoro nam stizu u posetu i kako ce sve izgledati nemam pojma, ali me je iskreno pomalo strah od svega jer ce biti kod nas non stop.
Te prema tome MAMA MORA DA IMA POVERENJA U OSOBU KOJA CUVA DETE!!!Bilo to baka,deka, komsinica,tetka ili neko treci!
Drugo evo jos jednog primera, mene su cuvali baka i deka, u obdaniste kad su hteli da me daju sa 5 godina to su bile scene, nasuprot tome sestra je krenula jos od jaslica i bilo je sve bez problema. Mene su hranili i hranili do mile volje i uzivali u tome da me gladju kako jedem, sestra je jela kad je htela, ja danas ko slon, a ona bez g sala. Ne kazem da me nisu baka i deka voleli i pruzili mi mnogo ljubavi i zato sam im mnogo zahvalna, ali deci je potrebno njihovo drustvo, Tasha totalno povileni od srece cim vidi decu u dvoristu, igra se 10 min i kad udjemo u kucu ona zaspi odmah, a kad nema dece danju ni ne spava.
Zato ja dajem glas ZA OBDANISTE, a bake cuvaju decu samo ponekad ali nikako da imaju naviku i da budu br.1 i bitnije od mame i tate!

: bozana - 1. april 2008 15:09:25(UTC)
moju tasu sveki obozava da cuva zivimo zajedno ali svako ima svoj ulaz.ja nisam radila kako se tamara rodila pa je nije cuvala na tako recimo dug period od 8 sati,mada je uvek tamara dole pa mu to dodje na isto,ne mogu se zaliti sto se tice cuvanja postuje se ono sto ja kazem.uzme da je cuva i vise nego sto je dovoljno mozda nekad i previse ali ja to mom detetu ne mogu zabranaiti da ide dole jer ona obozava baku.kad god mi je trebalo dete pricuvati uvek je bila tu nikad nije odbila,moram i reci da imam supe rodnos sa njom da je jedna razumna i normalna zena pa nisam imala stvarno problem a do sa.cak mi se i ponudila kad pocnem da radim da mi cuva dete ako necu da je saljem u vrtic.mnogo joj hvala za sve sto je ucinila do sad za nas.

: Srcka - 1. april 2008 12:09:46(UTC)
Ajuuu Lelejn, otimacina kod Davida, ali iz svega sto si napisala ja mislim da ona njega mnogo voli i zato hoce da bude stalno uz njega, mozda tako je posesivna, hoce ga samo za sebe, ima jedna izreka da se unucici vise vole nego rodjena deca. Mozda ona nista ne radi zlonamerno i mozda bi trebala o tome da razgovaras sa mm i da joj on prenese. Inace, svaka pomoc je dobrodosla ali naravno u granicama normale.

Ja imam drugu muku, moja sveki retko dolazi da vidi Evu iako smo na 15min. pesaka, a moja mama je 180 km odavde i ne vidja je cesto, ali kada dodje ja se totalno opustim, dam joj uputsva i strogo ih postuje, nikad nije nesto uradila na svoju ruku. Sveki radi i nema puno vremena, ali eto mozda 1-2 nedeljno je vidi i to samo na 2-3 sata, tako da se ja uzelim da je malo duze, kada trebamo da idemo u nabavku mi moramo da je pozovemo da dodje, sami se ne sete da kazu, ajde mladi ste, izadjite malo u provod, mi cemo da cuvamo Evu. Ja sam ZA cuvanje unucica, ali samo ako postuju uputstva roditelji, jer ipak mi odgajamo decu. Svekar i sveki vidim obozavaju Evu, ali retko skoro NIKAD se ne desi da se sami pozovu da dodju ili da odemo da bi je cuvali, tako da smo stalno same, mm mnogo radi i ja se uzelim da je pricuvaju, ali to je obicno samo nedelja popodne :( :( :(

: lala - 1. april 2008 11:49:17(UTC)
Kod nas Boki je celo vokend kod mojih i to je već običaj.Pošto neće nigde da spava bez mene tata ga donosi predveče kući ali ujutro se već vraća kod njih. Voli tamo on i deda su kao drugari.Što se tiče svekrve nikad ne bi dece ostavila kod nje nemam poverenja u nju a i jednostavno imamo drugačije razmišjanje o vaspitavanju.Boki kad je imao 6 nedelja ostavila sam ga kod svekrve na sat vremena i kad sam došla beba upišana,ukakio se a ona nije ni pelenu promenila i onda sam rekla nikad više!

: Lelejn - 1. april 2008 11:48:54(UTC)
e ledi, bas tako moja situacija je jako slicna, ono prvo unuce, i daj ga malo, pre david a nisamo se dugo ni poznavale, nisam je gotivila ali nisam je ni mrzela, ma mislim zena sa 8 razreda skole sta ja imam s njom da pricam, bar da je zensko -zensko da se doteruje pa mozes o tome nego je zostla i neuredna do zla boga, nemslim da je prljava i tako to nego ono nebrje se nefarba se (ima sedih) kao nece ona nije nikad i nece,obrve brekovi itd. ma sve zapusteno
e sad david je jos mali za zabaviste, ja ga ni nebi davala pre 2god. abojim se da mm nebi ni tad, pogotovo sto sam ja kuci, ali imam da ucim hocu da zavrsim faks,a necud a ga ona cuva, svaje naopaka i samo ga uci da udara da dira sve sto nesme , bucna je stalno se dere kad prica-mislim to joj je nacin govora (izgleda ce ovo do kraja pripojiti temi odnos sa sveki icon_lol ), stalno cici i vristi i david sve tako uci od nje, oda uspem da provede dva tri dana samo samnom i divno dete sve slusa, prestane da bude agresivan,lepo jede-mislim ona ga uci da se igra dok jede ili jos gore da ga seta dok jede kreten ....a nemogu da pobegnem od nje deli nas jedna kuca, sa mm je na poslu...on je voli naravno mama mu je ali cesto kaze i da ga nervira i kaze joj da prestane da dolazi tako cesto i bez najave, i posvadja se s njom zbog toga i ona posle nekog vremena opet i rekao joj je da cemo se odseliti zbog nje...o opet posle nekog vremena ona po starom icon_cry stvarno nemogu vise i neznam sta da radim...a sad sam se setila kad su dosli u bolnicu po mene i davida odma je pritrcala babici da ga ona uzme galamdzija uzid uzid icon_evil , sva sreca pa je babica bila pametna i neije joj dala rekla neka tata prihvati dete a ne baba, i dala ga mm..posle je odma kod ulaska u kol aposto su imm i sekar vozili rekal daj jacu ga drzati ti si secena neka da se nemucis, e jedva sam joj ga otela...ali cim smo dosli kuci vise niko nije mogao iz ruku da joj ga otme moja mama je jedva dosla na red od nje
inace sto se tice cuvanja moja mama puno radi i zivi na drugom kraju grada tako da nekad nestigne ni jednom nedeljno da vidi davida a ne da ga cuva, a i tad se nekad nacrta svekrva kod nas i posto je david na nju navikao ode kod nje icon_cry ,a voli je zato sto se stalno glupira i bekelji,a deci je to interesantno, ma nista inteligento neradi-kad ni nema inteligenciju
jednom sam joj rekal da ce moja mama doci taj dan prepodne,posto je pital da ga dobije, a da poslepodne idemo negde, ensecam se gde smo isli, ona se nacrtala u 12:00 da ga uzme malo izmedju idenja i moje mame uzid , a moja mama je naravno jos bila tu, jer kad sam rekla prepodne sigurno nisam mislila na sabajle kad dete spava do 10-11 ssati, uletela oin tu a ja i mm je samo posmatramo, otela dete mojoj mami, doduse netreba bas da ga otima cim mu pruzi ruke on hoce kod nje-kad je vec toliko navikao na nju :( icon_twisted , trajalo je to minut dva e onda je mm poludeo i rekao sta si sad dosla, i izgrdio je i otisla je, naravno sve gledajuci u mene i trazeci odobrenje od mene da ce ga dobiti bar uvece na malo batina ,ma ja se fino ponasam prema njoj necu da se svadjam, a bas neznam na lep nacin da kazem kad me neko iznervira- a ona me nervira dok je vidim...
nego skovala sam ja drugi plan...ali dok se to ostvari ja cu poludeti(nagovorila sm mm da idemo iz zamlje, naravno ne samo zbog toga, tako da je on u tim pokusajim uspeo da pocne da radi i nesto preko neta za neku gaming firmu u usd, i trazi i dalje poslove tamo, pa da zbrisemo)
a onih situacija kao izlazak iz porodilista bilo je kasnije gomila:jednom smo otisli kod nekog njihovog kolege sposla (kao cela firma) da vidimo kako su se sredili posto su se vencali i uselili u novu kucu...tamo se davidu prispavalo i kad sam ja uzela da ga..ide mm pisacu drugi put dalje

: ledi005 - 1. april 2008 11:05:55(UTC)
uf, lelejn, ne vuci me za jezik...
ja MRZIM da moja sveki cuva decu. ne radi ona u principu nista strasno sto ja ne dam, ima malo drugaciji odnos ali ni to nije tako strasno (ja volim deci da dajem sto vise slobode, podsticaja i samostalnosti, a ona bi ako moze da zauvek budu nesposobni da bi ona bila vazna da im sve prinosi, itd, da ne davim sad s tim). ali ja nju ne podnosim narocito od kad se lena rodila jer bukvalno imam taj osecaj da oce da mi uzme dete. mislim, znam ja da je ona baba, lena njoj prvo unuce, sve to je super, ali od kad se lena rodila imam utisak da ona meni zeli sve najgore samo da bi se ona docepala lene. i inace je prilicno agresivna u ponasanju pa valjda to pojacava utisak. npr od prvih leninih dana dodje i pridje mi da je uzme od mene, ali ne moze to fino da uradi nego mora onako bucno, napadno, sa sve recenicom "daj je meni, ti je imas ceo dan"!?!?!? pa sta, sebi sam je i rodila!? nekako se uzasno "otimacki" postavlja, i uz to je vecito puna svojih iskustava o podizanju dece s kojima nevidjeno davi, i sva se postavlja kao da je najbolja majka koja je ikad krocila zemljom. meni ne sme mnogo da prigovara, ali zato je ranije stalno mom muzu drobila kako mi lose vaspitavamo dete, kako ona to ne moze da gleda!?!?! a onda, posto je licemer nevidjeni, kad neki njihovi rodjaci ili prijatelji pohvale lenu kako nesto dobro radi, ona krece meni da podilazi i prica "to je sve dinina zasluga, ona s lenom tako i tako", sve kao u fazonu svaka meni cast. a meni se lepo povraca kad znam sta inace prica mom muzu.
a ja budala, uvek volim da sve bude fer, pa kad sam pocela da radim, rekla sam lena ide jedan dan na cuvanje kod mojih, jedan kod nje, kao da svi dobiju lenu (kod nas je otimacina za lenu nevidjena :) ). ne mogu da verujem da sam bila takav kreten. zato sam je sad dala u vrtic pa ne moram vise da je vodim tamo. a posle vrtica idemo skoro svaki dan kod mojih
dakle, odgovor na tvoje pitanje - dobro je da babe cuvaju ali ako:
1. imas poverenje u to sta rade s decom i
2. ti volis doticnu babu.
ako drugi uslov nije ispunjen, pojesces sebi sve zivce. ja nocima ne spavam koliko mene moja sveki izludjuje. naravno, ne treba napominjati da to vremenom postaje samo sve gore i gore.
ja volim da lenu dajem kod mojih, ali posto sam sama postavila u pocetku sve "ravnopravno" (debil, debil, debil) sad ne mogu da je vodim tamo a da je ne vodim kod sveki. i na kraju je jedino resenje bilo - vrtic. i mogu ti reci da mi je drago, jer smo vrlo srecni kako se lena uklopila u vrtic i sto vidimo da joj je zivot sad mnogo bogatiji kad ima i taj svoj mali svet tamo.
ivana cemo dati sigurno s godinu i po dana, ali ne znam bas da li cemo pre toga. to se jos dvoumim, bas iz tog razloga sto ne mogu da ga ostavim samo mojima, a necu sveki u svom zivotu svaki boziji dan.

: Lelejn - 1. april 2008 10:51:38(UTC)
Nisam sigurna da je ovoj temi ovde mesto,ali ako budete smatrali drugacije premestite je.
Zanima me koliko ostavljate svoju decu bakama,ili mozda dedama? Kako vam se cini da oni uticu na njih? Koliko vremena smatrate da treba da provode s njima, sa ili bez vaseg prisistva? Da li postuju vase odluke o odgajanju dece dok ih oni cuvaju? Jednom recju: Da li ste uoste i koliko za to da vam decu cuvaju roditelji vasi i vaseg muza? Kada? Koliko?
Pstavljam ovu temu jer jako imam problem sa sveki, pokusava sto vise kad god moze da uzme davida-nekad kao da kaze da ga vidi a nekad se vadi na to da nam pomogne, (kao nedodje da mi pomogne da ispegla, ili sobzirom d aja imam i da ucim a da ona svakako kuva a na dve kuce smo kako ne kuva i za nas, i onako pare za hranu idu iz istih prihoda, sorry na malo off topicu ali bas sam iznervirana).Znaci to je pocelo da se svodi na svaki svaki drugi dan, ali ja onda gledam da sto ona cesce pokusava da ga uzme da im sve vise skaracujem vreme: kad ima mere(recimo 2, najvise 3 puta nedelljno) onda ga dobije na dva i po sata, a kad pocne da dolazi da ga trazi svaki svaki drugi dan onda ga dobije na sat sat i po, nezgodno mi je da kazem da nemoze osim ako netreba da spava ili negde da idemo...a ima i druge faze kad vidi da je preterala i da ga nedamo onda pocen da upada nenajavljena svaki dan na sat pola sata pa se tu igra s njim galamdzija
I vrh tu mi je prekipelo, dolazi danas da mi kaze da je rekla mm da u petak(posto ja idem na ispit), nemoze on da ostane s davidom kuci(kako smo se mi dogovorili) nego ce ona, posto dolaze maturanti da se slikaju a to nemoze niko osim mm da uradi( da im pokazuje slike na kompu i da oni onda izaberu jednu koja ce biti na tablou, i da je obelezi i sacuva) kreten ,e doslo mi da joj kazem[(a to je smislila smo da bi ona cuvala davida posto zna da sad moram da idem) pa za cega placaju te radnike tamo kad nisu ni to sposobni-mozes misliti nije ps nego je mek, kao da je spansko selo a ne isto racunar,a to je tek druga prica da u toj njihovoj firmi nemogu nista baz mm,a to su tako banalne stvari da dovedete nekog s ulice i da mu objasnite i da sedne da radi odma, nego nece ljudi boli ih uvo, svekar ih naucio na lepe plate i drugarski odnos, kao mi svi porodica,a oni ga potkradaju sa svih strana galamdzija kreten kreten kreten )]
a fazon da bude veci u svemu ona ga uci sve gluposti, to sam vac pisala negde... u pocetku mu je davala i hranu koju izricito kazem da nesme i ja mm, sad je to cini mi se prestala i on sad jede skoro sve... ma poludela sam...mislim nekad mi je stvarno od pomoci kad ni je ni mm nemozemo da budemo s njim ali ona bas preteruje, ona bi da ga cuva stalno, a ja nebi da ga ona cuva vise od 6 sati nedeljno, i to mi je puno, ali nekad nemam izbora :(