Obaveštenja

Icon
Error

: srecna mama - 15. decembar 2010 21:54:26(UTC)
Mom sincicu su sa na nozi pojavile bele okrugle flekice.Da li bi to mogao biti vitiligo, nazalost nemam pri ruci aparat,htela sma da uslikam.Mene je to pomalo zbunilo, flekice su bele , okrugle, pravilnog oblika.Nije mi bas najjasnije jer letos su ga izujedali komarci, pa je mozda od cesanja....Inace, malo mu je tu kozica suvlja okolo.

: oljicica - 12. avgust 2010 10:37:41(UTC)
Evo nas ponovo, mazali smo kremu protiv gljivica i nista, pedijatar nas je poslao kod dermatologa koji kada je pogledao to oko pise kaze segmentalni vitiligo, a ovo na obrazu kao mozda i nije. Imam utisak da je htela malo da me ohrabri, kao mozda je od stalnog balavljenja, mada mi je nelogicno jer da je od toga trebalo bi da bude nize.
Elem, dala je dijagnozu leucoderma, sada negde pise da je to isto kao i vitiligo, negde ne, vise ne znam ni ja sta citam.
Rekla je da fotografisem to mesto pa da se vidimo za 3 meseca, a u medjuvremenu da mazem hidrantnom kremom, ali je u tom ludilu nisam pitala kojom kremom. Eto i sa ovim treba da se borimo, a ja sam zaista posle svega na ivici, rekla nam je jos da ce ga sledeci put poslati kod neke dr koja je doktorirala na segmentalnom vitiligu i ako je za utehu on je redje povezan sa drugim autimunim bolestima, ali se teze leci od ostalih oblika vitiliga.
Molim nasu forumsku doktoricu da mi preporuci neku hidrantnu kremicu i ako moze objasnjenje da li je leucoderma isto sto i vitiligo ili

: nakica - 31. jul 2010 16:07:49(UTC)
Tijana, nema na cemu :)

: tijanast - 31. jul 2010 1:19:03(UTC)
Nakice, hvala puno na odgovoru :-*

: cvorak74 - 30. jul 2010 16:57:24(UTC)
Imam sina starog osam godina i mislim da ima Vitiligo.
Upravo smo se vratili sa letovanja gde sam primetila tu užasnu stvar.Nažalost jako dobro znam kako to izgleda pošto moj otac ima takođe Vitiligo.
Po rođenju je imao na kosi belu fleku koja se ne širi, zatim mu se na leđima pojavio beli okvir oko mladeža koji je i otpao tj. nestao pre nekoliko meseci. Konsultovala sam njegovog pedijatra koji mi je savetovao da se ne sekram i ako hoću konsultujem dermatologa.
Pošto je on svetle puti i plavih očiju nisam primetila da on na oba oka tj. kapaka ima depigmetaciju dok se nije izložio suncu i to počelo da ,,gori,, takođe sam primetila da ima dve flekie i na ruci.
Ja sam očajna, ko je najbolji stručnjak u našoj zemlji za ovu bolest?

: 2007 - 28. jul 2010 17:46:41(UTC)
mom sinu su pobelele trepavice na jednom oku, krenulo je od dve tri, dok nisu sve, u roku od dva meseca, i bela fleka na slepoocnici u istom periodu, na tome se zadrzavalo evo godinu dana, trepavice su se delimicno povratili, ali su pocele malo obrve :( a fleka na slepoocnici se pre 10ak dana pocela da se siri...

: nakica - 28. jul 2010 10:29:34(UTC)
samo da dodam da ako nisu vitiligo ili gljivicna infekcija, preporucuje se mazanje hidratantnim kremama i umereno izlaganje suncu, sto jaca imunitet uopste, i pospesuje funkciju melanocita...

: nakica - 28. jul 2010 10:25:24(UTC)
pored vitiliga, kod dece je najcesci uzrok gljivicno oboljenje povrsnog dela koze i relativno lako se leci antigljivicnim kremama....cesto se javlja i kod dece koja sau imala problema sa ekcemom i koja imaju astmu ili alergiju. Redje moze i psorijaza da bude uzrok, ali je to uglavnom kos odraslih slucaj...Kod male dece se prvo posumnja na gljivice, stanje posle ekcema ili pad imuniteta kod alergija i sl.

: tijanast - 28. jul 2010 0:58:14(UTC)
Ja se izvinjavam sto ovako upadam, samo hocu da pitam sta jos moze biti uzrok belih fleka po kozi, Ema ima dve na ruci i jednu na nozi, zimus sam primetila, ali sam mislila da je u pitanju samo suva koza, sad joj je koza od sunca malo potamnela i te fleke su chini mi se, ali se i dalje vidi razlika izmedju njih i ostatka koze?

: nakica - 27. jul 2010 23:18:58(UTC)
oljice, ako se to toliko brzo siri, to vise lici na gljivice...sve razmisljam, mali mi je on za vitiligo...

: oljicica - 27. jul 2010 22:49:31(UTC)
Mi juce bili kod pedijatra, ona to pogledala i kaze da joj bas ne lici na vitiligo ali naravno da nije sigurna posto ona nije dermatolog, dala nam je canesten mast i da je mazemo 5 dana i onda ponovo kod nje. Iskreno se nadam da su gljivice u pitanju ali strah ne prestaje.
Ono zbog cega se ja brinem jeste sto su sve te promene i na genitalnoj regiji i na obrazu sa desne strane, a koliko imam informacija vitiligo moze da bude segmentalni, odnosno da se javi samo sa jedne strane i naravo zabrinuta sam sto mu se to na obrazu sada siri, odnosno krug je sve veci i veci :(
2007 kako je krenulo kod tvog sina, koliko brzo ide i gde se prvo pojavilo

: nakica - 27. jul 2010 13:55:47(UTC)
samo biopsijom moze sa sigurnoscu das se postavi dijagnoza...a ako je vitiligo, ni najveci strucnjaci ne mogu da ti daju prognozu bolesti i kako ce sve to teci...jedini siguran lek je transplantacija melanocita, koja se uglavnom radi sa koze sedalnog predela...tako da ne treba da se ocekuje cudo ni od najvecih strucnjaka, na zalost...

: 2007 - 27. jul 2010 8:55:13(UTC)
moje dete ima sada tri i po godine, a od prosle godine imamo taj problem. vodili smo ga kod raznih koznih "najcuvenijih" doktora, ali ne bih mogla da se zakunem da su sigurni u to sto pricaju...nemamo u porodici, ama bas niko probleme te vrste. sto se tice pada imuniteta, eserihije, pogotovu kod beba probajte da ih vodite kod homeopata, mi smo se time spasili (mladje dete - godinu i po), pio je 6 meseci antibiotike, po deset dana, pa nakon par dana od prestanka doziranja lekom, sve se vracalo, bila sam ocajna, onda otisla kod homeopata - to je takodje vrsta klasicne medicine ali bez davanja antibiotika
a doktora koga sam napisala da trazim, kazu da je stvarno neprevazidjen sto se tice koznih bolesti, samo sto vise ne radi u srbiji...

: oljicica - 26. jul 2010 15:31:17(UTC)
Hvala Nakico od srca, nadam se i ja da nije vitiligo, sve nesto mislim da su mozda neke gljivice, zbog antibiotika. Sutra svakako idemo kod naseg pedijatra, pa cu se konsultovati i sa njom, mozda otici kod dermatologa u deciju
U svakom slucaju jos jednom hvala i javicu se se da napisem kako se sve zavrsilo

: nakica - 26. jul 2010 15:17:33(UTC)
moguce je da su i ti zdravstveni problemi i pad imuniteta i isprovocirali pojavu koju opisujes...tako da ce se, mozda, sa njegovim jacanjem imuniteta sve to i srediti...Nije lose, posto taj lekar nije sa sigurnoscu potvrdio dijagnozu, da malo sacekas, a ako se ne povuce, da trazis konacno postavljanje dijagnoze biopsijom (nije tako strasno kao sto zvuci). U svakom slucaju, budi jaka kao i do sada...Nadam se da se i ne radi o vitiligu, jer se on izuzetno retko javlja kod beba...Ipak njegov organizam jos zasreva, svi organi, pa tako i koza, kao najveci ljudski organ. Pozdrav za vas i drzim vam palceve da se sve to brzo zavrsi!

: oljicica - 26. jul 2010 14:04:17(UTC)
Nakice, hvala na odgovoru. Jako se brinem i u petak sam odvela malog kod dermatologa privatno i nisam uopste razresila sumnju. On je to pogledao i bio sav u fazou misli da nije, ali ako jeste...
Zato sam pitala kako se dijagnosticira. Moj deda ima par tackica poruci, dobio ih je u 70 godi i nisu se sirile, sada ima 90:)
Sto se tice stitnjace samo sesta od tetke mog tate ima problema, ali imala je karcinom, tako da ne znam, vise sam luda od brige, pored svih problema sa eserihijom, stalna terapija antibioticima, problema sa kandidom samo nam je ovo falilo

: nakica - 26. jul 2010 13:22:56(UTC)
oljicice, pitala si kako se potvrdjuje...jedino 100% moze da se potvrdi biopsijom, mada je i klinicki pregled cesto dovoljan, kao i podatak da neko u porodici ima takvih problema, ili problema sa stitnom zlezdom, kao i autoimunih bolesti (sve cesce se one pominju kao okidac).

: nakica - 26. jul 2010 13:19:43(UTC)
vitiligo je kod oko 30% slucajeva nasledan...cesce se javlja ako postoji poremecaj rada stitne zlezde, pa nije lose da se i to prekontrolise, da bi se, ukoliko tu ima problema, zaustavio proces...Postoji jedan manji procenat gde dolazi do trajnog povlacenja promena, pa se nadam da cete vi biti u toj grupi, mada je to, nazalost redje...U svetu je prethodnih godina uradjena transplantacija melanocita, celija zaduzenih za stvaranje pigmenta u kozi, tako da su ti ljudi potpuno izleceni.Inace, preporucuje se suncanje, sto nekada resava trajno problem, mada je tada izrazenija razlika izmedju zdrave i obolele koze,sto moze da smeta vise psihicki ljudima...ipak treba i sa time pokusati, kao i sa fototerapijom i kortiko preparatima (tu je malo duza terapija, par meseci, pa treba biti uporan)...Nadam se, posto su deca u pitanju, da ce se to regulisati, samo ih sto vise izlazite suncu...

: oljicica - 25. jul 2010 21:34:50(UTC)
Evo i mene na ovoj temi, mom decaku se pojavile bele fleke oko genitalija ima tome mozda 3-4 meseca, nisam preterano obracala paznju na to jer sam mislila da je od kreme i vlaznosti tog dela, medjutim sada ima fleku i na nausnici, odnosno kod korena nosa i to sve sa desne strane, jako se sada brinem.
2007 koliko tvoje dete ima godina, na osnovu kakvog pregleda su ustanovili da je vitiligo

: 2007 - 25. jul 2010 13:50:28(UTC)
Da li neko zna gde trenutno radi doktor - dermatog, Milos Pavlovic, pre par godina radio je na WMA i tada je otisao u Sloveniju?
Kazu da je bas strucnjak za kozne bolesti, a mom detetu se pre godinu dana pojavio vitiligo (Bar kazu da je vitiligo) na oku, i trepavice su pobelele od stresa.
Svasta smo uzimali i mazali, ali nisam bas sigurna koliko je efekta bilo, s obzirom da je ove godine pocelo da se siri.
Znam da zvanicnog leka nema, ali...