Obaveštenja

Icon
Error

: macaraca - 29. jun 2011 0:58:57(UTC)
e sad mene interesuje, trenutno sam u fazi otkaza tj primila sam upozorenje pred otkaz na kucnu adresu i uredno poslala moj dopis direktoru (razloga nema,nenajavljeno totalno iz vedra neba ...) da li ako sada zatrudnim moze da me se otarasi?
Razmisljala sam o svemu da ga tuzim, ali to ce trajati par godina znam da cu ga dobiti, ali necu da se vratim na posao i samo cu izgubiti zivce, inace sam rukovodilac poslovnice, prijavljena na neodredjeno.

: milly - 28. jun 2011 13:14:18(UTC)
Verovatno ti odgovor vise nije ni bitan tj. saznala si sta te ineresuje, ali ipak cu odgovoriti.
Radno pravo nije povredjeno ni tebi ni koleginici. Poslodavac ima pravo da da otkaz po bilo kom osnovu (naravno zakonskom) dok je zaposleni na bolovanju, ali radni odnos prestaje tek posto se sa bolovanja vrati. Za sve to vreme, zaposleni ima pravo na zaradu onako kako mu sleduje. Verovatno nisi mogla da trazis premestaj na drugo radno mesto, jer se poslodavac zastitio samim resenjem o tehnoloskom visku, a dobra stvar u celoj prici je to sto vam je uopste isplatio otpremninu. Mnogi poslodavci te ucene da potpises da se odrices otpremnine. Vreme za koje se prima nadoknada sa biroa zavisi od ukupnog radnog staza i iznosi od 3 do 12 meseci (24 meseca ukoliko je ostalo dve godine do penzije)

: basso - 22. septembar 2010 11:31:42(UTC)
Ja i moja koleginica koje smo bile na porodiljskom,odnosno trudnickom, smo u tom trenutku proglasene viskom zaposlene jer se nasa radna pozicija ukinula,pored nas 2 bilo ih je jos koje su tada radile i potpisale sporazumni raskid.Ovoj koleginici je isteklo bolovanje i u trenutku isteka dobila je ugovor da je proglasene viskom jos pre godinu dana, ali joj se sada urucuje jer je bila na bolovanju,bar tako su joj rekli, isplacena joj je otpremnina (brito zarada/3 * god. staza) i otisla je na biro gde je 6 meseci primala 80% minimalca i radni staz i posle na ulicu.Ja sam jos na bolovanju pa me interesuje da li je u ovom slucaju povredjeno radno pravo i da li imam pravo da trazim premestaj na neko drugo radno mesto.

: cricketo - 20. septembar 2010 0:42:26(UTC)
Hvala puno svima na odgovorima.Nadam se da će sve proći ok. :)

: Kaca - 16. septembar 2010 14:21:18(UTC)
Citat:
sanjisan - 9/4/2010 18:08

Kaca,
Kada si ih ti tuzila? Kad su ti urucili otkaz? Jesi li dobila resenje o visku zaposlenih? jesi trazila neku naknadu od suda ili su te samo vratili? KOliko je trajao spor?
Ja sam na porodiljskom po drugi put, isto kao i kod tebe mala je razlika izmedju beba svega 13 meseci, pa sad moja mladja beba ima skoro 3 meseca. Imam jos vremena do januara da to resavam, ali mi smo mislili da imamo jos jednu bebu, a ovo me je sada totalno izbacilo iz koloseka. Ja u toj firmi radim od 2002. pa sam mislila sad da vezem sva bolovanja, zavrsim sa tim i da nastavim da radim, ali... Ako imas neki savet, molim te napisi mi. Moram uspeti da se vratim na posao kako znam i umem
Hvala unapred,

Sanja, dugo nisam bila na forumu i tek sad ti odgovaram

Tuzila sam ih kad sam dobila otkaz, da kao tehnoloski visak. Tuzila sam ih u septembru a sudjenje je zavrseno u februaru. Morala je da mi isplati sve plate od septembra do februara i to 100%, zato sto unazad nisam mogla da uzmem bolovanje njenom krivicom i platila mi je sve troskove suda i advokata. Ti dok si na bolovanju ne sme da ti da otkaz, ako mozes vui se na bolovanju i radi na trecoj bebi i onda si sigurna, a posle bolovanja sta ce biti zavisi od poslodavca.

Ja cu sad morati sama da dam otkaz, bolovanje mi se zavrsava u decembru, a firma je ugasena u Cacku, ima samo u Bg, a daleko mi je da tamo idem, a i nemam zelju da se gledam sa njom

: anita75love - 16. septembar 2010 12:37:00(UTC)
Cricketo-mogu oni da traže proveru bolovanja-to je po zakonu!
Ali ne mogu da ga ospore ako su ti papiri u redu odn.ako nisi falsifikovala bolovanje tj.ako u kartonu postoji da ti je odr.lekar zaista i dao to bolovanje.....i naravno ako za vreme tog bolovanaj te ne uhvate (kada pošalju komsiju za proveru) da si npr. na Bahamima....a ovamo kao imaš tešku gnojnu anginu sa temperaturom 39.......
Znači gledaj da su ti dijagnoze takve da kao možeš da se krećeš...da ti je prepisana neka terapija tipa rehabilitacije (ukočila ti se kičma) da ne bi mogli da te cimanju zašto ne ležiš u kući sa oblogom na čelu (ako te uhvate da nisi kod kuće)!
I nikome ali baš nikome od koelginica sa posla ništa ne pričaj! Nikad ali nikad nemoj nikome da veruješ jer zaiosta ne možeš biti 100% sigurna da taj neko ne radi za nekog i da nije poslat da te "proveri" a ovamo ti izigrava "dobrog" prijatelja.....
I još ako te te kao budu zvali da te pitaju "kako si"" što će raditi koleginice, pa kao kad se vraćaš isl....kukaj na sav glas....kako te strašno boli......pa imaš jake odlive i primaš hormonske inekcije......pa kako ti dete straaaašno kašlje-ma riče ko magarac......pa ima opstrukciju pluća.....pa ga spremaju za operaciju krajnika itd......
Još možeš i da se vratiš na posao 2 nedelje odn.napraviš prekid, kao super odgovara tebi da putuješ 50 km-treba ti posao pa sve "jovo nanovo"-opet 3 meseca.....ma ja bih im nanu naninu, zapamtili bi me.......bila bih na bolovanju 7 meseci....još iskoristi i godišnji odmor ali to gledaj pre povratka na posao, kao da ti ne propadne.....pa onda kao malo radi.....pa se razboli....kombinuj sve šta stigneš-sa bezobraznima treba bezobrazno!

: cricketo - 16. septembar 2010 1:38:48(UTC)
Da li neko od vas zna da li poslodavac može ,ako hoće,da pokrene sa pravne strane uz pomoć advokata pitanje tvog bolovanja(odnosno da ga poništi)?Ja sam se vratila sa porodiljskog pre par dana.Poslodavac me je prebacio u filijalu 50km udaljenoj od Beograda u nadi da ću da dam otkaz jer neće da me proglasi tehnološkim viškom.Ja sam planirala da uzmem bolovanje na sebe,pa na jedno,drugo dete i na kraju mesec dana godišnjeg i tako doguram do Nove godine.U međuvremenu tražim dr. posao ali me zanima da li on može da traži neku proveru tih bolovanja i da ih ospori(jer bih ja ipak bila 3 meseca na povezanim bolovanjima-a to je ipak malo providno).Moj poslodavac inače ne bira sredstva da se reši svojih radnika.Plašim se da mogu na kraju još i oni mene da tuže i da mi zagorčaju život.A to mi u ovoj situaciji ne treba. Pozdrav

: macaraca - 1. jul 2010 15:30:10(UTC)
mogu kad se vratis sa porodiljskog, a onda moraju da ti daju otpremninu, i ne smeju da prime novog radnika dal sledecih 6meseci nisam sigurna...e onda mozes da ih tuzih ako nisu ispunili ove sve stvari, a ti imas nadoknadu sa biroa ako si dobila otkaz...

: anadencic - 8. maj 2010 22:26:54(UTC)
Sanjisan, icon_lol icon_lol naravno da je bolje sa tri bebe...Imas vremena,ali gde god da idete sa detetom ( mislim na lekare) cuvaj papire,jer ko zna kad mogu zatrebati,mada uvek kazem NEK SU SVA DECA NA SVETU ZIVA I ZDRAVA,a sto se tice komisije....sta bude bice-vredi da svaka od nas makar pokusa pa sta icon_rolleyes bude...Spremila sam papire iz Sokobanjske,fotokopirala,predala u Tirsovu,i eto tako stigla do komisije....doduse mali jeste bio problem kad je bio beba,vezbice,vezbice,vezbice icon_eek i sada kao da nista nikad nije bilo-hipertonija je bila u pitanju.....a eto sad stoji,puzi,hoda kad se pridrzava za nesto.....tako da..... icon_rolleyes ako ga budu na komisiji nesto gledali....nema nam ni dana,ali ako budu gledali papire katastrofa.....ma, nek je on meni ziv i zdrav-pa ako prodjemo prodjemo,ako ne.... :|Veliki pozdrav....Javicu kucam vam sta je bilo na drugoj temi icon_razz RODUZENO PORODILJSKO !!! zaljubljen

: sanjisan - 7. maj 2010 23:10:32(UTC)
I ja isto razmisljam!!! Sto puta ce mi biti milije da se jurim sa tri bebe nego na posao da se vratim... Vala placace me jos dve godine! Sta si za komisiju spremila? Ja imam fore do decembra, ali na vreme treba poceti... Drzimo ti fige za komisiju. Javi

: anadencic - 7. maj 2010 19:02:43(UTC)
Sanjisan....meni istice porodiljsko 12-og maja-iz firme su mi javili da cim se vratim postajem tehnoloski visak.Sreca te ,eto imam normalnu seficu koja je za to cula pa mi na vreme javila,tako da sam predala papire za produzetak,na komisiju idem 10-og pa se nadam tu produzetku,pa mesec pedijatar,mesec  opste prakse,pa mesec ginekolog,pa da im iskoristim odmor,pa se nadam da cu do tada da ostanem ponovo trudna.....pa trudnicko,porodiljsko....e,vala onda nek mi i daju otkaz.....ali rekla sam pa sad nisu svesni koliko cu da produzujem...... icon_evil Eto ,a bila sam na neodredjeno..... icon_evil Uglavnom-dok god imam papir od bilo kod lekara -nista ne potpisujem... icon_wink ,cak i ne citam !!!I gde je tu drzava......i taj natalitet???????????Poooooozdrav ! caos

: sanjisan - 15. april 2010 15:46:43(UTC)
Kad istekne ugovor o radu na odredjeno, imaju pravo da ne produze ugovor iako si na porodiljskom, mada je i to grozno! Sad mnogi poslodavci traze od zena da potpisu cak i ugovore da nece biti trudne ili radjati decu da bi im dali ugovor o radu na neodredjeno! Ne zna se da li su gore privatne ili drzavne firme! Treba im stati na put! Kao podsticu radjanje a ovamo otpustaju trudnice i porodilje!

: srecna mama - 14. april 2010 15:29:07(UTC)
Moja jetrva je dobila otkaz u jednoj velikoj firmi u Bgd-u, naime, dana kad joj je istekao ugovor o radu, bila je na odredejno, urucili su joj resenje o otkazu.Mislim da po zakonu, nisu smeli dok je an bolovanju, ali kada joj istekne ugovor smeju.

: yelka - 14. april 2010 2:06:18(UTC)
Moja koleginica je u ponedeljak zakljucila bolovanje , a u utorak dobila otkaz ...
Verovatno me isto ceka kad se vratim s porodiljskog .

: sanjisan - 9. april 2010 20:08:32(UTC)
Kaca,
Kada si ih ti tuzila? Kad su ti urucili otkaz? Jesi li dobila resenje o visku zaposlenih? jesi trazila neku naknadu od suda ili su te samo vratili? KOliko je trajao spor?
Ja sam na porodiljskom po drugi put, isto kao i kod tebe mala je razlika izmedju beba svega 13 meseci, pa sad moja mladja beba ima skoro 3 meseca. Imam jos vremena do januara da to resavam, ali mi smo mislili da imamo jos jednu bebu, a ovo me je sada totalno izbacilo iz koloseka. Ja u toj firmi radim od 2002. pa sam mislila sad da vezem sva bolovanja, zavrsim sa tim i da nastavim da radim, ali... Ako imas neki savet, molim te napisi mi. Moram uspeti da se vratim na posao kako znam i umem
Hvala unapred,

: Kaca - 26. mart 2010 13:13:00(UTC)
ja sam bila u slicnoj situaciji, naime bila sam na porodiljskom odsustvu sa prvim detetom koje se zavrsavali 31.08. i zakljucno sa tim datumom sam dobila otkaz, i to samo pismeno bez ikakve najvave. Nisam iskoristila ni godisnji odmor koji po zakonu moraju da ti isplate i otpremninu ako si tehnoloski visak, i jos sam u medjuvremenu ostala trudna po drugi put. Tuzila sam firmu i dobila ih, inspekcija rada je odmah nalozila da me vrate na posao.

Tebi sigurno ne mogu dati otkaz dok si na porodiljskom, ali posle toga mogu, stim sto imas pravo na odmor i otpremninu

: kajica - 25. mart 2010 18:49:59(UTC)
MIslim da imaju pravo, naravno tek kad se vratis. Imam slican problem, tj imacu verovatno, posto sam sad na trudnickom, a firma u krizi itd. Moji su pokusali "na buku" da me uhvate tj zaplase... Znaci sigurno nisi u problemu dok si na porodiljskom, ako se ne ugasi firma. U slucaju da si visak, treba da se raspitas da li su duzni da ti isplate neku otpremninu. Jedino je istina da za sve moras da se boris, raspitujes i laktas, jer drzava svasta omoguci poslodavcima, a zaposlene niko ne gleda, cak ni trudnice i porodilje. Toliko o brizi za povecanje nataliteta... Meni je zao sto cu morati da deo trudnoce provodim u borbi za svoje, umesto da se sasvim opustim u trudnoci, kao i ti sa tvojim bebama...

: sanjisan - 3. mart 2010 16:36:27(UTC)
Zna li neko imaju li prava zenu koja je na porodiljskom bolovanju, dakle, opravdano odsutna iz firme, da stave kao visak zaposlenih i samo cekaju da se vrati na posao da joj uruce otkaz? Hitno mi treba savet sta da radim, kako da se borim. Imam dve bebe, jednu od 14 meseci i jednu od mesec dana, a suprug mi je nezaposlen. Svi smo osigurani preko mene. Advokati me savetuju da sacekam to resenje o otkazu a ja se plasim da ce onda biti kasno... Imate li savet sta raditi?