Obaveštenja

Icon
Error

: ivayu - 22. februar 2008 20:53:19(UTC)
Draga Avluela,
pisem ti iz Atine inace sam Nislika, citala sam tvoj komentar na forumu u vezi sa epiduralnom..blizim se terminu uskoro i rado bih se lisila muka i priustila sebi zadovoljstvo epiduralne. Iaso je moj izbor jer i lekar tamo radi.Ako si za chat nekada bila bih ti zahvalna jer mozda imas neko iskustvo iz grcke i savet, koristan, ovo je moj mail candy77yu@yahoo.com.
Hvala

: rozga - 7. februar 2008 11:43:56(UTC)
I ja kontrakcije skoro da nisam ni osetila tako da je to individualno. Ali ne mozes da promasis kad krene porodjaj ne sekiraj se!

: Mary - 7. februar 2008 10:15:25(UTC)
Citat:
mama malog Borisa - 6/2/2008 11:44

zvjezdice, kontrakcije kada imas, sva se raspadas, grcis i sve te boli...., tako da se ne brines, sigurno ces ih prepoznati!

e pa meni bjese tako neku noc, mislila sam da cu da svisnem od bolova nisam mogla mesta da si nadjem, da bi kasnije ctg pokazao da nisu ozbiljne kontrakcije- isle su do 50. sta mi bi tu noc- neznam

: sweet - 6. februar 2008 18:24:05(UTC)

Citat:
mama malog Borisa - 6/2/2008 11:44 kontrakcije kada imas, sva se raspadas, grcis i sve te boli...., tako da se ne brines, sigurno ces ih prepoznati!

E bas tako, bolovi su do ludila kazu, a ja nisam napravila veliku razliku izmedju menstrualnih i porodjajnih bolova...Tako da je meni sve skoro bilo odavnina poznato :> :> icon_lol icon_lol

: mama malog Borisa - 6. februar 2008 7:44:34(UTC)
zvjezdice, kontrakcije kada imas, sva se raspadas, grcis i sve te boli...., tako da se ne brines, sigurno ces ih prepoznati!

: Bambina. - 2. februar 2008 7:38:32(UTC)
Citat:
vanjaja - 2/2/2008 11:33

zdravo svima,
mozda je neka donirala maticne celije ili mozda zna vise o tome?
pozzz

Pogledaj u podforumu "Zdravlje dece" postoji tema "Maticne celije".

: vanjaja - 2. februar 2008 7:33:12(UTC)
zdravo svima,
mozda je neka donirala maticne celije ili mozda zna vise o tome?
pozzz

: zvjezdica - 16. septembar 2007 22:26:04(UTC)
de neka mi neko objasni kako se tacno osjecaju kontrakcije

: Bambina. - 30. maj 2007 15:02:53(UTC)

Hvala dr Avlueli na ovako iscrpnim i korisnim informacijama u vezi s porodjajem!!!!!

bravo bravo bravo bravo bravo bravo bravo

: Gost - 15. april 2007 14:51:00(UTC)
Jelena hrabro sutra,nemas sta da se plasis,sve ce biti super!Cekamo te nazad da nam pises kako je bilo i pokazes slikice tvog malog andjeo

: Gost - 15. april 2007 11:56:00(UTC)
a jaoooooooooooooooo, DIVNE STE, ja ovako preemotivna pa svaki postic po malo dirka i siri osmeh na licu zagrljaj zagrljaj zagrljaj , bas , bas sam odusevljena.......HVALA puno bas na svakoj reci. Vidimo se

: Gost - 15. april 2007 9:51:00(UTC)
JELENA, JOS SAMO 8 SATI I TVOJA AVANTURA POCINJE, NABACI SMESAK, I BUDI PONOSNA, I PAMTI SVAKU SEKUNDICU I SVAKI OSECAJ, UZIVAJ, MAZI STOMAK I OD NAS, I EVO JOS JEDNOM, MISLIMO NA TEBE, SRECNO ODBROJAVANJE POLAKO KLIZI, BUDI PONOSNA !!!!

: Gost - 15. april 2007 9:20:00(UTC)
Jelenaorg, srecno i drzimo palceve zagrljaj :-* zagrljaj

: Gost - 15. april 2007 2:50:00(UTC)
Jeco sa srecom,za dva dana drzaces svoje malo cedo u narucju bravo bravo bravo

: Gost - 14. april 2007 23:43:00(UTC)
IME MOJE nije me bilo dugo na forumu i tek sada vidim da se priblizio "onaj" dan!
Hocu samo da ti kazem da cu misliti na tebe i da cu ti drzati palceve! Zelim ti da sve prodje divno i da ne bude nikakvih problemcica!!! Jana i ja ti saljemo puuuuno poljubaca!!!

: Gost - 14. april 2007 21:51:00(UTC)
hvala na podrsci svima VAMA, divne ste zenskice !!!! :-* :-* :-* :-*
Samo da vam kazem ja se sutra 99% necu poradjati, ali vrovatno ponedeljak, ali Maxmara ce vam javiti! tako da znate bravo bravo bravo bravo
Budite dobre a ja cu citati postove do 16h sutra!

: Gost - 14. april 2007 21:26:00(UTC)

Jelena, nek ti je sve sa srecom sutra. Ella nam dolazi, dok nam ona pise svoje utiske, utom ces se i ti vratiti pa pisati svoje... i tako cemo mi sveze trudnice imati vise obavestenja sta da ocekujemo. :)

Drzi se, i samo misli na sledeci dan kad ces ugledati najleprse okice u tvom zivotu!!!!  

: Gost - 14. april 2007 19:22:00(UTC)
jelena, videces da ce ti to biti najlepsi dan u zivotu!!! andjeo

: Gost - 14. april 2007 17:45:00(UTC)
jelena .
konacno sutra ides na carski .
jedva cekam,informacije o matiji i slike.
i naravno kako je sve proslo na porodjaju i kako se ti osecas.
andjeo

: Gost - 14. april 2007 16:24:00(UTC)
Jelena samo da ti pozelim srecu sutra javi se nekom da znamo o tebi,cmoka od mene i Luke :-* :-*

: Gost - 14. april 2007 15:40:00(UTC)
jelenaorg,samo hrabro i SRECNO sutra.Mislimo na tebe!!!! zaljubljen zaljubljen zaljubljen zaljubljen

: Gost - 14. april 2007 15:22:00(UTC)
pahuljice, sada iz ove perspektive slobodno mogu reci da sam se nauzivala usvojoj trudnoci i da je meni jako brzo proslo ovih 9 meseci, naravno kao i neopisivu zelju ....DA JA OVO ZELIM PONOVOOO! icon_idea
Maxsic pa ti posasavila nacisto, hahaha, evo ga Matija samo sto nije, a ti ces sigurno imati informacije, i fotke i sveeeeeeeeee do detal;ja, samo ja da se rastreznim iz anestezije.
Jos jednom hvala svima na podrsci i ako jos neko ima sta neka slobodno doda jer ja sutra odoooohhh cvecko cvecko cvecko cvecko

: Gost - 14. april 2007 13:23:00(UTC)
[QUOTE]Aiko - 12/4/2007 10:44 PM

...ali za posle imaj sve sto ce ti vreme uciniti kracim.[QUOTE]

E za to sam se ja pobrinula hehehe,samo jos da vidim kako ce sve koristiti i dal ce joj se zaista svideti,meni je sve to jako pomoglo,i od srca sam joj preporucila,nadam se da nije bacila pare hehehe jer ja kad krenem sa nagovaranjem dosadna sam ko...ona me zove HIPNOTIK icon_eek kreten icon_lol

JECO SUTRA IDES,NE ZABORAVITE DA MI PUSTITE PORUKU KAD MATIJA UGLEDA OVAJ SVET,SA NAJOSNOVNIJIM INFORMACIJAMA PUSTITE PORUKU,DA JAVIM SVIM OVIM DIVNIM LJUDIMA OVDE KOJI SU TE PODRZALI LEPE VESTI.

SRECNO,UPISI SE U CARICE I PONASAJ TAKO icon_lol icon_lol icon_lol KAD VEC IMAS PRIVILEGIJU DA IDES NA TAJ FAMOZNI CARSKI REZ icon_wink

MATIJA CARE IZLAZI NAPOLJE DA ZARADIS PARE icon_lol icon_lol icon_lol
bravo bravo bravo

: Gost - 14. april 2007 2:00:00(UTC)
Jelena, kako ti sada izgleda trudnoća? Mislim na utisak koji imaš posle devet meseci.
Želim ti da sve prođe brzo i lako.
Samo hrabro!

: Gost - 14. april 2007 1:34:00(UTC)
e zenske bas ste strava. Slobodno mozete da ocekujete od mene detaljan izvestaj kada se vratim. :-* :-* :-* :-*

: Gost - 14. april 2007 1:06:00(UTC)
Jeco, meni tek predstoji c.r pa ne mogu nista da te posavetujem (mogu samo i ja da iskorisim savete koji su dati tebi :) ) ali zato ti zelim sve najbolje, da sto lakse podneses anesteziju i da nam se sto pre vratis i podelis svoje iskustvo :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*
SmileyCentral.com

: Gost - 13. april 2007 20:10:00(UTC)
Ja cu samo reci da sam mleko dobila onog trenutka kada sam dobila i bebu(mozda pre),kroz trudnocu kolostrum mi se nije pokazivao,a cim su sredili mog bebca ja sam ga podojila,kao da to radimo vec sto godina!Nemoj da brines oko toga,tu postoji ono NO STRESS pravilo!!

: Gost - 13. april 2007 19:39:00(UTC)
jao ja sam jela tunjevinu , ali mozda 2,3 konzerve za celu trudnocu, valjda mi nece nista biti.
Ma niko ne brani ali zamislite scenu kad me budu videli kako lezim operisana sva izbockana, od infuzije i koje cega i pijem pivo iz limenke, ej pa hajos!
Nikome nece ni pasti na pamet da je bezalkoholno!
a i aiko rece da prva 3 dana bas i nam jela , samo infuzija,

: Gost - 13. april 2007 16:23:00(UTC)
PRVO I OSNOVNO POSLE CARSKOG REZA:
STO PRE USTANES TO BOLJE ZA TEBE
SETAJ,DISI I UZIVAJ SA BEBOM
SRECNO
ZA MLEKO SE NE SEKIRAJ...PRIRODA SVE RADI SAMA

: Gost - 13. april 2007 11:09:00(UTC)
Citat:
Masha&Tasha - 13/4/2007 12:53 AM

Jelena, pa bas zato sto je Srbija, lako se usvercuje i pivo icon_lol Ma ne brini, procice sve kako treba! Jedva cekamo da te vidimo ponovo ovde i da podelis iskustvo s nama! Zelim ti punooo, punoo srece i da sve prodje kako treba!

Samo jos jednu stvar da napomenem sto se tice tunjevine. Kolko je meni poznato tunjevina nije dobra da se jede kako tokom trudnoce, tako i tokom dojnje jer sama tuna jede hranu sa dna morskog basena ( sto znaci da unosi zivu-Hg) sto za nase male bebe nije preporucljivo. Meni su to napomenuli da pazim, pa eto da podelim to sa vama-ja nisam htela da rizikujem,bolje da izdrzim neko vreme iako je obozavam! :(

Masha&Tasha isto i ja dok sam bila trudna doktor me je upozorio da ne jedem tunjevinu iz konzerve,inace ribu obozavam pa sam jela lososa,pastrmku i oslica najvise,posle kad sam se porodila i otisla na kontrolu kod doktora i pitala da li smem sada da jedem tunjevinu rekao je da mogu.Inace ima majke koje u toku trudnoce i dojenja piju alkohol,konzumiraju cigarete,kafu,provode vreme u zagusljivom prostoru i to sve nije zdravo za bebu. icon_eek

: Gost - 13. april 2007 11:06:00(UTC)
Citat:
jelenaorg - 13/4/2007 12:22 AM

klanjam klanjam klanjam zaista hvala svima na podrsci zaista ste sve divne. Bas sam prijatno iznenadjena.
Ja moram da sosam da se sam navikla na pomeranje moje VELIKE bebe, i sada kada ona miruje meni ba sne bude sve jedno.... :(
Sto se tice bezlakoholnog piva, da li bi bilo OK da ga sa sobom ponesem u front, hej ljudi ovo je srbija hahaha zamislite te poglede okolo.... icon_eek icon_eek icon_eek jaoooo pa dok ja objasnim da je bezalkoholno ....ma HAOS

Jelena ja ne znam sto bi ovi nasi branili ovde se bezalkoholno pivo prodaje u prodavnici u bolnici bas zbog toga da majkama brze nadodje mleko,kupi i dve tri crne cokolade ponesi,isto kad ti bebu budu dovodili kod tebe stavljaj ga na grudi da sisa iako nema mleka brze ce da naidje,tako je moj Luka dva dana sisao na prazno,ali on je non-stop bio samnom,kad primetis kolostrum odmah mu uguraj svaku kap u usta jer kolostrum je dosta znacajan za bebe i njihov organizam,pozdrav i zelim ti svu srecu.

: Gost - 13. april 2007 2:53:00(UTC)
Jelena, pa bas zato sto je Srbija, lako se usvercuje i pivo icon_lol Ma ne brini, procice sve kako treba! Jedva cekamo da te vidimo ponovo ovde i da podelis iskustvo s nama! Zelim ti punooo, punoo srece i da sve prodje kako treba!

Samo jos jednu stvar da napomenem sto se tice tunjevine. Kolko je meni poznato tunjevina nije dobra da se jede kako tokom trudnoce, tako i tokom dojnje jer sama tuna jede hranu sa dna morskog basena ( sto znaci da unosi zivu-Hg) sto za nase male bebe nije preporucljivo. Meni su to napomenuli da pazim, pa eto da podelim to sa vama-ja nisam htela da rizikujem,bolje da izdrzim neko vreme iako je obozavam! :(

: Gost - 13. april 2007 2:22:00(UTC)
klanjam klanjam klanjam zaista hvala svima na podrsci zaista ste sve divne. Bas sam prijatno iznenadjena.
Ja moram da sosam da se sam navikla na pomeranje moje VELIKE bebe, i sada kada ona miruje meni ba sne bude sve jedno.... :(
Sto se tice bezlakoholnog piva, da li bi bilo OK da ga sa sobom ponesem u front, hej ljudi ovo je srbija hahaha zamislite te poglede okolo.... icon_eek icon_eek icon_eek jaoooo pa dok ja objasnim da je bezalkoholno ....ma HAOS

: Gost - 13. april 2007 1:36:00(UTC)
Ja sam sa sobom ponela bornu kiselinu koja me je spasila. Kada sam pocela sama da idem u wc sa tim sam se cistila i pretpostavljam da su me zato zaobisli hemoroidi koji su me snalazili u trudnoci. Sto se tice mlijeka,zamoli nekog da ti pokaze kako se izmlayivanje pravilno radi jer sam ja lose prosla. Ostala sam bez mlijeka + imam uvucene bradavice + mi je izasla nekakva zlijezda na jednoj :(.
Zelim ti lijep porodjaj!

: Gost - 13. april 2007 1:30:00(UTC)
Nemam nista ekstra pametno da dodam na sve ovo sto su ti ostale forumasice vec napisale, pa ti samo porucujem SRECNO i drzimo ti palceve i mislicemo na tebe draga imenjakinjo :-* :-* :-*

: Gost - 13. april 2007 0:46:00(UTC)
Jelena,samo hrabro i bez straha.Jedva cekam da cujemo tvoje iskustvo kad se budes vratila kuci.Sve najlepse i puno srece.

: Gost - 13. april 2007 0:44:00(UTC)
jelena, ja sam bila na carskom, pa da ti odgovorim na pitanja kroz svoje iskustvo.

Meni je mleko nadoslo treceg dana. Bilo je traljavo u bolnici i zbog rani i dok smo se beba i ja navikle jedne na drugu, ali sad mogu i da setam dok je dojim :)
Pedijatar mi je rekao da ne jedem previse citrusnog voca, ali da jedem na primer krvavo meso zbog dojenja. Inace izbegavam sad hranu koja nadima.
U bolnici sam se kupala na parce, a kad su mi skinuli konce posle sedam dana, istusirala sam se lepo klanjam klanjam klanjam , samo se ne preporucuje lezanje u kadi prvih sest nedelja.
Imala sam opstu, ja lose reagujem na takvu anesteziju, pa mi je i budjenje bilo mucno. Ali to je induvidualno. Mogla sam lepo da gledam i pricam posle nekih sat.
Muz mi je bodmah dosao u sok sobu, ali se zadrzao kratko naravno. Posle su tri dana dozvoljene posete jedan sat(tako je u Gradskoj).
Bebu su mi doneli posle par sati na par minuta i tako tri dana, a posle je bila kod mene maltene po ceo dan.
Kad krenes na porodjaj ponesi malo stvari da ne vukljas, ali za posle imaj sve sto ce ti vreme uciniti kracim.
Prvi dan neces nista ni jesti, ni piti. Drugi dan ces dobiti malo caja. Treci dan ces dobiti malo plazme. Onda ces dobijati dva dana mlecnu hranu i dva dana normalnu hranu. Inace, bices na infuziji tri dana(bar sam ja bila i porodilje oko mene u Gradskoj).

Zelim ti sve najbolje!!! bravo bravo bravo

: Gost - 12. april 2007 22:57:00(UTC)
jelena ja ti nemogu pomoci ja cu se tek poroditi najverovatnije carskim 1.08.ali zelim ti sve najbolje da bude sve u redu sa tobom i bebironom i da nam se javis cim stignes kuci da vidimo kako ti je bilo mislim na tebe i drzim ti palceve beba

: Gost - 12. april 2007 22:32:00(UTC)
Jelena htela sam i ja da ti pozelim sve najlepse,eto drage formurasice su ti sve lepo objasnile,samo sam htela da ti kazem da nebrinis oko mleko zato sto kod nijedna majka ne dolazi mleko odma nego posle dva-tri dana,prvo je ono kolostrum koj je isto hranljiv i to dosta za bebu i treba ti da stavjlas svoju bebu na grudi da bi se naucio da sisa,a ako ti beba odma prihvati grudi nemoj da uzimas pumpica to ti kazem od iskustva jer moja malecka nije htela da sisa pa sam morala se pumpati ooojjj nikome,,,,,pozdrav puno caos

: Gost - 12. april 2007 21:52:00(UTC)
mene su porodili u pola 12 uvece, pa sam spavala celu noc(ako izuzmemo budjenje iz anestezije kojeg se secam kroz maglu). Mleko mi je krenulo posle tri dana, ali mi je babica pokazala kako da ga pokrenem. Tri meseca ne smes dizati nista tesko, izbegavaj usisavanje jer napreze stomacne misice.
Muza nisam uopste videla tih 6 dana, jer je vladala epidemija gripa pa nije bilo poseta. Jako je bitno da ustanes sto pre, docice doktorka, mislim da je fizijatar, pokazace ti vezbe disanja i povesce te u setnju. Boli ali je korisno. Meni je pojas, odnosno steznik posle carskog puno znacio jer drzi stomak i rana manje boli, inace prva tri dana i dobijas injekcije protiv bolova i antibiotik da ne dodje do infekcije. Meni su bebu donosili jednom dnevno dok nisam pocela da dojim, posle na svaka tri sata. Nisam se kupala skroz dok mi nisu skinuli konce, bilo me je strah, samo sam se prala. Konce su mi skinuli posle 7 dana, a pustili me kuci posle 5.
Trebalo bi da jedes dijetalnu hranu zbog creva, a prva dva dana si samo na infuziji bez hrane.
Puno srece carski nije strasan, mene vise plasi sto cu sada morati prirodno, kada dodje beba svi problemi nestaju. zaljubljen

: Gost - 12. april 2007 20:28:00(UTC)
Jelena ja se nisam porodila na carski,ja sam prirodnim putem,ali zelim da ti pruzim podrsku i da se sve lepo zavrsi po tebe i malog Matiju i da nam se lepo oporavis i vtratis u staro jato da nam prenes utiske i podelis slicice sa nama.Sto se tice mleka iako sam se porodila prirodnim putem nisam ga imala dva dana,pocela sam da panicim i placem svaki put kad bih Luku ugledala u malenom krevetcu kako mirno spava,ili kad meni donesu rucak ili veceru ja jedem a on jadnicak nista,onda mi je doktor rekao da pijem pivo bez alkohola,da jedem crnu cokoladu i bademe i stvarno grudi su mi odjednom buknule i imalo je puno mleka,medjutim da treci dan nisam dobila mleko ovde ima u apoteci da se kupi prasak koji se rastvara u vodi i to izaziva mleko.Sto se hrane tice samo prvih mesec dana nisam jela pasulj,boraniju i jela pripremljena sa lukom,kao to izaziva grceve kod beba,a sada jedem sve,a najvise ribu,salate,bareno povrce,voce,pijem puno vode inace pred svaki podoj popijem po casu vode to obavezno,mada pojedem i po parce pizze,sendvice jedem iskljucivo sa tunjevinom i povrcem,inace trudim se da jedem zdravo ali samo prvih mesec dana sam odredjene namirnice izbegavala sad jedem sve,ne pijem alkohol nikad ga nisam ni pila,cigarete sam odavno ostavila jos od pre trudnoce ima 2 godine kao i kafu,pumpicu za grudi nikad nisam koristila i Luku dojim bez problema nijednom nisam imala ni mastitis ni ragade,zelim ti sve najbolje i budi istrajna u dojenju jer ipak je majcino mleko najzdravije,zamoli neku doktorku ili sestru da ti pokazu kako pravilno da dojis bebu da ne bi imala probleme sa bradavicama,zelim ti sve najlepse pozdrav :-*

: Gost - 12. april 2007 19:59:00(UTC)
hvala , hvala , hvala
ja samo zelim da budem 100% informisana , pa vas molim pisite ......

: Gost - 12. april 2007 2:14:00(UTC)
jelena,zelim ti lagan porodaj,a sto se tice tvojh pitanja ja sam se porodila prirodnim,mleko ce brzo naici,bitno je samo da se izmlazavas i da ne dozvolis ono sto sam ja dozvolila,mleko mi jebilo naislo,pa se grudi upalile,ja se nisam izmlaz.niko mi u bolnici nije hteo reci kako se to radi,tek kada mi je kuci dosla patronozna tek sam tada pocela a grudi su me tako bolele,bilo je strasno.
samo se ti porodi i da sve bude u redu a sve ostalo ce doci samo po sebe.videces...

: Gost - 12. april 2007 2:13:00(UTC)
ja nisam imala carski pa neznam , al ti zelim da u nedelju sve prodje u najboljem redu. A, ti se malo opusti.

: Gost - 12. april 2007 1:55:00(UTC)
max mara mi je donela elektricnu pumpicu za grudi, pa mi nesto deluje da bi ona mogla odma da mi pokrene mleko!
Hvala puno na savetima super ste, ali ja zelim jos , jos , jos

: Gost - 12. april 2007 1:51:00(UTC)
Evo i nas dve samo da te podrzimo, mi cemo izgleda u isto vreme da se poradjamo! icon_wink Moje iskustvo s totalnom je bilo totalno ok iako sam ja pre toga panicila sta ako ovo, sta ako ono ispalo je totalno super...secam se samo da su mi dali anesteziju i da sam nesto gundjala, a posle toga se secam samo da su me zvali da se probudim, a ja sam opet gundjala zar ne mogu da spavam jos koji minut...svesna sam postala posle 5 min i trazila da vidim mm, posle toga sam bila svesna sve vreme i cak jako pokretna tako da su morali bukvalno da me drze pod kontrolom da bi lezala i odmarala, rekli su mi da odmaram 10 dana sto je za mene bilo ko smrtna kazna, al to je sve individualno. Ma polako nista nemoj da panicis, bice sve ok. A kad dodje bebica vec ces se snaci oko svega, uvek se nadje neko da ti pomogne... ja kazem kad su tolke pre mene "podigle" decu pa valjda cu i ja! Drzimo ti fige i javi se cim se oporavis!

: Gost - 11. april 2007 23:55:00(UTC)
SRECNO I UZIVAJ, BICE SVE O.K., JA SAMO MOGU DA TE POSAVETUJEM ( KAO NEKO KO JE NEKOLIKO PUTA BIO U TOTALNOJ), DA NIJE NISTA SPECIJALNO, DA JE BUDJENJE MANJE VISE KAO IZMEDJU JAVE I SNA, DA JE VAZNO DA SE POSLE OPUSTIS I NASPAVAS, DE SE NISTA NE BRINES, I DA CIM PRE UZ NECIJU POMOC, SETAS.VEROVATNO SLEDECE VECERI ILI SLEDECEG DANA. NE POKUSAVAJ PRVI PUT SAMA. STO PRE PROSETAS, SVE OSTALO CE BITI MALA MACA. I NE GLEDAJ U POD KAD BUDES USTAJALA, NEGO DISI, I PRAVO ISPRED SEBE, DA TI SE NE ZAVRTI U GLAVI.
TO TI JE OD MENE, NE BRINI ZA MLEKO, CARICAMA NADOLAZI MALO SPORIJE, NEK TE NEKA DRUGOROTKA NAUCI KAKO DA MASIRAS GRUDI DOK MLEKCE NE POCNE DA STRCA ( A NE DA CURI, SAMO PRVI KOLOSTRUM KLIZI, A MLEKO STRCA), TEK TAKO SE LEPO RAZVIJA I LEPO SE PRAZNE GRUDI DA SE NE UPALE.

NAJVAZNIJE - NEMOJ DA TE BUDE NISTA BLAM DA PITAS I DA ZAMOLIS ZA POMOC I SAVET.

JAO DIVNO, PA BEBA I TI USKORO ZAJEDNO, UZIVAJ I BUDI PONOSNA , TI SI ZDRAVA I JAKA I URBANA MLADA ZENA I SNACICES SE SJAJNO, OSECAM TO.

LJUBAC OD IVE I KIKE !!!

: Gost - 11. april 2007 23:34:00(UTC)
probacu da ti odgovorim na nekoliko pitanja :)
melko ce samo nadoci,meni je nadoslo posle tri dana od operacije(nemoj se brinuti bice ga),sto se tice hrane ja sam jela sve sem pasulj,e sad neki kazu da netreba jesti sve ali meni i mojoj bebi nije smetalo(zaista neznam koja hrana se preporucuje)ja sam dizala svog Petra bez problema ali on je bio tezak na rodjenju 3,300 ali islim da smes da dizes i tezu bebu od 3 kg,ja sam se okupala cim su mi skinuli zavoj sa rane ,to jre bilo treci dan od operacije(pre toga sam samo prala donji deo pazeci da ne pokvasim zavoj i to mozes raditi tek kada ti skinu katetar a meni su ga skinuli sutradan)pojas nisam koristila tako da ne znam,mene su odveli u salu u 10h petar se rodio u 10h i 10min,a mene su iz sale spustili oko 11h i 15 min,sto se tice bistrog pogleda :) ,mene su u sali odmah budili,ali ogu ti reci da sam ceo damn prespavala to jest na mahove sam se budila i opet spavala(to ti jednostavno organozam trazi)najbistriji pogled sam imala sutra ujutru :) ,mada sam i prvog dana bila svesna svega naravno dok sam bila budna,sto se tice muza ako si u apartmanu mozes ga videti odmah ,a ako si u obicnoj sobi mozes ga videti tek kada ti budes sposobna da izadjes u hodnik za posetioce(bar je tako bilo u Visegradskoj),i u porodiliste ne kraci bez puno pakovanja medicinskih ulozaka(mrezastih),talet papira,tvojih papuca,tvog bade mantila,sredstava za higijenu.......
nadam se da sam uspela da ti odgovorim na pitanja :) ,nemoj se brinuti bice sve u redu vec sledec nedelje drzaces svog andjelka u narucju,a sve ovo bice iza tebe :)

: Gost - 11. april 2007 23:33:00(UTC)
Smes dizati do 5 kg dok ne napunis 40 dana.
Sa dojenjem treba imati strpljenja jer obicno mleko dolazi 2-3-4 dana.Piji dosta tecnosti,jedi supe,pivo bez alkohola.
Kupanje posle nedelju dana.
Za pojas sam pisala,kupi ga od sada da ne bi trcao tvoj muz posle (kao moj).
Operacija traje u zavisnosti od tehnike od prilike sat vremena.
Kada ces se probuditi od anestezije zavisi od puno faktora koji ne treba da te opterecuju jer je to stvar anesteziologa a ne tvoj.Vazno je da ces se probuditi
;]
Bolje bi bilo da uradis epiduralnu jer nemas to glupo budjenje i mogucu muku posle opste a i zbog druge stvari,ali kad si odlucila za opstu onda ne misli o tome.
Za ostala pitanja bolje da ti odgovore devojke iz Srbije jer kod vas stvari drugacije.
Zelim ti srecno,nemoj se plasiti sve ce biti uredu.Imaj strpljenja,narocito prvih dana a Boga mi prvi mesec je bar meni bio jako tezak zboh svih gluposti sto su mi se desavale a i zato sto pored svega imam da brinem i za bebu koja zamenila dan za noc leto sok uzid
Ljubim te i mislicu na tebe caos zaljubljen :-*

: Gost - 11. april 2007 22:53:00(UTC)
ja vas napustam u nedelju, odlazim u bonicu na moj famozni carki rez. Mozda sam vec mnogima ovde postala naporna, ali sta cu kad sve volim da znam.
Molim vas pisite mi kako se ste se snasle sa dojenjem posle operacije?
Kako da izazovem meko?
Sta akoga nema?
Kakva se hrana preporucuje kod dojenja?
da li smem dizati bebu preko 3 kg?
Kada smem da se kupam?
Kada ide pojas i kakav ?
Koliko traje ova operacija?
Posle koliko cu imati bistar pogled nakon anestezije?
kada cu smeti da vidim svog muza, pored sebe?
a kada bebu?
bez cega nikako da ne krenem u porodiliste?
eto toliko za sada, ako se setim jos, a sigurno cu se setiti, ja cu pistai

: Gost - 10. novembar 2006 23:40:00(UTC)
hvala ti,sad znam da nisam luda i da nisam to prelicno dozivela u losem stanju jer sam se veoma trudila da budem pribrana.sledeci put ce sigurno biti ili veza ili pare icon_lol ,nema zezanja...
inace je jako dobro sto u novom sadu ima i skola za trudnice,sto me je u tim teskim trenucima odrzalo pribranu...jer sam u svakom trenutku znala sta mi se desava i tacno mogla da pratim iz faze u fazu kako se to odvija,da pratim kontrakcije i sl....pa tako koliko god mi je bilo tesko videla sam da se sve odvija svojim tokom samo malo usporeno...tako da me je to donekle i umirivalo,kao evo dobro sad je to pa ce sad ...tako da bih ja svima preporucila te skolice u gradovima gde ih ima.
A da je to sve sreca kod nas(ako nemas vezu...ili...pare icon_lol )je i dokaz kad sam posle porodjaja lezala gore 4 dana,gde se svi inace zale na sestre,za 4 dana ja nijednom nisam podigla sama bebu,a imala sam je u narucju kada god sam zelela,takodje su mi pokazale i kako da je dojim,a da nisam morala nikom nista da gurnem u dzep kako su mi rekli...posto mi je mali imao zuticu preko dana su ga nosili na "suncanje"onoliko koliko je bilo mesta(jer je guzva),a nocu su ga sestre krijumcarile na suncanje krisom(jer je imao jako visok nivo bilirubina)da bi mu sto pre bili bolje,a sve samo za hvala :) .Tako ti je to kod nas neznam

: Gost - 10. novembar 2006 1:12:00(UTC)
Draga moja, ja sam studirala u Novom Sadu i imala sam internat od mesec dana konstantne vezbe na Betaniji. To sto pricas mogu da razumem,jer sam tamo srela svakakvih doktora a narocito doktorice (moram vam priznati da zene ginekolozi znaju biti odvratne i to toliko da nijedan muskarac ne moze biti). Videla sam i cula razne price,da ti se dlaka digne.Ali moram priznati da ima i pravih strucnjaka tamo ,tako da ako imas malo srece ili pare ili vezu prolazis vise nego super. Jako dobar posao se radi tamo ili bar se radilo kad sam ja bila tamo. Verovatno ti nisi imala srece i srela neku od onih cuvenih medju studentima i lekarima doktoricu... Nadam se da ces sledeci put imati vise srece, ili...pare ili vezu :)

: Gost - 9. novembar 2006 23:54:00(UTC)

Draga dr Avluela,hvala na odgovoru resila si mi nedoumicu odnosno dala mi informaciju da mogu dalje da razmisljam u tom smeru...naravno detaljnije cu se pobrinuti o tome kada daj boze dodje vreme za to.Inace ja sam iz novog sada i tacno je da se ovde daje indukcija svim porodiljama,kao i sedativ i lokalna anestezija pri usivanju koliko to pomoci moze...i to je sve super,ali negde jednostavno to i nepomogne...ja sam se sporo otvarala,a jako dugo nije bilo nikog zainteresovanog za to...jednostavno mislim da nisu morali da me puste da se toliko namucim...od 21 cas u subotu uvece imala sam kontrakcije na 2 i 5 minuta u toku noci su se povremeno ucestavale na 1 i 2 min.tek u 9 ujutru na viziti me je pregledala dok. i to je prevrnula ocima zato sto sam ja insistirala na tome.plodova voda mi se odlivala u naletima(to je ono neko visoko naprsnuce gde se vpl.voda odliva samo u odr.polozajima)zbog toga sam i poslata u porodiliste...kad god bi mi se plodova voda odlila i ja im javila oni me pregledaju ono nista, tako da su blagovremeno utvrdili da sam blesava i neznam sta pricam,pa posle nisu obracali paznju na mene uopste,a ja sam se bojala da ne dodje do infekcije...elem prica se zavrsava tako sto tek sutra dan u 12 dolazi poznanica na dezurstvo(tada je samo stazirala) i dodje da me obidje i nemoze da veruje u kakvom sam stanju,brzo salje mog muza po antibiotike,a mene stavlja na indukciju i pored toga sam se porodila tek za tri sata...kasno utvrdjuju da je karlica preuska za porodjaj,a beba velika(3950 gr)ipak nema nazad...beba se radja,prerano je udahnula i udavila se plodovom vodom,srecom pa su bar tu odreagovali na vreme i spasili ga...
eto tu je meni otislo pola zivota,posle bebi naravno ostaju posledice tog porodjaja koje su se nadam se do sada u potpunosti sanirale(jesu samo se nadam da necemo naici na neki post efekat)
Drage trudnice ovo nije prica za plasenje nego realnost,jer ako se poradjate u Srbiji sve dobro isplanirajte nista ne prepustajte slucaju...Ja dugo nisam razmisljala o drugom detetu iako obozavam decu,dok nisam shvatila da postoji i bolji nacin za porodjaj,a ne izigravati majku hrabrost...u tome su mi pomogle mnoge mame koje su prosle slicno kao ja i koje su drugi porodjaj isplanirale...u to ime zahvaljujem im se kao i devojci koja me je porodila i koja me je spasla muka koje bi ko zna koliko jos trajale...

: Gost - 6. novembar 2006 16:29:00(UTC)
Zavisi od puno stvari,npr. da li je to bila samo jedna kontrakcija koja se registrovala za vreme pregleda i nista ne znaci,da li se javljaju vise kontrakcije,da li postoji neko stanje koji cini trudnocu rizicnu,da li se javila kontrakcija posle seksa,da li istovremeno se javlja bol ili krvarenje...
Naravno najbolji odgovor ce ti dati tvoj ginekolog koji te zna kao trudnicu i prati tvoju trudnocu.Zato ne treba da se stidis da ga pitas bilo sta te interesuje ili muci. caos

: Gost - 6. novembar 2006 16:14:00(UTC)
Mene interesuje, o cemu se radi kada se matericna kontrakcija javi u 16-17. nedelji trudnoce? Da li je to nesto opasno ili ne?

: Gost - 6. novembar 2006 0:27:00(UTC)
KONTRAKCIJE MATERICE (Trudovi)

To su nevoljne kontrakncije materice sa kojima pocinje porodjaj i koji se tokom porodjajnog akta javljaju sa odredjenom snagom,trajanjem i ucestaloscu sve dok se plod i njegovi sastavni delovi ne istisnu iz matericne supljine.
Matericni misic i izvan kontrakcija poseduje izvestan tonus koji se naziva tonus mirovanja i koji predstavlja njegovu prirodnu napetost,odnosno zategnutost misicnih vlakana i snopova koji grade misicne slojeve matericnog zida.Tonus mirovanja je oko 4 mmHg.U toku porodjajnih kontrakcija bazalni tonus materice znatno se povecava,cak i do 50 mmHg i oznacava intenzitet trudova.
Porodjajne kontrakcije materice se javljaju pri kraju trudnoce,odnosno na pocetku porodjaja mimo volje trudnice,i ona na njihovu pojavu,ucestalost,jacinu i trajanje ne moze da utice.
Porodjajne kontrakcije materice izazivaju u toku svog trajanja neprijatan osecaj grcenja matericnog misica, na sto mnoge porodilje reaguju kao na bol.Ove kontrakcije imaju za posledicu skracivanje i dilataciju grlica materice.Kada se to desi zavrsava se i prvo porodjajno doba porodjaja i zapocinje drugo,u kome se kroz potpuno prosirene porodjajne puteve iz materice istiskuje plod u spoljasnju sredinu.
Kontrakcije imaju svoj intenzitet,trajanje i ucestalost.U pojedinim fazama porodjaja vrednosti ovih kvaliteta se menjaju.U pocetku porodjaja kontrakcije su retke,slabe i kratkotrajne.Javljaju se na pola sata do 20 minuta,traju 10-15 sekundi i porodilja ih oseca kao lako stezanje materice koje polazi od krsta a zavrsava se napred prema simfizi.Sa napredovanjem porodjaja kontrakcije su sve cesce sve su jace i sve duze traju.
Pred kraj doba sirenja kontrakcije su veoma jakog intenziteta,traju 50-60 sekundi,a javljaju se na 2-3 minuta.U to vreme,odnosno pred samu pojavu napona,zena oseca najjace porodjajne bolove.Posle toga,kad se jave naponi,intenzitet trudova popusta da bi se ponovo pojacao u momentu izlaska ploda.
Klinicko pracenje kontrakcija ima za cilj da ustanovi pocetak svake kontrakcije,njenu duzinu odnosno trajanje,jacinu i prestanak.U tom pogledu najgrublju orijentaciju,koja je u velikoj meri subjektivna,pruza palpacija materice preko trbusnog zida spolja.Pri tome kontrakcije materice se mogu zapaziti i osetiti stavljanjem volarnog dela sake na trbusni zid porodilje iznad materice.U momentu kada porodilja dobije kontrakciju,lekar ima osecaj tvrdine na trbusnom zidu porodilje.Taj osecaj trajace sve dok traje kontrakcija i nestace sa njenim iscezavanjem.Medjutim danas se to ne koristi (jedino mozete same to da radite da bi pratile kontrakcije i da odvracate vasu paznju od mogucih bolova) jer se koristi kardiotokograf,koji zajedno i istovremeno sa kontrakcijama materice registruje i ucestalost i kvalitet srcanih tonova ploda.
Porodjaj pocinje sa prvom kontrakcijom.Uzrok jos se tacno ne zna.Navode se mnoga misljenja kao sto suicon_razz ritisak prednjaceceg dela ploda na donji segment i grlic materice,promena u ravnotezi placentarnih hormona,povecanje odnosno prelazak praga nadrazaja materice na uterotonicni hormon zadnjg reznja hipofize i dr.
PRIPREMNE KONTRAKCIJE MATERICE: javljaju e nekoliko nedelja pre porodjaja,nisu ritmicne i obicno su bezbolne.Ove kontrakcije ucestvuju u formiranju donjeg segmenta materice.

NAPONI

To je istovrameno stezanje muskulateure prdnjeg trbusnog zida,struja,karlicnog dna i dijafragme.Napon se javlja pri kraju I-og porodjajnog doba,usled silazenja i pritiska prednjaceceg dela ploda na zadnji zid vagine tj debelo crevo,te zena ima osecaj napinjanja slican oneme pri defekaciji (zato ako vam nisu uradili klizmu mode da se ukakite).Napon ima za cilj da poveca intraabdominalni pritisak i potpomogne matericu u istiskivanju ploda,a u III-e porodjajno doba i placente i ovojaka.
Porodilja svojom voljom ne moze da izazove niti da spreci pojavu napona,ali moze da utice na njihov intenzitet,tj. moze da ih pojacava i oslabljuje.Napon zavisi od gradje muskulature prednjeg trbusnog zida (paznja na gojaznost,kile i mlitavost) i od velicine respiratornog kapaciteta porodilje.

: Gost - 4. novembar 2006 15:35:00(UTC)
Meni su indukciju ukljucili,posto sam vec nekoliko dana presla termin,super sam prosla nemogu da kazem da me nije bolelo,jer jeste,ali se nisam namucila kao pojedine zene...
Sto se uslova tice u nasoj bolnici,slicno je kao sto Hanan rece kod njih,samo sto kod nas nedelimo krevet ni sakim,njihove spavacice moramo da obucemo,a nase sve je ostalo,sto se hrane tice ima da se jede svasta ali ja nisam mogla nesto bolnicku hranu nikako da jedem,pa su mi donosili od kuce.Babica mi je dolazila po 2-3 put dnevno da vidi imam li mleko i umem li da dojim bebu,naravno prvo mi je pokazala kako i sta,ujutru vizita svako jutro dolazi da pregleda nas kakva nam je rana jesmol spremne za izlazak kuci ili ne jos,posle dolaze babice da kupaju bebu,i poviju je,i ostave je kod nas.Ja sam 3 dana bila u bolnici,i kada sam izasla dobila sam od njih jedan paket u kome se nalazilo, pampers,omeksivac lenor,bebi neke zvecke,i 3 knjige sve sto je vezano za bebu tu ima,tako da su mi bas pomogle u prvo vreme dok se nisam sama uhodala.

: Gost - 4. novembar 2006 14:37:00(UTC)
Draga Gocica evo ti odgovor na tvoje pitanje:

INDUKCIJA PORODJAJA
Indukovani porodjaj je porodjaj izazvan medikamentima.
Indikacije za indukovani porodjaj su: prevremeno prsnuce podovih ovojaka,intrauterina infekcija,EPH gestoze,dijabetes majke,intrauterina smrt ploda,bolesti majke koje zahtevaju brzo zavrsavanje porodjaja (npr.maligna oboljenja,srcana oboljenja),programirani porodjaj.
Indukcija porodjaja se radi na dva nacina,oksitocinom ili prostaglandinima.Oksitocin se daje intravenski,a Prostaglandini intravenski, ili u vidu gela ili tablete u cervikalni kanal ili u vidu inekcije intracervikalno.
U svakom slucaju treba pazljivo da se dozira kolicina leka da ne bi izazvali prejake kontrakcije materice,koje bi dovele do poremecaja cirkulacije izmedju materice i posteljice (pati plod) ili neke druge komlikacije koje vas ne zanimaju.
Bezbedna je metoda,naravno u rukama pravog strucnjaka kao i sve ostalo, radi se sada vec rutinski i ako lekar vam to preporuci sigurno ima pravog razloga (samo se nadam da razlog nije to da hoce sto pre da zavrsi porodjaj pa da ide kuci,jer bi najverovatnije tada radio carski rez poguzi ).
Sada na pitanje koliko je to opasno i stresno za bebu: opasno nije ako je beba spremna da dodje na svet (mislim da je zrela beba a ne beba od 7 meseci-jer tada je relativno opasnije) a i ako se radi na pravo mesto i od pravog coveka. Na nekim klinikama se redovno daje oksitocin kod svih trudnica u cilju ubrzavanja porodjaja (npr.u Novom Sadu) i mogu vam reci da je to super za majke, jer ne gube snagu i zivce cekajuci satima i satima,bolje saradjuju (daju im i 10 mg bensedina pa su mirne,bez straha , lepo saradjuju a na neki nacin im se ublazi i bol) a i za bebe jer dodju lakse i brze na svet. Naravno stanje bebe se sve vreme prati kardiotokografom.
Ni jedna beba ne zna da nam kaze koliko je bolno i stresno doci na svet,ali mislim da se ne muce vise indukcijom.

: Gost - 2. novembar 2006 10:43:00(UTC)
Citat:
Hanan - 1/11/2006 11:48 PM

Pa kud ćete dalje da ukoliko babica krene na pauzu, a neka žena se počne porađat lijepo joj kaže "stisni dok se ne vratim" a o uslovima da ne pričamo...
Strasno ja bi babicu stisnula ovako batina batina

: Gost - 2. novembar 2006 8:05:00(UTC)
Kod nas se isto u Italiji ne placa ni ultrazvuk ni pregled,lijekovi nesto malo ali bas minimum.To dok nerodis poslije te normalno tretiraju i placas sve kao i drugi.Sve je ok samo nije mi jasno sto kod nas niko nikome taj epidural nece da spomene.Osim onima koje su porodila sa carskim naravno ali nije to ono sto me interesuje.

: Gost - 2. novembar 2006 2:07:00(UTC)
icon_eek neznam

: Gost - 2. novembar 2006 1:48:00(UTC)
Pa kud ćete dalje da ukoliko babica krene na pauzu, a neka žena se počne porađat lijepo joj kaže "stisni dok se ne vratim" a o uslovima da ne pričamo...

: Gost - 2. novembar 2006 1:33:00(UTC)
Hanan ja znam o cemu ti pricas,jer i moja ujna kad se poradjala bas u toj bonici gdje ces i ti, ja sam joj morala sve odnijeti,i uloske,i toalet paipr i gacice da dalje ne nabrajam,i kad sam ja trebala da pripremim svoju torbu za prodjaj moj muz je ostao bez teksta, icon_eek sta sam ja sve spakovala,ja mislila i ovdje to treba,kad sam otisla u bolnicu trebao mi je samo ogrtac i licna kozmetika,a sve ostalo sam njihovo morala koristiti,i spavacicu,i mrezaste gacice,uloske smo dobijale svako jutro,takodje i toalet papir,a sto se tice hrane nije bila losa,samo sto ja ne volim austrijsku kuhinju,mada svaki drugi dan dolazi kuharica i donosi meni,sta da narucis za hranu,ujutro dobijamo i kafu,i stvarno sam imala srecu da se ne porodim u bosni,jer dole zene tretiraju kao stoku,sto se tice osiguranja ja sam placala 83€ sve dok se nisam porodila,sad sam osigurana na osnovu djeteta i ne placam ga,lijekove na recept dobijam u upola cijene a ako dr licno u ordinaciji daje to ne placam,u toku trudnoce sam pila Kalcijum,Magnezijum i Zeljezo.i umalo da zaboravim, i mm je bio samnom za vrijeme poroda,a babicca je imala njegov br mobilnog u slucaju da porod krene da ga mogu zvati da dodje,ja mislim da to u bosni a bogami ni u srbiji nece biti ni za 100 godina,mi ocito kasnimo za vremenom.

: Gost - 2. novembar 2006 0:27:00(UTC)
Kod mene u bolnici vam daju pola kreveta, jer dvije trudnice leže na jednom dok čekaju porođaj, prisutan može biti otac ali vas svi mole i plaše svim i svačim samo da ne bi bio tu, a za posjete nema potrebe jer se odmah sutradan izlazi iz bolnice...ukoliko neko i dodje možete sa prozora razgovarati a ginekološko odjeljenje je na 4.spratu...ništa ne plaćate ukoliko imate zdravstveno osiguranje, niko vam ništa ne daje, niti vraća, sem možda par higijenskih uložaka i par pelenica za bebu...ko nema osiguranje plaća oko 400 e, porodjaj naravno bez epidurala...imate puru za večeru obavezno...možda ukupno par sestrara za sve porodilje...i da ne pišem dalje smao ću se džaba nasekirati kad samo pomislim šta me sve čeka...samo molim Boga sa mi se porefi jedna od dvije babice koje su mi komšinice...

: Gost - 2. novembar 2006 0:01:00(UTC)
Citat:
MissGak - 1/11/2006 5:25 PM

U Americi je jedino bitno da imate osiguranje(a koje je u pitanju daje samo nijanse u daljem tretmanu!).Ono dakle pokriva vas boravak u bolnici gde odmah po prijemu dobijate svoju sobu(sa kupatilom naravno) i pomocnim krevetom(za muza),foteljom za dojenje,TV-om(sa kablovskom),raznim daljinskim upravljacima za svetlo i sl.
Soba se transformise u porodjajnu salu,jedino ukoliko je stanje trudnice "kriticno" onda je prebacuju na sprat nize gde se vrsi carski rez!!!
Svaka trudnica ima "svoju" sestru koja ima zaduzenje za svega par soba na spratu,tako da vam je manje vise uvek na raspolaganju,dovoljno je samo da pritisnete dugmence na stranici kreveta!Isto tako jedna sestra,strucno obucena,dolazi nekoliko puta dnevno da vidi kako napredujete sa dojenjem(ako ste se odlucili za isto),daje savete i pomaze pri tom.Ujutro dodje devojka sa MENI-em,zapise sta bi ste zeleli za rucak a sta za veceru,tako da to imate po narudzbini...
Za vreme boravka u bolnici beba je uvek uz vas,jedino ako vi ne zatrazite drugacije kako bi ste se istusirali ...Tada dodje sestra i "odveze" bebu.Isto tako niko i od zaposlenih nema pravo da vam IZNESE(na rukama) bebu iz sobe,u tom slucaju potrebno je odmah da zovete obezbedjenje...
Isto tako posete su dozvoljene u bilo koje doba dana za osobe kojima VI date odobrenje!
I sve to-placa vasa osiguravajuca kompanija!!
Lekove tokom trudnoce placas sam,s tim da uz karticu za osiguranje placas nizu cenu(koliko nizu opet zavisi od tipa osiguranja),a u tih devet meseci ne placas niti jedan pregled!!!

to ovde u Srbiji zvuci kao bajka,bojim se da ode nece biti tako ni za 100 godina :(

: Gost - 1. novembar 2006 23:41:00(UTC)
Draga dr Avluela,vidim da si raspolozena da dajes informacije pa me nesto zanima.Planiram drugu trudnocu,prvi porodjaj je bio uzasan i tezak jedina sansa za radjanje drugog deteta je epiduralna;e sad kako kod nas bolnica nema to u redovnom meniju vi morate da potplatite nekog da vam to uradi,ni to nije problem(posle prvog iskustva to su samo sitnice koje treba resiti)...znaci posto ti natempiras nekoga da te porodi i da ti da epiduralnu oni ti zakazu porodjaj kada su oni slobodni,znaci nema ni govora o prirodnom pocetku porodjaja nego jedino govorimo o namerno izazvanom porodjaju...koliko je to opasno i stresno za bebu da izadje tako nespremna? neznam
najbolje bi to bilo uraditi u privatnoj klinici ali za nase licne uslove to je ipak preskupo,ovako bar u drzavnoj bolnici dobijete kakvu-takvu besplatnu negu posle... neznam

: Gost - 1. novembar 2006 19:25:00(UTC)
U Americi je jedino bitno da imate osiguranje(a koje je u pitanju daje samo nijanse u daljem tretmanu!).Ono dakle pokriva vas boravak u bolnici gde odmah po prijemu dobijate svoju sobu(sa kupatilom naravno) i pomocnim krevetom(za muza),foteljom za dojenje,TV-om(sa kablovskom),raznim daljinskim upravljacima za svetlo i sl.
Soba se transformise u porodjajnu salu,jedino ukoliko je stanje trudnice "kriticno" onda je prebacuju na sprat nize gde se vrsi carski rez!!!
Svaka trudnica ima "svoju" sestru koja ima zaduzenje za svega par soba na spratu,tako da vam je manje vise uvek na raspolaganju,dovoljno je samo da pritisnete dugmence na stranici kreveta!Isto tako jedna sestra,strucno obucena,dolazi nekoliko puta dnevno da vidi kako napredujete sa dojenjem(ako ste se odlucili za isto),daje savete i pomaze pri tom.Ujutro dodje devojka sa MENI-em,zapise sta bi ste zeleli za rucak a sta za veceru,tako da to imate po narudzbini...
Za vreme boravka u bolnici beba je uvek uz vas,jedino ako vi ne zatrazite drugacije kako bi ste se istusirali ...Tada dodje sestra i "odveze" bebu.Isto tako niko i od zaposlenih nema pravo da vam IZNESE(na rukama) bebu iz sobe,u tom slucaju potrebno je odmah da zovete obezbedjenje...
Isto tako posete su dozvoljene u bilo koje doba dana za osobe kojima VI date odobrenje!
I sve to-placa vasa osiguravajuca kompanija!!
Lekove tokom trudnoce placas sam,s tim da uz karticu za osiguranje placas nizu cenu(koliko nizu opet zavisi od tipa osiguranja),a u tih devet meseci ne placas niti jedan pregled!!!

: Gost - 1. novembar 2006 17:29:00(UTC)
U ch trudnicama osiguranje placa sve,bez obzira na vrstu osiguranja koje imate.Inace znam da je jedan pregled mesecno kostao oko 400fr a carski rez oko 10 000fr mozda malo manje.

: Gost - 1. novembar 2006 15:50:00(UTC)
ovde se i u drzavnoj i u privatnoj klinici vracaju pare,ja trudnocu vodim u privatnoj klinici,meni socijalno vraca sve pare,muz ce mi prisustvovati porodjaju,doktor koji mi vodi trudocu on ce me poroditi,sto kazete mogu ga pozvati i u pola noci na mobilni,epidural je zakazan,samo trebam da odem jos jednom kod anesteziologa na neke pripreme,u porodjajnoj sali dozvoljeno je snimati porodjaj,jedino ovde ne vracaju pare ako zelite da iznajmite apartman za sebe muza i bebu icon_lol

: Gost - 1. novembar 2006 13:34:00(UTC)
Kao prvo nemoj da mi se obracate na Vi.
Ja zivim u Grckoj i ovde trudnice ne placaju: sve lekove u toku trudnoce i posle u toku babinje (naravno sto vam pise lekar u knjizici a ne sta vama pada napamet - sto naravno niko ne radi),svi pregledi koji se rade u drzavnoj bolnici,cak i ultrazvuk i naravno porodjaj u drzavnoj bolnici. Ako idete privatno onda placate obicno sve preglede i porodjaj u "paketu" kod vaseg ginekologa,posebno se placa klinika koju ste birali za porodjaj (birate kakvu sobu hocete) i anesteziolog (obicno 200 evra za epiduralnu).U zavisnosti kakvo osiguranje imate dobijate neke pare za porodjaj,bez obzira da li ste rodili privatno (i platili) ili drzavno (u tom slucaju vam ostaju pare u dzepu), npr. moje osiguranje (za lekare) ce mi dati oko 1000 evra. Ako vas ginekolog radi privatno ,mozete preglete uraditi u privatnoj laboratoriji i da platite ili da vam pise uput za laboratoriju u drzavnoj bolnici i da ne platite nista. Lekove i on moze da vam pise u knjizicu tako da opet ne placate lekove.
Neke dodatne preglede ipak se placaju npr. takozvani "veliki ultrazvuk" jer red cekanja u drzavnoj bolnici je veliki i niko (osim imigranata i siromasnih) nece da ceka na red narocito dok si trudna.To se placa privatno 200 evra. Merenje hormona za odredjivanje procenta mogucnosti genetskih anomalija PAPPA + horioski gonadotropin isto je bezplatno,cak i u privatnu laboratoriju a takodje i tripl test (a-fetoprotein + horionski gonadotropin + estriol).
Sto se tice cene privatne klinike za porodjaj znam da u GENESIS sto se smatra najbolja ginekoloska klinika na balkanu,jednokrevetna soba pocinje od 1800 evra pa do 3000 evra u zavisnosti od udobnosti sto trazite.Ali cim uzmete jednokrevetnu sobu to znaci da osoblje je tu samo da vas sluzi i ispunjava sve zelje :> , moze neko da ostane non stop sa vama (npr vasa mama ili ... svekrva icon_twisted ),mozete dobiti bebu kad god zelite,mozete imati posete u bilo koje doba dana u vasoj sobi itd.
Ginekologa (privatnog) platite u zavisnosti od "tarife".Tarifa zavisi od grada sto zivite,npr U Atini su duple tarife nego u Sulunu i od "imena" ginekologa,tj.koliko je on "faca". Ja necu nista platiti jer smo kolege,ali mislim da moji trazi oko 800-900 evra,ali bez obzira da li je normalan porodjaj ili carski rez (jer obicno za carski rez ide dupla cena).
Mozda vam se cini dosta para ali zamislite da on vas prati ceo zivot,u toku trudnoce imate unapred zakazan pregled uvek kod njega u njegovu lepu ordinaciju,bez da cekate na red,svaki put popricajte sa njim najmanje pola sata (meni se desilo i 2 sata mada smo kolege i znam sve oko trudnoce-ali naravno ne kao on),znate da ce on biti na porodjaj,mozete ga nazvati na mobilni u bilo koje doba dana i noci i on sam vam kaze da cete roditi uz epiduralnu jer nema potrebe da bolite na jedan tako lep i vazan trenutak u zivotu.Muz moze da bude u salu sa vama (u drzavnoj ne),a bude i na sve preglede u toku trudnoce pored vama,tako da i on ucestvuje i u trudnoci i u porodjaju sto je jako vazno za nas a i za bebu (mozete traziti da on presece pupcanu vrpcu ili da snimi porodjaj)
Za preparate gvozdja: uzimaju se pre jela jer za njihovu bolju apsorpciju je vazno prisustvo sone kiseline u zelucu (sto manji pH to bolje-zato dajemo istovremeno i vitamin C sto je u stvari askorbinska kiselina, da bi smanjili pH jos vise).Posle jela pH raste jer prisustvo hrane neutralise jedan deo sone kiseline,tako da apsorpcija gvozdja je manja.
Ako nemas problema sa zelucem onda uzimaj gvozdje pre jela (oko pola sata).

: Gost - 1. novembar 2006 13:30:00(UTC)
Ivana i ovde epidural kosta 300 Evra (makar je bilo kada sam se ja poradjala sa Nikolom) i niko ti nista ne refundira (mislim da je i sada tako).

: Gost - 1. novembar 2006 12:53:00(UTC)
ovde u Francuskoj drzava pokriva sve troskove oko trudnoce,laboratorija,UZ,pregledi bas sve,lekove,vitamine apsolutno sve,jedino epidural kosta 285 eura i pola para vratice mi osiguranje preko kojeg sam osigurana na muzevljev posao,i pola mi vraca socijalno,ja pijem magnezijum B6 tokom cele trudnoce,plus redovne vitamine i za cirkulaciju.

: Gost - 1. novembar 2006 1:54:00(UTC)
U kojoj ste vi dr Avluela državi? Kod mene se sve plaća samo što poneki lijek dobijemo malo jeftinije ako je u državnoj apoteci i uz recept naravno... i mislim da se svi ti lijekovi koriste i ovdje. Evo ja sam baš koritila neki sirup za gvožđe, i baš sam se iznenadila, ja sam u uputsvu pročitala da se pije poslije jela, a vi navodite da se obično piju prije i u toku jela...valjda je imalo nekog efekta i to poslije jela :)

: Gost - 1. novembar 2006 1:47:00(UTC)
Ne znam gde ti zivis, ali kod nas sve sam placas...ja nisam nista dobila od drzave od lekova, samo su pregledi i labaratorija bili besplatni. Cak sam placala i participaciju za redovan UZ.

: Gost - 1. novembar 2006 0:55:00(UTC)
Sto se tice lekova koje treba da uzimamo u toku trudnoce, to su folna kiselina sa ili bez dodatkom vitamina B12, gvozdje, magnezijum i kalcijum.
Preparati gvozdja dvovalentni su bolji od trovalentnih.Antacidi,povrce,mlecni proizvodi i jaja smanjuju apsorpciju gvozdja,pa zato je bolje da ako npr hocete da pijete mleko da pustite da prodje malo vreme od uzimanja gvozdja.Tecni preparati gvozdja je moguce (mada retko) da izazove obojenost zuba.Nezeljena dejstva su digestivne smetnje,opstipacija,crna stolica.Uzima se pre jela ili u toku jela,osim ako postoje digestivni problemi-onda posle jela.Neki preparati su sa dodatkom vitamina C jer vitamin C kao kiselina povecava kiselost u zelucu i tako pomaze boljoj apsorpciji gvozdja.
Magnezijum se daje zbog grceva.Neki ginekolozi ga daju samo u prvoj polovini trudnoce (jer misle da deluje antagonisticki sa kalcijumom) a neki ga daju tokom cele trudnoce.
Ove lekove uzima svaka trudnica u mojoj zemlji. Kod vas ne znam kako stoje stvari i da li placate lekove.Mi ovde u toku trudnoce i babinje sve lekove koji nam trebaju (bilo sta) pokriva nam drzava.

: Gost - 31. oktobar 2006 10:24:00(UTC)
Hvala! cvecko

: Gost - 31. oktobar 2006 1:30:00(UTC)
Hvala!

: Gost - 30. oktobar 2006 16:05:00(UTC)
Ja opet svim trudnicama preporucujem knjugu STA DA OCEKUJETE DOK CEKATE BEBU jer je tamo stvarno sve lepo objasnjeno.Veliki pozdrav svim trudnicama na forumu cvecko

: Gost - 30. oktobar 2006 14:19:00(UTC)
hvala na informacijama Dr.Avluela mada sam i o nekim stvarima dosta znala ali par saveta nije na odmet cvecko

: Gost - 30. oktobar 2006 14:07:00(UTC)
Posto sam shvatila da niste bas informisane o trudnoci i porodjaju adekvatno ili informacije sto imate su pogresne,odlucila sam da vam pisem per stvari,sto bi trebalo svaka trudnica da zna.Nazalost one koje nemaju privatnog ginekologa nemaju koga da im kaze par stvari i normalno je da su puno pitanja i straha.
Moja je zelja da vam dam nekoliko informacija tako da bi znale sta vas ceka,sta vam rade i zasto vam to rade.Tako cete biti smirenije i mocicete da bolje saradjujte u toku porodjaja.
Ne znam da li vam se svidja ideja i imate zelju da tako nesto uradimo.?
Ja pocinjem pa cekam vase predloge.

Porodjaj je izbacivanje ploda i njegovog posletka (adneksa ploda-ovojci i posteljica) posle 28 nedelje. Pre toga se smatra pobacajem.
Partus praematurus (prevremeni porodjaj) : 28-39 nedelje
Partus maturus : 39-40 nedelje
Partus serotinus (prenesena trudnoca) : >40 nedelje

Indukovani porodjaj : porodjaj koji ne nastupi prirodnim porodjajnim snagama spontano,vec se izaziva bilo kakvim sredstvom (uterotonici,prokidanje vodenjaka,hormoni itd.). O tome cemo detaljnije drugi put.To se uglavnom radi u Srbiji i to je to sto kazete vestacki bolovi.

Porodjaj se deli u 4 doba:
1. Doba sirenja
2. Doba radjanja,istiskivanja
3. Doba radjanja posteljice
4. Doba skupljanja materice
Pricacu vam o tome drugi put,za svako doba posebno.

Kako odredjujemo termin porodjaja?Mozemo na vise nacina a za vas najjednostavniji nacin je Naegelovom formulom : Prvom danu poslednje menstruacije dodaje se 7 dana i odbija 3 meseca, +/- 12 dana.
Ako je poznat datum oplodnog koitusa : +266 dana, +/- 10 dana.

Koliko puta treba trudnicu da pregleda ginekolog?
0-7 meseca : 1 put mesecno
7-9 mesec : 2 puta mesecno
od 9 meseca : 1 put nedeljno
Naravno najbolje je da svaki put ,ako je to moguce ,vas pregleda isti ginekolog...

Plod do 3-eg meseca trudnoce nazivamo embrionom, a kasnije fetusom. Duzina i tezina ploda u pojedinim mesecima trudnoce iznosi:
I lunarni mesec : 1 cm , 1-2 gr
II : 4 cm (2x2) , nekoliko gr
III : 9 cm (3x3) , 30 gr
IV : 16 cm (4x4) , 80-100 gr
V : 25 cm (5x5) , 250 gr
VI : 30 cm (6x5) , 600-700 gr
VII :35 cm (7x5) , 1000-1200 gr
VIII : 40 cm (8x5) , 1600-1800 gr
IX : 45 cm (9x5) , 1800-2200 gr
X : preko 48 cm , preko 2500 gr.

U periodu razvoja ploda najvazniji je period organogeneze od 8-12 nedelje trudnoce.
Velicina ploda zavisi od duzine nosenja,razvoja i zrelosti,a takodje i od konstitucije roditelja,ishrane i zivota trudnice.
Mislim da vam je dosta za danas. Pozdrav caos