Obaveštenja

Icon
Error

: kole - 5. jun 2010 17:20:24(UTC)
Sergej odlicno tvoj mali napreduje, mi smo prvi put itisli kod dr Stejin sa osam meseci. Da napomenem i moj Kole je imao usporen psihomotorni razvoj i razvoj cerebralne paralize, sad je vec dobio dijagnozu CP Qadripareza. On je onda odlicno napredovao poceo je da se dize da se okrece da otvara sakice da se uzdize na rukice, i kako vise nismo imali para vise nismo isli na terapije, nego smo nastavili u decijoj bolnici. Ali on je sve to prestao da radi posle cetiri meseca. Sada za mesec dana puni dve godine. Jos uvek nemoze da ustane iz lezeceg polozaja, nije stabilan u sedenju, ne puzi jer ne moze da se odupre na ruke. Pre mesec dana smo opet otisli na terapiju, poceo je vise i spontanije da koristi levu ruku ali ovo sve slabo. Jako mi je krivo sto nisam nasla nacina da dodjem do para i da nastavim sa terapijama kod dr Stejin jer je on stvarno poceo lepo da napreduje, a sada je sve to teze. NEMOJTE ODUSTAJATI KAD SU MALI SA VEZBAMA KOD DR STEJIN JER STVARNO BUDE NAPRETKA!

: Mali Sergej - 4. jun 2010 11:58:04(UTC)
Na vise foruma sam pisala o nasem slucaju..... nasla sam i ovaj forum pa da napisem par reci o mom iskustvu sa Dr Stejin.... vidim da se ovde malo pobeglo od teme .... al i razumljivo je.... nas mali ima usporen psihomotorni razvoj.... poviseni tonus nogica i desno stopalo mu se pocelo kriviti napolje.... no .... kasnije smo krenuli sa terapijama.... ne pitajte zasto.... isli smo prvo u novosadsku deciju rehabilitaciju i napredovao je fino od kinezi terapije.... nije mu ukljucena vojta..... posto kod njih nikad stici na kontrolu a gde je onda jos i nova hospitalizacija na nove vezbe culi smo za dr Stejin... otisli smo kod nje 15. marta.... moram reci da mi je mali 1. februara imao 13 ipo meseci i mogao je samo da sedi i to da ga ja postavim u taj polozaj.... nije imao ni odbranu pri padu niti se sam posedao... u toku te kinezi terapije on je uspeo da postigne da se sam posedne ... da ima odbranu i kretao je u cetveronozni polozaj ( koji je mogao da zadrzava ako ga ja u njega postavim) ali mu je zapinjala nogica i nije uspevao da se postavi u taj polozaj..... dakle... otisli smo kod dr Stejin.... prvo je nastao sok.... rekla nam je da je to vec granica sa patologijom i na nase pitanje sta ona misli ... ima li ikakvu prognozu ... rekla je da ona nema kristalnu kuglu.... no imali smo terapiju koja se sastojala od vojte, magneta, lasera, masaze i vezbe na lopti i podu i valjku.... kad smo dosli kuci .... tri dana posle mali je propuzao.... sve nas je iznenadio.... i to je pravilno puzao.... u medju vremenu je jako puno napredovao i fizicki i psihicki.... bili smo i na nekim ispitivanjima u Beogradskoj decijoj neuroloskoj klinici ... a i bili smo u Sokobanjskoj kod Dr Jekic.... Dr Jekic je imala samo reci hvale za Dr Stejin (inace Dr Jekic je jedna od jacih doktora sto se tice fizijatrije u Srbiji... veoma pragmaticna i susretljiva zena).... no...da se vratim na temu... napredovao mi je psihicki mnoooogoooo..... fizicki ... penje se na viskoli klececi.... podmece nogicu kao da bi ustao iako on jos ne sme u vertikalizaciju... dakle super... kako se priblizavala nova kontrola i nova terapija kod dr Stejin polako i nemir ulazi u muza i mene.... citajuci i po forumima dosta stvari o Dr Stejin mogli smo da vidimo da ima dosta slucajeva koji su odustali od nje (sto zbog finansija sto zbog primedbi na rad)..... i mi smo bili razmisljanja sta ce nama reci i sta ce od terapije da bude.... a i sa malim je postalo nemoguce raditi vojtu kod kuce... ipak on ima 17 ipo meseci (dobro pa sam uspela i raditi uopste to sa njim)... kad smo dosli na kontrolu pozitivno nas je doktorica iznenadila u svakom smislu.... pa ljudi ne mozete ocekivati da od jedne terapije vojte i ostalog dete poleti.... kod nas je srecom to nekako islo brzo... tj. imao je napredak dosta brzo.... ali i mi smo nestrpljivi i hteli bi i pored te cinjenice da to ide brze... pa ne moze... pogotovo ako se radi o vecem problemu.... za razliku od prosli put kad i osnovano dr nije mogla da prognozira nista... sad je to mogla... ne da nam kaze kad ce sta da bude nego nam je receno da nemamo ni veliki a ni mali problem.... ima da se radi i radi i radi.... naravno terapija nije ista ..... i ta zena bre zna sta radi.... ne drzi se striktno nekih pravila .... pragmaticna je..... videla je gde su sad nedostatci i uvela parafin, bioptron, vise masaze oko ahilove tetive i skocnog zgloba, dodatne lasere, ortopedske cipelice,.... a ostalo je magneti i laseri od prosli put i posto mi ne mozemo Gavra radi ove dve nedelje vojtu sa njim.... a to je tek prica za sebe... kako to taj covek radi..... ljudi vidi se da ima krsa krsa iskustva i da zna sta radi.... ja malog ne mogu da zadrzim... njemu mali nema gde da ode... da se mrdne.... gavra improvizuje u toku vojte zavisno od problema koje dete ima... njemu se dete "lepi" za ruke.... i nemoze se ljudi ni jedan slucaj porediti sa drugim ..... niti bi i da postoje dva potpuno ista slucaja napredak bio u isto vreme i na isti nacin..... alo bre ta Dr Stejin je videla sveta i slucaja i terapija i nacina odrade nekih vezbi kakvih hocete i nosi se iskustvom i logikom i usvaja najbolje sta ona misli..... nije svemocna kao ni bilo ko na ovoj planeti... ali evo za primer jedan slucaj koji sad vidjam u ordinaciji kod nje... decko ima cerebralnu.... ima 4 ili 5 godina..... dete pametno..... hoda uz mane naravno.... ali ono je tamo od svog sestog meseca.... da nije radjeno sa njim toliko koliko je radjeno i jos uvek se radi dete bi imalo paralizu nogu totalno.... ja imam napreu da idem kod Dr Stejin dokle god vidim da mi dete ima napredka i da dokle god mi se svidja kako ta zena radi.... a jos nesto.... prvi put kad smo bili na perapiji nismo videli dr nijednom u toku terapije... ovaj put.... tu je ... pojavljuje se ... gleda kako reaguje na vojtu.... sta i kako... tako da radite sta hocete i svako ima pravo na misljnje ... moje je pozitivno za sada sto se tice te zene.... ljubite decu i kuckamo se

: maja81 - 11. februar 2010 3:40:36(UTC)
Evo i mene po prvi put na nekom forumu.Rodila sam zdravu devojcicu (ocene 9/10),prirodnim putem iz uredne trudnoce. Kada je imala 4 meseca primetili smo kako joj desno oko poigrava. Na pregledu su rekli da nema nikakvih patoloskih promena i da ce se to vremenom ispraviti. Kada je imala 5 meseci dobila je prvi epi napad i tada smo zavrsile u decijoj bolnici gde joj je odradjen EEG i ustanovljeno da ima nekih promena! Tada mi se ceo svet srusio,a ne sluteci sta ce me jos dalje cekati. Pocela je da pije Eftil sirup, iako se napad nije ponovio (hvala Bogu). Medjutim, bila je izuzetno pospana i kao da su joj se sve funkcije umirile. Rekli su nam da je moguce da je od leka, ali da mora da ga pije da se napad ne bi ponovio. Isli smo na fizikalne terapije u bolnicu, ali nekog posebnog napretka nismo primetili. U medjuvremenu odveli smo je na magnetnu rezonancu i dobili dijagnozu AGIRIJA/LIZENCEFALIJA I DISGENEZIJA CORPUS CALOSUM (u prevodu,kako su nam objasnili, u pitanju su nerazvijene mozdane vijuge,odnosno mozdana masa je vise obla nego vijugava). Terapija: rad,rad i samo rad!!! A da ne pricam o tome kako nam niko od doktora nista konkretno nije rekao. Uglavnom kako je ta dijagnoza sirokog spektra i ne zna se kako ce se odraziti i da moramo da dajemo maksimum od sebe! Tako smo culi za dr Stejin i krenuli na tretmane. Kostalo nas je mnogo,ali za bolje nismo znali. Napretka je bilo, ali kako kazu, nista ne moze preko noci. Iskreno nama se cinilo da je to sve nesto minimalno i kadgod bi uradila nesto novo, mi bi skakali od srece. Eto cerka mi sad ima 19 meseci i jos ne sedi skroz samostalno zbog aksijalne hipotonije. Cekamo da skupimo jos para (sto je vrlo tesko) pa da idemo na obnovu Vojte i ostalog! Pozdrav svima!!!

: DRAGANA199 - 22. septembar 2009 14:31:36(UTC)
Gde ste ljudi,pa nikog više nema,javi te se!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

: Branko67 - 16. septembar 2009 23:56:24(UTC)
Citat:
jova - 9/7/2009 21:32

Ja sam samo citao vasu celokupnu prepisku sa mamom malog Marka, mislim da je isto iz Sombora i bilo me iskreno jako zao da vam Dr Stejin uzima pare, a prosli smo kroz sve to i jako dobro znamo koliko i ko moze da pomogne. Kod nase cerkice mislim da nije isti slucaj, kako je vreme prolazilo i ona rasla dolazilo je do zatezanja tetiva ali i misica, tako da nije bilo moguce ni da usvoji balans, a samim tim ni da sedi,... Tada smo culi da u Cupriju dolaze Rusi koji operisu, tada su mislili tetive, ali su nam kasnije objasnili da su to intervencije na misicima (konkretno fibrotoma na misicima). To su mikrorezovi na tacno odredjenim tackama kojima se atrofirana misicna vlakna preseku tako da se celokupni misic osposobi za normalan rad (bez ogranicenja zbog losih vlakana). Nasoj Nini su to radili na levom i desnom obrazu da oslobode misice zvakanja (sto se manifestovalo na govor - pocela je izgovara slova koja do tada nije htela), na rukama da lakse okrece dlanove na gore i prema sebi, na preponama da moze vise da rasiri noge i na listovima da se spuste pete prilikom vertikalizacije. Tu operaciju smo radili kad je Nina imala 3,5 godine i bome smo je platili 2200 Eura (cuo sam da je sada 2500 Eura) i verovali ili ne ne zalim ni Eura koji smo dali. Nismo postigli da dobijemo balans, ali je Nina mnogo lakse izvodila neke vezbe, dobila zelju za vertikalizacijom, pocela da se oslanja na noge (i ako bi Dr Stejinka verovatno bila jako protiv) i mnogo stabilnije je pocela da sedi, doduse oslonjena na ruke ali vise nije padala jel su joj kolena bila skroz na zemlji. Za godinu dana je porasla 5-6cm i vec smo bili na kontroli neophodno je da uradimo novu opreaciju (i prvi put su nam rekli da cemo verovatno morati vise operacija kako dete bude raslo, stvarace se fibrotomi). Bio sam svedok da su uspeli da pokrenu sake i ruke kod dece koja ih do operacije nisu koristila ili su ih mnogo manje koristila. Ono sto je najbitnije je da se posle 3 nedelje od operacije intezivno vezba na novim pokretima koje nije mogla da izvodi zbog zategnutih misica. Da najbitnije je da operacija traje 20 min, a njihova anestezija je takva da se dete budi za 20min nakon operacije i nista zivo je ne boli i ponasa se kao da je samo zaspala. Naravno da nema gipsa, a mirovanje se svodi na 7 dana sto vise lezanja i na 14 dana laganijih vezbi bez istezanja itd. Nama su predlagali da uradimo u Novom Sadu slicnu operaciju, kod ortopeda misllim da je Tomasevic, ali smo culi da je oporavak od operacije mnogo duzi da detetu treba dug period da prvo sustigne nivo na kojem je bio...
Sto se ociju tice nebi da pametujem, bolinovska je inama dala dioptriju i naocare i flastere, naravno da nije pomoglo da se ispravi jer je u pitanju pareza ali su flasteri odigrali ulogu da Nina koristi oba oka i da dostigne pun otklon sto je bitno za operaciju. Mislim da godine nisu bitne za operaciju (i nama je receno posle 2 godine), a Dr Stankov nam je rekao da je pozeljno da se uradi sto pre jel strabizam moze da predje u fiksni pa onda ne moze operacija. Mi smo to uradili sa 4 godine i nije bilo kasno, tako da imate vremena.

Da li mi mozete poslati adresu gde u Cupriji Rusi rade operaciju tetiva.
Ja bolujem od distrofije,tetive su mi bas skracene otisao bih do Cuprije da vidim ima li neke nade.Ako nije problem mozete mi poslati odgovor i na e-mail jokicbranko@yahoo.com

: DRAGANA199 - 16. septembar 2009 16:29:42(UTC)
Pa ja sam sama tražila banju Junaković,čula sam da su jako dobri,imaju terapije kao i Koviljača.Tu nam je i blizu i budeš sam u sobi sa detetom.Mia je slaba u nogicama,evo kičma joj je sad baš čvrsta,ali joj kolena klecaju.Od koliko je tvoj Aleksa prohodao i propričao?Ja ću Miu voditi i kod logopeda,jako slabo govori,pet,šest reči,a pokušava nekad nešto da kaže,a ja ništa ne razumem,jer upotrebljava pretežno samo slovo d,t,a.Ona ne može da pomera levi deo usta kad se smeje,to sigurno ima veze sa izgovorom.Niko mi nije rekao da treba još da je vodim kod logopeda,ali ja hoću da vidim šta će mi on reći.Kako je Aleksa,da li ste išli na terapije za oči?Ona će sada 19 meseci.

: scingelic - 13. septembar 2009 1:10:24(UTC)
Dragana koju banju su vam preporucili? Koliko mia ima sada?
pozz

: DRAGANA199 - 12. septembar 2009 15:23:32(UTC)
Evo i mene napokon da se javim,nemam ni ja neke dobre vesti.Mi smo došli sa terapije i Mia je propuzala,ali vuče nogice,mada je kući bolja nego tamo.Dobila je novu dijagnozu,dr mi je rekla da sa godinu i po dobijaju dijagnozu,jer praktički koje dete ne dostigne svoje vršnjake do godinu dana da posledice ostaju.Ja sam znala da je Mia bila u jako teškom stanju,ali sam se ipak nadala da neće doći do toga.Ima vrstu cerebralne paralize tj.kvadriparezu,što je delimična oduzetost ruku i nogu,a nogice su joj u gorem stanju i isto joj je leva strana gora nego desna.I ona hoće stalno na nogice ali nema balans,mada joj je kičma sada mnogo čvršća nego pre terapije.Nemoj mu dozvoljavati na nogice,mora ojačati kičmu,mojoj Mii su vežbe pomogle,ja se nisam baš nadala da će propuzati,ali je počela zadnju nedelju i to su bile čitave procedure da bi se nagovorila da krene,a sada kući kad se opustila sama traži da hoće na pod da puzi.Pa mi smo Vojtu radile do pre 3 mes.ali samo treću vežbu.Psiholog nam je rekao da je mentalno bolja nego motorički,a kakvo je njeno mentalno stanje da će se tek videti kada se ocenjivanje bude odvajalo.Treba da počne da pije neki lek za bolje funkcije mozga,a to idemo 24-og kod neurologa i kod ortopeda da vidi da li će joj operisati nogicu,iako ne verujem da hoće,jer nije prohodala.Sada ću da tražim banju,dobila sam preporuku od neurologa,pa mi trebaju pečati iz NS.I tako borimo se svaki dan,ali ja sam zadovoljna njenim napretkom.Ne znam Kole šta da ti kažem,teško jeste,ja bi bila najsretnija kad bi imala toliko para da mogu svuda da je vodim,ali....................Toliko stvari sam našla na internetu gde bi mogla da ide na terapije,npr.hiperbarične komore,metabolička terapija,ali to je sve užasno skupo i duša me boli što ne mogu da je vodim,pa da i to probamo.

: kole - 12. septembar 2009 13:48:44(UTC)
Evo i mene konacno i bas me je zainteresovalo ovo sto Je Jova pisao, pa sam htela da ga pitam. Spominjao si da je vazno u prvih godinu dana raditi Vojtu a sta posle. Ukratko cu napisati. Moj Kole ima rizican i usporen psihomotorni razvoj i povisen tonus misics vise ne levu stranu. Isli smo kod dr. Stejin i prvi rezultati su se pokazali tada, do tada levu ruku nije pomerao. Vojtu sam prestala readiti pre mesec dana, jer zadnja dva meseca to nije licilo ni na sta. Kole je jak gura mi ruke , ujeda se i vrti se levo desno i vristi a nisam imala pomoc sa strane za vezbe. Rekla sam dr Mikov za to i ona je rekla da nemoram da radim Vojtu, nego da nastavim sa masazom i vezbe za podizanje sedenje i stimulaciju leve ruke. Moj Kole ima 14meseci on jos nije stabilan u sedenju dosta je ukocen kada sedi i pada prema napred. Ne dize se iz Kosog polozaja glavica mu zaostaje pozadi. Desnu ruku koristi ali ne hvata jos sa dva prstica, Leva ruka je problem koristi je kao pomocnu ne moze da je ispravi otvara sakicu prema smolja a vecinom je drzi zgrcenu pored tela. A sada imamo jedan problem on hoce na noge stalno da cupka ili da stoji pored stola, sto su nam zabranili ma da mu ja dozvolim po malo jer nekad ne mogu izdrzati tu njegovu histeriju i bes. Nisam napomenula da prihvata cetvoronozni polozaj ali samo na kratko jer i tu je problem balans a nemoze ni dugo da se odrzi na rukama. Idemo u dec bolnicu dvauta nedeljno na radnu terapiju, kineza i hidro terapiju. Neznam kako da mu pomognem jos a nemam para za dr Stejin a ovo mi sve jako sporo napreduje. Pozdrav svima ;]

: scingelic - 15. jul 2009 23:38:01(UTC)
Ja sam vec pisala o tome da je Alek bio u svom svetu,prohodao sa 2.5 godine,sa 3 poceo tek po nesto da govori...
Da vam ne pricam kako smo kritikovani u Sokobanjskoj...mada svako dete je individua za sebe! Mi se borimo kako god mozemo da svima priustimo sve sto je moguce i kako je moguce,ali pokusavam posebno sada da nikog ne odvajam,i da se sto vise trudim da Aleka prihvatam (ne samo ja nego i okolina) kao i svako normalno dete! To nam je mnogo puta i nasa dr pedijatar ponavljala,nikada ga nije svrstavala u decu sa pp! Znam i da je u pravu sto se toga tice! Jedino je bila malo protiv toga sto smo resili da idemo u Eliksir,mada sada je vec i prihvatila.
Jednom prilikom sam pitala doktorku da li on treba da ide u vrtic sa decom sa posebnim potrebama!Samo sto nije vikala na mene! On treba da gura dalje a ne da se unazadjuje...tako da nam je savetovala da popricamo sa vaspitacicama iz te grupe da li bi one prihvatile da ga cuvaju! Pristale su!!! Neverovatno brzo se prilagodio,i obozava da ide u vrtic! Od prosle godine ne nosi pelene ni nocu... Malo slabije voli da se druzi sa decom,ali znam da ga i u vrticu deca ne diraju. Mislim da deca znaju da on ne vidi dobro pa i ako im srusi npr kocke,ili tako nesto, ne namerno, ne ljute se na njega!
Eto tako je to kod nas islo...
Veliki pozdrav za sve!!

: jova - 15. jul 2009 20:04:40(UTC)
Ja sam se od skora ukljucio u forum i mnogo sam propustio sto zbog saveta sto zbog podrske, a tebi je Dragana ocigledno sada potrebna podrska. Opusti se malo, promeni sredinu i uzivaj u detetu u svemu sto ona moze i zeli. Vreme leti. Pozdrav

: DRAGANA199 - 15. jul 2009 16:23:30(UTC)
Ja sam srećna kad je gledam kakva je bila,a kakva je sada i nikada se nisam prestala nadati i kad je bila najlošije,nego me doktori nekad ubiju u pojam,a mnogo sam se borila da se pomirim sa tim da su drugi krivi što je ona bolesna,ovaj forum mi je mnogo pomogao.I Mia je neposlušna i sve kako ona hoće,ne može da shvati šta sme,a šta ne sme,a ja nemam srca da je sad nešto ne odobravam.Psiholog mi je rekao da ne smem tako,ali to je jače od mene,pa koliko ima dece kojima nije ništa,pa su nemogući.Možda grešim,ali.........Nikako ne mogu već par dana da pošaljem poruke

: scingelic - 13. jul 2009 22:38:36(UTC)
Kada sam otisla prvi put u banju Koviljacu sa Alekom,bila sam trudna,osmi mesec sa Minom! Videla sam puno dece sa raznim dijagnozama. Mnoga deca su imala dg kao moj Alek.Prtezno si to bila deca sa CP. E tada mi se cinilo da sam izgubila svaku nadu da ce se on oporaviti... To je bilo pre tri godine!
A da ga vidite sad! Pravi je mali vragolan! Malopre me grli i kaze mi MAMICA MOJA! Pametan je,razmislja... trci malo nespretno ali to je velikim delom tako zbog vida.. opet nije kao brat ali... i malo je razmazen! Ume da folira,posebno uvece kada je vreme za spavanje!
Defektolog mu je rekla da je jako razmazen i da smo ga mnogpo napustili! Najgore sto je tvrdoglav i nece da slusa! E sto se toga tice ne znam sta da radim!

: jova - 13. jul 2009 0:02:12(UTC)
Bravo, vi ste odlicni i samo napred. Imas na you tube baby eanstajn muziku sa filmicima to je jako dobro za paznju i neka je vrsta muziko terapije. Motorika je dosta vezana sa mentalnim stanjem i ako oni kazu da ce motoricki biti dobra, mora je i mentalno stanje pratiti. Nikako ne odustaj jos uvek ste u prednosti jer Mia ima tek 17 meseci. Pricaj joj puno i kada je ucis kako se neka rec izgovara tereaj je da te gleda u usta kad pricas. Za govor nebi bilo lose da je ucis da duva na usta i da jezikom lize usne. Kad se igras sa njom i teras je da npr redja kockice jednu na drugu potrudi se da otprati celu radnju pogledom da ne radi bez gledanja. Ma super ste, samo napred sto vise ponavljanja i samo ces se iznenaditi kako lepo usvaja. Jedno je sigurno niko ti ne moze reci dokle ce ona stici sa razvojem a nemoj gubiti nadu da ce ona sustici sve. Moja Nina je prve reci rekla tek sa 3 godine cisto da znas koliko napredujete.

: DRAGANA199 - 11. jul 2009 14:20:51(UTC)
Nema zadnju,prevrne se kad je gurnemo,a bočna se popravila.Sad reaguje,a na poslednjoj terapiji uopšte nije reagovala.I sad reaguje i kad radimo neku vežbu na lopti.Mia će sada 17 meseci.Kad je napunila godinu psiholog nam je rekao da je napredovala i da je u uzrastu između 7 i 8 meseca.Sa 3 meseca nije ispunjavala ni uslove za prvi,tako da je mnogo napredovala,jer su mislili da od nje neće biti ništa,da će biti invalid i da će biti težak bolesnik,jer joj nisu valjali bubrezi,jetra i srce,ali eto sve se dovelo u red.Samostalno sedi i tako se igra,može sama da sedne,ali iz puzećeg položaja,iz ležećeg se možda podigla tri,četiri puta i to kad neće da spava,pa je jako besna što je legla,normalno se prevrće sa leđa na stomak i obrnuto,pokušava da puzi,ali kad krene nogicama pada joj glava,ali ne odustaje,jako je uporna,može da zadržava stojeći položaj kad se rukicama drži za nešto i stalno zove da se vodi da hoda,pravi neke korake,ali ne može,ona ima blagu aksijalnu hipotoniju,karlica joj je još slaba.Ovako sve zna kad joj se nešto kaže,traži da jede,da pije,da ide napolje,kad je pitaš gde je lopta,sat i tako te stvari,ali ne pokazuje rukom nego gleda u tom pravcu i viče.Zna reći daj,zove tatu,dedu,teto,mene zove vava,zna poslati poljubac,kad ide negde digne ruku,ali ne maše,pokaže gde je glava,stomak,nogice,zna taši taši,igra se skrivača,uzima sa dva prsta šnalice,mrvice hleba,smoki,ali kad treba raditi vežbu sa igračkom da tako uzima ona neće nego traži lakši način,uzima lopticu iz neke kutije,ali neće da je vrati nazad,kada tražiš da ti da neku stvar ona ti ne stavi u ruku nego baca i tako,baš sam se raspisala.Oni svi meni kažu da će motorički biti u redu,ali ih zabrinjava njeno mentalno stanje.A šta bude biće to će se još videti,meni je jako dugo vremena trebalo da to prihvatim,to mi je prvo dete,ali kad vidim kakva je bila,a kakva je sada ja sam ipak srećna što je toliko postigla,jer su je svi otpisivali.Pa meni je neurohirurg rekao da mi ništa ne vredi da radim,jer za nju nema nade,ja sam se uverila da nisu bili u pravu i da niko ne može da mi kaže koliko će ona postići.

: jova - 10. jul 2009 23:24:44(UTC)
I nije mi bas najjasnije STA CE VIDETI i KAKO CE VAM TO POMOCI. Nina takodje ne voli beli mantil, gde god da je vodimo ona se dere i mislim da ce srce na usta da iskoci a skontali smo da se to desava posle EKG kada je ona krava stavila one vakum pumpice na grudi, a nas naterala da joj drzimo ruke i i noge kao prikovanu za krevet, a posle EKG je pocupala te pumpice tako da joj je na grudimo pomodrilo.
A ajde mi opisi u kom ste sada motorickom i mentalnom stanju (sta sve mozete) i koliko Mia sada ima godina. Nije mi jasno kako nema odbranu (bocnu, prednju ili zadnju) i kako onda sedi, da li se izvrne kad je gurnes iz sedeceg polozaja?
Trazi od terapeuta da napise izvestaj za doktorku (fizijatra ili neurologa) - to mi radimo, jel nam ovako ne veruju.

: DRAGANA199 - 10. jul 2009 22:47:07(UTC)
Mi smo Miu odveli kod dr.Stejin kad je imala 5 meseci i isto nam je rekla da joj je žao što je nismo doveli sa tri,ali sticajem okolnosti.Izašla je iz neonantologije sa 2.5 meseci,posle samo 3 nedelje smo završili u bolnici sa velikom upalom pluća,dosta je trebalo da se oporavi,čekali na pregled u bolnici,nismo mogli na terapiju sa gipsom itd.Vodili smo je preko neke veze jer taj još nije otvorio "ordinaciju"nije hteo ništa da naplati i uradio je tri tretmana.Odma nam je rekao da ne očekujemo bog zna šta,jer je on radio samo jedno dete kao Mia i nije bilo nekih velikih poboljšanja.Kod Mie se videla odma promena,bolje je sedela,mogla je da se održi na nogicama neko vreme i počela je da se okreće,posle toga ni jednom joj nosić nije procurio,a pre toga je čim se prehladi završavala u bolnici na kiseoniku.Ne znam šta bi rekla,da li je to bio samo sticaj okolnosti ili je stvarno pomoglo.Nas šalju na magnetnu jer nisu sigurni šta joj je.I dr.Stejin nam je rekla da joj je jako čudno kod nje što nema refleks odbrane,sad na zadnjem pregledu to je bilo ok.Ona je jako čudno plakala sad se to popravilo i koji god dr.je pregledao Miu čudio se i govorio kako nikad nisu čuli tako nešto i ne znaju da li će to biti problem i sa govorom.Opet nas šalju kod genetičara,a radili smo test ja i suprug i bila je već na pregledu,pa su nam tamo rekli da je sve ok i da ne dolazimo,da je to posledica porođaja i da nema nikakav sindrom.Nije im jasno kako je mogla da se klima dok sedi,a zadržava puzeći položaj,sad sedi normalno.Ona je jako istraumirana i kad vidi beli mantil samo se dere,pa neurolog napiše da nema socijalni kontakt,a ona ga ima,ja to ne mogu objasniti,kaže mora napisati šta vidi,na terapiji se nijednom nije htela okrenuti,a kući se normalno okreće,oni napišu dete se ne okreće itd.I zbog svih tih nejasnoća oni nju šalju na magnetnu.

: jova - 10. jul 2009 19:39:34(UTC)
Kao prvo mi smo se odlucili da nezavirujemo u mozag naseg deteta, jel nam magnetna rezonanca ama bas nista nemoze pomoći, ni jedan doktor nam ne može na osnovu snimka dati neku terpiju ili bilo šta drugo što bi ubrazalo Ninin razvoj mozga, a osnovno je strah da će nam dr kazati da je ona beznadežan slučaj i da ne očekujemo ništa posebno itd a to bi nas samo dodatno dotuklo i verovatno umanjilo naš apetit za vežbama. Terali su i nas da uradimo magnetnu, a na moje pitanje šta će vam govorili su da bi imali kompletnu sliku o našoj devojčici, e šipak tu sliku ćete videti samo spolja, a ne iznutra.
Kod doktorke Stejin smo prvi put otišli tek sa 13 meseci (tek sa 10 meseci su nam rekli da sa Ninom možda i nije sve ok do tada su nam govorili da je ona još jako mala i da treba dosta vremena da sustigne svoje vrsnjake. Ona nam je tada rekla da nismo kasno dosli sto nam je dalo dodatnu nadu, ali smo na vec na sledecem pregledu sa 16 meseci shvatili da smo dosta zakasnili jel nam je otvoreno rekla da nase dete ima CP, a zasto nam to nije rekla samo 3 meseca pre? Sada znamo, da bi ponovo dolazili. Ono sto mi je najgore bilo sto nas je njena Sanja natripovala da bi naša Nina već prohodala da smo došli kod njih sa tri meseca.
Inače od kada je Nina izašla sa neonatologije radimo nazovi Vojtu koju su nas nazovi naučili u dečijoj bolnici. Sa pravom vojtom prvi put smo se susreli u PRINCIPOVCU kod Taipa i Ljube i prvi put se susreli sa istinom od baš njih dvojce, a tada sam ih mrzeo a sada mi je krivo što tu istinu nisam saznao sa 3 meseca, a ne tek sa 10 kada su je prvi put videli.
Kazi mi negde sam pročitao da si Miu vodila kod bioenergetičara ili se varam, kako je bilo?

: DRAGANA199 - 10. jul 2009 13:03:33(UTC)
A koliko ste vi dugo išli kod dr.Stejin?

: DRAGANA199 - 10. jul 2009 0:40:37(UTC)
Htela sam još da kažem da je Mii problem ta leva strana i nogica je leva,ali ona koristi i ruku i nogu podjednako.I eeg pokazuje bolju aktivnost na desnoj strani,treba da je vodimo na magnetnu,a stvarno ne znam gde bi.Gde ste je vi radili,ako jeste?POLJUBAC ZA DEVOJČICU. :-* :-*

: DRAGANA199 - 10. jul 2009 0:36:02(UTC)
Mnogo hvala na odgovorima.Mia ima problem sa nogom i sa levim obrazom,pa evo prvi put čujem da se radi i na obrazima.Ona izgovara neka slova i par reči,ali dosta teško,mama uopšte ne može da kaže nego me zove vava,a ima problem i sa dva prsta na levoj ruci,za to su mi rekli da treba da se obratim plastičnom hirurgu,a ortoped Petković mi je rekao da će produžavanje tetive raditi po toj metodi koju ste opisali.Pa mi smo Miu i odveli kod dr.Stejin,jer nismo znali više kud bi,znate i sami pošto ste rekli da ste čitali.Vremenom sam i ja shvatila neke stvari,ali nismo ni financijski mogli nikako,stvarno je preskupo,nije samo terapija već i boravak u ns 10 dana.Ima tu još mama koje su išle kod dr.Stejin,verovatno će se i one javiti,nema ih na forumu neko vreme.

: jova - 9. jul 2009 23:32:31(UTC)
Ja sam samo citao vasu celokupnu prepisku sa mamom malog Marka, mislim da je isto iz Sombora i bilo me iskreno jako zao da vam Dr Stejin uzima pare, a prosli smo kroz sve to i jako dobro znamo koliko i ko moze da pomogne. Kod nase cerkice mislim da nije isti slucaj, kako je vreme prolazilo i ona rasla dolazilo je do zatezanja tetiva ali i misica, tako da nije bilo moguce ni da usvoji balans, a samim tim ni da sedi,... Tada smo culi da u Cupriju dolaze Rusi koji operisu, tada su mislili tetive, ali su nam kasnije objasnili da su to intervencije na misicima (konkretno fibrotoma na misicima). To su mikrorezovi na tacno odredjenim tackama kojima se atrofirana misicna vlakna preseku tako da se celokupni misic osposobi za normalan rad (bez ogranicenja zbog losih vlakana). Nasoj Nini su to radili na levom i desnom obrazu da oslobode misice zvakanja (sto se manifestovalo na govor - pocela je izgovara slova koja do tada nije htela), na rukama da lakse okrece dlanove na gore i prema sebi, na preponama da moze vise da rasiri noge i na listovima da se spuste pete prilikom vertikalizacije. Tu operaciju smo radili kad je Nina imala 3,5 godine i bome smo je platili 2200 Eura (cuo sam da je sada 2500 Eura) i verovali ili ne ne zalim ni Eura koji smo dali. Nismo postigli da dobijemo balans, ali je Nina mnogo lakse izvodila neke vezbe, dobila zelju za vertikalizacijom, pocela da se oslanja na noge (i ako bi Dr Stejinka verovatno bila jako protiv) i mnogo stabilnije je pocela da sedi, doduse oslonjena na ruke ali vise nije padala jel su joj kolena bila skroz na zemlji. Za godinu dana je porasla 5-6cm i vec smo bili na kontroli neophodno je da uradimo novu opreaciju (i prvi put su nam rekli da cemo verovatno morati vise operacija kako dete bude raslo, stvarace se fibrotomi). Bio sam svedok da su uspeli da pokrenu sake i ruke kod dece koja ih do operacije nisu koristila ili su ih mnogo manje koristila. Ono sto je najbitnije je da se posle 3 nedelje od operacije intezivno vezba na novim pokretima koje nije mogla da izvodi zbog zategnutih misica. Da najbitnije je da operacija traje 20 min, a njihova anestezija je takva da se dete budi za 20min nakon operacije i nista zivo je ne boli i ponasa se kao da je samo zaspala. Naravno da nema gipsa, a mirovanje se svodi na 7 dana sto vise lezanja i na 14 dana laganijih vezbi bez istezanja itd. Nama su predlagali da uradimo u Novom Sadu slicnu operaciju, kod ortopeda misllim da je Tomasevic, ali smo culi da je oporavak od operacije mnogo duzi da detetu treba dug period da prvo sustigne nivo na kojem je bio...
Sto se ociju tice nebi da pametujem, bolinovska je inama dala dioptriju i naocare i flastere, naravno da nije pomoglo da se ispravi jer je u pitanju pareza ali su flasteri odigrali ulogu da Nina koristi oba oka i da dostigne pun otklon sto je bitno za operaciju. Mislim da godine nisu bitne za operaciju (i nama je receno posle 2 godine), a Dr Stankov nam je rekao da je pozeljno da se uradi sto pre jel strabizam moze da predje u fiksni pa onda ne moze operacija. Mi smo to uradili sa 4 godine i nije bilo kasno, tako da imate vremena.

: DRAGANA199 - 9. jul 2009 19:26:15(UTC)
Ja se u potpunosti slažem sa svim što ste napisali,ali ja sam imala malo drugačije iskustvo.Nama je dr.Cvejić neonantolog preporučio dr.Oros i nalaz na očnom dnu je u redu,posle smo išli i privatno,jer je dr.Bolinovska koja je određivala dioptriju pored svake dijagnoze postavila upitnike i rekla da će se to samo ispraviti flasterima,ali flasteri ništa nisu pomogli i mi nismo ni znali pravu dijagnozu.DR.Čobić kod koje smo išli privatno je rekla da Mia ima paralizu mišića na oba oka i to pod uglom od 45 stepeni što je retkost videti i da tu samo operacija pomaže,ali posle druge godine.Na WEP nas je poslao neurolog sa rehabilitacije i rečeno nam je da uzima vitamin B,za omegu sam saznala sama i dajem joj Mii.Za magnete i lasere sam čula da samo poboljšavaju vežbe tj.da ih dete bolje prihvata,ali da oni ne utiču direktno da dete bude bolje.Ja ne sumnjam u rad dr.Stejin,ali mislim da bi Mia isto napredovala i da je išla u bolnicu i prvi put.Htela sam da vas pitam za tetivu,jer je Mia operisala nogicu kad je imala 7 mes.ispravljali su tetivu,ali pošto još ne hoda,a ima 16 meseci,čekaju septembar da je produže,ako se vertikalizuje,neće džabe da produžavaju,tako su mi rekli.Ako mi možete reći kad ste vi maleckoj to sredili i gde?

: jova - 9. jul 2009 18:54:42(UTC)
DRAGANA199 Drago mi je da si se javila povodom ove teme. Meni nije bio cilj da diskreditujem Dr Stejin, siguran sam da ona stvarno daje maksimum u ovoj oblasti i sigurno da pomoze, ali nasoj deci je potreban kontinuiran rad i to se moze postici samo ako roditelji uporno rade vezbe kuci. Sve sto rade drugi terapeuti je jako kratko i sigurno je nedovoljno. Na prvom pregledu to i sama Dr Stejin kaze, a kasnije ipak kao i svi drugi zakazuje magnete i lasere sto se po meni svodi na uzimanje para. I mi smo kao i vi u pocetku bili prezadovoljni sa njom i videli veliki napredak, ali seti se ne od njenih vezbi nego od nasih koje smo kod nje naucili. Sto se tice Decije bolnice tretmani koje rade terapeuti su jako kratki, terapeuti su zavrsili skole kada se Vojta nije ni ucila i njihov glavni terapeut je bio Gavra (a glavni doktor Dr Stejin) i tada su Gavra i Dr Stejin zavrsili obuku u Minhenu i umesto da to prenose na ostale terapeute u decijom bolnici oni su se ipak odlucili za privatnu praksu. Navodno bolnica nije htela da ih podrzi u njihovoj ideji da Vojta bude osnovna terapija svih neurorizicnih beba. Tako da sada tamo i nema terapeuta koji su Vojtu ucili od pravih ljudi. Ti isti terapeuti rade fizikalnu terapiju i sa daceom koja imaju krivu kicmu, koja su imali neke prelome itd a niko od njih se nebavi samo razvojnom fizijatrijom. Slazem se da su to prijatni ljudi i u neku ruku dobri terapeuti ali smatram da bi ova drzava mogla makar njih da obucava i salje ih na dodatne seminare, kurseve i prate nove tehnologije. Ako je Dr Stejin toliko stalo do izlecenja sve ovakve dece zbog cega ne organizuje kurseve i obuci te terapeute u decijoj bolnici da rade Vojtu kako treba. Slazem se sa MIK da treba dete voditi u deciju bolnicu na kinezi i radnu terapiju, ali samo kao dopunu Vojte koju radite kuci. Takođe radna terapija bi trebala da vam se svodi na igru sa detetom, odnosno svaka igra bi trebala da bude radna terapija i to je nesto sto se kontinuirano radi i da obavezno puno pricajte sa detetom, sta god radite govorite naglas. Sto se doktora tice ne mogu da verujem da iko moze biti zadovoljan jer oni nista ne lece nego prate detetov razvoj. Nijedan doktor nije nam predlozio bila sta da uradimo (operaciju tetiva kod rusa, koju smo radili samoinicijativno, operaciju strabizma koju smo uradili samostalno, homeopatiju koju smo uveli samostalno, nisu nam rekli da bi bilo pozeljno da dete ne primi vakcinu-sto smo nasli na internetu, nisu nam spomenuli da u svetu postoje hiperbaricne komore koje se koriste za lecenje dece sa CP, da bi bilo jako dobro da pijemo omega 3 riblje ulje, da bi trebalo piti pojacanu dozu b vitamina,... i verujte jos mnogo toga sto bi oni trebali da nam sugerisu, a ne da ih mi pitamo sta misle o tome.
DRAGANA199 nisi napisala sta se desava sa ocima Mie, verovano je strabizam, ali nisi rekla da je Dr Oroz pregledala ocno dno (i to smo samostalno trazili da se uradi) i da li su vas poslali na testiranje evociranih potencijala (SEP I VEP) sto pokazuje provodljivost nerava a VEP posebno ocnih (i to smo samostalno trazili da radimo u Tirsovoj posto u Novom Sadu nema). I operaciju strabizma smo privatno uradili kod Dr Stankova i prezadovoljni smo (naravno GAVRINA logika da ce se oci ispraviti dok radite Vojtu 1 stiskanjem na uglu kapka kod slepocnice verovatno nije uspelo). A VEP bi vam pokazao kakva je prohodnost očnih živaca i budite sigurni da bi stimulacija obicnom baterijskom lamnpom mogla da bude veoma delotvorna. A ako detetu bezi samo jedno oko to bi moglo da bude i hitno jer mozak moze to oko da u potpunosti ignorise pa bi sa mnogo vise muka morali da vracate funkciju tog oka (zato se blagovremeno nose flasteri da bi se naizmenicno vezbala oba oka), a kasnije i uradila operacija.
Nije kriva DR Stejin sto moje dete jos nema balansa i sto spaja dve tri reci u odgovoru na nase pitanje i sto nije uspelo da izbegne CP ali svi u paketu nisu nam ovako apostrofirali probleme kako ja sada cinim vama i mislim da smo mnogo propustili u prvoj godini, ali kako i DRGANA199 kaze svako dete je prica za sebe.
Stvarno se slazem sa MIK vezba i samo vezba...
Moje cerka ce sada 5 god. i spremni smo da razmenimo ovakva misljenja oko svake stvari vezane za nasu nedacu, Pozdrav i ljubite vasu decu....

: DRAGANA199 - 9. jul 2009 15:19:46(UTC)
Evo da se i ja javim povodom ove teme.Mi smo Miu vodili kod dr.Stejin od petog meseca a preporučio nam je pedijatar u Somboru.Išli smo dva puta na terapiju,a kasnije u dečju bolnicu,jer smo hteli i nečije drugo mišljenje.Prvi put smo platili 500 eur,jer su joj radili duplu terapiju,Mia je bila u stanju pred cereb.paralizu,tako mi je rečeno i Gavra je radio Vojtu.Sledeći put kad smo došli dr.je rekla da dete ne može prepoznati koliko je napredovala i opet zakazala tretman.Vojtu sam radila ja,dok je Gavra samo gledao,čemu to ako ja to plaćam,onda očekujem da on to radi.Mogu samo da kažem da mi se više sviđa u deč.bolnici.Ja sam rekla da sam išla kod dr.Stejin,ne vidim zašto bi to skrivala.Miu vodi dr.VULOVIĆ i ja imam samo reči hvale i za nju i za fizioterapeuta EMINU.Uz rehabilitaciju obave i preglede kod drugih lekara za koje dr.misli da su potrebni,a posebno mi se sviđa i što je detetu omogućena radna terapija,što kod dr.Stejin nema,jer se ona bazira samo na motoriku.Preporučivani su nam i homeopata Krstić i dr. Gizela i mnogi drugi privatnici,ali tako to ide.I još ovo,dr.Stejin nam je savetovala da uvede u tretman terapiju magnetima za oči,jer Mia ima problem sa očima.Pošto smo mi Miu vodili kod dva različita oftamologa,obojica su nam potvrdili da nikakvo stimulisanje živca neće pomoći nego samo operacija očnih mišića.I ne slažem se da su fizioterapeuti u deč.bolnici samouki,jer bi onda svi mogli da rade taj posao,ipak su oni završili neke škole i znaju svoj posao,A mnogo toga zavisi od samog deteta koliko će ono prihvatati vežbe.

: Mik - 9. jul 2009 14:05:44(UTC)
Vrlo zanimljiva tema. Kao prvo nije mi bas najjasnije da li su ti iskustva losa sa Dr Stejin ili sa Vojtom? Ono sto mislim da sam razumeo je si kao problem apostrofirao na Dr Stejin i ako je tako tu te podrzavam. Naime, vezbe po Vojti su jedina nada, koju mogu da imaju roditelji sa neurorizicnom decom ili sa pocetnom dijagnozom kako to nasi doktori kazu usporenim psihomotorickim razvojem, da sprece da dete ipak ode putem koji vodi ka razvitku cerebralne paralize. U toj prvoj godini zivota ili kako to Vojta u svojoj knjizi i kaze do sedam meseci zivota moguce je i do 100% slucajeva izlecenja. Vojta princip je jedini takve vrste koji refleksnim radnjama primorava telo da daje odgovore koji pak ozivljavaju "usnule" mozdane celije (dobijaju informaciju od susedne zdrave, tako da imitiraju zdravu i time se oporavljaju. Znaci Vojta je OBAVEZA svakog roditelja deteta sa takvom dijagnozom i ono sto po mom misljenju NIJE DOVOLJNO APOSTROFIRANA njena vaznost u prvoj godini zivota od strane ni jednog doktora. Osnovni problemi u drzavnoj ustanovi - decijoj bolnici u novom sadu je sto terapeuti koji rade vojtu nisu je ucili ni na fakultetu niti ih je ko vodio na kurs u Minhen centar Vojte nego znanje sticu prenosenjem sa kolena na koleno i u takvoj situaciji glufih telefona mozete zamisliti na cega ispade ta Vojta. To je tuga, jel roditelji dok ne dodju kod Dr Stejin ni neznaju sta je prava Vojta i rade kod kuce, citaj muce decu kod kuce, jel ta Vojta koju su oni naucili u decijoj bolnici nije ni priblizna onoj pravoj, a krivica za neuspeh deteta pripada roditelju koju sam radi sa detetom, a to sto su oni indirektni krivci i najveci jel su NAS pogresno naucili to nikom nista jel su oni ubedjeni da rade dobro. Da nekukam. Da mogu da vratim vreme nazad uradio bi sledece:
1. Dete sto ranije kod Dr Stejin (upijati od Gavre kako se Vojta radi, istrpeti Sanjine traceve i uciti masazu, prihvatiti magnete i laser) i cena od 375 Eura za obuku nije velika
2. Obavezno kod kuce raditi min 3 puta na dan Vojtu i 2 puta masazu
3. Ici kod Dr Mikov u deciju bolnicu da bi dobili radnu terapiju (Marijanu) i kinezi terapiju (Tanju) i po mogucnosti ne govoriti Dr Mikov da idete kod Dr Stejin kao obrnuto
4. Maksimalno izbeci Gizelu (psihologa) koja klepa 25 Eura za zabavljanej deteta
5. Sve ovo raditi intezivno i uporno u prvoj godini jel sta si uradio uradio si.
6. NIKAKO NE PRIHVATITI DODATNU OBUKU KOD DR STEJIN jer NEMA POTREBE. Svaki sledeci odlazak je samo trosak, a radicete kuci isto sto i pre tog odlaska. Ona nema carobni stapic nego ste vi ti koji treba dete da izvucete
7. Ni nepomilsiti da dete vodite kod TASICA
8. Mozda probati sa homeopatijom da bi se regulisala probava i pojacao imunitet
9. OSTATI IMUN NA pomisao da u novom sadu ne postoji tim koji bi pratio jedno neurorizicno dete (sve se svodi na samoinicijativu)

Da Zakljucim, Dr. Stejin je potrebna samo da bi nas naucila pravoj Vojti (nema ko drugi), a sve ostalo se svodi na otimanje para. Drugi je problem sto su pedijatri po domovima zdravlja uplaseni i svako dete koje iole malo odstupa od neke njihove lestvice salju ne u deciju bolnicu nego kod Dr Stejin i sto je to "gomila" dece koja su u sustini zdrava i koja posle nose etiketu izlecenog deteta, a dobro dodje kao reklama Dr Stejin (tu se slazem sa Jovom)

: jova - 9. jul 2009 1:33:06(UTC)
Voleo bi da mi se na ovom forumu jave svi oni koji nisu imali srca da kazu sustinu vezbanja po Vojti kod dr Stejin, a to je "najlakse je leciti zdravo dete". Voleo bi da znam da li ste vi kao roditelji toliko sigurni da vam je bas Vojta pomogla? Zbog cega u Americi Vojta nije priznata kao metod lecenja dece sa CP. Da li vam magneti i laseri sa sigurnoscu pomognu u napredku vaseg deteta. Kako objasnjavate pracenje mentalnog razvoja sa motorickim, kada su vezbe usmerene ka razvoju motorike.
Naravno, mozere zakljuciti da nama nisu pomogle vezbe po Vojti, ili bolje receno nisu onoliko koliko smo ocekivali. Svima kojima su pomogle, siguran sam da je u pitanju samo usporen psihomotoricki razvoj, i da bi vasa deca sigurno napredovala (mozda sporijim intezitetom) i bez Dr Stejin. Vojta koju oni rade u 10 tretmana se svodi na obuku roditelja, a u tih 10 tretmana nigde Dr Stejin da vidi kako dete prihvata vezbe. Ako su vas obucili i ako je bitno da se rade 3 puta na dan, cemu za par meseci opet malo (375 Eura) obnove znanja.
Samo zbog onih roditelja koji se kunu u izlecenje deteta samo uz pomoc Dr Stejin, voleo bi da se ovde jave oni kojima ona nije pomogla.
P.S. Osnovna stvar je koliki je stepen ostecenja i, koji deo mozga je ostecen i na kada je nastalo ostecenje.

P.S.S. Niukom slucaju ne propagiram da se Vojta ne treba raditi, ali smatram da se terapeuti u decijoj bolnici u novom sadu, moraju obuciti (jel su uglavnom samouki) i naravno da roditelji rade kod kuce i ne bacaju pare na Dr Stejin